Skip to main content

Luleå Gratistidning vecka 37, 2021

Page 1

Företagare vill du nå alla i Luleå?

Vecka 37

onsdag 15 september 2021

Kontaktformulär

Välkommen att kontakta oss på Luleå Gratistidning så hittar vi på en bra lösning! Monica Stubé 070-515 80 07

Åke Tapani 070-330 50 67

Gratis till alla hushåll och företag i Luleå • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • lulea.gratistidning.com • lulea.lokalteve.se

Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Familjesidan..........................sid 6 Bostadsblocket ...........sid 8-14 Service & tjänster.............sid 15 Jobb & Karriär....................sid 16 Motorblocket ............sid 18-20 Korsord...................................sid 22 Lunchguiden ....................sid 26 Evenemang ...............sid 22-27

Tankar inför helgen Döden och livet

sid 6

BOSTAD

Presidentskifte från Claes Simonander till nya presidenten för Lions Club Luleå Jan-Olov Perä. Foto: LC Luleå

Bostadsblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 8-14

Lions Club Luleå fick ny president Lions Club Luleås första medlemsmöte hölls ombord på en båt, närmare bestämt färjan vid Granudden. Mötet första september var välbesökt och förutom att det delades ut

utmärkelser till vissa medlemmar så tillträdde formellt klubbens nya President.

sid 16

MOTOR

Vi installerar enbart luftvärmepumpar av högstaBra kvalitet som värmekälla. Naturlig och trygg. klarar vårt kalla klimat

Motorblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 18-20

Krönika Tina Persson

Solklar villafavorit med lysande boendeekonomi.

Vi är certifierade återförsäljare och servicepartner för flertalet fabrikat. tt Passa på a

sid 23

ROT! avdraget

Det finns en Bosch värmepump för alla hus och alla förhållanden; Jord, Berg, Sjö, Luft/luft, Frånluft och Luft/ Vatten. Alla med strålande energibesparing genom miljövänlig återvinning av lagrad solvärme. Tryggt köp med 6 års garanti + 6 år med tillvalsförsäkring. > Mer information: www.bosch-climate.se

5-årsjubilerande YARN Filmbyrå satsar - sid 5

UTBILDNING LULEÅ

Flygchefen Tobhias Wikström laddar om, från flygvapnet till näringslivet - sid 4

– Vi monterar i hela Norrbotten!

MEDIA LULEÅ

15 SEPTEMBER 2021 Näringslivstidning och näringslivssajt från Norrbotten Gratistidning

NORRBOTTEN.COM

STÄDNING PITEÅ

Välstädat storsatsar i Piteå! - sid

INDUSTRI PAJALA

”Gruvan är en överlevnadsfråga för kommunen” - sid 6

nyttja

7

UTMÄRKELSE GÄLLIVARE

Julia Årets Företagare i Gällivare är utsedd, - sid 3 Engqvist Lapplands Djurklinik AB

Bilaga i tidningen.

Ring för en kostnadsfri offert! Kontakta oss för frågor om bergvärme eller luft/vatten: 0920-10906 • 0703432024 • www.naturvarme.nu

Läs mer på sidan 17.


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

2

LOKALT VÄDER - LULEÅ ONSDAG

TORSDAG

15/9

16/9

FREDAG

17/9

LÖRDAG

SÖNDAG

18/9

19/9

VI INFORMERAR 8°C 3°C

8°C 4°C

9°C 4°C

10°C 5°C

10°C 5°C

3 m/s

3 m/s

3 m/s

4 m/s

4 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

11°C 15°C 14°C 19°C 12°C 12°C 22°C 30°C 22°C 21°C

VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00 Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

NORRBOTTEN TORSDAG 16/9

26°C 24°C 27°C 29°C 28°C 22°C 30°C 41°C 26°C 30°C

PAJALA 7°

KIRUNA 7°

GÄLLIVARE 7° JOKKMOKK 8° BODEN 8°

PITEÅ 8°

LULEÅ 8°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Luleå Gratistidning Hermelinsgatan 1 972 34 LULEÅ

Annonspaket

Vxl: 0920-40 72 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: lulea.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Åke Tapani

Alexandra Granström

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @LuleaGratistidning Instagram: #LuleaGratistidning

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Anette Holmqvist Anders Långström 070-190 15 91 anette@saljg.se

070-190 15 90 anders@saljg.se

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 41 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Luleå Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

Glad Sommar

eller fördröjda annonssvar. Luleå Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Luleå Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Luleå Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Allt i ett för alla. Hösten-förkylningstider Boosta ditt immunförsvar Hela livet.

50%

gäller hela september! Vi tömmer butiken på Storgatan

Följ oss på Instagram; Eleonora Laura damunderkläder. NYHET! Pop-Up butik, maj & nov 2022.

Våra multitillskott är noggrant sammansatta för att på ett smart och enkelt sätt få i sig viktiga mineraler och vitaminer. Varje dag. Hela livet. Sonny

Krister

Gunilla

Covid information

Vi har hemleveranser och du kan även handla/hämta upp utanför butiken

Storgatan 48, Luleå • 0920-158 58 • Mån–fre 10–18, Lör 10–15

City • Storgatan 47B • 0920-24 81 70 • Öppet: Må-Fr 10-18, Lör 10-15 NÄRING FÖRLuleå LIVSKRAFT

VI KÖPER GULD & SILVER Alpha Plus är ett kunskapsföretag som kombinerar forskning inom funktionsnärings-, livsstils- och skolmedicin för att utveckla skräddarsydda hälsokoncept och kvalitetsprodukter. Vi delar med oss av kunskap och inspirerar till en friskare livsstil och bättre hälsa. Vår övertygelse är nämligen att kunskap är en förutsättning för vårt mål: Att du ska få precis den näring du behöver. Välkommen in på vår hemsida alpha-plus.se för mer information.

Kom och låt våra guldspecialister värdera dina smycken gratis och förvandla dem till pengar. Vi köper även:

Guld och silver smycken Klockor (även stål) Mynt

Tandguld Matsilver Gamla sedlar Tackor

Luleå, BW Hotel Savoy Storgatan 59

torsdag den 16/9 kl. 10-17

OBS! Vi följer hälsomyndighetens anvisningar och är mycket noga med hygienet. Kom inte till värderingnen om du känner dig sjuk. Tack!

Välkommen till en fri värdering! tel: 079-313 09 70

3


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

4

FIRA MED EN FRUKT!

Torsdag 16/9 Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Lördag 18/9 Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.00

Tisdag 21/9 Boden (Willys) 12.00-15.00 Antnäs (Ica sörby hallen) 16.00-17.30

Färsk kaffeost!

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

Äpplets Dag 25 september GLASÖGON OCH SOLGLASÖGON

FÖR ALLA AKTIVITETER Urinkoll

Sport, fritid och arbete - vi hjälper dig att hitta det som passar dig för alla tillfällen.

rabatt

Kvalitet, kompetens, omsorg och engagemang är våra ledord.

20 % På ord pris

EST. 1968 Upplever du att din hund eller katt kissar mer, oftare, minde eller kortare?

Besök oss på: evidensia.se

Ditt djurs urin ger mycket information om dess hälsa. Kom in med ditt djur och morgonurin (till katter behöver man innan köpa specialgrus i lådan) så gör vi en undersökning för att se om det finns anledning till oro eller behov av vidare utredning.

Boka enkelt online eller ring oss 0911-665 75 • Evidensia Djurklinken • Öjebyn

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Varmt välkommen till Handelsbanken i Norrbotten! Hej! Vi är proffs på kapitalförvaltning och vi gillar att hjälpa till. Tillsammans med dig hittar vi ekonomiska strategier som passar dina drömmar och mål. Anders Hansson, Jens Isaksson, Ove Larsson och Johan Ronander är våra specialister inom kapitalförvaltning och Private banking samt finansiell riskrådgivning

handelsbanken.se


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

5 Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 19/9. Med reservation för slutförsäljning.

STAMMISPRIS!

99:-

Hertsötorget Öppet för dig! 8-22 alla dagar Telefon 0920-20 36 30

/kg

Färsk laxsida ICA Gott Liv. Ca 1200 g. Salmo salar. Odlad i Norge. Jfr pris 99:00/kg. Max 1 köp/hushåll. *Gäller ej spel, tobak, lotter, receptfria varor eller pant.

Handla andra varor* för 200 kr så får du köpa...

STAMMISPRIS!

10:-

Pizzakit

ICA. 600 g. Jfr pris 16:67/kg. Max 2 köp/hushåll.

/st

Juice Bravo. 2 liter. Flera olika sorter. Jfr pris 10:00/liter.

39

90 /kg

STAMMISPRIS!

20:-

Karré med ben Ursprung Sverige. Ca 1000-2000 g. Jfr pris 39:90/kg. Max 2 köp/hushåll.

/st

25:- 10:- 15:STAMMISPRIS!

/st

/st

Jordgubbar i ask

Plommon i korg

ICA. Nederländerna/Belgien. 400 g. Klass 1. Jfr pris 62:50/kg.

ICA. Spanien/ Italien. 800 g. Klass 1. Jfr pris 12:50/kg.

/st

Kladdkaka ICA. 400 g. Glutenfri. Fryst. Jfr pris 37:50/kg.


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

6

Dela sorgen på familjesidan i Luleå Gratistidning

TANKAR INFÖR HELGEN

Ett värdigt sätt att meddela att någon har avlidit.

En dödsannons är ett av flera sätt att

informera om ett dödsfall och om en kommande begravning. Som närmast anhörig tar man i regel personlig kontakt med släktingar och vänner så snart man kan efter dödsfallet, till exempel via telefon eller besök. Syftet med dödsannonsen blir därför dels att nå dem man inte har så nära kontakt med och för att informera om detaljer kring begravning och minnesstund. I Luleå Gratistidning samlar vi dödsannonserna tillsammans med annonserna Till minne och Sorgtack på en familjesida i början av tidningen.

Norrbotten - större spridning För dig som vill kan vi även erbjuda din annons att publiceras i Norrbotten på orterna Kiruna, Pajala, Boden, Luleå, Piteå, Älvsbyn och Jokkmokk, då når du sammanlagt 104 500 hushåll och företag.

Kontakta er lokala begravningsbyrå så får du hjälp med er dödsannons.

Sextonde söndagen efter trefaldighet Vår käre

Förnamn Efternamn * 00/0 0000 † 00/0 0000

Har lämnat oss i sorg och saknad Familj Släkt och vänner Lika självklart som vi alla föddes skall vi alla en gång födas åter, skall vi stå som barnet framför porten till det ofattbaras verklighet - Bo Setterlind Begravningen äger rum i kyrkan lördagen den 0/00 kl 00.00. Efter gravsättning inbjudes till minnesstund i församlingshemmet.

Exempel - dödsannons 1 spalt (40 mm bred)

Luleå Gratistidning når alla hushåll och företag i Luleå och Luleå kommun med en upplaga på 41 000 exemplar. Tidningen delas varje vecka ut gratis i hela kommunen på onsdagar. Luleå Gratistidning finns även på nätet vilket också gör att alla, även den som befinner sig utanför vårt distributionsområde och utomlands kan ta del av annonsen via Luleå Gratistidnings nättidning.

DÖDEN OCH LIVET Aftonbladet eller Expressen, det är namnet på en sketch som Gösta Ekman och Tage Danielsson gjorde succé med under sjuttiotalet. Gösta Ekman spelar den förvirrade och tveksamme och velande kunden som inte kan bestämma sig vilken aftontidning han ska köpa. Tage Danielsson spelar den allt mer pressade expediten som ska försöka att guida den förvirrade kunden att köpa rätt tidning. Olika versioner av denna sketch finns att se och lyssna till på Youtube. Att välja är inte alltid så lätt nu för tiden när vi dränks av olika alternativ av matvaror, godis, elektronikprylar och TV program. Vad ska jag välja. Till helgen är det kyrkoval och jag vill uppmuntra dig i den här krönikan att gå och rösta. Jag har tidigare skrivit om mina funderingar om hur Jesus skulle fungera som politiker i ett kyrkoval, kommun landsting och riksdagsval. Jag tror inte att han skulle bli vald till någon av dessa ledande positioner. Jag tror nämligen att han inte skulle få några röster alls. Hur skulle hans kandidatur se ut? Jo han skulle säga, sälj allt och kom sen och följ mig. Om någon slår dig på den ena kinden vänd den andre till. Ge och det ska bli dig givit. Allt vad ni vill att människorna ska göra för er det ska ni göra för dem. Förlåt din ovän. Sjuttio gånger sju gånger ska du förlåta. Ta hand om änkan, invandraren, man och hustru ska leva i trohet, älska din nästa som dig själv. Ge lån utan att förvänta dig att få något tillbaka. Han säger inte, Gå ut i hela värden och bygg kyrkor, nej han säger, gå ut och gör alla människor

till mina lärjungar. Han säger inte, jag är med er alla söndagar till livets slut, utan han säger jag är med er alla dagar till livet slut. I söndagens texter möter vi Jesus där han tar del av förtvivlade människor som mist sina kära. Det berättas om tre personer, som är döda, men får livet tillbaka när Jesus talar eller rör vid dem. En medelålders man, en ung man och en liten flicka. Alla tre får höra Jesu röst ropas till dem in i dödens väntrum. De väcks till liv. Temat för helgen är, Döden och livet. Lägg märke till att det står först död sedan liv. Paulus skriver i Efesierbrevet 2, ”Ni var döda i era överträdelser men han har gjort er levande med Kristus, av nåd är ni frälsta.” Profeten Hesekiel får i uppgift att profetera och tala till de döda benen som låg utspridda på slätten och säga: ”Se jag ska låta min Ande komma in i er så att ni får liv” Den ende ”politiker” som kan rädda kyrkan eller vårt land är Jesus Kristus. Att välja mellan Expressen eller Aftonbladet var svårt för den villrådige Gösta Ekman. Guds ord säger till oss att vi ska välja livet. Livet finns endast och bara i Jesus Kristus och i hans död på korset. Där omfamnas vi av Guds nåd och där kan våra döda ben få Ande och liv. Min röst i kyrkovalet går till de personer som har låtit sig omfamnas av Guds nåd. En skön helg önskar jag dig. Allt gott Gösta Degerman


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

7

Kristdemokrater i Svenska kyrkan för en Levande kyrka

KR

Kristdemokrater i Svenska kyrkan vill satsa på: • Rikt musikliv och gudstjänster med Kristus i centrum. • Barn, unga och familjer. • Diakoni, sjukhuskyrka och militärsjälavård. • Mötesplatser för äldre, flyktingar och invandrare. • Miljön, kyrkogårdar och kommunikation. Helén Lindbäck. Präst,

Piteå

e 1:a till stiftsfullmäktig 2:a till kyrkomötet

Min fråga till kommunpolitikerna!

- Direktlänk till formulär!

UNDER SAMMA HIMMEL Coronapandemin tvingar miljoner människor till ett liv i extrem fattigdom och hunger.

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Luleå kommun? Luleå Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: lulea.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga!

Vi lever alla under samma himmel. Vi har samma rättigheter men verkligheten ser olika ut.

Välkommen att vara med och påverka!

Tillsammans kan vi göra skillnad.

Guide inför valet 2022 delas ut med Luleå Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.

SWISHA TILL

900 1223

Din gåva gör det möjligt. svenskakyrkan.se/act

Foto: Jesper Wahlström / IKON

VALGUIDE 2022


8

BOSTAD

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

9 av 10 unga vuxna i Sverige har flyttat hemifrån – medan fler danskar och norrmän bor kvar hemma för att slippa tvätt och disk BOSTAD Att äga sitt eget boende är den vanligaste boende­ drömmen bland svenskar mellan 20-30 år. Därför boende­ sparar 8 av 10 regel­ bundet och att ­spara till ett framtida ­boende är också den ­främsta anledningen till om man väntar med att flytta hemifrån. ­Danskarna och norr­ männen bor däremot i högre utsträckning kvar i föräldrahemmet för att slippa ansvar. Det visar en ny skan­ dinavisk studie av ­"Generation Z” som Norstat genomfört på uppdrag av försäk­ ringsbolaget Hedvig. 8 av 10 svenskar mellan 20-30 år boendesparar regelbundet. För det är just att äga sitt eget boende som är den högsta boende­ drömmen. Och allra helst vill de ha ett boende som ligger vid havet eller på landet. Men när det kommer till drömboende så finns det vissa ­skillnader

mellan kvinnor och män, där unga män i högre utsträckning vill ha ett på­kostat hem med smart teknik, och unga kvinnor i högre grad vill ha ett miljösmart boende.

och och göra livet så enkelt som möjligt för dem. Ett exempel på det är att ett en adressändring i vår app bara tar några sekunder, ­säger Akash Patel, analys­ chef på Hedvig.

Önskan om att äga ett boende på landet har ­kanske med bostadsbristen i de större städerna att göra – 1 av 4 unga vuxna ­boende i storstad har nämligen haft fler än fem boenden sedan de flyttade hemifrån. Bland de som bor på mindre orter är det vanligaste istället att man haft två boenden sedan man flyttade från sina föräldrar. – Många unga svenskar som valt att bo i en större stad har fått erfara hur svårt det kan vara att få tag på ett permanent boende och var fjärde person har flyttat fler än fem gånger. Det kan alltså motsvara så mycket som minst en gång vartannat år eller flera gånger per år. Vi tycker det är viktigt att anpassa sig till den verklighet som våra medlemmar lever i

9 av 10 svenskar mellan 20-30 år har idag ­flyttat hemifrån och siffran är densamma för våra skandinaviska grann­länder. Men medan hälften av alla svenskar som bor kvar hemma gör det för att kunna spara pengar för att köpa ett eget boende i framtiden så bor nästan hälften av danskarna och norrmännen kvar hemma för att det är smidigt att få hjälp med mat, tvätt och räkningar. – Skillnaderna i hur bostadsmarknaden fungerar i de olika skandinaviska länderna påverkar såklart unga vuxnas attityd till sitt egna boende och ­sparande. I Danmark där det finns fler hyresrätter ser vi också en mer avslappnad inställning där man snarare bor hemma för att slippa diska, jämfört med Sverige där

8 av 10 svenskar mellan 20-30 år boendesparar regelbundet.

den främsta anledningen till att bo hemma är för att spara ihop pengar till att kunna köpa sin egen bostad, fortsätter Akash Patel.

boende överlag och de förknippar drömboenden i högre grad med att bo i stan och i lägre grad med ägande än vad norrmän och svenskar gör.

Hur unga vuxna bor ser relativt lika ut i de skandinaviska länderna med ett stort undantag. Danskar bor i nästan ­dubbelt så hög utsträckning som övriga i hyresrätter och har haft färre boenden sedan de flyttade hemifrån. Tillgången till hyresrätter i Danmark präglar också danskarnas attityd till

Så ser unga vuxnas i Sverige drömboende ut: Äger i någon form 70% Ligger vid havet 47% Ligger på landet 35% Lyxigt/påkostat 31% Intelligent hem (ex. smart teknik) 31%. n Källa: Hedvig

VI FUKTSÄKRAR ER FASTIGHET

Maskinuthyrning

ENKELT

Vi har det mesta och mycket mer.

SNABBT

Hos oss hyr du allt från den lilla maskinen till en komplett moduletablering.

SÄKERT

Välutrustade och servade maskiner med hög driftsäkerhet.

RING 070-382 09 01

Välkommen till Norrbottens trevligaste maskinuthyrning!

FÖR MER INFO

Månd-fred 07-16 Gällivare Cellulosavägen 7, 0970-130 25 Kiruna Ställverksvägen 12, 0980-130 25 Luleå Torpslingan 9, 0920-100 75 Pajala Teknikvägen 2A, 070-317 28 34 Piteå Amperegatan 12, 0911-777 80

BD GRÄV ÄR CERTIFIERADE OCH UTBILDADE INOM ENSKILDA VATTEN & AVLOPP. VI HAR ANSVARSFÖRSÄKRING.

wangeskog.se

Dela upp din betalning - Tillsammans med Wasa Kredit erbjuder vi dig ett smart sätt att dela upp din betalning. Istället för att betala allt på en gång betalar du ett mindre belopp varje månad. Prata med oss så berättar vi mer.

Tel: 070-382 09 01 • E-post: tomas@bdgrav.se www.bdgrav.se


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Vad är rot och rut?

En Sann Revolution

NYHET

BERNINA L850 - OVERLOCK

Rot avdrag ROT är en förkortning på Renovering, Ombyggnad, Tillbyggnad. Reparation och underhåll samt om- och tillbyggnad räknas som rotarbeten och ger rätt till rotavdrag om det utförs i, eller i nära anslutning till, en bostad som du äger och som du bor i. Bostaden kan också vara en fritidsbostad.

BERNINA L890 - OVERLOCK

Vi utför rep och service på symaskiner

Rut avdrag RUT är en förkortning av Rengöring, Underhåll och Tvätt. Begreppet rut-avdrag används för att beskriva möjligheten till skatteavdrag för husarbete. Exempel på tjänster är städning, barnpassning och trädgårdsarbete. Avdrag ges enbart för arbetskostnad.

Linvägen 15, Gammelstad, tel 0920-25 70 21 Öppet mån-fre kl 12-17:30 E-post: info@berninanorrland.se www.berninanorrland.se

NANO X

Läs mer på: www.skatteverket.se

Den enda symaskinstillverkaren som finns kvar i Europa

Världsledande luft/luft värmepumpar ONLINEVERKTYG FÖR TIDNINGSANNONSER • privat.gratistidning.com SÄLJES från

100:-

1

2

3

4

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

EFFECT EN

10

ERGISPAR AB

2011

2021

ÅR

X ONAN

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAKIN EXPERT

rapmupemräv tful/tful ednadelsdlräV FUNDERAR DU PÅ EN

FUNDERAR DU PÅ EN

FUNDERAR DU PÅ EN

LUFT/LUFTVÄRMEPUMP?

LUFT/VATTENVÄRMEPUMP?

BERGVÄRMEPUMP?

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAIKIN EXPERT

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAIKIN EXPERT

AUKTORISERAD ÅTERFÖRSÄLJARE - DIN DAIKIN EXPERT

AUKTORISERAD SERVICEPARTNER - DIN DAKIN EXPERT

UTVECKLAD FÖR SVENSKT KLIMAT

GRATTI S från

50 :-

9


10

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Full fart för Klenoderiet i Luleå:

”Vi tar hand om helheten vid flytt och för dödsbon” LULEÅ – Det är mycket att ta tag i vid en flytt eller när ett dödsbo ska hanteras. Därför erbjuder vi en helhetslösning. Vi sköter transporter och städning – plus att vi värderar, köper och säljer möbler och prylar som man vill bli av med. Det berättar Arne Kjellander som driver Klenoderiet i Luleå med lång erfarenhet inom branschen. – Jag började för länge sedan att köpa och sälja möbler och inredning som en hobby. Men med tiden blev det så omfattande att det också blev mitt yrke. Efter samarbeten som tyvärr inte blev positiva, startade jag Klenoderiet för tre år sedan, förklarar Arne. Han hade då sett ett behov av att få hjälp med helheten från en enda leverantör vid flyttar och för att hantera dödsbon. – Därför började jag

just nu till nya bostäder, förklarar Arne. Något som många kunder sätter extra värde på är att Klenoderiet lägger stor vikt vid kundrelationen. – Vi är måna om att ha en nära och omsorgsfull dialog med våra kunder. De ska känna sig trygga med oss och kunna lita på oss i alla lägen – det vi lovar, det gör vi också. Arne Kjellander, Klenoderiet. Intresset för heminredning och återbruk är stort idag.

erbjuda både transport och städning vid flyttar och för dödsbon, liksom värdering och uppköp av möbler och prylar som man vill bli av med i processen. Många tycker att alla de där bitarna är jättejobbiga att hantera när man har fullt upp med att flytta in i ett nytt hem eller kanske har sorg efter familjemedlemmar

som gått bort och lämnat ett dödsbo efter sig. Med Arnes lösning slipper kunden dessutom att ha kontakt med flera olika företag för att sköta de olika bestyren – Klenoderiet tar ju hand om allt. Stort intresse och nöjda kunder Och konceptet har mött

RING ARNE KJELLANDER

073-020 59 33

ett stort intresse. – Ja, vi har fullt upp. Det är många som fått upp ögonen för vårt erbjudande och hört av andra nöjda kunder att vi gör ett bra jobb. Vi har också flera kunder som återkommit när ett nytt behov uppstått. Det är en ganska stor rörlighet på bostadsmarknaden i området. Många flyttar

Från hemsida mot fysisk butik De möbler och prylar som Klenodieriet köper in säljs idag via företagets hemsida, Facebook och Arnes kontaktnät. Med det stora heminredningsintresset i Sverige – som ökat ytterligare under pandemin – plus den starkt växande trenden med återbruk, så ökar också intresset för Klenoderiets utbud. Arne har en bred kunskap men är extra intresserad av möbler

och design från 1960- och 70-talet. En era som just nu är stekhet om man ser till säljtoppen på t.ex. Blocket och Tradera, och som lyfts fram i inredningsmedier och hos stora designföretag. – I hela verksamheten har jag stor hjälp av min fru, som också gillar samma era och ägnar sig åt att sälja vintage-kläder främst från dessa decennier, säger Arne. Arne räknar med att inom ett par år komplettera och utveckla verksamheten med en fysisk butik för försäljning i Luleå. – Ja, med stora behov och intresse som finns så kommer det att bli så. Och då kommer vi dessutom att behöva nya medarbetare. Källa: Klenoderiet

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!

kjellanderarne@yahoo.se • www.klenoderiet.se

De lättaste växterna att ta hand om! Jag gillar inte solljus! /Garderobsblomman

Jag heter Svärmorstunga!

En kaktus som mig behöver inte så mycket vatten!

Monstera är mitt namn - jag kan bli väldigt stor!

Mitt namn är elefantöra!

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

LADDA FÖR EN

SKÖN GRÖN HÖST! 40% rabatt

24 990:-

13 995:-

på gavel och ben vid köp av Carpe Diem säng.

1 138 kr/mån

660 kr/mån

Ekens Etage kontinentalsäng

Carpe Diem Malö ramsäng

Finns endast i 180x200 cm, med 7-zons fjädersystem med hel kassett utan skarv inkl. bäddmadrass Softex trens och designben 12 cm i metall. Färg Sten. Rek. pris: 39 990 kr. Köp till gavel från 3 275 kr.

80/90x200 cm 29 990 kr inklusive bäddmadrass Luxury med naturlatex, ull och bomull i stoppningen. Patenterad Contour Pocket System samt trögelastiskt bottensegment som ger den en unikt följsam och tryckavlastande komfort. En ramresår som utmanar de flesta kontinentalsängar. 160/180x200 cm. 59 980 kr.

Hjälmaren kontinentalsäng

svalkande NYHET!

24 990:-

160/180x200 cm. inkl. bäddmadrass och metallben 19 cm. Finns i 6 färger. Ord. pris: 19 995 kr. 120x200 cm 9 495 kr. Ord. pris: 13 995 kr. 140x200 cm 10 795 kr. Ord. pris: 15 995 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr

Temprakon kontinentalsäng

27 990:-

160/180x200 cm. Svalkande kontinentalsäng inkl. bäddmadrass och ben. Hel 7-zonspocket i mellandelen. Rek. pris: 42 980 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 4 495 kr. Rek. pris 6 995 kr.

1 268 kr/mån

1 138 kr/mån

Bäddmadrass Temprakon Zone Högteknologisk 8 cm tjock latexbäddmadrass som är svanenmärkt. Tyget är temperaturreglerande med en teknik som är certifierad rymdteknologi utvecklad av NASA. 90 cm 4 495 kr. Rek. pris: 7 495 kr 180 cm 8 990 kr. Rek. pris: 14 995 kr

Siljan ställbar 180x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Driftssäker Linak motor. Ord. pris: 35 990 kr. Köp till gavel Viken för: 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr.

9 995:-

8 995:-

486 kr/mån

3 995:-

443 kr/mån

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

Sund Nova Kontinentalpaket

Jylland ställbar säng

Kontinentalsängspaket Nova. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 495 kr och 140x200 9 495 kr. Köp till gavel 995 kr.

80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr. 140x200 cm 14 995 kr.

Sängbord Wilma

Påslakanset, Sunningen

Mått 35x35x70 cm, Material: Ek

150x210cm/50x60 cm. 100% Bomullssatin. Vit eller marin Rek. pris: 699 kr.

NU

1 890 kr Anemon Stor hotellkudde 100% ekologisk bomullspercale 65x90 cm. Rek. pris: 565 kr.

NU

495 kr

NU

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

Duntäcken och kuddar Högsta kvalitet. PRISEX: Kudde Lyx medium Rek. pris: 1 095 kr

NU

821 kr

PRISEX: Täcke Lyx medel Rek. pris: 2.595 kr.

NU

325 kr

Elma påslakanset

Valter pläd

150x210 /50x60. Vit/marin. Rek. pris: 489 kr.

Finns i Grå, Grön och Beige. Rek. pris: 299 kr.

1 946 kr

NU

299 kr

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

NU

199 kr

RABATT

25%

Alla våra duntäcken och dunkuddar i vår lyxserie är allergicertifierade och med premium dunkvalitet. Fyllning 90% dun/ 10% fjäder med en bärighet på 10-12.

Tempur kudde Millenium elller Original Nackkudde som finns i flera höjder för bästa anpassning till dina behov. PRISEX Original Medium Rek. pris 1 095 kr.

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING

Fryken ramresår 80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr.

NU

Handla nu, betala i din egen takt.

995 kr

RABATT

100-

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.10.11

11


BOSTAD

12

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

UTHYRES

GARAGEPLATSER

NU HAR VI ÖPPNAT BYABODEN IGEN! Gardiner, metervaror, färdigsytt, uppsytt

Du hittar tyger för de flesta ändamål inom heminredning, vi kan leverera helt enligt Dina önskemål: metervaror, färdigsytt, möbeltyger. Vi har tillbehör som tråd, veckband, gardinstänger av olika typer. Vi tar endast kontanter eller swisch.

OMBYGGNATION TILL KONTORSHOTELL

s gård

Träd

Om Energihandboken

n gata

Öppet: måndag-torsdag 10.00-18.00 Adress: Svartbyleden 61, busslinje nr 1 stannar vid oss. info@byaboden.com  •  070-660 55 89  • www.byaboden.com

Fastighet Kajan nr 16, Luleå Adress

Visste du att Sveriges fastigheter står för 40% av samhällets energikonsumtion? Och visste du att den här boken kan hjälpa Sveriges fastighetsägare att spara 40% av sin energiförbrukning? Ja, du läste rätt. Den här lilla boken kan minska Sveriges totala energikonsumtion med 16% (40% av 40%). Det skulle betyda väldigt mycket för miljön eftersom elproduktionen skulle kunna minskas med ungefär 32 TWh (eller 1,5 st Barsebäck) per år.

Trädgårdsgatan 2

ILLUSTRATIONER AV HRG:S INGENJÖRSBYRÅ AB/L. LUNDQVIST

Intresserad? Kontakta oss!

Vi har skapat Energihandboken för att reda ut begreppen lite, och framför allt för att ge dig handgripliga tips om hur du förbättrar ditt energianvändande. Tipsen kommer från våra 180 medarbetare, som alla varit delaktiga i att skriva den här boken. Beställ hem boken kostnadsfritt på www.indoor.se

Telefon: 0920-22 04 30 • E-post: info@dnfast.se

Källa: Energihandboken 2022 från Indoor Energy

t e s u h a r e v o ags att ren h maskiner

20%

D

er oc t k u d o r p k a t å Erbjudande p

rabatt på

snörasskydd Gäller till 30/9

Powerpack 18V M18 BLPP2B2-502X

Snörasskydd • Infästningar till alla takmaterial • Lagervara i 4 kulörer

Kolborstfria maskiner • 1st Borrskruvdragare BLDD2 • 1st Slagskruvdragare BLID2 • 2st 5,0Ah batterier • Laddare • Staplingsbar HD box

4 119:- inkl moms

Takplåt TRP20

Ord. pris 6 438:- inkl moms

• Svensktillverkad • Längder upp till 6m • på lager i Luleå

115:- /m2, inkl moms

Skylift • Hyr en ”säker arbetsplats” • Upp till 27 meters arbetshöjd • Vår favorit Dino160XT

Ord. pris 135:-/m2, inkl moms

Erbjudandet gäller t.o.m. 30 september.

Uthyrning liftar | Takplåt | Taksäkerhet Takavvattning & Stegar | Handverktyg | Butik LULEÅ

KIRUNA

Banvägen 9 Tel: 0920-151 20

Lastvägen 52 Tel: 0980-122 99

info@heri.se | www.heri.se | Öppet: Mån - Fre 07:00-16:00

Webb shop heri.se


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

13

Detta är en redaktionell annons

ANN

Det ska vara lätt att göra rätt

Den första helgen i september stängde Lumire grindarna till Kronans återvinningscentral.

Kronan ÅVC stängd, vad händer nu? på ny återvinningscentral i Luleå

När Luleås befolkning växer, då växer också avfallshanteringen och därmed behovet av nya, större och modernare återvinningscentraler (ÅVC). Därför bygger Luleå Miljöresurs AB, en helt ny anläggning på Porsödalens industriområde. Den nya återvinningscentralen kommer att ersätta den på Kronan som läggs ner då kommunen planerar och med 2 oktober. återvinningscentral har öppet­ Anpassat Sunderby återDen första helgen i september stängde Lumire för en helt ny stadsdel där med ca 2 000 lägenheDärefter hänvisas samtliga tiderna på Sunderby åter­­ vinningscentral för ökade ­grindarna till Kronanster.återvinningscentral för sista vinningscentral utökats. besökare till övriga åter­ flöden gången. ­­Återvinningscentralen som byggdes 1997 – Vi flyttar för att Luleå ska kunna växa, samtiÅtervinningsmarknadens vinningscentraler i Sunderbyn, I och med stängningen av digt som vi måste finnas och utvecklas för attåtervinningscentralen mömottagning av återbruk håller Antnäs och Råneå. ersätts av återvinningscentralen Risslan som öppnar på öppet till den 30 september ta de nya behoven, säger Per Ekervhen, logistik Kronan har Lumire anpassat i december. och återvinningsmarknadens och produktionschef vid Luleå Miljöresurs AB. de övriga anläggningarna för – Vi vill tacka alla Luleå­ Maja och Mikael blev de sista att kunna hantera fler ­besökare. butiker håller öppet till den 31 oktober. Därefter stängs verk­ TILLFÄLLIGA ÖPPETTIDER Återvinningscentralen på Kronan är den största bor för alla besök och all besökare som lastade av släpet Under sommar och höst har PÅ SUNDERBY ÅVC samheterna på Kronan ner. av de fyra bolaget deexempel återvinnings­ åter­vinning somsom lämnats in driver,till på återvinningscentralen anläggningen andra ligger i Sunderbyn, på Kronan. Nu serAntnäs vi framoch Råneå. ­Kronans ramp. Nu följer ­arbetet centralen i Sunderbyn byggts Måndag 8-20 Extraöppet för inlämning Sammantaget har de fyra återvinningscentraleremot öppningen av Risslan med att röja på anläggningen. ut. ­Asfalterade betongfickor Tisdag 8-20 na ca 200 000 besök per år. av invasiva växter, löv och åter­vinningscentral och vi Containrar ska forslas bort, för insamling av vitvaror, gips, Onsdag 8-20 du slänga avfall ris hoppas verkligen attkan Luleå­ belysningsmaster ska monte­På återvinningscentralen löv, gräs och ris har byggts, nya Torsdag 8-20 som du inte fårska slänga i dina kärlärhemma - grovInlämning av invasiva växter borna tycka att den ras ned och återbruksmaterial, trafikskyltar har monterats och Fredag 8-16 och trädgårdsavfall farliga avfall. samt området för löv och ris på lika fin somoch vi gör, säger BillyAlla ÅVC möbler och verktyg ska samlas vägen till återvinningscentra­ Lördag 9-16 är bemannade med utbildad personal som gärna Kronan kommer att hålla öppet Labidi, Driftchef för Lumires ihop och flyttas till de övriga len har breddats. I samband Söndag Stängt och svarar på dina frågor. till lördagar mellan 09.00-13.00 ­återvinningscentraler. åter­vinningscentralerna. hjälper dig med stängningen av Kronans – När vi nu bygger den nya ÅVC:n på Porsödalens industriområde utgår vi från kunEXTRAÖPPET FÖR dens behov, säger Per Ekervhen. Det ska vara Den nya moderna ÅVC:n på Porsöns industriFAKTA­INLÄMNING | LUMIRE AV INVASIVA lätt att ta sig hit, det ska vara lätt att hitta var område blir lätt att ta sig till, ligger centrumnära VÄXTER, LÖV OCH RIS PÅ man ska kasta sitt avfall och det ska vara öppet och ändå i en relativt störningsokänslig omgivKRONAN AB, Lumire, ägs av Luleå på tider som passar våra kunder bäst. Därför har ning. Bland materialvalet till byggnaderna komLuleå MiljöResurs vår personal varit med hela vägen i planeringen mer sedumtak att användas. Delar av utsmyckKommunföretag AB. Bolaget samlar in och återav den nya ÅVC. Det är de som har den vardagningen görs av återbrukat material. 18 sep 09-13 vinner avfall från 38 000 hushåll och 700 företag liga erfarenheten av hur våra kunder vill ha det ÅVC:n på Kronan kommer att stängas så snart sephanteras 09-13 55 000 ton per år och i Luleå. 25 Totalt för att det ska flyta på bäst. den nya kan tas i bruk. Beräknat till januari 2021. 2 okt omsätter 13509-13 miljoner kronor. Därför har man också prioriterat åtkomligheten

på återvinningscentralen, eller logistiksituationen som Per Ekervhen utrycker det. – Kunden ska inte behöva känna sig stressad, han eller hon ska ha tid att göra rätt och det ska uppfattas logiskt. Vi kommer till exempel att ha ett tydligt markerat kundcenter så att det blir lätt att hitta personal att fråga.

Lumires produktionschef Fredrik tillsammans med de sista besökarna Maja och Mikael.

– Samtidigt måste vi bygga den nya ÅVC:n på ett sådant sätt att den kan växa. Vårt mål är att öka återvinning och återbruk. Det är mycket som slängs i dag som skulle kunna återanvändas. På det viset blir inte den nya återvinningscentralen enbart en plats att slänga skräp på, den blir i sig en del av ett grönare kretslopp.

Rasmus, Filip och Anders.

www.lumire.se


14

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Rum uthyres / Svappavaara

Hyr rum från 225kr E L L E R KO R T T I D S B O E N D E . P E R F E K T S O M A R B E TA R B O S TÄ D E R.

FA K TA O M B O E N D E T:

Beskrivning: Rum i korridor. Hyres veckovis/månadsvis/årsvis. Storlek: 9 m Parkering: Gratis! (Gott om parkering, motorvärmare kan hyras) Internet: Fiber (Snabb uppkoppling) Köket: Gemensamt fullt utrustat kök. Badrum: Gemensamt badrum. Tvättstuga: Gemensam tvättstuga.

BOKA BOENDE > RING: 070-299 92 79 MAILA: sanna@mobilahus.se

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Nyrenoverade och toppfräscha! Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING

Prisv ä perso rt na boen lde!

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

15

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA

Erbjudande:

Var i tid att lämna in din jacka

Flytspackling, Golvvärme, Putsningsarbeten, Fasadmurning, Badrumsrenovering mm.

Salong kreativ annons 82x44mm.indd 1

Cert. för arbeten inom våtutrymmen.

Våra kompetenta seniorer ger dig tid till annat

ALLT INOM MÅLNING

Bygg • Målning • Fastighetsstäd • Flyttstäd • Trädgårdsjobb RUT- och ROT-tjänster

PRIS FRÅN

250:

Kontakta oss för stora eller små jobb! 0911–302 04, 070–625 07 74, www.hortlaxplatt.se

2019-11-27 12:00

Vi ger dig tid till annat

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Kontakta Peter, tel: 070-559 89 88 E-post: peterseniortjanst@gmail.com www.peterseniortjanst.se

Bangårdsgatan 4C (inne på gården), 972 36 Luleå Telefon 0920-13771, E-post andre@tvattbaren.se Öppettider Vardagar 8-17, www.tvattbaren.com

Vi gör allt inom VVS Värmepumpar - Berg/Jordvärme Nybyggnation • Rot-arbeten Service / Reparation • Badrumsrenoveringar • Golvvärme

Luleå & Boden varje torsdag!

Ring Torbjörn 070-842 71 71

Adress: Skogärdsvägen 29, 975 79 Luleå Tel: 070-842 71 71 E-post: tobbe@brandonsror.se Web: www.brandonsror.se

• Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar • Bölehonung

LULEÅ:

FRÅN BRUNN TILL MUN

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

Filter, service, reservdelar, mm. För dig med egen brunn.

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Allt inom vattenrening!

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 1.600 kr/vecka.

JACKOR

BADRUM • KÖK • HALL mm

www.salongkreativ.se 0920-19888 • Bastugatan 6 (Pontusbadet) Luleå

cka*

Boka varje vecka - minst ett år 280 kr ex. moms/per införande.

PLATTSÄTTNING Sofia Lantz & Johanna Zorn

ex.moms/per ve

Åke Tapani 070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

I DIN GRATISTIDNING

Välkommen till frisörmästarna

480 kr

Kontakta: Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

ECUNIA

BODEN:

Nu till arsomm r! is pr e

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor) Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

Vattenrening

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

070–204 61 36 | lars.gardh@gmail.com

PITEÅ - LULEÅ - SKELLEFTEÅ - BODEN - ÄLVSBYN WWW.WEBIQ.SE - INFO@WEBIQ.SE

LUFT-VÄRMEPUMPAR FRÅN MARKNADSLEDARNA KORTA LEVERANSTIDER - ERFAREN INSTALLATÖR PRISER FRÅN 18 905 KR EFTER ROT, INKL. INST.

HÖSTERBJUDANDE!

20% på samtliga behandlingar Paket - Ansiktsvård Microneedling • BBBglow • Dermopen Djup rengöring • Trådning Microblading/permanentmakeup Lashlift + Färgning Plockning av bryn Ögonbryn • Eyeliner • Läppar

5 TILL 6 ÅRS GARANTIER BEROENDE PÅ MODELL

Rickard 070-679 82 63 • Jacob 076-844 75 30

VI PUTSAR FÖNSTER & HÖSTSTÄDAR BÅDE HUS OCH TRÄDGÅRDAR

SERVICE & TJÄNSTER

Vi målar, tapetserar, bygger om. Samt andra höst- och vinterprojekt.

Vill du också boka Service & Tjänster?

Ring så berättar vi mer!

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

FÖR MER INFO KONTAKTA OSS PÅ TELEFON ELLER VIA INSTAGRAM.

072 360 36 90

royalfacestudio

Storgatan 11

Syns du inte... finns du inte! #SMOKEY HAIR

SAXARNA LULEÅ

UNIVERSITETET, KÅRHUSGRÄND 1

BEFORE

TEL 0920-52 00 23

SMOKEY

BEFORE

SMOKEY


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

16

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Pensionsgapet mellan kvinnor och män i Norrbottens län är 28 procent NORRBOTTEN

JÄMSTÄLLDHET

BUSINESS Skillnaden mellan kvinnor och mäns pensioner i Norrbottens län är 28 procent. Störst är gapet i Piteå kommun, 33 procent, och lägst i Överkalix kommun, 21 procent.

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Pensionsgapet mellan kvinnor och män i Sverige är 31 procent. Omräknat till dagar på ett år betyder det att kvinnor slutar få pension idag 9 september, medan män fortsätter få pension hela året. Nu går en rad kvinnoorganisationer, fackförbund, politiska kvinnoförbund och pensionärsorganisationer samman i ett unikt upprop och kräver att kvinnor ska få pension hela året. Skillnaden mellan kvinnor och mäns pensioner är mindre i Norrbottens län än i riket, 28 procent. Störst är gapet i Piteå kommun, 33 procent, och lägst i

Överkalix, 21 procent. Se hela listan över länets kommuner nedan. Siffror över alla Sveriges kommuner och län finns i bilaga. Bakom uppropet Pension hela året står: Centerkvinnorna, Finansförbundet, Forena, Fredrika Bremer-förbundet, FQ Forum- Kvinnor och Funktionshinder, Gröna Kvinnor, KvinnorKan, Kvinnors Rätt, Miljöpartiets jämställdhetsoch mångfaldskommitté, Pensionärernas riksorganisation (PRO), S-kvinnor, SKPF Pensionärerna, SPF Seniorerna, Sveriges Kvinnolobby, Sverigeunio-

Organisationen Tantpatrullen är en av flera organisationer som står bakom Pension hela året-uppropet. De demonstrerar för ett nytt pensionssystem utanför Sveriges riksdag varje torsdag.

nen av Soroptimistklubbar, Tantpatrullen, Unizon, Vårdförbundet. Våra krav: Reformera pensionssystemet med ett tydligt uttalat mål att höja kvinnors pensioner och sluta pensionsgapet. Höj pensionsavgiften för att möjliggöra högre pensioner för alla, men framför allt för kvinnor. Ändra samordningsreglerna med garantipensionen så att varje intjänad krona räknas samt låt grundskyddet följa löne- i stället för prisutvecklingen. Arbetslivet måste bli mer

jämställt. De ojämställda pensionerna är en effekt av ett ojämställt arbetsliv och att kvinnor tar större ansvar för det obetalda arbetet. Lönerna måste höjas och villkoren förbättras i kvinnodominerade yrken genom bland annat rätt till heltid. Politiska reformer krävs för att föräldraledighet och VAB ska delas mer lika. n

Källa: Beräkningen bygger på siffror från Statistiska centralbyrån, SCB.

Kommuner Pensions       gap (%) Riket       31 Norrbottens län   28 Piteå        33 Kiruna     30 Luleå     30 Älvsbyn     30 Gällivare       28 Arvidsjaur         27 Kalix         27 Boden         25 Arjeplog         24 Övertorneå    23 Jokkmokk     23 Pajala         22 Haparanda       21 Överkalix          21

Tips till ditt CV Enkel och tydlig struktur I ditt cv ska du beskriva dina erfarenheter, kunskaper och personliga egenskaper som du vill lyfta fram. Det finns olika sätt att strukturera ett cv. Vilket sätt du väljer beror lite på vad du har för meriter, vilken tjänst du söker och vilken bild du vill förmedla av dig själv. Tänk också på att göra ditt cv lättöverskådligt. En enkel och tydlig struktur gör att arbetsgivaren snabbt får en bra överblick. • Senaste först

PAPPER ÄLSKAR TRÄD Europeiska skogar som skapar trä för pappersframställning och mycket annat har växt med 1.500 fotbollsplaner varje dag!

• Uppdelat efter tema • Sammanfattning och målsättning

Anpassa cv:t efter jobbet du söker

Tänk på att anpassa ditt cv efter jobbet du söker. Du behöver alltså skräddarsy ditt cv och lyfta upp erfarenheter som är viktiga för jobbet du söker. • Du behöver inte ta med precis allt du har gjort, utan ta med det som är relevant. • Om du endast listar ett urval av dina arbetslivserfarenheter är det viktigt att du nämner att det är just ett urval.

Lär dig papprets sanna historia nordics.twosides.info/lovepaper Källa: Forest and Agricultural Organisation of the United Nations (FAO), 2005 - 2015 European Forests: EU28 + Norway and Switzerland

• 1-2 A4-sidor är ett bra riktmärke för längden på ditt cv.

Lycka till!


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

17

Till och med vecka 35 har 183135 personer (86,7 procent) fått en dos vaccin.

Presidentskifte från Claes Simonander till nya presidenten för Lions Club Luleå Jan-Olov Perä. Foto: LC Luleå

Lions Club Luleå fick ny president LULEÅ Lions Club Luleås första medlemsmöte hölls ombord på en båt, närmare bestämt färjan vid Granudden. Mötet första september var välbesökt och förutom att det delades ut utmärkelser till vissa medlemmar så tillträdde formellt klubbens nya President. – Vi har en hel del utmaningar framför oss ­inför hösten och vår­ vintern vilket innebär att vi ska ta ställning till i vilken form årets Lucia­ firande ska ske. En annan viktig aktivitet som ska planeras är ­klubbens arbete i vår­vinter på ­Gråsjälören. Båda dessa ligger till grund för klubbens ekonomi som finansierar vår hjälp­ verksamhet och är därför viktiga, säger Jan-Olov Perä ny President i Lions Club Luleå. Klubbens fokus är nu på vårvinterns traditionella aktivitet på ­Gråsjälören med försäljning av kaffe, våfflor och korv, en efterlängtad aktivitet av många. Planeringen av

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i normalläge. Dagens rapport visar att: • 16 ytterligare personer har bekräftats ha sjukdomen covid-19, vilket innebär att totalt 27220 (fredag 12, lördag 4, söndag 0, justerad total) har konstaterats vara smittade i Norrbotten. Uppdateras på vardagar.

Tommy Öhlund, medlemsansvarig ger utmärkelser till Birgitta Ullenius-Erikisson och Mats Torstensson. Även Bengt Wara fick utmärkese men saknas på bilden. Foto: LC Luleå

detta hänsköts för senare beslut inom klubben liksom årets Lucia i Lions regi. Positiva tecken tyder nu på att restriktionerna kommer att lätta. Ett för­ slag om en större satsning på Gråsjälören diskutera­ des också men medlems­ mötet gjorde bedömningen att klubben inte har kapacitet att klara det.

medlemmar till ­klubben. För sitt internationella engagemang i Lions fick Mats ­Torstensson ta emot 100 års jubiléets utmärkelse i Diamant och Roland Kangas fick 10 års­ jubiléets Chevronmärke. Sex jubilarer av klubbens medlemmar som fyllt jämt fick även ta emot varsitt presentkort.

Vid medlemsmötet ­delades det ut utmärkel­ ser av olika valörer av Tommy Öhlund medlems­ ansvarig i klubben. Bengt Waara fick förtjänst­ tecknet Nyckeln i guld och Birgitta Ullenius-­Eriksson i silver för deras arbete med att rekrytera nya

Innan en avslutande middag på färjan tog klubben beslut att ur Ulf Tidemans minnesfond utlysa 6 stipendier á 3000 kronor till behövande. Källa: LC Luleå REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

• Idag vårdas 1 person med covid-19 på sjukhus i länet, varav 1 person på C-IVA. Uppdateras på vardagar.

• Totalt 270 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan corona­ utbrottets början. ­Uppdateras ej dagligen. • Under vecka 36 ­testades 4763 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 76 av dessa (1,6 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 35 har 183135 personer (86,7 procent) fått en dos vaccin mot covid-19 och 153001 personer (72,5 procent) har

fått två ­doser. (källa: ­Folkhälsomyndigheten). Uppdateras på torsdagar. Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 före­gående vardag till klockan 08.00 idag. Uppdaterat 13 september.

Källa: Region Norrbotten

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Mentala verktyg som frigör kidnappade tankar! ♥ Bilder ♥ Musik ♥ Rörelse ♥ Meditation ♥ Skratt

Vilka verktyg använder du? ♥ Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

VIDEOKLIPP (QR-KOD) - MARKNADSFÖRINGSEXPERTER OM RÄCKVIDD OCH EFFEKT

We are going backwards

Marketing effectiveness in the digital era

Why Social Media is a waste of time for marketers

Gratistidningen i ett förändrat medielandskap

Fredrik Hallberg, Kapero Sprint Ad-dagen 2018

Les Binet och Peter Field Sprint Ad-dagen 2018

Mark Ritson, Marketing prof. B & T Australia

Staffan Hultén, RAM Institutet Gratistidningarnas branschdag 2018

Fredrik Hallberg sätter fingret på ett flertal problem i mediabransch. En bransch där man hellre följer trender och skyddar sitt eget anseende än att göra det som är rätt för att skapa tillväxt.

Les Binet och Peter Field förklarar hur marknadsföring fungerar utifrån ett vetenskapligt perspektiv. Med data från 1000-tals kampanjer vet vi idag hur man bygger långsiktig lönsamhet och hur balansen ska vara mellan det långsiktiga byggnationen av våra varumärken och det kortsiktiga aktiveringen som syftar till att skörda nu och öka säljet i närtid.

On which planet does a tweet at the right time beat traditional, beautifully executed video ads? asks Mark Ritson, associate professor of marketing and branding expert at Melbourne Business School.

Staffan Hulten berättar om lästid, attityder, bland gratistidningens läsare. Men också om hur innehållet ser ut idag och den EFFEKT annonsering ger i Gratistidningen. RAM-mätningen gjordes under 2018.

”Social media is Social media. Engagement for companies and brands is close to zero...”

”Redaktionell kvalitet, efterlängtad och kommersiell nytta...”

Längd: 1:51:03

Längd: 34:27

”En krona av 100 kommer till användning i de digitala kampanjerna...” Längd: 44:09 (Presentation börjar 05:00)

Längd: 28:51


Motorblocket

18

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Volkswagen Transportbilar, Argo AI och MOIA visar självkörande prototyp av ID. BUZZ MOTOR Södertälje/ Hannover, 8 september 2021 – Klädd i svart-vitt kamouflage och med tak- och karossmonterade radar, kameror och sensorer, rullade en ID. BUZZ AD ljudlöst in under Volkswagen Groups New Auto Night vid bilmässan IAA i München. Elbilen är ett av de första testfordonen för det självkörande system (AD, autonomous driving) som Volkswagen Transportbilar utvecklar tillsammans med Argo AI och som är tänkt att börja användas i kommersiella verksamheter som MOIA från år 2025.

fotgängare, cyklister och andra fordon förväntas göra. Denna information omvandlas sedan till åtgärder från bilen – gasa, bromsa, styra – minst lika säkert och naturligt som om en erfaren förare satt vid ratten. Stort testområde Volkswagen Transportbilar och Argo AI har tillgång till ett nio hektar stort testområde i närheten av Münchens flygplats där man kan simulera olika europeiska trafikmiljöer. För Argo AI, som redan testar systemet i USA, är detta värdefullt för att säkerställa systemets funktion i Europa. ”Testflottan av ID. BUZZ-prototyper utgör en milstolpe i vårt partnerskap med Volkswagen Transportbilar”, säger Bryan Salesky, grundare och CEO i Argo AI. ”Med vår erfarenhet från fem års testande i komplexa USA-städer, ser vi fram mot att snart köra på Münchens gator och förbereda oss inför lanseringen av den självkörande samåkningstjänsten med

u har vi extra bra erbjudanden nu har vi extra bra erbjudanden vatleasing!

rivatleasing! Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Argo AI använder kameror, radar och lidar monterade på testfordonen för att utveckla ett säkert självkörande system som inkluderar kartor, hård- och mjukvara samt molnbaserad support och infrastruktur. Systemet kan se 360 grader runt bilen och upp till 400 meter framför bilen och därigenom förutse vad

SUV OCH SMÅBIL – I PERFEKT KOMBINATION

Prototyp av ID. Buzz som använder radar, lidar och kameror för utvecklandet av en helt självkörande bil till år 2025.

MOIA.” MOIA är tredje parten i detta samarbete. På kort tid har MOIA byggt upp Europas största, helt elektriska samåkningstjänst, med över en miljon genomförda resor i företagets specialbyggda e-Crafters som idag använder förare. Första staden att erbjuda självkörande samåkningstjänsten kommer att bli Hamburg. Men runt om i världen finns städer som vill ha mindre trängsel och avgaser i sin stads-

www.argo.ai

miljö. Självkörande elbilar kommer förbättra städernas trafiksituation och samtidigt göra dem mer attraktiva för dess innevånare.

Om MOIA MOIA är ett dotterbolag till Volkswagen Group som utvecklar mobilitetsserviceplattformar från sina kontor i Berlin och Hamburg. MOIA har erbjudit en samåkningstjänst i Hannover sedan 2018 och i Hamburg sedan 2019. www.moia.io n

Om Argo AI Argo AI är ett globalt techbolag inom självkörande teknik, med huvudkontor i Pittsburgh, Pennsylvania som har över 1.200 anställda runt om i USA och i München, Tyskland. Volkswagen Group och Ford Motor Company är de största ägarna i bolaget.

Källa: Volkswagen

PREMIÄR

12-14 NOVEMBER!

-ERBJUDANDE! R-ERBJUDANDE!

TOYOTA

AVENSIS AVENSIS TOYOTA

Helt nya Yaris Cross har visat färg – och nårmed nya höjder. Den är inte barafast en ränta och 0 kr i kontantinsats, där service och och enkelt Flex Privatleasing*; av nästaingenerations småbil r. Duoch kankombination dessutom räkna låg fordonsskatt Världsledande mart enkelt med Flex Privatleasing*; fast räntaoch ochlåg 0 krbränsleförbrukning. i kontantinsats, där service och och SUV, utan visar även en elegans och varDu dukan bordessutom och oavsett varindu dett 9 st ingår. räkna lågkör. fordonsskatt och låg bränsleförbrukning. Världsledande F smidighet som få kan matcha. MED TOYOTA SAFETY SENSE SOM STAND

t

✕ ell x-play från 1.795 kr/mån

LÅ

, oavsett var du bor och oavsett var kör.kr/mån) (ord. prisdu 1.895 nsis. Vårt senaste självladdande elhybridsystem ger

FORDO

MED TOYOTA SAFETY SENSE SOM STANDAR x-play från 1.795 pris 1.895 eManuell med komfortpaket frånkr/mån 2.495 (ord. kr/mån (ord.kr/mån) pris 2.695 kr/mån) Yaris Cross klassledande effektivitet och lägst Active med komfortpaket från kr/mån (ord. pris 2.695 kr/mån) Active från 3.595 kr/mån (ord.2.495 pris 3.795 kr/mån) TS utsläpp i klassen. Intelligent fyrhjulsdrift AWD-i ybrid Active från 3.595 kr/mån (ord. pris 3.795 kr/mån) K SPORTS ger från dig total kontroll oavsett väder. Yaris brid Active 2.895 kr/mån (ord. prisOch 3.295 kr/mån) 0K k8 Hybrid KONTA Active från 2.895 kr/mån pris 3.295 kr/mån) är samtidigt lika självklar i(ord. staden. ports 1,8Cross Hybrid Active från 3.095 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) 147 Hk MED TOYOTA FLE November 2021 Active står denfrån redo3.095 att visakr/mån upp sig. (ord. pris 3.495 kr/mån) ng Sports 1,8 Hybrid ybrid Active från 2.995 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) NYA TOYOTA YARIS CROSS MED TOYOTA FLEXL 1,8kr Hybrid Active från 2.995 kr/mån (ord. pris 3.495 kr/mån) Säljstart nu!kr/mån kr ctive från 3.995 (ord. pris 4.495 kr/mån) Alltid Elhybrid, och med AWD som tillval.

0 900

1,95%RÄ R 1,95%

brid Active från 3.995 kr/mån (ord. pris 4.495 kr/mån)

KR

.se gage

oyota.se ter bagage

es: exempel med 2 Flex Privatleasing, månadskostnad inkl. service, baserad på fast ränta, 36 månader, 4500 mil, och garanterat restvärde. FRÅN Övermil (Aygo 8,00KR/M kr/mil, Toyota touch Multimediasystem 1.995 al Services: exempel med 2 Flex Privatleasing, månadskostnad inkl. service, baserad på fast ränta, 36 månader, 4500 mil, och garanterat restvärde. FRÅN Övermil (Aygo 8,00KR/MÅN kr/mil, Yaris 8 roms• Toyota touch Multimediasystem 1.995 och Camry 12,50 kr/mil) och skador utöver normalt slitage debiteras vid återlämning av bilen. Uppläggnings- och aviavgift samt skatt och avgifter från Transportstyre 50 kr/mil och Camry 12,50 kr/mil) och skador utöver normalt slitage debiteras vid återlämning av bilen. Uppläggnings- och aviavgift samt skatt och avgifter från Transportstyrelsen andet gäller ansökan på ny bil som mellan 1 juli1 och 31 aug 2020. r. Erbjudandet gäller ansökan på ny billäggs som läggs mellan juli och 31 aug 2020.

ABATTER. *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL MEDMED FLEXFLEX PRIVATLEASING, MÅNADSKOSTNAD RABATTER. *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL BILLÅN, MÅNADSKOSTNAD Ort H ÖVRIGA *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL FLEX PRIVATLEASING, MÅNADSKOSTNAD Ort CH ÖVRIGA RABATTER. *TOYOTA FINANCIAL SERVICES: EXEMPEL MED FLEX BILLÅN, MÅNADSKOSTNAD Ort RABATTER. Ort MED Ort ADER, 4500 MIL, OCH GARANTERAT RESTVÄRDE. ÖVERMIL (10KR/MIL) OCH SKADOR UTÖVER OCH 50% RESTVÄRDE EFTER 36 MÅNADER. INTENSE FINNS SOM: AVENSIS TOURING SPORTS 1.8 1.8 Adress TA,Adress 36 MÅNADER, 4500 MIL, OCH GARANTERAT RESTVÄRDE. ÖVERMIL (10KR/MIL) OCH SKADOR UTÖVER Adress NTINSATS OCH 50% RESTVÄRDE EFTER 36 MÅNADER. INTENSE FINNS SOM: AVENSIS TOURING SPORTS Adress Adress G AV BILEN. UPPLÄGGNINGSOCH AVIAVGIFT SAMT SKATT OCH AVGIFTER FRÅN TRANSPORTERLÄMNING AV BILEN. UPPLÄGGNINGSAVIAVGIFT SAMT SKATT OCH AVGIFTER FRÅN TRANSPORTKÖRNING L/100 KM. MED KM. RESERVATION FÖR TRYCKFEL PRISÄNDRINGAR. BILEN PÅ PÅ Tel: BLANDAD KÖRNING 6.1 L/100 MEDOCH RESERVATION FÖR EV TRYCKFEL OCH PRISÄNDRINGAR. BILEN xxx xx xx-xxx xx6.1 Tel:EV xx-xxx xx xxOCH xx-xxx xxxxxxxx Tel: xx xx Tel: xx-xxx xx xx Tel: xx-xxx Robert Daniel Lars Joacim Robert Daniel Lars R EV. TRYCKFEL OCH PRISFÖRÄNDRINGAR. BRÄNSLEFÖRBRUKNING OCH CO2-UTSLÄPP VID BLANDAD RVATION FÖR EV. TRYCKFEL OCH PRISFÖRÄNDRINGAR. BRÄNSLEFÖRBRUKNING OCH CO2-UTSLÄPP VIDJoacim BLANDAD –149 G/KM. MILJÖKLASS EUROPÅ 6. BILEN PÅ ÄR BILDEN ÄR EXTRAUTRUSTAD. MILJÖKLASS EURO 6. BILEN BILDEN EXTRAUTRUSTAD. Luleå•• 0920-789 0920-789 Luleå 0 KR GÄLLER FÖRTILLBEHÖR, VALFRIA TILLBEHÖR, ALTERNATIVT EXTRA BETALT FÖR INBYTESBILEN. R FÖR VALFRIA ALTERNATIVT EXTRA BETALT FÖR INBYTESBILEN.

50 50 vx vx Banvägen 6, Luleå Luleå Banvägen

Ort Ort Ort Ort Adress Adress Adress Adress Tel:xx-xxx xx-xxx xx xx 6, Luleå | 0920-789 50 Tel: Tel: xx-xxx Tel: xx xx xx-xxx xx xx x Banvägen vx Banvägen 6, Luleå | 0920-789 50 vx

Daniel Annika Joacim Robert Daniel Daniel Annika Joacim Annika Lars Joacim Joacim Robert Robert Daniel Daniel Daniel Annika Lars Joac Lars Joacim Oskar Robert Lars Lars Osk Luleå 0920-789 505050 vxvx50 Luleå: 0920-789 Luleå: 0920-789 vx50 Luleå 0920-789 vxvxvx Luleå: 0920-789 Luleå: 0920-789 50

Ö 09


Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

www.antrading.se - Alltid mellan 200-300 redskap i lager - Frakt till bra pris och snabba leveranser - Webshop

Tel: 0920-44 02 44 E-post: info@antrading Maskinvägen 8, Luleå

BOKA

- Visning enligt överenskommelse efter tidsbokning

WEB SHOP

HOST SERVICE!

(Visning efter tidsbokning)

VI SÄLJER HJULLASTARE TELESKOPLASTARE

Så är ditt fordon redo för kommande säsong 2022!

