Skip to main content

Luleå Gratistidning vecka 43, 2021

Page 1

Företagare vill du nå alla i Luleå?

Vecka 43

onsdag 27 oktober 2021

Kontaktformulär

Välkommen att kontakta oss på Luleå Gratistidning så hittar vi på en bra lösning! Monica Stubé 070-515 80 07

Åke Tapani 070-330 50 67

Gratis till alla hushåll och företag i Luleå • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • lulea.gratistidning.com • lulea.lokalteve.se

Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Familjesidan..........................sid 6 Service & tjänster...............sid 7 Bostadsblocket ........ sid 10-16 Jobb & Karriär........... sid 20-21 Motorblocket ............sid 22-23 Korsord...................................sid 24 Lunchguiden ....................sid 26 Evenemang ...............sid 24-27

Krönika Tina Persson sid 4

Resetävlingen “Sällskapsturen” har blivit “Local Hero Shopping”. Den pågår veckorna 3 till 8, 2022 och bidrar till den lokala handeln.

Local Hero Shopping: Tankar inför helgen Frälsningen sid 6

BOSTAD

Luleå Gratistidning gör om tävling för den lokala handeln permanent Luleå Gratistidning ställde inte in den populära resetävlingen Sällskapsturen förra året. Istället gjorde de om den till en shoppingtävling, där blickarna riktades mot de lokala handlarna och

företagen. Framför allt var det huvudvinsterna som tidigare var resepresentkort som gjordes om till värdecheckar för nyttjande hos de deltagande företagen. Läs mer på sidan 9.

GLITTRA.SE Gilla oss på Facebook

Bostadsblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 10-16

Gäller sorterna Alpaca, Alpaca Bouclé, Andes, BabyAlpaca Silk, Brushed Alpaca Silk, Flora, Lima, Melody, Drops Nepal, Nord, Sky och Wish Alpacka Party

sid 20-21

30%

MOTOR

Norrbottens största garnbutik i Boden

10% RABATT

på ALLA garner när du beställer på GLITTRA.SE Använd koden

garn10

RABATT

Gäller tom 31/10

Gäller tom 31/12

Motorblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 22-23

Besök oss gärna på plats!

KORSORDET v. 43 Lös veckans korsord & vinn en…

S T URE sid 24

Måndag-fredag kl 10-18 lördag kl 10-15

#SMOKEY HAIR

14

GATA N

Boden • 0921-102 80

SAXARNA LULEÅ

UNIVERSITETET, KÅRHUSGRÄND 1

BEFORE

TEL 0920-52 00 23

Stor gratisparkering!

SMOKEY

BEFORE

SMOKEY


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

2

LOKALT VÄDER - LULEÅ ONSDAG

TORSDAG

FREDAG

LÖRDAG

SÖNDAG

3°C -1°C

5°C 1°C

4°C 1°C

5°C 2°C

5°C 3°C

3 m/s

3 m/s

2 m/s

3 m/s

3 m/s

27/10

28/10

29/10

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

4°C 14°C 12°C 14°C 13°C 9°C 16°C 20°C 17°C 17°C

30/10

31/10

VI INFORMERAR VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 15.00

NORRBOTTEN

Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

TORSDAG 28/10

23°C 20°C 22°C 20°C 22°C 22°C 26°C 33°C 16°C 25°C

PAJALA -3°

KIRUNA -4°

GÄLLIVARE -4° JOKKMOKK -2° BODEN -1°

PITEÅ 2°

LULEÅ 1°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Luleå Gratistidning Hermelinsgatan 1 972 34 LULEÅ

Annonspaket

Vxl: 0920-40 72 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: lulea.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Åke Tapani

Alexandra Granström

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @LuleaGratistidning Instagram: #LuleaGratistidning

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Anette Holmqvist Anders Långström 070-190 15 91 anette@saljg.se

070-190 15 90 anders@saljg.se

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 41 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Luleå Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

Glad Sommar

eller fördröjda annonssvar. Luleå Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Luleå Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Luleå Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Luleå (Storheden, Korvgubben) 13.00-17.00

Torsdag 28/10

Lördag 30/10

Buuuuu!

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) Ingen försäljning i Luleå Färsk 11.00-17.00 denna månad. ka ffeost!

oss istället i GÅ IN PÅ Träffa www.ronnbacksfisk.se

Boden på Skördefest & Miljödagar 23-25/8

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!” I samarbete med Bodens Kött & Vilt

Renskav 3kg låda ___ 155 kr/kg Renhamburgare ___ 75 kr/förp

Renskav 3 kg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 500 kr/låda Torkad renbog ____ 299 gurpa _______ 155 kr/kg kr/kg Hel

TRÄFFA OSS Ren el. älgfärs

Benfri renstek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 240 kr/kg Rensoppkött . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 119 kr/kg LULEÅ 28/10, Torkad renbog . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 360 kr/kg Kl 12-18, Storheden, OBS! BESTÄLL NU!skivad/hel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 195/185 kr/kg vid Korvgubben Gorpa Era älgköttslådor för leverans BODEN 29/10, Kl 10-16, . . . . 530 kr/låda i september/oktober.Färs 5 kg, ren/älg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Från Centrumtorget Älgstek bit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .eget . . . . . . 225 kr/kg Älginner/ytterfilé . . . . . . . . . . . . . . 489/298 kr/kg Vi iär åter i Luleå igen slakteri Renkalvkropp låda Renlåda 10kg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1499 kr/st slutet av september ca 22-25 kg,i grovstyckad DirektStora/lilla älglådan . försäljning . . . . . 3250/1499 kr/låda 130 kr/kg Rökt reninnanlår/stek . . . . .bil! . . . 405/325 kr/kg Nu tar vi kort och Swish! från Från Direk tVi tar emot kontanter,eller kort och swish Beställning på hemsidan maila direkt eget för säljning slak teri från bil! 5kg låda

100kr/kg NYHET renrullar__ 60 kr/förp

Laestadius Kött & Vilt AB

R

L M E D E MM

FÖ

Glad Halloween!

AR

Onsdag 27/10

3

Välkommen in till läskigt bra

EVIDENSIADAGAR 28 – 31 OKTOBER Årets bästa dagar är här och vi laddar upp med rabatter, rysligt bra tävling, fina erbjudanden och mingel i butiken! Vi bjuder på fika alla dagar och på torsdag finns Purinas representant Fredrick hos oss i butiken. Vår chefsveterinär Karin Sandström, specialist inom hundens och kattens sjukdomar kan ni också träffa på torsdag mellan 09:00 –12:00. Båda Karin och Fredrick står redo att besvara era frågor om vikt och foder.

20% R A B AT T p å f o d e r f rå n

P U R I N A , R OYA L CAN I N OCH H I LLS

Håll utkik på våra sociala medier för mer information.

Varmt välkomna! Djursjukhuset Gammelstad Företagsvägen 5, Gammelstad djursjukhusetgammelstad@evidensia.se 0920-25 30 20 • evidensia.se

Kundklubben som gör skillnad

lkvab@hotmail.se• •www.lkvab.se www.lkvab.se• Tel. 0981-302 13 Övre Soppero • lkvab@hotmail.se Övre Soppero • lkvab@hotmail.se • Tel. 0981-302 13 070-28 26 719, 070-29 07 165

VI HAR VARIT PÅ MÄSSA!

Vintern är på väg! ICEPEAK THERMOJACKA

Dam/Herr. Färg: Marin Thermofodrad lättviktsjacka med vattenavstötande tyg

BE HAPPY

Nu 1250 kr

(ordpris 1500 kr)

AND EXPRESS YOURSELF

ICEPEAK SOFTSHELL BYXA

Kaxiga och färgstarka med modern passform.

Dam och herr. 4-vägsstretch, vindtät, vattenavvisande. Dam även i 20-serien. Svart.

Uttrycksfulla glasögon framtagna för kvinnor.

(ord pris 899 kr)

Finns nu i butik! Välkommen in!

Nu 699 kr

ULLSTRUMPA

Smidig ullstrumpa i 80% ull. Ljusgrå, antracitgrå eller svart. Lös resår som håller sockan uppe

85 kr

METRO 2 W BUGRIP

EST. 1968

Gå säkert med ståldubbar Sonny

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Äntligen har årets vattenavvisande Icebug börjat komma in:

Krister

Gunilla

2199kr

Luleå City • Storgatan 47B • 0920-24 81 70 • Öppet: Må-Fr 10-18, Lör 10-15


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

4

Det var där och då jag bestämde mig för att söka reda på en bättre frekvens för mitt liv, kalla det en må bra kanal.”

Olivia, Stefan, Janne och Fredrik hälsar alla välkommen!

KRÖNIKA Tina Persson

Hur firar du din födelsedag?

Nya lokaler

Vi har flyttat vår butik till Storheden ICA- NMäaraxi!

Lokalproducerat

Vi tillverkar charkdelikatesser och säljer flera olika sorters korvar, röker fläskfilé, skinka och äkta hamburgerkött med mera. Vi har även mycket fin entrecôte, biff och oxfilé till försäljning. Hos oss kan du även beställa vår omtyckta och goda smörgåstårta.

Välkommen in!

BOKA IN:

BESTÄLL:

Vår delikata Smörgåstårta

Passa på att beställa vår omtyckta och goda smörgåstårta.

Årets Julskinka

Snart är det jul igen och vad passar bättre än våra goda julskinkor.

J

ag har aldrig riktigt gillat att fylla år, men ändå har jag under många år försökt göra något för mig själv, just den dagen jag fyller år. Så vad gör du? Gör du något för dig själv? Jag blir faktiskt dubbelfemma inom kort och det jag brukar göra är att jag tar mig en ledig dag, bara för att det är min dag. Varför inte? Så varför inte ta och ge oss en alldeles egen dag, den dagen vi fyller år och enbart rå om oss själva? Tänkt att få ge oss den, som en present till oss själva varje år. Hur skulle det kännas för dig? Jag tänker skulle inte det om något vara snällt mot oss själva? För det jag har upptäckt är att det finns enormt många snälla människor, men hur snälla är vi mot oss själva egentligen? Det är ofta när jag coachar som jag får höra att kunden är en väldigt snäll människa, men då kommer alltid min motfråga. Hur snäll är du då mot dig själv, om du är en snäll person? Det är så lätt att vi glömmer bort oss själva eller så tycker vi att det får vi inte vara eller kan vi inte vara, men varför inte? Varför inte? Vågar du fundera över den tanken? Hur snäll är du mot dig själv? Får du vara snäll mot dig själv? Vem är det som bestämmer det? Jag minns själv innan jag insåg och förstod, så var jag inte snäll mot mig alls, utan jag var en rejäl självmobbare som gav mig mentala örfilar. Jag var så besviken på livet, på mig själv och ständigt gav jag mig enbart sura citroner, för jag var inget annat värt.

Janne

Fredrik

Cementvägen 4 (Storheden) • Telefon butiken: 070-440 42 50 Öppettider butik: Måndag - fredag 10-18, lördag 11-16 www.jpcharkdeli.se • info@jpcharkdeli.se

Men inte idag, för idag vet sanningen. Visst händer det att det kommer en liten mental örfil av gammal vana, men den tar inte lika hårt längre. Det som också händer idag är att jag vaknar till och blir medveten om vad som händer och där jag säger stopp, vänta vad händer nu i mina tankar? Stopp och belägg, det här var inte alls snällt tänkt. Det kanske låter helt tossigt, men varför inte? Varför inte, för det jag själv har insett och förstått är att om jag blir mer medveten om mig själva och blir mer snälla mot mig själva mentalt, så blir inte bara mitt liv utan andras så mycket bättre.

