Skip to main content

ab revija maj 2015

Page 1

Št. 9 maj 2015

Tecite z nami! Živahne barve: spomladansko ličenje Razburljivo življenje: v iskanju adrenalina Okusna pomlad: recepti z dm Bio


dm Novo v o i prehrane dm B zdrave

znamka Nova dm

OKUSITE dm Bio

Odkrijte z nami odlične nove izdelke in recepte

Posladkajte se z okusnimi sadnimi malicami

Odžejajte se s 100% naravnimi sokovi in ovsenimi napitki

Privoščite si nizkokaloričen prigrizek

Obogatite svoj obrok z zdravimi dodatki

Poskusite slastne in hranljive priloge


08

24

36

Vsebina

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES (2), OLIVER TOPF, SABINE HANS/AT VERLAG

Uvodnik Pomlad je čas za razvajanje in v tokratni številki active beauty revije vam predstavljamo obilo nasvetov, kako razvajati sebe, svoje otroke, svoj modni okus in tudi svoje brbončice. Na strani 14 si lahko preberete, kako hormoni vplivajo na vaše počutje ter zakaj si včasih enostavno morate privoščiti poležavanje na kavču z romantično knjigo in sladoledom v roki. Vam včasih zmanjka idej, s kakšno igro animirati svojega otroka? Na strani 18 vas čakajo zanimive in pri nas še dokaj nepoznane igre za otroke, ob katerih se boste zabavali tudi vi. Prebudite otroka v sebi! Bi radi osvežili svoj izgled? Preberite si vse o pomladanskih trendih ličenja od strani 24 naprej ter presenetite svoje najdražji s pomladansko preobrazbo. Če imate tudi vi težave z občutljivo kožo ter nikakor ne najdete pravega izdelka zase, vam od strani 30 naprej nudimo obilico nasvetov, kako poskrbeti za svojo kožo, sledi pa še pregled depilacijskih metod, ki vam bodo še kako koristile za poletne priprave. Vsi, ki radi vrtnarite, si lahko na strani 45 ogledate pomladansko ponudbo priročnih in barvitih izdelkov za vrtnarjenje, od strani 46 naprej pa vam ponujamo ideje, kako pridelke, ki ste jih sami pridelali kombinirati z novo prehransko linijo dm Bio, ki je s pomladjo vstopila v prodajalne dm. Usedite se na sonce, pristavite kavo, slamnik na glavo in uživajte v pomladanskem branju.

46

04 06

active beauty, V maju. Tecite z nami. 10. dm tek za ženske.

ZA LAŽJI VSAKDAN

08 14

Potrebujete nov zagon? Iskanje razburljivosti. Divje življenje hormonov. Je pomembna kemija? Pomembno je ravnovesje. Igra mišic. Zabavne igre na prostem za celotno družino.

18

LEPOTA

24 30 36 42

Barvito vzdušje. Zadovoljen odsev v ogledalu: ličila za dobro voljo. Sramežljive pore. Nega za občutljivo kožo. Priprave na poletje. Depilacijska nega od glave do pet. Novosti iz preteklosti. Vintage nakupovanje. RAZVAJANJE

44 46 52

Užitek pod milim nebom. Dekorativne ideje za naš vrt. Okusna pomlad. Recepti z novimi izdelki dm Bio. Družina za kapitanovo mizo. Skupen izlet z ladjo.

MOJ dm

56 58

Zvezdne urice. Vaš horoskop za maj. Ordinacija. O senenem nahodu.

Fotograf: Oliver Topf Model: Justyna G./Look Models

Veliko zadovoljstva pri prebiranju nove številke vam želi ekipa active beauty.

Ličenje & Frizura: Florian Oppitz/Making of Produkcija: Johanna Zierl

Sistem kategoriziranja s preprostim označevanjem s pikami omogoča bralcem, da lahko predvidevajo, kakšna bo tema oz. vsebina članka: svetlo sive pike = ni tema članka, temno sive pike = zadetek v polno. Več ko je temno sivih pik, bolj se tema članka ujema z določenim področjem. Teme: duhovnost/spiritualnost, zdravje/telo, lepota/nega, užitek/sprostitev, služba/kariera, otroci/partnerstvo.

Maj 2015

active beauty I 3


V središču

active beauty v aprilu »Svoje življenje moraš plesati.« (Friedrich Nietzsche)

BRALNI KOTIČEK marjan žiberna

Norma. Roman Norma Marjana Žiberne je prvoosebna pripoved atleta – tekača v zatonu, ki zaradi nenadne bolezni pristane v bolnišnici. Po odpustitvi spremeni način življenja in začne načrtno trenirati v želji, da bi dosegel olimpijsko normo. Zaradi ljubezni do ženske, ki jo je srečal med bivanjem v bolnišnici, se mu tudi maratonska olimpijska norma zazdi dosegljiva.

NORMA

83

Knjižne nagrade. Si želite katero izmed predstavljenih knjig Založbe Modrijan na vaši knjižni polici? Vse, kar morate storiti, je poslati seznam vaših treh najljubših knjig (in obrazložitev zakaj ravno te tri) na marketing@dm-drogeriemarkt.si (s pripisom Modrijan). 4 I active beauty

active beauty meseca Phoebe Dahl, ustanoviteljica projekta Faircloth in vnukinja britanskega pisatelja Roalda Dahla, poleg tega, da ustvarja čudovita oblačila, s svojim projektom počne še marsikaj drugega: za vsak kos iz njene kakovostne kolekcije lanenih oblačil, ki ga proda, za deklico iz Nepala izdela šolsko uniformo, sešije lepo oblekico in priskrbi šolske potrebščine.

Maj 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Obtožena: Wiera Gran. Čustvena pripoved o Wieri Gran, ruski Judinji, rojeni kot Weroniki Grynberg leta 1916. Med nemško okupacijo je kot znamenita judovska pevka ob klavirski spremljavi Wladyslawa Szpilmana nastopala v kavarni sredi varšavskega geta. Oba sta pekel geta preživela. Skozi labirint njenega življenja vas popelje znana poljska pisateljica Agata Tuszynska.


C

Pomladanska potepanja Z novo opremo.

P

M

Y

CM

MY

CY

CMY

FOTOGRAFIJE: PR

omladni čas je ravno pravšnji za manjša potovanja po novih in oddaljenih pa tudi po bližnjih in že poznanih krajih. Sončni in dolgi dnevi ter prijetne temperature kar kličejo po novih odkritjih. Za nova potovanja pa seveda potrebujemo tudi novo opremo. Da boste na letališču takoj prepoznali svoje kovčke, vam v maju in juniju v prodajalnah dm nudimo 30% popust na kovčke Travel&More, ki jih najdete v trgovinah Bags&More ter La'Mans (25 trgovin v večini večjih nakupovalnih centrov po Sloveniji). Da bodo tudi sveže namazani nohti prišli bolj do izraza pa si v maju privoščite tudi nove japonke ali sandale. V maju in juniju vam nudimo kar 50% popust na vse japonke in sandale v trgovinah Accessorize, ki je ena največjih blagovnih znamk modnih dodatkov na svetu.

30% popust na kovčke Travel&More ter 50% popust na japonke in sandale Accessorize Več informacij o popustu poiščite na naši spletni strani www.dm-drogeriemarkt.si, v informacijskem letaku ali na terminalu v naših prodajalnah.

Maj 2015

K


Jubilejni dm tek za ženske

Tecite z nami Zadnjo soboto v maju se že desetič zapovrstjo dobimo v parku Tivoli v Ljubljani. Pridružite se največji ženski tekaški prireditvi in pretecite z nami 5 ali 10 kilometrov. kupaj tečemo že deset let in ponosni smo, da se je velika večina od vas z nami v preteklih majevskih sobotah družila vsaj enkrat. Še posebej ponosni pa smo na 49 izjemnih žensk, ki so z nami tekle na vseh dosedanjih tekih. Pripravljene? Mi smo! Ker znajo biti začetki še posebej težki, se je osem pogumnih dam odločilo za sodelovanje v programu »danes začnem«, v sklopu katerega so se skupaj s priznanimi strokovnjaki pripravljale na tek. Na 10-ko so že pripravljene in komaj čakajo nepozabno soboto v maju. Potrebujete malo spodbude tudi vi? Pridružite se našim skupnim pripravam, vsak četrtek ob 17.30 v vseh večjih krajih po Sloveniji. 10 korakov do 10. dm teka za ženske Tekaški trener Klemen Dolenc, ki skupaj z dr. Nado Rotovnik Kozjek in drugimi strokovnjaki sodeluje z damami v programu »danes začnem«, svetuje, da vedno tečemo do prijetne utrujenosti in vadbo 6 I active beauty

prilagajamo glede na trenutno tekaško formo. Za lažje doseganje cilja je na dm spletni strani na voljo program z napotki za pripravo. V pomoč so tudi krajši videi tekaškega strokovnjaka ekipe deklet »danes začnem« Klemena Dolenca, prehranske nasvete za rekreativne športnice pa je pripravila Denis Mlakar Mastnak, svetovalka za prehrano v programu »danes začnem«. Dame pa lahko sledijo tudi desetim korakom, ki jih dm ekipa razkriva vsak teden in predstavljajo odlično vodilo po poteh dm teka za ženske. Za vse tiste junakinje, ki s tekom šele začenjajo, je na dm spletnem mestu na voljo razdelek nasvetov, kako začeti s tekom. Trener Matej Cankar svetuje, naj dame začnejo postopoma, naj se pridružijo tekaški skupini, sledijo zdravemu načinu življenja in pravilnemu prehranjevanju. Dodaja, da je razlogov za to, da se ženske iz cele Slovenije 30. maja pridružijo pozitivni energiji, ki bo zavzela ljubljanski Tivoli, več kot dovolj: »Če ne drugega, naj dame pogledajo pretekle fotografije o tem, kako udeleženke uživajo na skupnih treningih, mo-

tivira pa jih lahko že samo misel na vzdušje dm teka. Prav tako je odličen občutek, ki te navda po treningu, saj se bodo tekačice domov vrnile polne energije, lažje bodo opravljale vsakodnevna opravila, na samem dm teku pa je toliko pozitivne energije, da te ponese še za cel mesec naprej!« pravi Matej Cankar. Prijavljene? Prijave na 10. dm tek za ženske so že odprte, v prodajalnah dm pa se po znižani ceni lahko prijavite do vključno 23. maja, imetnice dm active beauty kartice pa si v istem obdobju lahko zagotovite še 20% popust na prijavo, ob unovčitvi 30 točk. Pripelji prijateljico in odpotujta v New York! Imate kakšno prijateljico, ki jo že leta navdušujete nad tekom pa nikakor ne popusti? Letos jo lahko prepričate s sanjsko ponudbo, ki je nikakor ne more zavrniti. Vse tiste, ki boste poskrbele za širitev zdravega duha v zdravem telesu in motivirale za dm tek prijateljico, ki se bo tekaMaj 2015

FOTOGRAFIJA: ARHIV dm

S


VELIKA SMS

NAGRADNA IGRA Ob nakupu izbranih izdelkov, označenih z dm tek za ženske, lahko sodelujete v nagradni igri. Pošljite SMS s ključno besedo dm in številko računa (npr. dm 5098) na 4333. čicam na največjem ženskem tekaškem prazniku pridružila prvič, boste sodelovale tudi v posebnem žrebanju. Obe se bosta namreč potegovali za izlet v New York oziroma enega izmed preostalih 19 paketov razkošnih vikend oddihov, ki jih podarja Megabon.

Seznam sodelujočih izdelkov ter več o poteku in splošnih pogojih sodelovanja v nagradni igri se nahaja na www.dm-drogeriemarkt.si. Nakup ni pogoj za sodelovanje. Nagradna aktivnost poteka od 13. 4. do 29. 5. 2015.

Maj 2015

SMS

z besedo

dm +

št. računa

NAGRADNI SKLAD:

1 x avtomob il Toyota AYG 10 x vikend p O ake t v Therman i Laško nakup izdelk ov Deha 10 x dm dar ilna kartica v vrednosti 100 € 100 x paket izdelkov

10 x 300 € za

Zadenite Toyoto Aygo in druge privlačne nagrade Kaj imajo skupnega nagrade Toyota Aygo, Thermana Laško in izdelki Deha? Odgovor je dm tek za ženske, posameznika pa do nagrad ločita zgolj sms ali motivacija pri rekreaciji. Za sodelovanje v nagradni igri ne bo treba izbirati med tekom na 5 ali 10 kilometrov. Na policah dm čakajo 1x avtomobil Toyota Aygo, 10x vikend paket v Thermani Laško, 10x 300 € za nakup izdelkov Deha, 10x dm darilna kartica v vrednosti 100 € in 100 paketov izdelkov. No, ne dobesedno na policah – za nagrade se lahko potegujejo tisti, ki bodo ob nakupu izbranih izdelkov v katerikoli dm prodajalni, označeni z imenom »dm tek za ženske«, poslali SMS s ključno besedo dm in številko računa (ki ga je treba nujno shraniti). Ker pa sodelovanje ni pogojeno z nakupom, je po drugi strani treba zbrati le dovolj poguma in na dm nasloviti krajši (domišljijski) dopis »Motivacija pri rekreaciji«. Več o nagradni igri, pogojih sodelovanja in nagradah ter o prijavah na sam tek je na voljo na www.dm-drogeriemarkt.si. ■

pošljite

www.tekzazenske.si dmtekzazenske tekzazenske

Nepozabna sobota v Tivoliju Tudi letos boste lahko izbirale med 5 in 10 km dolgo progo, medtem ko bodo na Oskarjevem teku aktivni tudi najmlajši, prijava pa je zanje brezplačna. Za odlično vzdušje na dogodku bodo poskrbeli Čuki, tako kot v preteklosti pa bomo na dm teku dobrodelni in prijazni do okolja, saj se lahko vse udeleženke na tek z vlaki Slovenskih železnic in avtobusi LPP pripeljete brezplačno, vaši navijači pa imajo kar 50% popust na nakup vozovnic.

na

4333

Slika je simbolična.


Za lažji vsakdan

Potrebujete nov zagon? Navadno je preveč običajno, nenavadno je dobro, pustolovsko pa je še bolje. Razburljivost v našem življenju je lahko pravi užitek ali pa tveganje. o ona začne govoriti, vsi utihnejo. Najbrž zato, ker ne hodi na dopust na hotelsko plažo v severnem Jadranu, saj je to preveč dolgočasno. Namesto tega raje odleti v Butan, kjer se udeleži praznovanja v budističnem templju in uživa v pogledu na Himalajo. Tudi televizije ne gleda, saj je to preveč monotono. Namesto tega gre raje na tečaj kajtanja ali pa meče z barvo napolnjene balončke v veliko platno. Vedno preizkuša kaj novega, naj bo to sprehajanje z lamami, plezanje v Alpah ali večerja v popolni temi. Ko začne govoriti, pripoveduje zgodbe, ki nosijo vedno isto sporočilo: če si želimo razburljivega življenja, ga moramo tudi iskati. Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

8 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

Poskus pobega. Rutina je zelo udobna, saj poskrbi za to, da se počutimo varno. Ko moramo zjutraj vstati, je lepo vedeti, kaj bomo jedli za zajtrk, kako dolgo bomo delali in kaj ponuja večerni program na televiziji. Vsak dan poteka enako, brez presenečenj, tako dobrih kot slabih. Prej ali slej pa rutina postane tudi dolgočasna. To, kar je običajno, nas navadno zapre v majhno kletko, iz katere želimo pobegniti. Želimo nekaj tvegati in nekaj občutiti, hočemo, da nas je strah in da ta strah premagamo, radi bi storili nekaj nenavadnega in vznemirljivega, kar bi nam dalo nov zagon, nas popeljalo naprej in nam omogočilo nov pogled na svet. Želimo si malo razburljivosti, da Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

doživimo nekaj novega, nekaj takšnega, pri čemer nastane tišina, ko začnemo o tem govoriti. Zato se podamo na iskanje za podvigi, ki nas vsaj za trenutek iztrgajo iz vsakdanjega življenja. Razlaga. Kot adrenalinski podvig v tem smislu razumemo kratkotrajno emocionalno vzburjenje, ki se sprosti v obliki eksplozije. Pri tem moramo razlikovati razburljivost, ki opisuje razcepljenost doživljanja dvojnih občutkov, na primer strah in poželenje ali upanje in hrepenenje. Skakanje z elastiko oz. bungee jumping je tipičen primer takšnega adrenalinskega podviga. Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Maj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

K


Pogled v daljavo. Da v 탑ivljenju ne bi stalno plavali le v mirnih vodah, je treba kdaj tudi malo tvegati.

Maj 2015

active beauty I 9


Za lažji vsakdan

Nekateri potešijo svojo potrebo po dogodivščinah z vožnjo z vlakom smrti, drugi pa imajo za vlak smrti svoje celotno življenje.

Kaj je to razburljivost, pa lahko ugotovimo pri hoji po vrveh ali na pustolovskem potovanju. Vsekakor ima vsak človek svojo optimalno raven vzburjenja. Na to raven lahko vplivamo tako, da se določenim podvigom in razburljivostim izogibamo ali pa jih namerno iščemo. Nekaterim je rutina čisto všeč. Zadovoljni so s svojim življenjem in nikoli ne storijo česa nenavadnega. Drugi pa iščejo doživetja z eksplozijskim vzburjenjem in zato gredo v zabaviščni park na vlak smrti, preizkusijo novo vrsto telesne vadbe ali pa v italijanski restavraciji naročijo nenavadno specialiteto. Na takšen način vedno znova doživijo majhne dogodivščine, pri katerih imajo vse stvari čim bolj pod nadzorom. Obstajajo pa tudi ljudje, za katere ni nič dovolj razburljivo, vedno znova iščejo nove dražljaje in potrebujejo nenavadna doživetja, da lahko stalno ohranjajo viso10 I active beauty

ko raven vzburjenja. To so tako imenovani iskalci senzacij, saj želijo vedno znova doživljati različne senzacije. Karakterne lastnosti. Da bi ugotovil, kako avanturistični so ljudje, je ameriški znanstvenik Marvin Zuckerman razvil lestvico iskanja senzacij. Pri tem opredeljuje štiri sklope: > telesno tvegane aktivnosti, kot so ekstremni športi; > razgiban in nekonvencionalni življenjski slog – če na primer pogosto in za dlje časa odpotujemo v tujino; > razgiban življenjski slog z družbeno stimulacijo – če na primer radi pogosto hodimo na zabave; > nenaklonjenost kakršnemu koli dolgočasju in nagnjenost k nemiru, če okolje več ne nudi ustrezne razgibanosti. Raziskava je pokazala, da je to, ali nekdo v svojem življenju stalno išče nove sen-

Vzgojni ukrepi. O tem, ali postanemo iskalec senzacij ali človek železnih navad, v 70 odstotkih odločajo naši geni, pravijo znanstveniki. Pri tem pa svojo vlogo igrajo tudi vzgoja in vplivi iz našega okolja. Življenje je vse od rojstva prava dogodivščina. Že kot otroci vsak dan odrivamo nekaj novega in tako potešimo svojo potrebo po iskanju senzacij. Kako poteka razvoj od tukaj naprej, pa je odvisno od vzgoje. Če starši radi eksperimentirajo, oči pa zatisnejo šele tedaj, ko na vidiku ni več nečesa novega, obstaja velika verjetnost, da bodo tudi njihovi otroci postali iskalci senzacij. Večinoma pa imajo starši raje stabilnost, so previdni in ne vidijo radi, da njihovi otroci preveč tvegajo. Zato otroci marsičesa ne smejo početi, sploh pa ne smejo biti preveč radovedni. Tudi v tem primeru se rado zgodi, da otMaj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

zacije ali ne, odvisno med drugim tudi od starosti. Mladi med 20 in 25 let želijo več razgibanosti. Iskalci senzacij so navadno zelo ekstravertirani ljudje, med njimi pa najdemo več moških kot žensk. Vendar le vsak peti izmed njih želi stalno vzdrževati visoko raven vzburjenja in mu hitro postane dolgčas, če zmanjka novih dražljajev. Približno 80 odstotkov ljudi pa se bolje počuti v rutini. Razlog za to lahko najdemo v naših možganih, saj za obdelavo tujih vtisov potrebujemo veliko energije in zato nas možgani, da bi zmanjšali porabo energije, za rutinska dejanja nagrajujejo z endorfinom.


MED TUŠIRANJEM DO BOLJ ČVRSTE KOŽE, V KATERI SE BOSTE POČUTILE ODLIČNO.

NOVO IN–SHOWER Q10 UČVRSTITVENI LOTION ZA TELO S Q10 MASAŽNIMI KROGLICAMI Izdelki so na voljo v prodajalnah


Za lažji vsakdan

Nekaterim je dovolj že vožnja po pristanišču, drugi pa želijo na vidiku gledati vedno nove dežele.

roci postanejo iskalci senzacij. Potrebna je torej zlata sredina med svobodnim odločanjem in postavljanjem mej. Vseeno pa se kdaj pa kdaj prikrade občutek, da v svojem vsakodnevnem življenju poznamo že čisto vse, da ni več nobenih senzacij in da je vsakršno vzburjenje izginilo. Naša radovednost počasi popušča, dokler naenkrat ne opazimo, kako zelo jo pogrešamo. Naenkrat in nenadoma se zopet pojavi, saj nas radovednost navadno ne pusti dolgo čakati. Od nas pa zahteva nove ideje, vznemirljive izkušnje in nenavadna doživetja. Preizkus poguma. Ko ponovno odkrijemo svojo radovednost, se zopet začne iskanje vznemirljivosti, razburljivosti in raznih novosti, da potešimo svojo potrebo po dogodivščinah in da v svoje življenje vrnemo nekaj svežine. Nekaterim ljudem je že dovolj, da na primer preskočijo zadnjih pet 12 I active beauty

stopnic v stopnišču, morda nekaterim tudi že zadostuje, da s svojim kolesom odvijejo z varne poti in se zapeljejo skozi gozd, ali pa ni potrebno več kot to, da gredo na tečaj kiparstva, se naučijo plesati step ali napišejo knjigo. Večina ljudi potrebuje le razumno mero razburljivosti, zadovolji pa jih lahko tudi več manjših dražljajev. To je odvisno predvsem od osebne ravni vzburjenja. Če je ta visoka, potrebujemo senzacije. V tem primeru lahko s padalom skočimo iz letala, z motorjem preskočimo oviro, tečemo po zunanji steni stavbe pod kotom 90 stopinj ali pa se podamo na raziskovanje jame. Turistični ponudniki so že zdavnaj prepoznali, da vedno več ljudi išče adrenalinska doživetja, zato je tudi ponudba ustrezno raznolika. Od kratkih izletov do podaljšanih počitnic in od smučanja po lokalni reki do vožnje s čolnom po Amazonki, vse je mogoče. Vendar če sami s svojim nahrbtnikom

Nevarnost odvisnosti. Pri vznemirljivosti in razburljivosti gre pravzaprav za premagovanje naših strahov, občutek olajšanja, ko se vse dobro izteče, in za to, da se počutimo tako živi kot že dolgo ne. Občutki ob tem so tako močni, da vsi ostali kar nekoliko zbledijo. Zato lahko senzacije vodijo tudi do odvisnosti. Če ne pazimo, lahko hitro postanemo odvisni od adrenalina in začnemo stalno iskati nove izzive in vedno bolj nevarna doživetja. Ker naš prag za doseganje vznemirjenja postaja vedno višji, morajo tveganja postati še bolj tvegana, da lahko dosežemo želene občutke. Slej ko prej pridemo do svoje meje, ko hitreje, višje in dlje ni več mogoče. Tudi med posameznimi doživetji, na primer po počitnicah s številnimi dogodivščinami, nam vsakodnevna vznemirjenja ne zadostujejo več, da bi ohranjali visoko raven vzburjenja, ki si jo želimo. Lahko povsem otopimo, normalnost nam postane preveč normalna in zato z njo nismo več zadovoljni. To lahko vodi do depresije, preveč pogosto vzburjenje pa lahko vodi do manije. Če želimo doživeti vzburjenje in razburljivost, potem je najbolje, da se tega lotimo na bolj udoben način. Paziti moramo, da prekinemo le vsakodnevno rutino in ne realnosti. ■ Maj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

potujemo po tuji deželi in se pri tem zanašamo le sami nase, se navadno vrnemo nekoliko spremenjeni ali pa kot odvisneži od adrenalina.


Maj 2015

active beauty I 13


Zdravje

Divje življenje hormonov

Odločajo o tem, kaj počnemo in kako se počutimo, ter nas vodijo skozi življenje. Včasih pa prav ponorijo, ti naši hormoni. ILUSTRACIJA: LULU

D

ober dan, pošta je prišla. Ste naročili ljubezen? Za vas imam namreč pošiljko hormonov. Tukaj imamo adrenalin, ki posrbi za pospešeno bitje srca, nato dopamin, ki v možganskem centru za nagrajevanje poskrbi za občutke sreče, potem pa imamo še oksitocin, ki ga morda bolje poznate kot hormon ljubezni in ki nam pomaga pri premagovanju strahov ter v nas vzbuja zaupanje. To so že vsi glavni akterji. Serotonin pa najbolje, da kar odnesem nazaj, saj ga ne potrebujete veliko, sicer boste stalno mislili le na eno osebo. Njegov stranski učinek je lahko, da če se ta oseba ne javi, postanete nervozni in negotovi, poleg tega pa se ne morete osredotočiti na nič drugega. Bodite torej zelo previdni, prav? Podpišite tukaj, prosim. Veliko užitkov in ne pozabite: reklamacije sprejema vaš zdravnik.

Duhovnost/spiritualnost ●●●●● Užitek/sprostitev ●●●●●

14 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

Služba/kariera ●●●●●

Lepota/nega ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Maj 2015


Maj 2015

active beauty I 15


Zdravje

Pozdravljeni, mi smo hormoni. Mnogo nas še ne poznate, saj nas je preko 1.000. Vendar to, kar obljublja prvih 150, drži tudi za ostale. Častna beseda.

Utrujenost ali živahnost. Znanstveniki trdijo, da obstaja preko 1.000 vrst hormonov, vendar so jih do sedaj uspeli odkriti le 150. Med bolj znane sodi tudi melatonin, ki ga bolje poznamo kot spalni hormon. Ta hormon deluje tako, da oči sporočijo epifizi – to je žleza, ki se nahaja v naših možganih – da zunaj postaja temno. Epifiza nato začne proizvajati in izločati melatonin, ki se preko krvi razširi po celotnem telesu, mi pa postanemo utrujeni. To, da radi vstajamo zgodaj zjutraj ali da smo bolj nočni ljudje, je odvisno predvsem od tega, kako občutljivo se naše telo odziva na spalni hormon. Podnevi svetloba spodbuja nastajanje serotonina, hormona budnosti in dobrega počutja. Če smo pogosto utrujeni, slabo razpoloženi in morda celo boječi, lahko svetloba ponovno vzpostavi naše hormonsko rav16 I active beauty

novesje. Tudi agresivno vedenje je lahko posledica pomanjkanja serotonina. Rahločutnost ali otopelost. Kako lahko hormoni vplivajo na našo psiho, je s pomočjo poskusa pokazal René Hurlemann. Pri poskusu je šlo za hormon oksitocin, ki pri nosečnicah blaži bolečine in je bil dolgo znan le po tej lastnosti. Ta hormon pa nam pomaga tudi pri zmanjševanju stresa in povečanju pripravljenosti, da se prepustimo drugim osebam, saj spodbuja zaupanje, utrjuje medosebne stike, nas naredi bolj velikodušne in je s tem tudi pomemben hormon v povezavi z ljubeznijo. Pri poskusu je sodelovalo tudi 48 moških. Vsi so se ulegli v napravo za slikanje z magnetno resonanco, potem pa so jim prikazovali ljudi z močnimi občutki, na primer vojaka, ki žaluje za padlim kolegom, ali jokajočega otroka, le 24 moških pa je pred tem inhaliralo oksitocin. Ti so se odzvali veliko bolj sočutno kot moški iz skupine s placebom in so dosegali vrednosti, ki so pravzaprav tipične za ženske. Sreča ali žalost. Hormoni torej vplivajo nato, kako ravnamo. To , kako ravnamo, pa vpliva na hormone. Če se na primer počutimo ogrožene, začne nadledvična žleza proizvajati stresni hormon adrenalin in noradrenalin. Krvni tlak naraste, srce začne biti hitreje, naše celotno telo pa se pripravi na napad oziroma na pobeg. Če se ukvarjamo s športom, prideta do izraza serotonin in dopamin. Serotonin med drugim deluje v možganski ovojnici, kjer poskrbi za prijetne občutke. Dopamin pa vpliva na mezolimbični sistem v možganih, ki je povezan z možganskim centrom za nagrajevanje. Če se gibljemo, smo za to

torej nagrajeni. Naš organizem izloča hormone sreče tudi takrat, ko pojemo. Na hormonsko ravnovesje pa lahko vplivamo tudi s prehrano. Na primer, če želimo proizvajati serotonin, potrebujemo triptofan, ki ga prejmemo predvsem z rastlinskimi živili, kot so fižol, oreščki, pšenični kalčki, gobe, sončnična semena, sezam ali amarant. Za naše hormone pa lahko poskrbimo tudi tako, da se odrekamo pitju alkohola in si privoščimo dovolj spanca. Strast ali brezvoljnost. Hormoni prav tako vplivajo na naše spolno življenje. Če govorimo o spolnih hormonih, mislimo s tem predvsem na testosteron in estrogen. Moški proizvajajo več testosterona, ženske pa več estrogena, pravzaprav pa gre pri tem zgolj za krovne izraze za več kot 30 različnih hormonov. Obe snovi sta v svoji kemični sestavi zelo podobni, obe v puberteti vplivata na telesni razvoj in obe sta odgovorni za naš libido. Raziskave so pokazale, da estrogen pri ženskah poveča spolno slo, v največji meri pa nastaja pred ovulacijo. Pri prenizki ravni testosterona pa se zmanjša poželenje. V meni ali po porodu, ko se proizvajanje spolnih hormonov zmanjša, imajo ženske tudi manjšo željo po spolnosti. Po spolnem odnosu za prijetno utrujenost, sproščenost in povezanost poskrbi oksitocin, dopamin pa sproži občutke sreče. Vseeno pa znanstveniki trdijo, da na našo spolno slo ne vplivajo zgolj hormoni. Strast je že lahko žrtev nizke ravni testosterona, za pomanjkanje strasti pa so lahko krivi tudi drugi vzroki, na primer duševni. Pri tem pa je naše počutje zopet odvisno od stanja hormonov, na kar pa lahko aktivno vplivamo. ■ Maj 2015

ILUSTRACIJA: LULU/CAROLINESEIDLER.COM

Fizično in psihično. Hormoni so biokemične snovi, ki v našem telesu prenašajo informacije. Nastajajo na primer v nadledvični žlezi, ščitnici, hipofizi ali trebušni slinavki. Preko krvi nato potujejo do receptorjev, ki njihove informacije prepoznajo, preberejo in izvedejo prejeti ukaz. Tako so hormoni na primer v puberteti odgovorni za to, da rastemo in spolno dozorimo, pri ženskah pa vodijo menstrualni cikel, nosečnost in meno. Na splošno hormoni skrbijo za to, da vsi biološki procesi v telesu potekajo normalno. Njihov učinek pa sega tudi preko fizičnih meja, saj hormoni vplivajo tudi na našo duševnost, in sicer tekom celotnega življenja. Hormoni odločajo o tem, ali smo veseli ali žalostni, pogumni ali boječi, nežni ali agresivni, zaljubljeni ali pod stresom. Od njih je odvisno, kako se počutimo, kako se vedemo in kdo smo.


ZGRABI NAJBOLJ VROČE MODNE TRENDE IZ NEW YORKA PO

SUPER CENI!

Sledi nam:

www.maybelline.si

Izdelki so na voljo v izbranih prodajalnah

.


Šport

Igra mišic P

ri telesni vadbi najbrž najprej pomislimo na uteži in sobno kolo, naporne vaje in treninge, kjer se dodobra prepotimo. Šport pa je lahko tudi zabaven, kar najbolje vedo naši otroci. Oni se gibljejo cel dan, in sicer zato, ker to hočejo, ne ker bi morali. Najbolje je, da se jim kar pridružimo. Pri zabavnih igrah na prostem tudi odrasli pokurijo precej kalorij, krepijo svojo telesno pripravljenost ter izboljšajo svoje reakcijske sposobnosti in ravnotežje. Ob tem pa lahko treniramo tudi smejalne mišice, saj sta energija in zabava mladih športnikov zelo nalezljivi. Nasmejani obrazi otrok nas motivirajo bolj kot kateri koli trener. Na voljo imamo številne možnosti, izgovorov pa nam hitro zmanjka.

trampolini. Udarna površina je ravna ponjava, ki je ob straneh napeta s pomočjo elastične vrvi. Lopar lahko za udarjanje žogice držimo z eno roko ali z obema. Igra trampolino ni preveč zahtevna in je zato zelo primerna tudi za majhne otroke. Praktična je tudi v tem smislu, da ne potrebujemo veliko prostora. Tudi lepo vreme ni pogoj, saj lahko igro igramo tudi v zaprtih prostorih. Če je kdaj celotna družina nekoliko utrujena, pa je primerna tudi za samostojno igranje. Vrsta telesne vadbe: Pri igri trampolino treniramo zgornji predel rok in pri tem porabimo nekaj kalorij, poleg tega pa krepimo svoje motorične sposobnosti in koordinacijo med očmi in rokami.

Otroški tenis – Trampolino Igra z razcefrano žogo Za to zabavno igro za prosti čas potrebujemo razcefrano gumijasto žogo in posebne loparje, ki so videti kot majhni

Aerobie Pro Frizbi, ki leti zelo daleč Daljave svetovnega rekorda, ki znaša 383 m, s prvim metom najbrž še ne bomo dosegli, nekoliko več prostora kot pri

Duhovnost/spiritualnost Užitek/sprostitev

●●●●●

●●●●●

18 I active beauty

Zdravje/telo Služba/kariera

●●●●●

●●●●●

Lepota/nega Otroci/partnerstvo

●●●●●

FOTO: Getty Images

Žoga, frizbi ali balinanje, skupaj z otroki lahko vodimo zelo aktivno življenje.

Šport in igra. Otroci ne trenirajo, enostavno se gibljejo. Kaj vse ljudje pozabimo, ko odrastemo.

●●●●●

Maj 2015


Maj 2015

active beauty I 19


Šport

Na voljo imamo veliko možnosti, kako otroke pripraviti do gibanja.

20 I active beauty

Waboba – žogica, ki skače po vodi Poskočna žogica Žoge za v vodo imajo v primerjavi z drugimi žogami eno slabost, in sicer da ne skačejo prav dobro. Žogica Waboba pa je nekoliko drugačna. Z nekaj vaje nam že lahko uspe, da živahno skače po vodni gladini, pri čemer lahko dosežemo tudi osupljive razdalje. Vseeno pa te žogice ne izgubimo, saj plava na vodi. Edina slabost te žogice je, da za polna kopališča ni najbolj primerna, saj se hitro lahko zgodi, da z njo motimo druge kopalce. Zato je najbolje, da žogico Waboba vzamemo s sabo, ko se odpravimo na bolj mirne kraje ali ko se kopamo v morju. Vrsta telesne vadbe: Pri športih in igrah v vodi je vsak gib zaradi vodnega upora še po-

sebej težko izvesti, to pa poveča učinek treninga. Tako je tudi pri igri z žogico Waboba. Dobri plavalci naj se z žogico podajo kar na predel, kjer ne dosežejo več tal pod nogami. Tako je igra še bolj zabavna, telesna vadba pa še učinkovitejša. Primerna starost: od šest let naprej. Balinanje z mehko žogo Nova vrsta balinanja Pri tej popularni novi vrsti balinanja ne mečemo trdih krogel, ampak kroglice spremenljive oblike iz mehkih materialov. Prav tako lahko poljubno izbiramo kraj za igranje, naj bo to na klopeh, regalih, stopnicah ali celo pod vodo – mečemo tja, kjer se nahaja balinček, kar pa je lahko resnično kjerkoli. Maj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

navadnem frizbiju bomo pa vseeno potrebovali. V svoji profesionalni različici ima 33 centimetrov premera in omogoča zelo natančne mete. Poleg tega pa ga je zaradi izredno mehkega materiala mogoče tudi enostavno uloviti. Je izredno vzdržljiv, zaradi svoje velikosti pa ga lahko povsod vzamemo s sabo, še posebej na izlet v naravo. Vrsta telesne vadbe: Začetniki pri tem športu trenirajo predvsem svojo vzdržljivost. Z vajo postanemo bolj spretni in posledično prehodimo tudi manj kilometrov, ko moramo teči za frizbijem, ki je poletel v napačno smer, zato pa postane igra še toliko bolj zabavna. Primerna starost: od pet let naprej.


V podjetju Wrigley smo se odločili, da priskočimo na pomoč Centru za otroško in preventivno zobozdravstvo ter jim z donacijo pomagamo pri nakupu nujno potrebne opreme. S posebno prodajno akcijo bomo v maju in juniju od vsakega prodanega izdelka ORBIT 0,03 evra namenili nakupu nove opreme.

ZA ČISTE IN ZDRAVE ZOBE Blagovno znamko Orbit povezujemo s čistimi in zdravimi zobmi. Žvečilni gumi brez sladkorja je priporočljivo žvečiti po vsakem obroku ali pijači, ker žvečenje spodbudi izločanje sline, ki nevtralizira kisline v zobnih oblogah in s tem ohranja zobe zdrave. Izdelki so na voljo v prodajalnah

www.orbit.si *Število otrok s kroničnimi obolenji in otrok z zmanjšanimi zmožnostmi ter drugih otrok, ki so čakali na prvi specialistični pregled ali poseg v splošni anesteziji na Stomatološki kliniki v Ljubljani dne, 1. 9. 2014.


Šport

Kdor se nauči vztrajnosti pri športu, lahko to prenese tudi na druga področja.

Vrsta telesne vadbe: Učinek treninga je predvsem odvisen od izbire terena. Kdor se hoče čim bolj razmigati, naj izbere zahteven teren z veliko ovirami in vzpetinami. Pri metanju pa vadimo svojo držo, ravnotežje in koncentracijo. Primerna starost: od šest let naprej. Z nekaj pomoči pa lahko sodelujejo tudi mlajši otroci. 22 I active beauty

Maj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Nenavaden teren za igranje je pravzaprav celo zaželen in spodbuja kreativnost igralcev. Pravila so pravzaprav enaka kot pri klasičnem balinanju: točko dobimo, če je naša kroglica najbližje balinčku. Če ima en igralec obe svoji kroglici najbližje balinčku, potem dobi dve točki. Pri različici igre Crossboule c3 pa lahko vržemo tudi posamezne kombinacije, ki prinašajo dodatne točke. Pred tremi leti je bilo organizirano tudi prvo svetovno prvenstvo v tej igri. Morda lahko na naslednjem tekmujemotudi sami.


Šport

Njegova prihodnost se začenja zdaj

Aptamil 3 Pronutra+

Finska zabavna igra Taktično kegljanje Ta igra na prostem postaja vedno bolj priljubljena, izvira pa s Finske. Potrebujemo nekaj spretnosti in taktičnega razmišljanja, sicer pa gre za podiranje oštevilčenih kegljev, ki jih enostavno postavimo na travo, nato pa jih podiramo s kosom lesa. Začnemo na razdalji treh do štirih metrov, pozneje, ko nam gre metanje že bolje od rok, pa lahko razdaljo še povečamo. Ko igralec podre en kegelj, se mu pripiše toliko točk, kolikor je napisano na tem keglju. Če igralec podre več kegljev, pa prejme vsoto točk vseh podrtih kegljev. Vrsta telesne vadbe: Usmerjeno metanje zahteva napetost telesa, kar pa je dober trening za trebušne mišice. Poleg tega se ob igranju veliko sprehajamo in upogibamo v kolenih, ker moramo vedno znova pobirati in postavljati keglje. Primerna starost: od pet let naprej. ■ Maj 2015

podpira razvoj možganov prispeva k zdravemu imunskemu sistemu Obiščite nas na

www.aptaclub.si

Začnimo graditi otrokovo prihodnost že danes. Izdelki so na voljo v prodajalnah dm. Pomembno obvestilo:

Najbolj zdrava hrana za dojenčka je materino mleko. Če mati ne more dojiti ali ima premalo mleka, naj se o uporabi nadomestne mlečne hrane in načinu hranjenja posvetuje z zdravnikom pediatrom. Merit International d.o.o., Letališka 3c, 1000 Ljubljana

active beauty I 23


Lepota

Ustnice Rožnata prihodnost. Rožnata barva pomeni svežino in živahnost. Na ustnicah je ta barva sicer najboljša v nevpadljivi matirani različici, bleščeč poudarek pa lahko ustvarimo z osvetljevalcem.

Barvito vzdušje V te barve se bo letos odela pomlad. FOTOGRAF: OLIVER TOPF

24 I active beauty

PRODUKCIJA: JOHANNA ZIERL

Maj 2015


Fenster zur Seele. Die Augen bekommen mit einem hellblauen Kajal den Blick auf´s Wesentlichen. Dazu gehört aktuell allerdings auch, dass die Linie sehr akzentuiert ausfällt und die Enden nicht verwischt werden.

Lica Ponosna rdečica. Če se nam lica močno obarvajo, to še ne pomeni, da smo v zadregi, lahko gre tudi za navdušenje nad novim trendom: intenzivna rdečila, ki jih nanesemo od senc preko ličnic.

Maj 2015

Iris-ierender Schimmer. Unterschiedliche Nude-Nuance rücken die Augen in den Fokus der Betrachtung.

active beauty I 25


Nohti Priročna umetnina. Bleščeča turkizna barva še vedno vztraja v trendu, prihajajo pa tudi novosti, saj nohtov ne namažemo več v celoti, ampak ponekod obarvamo le konico, drugod le spodnji del nohta in tako naprej. Tako dobijo naši nohti pravi umetniški pridih.

26 I active beauty

Maj 2015


Lepota

Oči Modrost v očeh. Z modrim senčilom dobijo naše oči vpogled v to, kar je pomembno. Pri tem je trenutno aktualno, da linija poteka dokaj poudarjeno, konci pa se ne zabrišejo.

MODEL: Justyna G./Look Models FRIZURA & MAKE-UP: Petra Hristov-Mennella STYLING: Florian Oppitz/Making of ASISTENT PRI FOTOGRAFIJI: Clemens Oezelt

Maj 2015

active beauty I 27


Moj dm

2. videz: Lica

1. videz: Ustnice

Močno mat rdečilo v barvi breskve sedaj prekriva senca vse do ličnic. Da bo ta videz popoln, je treba opraviti tudi nekaj predpriprav: oči namažemo s svetlim senčilom za veke, da dobimo enakomeren ten, obrvi pa rahlo poudarimo. Nato nanesemo močan sloj rdečila za lica vse od senc, neposredno ob očeh, pa do ličnic. To najlažje storimo z velikim čopičem. Ta svež videz še dodatno poudari roza šminka. Kdor še išče svoj popoln ten, lahko uporabi Maybelline Master Sculpt puder za senčenje 2v1. Barvne poudarke pa dosežemo z uporabo rdečila s.he stylezone, za večerni videz pa je primernejše alverde rdečilo za lica z bleščicami.

3. videz: Nohti

Turkizna barva je že nekaj sezon pravi hit med barvami lakov za nohte. Da vse skupaj ne postane preveč dolgočasno, sedaj nanašamo lak le na določene dele nohta, pri tem pa uporabljamo posebne majhne šablone. To pomeni, da na nekaterih nohtih namažemo konico, na drugih spodnji del in na tretjih spet drugje. Pomembno je le, da so vsi nohti enako dolgi in enakomerno zaokroženi. Potem, ko so nohti namazani, jih lahko še zmasiramo z oljem za nohte, saj bodo tako videti še bolj sveže. Za testiranje te tehnike je idealen lak za nohte Essie Spring. Če smo že popolnoma prepričani, kaj želimo, pa lahko uporabimo essence gel lak za nohte ali Catrice Ultimate lak za nohte. 28 I active beauty

4. videz: Oči

Z nekaj poguma lahko sežemo po črtalu za oči v svetlo modri ali turkizni barvi. Da pride oko optično do izraza, najprej vzamemo črno črtalo za oči in tesno ob robu trepalnic začrtamo mesto, kjer bomo pozneje nanesli barvni poudarek. Črto potegnemo precej na široko, na koncu pa je ne zabrišemo. Bolj kot so naše oči mandljeve oblike, daljša naj bo črta. Najprej vzamemo senčilo za veke Catrice Absolute Eye Colour, nato pa sežemo po alverde svinčniku za oči ter zaključimo z Divine Volume & Curves maskaro znamke Deborah.

FOTOGRAFIJE: OLIVER TOPF, PR

Ustnice so letošnjo pomlad v močnih roza tonih. Tako je celoten videz videti zelo moderno. Poleg tega je treba še nekoliko osvetliti polt in lica osvežiti z rdečilom – s tem zmanjšamo pordelost lic. Oči poudarimo s prodorno maskaro, nato pa jih nekoliko zasenčimo z mat senčilom za veke. Namazane obrvi poskrbijo še za dodaten optičen poudarek. Celoten videz deluje zelo harmonično, čeprav vso pozornost pritegnejo ustnice. Popoln zaključek za ustnice pa nudi še poseben gloss. Za hladno lepoto poskrbi Max Factor svinčnik za ustnice Colour Elixir. Ustrezen lesk pa dosežemo z glosom essence XXXL nude glos za ustnice in S.he Stylezone volume up glosom za ustnice.

Katere izdelke za ličenje izbrati lahko preverite na naših spletni strani www.dmdrogeriemarkt.si.

Maj 2015


FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Negovani izgovori. Dandanes marsikdo ni vedno rad v svoji ko탑i, predvsem ko gre za iskanje ustrezne nege.

30 I active beauty

Maj 2015


Nega

Sramežljive pore

Kdor ima občutljivo kožo, bi jo najraje kar zamenjal. Da bi jo enkrat za vselej lahko pomirili, moramo vedeti, kaj ji zares zleze pod kožo.

Maj 2015

active beauty I 31


Nega

NEGA KOŽE

T

ako kot naše telo morda ne prenaša določene hrane, je tudi koža lahko bolj nagnjena k alergijskim reakcijam. Postaja vedno bolj občutljiva, za to pa ima tudi več razlogov. Navadno gre za zelo zapletene procese v našem telesu. Če znamo postaviti prava vprašanja, pa lahko najdemo tudi ustrezne odgovore in najboljšo vrsto nege. Kako prepoznamo občutljivo kožo? Strokovnjaki pravijo, da se občutljiva koža lahko pojavi kjerkoli na telesu, najbolj pa je vpadljiva na obrazu, saj je tukaj tudi najbolj izpostavljena sončnemu sevanju, onesnaženosti zraka in raznim kemikalijam. Najprej opazimo luskasto površino, kar je lahko tudi znak za suho kožo. V tem primeru zaradi pomanjkanja vlage v koži le-ta postane v zgornjem sloju nekoliko izsušena. Temu lahko sledijo občutek napetosti, skelenje in srbenje. Če koža nato ni ustrezno negovana, lahko pride do izDuhovnost/spiritualnost ●●●●●

32 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

puščajev, luščenja kože ali celo do oteklin. To se zgodi zato, ker je naraven zaščitni sloj kože poškodovan in koža prekomerna izgublja vlago, se izsuši ter s tem toliko hitreje postane razdražena, saj lahko zunanje snovi, ki dražijo kožo, hitreje in neovirano prodirajo skozi povrhnjico. UV-žarki in določene sestavine kozmetičnih in čistilnih izdelkov delujejo kot katalizatorji, ki podrejo ravnovesje v koži. Ko naša koža ni več v ravnovesju, lahko že najmanjši dražljaj močno vpliva nanjo. Med te dražljaje sodi na primer tudi voda z visoko vsebnostjo apnenca, s katero si umivamo obraz. Kako lahko to preprečimo? Mazanje, mazanje in še enkrat mazanje. Bolj kot je koža občutljiva, bolj podrobno je treba določiti nego. Seveda moramo poznati dejavnike, ki na to vplivajo, vseeno pa je najbolj pomembno, da dobro poznamo svojo kožo, saj jo le tako lahko ustrezno negujemo in Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

preprečimo hujše posledice. Veliko žensk prikriva svoje težave s kožo, ker niso dovolj dobro obveščene. Suha koža je na primer pogosto tudi občutljiva, napetost in srbenje pa si morda razlagajo drugače. Pri obsežni diagnozi kože se natančno določi stanje kože. Z majhnim trikom pa lahko tudi doma ocenimo približno stanje naše kože. Enostavno vzemite lopatko za nanašanje mask ali podoben pripomoček in na čelu ali licu naredite majhen križ. Dlje kot traja, da križ izgine, bolj občutljiva je naša koža. Ta test izvajajo tudi v kozmetičnih salonih, da se lahko lažje odločijo, kakšen tip kože ima stranka, ki pride na pregled. Koži enkrat na mesec privoščite intenzivno nego, ki naj traja 90 minut, saj ima koža tako dovolj časa, da se umiri, ob tem pa se izbor izdelkov seveda popolnoma prilagodi posameznim potrebam. Predvsem poskrbite za dovolj vlage. Ne glede na vaš tip kože, tudi če imate precej Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Maj 2015

FOTOGRAFIJE: PR

Mehka. Ker ne vsebuje parabenov, glutena, barvil in konzervansov, je dnevna krema Balea Med Ultra Sensitive še posebej blagodejna za našo kožo. Očiščena. Ostanke ličil in odvečno maščobo boste učinkovito odstranili z Garnier Essentials gelom za čiščenje obraza. Zdrava. Nečistoče učinkovito odstranimo z Garnier Pure Active micelarno vodico, ki tudi preprečuje nadaljnje nastajanje ogrcev in mozoljev. Sanjska. Vaša koža bo popolnoma navdušena nad HydroMineral nočno vlažilno kremo znamke Green Line.


NOVO

V TRENUTKU MLADOSTNA, SIJOČA KOŽA.

ZAUPAJTE NEGI NIVEA.

VIDNO IZENAČI TEN KOŽE IN JI V TRENUTKU PODARI MLADOSTEN SIJAJ. Izdelki so na voljo v prodajalnah


Nega

Brez skrbi do čudovite polti

ZAŠČITA PRED SONCEM Nežna. Za zaščito naših najmlajših poskrbi Garnier Ambre Solaire Kids obarvano mleko za zaščito pred soncem z visokim zaščitnim faktorjem 50+. Zaščitena. NIVEA Protect & Bronze olje za zaščito pred soncem za hitrejšo porjavitev z visokim zaščitnim faktorjem 30 se izjemno hitro vpije in vsebuje naravni pro-melanin rastlinski izvleček, ki stimulira naravno tvorbo melanina. Zagorela. Hit poletja iz Afrodite je 100% Bronze Skin Marmelada za hitro pridobivanje zagorelosti brez zaščitnega filtra koži pomaga razviti večjo in hitrejšo zagorelost. Zagotavlja privlačno zagorelo polt ter koži podarja čudovit lesk. Negovana. Za že zagorelo polt priporočamo olje Hawaiian Tropic, ki bo vašo kožo negovalo in razvajalo s prijetnim vonjem kokosa.

Za lepo porjavelost vzemite kapsulo Braunemona dnevno - vsaj tri tedne pred sproščenim poležavanjem na plaži.* *Potrebna je dodatna zaščita s sončno kremo.

Izdelki so na voljo v vseh prodajalnah

www.braunemon.si

Mislite na vašo kožo že pred dopustom.

Kako najdemo najbolj primeren izdelek za nego? Za to, da je v zadnjem času čiščenje postalo tako zelo pomembno, so do določene mere krivi tudi spremenljivi vremenski vplivi. Sonce, prašni delci in podobna umazanija dodatno obremenjujejo kožo in jo hitro spravijo iz ravnovesja. Vlažilne kreme in losjone imamo že dlje časa na domači polici, sedaj pa dodajamo še posebne produkte za čiščenje kože, ki jih uporabljamo na vseh ravneh nege. Nekateri čistilni izdelki ne vsebujejo alMaj 2015

FOTOGRAFIJE: PR

mastno kožo, vaša koža potrebuje dovolj vlage, da se regenerira. Pri negi namreč velja, da bližnjice navadno niso najboljša izbira. Kozmetičarke zato s svojimi strankami najprej opravijo podroben posvetovalni pogovor in pri večini odkrijejo enako napako: pomanjkljivo čiščenje. Vedno znova poudarjajo, kako pomembno je redno čiščenje. Žal pa opažajo, da si večina strank umiva obraz le zvečer, čeprav bi bilo to treba storiti najmanj dvakrat na dan. O tem bi se morale nekoliko bolj pozanimati. Ponoči se na površini kože nabere loj, če zjutraj nato dodamo še vlažilno kremo in ličila, vse skupaj tvori nekakšen neprepusten sloj preko celotnega obraza. Koža ne more dihati in lahko pride tudi do alergijskih reakcij.


Poletje 2015: Sonce, narava, užitek ter lepa koža

Izdelki so na voljo v prodajalnah

SUN SCREEN Nova formula z granatnim jabolkom: Varno sončenje in Anti-age zaščita

DOPOSOLE 24 ur svežine ter gladke navlažene kože s hialuronsko kislino

TANNING Hitra in intenzivna zagorelost, nežna in sijoča koža

Izdelki so dermatološko preizkušeni.

kohola in parfumov, spet drugi so dermatološko testirani in vsebujejo le omejeno število sestavin, veliko izdelkov pa dodatno vsebuje še pomirjajoče učinkovine, kot so na primer olje čajevca, aloe vera, termalna voda ali beli čaj. Ker pa ena občutljiva koža ni enaka drugi občutljivi koži, je najbolje, da natančno preverite celotno ponudbo v svoji prodajalni dm. Klasično ponudbo za občutljivo kožo dopolnjujejo še izdelki za vsakodnevno nego in linije izdelkov, ki so posebej prilagojene posameznim potrebam, kot je na primer nečista koža. Če naša koža kljub vsemu še vedno reagira alergično, je najbolje, da izberemo druge izdelke. Morda nam ne ustrezajo čistilni geli in zato raje uporabimo čistilno mleko in čistilno vodo za obraz. Hitro bomo opazili, da občutljiva koža zahteva zapleten negovalni program, saj potrebuje redno čiščenje, pri čemer je ne smemo preobremeniti, in negovanje, pri čemer pa je ne smemo preveč razvajati. Ko najdemo ustrezne izdelke – kar lahko dejansko storimo le z vztrajnim preizkušanjem – smo prvi korak k pravilni negi kože že storili. Tako lahko zagotovimo, da bo naša koža temeljito očiščena in da ob tem ne bo prišlo do draženja ali ponovne oslabitve naravnega zaščitnega sloja. ■

DISTRIBUTER ZA SLOVENIJO: KEMIKAL d.o.o., Ljubljanska Cesta 45, 1240 Kamnik, Slovenija, EU Tel.: +3861 831 09 30, e-mail: info@kemikal.si, www.kemikal.si


Nega

Priprave na poletje N

egovana koža je gladka koža. Ne glede na to, za kakšno depilacijsko metodo se odločimo, vedno lahko najdemo kakšno dlako v jajcu. To pa ni tako hudo, če je pri tem naša koža ustrezno negovana. Dolgo smo bili osredotočeni zgolj na čim bolj učinkovito depilacijsko metodo, sedaj pa vedno bolj postaja pomembna tudi k temu pripadajoča nega. Do cilja lahko sicer pridemo po različnih poteh, ampak cilj je vedno enak: gladka koža, ki ne trpi zaradi odstranjevanja dlak in sproščeno pričakuje prihod poletja. Fine britvice. Še naprej ostaja klasična depilacijska metoda britje. Prednosti te metode so, da je precej učinkovita, saj lahko z majhno britvico dosežemo prav vsak kotiček našega telesa, in da v primerjavi z drugimi metodami ne poškoduje toliko kože. Raziskave so pokazale, da ženske zaupajo učinkovitosti mokrega britja, če le pri tem ne pride do razdražene kože. Britje pa lahko za marsikoga pomeni Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

36 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

tudi stres. Koža se hitro izsuši, ker britje poteka neposredno na površini kože, pride pa lahko tudi do posameznih reakcij, kot so skelenje, srbenje ali pordelost. To tveganje lahko zmanjšamo z uporabo ustreznih izdelkov za nego kože. Ostroumna študija. Nemška organizacija za zaščito potrošnikov Stiftung Wahrentest je opravila primerjavo med sistemskimi brivniki in poceni brivniki za enkratno uporabo. Sistemske brivnike prepoznamo po tem, da omogočajo menjavo glave brivnika, ki imajo navadno več britvic. Tako postane koža gladka, poleg tega pa poteka britje bolj nežno. Najpomembneje je, da izberemo pravi brivnik. Sistemski brivnik ima svoje prednosti pred brivniki za enkratno uporabo, pri izbiri pa moramo upoštevati tudi nekaj drugih lastnosti. Ročaj brivnika mora biti čim bolj ergonomski, da nam omogoča čim bolj varno drsenje pod tušem. Več kot ima brivnik britvic, bolj nežno britje Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

omogoča, razlog za to pa je čisto preprost: z brivnikom z več britvicami nam ni treba tolikokrat potegniti po isti površini, navadno je dovolj le enkrat. Poleg tega je lahko uporaben tudi zglob na glavi brivnika, kar se sicer sliši zelo tehnično, vendar je čisto preprosto: brivnik z gibljivo glavo se lahko prilagaja oblinam telesa. Na podoben način delujejo tudi različni brivniki za moške, vendar ti niso primerni za mehkejšo žensko kožo, kot je pokazala raziskava, ki jo je izvedlo podjetje Nivea. Moč, ki jo potrebujemo za britje, je odvisna od posameznega predela telesa, saj so na primer dlake pod pazduho ali v bikini predelu skoraj dvakrat toliko debele kot na rokah ali nogah. Dr. Yvonne Neumann z oddelka za raziskave in razvoj podjetja Nivea razlaga: »Raziskava je pokazala tudi, na katerih mestih obstaja večja nevarnost vraščenih dlak in kje je britje zaradi manjšega kota rasti dlak še posebej oteženo. Na primer dlake pod Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Maj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Dandanes velja, da lahko dlake neomejeno rastejo le na glavi – torej lasje. Od tu navzdol pa mora biti naše telo gladko kot lakiran parket. To pa pomeni veliko dela.


Najbolj naravna metoda. Tega narava ni predvidela, sicer bi poskrbela za to, da bi naša koža enkrat na leto odvrgla svoje dlake. Maj 2015

active beauty I 37


Nega

SREDSTVA ZA GLAJENJE Priprava kože. Z tuš kremnim gelom za prhanje Dove Gentle Exfoliating, ki ima rahel piling učinek, poskrbite za gladko kožo, pripravljeno na depilacijo. Nega ob depilaciji. Po depilaciji je dobro kožo bogato nahraniti, najbolje kar z Fruit of the Earth losjonom za telo s karitejevim maslom. Posebna nega. Občutljiva koža pod pazduho zahteva posebno nego tudi po britju, zato nanjo zjutraj nanesemo Dove Powder Soft dezodorant, ki bo vašo kožo pomiril in nežno negoval.

pazduho in v bikini predelu rastejo pod manjšim kotom, zaradi česar imamo pri britju manj manevrskega prostora. Na teh predelih mora svoje delo opraviti brivnik, ki pri britju dlake čim bolj optimalno zajame in odstrani.« Izbrati moramo tudi ustrezno nego, saj se je treba briti večkrat. Zato so še posebej primerni novi izdelki, ki že sami vsebujejo določene učinkovine, kot je aloe vera. Pomagamo pa si lahko tudi s posebnimi geli za britje ali negovalnimi blazinicami. Preventiva je pomembna, na kurativo pa tudi ne smemo pozabiti. Poleg naravnega mazila iz aloe vere so odlična sredstva za pomiritev kože tudi losjoni za kožo po britju, ki vsebujejo vitamin E, pantenol in alantoin. Vosek in kreme. Nekoliko drugače je pri alternativnih depilacijskih metodah. Depilacijske kreme imajo na primer to pred38 I active beauty

nost, da dlake odstranijo brez bolečin in ureznin, poleg tega pa tudi preprečujejo nastanek neprijetnih mozoljev. Zaradi kemične reakcije, ki jo povzročijo, pa niso primerne za bolj občutljive predele. Za intimni predel so vsekakor neprimerne. Za te predele pa je zelo primeren vosek. Depilacijske kreme odstranijo dlake le površinsko, depilacija z voskom (tako kot epilator) pa prodre v globino. Vroč ali hladen vosek odstrani dlake zelo temeljito, saj se pri tem izpulijo skupaj s koreninami. Na podoben način deluje tudi epilator, ampak posamezne fine pincete ne morejo zgrabiti vseh dlačic, zaradi česar takšna naprava ne zahteva le jeklenih živcev, ampak tudi kožo, ki ni preveč razdražljiva. Pri vosku pa je vse skupaj opravljeno z eno samo potezo. Temeljito odstranjevanje dlak je mogoče tako z vročim kot hladnim voskom, razlika je le v času, ki je za to potreben.

Pri vseh treh metodah velja, da ponovna depilacija najmanj en mesec ni potrebna, najmanj boleča pa je še vedno metoda z vročim voskom. Domači strokovnjaki za depilacijo lahko hitro ugotovijo, da se tukaj ne posvečajo le odstranjevanju dlak, ampak tudi občutljivosti kože. Posebne metode z uporabo naravne smole, sladkorne paste ali zmesi z aloe vero še posebej nežno delujejo na kožo. Prednost profesionalne depilacije z voskom je tudi v tem, da strokovnjaki za depilacijo resnično poskrbijo za to, da se odstrani prav vsaka dlačica. Poleg tega pa lahko nekdo drug veliko bolje napne našo kožo kot mi sami, s tem pa je vse skupaj tudi občutno manj boleče. Za lepoto pa ni treba vedno trpeti. Pri redni uporabi postanejo nove dlake vedno tanjše, koža pa se navadi na ta poseg, s čimer se tudi zviša naš prag bolečine. Tako bomo resnično navdušeni nad svojo gladko kožo. ■ Maj 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Ta metoda je čisto preprosta: vosek segrejemo, ga nanesemo na kožo in zavpijemo: »Au!«


Moj dm

Pomirite kožo. Why mask SOS pomirjevalna maska iz Kozmetike Afrodita učinkovito pomirja izražene znake vzdraženosti, zabuhlosti, rdečice, aken, prekomernega luščenja kože ter deluje blago antibakterijsko.

Zapeljive noge. Odvečen celulit z vaših stegen lahko učinkovito odstranite s serumom proti celulitu Argan, z izvlečki arganovega olja, znamke Eveline.

Za več moči. Tudi naš obraz kdaj pa kdaj potrebuje nekaj dodatne energije. Zelo učinkovito lahko to dosežemo z nego obraza v kozmetičnem salonu. Nega vključuje temeljito čiščenje obraza, piling in parno kopel za obraz. Po globinskem čiščenju posameznih predelov sta za sproščanje na vrsti še maska in stimulativna masaža obraza. Za piko na i pa si lahko še pobarvamo obrvi in trepalnice. Če nam to še ni dovolj, pa si brez težav privoščimo tudi intenzivno manikuro.

Negujte svoje lase. Komu je všeč nelagoden občutek na lasišču? Nikomur! Če želite tudi vi svež občutek na lasišču in lase brez prhljaja preizkusite šampon Head&Shoulders Instant Relief. Maska za lase s karitejevim mlekom in medom Le Petit Marseillasis pa bo obnovila suhe in poškodovane lase ter jih naredila mehke in voljne.

Osvežite pričesko. Pomlad je čas za novo barvo za lase! Preizkusite Garnier Olia barve za lase, ki učinkovito prekrijejo sive lase ter jih ob tem tudi negujejo. Da bo vaša pričeska obdržala formo tudi v pomladnem vetru pa uporabite Keune Society Forte lak za lase. 40 I active beauty

Razvajajte se! Podarite si prost dan, ki ga posvetite sproščanju in lepoti.

Dišeča sled. Razvajajte svoje čute z D&G Rose The One žensko parfumsko vodo. Zapeljiv vonj, ki bo ostal v prostoru še dolgo zatem, ko ga boste zapustili.

Izdelke za razvajanje poiščite v prodajalnah dm!

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

SPROŠČANJE V KOZMETIČNEM SALONU

Maj 2015


MASTERPIECE GLAMOUR EXTENSIONS 3-IN-1 MASKARA Podaljša, poudari in doda volumen vašim trepalnicam Izdelki so na voljo v prodajalnah


Moda

Novosti iz preteklosti Vintage je moda, ki postaja vedno bolj privlačna. o je postalo skoraj prava revolucija, vendar ne čisto prava. Medtem ko posamezna modna podjetja na leto proizvedejo tudi po 12 različnih kolekcij, zadnje čase nastaja nekoliko nasprotno gibanje, ki stavi na dolgotrajnost in na rabljena oblačila. Te lahko najdemo v babičini omari, na bolšjem sejmu ali v elegantni vintage prodajalni za vogalom. Kakovostni materiali. Na dobrem starem bolšjem sejmu, pogovorno tudi bolšjaku, običajno ne najdemo prav nobenih bolh, gotovo pa naletimo na nekaj komaj rabljenih ali celo novih oblačil, katerih cene so navadno čisto drugačne od trgovinskih. Ta vintage trend je k nam prišel iz ZDA. Pojem »vintage« izvira s področja vinogradništva ter pomeni izbran in častivreden. Vintage oblačila so zelo kakovostna, pogosto izvirajo od priznanih oblikovalcev in imajo na sebi nekakšno brezčasnost. V vintage trgovinah po svetu lahko najdemo prave dragocenosti, poleg tega pa nam ponudijo tudi zanimiv vpogled v zgodovino oblačenja, saj so nekatera izmed oblačil stara tudi 42 I active beauty

več deset let. Z vintage oblačili se lahko vrnete v obdobje romantike ali pa v nora sedemdeseta ter podoživite stile, ki so jih morda nosile vaše mame ali babice. Med ponujenimi kosi oblačil najdemo svetovno znane oblikovalce ter tudi take, ki so že zdavnaj utonili v pozabo. V trgovinah z vintage oblačili lahko svojo garderobo dodobra popestrite z unikatnimi in svojevrstnimi kosi in na ulici pritegnite marsikateri zavidljiv pogled. Unikati. Kdor se ukvarja z vintage modo, hitro ugotovi, da za tem tiči nekaj več kot nam ponuja hitro moderno gospodarstvo. Vintage namreč vključuje strast, saj ne moremo reči, da gre za preprosto potrošnjo. Zato pa so vsi posamezni kosi unikati, ki imajo še eno posebno prednost: ker se lepotni ideal ženske v povprečju spremeni vsakih deset let, kar vključuje tudi njeno silhueto, moramo le pobrskati po preteklih desetletjih, da najdemo popolno obleko. Tako lahko čudovito popestrimo tudi poroko ali kakšen drug pomemben dogodek. ■ Maj 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, DIVAS VINTAGE

T


Divas Vintage

Obiščite Divas Vintage trgovino v Ljubljani.

D

ivas Vintage je prav zagotovo ena izmed trgovin, ki jih ne smete spregledati. Trgovina se nahaja v centru Ljubljane, natančneje v stari Barbovi palači iz 18. stoletja, na Gosposki ulici 3. Nakupovanje vintage oblačil je z leti postalo vedno bolj priljubljeno, saj imamo tako pogled v različna zgodovinska obdobja določenega kraja. Divas Vintage trgovina ni izjema. Je kot listanje po knjigi zgodovine mode 20. stoletja. Tukaj boste poleg ostalih vintage oblačil in dodatkov našli veliko primerov Slovenskega dizajna, čudovite primere slovenske tekstilne in obutvene industrije, ki je na žalost propadla. Ko vstopite v trgovino, vam bodo dih jemali visoki stropovi, oboki in črno bel dekor z zlatimi akcenti. V 150 m2 se iz kota v kot, med oblačili in pohištvom, v harmoniji preliva zvok starih melodij in uspešnic 20. stoletja. Tukaj se čas ustavi, trgovina pa vas popelje, kamor si najbolj želite. Divas Vintage ponuja z ljubeznijo izbrana oblačila in dodatke, za moške in ženske. Našli boste kose iz 30. let pa vse do 90. let prejšnjega stoletja. Slovenski dizajn in artikle svetovno priznanih modnih hiš, kot so Moschino, Ferre, Gucci, Dior, YSL in številni drugi. Poleg oblačil in dodatkov pa boste tukaj našli tudi porcelan, steklo in pohištvo. Prodajalci so več kot prijazni, vedno pripravljeni svetovati in deliti zgodbe, ki jih nosijo oblačila in ostali artikli. Trgovine prav zagotovo ne smete izpustiti iz svojega seznama tudi, če vam je vintage nakupovanje tuje. Trgovino lahko obiščite od ponedeljka do petka od 10. do 20. ure in v soboto od 10. do 16. ure, medtem ko vam je spletna trgovina na voljo 24 ur na dan: www.divaspreloved.com.

Vaša formula za goste in močne lase.

FITOVAL PROTI IZPADANJU LAS Izdelki proti izpadanju las: dermatološki šampon, dermatološki losjon in kapsule.

Izdelki so na voljo tudi v prodajalnah

Maj 2015


Bivanje

Sehenswert. Dem Frühling in die Töpfe geschaut: Die schönste Deko bedarf oft nur wenig Aufwand.

Užitek pod milim nebom D

a bi lahko uživali na prostem, ne potrebujemo velikega vrta. Dovolj je že skrbno urejena terasa ali spomladansko okrašen balkon, da se s pomladjo lahko srečamo iz oči v oči. Potrebujemo le še nekaj domišljije in poguma pri izbiri barv. Medtem ko znotraj stanovanja prevladujejo klasične spomladanske barve, kot so zelena in rumena, lahko za zunaj izberemo tudi bolj živahne barve. Zelo dobro so videti rožnate barve s svetlimi roza in temnimi lila odtenki, ki ponazarjajo zgodnjo pomlad v njeni najlepši luči. To lahko najlažje storimo v obliki venca barvitih rož. Najprej potrebujemo kovinski obroč, ki bo služil kot podlaga za venec. Namesto eksotičnega zelenja v obroč raje namestimo zelišča z domače grede, ki jih pritrdimo s tanko žico. Tako bo venec služil kot čudovita dekoracija na vratih, poleg tega pa bo tudi oddajal svež vonj. Potem pa velja načelo, da bolj kot so barvite cvetlice, manj dodatkov potrebujemo, in obratno. Za barvite cvetlice z vrta ne 44 I active beauty

potrebujemo vpadljive vaze, saj bodo videti lepše, če se odločimo za bolj preprosto ureditev – na primer travniške rože v majhnem kozarcu z vodo. Če več takšnih lončkov položimo na klasičen bel dvonadstropni pladenj, dobimo čudovit lepotni dodatek. Nežne šmarnice pa lahko zvežemo v majhne šopke in jih položimo v pleteno košarico ali pa jih kombiniramo z barvitimi dodatki in jih enostavno položimo na mizo. Tako pridejo resnično dobro do izraza. Tudi zelenjava in zelišča so primerna za dekoracijo mize. Ob pogledu na vejice sivke na lanenem prtu nam misli kar same odpotujejo v Provanso. Čudovit šopek lahko oblikujemo tudi iz različnih zelišč, na primer s česnovimi cvetovi, kar nam še dodatno vzbuja apetit. Še boljše pa je, če posamezni cvetovi pristanejo tudi na krožniku. »Jesti je le potreba, uživati pa je umetnost,« je rekel francoski pisatelj François de La Rochefoucauld. Najbolje pa je, da uživamo z vsemi svojimi čuti. ■ Maj 2015

FOTOGRAFIJE: CALLWEY VERLAG

Narava s svojimi močmi nudi prav posebno dekoracijo. Prodorna trava, sončni žarki brez zadržkov, razposajene ptice, zadovoljne cvetlice in sveža hrana. Tako so potešeni vsi naši čuti.


Moč barv. Metla s smetišnico Flower Power za veselo in pisano pometanje.

Vedno pri roki. Da bodo sveže začimbe in zelišča vedno na dosegu rok, uporabite dekorativno stojalo za zelišča Sagaform.

Vsestranska. Zložljiva pručka Citric je priročna in vsestranska – za vrt, balkon ali dom.

Čisti užitek. Da boste vrtnarili še z večjim užitkom, preizkusite set za vrtnarjenje Watercolor.

FOTOGRAFIJE: PR

Priročno. Dvojna vrečka za lončnice Urbanero za mini vrtiček kar na balkonski ograji.

Inovativno. Okenski vrtiček Urbanero ponuja inovativen sistem urejanja rastlin.

Maj 2015

Šik. Rokavice Flower Power za zaščito in dober slog vaših rok.

Izdelke najdete v trgovinah 1001 dar, ob unovčitvi 50 točk iz vaše active beauty kartice pa prejmete 20% popust.


Hrana

Pomladni recepti z dm Bio Na policah v prodajalnah dm vas pričakuje nova znamka zdrave prehrane dm Bio. Izdelki dm Bio niso le zdravi in ekološko pridelani, temveč bodo vaše brbončice razvajali z neverjetnimi okusi.

FOTOGRAFIJE: SABINE HANS/AT VERLAG

Okusna pomlad. Grahov guacamole s peteršiljem in cvetovi spominčic ima okus po pomladi in nam ostane še dolgo v spominu.

46 I active beauty

Maj 2015


Divji šparglji. Skupaj z omleto z bezgovimi cvetovi in parmezanom predstavljajo pravo kulinarično doživetje. Maj 2015

active beauty I 47


Hrana

FOTOGRAFIJA: SABINE HANS/AT VERLAG

Užitni cvetovi. Cvetovi bezga, španskega bezga ali šipka dodajo rabarbarini tortici zelo izviren okus.

48 I active beauty

Maj 2015


Izdelki so na voljo v izbranih prodajalnah


Grahov guacamole s popečenimi kruhki

1. Česen narežemo na majhne koščke, peteršilj fino sesekljamo, štručko pa narežemo na tanke rezine.

2. Grah kuhamo v slani vodi približno 5 minut, nato ga polijemo s hladno vodo, odcedimo in pustimo, da se ohladi. S paličnim mešalnikom zmešamo grah, česen, 6 žlic olivnega olja, limonin sok, peteršilj, sol in poper, da nastane fini pire. 3. Rezine kruha pokapamo z 2 žlicama olivnega olja in jih rahlo posolimo. V segreti pečici pečemo približno 5 minut. 4. Kruhke postrežemo skupaj z grahovim guacamolom. Po želji posipamo s cvetovi spominčic.

Rabarbarina tortica s cvetličnim sorbetom

Omleta z bezgovimi cvetovi, divjimi šparglji in parmezanom

Sestavine za 4 osebe Čas priprave (brez časa mariniranja): 1 ura Za sorbet: 100 g sladkorja 150 ml vode 2–3 žlice limoninega soka 1 paket vaniljevega sladkorja 15 užitnih cvetov (npr. cvetovi šipka, bezga ali španskega bezga) 300 g jogurta iz polnomastnega mleka 100 ml smetane Za tortice: 180 g masla 100 g sladkorja 200 g moke 60 g mletih mandljev 2 čajni žlički pecilnega praška 70 ml mleka 100 g ajdove moke maslo za modelčke 300 g rabarbare 30 g narezanih mandljev

Sestavine za 4 osebe Čas priprave (brez mariniranja): 1 ura Sestavine za vinski šodo: 250 ml mleka 100 g moke 50 g ajdove moke 2 jajci sol sveže mleti poper sveže ribani muškatni orešček 3 kobuli bezgovih cvetov Sestavine za marinado: 200 ml belega vina 2 kobula bezgovih cvetov 2 jajci Potrebujemo še: 1 kg divjih špargljev ali mladih zelenih špargljev 20 g masla 2–3 žlice limoninega soka 30 g parmezana

1. Za sorbet zmešamo sladkor, vodo, limonin sok in vaniljev sladkor ter 5 minut kuhamo v 50 I active beauty

nepokriti posodi. Nato dodamo cvetove, odstavimo s štedilnika in pustimo stati najmanj 2 uri (ali čez noč), da se marinira. 2. Dobro zmešamo jogurt, smetano in cvetlični sirup. Postavimo v zamrzovalnik za najmanj 3 ure, medtem pa vsake pol ure premešamo. 3. Za tortice z mešalnikom stepemo maslo in sladkor, da postane penasto. Primešamo še moko, mlete mandlje, pecilni prašek, mleko in ajdovo moko. 4. Rabarbaro narežemo na približno 5 cm dolge koščke. Vzamemo 4–6 modelčkov za peko (po 10 cm premera), jih dobro namažemo z maslom in vanje nadevamo testo. Koščke rabarbare previdno potisnemo v testo in nato posujemo z narezanimi mandlji. V segreti pečici pri 180 °C (160°C ob ventilaciji) pečemo približno 20–25 minut. 5. Počakamo, da se tortice nekoliko shladijo. Sorbet še enkrat premešamo in postrežemo skupaj s torticami.

1. Vinski šodo: Belo vino segrejemo in vanj za eno uro namočimo bezgove cvetove. 2. Masa za omleto: Mleko, moko, ajdovo moko, jajca, sol, poper in muškatni orešček dobro zmešamo. Natrgamo bezgove cvetove in jih vmešamo v testo. V ponvi s slojem proti sprijemanju spečemo štiri omlete eno za drugo. Pokrijemo, da ostanejo tople. 3. Vinski šodo: Belo vino precedimo skozi cedilo. Jajca, belo vino, sol in poper v posodi v vodni kopeli stepamo, da nastane gosta pena (nič več ne kuhamo). 4. Spodnje tretjine špargljev olupimo in parmezan na drobno nastrgamo ali naribamo. Šparglje kuhamo 3–5 minut v vreli slani vodi, medtem pa stopimo maslo. Šparglje odcedimo in pomočimo v maslo. Prelijemo z limoninim sokom ter začinimo s soljo in poprom. Postrežemo.

Maj 2015

FOTOGRAFIJA: SABINE HANS/AT VERLAG

Sestavine za 4 osebe Čas priprave: 25 minut 250 g zamrznjenega graha sol 3 stroki česna 8 žlic olivnega olja 4 žlice limoninega soka 1 šop peteršilja sveže mleti poper 1 francoska štručka ali ciabatta po želji tudi cvetovi spominčic


Knjižica bonov 6

05/0

2015

150

za –50 % i. hrbtni stran so opisani na 7. 2015. čenja bona 2015 do 15. Pogoji koriš istite od 1. 5. Bon lahko izkor

!

50 %

Pogo ji Bon lahkoriščenja bo ko izk oristite na so opisa ni od 1. 5. 2015 na hrbtni str do 15 . 7. 20 ani. 15.

15to0čk

do anim Prihr

za

Cosmetic Somatoline tavo vitkejšo pos tretma za a avz menop 150 ml 33,99 € redna cena:

1699

€

ml 11,33 € za 100

–50 %

€ Prihranite 17

pran je pe rila za 15 pran j, redn a cena več vrst : 6,99 €

3 49 €

2,33 €

za 10

Prihr

anite

pran

j

3,50 €

točk

dm active beauty knjižica ugodnosti –50 50 % –15 %

na izbrane izdelke na izbran sortiment na celoten nakup

Nivea

Deborah* 7 days long ali gel effect lak za nohte

2

redna cena: 5,39 €

69 €

Prihranite 2,70 €

pena za čiščenje obraza za suho do občutljivo ali normalno do mešano kožo 150 ml redna cena: 5,69 €

284 €

1,90 € za 100 ml Prihranite 2,85 €

Somatoline Cosmetic tretma za vitkejšo postavo menopavza

Sebamed

150 ml redna cena: 33,99 €

50 ml, več vrst redna cena: 4,99 €

1699 €

11,33 € za 100 ml Prihranite 17 €

dezodorant s kroglico

249 €

4,98 € za 100 ml Prihranite 2,50 €

unterweger

Dove kremni gel za prhanje 250 ml, več vrst redna cena: 2,49 €

1

24 €

0,50 € za 100 ml Prihranite 1,25 €

Axe gel za prhanje

gel za žile na nogah iz izvlečka kostanja

250 ml, več vrst redna cena: 2,39 €

100 ml redna cena: 6,79 €

1

19 €

0,48 € za 100 ml Prihranite 1,20 €

3

39 €

3,39 € za 100 ml Prihranite 3,40 €

Hawaiian Tropic

Nivea Sun

olje za intenzivno zagorelost z vonjem kokosa ZF 6

protect & refresh sprej za zaščito pred soncem ZF 30

Weleda

200 ml redna cena: 10,99 €

200 ml redna cena: 10,99 €

190 ml, dve vrsti redna cena: 10,49 €

5

49 €

2,75 € za 100 ml Prihranite 5,50 €

5

49 €

2,75 € za 100 ml Prihranite 5,50 €

Izdaja kuponov do 30. 6. 2015. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 7. 2015. Seznam ostalih izdelkov poiščite na www.dm-drogeriemarkt.si.

šampon za lase

5

24 €

2,76 € za 100 ml Prihranite 5,25 €

Moj bon s popustom Prihranite 50 % na nakup gelov za prhanje. Prihranite 50 % Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na nakup naravnih izdelkov za nego las blagovne znamke Sante. Prihranite 50 % Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

*Izdelek je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam teh najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.


Sidrišče. Ko smo na križarjenju,imamo občutek, kot da se mi ne bližamo ciljnim krajem, ampak da se ti kraji bližajo nam. 52 I active beauty

Maj 2015


Potovanje

Pogled na morje. Kot bi nam sam ocean govoril, da se lahko povsem sprostimo.

Družina za kapitanovo mizo. Ladja je najbolj počasno prevozno sredstvo, s katerim se lahko odpravimo na dopust, če seveda ne upoštevamo oslovske vprege. Prav tako pa se tudi sami nekoliko upočasnimo, vendar nam nikoli ne postane dolgčas, tudi otrokom ne.

»K

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES

rižarjenje?« vpraša osemletna Maja in ob tem nejevoljno zavija z očmi. V prevodu bi to pomenilo: »Kako dolgočasno.« Vendar to še ni dovolj. »Na morju mi vedno postane slabo,« še doda. Njen ton glasu pa nam izda, da je s tem zanjo ta tema zaključena. Čez en teden in po nekajurni vožnji z avtom, med katero večkrat zelo jasno pove, da ji to nikakor ni všeč, in se vede, kot da je zelo užaljena, pa naenkrat stoji pred ogromno križarko in jo začudeno opazuje. Njen mlajši brat izpusti njeno roko in začne skakati od veselja. Nekaj trenutkov nazaj je še hotela reči, da nikakor in na noben način noče iti na križarjenje, sedaj pa mora skrivati svojo radovednost o tej ogromni reči, ki plava na vodi, vendar pri tem ni ravno najbolj prepričljiva. Čez čas pozabi na svoj odpor in raziskovalka v njej prevzame vodilno vlogo. Sedaj bo lahko postala piratka, kot si je že od nekdaj želela.

Raziskovalno popotovanje. Nato se podajo na krov in se namestijo v družinsko suito. Maja prva steče k ladijski lini in skozi okroglo okno opazuje zunanji svet. Nato pa jo pritegne balkon, ki sodi k njihovi suiti. Tako visoko nad vodo ni bila še nikoli, si misli. Ker so vsi ostali zaposleni s svojo prtljago, vzame svoj daljnogled in Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

Maj 2015

Zdravje/telo ●●●●●

Lepota/nega ●●●●●

opazuje Benetke pod sabo. Jutri zgodaj zjutraj se bo prebudila v Ženevi, vmes pa bo imela dovolj časa, de se udeleži vaj za gledališko igro, kamor se je kar takoj prijavila. Nujno hoče govoriti s kapitanom, morda ji bo celo dovolil, da se vsaj za trenutek dotakne krmila. Tudi bazen, ki ga je prej opazila, ni bil videti slabo. Žvečilni gumi proti slabosti kmalu zamenja za veliko porcijo sladoleda. Njena starša sta zelo radodarna in tudi nekoliko spremenjena – ona pa upa, da bosta takšna tudi ostala. Kmalu ugotovi, da je njihova kabina precej podobna domači dnevni sobi, nato pa se vsak odpravi v svojo smer. Anže ostane pri babici, njena mama se odpravi na pilates in takoj zatem še v lepotni salon, njen oče pa na palubi bere knjigo in zapusti svoj ležalnik le, če je to nujno potrebno ali če v samopostrežni bife prinesejo kaj novega. »Dan na morju se sprva morda sliši nekoliko dolgočasno, vendar če pogledamo malo bolj natančno, lahko vidimo, da nam ponuja prav tolikšno upočasnitev, kakršno si na dopusti tudi želimo,« povesta lastnika tuje agencije, ki organizira križarjenja. Kot nekdanja člana posadke z desetletnimi izkušnjami na križarkah poznata številne možnosti za križarjenje s preko 200 Užitek/sprostitev ●●●●●

Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

active beauty I 53


Potovanje

Družinski dopust. Pravzaprav gre za mestne počitnice, saj so križarke prava plavajoča mesta v malem in imajo vse, kar si na dopustu lahko želimo. Ostale stvari pa najdemo na kopnem, in to vsak dan v drugem kraju.

destinacijami in pristanišči. Vsekakor vesta, kaj otroci in njihovi starši na križarjenju potrebujejo. »S pestro ponudbo različnih možnosti otroci na ladji doživijo čisto svoje križarjenje. Prav tako tudi njihovi starši doživijo čisto svoje križarjenje, seveda z nekoliko drugačno vsebino in z nekoliko drugačnimi poudarki. Vseeno pa ostane še dovolj časa, ki ga lahko družina preživi skupaj, kar nedvomno okrepi družinske vezi,« povesta. Ne pozabite, da je križarka plavajoč hotel, ki nas popelje od enega kraja do drugega, brez da bi morali pri tem spakirati vse svoje stvari, se organizirati, prevažati in ponovno nastaniti. To, da lahko ostanemo na enem mestu in vseeno vsak dan vidimo nekaj novega, je prav za družine velika prednost. Seznam želja. »Počitnice z družinskimi člani različnih starosti so lahko lepe, ampak tudi intenzivne, če ne celo naporne, saj imamo veliko različnih želja, ki si včasih nasprotujejo, in je težko najti skupne imenovalce. Poleg tega pa smo skupaj tudi 24 ur na dan, česar iz vsakdanjega življenja običajno nismo vajeni. Na krovu ladje pa se lahko hitro dogovorimo, kdo bo koristil katero ponudbo in kdaj, kdaj si bo kdo vzel čas zase in kdaj bo čas, da je celotna družina skupaj,« povesta iz lastnih izkušenj. Dnevi na krovu se 54 I active beauty

izmenjujejo z urami na kopnem, ko si lahko ogledamo nove kraje ali celo dežele, se podamo na vožnjo s kolesom ali na pohod do bližnjega vrha, lahko pa si le privoščimo sladoled in uživamo na plaži. Možnosti se zdijo tako neomejene kot morje, po katerem plujemo, zato se je morda pametno že prej dogovoriti, katere počitniške želje si želimo izpolniti. »Potem lahko pomagamo najti ustrezno križarjenje z ustrezno ponudbo, da lahko prilagodimo čas počitka in izbiro kabine posameznim željam. Glede na široko ponudbo in raznolikost posameznih programov potovanja je odločitev včasih zelo težka,« razložita sogovornika. Preko deset let izkušenj s potovanji po morju namreč prinaša tudi veliko znanja. Deset dni in pet pristanišč pozneje se Maja pripravlja na odhod z ladje in je ponovno slabe volje, v očeh pa ima solze. Njen oče pravi, naj ne zganja takšnega cirkusa. »Saj ne zganjam cirkusa,« pravi in ob tem razmišlja o včerajšnji predstavi in kako razburljivo je bilo stati na odru, o bučnem aplavzu, ki je sledil na koncu, in o fotografiji s kapitanom, njenim kapitanom. »Ostala bom,« reče v joku in poskuša predvideti reakcijo staršev, ki jo vendarle preseneti. Mama se nasmehne, oče pa jo objame. »Onadva sta si pa res oddahnila,« si misli in si hitro zagotovi obljubo, da bodo kmalu spet odšli na križarjenje. ■ Maj 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES

Za pripovedovanje zgodb o križarjenju ne potrebujemo mornarske domišljije, saj imamo dovolj resničnih doživetij.


NOVO

Standard fotografija že za

Ovitek

CEWE FOTOKNJIGA Kvadratna,

Predstavljamo vam nov ovitek za pametne mobilne telefone v mat barvah. Odličen ovitek, ki ščiti vaš pametni mobilni telefon, ponuja dovolj prostora za vaše priljubljene fotografije, natisnjene v kakovostnih barvah.

Ob enem pa je dovolj priročna in mobilna, da jo boste z veseljem pokazali vašim bližnjim ali prijateljem, ko jih boste obiskali.

za pametne mobilne telefone v mat barvah

0,07 €

(velja za fotografije 10x15 cm)

9x13 cm

0,10 €

0,07 €

10x15 cm

0,11 €

0,07 €

11x17 cm

0,14 €

0,09 €

13x18 cm

0,17 €

0,11 €

trde platnice, digitalni natis, 26str.

že za 21,90 €

(redna cena 27,90 €)

Najljubša fotoknjiga v Evropi že za

8,90 €

www.dmfoto.si Akcijska ponudba velja za naročila od 5. 5. do vključno 1. 6. 2015. Cene, objavljene na spletni strani, so že znižane za navedene popuste. V ceno ni vštet strošek dostave naročila v poslovalnice v višini 1,79 €. Slike so simbolične.

IZDELKI SO NA VOLJO V PRODAJALNAH


Horoskop

Zvezdne urice Oven

21.3. – 20.4.

Od 7. maja vam bodo čudovita ljubezenska doživetja v prvem tednu maja ali pa zgolj zvezde namenile veliko novih moči. V vsakem primeru te moči ne smete zapravljati za nepomembne reči, raje se osredotočite na telesno pripravljenost. Športna kombinacija. Privoščite si partijo namiznega tenisa. Če ne najdete partnerja za igranje ali pa bi raje vadili sami, lahko mizo za namizni tenis prislonite k steni in žogica se bo odbijala od stene naravnost v vaš lopar. Potrebujemo nekaj zavzetosti in dobre reakcije.

Bik

21.4. – 20.5.

Pomagajte in dovolite drugim, da pomagajo vam – to za vas v maju velja tako v zasebnem kot v poslovnem življenju. Pripomočkom za telovadbo pa se lahko brez težav odpoveste. Tradicionalne telesne vaje. Počepi, sklece, trebušnjaki in sorodne vaje prihajajo nazaj, saj jih lahko izvajamo kadarkoli in kjerkoli. Nasvet: trenirajte v naravi skupaj s prijatelji, kar vas bo še dodatno motiviralo.

Dvojčka

21.5. – 21.6.

V prvem majskem tednu vas bodo vaši najdražji še vedno nosili po rokah, potem pa se bo treba postaviti na svoje noge, česar se boste pravzaprav kar razveselili, saj vas bo po 9. maju kar razganjalo od energije in boste potrebovali veliko gibanja. Zaplešite! Lahko zvečer v udobju dnevne sobe ob glasbi iz najstniških dni ali pa odpeljite vašo simpatijo na plesni večer in se zazibajta v ritmih salse. Pomlad je čas za ples, ples pa idealen šport za usmerjanje odvečne energije.

Rak

22.6. – 22.7.

Ljubezen je slepa, pravi pregovor, vendar ne v vašem primeru. Od 8. maja boste sicer kar plavali v oblakih, vendar boste razmišljali bolj trezno kot drugi. Le na področju telesne pripravljenosti in moči bo malo škripalo. Razgiban trening. Začnite s tekom, čez dva ni nadaljujte z intervalnim treningom, spet tretjič delajte vaje za moč in stabilnost. Razgiban trening vam bo dal več energije, predvsem pa boste izboljšali vašo kondicijo.

Lev

23.7. – 23.8.

»Naredite si sami« se glasi vaš moto ta mesec. Ne čakajte, da bi vam drugi priskočili na pomoč, ampak vzemite stvari v svoje roke. Ob tem pa lahko sledite tudi novemu prehranjevalnemu trendu. Živila, ki jih naredimo sami. Izkopljimo staro kuharsko znanje in ga kar takoj preizkusimo. Specimo domač kruh ali skuhajmo marmelado. Prednost tega je, da točno vemo, katere sestavine so v naši hrani, s tem pa se prehranjujemo bolj zavestno in tudi bolj zdravo.

Devica

Izdelki so na voljo v prodajalnah

24.8. – 23.9.

Čeprav vam vaš partner vedno znova poklanja komplimente in vas tudi v službi nikakor ne morejo dovolj prehvaliti, bo po 13. maju vaša samozavest nekoliko načeta. Morda je krivo to, da se v svojem telesu ne počutite dobro. Zdrava samozavest. Ladylates se imenuje nova pilates vadba, ki združuje elemente pilatesa in joge in pri kateri krepimo in raztezamo svoje noge, roke, hrbet in trebuh. Tako bomo dobili bolj podolgovato in ozko plesno obliko mišic, kar bo okrepilo našo samozavest. Maj 2015


Vaš wellness horoskop za maj.

Tehtnica

24.9. – 23.10.

Karkoli že storite, vedno imate občutek, da nimate dovolj časa. Poskušajte se čim bolj organizirati, s čimer boste zmanjšali naglico. S preprosto vadbo pa lahko spremenite svoje dojemanje časa. Dobra drža. Svojo celotno telesno težo oprite le na stopala in spodnji del rok, v tem položaju pa morate ostati čim dlje. To je precej naporno, ena minuta pa lahko traja tudi celo večnost.

Škorpijon

24.10. – 22.11.

Čeprav bo od 8. maja v vašem razmerju vladala popolna harmonija, ne boste želeli biti stalno le s svojim partnerjem, ampak boste želeli, da skupaj uživata tudi v družbi drugih. To velja tudi pri športu in igrah. Zabavna aktivnost. Se še spomnite igranja badminton na ulici za hišo? Povabite partnerja naj se vam pridruži pri partiji badmintona! Delali boste na svoji drži in kondiciji, pri tem pa se boste tudi skrajno zabavali.

Strelec

23.11. – 21.12.

Sreča je na vaši strani, vendar ji sami stojite na poti. Vse bi lahko potekalo brez kakršnih koli težav, če ne bi sami sebi stalno metali polen pod noge. Sprostite se in zaupajte v svojo usodo. Pravi oddih. Privoščite si sproščujočo masažo, po kateri bo vsa napetost v telesu popustila, počutili se boste kot prerojeni ter se boste lažje soočali z vsakodnevnimi aktivnostmi.

Kozorog

22.12. – 20.1.

V maju si boste morali vse zabeležiti, saj se ne boste mogli zanašati na svoj spomin kakor tudi ne na svoje komunikacijske sposobnosti. Zato pa boste imeli toliko več moči. Dovolj, da se boste lahko lotili vaj za boljši spomin. Miselna športna aktivnost. Na barvito napihljivo žogo po šestih krakih napišite številke. Žogo moramo ujeti za enega izmed krakov, nato pa število tega kraka prištejemo oz. odštejemo. Tako treniramo svoj spomin.

Vodnar

21.1. – 19.2.

V prvi polovici maja boste vse lahko počeli z lahkoto. Potem pa boste na svojih ramenih nosili preveč bremen, da bi lahko skakali od veselja. Ne jezite se, ker vam nihče ne nudi podpore. Lotite se kar sami. Vodni užitki. Pri hrbtnem plavanju razbremenimo hrbtna vretenca in tako preventivno ukrepamo proti bolečinam v hrbtu. Pazite pa na pravilno tehniko plavanja. Nasvet: dogovorite se za kakšno učno uro s trenerjem plavanja, ki vam bo pomagal izboljšati tehniko.

ILUSTRACIJE: BLUFORCE

Ribi

20.2. – 20.3.

Zvezde vam v maju napovedujejo veliko ljubezni in poslovnih uspehov. Za svoj imunski sistem pa žal ne boste mogli storiti ničesar. Odločite se in se namerno izogibajte naglici ter krepite svojo odpornost. Izvirna savna. Za poseben trening srca in ožilja ter krepitev odpornosti lahko poskrbite z obiskom zemeljske savne. Tukaj nastane tudi do 100 stopinj, kar pa izenačuje nizka zračna vlažnost v višini 10 odstotkov. Maj 2015


Svetovanje

VPRAŠANJE BRALCEV Kako se diagnosticira seneni nahod? Alergijski test mora opraviti specialist za alergologijo. Diagnostika navadno zajema testiranje kože, pri katerem se na kožo nanesejo posamezni povzročitelji alergijskih reakcij, in po potrebi tudi laboratorijsko testiranje krvi ter tako imenovani provokacijski test. Če vodimo alergijski dnevnik, nam ta lahko omogoči vpogled v pomembne informacije o naši alergiji.

Ordinacija K

omaj se razveselimo prvih spomladanskih sončnih žarkov, že se začne sezona povečane koncentracije cvetnega prahu v zraku. Veliko prebivalstva trpi za alergijami, večinoma na cvetni prah. Le redki prizadeti obiščejo specialista in se odločijo za strokovno zdravljenje. Pogosto se seneni nahod razvije že v otroštvu ali v mladosti, lahko pa se povsem spontano in nepričakovano prvič pojavi tudi pri odraslem človeku. Tipični znaki alergijske reakcije so napadi kihanja z močnejšim izcedkom iz nosu, zamašen nos, pordečele, pekoče in vlažne oči, kašelj ali celo astmatični napadi. Med cvetenjem trav, dreves ali zelišč se poveča koncentracija cvetnega prahu v zraku, kar povzroči alergijsko reakcijo

na sluznicah dihalnih poti in na očeh. Najpogosteje to reakcijo sproži cvetni prah travniških trav, rži, breze, pelina in v nekaterih regijah tudi ambrozije. Alergiki na cvetni prah lahko razvijejo tudi tako imenovane navzkrižne alergije na druge snovi. Alergiki na cvetni prah breze navadno alergično reagirajo tudi na pečkato sadje, kot so jabolka, in na oreščke, alergiki na cvetni prah zelišč pa na zeleno in začimbe iz zelišč, pri čemer lahko pride do srbenja ali pa celo do oteklin ustnic, jezika ali ustne sluznice. Brez ustreznega zdravljenja se seneni nahod vsako leto nekoliko poslabša, zato je pomembna natančna diagnoza s strani zdravnika. Če se to obolenje odkrije in zdravi dovolj zgodaj, potem

je v večini primerov mogoče preprečiti širjenje alergije in nastanek astme. Terapija pri senenem nahodu se izvaja glede na težavnost simptomov. Predvsem pomaga, če se izogibamo posameznim sprožiteljem alergijskih reakcij, kar pa je pogosto težko oz. ne zadošča. V vsakem primeru je smiselno namensko zdravljenje z zdravili. Druga možnost je še tako imenovana hiposenzibilizacija oz. specifična imunoterapija z izvlečki cvetnega prahu, ki lahko dolgoročno vodi do umiritve imunskega sistema ali celo do odprave alergijskih reakcij. Ta terapija je na voljo v obliki injekcij, kapljic ali tablet, jemati pa jo moramo tri leta v rednih in enakomernih presledkih. ■

active beauty. ISSN 2232-3392. Izdajatelj: dm drogerie markt d.o.o., Litostrojska cesta 48, 1000 Ljubljana. Lastnik: dm drogerie markt GmbH Kasernenstraße 1, 5073 Wals. Glavna in odgovorna urednica: Tina Bone Kovačič. active beauty izhaja pod licenco, sklenjeno s Styria Multimedia Corporate GmbH & Co KG, Geiselbergstraße 15, 1110 Dunaj, Avstrija. Vodja projekta: Peter Mosser. Grafična priprava: Future Art d.o.o., Barjanska c. 70, 1000 Ljubljana. Tisk: Prima d.o.o., Selanova 12, 1000 Ljubljana. Maj 2015.

58 I active beauty

Maj 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

O senenem nahodu


Knjižica bonov 6

05/0

2015

za

Pogo ji Bon lahkoriščenja bo ko izk oristite na so opisa ni od 1. 5. 2015 na hrbtni str do 15 . 7. 20 ani. 15.

!

50 %

–50 % i. hrbtni stran so opisani na 7. 2015. čenja bona 2015 do 15. Pogoji koriš istite od 1. 5. Bon lahko izkor

15to0čk

do anim Prihr

za

Cosmetic Somatoline tavo vitkejšo pos tretma za a avz menop

1699

€

ml 11,33 € za 100

–50 %

pran je pe rila za 15 pran j, redn a cena več vrst : 6,99 €

3 49

2,33 € Prihr

–50 50 % –15 %

€

za 10

anite

točk

dm active beauty knjižica ugodnosti

150 ml 33,99 € redna cena:

€ Prihranite 17

150

pran

j

3,50 €

na izbrane izdelke na izbran sortiment na celoten nakup

Himalaya Sun & Seed

preservativi

Organique zobna krema nim in granatno jabolko

12 kosov, več vrst redna cena: 6,79 €

113 ml redna cena: 6,99 €

200 g redna cena: 6,89 €

LifeStyles

Moj bon s popustom

339

Prihranite 50 % na nakup damskih vložkov blagovne znamke always Platinum.

349

€

€

0,19 € za kos

Prihranite 50 %

Moj bon s popustom

Prihranite 3,50 €

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na zobne ščetke za odrasle in otroke blagovne znamke Signal.

Prihranite 3,45 €

Prihranite 50 % na hladne napitke.

Prihranite 50 %

Prihranite 50 %

1,72 € za 100 g

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na ustne vode.

Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

344 €

3,09 € za 100 ml

Prihranite 3,40 €

Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

murve

Prihranite 50 %

Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

Somat

Ariel kapsule za pranje perila za 15 pranj, več vrst redna cena: 6,99 €

3

49 €

kapsule za strojno pomivanje posode ali Gold ali All in 1 tablete za strojno pomivanje posode 40 kapsul ali 44 ali 56 tablet redna cena: 14,29 €

714 €

2,33 € za 10 pranj

1,79 € ali 1,29 € ali 1,63 € za 10 kosov

Prihranite 3,50 €

Prihranite 7,15 €

Izdaja kuponov do 30. 6. 2015. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 7. 2015. Seznam ostalih izdelkov poiščite na www.dm-drogeriemarkt.si.

Frosch Oase Magnum osvežilec prostora Icy Orange 180 ml redna cena: 9,99 €

499 €

2,78 € za 100 ml Prihranite 5 €

*Izdelek All in 1 je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.


Prijavite se v svoji prodajalni dm! BrezplaÄ?ne priprave Zagotovite si niĹžjo ceno startnine ob prijavi in plaÄ?ilu do vkljuÄ?no 23. 5. 2015. Imetnice kartice dm active beauty v tem obdobju izkoristite ĹĄe dodatni 20% popust na ceno startnine za 30 toÄ?k. VeÄ? na www.tekzazenske.si.

www.tekzazenske.si dmtekzazenske tekzazenske

vsak Ä?etrtek ob 17.30 uri!

Organizirani te kaĹĄki treningi v Ljubljani, Ma riboru, Celju, Kranju, Kopru , Novi Gorici, Novem mestu in AjdovĹĄÄ?ini.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
ab revija maj 2015 by Vsikatalogi.si - Issuu