Št. 8 marec 2015
POMEMBNI OBČUTKI Kako se spet zbližamo sami s seboj
dm LOOK Spoznajte nove spomladanske trende ličenja z Nino Pušlar!
Z dm active beauty kartico do številnih ugodnosti!
BOLJŠA HRANA
Živila, zaradi katerih smo bolj zdravi, aktivni in privlačni
www.dm-drogeriemarkt.si www.facebook.com/dmslovenija
Knjižica bonov 4
03/0
2015
za
i. hrbtni stran so opisani na 5. 2015. čenja bona 2015 do 15. Pogoji koriš istite od 1. 3. Bon lahko izkor
!
50 %
–50 % pustom Moj bon s po % na gel ali Pogo ji Bon lahkoriščenja bo ko izk oristite na so opisa ni od 1. 3. 2015 na hrbtni str do 15 . 5. 20 ani. 15.
15to0čk
do anim Prihr
za
Prihranite 50 britje. ško peno za mo Prihranite
*Izde
lek All
ali Al l in 1* strojn ta o pom blete za ivanje 48 al poso i 70 ta de bl redn a cena et : 16,1 9€
50 %
pu oddajte
Bon ob naku
–50 %
na blagajni.
in 1 je
8 09
1,69 €
na vol
jo le v
določ
enih
proda
jalnah
Prihr dm. Se
znam
€
ali 1,
anite
najde
te na
16 € za
8,10 €
www.d
m-dro
gerie
10 tabl
et
markt
.si.
150 točk
dm active beauty knjižica ugodnosti –50 50 % –15 %
na izbrane izdelke na izbran sortiment na celoten nakup
Palmolive Bourjois*
Omnia Botanica čisto arganovo olje
Naturals gel za prhanje
Palmolive
Volume 1 Seconde maskara več vrst redna cena: 13,99 €
30 ml redna cena: 14,59 €
729
250 ml, več vrst redna cena: 2,19 €
300 ml, več vrst redna cena: 1,89 €
6
99 €
Prihranite 7 €
€
2,43 € za 10 ml Prihranite 7,30 €
109 €
0,44 € za 100 ml Prihranite 1,10 €
tekoče milo
094 €
0,32 € za 100 ml Prihranite 0,95 €
Neutrogena
Afrodita
Jasmin
balzam za telo
losjon proti celulitu
tamponi
300 ml, več vrst redna cena: 5,49 €
180 ml, več vrst redna cena: 9,99 €
16 kosov, več vrst redna cena: 2,29 €
2
74 €
0,92 € za 100 ml Prihranite 2,75 €
4
99 €
2,78 € za 100 ml Prihranite 5 €
Moj bon s popustom Prihranite 50 % na izdelek proti celulitu. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.
1
14 €
0,72 € za 10 kosov Prihranite 1,15 €
Nivea Elseve maska za lase
Moj bon s popustom Prihranite 50 % na gel ali peno za moško britje. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.
300 ml, več vrst redna cena: 6,69 €
334 €
1,12 € za 100 ml Prihranite 3,35 €
Izdaja kuponov do 30. 4. 2015. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 5. 2015. Seznam ostalih izdelkov poiščite na www.dm-drogeriemarkt.si.
šampon za lase Brilliant Blonde 250 ml ali balzam za lase Brilliant Blonde 200 ml
129
redna cena: 2,59 €
€
0,52 € ali 0,65 € za 100 ml Prihranite 1,30 €
Respect naravna barva za lase več odtenkov redna cena: 8,59 €
4
29 €
Prihranite 4,30 €
*Izdelek je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam teh najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.
Vsebina 04 06 18
22
Active beauty. V marcu. dm look marec 2015. Reportaža iz snemanja z Nino Pušler in Majo Šušnjara. ZA LAŽJI VSAKDAN
08 14 18 22
Ali počnemo stvari, ki so dobre za nas? Nasveti glede naših občutkov. Jejmo to, kar potrebujemo. Energija in lepota v hrani. Prevzetna sreča. Selfiji in podobno: doba prevzetnosti. Hitrost korakov. Z majhnimi koraki do redne športne aktivnosti. LEPOTA
26 34 42
dm look marec 2015. Izberite svoj pomladanski look z Nino Pušlar. Almanah lepote. Trendi v negi kože. Pomladni trendi. Sedemdeseta, kratke jakne, denim, etno. RAZVAJANJE
26
46
44 46 52
V najboljši družbi. Oprema za dom. Mojstrovine na krožniku. Pomladanski recepti za zdravo prehrano. Pozor, nov svet! Pet nasvetov za potovanja, ki presenečajo.
MOJ dm
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES (2), TIBOR GOLOB, KATIE QUINN DAVIES/UMSCHAU VERLAG
Uvodnik V tej številki lahko prelistamo prve letošnje pomladne strani, ki bodo navdihnile naše življenje. Na primer, kako naj poslušamo sami sebe in katera hrana najbolj osrečuje naš organizem (od strani 8). Predstavili bomo najobetavnejše korake za doseganje boljše telesne pripravljenosti (od strani 22) in najnovejše izdelke za nego kože v Almanahu lepote od strani 34. V tokratni številki pa vam predstavljamo tudi spomladanske trende za ličenje v okviru projekta dm look 2015. Na simpatični in priljubljeni slovenski pevki, Nini Pušlar, smo preizkusili štiri različne looke, vi pa lahko izberete takšnega, ki vam najbolj ustreza. Na strani 6 si lahko ogledate reportažo s snemanja, od strani 26 najprej pa vam predstavljamo vse štiri looke in vam podajamo napotke, kako se naličiti, da boste izgledale ravno tako, kot prelestna Nina Pušlar. Veliko zadovoljstva pri prebiranju nove številke vam želi ekipa active beauty.
56 58
Zvezdne urice. Vaš wellness horoskop za marec. Ordinacija. Pravilna ustna higiena.
Fotograf: Tibor Golob Model: Nina Pušlar Ličenje: Maja Šušnjara Frizura: Kristijan Skamljič Produkcija: dm
Sistem kategoriziranja s preprostim označevanjem s pikami omogoča bralcem, da lahko predvidevajo, kakšna bo tema oz. vsebina članka: svetlo sive pike = ni tema članka, temno sive pike = zadetek v polno. Več ko je temno sivih pik, bolj se tema članka ujema z določenim področjem. Teme: duhovnost/spiritualnost, zdravje/telo, lepota/nega, užitek/sprostitev, služba/kariera, otroci/partnerstvo.
Marec 2015
active beauty I 3
V središču
Active beauty v marcu »Svojo spremembo moraš živeti.« (Rainer Maria Rilke, avstrijski pripovednik in lirik)
BRALNI KOTIČEK
Zoe Sugg: Spletna punca Penny pod imenom Spletna punca na blogu piše o svojih skrivnih občutjih, o prijateljstvu, fantih, svoji nenavadni družini in paničnih napadih, ki vse bolj prevzemajo njeno življenje. Ko se zgodi najhujše, s svojo družino na hitro odide v New York, kjer spozna Noaha, čudovitega fanta, ki igra na kitaro. Penny se naenkrat zaljubi in o vsem tem poroča na blogu. Vendar pa ji Noah nekaj prikriva. In to ogrozi njeno skrivno identiteto ter njen odnos z najboljšim prijateljem za vselej. Zoe Sugg, znana kot Zoella, že od malih nog piše zgodbe. Njenim blogom in videom o lepoti, modi in življenjskem slogu sledi ogromno ljudi, poleg tega pa ima na milijone naročnikov na youtubu. Si želite katero izmed predstavljenih knjig na vaši knjižni polici? Vse, kar morate storiti, je obiskati dm spletno stran in odgovoriti na nagradno vprašanje: www.drogeriemarkt.si. 4 I active beauty
Active beauty meseca Znanilka sreče. Toni Garrn je priznana nemška manekenka, ki se stalno pojavlja na mednarodnih modnih brveh. To pa ni edino, kar je zanjo pomembno. Kot predstavnica organizacije za pomoč otrokom Plan International se v okviru kampanje »Because I Am a Girl« v Burkini Faso udejstvuje pri projektu, ki ženskam omogoča, da pridobijo izobrazbo za učiteljice v osnovni šoli. Tako lahko vsaj nekaj svoje sreče deli še z drugimi.
Marec 2015
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, ZORAN VOGRINČIČ, PR
Paulo Coelho: Prešuštvo Linda misli, da je srečna, saj ji v življenju nič ne manjka: ima ljubečega moža, dva ljubka otroka in povrh vsega še dovolj denarja, da ji sploh ne bi bilo treba hoditi v službo, ki pa jo kljub vsemu ima: je obetavna mlada novinarka pri enem od pomembnejših časopisov v Ženevi. Le česa bi si še lahko želela? A nekega jutra nenadoma spozna, da je življenje v zakonu ne izpolnjuje. Rešitev skuša najti na tečajih joge, pri psihologih in psihiatrih. Tako se prepusti toku življenja, ki ji na pot nepričakovano prinese ljubezen iz mladosti. A med raziskovanjem globin svoje duše v njej poleg svetle plati odkrije tudi temno.
Priprava telesa na poletne dni.
V Grand Hotelu Primus na Ptuju.
G
rand Hotel Primus je moderen, srednje velik hotel, ki je ime dobil po slavnem rimskem vojskovodji Marku Antoniju Primusu, ki je ime najstarejšega slovenskega mesta Ptuja prvi ponesel v svet. Že stari Rimljani so vedeli, da ima Ptuj prav posebno sproščujočo energijo, med drugim pa nudi tudi najbolj učinkovite, neinvazivne in neboleče tretmaje za naravno pomlajevanje obraza in telesa pod zdravniškim nadzorom. Le kdo si ne želi nekaj kilogramov ali centimetrov manj, ki se jih kljub redni vadbi in zdravi prehrani nikakor ne more znebiti? Pridružite se številnim znanim osebnostim z različnih sfer življenja in z različnih koncev sveta, ki so navdušeni nad učinki tretmajev za oblikovanje telesa Med Contour. V Grand Hotelu Primus, kjer razvijajo celovit concept sprostitve telesa in duha, so ob podpori najsodobnejše medicinske opreme medico-wellness, ponudbo razširili z najnovejšimi medicinskimi tretmaji za oblikovanje telesa Med Contour, ki jih svetovna zdravniška stroka potrjuje kot ene najboljših alternativ kirurški liposukciji. Tretmaji so 100% varni, popolnoma neboleči, potekajo pod zdravniškim nadzorom, okrevanje pa ni potrebno. Več na www.sava-hotels-resorts.com. Obiščite Ptuj in se pripravite na poletno sezono! Več informacij najdete na: www.shr.si, kontakt: info@terme-ptuj.si ali 02 749 45 00. Marec 2015
Reportaža
V zakulisju snemanja dm look V vlogi obraza dm look se je tokrat preizkusila priljubljena pevka Nina Pušlar. Skupaj z vizažistko Majo Šušnjara smo na njej ustvarili štiri privlačne trende za sezono pomlad/poletje 2015, ki si jih lahko ogledate v nadaljevanju revije. FOTOGRAFIJE: MARKO ŠALAMUN, IVAN BLIZNETSOV
Vizažistka Maja Šušnjara ustvarja nov look na simpatični Nini Pušlar.
Fotograf Tibor Golob v akciji.
Kristijan Skamljič je poskrbel za bujne pričeske. 6 I active beauty
Marec 2015
Celodnevno snemanje dm look kampanje je bilo naporno, vendar pestro in zabavno. Že navsezgodaj zjutraj smo zaspano Nino prebudili z make up-om v stilu 60-ih in jo spremenili v glamurozno divo. Medtem, ko je Maja poskrbela za make up in Kristijan za frizuro, je Nina morala pozirati še snemalcu, ki je dogajanje ves čas budno spremljal s kamero in v kadre ujel vse postopke ličenja. Sledilo je celodnevno poziranje fotografu v različnih pozah. Ob koncu dneva je simpatična pevka spoznala, da je delo modela precej zahtevno. Po končanih vseh 4-ih lookih je bila vidno izmučena, a v veselem pričakovanju nastalih fotografij. Se sprašujete, kateri look ji je bil najbolj všeč? Vsi. Če bi morala izbrati enega, pa bi se odločila za nude look z rdečo šminko in rdečimi lički, nad katerim je bila tako navdušena, da ga je ponovila za svoj valentinov nastop v Cankarjevem domu.
Prodoren pogled, sijoče lase in polne ustnice lahko dosežete tudi vi. dm look vam bo, poleg novih trendov ličenja, postregel z nasveti, kako skriti pomanjkljivosti in izpostaviti vaše najlepše dele. Na dm spletni strani najdete nazorne video prikaze postopka ličenja vsakega looka in tudi posnetek iz zakulisja snemanja. ■ Marec 2015
o l ! i r r a Da kog
a s rtico . a v k za darilno ajdražje dm voje n e t i r s a Pod veselite z in ra
Stopite v najbližjo dm prodajalno, izberite motiv, naložite izbrano vsoto denarja in razveselite svojega partnerja, prijatelja, sorodnika ali pa sodelavca. Srečni lastnik kartice lahko kadarkoli preveri stanje na kartici, tako na blagajni, kot na terminalu.
Brezčutno. Močna čustva niso ravno zaželena. Morda prav zato ne vemo, kje se sploh skrivajo. 8 I active beauty
Marec 2015
Za lažji vsakdan
Ali počnemo stvari, ki so dobre za nas? V filmih so takšna silovita čustva še resnična, v vsakdanjem življenju pa smo jih skoraj že povsem izgubili. Smejimo in jokamo se pogosto le še v teoriji, z možgani namesto s srcem. Nekaj nasvetov glede naših občutkov. ot nas pelje skozi dolino vplivov, mimo morja stresa in preko gorovja družbenih obveznosti, od koder izvira tok vsakodnevnih navad. Ta pokrajina nam šepeta, naj ostanemo, toda njena lepota je varljiva, saj lahko zaradi nje za vedno obtičimo in tako ne sledimo svojim resničnim ciljem. Na to dolgo in težavno pot se moramo podati kljub bojazni, da se lahko večkrat tudi izgubimo. Tedaj za pravo smer ne smemo spraševati drugih, saj bi tako prispeli na njihov cilj in se prepustili vplivu njihovih želja, pri tem pa nikoli ne bi našli sami sebe. Vedno moramo zaupati vase in se zanašati na svoje občutke. S pravo miselnostjo in ustrezno opremljeni lahko brez težav prečkamo dolino vplivov, sproščeno obidemo morje stresa, samostojno preplezamo gorovje družbenih obveznosti in brezskrbno pijemo iz izvira vsakodnevnih navad. Tako nekoč le prispemo k sebi in ugotovimo, da je bila celotna odisejada pravzaprav le kratek sprehod. Tedaj pa se morda vprašamo, kako naprej. Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
Marec Marec 2015 2015
Zdravje/telo ●●●●●
Močna čustva. Kaj je zame dobro, kaj je slabo in kaj hočem? Tri preprosta vprašanja, na katera ne bi smelo biti pretežko odgovoriti. To je že res, vendar si jih moramo najprej sploh zastaviti, česar pa nikoli zares ne storimo. Vse je namreč čisto v redu in nad ničemer se ne moremo pritoževati. V bistvu smo čisto zadovoljni s svojo službo, konjički, partnerjem, prijateljico, vsakodnevnimi rituali in življenjem na splošno, čeprav ni vse čisto tako, kot smo si predstavljali. Kaj pa dandanes še poteka natanko tako, kot si prej predstavljamo? Pri tem redko doživimo kakšen vrhunec, zato tudi padcev nimamo veliko. Mnogi vplivi so nas zaznamovali in mnoge obveznosti so nas spremenile. Marsikatera stvar je zdaj za nas le še navada, o kateri ne razmišljamo več. Tako lahko hitro izgubimo stik s seboj ter pozabimo na lastne cilje in želje. Pozabimo na svoje potrebe in upanja, dokler v nekem trenutku miru ne pomislimo na njih in nam postane jasno, da morda le ni vse v redu, da nismo čisto Lepota/nega ●●●●●
Užitek/sprostitev ●●●●●
zadovoljni ter da nekaj še vedno manjka. Tedaj ugotovimo, da pogrešamo močna čustva – tako dobra kot slaba: veselje, strast in žalost. Nekoliko se še spomnimo, kako jih je čutiti, toda naš spomin je v naših možganih. Tako se smejimo, jokamo, ljubimo in sovražimo le še v teoriji. Svoja čustva bi morali čutiti drugje. Pogovorno rečemo, da je to v našem srcu, toda srce je prav tako le neomajna mišica, ki nas pridno ohranja pri življenju. Še noben zdravnik v njem ni našel čustev. To pomeni, da so odšla nekam drugam. Najbrž tja, kjer smo doma tudi mi sami in kjer se skriva naša lastna zavest, ki dobro ve, kaj je za nas dobro, kaj slabo in kaj pravzaprav hočemo. Veliko razpotij. Ko iščemo sami sebe, na nas prežijo številne nevarnosti. Če se želimo spet najti, se začutiti in odkriti svoje želje, si moramo najprej dobro zatisniti oči in ušesa. Na tej poti nas namreč drugi ljudje poskušajo vztrajno odvrniti s prave poti. Začne se že zelo zgodaj. Služba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
active beauty I 9
FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES
P
Za lažji vsakdan
Dobronameren nasvet. Starši niso edini, ki dajejo nasvete. Učitelj lahko na primer meni, da nismo nadarjeni za tuje jezike, najboljša kolegica pravi, da naš novi partner ni najboljši za nas, šef je mnenja, da nekemu projektu nismo dorasli, hčerka meni, da bi nam drugačna pričeska bolj poudarila obraz, politik nam govori, da je vedno več brezposelnih, reklama nas 10 I active beauty
Saj ne živimo tako slabo. Pravzaprav se nimamo kaj pritoževati. Kljub temu pa nekaj ni čisto v redu. Nekaj manjka, vendar tega ne čutimo.
prepričuje, da nujno potrebujemo nov pametni telefon, v časopisu pa piše, da je film, ki si ga želimo ogledati v kinu, najslabši film leta. To, kar slišimo, vidimo, preberemo ali slučajno ujamemo, vpliva na to, o čem razmišljamo in kako ravnamo, ter nas vedno znova pripravi do tega, da dvomimo sami vase. Tako se vedno bolj oddaljujemo od svojega jaza, lastnega mnenja in resničnih želja. Če vsa mnenja drugih ljudi vržemo v en lonec, dobimo družbena pričakovanja, ki nam narekujejo, kaj naj počnemo
in česa ne smemo. Moramo se poročiti in imeti otroke, ne smemo biti predolgo brezposelni, prilagajati se moramo lepotnim idealom, ob vsem tem pa je treba upoštevati še dejstvo, da moramo biti točno takšni, kakršni smo. Nič čudnega, da v naših glavah pride do prave zmede. Najpreprostejša pot iz te zagate je, da zanemarimo svoje mnenje, saj imamo že preveč drugih. Prilagodimo se, sprijaznimo se s tem, da svojih dejanskih ciljev ne bomo dosegli, sprejmemo dejstvo, da se naše resnične želje ne bodo nikoli izpolnile, in na te želje pozabimo. Navadimo se na to, da smo navadni, ob tem pa otopimo in živimo zadovoljivo, vendar nepolno življenje, dokler se nekega dne ne podamo na iskanje samih sebe. Osvobajajoče vmesne postaje. Na potovanje do svojega jaza se moramo odpraviti sami. Nihče drug nam ne more pokazati, kdo smo. Vse skupaj se začne s spoznanjem, da nismo čisto zadovoljni, da nekaj manjka, da ne počnemo vedno tega, kar želimo, in da nismo vedno to, kar smo v Marec 2015
FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES
Starši najbolje vedo, kaj potrebuje njihov otrok, in tako svoja prepričanja pogosto prenašajo nanj. Na to, kakšni postanemo, namreč močno vpliva naša vzgoja. Z leti pa si starši lahko kdaj tudi premislijo. Če želi naš otrok pri petih letih igrati kitaro, se nam zdi to super in ga pri tem podpiramo, ko pri petnajstih stoji na odru, mu glasno ploskamo, ko pa pri petindvajsetih pusti študij, da bi postal glasbenik, vse skupaj ni več tako zabavno. Če bi ta otrok poslušal svoje starše, bi dokončal študij, si našel službo, se na takšno življenje navadil in vedno bolj redko igral kitaro. Nekoč pa bi ugotovil, da nekaterih strani svojega življenja sploh ne pozna.
ZAUPAJTE V
MOČ Q10plus BISEROV PROTI GUBAM.
NOVO
BISERNI SERUM VSEBUJE VISOKO KONCENTRIRANI Q10plus, KI SE SVEŽE AKTIVIRA OB VSAKI UPORABI. NIVEA.si
Izdelki so na voljo v prodajalnah
resnici. Ko se začnemo spraševati, zakaj je tako, se že podamo v dolino vplivov, kjer se moramo dobro razgledati in poskušati ugotoviti, kdo je do zdaj vplival na nas in kako ter kdo to še vedno počne. Seveda pa ni vsak vpliv škodljiv. Tudi navdih ni nič drugega kot vpliv. Da bi lahko razločevali med dobrimi in slabimi vplivi, se moramo ponovno vprašati, kaj si resnično želimo, kaj nam je pomembno, kaj bi že od nekdaj radi počeli in zakaj tega še nismo storili. Zato moramo uspešno prebroditi morje stresa, saj za potovanje do samih sebe potrebujemo predvsem mir. Nato pa v sebi zaslišimo dva glasova, od katerih si le eden zasluži našo pozornost. »Ljudje, ki živijo polno življenje, poslušajo svoj notranji glas, ki jim govori, naj delajo to, kar je za njih pomembno,« pravi psiholog Rolf Merkle. »Ne poslušajo drugega, bolj kritičnega glasu, ki jim govori, kaj si bodo mislili drugi, da se to ne spodobi in da se tega ne sme početi, saj tudi drugi tega ne počnejo.« Medtem 12 I active beauty
V teoriji vemo veliko o sebi, v praksi pa popolnoma ničesar. Tako imamo svoje povezave do vsega, razen do sebe. se začne lovljenje ravnotežja v gorovju družbenih obveznosti. Če sledimo stezam, po katerih so hodili drugi, smo že na napačni poti. Prava pot je najbolj strma, kotanjasta, posuta z ostrimi skalami, ki nas ovirajo, in gruščem, na katerem vedno znova zdrsnemo malo nazaj. Kdor se mora na tej poti iz strahu opirati na koga drugega, ne bo nikoli dovolj samozavesten. Za to, da gremo po svoji lastni poti, potrebujemo pogum in zaupanje. »Kdor želi najti pot do samega sebe, ne sme spraševati drugih, po kateri poti je treba iti,« pravi znanstvenik s področja komunikacije Paul Watzlawick.
Velik cilj. Ko enkrat prečkamo gorovje družbenih obveznosti, ne plavamo več v toku vsakodnevnih navad. Ob spoznanju, kaj v resnici hočemo, ugotovimo tudi, na kaj smo se že navadili. Na primer na službo, ko se zavemo, da veliko raje delamo z otroki kot za pisalno mizo; na partnerski odnos, ko vidimo, koliko brezpogojne poslušnosti ta odnos zahteva od nas; na prehrano, ko opazimo, da se želimo prehranjevati bolj zdravo; na vsakoletne počitnice v istem kraju, ko ugotovimo, da bi radi videli ves svet; ali na čas, ki ga preživimo pred televizorjem, ko smo si zadali, da se bomo raje ukvarjali s športom, se naučili igrati kako glasbilo ali pisali knjigo. Nenadoma se celotna pokrajina, v kateri smo se znašli, spremeni. Na levi se pojavi hrib veselja, ki je sprva le majhen grič, vendar počasi raste. Na desni se razprostira dolina strasti, v katero lahko vstopimo skozi vrata samozavesti. Čisto zadaj pa je morje solz, vendar je za pot tja še dovolj časa. ■ Marec 2015
FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES
Za lažji vsakdan
colour your style! www.s-he.si www.facebook.com /slovenija izdelki so na voljo v prodajalnah
Ustvarite videz gel nohtov s s.he stylezone laki za nohte! Popolnoma enostavna priprava kar doma: na nohte najprej nanesite podlak, nato svojo najljubšo barvo laka, dodajte še nadlak in vse skupaj zapecite pod lučko. Ustvarjanje popolnih nohtov še nikoli ni bilo tako preprosto!
