Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
Director:
Cătălin DOCEA
Curs valutar:
1€ = 5,0733 lei
1$ = 4,3297 lei
1₤ = 5,865s1 lei
joi, 11 septembrie 2025
Anul XVIII • nr. 4037 • 8 pagini • Preţ: 2 lei
Cred că tot Ionuţ o să facă ordine Vulcan
Sunt sigur că au observat și alții. Pe luciul lacurilor sau al cursurilor de apă sau pe malurile acestora nu mai vezi urmă de pet-uri. Asta-i cea mai bună dovadă că programul de reciclare a ambalajelor de plastic merge la fix.
Ar fi
super dacă ceva similar s-ar întreprinde și în privința celor de hârtie. Mai mult ca sigur că nu le-ai mai vedea nici la containere și nici aruncate pe trotuare, așa cum se petrece acum. Sau pe marginea pâraielor și râurilor. Caz concret la Vulcan. De săptămâni întregi - afirm asta ca unul care a monitorizat zona -, albia de mai jos de podul de pe bulevard peste pârâul Morii. În apă stau la înmuiat saci de nailon, sau ceva asemănător, iar pe mal se pot vedea cartoane asemănătoare acelora găsite, nu demult, pe zona verde de peste drum cu cinematograful. Cartoane care, ca și în primul caz, e posibil să le fi servit ca loc de dormit unor boschetari.
Este o zi
pe an căreia i se zice, parcă, ziua curățeniei naționale. Din nefericire, este numai una, în rest, pauză. Numai în ziua asta instituțiile statului și tot felul de asociații se dau de ceasul morții, ca să-și demonstreze dragostea și atașamentul pentru un mediu înconjurător curat. Nu știu dacă e bine sau e rău, vă las pe dumneavoastră să vă dați cu părerea, dar cred că am să iau legătura cu Ionuț.
E tânărul despre care am scris că nu trece pe lângă o bucată de hârtie fără so ridice și s-o ducă la coșul de gunoi. În mod sigur că, pentru o cafea și o doză cu bere de la Profi, Ionuț le va lua rapid de acolo. Gheorghe OLTEANU
Vulcan
De la lume adunate şi primarului Farmecul punctului „Diverse” al ordinii de zi a ședințelor de prezentate
consiliu local de oriunde este că afli de toate de și de tot felul. Probleme pe care consilierii locali le aud sau le „prind” din discuțiile purtate cu oamenii și cărora, la rândul lor, le caută o soluționare aducându-le la cunoștința primarului.
Mai demult,
la Vulcan punctul „Diverse” exista numai la ședințele ordinare ale consiliului local. Adică, la cele care au loc o dată pe lună. La celelalte, extraordinare de îndată, bunăoară, nu puteai deschide gura pentru așa ceva. Ba, mai mult, au fost consilieri ajunși președinte de ședință care făceau înscrieri la cuvânt înainte de tot și, apoi, nu-i mai dădeau voie nimănui să intervină dacă avea ceva de spus. Asta, până la începutul primului mandat al lui Cristian Merișanu care a instituit regula ca ”„Diverse”-le să apară în orice fel de ședință de consiliu local, chiar dacă punctul nu era trecut la ordinea de zi.
Acum,
că o problemă sau alta se rezolvă repede, mai încet sau deloc e o altă discuție. Important este, însă, că necazurile oamenilor ajung să fie discutate în plenul ședințelor, iar asta e bine. La ședința din august, bunăoară, au fost mai mulți consilieri locali care au vorbit despre cele auzite de la târgoveți. Veselul Petrișor Vrabie i-a adus lui Cristian Merișanu mesajul disperat al locuitorilor de pe străzile Pinului, V.
Mereu combatantul
Alecsandri, partea de sus, și Valea Arsului, care vor să li se aducă piatră pentru acoperirea gropilor.
Florin Govor a pus în discuție nu mai știu ce probleme ale iluminatului public din zona de la cinematograf a bulevardului și a reamintit starea deplorabilă a singurului tronson al străzii Morii rămas nereparat. Asta, deși, mai mult ca sigur, știa când ar urma să fie lucrată și porțiunea asta. Primarul a reamintit (a câta oară?), totuși, despre proiectul existent, dar și faptul că, pentru a fi dus la îndeplinire, ar fi nevoie, în momentul de față, de mai bine de un milion de lei. Așadar, nu se poate acum, dar se va face la anul.
Ultima chestiune
de la „Diverse”-le din august a pus-o pe tapet, cu seriozitate, doamna Tatiana Madaraș. Dumneaei a deplâns starea unui tronson de pe strada Jiu-Paroșeni (căreia i se mai spune încă Abatorului) pe care oamenii, cei care-și au casele de la nr.320 la 366, trebuie să umble în cizme din cauza apei și noroiului care se formează când plouă. Este bucata aceea de drum care se face la dreapta din stradă și trece pe sub fosta cale ferată. Situația este adevărată, fiindcă eu însumi am auzit-o de un bărbat care stă acolo. Primarul și-a notat toate cele sesizate și urmează să vedem dacă problemele vor fi și rezolvate. Când? Nu pot să știu asta!
Ghe. OLTEANU