Ziarul Vaii Jiului
Ziarul poporului. Citeşte şi dă mai departe! Comentează subiectele zilei accesând site-ul
împotriva LUI! ADEVĂRU
)
Nu există lege
Cotidian regional * Apare de luni până vineri (inclusiv) în toate localităţile Văii Jiului Redacţia şi administraţia: str. Tineretului, nr. 1, parter, camera 307, Petroşani
Vulcan
Curs valutar:
1€ = 5,0665 lei
1$ = 4,3035 lei
1₤ = 5,8933 lei
joi, 3 iulie 2025
Anul XVIII • nr. 3998 • 6+6 pagini • Preţ: 2 lei
O mică mare diferenţă
Cimitirul vechi din Vulcan e iarăși plin de vegetație sălbatică, de bălării, cum se mai spune. În multe locuri acestea sunt mai
Problema asta
nu e de azi-de ieri, ci de zeci și zeci de ani, dacă nu de peste o sută. Locul de la Morișoara i-a fost dintotdeauna prielnic vegetației sălbatice abundente, așa că nu e de mirare că fenomenul se repetă an de an. De-a lungul timpului, administrația publică locală care s-a perindat la conducerea orașului a încercat fel de fel de variante. A dat cu toate prafurile și soluțiile pe care vindecători veniți de cine știe unde i le-au recomandat ca fiind soluția care va rezolva problema pentru totdeauna.
Așa a fost
Director:
Cătălin DOCEA
și anul trecut când o sumă de bani, deloc neglijabilă, mă gândesc, s-a deplasat din bugetul local în contul nu mai știu cărei societăți care-și lăuda marfa ca fiind super tare. Dar, după cum s-a văzut, n-a fost deloc așa. Buruienile s-au făcut la loc și, interesant, parcă și mai mari. Semn că tratamentul cu ierbicide le-a priit. Întrebarea firească, într-o atare situație, ce se mai poate face? Răspunsul simplu: cel care se face, de obicei, în ajunul zilei de 1 noiembrie. Se dă cu coasa.
înalte ca omul. Într-o atare situație, o incursiune în unele zone ale cimitirului se aseamănă cu una întreprinsă în junglă.
S-a văzut
că primăria a făcut și face asta an de an. Echipe de cosași mecanizați și beneficiari ai venitului minim garantat iau în primire cimitirul și-l lasă ca-n palmă. Pe de altă parte, unii se întreabă indignați de ce asta se întâmplă numai când se apropie Ziua Morților? Răspunsul nu-i greu de dat. Numărul cosașilor de la societatea de salubrizare locală este mic și, cu ei, de abia se face față lucrărilor din oraș. Iarba crește foarte repede, nu apuci să termini de cosit o dată, că e la loc după o săptămână sau două.
Da, e adevărat,
în alte orașe, îndeosebi în cele mari, cimitirele arată super. Alei umbrite pe care poți să te plimbi în zilele cu soare dogoritor, bănci pe care să te așezi, locuri de veci întotdeauna bine îngrijite și așa mai departe. Numai că asta se face cu cheltuieli. Există personal destul de numeros care are în fișa postului numai și numai
Guvernul „taie tot” să o ia în bot
Soluţia finală - greva generală!
Zilele Guvernului Bolojan - abia instalat, și format din PSD, PNL, USR, UDMR și susținut de grupul minorităților naționale are zilele numărate – sunt numărate. Arogant, discreționar și incompetent, Guvernul Bolojan - care la vremuri de criză are 5 (cinci) vicepremieri?!-, învestit de președintele Nicușor Dan, dovedește pe zi ce trece că nu are viziune, consistență și nici știința dialogului social.
Sătule de așa guvern, marile confederații sindicale, spre cinstea lor, nu stau pe gânduri și anunță greva generală: „Confederațiile sindicale reprezentative la nivel națio
întreținerea și păstrarea ordinii și curățeniei în cimitir. Și, ca amănunt, angajații care fac asta sunt plătiți.
Au
salariu lunar care le vine din banii pe care aparținătorii celor decedați îi cotizează an de an la casieria cimitirului. Iar aparținătorii au grijă să o achite la timp, altfel se trezesc că e îngropat altcineva în groapa rudelor lor. Or, la noi, nu prea se vede așa ceva. Se plătește locul de veci când cu plecarea din această lume a cuiva drag, după care… la revedere. Ca atare în banii aceștia nu intră și obligația expres a administrației publice locale de a smulge buruienile ori de câte ori locul de veci este năpădit de ele. Datorie pe care ar trebui să și-o asume cei care vin cu o lumânare la mormântul celor pe care-i iubesc și după moartea lor. Sunt multe persoane care fac asta fără să arate cu mâna spre primărie și asta se vede în locurile peste care au trecut sapa și grebla. Gheorghe OLTEANU nal, CNS Cartel ALFA, CNSLR-FRĂȚIA, Blocul Național Sindical (BNS), Confederația Sindicatelor Democratice din România (CSDR) și CSN MERIDIAN, având în vedere proiectul Ordonanței de urgență a Guvernului pentru stabilirea unor măsuri privind personalul plătit din fonduri publice, aflată în procedura de avizare de către Consiliul Economic și Social, precum și celelalte măsuri de austeritate prevăzute a fi adoptate în perioada următoare, vă solicită o întâlnire de urgență, astăzi 30 iunie 2025, la o oră stabilită de comun acord. (...)
În situația în care Guvernul României va fi indiferent la solicitarea noastră urmează inițierea procedurilor legate pentru declanșarea grevei generale la nivel național”. Să sperăm că toți românii loviți în cap de Guvernul Bolojan – Dan, care deja sunt afectați de scumpirea irațională a energiei electrice, vor fi solidari cu marile confederații sindicale când acestea vor intra în grevă generală. Guvernul „taie tot” trebuie să o ia în bot. În România este nevoie de un guvern care să țină cu România. Nu cu Ucraina, nu cu Republica Moldova.