Zdravje
Jejmo to, kar potrebujemo Sardine so dobre za zobe, bazilika blaži migreno in vznemirjenost, ingver pa je najboljše zdravilo za jutranje zaspance. obrodošli na naši gredici, kjer rastejo sredstva za gladke lase. Tu cveti tudi nekaj proti gubam in tam pazite, da ne stopite na našo najboljšo rastlino za močne nohte. Prav tako lahko najdete plodove za več energije, boljšo koncentracijo, dobro prebavo, zdravo srce, bleščeče zobe, boljše počutje, notranje ravnovesje in poživitev duha. Nekaj jih raste na drevesih ali v grmičevju, nekaj v zemlji, vse pa izvira iz narave, največje lekarne na svetu. Potovanje skozi čas. V srednjem veku ljudje še niso vedeli veliko o človeškem telesu, medicina pa se od antičnega veka ni kaj dosti razvila. Tako so še vedno mislili, da je zdravje odvisno od razmerja štirih telesnih sokov: krvi, sluzi ter rumenega in črnega žolča. Če to razmerje ni v ravnovesju, naj bi človek zbolel, je veljalo. Zdravilci so s svojimi pomočniki poskušali spet vzpostaviti to ravnovesje. Pri tem so uporabljali metode, za katere danes vemo, da niso bile ravno učinkovite. Že takrat ljudje niso popolnoma Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
14 I active beauty
Zdravje/telo ●●●●●
zaupali izobraženim medicincem in so za pomoč raje prosili lokalno zeliščarico, ki je uporabljala zdravila iz naravne lekarne. To je bilo za mnoge, predvsem pa za prebivalce vasi, edina možna rešitev. Zdravstveni oddelek. Nekoč še niso znali razložiti, zakaj hrana deluje na določen način. Še danes imamo s tem včasih težave. Različne raziskave vodijo do različnih zaključkov, saj hrana vsebuje toliko snovi, da ne moremo vedno vedeti, katera snov je v telesu sprožila določeno reakcijo. Eno jabolko na primer vsebuje več kot tisoč snovi. Zagotovo pa drži, da v naravi raste mnogo pridelkov, ki pozitivno vplivajo na naše zdravje, počutje in lepoto. Raziskava na ameriški univerzi John Hopkins je na primer pokazala, da kalčki brokolija oslabijo bakterije helicobacter pylori, ki lahko povzročijo razjede v želodcu. Snov v brokoliju, ki krepi imunski sistem, se imenuje sulforafan. Francoski znanstveniki so odkrili, da učinkovina flavonoid hesparidin, ki se nahaja v soku pomaranče, širi žile in s Lepota/nega ●●●●●
Užitek/sprostitev ●●●●●
tem znižuje krvni tlak. Za srce je dobro tudi laneno olje, ker vsebuje veliko maščobnih kislin omega 3. Z rednim uživanjem jabolk pa lahko zmanjšamo tveganje za nastanek raka črevesja. Vzrok za to so polifenoli, sekundarne rastlinske snovi pod kožo jabolka. Shramba, polna zdravil. Kamut znižuje raven holesterola ter s tem zmanjšuje nevarnost srčnega napada ali možganske kapi, ima pa tudi visok delež glutena in zato ni primeren za alergike. Rožmarin pomaga proti vnetju in preprečuje krče. Drobnjak vsebuje eterična olja, ki imajo protibakterijske lastnosti, spodbujajo izločanje sluzi in delujejo diuretično, poleg tega pa naj bi tudi zniževal holesterol in krvni tlak ter blažil prebavne motnje in napihnjenost. Timijan učinkuje proti prehladu in kašlju, peteršilj krepi imunski sistem, bazilika pa pospešuje prebavo maščob ter naj bi pomagala pri migrenah, vznemirjenosti in celo depresiji. Mango vsebuje snov mangiferin, ki lahko preSlužba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
Marec 2015
FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES
D
Ĺ˝ivila. Vse, kar potrebujemo, da ostanemo vitalni in zdravi, prihaja iz narave. Povsem logiÄ?no. Marec 2015
active beauty I 15
Zdravje
prečuje osteoporozo čeljusti, kot trdijo brazilski znanstveniki. Tudi slaniki in sardine poskrbijo za močan ugriz. Vitamin D, ki ga vsebujejo, spodbuja in uravnava absorpcijo kalcija in fosforja. Lubenica pa vsebuje naravne snovi za izboljšanje potence, saj tako kot viagra razširi krvne žile. Naravna lepota. UV-sevanje škoduje koži in povzroča gube. Proti temu je še vedno najbolj učinkovita sončna krema. Svoje telo pa lahko zaščitimo tudi od znotraj, in sicer z vnosom likopena. Ta karotenoid se nahaja v paradižnikih in jim tako kot drugi zelenjavi in sadju daje tipično rdečo barvo. Likopen se nalaga v koži in jo tako varuje pred UV-žarki. Za lase pa uporabljamo mak. Ta namreč vsebuje cink, pomanjkanje cinka 16 I active beauty
pa lahko povzroči izpadanje las. Tudi železo v lanenem semenu, sončničnih in bučnih semenih, breskvah in listnati solati preprečuje ali vsaj zmanjšuje izpadanje las. Za zdravo lasišče pa poskrbijo beljakovine, ki jih lahko pridobimo na primer s skuto, ta pa ima poleg tega tudi zelo malo kalorij. Za naše lase so koristni tudi vitamini A, C in H ter B-vitamini. Naravna lekarna nam ponuja tudi pravo čudežno sredstvo: proso. Vsebuje tako železo kot kremenčevo kislino (to vsebuje na primer tudi ajda), ki pozitivno vpliva na lase in nohte. Poleg tega proso preprečuje zakisanost telesa ter poživi duha in telo. Hrana, polna energije. Kdor zjutraj potrebuje veliko časa, da pride k sebi, lahko seže po ingverju. Ingver olupimo, od-
režemo tri tanke rezine, jih položimo v skodelico, dolijemo vročo vodo, pokrijemo in počakamo pet minut. Tako dobimo naraven energijski napitek, ki ga je najbolje uživati po majhnih požirkih. Zraven lahko pijemo sok rdeče pese, ki izboljša dovod krvi do možganov. Odlična priloga je polnozrnat kruh z maslom in svežim drobnjakom. Veliko energije lahko dobimo tudi s sončničnimi semeni, saj vsebujejo magnezij, ki se prav tako skriva v oreščkih, polnozrnatih izdelkih in suhem sadju. Seveda pa nas poživi tudi sveže sadje, kot so na primer banane, maline, ananas ali kivi. Pomembno je, da dobimo dovolj ogljikovih hidratov, vendar ne enostavnih, ampak tistih bolj zapletenih oz. sestavljenih. Teh naš organizem ne predela tako hitro, zato dobivamo energijo dlje časa, balastne snovi pa ta proces še dodatno upočasnijo. Polnozrnati izdelki so zato idealna energijska hrana. Za možgane in s tem tudi za koncentracijo so dobra jabolka, banane, avokadi, oreščki in ribe. Za naval energije poskrbi tudi čokolada, vendar ta naval potem hitro mine. ■ Marec 2015
FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES
Jesti to, kar naše telo resnično potrebuje, je tako, kot bi bili sami svoj zdravnik, osebni trener in stilist hkrati.
Očistimo se slabih razvad! V Medexu letošnjo pomlad razveseljujemo z novima izdelkoma, ki poskrbita za delovanje jeter, ledvic in prebavnega trakta ter oblikovanje postave. NOVO NOVO
kapsule za 30-dnevno popolno čiščenje telesa
naravna pomoč pri oblikovanju postave
Vsebuje izvlečke rmana, breze in pegastega badlja in vpliva na najpomembnejše organe, ki skrbijo za izločanje strupov iz telesa.
Vsebuje L-tirozin, sabljasti triplat, grifonijo, vitamin C in kromov pikolinat, ki z vzajemnim delovanjem poskrbijo, da vaša prva misel ni hrana.
• Rman pomaga pri normalni funkciji prebavnega trakta.
• Sabljasti triplat podpira prebavo in pomaga uravnavati raven glukoze in maščob v krvi.
• Breza vpliva na normalno izločevalno funkcijo ledvic.
• Krom ima vlogo pri presnovi ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin.
• Pegasti badelj prispeva k razstrupljevalni funkciji jeter.
• Vitamin C prispeva k sproščanju energije pri presnovi in pomaga pri ohranjanju normalne psihološke funkcije.
detox in
sta na voljo v prodajalnah
.
www.medex.si
detox
Psiha
Prevzetna sreča Če je kdaj obstajala doba prevzetnosti, potem v njej trenutno živimo. Prevzetnost namreč še nikoli ni imela toliko pripomočkov. Pregled od selfijev do skromnosti. onosna kot pav, vedno pozira in se občuduje. Ne le, da si odsevnih površin želi, temveč jih prav potrebuje. Naša prevzetnost pa ni le površinska. Ne gre ji zgolj za brezhiben telesni videz, ampak tudi za duhovno dovršenost. Popolna želi biti v vseh pogledih, vedno in povsod. Različne oblike. Prevzetnost je zagledana sama vase, visoko viha svoj nos, omalovažuje vse okrog sebe in ni prav nič prikupna. Na prvi pogled z njo res ne povezujemo nič pozitivnega. Vsi jo imamo, vendar je nihče noče. Do kakšne mere se prevzetnost pri nas izraža, je med drugim odvisno tudi od naših genov. Kanadska raziskava je namreč pokazala, da je pretirana prevzetnost dedna, seveda pa ima pri tem pomembno vlogo tudi vzgoja. Otroci, ki pogosto slišijo, da so lepi in posebni, hitreje postanejo prevzetni. Takšnih komplimentov so dekleta navadno deležna pogosteje kot fantje, vseeno Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
18 I active beauty
Zdravje/telo ●●●●●
pa se vedno več moških vse bolj zaveda svojega videza in tudi vedno več denarja so pripravljeni nameniti za kozmetične izdelke. To je samo po sebi čisto v redu, dokler ne prestopimo določenih meja. Kdor meni, da ni prevzeten, se moti. Prevzetni smo že, če damo nekaj nase, na svoje telo in pričesko ter če smo pozorni na vtis, ki ga naredimo na druge. To, da se opazujemo in skrbimo za svoj videz, je popolnoma normalno. Tudi sami se raje pogovarjamo z nekom, ki je urejen in lepo diši, kot z nekom, ki je zanemarjen. Raziskave so prav tako pokazale, da prevzetni ljudje dobijo boljše službe. Najbrž zato, ker so samozavestnejši, iznajdljivejši in pravi strokovnjaki za samopredstavitev. Prevzetnost je pogumna, šarmantna, očarljiva in občudovanja vredna. Tudi psihiater in svetovalec za menedžment Manfred Kets de Vries meni, da izjemni dosežki niso možni brez močnega ega, prevzetnosti in kančka narcizma. Le teLepota/nega ●●●●●
Užitek/sprostitev ●●●●●
daj se stalno nadziramo in opazujemo in vedno znova poskušamo postati še boljši. Naš narcizem nam ne dovoli, da bi nam spodletelo, z njim pa lažje obvladujemo tudi stres in pritiske. Prevzetnost je torej gonilna sila vsakega velikega uspeha, včasih pa je tudi pretirana. Prisotna vsepovsod. Čezmerno prevzetnost imenujemo narcizem. Ta izraz izvira iz imena Narcis (izvirno Narkissos), kot je bilo ime mladeniču iz grške mitologije, ki je imel nešteto občudovalcev in občudovalk, vendar je zaradi svojega ponosa in samovšečnosti vse zavračal. Grška boginja maščevanja Nemesis ga je zato kaznovala z nepotešljivo ljubeznijo do samega sebe. Ko je v vodi zagledal svoj odsev, se je tako zaljubil vanj, da je ostal tam in se občudoval vse do svoje smrti. Na mestu, kjer je umrl, je zrasla narcisa. Tudi v krščanskem srednjem veku prevzetSlužba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
Marec 2015
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES
P
Marec 2015
active beauty I 19
Psiha
nost ni bila zaželena, saj je odvračala pozornost od boga in se osredotočala na posameznika. Že takrat se ni spodobilo biti prevzeten in še danes prevzetnost (napuh) velja za smrtni greh, čeprav na to zdaj gledamo veliko bolj sproščeno. Morda tudi zato, ker je prevzetnost postala tako razširjena. Potreba po popolnosti. Ameriški raziskovalec človeškega vedenja Keith Campbell in psihologinja Jean Twenge v svoji knjigi »The Narcissism Epidemic« govorita o epidemiji narcizma, kot pove že sam naslov knjige. Mnogi želijo biti za vsako ceno popolni, tudi če morajo za to pod nož. Tako daleč pa nam vendarle ni treba iti. Prevzetnost lahko opazimo že na spletu, in to v mnogih različicah. Na družbenih omrežjih se poskušamo pokazati v čim boljši luči. Z drugimi delimo svoja zanimanja, seveda le tista, ki se jih ne sramujemo, zbiramo prijatelje, ki jih ne poznamo, in objavljamo tako imenovane selfije oz. fotografije samih sebe, na katerih smo sami sebi všeč. V najboljšem primeru morajo biti selfiji slikani v eksotičnih krajih in z zanimivimi ljudmi. To so fotografije, ki kar kričijo po pozornosti in govorijo: »Poglejte me! Poglejte, kaj doživljam!« Takoj lahko opazujemo odziv: bolj ko je drugim všeč, bolj nam zraste ego. Keitha Campbella in njegovo kolegico Lauro Buffardi je ta pojav spodbudil k raziskovanju. Nevtralni opazovalci so morali na podlagi Facebook profilov oceniti, kako prevzetna je določena oseba. Vse tiste, ki so se vnaprej opredelili kot narcisi, so tudi opazovalci brez težav prepoznali kot takšne. Prevzetnost je namreč zlahka prepoznavna. 20 I active beauty
Tipične lastnosti. Kdor želi vedeti, ali je nekdo narcis, ga mora le vprašati. Brad Bushman je s svojimi kolegi raziskovalci opravil vrsto raziskav, s katerimi so pokazali, da narcisi nujno potrebujejo prevzetnost, da lahko ostanejo takšni, kakršni so. Če bi lahko s prostim očesom pogledali narcisu v možgane, bi hitro opazili, zakaj je tako. Stefan Röpke in drugi psihologi na medicinski fakulteti Charité Berlin so ugotovili, da je pri
»Tako zelo smo prevzetni, da nam je pomembno celo mnenje tistih ljudi, ki nam ne pomenijo nič.« Marie von Ebner-Eschenbach
ljudeh, pri katerih je bila diagnosticirana narcistična osebnostna motnja, sloj živčnih celic v levi polovici možganov, kjer leži center za upravljanje sočutja, občutno tanjši, kar se da tudi izmeriti. Osredotočenost nase. Tipični narcisi, ki jih lahko srečamo v vsakdanjem življenju, se ne skrivajo. Jasno nam dajo vedeti, da se ves svet vrti izključno okoli njih.
Ob tem pa popolnoma zavestno stalno skrbijo, da bi jih njihova okolica videla natanko takšne, kakršni si želijo biti videni. Če njihovo dojemanje lastnega telesa in značaja ni realno, pa tega ne morejo skriti. Narcis se ukvarja predvsem sam s sabo ter se neprestano in trmasto postavlja v ospredje. Ker toliko časa in energije nameni lastni osebnosti, ju ostane bolj malo še za druge. Težko razvijejo odnose z drugimi ljudmi, njihove zveze pa navadno ne trajajo dolgo. Prehod od narcisa do egoista se namreč lahko zgodi zelo hitro. Prevzetnost je prava samotarka in je glede tega v bližnjem sorodu z zavistjo. Privlači zavistneže, rada vidi, če ji kdo laska s predanostjo, in veseli se vsakogar, ki blesti manj od nje, saj želi sama stati v središču pozornosti. Priznava pa, da morajo obstajati tudi drugi, kajti nekdo ji mora ploskati. Rešitev časti. Prevzetnost vendarle nima zgolj negativnih lastnosti. Brez nje bi bili ljudje neopazni, svet pa bi bil pust in enoličen. Brez prevzetnosti ne bi imeli mode, kozmetike ali negovane zunanje podobe. Prav tako ne bi imeli nobenih ambicij, za samozavest pa morda sploh ne bi vedeli, da obstaja. Kdor je nekoč imel te lastnosti, je moral sesti v spovednico, danes pa sedi na vodilnih položajih. Prevzetnost nas lahko potegne iz povprečja in nam pomaga, da postanemo uspešni. Dokler ji ne pripišemo vseh zaslug za vzpon, je vse v redu, čeprav se utegne tudi tedaj kdaj pa kdaj pobahati, in sicer z najslabšo obliko prevzetnosti, skromnostjo. Do te modrosti pa ni prišel Oscar Wilde, ampak Charles Eugène Vicomte de Foucauld. ■ Marec 2015
NA TI. T U L O S B A MAN. O W E T U ABSOL NOVO Izdelki so na voljo v vseh prodajalnah
Hitrost korakov Telesne vzdržljivosti ne moremo doseči na hitro. Približati se ji moramo korak za korakom. Če se je lotimo prehitro, se lahko popolnoma zaustavimo.
V
idealnem svetu bi bilo vse čisto preprosto. Obrišemo prah s kolesa, kupimo si nove tekaške copate, razgrnemo blazino za jogo, in že smo fit, imamo vitko postavo, postanemo bolj vzdržljivi, imamo veliko dodatne energije in postanemo samozavestni. Vendar naš svet ni idealen, in če želimo vse to doseči, moramo to storiti korak za korakom. Prvi korak: Iskanje motivov Želimo postati bolj fit. Takoj, ko na to pomislimo, se oglasi naš hudobni notranji Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
22 I active beauty
Zdravje/telo ●●●●●
glas, ki pravi: »Zakaj pa?« Če na to vprašanje nimamo odgovora, pogosto sploh ne začnemo telovaditi. Torej je treba pred vadbo dobro razmisliti. Morda hočemo postati vzdržljivejši in imeti boljšo kondicijo, da se bomo lažje lotili vsakodnevnih izzivov, želimo nositi manjšo konfekcijsko številko ali pa imeti večji biceps, kar bi okrepilo našo samozavest, hočemo čutiti, kako nam po žilah požene adrenalin, ali pa želimo le to, da bi se lahko brez jeklenke s kisikom povzpeli po stopnicah navzgor. Ko natančneje opredelimo svoje motive in si jih dodobra ogledamo, se poveča tudi naša motivacija. Lepota/nega ●●●●●
Užitek/sprostitev ●●●●●
Drugi korak: Postavljanje ciljev Zdaj, ko vemo, zakaj bi trenirali, se postavi še vprašanje, kako fit želimo postati. Odločiti se moramo, ali se želimo le sprehajati po gozdu ali želimo preteči maraton, bi radi imeli le tanjši pas ali postavo plesalke, hočemo le raven ali mišičast trebuh … Na splošno velja, da višji kot je cilj, bolj moramo razmisliti o tem, ali je sploh dosegljiv. »Previsoki in nedosegljivi cilji uničijo vsako motivacijo,« pravijo osebni trenerji. »Ustvarjajo pritisk in nam odvzamejo Služba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
Marec 2015
Šport
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES
Enakomerni koraki. Z osebnim trenerjem počasi, vendar zanesljivo pridemo do svojega cilja.
veselje do treninga.« Osebni trenerji nam svetujejo, naj si postavljamo majhne in dosegljive naloge. »Ko dosežemo te delne cilje, se počutimo odlično in dobimo nov zagon za nadaljnji trening.« Najbolj učinkovito je, če so delni cilji čim bolj dosegljivi in ne ležijo predaleč v prihodnosti. Realistični cilji so na primer, da v treh mesecih izgubimo tri kilograme ali da nam po enem mesecu vadbe uspe narediti pet sklec. Pomembno je tudi, da se ne ravnamo po uspehih drugih. Pri vadbi želimo vztrajati dlje časa, zato je treba celoten načrt treninga prilagoditi našemu življenjskemu slogu in možnostim ter na podlagi tega določiti tudi lasten tempo. Marec 2015
Tretji korak: Izbira vadbe Zdaj, ko vemo, zakaj in koliko želimo trenirati, se je treba odločiti, ali bi raje hodili ali tekli oziroma bi raje hodili v fitnes ali delali vaje doma. Kaj nam bolj ustreza, joga ali pilates, tai chi ali tae bo, rumba ali zumba? Ta odločitev pravzaprav sploh ni lahka, saj je ponudba zelo raznolika. Nekoč smo imeli na voljo le fitnes, danes pa imamo številne možnosti za telesno vadbo. Vadba na napravah ni vedno najboljša izbira, za začetek pa lahko predstavlja dobro osnovo. Na voljo imamo tudi številne oblike telesne vadbe, ki se osredotočajo na osnovne telesne
gibe in se izvajajo večinoma v naravi, vodijo pa jih strokovno izobražene trenerke in trenerji. V podporo so nam lahko tudi osebni trenerji, še posebej, ko gre za določanje osnov za zdravo in pravilno gibanje. Strokovnjaki nam lahko pomagajo tudi pri pripravi osebnega načrta treninga. Pri tem je pomembno, da ne pozabimo na svoje vsakodnevne obveznosti, navade in potrebe. Kdor želi štirikrat na teden plavati, v bližnji okolici pa ni nobenega bazena, naj si raje izbere drugo aktivnost. Kdor v svojem prostem času išče družabne stike in zabavo, se najbrž zaman trudi s treningom na tekalni stezi doma v kleti. V tem primeru je bolje, da se odločimo za zumbo ali pa active beauty I 23
Fitness Šport
OSEBNI TRENERJI Pri izbiri osebnega trenerja bodite pazljivi, da nudijo kakovostno vadbo in imajo uradne licence potrjene s strani pristojnih organov. Slabo izobražen osebni trener vam namreč lahko povzroči več škode kot koristi.
kakšen ekipni šport. Kdor mora v službi pogosto delati nepredvidene nadure, bo večkrat zamudil uro joge, ki se začne vsak četrtek ob 18. uri. Za karkoli se že odločimo, mora biti izvedljivo tudi na dolgi rok. Četrti korak: Načrtovanje odmorov Regeneracija je del treninga. Obdobja okrevanja je treba prav tako dobro opredeliti kot program vadbe. Zavedanje, da je tudi počitek zelo pomemben, pripomore k splošnemu boljšemu počutju. Zaradi občasnega lenarjenja nam še ni treba imeti slabe vesti, sicer pa med okrevanjem napredujemo prav tako kot pri treningu. Po končani telesni vadbi se naše telo namreč pripravlja, da bo naslednjič 24 I active beauty
lahko zmoglo še več. Kdor regeneracijo preskoči, preskoči tudi ta napredek. Čezmeren trening naše zmogljivosti ne poveča, ampak jo celo zmanjša. Peti korak: Ostanimo sproščeni Trening moramo sicer jemati resno, vendar ne preveč. Ni treba, da zato svoje celotno življenje postavimo na glavo. Še posebej pa ne smemo zanemariti stvari, v katerih uživamo. Posloviti se moramo od izjav, kot so 'šport je disciplina' ali pa 'odpovedati se je treba vsakemu užitku', svetujejo osebni trenerji. Športni ali dietni programi, ki ne dovoljujejo nobenega spodrsljaja, veliko ljudi pripravijo do tega, da se vrnejo k
starim navadam. Razlog za to je zelo očiten: Ob tem namreč ne upoštevamo svoje osebnosti, individualnih zmožnosti, poteka vsakdanjika in osebnih interesov. Ravnotežje med strogim programom treninga in izpolnjevanjem drugih svojih potreb lahko dosežemo z majhnim trikom, tako da izkoristimo jokerja. To pomeni, da en dan v tednu ali v mesecu trening preprosto izpustimo, brez posebnega razloga. Če nam jokerja kdaj ni treba izkoristiti, smo še posebej ponosni nase, ko ga izkoristimo, pa se lahko veseli vsaj naš hudobni notranji glas. Zanj je prosti dan kot nagrada za vse preostale dni, ko nas pusti pri miru in je nevpadljiv. Zato nas pusti pri miru tudi v prihodnje, saj ve, da mislimo tudi na njegove potrebe. ■ Marec 2015
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES
Prvi korak za vse, ki se jim mudi postati fit, je vaja potrpežljivosti.
NORMADERM
Strokovnjak za kožo nagnjeno k nepravilnostim.
ZDRAVA KOŽA ŽE V 7 DNEH!*
Celotna linija izdelkov za boj proti šestim znakom nepravilnosti odrasle kože: nepravilnosti, mozolji, rdečica, razširjene pore, masten sijaj in neenakomerna polt. *samoocena 129 žensk
Izdelki so na voljo v vseh prodajalnah
Smokey eyes. Rožnato zadimljene oči za zapeljiv pogled.
dm look z Nino Pušlar
Preizkusite štiri različne pomladanske looke, ki jih je na Nini Pušlar ustvarila vizažistka Maja Šušnjara. Sveže, energično, koketno in privlačno – popolno ličenje za sezono pomlad/poletje 2015! FOTOGRAFIJE: TIBOR GOLOB
26 I active beauty
PRODUKCIJA: dm
Marec 2015
Lepota
V stilu ĹĄestdesetih. MaÄ?je oÄ?i v stilu 60-ih nikoli ne grejo iz mode!
Marec 2015
active beauty I 27
Azurna obroba. PriÄ?arajte si morsko sveĹžino s koketno poletnim lookom.
28 I active beauty
Marec 2015
Lepota
Nude look. Trendi nude look dopolnite z živo rdečo šminko in pripravljene ste na spomladanski večer v mestu.
Marec 2015
active beauty I 29
Lepota
V stilu 60-ih Make up iz šestdesetih nikoli ne gre iz mode in tudi letos lahko ustvarite zapeljiv in privlačen pogled z mačjimi očmi. Vsak make up se začne z osnovo. V tem primeru je to belo senčilo, ki ga nanesete na veke. V pregibu veke zarišite ostro črno linijo, ki jo nato zabrišite navzgor s temno sivo barvo. Tako bodo veke večje, bolj vidne in izstopajoče. Zgornjo veko obrobite z eyeliner svinčnikom. Naredite močnejšo črto in jo proti zunanjemu kotičku odebelite. V primeru, da se zmotite, lahko črto dodatno odebelite in s tem popravite. Notranji del spodnje veke posvetlite z belo ali bež barvico. To bo naredilo oči bolj odprte, sveže in sijoče. Tik pod trepalnicami pa narišite črno črto, ki jo nežno zabrišite. Močnemu make upu na očeh pristoji nežna šminka v pastelnih barvah. Preizkusite pastelno marelično. Tako bodo mačje oči še bolj prišle do izraza. Smokey eyes Stil smokey eyes zahteva večjo količino ličila in je predvsem primeren za večerne izhode. Tudi smokey eyes pa lahko prilagodimo pomladi in ga začinimo z lahkotno roza barvo, ki zapeljivemu pogledu doda poletno svežino. Začnite tako, da polovico zgornje veke zabrišete s črnim senčilom. Na to črno senčilo nato nanesite vijolično senco in jo razmažite po celi veki. Postopek ponovite še z roza odtenkom senčila, ki ga razširite tudi na pregib veke, kot je razvidno na fotografiji. Pri smokey eyes torej naredimo ravno obratno kot pri mačjih očeh, saj imamo Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
30 I active beauty
Zdravje/telo ●●●●●
svetlejši odtenek v zgornji polovici veke, na pregibu. Enako zaporedje senčil uporabite tudi na spodnji veki. Če so vaše oči obrnjene navzdol, potem uporabite manjšo količino senčila na spodnji veki, da ne boste pogleda še dodatno obremenili. V notranji kotiček zgornje veke pa nanesite zlato barvo, ki bo vaše oči dodatno odprla in osvežila. Na koncu oči obrobite s črnim svinčnikom in nanesite maskaro. Zapeljiv pogled zagotovljen. Azurna obroba Azurna obroba je trendi make up, ki bo očaral tako na spomladanskem sprehodu po mestu kot na morski promenadi v poletnem večeru. Oči so močno poudarjene, azurna modrina pa poskrbi za koketen in svež pogled. Zgornja veka ostaja v naravnih, rjavih tonih, medtem ko bo spodnja žarela v turkiznih tonih. Na zgornjo veko od sredine proti zunanjemu kotičku nanesite mat senčilo v rjavem odtenku. V zunanji kotiček z mehkimi prehodi dodajte še temnejšo rjavo. Spodnjo veko obrobite s turkizno modrim svinčnikom, pod veko pa nanesite turkizno senčilo. Za večjo dramatičnost dodajte v zunanji kotiček veke pariško modro senčilo. Na koncu s črnim svinčnikom na zgornji veki narišite odebeljeno eyeliner črto, ki bo vaš pogled še bolj odprla in look zaključite z dvojnim nanosom maskare. Nude look V kolikor spadate med tiste, ki vam pretiran make up na očeh ni najbolj po godu, lahko izberete naraven nude look in ga Lepota/nega ●●●●●
Užitek/sprostitev ●●●●●
začinite z glos efektom. Po celotni veki najprej nanesite senčilo v nude barvi, ki naj vsebuje lesk za moker videz. Ta je letos izjemno »in«. Nanesite še rjavo senčilo čez celotno veko in v zunanje kotičke dodajte temnejši odtenek rjave. Notranji del spodnje veke osvetlite z belo ali svetlo bež barvico, kar bo vaše oči odprlo in osvežilo. Za dodaten sijaj pa nanesite v notranje kotičke vek svetlejše nude senčilo. Ustnice obrobite z rdečim črtalom, da se rdečilo ne razlije preko roba, celotna usta pa zapolnite z rdečilom v živo rdeči barvi, ki bo pritegnilo nase vse poglede. Vsakemu dobremu make upu mora slediti tudi primerna frizura. V pomladanskem in poletnem času si lahko privoščimo bolj igrive in polne pričeske, ki še poudarijo barvite odtenke na naših očeh. Privoščite si prosto padajoče, valovite kodre ali pa rahlo spnite lase in pustite, da vam posamezni prameni padajo na ramena. Domišljiji pustite prosto pot in se prepustite pomladanskemu navdihu. Na strani 32 vam predstavljamo ličila, ki smo jih uporabili za štiri looke z Nino Pušlar in jih najdete v vseh prodajalnah dm. Na spletni strani pa si lahko ogledate tudi video prikaze ličenja. Da boste zares v koraku z modnimi zapovedmi, smo v prodajalnah dm poskrbeli za brezplačna ličenja in svetovanja, od 3. 3. do 16. 3. 2015 vas čaka 30% popust na vse make-up izdelke ob unovčenju 50 točk, od 17. 3. do 31. 3. 2015 pa vam bomo ob nakupu ličil nad 20 evrov podarili modno zapestnico s kristalčki. Vstopite v pomlad osveženi in v trendu! ■ Služba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
Marec 2015
MODEL: NINA PUŠLAR, FOTOGRAF: TIBOR GOLOB, LIČENJE: MAJA ŠUŠNJARA, FRIZURA: KRISTIJAN SKAMLJIČ, PRODUKCIJA: dm
Pomlad prihaja. In z njo novi dm looki. Ustvarite svoj look s pomočjo nasvetov Maje Šušnjara!
Poslovite se od nepravilnosti in rdečice. Prihaja svež videz in izenačen ten brez vidnih znakov stresa.
Emily uporablja SuperStay™ Betterskin™ tekoči puder odtenek Nude 021.
POPOLNO PREKRIVANJE TEKOM CELEGA DNE. V 3 TEDNIH* VIDNO IZBOLJŠAN TEN. NOVO SKRIVNOST? Naša nova formula, obogatena z Actyl-C, pomaga zmanjšati nepravilnosti, utrujenost kože in rdečico.
Maybelline New York – Slovenija
M O G O Č E
* Samoocena 106 žensk.
J E
RO J E N A
S
T E M.
M OG OČE
J E
M A Y B E L L IN E .
Izdelki so na voljo v določenih prodajalnah
.
Lepota
Barvna paleta
Pomlad bo pisana! Spoznajte izdelke, s katerimi smo ustvarili privlačne pomladanske looke.
2. LOOK: V STILU ŠESTDESETIH. Dosegli jih boste s črtalom za oči v gelu L'Oréal Super Liner Gel Intenza, ki omogoča brezhibno črto. Veko zasenčite v sivih odtenkih, za moderen pridih pa looku dodajte pastelno marelično barvo. Uporabite L'Oréal Paris Color Riche Intense rdečilo za ustnice v odtenku 373 in ga prekrijte z nekoliko pudra za mat efekt. 32 I active beauty
3. LOOK: AZUREN POGLED. Pričarajte si morsko svežino s koketno poletnim lookom. Na zgornji veki uporabite rjave mat odtenke iz palete Catrice Absolute Matt 010. Na spodnji veki si privoščite kontrastno močno obrobo v azurni barvi, ki jo boste dosegli z Maybelline Color Tatoo 20 senčilom. Ustnice naj bodo obarvane nude.
4. LOOK: NUDE LOOK Zelo trendi look, ki ga dosežete tako, da na zgornji veki zasenčite oko z Max Factor Excess Shimmer senčili v odtenku 20 in 25, ki ponujata efekt glosa za t.i. moker videz. Nude, vendar drugače. Ustnice naj bodo v živo rdečem odtenku, rdečilo pa nanesite tudi na lica. Uporabite Maybelline Color Sensational Red Revolution 470.
FOTOGRAFIJE: TIBOR GOLOB, PR
1. LOOK: SMOKEY EYES. S paleto L'Oreal Color Riche Quad Disco Smoking boste z lahkoto dosegli »smokey eyes«. Začnite pri najtemnejših barvah in jih nadgradite s svetlejšimi. Za še zapeljivejši pogled uporabite Catrice umetne trepalnice. Poudarite ličnice z rožnatim Catrice rdečilom za lica v odtenku 030 in zaokrožite look z Max Factor Colour Elixir glosom v barvi fuksije.
Marec 2015
NOVO
MASKARA
TWIST UP ULTRA BLACK 1 2
PODALJŠA IN LOČI trepalnice POPOLN volumen
SAMO OBRNEM IN HOP – IMAM VOLUMEN!
1
2
K R EN A TAČ KA ,
DV A INK
UČ
A
KRTAČKA, KI SE PREOBLIKUJE Izdelki na voljo v določenih prodajalnah
Almanah lepote
GENERACIJA 2015: Letos je v učnem načrtu enakomerna polt. V središču pozornosti sta naravna kozmetika in nega za moške. 34 I active beauty
Marec 2015
Nega
Lepotni ideali se sčasoma spreminjajo. Trendom so podvržena tudi različna lepotna sredstva. Klasična krema za kožo sicer obstaja že dobrih sto let, vendar so raziskovalci na področju izdelkov za nego vedno v polnem pogonu, da bi sledili sodobnim zahtevam, kot so mobilno življenje in močni vremenski vplivi. Izvajanje osebne nege se je tako v zadnjih nekaj letih zelo spremenilo.
Moč narave. 100% arganovo olje znamke Le Petit Olivier je večnamenski, saj lahko z njim blažite suho kožo na obrazu in telesu, prav tako pa navlažite suhe lasne konice. Naravno in učinkovito! Vonj svežine. Nežni dezodorant alverde deo pump je še posebej primeren za občutljivo kožo.
Takojšnje olajšanje. Vlažilna dnevna krema Ziaja Sensitive bo takoj olajšala znake občutljive kože, povrnila vlažnost ter preprečila prehitro staranje kože.
Naravna kozmetika NOVA LINIJA IZDELKOV
R Občutljiva koža NOVI TRENDI
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR
E
nako hitro kot raste ponudba izdelkov za nego obraza, raste tudi odstotek tistih, ki so na intenzivne in agresivne izdelke alergični oziroma občutljivi. Nega občutljive kože ni preprosta, saj moramo paziti, da nam bo izdelek kožo dovolj navlažil ter pri tem ne puščal mastnega sloja in dodatno obremenil kožo z izpuščaji ali mozoljčki. Vlažilna dnevna krema Ziaja Sensitive je blaga emulzija z vlažilnimi in zaščitnimi lastnostmi za občutljivo, suho in srbečo kožo, ki odpravi rdečico in skelenje povrhnjice ter zagotavlja takojšen pomirjevalni učinek. Prav tako zmanjšuje hrapavost, suhost in luskavost ter povrne optimalno količino vlage v koži. Primerna je za vsa starostna obdobja. Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
Marec 2015
Zdravje/telo ●●●●●
Lepota/nega ●●●●●
azvoj kozmetike je nekaj povsem naravnega, včasih pa je tudi presenetljiv. Naravna kozmetika je namreč postala zelo priljubljena. Mnogo ljudi želi zmanjšati število izdelkov, ki jih uporabljajo, zato sami sebi predpišejo razstrupljevanje, pri katerem čudežne kreme s takojšnjim učinkom nadomestijo naravna olja z dolgoročnim delovanjem. To je prav tako povezano s sodobnim življenjskim slogom. Naša koža je stalno izpostavljena velikim obremenitvam, naravna kozmetika pa, kot nam pove že njeno ime, stavi na naravne sestavine. Seznam vseh njenih sestavin je dovolj kratek in pregleden, da kože ne preobremenimo, zato pa moramo na želeni učinek počakati nekoliko dlje. Kdor torej uporablja naravno kozmetiko, mora biti malce bolj potrpežljiv, vendar ima na voljo vedno več izbire: dandanes lahko dobimo že prav vse, od šampona za lase do zobne kreme.
Užitek/sprostitev ●●●●●
Služba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
active beauty I 35
Nega
Neverjetna inovacija. L'Oréalova linija Revitalift Filler bo zapolnila vaše gube ter povrnila volumen vaši koži. Intenzivna nega. 24 urna intenzivna obnovitvena krema Green line Basic bo vaši koži povrnila vlago in zgladila gube, saj vsebuje izvleček mareličnih koščic in hialuronsko kislino, ki pospešujeta naravno obnavljanje kože.
Globoke gube NOVI TRENDI
Čiščenje NOVI TRENDI
N
ekoč smo se lahko odločali le med čistilnim gelom in čistilnim mlekom, danes pa je izbira veliko večja. Poleg penečih čistilnih krem imamo na voljo tudi čistilna olja, ki so najnovejši hit iz Azije, ali pa blage čistilne losjone. Tu so še klasični proizvodi, kot sta čistilno mleko in čistilni tonik za obraz. Medtem ko smo prej imeli za vse tipe kože enake izdelke, zdaj prihaja do dokaj očitnih razlikovanj. Predvsem za občutljivo in suho kožo je ponudba vedno večja. Do tega prihaja zato, ker povpraševanje raste sorazmerno s povečevanjem okoljskih obremenitev. Poleg tega so znanstveniki in strokovnjaki za kozmetiko ugotovili, da je za učinkovito nego kože ključnega pomena prav čiščenje.
36 I active beauty
B
oj proti gubam je večen in vsaka izmed nas bi rada, da je njena koža napeta, gladka, mehka in brez vidnih gub ter madežev. Ker lep videz nikoli ne gre iz mode, se tudi znanstveniki vedno bolj posvečajo novim odkritjem na tem področju. V laboratorijih L'Oréal so razvili nov neinvaziven dermatološki tretma, ki vrača izgubljen volumen koži na obrazu. Linija Revitalift Filler vsebuje visoko koncentrirano hialuronsko kislino, ki zapolni gube in vrne volumen. Slovenska linija Green line pa predstavlja novo 24 urno intenzivno obnovitveno krema Green line Basic je namenjena negi zrele kože z gubami, ki potrebuje bogato aktivno nego. Vsebuje bogat koktajl naravnih negovalnih učinkovin, kot sta olje mareličnih pečk in čebelji vosek, ki kožo vlažita, ji dajeta mehkobo in elastičnost.
Marec 2015
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR
Dvojna učinkovitost. essence pure skin čistilni tonik za obraz s pudrom je obogaten s pudrom v prahu, za idealen zaključek vsakodnevnega čiščenja. Izboljša izgled kože, se učinkovito spopada z nepriljubljenimi mozolji in ogrci ter dolgotrajno matira. Odstranite odmrlo kožo. Piling blazinice znamke ebelin odstranijo vsak odvečen delček odmrle kože.
Nega
Nega za moške NOVA LINIJA IZDELKOV
P
oleg naravne kozmetike je nega za moške trenutno najuspešnejša panoga na področju nege. Znanstvene raziskave so pokazale, da se koža pri moških zelo razlikuje od nežne ženske kože, saj je debelejša in robustnejša, zato jo moramo negovati s posebej prilagojenimi izdelki. To ne velja le za obraz, ampak za kožo po celem telesu. Smiselno je, da v kopalnici strogo ločimo posamezne izdelke zanjo in zanj. Njegovo kremo za roke na eno stran in njeno na drugo, njegov gel za prhanje na eno polico in njenega na drugo, njegov losjon za telo v en kot in njenega v drugega … S pravimi izdelki lahko hitro izboljšamo strukturo kože. Tako lahko globoko zadihamo tudi skozi svojo kožo. Poleg tega pa so na voljo še številni drugi izdelki, kot je na primer gel za nego brade.
Senzoričen užitek. Za lahko in bogato teksturo poskrbi novi Garnier Ultra Doux Marvellous šampon. Mastno lasišče. Proti mastnim lasem se lahko uspešno borimo s šamponom znamke alverde.
Nega las NOVI IZDELKI
K
o že mislimo, da imamo na voljo prav vse, se od nekod zopet pojavi nov proizvod. Domiselnosti lepotne industrije in znanstvenikov na tem področju se imamo zahvaliti, da obstajajo posebni šamponi za mastne, suhe ali kodraste lase ter prav tako proti prhljaju. Vsako lasišče je posebno in vsakomur ustreza drugačna nega. Če imate mastne lase lahko preizkusite šampon alverde s kombinacijo organske koprive in melise, ki preprečuje prehitro maščenje lasišča in poskrbi za svež videz las dalj časa. Vsi, ki lasem radi ponudite posebno bogastvo, pa preizkusite novi šampon Garnier Ultra Doux Marvellous. Lahka in bogata struktura šampona je prežeta z zlatimi in jantarjevimi bleščicami, cvetni in orientalski vonj pa poskrbita za senzoričen užitek.
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR
Udobno britje. Za hitro in nežno britje poskrbite z Gillette gelom za britje, ki kožo vlaži ter jo naredi mehko in gladko. Nega brade. Z brado smo videti bolj moško, vendar le, če je negovana. Na primer z gelom za nego tridnevne brade Balea MEN Fresh.
38 I active beauty
Marec 2015
VRNITE SIJAJ SVOJIM LASEM TUDI POMLADI, Z NEGOVALNO BARVO IN BLEŠČEČIMI ODSEVI KER SE CENITE.
SUPER CENA
6,39 €
Obožujem svoje sijoče lase! Barbara Palvin
CASTING Crème Gloss PREIZKUSITE CASTING CRÈME GLOSS. n NEGOVALNA BARVA BREZ AMONIAKA, Z BLEŠČEČIMI ODSEVI n OBOGATENA Z MATIČNIM MLEČKOM, KI NEGUJE LASE n OBSTOJNA DO 28 PRANJ Cena velja od 7. 1. 2015 dp 12. 5. 2015. Izdelki so na voljo v prodajalnah
.
Nega
Nadomestilo za puder. Garnier Pure Active BB krema je odlično nadomestilo za puder za vse, ki imate problematično kožo. Vlažilna nega. Tudi problematična koža potrebuje vlago in Nivea vlažilna dnevna krema je idealna izbira.
Nohti NOVI TRENDI
L
epo negovane roke so vizitka vsake ženske, pravijo. Brez manikire noben videz ni popoln. Ker so lakirani nohti že del standardnega lepotnega programa, je tudi ponudba za nego nohtov vedno večja. Zdaj imamo na voljo olja za nohte, kot je alverde negovalno olje za nohte in maske za roke, najbolj inovativen proizvod, ki obstaja že dve sezoni, pa je hitri odstranjevalec laka, kot je ebelin Professional Express. Prst namočimo v majhno stekleničko, noht dvakrat obrnemo in že je barva odstranjena. Poleg tega pri tem ne pride do nadležne rdečice na koži okoli nohta. Za lepo negovane nohte pa poskrbi tudi uporaba kakovostnega laka za nohte, kot je Catrice Ultimate, s katerim bodo vaši nohti delovali profesionalno namazani. 40 I active beauty
V
elikokrat zmotno mislimo, da vlažilne kreme povzročajo še več nečistoč in posledično uporabljamo izdelke, ki še dodatno sušijo kožo na obrazu, nečistoče pa se vedno znova pojavljajo. Tudi problematična koža mora biti primerno navlažena, saj le tako ne bo ustvarjala dodatne masti za zaščito. Nivea vlažilna dnevna krema aktivno odpravlja nečistoče in obenem neguje kožo. Z zelo učinkovito, protibakterijsko formulo, obogateno z izvlečkom skorje magnolije pomaga učinkovito odpraviti obstoječe mozolje in nečistoče ter pomaga preprečiti nastanek novih. Ne maši por in zagotavlja 24-urno vlaženje kože. Uporaba težkih pudrov na problematični koži zna kožo dodatno obremeniti, zato raje uporabite Garnier Pure Active BB kremo za obraz, ki vašo kožo vlaži, vsebuje pa tudi salicilno kislino, ki preprečuje nastanek nečistoč. BB je odlično nadomestilo za puder, posebej v spomladanskih in poletnih mesecih koža na našem obrazu, z uporabo BB kreme, deluje lahkotneje in bolj naravno. Marec 2015
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR
Hokus pokus. Prst le kratko namočimo v odstranjevalec laka ebelin in že izgine lak znamke Catrice. Bleščeče. Negovalno olje za nohte alverde našim nohtom povrne lesk in jih naredi bolj gladke.
Vlažilne kreme za problematično kožo ODSTRANIMO NEČISTOČE
nego
ODKRIJTE DOSTOPNO
PROTI GUBAM!
Ohranite svojo naravno lepoto in privoščite svoji koži nego, kakršno bi si želeli zase. Linija vlažilnih izdelkov Nivea proti gubam je vaša najboljša izbira za dostopno in učinkovito redno nego proti gubam, ki vaš vsakdanji negovalni obred spremeni v ugodje.
ALI STE VEDELI?
Bolj vlažite svojo kožo, jo ščitite pred UV-sevanjem in prej začnete preprečevati gube, dlje bo koža ohranila svojo naravno čvrstost. UV-žarki so namreč najhujši sovražnik kože: skoraj 80 % staranja kože obraza lahko pripišemo izpostavljenosti UV-sevanju. Če upoštevamo našteto, lahko UV-filtri v NIVEA vlažilni dnevni kremi proti gubam zagotovijo učinkovito zaščito pred gubami in preprečijo nastanek novih gub.
FORMULA ZA DOBRO POČUTJE Formula z oljem grozdnih pečk in vitaminom E, ki ima antioksidativne učinke, globinsko nahrani kožo in zmanjša drobne gube.
NIVEA vlažilna nočna krema proti gubam ima hranilno formulo, obogateno s pantenolom, ki pomaga pri nočni regeneraciji kože.
NIVEA vlažilna dnevna krema proti gubam ima nežno in lahko formulo, ki deluje proti drobnim gubam in preprečuje pojav novih ter tako poskrbi za enakomerno in voljno polt. Primerna je tudi kot podlaga za ličila.
NIVEA.si
Z redno uravnoteženo nego z dnevno in nočno kremo se lahko učinkovito zaščitite pred pojavom gub! Podarite torej svoji koži nekaj lepega, ponudite ji nego, kakršno bi želeli prejeti tudi sami! Nego NIVEA.
Izdelki so na voljo v prodajalnah
Moda
Pomladni trendi
Detajl: lala Berlin
Look: Laurel
Narava leto za letom spreminja svojo podobo, vendar vztraja pri svojih barvah. Za modo pa mora biti vse popolnoma novo.
Look: Sedemdeseta Moderni etno. Ta obleka M Missoni se odlično prilega resastemu šalu od Schacky & Jones. Športni copati znamke Marc by Marc Jacobs pa prav tako spominjajo na resice.
Staro in sodobno. Dobri stari časi so spet tukaj, in to v še izboljšani obliki. Videz sedemdesetih let se to sezono zopet vrača, tokrat z uporabo sodobnih materialov in tehnologij, ki kažejo na prihodnost. Da bi ta look ponovno zaživel, uporabljamo prefinjene materiale, kajti moda sedemdesetih je bila sicer zelo barvita in kričeča, a pogosto tudi neudobna in groba. Danes zato prevladujeta fini kašmir in elegantna svila. Namig: Popolni začetniki lahko oblečejo kavbojke »na zvon«. Široki spodnji deli hlačnic vzbujajo nostalgijo.
Detajl: Kratka jakna Kratko in jedrnato. Kar je še v prejšnji sezoni veljalo za bluzon, zdaj velja za kratko jakno, ki bo tokrat najbolj priljubljen model jaken. Kratek in raven kroj nam daje popolnoma nov videz, poleg tega pa spremeni tudi našo postavo. Ozka ramena in tanki rokavi zahtevajo zelo ravno držo. Zelo modno jo lahko dopolnjujejo hlače iz džinsa z visokim pasom. Namig: Če dodamo visoke pete, delujemo še bolj ženstveno. Z grobimi škornji pa se bolj približamo razposajeni androgenosti in smo s tem popolnoma v trendu.
42 I active beauty
Marec 2015
Etno: Dimitri
Denim: Marc Cain FOTOGRAFIJE: PHILIPP FORSTNER, MODEL: ELIF/NEXT COMPANY; PR
Material: Denim Lahkotno in elegantno. Novi džins materiali se prijetno prilegajo koži, povsem lahke tkanine pa omogočajo elegantne kroje. Material, iz katerega so na Divjem zahodu izdelovali delavske hlače, se je že zdavnaj znebil svojega rustikalnega značaja in osvojil modne brvi. Lahkotni denim ovija kolena v obliki prikupne enodelne obleke in zaobjame vrat kot kakšen blazer ali bluza. Od tipične srajce iz džinsa je oddaljen približno toliko kot kavboj od pedikure. Še posebej pa pridejo do izraza različni modni dodatki. Namig: Najljubši modni dodatek to sezono je pentlja iz džinsa, ki jo lahko čisto preprosto naredimo tudi sami.
Potisk: Etno Barvito in resasto. Črni kontinent s svojimi barvnimi materiali in potiski že dolgo navdušuje oblikovalce, zdaj pa je ta videz igrivo preoblikovan. Resice prinašajo več dinamike v vsak gib, verižice in zapestnice pa so lahko videti takšne, kot bi jih dobili neposredno od domorodcev iz puščave Kalahari, predvsem od Masajev ali ljudstva Zulu iz Južnoafriške republike, od koder izvira tudi barviti pončo, ki bo letošnjo pomlad pravi hit. Namig: Na preprosti beli srajci pride nakit najbolje do izraza. Marec 2015
Bivanje
V najboljši družbi
Posebni predmeti v vsakdan pričarajo posebne trenutke. Izdelke najdete v trgovinah 1001 dar.
1
Večerja za dva
2
Če na vidiku ni nobenega jubileja ali česa podobnega, kar bi želeli praznovati, lahko kar iz navadne večerje naredimo nekaj posebnega. Z dobrimi jedmi, ki jih pripravimo z ljubeznijo (primerne recepte lahko najdemo od strani 45), lepim servisom ter s šopkom rož lahko kadarkoli poskrbimo za romantično vzdušje in uživamo v praznični večerji skupaj s partnerjem. Za takšen večer ne potrebujemo nobene posebne priložnosti.
3
4 1
5
Zajtrk v postelji Predrami nas čudovit vonj po kavi ali čaju, krožnik, poln izbranih dobrot pa nas čaka na nočni omarici. Ravno ko smo tako zadovoljni in želimo prvič ugrizniti, se prebudimo. Zajtrk v postelji pa lahko postane tudi resničen, in čeprav si ga moramo pripraviti sami, je še vedno nekaj posebnega. Sicer pa nikoli ne jemo čisto sami, ampak nam pri tem pomagajo tudi oči. Zanje so najokusnejši lepi dodatki. 44 I active beauty
2
3
Jutranje crkljanje. 1 Posodica za med z zajemalko Le Creuset za sladko in sončno jutro. 2 Zeleni čaj Gunpowder, Whittard of Chelsea. 3 Retro ura z alarmon Kikkerland. 4 Prtički Colourful life, ki nas vedno spravijo v dobro voljo. 5 Čajnik Menu – mešanica azijske filozofije in skandinavskega oblikovanja za pripravo vašega najljubšega čaja.
Čas za partnerja. 1 Pikast kozarec Dot dot, Zak!, ki popestri vsako pijačo. 2 Raztegljivi podstavek za vročo posodo Stretch, Joseph Joseph – en sam podstavek za več vročih posod. 3 Vaza v vazi Menu – dve stekleni vazi, ki ju lahko uporabljate skupaj ali ločeno. Marec 2015
Nosite sonce vedno s seboj! Valens vitamin D pršilo vsebuje vitamin D3 v naravni obliki, identični tisti, ki jo poleti s pomočjo sončne svetlobe sintetizira naše telo. Vitamin D ima vlogo pri zdravju kosti in zob, saj pripomore k absorpciji kalcija. Pršilo omogoča enostavno odmerjanje in ima odličen okus peperminta, ki poskrbi za svež dah.
1
2
Izdelek poiščite v prodajalnah 3
4
Večerno sproščanje v lastni družbi Doma je vedno najlepše. Seveda le s pravimi podrobnostmi, ki nam to omogočajo. Ni treba, da se zvečer uležemo na dizajnerski kavč, dovolj je že, če imamo v enem kotu denimo prijetno svečko in v drugem topel čaj ter da na nas čaka mehka odeja, in že lahko sproščeno zadihamo. Tako zvečer ne pridemo le domov, ampak tudi sami k sebi.
Kruh, piškote ali palačinke za velikonočni zajtrk lahko pripravite iz Valens ječmenove moke za zdravje srca. Moka je bogata z ječmenovimi betaglukani, ki so bogat vir vlaknin in dokazano znižujejo holesterol v krvi. Faktor udobja. 1 Svečnik Igra senc, Menu - očarljiv dodatek za dom, ki na okroglem "zaslonu" pričara igro svetlobe in senc. 2 Prevleka za blazino Jade, David Fussenegger iz 100% organskega bombaža je lep okras postelje, kavča ali fotelja in odličen pripomoček za utrujene glave. 3 Termo lonček s cedilom Green Fields, Eigenart za čaj ima dvojno steno, zato napitek ostane vroč dlje časa. 4 Kuharski pomočnik v obliki sovice, Timer Sovica iz Kikkerlanda, poskrbi, da se vaše jedi kuhajo ravno prav dolgo.
20 % popust
FOTOGRAFIJE: PR
na izdelke 1001 dar V prodajalnah dm vam v marcu in aprilu, ob unovčitvi 50 točk, podarjamo 20 % popust na izdelke iz celotne linije 1001 dar – ne zamudite! Popusti se ne seštevajo in ne veljajo na darilne bone 1001 dar ter drugih ponudnikov.
Marec 2015
Velikonočne dobrote so lahko tudi zdrave!
Ideja za velikonočni posladek: ječmenove kroglice z brusnicami. Za 50 kroglic potrebujemo: - 250 g VALENS ječmenove moke - 125 g margarine / masla - 100 g rjavega sladkorja / medu - 60 g posušenih brusnic - 2 rumenjaka - 4 žlice mleka - 1 pecilni prašek - 1 vanilijev sladkor - ščepec cimeta Priprava: Vse sestavine zmešajte in naredite testo, ki ga za 1⁄2 ure postavite v hladilnik. Nato oblikujte za oreh velike kroglice in jih pecite približno 20 minut pri temperaturi 190 °C. Recept za zdrav kruh najdete na izdelku, ki je na voljo v prodajalnah
Valens Int. d.o.o., Poslovna cona A 35, 4208 Šenčur
www.valens.si
Hrana
Mojstrovine na krožniku Potrebujemo: veliko časa, nekaj potrpežljivosti, kakovostne sestavine in okusne recepte.
Pozdrav z Orienta
FOTOGRAFIJE: KATIE QUINN DAVIES/UMSCHAU VERLAG
Solata ni le čudovita predjed; lahko jo pripravimo tudi toplo v kombinaciji z jagnjetino ali drugim mesom z žara.
46 I active beauty
Marec 2015
Amater ali mojster Ni pomembno, kdo pripravi testo. Tudi kupljeno je prav tako okusno.
Marec 2015
active beauty I 47
Hrana
Večerja brez stresa Takšno pecivo potrebuje svoj lepotni počitek, preden ga narežemo. Da bi ga lahko v modelčku čez noč dovolj ohladili, ga je najbolje pripraviti že dan prej.
dm-ov NAKUPOVALNI SEZNAM
500 g kuskusa Alnatura 0,5 l ekstra deviškega oljčnega olja Alnatura 2 kozarca vložene čičerike Alnatura 0,2 l limoninega soka Alnatura 500 g morske soli Alnatura 70 g celega črnega popra Alnatura 1l trajnega mleka Alnatura 1 kg polnozrnate moke Alnatura, tip 1050 150 g ovsenih polnozrnatih keksov 1 kg surovega trsnega sladkorja Alnatura 0,2 l limetinega soka Alnatura 48 I active beauty
Marec 2015
FOTOGRAFIJE: KATIE QUINN DAVIES/UMSCHAU VERLAG
Te kakovostne sestavine so na voljo v vaši prodajalni dm:
BOLJ BEL NASMEH
V TRENUTKU!
*
Z
Izdelki so na voljo v prodajalnah
OPTIČNIMI BELILCI
* učinek beljenja je začasen
Hrana
Sestavine za 4 osebe: 200 g kuskusa, 100 g rezanih mandljev, 1 žlica oljčnega olja, 1 pločevinka (400 g) čičerike, 1 čajna žlička mlete orientalske kumine, fino ribana lupina in sok 1 limone, semena 2 granatnih jabolk, 1 velika pest listov mete, nekaj oljčnega olja za preliv, morska sol, sveže mlet črni poper. 1. Čičeriko operemo in odcedimo. Natrgamo lističe mete. 2. Po navodilih na embalaži skuhamo kuskus. Z vilicami ga premešamo, da se ne sprime, mu dodamo sol in poper ter ga postavimo na stran v večjo posodo. 3. Narezane mandlje pri srednji
temperaturi popražimo v ponvi, da postanejo zlatorumeni, in počakamo, da se ohladijo. 4. V isti ponvi pri srednji temperaturi segrejemo olje. Dodamo čičeriko, orientalsko kumino, sol in poper ter pražimo približno 8–10 minut, da se čičerika hrustljavo zapeče in postane zlatorjava, medtem pa stalno mešamo. Dolijemo limonin sok in pražimo še 1–2 minuti. Nato vsebino ponve skupaj z ohlajenimi mandlji stresemo v posodo s kuskusom. 5. Dodamo še semena granatnega jabolka, meto, limonino lupino in nekaj kapljic oljčnega olja ter mešamo, da se vse sestavine enakomerno porazdelijo. Pred serviranjem še enkrat začinimo s soljo in poprom.
Kiš s chia semeni, šarenko in krompirjem Sestavine za 8 kosov: 400 g majhnih krompirjev, 1 žlica oljčnega olja, 275 g belega zelja, 6 jajc, 125 ml mleka, 120 g smetane crème fraîche, 1 pest kopra, 2 žlici chia semen, 200 g prekajenega fileja šarenke, morska sol, sveže mlet črni poper, 1 pest svežih zelišč, zelena listnata solata. Za testo: 270 g moke in nekaj moke za posipanje, 150 g masla, 80 g kisle smetane, 2 žlici chia semen, morska sol. 50 I active beauty
1. Krompir temeljito operemo v vodi, belo zelje narežemo zelo na tanko, koper na drobno nasekljamo, narežemo file ribe, maslo pa razdelimo na koščke. 2. Testo za kiš: s kuhinjskim mešalnikom zmešamo moko, maslo in 1/2 čajne žličke soli, da nastane zmes, podobna krušnim drobtinam. Dodamo kislo smetano in chia semena ter premešamo. Maso pregnetemo na rahlo pomokani površini, da dobimo mehko in rahlo lepljivo testo. Testo oblikujemo v ploskev in za 30 minut postavimo v hladilnik. 3. Medtem 20–25 minut v slani vodi kuhamo krompir. Odlijemo vodo in počakamo, da se ohladi, nato pa krompir narežemo na 1 cm debele rezine.
4. Pečico segrejemo na 180 °C in vklopimo ventilator. Z maščobo namažemo okrogel pekač za kolač (s premerom 28 cm) z odstranljivim dnom. V ponvi segrejemo olje, dodamo zelje in ob mešanju pražimo približno 3–4 minute, da zelje postane mehko. 5. Testo razvaljamo na debelino 5 mm in ga položimo preko pekača. Za 30 minut postavimo na hladno. Zmečkamo 2 velika lista papirja za peko in z njima prekrijemo dno iz testa ter napolnimo z jušnimi kroglicami (obtežimo dno, da ne vzhaja). Pečemo 20 minut,
nato pa odstranimo papir za peko in jušne kroglice ter pečemo še 12–15 minut, da se testo zlatorumeno zapeče. 6. Zmešamo jajca, mleko, crème fraîche, koper in chia semena ter dodamo sol in poper. Na dno iz testa položimo rezine krompirja, nato sloj zelja in povrhu še koščke ribjega fileja. Prelijemo z jajčno mešanico in rahlo potlačimo z vilicami, da tekočina priteče na vrh. Pečemo 30–35 minut, da postane zlatorumene barve in da jajčno-mlečna mešanica dodobra zakrkne.
Pecivo z jogurtom iz ovčjega mleka, skuto, mangom in arašidi Sestavine za 8–10 kosov: 120 g neslanih in nepraženih arašidov, 250 g polnozrnatih keksov, 100 g masla, 500 g skute, 4 jajca, 220 g sladkorja, 400 g jogurta iz ovčjega mleka, 125 g smetane, 1 žlica moke, 2 zrela manga, 1 žlica limetinega soka. 1. Polnozrnate kekse na grobo zdrobimo. Stopimo maslo in počakamo, da se ohladi. Olupimo manga in odstranimo koščici. Pečico segrejemo na 180 °C in vklopimo ventilator. Okrogel pekač (premer 24 cm) z odstranljivim dnom namažemo z maslom in nanj položimo papir za peko. Pekač z zunanje strani dobro zavijemo v aluminijasto folijo. 2. Arašide stresemo na nizek pekač s papirjem za peko. V pečici pražimo 10–12 minut, da postanejo zlatorjave barve. 5 minut počakamo, da se ohladijo. Kekse postavimo v pečico za 1–2 minuti, dodamo stopljeno maslo in dobro premešamo, da
se čim bolj razdrobi. Mešanico porazdelimo po dnu pekača in potlačimo z žlico. Za 30 minut postavimo v hladilnik. Temperaturo pečice zmanjšamo na 150 °C (z vklopljenim ventilatorjem). 3. Skuto stepemo in dodajamo po eno jajce ter vsakokrat ponovno stepemo. Dodamo sladkor, jogurt, smetano in moko ter 1–2 minuti mešamo z mešalnikom na srednji ali visoki stopnji. 4. Koščke manga skupaj s sokom limete z mešalnikom zmeljemo v fin pire. Mešanico s skuto naložimo na sloj iz keksov in nato s pekačem nekajkrat udarimo ob pult, da odstranimo morebitne mehurčke zraka. Mangov pire v obliki spirale polijemo po vrhu in nato z vilicami preko mešanice potegnemo nekaj črt. 5. Pekač položimo v večji visok pekač, v katerega nalijemo vodo (da je notranji pekač približno 2–3 cm v vodi). Pečemo približno 90 minut, da se masa ob robu strdi (v sredini ostane še malo mehka). Pečico ugasnemo in pri rahlo odprti pečici počakamo, da se ohladi. Pokrijemo, postavimo na hladno in pustimo stati čez noč. Marec 2015
FOTOGRAFIJE: KATIE QUINN DAVIES/UMSCHAU VERLAG
Solata s kuskusom, hrustljavo čičeriko in granatnim jabolkom
dm babybonus brezplačni program za nosečnice in starše
pro Kot član
grama
e c i n č e s za notu 2015 prejeli: boste v
le
bonov knjižico rihranki sti s p ugodno a
n do 50%delke iz izbrane
acijami m r o f n i z brošuro osečnice za n
pro Kot član
grama
e eli: š r a t s a z letu 2015 prej
boste v
am v progr i v t i n a l ek ob vč č r o z v i i čn rihrank p s i t s brezpla dno nov ugo elke o d b z e i c i ž e n a knji na iz br do ust na
50%
a kupon z
p
50%enpioc babylove
sa pl
ko nakup 1
nitvi*
ob včla
enje č e n e s e vu jhno pr em dne
ma
tn em rojs v o k o r t a ob o program člane a nove 15. *Velja z babybonus 20 dm
www.dm-drogeriemarkt.si www.facebook.com/dmslovenija
Neverjetna raznolikost. Obiščite Madagaskar in se prepustite prvobitnim naravnim čudesom.
Pozor, nov svet! Popotnikov ne smemo zaustavljati, pa tudi sebe ne. Še posebej, če je naš cilj neznan, če potujemo v deželo, kjer še nismo bili, v mesto, kamor smo vedno želeli iti, ali na otok, ki že večno čaka na nas. Srečno pot! 52 I active beauty
Marec 2015
Potovanje
O
bstaja veliko različnih ciljev. Takšni, ki si jih zadamo sami in ki zajemajo vse od zmanjševanja stresa do športnih aktivnosti, in takšni, ki le nekje ležijo in čakajo na nas, kot so na primer pokrajine, mesta, države, obale, polotoki in otoki. Morda smo katerega izmed njih že kdaj imeli pred očmi in se ga veselili, vendar je potem vse padlo v vodo. Morda se nam je zdelo predrago ali prenaporno. Vse to so le izgovori, ki ovirajo našo lastno srečo, najdemo pa jih hitreje, kot bi uspeli reči: »Pa pojdimo.« Obstaja pa tudi več različnih vrst izgovorov. Takšni, na katere nimamo vpliva, kot so družinske razmere ali bolezni, in takšni, s katerimi le sami sebi mečemo polena pod noge. Podajmo se torej v neznano, kjer nas čakajo tuje kulture, kjer lahko spoznamo nove ljudi in kjer se podamo razburljivim avanturam naproti. O vsem tem bomo imeli marsikaj povedati, ko se vrnemo domov.
SVETOVNI POPOTNIK
FOTOGRAFIJE: SHUTTERSTOCK, GETTY IMAGES
Priljubljene postaje. Popotniki pri Lonely Planetu stalno iščejo nove kotičke tega sveta, ki jih ne bi smeli zamuditi. Druge zanimive destinacije za leto 2015 lahko najdemo na: www.lonelyplanet.com Vietnam: www.lonelyplanet.com/vietnam Tasmanija: www.tasmanianexpeditions.com.au Maroko: www.visitmorocco.com Peru: www.peru.travel/?internacional Madagaskar: www.lonelyplanet.com/madagascar
Duhovnost/spiritualnost ●●●●●
Marec 2015
Zdravje/telo ●●●●●
VIETNAM
Zadetek v polno Marsikdo ob omembi Vietnama pomisli na ameriško-vietnamsko vojno v 60. letih prejšnjega stoletja, vendar pa s tem čudoviti deželi z osupljivimi naravnimi lepotami, delamo krivico. Prebivalci Vietnami so topli, srčni in zabavni ljudje, ki vas bodo z veseljem pogostili in delili z vami marsikatero anekdoto. V Vietnamu imate odlično priložnost spoznati kontrast med velikimi mesti, kot je Hanoi, in prekrasnimi naravnimi biseri, kot so spektakularne jame v nacionalnem parku Phong Nha-Ke Bang. Nasvet: Vietnamska kuhinja slovi kot ena najboljših v Aziji. Preizkusite njihove juhe, v katerih se prepleta cela paleta različnih začimb.
Lepota/nega ●●●●●
Užitek/sprostitev ●●●●●
TASMANIJA
Skrivni namig Otoku je uspelo, da je svojo zgodovino in sloves zaporniškega otoka pustil za sabo in si nadel svežo, sodobnejšo in bolj odprto podobo. Zdaj nam lahko ponudi številna doživetja in prav je tako. Hobart, čudovito glavno mesto ob morju, je v polnem zagonu in ima vse leto pripravljene številne raznolike, posebne in divje zunanje dejavnosti. Poleg tega so tukaj odprli tudi drugi del avstralske pohodniške poti Three Capes Track, ki vodi ob strmih pečinah tasmanskega nacionalnega parka. Nasvet: Prečkajte mogočno reko Franklin, ki teče po temnih gozdovih v središču otoka.
Služba/kariera ●●●●●
Otroci/partnerstvo ●●●●●
active beauty I 53
Potovanje
Čudežna dežela Sem morajo odpotovati vsi, ki si želijo vrveža na ozkih ulicah; ki hočejo rokodelcem in Soukom gledati pod prste, kako spretno izdelujejo svečnike ali lanterne; ki ne obupajo prehitro pri iskanju Medine med številnimi barvitimi stolpi; ki imajo dovolj dobro orientacijo, da se ne izgubijo v labirintu ozkih ulic v starem delu mesta; in ki želijo svojo 1001 noč doživeti že podnevi. Maroko ponuja Fes in Marakeš; majhna zasebna bivališča, kjer lahko lokalne prebivalce spoznamo čisto od blizu, obenem pa dobimo tudi drugačen pogled na svoje življenje; ter elegantne in sodobne hotele Riad, ki so vedno obdani z mističnostjo te dežele. Tu lahko najdemo divje pokrajine z ohranjeno berbersko kulturo ter vzpone in padce visokega gorovja Atlas, pokritega s snegom in dosegljivega le preko zavitih prehodov. Nasvet: S kamelo in šotorom se podajte v puščavo in preštejte vse zvezde neba.
54 I active beauty
PERU
Starodavno doživetje
MADAGASKAR
Narava kliče
Če vas zanima zgodovina in bi radi začutili starodavne energije, je Peru prava izbira za potovanje. Glavna znamenitost je seveda Machu Picchu, kjer boste dobili vpogled v 5000-letno zgodovino Inkov. Vendar pa je Peru mnogo več kot to – obiščite muzeje z neprecenljivo keramiko in zlatom, odenite se v barvit pončo, osvojite visok gorski vrh, spopadite se z večnim ledenikom, udeležite se kulturnega festivala, kjer se predstavijo starodavni običaji, obiščite neverjetni amazonski gozd in vdihnite zrak iz pljuč Zemlje, deskajte na valovih pacifiškega oceana in enostavno uživajte!
Za vse ljubitelje narave in zunanjih aktivnosti je Madagaskar idealna destinacija. Tu ne najdemo templjev ali bleščečih nebotičnikov, temveč svojevrstne naravne danosti. Kar 5 % vseh poznanih živali in rastlin najdemo zgolj na tem otoku. Neverjetna flora in favna gresta z roko v roku z epskimi pokrajinami in skupaj ustvarjajo neverjetno raznolikost, pravi kalejdoskop naravnih čudes. Malo krajev na svetu vam ponuja možnost, da je med puščavo in tropskim gozdom zgolj 300 km. Pri 5000 km obalnega pasu, ki ga ponuja, pa ne pozabite tudi na potapljanje in odkrijte čudoviti in pisani podvodni svet.
Nasvet: Vzemite si čas. V državi s toliko zgodovine enostavno ne smete hiteti. Zavijte se v toplo volneno odejo močnih barv in si oglejte, kako sonce zahaja nad prašnimi ostanki antične civilizacije.
Nasvet: Madagaskar je četrti največji otok na svetu, premikanje iz ene destinacije na drugo pa zna biti pravi izziv, saj so ceste v precej slabem stanju. Ne ustrašite se, temveč si raje naredite avanturo z »off-road« vožnjo – mogoče pa srečate kakšno prvobitno živalsko vrsto.
Marec 2015
FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, SHUTTERSTOCK
MAROKO
Horoskop
Zvezdne urice Oven
21.3. – 20.4.
Je napad res najboljša obramba? V letošnjem marcu ne. S kompromisi boste prišli dlje kot z bojnimi napovedmi. Svojo jezo izživite pri športnih aktivnostih, kjer je treba imeti dobro obrambo. Za uspešno spopadanje s stresom je priporočljiva vadba borilnih veščin in samoobrambe. Tovrstne vadbe so primerne za vse starosti in stopnje telesne pripravljenosti. Pomagajo nam pri sproščanju, izboljšanju kondicije in porabljanju kalorij, poleg tega pa je tudi učinkovita metoda samoobrambe v nujnih primerih.
Bik
21.4. – 20.5.
