Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia:str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
Director:
Cătălin DOCEA
Curs valutar:
1€ = 5,0955 lei
1$ = 4,3795 lei
1₤ = 5,8894 lei
miercuri, 11 martie 2026
Anul XIX • nr. 4151 • 8 pagini • Preţ:2 lei
Amenzi ISU anulate de instanţă. În unele cazuri, organul constatator s-a umplut de penibil Relatăm cazurile de mai jos plecând de la convingerea fermă că siguranța celor care trec pragul unei afaceri, sau al unei instituții publice, trebuie să rămână prioritatea numărul 1. Tocmai de aceea, faptul că angajații Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Iancu de Hunedoara” al judeţului Hunedoara sunt permanent în teren, încercând să conștientizeze pe toată lumea, e chiar un mare câștig. În realitate însă, dintr-o lipsă de asumare a celor de la ISU, de foarte multe ori bunele lor intenții sunt transformate în abuz.
Amendă de 50.000 de lei pentru ușa de la pod
Primăria municipiului Vulcan a fost amendată cu suma menționată pentru că, deși a fost de bună credinţă şi a efectuat toate demersurile legale pentru a duce la îndeplinire măsurile solicitate de ISU Hunedoara pentru obținerea autorizației de securitate la incendiu (cu excepţia „prezentării agreementului tehnic şi a avizului tehnic pentru uşa de la pod…”), a dat în folosință Grădinița cu Program Normal 4 fără a deține autorizația menționată. Penibilul situației pleacă de la faptul că la momentul recepţionării lucrărilor de construcţie realizate la obiectiv a fost prezent şi un reprezentant ISU. Care, atenție!, nu a sesizat nereguli. Judecătoria Petroșani a apreciat că se impune reducerea cuantumului amenzii la minimul prevăzut de lege, respectiv 20.000 lei. Tactica ISU este cât se poate de perversă. Pentru ca nu cumva angajații săi să fie trași la răspundere în urma unor eventuale probleme apărute ulterior, aplică amenda maximă, se spală pe mâini (gen „noi ne-am făcut treaba„) și îi lasă pe cei sancționați la dispoziția instanțelor de judecată. Unde, după cum rezultă și din cazurile analizate de noi la nivelul Judecătoriei Petroșani, entitățile amendate obțin fie reducerea amenzii fie, după cum veți afla, chiar anularea procesului verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei. În cazul ușii de la pod, nu s-a putut confirma rezistența la foc a acesteia. În primul rând, ușile moderne, rezistente la foc, au inscripții (fizice)
clare din partea producătorului. Mai exact, scrie pe ele dacă și cât rezistă la foc. Și dacă asta nu i-ar fi convins nicicum pe cei de la ISU Hunedoara, oare n-ar fi fost mai simplu (omenește vorbind) să ceară efectiv înlocuirea ușii, ceea ce ar fi însemnat o cheltuială de două – trei mii de lei, în loc să aplice o amendă de 50.000 de lei? ISU Hunedoara n-a formulat recurs în acest dosar, soluționat de instanță în 2025. Era și culmea, în condițiile în care reprezentantul ISU prezent la recepție nu a sesizat nereguli.
Proces verbal anulat
Judecătoria Petroșani a anulat amenda de 20.000 de lei aplicată de ISU Hunedoara societății Sinesta Gas, care vindea butelii GPL la „Popasul Dacilor” din Costești. Instanța a stabilit că societatea avea în exploatare un singur rastel cu 20 de butelii, conform contractului. Defectarea camionului societăţii a impus descărcarea şi amplasarea temporară a unui al doilea rastel de butelii în curtea popasului. Important: buteliile din al doilea rastel erau goale, strict depozitate acolo pentru câteva zile. Situația a fost confirmată de un martor, și s-a demonstrat că activitatea reală nu depășea limitele legale ce impuneau obținerea autorizației de securitate la incendiu. Cu alte cuvinte, firma amendată de ISU Hunedoara pentru lipsa autorizaţiei de securitate la incendiu, nu avea nevoie de o astfel de autorizație. ISU a pierdut procesul și în apel, la Tribunalul Hunedoara, în penultima zi a anului 2025.
Puțin abuz
Inițial, Judecătoria Petroșani a stabilit că amenda de 50.000 de lei aplicată de ISU Hunedoara unei firme care exploata o stație GPL în Petrila este disproporționată și a înlocuit sancțiunea cu avertisment. Care a fost problema? ISU a constatat că firma care opera o stație GPL a încălcat condițiile autorizației de securitate la incendiu prin amplasarea cabinei personalului la o distanță mai mică de 10 metri față de instalația SKID. Societatea a remediat imediat problema, prin mutarea cabinei personalului, care era mobilă. Cu toate acestea, reprezentanții ISU nu au acceptat să menţioneze în nota de control că situația se putea remedia pe loc şi că a şi fost remediată. Tribunalul Hunedoara, sesizat cu apel de ISU, a considerat că fapta există și are un anumit grad de pericol, astfel că a schimbat parțial soluția și a stabilit aplicarea amenzii minime prevăzute de lege, respectiv 20.000 de lei. În opinia generală, astfel de situații reprezintă un abuz. Pe de o parte pentru că reprezentanții ISU au refuzat să ia act de bunele intenții ale contravenientului, care a remediat problema pe loc, și să menționeze acest aspect în documentele de control. Iar al doilea aspect de menționat și criticat este îndârjirea angajaților ISU Hunedoara. În acest caz, au aplicat amenda maximă, de 50.000 lei, care – așa cum au constatat și judecătorii – „nu este proporţională cu circumstanţele în care fapta contravenţională a fost săvârşită„. N-ar fi fost mai simplu să aplice o amendă mai mică, minimul prevăzut de lege (care oricum e 20.000 de lei) și să fie evitat astfel litigiul (derulat între 04.10.2023 și 27.01.2026 ) în instanță? Vom reveni. Cătălin DOCEA