Det jag insåg och förstod för 25 år sedan, var att livet var mitt, möjligheterna var mina, men även ansvaret. Så att mobba mig själv och ge mig mental örfilar titt som tätt, hur snällt var det egentligen? Det var enbart jag som gav mig dom och när jag insåg och förstod detta, så valde jag en annan frekvens på mitt liv. Det var där och då jag bestämde mig för att söka reda på en bättre frekvens för mitt liv, kalla det en må bra kanal. Precis som den där super dunder jättebraiga radiokanalen som enbart spelar min musik och som får mig att må så bra. Den frekvensen finns där för alla, men du behöver göra ett jobb för att nå dit. Alla har rätten att må bra, mitt i livet som vi lever. Kanske det inte är det bästa livet som vi skulle vilja ha det, men ändå mitt i allt så kan vi ändå må bra. Det är så lätt och vi har förmågan att skylla på vår hjärna, att den är formad till att tänka negativt, välja stress, oro och allt annat. Men hallå! Jag säger det igen, du kan välja att söka reda på en bättre frekvens på ditt liv. Den frekvensen kostar inga pengar, men det kostar tid och ork att ställa om vanan. Så varför ständigt lyssna på en jazzfrekvens om det är den värsta musiken vi vet, när vi har möjligheten att vrida lite på vår mentala kanal till att hitta den frekvensen som får oss att må så bra. Kanske alla andra älskar jazz, men bara för det så behöver inte jag väja den kanalen om den får mig att må dåligt eller hur? Det sägs ofta att vi är flockdjur, men varför då inte skapa ett bättre flockbeteende. Varför inte våga bli en trendsetter och influenser, som jag sa till ett gäng Hälsoinspiratörer som jag föreläste för. Jag vet det är inte lätt att bryta mönster, men det är när vi inser och förstår som vi kan göra en förändring. Så frågan är vågar du gå före, eller vill du vänta till en större flock går före. Kommer det någonsin att hända? Så vilken musik kommer du lyssna till på din födelsedag?

Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

5 Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 31/10. Med reservation för slutförsäljning.

69

90

Hertsötorget Öppet för dig! 8-22 alla dagar Telefon 0920-20 36 30

/kg

49

90

/kg

Nötstek av fransyska Ursprung Sverige. Ca 1200g. Nätad. Jfr pris  69:90/kg. Max 2 köp/hushåll.

Helgskinka Ursprung Sverige. Ca 2 kg. Färdigkokt. Jfr  pris  49:90/kg.

29:-

10:-

/st

/st

Bacon

Scan. 140 g. Skivat, tärnat. Jfr pris  71:43/kg.

TILLFÄLLIGT PARTI!

15:49:STAMMISPRIS!

/frp

/kg

Familjefavoriter Arla. Ca 750-1200 g. Edamer 23%, Gouda 28%, Gräddis 32%, Jämtgård 28%, Port salut 26%, Storsjö 31%, Vänerost 33%. Jfr pris  49:00/kg.

Falukorv Scan. 800 g. Jfr pris  36:25/kg.

SUPERKLIPP!

Minst 25% rabatt!

10:/st

Ägg M/L ICA 10-pack. Jmf pris 1,50:-/st. Max 3 köp/hushåll. OBS Inkommer vid kl 11:00.

+ pant

SUPERKLIPP!

10:- 2995 Minst 25% rabatt!

/kg

/frp

Alkoholfri öl 6-p. Mariestad, Norrlandsguld, 6-pack, Jfr pris: 15:12/liter.

exkl. pant

Alkoholfri öl 6-p

Satsumas Spanien. Klass 1. Jfr  pris  10:00/kg.

Pepsi Max/ Pepsi 1,5 liter. Jmf pris 6,67:-/liter exl pant. Max 2 köp/hushåll.


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

6

Allhelgonahelgen

TANKAR INFÖR HELGEN

2021

Foto: Gustaf Hellsing/IKON

Musikgudstjänst i allhelgonatid

Åsa Sjöberg, diakon, Ida Bo-Sturesdotter Eriksson, sång. Kyrkfika i Mjölkuddsgården efter gudstjänsten. Fredag 5 november kl. 18, Mjölkuddskyrkan.

Fredagsgudstjänst med Kyrkans Unga Luleå

Vi hedrar och minns våra kära som gått bort.

Anne Simonsson, präst. Jonas Wasserman, musiker. Fredag 5 november kl. 20, Luleå domkyrka. Arr. Svenska kyrkan i Luleå och EFS

Charlott Rehnman, domprost, Marina Svensson, musiker, Anna-Stina Lind, diakon. Lördag 6 november kl. 18, Örnäsets kyrka.

- Är döden som att komma hem?

Musiikkijumalanpalvelus pyhäinpäivänä

– Allhelgonagudstjänst på finska. Diakoni H Eriksson, muusikko M Ruottinkoski, Suomikuoro, laulu Anna Palmblom. 7. marraskuuta kl0 14 Örnäsetin kirkossa.

Minnesgudstjänst

Minnesgudstjänst

Anna Krigsman, präst, Samuel Lind, musiker, Karin Sandlund Naréus, diakon. Vokalensemblen sjunger. Söndag 7 november kl. 16, Luleå domkyrka.

Ljuständning på kyrkogårdarna

Diakoner finns på plats. Det finns möjlighet till samtal. Fredag 5 november kl. 9 – 17 på Örnäskyrkogården och Innerstadens kyrkogård. Lördag 6 november kl. 12-15 på Örnäskyrkogården. Under fredagen serverar kyrkogårdspersonal varm dryck utomhus på kyrkogårdarna.

Musikandakt i Ljusets kapell på Örnäskyrkogården

Lördag 6 november kl. 14, Ljusets kapell. Charlott Rehnman, domprost och Marina Svensson, musiker. David Winander, sång.

Välkommen! Det här är endast ett urval av helgens gudstjänster, läs mer på: www.svenskakyrkan.se/luleadomkyrko

Tjugoandra söndagen efter trefaldighet

FRÄLSNINGEN ”Har någon sett en liten flicka här utanför?” Det var min hustru Anita som ropade ut sin förtvivlan på en av Luleås gator vid den tomma bilen. Lilla Susanna då tre år gammal var borta från bilen. Anita tyckte att hon bara var borta någon minut i den lilla butiken och lämnat Susanna med orden ”Sitt bara stilla en liten stund medan mamma springer in och lämnar det här paketet.” Under den korta stunden hade lillflickan lyckats öppna bildörren och knatat iväg till matbutiken som låg granne med den butik som mamma Anita gått in i. En isande känsla och förtvivlan grep hustrun när hon såg att bilen var tom. Bildörren stod öppen och flickan var borta. Hon ropade ut sin förtvivlan där med ”Har någon sett en liten flicka här ute på gatan?” En person som bodde mitt i mot butiken ropade från sin balkong att han hade sett en lite flicka gå in i butiken intill. Hustrun skyndade sig till matvarubutiken som låg strax intill den parkerade bilen och mycket riktigt hittade hon henne där. Stolt styrde treåringen en mini matvaruvagn helt omedveten om vilket kaos hon orsakat. Susanna hade redan då lyckats fylla vagnen med olika varor som hon förmodligen tyckte att vi i familjen skulle behöva. Med maskaran rinnande nedför de tårdränkta kinderna lyfte hustrun upp sin bortsprungna dotter med kramar, pussar och med åtföljande förmaningstal, återvände de till den väntade bilen. Susanna som i dag är dryga fyrtio år, minns inte och hade inte hört om detta trauma när vi i förra veckan träffades och åt middag ihop. När mamma Anita återberättade denna händelse kom minnena och den hemska känslan tillbaka när hon för över fyrtio år sedan sprang och letade efter vår dotter. Men också den översvallande glädjen när hon fick lyfta upp sitt barn i sin famn. Helgens tema är Frälsningen. Jag skrev i förra veckan om att 50 000 fångar

från Colombia hade kommit till tro på Jesus Kristus. Alla dessa slutade med sitt kriminella leverne när de fick uppleva frälsningen. Jesus förändrade deras syn på världen och medmänniskorna. Ordet frälsning betyder räddning, befrielse eller hjälp. Förtvivlan kan bytas i glädje när en människa söker sig till Gud. Hur många föräldrar är det inte som har ropat för sina barns frälsning. De har i förtvivlan stormat himlen för att deras barn ska hitta frälsningen i Jesus Kristus. Vilken glädje i det hemmet när barnet har hittat hem. Under väckelsetiden här i norr, sjöngs sången ”Ring i himlens klockor, fröjd i dag det är, ty en syndare har kommit hem”. Den sången sjöngs varje gång när någon vittnade att han eller hon hade hittat tron på Jesus Kristus som sin personlige frälsare. En glädje som kan närma sig eufori uppstod bland Gudstjänstbesökarna när de fick höra att ännu en människa var bärgad för evigheten. De delade änglarnas glädje i himlen över att en människa bestämt sig för att följa Jesus. I en sångstrof av Lydia Lithell, lyder texten; ”Kom hem! Kom hem! Din Fader kallar dig, hans famn står öppen allt han dig förlåter. Han söker dig på syndens villostig. O kom i dag till fadershemmet åter.” Det är inte en förtvivlad mamma, polisen, hemvärnet, eller Missing People som ropar och söker, utan Gud den Helige, det är Han som väntar på dig och mig. Han vill ha dig och mig med, in i sin himmel. Liksom min hustrus förtvivlan att se bildörren öppen och lilla Susanna borta, något liknande är det för Gud Fader i hur han söker och längtar efter oss. Inför denna helg, glöm inte bort att du är eftersökt och efterlängtad. En skön helg önskar jag dig Allt gott Gösta Degerman


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

7

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA

Erbjudande:

Kontakta: Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com Åke Tapani 070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

480 kr ex.moms/per ve

cka*

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 1.600 kr/vecka.

Boka varje vecka - minst ett år 280 kr ex. moms/per införande.

I DIN GRATISTIDNING

Vi gör allt inom VVS Värmepumpar - Berg/Jordvärme Nybyggnation • Rot-arbeten Service / Reparation • Badrumsrenoveringar • Golvvärme

Ring Torbjörn 070-842 71 71

Adress: Skogärdsvägen 29, 975 79 Luleå Tel: 070-842 71 71 E-post: tobbe@brandonsror.se Web: www.brandonsror.se

ALLT INOM MÅLNING KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

VI PUTSAR FÖNSTER & HÖSTSTÄDAR BÅDE HUS OCH TRÄDGÅRDAR Vi målar, tapetserar, bygger om. Samt andra höst- och vinterprojekt. Ring så berättar vi mer!

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Svårt att få tag i en rörmokare!

RING MIG!

Våra kompetenta seniorer ger dig tid till annat

Luleå & Boden varje torsdag! • Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar • Bölehonung

Bygg • Målning • Fastighetsstäd • Flyttstäd • Trädgårdsjobb

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

Petterssons Golvslip

RUT- och ROT-tjänster

BODEN:

För mer info ring 070-644 51 77

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor)

- sedan 1964 -

Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

Vi ger dig tid till annat

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

Kontakta Peter, tel: 070-559 89 88 E-post: peterseniortjanst@gmail.com www.peterseniortjanst.se

Vi tvättar din

KOSTYM 315: KAVAJ 175:

Bangårdsgatan 4C (inne på gården), 972 36 Luleå Telefon 0920-13771, E-post andre@tvattbaren.se Öppettider Vardagar 8-17, www.tvattbaren.com

Välkommen till frisörmästarna

Sofia Lantz & Johanna Zorn

www.salongkreativ.se 0920-19888 • Bastugatan 6 (Pontusbadet) Luleå

Salong kreativ annons 82x44mm.indd 1

2019-11-27 12:00

PITEÅ - LULEÅ - SKELLEFTEÅ - BODEN - ÄLVSBYN WWW.WEBIQ.SE - INFO@WEBIQ.SE

LUFT-VÄRMEPUMPAR FRÅN MARKNADSLEDARNA KORTA LEVERANSTIDER - ERFAREN INSTALLATÖR

Erbjuder kompetens samt konsultation inom:

PRISER FRÅN 18 905 KR EFTER ROT, INKL. INST.

