Företagare -
Vecka 35
vill du nå alla i Piteå?
onsdag 1 september 2021
Välkommen att kontakta oss på Piteå Gratistidning så hittar vi på en bra lösning!
Åke Tapani
Monica Stubé
Kontaktformulär
070-330 50 67
070-515 80 07
Gratis till alla hushåll och företag i Piteå • Årgång 11 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • gratistidning.com/pitea • facebook.com/piteagratistidning
Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Service & tjänster...............sid 7 Bostadsblocket .......... sid 8-10 Jobb & Karriär.............sid 14-15 Motorblocket ....................sid 17 Nöje & evenemang sid 18-23
Tankar inför helgen Enheten i kristus
sid 6
BOSTAD
Carina Henriksson spelar de två divorna i hennes pocketopera. Foto: Conny Fridh
Premiär på föreställningen ”Här är det jag som bestämmer” på Piteå museum Kulturentreprenören Carina Henriksson står bakom föreställningen ”Här är det jag som bestämmer!” som har premiär fredag 3 september. Det är en berättelse om
Bostadsblocket Varje vecka i Piteå Gratistidning.
lesbygdsDivan och Lydia Lindgren som spelas upp. En G berättelse om att följa sina drömmar, men inte till vilket pris som helst. Läs mer på sidan 21.
sid 8-10
Kaffe, hel platta Gevalia. 450g. Gäller kok/brygg. Jfr pris 55:37/kg. Max 2 köp/hushåll.
sid 14-15
MOTOR
Öjebyn Öppet för dig! 8-21 alla dagar Öjagatan 35, telefon 0911-600 13
Karriär Jobb&
Motorblocket - varje vecka i Piteå Gratistidning. sid 17 Krönika Tina Persson sid 19
Mat & dryck Erik Grödahl sid 22
Jörgen och Markus Olofsson från Kalix tar över ICA Supermarket i Öjebyn från Britt-Inger Magnström den första september.
Hej Piteå! Varje& onsdag i Kiruna Annonsblad Markus, Jörgen Ann-Sofie heter vi och är era nya ICA handlare i Öjebyn! Vi kommer ha äran att få ta över efter Britt-Inger på ICA Supermarket Öjebyn! Vi vill först tacka Britt-Inger för alla år iJobb& butiken och önskar henne all lycka i Jobb& framtiden!
Karriär Karriär
SUPERKLIPP!
Varje onsdag i Kiruna Annonsblad
onsdag i Kiruna Vilka Varje är vi då? Jo Annonsblad vi är handlarfamiljen som ursprungligen kommer från Gällivare men landade 2004 i Kalix då Jörgen och Ann-Sofie tog över ICA Supermarket Kalix, som drivs än idag av oss som ett familjeföretag. Innan vi landade i Kalix så har Jörgen & Ann-Sofie hunnit med att driva 3 olika ICA butiker i Gällivare och Jörgen går in på sitt snart 33:e år som ICA handlare. Jag (Markus) som varit med sedan liten har jobbat många år i butik och blev 2019 ICA handlare och kompanjon! Var kuriosa då och även än idag Sveriges yngsta ICA handlare! Nu laddar vi upp för många år i Piteå och Öjebyn och tror och hoppas att vi kan ta butiken till nya höjder tillsammans med er kunder och våra fantastiska medarbetare! Ps. ser ni oss irrandes runt i butiken tveka inte att fråga oss om ni har några funderingar! Väl mött i butiken Markus, Jörgen & Ann-Sofie!
Minst 25% rabatt!
299:12 x 450g
Se mer av våra fantastiska priser i mitten av tidningen!
#SMOKEY HAIR
SAXARNA PITEÅ
STORGATAN 56 B, PITEÅ
TEL 0911-737 78
BEFORE
SMOKEY
BEFORE
SMOKEY
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
2
LOKALT VÄDER - PITEÅ ONSDAG
TORSDAG
1/9
2/9
FREDAG
3/9
SÖNDAG
LÖRDAG
4/9
5/9
VI INFORMERAR 14°C 8°C
12°C 6°C
12°C 6°C
11°C 5°C
10°C 5°C
7 m/s
5 m/s
8 m/s
4 m/s
3 m/s
VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00
TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris
TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando
9°C 17°C 20°C 24°C 23°C 15°C 19°C 29°C 23°C 24°C
Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com
NORRBOTTEN TORSDAG 2/9
26°C 26°C 26°C 27°C 29°C 28°C 27°C 41°C 20°C 28°C
PAJALA 10°
KIRUNA 7°
GÄLLIVARE 8° JOKKMOKK 9° BODEN 11°
PITEÅ 11°
LULEÅ 11°
GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING
lokal
hög räckvidd
ger effekt
Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!
POSTADRESS
ÄNNU STÖRRE SPRIDNING
Piteå- och Norrbotten Gratistidning Hermelinsgatan 1 972 34 Luleå
Annonspaket
Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: pitea.gratistidning.com
ANSVARIG UTGIVARE
Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com
PRIVATANNONS DOITYOURSELF
Varje vecka Upplaga 82 000 ex
Peder Gidlund
070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com
Monica Stubé
070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com
Åke Tapani
Alexandra Granström
070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com
Webb: privat.gratistidning.com
Annonspaket
Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex
SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @PiteaGratistidning Instagram: #PiteaGratistidning
Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com
Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com
Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com
Anette Holmqvist Anders Långström 070-190 15 91 anette@saljg.se
070-190 15 90 anders@saljg.se
Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 25 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com
Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.
Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Piteå Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.
Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande
eller fördröjda annonssvar. Piteå Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Piteå Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.
Glad Sommar
Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex
Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex
Copyright: Observera att annonser i Piteå Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
3
DIN TURBUTIK I CENTRALA PITEÅ
Vi erbjuder ett brett sortiment av lotter och andelsspel hos ATG och Svenska Spel varje dag.
Öppet från kl 08:00 på vardagar Välkommen in önskar Ingevald och Abdulhalim med personal
Pite Spelbutik • 079-341 65 40
Pite Spelbutik
Storgatan 66B, 941 32 Piteå pite.spelbutik@direkten.se Mån-fre 8-19 • lör 9-16.30 • sön 10-16
INVENTERINGSREA 20-75% På nästan allt i butiken!
FINNS FLER MODELLER ATT VÄLJA PÅ
!
SUPERPRIS
500:-
ord. pris 995:-
VI HJÄLPER DIG ATT
SE BÄTTRE! I våra moderna och fräscha lokaler möts du av personal som ger bästa service och som alltid sätter dig som kund i fokus.
Kvalitet, kompetens, omsorg och engagemang är våra ledord.
TACK FÖR ATT DU HANDLAR HOS OSS! Du bidrar till en blomstrande butikshandel.
ÖPPETTIDER: Mån–Fre 10:00–17:00 Lördag 10:00–14:00 Öjagatan 39B, Öjebyn | 0911-658 90
Webbshop: www.sandlundsskor.se
B E K V Ä M A S KO R - Ä V E N F Ö R D I G M E D S P E C I E L L A B E H OV
KAMPANJ! 1-7/9
15% RABATT
DELBETALA HOS OSS. Lika billigt som kontant.
EST. 1968
Foder - Schampo - Tillskott - Koppel - Leksaker - Matskålar - Godis/Snacks - Saxar - Borstar m.m.
4 Pets Sweden
THE little BIG SHOP
Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu
073-822 14 49 •Lillpitevägen 630, Lillpite
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
4
En Sann Revolution
NYHET Till och med vecka 33 har 175806 personer fått en dos vaccin.
BERNINA L850 - OVERLOCK
BERNINA L890 - OVERLOCK
Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Dagens rapport visar att:
PCR. 24 av dessa (0,7 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar.
• 2 ytterligare personer har bekräftats ha sjukdomen covid-19, vilket innebär att totalt 27153 har konstaterats vara smittade i Norrbotten. Uppdateras på vardagar.
• Till och med vecka 33 har 175806 personer (86,5 procent) fått en dos vaccin mot covid-19 och 131714 personer (64,8 procent) har fått två doser. (källa: Folkhälsomyndigheten). Uppdateras på torsdagar.
Region Norrbotten är i normalläge.
Vi utför rep och service på symaskiner
Linvägen 15, Gammelstad, tel 0920-25 70 21 Öppet mån-fre kl 12-17:30 E-post: info@berninanorrland.se www.berninanorrland.se
Den enda symaskinstillverkaren som finns kvar i Europa
• Idag vårdas 2 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 0 personer vårdas på C-IVA. Uppdateras på vardagar. • Totalt 270 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan corona utbrottets början. Uppdateras ej dagligen.
Rallarros Chamaenerion angustifolium
• Under vecka 34 testades 3219 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via
Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 föregående vardag till klockan 08.00 idag. Uppdaterat 31 augusti. Källa: Region Norrbotten
REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com
En historisk betraktelse i två delar som beskriver samernas levnadsbetingelser före Gustav Vasas tid fram till idag. Böcker beskriver hur den svenska staten genom sitt agerande påverkat utvecklingen av det samiska samhället och ger en förklaring till segregationen mellan svenskar och samer, mellan fjällsamer och skogssamer. Från 1500-talet då staten genom kyrkan skulle kristna de hedniska ”lapparna” till det tidiga 1900-talets ”Lapp ska vara lapp-politik” med rasbiologi och jakten på lång- och kortskallar. Renbeteslagstiftningar som orsakade smärtsamma konflikter mellan samer om rätten till betesmarker och ledde till tvångsförflyttningar fram till dagens strider om rätten till jakt och fiske. Författaren Alice Ahnqvist, som är född och uppvuxen i Purnu, Gällivare skogssameby och har själv samiska rötter. Hon har ägnat 20-års tid åt att studera kyrkböcker, tingsprotokoll och olika forskningsrapporter för att få underlag till böckerna som är en del av hennes egen historia.
