Skip to main content

4059 luni 13 oct 2025

Page 1

Ziarul Vaii Jiului

Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul

împotriva LUI! ADEVĂRU

)

Nu există lege

Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani

Director:

Cătălin DOCEA

Curs valutar:

1€ = 5,0927 lei

1$ = 4,3982 lei

1₤ = 5,8456 lei

luni, 13 octombrie 2025

Anul XVIII • nr. 4059 • 8 pagini • Preţ: 2 lei

Din ciclul „ministerul t” Educației te vrea pros

O tâmpenie - comparaţia elevilor prin note - interzisă la clasă În loc să rezolve revendicările profesorilor, elevilor și studenților (să mărească

salariile corpului didactic și bursele elevilor, să revină la norma legală de predare, plata cu ora să nu mai fie o batjocură de-a ministrului David, ministrul David să-și prezinte demisia), Ministerul Educației continuă reomandările din ciclul „ministerul de vrea prost”. Mai nou, mințile tulburi de aici vor să termine și cu competiția între școlari. Se știe că, în orcie domeniu, competiția generează progres. Cum? Citiți mai jos... Ministerul Educației a transmis o nouă recomandare către toate unitățile de învățământ preuniversitar: profesorii nu mai au voie să comunice public notele elevilor, ci doar în mod confidențial, fie individual, fie prin intermediul catalogului electronic. Ministerul Educației le interzice învățătorilor și profesorilor să discute în fața clasei ori la ședințele cu părinții despre situația școlară a elevului. Mai mult, cadrele didactice n-au voie nici să-i compare pe copii între ei în ceea ce privește notele primite. Această măsură a fost luată în ideea

(proasă, desigiur...) de a nu-i pune întro lumină proastă pe cei cu note mici. Cică în multe cazuri spun pseudospecialiștii în educație, anunțarea notelor cu voce tare în fața clasei ar putea genera rușine, anxietate și comparații nocive între copii. O vrăjeală de limbaj o.n.g.ist. De fapt, dacă ar proceda așa, s-ar declanșa ambiția, competiția, copiii ar pune mâna pe carte. Astfel, cadrele didactice pot comunica notele în privat, la finalul orei, prin mesaje în catalogul electronic sau în întâlniri individuale cu elevii și părinții.

Adică, tot pe timpul lor, fără să fie plătiți în plus de minister, cum ar fi normal. La o clasă de 30 de elevi, la 10 minute cpomunicare/ per elev, rezultă 300 de minute. Adică vreo 5 ore, pe care ministerul trebuie să-i plătească. Această măsură, care se înscrie în linia batjocoririi învățământului românesc,

bouțanu Primarul pesedist Bo armă: trage un semnal de al

nemulțumește atât mediul profesoral, părinții elevilor, dar și elevii. Prin această recomandare, elevii buni, cu reazultate la învățătură, sunt demobilizați, deoarece munca lor e trecută, că așa vot niște unii, la secret...

Guvernul ne blochează inclusiv de Crăciun

 De ce nu protestează și ceilalți primari hunedoreni?

Vând casă “la căsuţe”, pe str. Viitorului - Petroșani, la etaj, 2 camere, baie, bucătărie, 2 holuri, geamuri termopan, 2 focuri, centrală termică, curtea mare - din faţă până în spate, necesită renovare. Preţ 44.950 euro. Telefon 0765459316.

Semnal de alarmă tras de primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu. Edilul acuză că Ordonanța de Urgență nr. 52/ 2025, emisă recent de Guvern, blochează activități esențiale ale administrațiilor locale și încalcă principiul autonomiei administrative. Potrivit acestuia, ordonanța afectează nu doar proiectele europene și reparațiile curente, ci și tradiționalele evenimente de final de an.

Ordonanța 52/ 2025 lovește în plin administrațiile locale, atrage atenția primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu, membru marcant al Partidului Social Democrat Hunedoara. Edilul susține că, în forma actuală, actul normativ împiedică întocmirea de noi proiecte cu finanțare europeană, blochează reparațiile curente la clădiri publice și face imposibilă organizarea unor evenimente comunitare importante. Pe listă: premierea elevilor performanți, organizarea manifestărilor de 1 Decembrie, atelierele de sărbători pentru copii și sprijinul acordat familiilor nevoiașe prin pachete de Crăciun. „Pe de o parte, vrem autonomie locală, pe de altă parte, Guvernul ne dictează cum să ne gospodărim. Dacă mâine s-ar strica centrala unei grădinițe, noi nu am putea interveni legal să o reparăm. Ordonanța e

deja în vigoare și interzice astfel de cheltuieli”, a declarat primarul. Primarul mai spune că ordonanța încalcă Legea finanțelor publice locale, dar și Constituția, care garantează descentralizarea și autonomia administrațiilor locale. În lipsa unor modificări urgente, spune edilul, administrațiile locale ar putea ajunge în imposibilitatea de a-și îndeplini atribuțiile de bază și de a menține relația firească cu comunitatea. Oare de ce primarii ceilalți din județul Hunedoara tac. Deși se confruntă cu aceleași probleme demascate de primarul municipiului Hunedoara. Din frică? Din lașitate? Sunt șantajabili? Au semnat vreun pact secret cu Bolojan?


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook