Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
Curs valutar:
1€ = 5,0781 lei
1$ = 4,3638 lei
1₤ = 5,8480 lei
miercuri, 3 septembrie 2025
Anul XVIII • nr. 4031 • 8 pagini • Preţ: 2 lei
R-UDMRGuvernul PSD-PNL-US ALE MINORITĂȚI NAȚION
Aruncă pe drumuri 450 de hunedoreni din administraţia publică locală Așa zisa reformă administrativă anunțată de Guvern începe să-și arate mizeria deplină. Premierul Ilie Bolojan a declarat că peste 13.000 de posturi ocupate în primării din toată țara vor fi desființate. Adică, 13.000 de români și românce vor fi lăsați pe drumuri de Guvernul PSDPNL-USR-UDMR-MINORITĂȚI NAȚIONALE. Printre județele cele mai afectate se află și Hunedoara, unde peste 450 de funcții din administrația locală urmează să fie tăiate. Oare câți dintre cei 450 de hunedoreni aruncați în foame au votat cu Nicușor Dan? Oare câți dintre ei l-ar mai vota o dată? De ce nu reformează Bolojan și ai lui incompetenți pensiile speciale, salariile nesimțite din regiile de stat falimentare, veniturile politicienilor de duzină? Pentru că e mai ușor să dai cu poporul de țărână. Să vedem dacă poporul va ieși sau nu în stradă să protesteze.
Pseudo-reforma administrației publice locale își arată colții și pe meleagurile noastre. Județul Hunedoara se numără printre zonele afectate semnificativ de decizia Guvernului. Conform documentelor prezentate de premierul Ilie Bolojan, în cadrul unei conferințe de presă susținute marți, peste 450 de posturi ocupate din primăriile județului urmează să fie desființate. La nivel național, este vorba despre 13.152 de posturi ocupate efectiv care vor fi eliminate, dintr-un total de 1.655 de primării. Acestora li se adaugă mii de posturi vacante, care vor dispărea automat. În total, reforma vizează eficientizarea aparatului administrativ și reducerea cheltuielilor de funcționare la nivel local. În topul județelor afectate, Hunedoara apare imediat după Galați, Argeș, Sălaj, Prahova și Mehedinți, cu un procent considerabil din personalul administrativ aflat în pericol de
Director:
Cătălin DOCEA
disponibilizare. Potrivit Guvernului, măsurile nu vizează posturile neocupate, ci funcțiile în care lucrează deja angajați ai primăriilor. Vor fi vizate în special localitățile mici, unde personalul administrativ este disproporționat în raport cu numărul de locuitori. Premierul Ilie Bolojan a explicat că măsura este necesară pentru a echilibra bugetele locale și a stimula investițiile, în locul cheltuielilor cu salariile din aparatul birocratic. În județul Hunedoara, tăierile de personal din primării vor afecta în special comunele și orașele mici, unde personalul este supradimensionat în raport cu populația. Reforma vine cu promisiuni de eficiență, dar și cu temeri legate de disponibilizări și impact social. Și aceste gest necugetat de a arunca oameni pe drumuri din administrația publică locală trebuie să ducă la demisia Guvernului Bolojan.
Vulcan
Concursuri şi… „concursuri” Există, în Vulcan două concursuri de biciclete. Unul legal, să-i zic așa, care se desfășoară în mod organizat, cam o dată pe an, într-una din primele zile ale nedeii vulcănene, și un altul care are loc zilnic.
Miercuri,
28 august, am reușit să prind momentele finale ale concursului de biciclete de la nedeie. Erau, la festivitatea de premiere din fața primăriei, copii de toate vârstele, fericiți de nu se poate, că au primit diplome și medalii, dar și adolescenți care vor să-și depășească propriile recorduri. Și, desigur, părinți, bunici și frați mai mari care, aflați lângă concurenți și, lăudându-le performanța, i-au făcut, îndeosebi pe cei mici, să se simtă ca niște adevărate staruri ale sportului pe vehiculul cu două roți.
Despre celălalt
tip de concurs care are loc, zilnic, pe trotuarul nordic al Bulevardului Mihai Viteazul v-ar putea relata oricare dintre pietoni. Grupuri de tineri își mână în viteză bicicletele printre cei care se plimbă, fără să le pese că, în orice moment, ar putea pune la pământ pe careva. Asta, deși există pistă pentru biciclete pe trotuarul sudic al bulevardului. Și, cu toate că asta se petrece zilnic și toată lumea o vede, nimeni, dar absolut nimeni, dintre cei care ar trebui s-o facă nu intervine.
Așa a fost,
bunăoară, și sâmbătă, 30 august, zi de nedeie, când vreo 8-9 bicicliști adolescenți, echipați corespunzător, își făceau pârtie printre pietonii care se fereau îngroziți văzându-i cum vin spre ei. Asta, deși bulevardul era închis circulației rutiere. Cine să-i vadă, pentru ca măcar să le atragă atenția? Polițiștii locali erau grămadă lângă scenă, ca să protejeze artiștii, vezi, Doamne! Dar, se vede, nici pe cei doi de la patrula poliția-poliție nu i-a deranjat acest aspect. Atunci, cine să facă ordine în chestiunea asta înainte de a se întâmpla ceva grav? Gheorghe OLTEANU