• Projektledning & Byggledning • Bygglovsprocesser & ritningar • BAS P/U & KMA • Konstruktionslösningar

5 TILL 6 ÅRS GARANTIER BEROENDE PÅ MODELL

Rickard 070-679 82 63 • Jacob 076-844 75 30

Kontakt: 079-100 65 50 Offertförfrågan: info@spectuskonsult.se www.spectuskonsult.se - Certifierad inom Projektledning, BAS P/U samt Betong Klass 2

SERVICE & TJÄNSTER Vill du också boka Service & Tjänster? Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

Syns du inte... finns du inte!


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

8

ANNONSPAKET

VECKA 3-8

2022

STORA VINSTER I DEN LOKALA HANDELN

DELTA MED ERT FÖRETAG

Luleå Gratistidning kör tävling för att stärka den lokala handeln

- Vinstv I början av nästa år genomför Luleå Gratistidning tillsammans med ett över 50ä. rden för 000 kr! antal deltagande företag ”Local Hero Shopping”. Det är en tävling där den lokala handeln gynnas på ett smart sätt. Utöver själva annonseringen bidrar huvudvinsterna i form av värdecheckar för tiotusentals kronor till företagen vid inlösen.

LOCAL HERO LULEÅ

LOCAL HERO SHOPPING

MISSA INTE DETTA - Kontakta Luleå Gratistidning för mer info och bokning av deltagande!


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

9

Höstfest på

Djurens Värld Luleå

30-31 okt

Vi har representanter på plats hela helgen från Trixie och Tree of Pets som svarar på alla era frågor om foder från bland annat Happy Dog/Cat, Acana, Eukanuba och Monster.

Dagsaktiviteter

Lördag: Prova ut selar och dragutrustning med Jimmy från Non-stop Söndag: Kom och kör nosework i butiken med handledning av noseworkinstruktören Linnéa Thyni

Flera fina erbjudanden och tävlingar under hela helgen! Resetävlingen “Sällskapsturen” har blivit “Local Hero Shopping”. Den pågår veckorna 3 till 8, 2022 och bidrar till den lokala handeln.

Local Hero Shopping:

Luleå Gratistidning gör om tävling för den lokala handeln permanent LULEÅ Luleå Gratistidning ställde inte in den populära resetävlingen Sällskapsturen förra året. Istället gjorde de om den till en shoppingtävling, där blickarna riktades mot de lokala handlarna och företagen. Framför allt var det huvudvinsterna som tidigare var resepresentkort som gjordes om till värdecheckar för nyttjande hos de deltagande företagen. Upplägget blev en succé med rekordstort antal deltagare och nöjda handlare. – Vi har fått så positiv respons på det ändrade upplägget att vi har beslutat att fortsätta med samma upplägg och göra ”Local Hero Shopping” permanent, säger Monica Stubé på Luleå Gratistidning. I tio år har Norrbotten Gratistidning hållit resetävlingen Sällskapsturen och många läsare har tagit chansen att skicka in sina svar tillsammans med finurliga motiveringar. Men med den pågående pandemin ändrades konceptet och vinsterna i form av värdecheckar och presentkort styrdes om till de lokala handlarna. Upplägget blev en succé med rekordstort antal deltagare och mer intäkter till de lokala företagen. – De lokala företagen, butikerna och restaurangerna har varit och är

hårt prövade i samband med pandemin och behöver all hjälp de kan få att komma igång igen. Det gäller för alla att försöka vara en ”Local Hero” och styra om sina köp till de lokala handlarna i sin närhet, fortsätter Monica Stubé. Alla blir vinnare Tävlingsupplägget är enkelt, de medverkande företagen får förutom annonsering under tävlingsperioden möjlighet att få ta del av vinsterna i form av värdecheckar och presentkort som är populära att lösa in. I praktiken innebär det att den lokala handeln gynnas på ett smart sätt. – Alla företag som medverkar är positiva till annonsupplägget. Annonseringen stärker deras varumärke men ger också direkta affärer – alla läser gratistidningen. Att de dessutom får lösa in värdecheckar och presentkorten med all merförsäljning det ger är en värdefull bonus. Beslutet om nya upplägget och permanent ändra detta togs efter förfrågan och initiativ av handlarna själva. Det är fortfarande tuffa tider för många av dem och vi behöver alla hjälpa till, förklarar Monica Stubé. Handla lokalt är viktigt Norrbotten Gratistidning har också under många år jobbat med ”Local

Följ gärna vår FB under veckan för fler uppdateringar! www.facebook.com/DjurensVarldLulea

Luleå

hero”-konceptet, som går ut på att gynna just lokalt näringsliv. Det är naturligt för gratistidningen, som ägs lokalt. – För många har det här året varit enormt tufft. Vaccineringen ger resultat och det har blivit mer och mer som normalt, så jag vill verkligen uppmana så många som möjligt att fortsätta att försöka undvika näthandel och handla säkert hos de lokala handlarna. Ett bra tips är att köpa presentkort hos den lilla butiken direkt och inte ett som gäller överallt. Inlösen av dem görs oftast till de stora kedjorna som för det mesta inte satsar i den lokala kulturen och föreningslivet på samma sätt som den lokala handlaren, avslutar Monica Stubé.

Adress: Betongvägen 1 L, Storheden • Tel: 0920-882 69 • Öppettider Vardagar 10-19 Lör 10-17, Sön 11-17

Fakta Local Hero Shopping: Tävlingen körs under vecka 3 till 8 under 2022. Följande orter i Norrbotten är med Kiruna/Pajala, Boden/Jokkmokk, Piteå/ Älvsbyn och Luleå.

Kampanj december: Skivor 1:-st, böcker 2:-st, gardiner 10:- för 2 längder. Vi tar tacksamt emot gåvor av alla de slag, ej möbler. Lämna det du/ni vill skänka i vår butik när den är öppen. Tack!

Källa: Luleå Gratistidning

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

www.djurensvarld.se

Rädda Barnens lokalförening Luleå-Gammelstad Öppettider i föreningens second hand butik: Måndag-lördag 11.00-15.00. Torsdagar öppet till 19.00. OBS! 7/11-19/12 söndagsöppet 11.00-15.00. Barnrättsveckan 18/11-24/11. 50% på allt till barnen. OBS! 2 skyltdockor till salu.

Välkommen in! Repslagargatan 16, Luleå, tel: 070-396 54 42


10

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Så väljer du rätt vit nyans till hemmet

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

BOSTAD Visst är det fler och fler som vågar välja färg framför vitt idag. Men vita nyanser är fortfarande väldigt populära att välja till hemmet. Men hur vitt ska det egentligen vara? Med hjälp av Flügger kan vi lista hur de olika vita nyanserna påverkar rummet. En smart guide för dig som planerar ditt nya boende, eller vill höga värdet på din befintliga bostad inför försäljningen. Vi vet att det är svårt att välja rätt nyans på vitt, det finns ju så många varianter att välja på. Råvitt, modevitt eller kalkvitt? Här kommer en guide till hur de olika nyanserna fungerar i rummet. Råvit Råvit är en nyans som ger ett tidsenligt och rent intryck. Nyansen passar de flesta andra kulörer eftersom den är neutral. Dessutom är det en av de ljusaste nyanserna som går att åstadkomma. Du bör vara försiktig med att använda denna nyans till stora och solblekta väggytor eftersom effekten blir nästan skärande vit. Råvit är en vit bas med inslag av

umbra som tillför värme på ett neutralt sätt. Modevit Modevitt skapar ett mjukt ljus till rummet eftersom nyansen är relativt mörk jämfört med andra vita nyanser. Därför täcker modevitt bra och är lätt att arbeta med. Modevitt innehåller umbra och ett stänk oxidgult vilket ger ett svagt gyllene ljus. Kalkvit Kalkvitt ger en antik känsla till rummet. Man kan likna den vid ett ark papper som har gulnat av solen och tidens gång. Var bara lite försiktig gällande artificiellt ljus på kalkvita ytor, resultatet kan bli att väggen ser grönaktig ut. Kalkvitt innehåller umbra, oxidgult och ett stänk av ren gul vilket skapar ett ägguleliknande krämigt intryck. Liksom modevitt täcker även kalkvitt bra. RAL9010 Kallas även industrins variant av vitt. Om du exempelvis köper sprutlackerade golvpaneler eller någon annan inredningsdel i vitt, till exempel skåpluckor så är det stor chans att dessa är RAL9010. Råvit får denna nyans att se gul och

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!

Vitt som vitt? Nej, det är faktiskt skillnad på de olika vita nyanserna.

sliten ut, en kombination som därför inte är helt lyckad. Nyansen innehåller små mängder av umbra och oxidgul. Tonen är ljus och varm med en tydlig dragning åt det gyllene. Kulöravvikelser är omöjliga att undvika, om du exempelvis byter från blank till matt färg så kan du se en liten skillnad i nyansen även om båda heter RAL9010. Om du dessutom kombinerar nyansen med en sprutlackerad panel så kommer även den kulören att avvika en aning i en tredje riktning så länge inte alla nyanserna kommer från samma tillverkare.

Gallerivitt Den här nyansen är en tvilling till råvitt och har liknande egenskaper, förutom en detalj, gallerivit är kall medan råvit är varm. Detta är alltså ett kallare, stramare alternativ till de populära krämiga vita nyanserna. Fyra tips när du ska måla vitt hemma 1. Med en vit bas blir även de diskreta färgerna tydliga utropstecken i rummet. Har du vitlaserade golv kan det vara bra att välja en varmare eller grå färg till väggarna för att det inte ska se för kalla ut.

2. Olika färgtillverkare tar fram egna färgkartor med kulörer som samspelar extra fint tillsammans. Vill du måla flera väggar kan det vara smart att hålla sig till en kollektion. 3. Undersök vilka vita nyanser du har på fönster, dörrar och paneler innan du målar väggarna vita. Olika typer av vitt skapar ett rörigt intryck. 4. Att välja rätt färgnyans bland alla burkar i butiken är svårt. Fråga gärna om hjälp och köp först en liten burk och provmålla hemma för att se vilken nyans som fungerar bäst i ditt hem. n Källa: Erik Olsson Fastighetsförmedling

FÅ BÄST BETALT FÖR DIN BOSTAD I LULEÅ! Gratis seminarium! Få bäst betalt Påverka bostadens värde Bästa säljprocessen Välkommen till en kostnadsfri föreläsning där fastighetsmäklare Jonas Nilsson ger Dig tips om hur Du optimerar Din bostadsförsäljning.

Måndag 1/11 kl 18:00 - 19:00 Storgatan 9, Luleå. KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

Vi bjuder på fika! Anmäl Dig till robin.lundgren@jnf.se, 076-28 28 116.


