Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
Director:
Cătălin DOCEA
Curs valutar:
1€ = 5,0798 lei
1$ = 4,3475 lei
1₤ = 5,8503 lei
miercuri, 16 iulie 2025
Anul XVIII • nr. 4007 • 8 pagini • Preţ: 2 lei
Bravo! Scrisoare jan deschisă pentru Bolo
Parlamentarii hunedoreni PSD şi AUR nu vor să fie părtaşi la terfelirea şi uciderea învăţământului de către liberali, userişti, udemerişti şi minorităţile naţionale În interesul corit învățământului batjo de David și Bolojan, PNL, și vremelnici miniștri șor de președintele Nicu PSD si Dan, parlamentarii AUR din județul it și iHunedoara s-au un o au scris lui Bolojan . scrisoare deschisă lui Aceștia cer premieru r de ilo reevaluarea măsur iul austeritate in domen educației.
l Pentru mizeriile plănuite, Bolojan, David și Nicușor Dan trebuie să-și prezinte grabnic scuze corpului profesoral! l Învățământul românesc e în continuare subfinanțat l Deși în groapă, România finanțează cu nemiluita Republica Moldova și războiul din Ucraina, în detrimentul cetățenilor săi
96% din școlile rurale din județ sunt afectate negativ de comasările de clase, dar sunt amintite și celelalte măsuri criminale care, pur și simplu, ucid învățământul. În urmă cu 2 ani, Guvernul României, sa angajat că în 2025 va mări salariile corpului profesoral. Nu s-a întâmplat asta. Din contră, profesorii au primit un șut în plex printr-un plan nebunesc al găștii liberalo-useriste-udemeriste (partide care au pierdut alegerile generale...), cocoțate la conducerea României de punere pe butuci a școlii românești. Rușine celorlalți parlamentari hunedoreni pe care îi doare în cur de soarta elevilor, studenților, părinților, bunicilor, profesorilor și învățătorilor care i-au votat și pe ei, ca să încaseze gras. Oare uitat-au liberalii hunedoreni și țuțerii lor de proiectul șefului lor Iohannis, „România educată”? Un proiect-minciună, un proiect eșuat, praf aruncat în ochii celor care au pus botul și i-au votat. Bravo, PSD și AUR Hunedoara! Vrea nu vrea psudo-elita care a dus România în cap, PSD și AUR au fost partidele care la alegerile generale din 2024 s-au bucurat de încrederea românilor, contabilizând cele mai multe voturi ale românilor. PSD s-a clasat pe locul I și AUR – pe locul secund. De aceea, e revoltător ca tocmai perdanții alegerilor (PSD, UDMR, USR și grupul minorităților naționale – care ar trebui desființat, astfel s-ar realiza o economie serioasă la buget) să hotărască soarta țării, și-n speță a învățământului românesc. Poporul nu i-a votat pentru că nu a avut încredere în ei. Acum, se dovedește că poporul a avut dreptate. Cum poți să ai încredere în niște partide care toată ziua anunță cu un cinism care frizează prostia, doar tăieri peste tăieri? Tăieri de la popor, nu de la partide și
pupilele lor. În documentul transmis echipei guvernamentale, semnatarii – deputații Natalia Intotero (PSD), Tiberiu Barstan (AUR), Ilie Toma (PSD), senatorii Cristian Resmeriță (PSD) și Vasilică Potecă (AUR) – își exprimă îngrijorarea față de efectele negative generate de comasările de clase, creșterea normei didactice, reducerea burselor școlare și stoparea investițiilor în infrastructura educațională, în special în mediul rural. Scrisoarea, redactată în urma consultărilor cu sindicatele din învățământul preuniversitar din județul Hunedoara și Instituția Prefectului, evidențiază impactul măsurilor asupra a 96% dintre școlile rurale și 11% dintre instituțiile din mediul urban din județul respectiv. Parlamentarii solicită guvernului „înțelepciune, echilibru și solidaritate națională” și propun organizarea unor consultări urgente cu toate părțile implicate în educație – profesori, elevi, părinți, autorități locale și mediul de afaceri – pentru a regândi măsurile care ar putea destabiliza un sector deja fragil. În plus, aceștia atrag atenția că, deși, bugetul Ministerului Educației este de aproximativ 3,4% din PIB pentru 2025, tocmai acest sector va suporta unele dintre cele mai restrictive măsuri bugetare. Parlamentarii amintesc de eforturile recente de modernizare și digitalizare a învățământului, realizate după adoptarea Legii Învățământului Preuniversitar și a Legii Învățământului Superior în 2023, subliniind că rezultatele vizibile vor apărea abia în 12-15 ani, dar că există deja progrese concrete în promovabilitate și reducerea abandonului școlar. Nu în ultimul rând, semnatarii cer ca Parlamentul să fie tratat ca un partener de încredere în procesul
decizional și trag un semnal de alarmă privind riscul unor „măsuri cu risc ridicat” care ar putea „afecta echilibrul fragil dobândit recent”. Anul 2025, declarat de Parlamentul României drept „Anul Național al Copilului”, este invocat ca motiv suplimentar pentru a acorda o atenție sporită investițiilor în educație și evitarea măsurilor care ar putea limita șansele și speranțele copiilor români. Dacă guvernanții o vor ține otova cu distrugerea învățământului, PSD poate ieși de la guvernare. Atunci, cu adevărat, ar arăta că-i pasă de viitorul țării, căci asta e învățământul românesc. Și profesorii vor trebui să intre în grevă generală. Dar toți, absolut toți... Nu cum au făcut unele cozi de topor de prin cancelarii, care în 2023 nu au intrat în grevă, dar au beneficiat din plin de revendicările profesorilor care au fost satisfăcute.