Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
La Dincă - ceva aproape ca-n Cocoşvar
În Colonia de Jos a municipiului Vulcan se lucrează la greu pentru a se termina tot ce e de făcut la garajele și punctele de întreținere a autobuzelor Green Line, pe traseu se mai fac reparații la podurile luate în calcul pentru a fi puse la punct, iar conducerea societății a dat drumul la angajări.
acestui din urmă aspect, mi-a fost dat să aud că societatea de transport nou înființată nu duce lipsă de solicitări.
o descarce pe propriul telefon mobil. Am fost asigurat că va fi o manevră simplă pe care o vor putea efectua și cei mai puțin obișnuiți cu astfel de operațiuni.
Acum,
Sunt mulți șoferi profesioniști care ar vrea să lucreze pe autovehicule de transport în comun moderne, cum sunt cele ale liniei Green Line, unii chiar dintre cei care, acum, conduc autobuze și microbuze din dotarea firmei care asigură, în prezent, transportul în comun. Așa că e clar că s-a început cu dreptul. Asta, ca să nu mai zic de celelalte categorii de personal.
să trec la chestiunea care are legătură cu imaginile care însoțesc textul. Fotografiile sunt făcute la stația de autobuz de la VulcanDincă, lângă terenul pe care se ține târgul săptămânal. Lucrătorii au degajat locul, au montat noua structură metalică, dar, la final, au uitat ceva. Au omis să lase ce-i în jur așa cum a fost înainte să se apuce de lucru. Așa că, acum, sunt pavele care nu au mai fost puse la loc, iar acolo iarba a crescut voie. Văd că există timiditate din partea
Se știu
și stațiile de îmbarcare și de coborâre din mijloacele electrice de transport în comun. De la Câmpu lui Neag și până la Lonea au fost montate structurile metalice pe care le-a văzut toată lumea. Problema care a mai rămas de rezolvat este cea a echipării lor cu dispozitivele electronice necesare. Pare-se că rezolvarea acestei probleme va mai dura, așa că achitarea plății deplasării se va face de pe o aplicație pe care oricine o va putea să
Curs valutar:
1€ = 5,0779 lei
1$ = 4,3548 lei
1₤ = 5,8400 lei
joi, 4 septembrie 2025
Anul XVIII • nr. 4032 • 8 pagini • Preţ: 2 lei
Vulcan
În privința
Director:
Cătălin DOCEA
administrației publice locale în a-i solicita firmei să remedieze situația și, ca atare, mi-am permis eu să sesizez problema. Așa cum, de fapt, am făcut și în cazul uneia similare care mi-a fost semnalată în stația de autobuz de lângă sensul giratoriu din Cocoșvar.
Gheorghe OLTEANU
Bravo, profesorilor!
Şcoala nu începe luni în judeţul Hunedoara
l Daniel David, Ministrul Educației, trebuie să demisioneze până luni și să-și ceară scuze public părinților, elevilor, studenților pentru că își bate joc de ei Școala nu începe luni în județul Hunedoara! Pe bună dreptate, profesorii refuză să participe la festivitățile de deschidere și cer părinților să nu-și trimită copiii la cursuri. Liderii sindicali spun că nu este vorba de un protest salarial, ci de un semnal de alarmă față de subfinanțarea educației. De bătaia de joc la care este supus învățământul de Guvernul PSD-PNL-URS-URDMR-MINORITĂȚI.
În județul Hunedoara, profesorii trag un serios semnal de alarmă puternic: anul școlar 2025–2026 nu va începe cu festivități, flori sau urări. Sindicatele cer părinților și elevilor să stea acasă luni, într-un protest care vizează întreaga societate, nu doar clasa politică. E timpul ca și părinții să protesteze pentru binele învățământului, care înseamnă binele copiilor lor. „Mesajul nostru a plecat astăzi și pentru părinți și pentru elevi. Nu e un protest care să urmărească creștere salariale, este un protest pentru toată lumea, pentru educație în general. Luni, facem apel către părinți și către elevi să nu vină la școală! Este forma noastră de protest pentru care caut cuvinte elegante. Bătaia de joc pe care o manifestă Guvernul la adresa noastră. În educație se fac economii de 30 de ani. 6% din PIB spune legea, noi primim sub 3. Deci dacă vreți să calculați 3% din PIB de 30 de ani, se fac economii. Acum s-au lăcomit la 0,20% din PIB , dând peste cap tot sistemul. Ce se va întâmplat de luni încolo? Luni am cerut părinților să nu timită copiii la școală. Profesori nu participă la festivități, vor fi în școală, dar vor pregăti activitățile de marți. Deschidem calculatoarele, copiatoarele, imprimante, pregătim materialul didactic, materialul distributiv. Semnăm condica, dar nu interacționăm cu copiii. Nu se desfășoară activități didactici de nici un fel”, a spus reprezentantul Sindicatului din Învățământ din județul Hunedoara. Luni, profesorii vor fi prezenți în unitățile de învățământ, dar nu vor ține cursuri. Este o formă de protest simbolic și ferm, față de ceea ce sindicaliștii numesc ‘bătaia de joc la adresa educației’. Luni se vor vedea cozile de topor din cancelarii, oamenii sistemului, turnătorii, informatorii de duzină. Căci dacă nu te solidarizezi cu colegii tăi, care luptă și pentru tine, coadă de topor de cancelarie te numești. Să sperăm că sindicatele din învățământ vor avea înțelepciunea necesară pentru a declanșa greva generală, care, coroborată cu cea a altor categorii sociale nemulțumite, cum sunt judecătorii și procurorii, angajații primăriilor, consiliilor județene, guvernului, parlamentului, să ducă la victoria finală: demisia acestui sinistru guvern PSD-PNL-URS-URDMR-MINORITĂȚI și alegeri anticipate, care să aducă la putere un guvern legitim, nu de strânsuri...