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
5
Boka tid
HOS DIN VETERINÄR online!
Besök oss på: evidensia.se
Hos oss bokar du alla dina besök online dygnet runt: https://evidensia.se/klinik/evidensia-djurkliniken-ojebyn/boka/ Vi har öppet för dig alla dagar 08.00-20.00 utom fredag då vi stänger 17.00. Telefonerna har öppet 07.30-17.00.
BOKA TID REDAN IDAG!
Evidensia Djurklinken • Öjebyn • 0911-665 75
#packatoklart
50%
gäller hela september! Vi tömmer butiken på Storgatan
Läs mer om hur du packar rätt på bussgods.se
Följ oss på Instagram; Eleonora Laura damunderkläder. NYHET! Pop-Up butik, maj & nov 2022.
Storgatan 48, Luleå • 0920-158 58 • Mån–fre 10–18, Lör 10–15
NU INTRODUCERAR VI
HUNDMAT I VÅR BUTIK
SUPERDEAL 1-5 SEPTEMBER Utlottning av utställningstält samt 2 st utställningsstolar.
Handla för minst 299:- från butiken 1- 5 september så får du en lott och deltar i utlottningen. 1:a pris – utställningstält från Eukanuba 2:a-3:e pris – utställningsstol från Eukanuba
4 Pets Sweden
THE little BIG SHOP 073-822 14 49 •Lillpitevägen 630, Lillpite
Lördag 4 september och söndag 5 september öppet 10-17
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
6
TANKAR INFÖR HELGEN
Vad vill du att Svenska kyrkan ska göra?
Ingredienser för att stärka ditt självledarskap ♥ En rejäl näve mod ♥ En stor skopa nyfikenhet ♥ Tillit i stora lass ♥ Ett fång av tacksamhet ♥ En härlig dos av ödmjukhet
Smått och gott för ett starkare självledarskap ♥
Fjortonde söndagen efter trefaldighet
ENHETEN I KRISTUS
Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson
Nu i september har jag och min hustru varit ett par i fyrtionio år. Vi har i princip umgåtts varje dag sedan dess. Ja, förutom när hustrun eller jag själv varit iväg någon vecka på olika utbildningar och kurser. När vi sa ja till varandra vid Gammelstadskyrka då trädde jag en ring på Anitas vänstra ringfinger som en symbol för vår kärlek och enhet.
Här syns några av de som kandiderar för Centerpartiet i Piteå.
Rösta på Centerpartiets nominerade i Kyrkovalet Alla människors lika värde är grunden för Centerpartiets politik. Det gäller i samhället i stort och det gäller i vårt engagemang inom Svenska kyrkan.
Vi som är nominerade i kyrkovalet vill arbeta för en
ÖPPEN – NÄRA – GRÖN – MODIG och ENGAGERAD FOLKKYRKA
I Piteå vill vi särskilt uppmärksamma att Svenska kyrkan värnar vårt människovärde och erbjuder trygga mötesplatser för alla människor och alla åldrar. En röst på Centerpartiet i kyrkovalet i Piteås församlingar är en röst på kandidater med engagemang för en hållbar kyrka där människor kan växa – nära dig.
Ringen eller cirkeln är en mycket gammal symbol för det eviga, utan slut, men också för enheten. Det är sällan som vi tar av oss ringarna. När jag tar av mig min ring så har ringen givit mig en fördjupning som ett dike runt mitt ringfinger, det finns alltså ett tydligt avtryck kvar på mitt finger efter min vigselring. Fördjupningen i fingret är som en tatuering som vittnar om fyrtionio år av kärlek och enhet. Där vid Gammelstadskyrka inför prästen och församlingen lovade vi Gud att vi skulle vara varandra trogna till livets slut. Ett stort och viktigt beslut som vi i den stunden inte hade tänkt över så noga utan vi i lovade varandra trohet i ruset av vår förälskelse. Under åren har vi förstått att det beslutet var viktigt eftersom att leva tillsammans är inte lätt, lika som att leva ensam inte är lätt. Två individer ska försöka att samsas om de mest banala saker som ekonomi, vem bäddar sängen, hur städar vi, till att gräla om var besticklådan ska vara. Det är inte lätt att leva tillsammans men kärleken överskyler det mesta av motsättningar och viljor. Det är enhetens söndag till helgen där Jesus säger i sin förbön för oss att vi ska bli ett, för då menar han att; ”Då ska världen tro och förstå”.
PITEÅ
Det finns krafter som vill ha synkretism, alltså en sammanblandning av olika
religioner, men Jesus säger att så är inte fallet. Han säger; ”Jag är vägen sanningen och livet.” Det han säger är att han inte är en av vägarna, utan han är vägen. Han säger inte att han är en av sanningarna utan att han är sanningen. Han säger inte att han är en del av livet utan att han är själva livet. Jesus är kyrkans huvud, och den enhet som Jesus talar om kan inte organiseras fram eftersom kyrkan är en organism, inte en organisation. Kärleken till Gud och människorna, det är det som Guds församling strävar och eftersöker. Men vi vet att vi har misslyckats gång på gång, kyrkohistorien lär oss det. Den kristna kyrkans kallelse är att tillhöra Jesus Kristus. Jesus ber inte i sin översteprästerliga förbön att vi ska bli medlemmar i samma organisation utan att vi ska vara lemmar i samma organism. Även om jag tar av mig min vigselring har jag ändå märket kvar efter ringen på mitt finger. Gud har i sin nåd märkt oss inför evigheten genom dopets bad till en ny födelse i Kristus Jesus. Det är ett evighetsmärke som aldrig går bort. Gud har satt sitt sigill på dig och mig vi är för evigt märkta inför evigheten. Enheten i Kristus förenar Guds församling i ett Kyrie, Herre fräls, Herre rädda oss. Denne Jesus kommer att komma snart, mycket snart, för att hämta hem sin brud, till en bröllopsmåltid och fest, som är utan motstycke. Visst vill du vara med på den festen? Du är bjuden, bröllopssalen står dukad och väntar på oss.
En skön helg önskar jag dig. Allt gott Gösta Degerman
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
7
SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING
PLATTSÄTTNING BADRUM • KÖK • HALL mm
Flytspackling, Golvvärme, Putsningsarbeten, Fasadmurning, Badrumsrenovering mm.
Hos oss hittar du b.la Sovstugor, Bastustugor & förråd lars 070-628 26 20 jan 070-240 24 08 • info@cabinord.se haraholmen • piteå • www.cabinord.se
FÖRENKLA TILLVARON - LÅT OSS TA HAND OM HUS & HEM SNÖSKOTTNING • FLYTTHJÄLP • STÄDNING
Cert. för arbeten inom våtutrymmen.
Kontakta oss för stora eller små jobb! 0911–302 04, 070–625 07 74, www.hortlaxplatt.se
VI PUTSAR FÖNSTER & HÖSTSTÄDAR BÅDE HUS OCH TRÄDGÅRDAR
MASKINUTHYRNING VI HAR ALLA VERKTYG OCH MASKINER INOM BYGG, MÅLERI, MARKARBETE, TRÄDGÅRD, BETONG OCH RENOVERING.
Vi målar, tapetserar, bygger om. Samt andra höst- och vinterprojekt.
Mer info - kontakta Britt Hällerstrand, 070 - 277 41 71
Ring så berättar vi mer!
Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se
www.jchem.nu
VI HAR FLYTTAT OCH NU FINNS VI PÅ
BATTERIGATAN 3 PÅ BACKEN 0911-666 20 www.hyrsam.se info@hyrsam.se
Adress Kyrkostigen 2, 942 33 Älvsbyn Hamngatan 47, 941 62 Piteå
PITEÅ - LULEÅ - SKELLEFTEÅ - BODEN - ÄLVSBYN WWW.WEBIQ.SE - INFO@WEBIQ.SE
LUFT-VÄRMEPUMPAR FRÅN MARKNADSLEDARNA KORTA LEVERANSTIDER - ERFAREN INSTALLATÖR PRISER FRÅN 18 905 KR EFTER ROT, INKL. INST. 5 TILL 6 ÅRS GARANTIER BEROENDE PÅ MODELL
Rickard 070-679 82 63 • Jacob 076-844 75 30
Vi ger även ut Skellefteå Gratistidning Nästa nummer - vecka 36
070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com
Monica Stubé
070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com
Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com
Startkampanj Paketpris med Norrbotten
Åke Tapani
070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com
www.gratistidning.com
Vill du också boka Service & Tjänster?
BOKA ANNONS
Var med från starten - kampanjpriser. Kommande utgivningar 2021: vecka 36, 40, 45 och 50.
Peder Gidlund
SERVICE & TJÄNSTER
- Välkommen att kontakta oss för mer info och bokning!
8
BOSTAD
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
LADDA FÖR EN
SKÖN GRÖN HÖST! 40% rabatt
24 990:-
13 995:-
på gavel och ben vid köp av Carpe Diem säng.
1 138 kr/mån
660 kr/mån
Ekens Etage kontinentalsäng
Carpe Diem Malö ramsäng
Finns endast i 180x200 cm, med 7-zons fjädersystem med hel kassett utan skarv inkl. bäddmadrass Softex trens och designben 12 cm i metall. Färg Sten. Rek. pris: 39 990 kr. Köp till gavel från 3 275 kr.
80/90x200 cm 29 990 kr inklusive bäddmadrass Luxury med naturlatex, ull och bomull i stoppningen. Patenterad Contour Pocket System samt trögelastiskt bottensegment som ger den en unikt följsam och tryckavlastande komfort. En ramresår som utmanar de flesta kontinentalsängar. 160/180x200 cm. 59 980 kr.
Hjälmaren kontinentalsäng
svalkande NYHET!
24 990:-
160/180x200 cm. inkl. bäddmadrass och metallben 19 cm. Finns i 6 färger. Ord. pris: 19 995 kr. 120x200 cm 9 495 kr. Ord. pris: 13 995 kr. 140x200 cm 10 795 kr. Ord. pris: 15 995 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr
Temprakon kontinentalsäng
27 990:-
160/180x200 cm. Svalkande kontinentalsäng inkl. bäddmadrass och ben. Hel 7-zonspocket i mellandelen. Rek. pris: 42 980 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 4 495 kr. Rek. pris 6 995 kr.
1 268 kr/mån
1 138 kr/mån
Bäddmadrass Temprakon Zone Högteknologisk 8 cm tjock latexbäddmadrass som är svanenmärkt. Tyget är temperaturreglerande med en teknik som är certifierad rymdteknologi utvecklad av NASA. 90 cm 4 495 kr. Rek. pris: 7 495 kr 180 cm 8 990 kr. Rek. pris: 14 995 kr
Siljan ställbar 180x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Driftssäker Linak motor. Ord. pris: 35 990 kr. Köp till gavel Viken för: 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr.
9 995:-
8 995:-
486 kr/mån
3 995:-
443 kr/mån
ALLTIDIS! PR LÅGT
ALLTIDIS! PR LÅGT
ALLTIDIS! PR LÅGT
Sund Nova Kontinentalpaket
Jylland ställbar säng
Kontinentalsängspaket Nova. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 495 kr och 140x200 9 495 kr. Köp till gavel 995 kr.
80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr. 140x200 cm 14 995 kr.
Sängbord Wilma
Påslakanset, Sunningen
Mått 35x35x70 cm, Material: Ek
150x210cm/50x60 cm. 100% Bomullssatin. Vit eller marin Rek. pris: 699 kr.
NU
1 890 kr Anemon Stor hotellkudde 100% ekologisk bomullspercale 65x90 cm. Rek. pris: 565 kr.
NU
495 kr
NU
ÅTERVINNING | LÅNESLÄP
Duntäcken och kuddar Högsta kvalitet. PRISEX: Kudde Lyx medium Rek. pris: 1 095 kr
NU
821 kr
PRISEX: Täcke Lyx medel Rek. pris: 2.595 kr.
NU
325 kr
Elma påslakanset
Valter pläd
150x210 /50x60. Vit/marin. Rek. pris: 489 kr.
Finns i Grå, Grön och Beige. Rek. pris: 299 kr.
1 946 kr
NU
299 kr
Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se
NU
199 kr
RABATT
25%
Alla våra duntäcken och dunkuddar i vår lyxserie är allergicertifierade och med premium dunkvalitet. Fyllning 90% dun/ 10% fjäder med en bärighet på 10-12.
Tempur kudde Millenium elller Original Nackkudde som finns i flera höjder för bästa anpassning till dina behov. PRISEX Original Medium Rek. pris 1 095 kr.
VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING
Fryken ramresår 80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr.
NU
Handla nu, betala i din egen takt.
995 kr
RABATT
100-
Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.10.11
BOSTAD
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
9
VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!
Från gammal till ny
Från gammal till ny
Dina möbler får nytt liv med hjälp av ett hantverk med lång och anrik historia. Medlemmar i STM har mycket kvalificerade kunskaper - från traditionellt hantverk till moderna tekniker för såväl möbler, gardiner, inredning som för båt och bil.
Dina möbler får nytt liv med hjälp av ett hantverk med lång och anrik historia. I föreningen finns de kvalificerade skickligaste yrkesutövarna som även Medlemmar i STM har mycket kunskaper - från traditionellt hantverk tilltextilval moderna tekniker för såväl möbler, gardiner, inredning som för båt och bil. och material för bästa resultat.
vägleder Dig med
I föreningen finns de skickligaste yrkesutövarna som även vägleder Dig med Sveriges Tapetserarmästare textilval och material för bästa resultat. fyller 100 år, hitta din lokala hantverkare
tapetserarmastare.se
på
Sveriges Tapetserarmästare fyller 100 år, hitta din lokala hantverkare på tapetserarmastare.se
KIRUNA
070-382 74 87 www.ylvatapetserare.se
076-867 05 50 www.onstapetseri.se
0980-669 70 kiruna@cramo.com
GÄLLIVARE
0970-644 50 gallivare@cramo.com
LULEÅ
0920-23 35 80 lulea@cramo.com
www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00
20% PITEÅ
0911-23 27 50 pitea@cramo.com
n y b s r ö j B i a r y t s Hö Andorra
Vedeldad braskamin, med ett yttre hölje av lackerad stålplåt i högsta kvalitet och med brännjärn av gjutjärn i eldstaden.
12.990:-
Gäller tom 2021-09-30
- Visste du att vi finns på 70 orter runt om i Sverige?
-2på0% alla kaminer i butiken.
Elipse 3
Med sidoglas, eldstaden ligger högt upp.
18.490:-
WellDone Exclusive
19.490:-
Rosenfors
Gjutjärn. Begränsat antal! (ord.pris 14.990:-)
10.495:0920 - 999 88, 070-559 99 88 VVS, Butik, Rep, Nymontage & Försäljning • Hedbackav.115, Björsbyn Luleå • www.bjorsby-ror.se
10
BOSTAD
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
VI FUKTSÄKRAR ER FASTIGHET
Maskinuthyrning
ENKELT
Vi har det mesta och mycket mer.
SNABBT
Hos oss hyr du allt från den lilla maskinen till en komplett moduletablering.
SÄKERT
Välutrustade och servade maskiner med hög driftsäkerhet.
RING 070-382 09 01
Välkommen till Norrbottens trevligaste maskinuthyrning!
FÖR MER INFO
Månd-fred 07-16 Gällivare Cellulosavägen 7, 0970-130 25 Kiruna Ställverksvägen 12, 0980-130 25 Luleå Torpslingan 9, 0920-100 75 Pajala Teknikvägen 2A, 070-317 28 34 Piteå Amperegatan 12, 0911-777 80
Dela upp din betalning - Tillsammans med Wasa Kredit erbjuder vi dig ett smart sätt att dela upp din betalning. Istället för att betala allt på en gång betalar du ett mindre belopp varje månad. Prata med oss så berättar vi mer.
BD GRÄV ÄR CERTIFIERADE OCH UTBILDADE INOM ENSKILDA VATTEN & AVLOPP. VI HAR ANSVARSFÖRSÄKRING.
wangeskog.se
Tel: 070-382 09 01 • E-post: tomas@bdgrav.se www.bdgrav.se
t e s u h a r e v o ags att ren h maskiner
D
er oc t k u d o r p k a t å Erbjudande p
Snörasskydd • Infästningar till alla takmaterial • Lagervara i 4 kulörer
Powerpack 18V M18 BLPP2B2-502X
från
530:- /meter, inkl moms
Kolborstfria maskiner • 1st Borrskruvdragare BLDD2 • 1st Slagskruvdragare BLID2 • 2st 5,0Ah batterier • Laddare • Staplingsbar HD box
4 119:- inkl moms
Takplåt TRP20
Ord. pris 6 438:- inkl moms
• Svensktillverkad • Längder upp till 6m • på lager i Luleå
115:- /m2, inkl moms
Skylift • Hyr en ”säker arbetsplats” • Upp till 27 meters arbetshöjd • Vår favorit Dino160XT
Ord. pris 135:-/m2, inkl moms
Erbjudandet gäller t.o.m. 30 september.
Uthyrning liftar | Takplåt | Taksäkerhet Takavvattning & Stegar | Handverktyg | Butik LULEÅ
KIRUNA
Banvägen 9 Tel: 0920-151 20
Lastvägen 52 Tel: 0980-122 99
info@heri.se | www.heri.se | Öppet: Mån - Fre 07:00-16:00
Webb shop heri.se
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
11
Nya ansikten på ICA Supermarket Öjebyn – Jörgen, Ann-Sofie och Markus Olofsson.
