Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
Vulcan
Director:
Cătălin DOCEA
Curs valutar:
1€ = 5,0835 lei
1$ = 4,3789 lei
1₤ = 5,8344 lei
luni, 27 octombrie 2025
Anul XVIII • nr. 4069 • 8 pagini • Preţ: 2 lei
O fi spre aducere aminte?
Acum, în anul de grație 2025, încălzirea prin sistemul centralizat de termoficare este, deja, amintire. Magistrala de termoficare care, de la SE Paroșeni, se întindea, spre vest, până la Lupeni, iar către est ajungea până-n Petroșani mai există, după ce a fost tăiată bucată cu bucată, numai în fotografii.
Sunt încă
vii în memoria unora secvențele cu eliminarea magistralei și a rețelelor de termoficare din fiecare oraș. Firma care a executat magistrala, adică a pus-o la pământ, le-a lăsat și amintiri nu prea plăcute locuitorilor ale căror gospodării se aflau în preajma acesteia: drumuri și terenuri de fânețe făcute praf și neaducerea la starea inițială a ceea ce s-a distrus. Tocmai de aceea cunosc un caz în Vulcan, și am scris despre el, în care lucrătorii firmei nu au primit
accesul să demonteze un segment de conductă aflat pe o proprietate privată. Conducta care se întindea până la PT 16 de la Dincă e și acum acolo.
De înlăturarea
conductelor de termoficare din Vulcan s-a ocupat societatea de profil a primăriei. Ce se tăia zi de zi era dus la termocentrală, cântărit și luat în primire. Nu a mai fost ca în 2012, când aparatele de contracurent vechi din punctele termice au fost luate pe șest, fără vreun proiect de hotărâre, vândute la fier vechi și banii dispăruți cine știe unde. De abia când s-a îngroșat gluma, și în joc au intrat și procurorii, s-a încercat o manevră prin consiliul local. Cam târziu, fiindcă
nimeni nu a vrut să se lege la cap, dar nici despre finalul afacerii nu s-a mai aflat nimic.
În momentul
de față, prin nu știu ce minune și uitat în spatele unor blocuri, mai există un segment dintr-o rețea de conducte de termoficare. Acesta se află lângă intrarea-tunel care dă în careul de blocuri G1, G2 și G3 din centrul vechi al orașului. Conducta asta pornea de la magistrală și, pe lângă treptele scării de pe drumul care ducea la gară, ajungea la centrala termică de la parterul lui G2. Închisă acum, ca mai
toate din oraș, excepție făcând cele cărora li s-a dat o nouă utilizare. Chiar, care o fi șpilul cu conducta de aici? Îmi vine să cred c-a fost dinadins lăsată-n
pace, așa, spre aducere aminte. Ceea ce nu-i rău, ba chiar e cool, aș putea să spun! Gheorghe OLTEANU