MINIGRÄVARE REDSKAP

till hjullastare, traktorer, grävmaskiner

Välkommen till OKQ8 automatstation

Sommaren är här! Vattenskoter MC

ATV • Diesel • HVO • Bensin 95 • Bensin 98 • E85

Oskwig Pike

Oskwig 370

32.900:-

19.900:-

JOHN DEERE TRAKTORER

Storheden, Murbruksvägen 13, Luleå Tel. 0920 - 22 55 00 www.lindroths.se

Nästan 100 olika modeller. I nio serier från 25 – 691 hk. För alla dina laster!

Snöskoter 365 Catch

23.900:-

500:-

HERTSÖVÄGEN, LULEÅ

NU 200 VAGNAR I LAGER!

b ?^ ɯn[[ɯ

bNGG ^HT= iɯʇͤʇͤƌ /njɸɸ ɯŠnjǶɯǶ͖ bų NJ ȊȊɯDžȊɗɯȊɗɗƌɯ

)njǶǶɗɯnjɯǛ ƭųɏ ƏȏɏɯȊǩƭĚųǶŠųɯǛų͎ųɏ Ƕɗ

ECK VÄRERDT.OEM.C15H /12 2021 lindroths.se

ynjɯDžǗ ǛȢųɏɯŠnjƭɯ ɸɸɯDžnjɸɸ ɯɏ ɸɸɯǩȊŠųǛǛ ƏȏɏɯǗʌɗɸɯŠnjƭȲ

lindroths

GÄLL

öst 2021” ifall du Vid bokning ange ”H echecken. inte har med värd

Alla modeller kan skräddarsys efter behov.

Marin

Serva din båtmotor nu, upp till 15 hk.

N yhet!

999:-

(exkl material)

͐​͐​͐Ȳɗų NJŠȊȊȲĿȊǩ

Robotgräsklippare

#ÌUUSBJMFS GSÌO LS Båttrailer från 11.900:4MÊQWBHOBS GSÌO LS

Släpvagnar från 11.900:-

Automower förvaring, höstservice.

s! Paketpri

2.490:-

GʌɏĢɏʌǙɗ͎ ƭųǶɯȕɾŗɯAʌǛųĚɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯiųǛȲɯͤǼʇͤɯNJɯʇʇɯƞƞɯͤ​ͤɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯɯȲǛnjǶŠɏȊɸDžɗȲɗų

)ĚɯʌȢȢɯɸnjǛǛɯʇƞȲͤ​ͤ​ͤœNJɯ^ Ģ ɸɸ

* ǛǛųɏɯ ǛǛ ɯG ȕǼNJG ʇͤɯǩȊŠųǛǛųɏɯƏɏ ǩɯɸnjǛǛɯŠųǶɯɾͤɯ=ʌǶnj

Ring oss på tel: 0920-22 55 00 maila oss: bokning@lindroths.se

ŝʇͤʇͤɯ ȊǩĢ ɏŠnjųɏɯ^ųĿɏų ɸnjȊǶ Ǜɯ[ɏȊŠʌĿɸɗɯ2ǶĿɯȤ ^[ȩȲɯGųŠɯųǶɗ ǩɏ ɸɸȲ iGŗɯɔɯȊĿDžɯ ^[NJǛȊƭȊɸ͖ȢųǶɯ ɏɯɏųƭnjɗɸɏųɏ Šųɯ͎ ɏʌǩ ɏǙųǶɯɸnjǛǛDžȏɏ ǶŠųɯ ^[ɯųǛǛųɏɯŠųɗɗɯŠȊɸɸųɏĢȊǛ ƭȲ

Mer info, prata med någon av våra säljare. www.norrmaskiner.se

MOTORCENTER Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00

19

Murbruksvägen 13, Storheden, Luleå • Tel 0920-22 55 00


20

Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

PREMIÄR FÖR HELT NYA OUTBACK

Mimmi Roslin vann en av kvaltävlingarna till Yrkes-SM 2020. Foto: Evelina Carborn

Dags för SM-kvaltävling för unga lastbilschaufförer i norra Sverige SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

3 ÅRS FRI SERVICE*

V lkommen till oss! ppettider m ndag-fredag: F rs ljning 09-17 Verkstad 07-16

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

På tisdag den 21 ­september är det dags för den andra av tre årliga ­kvaltävlingarna för unga lastbils­ chaufförer inför Yrkes SM 2022. Denna gång är tävlingen i Sollefteå. ­Ungdomar från gym­ nasieskolans fordons­ program, inriktning transport, ska visa prov på skicklighet i flera ­spännande och utmanande moment som alla tillsammans ­speglar en lastbils­ chaufförs vardag. Tävlingen hålls på Sollefteå Gymnasium Transportteknik. Stor koncentration och gott omdöme krävs när olika tävlingsmoment som lastsäkring och ­precisionskörning för både lastbil och truck ska genomföras. Utöver dem tillkommer också teoretiska prov som elev­ erna ska skriva. På tisdagens kval­ tävling i Sollefteå tävlar ungdomar från följande orter. Skolans ort inom parantes: Skellefteå Arvidsjaur Harads (Boden) Gävle Strömsund

Sveg Svenstavik (Östersund) Gällivare Lindesberg Vilhelmina Kristinehamn Långsele (Sollefteå) Söderhamn Piteå Matfors (Sundsvall) Hägersten (Täby) Vännäs Domsjö Segrarna i varje kval­ tävling kvalificerar sig till Yrkes-SM som 2022 genomförs i Växjö. Arrangör är Trans­ portfackens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd, TYA. Huvudpartner är Volvo Lastvagnar, som förser tävlingen med topp­ moderna och ändamåls­ enliga fordon. Lastbilschaufför ett yrke som ökar Arbeten med transpor­ ter av olika slag ökar ständigt och branschen har ett kontinuerligt behov av nya välutbil­ dade lastbilschaufförer. ­Gymnasieskolorna,

MOTOROPTIMERING

Yrkesvux och Arbets­ förmedlingen erbjuder idag över tretusen ­utbildningsplatser, men de svenska transport­ företagen har varje år behov av att anställa betydligt fler. – Pandemin har visat hur avgörande transportnäringen är för att samhället ska fungera. Vi på TYA vill slå ett slag för ­vikten av att kommuner satsar på fler utbild­ ningsplatser både på ­Transportprogrammet och på Yrkesvux. Transportbranschen är samhällets blodomlopp, säger Sigalit Slutbäck, VD på TYA. Sociala medier Titta gärna in på vår Facebooksida, Instagram och webbsida. Vi håller dessa uppdaterade med tävlingsresultat och ­bilder från tävlingarna. Tävlingarna ­startar klockan 09.00 och ­avslutas med pris­ ceremoni cirka klockan 17.00. Källa: TYA

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

PERSONBILAR | LAST OCH GRÄVMASKINER | LANTBRUKSMASKINER | SKOGSMASKINER

Vill du sänka din bränsleförbrukning och samtidigt göra motorn mer effektiv och pigg? Då har du kommit rätt, för vi kan ge ditt fordon nytt liv.

Välkommen att kontakta oss! Tel: 010- 750 05 88 E-post: info@luleafordonsteknik.se

www.luleafordonsteknik.se


Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

21

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på lokal

hög räckvidd

ger effekt

- Vi bokar gärna upp ett säkert telefon-, videoeller promenadmöte...

Företagare - vill du nå alla i Luleå? Välkommen att kontakta oss så hittar vi på en bra lösning! En sak till, vill ni ha större spridning så når vi även ut i Norr- och Västerbotten.

Kontaktformulär Monica Stubé Luleå Gratistidning

www.gratistidning.com

070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

Tips att skapa tillväxt... Att få ett gillande eller en delning på Sociala medier kan vara trevligt men i slutändan handlar marknadsföring om att skapa effekt och ”klirr-i-kassan”. Här riktar man sig bara till de som redan är ”fans”. ”Sociala medier är sociala medier. Engagemang för företag och varumärken är nära noll...”

Med riktade digitala kampanjer väljs en mindre målgrupp ut och man stänger ute de flesta. På det sätter missar man många potentiella kunder - du vet inte vem som behöver dina tjänster om sex månader. ”På lokala marknader som redan är väldigt små gör företagare sig en rejäl björntjänst genom att krympa dem ännu mer.”

Online-annonsering den nya dot.com bubblan 99% spill i digitala kampanjer Det har visat sig att efter alla mellanhänder, botfreud, adfreud och ad-blockers återstår endast en krona av satsade 100 kronor – det är ett spill på 99%. ”Det största robbery som någonsin ägt rum i mänsklighetens historia...”

Luleå Gratistidning

070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

Undvik långtidsavtal Riktade kampanjer exkluderar

Sociala medier är sociala medier

Åke Tapani

Att köpa sig bra placeringar i flödet på Google Ads eller Sociala medier förändrar inte antalet som söker eller klickar in sig på webbplatsen. Pengar som kunde använts till annan, riktig marknadsföring. ”Det är som att dela ut rabattkuponger till kunder som redan kommit in i din butik för att handla...”

Mediemarknaden förändras snabbt. Annonsörerna bör att vara flexibla. Undvik långtids- eller exklusivitetsavtal, så kan du synas och marknadsföra dig där det passar bäst just nu, inte där det passade bäst för två eller tre år sedan! ”Relationer skall förtjänas, inte bindas upp”

Tänk 60/40 Varumärke & Aktivering Tillväxt nås genom att nå så många som möjligt och inte bara de som redan valt dig. Bygg varumärke och jobba med aktivering samtidigt i ungefär lika stora delar. Optimalt är 60% varumärke och 40% aktivering. ”Reach is the name of the game...”

strategi g li å d en r ä lt a it ig d t ...enbar bästa! et d r ä lt a it ig d h oc t n ri p en mix av


Nöje & Evenemang

22

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Lös

KORSORDET v. 37

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter BAKOM GALLER FÖR ÅSIKTER

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare: Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Luleå Gratistidning vecka 38

HÄNRYCKNING

PRUSTADE

NEGATIV

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 20/9 kl. 12.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

BITRÄDA

ATT VAKNA TILL

Luleå Gratistidning, Hermelinsgatan 1, 972 34 LULEÅ

RETRO TV-SPEL

HYLLA EN VITAMIN

Märk kuvertet ”KORSORD 37”

DÅLIGT

LUNGSOT SÖDER ONYKTER GÖRAN

BASAR ANN LINDE ÖVER

SILVER

LAGET

TOPPAR I FOTBOLL

LOVA ATT GÖRA

JOBBA

HUSBIL

STUMPAR

MITT PÅ KROPPEN

KAN MOROT EN FORD VARA

ÖL FRÅN SMÅLAND

"IX" REKLAM INNAN EU I BREV- EXTRA LÅDAN ORD.

CELLENS ARVSMASSA ÖSTERLÄNDSK FLÖJT

BYGGSTEN

GOOGLA

DRAVEL

PUBLICERA

HJÄLPER SUPUT

OK I CHAT

KOBBE

TELE- INDISKT VINKENS RESMÅL TANT

FÄRGGLATT KORTSPEL GENOM LÄSES I GBG

TOPPAR PÅ BIL I VISS NÅL TOKYO ADENIN

KRONOBERGS LÄN

FANNS I TJOCK-TV

89,3

www.radiolulea.se

(R) = repris

Torsdag 16/9 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Onsdag 22/9 20:00-21:00 - Radio S (R)

Tisdag 21/9 18:00-19:00 - Radio S (R) 20:00-21:00 - Radio Röd

Torsdag 23/9 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

Övriga tider får du lyssna till Radio X, som sänder en slinga med kommun-, regionoch länsinformation samt evenemangstips inom fritids och kultursektorn.

J O R D G U U B B G A U T E R N E N A R G D R I V N T E D A ROBINSON ÖAR LINDSEY

UTVECKLA SIG

HÅRDDISK I NÄTVERK

EGYPTEN HIT HÖR HAWAII PÅ WEBBEN URAN ÄR U-137

FIRAR KINESER I JAN/FEB

VALUTAN I OSAKA VAR ROCKET & NOVELTY DELBETALNING

N Y Å R

T J E N A

HEJSAN STILART

KAN VIN VILLE HA VARA EN MÅNE

RÄTT PÅ PROV

AMFITEATER LEG

SJUNGANDE SHEERAN

MITT I URBAN

JEMENIT

S A Å T T R A E N A T T

SÅLT UT BILLIGT

KURDISK KOMIKER I 08:A

2

3

Fåtöljer/stolar köpes LEVER STÅHL & DUPLANTIS PÅ

Ö I O R R S K O D D B O O V A R A A N V E L O N N U J E N T N V A R A U T E BERTS SKÖLDPADDA

SKOTSK BOKSTAV MATTIS WHISKY- NUMMER & LOVIS ORT 18 DOTTER KNOPPAR

SVACKA

WIBBLE OCH BOLEYN

TVÅ BONDSIFFROR NEVADA LJUS & UGGLA

ARTIKEL

DAGSTIDNING I ÖREBRO

FÖR- PÅ BIL FR. KNIPPAS TUNISIEN MED TESLA SVÄNG

Vinsten skickas med med posten. Vinsten skickas posten.

från 1950/60/70-talet. Alla modeller av intresse! Smsa gärna en bild eller ring mig. Fredrik: 073-6108701

Lycka till! 4

7

6

8

9

10

11 12

13

14

6 Postadress:............................................................................................................................................... 4 2 8 2

3 4

5

7

1

5 2

1

2

4

8

6 3

7 1

1

6

2

1 9

3

5

3

Adress:...................................................................................................................................................

6 DRAGDJUR

......................................................

5

8

TUSAN

......................................................

Namn:.....................................................................................................................................................

4

7

I N N T A E S

ORKADE

1

8

ANANASSMULTRONEN

Adress:

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

1

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C35. Foto: Shutterstock

H F I V A I D E

SLÄNGDE

......................................................

Melodikrysset v.37 - 18 september

3 9

Vinnare av 1 trisslott: Mia Andreasson i Luleå

......................................................

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

KÖPES

Vinnare av korsord v. 36

Namn:

Melodikrysset v.37 - 18 september Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

FM

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

Radio Luleå

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

© Content Central. Halvkrysset 2013-C36. Foto: Shutterstock

KUNGEN DEN STILLFULLSAMME KOMLIG

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/lulea

TOPPAR HAND

4

5

8

6

1 4

5

3 7

4

6

Sudoku vecka 37 Lycka till!

3

7


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

Livet är ditt, möjligheterna är dina, men så även ansvaret eller hur?

KRÖNIKA Tina Persson

Kan tankar bli kidnappade? J

ag lyssnade på en digital föreläsning, av en coachkollega innan sommaren. Han berättar om ett tillfälle, som han hade varit med om. Plötsligt säger han att hans tankar hade blivit kidnappade, precis där och då. Vad är det hans säger, tänkte jag först. Kidnappade, nämen tankar kan väl inte bli kidnappade eller? Men sen tänkte jag, varför inte? Ja, varför inte? Så om du tar en liten stund och tänker efter, verkligen tänker efter och kanske du behöver sätta igång dina lite mer kreativa tankar, för att hitta bilden. Skulle då ordet kidnappad hjälpa dig att inse och förstå, att så är det ju. Så tokigt, men ändå varför inte eller hur? Egentligen inte mina tankar, utan dom blir helt enkelt kidnappade på något sätt. Jag vet att jag själv kan tänka att det här vill jag inte tänka, usch stopp sluta nu. Det jag också vet är hur svårt det är att komma loss, för det är liksom något som har triggat igång tankarna och nu så sitter jag fast, rejält super kladdigt fast. Kidnappade helt enkelt! Så tänkt om vi, när detta händer kan ta fram vår mentala verktygsväska. En verktygsväska fylld med underbara mentala verktyg som t.ex. en bild, som kan hjälpa oss att komma loss igen. En bild som får oss att komma loss och tänka mer kärleksfulla och omtänksamma tankar igen, vore inte det underbart? Det var som en annan coachkollega sa att stopp vänta, nu ska vi hitta en annan bild. Hur vill du ta hand om dom där tankarna, som du berättade om just nu. Hur skulle du kunna hjälpa dig att fylla dom men en positivitet, istället för det där negativa du sa precis. Jag funderade en stund och just då hittade jag inte bilden, men sen kom bilden ”paintball”. Paintball, varför? Jag har aldrig testat, men jag hittade en härlig bild, där personen hade färger i alla valörer över hela sig och paintball vapnet i sin hand. Personen på bilden hade ett stort leende på läpparna och jag såg pratbubblan i mina tankar ”I got you!”. Så nästa gång när mina tankar tjurar ihop sig, då har jag möjligheten att ta fram bilden som gör att jag

kan frigöra mina kidnappade tankar igen. Jag kommer att frigöra tankar som inte är bra för mig, tack vare färgglada färger som någon skjuter på mig och ropar ”I got you” med en busig blick. Kanske låter det helt tokigt och knäppt, men varför inte? Hellre prova än att vara kidnappad, för resten av livet. Sen kostar det absolut inget, mer än lite tid eller hur? Jag vet jag har tränat i många år, men ändå det jag har både insett och förstått är att jag kan varje dag göra mina val. Och varje dag väljer jag den möjliga och positiv frekvens för livet, som gör att mina tankar inte kan bli kidnappade så ofta numera. Så har du svårt när tankarna kidnappar dig att ta dig loss? Är dina tankar rejält fastbrända, vidbrända eller kanske dom enbart är svedda i kanterna, men ändå tankar som mer förstör än bygger upp dig. Börja då leka med dina tankar, våga då hitta bilder och ord, som kan hjälpa dig loss eller anlita någon som kan hjälpa dig. Jag vet att det fortfarande är många som tänker att så tokig är jag inte, så jag behöver hjälp. Men om vi enbart ser svagheten i att ta hjälp, så behöver vi helt klart byta ut den bilden till något kraftfullare och modigare. För vem vill inte bli starkare, modigare, mer nyfiken och växa som människa? Se alla idrottare på hög nivå, dom tar hjälp för att dom vill växa och bli starkare i sin mentala hälsa. Vi vet alla att livet har gett oss citroner under en lång tid, men kanske har du som jag testat nya ingredienser för att stärka upp livsreceptet för att bli något mer än vi var förut. Kan du se bilden, hur du har växt under tiden, som har varit tuff för oss alla? Eller har alla tankar stora som små kidnappat dig och kastat bort nyckeln? Livet är ditt, möjligheterna är dina, men så även ansvaret eller hur? Ni ser som Hälsoinspiratören Tina älskar jag att snurra fart på folks tankar till att hitta en mer möjlig och positiv frekvens på vår mentala hörapparat och på livet. Kidnappade tankar, så konstig tanke men så sann eller vad säger du? Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

23

Biljettsläpp från Kulturens hus NÖJE Äntligen dags för spelningar i Loungen igen då Pascal och Amanda Ginsburg besöker oss. Plus en efterlängtad ­spelning, som på grund av corona­läget ställdes in i fjol, när Franska Trion återvänder till Kulturens hus för att fira jul på sitt eget, lite säregna vis. Pascal Pascal bjuder på en uppvisning i desperat, slamrig och nervig rockmusik i Loungen, fredag 1 oktober. De är tillbaka med sitt sjätte album ”’Fuck Like A Beast”, ett av deras mest kompromisslösa album hittills. Pascal levererar allt med en hunger och intensitet som hos någon som inte har något att förlora. Det nattsvarta och ångestfyllda bärs upp av humoristisk vemodighet och kärleken finns där som ett räddningsplank. De är experter på sitt primitiva, nästan våldsamma sätt att hantera sina instrument. Upplev dem i Loungen, fredag 1 oktober 21.00.

Amanda Ginsburg Amanda Ginsburgs ­karriär har gått med raketfart. Hon har bland annat vunnit Grammis för ”Årets Jazz”, stått på scenen i Allsång på ­Skansen och prisats med ett antal stipendier. I Amanda Ginsburgs ­musik finns ett eko av våra legendariska jazzsångerskor. Hon har förmågan att skapa nya och synnerligen ­charmiga låtar som låter sig ­inspireras av sin historia, men som talar med en helt egen röst. Till Kulturens hus har Amanda Ginsburg med sitt band, fredag 17 ­december 21.00 Loungen. Jul med Franska Trion Ett år senare än planerat kan Franska Trion äntligen bjuda publiken på sina egensinniga låtar, explosiva liveframträdanden och den röd­svarta julkänsla som bara de kan uppbåda. Bandet utlovar låtar från hela sin ­karriär, inramat av några väl valda jul­sånger,

Som traditionen bjuder ställer Franska Trion åter till med kalas när det lackar mot jul.

hämtade från 2011 års magiska julplatta ”Våra mest­ ­älskade ­julsånger”. ­Franska Trion är hög­aktuella med sitt hyllade album ”Är det konstigt?” samt sin medverkan som ett av husbanden i senaste upplagan av På spåret i SVT. Denna g ­ öteborgska jazz-rock-någonting konstellation har gått från klarhet till klarhet liksom från en lokal angelägenhet till en nationell sådan. Lördag 4 december 19.30, Lilla salen.

Källa: Kulturens hus

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

VÄLMÅENDEDAGAR I OKTOBER Vandra, pausa med ryggen mot en sten och ta in det mäktiga landskapet. Andas ut asfalt och jobbstress, bilar och ont om tid. Andas in doften av fjällsluttning, smaken av kristallklart vatten och rasslet från fjällgröe och björkkvistar. Kommer norrskenen ut och leker ikväll? Kom hem med ny energi, centrerat lugn och favoritplatser att återvända till. Vi ger dig tips om vandringsstigar, var du bäst ska gå för att se norrskenen dansa och vi har kartor och en guidebok över området till försäljning. Om du vill hyr du ditt Kaffe-kit från Primus och gör dit eget kokkaffe istället för att fylla din termos.

Välmåendepaket: Priserbjudandet med rabattstege vid bokning av två nätter och uppåt gäller våra TWIN-rum med separata sängar som inte kan ställas ihop. Man kan köpa till annan rumskategori såsom dubbel eller superiorrum, priser på förfrågan. Erbjudandet gäller helpension med lunchpaket och trerätters middag.

Prisex: 2 nätter

2.790,-/ pers Prisex: 3 nätter

Till och med 25 september har vi öppet alla dagar i veckan. Från 6 oktober till 31 oktober har vi öppet onsdag-söndag (4 nätter i veckan).

Kontakt

3.885,-/ pers Prisex: ´ 4 nätter

4.900,-/ pers

BOKA

Tel: 0980-401 00 info@abiskomountainlodge.se Lapportsvägen 30, 981 07 Abisko


24

Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

MED HEMVÄNDARE

LÖRDAG 2 OKTOBER & SÖNDAG 3 OKTOBER kl. 14.00 - 16.00 SAGA-teatern

SOLIST META ROOS

– Servering i paus – Ord.pris 300 kr pensionärer och medlemmar 250 kr ungdom -18 mot uppvisande av leg. 60 kr Inkl. förköps/serviceavgift Biljetter: Saga-teatern eller www. boden.fh.se Bodens orkesterförening i kultursamarbete med Handelsbanken • Sundbergs Fastigheter • Lundströms Fastigheter • Litsena AB Wiksténs Fastigheter • Heds Yamahacenter • Husvagnscenter Luleå

ANDREW SISTERSDAM

ERNA

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på lulea.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

NJUT AV

HÖSTEN HOS OSS! ÖPPETTIDER: TISDAG–LÖRDAG 16.00–22.30 SÖNDAG–MÅNDAG 16.00–21.00 (PIZZABAREN)

Lotta Karlsson och Bo Selinder. Foto: Catrine Backman, Norrbottens museum

En fartfylld historie­ lektion länet runt Hundratals gymnasie­ ungdomar i Norrbotten får 19–24 september en fartfylld historielektion full av ord och toner. Det är Norrbottens museum som ser till att föreställningen Skillingnytt besöker fem gymnasiesko­ lor. ­Museets peda­ goger uppmuntrar sedan ­lärare och elever att bidra med egna ­berättelser till ­insamlingsprojekt ”Norrbottens­ kalendern” om vilka dagar och händelser de firar, och varför. Föreställningen Skillingnytt bygger på verkliga minnen från Norrbotten med omnejd kring år 1900, förevigade som nyskrivna musikaliska skrönor. Artisten och kompositören Bo Selinder är en av skaparna och skådespelarna. – Skillingnytt är som nutidens Skillingtryck, fast med hela spännvidden mellan allvar och humor och förtvivlan och lycka, säger Bo Selinder.

– Publiken får höra om bland andra ­Gunnar som började sitt liv som död i fattig-Sverige, om Hugo som hjälpte dåtidens stora agitator Kata ­Dalström och Asta som såg elen komma till Ullatti. Lotta Karlsson är föreställningens producent, medskapare och en av skådespelarna. – En av våra förhoppningar med Skillingnytt är att inspirera till mer berättande och att vi tar vara på vår historia. Och Norrbottens museum vill ju samma sak – så vi är jätteglada över det här samarbetet! Den 26 september ­spelas Skillingnytt även på Norrbottens museum. Insamlingen till ­”Norrbottenskalendern” pågår till 24 oktober 2021 och alla som vill får bidra med berättelser, bilder och föremål kring till­ fällen man firar. Därefter kommer materialet att bevaras i museets arkiv och samlingar, samt ligga

Till Salu - Damcykel Aspenäs Amundön, 5vxl, 26” Kanonskick - 3.500 kr Först till kvarn 070-515 80 07

till grund för en tryckt kalender i form av en affisch. Mer om Skillingnytt Föreställningen Skillingnytt bygger på verkliga berättelser om vanliga människor som levde kring år 1900 i ­huvudsakligen Norrbotten – i en turbulent tid med svält och migration, industrialisering och politiska rörelser i krock. Föreställningen är skriven av Bo Selinder och Lotta Karlsson och framförs av dem tillsammans med pianisten Robert Råberg. Den uruppfördes 3 oktober 2020. Skillingnytts ­gymnasieturné går genom Arvidsjaur, ­Jokkmokk, Övertorneå, ­Haparanda och Kalix. På ­vägen spelar teater­e­nsemblen även sju offentliga föreställningar i Moskosel, Sorsele, Glommersträsk, Jokkmokk, Risudden, Säivis och Kalix.

BOKA BORD PÅ WWW.TAVERNAGUSTO.SE ELLER PÅ TEL: 0920-740 10. RÅDSTUGATAN 7 LULEÅ. H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

25/9

Källa: Norrbottens museum

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Finns i Luleå

W W W. S TO R F O R S E N . S E

25


Nöje & Evenemang

26

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

LULEÅ

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com LULEÅ

RESTAURANGLISTA - SE VÅRA LUNCHER • Akvarellen • Alcatraz • Aurorum • Bastard Burgers • Bistron • Byns Kök • Börje Olssons Konditori • Café Nouveau • En trappa upp • Friends Fika & Food • Green Thaikök • Gunnars Kök • Hemmagastronomi • Hotell Savoy • Ormberget • The Bishop Arms • J&J Restaurang Catering • Kalaskulan • Kocken & Co • Korvgubben • Köksverket • LIVE • Arkipelag • Teknikens hus • Luleå Hockey Restaurang • Panelen Steakhouse • Zaap • STUK • Björkskatans Restaurang • Taco Bar Vit text - även digitala bonusstämplar

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I LULEÅ GRATISTIDNING Lunchpris 110 kr, kl 10.30–13.00

Ons

15

sep

Pulled chicken med bearnaisesås och rostade potatisklyftor Sotad lax med hollandaisesås och krossad potatis med örter Krämig risotto med Parmigiano, svamp och bacon Veg: Potatisterrin med chevréost, svamp och peppar-creme fraiche

Tors Viltskav med svamp och rotsaker samt potatispuré och rårörda lingon 16 Wallenbergare med gräddsås, rårörda lingon, pressgurka och rostade potatishalvor sep Pasta penne med gorgonzola och strimlad oxfilé Veg Potatisterrin: med chevréost, svamp och peppar-creme fraiche Fre

17

sep

Vår egna Schnitzel med pepparbearnaise, rödvinssky och pommes frites Köttbullar med gräddsås, rårörda lingon och potatismos Spagetti Bolognese Veg Potatisterrin: med chevréost, svamp och peppar-creme fraiche

Mer fisk & skaldjur!

Mån Vår egna pytt i panna med stekt ägg och inlagda rödbetor med gräddsås, rårörda lingon, gröna ärtor och potatispuré 20 Wallenbergare sep Tagliatelle med fläskfilé, svamp och Parmigiano Veg: Spansk tortilla med svamp, bönor och pesto-creme fraich Tis

21

sep

Nattbakad krispig fläsksida med bearnaisesås och rostade potatisslantar Fetaostbiffar med soltorkad tomatkräm, baconkrossad potatis och rostad vitlökssky Spagetti Carbonara Veg: Spansk tortilla med svamp, bönor och pesto-creme fraich Ingår: Smör, bröd, soppa, salladsbuffé och kaffe/the.

Ät fisk och skaldjur två till tre gånger i veckan.

Variera mellan feta och magra sorter och välj miljömärkt och du har lättare att få i dig många av de näringsämnen som man behöver för att må bra. I fisk finns till exempel D-vitamin, jod och selen, som många får i sig för lite av. Fisk och skaldjur bidrar också till att minska risken för flera olika folksjukdomar. Feta fiskar, som lax, sill och makrill, är rika på omega-3-fetter som kan minska risken för hjärt- och kärlsjukdom och är viktiga för hjärnans utveckling och funktion. För fler tips och råd gå in på: livsmedelsverket.se

Coop Norrbotten Arena • Midgårdsvägen 4, Luleå • 0920-22 72 72

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

D

en här veckan kommer jag att dela med mig av lite vintips inför höstens festligheter tillsammans med recept på Provencalska tomater, som är enkel förrätt eller något som du kan mysa med framför TV:n. En del av vinerna jag ­rekommenderar ligger i beställnings­sortimentet, så ha lite framförhållning. Många av Er har kanske upplevt tomma hyllor och försenade leveranser till Systembolaget denna sommar. Det tråkiga är att det finns en del som har haft det dåliga omdömet att skälla på Systembolagets personal, Systembolaget är helt oskyldiga till det här. För att göra en lång historia kort, det handlar om det inte finns tillgång till tillräckligt många chaufförer för att leverera dessa varor. Det räcker med att några tullare i en hamn är hemma med sjukdom eller vård av sjukt barn några dagar för att starta denna kedja av förseningar. Tidigare gick de till jobbet när de var förkylda, men numera är de kloka och stannar hemma. Nog om detta, dags för lite mat.

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

Veckans tips

Provencalska tomater Att något så enkelt blir så gott är en gåta, t.o.m. en smaklös tomat smakar fantastiskt efter 30-45 minuter i ugnen tillsammans med lite salt, svartpeppar, ströbröd, olivolja och basilika. Det här behövs till 4 personer som förrätt eller två personer som fredagsmys

8 tomater 8 basilikablad Flingsalt Grovmalen svartpeppar Panko ströbröd Olivolja 8 skivor ugnsgrillad eller stekt surdegsbröd (den late rostar och penslar med olivolja) Bredbar getost eller färskost

1. Sätt ugnen på 225oC. 2. Halvera tomaterna och lägg dem på ett bakplåtspapper med snittytan uppåt. 3. Salta och peppra, strö över panko, toppa med ett basilikalad och avsluta med att ringla över olivolja. 4. Stek i ugnen 30-45 minuter och låt dem svalna, det går också utmärkt att servera tomaterna kalla. 5. Bred getost eller färskost på brödet och toppa med tomaten, svårare än så är det inte. DRYCKESTIPS Förläng sommaren och avnjut de provencalska tomaterna till­

sammans med ett glas El ­Paisano de Tares 2020 (Nr 52337, pris 125,-) som du serverar 13-15 grader. Vinet är framställt av druvan Mencia och kommer från distriktet Bierzo i norra Spanien, Bierzo förknippas med kraftfulla viner med relativt hög alkoholhalt. Det här är raka motsatsen, ett vin med hög klunkabilitet. ALKOHOLFRITT: Rålund alkoholfri kallpressad 100 % blåbär (Nr 19039, 69,-). Från innovativa Idunn Norsjö Wine i ­Västerbotten kommer detta högklassiga alkoholfria alternativ. Avnjuta 13-15 grader. VINTIPS INFÖR HÖSTENS FESTLIGHETER: Här kommer tips på fem röda favoriter som skördade framgångar på vår vinmässa i början av september. Laetitita Estate Pinot Noir 2019 (Nr 2192, pris 179,-) – ett friskt vin med mjuka tanniner och en härlig doft av solmogna skogsbär. Finns i det ordinarie sortimentet och kommer att vara rekommendation till mitt recept om två veckor. Annars är den utmärkt till råbiff. Carm 2018 (Nr 2347, pris 99,-) – det här vinet borde

heta Charm, för det var många som charmades av detta fynd från Dourodalen i Portugal som passar utmärkt till en höstgryta. Catena Cabernet Sauvignon 2019 (Nr 72439, pris 119,-) – om det här vinet hade funnits på den tid då folk åt ”söndagsstek” hade det varit en given succé, men det går utmärkt till en entrecote eller ryggbiff. Grifalco Aglianico del Vulture 2018 (Nr 71987, pris 139,-) – stek lite lokalproducerad köttfärs, smaksätt med koncentrerad tomatpuré, salt, svart­ peppar, lite grädde och en skvätt Grifalco, servera till pasta och med Grifalco i glaset blir detta en festmåltid. Hedges Family Estate Red Mountain Red 2017 (Nr 93016, pris 239,-). En högklassig Bordeauxblend från Washington State, ett vin med bra lagringspotential, perfekt att avnjuta för den som är född 2017 på sin 20-årsdag. Annars går det utmärkt att avnjuta idag till smörstekt eller gräddstuvad skogssvamp och färskpotatis pressat i smör.


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 37, onsdag 15 september 2021

27

DAGENS LUNCH | TAKE AWAY | ABONNERA | CATERING

HÖSTÖPPNING

VÄLKOMMEN TILLBAKA TILL BYNS KÖK EFTER EN SKÖN SOMMAR.

DAGENS LUNCH

Tove Landenius har målat av sin egen utegrill i tavlan ”Villa, volvo, vovve...”.

Hon är Luleås nya ateljéstipendiat LULEÅ I våras gick Towe Landenius ut från Sunderby folkhög­ skolas yrkesutbildning för konstnärligt arbete. Nu får hon det äro­ fyllda uppdraget att vara Luleå kommuns ateljéstipendiat i ett år framöver. – Det känns ­fantastiskt. Jag trodde knappt det var sant när fick beskedet, säger hon. Towe Landenius från Luleå är verksam inom måleri och keramik. – Jag är fascinerad av människans strävan efter bekvämlighet. Vi upp­ finner en massa tekniska prylar, men tänker inte alltid på konsekvenserna. I mitt måleri belyser jag ofta kontrasten mellan naturen och föremål som är skapade av människan. När det gäller keramiken så jobbar jag med olika former som till exempel blir till keramikrobotar, säger hon. Luleå kommuns ateljé­ stipendium instiftades 2003 för avgångselever vid ­konsthögskolorna i Norden som efter ­studierna vill prova på att flytta till Luleå för att arbeta som konst­ närer. Elever som gått konstutbildningarna vid ­Sunderby folkhögskola har också möjlighet att söka stipendiet. Som stipendiat får Towe Landenius hyres­ fritt nyttja en ateljé på Kronanområdet och vara verksam i ­Konstnärernas Kollektivverkstad. Hon får också ställa ut i Konsthallen i Kulturens hus efter stipendiattidens slut. – När det gäller ut­ ställningen så känns det jätteroligt, men också lite läskigt. Skönt att det är ett tag till dess! säger hon. Ville ge konsten en chans Towe Landenius är utbildad civilingenjör med inriktningen maskin och har jobbat inom den

­branschen i cirka 20 år. – Jag sa upp mig för jag ville studera i Sunderbyn och ge konsten en chans. Nu, när jag blivit utsedd till stipendiat, får jag möjlighet att ägna mig åt konsten ett tag till. Det är jag väldigt glad och tacksam för. Ibland brukar Towe Landenius gå på upp­ täcktsfärder och foto­ grafera föremål som hon sedan målar av och place­ rar i olika miljöer. Bland annat har hon målat av sin egen utegrill i en målning som heter ”Villa, volvo, vovve…”. – I just den tavlan vill jag skildra Svenssonlivet. Dessutom är grillens form i sig som en skulptur och jag tycker om att få till det tredimensionella i mina tavlor, säger hon. Gillar Miró Towe Landenius ­säger sig inte ha någon ­direkt favorit­konstnär, men ­under en resa till ­Barcelona blev hon ­mycket imponerad av Miró då hon besökte Mirómuséet. – Han gör roliga ­skulpturer och helt ­vansinniga tavlor. Men jag tycker om mycket annat också. Jag är fascinerad av konstnärer som är riktigt duktiga på akvarell, såsom Anders Zorn och Lars Lerin till exempel.

TISDAG - FREDAG 10:30 - 14.00

CATERING

BOKA DIN TAKE AWAY 0920-26 63 41

VI FIXAR MATEN ÅT ER!

RING 0920-26 63 41 ELLER 070-257 65 66

STOR

FRI

Gå in och se menyer på hemsidan - boka bord!

www.sunderbynsrestaurangcafe.se

PARKERING

Christian Gillros

Ägare Byns Kök ChristianGillros@gmail.com

Vad tycker då Towe Landenius är det bästa med att vara konstnär? – Jag gillar att ha en idé – att ha tid och ­möjlighet att genom­ föra den och se färdigt resultat. Egentligen så hade jag nog lika gärna kunnat bli designer som ingenjör, för jag är väldigt ­intresserad av design, avslutar hon.

Källa: Vårt Luleå/ Luleå kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Till Salu - Herrcykel Crescent Racer, 10 vxl, 28” Vintage - 500 kr Först till kvarn 070-590 95 69

Finns i Luleå


VÄLKOMMEN STINE OCH JENS! Stine Hoelgaard

Jens Ulrik Hoelgaard

Specialist inom kattens och hundens sjukdomar med hög kompetens inom buk och hjärtultraljud. Stine välkomnar gärna de som behöver ultraljudsutredning eller hjärt/patellaintyg.

Hög kirurgisk kompetens med ortopedisk inriktning inom TPLO, Frakturkirurgi samt artroskopi. Jens välkomnar alla patienter som är i behov av en hältutredning.

TPLO och hög ultraljudskompetens är idag unikt och väldigt eftertraktat här uppe i Norrbotten Vi välkomnar våra nya medarbetare som kom till oss från Helsingborgs Djursjukhus. Ta kontakt med våra kliniker då ni behöver söka hjälp för era småvänner. Vi fortsätter vårt arbete för en ännu mer komplett och trygg vård utan långa resor. Hjärtligt välkomna till Lapplands Djurklinik www.lapplandsdjurklinik.se || 010-450 98 50 Gällivare || Boden || Jokkmokk || Arvidsjaur || Kiruna || Luleå


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Luleå Gratistidning vecka 37, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu