Skip to main content

Ab revija januar 2015

Page 1

Št. 7 januar 2015

Vztrajnost Umetnost potrpežljivosti

Prijetno mrzlo Nega: Kaj potrebuje koža pozimi Moda: Ko smučišče postane modna brv

Z dm active beauty kartico do številnih ugodnosti!

Lepa kot slika Kako si sami narišemo nov obraz

www.dm-drogeriemarkt.si www.facebook.com/dmslovenija


Knjižica bonov

01/02

2015

za

dm active beauty knjižica ugodnosti

ani.

pustom Moj bon s po % na nakup btni str

i. hrbtni stran so opisani na čenja bona 2015 do 15. Pogoji koriš istite od 1. 1. Bon lahko izkor

!

50 %

točk

–50 %

Prihranite 50 ustnic. go izdelka za ne M Pogo ji Bon lahkoriščenja bo ko izk oristite na so opisa ni na od 1. hr

15to0čk

do anim Prihr

za

150

50 Prihranite pu oddajte

Bon ob naku

%

–15 %

oj bo

n

S tem s pop celotn bonom va ustom m na 15 % p i nakup p rizna opus mo ta. Prihra

na blagajni.

Bon ob

nite

nakupu

odda

–50 50 % –15 %

15 %

jte na

blagajn

i.

na izbrane izdelke na izbran sortiment na celoten nakup Nivea

–50 %

LʼOréal Paris Infallible tekoča podlaga več odtenkov redna cena: 16,49 €

8

–50 %

24 €

–50 %

89 €

1,38 € za 10 ml Prihranite 6,90 €

–50 %

naravni damski vložki Ultra dolgi

50 ml redna cena: 9,99 €

499

194

Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

129 €

1,39 € za 10 kosov

76 kosov, dve vrsti redna cena: 4,49 €

Prihranite 1,30 €

–50 %

ščitniki perila

84

–50 %

€

1,23 € za 100 ml

2

24 €

0,30 € za 10 kosov

Prihranite 1,85 €

Prihranite 2,25 €

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na izdelek blagovne znamke Natura Siberica. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

Himalaya

Duck

intenzivno vlažilna krema

osvežilec za wc školjke 5 v 1

150 ml redna cena: 3,89 €

–50 %

0,52 € ali 0,65 € za 100 ml

Prihranite 1,95 €

150 ml redna cena: 3,69 €

Prihranite 50 % na nakup kreme za roke.

šampon za lase Diamond Volume 250 ml ali balzam za lase Diamond Volume 200 ml redna cena: 2,59 €

€

Carefree

1

–50 %

14 kosov redna cena: 3,89 €

Nivea Hair Care gel za lase Ultra

Moj bon s popustom

Izdaja kuponov do 28. 2. 2015. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 3. 2015.

–50 %

Prihranite 5 €

50 ml redna cena: 13,79 €

6

Vital dnevna krema

1 € za 10 ml

Nivea Men Active Age dnevna krema 6 v 1

Natracare

€

Prihranite 8,25 €

–50 %

Nivea

1

94 €

1,30 € za 100 ml Prihranite 1,95 €

–50 %

41 g, dve vrsti redna cena: 1,99 €

0

99 €

0,25 € za 10 g Prihranite 1 €


Vsebina 04 06 08

38

active beauty. Pozimi. Mesec cenovnih bonbončkov. V prodajalnah dm. ZA LAŽJI VSAKDAN

08 15 20

Smo dovolj vztrajni? Ni dovolj, da smo le trmasti, vedeti moramo tudi, kako preskočiti svoje ovire. Vesele urice, prosim! Zdravi in v dobri kondiciji vso zimo. Pa ne povej naprej! Fenomen skrivnosti: zakaj jih tako težko zadržimo zase in kako nas naredijo močnejše. LEPOTA

26 32 38

Moj drugi obraz. Kako si naličiti obraz s korektorjem, pudrom in rdečilom. Pazimo na kožo! Nega za mrzli letni čas. Modni slalom. Modni dodatki za na smučišče. RAZVAJANJE

26

48

40 42 46 48

Doma je najlepše. Ponudba izdelkov trgovine 1001 dar. Čas za sladokusce. Recepti za zajtrk ali večerjo. Smučanje, sneg in prigrizki. Hrana na smučiščih. Golo mesto. Benetke pozimi. MOJ dm

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, BERNHARD MUSIL, OLIVER TOPF

Uvodnik

52 54 58

Sanjski šoping v New Yorku. Nakupovalna avantura z dm-om. Zvezdne urice. Letni horoskop za leto 2015. Ordinacija. Bolečine v mišicah.

Zunaj temnomodro nebo, sonce in veliko snega, znotraj pa prijetna toplina, skodelica vročega čaja in dobra knjiga. To, kar prijetno poživi našega duha, je lahko velika obremenitev za našo kožo. Hitra sprememba temperature od nekaj stopinj pod ničlo do sobne temperature lahko podre ravnovesje v naši koži. Vendar brez skrbi, z ustrezno nego lahko to ravnovesje zlahka vzpostavimo (od strani 32). Tako bomo pripravljeni tudi na zunanje zimske športne aktivnosti, še posebej, če nas bodo navdušili modni nasveti za na smučišče (od strani 38). Za vse tiste, ki jim zima ne prinaša toliko veselja in radosti, pa velja, da je treba biti potrpežljiv, saj naslednja pomlad zagotovo pride. Kako vaditi svojo potrpežljivost, pa lahko izvemo na strani 8. Na koncu vas čaka še potopis iz naše nore nakupovalne avanture v New Yorku. Veliko zadovoljstva pri prebiranju nove številke vam želi ekipa active beauty.

Fotograf: Oliver Topf Model: Nina/PH-Models

Sistem kategoriziranja s preprostim označevanjem s pikami omogoča bralcem, da lahko predvidevajo, kakšna bo tema oz. vsebina članka: svetlo sive pike = ni tema članka, temno sive pike = zadetek v polno. Več ko je temno sivih pik, bolj se tema članka ujema z določenim področjem. Teme: duhovnost/spiritualnost, zdravje/telo, lepota/nega, užitek/sprostitev, služba/kariera, otroci/partnerstvo.

Januar 2015

active beauty I 3


V središču

active beauty v januarju „Nihče ni tako nor, da ne bi našel še nekoga, ki je še bolj nor in ga razumel.“ (Friedrich Nietzsche, filozof )

BRALNI KOTIČEK

35 let po izidu knjige Mi, otroci s postaje Zoo

Jaz, Christiane F., kljub vsemu ˇzivljenje Christiane V. Felscherinow S SONJO VUKOVIC

MU ČE NI CE

Želimir Periš

Jaz, Christiane F., kljub vsemu življenje. Petintrideset let pozneje se Christiane V. Felscherinow v spominu vrača v leta, ki so sledila izidu knjige Mi, otroci s postaje Zoo, in k številnim postajam svojega življenja.

Mučenice. Zbirka kratkih zgodb Mučenice opisuje ženske like iz vseh časov in z vseh koncev sveta, ki jih je z zavidanja vredno sposobnostjo empatije zasnoval moški iz Zadra, so iz mesa in krvi, ne brez napak; ob branju včasih pomislimo, da so tudi same pripomogle k temu, da se je njihova zgodba tako zasukala. 81

Prevedla Maja Novak

Knjižne nagrade. Si želite katero izmed predstavljenih knjig na vaši knjižni polici? Vse, kar morate storiti, je obiskati dm spletno stran in odgovoriti na nagradno vprašanje: www.drogeriemarkt.si. 4 I active beauty

active beauty meseca Julia Dujmovits je s svojo desko, ki ji pomeni vse na svetu, za Avstrijo osvojila olimpijsko zlato medaljo v deskanju na snegu. »Nobena zmaga ni naključna. Potrebujemo talent, predvsem pa zelo veliko trdega dela,« pravi 27-letnica, ki se je svoji strasti predala že v mladih letih. Kaj pa sedaj? Julia se je naučila, da še bolj zaupa svojemu občutku, kako svojemu telesu in psihi zagotoviti tisto, kar resnično potrebujeta. S tem ohranja tudi svojo lakoto po vedno novih izzivih.

Januar 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

Na naslovnici: Christiane V. Felscherinow © Marcel Mettelsiefen / Deutscher Levante Verlag

S SONJO VUKOVIC

Christiane V. Felscherinow

kljub vsemu ˇzivljenje

Jaz, Christiane F.,

Povežimo se s svojim otrokom. Knjiga je dnevnik nosečnosti in otroštva, vključuje pa še 13 drugih »projektov« od trebuščka do dojenčka in naprej. Vanjo lahko nosečnica zapisuje najlepše trenutke in pomembne mejnike nosečnosti pa tudi lepe misli in spodbudne besede, ki ji pomagajo prebroditi tudi kakšno trpko uro.


Popolno zimsko doživetje.

Eucerin Q10 ACTIVE linija za obcutljivo zrelo kozo

S

Uporabo Eucerin izdelkov priporocajo dermatologi, saj zagotavlja ucinkovitost inovativnih sestavin v skladu z najvisjimi dermatoloskimi standardi.

FOTOGRAFIJE: ARHIV RTC KRVAVEC

Na Krvavcu.

te siti zimske megle in slabega mestnega zraka? So vaše noge že nemirne v želji po zimski zabavi in smučanju? Imamo idealen predlog za vas – smučišče Krvavec! Na Krvavcu se barjanska megla spremeni v morje, ki ga opazujemo medtem ko drvimo po snežnih strminah, se vozimo z vzpenjačo ali samo srkamo topli napitek v eni izmed koč, s pestro ponudbo hrane in pijače. Smučarsko središče Krvavec ima dobro urejene smučarske proge, na nadmorski višini od 1450 m do 1971 m, kar zagotavlja odlične pogoje za smučanje na naravnem in kompaktnem snegu. Nudi 30 km dobro urejenih smučarskih prog ter jamči 100 smučarskih dni v vsaki sezoni. Proge so razgibane, po težavnosti raznolike, primerne tako za rekreativne in profesionalne smučarje, kot tudi za smučarje začetnike. Na Krvavcu pa imajo tudi drugo raznoliko ponudbo, in sicer vam nudijo šolo smučanja, za odrasle in otroke, izposojo in servis smučarske opreme, poligon za začetnike, otroški trak in vrtiljak, tekmovalni poligon, proga z elektronskim merjenjem časa, proga z neteptanim snegom, nočno sankanje, snowbiking, garderoba, sauna v hotelu Krvavec, restavracije in brezplačno parkirišče. ■

Januar 2015

Izdelki linije Q10 Active vsebujejo formulo s kozi lastnim koencimom Q10, ki preprecuje znake staranja.

Z redno uporabo je koza videti bolj gladka in cvrsta.

active beauty Izdelki so na voljo v izbranih prodajalnah

I 5


Mesec cenovnih bonbončkov

VEČ KOT

450

1+1

gratis Colgate Maximum Cavity Protection zobna krema

cenovnih

75 ml, dve vrsti redna cena: 6,58 €

3

bonbončkov! 1+1

gratis

2+1

29 €

1+1

gratis

gratis Nivea

mesec ugodnosti

calm&care dezodorant v spreju 150 ml redna cena: 5,98 €

2

99

balzam za lase 200 ml

gratis

€

1+1

gratis Nivea Intense Repair šampon za lase 250 ml redna cena: 5,18 €

2

59

6 I active beauty

€

Palmolive Naturals gel za prhanje 250 ml, več vrst redna cena: 4,38 €

2

19 €

Izdelki na strani 6 so na voljo od 6. 1. do 19. 1. 2015.


1+1

1+1

gratis

gratis Signal

Dove

zobna ščetka

gel za prhanje

1 kos, dve vrsti redna cena: 6,58 €

250 ml, več vrst redna cena: 3,98 €

3

1

99

29 €

1+1

gratis

Garnier

1+1

gratis

€

Deborah

Olia trajno obstojna barva za lase

Design Quad senčilo za veke

več odtenkov redna cena: 12,38 €

10

6

več odtenkov redna cena: 20,58 €

19 €

29 €

1+1

gratis

1+1

Axe

gratis

gel za prhanje L‘Oreal Paris True Match tekoča podlaga več odtenkov redna cena: 31,98 €

15

99 €

250 ml, več vrst redna cena: 4,78 €

2

39 €

... ostale bonbončke pa poiščite v prodajalnah

Izdelki na strani 7 so na voljo od 20. 1. do 2. 2. 2015.

active beauty I 7


Za lažji vsakdan

Ste dovolj vztrajni? Vredna je več kot ves denar tega sveta – naša vztrajnost. Z njo lahko dosežemo več, kot bi sploh kdaj lahko kupili. adi bi nekoliko shujšali in bili bolj fit. Želimo si tudi, da bi se naučili govoriti tuj jezik, prenehali kaditi, se naučili igrati klavir, se pogosteje odpravili na izlet nekam, kjer še nismo bili, in bili bolj urejeni, uspešni, sproščeni, srečni, zdravi, varčni ali aktivni. To pa pravzaprav sploh ni težko. Če le ne bi prehitro obupali, bi res lahko shujšali in bili bolj fit, se naučili novega tujega jezika, prenehali kaditi, začeli igrati klavir, večkrat šli na izlet nekam, kjer še nismo bili, in postali bolj urejeni, uspešni, sproščeni, srečni, zdravi, varčni ali aktivni. Stare navade. Obstajajo ljudje, ki si nekaj zadajo in pri tem tudi vztrajajo. Obstajajo pa tudi ljudje, ki si le nekaj zadajo. Razlika je zelo očitna. Če se za nekaj odločimo, potem želimo nekaj na sebi spremeniti, odstraniti staro navado in jo nadomestiti z novo, boljšo. Na primer, da namesto Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

8 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

večernega poležavanja na kavču raje telovadimo, namesto da imamo nered, raje pospravimo, namesto da preveč zapravimo za obleke, raje prihranimo za počitnice. Nekaterim to uspe, drugi pa ostanejo takšni, kakršni so. Za to pa so krive stare navade. Dajejo nam občutek varnosti in samozaupanja. To so vedenjski vzorci, ki so zakoreninjeni globoko v nas in jih ni lahko spremeniti. Za to moramo biti zelo disciplinirani, imeti jekleno voljo in razmišljati zgolj pozitivno. Na takšen način lahko vedno uspemo. Manjka pa še ena obvezna sestavina. Dobri nameni. Gabriele Oettingen, profesorica psihologije na Univerzi v New Yorku in Univerzi v Hamburgu, je razvila implementacijsko tehniko, ki naj bi na dolgi rok izboljšala vztrajnost posameznika. V poskusu so si študentje morali Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

predstavljati, kako bi bilo in kako bi se počutili, če bi bil njihov zaključni izpit ocenjen tako, kot si želijo. Študentje so z veseljem sodelovali in si predstavljali najboljše možne ocene, dobili pa so večinoma nezadostne. Morda je do tega prišlo zato, ker so imeli uspeh že pred očmi in so se zato premalo učili. Preveč so bili prepričani vase. Znanstvenica je iz tega poskusa povzela ključne ugotovitve, da zgolj z optimizmom ne pridemo daleč. Prepoznati moramo tudi vse ovire na poti do uspeha in se jim znati uspešno izogniti ali pa jih premagovati. To pomeni, da si moramo zastavljati izvedljive cilje in biti pripravljeni tudi na lastne odzive ob morebitnih ovirah, še preden se te pojavijo. Primer. Recimo, da želimo shujšati. Odločimo se torej, da se bomo več ukvarjali s športom in se prehranjevali bolj Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

R


Sladka skušnjava. Če ust ne odpremo, bomo lažje stisnili zobe in vztrajali.

Januar 2015

active beauty I 9


Za lažji vsakdan

Želja po še. Če spijemo le požirek, bomo hoteli še več.

Volje, da pri nečem vztrajamo, ne dobimo tako, da imamo svoj cilj vedno pred očmi, ampak tako, da prepoznamo svoje ovire.

Uresničljivi cilji. Pri metodi psihologinje Gabriele Oettingen ima pomembno vlogo tudi optimizem. Predstavljamo si, kako bomo videti in kako se bomo počutili, ko izgubimo vse te odvečne kilograme. Potem pa naredimo nekaj, čemur strokovno rečemo mentalno kontrastiranje. Razmislimo o tem, kaj nas ovira. Morda nimamo dovolj časa ali kondicije, da bi lahko vsak dan telovadili, kar pa pravzaprav ni najbolj priporočljivo. Prav tako se ni mogoče vsak dan prehranjevati le z zdravo prehrano, poleg tega pa to ne bi bilo učinkovito. Navadno je med

malico ravno dovolj časa, da si nekaj na hitro pogrejemo v mikrovalovni pečici. Zgodi se tudi, da v menzi ni na voljo nobene primerne hrane. Prav tako si toplega obroka najbrž ne bomo kuhali opolnoči.

10 I active beauty

Prepoznavanje ovir. »Pomembno je, da se dobro zavedamo tako pozitivnih posledic kot morebitnih ovir,« pravi Oettingenova. Oboje si lahko tudi zapisujemo. Tako lahko predvidimo, ali smo si zastavili previsoke cilje in kakšne ovire lahko pričakujemo. Pri tem postopku pa se lahko zgodi tudi, da vse skupaj kar hitro

zaključimo. Zaradi dolgega seznama morebitnih ovir lahko namreč pri dejavnosti prenehamo vztrajati ali pa se je sploh ne lotimo. Izgubimo motivacijo, s čimer pa se zaradi lastnega udobja hitro sprijaznimo. Zato moramo takoj ugotoviti, kako bomo te ovire premagali. Vrnimo se torej k uresničljivim ciljem. Razmislimo o tem, kaj je dosegljivo. Uspeh po korakih. Ni nam treba telovaditi prav vsak dan, ampak denimo le dvakrat na teden. Prav tako ni treba jesti zgolj sadja in zelenjave. Vsak dan nekaj sadne in zelenjavne priloge je lahko že dovolj. »S postopkom mentalnega kontrastiranja tisto, kar je izvedljivo, ločimo od tistega, kar ni. Tako nastanejo obvezujoči cilji, ki so nam bližji in se z njimi lažje poistovetimo,« pravi Oettingenova. Tako se lahko opiramo na vrsto manjših uspehov, preden dosežemo končni cilj. Alternativne poti. Ko premagamo ovire, to še ne pomeni, da se ne bodo pojavile nove. Ovire imajo namreč to slabo navado, Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

zdravo. Ena izmed metod je ta, da začnemo kar takoj. Jesti začnemo le zelenjavo in sadje, seštevamo kalorije in vsak dan gremo na sprehod po parku. Nekaj časa bo to že šlo. Kmalu pa nas želja po nečem sladkem ali okusnem preglasi, ali pa utrujenost pred treningom postane prevelika. Dovolj je tudi, da le izgubimo voljo, in že se lahko poslovimo od svojih dobrih namenov ter se vrnemo k starim vedenjskim vzorcem.


Januar 2015

active beauty I 11


Za lažji vsakdan

da se pojavijo vedno znova in vsakič v drugačni obliki. Tako na primer pridno hodimo na jogo vsak torek in četrtek, dokler v torek prvič ne dežuje. V četrtek zapade prvi sneg ali pa naša prijateljica, s katero hodimo na jogo, ob torkih ne more več hoditi, mi pa moramo ob četrtkih v službi delati nekoliko dlje. Tudi prehrana s sadjem in zelenjavo na začetku poteka brez težav. Dokler nekega dne ob jutranjem hitenju ne pozabimo, da jabolka ne skočijo kar sama v torbico in da lahko v menzi nenadoma zmanjka zelenjave ali pa časa. Takrat pa pride na vrsto Peter Gollwitzer, po poklicu raziskovalec motivacije. Sodeluje z Oettingenovo, njegovi načrti po načelu »če tako, potem to« pa so del njenega koncepta. Naš primer. Če vemo, da v slabem vremenu ne bomo tekli po parku, si lahko zadamo, da bomo v tem primeru raje naredili nekaj kilometrov na sobnem kolesu. Če 12 I active beauty

Nekdo, ki ni vzdržljiv, ni slaba oseba. Večja vzdržljivost pa omogoča boljše življenje.

slutimo, da bo naša prijateljica morda odpovedala, pokličemo drugo. Ali pa si sestavimo nekaj fitnes vaj, ki jih lahko opravljamo tudi doma. Če ne dobimo svežega sadja, tega ne smemo razumeti kot znamenje za to, da se lahko ta dan v celoti požvižgamo na zdravo prehrano, ampak si raje naredimo solato. Na kratko: za vse morebitne ovire poiščemo možne rešitve. Za vsako možnost kapitulacije določimo izogibalne manevre. Novi vedenjski vzorci. Več telesne aktivnosti, manj hrane ali prenehanje s kajenjem

… Ni pomembno, za kaj smo se odločili, s svojo vzdržljivostjo, ki jo imamo v sebi, lahko dosežemo več. Gollwitzer je ugotovil, da se novi vedenjski vzorci hitreje razvijejo z uporabo metode »če tako, potem to«. »Naj gre za odvajanje od kajenja ali za obvladovanje stresa, implementacijska metoda nam pomaga, da preidemo od sanj do dejanj za njihovo uresničevanje, ne glede na to, kakšno vedenje želimo spremeniti,« pravita Gollwitzer in Oettingenova. Kljub temu pa si moramo sami želeti doseči neko spremembo, da je metoda lahko učinkovita. Tega ne smemo početi zavoljo nekoga drugega. Naravni sovražnik vztrajnosti je zunanja motivacija, torej nekdo drug, ki od nas zahteva spremembo, nekdo, za katerega menimo, da smo mu dolžni ponuditi sebe v spremenjeni podobi, ali nekdo, ki ga izrabljamo kot motivacijo zase. Vzrok za to je preprost: ko ta oseba odide, s seboj vzame tudi vso našo vztrajnost. ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Užitek ob uspehu. Če vztrajamo v nečem zdravem, kmalu želimo še več.


Izdelki so na voljo ekskluzivno v izbranih prodajalnah


Zdravje

14 I active beauty

Januar 2015


Vesele urice, prosim!

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

V zgodnjih jutranjih urah bi želeli imeti nekoga, ki nas odrine z roba postelje, zvečer pa nekoga, ki nas odvleče nazaj v posteljo. Zimski utrujevalci lahko z nami počnejo, kar jih je volja. Tega pa jim ne smemo dovoliti. Pri tem, da se jim izognemo, nam lahko pomaga nekaj preprostih strategij.

Januar 2015

active beauty I 15


Zdravje

dor najraje vidi, da ga zjutraj prebudijo sončni žarki, ima sredi zime za to bolj malo možnosti. Ko se peljemo v službo, je še vedno temno, ko se vračamo domov, pa je vsa dnevna svetloba že izginila. Obdobja, ko se preprosto ne moremo prav spraviti v pogon, so nekaj povsem normalnega, največ pa jih je ravno v najhladnejšem letnem času. Nič čudnega, da že vsak peti tarna nad stalno utrujenostjo. Pogosto svoje pomanjkanje volje pripisujemo temu, da vidimo premalo dnevne svetlobe, da imamo slabo vreme ali da se nezdravo prehranjujemo. »Vendar obstaja mnogo več dejavnikov, ki lahko vplivajo na našo raven energije,« razlaga splošni zdravnik Wolfgang Molnár. »Včasih nas utruja že slaba navada, kdaj pa je za to kriva tudi bolezen.« Molnár pozna najpogostejše vzroke za redne napade utrujenosti in ve, kako jih je najlažje obvladovati. Dnevna svetlobna kopel. Zunaj je vse tako sivo, da bi se najraje skrili noter. »To je sicer razumljivo, vendar je ravno to napačna strategija,« pravi zdravnik. »Veliko bolje je, da stopimo skozi vrata.« Temačni letni čas namreč skopari z naravno svetlobo, kar v nas spodbuja zimski spanec, vodi pa lahko tudi do sezonskih napadov depresije. Tipični simptomi so: slabo počutje, brezvoljnost, težave s koncentracijo, turobnost, povečanje ali pa pomanjkanje teka. Z nekaj dodatnimi kilogrami bi se morda še lahko sprijaznili, hromeče vzdušje pa od nas zahteva preveč energije. Zato si moramo priskrbeti več svetlobe. »Tudi na najbolj siv dan nam nebo še vedno nudi zadovoljivo količino svetlobe. Dlje ko traja svetlobna kopel na prostem, dlje časa s tem preprečujemo nastajanje hormona melatonina, ki povzroča spanec,« pravi Molnár. »Najboljši čas za sprehode je dopoldan.« Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

16 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

Pozitiven dodatni učinek je tudi spodbujanje nastajanja vitamina D in hormona sreče, serotonina. Poleg tega pa si s tem krepimo imunski sistem in zmanjšujemo svojo občutljivost na slabo vreme. Za vsakodnevni odmerek dnevne svetlobe se uporabljajo tudi posebne UV-svetilke, ki jih lahko na primer postavimo na svojo pisalno mizo. »Ta svetlobna terapija je najbolj učinkovita zjutraj, in sicer naj bi trajala od 30 do 60 minut.« Izvajalce svetlobne terapije lahko najdemo tudi v Sloveniji. Pritisnimo na pavzo. Če smo zadnji prehlad že preboleli, utrujenost pa še kar vztraja

infekcije. To je skrajni čas, da si privoščimo premor, se dokončno pozdravimo ter svojemu telesu omogočimo dovolj miru in počitka. »Za regeneracijo oslabljene črevesne flore nam lahko zdravnik predpiše zdravila z bakterijskimi kulturami,« pravi dr. Molnár. Kdor poleg tega na svojem jedilniku zmanjša količino izdelkov iz pšenične moke in sladkorja, s tem še bolj pomaga črevesju, da si opomore. Voda kot vir energije. »Raven tekočine v našem telesu ima ključno vlogo pri duševnem in telesnem počutju,« pravi Molnár. Akutno pomanjkanje vode v telesu nas lahko prav tako utrudi. »Takšno

Pomanjkanje volje in energije ter depresija. To so zimski demoni, ki jih je mogoče tudi izgnati. Po dobrem spancu je vse videti veliko bolje.

ali pa se prekomerno potimo, lahko to pomeni, da infekcija še vedno ostaja v našem telesu, meni zdravnik: »To se lahko zgodi tudi po zdravljenju z antibiotiki, saj se ob tem oslabi črevesna flora, kar ponovno vodi do večje občutljivosti za infekcije.« Če se utrujenosti ne moremo znebiti, je treba na pregled k zdravniku. »Ti simptomi lahko kažejo tudi na vnetja pljuč ali srca.« Če je to potrebno, nam lahko krvna slika pokaže, ali imamo v krvi več pokazateljev vnetja in ali je prišlo do Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

pomanjkanje najprej opazimo na možganih, saj že izguba 2 odstotkov telesne tekočine občutno oslabi delovanje sivih celic.« Simptome, kot so težave s koncentracijo in glavobol, pa občutimo že veliko prej. Ne smemo jih zdraviti s kavo, energijskimi napitki in podobnimi snovmi, za katere velja, da naj bi nas prebudili. »Učinek prebujenosti ne traja dolgo, sledi pa še večja utrujenost.« Poleg tega kofein povzroča živčnost, kar ne vpliva Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

K


ULTRA LAHKA FORMULA ZA VSAK DAN!

Nova KEUNE ULTRA MILD linija vsebuje sestavine, ki so hkrati bogate in nežne - za različne tipe las in za celo družino. Blagi dnevni šampon in regenerator DAILY USE sta obogatena z multivitamini, primerna za vse neproblematične lase, s prijetnim vonjem pomaranče. Za elastično utrjevanje je primeren univerzalni STYLING GEL z vonjem pomaranče. Za utrjevanje frizur na kratkih in srednjedolgih laseh.

Izdelki so na voljo v prodajalnah

www.keune.si


Zdravje

PO POŽIRKIH Moč naravnega vitamina C. Prehransko dopolnilo Camu camu znamke Natural Earth vsebuje najmanj 20 % vitamina C v posušenih in v prah zmletih sadežih camu camu brez dodatkov. Zdravo in močno. Yogi BIO čaj ingver limona razsuti čaj je ajurvedska mešanica zelišč in začimb z dodatkom limone. Ingver je ena izmed najbolj univerzalnih začimb na svetu, ki v kombinaciji z limono ustvari popoln okus. Za povečanje odpornosti. Čaj Herba Medica Ganoderma Lucidum vsebuje BIO ekstrakt medicinske gobe z dodatki, obogatenimi z naravnim vitaminom C, ki ugodno vpliva na imunski odziv posameznika, saj poveča odpornost proti boleznim in v določenih primerih tudi nazadovanje bolezenskih stanj. Toplo ali hladno. DAS gesunde PLUS prehransko dopolnilo z vitaminom C, cinkom, medom in izvlečkom ingverja lahko pripravimo kot topel ali hladen napitek. Vitamin C in cink imata vlogo pri delovanju imunskega sistema in pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom.

Zdrav spanec. Naše potrebe po spancu se odvisne od posameznika. Večina ljudi spi sedem ur na dan, lahko pa tudi dve uri več ali manj. »Za ustrezen počitek je bolj kot dolžina pomembna kakovost spanca,« pravi zdravnik. Ta pa je občutljiva na razne motnje. Stres, alkohol, svetloba, hrup in pogosto tudi smrčanje našega partnerja motijo naš sproščujoč globok spanec. Molnár pravi: »Če nas zgodaj zjutraj iz te 18 I active beauty

faze spanja prebudi budilka, se kljub dovolj dolgemu nočnemu počitku počutimo izmučene.« Spalni cikel za učinkovit počitek navadno traja približno 90 minut. Če torej svoj spanec načrtujemo tako, da je deljiv z 90 minutami, torej na primer 450 minut, se bomo počutili najbolj naspane. Tudi če se potem zbudimo bolj zgodaj, lahko svoj dan začnemo spočiti. »Raziskava je pokazala, da so za to, da je naše telo po spancu dovolj spočito, odločilne prve tri ure spanca. Pomembno je, da iz spalnice odstranimo vse moteče dejavnike.« Pri trdovratnih motnjah v spancu dr. Molnár predlaga pregled v spalnem laboratoriju. Energijsko polni prigrizki. Hitrim prigrizkom za vmes se pogosto ne moremo izogniti. Predvsem v bolj stresnih obdobjih se radi nagradimo z nečim sladkim. »To sladkanje pa lahko hitro zviša količino sladkorja v krvi in s tem tudi raven energije,« pravi Molnár. Vendar ta povišana raven ne traja dolgo. »Posledično sproščanje inzulina vse skupaj postavi na glavo in po hitrem porastu energije se nam še hitreje začnejo zapirati oči.«

Tudi hrana z veliko vsebnostjo nasičenih maščobnih kislin deluje kot pesek v gonilu. »Pri prebavi čipsa ali peciva naš organizem potrebuje še posebno veliko energije.« Pri vmesni lakoti pa nam lahko pomagajo polnovredni prigrizki, ki nam omogočajo več energije, ki tudi traja dlje. Banane so primerne zaradi svojih počasi prebavljivih ogljikovih hidratov in balastnih snovi, ki poskrbijo za dlje časa trajajočo vitalnost. Različni oreščki pa so dobri za naše možgane. Za tiste, ki štejejo svoje kalorije, je dovolj že ena pest oreščkov na dan. Učinkovita samoprevara. Pozno popoldne se srčni utrip in krvni tlak povišata, telesna temperatura pa je na najvišji dnevni ravni. V tem času je naša zmogljivost podobna kot dopoldne. Proti večeru pa ta energija hitro popusti, zaradi česar nam je pogosto težko po službi še kaj postoriti. Pri tem nam dr. Molnár svetuje: »Tudi če je bil dan naporen, se moramo doma vesti tako, kot da smo zelo dobre volje. Pri tej strategiji pretvarjanja pretentamo svoje možgane, ki aktivirajo center za dobro počutje.« ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

najbolje na našo zbranost. Danes je sicer že znanstveno dokazano, da bela kava, kapučino in podobni napitki ne zmanjšujejo količine tekočine v telesu, vendar naslednjič, ko nam hoče glava pasti na tipkovnico, namesto po kavnih preparatih vseeno raje sezimo po kozarcu vode. »Za ohranjanje energije je najboljša topla voda. Poleg tega, da nas pogreje od znotraj, od našega telesa ne zahteva izenačevanja temperaturne razlike.« Ko imamo v telesu ponovno dovolj vode, se tudi krvni tlak normalizira. Dr. Molnár svetuje, da na kilogram telesne teže vsak dan spijemo najmanj 30 mililitrov tople vode ali čaja, kar pri 60 kilogramih telesne teže pomeni 1,8 litra na dan.


NOVO!

www.medex.si

tudi za otroke!

Blaži in vrača moči!

je hitra in učinkovita naravna pomoč ob prvih znakih viroze. Odlikuje ga trojna moč dveh patentiranih naravnih učinkovin in vitamina C, ki v telesu pomaga spodbuditi lasten imunski odziv. in

sta na voljo v prodajalnah

.


Psiha

Pa ne povej naprej! P

rihaja iz najgloblje podzavesti, iz najtemnejših kotičkov, v katere smo jo nekoč skrili. Pokopana je bila pod nešteto utemeljitev in razlag. V nekem mirnem in zamišljenem trenutku pa se je nenadoma osvobodila in se prikradla v naše misli. Od takrat nas zopet muči, in to neprestano. Imamo jo na koncu svojega jezika. Tako radi bi jo razkrili, o njej spregovorili in se osvobodili njenega bremena, vendar tega ne storimo. Tedaj bi namreč izgubila svoj smisel in namen. To ne bi bila več skrivnost. Posledice. Vsak človek ima skrivnosti. Nekatere izmed njih so naše lastne, ostale pa se nanašajo na druge ljudi. Morda o naši najboljši prijateljici, sestri ali kolegu vemo nekaj, česar ne ve nihče drug. Nekatere skrivnosti so čisto nedolžne, in če bi bile razkrite, to ne bi povzročilo nobene škode. Morda bi celo znali razložiti, zakaj smo jih Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

20 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

ves ta čas skrivali. Druge skrivnosti pa bi lahko spremenile marsikatero življenje, če bi se razvedele. Lahko bi razdvojile prijatelje in partnerje ali pa odtujile družinske člane. Zato takšne skrivnosti junaško zadržimo zase ali pa jih povemo nekomu, komur lahko zaupamo. Delovanje odnosov. Skrivnost je občutljiva informacija, ki jo posedujejo le določene osebe. Včasih ve zanjo le nosilec skrivnosti. Pogosto pa jih delimo z ljudmi, za katere menimo, da jo bodo prav tako varovali. Druge ljudi izključimo, tako da jim te skrivnosti zamolčimo. »Ljudje na tak način postavljamo meje okoli sebe in se odločamo o tem, koga bomo spustili k sebi,« pravi socialna psihologinja Catrin Finkenauer z Univerze v Amsterdamu. Ugotovila je namreč, da v povprečju 70 odstotkov svojih skrivnosti delimo z Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

nekom drugim, kar krepi medsebojne odnose. Če nas nekdo izbere, da nam bo zaupal skrivnost, se namreč počutimo počaščene, ker smo edini, komur je bila skrivnost zaupana, in edini, ki smo dovolj vredni zaupanja, da bomo to skrivnost tudi zadržali zase. Zaupanje pa povezuje. Že v otroštvu skrivnosti služijo temu, da se naučimo postavljati meje. V prvih letih življenja še verjamemo, da starši o nas vedo čisto vse. Šele nekje pri štirih letih nam postane jasno, da starši niso tako vsevedni in da o sebi vemo nekatere stvari, o katerih se očetu in mami niti sanja ne. Začnemo postavljati svoje meje in razvijamo lastno osebnost. »Skrivnosti postavljajo meje in spodbujajo neodvisnost,« meni Finkenauerjeva. Ravno zato so skrivnosti v mladosti tako pomembne. Skyler Hawk, socialni psiholog na Univerzi v Utrechtu, pa svetuje, naj starši Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Skrivnosti imajo kljub slabemu slovesu tudi svoje svetle plati. Združujejo in lahko celo pripomorejo k temu, da se pokažemo v svoji najboljši luči.


Zaobljuba molÄ?eÄ?nosti. Najbolj varna metoda, kako izdati skrivnost, je ta, da prosimo drugega, naj tega ne govori naprej.

Januar 2015

active beauty I 21


Psiha

Sicer sem obljubila, da ne povem nikomur, ampak tega bremena se moram znebiti. Saj ti si takšna kot jaz, gotovo ne poveš nikomur.

Kriza identitete. Skrivnosti imamo predvsem zato, da zaščitimo sami sebe. Ustvarili smo si predstavo, ki jo stalno negujemo, pa naj bo to o nas samih ali o ljudeh okoli nas. Smo zvesti možje, dobre prijateljice ali pa sposobne podjetnice. Potem pa se zgodi ali pa sami storimo nekaj, kar bi to predstavo lahko uničilo, če bi za to kdo izvedel, na primer prevara, izkoriščanje zaupanja ali pa odpustitev. Morda pa se pretvarjamo, da smo nekaj, kar v resnici nismo, na primer heteroseksualni, ali pa imamo korenine, ki se jih sramujemo. Kakorkoli že, nekaj obdržimo zase, ker menimo, da bi naši družinski člani, prijatelji in kolegi na nas gledali popolnoma drugače, če bi za to 22 I active beauty

skrivnost izvedeli. Kot bi sami nenadoma postali popolnoma drug človek. Strah nas je tega, kaj si bodo o nas mislili drugi ter da ne bomo več priljubljeni in spoštovani. Včasih si kaj celo poskušamo izbrisati iz spomina, da bi lahko ohranili pozitivno samopodobo, vendar se ta skrivnost vedno znova priplazi v naše misli. To pa lahko izkoristimo v svoj prid. Anita Kelly je ugotovila, da ima 40 odstotkov njenih pacientov nekaj skrivnosti celo pred svojim terapevtom. Zanimivo pa je to, da se njihovo stanje izboljša hitreje kot pri pacientih, ki povedo vse. »Če se predstavimo z idealizirano podobo, da nas terapevt oceni bolj pozitivno, nam to lahko pomaga pri tem, da takšni resnično postanemo,« razlaga psihologinja. Skrivnosti nam pomagajo pri tem, da postanemo takšni, kakršni pravzaprav želimo

biti. Najbrž zato, ker ne želimo več lagati in skrivati še več skrivnosti, postanemo bolj podobni svoji idealni podobi. Lastniški odnosi. Obdržati skrivnost zase je vse prej kot lahko. Včasih se preprosto zagovorimo, pogosto je krivec za izdajo naša slaba vest, včasih pa gre le za radovednost in nezaupljivost drugih ali za vznemirljivost prepovedanega in skritega. Skrivnosti nas obremenjujejo, zato si jih na skrivaj želimo znebiti. Vendar če jih le enkrat razkrijemo na napačnem mestu, zanje kmalu izvedo vsi. Nekateri ljudje želijo nekomu namenoma škodovati, biti v središču pozornosti ali pa pozornost preusmeriti stran od sebe. Tudi če svojo skrivnost povemo nekomu, ki mu slepo zaupamo, to še ne pomeni, da je ta pri njem resnično na varnem. Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

svojim otrokom pustijo, da imajo skrivnosti. Bolj ko bomo vohunili za njimi, bolj se bodo od nas distancirali.


*Vzpostavite ravnovesje v telesu.

put your body in balance*

Izdelki Vegalife na voljo v novi prenovljeni premium embalaži. Skupine izdelkov:

energy & sport kokos superhrana zelišča, čaji & gobe sladko & slano

www.vega-life.net

Izdelek poiščite v izbranih prodajalnah


Psiha

Menjava perspektive. Nekdo, ki nam sporoči občutljive osebne informacije, se želi s tem razbremeniti. Želi nasvet in pomiritev svoje vesti. Ne pomisli pa na to, da s tem del bremena preda naprej. To breme sčasoma postaja vse težje. Na primer, če moramo opazovati, kako naša nezvesta prijateljica laže svojemu nič hudega slutečemu možu, svoji bolni mami ali zaskrbljeni sestri. Enkrat imamo tega dovolj. Skrivnost postane nadležna, breme pa pretežko. Razmišljamo o tem, da bi povedali svojemu partnerju, ki mu tudi sicer povemo vse. Zaveza molčečnosti. Strokovnjaki se glede morale strinjajo, da skrivnost pripada le tistim osebam, ki se jih tudi tiče, in niko24 I active beauty

mur drugemu. Tudi tedaj ne, če ta oseba skrivnost zaupa komu drugemu. Ne glede na to, kako težko jo zadržimo zase. Tudi če moramo lagati, se pretvarjati ali igrati, je ne smemo izdati. »Meni pa lahko poveš,« nam pogosto govorijo drugi. »Pri meni je tvoja skrivnost na varnem,« nam prigovarjajo. Naš odgovor mora vedno biti: »Ne.« Skrivnost je nekaj zapečatenega. Najti moramo druge načine, kako se razbremeniti. Poti odrešitve. V anketi britanskega kozmetičnega podjetja z več kot 3.000 udeleženci se je pokazalo, da lahko ženska v povprečju skrivnost obdrži zase le 32 minut. To ni povezano z nemškim rekom, ki se glasi: »Mož beseda, žena

pa slovar.« Razlog za to je bolj preprost. Za ženske postane to breme zelo hitro neznosno in morajo se ga znebiti. Če imamo skrivnost že na koncu jezika, je najbolje, da se o tem pogovorimo z ljudmi, ki se jih tiče. Morda jih lahko celo prepričamo, da jo izdajo sami. Tudi če se to ne zgodi, nas lahko tak pogovor nekoliko razbremeni. Lahko pa tudi spremenimo nekaj podrobnosti ali pa zamenjamo imena. Tako lahko povemo nekaj, ne da bi izdali preveč. Sicer pa skrivnost pomeni tudi odgovornost. Če nosimo svoje srce na dlani, raje poskrbimo za to, da za skrivnost nikoli ne izvemo, in takoj ustavimo nekoga, ki nam hoče nekaj priznati ter nas s tem narediti za solastnika skrivnosti. Nikogar ne skrbi tisto, česar ne ve. ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Seveda se lahko zaneseš name, znam molčati kot grob. Saj bom še užaljena, ker misliš, da vse povem naprej.


Izdelki so na voljo v prodajalnah


Lepota

Poudarjena lica. Za pravilno oblikovanje ličnic potrebujemo veliko časa in prave pripomočke za ličenje.

Moj drugi obraz

Včasih pride dan, ko si želimo, da bi imeli novo glavo. Ličila nam pri tem sicer ne morejo pomagati, lahko pa nam ponudijo nov obraz. S korektorjem, rdečilom in nekaj spretnosti. 26 I active beauty

Januar 2015


Čelna stran. S poudarkom na čelu lahko dobro prikažemo svojo naravno obliko obraza.

Januar 2015

active beauty I 27


Svetel nos. Vedeti moramo le, kako. Če imamo dober občutek za to metodo ličenja, si lahko celo narišemo nov nos.

28 I active beauty

Januar 2015


FOTOGRAFIJE: OLIVER TOPF, MODEL: NINA/PH MODELS, FRIZURA IN LIČENJE: PETRA HRISTOV-MENNELLA, STYLING: FLORIAN OPPITZ/MAKING OF, ASISTENT FOTOGRAFIJE: STEFANIE LUGER

Lepota

Ni nam treba biti zvezdnik, da bi si lahko privoščili nov obraz. Lahko si ga preprosto narišemo.

V

Hollywoodu to počnejo že dolgo, na tej strani luže pa je tako imenovani »hacing« nekaj čisto novega. Ta trend je sedaj končno prišel tudi k nam, za to pa se lahko zahvalimo predvsem internetu in slikam, ki prikazujejo znane zvezde pred ličenjem in po njem ter nas preprosto osupnejo. »Hacing« pomeni, da obraz preoblikujemo čisto na novo. Tega pa ne počnemo s kirurškim orodjem, ampak zgolj s korektorjem in rdečilom. Ko enkrat obvladamo to tehniko, lahko sami sebi narišemo podolgovat ali pa zavihan nos. Svoje ličnice lahko naredimo bolj zadržane ali pa močno poudarjene, s čimer lahko dosežemo bolj podolgovat, srčkast ali okrogel videz obraza. Ko to tehniko obvladamo in imamo dovolj ustreznega znanja, je mogoče prav vse. Lahko poudarimo svoje najboljše lastnosti ali pa si narišemo popolnoma nov obraz. Meja med obema je zelo ozka, tako kot je ozek nosni greben. Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

Januar 2015

Zdravje/telo ●●●●●

Osnovno znanje. Najprej se moramo nekoliko pozanimati o sami metodi in si priskrbeti osnovne pripomočke. Pri tej obliki ličenja svoj obraz namreč z različnimi barvnimi ličili razdelimo na svetle in temne predele. Tako lahko bolj poudarimo določene poteze, pri čemer obraz deluje manj ploščat. Pri oblikovanju teh predelov z osvetljevalcem, korektorjem ali svetlim pudrom poudarimo določene predele, kot je na primer nosni greben. Nato pa sledi senčenje s temnim rdečilom, s katerim lahko na novo definiramo poteze obraza. Razlika je zelo preprosta: pri osvetljevanju izpostavimo določene predele, pri senčenju pa poudarimo druge predele, tako da praktično prekrijemo svetle dele. Močni učinki. Da vse skupaj deluje estetsko, potrebujemo tudi prave izdelke, sicer lahko hitro izgubimo naraven videz. Osnovni pripomočki so podlaga, ki je za Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

dva odtenka svetlejša od barve naše kože, temno bronze rdečilo za lica s čopičem za senčenje in gobica. Na splošno velja, da svetla ličila nanesemo na nosni greben, med obrvmi v obliki trikotnika, neposredno pod obrvmi in očmi ter neposredno nad ustnicami. Bronzer pa uporabimo za zastavljanje okvirja obraza, in sicer pod lasiščem, pod ličnicama ter pod brado. Preverjanje ličnic. Tako preprosto, kot se sliši, pa to v praksi vendarle ni. Imeti moramo pravi občutek in ostro oko. Če hočemo oblikovati ličnice, moramo najprej znati oceniti obliko svojega obraza. Pri podolgovatem obrazu se ličnice oblikujejo bolj ravno v smeri proti nosu, če imamo bolj okrogel obraz, pa mora senčenje potekati v smeri proti bradi. Preden začnemo barvati s čopičem, moramo kot pravi umetniki dobro pripraviti platno. Sliši se naporno – in tako tudi je. Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

active beauty I 29


Lepota

DEKORATIVNI PRIPOMOČKI Trepalnice kot krila. Leva stran L'Oréal Paris False Lash Wings Intenza maskare bo poskrbela za ekstremno povečane trepalnice, desna stran pa za ekstremen volumen in intenziven nanos formule. Izbira barvnega tona. Tekoča podlaga alverde Cover & Stay vsakomur ponuja ustrezen barvni ton. Dodaten sloj. Z rdečilom blush up! znamke essence lahko na svoja lica nanesemo še več barve. Za naraven in svež videz. Za popoln zaključek vsakega ličenja poskrbi s.he style zone rdečilo za lica.

Tehnika »hacing« je za tiste, ki virtuozno ustvarjanje s čopičem že obvladajo, obraz pa si lahko predstavljajo kot platno. To pomeni, da moramo najprej izbrati ustrezno podlago, potem pod oči nanesemo korektor, nato pa začnemo senčiti ličnice. Ne glede na to, ali se odločimo za ravne linije ali poševne robove, mora biti rdečilo ob ličnicah proti sencem intenzivnejše. Nato preko ličnic z mehkim in ne prevelikim čopičem nanesemo še puder. Nadzor nad obrazom. Poleg poudarjenih ličnic imamo še mnogo drugih možnosti, da izpostavimo določene poteze obraza. Načelo ostaja enako: vodoravne linije pri podolgovatem obrazu in poševne pri okroglem, le da to storimo na drugih predelih, na primer na čelu pod lasiščem. Če te črte nato potegnemo še do senc ali celo 30 I active beauty

do brade, svoj obraz optično podaljšamo. Tudi podolgovat obraz lahko preoblikujemo na podoben način. V tem primeru rdečilo nanesemo na čelo bolj točkovno in ga neposredno pod lasiščem nekoliko zabrišemo. Kozmetičarke rade svetujejo: »Za to uporabljamo v glavnem rdečilo in puder. Če veš, kaj je treba storiti, se zdi vse skupaj precej logično. Vse, kar hočemo, da izstopa, naredimo svetlo, predele, ki jih želimo nekoliko pomakniti v ozadje, pa naličimo s temnejšimi barvami.« Bel nos. Kdor se želi preizkusiti v tej metodi, potrebuje nekaj poguma. Oblikovanje nosu se nam lahko namreč kaj hitro ponesreči, če še nismo dovolj vešči. Zato je treba vsak poteg s čopičem izvesti dovolj skrbno in natančno. Prva naloga je,

da s temnim barvnim tonom od znotraj navzven namažemo obrvi in poudarimo notranjo stran nosnega korena. Nato na zunanji strani nosu v ravnih linijah do konice nosu nanesemo puder, s čopičem pa zabrišemo grobe prehode med posameznimi nanosi, da dobimo tekoče prehode. Senčenje je pri tej metodi ličenja ključnega pomena. Poleg srednje velikega čopiča lahko za to uporabimo tudi gobico, vendar pazimo, da to počnemo s tapkanjem, sicer lahko barvo razmažemo čez celoten obraz. Takšen videz je popoln le tedaj, ko se tudi preostale barve harmonično ujemajo. Zato tudi tukaj velja, da je treba nosni koren, čelo, sredino brade in predel nad ustnicami oblikovati v svetlem tonu. Tako bomo zagotovo videti odlično. ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJE: PR

Ta tehnika je zelo podobna slikanju. Pri tem je pomembno tudi, da znamo pravilno držati čopič.


Januar 2015

active beauty I 31


Nega

Dobra zaščita

Zima pomeni za kožo obremenitev z mrazom in toploto. Vsakodnevno menjavanje sobne temperature in zunanjih stopinj pod ničlo lahko poruši ravnovesje v naši koži. To ravnovesje lahko ponovno vzpostavimo le z izenačevalnim negovalnim konceptom.

Toplo priporočilo. Najboljše za nego kože v zimskem času poskrbimo s skrbnim pilingom, obnovitveno masko in drugimi negovalnimi izdelki. 32 I active beauty

Januar 2015


Januar 2015

active beauty I 33


Nega

Z

unaj sneži, znotraj pa prasketa ogenj v kaminu. To so odlični pogoji za sprostitev našega duha, naša koža pa si ne more predstavljati česa hujšega. Če se postavimo v njeno kožo, lahko to tudi razumemo. Telo se zapre, da bi zadržalo čim več toplote, tako da skrči svoje žile. Logična posledica pa je, da je naša koža slabše prekrvavljena, delovanje lojnic se naglo zmanjša in zaščitni sloj maščobe na naši koži preprosto izgine. Poleg tega pa postane naša povrhnjica tudi propustnejša. Kdor torej želi uživati v zimskih radostih tako znotraj kot zunaj, mora premisliti o tem, kaj lahko stori za svojo kožo. V tem času namreč ta potrebuje veliko pozornosti, sočutja in razkošnih daril. Kožo je treba negovati bolj intenzivno, zavestno in obsežno. Sicer pa ni treba, da pride do arktičnega orkana, saj se neprijetni občutki na naši koži, kot sta srbenje in napetost, lahko pojavijo že pri temperaturah pod 8 Duhovnost/spiritualnost ●●●●●

34 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

stopinj Celzija. Od te temperature naprej se naša koža pripravlja na ledeno dobo. Izpostavljen obraz. Zimskim pogojem mora najmočneje kljubovati prav naš obraz, saj je najbolj izpostavljen vetru, mrazu in drugim vremenskim vplivom, zaradi česar potrebuje še dodatno zaščito, ki jo lahko dosežemo le s pravo nego. Bogata izbira izdelkov nam ponuja mnogo alternativ za nego obraza v najhladnejšem letnem času. Pomembno je tudi to, da kože ne obremenjujemo še dodatno, zato se moramo držati ene linije izdelkov. Na primer, kdor poleti uporablja le lahek serum, lahko pozimi doda še kremo za dnevno in nočno nego. Če potrebujemo intenzivnejšo nego, lahkodan zamenjamo za noč in tudi podnevi uporabljamo nočno kremo. Tudi posamezne sestavine in mešanice se morajo pozimi nekoliko spremeniti. Vode za obraz, ki vsebujejo alkohol, je najbolje pospraviti skupaj z našimi Lepota/nega ●●●●●

Užitek/sprostitev ●●●●●

poletnimi oblačili, saj kožo še bolj izsušijo. Blagi losjoni ali nežno čistilno mleko so boljša izbira. Na splošno velja, da se nega začne že pri čiščenju. Če izberemo blaga čistilna sredstva za obraz, smo s tem opravili že polovico dela, drugo polovico pa opravimo s pazljivim negovanjem naše kože. Pri tem gre predvsem za postopke, ki jih ne izvajamo vsak dan, kot so maske in pilingi. Predvsem maske za obraz so pozimi zelo primerne, saj koži zagotavljajo dodatno vlago in pogosto tudi spodbujajo prekrvavitev. Maske za čiščenje kože so kot nekakšen piling z mehkimi rokavicami. Uporaba enkrat na teden ob večerih popolnoma zadostuje. Edini tip kože, ki prehod iz poletja v zimo prenaša brez težav, je mastna koža. Koži, nagnjeni k mozoljem in ogrcem, zmanjšano nastajanje loja celo pomaga. V tem primeru je najbolje, da uporabljamo enake izdelke kot poleti, vseeno pa se je treba namazati večkrat na dan. Služba/kariera ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

Pozimi bi naša koža najraje zamenjala svojo službo.


Izdelki so na voljo v prodajalnah


Nega

NEGA KOŽE POZIMI Posebna nega. Za suho in zelo suho kožo uporabite bogato Weleda kremo Cold, ki naredi na koži zaščitni film in pri tem ne ovira njenega dihanja. Koža je po nanosu mehka, prožna in negovana. Hitro lajšanje težav. Eveline koncentrirana krema za roke in nohte s 5 % Ureo že po prvem nanosu lajša težave in pomirja suho, hrapavo in poškodovano kožo rok. Najboljše za naše najmlajše. babylove zaščitna krema za obraz ustvari na koži zaščitni sloj, ki ščiti pred mrazom, vetrom in vlago. Idealno tudi za odrasle. Močna zaščita. Balea zaščitna krema za obraz je posebej namenjena potrebam obremenjene kože ter jo z bogatim negovalnim kompleksom varuje pred izsušitvijo.

Naša koža ima stalno občutek, da je zunaj leden mraz.

Nega ustnic. Zelo občutljive so tudi ustnice. Na tem mestu je naša koža najbolj tanka, poleg tega pa je tudi neprestano v gibanju, ko jemo in govorimo, potem pa nastopi še mraz, ki nam jih začne tresti. Ne pomaga, če le stisnemo zobe. Tukaj je nujno potrebna intenzivna nega z izdelki, ki vsebujejo na primer jojobino ali mandljevo olje. Pogosto pozabimo tudi na zimsko UV-sevanje. Zaščita pred soncem je potrebna tudi pozimi, še posebej če se 36 I active beauty

ukvarjamo s športom na prostem, kot je smučanje. Sneg namreč še močneje odbija sončno svetlobo, v hribovitem svetu pa smo že tako bližje soncu. V tem primeru pa lahko ubijemo dve muhi na en mah, saj sončna krema prav tako preprečuje, da bi se koža izsušila. Sončne kreme, ki so namenjene posebej za uporabo pozimi, vsebujejo tudi sestavine, ki ščitijo pred ledenim vetrom. Toda če se dlje časa zadržujemo na prostem, je treba kožo vseeno še dodatno zaščititi z negovalno kremo. Glavna sestavina izdelkov, ki so namenjeni prav temu, je čebelji vosek, čigar izredno visoka vsebnost maščobe kožo dobro zatesni. To je sicer odlično za več ur smučanja na smučišču, vendar ne najbolje za druženje v koči. Ker takšne kreme zaprejo pore, niso primerne za ogrevane prostore in jih je treba takoj sprati. Enako velja za kremo za molzenje, ki je že dolgo znana kot učinkovito sredstvo za zaščito pred ekstremnim mrazom. Nega telesa. Čeprav je koža našega telesa pozimi dobro skrita, potrebuje posebno nego. Obremenjena je prav tako kot obraz, vendar na nekoliko drugačen način. Pod toliko sloji oblačil namreč komaj

še diha. Kdor ob tem morda pomisli na penečo kopel, lahko na to hitro pozabi. Vroča peneča kopel našo kožo namreč še dodatno izsuši. Namesto tega je bolje, da na hitro skočimo pod prho, voda pa naj ne bo prevroča. Kdor pa se kopeli vseeno noče odpovedati, naj penečo kopel zamenja za oljno, najvišja temperatura naj bo 35 stopinj Celzija, kopel pa naj ne traja dlje kot 15 minut. O sami negi. Tudi geli in losjoni za prhanje, ki ne odstranijo vse maščobe s kože in so pH-nevtralni, kožo pozimi negujejo. Dodatne sestavine, kot so oljčno olje, karitejevo maslo in pantenol, so zelo učinkovite snovi za nego suhe kože. Priporočljivi so tudi losjoni za telo, ki vsebujejo te sestavine, poleg tega pa imajo dodan vitamin E. Zanimivo pa je, da ravno pozimi mnogi ljudje opustijo uporabo losjona za telo, saj se počasi vpija v kožo in pod debelimi sloji oblačil povzroča neprijeten občutek. Temu se lahko preprosto izognemo, tako da ta negovalni obred z jutranjega prestavimo na večerni čas in losjon nanesemo pred spanjem. Ker je koža zvečer še posebej potrebna negovanja, kar pomeni, da kremo še bolje vpija, lahko nega telesa postane naša nova posteljna aktivnost. ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJE: PR

Ker olja pomagajo koži, da ohranja več vlage, so pozimi še posebej priporočljive oljnate emulzije za obraz, torej vlažilne kreme, ki so narejene na oljni osnovi. Olja so trenutno zelo priljubljena. Tudi pri negovalnih izdelkih imamo namreč različne modne trende, v tem času pa številne kreme in gele zamenjujejo lahka ali pa tudi zelo polna olja. Ta trend pa bo zagotovo trajal dlje časa, saj je uporaba olj za nego kože še posebej pozimi zelo smiselna. Koži zagotavljajo več vlage, hitro se vpijejo in so primerna za večkraten dnevni nanos. To velja predvsem za bolj izpostavljene dele telesa. Topel nasvet, ki si ga velja zapomniti, pa je, da kdor pozimi ne nosi kape, ne sme skopariti z nego ušes.


Intenzivna zaščita vaših rok pozimi. Poskrbite za mehko zaščito vaših rok z bogato izbiro krem za roke Balea.

Izdelki so na voljo v vseh prodajalnah


Moda

Poglej me v oči. V visokih predelih sonce sije še intenzivneje. V tem primeru je sončna zaščita za oči ravno tako pomembna kot smuči za smučanje. S profesionalnimi smučarskimi očali Alpina lahko vidimo bolje in zaščitimo svoje oči.

Glava

Pametna pokrivala. Pametni ljudje za vsak primer nosijo boljšo zaščito za glavo, kot je na primer čelada Alpina. Zaradi njenega toplega notranjega sloja nas ne bo zeblo niti v ušesa. Lahko pa se odločimo za še posebej topli kapi ali moden trak za ušesa znamke Savoy.

Modni slalom

Nekateri uporabljajo smučišča le za smučanje. Drugi v njih vidijo tudi ledeno modno brv.

Roke

Telo

38 I active beauty

Topla oblačila. Na smučišču je zelo pomembno, da nas ne zebe, za kar odlično poskrbi ženska jakna Benger, model Erika. Pomembno je tudi, kaj oblečemo spodaj. Za to so posebej primerna oblačila iz flisa, ki grejejo že pri tanjših slojih materiala, kot je na primer Craftov ženski puli Shift.

Zgrabimo jih. Z rokavicami, ki imajo tako dobro polnilo kot rokavice znamke Ziener, ne bomo imeli nikoli potnih rok. Za odlično oprijemljivost pa poskrbijo rokavice znamke GTX Leki.

Januar 2015


IZJEMNA PO NARAVI

Gastlog d.o.o, Cesta na Ostrožno 117, 3000 Celje

V koraku s časom. Zelena je še vedno v modi, zato se lahko odločimo za ženske smučarske hlače Benger, ki jih lahko nosimo tudi na sprehodu po snegu. Da bodo naše noge tople pa izberemo Craftove smučarske podhlače.

Noge

FOTOGRAFIJE: HERVIS

Varna obutev. Drsanje na ledu obstaja tudi v čisto drugačni obliki. Kdor je že kdaj izbral napačno obutev, pozna ta občutek. To pa se ne bo zgodilo s zimskimi čevlji Salomon.

Hervis nagrajuje! Si tudi vi želite nove smučarske opreme?

Natura Siberica vam ponuja celovito linijo kozmetičnih izdelkov iz divjih sibirskih zelišč in rastlin, ki so se tamkajšnjim ekstremnim podnebnim razmeram prilagodile tako, da so razvile izjemne antioksidantne lastnosti in visokozaščitne učinkovine. Vsa zelišča so negojena in jih ročno oberejo avtohtona sibirska plemena, ki s tem preživljajo svoje družine. Natura Siberica z osnovno sestavino vseh izdelkov – izjemno negovalnim oljem sibirskega bora – odlično neguje in vlaži vašo kožo in lase. Ne zakrije vaše narave, temveč jo napolni z izjemno življenjsko energijo. Brez nevarnih kemičnih sestavin!

Najboljša naravna in ekološka kozmetika leta 2012* zdaj v dm poslovalnicah izjemno ugodno. Preskusite jo! *Zmagovalka na svetovno znani kozmetični razstavi Cosmoprof

Hervis podarja kar 5 darilnih bonov v vrednosti 40 €, vse kar morate storiti je obiskati našo spletno stran in odgovoriti na nagradno vprašanje. Januar 2015

active beauty Izdelki so na voljo v prodajalnah

I 39


Bivanje

Doma je najlepše Popestrimo si naš dom z modnimi in barvitimi izdelki iz trgovine 1001 dar, ki so odlični tudi za na pot ali v službi.

Pogrnjena miza Ko gostimo prijatelje, lahko kruh ponudimo v rdeči košari za kruh ali sadje Guzzini. Da se nam čaj prehitro ne shladi, pa je kot nalašč čajnik z grelnim podstavkom na čajno lučko Menu.

Na poti ali v službi Ko potujemo sami ali naš sovoznik trdno spi na sosednjem sedežu, nam za žejo pomaga Aladdinova steklenička z enoročnim odpiranjem. Kot sopotnica na izletu ali spremljevalka v službi pa je odlična izolirana posodica za prenašanje hrane Bento blagovne znamke Aladdin.

Praktično v kuhinji Da se bomo v kuhinji vrteli kot pravi mojster, uporabimo vrtljivo stojalo za 8 začimb Cole & Mason, če želimo narediti pomivanje posode bolj zabavno, pa si moramo priskrbeti set za pomivanje posode Vigar.

40 I active beauty

Januar 2015


Herba

Popestritev doma Na steno obesimo modno stensko uro v obliki sove Kikkerland, naš nakit pa naj bo razstavljen na prikupnem stojalu za nakit Balerina. Majhne fotografije in dnevna sporočilca pa lahko izpostavimo na stojalu Umbra.

H M 1906

Medica

CHOLESS VITAL+ vsebuje naravne statine (rdeči kvasni riž) v kombinaciji z beta-glukani iz ovsa, ki

UBLAŽITEV ZGAGE NA NARAVEN NAČIN ACIDO STOP VITAL+ vsebuje snovi, ki prispevajo k normalnemu delovanju prebavnih encimov.

RAZGRADNJA MAŠČOB V TELESU FATLESS VITAL+ ter malinove ketone, ki vplivajo na metabo

FOTOGRAFIJE: 1001 DAR

20 % popust

na izdelke 1001 dar V prodajalnah dm vam do konca februarja, ob unovčitvi 50 točk, podarjamo 20 % popust na izdelke iz celotne linije 1001 dar – ne zamudite! Popusti se ne seštevajo in ne veljajo na darilne bone 1001 dar ter drugih ponudnikov.

Januar 2015

OKREPITEV IMUNSKE Prehransko dopolnilo

ODPORNOSTI


FOTOGRAFIJE: WOLFGANG KOWALL/UMSCHAU VERLAG, WWW.UMSCHAU-VERLAG.DE

Okusno prebujenje. Rana ura je čas za veliko hranljivih snovi. S takšnim zajtrkom boste imeli dovolj moči in zagona za ves dan.

Čas za sladokusce

Če sredi dneva nimamo časa za topel obrok, svojo lakoto razporedimo drugače. Glavna obroka lahko postaneta zajtrk in večerja. 42 I active beauty

Januar 2015


Hrana

Lahkoten obrok pred spanjem. Toplo, hitro in preprosto, predvsem pa okusno. To je vse, kar si Ĺželimo za veÄ?erjo.

Januar 2015

active beauty I 43


Zjutraj: Kaša s kvinojo ter kava s kakavom in kardamomom

Zvečer: Piščančja pita z jabolčnim punčem

Sestavine za 2 osebi Za dve skodelici kaše: 100 g kvinoje, 200 ml mleka, 40 g suhih marelic, 40 g suhih sliv brez koščic, 20 g rozin, nekaj medu, 100 g jogurta.

Sestavine za 2 osebi Za dve piti: 1 piščančji file (cca 120 g), 1 žlica rastlinskega olja, sol in poper, 60 g smetane, 2 čajni žlički mangovega čatnija, nekaj blagega karija, nekaj čilija v prahu, 1/2 manga, 2 lista solate, 2 pita kruhka.

Za dve skodelici kave: 250 ml mleka, 20 g zdrobljenih kakavovih zrn ali 40 g naribane temne jedilne čokolade, 2 porciji mletih kavnih zrn za ekspreso, 1 ščepec mletega kardamoma, 2 ščepca mletega cimeta.

1. Kvinojo operemo s toplo vodo ter jo skupaj z mlekom in 200 ml vode zavremo v loncu. Pokrijemo in kuhamo približno 10-15 minut, vmes pa večkrat premešamo. 2. Sadje narežemo na koščke. Skupaj z rozinami jih dodamo kaši in kuhamo še nadaljnjih 10 minut. 3. Segrejemo mleko za kavo, dodamo kakav in mešamo, dokler se ne stopi. Posebej zmešamo mleto kavo, kardamom in cimet ter skuhamo dva ekspresa. Kavo nalijemo v skodelici in prilijemo čokoladno mleko. 4. Kašo sladkamo z medom in postrežemo skupaj z jogurtom. 5. Zajtrk je pripravljen.

dm-ov NAKUPOVALNI SEZNAM Te kakovostne bio sestavine so na voljo v vaši prodajalni dm: 500 g kvinoja Alnatura 500 g rozine Alnatura 200 g slive Alnatura 100 g koščki manga Alnatura 1 l jabolčni sok Alnatura

44 I active beauty

Za punč: mešanica začimb (za najmanj 20 porcij): 2 pomaranči, 2-3 žlice posušenega ingverja, 200 g rjavega sladkorja, 200 g mešanice začimb za medenjake, 1 žlica posušenih cvetov pomarančevca, 2-4 žlice posušenih cvetov slezenovca. Za 2 kozarca: 500 ml jabolčnega soka, 2 žlici mešanice začimb.

1. Za pripravo mešanice začimb segrejemo pečico na 60 °C in vklopimo ventilator. Pomaranči olupimo z lupilcem in lupino položimo v pečico za 45 minut. Počakamo, da se shladi in jo na drobno nasekljamo. 2. Ingver narežemo na kocke ter zmešamo s pomarančno lupino, sladkorjem in začimbami za medenjake. Dodamo še cvetove pomarančevca in slezenovca ter vse skupaj zapremo v suho in nepredušno posodo. 3. Piščančji file operemo in približno 10 minut pečemo na vročem olju, dokler ni hrustljavo rjavo zapečen, nato pa solimo in popramo. Zmešamo smetano in mangov čatni. Začinimo s karijem, čilijem, soljo in poprom. 4. Mango olupimo in narežemo na tanke rezine. Piščančji file vzamemo iz ponve. Rezine manga na hitro popečemo v ponvi in jih nato vzamemo ven. 5. File narežemo na tanke rezine. Po želji lahko popečemo pita kruhka in ju namažemo s kremo s karijem. Kruhka obložimo s po 1 listom solate ter rezinami manga in piščančjega fileja. 6. V jabolčni sok dodamo mešanico začimb in močno segrejemo (ne zavremo), ob tem pa občasno premešamo. Skozi cedilo nalijemo v dva kozarca in postrežemo skupaj s pito. Januar 2015

FOTOGRAFIJE: WOLFGANG KOWALL/UMSCHAU VERLAG/WWW.UMSCHAU-VERLAG.DE

Hrana


Izdelki so na voljo v izbranih prodajalnah


Hrana na smučišču Pripravljeni, pozor … pavza! Lahko smo v še tako dobri formi, toda če nimamo dovolj energije, športne aktivnosti niso tako zabavne. Prav tako so naši rezultati lahko slabši. Zato si moramo vzeti dovolj časa, da lahko uživamo v prigrizkih.

Smučanje, sneg in prigrizki Ni treba, da se po nove moči vrnemo v kočo. Včasih je dovolj že hiter prigrizek.

HRANA NA SMUČIŠČIH Energijska ploščica s temno čokolado. Energijska ploščica z okusom kokosa in mandljev Das gesunde plus je idealna za šport. S svojo skorjo iz temne čokolade je resnično zelo okusna. Sadne ploščice. Alnaturina rezina z jagodičjem je zdrav, sočen in okusen prigrizek, ki povrne energijo, ko to najbolj potrebujemo. Hrustljave rezine. Naravni krekerji Alnatura z morsko soljo hitro potešijo lakoto in ne puščajo lepljivih rok. Lahki vaflji. Naravni pirini vaflji Alnatura so narejeni iz pirinih napihnjencev. Lahko jih jemo same ali pa jih uporabimo za podlago pri pripravi pikantnih jedi. 46 I active beauty

ravkar smo se z vrha spustili nazaj v dolino. V smučarski bundi nam je postalo malce vroče in pravzaprav smo kar veseli, da je vrsta do vlečnice dolga. Potrebujemo namreč kratek premor in čakanje lahko izkoristimo za to, da si nekoliko napolnimo baterije. Majhen prigrizek nam povrne dovolj moči za ponoven spust, na svežem zraku pa je hrana vedno okusnejša. V tem primeru bi bila najboljša izbira sadje, vendar to ne bi bilo preveč praktično. Odlična alternativa so sadnožitne ploščice, saj so manjše kot na primer jabolka in jih lažje pospravimo v žep. Poleg tega pa se nam ob morebitnem padcu ne stlačijo v žepu, kot bi se zgodilo z mandarinami, svojo energijo pa nam oddajo takoj, ne da bi jih bilo treba prebaviti v želodcu. Imamo tudi dokaj široko izbiro, saj je na voljo mnogo okusov. To je pomembno še posebej za otroke, ki se nam pridružijo na smučišču. ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES, PR

P


Uživajmo z

brezglutenskimi izdelki številke ena v Evropi.

Blagovna znamka z največjim sortimentom brezglutenskih izdelkov. Z več kot 30-letnimi izkušnjami je Schär vodilni proizvajalec brezglutenskih živil. Na osnovi raziskav in inovativnih idej ter z veliko strasti in poudarjenim angažmajem nenehno nastajajo okusni izdelki, ki ustrezajo najvišjim zahtevam po kakovosti in varnosti. Izdelki so na voljo v prodajalnah

www.schaer.com


Potovanje

Golo mesto Benetk čez leto ne moremo videti brez turistov. Ko pa mesto ostane brez svojih obiskovalcev, ga lahko vidimo takšnega, kakršnega je človek ustvaril.

Duhovnost/spiritualnost ●●●●● Užitek/sprostitev ●●●●●

48 I active beauty

Zdravje/telo ●●●●●

Služba/kariera ●●●●●

Lepota/nega ●●●●●

Otroci/partnerstvo ●●●●●

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

B

enetk ne moremo osvojiti v nekaj urah ali dneh. Če želimo vse čare tega mesta spoznati malo bolje, moramo ostati najmanj en teden, kar nas že takoj nekoliko loči od milijonov drugih turistov, natančneje 30 milijonov. Vsako leto znova hitijo po ulicah in ozkih prehodih, preplavijo Trg svetega Marka ter zasedejo druge glavne znamenitosti mesta. Tudi tisti, ki zaradi svoje predanosti mestu pridejo za dlje časa ali pa celo za vedno, ga spoznavajo le počasi, saj svoje čudovite posebnosti spretno skriva v ozkih ulicah, odročnih kotičkih, pod mostovi, za tipičnimi podhodi pod stavbami ter na krajih, kjer bi to najmanj pričakovali. Svojo čarobno lepoto lahko pokaže kadarkoli in kjerkoli. Kadar ujamemo te trenutke, nas napolnijo s hvaležnostjo, saj so zelo redki. Včasih jim moramo slediti več ur, da nas že bolijo noge, rdeča nit, ki jo puščamo v svoji glavi, da bomo našli pot nazaj, pa postane zelo zapleten vozel. Tedaj se usedemo in gledamo, kako mame pošiljajo svoje otroke v šolo in kramljajo o načrtih za kosilo, kako starejši moški sedijo na klopcah in berejo časopis ter kako majhna palača, ki kraljuje na trgu, vsemu temu obrača hrbet. Medtem ko tako sedimo in si v enem izmed številnih barov privoščimo prvo kavo tistega dne, je lakota po osvajanju mesta nenadoma potešena. Iskanje se konča. Vidimo svetlobo, ki obstaja le tukaj, in zaznamo vonj, ki je mešanica morja, soli in sonca. Prepoznamo lahko tipične motive in grbe Beneške republike (Serenissima), ki dajejo mestu poseben značaj. V tem trenutku vidimo le golo mesto Benetke. Za delček sekunde se nam razkrije v vsej svoji lepoti in blišču, ki sta krojila zgodovino, ter s svojo

Januar 2015


Januar 2015

active beauty I 49


Potovanje

močno voljo, s katero že od nekdaj kljubuje številnim obiskovalcem, ogromnim parnikom in neizogibnemu propadanju. Toda ta čarobnost takoj, ko jo hočemo nekako zajeti, morda z besedami, že izgine in odide neznano kam. Imeti Benetke samo zase. Če hočemo ujeti te gole trenutke, moramo ravnati premišljeno. Benetke moramo obiskati takrat, ko ni vse zasedeno, in razmišljati anticiklično, vstati zelo zgodaj ali pa iti zelo pozno v posteljo. Nikar ne hodite v muzej, ko dežuje, saj so takrat namreč vsi tam. Prav tako bomo mokri pred vhodom v čakalni vrsti, kot bi bili pri sprehajanju po skoraj praznih ulicah. Obiščite predel Lido pozimi, saj takrat namreč nihče ne moti miru mesta in lahko vidimo meglene oblake, ki plavajo nad morjem, ne da bi nam razgled kvarile številne pisane kopalke. Lahko si živo predstavljamo, kakšen je bil Lido, preden so ga odkrili kopalci in poletni turisti. Na 50 I active beauty

most Rialto pojdite zgodaj zjutraj, saj takrat most še vedno pripada Benečanom in omogoča prost prehod do mestnih četrti San Polo in Santa Croce ter nemoten pogled na Canal Grande. Takrat ne vidimo gondol, ki so odete v črnino, ali posameznih gondoljerjev, ki prevažajo turiste, ampak lahko opazujemo, kako plujejo po vsakdanjih opravilih. Pozimi prevažajo celo božična drevesa. Hodimo po poteh, ki jih nismo načrtovali, in čisto zares potujmo brez načrtov. To nam omogoča nove možnosti, da se popolnoma prepustimo temu mestu na vodi in odkrijemo poti tudi zunaj turističnih predelov. Tudi o tem je bilo že veliko napisanega. Najbolje pa je, če kdaj na svoji poti zaidemo in se brezglavo podamo v zmešnjavo ozkih ulic in mostov. Vendar brez skrbi, izgubiti se skorajda ne moremo. Ali bolje rečeno, izgubimo se že lahko, vendar pri tem ne bomo niti žejni niti lačni. Brez težav pa lahko najdemo tudi pot nazaj, saj Benetke niso Januar 2015

FOTOGRAFIJE: GETTY IMAGES

Model za akt. Ko so Benetke brez ljudi, je tako, kot bi gledali golo mesto. Tega ni mogoče videti pogosto, toda kadar se nam mesto pokaže, to stori povsem brez sramu.


Trenutni posnetek. V Benetkah jemo z usti in očmi.

tako velike. Od vzhodnega do zahodnega dela mesta je komaj pet kilometrov. Zgodi se lahko le, da pridemo nazaj iz druge smeri, kot se nam je zdelo sprva. Naletimo lahko na čarobne vrtove, kakršni so na primer pred palačo Soranzo Cappello v predelu Santa Croce, na majhne ljubke bare, kot je Al Prosecco, ali na zapor za ženske v predelu Guidecca. Nato obsedimo pred restavracijo Osteria ae Botti in si privoščimo nekaj dobrega za pod zob. Morda naletimo na Sergia, ki vodi trgovino Vecchi Libri in varuje zaklad, ki ga predstavljajo stari zemljevidi, redke gramofonske plošče in stare knjige. Lahko zavijemo tudi v trattorio, kot je na primer Al Ponte di Borgo, kjer se pomešajo popotniki in domačini, premožneži in delavci ter kreativni delavci in rokodelci. Nato pa le poslušamo. Tudi če ne razumemo ničesar ali pa zelo malo, nas že sami glasovi razveselijo. Le svojega jezika ne razkrijmo, saj sami želimo ostati čim manj opazni. Januar 2015

Sledi v snegu. Tudi v Benetkah pozimi voda ni samo tekoča.

Postati Benečan. Na svojem pohodu po labirintu beneških ulic pa vedno znova naletimo tudi na posamezne obrtnike, ljudi, ki so našli razlog, da so prišli sem, in še več drugih razlogov, da so ostali za vedno. Taki ljudje znajo združevati čarobnost morda najlepšega mesta na svetu in resničnost vsakdanjika ter uresničevati svoje sanje, da bi živeli v Benetkah. Pa čeprav so poletja vroča in soparna, plima včasih previsoka, jesenski oblaki megle zelo gosti ter mesto ves čas oblegano s preveliko množico turistov. V Benetkah je dozorelo že nešteto pesnikov in mislecev, umetnikov in mojstrov preživetja. Nič čudnega, vsa mesta so namreč enaka, le Benetke so »nekoliko drugačne«, je v svojih anekdotah govoril avstrijski pisatelj Friedrich Torberg. »Nič na svetu, kar je bilo kdaj napisanega o Benetkah, se ne more primerjati z njihovo veličastno in sijajno resničnostjo,« je nekoč zapisal Charles Dickens. Prav je imel. ■ active beauty I 51


Moj dm

Sanjski šoping v New Yorku! L

etošnji praznični del leta se je za 74 žensk začel res veselo, saj so skupaj z dm-om in častno gostjo Nino Pušlar, med 28. novembrom in 1. decembrom, odletele čez lužo in se podale v nepozabno nakupovalno izkušnjo v prestolnici svetovne mode, New Yorku, prav v času božično-novoletnih razprodaj. Da pa ženske ne bi same pohajkovale tako daleč od doma, jim je družbo delal tudi znani voditelj iz Radia 1, Miha Deželak, ki je poskrbel za zabavo in še boljšo voljo. Popotovanje se je začelo 28. Novembra v zgodnjih jutranjih urah, ko so naši popotniki krenili proti beneškemu letališču. Že takoj na začetku poti je ena izmed dam izjemno lepo presenetila vse potujoče, saj je iz pekarne sevnica pripeljala sveže sirove štručke in rogljičke, ki so neprespanim damam v zgodnjih jutranjih urah še kako teknili. Ob prihodu v New York so se odpravili 52 I active beauty

proti hotelu Edison, ki jih je pričakal v samem središču Manhattna, v bližini Pete avenije, ki je obdana z najbolj prestižnimi hoteli, trgovinami in nebotičniki. Že prvi večer so se dame odpravile na spoznavni sprehod po centru mesta, ki nikoli ne spi in najbolj zagrete so si že privoščile šoping na Peti aveniji, druge pa so izbrale umirjen večer v restavracijah, kavarnah in barih. Zjutraj se je nadaljevalo spoznavanje najbolj multikulturnega mesta na svetu. Vožnja je potekala skozi skoraj vse mestne četrti. Ogledali so si palačo Združenih narodov, Centralni park s številnimi jezerci, spomeniki, muzeji in sprehajalnimi potmi, kjer se je ekipa tudi ustavila. V parku je ulični glasbenik prepeval skladbo Let it be, pevka Nina Pušlar pa je prisedla in pela skupaj z njim. Sledil je še ogled vseh znanih mestnih četrti, Kipa svobode in točke nič. Zvečer je sledila skupna večerja v

restavraciji Hurley, na kateri je Nina sedla za klavir in za naše gostje priredila pravi koncert ter pri tem poskrbela še za eno veliko presenečenje, in sicer je simpatični gospe Kseniji zapela njeno najljubšo skladbo za rojstni dan, Miha Deželak, ki je program tudi povezoval, pa se je zavezal, da ji bo naslednji dan, ob obisku šoping centra, cel dan nosil vrečke. Naslednje jutro so se, sicer neprespani, a vseeno polni pričakovanj, odpravili na sanjski šoping v enega največjih nakupovalnih središč v okolici New Yorka, Woodbury Common Premium Outlet, kjer je ogromno trgovin z najbolj slavnimi blagovnimi znamkami in za pregled vseh je bil dan na koncu seveda prekratek. Dnevi so minili, kot bi mignil, čudoviti spomini pa ostajajo v mislih vseh žensk, ki so z nami delile nepozabno nakupovalno avanturo v najbolj modnem, privlačnem in dih jemajočem mestu na svetu. ■ Januar 2015

FOTOGRAFIJE: dm

dm-ovi nakupovalni mrzlici v Velikem Jabolku se je tokrat pridružila Nina Pušlar.


colour your style! www.s-he.si www.facebook.com /slovenija izdelki so na voljo v prodajalnah


Horoskop

Zvezdne urice Vaš letni horoskop za leto 2015. 21. 3.–20. 4.

Edina stalnica v življenju so spremembe. Ta rek bo v letu 2015 še kako resničen. Čeprav vam bo do junija in nato od oktobra vedno nekdo poskušal preprečiti, da bi prekinili stare navade, vam bo na koncu vseeno uspelo, da boste v svoje življenje vpeljali številne novosti. Pomembno je, da v prvi polovici leta ostanete fleksibilni, saj bo naključje vaš najboljši pomočnik. Na področju ljubezni lahko spomladi kujete velike načrte, vendar ne pričakujte, da bo vaš partner nad tem takoj zelo navdušen. Ne silite ga in raje potrpite do poletja: junija, julija in avgusta vam bo z veseljem izpolnil vsako željo. Nikakor pa mu ne pozabite jeseni vse to povrniti. Športna pomlad. Od marca boste imeli veliko zagona. Izkoristite ga za nov trening in vanj do konca junija in avgusta vložite veliko energije. Jeseni pa bosta v ospredju počitek in sproščanje.

Bik

21. 4.–20. 5.

»Zaželite si nekaj,« vam v tem letu govorijo zvezde. To pa je lažje reči kot storiti. Predvsem v prvi polovici leta si morate vzeti veliko časa za premislek o tem, kakšne so sploh vaše želje in cilji. To se bo zelo izplačalo, kajti ko boste jasno prepričani, kaj resnično hočete, bo te predstave tudi zelo preprosto uresničiti. Celo večje načrte boste po avgustu izpolnili z lahkoto. Želite ustanoviti podjetje ali si ustvariti družino? Jesen je za to najbolj primerna. Če ste samski, se boste zaljubili predvidoma med februarjem in majem – od oktobra dalje pa boste morda že razmišljali o skupnem stanovanju ali celo o poroki. Ne zadržujte teh stvari le zase, ampak svojemu partnerju povejte, kaj vam roji po glavi. Manj naporov. Če ste v preteklem letu storili dovolj za svoje telo, se vam zdaj ne bo treba tako truditi, da bi ohranili kondicijo. Seveda le, če ne boste pretiravali s hrano.

Dvojčka

21. 5.–21. 6.

Najprej delo, nato zabava. To načelo je za zračno znamenje, kot ste vi, dokaj nenavadno. Kljub temu se ga boste to leto strogo držali. Svoje delovno področje želite razširiti in v to ste pripravljeni vložiti veliko časa in energije. Pri tem vam bo pomagal tudi vaš talent za timsko delo. V prvi polovici leta bosta namreč komunikacija in kolektivno delo še posebej dobro zapisana v zvezdah. Tudi v zasebnem življenju lahko pričakujete veliko pogovorov in skupnih podvigov. Zveza, ki vam zagotavlja varnost in domačnost, je zdaj za vas pomembnejša kot skakanje od ene zabave do druge. Le v novembru vas bo zagrabila želja po avanturi. Nasvet: izživite to željo skupaj s svojim partnerjem in pojdite na razburljivo potovanje. Več moči. Leta 2015 boste imeli občutno več moči kot prejšnje leto. Ne porabite je le za nadure v službi, ampak tudi za telesno vadbo. Tako boste vse leto ostali fit. 54 I active beauty

Rak

22. 6.–22. 7.

Videti je tako, kot bi bile zvezde na študijskem dopustu. Za vas za leto 2015 ni mogoče zaznati nobenih načrtov. Slaba stran tega je, da ne boste imeli veliko vrhuncev, po drugi strani pa prav tako ne bo nobenih nizkih udarcev. Zdaj imate možnost, da leto oblikujete po lastnem okusu. Poklicno imate odprtih toliko možnosti kot že dolgo ne. Tudi pri ljubezni usoda ne bo posegala vmes. Samski lahko zdaj brez težav začnete novo razmerje, saj negativnih presenečenj ne gre pričakovati. V razmerjih, v katerih je v preteklih letih nekoliko škripalo, pa lahko pride do novega zaupanja, ki vas tokrat ne bo razočaralo. Veselite se poletja, saj bo romantično, pestro in obenem sproščujoče. Dobro jutro. Frustracije in potlačena jeza bodo to leto praktično odpadle. To lahko izkoristite, da uredite svoje prehranjevalne navade. Zdaj imate tudi dovolj vzdržljivosti za to.

Lev

23. 7.–23. 8.

Novo leto, nova sreča. Jupiter bo na vaši strani vse do avgusta in priskrbel vam bo veliko lepih naključij ter nepričakovanih zmag. Pomagal vam bo tudi, da se lotite tistih sprememb, ki bi se jih morali že zdavnaj. Vseeno pa ne prehitevajte. Zdaj je treba vse dobro pripraviti, da vam bo uspelo. Če boste imeli potrebno širino, vam lahko v poklicnem življenju uspe doseči nekaj velikega. V ljubezni pa velja, da ne smete prehitro zaupati. Samski si morate vzeti veliko časa, da preverite partnerja, s katerim želite biti – možnost, da najdete svojega življenjskega sopotnika, je v tem letu namreč velika. Pri odnosih med pari bo treba poleti še kaj postoriti. Skupaj se poslovita od preteklosti in spomladi začnita kovati nove načrte za prihodnost. Tako bo konec leta še posebej harmoničen. Razporeditev moči. Čeprav boste imeli spomladi veliko zagona, si ne smete zadati preveč in morate si privoščiti dovolj premorov, sicer boste do avgusta že potrošili svoj potencial. Maja in julija poskrbite za oddih.

Devica

24. 8.–23. 9.

»Zdaj sem jaz na vrsti!« Ta stavek lahko izgovorite tudi na glas. 2015 je namreč vaše leto, če tega seveda ne boste skrivali. Nevarnost, da se boste zaradi iskanja harmonije odrekli stvarem, ki so vam pomembne, pa je letos kljub vsemu majhna. V prvi polovici leta boste porabili veliko časa za razmišljanje o tem, kaj potrebujete za srečo v življenju in dobro počutje. Po avgustu pa le glejte, da boste to tudi dosegli. Pri tem vam bo pomagal tudi Jupiter, ki bo od jeseni v vašem znamenju ter vam bo omogočil srečna naključja in dobre priložnosti, Merkur pa bo poskrbel za vaše komunikacijske sposobnosti. Marca in julija to izkoristite za dolge in spodbudne pogovore s svojim partnerjem, avgusta in novembra za vzpostavljanje novih stikov, aprila pa za pogajanja o višini vaše plače. Zadosten spanec. Veliko boste razmišljali o sebi in svojem življenju, kar je tudi dobro, vendar tega ne počnite v postelji. Tudi v letu 2015 boste potrebovali dovolj nočnega počitka. Nasvet: zvečer meditirajte, da se sprostite. Januar 2015

ILLUSTRACIJE: BLUFORCE GROUP

Oven


Hitro, zdravo in preprosto!

za

100 točk

Kupon natisnite na dm active beuaty terminalu od 6. 1. 2015 do 31. 1. 2015. Kupon je unovčljiv najpozneje do 31. 1. 2015. Seznam izdelkov najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

Za vse tiste, ki uživate v dobri in zdravi hrani, smo pripravili kuharsko knjigo z recepti, ki bodo prebudili vaše brbončice in vas popeljali v svet gurmanskih užitkov z blagovno znamko ekološke prehrane Alnatura.


Horoskop

Probiotiki ZA vagino

Tehtnica

Letošnja pomlad bo za vas pravo praznovanje, in sicer s številnimi gosti. Vse do poletja boste zelo družabni, končno boste želeli ponovno videti stare prijatelje in spoznali boste veliko zanimivih novih ljudi. Z veseljem boste organizirali večje zabave in manjša družinska srečanja. Tudi v službi se boste obdali s svojimi kolegi. Vse boste stavili na timsko delo in pri tem boste zelo uspešni. Od avgusta pa boste želeli preživeti več časa v dvoje, se umakniti s svojim partnerjem ter uživati v erotičnih jesenskih uricah in v strasti zadnjih dveh mesecev tega leta. V službi lahko do decembra malce počivate na svojih lovorikah, nato pa spet zavihajte rokave. Veliko motivacije. Ekipni treningi in zabavna tekmovanja vas bodo v prvi polovici leta spodbudili k izjemnim dosežkom. Potem pa se raje sproščajte z jogo ali pa v naročju vašega partnerja.

Škorpijon

Tamponi s probiotiki

Izdelki so na voljo v prodajalnah

56 I active beauty

24. 10.–22. 11.

Denar sam po sebi ne prinaša sreče. Tega se boste leta 2015 zavedali še bolj kot sicer. Namesto da bi se posvečali le svoji finančni varnosti, boste hrepeneli po nalogah, ki se vam zdijo resnično smiselne in jih opravljate z veseljem. Zaupajte vase in se potegujte za odgovorno delovno mesto ali pa začnite svoj lasten projekt, saj imate dovolj za to potrebnega znanja. V zasebnem življenju se izogibajte površinskim ljudem. Dobro razmislite o tem, s kom želite preživljati svoj čas. Samski imate februarja in maja najboljše možnosti, da spoznate nekoga, s komer bo mogoča prava bližina. Pari pa lahko svoj odnos čudovito poglobite oktobra in decembra. Fantastična domišljija. Vaša ustvarjalnost bo letos na vrhuncu. Izkoristite jo za umetniško ustvarjanje in tudi za sanjarjenje. S tem se boste po napornem dnevu najlažje sprostili.

Strelec

Intimna krema s probiotiki

24. 9.–23. 10.

23. 11.–21. 12.

Naj se vam nikamor ne mudi. Nepotrpežljivost bi bila v tem letu velika napaka. Saturn od vas zahteva, da stvari opravljate natančno in temeljito, in ne trpi nobenih površnih napak. Seveda ne boste napredovali tako hitro, kot bi si želeli, vendar se bo kakovost vašega dela izboljšala. S tem se bo povečala tudi vaša vrednost. Podobno bo tudi v zasebnem življenju. Nenačrtovano flirtanje in kratke ljubezenske avanture vam bodo v letu 2015 prinesli le težave. Kdor išče resnejšo partnersko zvezo, pa bo naletel na več kozmične pomoči, predvsem od marca do maja ter v septembru. Da je resna zveza lahko tudi zabavna, pa se bo pokazalo junija, avgusta in konec leta. Naravna sprostitev. Da ne boste zapadli v naglico, se morate načrtovano in redno sproščati. To vam bo še posebej dobro uspevalo med sprehajanjem. Čim večkrat pojdite v naravo.

Januar 2015

ILLUSTRACIJE: BLUFORCE GROUP

by


Kozorog

22. 12.–20. 1.

Dogajalo se bo to, kar najmanj pričakujete. Tega kozorogi sicer ne slišite ravno najraje, toda letošnji številni nepričakovani dogodki imajo tudi svojo dobro plat. Tako se boste namreč naučili, kako biti prilagodljivejši in se odzivati bolj spontano. To, da boste vse skupaj imeli pod nadzorom, ne bo dovolj. Treba bo uporabiti nekaj domiselnosti, zaradi česar bodo tudi vaši odnosi z drugimi ljudmi postali bolj sproščeni. Že poleti boste lahko zamižali na eno oko, če bodo drugi storili kakšno napako. Vaš partner vam bo v zameno nudil ljubezensko življenje, ki bo od septembra dalje polno harmonije in nežnosti ter v katerem boste našli vso potrebno zanesljivost, ki jo boste v letu 2015 sicer nekoliko pogrešali. Lahkota plesa. Imeli boste ogromno energije, občasno pa boste tudi nemirni. Takrat se boste najbolje sprostili na plesišču. Tako se boste umirili, obenem pa boste še telesno aktivni.

Vodnar

21. 1.–19. 2.

»Kadar smo skupaj, smo manj osamljeni.« To bo vaš moto v letu 2015. Že v januarju boste imeli na svojem koledarju toliko imen, da bi ga lahko kdo zamenjal za telefonski imenik. Radi se boste obdali z ljudmi, ob tem pa boste potrebovali tudi raznolikost. Tako boste do julija hitro spoznavali nove ljudi. Vaš partner se bo na začetku nekoliko pritoževal, ker boste imeli premalo časa zanj, nato pa bo vesel dejstva, da boste želeli na novo spoznati tudi njega. To bo v vajin odnos prineslo veliko svežine. Samski boste imeli do julija obilico priložnosti in boste intuitivno sprejemali prave odločitve. Pravzaprav bo intuicija v vašem znamenju še posebej izrazita, kar vam bo med aprilom in oktobrom prineslo tudi večjo nagrado. Aktivna srečanja. Dobri pogovori in družabna večerna srečanja vas sicer zelo osrečujejo, vendar ne pozabite na telesno vadbo. S svojimi prijatelji se lahko kdaj skupaj odpravite tudi na vožnjo s kolesi, tek ali igre z žogo.

Ribi

20. 2.–20. 3.

Imeti morate dovolj idej. Teh vam v letu 2015 ne bo manjkalo. Predvsem v prvi polovici leta boste skoraj za vsako težavo našli inovativno rešitev in s tem navduševali ljudi okoli sebe. To velja tudi za zasebno življenje. Svoje ljubljene boste presenečali z izvirnimi presenečenji, s svojimi predlogi za izlete pa boste poskrbeli za pestrost. Vendar pazite, da v svojem zagonu ne boste zapravili preveč denarja, sicer se lahko zgodi, da boste predvsem maja in novembra nekoliko na tesnem. Za večje investicije pa je najbolj primerno poletje. Takrat boste imeli dober občutek za nakupe, ki se bodo obrestovali na dolgi rok. Zdravi premori. Na ukaz ne morete biti ustvarjalni, preveč poln rokovnik pa lahko škoduje vašemu zdravju. Če se boste maja, junija in novembra počutili bolj slabotno, se spomnite, da je počitek za vas najboljše zdravilo.

Januar 2015

active beauty I 57


Svetovanje

VPRAŠANJE BRALCEV Kako lahko preprečimo bolečine v mišicah? Med najpogostejše vzroke za bolečine v mišicah spadajo neprimerne ambicije in pretiravanje. Športna aktivnost bi morala biti intenzivna ravno toliko, da ni boleča. Poleg tega je najbolje, da telesno obremenitev povečujemo postopoma. Sicer pa je tudi po redni telesni vadbi smiselno svojim mišicam omogočiti 48-urno okrevanje. Tudi če v tem času ne čutimo bolečin v mišicah, mora naše telo okrevati.

Ordinacija B

olečine v mišicah so pojav, ki ga je na lastni koži izkusil že vsak od nas. S tem mislimo predvsem na bolečine v mišicah, ki nastanejo po neobičajnih telesnih obremenitvah. Dolgo časa je v zdravstvu veljalo, da je za te bolečine krivo nastajanje mlečne kisline v mišicah. Ta predpostavka pa je bila medtem že zavržena. Danes vemo, da gre za mikropoškodbe v naših najmanjših mišičnih strukturah. V poškodovano tkivo čez približno 24 do 36 ur nato priteka tkivna tekočina. Zaradi tega ta predel nekoliko oteče in pojavijo se bolečine. Ta tipična bolečina zaradi raztezanja tkiva in istočasna oslabitev prekrvavljenosti pa

povzročata dodatno napetost in oslabljeno delovanje prizadete mišice. Temu pojavu sicer pogovorno rečemo »muskelfiber«, vendar pri tem ne gre za kakšno obliko »vročine« (nemško Fieber), ampak je bolj podobno vnetju. Pri tipični obliki bolečin v mišicah se mišično tkivo v nekaj dneh samo regenerira, ne da bi pri tem nastale trajne posledice. Do takrat pa velja, da moramo biti pazljivi, saj gre vendarle za poškodbo. Preobremenjene mišice moramo v tem času čim bolj razbremeniti. Pred ponovnimi bolečinami v mišicah zaradi prehitre preobremenitve poškodovanega tkiva se težko preventivno

zavarujemo. Prav tako bi s ponovno obremenitvijo podaljšali čas regeneracije. V tem stanju nam tudi klasična masaža ne pomaga kaj dosti in je lahko celo škodljiva. Z masažo namreč še bolj raztezamo poškodovano tkivo in ga s tem dodatno obremenjujemo. Namesto tega raje uporabljajmo sredstva, ki telesu pomagajo pri regeneraciji. Zato je bolje, da gremo v tem času le na sprehod namesto na trening. Pogosto pomagajo tudi toplotne terapije, kot so vroče kopeli, toplotni obliži ali zdravljenje z infrardečo svetlobo. Uporaba protibolečinskih sredstev pri navadni obliki bolečin v mišicah ni potrebna. ■

active beauty. ISSN 2232-3392. Izdajatelj: dm drogerie markt d.o.o., Litostrojska cesta 48, 1000 Ljubljana. Lastnik: dm drogerie markt GmbH Kasernenstraße 1, 5073 Wals. Glavna in odgovorna urednica: Tina Bone Kovačič. active beauty izhaja pod licenco, sklenjeno s Styria Multimedia Corporate GmbH & Co KG, Geiselbergstraße 15, 1110 Dunaj, Avstrija. Vodja projekta: Peter Mosser. Grafična priprava: Future Art d.o.o., Barjanska c. 70, 1000 Ljubljana. Tisk: Prima d.o.o., Selanova 12, 1000 Ljubljana. Januar 2015.

58 I active beauty

Januar 2015

FOTOGRAFIJA: GETTY IMAGES

O vzrokih in zdravljenju bolečin v mišicah.


Knjižica bonov –50 %

–50 %

Afrodita

Naturals peneča kopel

150 ml redna cena: 5,49 €

500 ml, več vrst redna cena: 3,75 €

2

1

74

87

€

1,83 € za 100 ml

Colgate Total Advanced zobna krema

Prihranite 1,88 €

–50 %

–50 %

Moj bon s popustom Prihranite 50 % na nakup izdelka za nego ustnic. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

–50 %

L‘Angelica zeliščna ustna voda 500 ml redna cena: 4,39 €

75 ml, dve vrsti redna cena: 2,99 €

1

€

0,38 € za 100 ml

Prihranite 2,75 €

–50 %

Palmolive

naravno mandljevo olje

2

19

49 €

€

0,44 € za 100 ml

1,99 € za 100 ml

Prihranite 2,20 €

Prihranite 1,50 €

Moj bon s popustom Prihranite 50 % na Weleda olje za telo 100 ml, več vrst. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

Vanish

–50 %

Oxi Action odstranjevalec madežev v prašku 500 g, dve vrsti redna cena: 6,59 €

3

29 €

0,66 € za 100 g Prihranite 3,30 €

–50 %

–50 %

–50 %

Ekolife Natura semena črne kumine 150 g redna cena: 7,49 €

3

74 €

2,50 € za 100 g Prihranite 3,75 €

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na izdelek blagovne znamke Le Petit Marseillais. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

Pril* detergent za ročno pomivanje posode 900 ml, več vrst redna cena: 2,29 €

1

14 €

0,13 € za 100 ml Prihranite 1,15 € *Izdelek je na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam teh najdete na www.dm-drogeriemarkt.si.

Izdaja kuponov do 28. 2. 2015. Unovčevanje bonov iz knjižic najpozneje do 15. 3. 2015.

–50 %

–50 %

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na nakup WC obešanke ali WC čistila. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni.

Moj bon s popustom

Prihranite 50 % na nakup izdelka blagovne znamke Vileda*. Prihranite 50 % Bon ob nakupu oddajte na blagajni. *Izdelki so na voljo le v določenih prodajalnah dm. Seznam teh najdete na www.dm-drogeriemarkt.si. Popust ne velja na Vileda čistilni robot Relax 1 kos.


1+1

gratis

2+t1is

gra

mesec ugodnosti

VEČ KOT

450

cenovnih bonbonÄ?kov! 1+1

gratis

2+1

gratis www.dm-drogeriemarkt.si www.facebook.com/dmslovenija


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Ab revija januar 2015 by Vsikatalogi.si - Issuu