Jörgen och Markus tar över efter Britt-Inger:
”ICA i Öjebyn ska vara en del av samhället” PITEÅ Jörgen och Markus Olofsson från Kalix tar över ICA Supermarket i Öjebyn från Britt-Inger Magnström den första september. – ICA i Öjebyn ska vara mer än en välsorterad livsmedelsbutik – den ska också vara en del av samhället, säger Markus. Britt-Inger har drivit det är dags för nya utmaningar. Så när vi fick ICA Supermarket i Öjeveta att Britt-Inger ville byn under mer än 20 år. Nu tycker hon det är dags dra sig tillbaka tog vi chansen att överta ICA i att lämna över butiken Öjebyn, berättar Markus. till nya ägare. Och det Jörgen och Markus blir erfarna norrbottniskommer i sin tur att ka ICA-handlare som lämna över ICA i Kalix tar över rörelsen med till nya ägare, för att samtliga befintliga 16 inom kort flytta till Piteå medarbetare. och satsa helhjärtat på – Min far Jörgen har varit handlare i 33 år. Vår butiken i Öjebyn. – Piteå är en trevlig och familj kommer ursprungframåt stad, och Öjebyn ligen från Gällivare där ett härligt område. Och pappa drivit butik. Men så blir vi kvar i vårt sedan 2004 driver han älskade Norrbotten. Vi ICA-butiken i Kalix. Jag ser verkligen fram emot är uppvuxen i det företaatt förvalta arvet efter get och blev kompanjon Britt-Inger och utveckla 2019. Nu känner vi att
butiken på en del nya vis. Men förändringarna kommer att ske successivt. Vi vill lära känna orten, kundkretsen och våra nya medarbetare och se vad som efterfrågas, säger Markus. Service och lokal mat Men några huvudlinjer finns redan i Jörgens och Markus planer, förutom att erbjuda ett heltäckande livsmedelsortiment av hög kvalitet och till bra priser. – För det första kommer vi att förnya kylavdelningen. Det har att göra med de nya kraven på miljöanpassade kylmedel som slår igenom 2030. Vi vill vara ute i god tid och då kan vi passa på att göra en del andra förbättringar i kylavdelningen,
berättar Markus. – Vi kommer också att undersöka möjligheterna att addera olika former av service – till exempel inom spel och paketutlämning. En nyhet redan från första september är att butiken kommer att ta emot betalning via Swish. – Vi ska också överväga att införa snabbkassor med scanning och självbetalning framöver, säger Markus. Vad gäller sortimentet kommer Jörgen och Markus att satsa ordentligt på lokala varor. – Ja, det blir bland annat varor från Hanséns Konditori i Öjebyn och chark och fisk från norrbottniska producenter. Och vi är öppna för att ta in varor från alla lokala
leverantörer som kan passa in hos oss. Vi vill att det lokala utbudet ska prägla butiken så mycket som möjligt, precis som vi gjorde i Kalix, förklarar Markus. Även en salladsbar är en tänkbar vidareutveckling av utbudet i butiken. ”Mer än en butik” Markus och Jörgen vill att ICA i Öjebyn ska vara mer än en butik. – Vi vill att butiken ska vara en viktig del i samhället på olika sätt. Vi kommer att se över hur vi kan engagera oss i olika former av sponsorskap – både inom idrott och annan lokal föreningsverksamhet, förklarar Markus. – Och det vore toppen om vi kunde skapa någon
form av sommarmarknad och andra typer lokala evenemang ihop med andra lokala aktörer till nästa år. Men som sagt, vi ska först ”boa in oss” och ta in vad Öjebyborna och medarbetarna i företaget tycker är viktigt både i utvecklingen av butiken och i hur vi kan bidra och engagera oss i samhället. Målet är att ICA i Öjebyn ska vara en ledande livsmedelsaffär i Piteå-området och växa vidare över tid. – Förhoppningsvis innebär det så småningom nya arbetstillfällen, säger Markus. Källa: ICA Supermarket Öjebyn
REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com
12
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
VÄLKOMMEN
Öjebyn Öppet för dig! 8-21 alla dagar Öjagatan 35, telefon 0911-600 13
Kaffe, hel platta Gevalia. 450g. Gäller kok/brygg. Jfr pris 55:37/kg. Max 2 köp/hushåll.
SUPERKLIPP!
Minst 25% rabatt!
299:-
LOKALPRODUCERAT!
39:-
12 x 450g
/st
Alspånsrökt falukorv
Nyhlens Hugosons. Sverige. 800 g. Jfr pris 48:75/kg.
Smörgåstårta
Nyhlens Hugosons. Sverige. 880 g. Jfr pris 146:59/kg.
Laxfilé
Poseidon. 4 x 125 g. Jfr pris 99:00/kg. Max 3 köp/hushåll.
SUPERKLIPP!
Minst 25% rabatt!
49
90 /st
2 för
25:- 129:SUPERKLIPP!
Minst 25% rabatt!
Kokt/Rökt herrgårdsskinka Nyhlens Hugosons. Sverige. 120 g. Jfr pris 104:16/kg.
/st
SUPERKLIPP!
Minst 25% rabatt!
29:139:10-p + pant
Pepparbiff
ICA. Sverige. Av rostbiff.
/kg
Pepsi/Pepsi Max
10-pack, 33 cl. Jfr pris 8:78/lit. Max 4 köp/hushåll.
LOKALPRODUCERAT!
5:/st
Krämbullar
Hansens konditori..
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
13
N TILL ÖJEBYN!
Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 5/9. med reservation för tryckfel tillsammans med slutförsäljning.
Handla andra varor* för 200 kr så får du köpa...
299:-
SUPERKLIPP!
Minst 25% rabatt!
Färsk minutfilé Kronfågel. Sverige. Ca 550-660 g. Max 1 köp/hushåll.
79:-
Oxfilé
Big taste
Marabou. 276-300 g. Jfr pris 66:67-72:46/kg
/kg
*Gäller ej spel, tobak, lotter, receptfria varor eller pant.
/kg
Sverige. Gäller hel. Max 2 köp/hushåll.
10:-
SUPERKLIPP!
Minst XX% rabatt!
20:-
/st med kupong
SUPERKLIPP!
/st
Minst 25% rabatt!
10:-
/st med kupong
NYHET! Delichips
Bad&Toalett/Mat&Kök
SUPERKLIPP!
20:Minst 25% rabatt!
OLW. 150 g. Olika smaker. Jfr pris 66:66/kg
ICA. 4-6-pack Max 4 köp/hushåll.
SUPERKLIPP!
Minst 25% rabatt!
/st
20:-
25:/st
/st
Creme fraiche
Norrmejerier. 200 g. Jfr pris 50:00/kg.
Vispgrädde
Norrmejerier. 5 dl. Jfr pris 40:00/lit.
Stekpalt
Piteortens Chark. Jfr pris 50:00/kg.
32:- 59:/st
Smör
Valio. 500 g. Ej laktosfritt. Jfr pris 64:00/kg.
Hushållsost
/kg
ICA. Ca 1,1-2,2 kg. Jfr pris 59:00/kg.
59
90 /kg
Rimmat sidfläsk Nyhlén Hugosons.
Markus Olofsson
Vi välkomnar alla nya och gamla kunder till oss på ICA Supermarket, Öjebyn!
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
14
VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com
Hösten 2022 startar utbildningsföretaget Lärande i Sverige Realgymnasiet i Luleå.
Realgymnasiet startar i Luleå LULEÅ
Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!
Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com
UNDERVISNING
BUSINESS Hösten 2022 startar utbildnings företaget Lärande i Sverige R ealgymnasiet i Luleå. Skolan kommer att ligga i de centrala delarna av Luleå och planerar att erbjuda utbildningar inom Naturbruks programmet med inriktningar Djurvård och Hästhållning. – Det känns jättebra att öppna en ny skola i Luleå. Vi känner oss mer än redo för tillväxt, vi startar även i Sundbyberg
nästa höst. Vi hoppas att kunna bidra positivt till utbildningsutbudet i Luleå, med fortsatt fokus på bra partnersamarbeten
som leder till jobb, säger Patrik Wigelius, etableringschef för Lärande i Sverige. Lärande i Sverige driver 20 gymnasieskolor runt om i Sverige. Alla utbildningar ger möjlighet till högskolebehörighet och genomförs i nära samarbete med branschen. Att Realgymnasiet möter
verkliga, uttalade behov i svenska tillväxtbranscher på de olika orterna menar Patrik är en av förklaringarna till de höga sysselsättningssiffror som Realgymnasiet har. – På Realgymnasiet använder vi elevernas personliga intresse som dragkraft och genom ett nära samarbete med branschen så har eleverna
stor fördel i att de får de kunskaper och färdigheter som efterfrågas, fortsätter Patrik. – Vi ser fram emot att kunna välkomna de elever och personal som börjar hos oss till nästa höst, avslutar Patrik. n Källa: Lärandegruppen i Sverige AB
HOTELL | KONFERENS | EVENT | CAMPING
Tekniklärare till Rymdgymnasiet Rymdgymnasiet i Kiruna söker en lärare som kan undervisa i en eller flera av kurserna teknik, datorteknik, programmering, elektronik- och mikrodatorteknik och robotteknik eller automation på gymnasienivå.
ÄR DU VÅR NYA KOCK, SOUS CHEF ELLER RECEPTIONSCHEF? SKICKA DIN ANSÖKAN IDAG
Rymdgymnasiet bedriver idag naturvetenskapligt och tekniskt program med rymdprofilering. Eleverna kommer från hela landet och skolan har ett väl etablerat samarbete med rymdbranschen i Kiruna. Behovet utgörs av 1-2 dagars undervisning per skolvecka. Kurserna förläggs v.35-43, v.45-50 samt v.2-v9, v.11-v14, v.16-23. I tjänsten/tjänsterna kan mentorskap ingå beroende på omfattning och ök.
För ansökan och ytterligare information kontakta:
Rektor Per Malmelöv 070-313 64 12, e-post: per.malmelov@rymdgymnasiet.com Frågor och ansökan för receptionschef: Lotta Berglund: 070-3708370 lotta.berglund@storforsen.se
Frågor och ansökan för kock och sous chef: Peter Granström: 070-294 77 00 peter.granstrom@storforsen.se
WWW.STORFORSEN.SE
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
15
Allt plåtslageri för hus och hem Vi söker Självgående byggnadsplåtslagare med B-körkort.
UPPROP
STUDENTRUM! SÖKTRYCK PÅ RYMDGYMNASIET
FRÅN HELA LANDET
ROT-avdrag - kontakta oss för mer information!
GER BEHOV AV STUDIERUM UPP TILL 3 ÅR
Plåtcentrum i Piteå är ett komplett plåtslageri som utför allt inom byggplåt och takrenovering. Med stor flexibilitet, modern teknik och hantverkskunnande vänder vi oss till företag och privatpersoner i hela Fyrkanten och Skellefteå. Med Piteås mest kompletta maskinpark och över 600 m2 verkstad erbjuder vi både fysiska produkter och kringliggande tjänster. Resultatet? Alltid rätt, tätt och snyggt! Välkommen till Plåtcentrum - Din plåtslagare i Piteå
Jocke Hansson
Andreas Granberg
070-688 15 88 jocke@platcentrum.se
070-308 77 26 andreas@platcentrum.se
Nya unga kirunabor från t ex Norrtälje, Varberg, Linköping, Kopparberg, Strömsholm behöver en lugn studiemiljö.
…hyra ut till elever din lediga 1-, 2- eller 3-rumslägenhet? …få en ungdom i ditt tomma rum i huset denna höst eller nästa år?
Har du, kan du, vill du...
…ge plats åt en ung i källarrummet eller i gårdshuset? Om du är en privatperson eller ett hyresföretag så kontakta oss snarast på Rymdgymnasiet. per.malmelov@rymdgymnasiet.com marlene.rannestam@rymdgymnasiet.com expedition@rymdgymnasiet.com
www.platcentrum.se Mejselvägen 28, 943 36 Öjebyn • Tel. 070-693 83 15 • E-post: info@platcentrum.se
ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Nyrenoverade och toppfräscha! Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm
TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING
Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
16
GRATISTIDNINGEN - kan du lita på lokal
hög räckvidd
ger effekt
- Jag bokar gärna upp ett säkert telefon-, videoeller promenadmöte...
Företagare - vill du nå alla i Piteå och Älvsbyn? Välkommen att kontakta mig så hittar vi på en bra lösning! En sak till, vill ni ha större spridning så når vi även ut i Norr- och Västerbotten.
Kontaktformulär
Monica Stubé Piteå- och Älvsbyn Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com
www.gratistidning.com
Tips att skapa tillväxt...
Undvik långtidsavtal Riktade kampanjer exkluderar
Sociala medier är sociala medier Att få ett gillande eller en delning på Sociala medier kan vara trevligt men i slutändan handlar marknadsföring om att skapa effekt och ”klirr-i-kassan”. Här riktar man sig bara till de som redan är ”fans”. ”Sociala medier är sociala medier. Engagemang för företag och varumärken är nära noll...”
Med riktade digitala kampanjer väljs en mindre målgrupp ut och man stänger ute de flesta. På det sätter missar man många potentiella kunder - du vet inte vem som behöver dina tjänster om sex månader. ”På lokala marknader som redan är väldigt små gör företagare sig en rejäl björntjänst genom att krympa dem ännu mer.”
Online-annonsering den nya dot.com bubblan 99% spill i digitala kampanjer Det har visat sig att efter alla mellanhänder, botfreud, adfreud och ad-blockers återstår endast en krona av satsade 100 kronor – det är ett spill på 99%. ”Det största robbery som någonsin ägt rum i mänsklighetens historia...”
Att köpa sig bra placeringar i flödet på Google Ads eller Sociala medier förändrar inte antalet som söker eller klickar in sig på webbplatsen. Pengar som kunde använts till annan, riktig marknadsföring. ”Det är som att dela ut rabattkuponger till kunder som redan kommit in i din butik för att handla...”
Mediemarknaden förändras snabbt. Annonsörerna bör att vara flexibla. Undvik långtids- eller exklusivitetsavtal, så kan du synas och marknadsföra dig där det passar bäst just nu, inte där det passade bäst för två eller tre år sedan! ”Relationer skall förtjänas, inte bindas upp”
Tänk 60/40 Varumärke & Aktivering Tillväxt nås genom att nå så många som möjligt och inte bara de som redan valt dig. Bygg varumärke och jobba med aktivering samtidigt i ungefär lika stora delar. Optimalt är 60% varumärke och 40% aktivering. ”Reach is the name of the game...”
strategi g li å d en r ä lt a it ig d t ...enbar bästa! et d r ä lt a it ig d h oc t n ri p en mix av
Motorblocket
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
KRAMERDAGAR! Ersnäs Ons 1/9 Tors 2/9 Fre 3/9
HÖGLYFTARE KRAMER KT 557 Kapacitet 5,5 ton / 7m. 156 hk Steg V motor. Eco-speed 40km/h, Hydraul 187 lit /min.
Premiär! visning
Det finns idag ca 13 000 publika laddstationer, elbilsuttag, runt om i landet.
Statsbidrag till laddstationer utnyttjas inte Förra året presenterade regeringen en satsning för att öka antalet offentliga laddstationer för elbilar och laddhybrider längs de stora vägarna främst i Norrland. Meningen var att det ska finnas snabbladdstationer var tionde mil. 50 miljoner per år avsattes, men fortfarande ett år efteråt har ingen av dem installerats. Det meddelar Trafikverket som själva är den myndighet som ansvarar för frågan. Det finns idag cirka 13 000 publika laddstationer, elbilsuttag, runt om i landet. Det kan jämföras med att det finns mer än 200 000 laddhybrider och elbilar ute på våra vägar. En ekvation som blir allt svårare att få ihop:
– Samtidigt vill våra beslutsfattare att det inte ska få säljas bilar som körs på fossila bränslen efter år 2030, säger Henrik Idermark, elbils ansvarig på MRF. Att säkerställa en säker och tillgänglig infrastruktur för bilisterna att kunna ladda sina laddbara fordon är en nyckel för den omställning som krävs framöver. – Bilbranschen kommer nu med ett modellutbud som möjliggör en fossilfri och elektrifierad framtid, fortsätter Henrik. Staten måste ta sitt ansvar och säkerställer att det finns möjligheter att ladda bilarna även utanför storstäderna. Enligt energi- och digitaliseringsminister Anders Ygeman (S) har
det gått olika snabbt att installera laddstationer i olika delar av Sverige. – Det blir en kommunal fråga. På vissa platser har det gått väldigt fort att bygga ut laddinfra struktur. Kanske är det så att det finns en ovana i den glesaste lands bygden att hantera det här. Då får vi ha en dialog med Trafikverket om vad vi kan göra för att underlätta, säger Anders Ygeman. – Det är klart att när vi betalar ut stöd så vill vi se laddstolpen uppe så snabbt som det bara går, säger Anders Ygeman.
Tel: 0920-44 02 44 E-post: info@antrading Maskinvägen 8, Luleå
Välj mellan Diesel eller 100% eldrift Går även att få med teleskopiskt utskjut.
Kramer bygger sedan 1925 hjullastare, teleskophjullastare och höglyftare i sin egen fabrik i Tyskland. Storlekar 1,6 till 11 ton. www.norrmaskiner.se Vi håller Covidavstånd. Både inne och ute.
Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00
Välkommen till oss för att prova!
PREMIÄR FÖR HELT NYA OUTBACK
Källa: TT
REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com
- Visning enligt överenskommelse efter tidsbokning
www.antrading.se - Alltid mellan 200-300 redskap i lager - Frakt till bra pris och snabba leveranser - Webshop
HJULLASTARE KRAMER KL 25.5
WEB SHOP
SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet
374.900:–
(Visning efter tidsbokning)
VI SÄLJER HJULLASTARE TELESKOPLASTARE MINIGRÄVARE REDSKAP
till hjullastare, traktorer, grävmaskiner
MILJÖALTERNATIV FINNS
fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.
3 ÅRS FRI SERVICE*
V lkommen till oss! ppettider m ndag-fredag: F rs ljning 09-17 Verkstad 07-16
PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se
Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.
*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.
17
Nöje & Evenemang
18
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
Lös
KORSORDET v. 35
Vinn ! tt trisslo
Vinn trisslotter NOGA SYNAT
KF-ÄGD TIDNING
UNG MAN
Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare: Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)
Vinnaren redovisas i Piteå Gratistidning vecka 36. Vi vill ha din lösning måndagen den 6/9 kl. 12.00.
DÖRRÖGA FÖRE DIEGO & MARINO
FÖRSAKA
Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till: Piteå Gratistidning, Hermelinsgatan 1, OBS! 972 34 LULEÅ NY ADRESS
ÖVERLÄMNATS LITEN LYA ÅKER BALLONG
Du kan även lämna in ditt svar via vår hemsida gratistidning.com/pitea
DOM
PÅ BIL FRÅN UNGERN
UDDE
ETT SLOTT OCH ÖLMÄRKE BOKSTAV FÖR KALMAR LÄN
.
LÅNGT O FÖR GUTE PARTISK
KORT FÖR SKYLTKANSAS GAS
STAMFAR TILL HUND
HÅ
STANNIOLEN
ÄRR
TJAT
-TYSKT AB
BRONS
EN GOJA
VINDSTÖT
DREAMHACK
BOKSTAV NR 28
FAHRENHEIT
Nyfiken på Autism?
Nyfiken www.autism.se Nyfikenpåpå Autism? Autism? Besök vår hemsida www.autism.se Besök vår hemsida
www.autism.se
A 500 ÖVERENS
S ODÅGA SÄNKA LINJE OCH VÄRDE
K U O R S
TINGAD
HARMONIUM
BEATLES STORHETSTID
AVKOMMA
U N G E
I N D E X
FÖR- EFTER PS TECKNING KORT NACL KAPTEN
D S K A A N L L T I O GOTLANDS LÄN
ETT TVMÄRKE SYRE
Melodikrysset
7
CENTRAL SUMPIG VÄXT FÖR GIN
S E S A N N A N A V K A R E N T M S A H V Ö T Ä G G Y V I G A Å T A L S Y M B O L N E N S I D O R P I G D I D I O T L G D E G O D P A J A L E T "VAR HÄLSAD" I ROM
...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ...................................................... ......................................................
Lycka till!
v.35 - 4 september
Melodikrysset v.35 - 4 september 1
2
3
4
5
6
7 8 9
10
11
12 13
14
15
16
17
Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm
5 8
7 Namn:..................................................................................................................................................... 9 6 6 3 4 9 6
6
2
3
8
9
5
2
9
7
2
8 2
KORSNING TÄTA
LOVA ATT GÖRA
MITT I ELD
HETSA
BLAD
KAN COCNAC VARA
VINDSTÖT
SÅS TILL PAJEN GAMLA
6
FOSTRADE FOPPA
KVÄVE 355/ 113
SPIELBERGS ALIEN
RYSARE AV KING 50
RING
KÄNT FRÅGESPEL
EFTER FP
PUCKO
SMÄRTLJUD
Vinsten skickas med posten.
9
1
8
5
3
2 7
1
3
6
7
9
8
2
8
6 5
3
STRAFFA
FLICKA
FOGLIG
Adress:...................................................................................................................................................
9 Postadress:............................................................................................................................................... 1 3 1
4
ITU
FRIST
BIBELN DEL 2
2
4
© Content Central. Halvkrysset 20x13-C33. Foto: Shutterstock
ALLTJÄMT
DRIVA PÅ
8
Vinnare av 1 trisslott: Gunilla Larsson i Svensbyn
DRAGG
Namn:
Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka
Vinnare av korsord v.34 A
VARA AKTIV
SKÅDA
Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................
BEDÖMS
Du måste vara minst 18 år för att tävla.
LOVA ATT GÖRA
Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................
Svensby Samfällighetsförening
BRÅDING
FAGER
ÄR HERR NILSSON
MISERABEL VICTOR
I N S Ä N D A R S P A L T
FORTFARANDE
ALLMOGEBÅT
SVÅRAVGJORT
PLATS FÖR FRIA ORDET
OFÖRSKÄMD
.
VAPENFÖRRÅD BEST
FRÖSKAL
SÅVIDA
KRYDDAR TENN I BRÖD SÄNKA LONDON OCH EFTER 22 SPRIT
NOLL ETT
SLUT I MUSIKALISK SATS
KRAFTIG STÖT
RUSSIA TODAY PÅGÅR
Märk kuvertet ”KORSORD 35”
© Content Central. Halvkrysset 2013-C34. Foto: Shutterstock
NÅDIG BUDGET LEDDE ULLSTEN
4
1
6
2 8
4 8
7 6
9
Sudoku vecka 35 Lycka till!
Nöje & Evenemang
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
27 HÅL GOLF | 9 KORTHÅL | DRIVING RANGE | VÄLSORTERAD GOLSHOP
Jag kan erkänna att mitt självledarskap inte är det bästa ännu
RESTAURANG MED FULLSTÄNDIGA RÄTTIGHETER | HOTELL - 80 BÄDDAR PGA UTBILDAD GOLFPRO | 6 PADELBANOR | 4 TENNISBANOR (GRUS)
piteagolf.se
KRÖNIKA Tina Persson
Vad är ditt recept? I
förra krönikan skrev jag om när livet ger oss citroner, att vi ska ta vara på dom och göra något gott. Så hur har det gått? Vad har du gjort med dina citroner? Insåg du att även citroner kan bli något uppfriskande och fräscht för livet? Idag vill jag fortsätta att snurra fart på dina tankar, med att ställa frågan vad är ditt recept? På citroner, kanske du tänker eller vad menar hon nu då? Det jag undrar över är hur ser ditt recept ut för ditt självledarskap? Självledarskap? Hur du leder dig själv? Vem är det som leder dig? Varför då? Det jag insåg för många år sedan var just detta att livet är mitt, möjligheterna är mina, men även ansvaret. Så varför inte ta reda på hur ditt recept ser ut för dig och ditt liv? Det är så otroligt många, som försöker styra och ställa över många andra, men sig själva hur har vi det där? Det är många som har svårt att säga att dom älskar sig själva, men om vi vrider till det och säger hur är du i ditt självledarskap? Hur tar du hand om dig själv både till kropp, knopp och själ? Om livet är ditt, möjligheterna är dina, men så även ansvaret. Hur tar du då hand om dig själv? Det är så lätt att vi fokuserar på andra eller så vill skylla på andra att det är deras fel, att du inte kan och du vet jag måste. Och sen den bästa du vet jag har inte råd. Men om jag säger så här, vad kostar det att bryta dina tankemönster? Vad kostar det att leva mer medvetet? Vad kostar det att leda dig själv? Vad kostar det att ta ansvar för ditt liv? Vad kostar det? Det kostar tid, mod, vilja och nyfikenhet. Det är inte alltid det sitter i plånboken, utan i dina tankar och ditt självledarskap. Så självledarskap ett ord jag ofta har hört, men det var faktiskt när Tony Robbins skrev det i ett inlägg för någon vecka sedan, som jag fick en ny nivå i vad självledarskap kan vara. Det är så lätt att vi ska leda oss till framgång, det är det vi ofta tänker på, men kan det finnas en annan tanke också? Självklart vill jag leda mig till framgång, men för att leda mig till framgång måste jag stärka mitt inre och våga stå bakom mina val i livet.
Jag måste modigt våga leda mig själv och för att leda mig själv, så måste jag hitta en inre trygghet och en inre tillit till mig själv. Tänk dig att du står i en boxningsring och ingen står bakom dig och peppar dig, inte ens du själv. Tom du själv står mitt emot dig och slår på dig. Hur bra är det och vems är ansvaret? Förstår du min bild? Så vågar du stå där bakom dig själv när livet är tufft eller följer du med flocken och kör över dig själv? Just den bilden tror jag faktiskt många har, vi vill så gärna följa flocken istället för att våga stå upp för oss själva. För vad är jag värd egentligen, om jag ”ingen” har i min ringhörna. Så är ditt recept på självledarskap, att du låter andra styra och ställa över ditt liv och att du väljer att avstå att göra egna medvetna val. Är ditt självledarskap att du styr och ställer över andra och tror att detta är ett bra sätt att leda dig själv, då står du helt klart i fel ringhörna. Jag kan erkänna att mitt självledarskap inte är det bästa ännu, utan jag håller fortfarande på att smaksätta med olika kryddor. Men den krydda som verkligen sitter där den ska är att jag har insett att livet är mitt, möjligheterna är mina, men även ansvaret. Detta gör att den kryddan, det kan nog faktiskt vara citron för jag älskar citron. Denna krydda gör att jag varje dag och flera gånger om dagen, medvetet väljer mina val och när jag tycker det är tufft och trist, så vet jag ändå att detta valet var mitt och då blir jag stolt igen.
”Vare sig du spelar golf eller inte är du lika välkommen till Piteå Golfklubb som ligger naturskönt ute på Nötön” - Ulf Åberg, klubbchef med personal
Med anledning av covid 19 så uppmanar vi er att stanna hemma vid minsta sjukdomssymptom och undvika köbildning och hålla avstånd.
HÖSTERBJUDANDE - GULDMEDLEMSKAP Nu kör vi hösterbjudande på Guld-medlemskapen. Resten av 2021 och hela 2022. Guld-medlem över 30 år. Resten av 2021 = 1500kr Guld-medlem över 30 år. Resten av 2021 och hela 2022 = 5000kr Guld-medlem senior 22-29 år. Resten av 2021 = 900kr Guld-medlem senior 22-29 år. Resten av 2021 och hela 2022 = 3400kr Guld-medlem senior 19-21 år. Resten av 2021 = 600kr Guld-medlem senior 19-21 år. Resten av 2021 och hela 2022 = 2200kr. Guld-medlem junior 13-18 år. Resten av 2021 = 500kr Guld-medlem junior 13-18 år. Resten av 2021 och hela 2022 = 1700kr
Mer info på vår hemsida piteagolf.se.
DRIVING RANGE - ÖPPEN KL. 07:00 >> BOKA EN STARTTID - GREENFEE ELLER- 21:30 MEDLEM Längtar skur kunna njuta av fulländad golfupplevelse i vacker Hink meddu30efter bollaratt20i urkr,och (betalkort) Solokort kanenköpas i kansliet, solokort kan miljö?med Vår obegränsat 18- och 9-hålsbana högsta klass100 ochbollhinkar är bland norrlands laddas med bollhinkarhåller Öppningserbjudande 1500 kr. bästa golfbanor. Vårdad av människor med en passion för perfektion och kvalitet? Boka en starttid idag! Välkommen till Piteå Golf!
RESTAURANGEN
PADEL & TENNIS ÖPPET BOKA VIA
ÖPPET LUNCH & KVÄLLS SERVERING
MATCHI.SE LOREM IPSUM
DAGENS
LUNCH
Tillsammans med Piteå Tennisklubb förfogar vi över sex padelbanor (två utomhus, fyra inomhus) samt fyra tennisbanor (grus) av hög klass. Uthyrning av racketar och bollar finns i Piteå golfklubbs kansli/ restaurang.
Så vad är ditt recept på ett starkt, modigt, nyfiket och kraftfullt självledarskap? Vågar du testa och vågar du prova? Möjligheterna är dina, varje dag och flera gånger om dagen.
KL. 10:3013:30
Hur ser receptet ut på din arbetsplats, i din förening eller på din skola? Att stärka receptet på självledarskap behövs på många ställen och på flera sätt.
Hink med 30 bollar 20 kr kr, (betalkort). (betalkort) Solokort Solokortkan kanköpas köpasi ikansliet, kansliet,solokort solokortkan kanladdas laddasobegränsat med med obegränsat antal bollhinkar. med bollhinkar Öppningserbjudande: Öppningserbjudande 100 100 bollhinkar/1.500 bollhinkar 1500 kr. kr.
Vi behöver alla prata om livet i höst, en underbar krydda med flera smaker på en och samma gång. Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson
115:
>> DRIVING RANGE - ÖPPEN KL. 06:00-22:00 07:00 - 21:30
Kontaktuppgifter Webb: www.piteagolf.se E-post: info@piteagolf.se Tel: 0911-149 90, Restaurang 0911-109 09, restaurang@piteagolf.se Adress: Nötövägen 119, 941 41 Piteå (Nötön) Golfshop: Max Munter, max.munter@piteagolf.se, 0911-109 29 Klubbchef: Ulf Åberg, ulf.aberg@piteagolf.se, 070-329 27 00
19
20
Nöje & Evenemang
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
Insamling av norrbottningars högtider, firanden och traditioner
HJÄLP OSS
att sprida kunskap om våra norrbottniska traditioner och bevara dem för framtida generationer Norrbottens museum samlar in berättelser, bilder och föremål inom temat högtider, firanden och traditioner. Nu är vi intresserade av att veta vad du firar och varför du gör det. Insamlade berättelser, bilder och föremål sparas i museets arkiv och samlingar. Allt kommer också att ligga till grund för en Norrbottenskalender som berättar och påminner oss om årets olika högtider. Utmana vänner, elever eller arbetskamrater att delta i vår insamling. Det tar bara några minuter, du hittar länken på vår hemsida: www.norrbottensmuseum.se
15 augusti är Nationalälvens dag. Då uppmärksammas de outbyggda älvarna. Kalixälven är en av dem!
du Här ser pel på em x e a r g ra. nå n kan fi vad ma r du? Vad fira Varje höst i september samlas LuleåFans för att tåga till hockeypremiären. I Norrbottens museums arkiv finns supportertillbehör som mössor, flaggor, pins m.m. bevarade för framtiden.
Insamlingen pågår till 24 oktober. Romernas internationella dag (nationaldag) firas den 8 april i ett 40-tal länder.
H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G
LULEÅ Norrbottens museum har startat ett insamlingsprojekt där man vill veta vilka betydelsefulla dagar och händelser som norrbottningar firar, och varför. Insamlingen går under namnet ”Norrbottenskalender” och fokuserar på olika högtider, firanden och traditioner i länet. Syftet är att sprida kunskap om våra norrbottniska traditioner och bevara dem för framtida generationer. – Högtider, firanden och traditioner skapar sammanhang och kan bidra till gemenskap. Det är även företeelser som innehåller variationer och förändras med tiden. Temat kan således kopplas samman både med omvärldsbevakning och mångfaldsperspektiv. Vi hoppas därför på att få in berättelser från en mångfaldig publik så att urvalet av dagar och händelser representerar länets mångfald, säger Paulina Öquist Haugen, etnolog på Norrbottens museum. Insamlingen av berättelser – men även bilder och föremål – sker via
T.v. Anja Wrede, antikvarie på Norrbottens museum, och t.h. Paulina Öquist Haugen, etnolog på Norrbottens museum. Foto: Matilda Eriksson, Norrbottens museum.
frågeformulär på museets hemsida. Det finns många olika typer av dagar och händelser som kan uppmärksammas: Alla hjärtans dag, Earth Hour, halloween, hemvändardag, Jokkmokks marknad, kalvmärkning, midsommar, nouruz, pesach, Pride, ramadan, SM-slutspel, med flera. Insamlingen pågår till och med 24 oktober 2021. Materialet kommer att bevaras i museets arkiv och samlingar, samt ligga till grund för en tryckt kalender i form av en affisch. Affischen kommer att finnas till försäljning i museibutiken under 2022. Museet hoppas också att kalendern
ska kunna fungera som utgångspunkt i verksamheten, exempelvis vid utformning av programpunkter och förvärvsinsatser. Kalendern kan då bli ett medel för museets verksamhetsidé om ett ”museum för alla”. Dokumentationsgruppen består av medarbetare inom olika verksamhetsområden på Norrbottens museum: Paulina Öquist Haugen, etnolog, Anja Wrede, föremålsantikvarie, Jessica Lundmark, bebyggelseantikvarie och Matilda Eriksson, utställningsproducent och programansvarig. REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com
PRIVATANNONS
ONLINEVERKTYG FÖR TIDNINGSANNONSER
D O I T Y O U R S E L F
SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS
privat.gratistidning.com
Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!
SÄLJES från
100:-
1
2
VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR
VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL
Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.
Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.
GRATTI från
W W W. S TO R F O R S E N . S E The Legends 124x182.indd 1
2020-01-16 11:57:41
S
50 :-
3
4
LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD
ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN
Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.
Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!
Nöje & Evenemang
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
Premiär på föreställningen ”Här är det jag som bestämmer” på Piteå museum KULTUR Kulturentre prenören Carina Henriksson står bakom föreställningen ”Här är det jag som bestämmer!” som har premiär fredag 3 september. Det är en berättelse om GlesbygdsDivan och Lydia Lindgren som spelas upp. En berättelse om att följa sina drömmar, men inte till vilket pris som helst. Urpremiären sker på Piteå museum, dels för att det är 400-årsjubileum, dels för att Lydia kommer från Svensbyn och Carina Henriksson från Lainio – men berättelsen handlar om alla kvinnor. Mer om föreställningen En berättelse, två kvinnor, två liv. Här är det jag som stämmer! handlar om kontraster och ytterligheter, om staden och landet, om drömmar och om mål. Föreställningen är genomsyrad av glesbygdsperspektiv och om att stå med fötterna långt nedstuckna i den norrbottniska myllan. Den handlar om två kvinnor, deras liv och öden och om rätten att vara kvinna fullt ut.
Piteås okända OPERADIVA Lydia Lindgren och GLESBYGDSDIVAN I
Carina Henriksson spelar de två divorna i hennes pocketopera. Foto: Conny Fridh
Om en kvinnas rätt; till sin röst, till sin kropp, till sin karriär och om att ta sig friheten att själv bestämma över sitt liv. En berättelse om två kvinnor som kan trampa myr. Till och med i Lydia Lindgrens egna hemtrakter är det få som känner till bygdens stora opera stjärna. Det gjorde inte heller Carina Henriksson, som flyttade till Piteå från Lainio för ett år sedan: – Jag hade i ärlig hetens namn aldrig hört talas om henne, och blev nästan förbannad. Hur kan jag, som vuxit upp i Norrbotten, sjungit, gått musikutbildningar, frotterats med kulturmänniskor, aldrig ha hört talas om Lydia Lindgren? Varför har ingen lyft upp
henne, att hon har varit en världssångerska som sjungit på Metropolitan? Här i Piteå finns det en musikhögskola och en folkhögskola med musik inriktning, varför vet inte folk vem Lydia är? frågar sig Carina Henriksson i en artikel på nsd.se. Fakta: Lydia Lindgren-Querzé, född i Svensbyn 1884, död 1974 i New York, var en svensk operasångerska (sopran). Lindgren föddes i Svensbyn, där modern var lärarinna. Fadern var musikalisk med hade inga möjligheter att utveckla sina ambitioner. Modern dog 1894 och Lindgren lämnade hemmet vid 15 års ålder. Källa: Glesbygdsdivan, Piteå kommun REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com
PREMIÄR Fredag 3/9 kl.18 Piteå Museum
(samt Lör 4/9 kl.14, Mån 6/9 kl.18)
CARINA HENRIKSSON & ROGER NORÉN Tips! Se utställningen KVINNOLIV på Piteå Museum En föreställning om två kvinnor av två sekel.
Biljetter bokas på Piteå Museum 0911-126 15
OPERA VILDMARK-PITEÅ400 -REGION NORRBOTTEN-PITEÅ MUSEUM-GLESBYGDSDIVAN
Nöje & Evenemang
VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING
OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på pitea.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.
21
22
Nöje & Evenemang
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
PITEÅ
Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com PITEÅ
RESTAURANGLISTA - SE VÅRA LUNCHER 2KöK Acusticum • 2KöK Borggårdens Matsalar • 2KöK Plankan • Arbaillo • Arne's Kök och Catering • Bastard Burgers • Café Piteå • Centrum Krog • Chim's Thai-Garden • Golfrestaurangen • KolerElvis • Munksundsgården • Paltzerian • Panelen Steakhouse • Piteå Stadshotell • Pitstop • Pizzeria Valentine • Pizzeria Viking • Röda Lyktan, Gallerian • Röda Lyktan, Småstaden • SOS Pizzeria • Storstrand • Tommys Kök & Catering Svart text - även digitala bonusstämplar
DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I PITEÅ GRATISTIDNING Lunchpris 118 kr, kl 12.00 - 14.00 100 sittplatser Ons Stuvade makaroner med falukorv 1 Fiskgratäng med räkor och kokt potatis sept Tors Hemgjorda hamburgare med bröd och pommes frites 2 Pasta Alfreda sept Fre Hemgjord pizza med coleslaw 3 Köttbullar med gräddsås, lingonsylt och potatismos sept Lör Spagetti Bolognese 4 Pocherad flundrafilé med räkor, brynt smör och dillpotatisstomp sept Sön Biff Lindström med gräddsås och rostad potatis 5 Pytt i panna med stekt ägg och rödbetor sept Mån Grillad chorizo med salsa och råstekt potatis 6 Pasta Carbonara sept Tis Raggmunkar med stekt fläsk och lingonsylt 7 Ugnsomelett med räkstuvning sept Ingår: Salladsbuffé, hembakt bröd med smör, måltidsdryck, kaffe med liten kaka
Bredsel, Vidsel • 0929-721 00 • info@storforsen.se
Tips och råd för att må bra
Vad är klokt att äta? Hur påverkar övervikt hälsan? Vad gäller vid allergi? Här hittar du kostråd för livets alla skeden och den senaste kunskapen om näringsämnen. Du kan få tips om hur du äter miljösmart, råd om mat i vård, skola och omsorg liksom kunskap om dricksvatten i egen brunn. Gå in på livsmedelsverket.se/matvanor-halsa--miljo
Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.