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

HUS MED KRYPGRUND Har du problem med fukt i krypgrunden? Unken lukt i bostaden? Vi har marknadens bästa och mest prisvärda lösningar! · Besiktningar av krypgrunder · Fuktmätningar · Förebyggande åtgärder · Fukt-och luktsaneringar · Byte av rasskydd · Byte av blindbotten

25 års erfarenhet 15-års trygghetsgaranti Läs mer om hur vi kan hjälpa dig på

www.hussaneringarinorr.se

FÖ IN R EN OM HU BÄTT SM RE ILJ Ö!

Den skördetid nu kommer Vi hjälper dig med avverkning och plantering med föryngringsgaranti. För nästa generation skog och skogsägare.

RING OSS IDAG!

Läs mer på sca.com/skordetid eller kontakta din lokala virkesköpare.

KAMPAN J!

GRATIS besiktnin g åtgärdsfö & rslag

30%

NYTTJA ROTAVDRAGET AV ARBETSKOSTNADEN

VI HAR EN UNIK PATENTERAD LÖSNING MOT FUKT, MÖGEL OCH LUKTPROBLEM Andreas Waaranperä Mob: 070-223 38 29 Tel: 0920-25 18 00 andreas@hussaneringarinorr.se Odlingsvägen 9, 954 42 Sunderbyn

byter sortiment

PASSA PÅ 25% REA på NYA utgående lagersängar 90 -120cm Flertal utställningssängar ska bort! Först till kvarn!

Information ang COVID-19 Vi har öppet som vanligt men vi har respekt för coronaviruset och dess framfart, därför jobbar vi enligt folkhälsomyndighetens direktiv i vår butik.

Sortimentet kan variera mellan butikerna

www.mobelhuset.nu

Se fler erbjudanden & övrigt sortimentet.

LULEÅ STORHEDEN 0920-25 04 60 | GÄLLIVARE 0970-128 00 KIRUNA 0980-151 70 | OUTLET Piteå Norrfjärden 0911-20 00 20

#mobelhusetskinnmobler

11


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

VI FUKTSÄKRAR ER FASTIGHET

Magnus Björk virkesköpare Råneå tel 0920-25 99 39

sca.com/skordetid

ENKELT SNABBT SÄKERT

”Hösten är en tid för nystart.”

RING 070-382 09 01 FÖR MER INFO Dela upp din betalning - Tillsammans med Wasa Kredit erbjuder vi dig ett smart sätt att dela upp din betalning. Istället för att betala allt på en gång betalar du ett mindre belopp varje månad. Prata med oss så berättar vi mer.

En av våra virkesköpare är Magnus. Hör av dig till oss med dina skogliga funderingar om framtiden. Du hittar din lokala virkesköpare på sca.com/skog eller i tjänsten Skogsvinge. Foto @ Michael Engman

BD GRÄV ÄR CERTIFIERADE OCH UTBILDADE INOM ENSKILDA VATTEN & AVLOPP. VI HAR ANSVARSFÖRSÄKRING.

Vi hjälper dig med avverkning och plantering med föryngringsgaranti. För nästa generation skog och skogsägare.

Tel: 070-382 09 01 • E-post: tomas@bdgrav.se www.bdgrav.se

! EUM

FÅTÖLJ HÄGGBOM

WIKA MÖBLER

1-202

1

97

1

VI FYLLER 50 ÅR

RS JUBIL

50-Å

12

REPRESENTANT PÅ PLATS UNDER FREDAG & LÖRDAG.

15%

RABATT

15%

EKENÄS FÅTÖLJ INKL. PALL Fårskinn skinnwille grey,

KAMPANJPRIS 17.990:Ord pris 29.150:-

TRÄ OCH METALLMÖBLER RABATT PÅ REPRESENTANT PÅ PLATS UNDER FREDAG & LÖRDAG.

Lagervara!

WIKA MÖBLER

www.englesson.se

gäller Englessons sortiment.

ADRESS

Möbelvägen 1 GAMMELSTAD

www.wikamobler.se

TELEFON

0920-25 30 30

ÖPPETTIDER

Mån - Fre: 10 - 18 Lördag: 10 - 15 Söndag: 11 -15

FÖLJ OSS @WIKAMOBLER


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

PREMIÄR FÖR

34 995:1 573 kr/mån

NYA HILDING! Hela sortimentet är Svanenmärkt och produceras på ett sätt som rekommenderas av Astma- och Allergiförbundet.

29 434:1 331 kr/mån

Sängarnas klädslar är tvättbara. Sängstommarna tillverkas av FSC-märkt trä från miljöanpassat och ekonomiskt hållbart skogsbruk.

Just nu 25% på hela Hildings sortiment! Family Plus kontinentalsäng

Family Plus ställbar säng

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony Style och spårat träben. 5 färger samt i storlekarna 120, 140, 210 cm bred. Rek. pris: 46 290 kr. Köp till trägavel för 4 662 kr Rek. pris. 6 660 kr. 2 st sängbord 4 690 kr Rek. pris: 6 700 kr. Gavel och sängbord finns i både ek natur och rökt ek.

80/90x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony Style och spårat träben. Finns i 5 färger samt i storlekarna 105 och 120 cm bred. Rek. pris: 39 245 kr.

7 545:-

25 990:-

380 kr/mån

16 495:769 kr/mån

1 182 kr/mån

769 kr/mån

Aspen kontinentalsäng

Orginal Plus ramsäng

Fyn ställbart sängpaket

160/180x200 cm. Svensktillverkad kontinentalsäng med ytmjuk bäddmadrass och ben. Zonindelad i 5 zoner och hel kassett i mellandelen. Finns i flera färger. Ord. pris: 24 995 kr. Köp till huvudgavel 3 477 kr. Ord. pris: 5 795 kr Finns även: 140x200 cm. 11 795 kr. Ord. Pris: 17 995 kr

80/90x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony vent och fyrkantigt svängt träben. Rek. pris: 10 060 kr. Finns i 5 färger samt i storlekarna 105, 120 och 140 cm bred.

160/180x200 cm. Ett sängpaket i snygg design med latex bäddmadrass och ben. Den 5-zonade vändbara resårmadrassen ger ett stabilt stöd under höften, möjlighet till att ändra komfort under höftpartiet. Finns i flera färger. Ord. Pris 37 980 kr. Köp till gavel 3 537 kr. Finns även i: 80/90x200 cm. 12 995 kr Ord. pris: 18 990 kr. 105x200 cm. 16 495 kr. Ord. pris: 24 290 kr

8 995:-

9 995:-

3 995:-

443 kr/mån

486 kr/mån

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

Sund Nova Kontinentalpaket

Jylland ställbar säng

Kontinentalsängspaket Nova. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 495 kr och 140x200 9 495 kr. Köp till gavel 995 kr.

80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr. 140x200 cm 14 995 kr.

Fryken ramsäng 80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr.

Thea sängbord

Tempur Bäddmadrass

Sund fibertäcken och kuddar

Färg Vit/Ek Mått 35 x 30 x 70 cm. Ord. pris: 1 420 kr

Icegrey 7 cm 90x200 cm

Kudde medium 50x60 cm Ord. pris: 450 kr

Nu 4 995 kr

Nu 338 kr

Rek. pris: 6 995 kr

Täcke medium 150x210 cm Ord. pris: 1 080 kr

180x200 cm

Nu 9 990 kr

NU

25%

Nu 810 kr

Rek. pris: 13 990 kr Begränsat antal!

1 250 kr Påslakanset, Dramsvik 150x210cm/50x60 cm. 100% Bomullssatin. Ord. pris: 639 kr.

Gustafsberg

Påslakanset Mosshed Flanell

150x210 / 50x60 cm, Grå. Bomulsspercale. Ord. pris: 599 kr

50x210 / 50x60 cm, 100% mjuk bomullsflanell. Ord. pris: 539 kr.

NU

199 kr

Örngott Ord. pris: 129 kr

NU

299 kr

NU

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

299 kr

NU Handla nu, betala i din egen takt.

49 kr

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.11.18

13


14

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Totalt 75 nya lägenheter ska byggas på Kronan. Byggbolaget Serneke går från att bygga åt andra till att även utveckla projekt i egen regi. Dessa husen i Kronandalen blir bolagets första egen-regi-projekt i Norrbotten. Arkitektskiss: Nordmark och Nordmark arkitekter

Klart med ny byggaktör i Kronandalen

RING ARNE KJELLANDER

073-020 59 33

NU FINNS VI ÄVEN PÅ BJÖRKSKATALEDEN 3B

kjellanderarne@yahoo.se • www.klenoderiet.se

Upp till 20% på våra storsäljare Mockfjärds är Sveriges ledande fönsterbytare. Vi byter fönster enkelt, tryggt och snyggt – självklart anpassat för just ditt hus och dina behov. Just nu ger vi dig upp till 20% på våra mest populära fönster och altandörrar i aluminium och trä.* Ett erbjudande du inte vill missa!

Trygg & förmånlig finansiering Vi erbjuder ett enkelt och förmånligt sätt att dela upp betalningen av ditt fönsterbyte. Finansiering i samarbete med Svea. Kampanjen gäller fönster och altandörrar ur serierna Ultimat och Prima t.o.m. 14 november 2021.

Boka ett kostnadsfritt hembesök mockfjards.se / 020-43 00 00

LULEÅ Ytterligare ett 70-tal nya bostäder ska byggas i Kronan­ dalen - med en ny bygg­aktör som etablerar sig i ­Luleå. Det står klart efter att kommun­styrelsens ­arbetsutskott beslutade om en ny om mark­ anvisning vid dagens sammanträde. Luleå får nu en ny bygg­ aktör, Serneke Sverige AB, som ska bygga 75 lägenheter i det återstående kvarteret i Kronandalens stadsdelscentrum. Den 25 oktober beslu­ tade kommunstyrelsens arbetsutskott om en kommande markan­ visning i Kronandalen. Ärendet, som gick upp vid dagens samman­ träde, gäller bygg­ bolaget Serneke Sverige AB, som planerar att bygga 75 ­lägenheter i ­Kronandalen. Kronandalens centrum växer fram Kronandalen är stadsdelscentrum i ­Kronan och binder ihop Lulsundsberget, ­Honnörsbacken, Kronan­

Kampanjrabatter: 1 till 3 st – 10% 4 till 6 st – 15% 7 st eller fler – 20% Läs mer på mockfjards.se

höjden, Östra Kronan, Kronanbacken och Kulturbyn Kronan. I Kronandalen har skola och idrottshall färdig­ ställts, liksom äldre- och omsorgsboende och flera flerfamiljshus och butiks­ lokaler. Kronandalens stads­ delscentrum kommer att bestå av fem ­kvarter och ett gemensamt parkeringshus. För fyra av kvarteren är markan­ visningarna redan fördelade. I det femte kvar­teret ska nu Serneke bygga 75 bostadsrätter. – Vi välkomnar ­Serneke, ytterligare en aktör som väljer att investera i Luleå. Just mångfalden av bostads­ bolag och boendeformer i Kronandalen är ett stra­ tegiskt val för att skapa en levande stadsdel för så många som möjligt, oavsett livssituation, säger Carina ­Sammeli, kommunstyrelsens ­ordförande. Ny markanvisning ­godkänd Bolaget kommer att erbjuda ett blandat utbud av bostadsrätter,

även lägenheter med fler rum och större yta som en anpassning till vad marknaden efter­frågar. Kommunstyrelsens arbetsutskott biföll i dag förslaget, att Serneke ska erhålla en markan­ visning för projektet. – Kvarteret Kojan har i vårt tycke Kronans bästa läge mitt emellan torget och stadsdelens största parkområde, ­Origoparken, säger ­Mikael Thorgren, regionchef Norr i bygg­ koncernen Serneke. Om allt går enligt plan blir det säljstart under våren 2022. Bostäderna beräknas vara klara under 2024/2025. – Vi börjar redan nu med att ta in ­i­ntresse­anmälningar via ­hem­sidan www.sernekebostad.se, säger Mikael Thorgren på Serneke. Källa: Vårt Luleå/ Luleå kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Vad är rot och rut?