Od 14. marca naprej boste kazali veliko razumevanja za težave svojih bližnjih. Pomagali jim boste po najboljših močeh, vendar ne zanemarite svojih lastnih potreb. Privoščite si tudi kaj okusnega. Tartufi so zdrava razkošna dobrina. Te prestižne gobe so odličnega okusa in imajo veliko pomembnih hranljivih snovi. Vsebujejo ogromno beljakovin in balastnih snovi, poleg tega pa imajo tudi velik delež železa. Z njimi lahko čudovito oplemenitimo vsako jed s testeninami, sirom, pa tudi preprosto jajce na oko.
Dvojčka
21.5. – 21.6.
Vaša nekdanja simpatija vam utegne ponovno ogreti srce. V poslovnem svetu pa morate pozabiti na preteklost. Poslovite se od neuspešnih projektov in se posvetite novim nalogam. Kar boste sejali, to boste želi. Marec je tudi čas, da se poslovite od slabih prehranjevalnih navad. Ste imeli zadnje čase pogosto na jedilniku predpripravljene obroke? Zdaj jih črtajte s seznama. Iz svežih sestavin ustvarite nove zdrave jedi.
Rak
22.6. – 22.7.
Marca boste imeli srečo tako v ljubezni kot v kartah, tudi če boste ves čas igrali z odprtimi kartami. Zdaj je za vas najpomembnejša iskrenost do drugih, pa tudi do sebe. Če goljufate pri tehtanju, to ne velja. Veliko žensk se tehta takoj zjutraj, ko se prebudijo in želodec še ni poln, mehur pa že prazen, nato pa se sprašujejo, zakaj po večerji ne morejo več obleči svojih kavbojk. Za tehtanje raje izberite bolj realističen čas.
Lev
23.7. – 23.8.
Devica
24.8. – 23.9.
Govoriti je pomembno, poslušati še bolj. Manj ko boste govorili, bolj boste razumeli svoje bližnje. Preveč komunikacije lahko povzroči nesporazume. Vadite govorico svojega telesa. Poskušajte preplesati marec. Bodisi v svoji dnevni sobi ali pa kar na plesišču s svojo simpatijo. Ples poskrbi za kondicijo, hkrati pa oblikuje telo, da je le-to fit in ženstveno. S plesom krepite svoje celotno telo, odpravljate stres in povečujete samozavest. Marec 2015
ILUSTRACIJE: BLUFORCE GROUP
Marec bo prinesel marsikaj novega. Naj bo to v službi ali v ljubezenskem življenju, spremembe lahko opravite hitro in uspešno. Preizkušajte pa se tudi na področju razvajanja. Privoščite si masažo, predvsem tako, kjer vam telo namažejo z lepo dišečimi in toplimi olji, ki vas bodo še dodatno sprostili in navlažili vašo kožo. Po tem se počutimo kot prerojeni, vsakodnevni stres pa lažje in uspešneje prenašamo.
Vaš wellness horoskop za marec.
Tehtnica
24.9. – 23.10.
Vaš moški meseca mora biti najmanj princ iz pravljice. Nič čudnega, da boste veliko časa preživeli sami. Medtem pa se sami razvajajte kot princesa. Privoščite si oddih v toplicah. Vikend, posvečen masažam, blatnim kopelim, toplim bazenom je točno to, kar potrebujete, da sprostite svoje telo in duha. Tako boste dobili nove moči za resničnost in harmonične vsakodnevne odnose.
Škorpijon
Encian ponuja vrhunske kozmetične izdelke za nego nog v predelih ven, sklepov in mišic ter prehranska dopolnila za vaše zdravje, kot so BIO Aloe vera sok, Gvarana kapsule, Brusnični čaj.
24.10. – 22.11.
Še sreča, da tega ne potrebujete. Naključje vas bo ta mesec namreč pustilo na cedilu. Zato pa boste lahko delali bolj v miru. Vaša samostojnost bo pomembna tudi pri telesni vadbi. Okrepite si hrbet. To lahko storite z različnimi pilates vajami, gimnastiko, jogo ali pa preprosto s plavanjem v bazenu. Pri plavanju krepimo različne skupine mišic in izkoriščamo gibanje vode. Morda deluje preprosto, ampak hrbtenica bo hvaležna za vsak zamah.
Pri dobrih priložnostih se ne obotavljajte, tako v ljubezni kot poslovno. Če boste ravnali hitro, vas na začetku meseca čakajo uspeh in lepi trenutki. Vadite svoje reakcijske sposobnosti. Vzemite si čas s svojimi otroki, partnerjem ali najboljšo prijateljico in zaigrajte partijo badmintona ali tenisa. Tako izboljšujemo svoj reakcijski čas, hitrost in koordinacijo med očmi, telesom in rokami. S takim treningom pa porabimo tudi precej kalorij, predvsem pa se zabavamo s svojimi najdražjimi.
Kozorog
22.12. – 20.1.
Duhovno boste v drugi polovici marca v zelo dobrem stanju, telesno pa boste nekoliko šibkejši. V tem času načrtujte ustvarjalne projekte in uživajte v svojem harmoničnem ljubezenskem življenju, kar prav tako krepi vaše zdravje. Crkljanje nam lahko zleze pod kožo. Po mnenju zdravnikov na dunajski medicinski fakulteti telesna bližina z osebo, ki nam je zelo blizu, zmanjšuje stres in strah, znižuje krvni tlak, ob tem pa izboljša naše počutje in celo delovanje spomina. Za vse to se lahko zahvalimo izločanju peptida oksitocin v našem telesu.
Vodnar
Z
23.11. – 21.12.
PRIH OD NO ST VA ŠE GA
Strelec
JA V A R D
21.1. – 19.2.
S svojo prodornostjo, ostrim razumom in močno spolno privlačnostjo boste v prvi polovici marca dosegli veliko uspehov ter prejeli številne komplimente. Tudi pri vaji joge lahko stopite na plin. Obstaja namreč več vrst joge in načinov kako jo vadimo. Pri Hatha jogi, ki je v Sloveniji tudi najbolj pogosta, gredo vaje bolj počasi in je večji poudarek na počasnem raztezanju, medtem ko pri Ashtanga jogi vse skupaj poteka precej hitreje in bolj energično.
Ribi
20.2. – 20.3.
Ljudje vam bodo metali polena pod noge, vendar vam bo lastna ustvarjalnost preprečila, da bi se spotaknili. Po 18. boste zaljubljeno lebdeli nad vsemi ovirami, pred tem pa vam do lahkotnosti lahko pomaga ustrezna vadba. Ob ponudbi različnih vadb, včasih pozabljamo na najbolj preprosto in učinkovito med njimi, katera je tudi osnova vseh naslednjih vadb – tek. Toplo se oblecite in začnite počasi. Vsak dan lahko razdaljo malce podaljšate, ne pozabite pa tudi raztegniti mišic na nogi, ko končate s tekom. Tek je odličen za obrambo pred stresom in vsakodnevnimi psihičnimi napori. Marec 2015
www.bitax.si
Izdelki so na voljo v prodajalnah
Svetovanje
VPRAŠANJE BRALCEV Vprašanje bralca: Katera zobna ščetka čisti najbolje? Dobro zobno ščetko odlikuje optimalno razmerje med tem, kako učinkovito očisti zobe, in tem, da ne povzroča poškodb dlesni in zob. Zato se priporočajo predvsem mehke zobne ščetke s kratko in zaobljeno glavo. Električne ščetke imajo to prednost, da priporočeno tehniko gibanja večinoma opravijo že same, majhna glava ščetke pa zahteva temeljito čiščenje vsakega zoba posebej. Električne zobne ščetke čistijo s pomočjo vibracij, ob uporabi širših nastavkov pa lahko očistimo tudi po dva zoba hkrati.
Ordinacija N
aši zobje morajo opraviti izjemno veliko dela. Vsak človek v življenju prežveči povprečno 18 ton hrane. Da si to lažje predstavljamo, lahko rečemo, da bi moral vegetarijanec tako pojesti 4,5 kilometra dolgo štruco kruha, ljubitelj mesa pa približno 10.000 pečenih piščancev. Pri tej količini nam kmalu postane jasno, da je redna in predvsem pravilna higiena zob zelo pomembna, če želimo svoje zobe ohraniti tudi v visoki starosti. Za to potrebujemo najmanj dvakrat na dan po tri minute časa in obvladati moramo pravilno tehniko čiščenja. Pogoste napake so prečno vrtenje in stransko drgnjenje sem ter tja z močnim
pritiskom. Naše zobe bolje ohranjamo s tehniko vibracij ali tehniko tresljajev. Pri slednji položimo ščetko na zob ob rob dlesni pod kotom 45 stopinj in jo rahlo stresamo. Tako najbolje očistimo trdovratne zobne obloge, ki se najraje nalagajo na robu dlesni. Nato z rahlim pritiskom s ščetko drgnemo v smeri od dlesni proti konici zoba, vsak zob posebej. Za pravo tehniko potrebujemo nekaj vaje, naučimo pa se je lahko tudi ob izvajanju profesionalne profilakse oz. ob naslednjem obisku pri zobozdravniku. Kdor ima zobni aparat, zobne krone, vsadke ali odprte zobne vratove, pa se mora pozanimati o ustrezni negi glede na dano stanje.
Za čiščenje medzobnih prostorov uporabljamo zobno nitko in interdentalne ščetke. Poleg tega pa moramo poskrbeti tudi za bakterije v ustih, ki se skrijejo tja, kamor s ščetko in nitko ne moremo. Te se pogosto nabirajo na jeziku in povzročajo zadah. Zato obstajajo posebne ščetke za čiščenje jezika. Poleg rednih pregledov vsake pol leta lahko izkoristimo tudi možnost profesionalnega čiščenja zob. Kdor redno odstranjuje zobne obloge in zobni kamen, se zaščiti ne le pred kariesom in boleznimi dlesni, ampak tudi pred nevarnimi vnetji notranjih organov, ki lahko nastanejo zaradi bakterij iz ustne votline. ■
active beauty. ISSN 2232-3392. Izdajatelj: dm drogerie markt d.o.o., Litostrojska cesta 48, 1000 Ljubljana. Lastnik: dm drogerie markt GmbH Kasernenstraße 1, 5073 Wals. Glavna in odgovorna urednica: Tina Bone Kovačič. active beauty izhaja pod licenco, sklenjeno s Styria Multimedia Corporate GmbH & Co KG, Geiselbergstraße 15, 1110 Dunaj, Avstrija. Vodja projekta: Peter Mosser. Grafična priprava: Future Art d.o.o., Barjanska c. 70, 1000 Ljubljana. Tisk: Prima d.o.o., Selanova 12, 1000 Ljubljana. Marec 2015.
58 I active beauty
Marec 2015
FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES
O pravilni ustni higieni
Knjižica bonov 4
03/0
2015
za –50 % i. hrbtni stran so opisani na 5. 2015. čenja bona 2015 do 15. Pogoji koriš istite od 1. 3. Bon lahko izkor
!
50 %
Pogo ji Bon lahkoriščenja bo ko izk oristite na so opisa ni od 1. 3. 2015 na hrbtni str do 15 . 5. 20 ani. 15.
15to0čk
do anim Prihr
za
Afrodita celulitu losjon proti vrst 180 ml, več 9,99 € redna cena:
499
€
–50 %
ml 2,78 € za 100 € Prihranite 5
koko sovo mleko 0,4 l redn a cena : 2,69 €
1 34 €
3,35 €
za 1 l
Prihr
anite
1,35 €
150 točk
dm active beauty knjižica ugodnosti –50 50 % –15 %
na izbrane izdelke na izbran sortiment na celoten nakup
Colgate Max White One belilna zobna krema 75 ml, več vrst redna cena: 3,29 €
1
64 €
2,19 € za 100 ml Prihranite 1,65 €
Colgate
vegalife
360° ali Slim Soft zobna ščetka
kokosovo mleko
1 kos, več vrst redna cena: 3,89 €
1
94 €
Prihranite 1,95 €
Moj bon s popustom
Prihranite 50 % na izdelek blagovne znamke elmex. Prihranite 50 %
0,4 l redna cena: 2,69 €
134 €
3,35 € za 1 l Prihranite 1,35 €
Bon ob nakupu oddajte na blagajni.
finish Ajax Arosys grisini 120 g, dve vrsti redna cena: 1,59 €
0
79 €
0,66 € za 100 g Prihranite 0,80 €
Moj bon s popustom Prihranite 50 % na nakup prehranskega dopolnila. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.
čistilo za kopalnico ali kuhinjo z razpršilom
Quantum Shine & Protect ali All in 1* tablete za strojno pomivanje posode
600 ml redna cena: 2,69 €
48 ali 70 tablet redna cena: 16,19 €
1
8
34 €
2,23 € za 1 l
09 €
1,69 € ali 1,16 € za 10 tablet
Prihranite 1,35 €
Prihranite 8,10 €
Perwoll tekoči detergent za pranje perila za 16 pranj, več vrst redna cena: 4,59 €
2
29 €
1,44 € za 10 pranj Prihranite 2,30 €
Silan
Vileda
mehčalec za perilo
čistilni robot za tla Relax
1 l ali 900 ml, več vrst redna cena: 2,99 €
1
49 €
1,49 € ali 1,66 € za 1 l Prihranite 1,50 €
Izdaja kuponov do 30. 4. 2015. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 5. 2015. Seznam ostalih izdelkov poiščite na www.dm-drogeriemarkt.si.
Moj bon s popustom
1 kos redna cena: 229 €
114
50
Prihranite 114,50 €
€
S tem bonom vam na celotni nakup priznamo 15 % popusta. Prihranite 15 %
*Izdelek All in 1 je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.
Brezplačna ličenja in svetovanja v izbranih dm prodajalnah
30% popust na make up izdelke za 50 točk*
*Kupon natisnete na dm active beauty terminalu od 3. 3. do 16. 3. 2015. Unovčevanje kuponov najpozneje do 30. 3. 2015. **Darilo prejmete od 17. 3. 2015 do 31. 3. 2015 oz. do razdelitve 4000 kosov.
Modna zapestnica s kristali
ob nakupu make up izdelkov nad 20 eur**