Veckans tips
Gör så här: 1. Fräs svampen stekpanna utan smör för att få ur all vätska, tillsätt sedan smör och fräs några minuter och ställ åt sidan.
V
i är inne i svampsäsongen, även om sommarens torra väder har försenat den något. I Estland där vi tillbringade stora delar av sommaren brukar jag avnjuta de första kantarellerna redan i slutet av juni, i år dröjde det till början av augusti. Smörstekta eller gräddstuvade kantareller tillsammans med ett kraftfullt rött vin som mjukas upp av de smörstekta eller gräddstuvade kantarellerna är kanske inte den mest bildsköna rätt som finns, men smakmässigt i en klass för sig. Med den inledningen är temat givet, svamp och veckans recept är en svamprisotto.
2. Koka upp fonden. 3. Fräs löken i en kastrull eller stor stekpanna i smör. Lägg i hälften av svampen och rör ner riset, låt det svettas tills riskornen är genomskinliga.
Svamprisotto Det här behövs för 3-4 personer
Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.
Flingsalt Olivolja
500 gram färsk svamp skuren i mindre bitar 1 msk smör till stekning 1 liter svamp- eller grönsaksfond (9,75 dl vatten och 4 1/2 msk koncentrerad fond) 1 finhackad liten gul lök eller två schalottenlökar 25 gram smör 3 dl arborio- eller avorioris 1 dl torrt vitt vin
25 gram smör 75 gram riven långlagrad hårdost, gärna Västerbotten Salt och nymalen peppar Topping 100 gram skivad smörstekt svamp att toppa med som på bilden 50 grav tunt hyvlad eller riven långlagrad hårdost, gärna Västerbotten Färska örter
4. Häll över vinet låt det koka in, späd med fond under omrörning på svag värme tills nästan all vätska kokat in. Ta bort kastrullen/stekpannan från plattan eftersom riset efterkokar. 5. Tillsätt smör och ost. Smaka av med salt och svartpeppar. 6. Ställ tillbaka risotton på plattan och vänd ner resten av svampen. 7. Servering: Lägg risotton på tallrikar, toppa med den smörstekta skivade svampen, riven ost, färska örter, flingsalt och ringla över olivolja. DRYCKESTIPS Du som följde min rekommendation för två veckor
sedan har redan Agricola Molino Barbera d’Alba Superiore 2018 (Nr 50645, pris 189,-) hemma och du som inte följde min rekommendation får beställa hem en flaska eller två för optimal njutning. Lufta det här vinet gärna en till två timmar innan servering och avnjut det runt 17 grader i en stor kupa. ALKOHOLFRITT Nigum (varunr 1925, pris 42,-) är en must framställd av svarta vinbär och druvor där dess högra fruktsyra balanserar dryckens sötma. Avnjut den 13-15 grader. Om två veckor skall vi förlänga sommaren, så beställ några flaskor El Paisano de Tares 2020 (Nr 52337, pris 125,-) så du är redo. För dig som vill prova vin till surströmming, så är rosé det givna valet, Les Lauzeraies 2020 (Nr 2724, pris 129,-) kommer att ge dig en helt ny smakupplevelse.
Nöje & Evenemang
Piteå Gratistidning vecka 35, onsdag 1 september 2021
23
DAGENS LUNCH | TAKE AWAY | ABONNERA | CATERING
HÖSTÖPPNING
VÄLKOMMEN TILLBAKA TILL BYNS KÖK EFTER EN SKÖN SOMMAR. VI KÖR IGÅNG FREDAG 3 SEPTEMBER. HÖSTÖPPNING
DAGENS LUNCH
Mångsysslaren Ulrika Weinz medverkar i Air 4x400 år i Luleå.
Ulrika Weinz – Piteås representant när jubilerande Luleå ska tolkas
Konstnärerna – en från varje jubileumsstad – har ansökt och valts ut av en jury. I Luleå är det konstnärerna Andreas Brännström (Luleå), Shai Dahan (Borås), Sofie Karlsson (Göteborg) och Ulrika Weinz (Piteå) som medverkar. Arbetet inleds måndag 30 augusti och fredag 3 september ska de vara klara. - Det är första gången jag medverkar vid ett residens och det ska bli spännande. Att få fokusera på det här en hel vecka, att möta och jobba sida vid sida med de andra konstnärerna känns kul och nytt i en konstnärs tillvaro som ofta är ganska solitär, säger Ulrika Weinz. Piteåkonstnär med många strängar på sin lyra Ulrika Weinz har varit konstnärligt verksam sedan slutet av 1980-talet inom många olika konstnärliga genrer; kostym och scenografi för teater och tv, formgivning och illustration av böcker och informationsmaterial likväl som konstnärliga offentliga gestaltningar.
Hon är också sångare, gitarrist och låtskrivare i bandet John Henry som är tvåfaldiga svenska mästare i country. Hon formger och tillverkar även silversmycken. Hennes konst sker ofta på uppdrag av kund oavsett om det gäller en illustration för en tidning eller en konstnärlig gestaltning, men plats för det helt fria skapandet finns också. Nästan inget medium är henne främmande och hennes konst, såväl som hennes musik, kommer ur förnuft och känsla i kombination med djupaste allvar och humor. - Jag kommer att skapa ett tidsdokument som ska ge en konkret uppfattning om hur lång tid 400 år är. Folkus ligger på vår miljö och hur vi behandlat vår planet under dessa år, säger hon. Konstnärerna Lotta Lampa och Jan-Erik Falk medverkar också under veckan som processledare respektive assistent, även elever från Sunderby konstlinje kommer att hjälpa till. Efter avslutat residens kommer konstverken att stå kvar under september månad. Det första av de fyra residensen genomfördes i Piteå i februari med temat snö och is, under juni var det dags för det andra i Göteborg med temat regn. Det avslutande och fjärde residenset genomförs i Borås i oktober med temat textil och mode.
Källa: Piteå kommun
3 SEPTEMBER
TISDAG - FREDAG 10:30 - 14.00
Foto: Jonas Palo
PITEÅ På måndag drar AiR 4x400 år igång i Luleå. Under fem dagar ska fyra konstnärer arbeta sida vid sida med sina tolkningar av Luleå som fyller 400 år. Konstnärerna får fem dagar och varsin kub i stål med måtten 2,5x2,5x2,5 meter innan verken ska stå klara på Storgatan i centrala Luleå. Art in Residence, AIR 4x400 år, är ett konstnärligt samarbete mellan de fyra jubileumsstäderna Piteå, Luleå, Göteborg och Borås. Det är det tredje residenset av totalt fyra under året, när konstnärerna bor och skapar på plats under en avgränsad tid.
FREDAG
CATERING
BOKA DIN TAKE AWAY 0920-26 63 41
VI FIXAR MATEN ÅT ER!
RING 0920-26 63 41 ELLER 070-257 65 66
STOR
FRI
Gå in och se menyer på hemsidan - boka bord!
www.sunderbynsrestaurangcafe.se
PARKERING
Christian Gillros
Ägare Byns Kök ChristianGillros@gmail.com
ÖPPETTIDER: TIS-TOR 10:30-14 FRE 10:30-20, LÖR 15-20 HELGERBJUDANDE: FRE-LÖR 15-20
Bli stödmedlem
Swisha valfritt belopp till; 123 53 83 229 BG 250-9651
STOR FRI PARKERING
När brudparet redan har allt. Utom en hållbar framtid. Oavsett om det vankas bröllop, 50-årsfest eller dop har vi ett förslag på present som gör nytta på riktigt. www.naturskyddsforeningen.se/gava PG: 90 12 04-8. Ring givarservice: 08 - 702 65 00
Tack! REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com
Följ oss på Facebook & Instagram för att se våra kostnadsfria aktiviteter
TIO ÅR FÖR DITT DJUR Tiden går fort. Snart har vi funnits i norrbotten 10 år för dig och ditt djur. 10 år med tillgänglighet dygnet runt, året om Vi jobbar hela tiden för att ge så komplett vård som möjligt, våra superhjältar veterinär teamet utgör den dagliga basen. Deras kompetenser stärker vi upp med våra specialister som kommer på regelbundna besök. Maria Källberg, ögonspecialist och Mikael Svensson, kardiolog från Bagarmossen. Med vårat stundande jubileum kan vi stolt presentera ytterligare förstärkning till vårat dagliga team! Stine Hoelgaard, specialist inom kattens och hundens sjukdomar med hög kompetens inom buk och hjärtultraljud. Jens Ulrik Hoelgaard, ortoped med stor erfarenhet av TPLO/frakturkirurgi, artroskopi, hältutredningar. Våra nya veterinärer är ett par som älskar Lappland och bestämt sig för att flytta hit för att hjälpa djuren runt inom Norrbotten. För våra fyrbenta vänner har vi nu investerat i ny datortomografi (CT-röntgen,) fullutrustade rehabavdelningar samt marknadens modernaste bilddiagnostik Vi fortsätter våra arbete för en ännu mer komplett och trygg vård utan långa resor. Hjärtligt välkomna till Lapplands Djurklinik www.lapplandsdjurklinik.se || 010-450 98 50 Gällivare || Boden || Jokkmokk || Arvidsjaur || Kiruna || Luleå