Skogsdag med Ponsse

Rot avdrag ROT är en förkortning på Renovering, Ombyggnad, Tillbyggnad. Reparation och underhåll samt om- och tillbyggnad räknas som rotarbeten och ger rätt till rotavdrag om det utförs i, eller i nära anslutning till, en bostad som du äger och som du bor i. Bostaden kan också vara en fritidsbostad.

Rut avdrag

Välkommen till en skogsdag där Ponsse visar upp skördaren Scorpion och Norra Skog berättar om uttag av stolpar. På plats finns våra lokala skogsinspektorer. När: 5 november. Kl 11-14. Var: Alvik. Följ skyltning från Älvsbyvägen. Infart/parkering via Gunnarsvägen i Alvik. Anmälan till:

RUT är en förkortning av Rengöring, Underhåll och Tvätt. Begreppet rut-avdrag används för att beskriva möjligheten till skatteavdrag för husarbete. Exempel på tjänster är städning, barnpassning och trädgårdsarbete. Avdrag ges enbart för arbetskostnad.

Sebastian Enegren 070-625 39 00.

Vi bjuder på lättare förtäring.

Läs mer på: www.skatteverket.se

ONLINEVERKTYG FÖR PRIVATA TIDNINGSANNONSER • privat.gratistidning.com SÄLJES från

100:-

1

2

3

4

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

Vi installerar enbart luftvärmepumpar av högsta kvalitet som Bra värmekälla. klarar vårt kallaNaturlig klimat och trygg. Solklar villafavorit med lysande boendeekonomi.

Vi är certifierade återförsäljare och servicepartner för flertalet fabrikat.

tt nyttja

Passa på a

ROT! avdraget

Det finns en Bosch värmepump för alla hus och alla förhållanden; Jord, Berg, Sjö, Luft/luft, Frånluft och Luft/ Vatten. Alla med strålande energibesparing genom miljövänlig återvinning av lagrad solvärme. Tryggt köp med 6 års garanti + 6 år med tillvalsförsäkring. > Mer information: www.bosch-climate.se

– Vi monterar i hela Norrbotten!

Ring för en kostnadsfri offert! Kontakta oss för frågor om bergvärme eller luft/vatten: 0920-10906 • 0703432024 • www.naturvarme.nu

GRATTI S från

50 :-

15


16

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Tips kring solenergi

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE?

Beroende på vilka förutsättningar du har behöver du tänka på olika saker när du bygger din solanläggning.

TILL SALU - 13 MODULER Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm Nyrenoverade och toppfräscha!

FÖR BOSTADSRÄTTSFÖRENINGAR: • Solceller tappar inte i värde. Varje medlem får tillbaka investeringen vid försäljning då ni höjer marknadsvärdet på lägenheterna. Och föreningen har under tiden sparat pengar år efter år. Så det finns inga bra orsaker att vänta.

FÖR NÄRINGSBYGGNADER: • Industrifastigheter och kontor har båda stora möjligheter med solpaneler. Här kan ni använda er egenproducerade el rakt in i verksamheten – och slippa energiskatten på 35,6 öre per kWh (lägger man till momsen blir det 44,5 öre per kWh).

• Samordna föreningens och medlemmarnas elabonnemang så att ni kan förhandla ett samlat, bättre elavtal. Det gör att ni betalar en lägre abonnemangsavgift samtidigt som egenanvändningen av el ökar.

• Med egenproducerad solel har företaget ett stabilt elpris på upp till 30 års sikt.

• Anpassa storleken efter fastighetens konstanta elförbrukning (den så kallade fastighetselen) genom pumpar, belysning, ventilationsaggregat, hissar, kylskåp, laddboxar till bilar etc. • Ska ni lägga om taket? Det är ett perfekt tillfälle att komplettera med solceller.

TILLFÄLLE

• En bonus är att egenproducerad el gör det lustfyllt att spara energi. Egen el ökar samhörigheten ger bättre stämning i föreningen och en större energimedvetenhet.

MOBIL LÖSNING

FÖR VILLAÄGARE: • Bygg gärna solpaneler mot både väster och öster. Den västra genererar el till morgonen, den östra till matlagningen vid middagstid, det ger på så sätt en större täckningsgrad.

SNABB ETABLERING

• Undvik att bygga anläggningar under 3 kW, försök nå 6-12 kW. 55 kvm yta skapar 9 kW. Det ger 8 000 kWh och är en tredjedel av normalhusets behov.

• Solanläggningen ger bra förutsättningar för att miljöklassa fastigheten. Det både höjder värdet och fastighetens attraktionskraft. Du kan erbjuda hyresgästerna att använda solanläggningen och miljöklassningen i sin egen marknadsföring. FÖR ALLA: • Välj leverantör med omsorg. Ha bara en motpart genom hela affären. Handla alltså inte upp solanläggning i flera steg. Med en leverantör blir upphandlingen och installationen enkel och tydlig och du slipper diskussioner vid eventuella problem. • Granska leverantörskedjan så du vet att arbetsförhållandena är OK. På Svensk Solenergi hittar du godkända leverantörer. • Undvik leverantörer som inte är recycleanslutna. Fråga Svensk Solenergi. • Skapa sammanhängande, fria takytor för solcellerna/ solfångarna. Uppskjutande ventilationsdon och installationer skapar skuggor som kostar energi.

Beställ hem boken kostnadsfritt och få fler tips på www.indoor.se

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30

Källa: Energihandboken 2022 från Indoor Energy

BOOSTA

- din bostadsförsäljning Nå fler potentiella köpare, sälj snabbare och till högre pris genom att annonsera i din lokala gratistidning. Betala bara om bostaden blir såld - annars GRATIS! Mer info -Skanna QR-kod eller skicka e-post till boostad@gratistidning.com

GRATIS - om ej såld!

NÅ ALLA - inte bara de som är på Hemnet!

SKANNA MIG

MER INFO & KONTAKT

Luleå Gratistidning är kommunens största tidning och delas GRATIS ut till alla hushåll och företag. Med en BOOSTAD-annons i den når du fler potentiella köpare än någon annanstans. Upplagan är 41 000 exemplar. Den kommer i brevlådan en gång i veckan på onsdagar.


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

17

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på lokal

hög räckvidd

ger effekt

- Vi bokar gärna upp ett säkert telefon-, videoeller promenadmöte...

Företagare - vill du nå alla i Luleå? Välkommen att kontakta oss så hittar vi på en bra lösning! En sak till, vill ni ha större spridning så når vi även ut i Norr- och Västerbotten.

Kontaktformulär Monica Stubé Luleå Gratistidning

www.gratistidning.com

070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

Tips att skapa tillväxt... Att få ett gillande eller en delning på Sociala medier kan vara trevligt men i slutändan handlar marknadsföring om att skapa effekt och ”klirr-i-kassan”. Här riktar man sig bara till de som redan är ”fans”. ”Sociala medier är sociala medier. Engagemang för företag och varumärken är nära noll...”

Med riktade digitala kampanjer väljs en mindre målgrupp ut och man stänger ute de flesta. På det sätter missar man många potentiella kunder - du vet inte vem som behöver dina tjänster om sex månader. ”På lokala marknader som redan är väldigt små gör företagare sig en rejäl björntjänst genom att krympa dem ännu mer.”

Online-annonsering den nya dot.com bubblan 99% spill i digitala kampanjer Det har visat sig att efter alla mellanhänder, botfreud, adfreud och ad-blockers återstår endast en krona av satsade 100 kronor – det är ett spill på 99%. ”Det största robbery som någonsin ägt rum i mänsklighetens historia...”

Luleå Gratistidning

070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

Undvik långtidsavtal Riktade kampanjer exkluderar

Sociala medier är sociala medier

Åke Tapani

Att köpa sig bra placeringar i flödet på Google Ads eller Sociala medier förändrar inte antalet som söker eller klickar in sig på webbplatsen. Pengar som kunde använts till annan, riktig marknadsföring. ”Det är som att dela ut rabattkuponger till kunder som redan kommit in i din butik för att handla...”

Mediemarknaden förändras snabbt. Annonsörerna bör att vara flexibla. Undvik långtids- eller exklusivitetsavtal, så kan du synas och marknadsföra dig där det passar bäst just nu, inte där det passade bäst för två eller tre år sedan! ”Relationer skall förtjänas, inte bindas upp”

Tänk 60/40 Varumärke & Aktivering Tillväxt nås genom att nå så många som möjligt och inte bara de som redan valt dig. Bygg varumärke och jobba med aktivering samtidigt i ungefär lika stora delar. Optimalt är 60% varumärke och 40% aktivering. ”Reach is the name of the game...”

strategi g li å d en r ä lt a it ig d t ...enbar bästa! et d r ä lt a it ig d h oc t n ri p en mix av


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

18

146 500 ex.

- upplaga 100 procent Norrbotten

600 ex.

15 000 ex

+ 116

4 000 ex

Ni når 116 600 fler hushåll och företag med Gratistidningarna än med NSD + Kuriren

3 000 ex

41 000 ex

15 000 ex

I Norrbotten bor det ca 250 000 personer. Det finns cirka 125 000 hushåll och 12 000 företag i länets 14 kommuner. Med annonspaketet 100 procent Norrbotten syns er annons i Malmfälten, Tornedalen, A-kommunerna och i Fyrkanten. Ni når alla hushåll och företag en gång i månaden i starka lokala gratistidningar.

21 000 ex

Upplagan är 146 500 ex, 116 600 ex fler än NSD och Kuriren. (TS 2020 NSD + Kuriren 29 900 ex, exkl digital & friex).

Enkelt med en kontakt och man når hela Norrbotten. Alla läser gratistidnignen! /från en nöjd annonsör

5 000 ex

BOKA ANNONS

ÖSTRA - Haparanda, Överkalix & Övertorneå

Bokning eller frågor kontakta din lokala gratistidning eller använd QR-kod till kontaktformuläret!

18 500 ex

Upplaga (tusental)

70 - (68 200) 60 50 40 30 20 10 2005

(29 900)

2010

2015

2020

Diagram: Upplaga NSD+Kuriren 2005-2020

M er info

QR-KOD

NSD + Kuriren 29 900 ex* 10 000 ex

20 100 ex* 10 900 ex* Kuriren

NSD

14 000 ex

*Tidningsstatistik 2020 (exkl digital & friex) NSD, Kuriren med ägarna Norrköpings Tidningar

År

- det bästa lokala räckviddsmediet

www.gratistidning.com


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

19

VALGUIDE 2022

Min fråga till kommunpolitikerna!

- Direktlänk till formulär!

Det är hårt tryck på bokningar inför jul- och nyårshelgerna.

Nu släpps Nattåget Norrlands vinterbiljetter Nu har Vy Tåg öppnat bokningen för resor med Nattåget Norrland under jul- och nyårshelgerna. Samtidigt blir det möjligt att boka en resa med Vy Tåg hela vägen från Karlstad till Riksgränsen och Narvik vissa dagar. Nu går det att boka resor med Nattåget Norrland under jul- och nyårshelgerna och fram till den 28 februari 2022. Från den 25 oktober öppnar även trafiken till Narvik för den som vill resa in i Norge. – Vi upplever ett hårt tryck på bokningarna inför jul- och nyårshelgerna. Därför vill vi uppmana

våra resenärer att vara tidigt ute med att boka sin nattågsresa med oss om de vill resa hem till Norrland under julen, säger Vy Tågs marknadschef Marie Torneus. Samtidigt utökar Vy Tåg sin trafik med avgångar mellan Karlstad och Stockholms central under vissa dagar, via Örebro och Västerås. – Genom ett samarbete med Värmlandstrafik kan vi erbjuda resenärer från Värmland en resa med oss hela vägen från ­Karlstad till Riksgränsen och Narvik, med byte i Stockholm. Vi ­erbjuder denna möjlighet då

intresset är extra stort, i anslutning till julen, sportlovet och påsklovet, säger Marie Torneus. Förbindelsen från ­ arlstad till Stockholm K körs den 12, 19 och 26 december 2021, den 13, 20 och 27 februari 2022, den 6 och 13 mars 2022 samt den 10 april 2022. Även vissa dagar under augusti och september 2022 är det möjligt att resa med Vy Tåg från Karlstad till fjällvärlden. Källa: VY

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Luleå kommun? Luleå Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: lulea.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga! Välkommen att vara med och påverka!

Guide inför valet 2022 delas ut med Luleå Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Ta chansen att göra Norrbotten bättre Nu händer det, Norrbotten kommer att växa och så även Sjukvårdspartiet! Sjukvårdspartiet är ett regionalt och lokalt parti med hälso- och sjukvården som viktigaste fråga. Vi finns representerade i flera kommunledningar samt i region Norrbottens ledning där vi är största parti. Valrörelsen har börjat och vi vill gärna välkomna dig, som funderat men inte tagit steget, att bli medlem i ett växande parti. Vi kommer att behöva dig och din medverkan i olika sammanhang både före och efter valet nästa år. Ta chansen och påverka allas vår framtid i Norrbotten.

Anmäl ditt intresse till vårt partikansli: 0921-515 40 eller kansliet@sjukvardspartiet.nu

Ett växande parti med sakfrågorna i centrum www.sjukvardspartiet.nu


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

20

Nordeas vetenskapliga pris till Jessica K. Ljungberg VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

NORRBOTTEN

FORSKNING

BUSINESS 2021 års Vetenskapliga pris från Nordeas Norrlandsstiftelse tilldelas Jessica K. Ljungberg, professor i teknisk psykologi vid Luleå tekniska universitet. − Jag känner mig oerhört hedrad och tacksam över denna fina utmärkelse av min forskargärning. Särskilt glad är jag över att min forskning om åldrande och minne uppmärksammas eftersom det är ett oerhört angeläget forskningsområde. På grund av den snabbt växande gruppen av äldre i vårt samhälle så kommer åldrandeforskningen att kräva stora insatser inom en mycket snar framtid och därför gläder det mig enormt att min forskning ligger inom Nordeas prioriterade områden, säger Jessica K. Ljungberg.

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Nordeas vetenskapliga pris inrättades 2006 av Nordeas Norrlandsstiftelse och tilldelas framträdande forskare vid Luleå tekniska universitet. Det ges till forskare med god utvecklingspotential och vars forskningsresultat bidrar till tillväxt och utveckling.

Forskaren ska vara en god företrädare för universitetet. Prissumman är på 100 000 kronor. Motiveringen till årets pristagare Jessica K. Ljungberg lyder: ”Professor Jessica Körning-Ljungberg är ämnesföreträdare for forskningsämnet teknisk psykologi vid Institutionen for hälsa, lärande och teknik. Hon bedriver forskning inom flera olika områden och kontexter och med många olika vetenskapliga arbetssätt. Bredden i hennes forskning visar sig i frågor som omfattar till exempel hälsosamt åldrande, människors kognitiva förmågor kopplade till ensamhet, ADHD, datorspelberoende, utbildning, stress och flerspråkighet. Alla dessa forskningsområden ger förståelse för och bidrar till högre livskvalitet och ett mer hållbart förhållningssätt, vilka i allra

Jessica K. Ljungberg, professor i teknisk psykologi vid Luleå tekniska universitet och Anna Edin, marknadsområdeschef Nordea. Foto: Luleå tekniska universitet

högsta grad ligger i Nordeas intresse. Professor KörningLjungberg disputerade 2006 och har gjort en mycket stark vetenskaplig karriär. Hon har erhållit forskningsmedel från flera av de mest framstående forskningsstiftelserna i Sverige och från stora aktörer i svenskt näringsliv. 2014 beviljades hon Wallenberg Academy Fellows forskningsstöd. Hon har visat prov på stor vetenskaplig produktion,

har ett stort internationellt kontaktnät och har flera uppdrag inom internationellt vetenskapssamhälle. Jessica Körning-Ljungbergs engagemang i forskar- och grundutbildning är starkt. Hon handleder ett flertal doktorander och leder nu arbetet med att bereda möjligheten att etablera psykologutbildning vid universitetet.” − Nordea vill stå upp för allas lika värde och möjligheter, som är några av våra viktigaste värderingar. Det känns därför ytterst rele-

vant och väldigt värdefullt att få överlämna Nordeas vetenskapliga pris till en forskare som i sin forskning arbetar med det som tillhör våra viktigaste värderingar. Jag ser fram emot Jessicas fortsatta forskning med stor spänning och nyfikenhet, säger Anna Edin, marknadsområdeschef Nordea. n Källa: Luleå tekniska universitet

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

För dig som vill jobba inom Restaurang Näringslivstidning och näringslivssajt från Norrbotten Gratistidning UTBILDNING LULEÅ

YARN 5-årsjubilerande sid 5 Filmbyrå satsar -

NÄSTA NUMMER KOMMER v.46

17 november 2021

s Flygchefen Tobhia om, Wikström laddar från flygvapnet till 4 näringslivet - sid

MEDIA LULEÅ

1 15 SEPTEMBER 202

och näringslivssajt Näringslivstidning tidning från Norrbotten Gratis

NORRBOTTEN.COM

STÄDNING PITEÅ

i Piteå! Välstädat storsatsar

INDUSTRI PAJALA

vnadsfråga ”Gruvan är en överle sid 6 för kommunen” -

STORA JOBBMÖJLIGHETER: HÖG EFTERFRÅGAN PÅ KOCKAR!

SÖK NU TILL VÅR UTBILDNING OCH BLI LULEÅS NÄSTA

STJÄRNKOCK

- sid 7

UTMÄRKELSE GÄLLIVARE

, Julia i Gällivare är utsedd Årets Företagare 3 Djurklinik AB - sid Engqvist Lapplands

I Business Norrbotten lägger vi fokus på lokal handel, affärer, företagande och näringsliv med inspirerande läsning och bra erbjudanden från våra annonsörer. Upplagan är 100 000 ex. (fyra gånger per år)

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Kontakt Astar: 010-43 44 000 | info@astar.se Kontakt VUX: 0920-45 30 00 | lulea.kommun@lulea.se Utbildningen är framtagen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Luleå kommun. Utbildningsstart är i februari. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

www.astar.se

- det bästa lokala räckviddsmediet


Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

21 DETTA ÄR EN REDAKTIONELL ANNONS FRÅN ASTAR

Så fick Helena jobb innan hon gått klart sin utbildning Till följd av pandemin har många kockar valt att lämna yrket. För ­Helena Hellström, 21, har yrket snarare gett henne en tro på en ljus framtid. ­Hennes kockutbildning på Astar pågår fortfarande – men redan nu har hon fått jobb på Hemmagastronomi i Luleå.

K

ockutbildningen på Astar är en kommunal utbildning som är cirka ett och ett halvt år lång och bedrivs i nära samarbete med några kommuner i Norrbotten. Efter pandemin finns det i dag en allmän brist på kompetens i restaurang­ branschen, men även en specifik brist på kockar. – Vi välkomnar alla som vill byta till branschen, framtiden inom yrket ser ljus ut nu efter pandemin. Det är viktigt att vi får in många som vill utbilda sig, säger han. Helena Hellström som går kock­ utbildningen på Astar är en av fyra elever från Astar som har fått ha sin APL (arbetsplatsförlagt lärande) på ­Hemmagastronomi. Hon blir klar med sin utbildning i januari men jobbar redan nu extra på restaurangen. Efter utbild­ ningens slut är förhoppningen stor och möjligheterna goda att få ett fast jobb på Hemmagastronomi. – Alla elever som vi haft från ­Astar under åren har faktiskt fått jobb. ­Astar-eleverna är väldigt ambitiösa, och Astar har under åren skickat elever av jämn kvalité som är genuint ­intresserade av yrket, vilket är väldigt kul, säger ­Simon Laiti och fortsätter: – Branschen skriker efter ­kompetent personal. Du kommer aldrig att gå ­arbetslös om du har ett brinnande

intresse för att laga mat och vill lära dig laga mat. Helena Hellström har tidigare jobbat som administratör men har alltid haft ett intresse för matlagning. Ett intresse som växte alltmer och som till slut fick henne att söka till Astars kockutbildning. För ett år sedan började hon utbild­ ningen med förhoppningen om att ­påbörja en ny yrkeskarriär i en helt annan bransch. – Jag såg av en slump att det skulle starta en kockutbildning och jag tänkte “varför inte”? Så jag sökte och kom in. Jag har alltid tyckt om att arbeta med händerna och velat ha ett praktiskt yrke, och matlagning har alltid varit ett stort intresse för mig, säger Helena.

Lär sig på en arbetsplats

På Astars utbildningar är arbetsplats­ förlagt lärande en stor del av under­ visningen, vilket Helena Hellström ser positivt på. – Det är en stor fördel att man får ­prova på yrket och uppleva restaurang­­k­änslan på riktigt. Sedan tror jag att man lär sig bäst när man får göra saker prak­ tiskt, i en verklig miljö, säger hon. Under utbildningen varvas teori och hemstudier med APL, något som Helena tycker är bra, eftersom man på så sätt har möjlighet att lägga upp studierna som man själv vill.

Vad vill du säga till dem som funderar på att gå en liknande utbildning?

– Sök! Om du har ett brinnande ­intresse för matlagning så tveka inte.

80 procent fick jobb direkt efter utbildningen

I förra klassen som gick kockutbild­ ningen på Astar fick hela 80 procent av deltagarna jobb direkt efter genomförd utbildning. Detta mycket tack vare det goda samarbetet mellan Astar och ­restaurangbranschen. – Vi har många arbetsgivare som hör av sig till oss som ser vår utbildning som en stor fördel att väva in nya förmågor i sin verksamhet. Om vi hittar rätt elev till rätt plats så finns det stora chanser att det resulterar i en anställning, säger Stina Björkén, kocklärare på Astar. Hon påpekar att det är intresset för branschen som styr möjligheterna till framtida jobb. – Det är elevens genuina intresse för yrket som styr vilka möjligheter som Vill du också göra som Helena: utbilda dig till kock och få goda chanser till jobb? Då är du varmt välkommen till Astar! • Start februari 2022

finns. Vill man jobba så finns det jobb, och med vår utbildning och våra kontak­ ter i branschen förmedlas även vägen dit. Vi gör alltid ett individuellt hänsyns­ tagande utifrån de mål och kriterier som finns inför val av APL-plats, säger Stina Björkén. Text och foto: Nandini Burman, anställd på Astar AB

• Sök senast: Se vuxenutbildningen i din hemkommun • Studietid: Cirka 15 månader • CSN-berättigad

Du söker utbildningen via vuxenutbildningen i din hemkommun (Luleå, Boden, Piteå, Älvsbyn och Kalix).

Astar Luleå, Boden, Piteå, Älvsbyn, Kalix: Komvuxutbildningar inom Restaurang • Bygg & anläggning • Gästvärd, hotell & turism mot besöksnäringen • SFI


22

Motorblocket

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Pop-ikonen Renault 4L firar 60 års-jubileet med en makeover MOTOR I år firar ikoniska Renault 4L 60 år, en bil som blivit en riktig framgångssaga. Den tillverkades i 28 länder och har sålts i mer än 8 miljoner ex i över 100 länder under 30 år! För att fira 60-års jubileet och för att uppfinna bilen på nytt inleddes ett samarbete med designern Mathieu Lehanneur. Resultatet är SUITE N°4, en konceptbil inspirerad av ett nomadboende som kommer att presenteras idag. Renault har valt att fira modellen hela året med olika initiativ. Till exempel lanserade varumärket en global kampanj för sociala medier som publicerade innehåll varje månad och internationella medier fick möjlighet att ta en tur i olika historiska Renault 4L-modeller. Dessutom har en samling med 30 olika upplagor av Renault 4:or visats sedan 8 oktober 2021 i Atelier Renault på ChampsElysées i Paris. Renault x Mathieu Lehanneu Firandet fortsätter med fler överraskningar att vänta innan året är slut. Idag

uppmärksammar vi samarbetet mellan Renault och franska designern Mathieu Lehanneur. Design och innovation inom mobilitet har alltid varit viktigt för Renault och designern Mathieu Lehanneur. ”Samarbetet med Mathieu Lehanneur känns helt naturligt”, säger Arnaud Belloni, marknadsdirektör på Renault. ”Vi bad Mathieu designa en konceptbil som visade på hans vision av 4L. Den färdiga produkten är extraordinär. Det är en bil som verkligen har allt som varumärket har satt sig att uppnå genom den strategiska planen för Renaulution: att skapa moderna och innovativa bilar som väcker känslor.” Mathieu Lehanneur och Renaults Color and Trim Design-team arbetade tillsammans för att ta fram konceptbilen SUITE N°4. En ny bilupplevelse och en Renault à vivre både inifrån och ut. Renault Suite No 4 Mathieu Lehanneurs konceptbil drivs av bilens och arkitekturens parallella världar. SUITE N°4 är en hyllning till Renault 4L,

Har du rätt vinterdäck? Vi har vinterdäck i alla prisklasser, budgetdäck till årets testvinnare.

Boka på 0920-22 50 90

Pop-ikonen Renault 4L firar 60 års-jubileet med en makeover – konceptbilen Renault Suite No4.

som kanaliserar samma rena, diskreta och enkla anda samtidigt som man prioriterat effektivitet, spontanitet och en strävan att vara samtida. ”SUITE N°4 är en ny typ av transportmedel och reseupplevelse. Jag ville slå samman bil- och arkitekturvärlden för att skapa ett utomhusrum. Bilen tar dig vart du vill, oavsett om det är ut till havet, mitt ute på en åker eller inne i staden du alltid har drömt om, bättre än den finaste hotellsviten,” säger Mathieu Lehanneur. SUITE N°4 har samma yttre mått och linjer som den ikoniska modellen men

med en radikal twist. Den bakre delen och bakluckan har ersatts med ett tåligt genomskinligt plastfönster. De transparenta solpanelerna på taket släpper igenom ljuset samtidigt som de hjälper till att ladda batteriet i bilen, som har eftermonterats och nu är 100% elektrisk. Bilens front har samma ikoniska strålkastare, linjer och silhuett som originalet. Grillen är i polerad aluminium och vågformad, vilket ger bilen en perfekt flytande och dynamisk effekt. Bilens kaross är målad i tre lager av färg som gör att det liknar lera/cement. Interiören är också

inspirerad av en bostad och kombinerar bilens tekniska krav med franska art de vivre. Sätena och instrumentbrädan är klädda i gul sammet. Utrymmet bak är inklätt med ett tjockt, ribbat chenilletyg för ett robust utseende. Bolsters och kuddar kompletterar bagageutrymmet, förvandlat till ett rörligt rum. Precis som för 4L på den tiden, är allt material ”tillverkat i Frankrike” och levererat av hantverkare i Paris. n Källa: Renault Group Läs hela artikeln här:

SUBARU XV SÄKERHET FÖR ALLA

BOKA ONLINE - www.luleabilodack.se Snabbt - smidigt - enkelt Boka in på vårt däckhotell.

Vi rekommenderar MICHELIN

X-ice North 4

SUBARU XV med Active-paketet

339.900:–

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

Öppettider: Vardagar 8 - 17 Lunchstängt 12 - 13 Helger Stängt

MALMHAMNSVÄGEN 1, SÖDRA HAMN

ppettider M n-fre 09-17 L r 11-14

V lkommen till oss!

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 7,9 l/100 km, CO2-utsläpp 180 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

3 ÅRS FRI SERVICE*


Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

23

JOHN DEERE TRAKTORER FÖR ALLA UPPGIFTER!

Den lilla jätten. Perfekt hemma på gården.

John Deere 5E-serien

Fyra modeller på 50 -75 hk. Kopplingsfri fram/bak samt mycket annat.

Prisex. John Deere 5058E / 60 hk / 4WD med frontlastare från

449.000:-

www.norrmaskiner.se

Priser exkl. moms

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt 0920-288 950, 288 951, 288 953

TA HAND OM DIN BIL! Inför vintern behöver bilen ofta en extra genomgång! Ring till oss Boka online

0920 - 22 80 33 www.ahlqvistbil.se

Kamremsbyte Motorelektronik Motorreparationer

Oljebyte Bilelektronik ABS- system

Däckhotell Däckskiftning Hjulinställningar

LYSER A I R B A G D IN MO T OR ELLER L A M PA V ? i f e ls ö k e o c h slä r, å t gär dar c ke r la mpan å t d ig!

BILVERKSTAD

AHLQVIST

BIL & MOTORTEKNIK Mån-fre 07.00-16.00 | Lunchstängt: 12.00-12.45 | Torpslingan 15, Luleå


Nöje & Evenemang

24

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Lös

KORSORDET v. 43

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Luleå Gratistidning vecka 44.

BRUTTA

VISAS JAMES PÅ

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 1/11 kl. 12.00.

FUKTA REJÄLT

TALANGJAKT PÅ TV4

SLANG FÖR TATTOOS

Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

PRÄSTSKRUD

Luleå Gratistidning, Hermelinsgatan 1, 972 34 LULEÅ

KLIPPA TILL DIALEKT

CESSION

Märk kuvertet ”KORSORD 43”

PRAKTIK FÖR LÄKARE SERBIEN

ÅNGERFULLA HUNDAR

SKREV MILNE OM FOSFOR

INLEDER NYSNING GALEAS VIKTIGT I DRY BLÅSA KALLT MARTINI

GIRIG MUSIKBOX

BONDCHEF

RIKTIGT DÅLIG

..

ÖREBRO LÄN

HAR 50 STATER

KVARTAL

NOAS SKAPELSE GOTT OCH BRA

TRANSSEXUELL

EN SKIVA

FÅNGA STJÄLA

PÅ BIL FR HAAG

KÄND SOM

FEM

GIGABIT

LÖSGÖRLIG

SEGERTECKEN

NOLLA --

89,3

www.radiolulea.se

Torsdag 28/10 07:45-08:00 - Inför KF (R) 08:00- slut - KF budget (R) 20:00-21:00 - Radio Röd (R))

(R) = repris

Onsdag 3/11 18:00-19:00 - Radio S (R) Torsdag 4/11 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Tisdag 2/11 18:00-19:00 - Radio S 20:00-21:00 - Radio Röd

Övriga tider får du lyssna till Radio X, som sänder en slinga med kommun-, regionoch länsinformation samt evenemangstips inom fritids och kultursektorn.

TYSKT AB LYSANDE KRÄVA

LEDDE ARAFAT

SKREV KAJSA KAVAT

EN TYP AV KORSNING

SANS

GRIMAS BIBBLANSYSTEM ALBUM KVART

FÖRE DETTA

..

RÖTA

FART

RHENIUM

KVÄVEOXID

JAPAN PÅ WWW

STÖP

50 I ROM

P R I A E N R O 0 S T A A B B L R E U T P T

SA EMLIG ARMÉ CUPIDO

EINSTEINIUM DRAGÉ

NYCKELBOLAG

HASTIGA

2

BOK AV PUZO INUTI

K L A S S I S K

I

VANÄRA KRÄKAS

U B L O K A A

TVI VALE

FORMAT FÖR PAPPER

KVISSLOR

1

4

7

VALFLÄSK

S P Ä C K

K Ä N P L Y D C I R K N E

D A S T O E L L L

LIKSTRÖM

NOLLA

INDIANA

AC/DC

DELAR ALLT

Vinsten skickas med med posten. Vinsten skickas posten.

från 1950/60/70-talet. Alla modeller av intresse! Smsa gärna en bild till mig: Fredrik: 073-6108701

...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

3

4

5

7 8 9

10 11

12 13 14

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

3

8

1

3

6 Postadress:............................................................................................................................................... 3 2 4 9

2

6

6 5

9 1

7

3

4

3

3

5

9

Adress:...................................................................................................................................................

2 1

1

4 3

7

1

4 9

6

5 4

8

8

Namn:.....................................................................................................................................................

Gamla lampor köpes! EFTER POST SCRIPT- KORALLÖ UM

2

7

2 MELLAN PASSETIDNING GAMMAL FÖR PAROCH UNGA TOUT ÄLDST

......................................................

v.43 - 29 oktober

6

3

5

Å L A D A

1

3

RINGLA

DANMARKS LANDSKOD

Namn:

Melodikrysset v.43 - 30 oktober

9

6

FINNS PÅ JÄRNVÄG

S L I P E R S

2

9

1

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C41. Foto: Shutterstock

SÅNT SOM RÖR IRLAND

KLAVER

RESISTANS

7 4

Vinnare av 1 trisslott: Maj-Britt Önnervall i Luleå L I A G G P P L A T M S R V I L L E X Ö L T E M P O I N U T I G J K O R T K L I P

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

KÖPES

Vinnare av korsord v. 42 GRAV OCH SÄNG

Melodikrysset Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

FM

--

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

Radio Luleå

SNAGGADE

FÖRBJUDEN

FÖRA

ÄR OLJA, GULD OCH GAS

PÅ INSIDAN

BRUTAL

STARTAD

DET ÄR ABBA

1000

STOR SPORT I SYDAFRIKA

BIRA

PASS NEGATIV FINNE

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/lulea

GÖR BRASAN

--

SIGNUM FÖR GRAFFITI

GREKISKA CHI

UTTALAS "O" I FINLAND

PAR OCH DUVA

--

URGAMMAL

INDISKT SKAFT STILLA- SPRÅK TILL LIE STÅENDE BÖTER HYLLA

© Content Central. Halvkrysset 2013-C42. Foto: Shutterstock

SLUMPA BORT

7

8

9

9

7 5

1

Sudoku vecka 43 Lycka till!

2 6 9

5


Nöje & Evenemangtabl.

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

E

LOPPIS

HANTVERKSMARKNAD I VITÅ FOLKETS HUS VinOteBrtS!id

S V E R I G E S S T Ö R S TA S V E R I G E S S T Ö R S TA

25

2

199

l. Etab 2 199

börjar!

Söndag 31 oktober kl 11.00-15.00

Många fina hantverk och lite annat. Julklappstips! Servering, fika, smörgås, hamburgare, lotteri, m.m. Välkommen! Vitå BK

Njut av en kopp te i höstmörkret

Loppis på Kronan i Luleå Öppettider vecka 43 Torsdag 28/10, 17-20 Lördag 30/10, 10-14

Glad Halloween!

Buuuuu!

Välkommen Välkommen till folkfesten! till folkfesten! Lördag 30:e okt ARCUSHALLEN LULEÅ

Lördag 30:ebland okt Kom och fynda Kom fyndaprylar. bland 100 och 000-tals Sportgrejer, dekor, porslin, heminredning, 100kläder, 000-tals prylar.

Inredning nytt och vintage, roliga detaljer, Magnetramen, kuddar, gardiner, gammal dörr, belysning till PAX garderob, vitt kakel, badrumsskåp, lister och byggmaterial mm.

Instagram: Loppislovers Adress: H4 Kronan, (Kaserngatan 4), Luleå Välkommen!

ARCUSHALLEN LULEÅ

vinylskivor, barnvagnar, leksaker & mycket mer. Sportgrejer, kläder, dekor, porslin, heminredning, vinylskivor, barnvagnar, leksaker & mycket mer.

VINTAGE & ANTIKT VINTAGE & ANTIKT KAFFE-FIKABRÖD-SMÖRGÅSAR

Medlemsträffar i Boden och Luleå

Medlemmar och intresserade hälsas välkomna! BODEN: Fysioterapeuterna Agneta Daunfeldt och Anna-Katarina Bredhult håller föredrag om LÄMPLIGA RÖRELSER FÖR BENSKÖRA. Vi bjuder på fika. PLATS: Robbgården Hembygdsområdet, Boden TID: 2 november 13.00-15.00 LULEÅ: Sjuksköterskan Ulla Nordmark från osteoporosmottagningen, Sunderby sjukhus informerar om arbetet på mottagningen. Vi bjuder på fika. PLATS: EFS-kyrkan, Stationsgatan 48 Luleå TID: 2 november 13.00-15.00

VARMT VÄLKOMNA!

Styrelsen Norrbottens läns Osteoporosförening

OSTEOPOROS FÖRBUNDET

SOUVAS-KORV-HAMBURGARE KAFFE-FIKABRÖD-SMÖRGÅSAR SOUVAS-KORV-HAMBURGARE Öppet 10.00 - 17.00, Entré 50:-

Barn under 140 cm fri entré i målsmans sällskap Öppet 10.00 - 17.00, Entré 50:Barn under 140 cm fri entré i målsmans sällskap www.arcusfyndmarknad.se www.arcusfyndmarknad.se

TÅGMARKNAD Köp och sälj modelltåg och tågprylar – gammalt och nytt

Boka försäljningsbord senast 29/10 för 200 kr, ring tel 0920-25 00 16

LÖRDAG 6/11 kl 10-15

Norrbottens Järnvägsmuseum

Höstlov på museet Program 30 okt–7 nov

HALLOWEEN Lördag 30 oktober 11–15 Karva din egen pumpa. Vi har pumpor till försäljning (50 kr/st), verktyg och inspiration. 11–16 Tipsrunda för barn inne i museet.

Sön 31 oktober

11–16 Tipsrunda för barn inne i museet

Tis 2 november

FAMILJEN Konsert

FÖRELÄSNINGAR MUSIK FILM TEATER OCH MER!

10-12 13-15 10-16 10-16

Workshop med skräp: ”Musik” Workshop med skräp: ”Musik” Pyssla själv i pysselrummet Tipsrunda för barn inne i museet

Ons 3 november

10-12 Workshop med skräp: ”Konst” 13-15 Workshop med skräp: ”Konst” 10-20 Pyssla själv i pysselrummet 10-20 Tipsrunda för barn inne i museet 18-19.30 Workshop: Kreativ verkstad

Tor 4 november

LÖRDAG 30 oktober

10-12 13-15 10-16 10-16

Workshop skräp: ”Ansiktsmask” Workshop skräp: ”Ansiktsmask” Pyssla själv i pysselrummet Tipsrunda för barn inne i museet

Fre 5 november 10-12 13-15 10-16 10-16

Lör 6 november, 11–16

Alla helgons minnesträd i caféet – skriv en hälsning till någon du saknar och häng upp i trädet. Tipsrunda för barn inne i museet.

Sön 7 november, 11–16

Alla helgons minnesträd i caféet – skriv en hälsning till någon du saknar och häng upp i trädet. Tipsrunda för barn inne i museet. Höstlovsfika: Bulle + Festis 25 kr Lördag 30/10 säljer vi halloweenbakelser i caféet

a säck kan du ät Medhavd mat et tisdag–fredag m i matsäcksrum

Fri entré till alla aktiviteter. Drop-in till workshops.

Workshop med skräp: ”Vävning” Workshop med skräp: ”Vävning” Pyssla själv i pysselrummet Tipsrunda för barn inne i museet

LULEÅ CENTRUM Storgatan 2. www.norrbottensmuseum.se


Nöje & Evenemang

26

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

LULEÅ

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com LULEÅ

RESTAURANGLISTA - SE VÅRA LUNCHER • Akvarellen • Alcatraz • Aurorum • Bastard Burgers • Bistron • Byns Kök • Börje Olssons Konditori • Café Nouveau • Zaap • STUK • LIVE • En trappa upp • Friends Fika & Food • Green Thaikök • Gunnars Kök • Hemmagastronomi • Hotell Savoy • Ormberget • The Bishop Arms • J&J Restaurang Catering • Kalaskulan • Korvgubben • Köksverket • Arkipelag • Teknikens hus • Taco Bar • Luleå Hockey Restaurang • Panelen Steakhouse • Björkskatans Restaurang • Unik Kitchen & Café • Coop Restaurangen • Strömmingsvagnen • On Wheels • O'Learys Vit text - även digitala bonusstämplar

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I LULEÅ GRATISTIDNING

Glad Halloween!

Lunchpris 110 kr, kl 10.30–13.00

Ons

27 okt

Viltskav med svamp och rotsaker samt potatispuré och rårörda lingon Sotad lax med hollandaisesås och krossad potatis med örter, rödlök och citron Krämig risotto med Parmigiano, svamp och bacon Veg: Potatisterrin med chevréost, svamp och pepparcremé fraiche

Tors Pulled chicken med bearnaisesås och rostade potatisklyftor med gräddsås, rårörda lingon, pressgurka och potatipuré 28 Persiljejärpar okt Pasta penne med gorgonzola och strimlad oxfilé Veg: Potatisterrin med chevréost, svamp och peppar-creme fraiche Fre

29 okt

Buuuuu!

Helstekt fläskfilé med pepparbearnaise, rödvinssky och pommes frites Köttbullar med gräddsås, rårörda lingon och potatismos Spagetti Bolognese Veg: Potatisterrin med chevréost, svamp och pepparcremé fraiche

2

nov

♥ Vilken musik spelas ♥ Vilka ord används ♥ Vilka känslor förmedlas ♥ Vilka dofter sprids

Mån Kebab med pommes frites och goda tillbehör 1 Köttbullar med gräddsås, rårörda lingon och potatismos nov Spagetti Carbonara Veg: Svampflarn med picklade rotsaker och basilikayoghurt Tis

Vad händer på din må braiga kanal? ♥ Vilka färger målas

Grillad karré med chipotlebearnaise och rostad potatis Pestogratinerade pannbiffar med ört-och vitlökskrossad potatis och rödvinssky Pasta penne med gorgonzola och strimlad fläskfilé Veg: Svampflarn med picklade rotsaker och basilikayoghurt

Alla har en må bra frekvens inom sig Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

Ingår: Smör, bröd, soppa, salladsbuffé och kaffe/the. Coop Norrbotten Arena • Midgårdsvägen 4, Luleå • 0920-22 72 72

H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

VÄ L KO M M E N T I L L J U L E N S S M A K E R

VÄ L KO M M E N T I L L B O R D S

BOENDEPAKET 1445 SEK/PERSON Julbord | Boende del i dubbelrum | Frukost

JULINSPIRERAD LUNCHBUFFÉ 195 SEK/PERSON inkl. julmust

27 NOVEMBER, 4 & 11 DECEMBER

28 NOVEMBER, 5 & 12 DECEMBER

L Ä S M E R O C H B O K A PÅ S TO R F O R S E N . S E / E V E N E M A N G

Julbord Jullunch 250x182.indd 1

2021-10-25 09:01:00


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 43, onsdag 27 oktober 2021

Julbord på Strömsundshemmet i Råneå

BESTERMAN PROUDLY PRESENTS

NORDENS STÖRSTA DANSBAND

MED

CHRISTER SJÖGREN

FINALTUREN 2021-22 ”Jubel och stående ovationer”

”En vikingatriumf på Scala”

27

Julbordspremiär fredag 26 november och ända fram till jul!

Konferen c

ier

Ragnar Dahlberg

20/11, 19.30, SARA KULTURHUS, SKELLEFTEÅ • BILJ: BESTERMAN.NU, 054-19 00 80 21/11, 18.00, KULTURENS HUS, LULEÅ • BILJ: BESTERMAN.NU, 0920-45 59 00

Nyårskonserten

Pris: 395:-/person exkl dryck Barnpriser 2-12 år, högst 190:-/barn Grupper om minst 10 personer kan boka från 19 november.

Boka bord på tel: 0768-133081 eller maila stromsundshemmet@gmail.com Följ våra datum och tider på vår Facebooksida Stiftelsen Strömsundshemmet

Julius Production & PH International Music & Great entertainment presents

PRESENTED BY BESTERMAN & ACT4YOU

N FRÅ IO

N

sedan

WIEN

TRADIT

FRÅN WIEN 2022

Välkomna!

1785

THE BOPPERS

Brolle • Rockabilly FABULOUS S C H Ö N B RU N N SLOTTSFILHARMONIKER

Repertoar ur den världsberömda TV-konserten från Wien

LULEÅ KULTURENS HUS | 10 jan kl 19.00 Biljetter: nyarskonserten.se

EXTRAFÖRESTÄLLNING

UTSÅLT

2 DEC 19.30

4 DEC 15.00 & 19.30

BILJ: BESTERMAN.NU, 054-19 00 80

BILJ: BESTERMAN.NU, 0920-45 59 00

SARA KULTURHUS, SKELLEFTEÅ

KULTURENS HUS, LULEÅ

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på lulea.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.


COOP FÖR

LULEÅ

Våra butiker i Luleå är fyllda med inspiration för dagens alla måltider. Hos oss får du alltid ett bemötande i världsklass. Från frukosten på språng till det obligatoriska fredagsmyset!

Varmt välkommen till Coop

Loet, Björkskatan, Varvet, Mjölkudden, Bergnäset och Råneå.

TRANBÄR OCH LINGONLIMPA

Bonjour/bakeoff. 500 g. Jfr-pris: 30:00/kg.

20:-/st

15:-/st

PIZZA

Coop. 340 g. Olika smaker. Jfr-pris: 58:82/kg.

! t e p p li k n o an K

69 /kg

90

MAX 2 ST/HUSHÅLL. FLÄSKYTTERFILÉ

Nybergs Deli/Sverige.

NYBAKAT

BRÖD VARJE DAG

Vi bakar både matoch fikabröd alla veckans dagar.

Så lokalt att man blir lycklig!

Färdigt för dig!

Närmare hälften av Coop Norrbottens färskvaruförsäljning kommer från lokala producenter.

Våra butiker är fyllda med vällagad färdigmat. Som upplagt för en smidig och välsmakande måltid.

Vi finns där du finns. Välkommen in i din butik.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Luleå Gratistidning vecka 43, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu