Skip to main content

Luleå Gratistidning vecka 24, 2021

Page 1

Vecka 24

GRATTIS

onsdag 16 juni 2021

från

SÄLJES från

50:- 100:-

privat.gratistidning.com

Gratis till alla hushåll och företag i Luleå • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • lulea.gratistidning.com • lulea.lokalteve.se

Varje vecka! Väder...........................................sid 2 Familjesidan..........................sid 6 Bostadsblocket ...........sid 8-12 Service & tjänster............. sid 13 Jobb & Karriär.............sid 14-16 Motorblocket .....................sid 19 Korsord...................................sid 25 Lunchguiden ....................sid 26 Evenemang ...............sid 25-27

BOSTAD

VÄRLDSNYHET! SEGWAY POWERSPORTS - SNARLER AT6 Premiär på den svenska marknaden. En högkvalitetsfyrhjuling från världskända Segway Powerssports. Finns i fyra olika utföranden och två chassilängder, alla med en stark 570cc bensinmotor på 44 hk och 48 nm. Finns både som T3B och T3A. Tre års garanti. 2WD/4WD Diff fram och bak, handtagsskydd, dragkrok, kompositrack med snabbfästpunkter, låsbara förvaringsfack, gasdämpare m.m. Under året kommer Segway som första varumärke lansera ATV med unik hybridteknik med oslagbar prestanda!

Bostadsblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 8-12

sid 14-17

AT6 S Standard EPS 75 900 kr Inkl. moms

MOTOR

Motorblocket Varje vecka i Luleå Gratistidning.

sid 19

Norrbotten sid 20-23

KORSORDET v. 24

Vi installerar enbart luftvärmepumpar av högstaBra kvalitet som värmekälla. Naturlig och trygg. klarar vårt kalla klimat Solklar villafavorit med lysande boendeekonomi.

Vi är certifierade återförsäljare och servicepartner för flertalet fabrikat.

en annons från EM HOME

Det finns en Bosch värmepump för alla hus och alla förhållanden; Jord, Berg, Sjö, Luft/luft, Frånluft och Luft/ Vatten. Alla med strålande energibesparing genom miljövänlig återvinning av lagrad solvärme. Tryggt köp med 6 års garanti + 6 år med tillvalsförsäkring. > Mer information: www.bosch-climate.se

ANTNÄS-BODEN

ER! T M E STA I L AG IMENT OCH DE N. STÖ R STA S O R T M HOME BODE N O R R B OT T E N S I LU L E Å O C H E PÅ A LC AT R A Z N I H I T TA R O S S

soffgrupp 3+1+1 i öppen smakfull och välgjord MARIENLYST Mycket dynor. grupp inkl. bord och Säljes som komplett

flätad konstrotting.

NU: 13.995 kr Ord. 15.495 kr

NU: 16.995

Antracitgrå konstrotryggstöd i fåtöljerna. 3+1+1 med fällbara bord och dynor. komplett grupp inkl. FLORENS Nätt soffgrupp i Olefintyg. Säljes som ting, rejäla dynor klädda kr Ord. 15.995 kr

hög kvalitet. Välj mellan med bra komfort och hörnsoffa 2H3/3H2 bord och dynor. OREGANO Högryggad antracitgrå. 265x205cm komplett inkl. eller färgerna driftwood kr Ord. 17.995 kr

NU: 12.995

NU: 16.990

FÅTAL GRUPPER KVAR!

kanonpris! i grå konstrotting till PALLEJA Nätt hörnsoffa och dynor. möbelset med bord 198x198cm, komplett kr Ord. 8.995 kr

NU: 7.995

komfort utöver rymlig matgrupp med fåtöljer ROSMARIN Mycket med ishink och snurrplatta,antracitgrå. eller det vanliga. Matbord Färgerna driftwood med fällbart ryggstöd. inkl. dynor. st ställbara fåtöljer Matbord 150cm + 6

NU: 18.995 kr Ord. 22.565 kr

antracitgrå alumisoffgrupp 2,5+1+1 i SALVIA Modern stilsäker soffbord och dynor. Komplett grupp inkl. nium/textilenerep. kr Ord. 16.995 kr

NU: 14.995

ÖPPET TIDER:

86 22 12-16. TEL 076-146 LÖR 10-15. SÖN MÅN-FRE 10-18. GT ALCATRAZ, LULEÅ: SÖN SOMMARSTÄN 10-18, LÖR 10-15, ANTNÄS: MÅN-FRE SÖN STÄNGT COVID-19 10-18. LÖR 10-15. ANGÅENDE BODEN: MÅN-FRE

hörnoch mycket komfortabel CITRONMELISS Robust konstrotting. 204x204cm, grå soffa 2H2 i natur eller bord och dynor. säljes komplett med

NU: 11.995

kr Ord. 13.225 kr

nyttja

ROT! avdraget

sid 25

Hela denna bilaga är

AT6 Full Equipped fr. 92 900 kr Inkl. moms

Hans-Petter Mobil : +46 738 21 34 71 Alexander Mobil: +46 738 44 77 22

Butik: 0920 - 250 250

tt Passa på a

R NYA UTEMÖBLE IDAG!?

AT6 Deluxe fr. 88 900 kr Inkl. moms

MotorCenter24 Luleå

Lös veckans korsord & vinn en…

i öppen flätad konstrotting. mycket bekväm matgrupp +6st fåtöljer inkl. dynset. Bord HUMLE Elegant och ishink och snurrplatta. Matbord 150cm med kr Ord. 19.695 kr

AT6 L Standard EPS 78 900 kr Inkl. moms

– Vi monterar i hela Norrbotten!

Ring för en kostnadsfri offert! Kontakta oss för frågor om bergvärme eller luft/vatten: 0920-10906 • 0703432024 • www.naturvarme.nu

Bilaga i tidningen. ANTNÄS: 0920-301 30 e.se Info.antnas@emhom

att du Tack för oss! besöker

i butiken. och oss till varandra är du välkommen Håll avstånd ymptom gång. Har du förkylningssoss en annan att besöka

BODEN: 0921-150 01 Info.boden@emhome.se www.emhome.se

Håll avstånd

Sprita händerna

åt att minska hjälps vi visa tålamod, Tillsammans ngen. Ha smittspridni om varandra. och ta hand hänsyn

#SMOKEY HAIR

SAXARNA LULEÅ

UNIVERSITETET, KÅRHUSGRÄND 1

BEFORE

TEL 0920-52 00 23

SMOKEY

BEFORE

SMOKEY


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

2

LOKALT VÄDER - LULEÅ ONSDAG

TORSDAG

16/6

17/6

FREDAG

18/6

LÖRDAG

SÖNDAG

19/6

20/6

VI INFORMERAR 16°C 8°C

15°C 9°C

21°C 12°C

18°C 12°C

17°C 10°C

5 m/s

6 m/s

7 m/s

4 m/s

4 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

19°C 25°C 28°C 27°C 24°C 20°C 23°C 29°C 23°C 31°C

VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00 Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

NORRBOTTEN TORSDAG 17/6

26°C 27°C 27°C 30°C 26°C 24°C 33°C 37°C 23°C 30°C

PAJALA 9°

KIRUNA 9°

GÄLLIVARE 12° JOKKMOKK 11° BODEN 14°

PITEÅ 15°

LULEÅ 14°

BOKA ANNONSERING

gratistidningen

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

- kan du lita på ger effekt hög räckvidd

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Luleå Gratistidning Hermelinsgatan 1 972 34 LULEÅ

Annonspaket

Vxl: 0920-40 72 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: lulea.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

David Berglund 070-495 30 41 david.berglund@ gratistidning.com

Maria Salonen

070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @LuleaGratistidning Instagram: #LuleaGratistidning

Victoria Timander 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Åke Tapani

070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Anette Holmqvist Anders Långström 070-190 15 91 anette@saljg.se

070-190 15 90 anders@saljg.se

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 41 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Luleå Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

Glad Sommar

eller fördröjda annonssvar. Luleå Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Luleå Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Luleå Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

3

ETT PAR SOLGLAS MED DIN STYRKA

PÅ KÖPET!

*

Den 5/8 kommer Leg. veterinär Lennart Nilsfors till Djurkliniken Öjebyn för att scanna HCM på katter, han utför även PKD, och andra avancerade ultraljudsundersökningar. Lennart Nilsfors har 30 års erfarenhet av ultraljudsundersökningar.

Ingen försäljning i Luleå denna månad. Vi är så glada över att kunna hälsa honom

Träffa oss istället i Boden på Skördefest & Miljödagar 23-25/8 Besök oss på: evidensia.se

välkommen. Ni är varmt välkommen att boka tid på 0911-665 75 eller boka enkelt online.

samarbete med Evidensia Bodens Kött & Vilt • Öjebyn • 0911-665 75 Djurklinken BOKA TID REDAN IIDAG!

GLASÖGON FÖR DIG MED HÖGA KRAV Snygga, moderna eller klassiska och med maximal funktion - du som har höga krav, kräver också mycket av dina glasögon. Vid köp av kompletta glasögon med Zeiss bästa ytbehandling, så bjuder vi dig på solglas med din styrka. Du betalar bara för solbågen. (Värde upp till 8.000:-)* *. Kan inte kombineras med andra erbjudanden. Gäller t.o.m 24 juni 2021.

EST. 1968

Renskav 3kg låda ___ 155 kr/kg Renhamburgare ___ 75 kr/förp Torkad renbog ____ 299 kr/kg 3Hel /kg kr/låda Renskav kg gurpa . . . . . . . ._______ . . . . . . . . . . . .155 . . . . .kr . 480

Renlåda TRÄFFA 100kr Gorpa Torkad bog OBS! BESTÄLL NU! Renrullar OSS Grilltips: Ren el. älgfärs 5kg låda

#packatoklart Läs mer om hur du packar rätt på bussgods.se

skivad/hel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 185/175 kr/kg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 340 kr/kg 5 p. . . . . . . . . . . . . 60 kr/st

älgköttslådor för leverans LULEÅEra 23/6, EXTRAPRIS: (Så långt lagret räcker) i september/oktober. Kl 12-18, Storheden, Benfri renstek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Från . NU 239 kr/kg vid Korvgubben eget Renytterfilé . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . NU 329 kr/kg ViKL är 10-16, åter i Luleå igen Rensadelkotletter . . . . . . . . . . . . .slakteri . . . NU 170 kr/kg BODEN 24/6, i slutet av september Reninnanlår . . . . . . . . . . . . . . .Direkt. . . . . . . . . NU 299 kr/kg Centrumtorget försäljning Vi har även med andra produkter Nu tar vi kort och Swish! från bil!

Från eget slak teri

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

kg . . . . . .renrullar__ . . . . . . . . . . . . .60 . . . kr . . ./förp 1499 kr/låda NYHET /kg 10

Vi tar emot kontanter, kort och swish Beställning på hemsidan eller maila direkt

Direktförsäljning från bil!

Laestadius Kött & Vilt AB

lkvab@hotmail.se• •www.lkvab.se www.lkvab.se• Tel. 0981-302 13 Övre Soppero • lkvab@hotmail.se Övre Soppero • lkvab@hotmail.se • Tel. 0981-302 13 070-28 26 719, 070-29 07 165

Vi flyttar till Storgatan 47 och blir granne med Friends fika & food. Vi har startat flyttrea på kanonvaror som vi inte kan ta med i flytten

50% RABATT PÅ

Träningskläder (byxor, tights, t-shirts, linnen) från Better Bodies, GASP, Kari Traa, Champion Jackor, byxor, fleecetröjor från Icepeak, Kari Traa Träningsutrustning tex lyftarbälten, knälindor, knästöd m.m. Löparskor Icebug, Merrell, Inov8, New Balance Rullskidor (skate) powerslide Träningsstavar Fischer, Cura tyngdtäcken, Triathlonkläder 2XU

Sonny

Krister

Gunilla

Plus massa annat! Kom och fynda!

Covid information

Vi har hemleveranser och du kan även handla/hämta upp utanför butiken

Luleå City • Kungsgatan 26 • 0920-24 81 70 • Öppet: Må-Fr 10-18, Lör 10-15


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

4

Onsdag 16/6

Måndag 21/6

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Torsdag 17/6 Lördag 19/6

Tisdag 22/6

VILL DU HA LOKALA BUTIKER OCH FÖRETAG IMORGON? ANVÄND DEM IDAG!

Onsdag 23/6

LOCAL HERO

Färsk kaffeost!

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

DAGS ATT FYLLA PÅ MED D-VITAMIN!

NYA RÖR!

lt rren enke Öppna dö n e p p Sun-a med Flexy en redan nu!

Ladda ner

Man måste vara 18 år för att sola i solarium. Detta innebär att vi kommer ha vår ytterdörr låst. Vi tycker även det känns säkrare att bara ni som solar har tillgång till vår lokal. Ni öppnar den enkelt då ni laddat ner vår app Flexysun. Finns för alla smarttelefoner via App Store eller Google Play.

app

BODEN: Lulevägen 19. Tel: 0921-194 00 • LULEÅ: S. Smedjegatan 9. Tel: 0920-138 88

PRIVATANNONS

ONLINEVERKTYG FÖR TIDNINGSANNONSER

D O I T Y O U R S E L F

 SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS

privat.gratistidning.com

Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!

Magnus Jodérus ( t v) tillsammans med frivillige sjöräddarkollegan Kalle Håkansson ombord på RS Luleås båt Rescue Luleå Energi.

RS Luleå blir Sjöräddningssällskapets 74:e station LULEÅ Nu är det klart: De frivilliga sjöräddarna i Luleå är från och med den 12 juni en egen station. – Det känns jättekul, och vi hoppas kunna vara en viktig trygghet för båtlivet under många år framåt, säger Magnus Jodérus vid Sjöräddningssällskapet i Luleå. Det var 2018 som ett antal intresserade personer kunde starta verksamhet i Luleå, då som en del av Sjöräddningssällskapets station i Piteå. Sedan dess har stationen rekryterat frivilliga sjöräddare och övat, gjort förebyggande utryckningar för medlemmar och utvecklats med sikte på att bli en egen station.

– Vi var en handfull Luleåbor som började öva med stationen i Piteå under sommaren 2017, året därefter etablerade vi en brygga i Luleå där vi delade båt med Piteå varannan vecka. Sedan dess har vi övat och utbildat oss under Piteås ledning, de har varit våra förebilder och lärt oss mycket, berättar Magnus Jodérus. – Att vi nu står på egna ben som egen station innebär ett stort ansvar, men vi känner oss trygga med den verksamhet och kunskap som vi frivilliga byggtupp tillsammans, avslutar Magnus Jodérus.

Att donationer har kommit in till Sjöräddningssällskapet har underlättat beslutat att bli en egen station. Bland annat har Luleå Energi säkrat en av stationens båtar i två år. I övrigt handlar det om att utbilda ett tillräckligt stort antal frivilliga sjöräddare, och att alla ska bli trygga i sina roller. Att det är så har nu testats under en dag av representanter från Sjöräddningssällskapets kontor i Göteborg, och från och med lördagen den 12 juni fungerar stationen i Luleå precis som alla andra stationer runt om i landet. Källa: Sjöräddningssällskapet REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

SÄLJES från

100:-

1

2

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i förstärkningsläge. Dagens rapport visar att:

GRATTI från

S

50 :-

3

4

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

• På grund av tekniska problem med anmälningssystemet SmiNet kan inte antalet smittade redovisas. Uppdateras på vardagar. • Idag vårdas 15 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 2 på C-IVA, dessutom 1 på C-IVA utomläns. Uppdateras på vardagar.

• Totalt 266 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan coronautbrottets början. Uppdateras ej dagligen. • Under vecka 23 testades 3227 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 367 av dessa (11,4 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 22 har 99884 personer fått en dos vaccin mot covid-19 och 57255 personer har fått två doser.

(källa: Folkhälsomyndigheten). Uppdateras på torsdagar. Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 föregående vardag till klockan 08.00 idag. Uppdaterat 15 juni. Källa: Region Norrbotten

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

5

Seniorrabatt *Seniorrabatten kan nyttjas en gång/vecka.

5%

Så här fungerar seniorrabatten:

• Du är 65 år fyllda eller fyller 65 år i år • Rabatten laddas automatiskt på ditt stammiskonto • Rabatten går ej att kombinera med andra storköpsrabatter • Rabatten gäller ej köp av spel, tobak, lotter och receptfritt • Du måste ha dragit ditt ICA-kort hos oss minst en gång de senaste 4 månaderna

Hertsötorget


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

6

spökena i hjärnan får jag ingen hjälp med, de måste vi ta itu med själva

KRÖNIKA Tina Persson

Dela sorgen på familjesidan i Luleå Gratistidning

Se helheten - Stärk din mentala hälsa

Ett värdigt sätt att meddela att någon har avlidit.

J

En dödsannons är ett av flera sätt att

informera om ett dödsfall och om en kommande begravning. Som närmast anhörig tar man i regel personlig kontakt med släktingar och vänner så snart man kan efter dödsfallet, till exempel via telefon eller besök. Syftet med dödsannonsen blir därför dels att nå dem man inte har så nära kontakt med och för att informera om detaljer kring begravning och minnesstund.

Förnamn Efternamn

I Luleå Gratistidning samlar vi dödsannonserna tillsammans med annonserna Till minne och Sorgtack på en familjesida i början av tidningen.

Har lämnat oss i sorg och saknad

Vår käre

* 00/0 0000 † 00/0 0000

Norrbotten - större spridning För dig som vill kan vi även erbjuda din annons att publiceras i Norrbotten på orterna Kiruna, Pajala, Boden, Luleå, Piteå, Älvsbyn och Jokkmokk, då når du sammanlagt 104 500 hushåll och företag.

Kontakta er lokala begravningsbyrå så får du hjälp med er dödsannons.

Lika självklart som vi alla föddes skall vi alla en gång födas åter, skall vi stå som barnet framför porten till det ofattbaras verklighet - Bo Setterlind

Exempel - dödsannons 1 spalt (40 mm bred)

Lite enklare, lika stort. Bekräfta kärleken till varandra genom att gifta er i Luleå domkyrka i sommar! www.svenskakyrkan.se/luleadomkyrko/vigsel

Men varför inte? Kanske det är även här, som t.ex. med en elektriker att dom inte tar hand om hemmets elkablar, för du fixar det sen. Men när är sen då? När huset har brunnit upp eller?

Så om vi började se till helheten även det mentala, så innebär det att vi behöver hitta bra vanor för oss. Precis som att borsta tänderna, för många är det en självklar vana. Så jag tänker varför inte se till att stärka flera små vanor för ett starkare hälsokonto i sommar, även det mentala?

Mitt svar är att det finns hjälp, enormt mycket hjälp, men där vi gärna vill skylla på att det där är för dyrt, det där är lyx, det kan eller vågar jag inte unna mig. Eller vad ska andra säga om jag går till någon med mina tankar, jag är ju inget tokfall.

Foto: Gustaf Hellsing/IKON

Luleå Gratistidning når alla hushåll och företag i Luleå och Luleå kommun med en upplaga på 41 000 exemplar. Tidningen delas varje vecka ut gratis i hela kommunen på onsdagar. Luleå Gratistidning finns även på nätet vilket också gör att alla, även den som befinner sig utanför vårt distributionsområde och utomlands kan ta del av annonsen via Luleå Gratistidnings nättidning.

9 juli i Luleå domkyrka

Så vad var ett av stegen när jag kraschade i väggen? (Jo jag vet, men jag visste inte bättre just då) Det jag gjorde var att jag bokade tid hos en samtalsterapeut och sen i alla år sen dess, har jag sett till att underhålla min mentala frekvens.

Hjälp, nu gick jag sönder. Varför har inget sagt att jag kommer må så här dåligt? Hur kunde detta hända mig och vad gör jag nu? Hallå, jag behöver hjälp här, vem kan hjälpa mig? Men det många idag glömmer bort och även verksamheter som arbetar med rehabilitering, är att det mentala behöver också hjälp. Precis som en annan kvinna sa i en dagstidning att ”spökena i hjärnan får jag ingen hjälp med, de måste vi ta itu med själva”.

Begravningen äger rum i kyrkan lördagen den 0/00 kl 00.00. Efter gravsättning inbjudes till minnesstund i församlingshemmet.

Drop in-vigsel

ag läser i en tidning om hjärnforskare som blev utbränd, borde inte hon veta bättre tänker jag? Borde inte hon ha koll på vad som händer i vår hjärna, när det är det hon forskar om?

Vår mentala hälsa är så otroligt viktig och det jag vill idag är att få dig att inse och förstå, att du själv behöver stärka din psykiska hälsa. För det jag ser idag är att det är många som inte verkar förstå vad ni själv faktiskt kan göra, utan kör enbart på tills ni har kört er rejält ner i diket.

Familj Släkt och vänner

♥

Eller kanske så här, tänkt om jag blir så där positiv och väldigt glad. Nej hellre negativ, då är jag som alla andra. Tänkt om jag kommer att sluta med mina vanor som jag egentligen inte tycker om, men som är jag. Tänkt jag som är en ”duktig flicka” får för mig att börja säga nej. För att säga ja till mig själv, för att jag ska må bra. Nämen det är för egoistiskt eller? Tänkt om jag helt plötsligt skulle inse och förstå att det är hos mig förändringarna måste göras, och inte hos alla andra. Nä, usch finns det inte bara ett piller som kan balanser upp mina tankar, måste jag verkligen göra ett jobb själv? Jo, så är det för livet var mitt, möjligheterna var mina, men även ansvaret.

Du behöver faktiskt inte hamna djupt ner i ohälsodiket, om du redan nu väljer att bromsa upp och erkänna att du måste prioritera dig själv, för att hålla i framtiden både för dig själv och dom omkring dig. För någon vecka sedan insåg jag något jag inte hade tänkt på förut, men plötslig insåg jag att min coaching kan vara som när jag arbetade som massageterapeut. När en ny kund kom, så bad jag alltid om att få 3-5 tillfällen, för att se om jag kunde lösa problemet. Därefter tipsade jag om en fortsättning, för att underhålla det vi hade arbetat igenom. Kunden instämde för det mesta, för att massera igenom stela och onda muskler är inte det roligaste, sa en kund och hen fortsatte att underhålla under flera år, tills jag flyttade till Norrbotten. Nu insåg jag likheten när min coachkund sa att nu vill jag underhålla det vi arbetat med. Visst kan jag höra av mig lite då och då för att boka en tid? Absolut, självklart får du det. Det hen också sa var att en livscoach det är ju något alla skulle behöva, någon som först hjälper en att jobba igenom tillsnurrade tankarna och som sen finns där för att underhålla dom. Så tänkt om vi skulle börja se helheten för att stärka framtiden. Vad skulle du kunna göra då? Så varför inte ta hand om den mentala hälsan i sommar, för det är ingen lyx och det är inte en egotripp, utan det är som att sätta på sig syrgasmaskinen som jag pratade om i förra krönikan. Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

7

Tors–sön 17/6–20/6 2021

Välkommen till Lidl Luleå Kom in till oss på Hertsövägen 20 för extra fina erbjudanden! Vår affärsidé: Högsta kvalitet till bästa pris. Öppettider: Måndag–fredag 8–21 | Lördag 8–19 | Söndag 9–19

Kycklingbröstfilé

YES Original Maskindiskmedel

• 1 kg • Max 3 st/hushåll

• 72 st • Max 3 st/hushåll

GYLLDA

OSLAGBART!

SUPERPRIS!

-41%

92.80

67.90

59

39.

90 - 35% .

90

0,83 kr/st

-33% SUPERPRIS! Marabou mjölkchoklad & schweizernöt Kungsörnen Gammaldags Idealmakaroner

Norrmejerier Crème fraiche • 200 g • Max 4 st/hushåll

SUPERPRIS!

Upp till -28 % 24.40–25.00

15:-

11,54 kr/kg

2 FÖR

1.3 kg

18:-

45,00 kr/kg

• 200 g • Max 6 st/hushåll

2 FÖR

37.80

25:-

62,50 kr/kg


8

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Välkommen till Skärgårdstjänst i norr

Vi tillverkar och levererar Villor Fritidshus Garage

Vännäsberget i Överkalix Tel: 070-292 11 13 www.anderssonstrahus.se

Vi är ett företag som utför en mängd tjänster i Luleås skärgård med omnejd. Vårt fokus ligger på transport, maskinuthyrning och mindre markarbeten på öarna i vår vackra skärgård. Vi tillhandahåller även helhetslösningar där vi tar hjälp av erfarna byggare och övriga hantverkare för att förverkliga era byggprojekt.

anderssonstrahusfabrikab

Färdigställandegraden väljer du.

Maskinuthyrning

VVS

Markarbeten

Bygg

RING ARNE KJELLANDER

073-020 59 33

MASKINUTHYRNING • TRANSPORT • BYGG & VVS • MARKARBETEN Tommy Sandberg, tel 070-483 47 60, e-post tommy@sknorr.se

www.sknorr.se

kjellanderarne@yahoo.se • www.klenoderiet.se

SOMMAR-

ERBJUDANDEN! LAGERVARA LAGERVARA CHELSEA DIVANSOFFA Vändbar, Pocketsits

5.990:-

BARI BÄDDIVAN Tyg: Malmö grå

1 5 % R A B ATT P Å HELA ROWICOS SORTIMENT *

7.995:-

Tyg

LAGERVARA PORTO HÖRNSOFFA Bäddbar. Tyg: Rocco grå

11.490:-

5.990:Skinn

7.990:-

AT ANTAL BEGRÄNS

7.990:-

LAGERVARA

JPRIS! KAMPAN DOVER RECLINER FÅTÖLJ

CHELSEA BÄDDSOFFA Resårsits. Tyg: Inari grå & Mörkblå Sortimentet kan variera mellan butikerna

www.mobelhuset.nu

Se fler erbjudanden & övrigt sortimentet.

LULEÅ STORHEDEN 0920-25 04 60 | GÄLLIVARE 0970-128 00 KIRUNA 0980-151 70 | OUTLET Piteå Norrfjärden 0911-20 00 20

Information ang COVID-19 Vi har öppet som vanligt men vi har respekt för coronaviruset och dess framfart, därför jobbar vi enligt folkhälsomyndighetens direktiv i vår butik.

#mobelhusetskinnmobler


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

BOSTAD

REA

9

Ta hand om varandra Kom ihåg att du även kan handla på JYSK.se

Spara

249:-

Spara

50%

STOL

350:

BORD

1500:

STRIB BORD + GUDHJEM STOL Bord: Stål, konstträ och konstrotting. B84 x L150 x H73 cm. Stol: Stål och konstrotting. Stapelbar.* Bord 2999:- Stol 599:-

*Viss leveranstid kan förekomma på trädgårdsmöbler

OCH ANDRA BRA ERBJUDANDEN SPARA UPP TILL 60%

MIDSOMMARDAGAR 2026 JUNI

GOLD EXKLUSIV KVALITET

TÄCKEN 150x210 cm sval 999:- 500:150x210 cm varm 1199:- 600:-

SPARA UPP TILL

60% PÅ FLER ÄN 600 VAROR

Spara

50%

25: KRISTOFFER KONSTBLOMMA Metall/papper/polyester. H80 cm. Per st. 49,95

Spara

60%

135:

KEISAREN FIBERKUDDE Exklusiv kudde med unik dunliknande fyllning av fiberdun, 650 g. Mjukt överdrag i 100% bomullscambric. Tvätt 60°C. 50x60 cm 399:-

ÖPPETTIDER I MIDSOMMAR: MIDSOMMARAFTON 25/6 LÖRDAGSÖPPET MIDSOMMARDAGEN 26/6 STÄNGT SE ÖPPETTIDER PÅ JYSK.se Erbjudandena gäller fr.o.m 20/6 t.o.m. 3/7-2021 JYSK.se

Scandinavian Sleeping & Living


10

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Vi har grus, jord och maskiner för alla dina behov

VI FUKTSÄKRAR ER FASTIGHET

Boka på 0920-26 26 12

ENKELT SNABBT

BDX skapar innovativa helhetslösningar som löser kundens behov – allt från logistik till entreprenad-, anläggnings- och industritjänster. Vi jobbar över hela landet med norra Sverige som vår hemmamarknad. Vi är framtidsbyggare. bdx.se

SÄKERT

RING

Ofta är solceller helt underhållsfria. Det är dock bra att se över systemet regelbundet. Om det är extremt torrt i kombination med mycket fåglar kan det uppstå behov av rengöring.

070-382 09 01 FÖR MER INFO

FÅ ETT VERKTYG PÅ KÖPET Ny utgåva 2021

BD GRÄV ÄR CERTIFIERADE OCH UTBILDADE INOM ENSKILDA VATTEN & AVLOPP. VI HAR ANSVARSFÖRSÄKRING.

Beställ Energihandboken

NU UTÖKAR VI VÅRT SORTIMENT MED ESSVE SKRUV- & INFÄSTNINGSPRODUKTER. KOMBINERA KÖPET TILLSAMMANS MED MASKINHYRA FÖR ATT HÅLLA NERE TRANSPORTKOSTNADER.

Tel: 070-382 09 01 • E-post: tomas@bdgrav.se www.bdgrav.se FOTO:MARIA MARIAFÄLDT FÄLDT FOTO:

VID KÖP AV FYRA ARTIKLAR UR ZERO DROP-STÄLLET

Vill du ha ytterligare 250 tips på hur du kan spara energi du beställa Energihandboken gratis på www.Indoor.se SÅi fastigheter FÅR DUkan DET BILLIGASTE PÅ KÖPET.

NyttTill kök dig! Köksrenovering 1 000 kr Utbytesluckor Du som beställer ett renoverar, nyttPitekök komplett pitekök uppdaterar och bygger får ett presentkort nya kök helt kr med värde 1 000 hos utgångspunkt dig Hem Ljuvafrån Hem som ska leva i det.

GRATIS ESSBOX MINI VID KÖP AV ESSVE PRODUKTER FÖR 1000 KR GÄLLER EXKL MOMS OCH I NORRBOTTEN

MÖJLIGHETERNAS KÖK KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

MÖJLIGHETERNAS KÖK

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

GRATIS HEMBESÖK Tel: 0911-166 11

Verkstadsgatan 1, Piteå

pitekok.se


BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

ALLT FÖR EN SKÖN SOMMAR

7 552:-

15 995:-

380 kr/mån

747 kr/mån

6RPPDUWLSV

SOMMAR TIPS

-XVW QX KDU YL I\OOW EXWLNHQ PHG PnQJD ´QD HUEMXGDQGH I|U EnGH VWXJD RFK VORWW Kanske en ny säng till er student eller kanske nya sängar i ert sommarhus. 1L YHW YlO DWW YL NDQ RUGQD OHYHUDQV L KHOD 6YHULJH PRW HQ PLQGUH DYJLIW

SÄNG & FÖRVARING

6XQG I|UYDULQJVVlQJ

Roxen ramresår paketpris

Inklusive bäddmadrass och ben. 160/180x200 cm 15 995 kr. Ord. pris: 22 990 kr 80/90x200 cm 8 795 kr. Ord. pris: 12 495 kr Köp till gavel från 3 357 kr.

Inkl. bäddmadrass, metallben och knappad gavel. Finns i 6 färger. 90x200 7 552 kr. Ord pris: 8 590 kr 105x200 cm 8 712 kr. Ord. pris: 9 990 kr 120x200 cm 9 592 kr. Ord. pris: 10 990 kr 160/180 cm 14 507 kr. Ord. pris: 16 185 kr

Snabb leverans! Ca 2 veckor på utvalda färger och storlekar

24 990:-

24 840:-

Snabb leverans! Ca 2 veckor på utvalda färger och storlekar

Snabb leverans! Ca 2 veckor på utvalda färger och storlekar

13 995:660 kr/mån

1 132 kr/mån

1 138 kr/mån

SNABBA LEVERANSER

VÅR

NG SÄ

T SÅLDA ES M

2020

Siljan ställbar

1\D (NHQV (VVHQV NRQWLQHQWDOVlQJ

180x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Driftssäker Linak motor. Färg Ljusgrå i storlek 180x200 cm. Ord. pris: 35 990 kr. Köp till gavel Viken för: 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr

160/180x200 cm. Svensktillverkad kontinentalsäng med 5-zonad pocketresår med mycket god följsamhet för bästa komfort, inkl. bäddmadrass Softex. Bredd från 105-210 cm, samt 210 cm längd. Finns i 8 färger. Ord. pris: 32 890 kr

8 995:-

10 995:-

3 995:ND

530 kr/mån

L A H OS D

A

L

A

IA

LIS

LOK

T

IN

HA

443 kr/mån

ALLTID LÅGT PRIS

Hjälmaren kontinentalsäng 160/180x200 cm. inkl. bäddmadrass och metallben 19 cm. Finns i 6 färger. Färg Ljusgrå i storlek 160/180x200 cm. Ord. pris: 19 995 kr. 120x200 cm 9 495 kr Ord. pris: 13 995 kr. 140x200 cm 10 795 kr. Ord. pris: 15 995 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 2 517 kr Ord. pris: 4 195 kr

SÄ

NGSP

EC

1<+(7 Jylland ställbart sängpaket

ALLTIDIS! PR LÅGT

80/90x200 cm. Ställbar säng med 5-zonad pocketresår, bäddmadrass i latex och ben. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr 140x200 cm 14 995 kr

Fryken ramresår

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

90x200 cm. Svensktillverkad säng inkl. bäddmadrass. Köp till ben 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr

6XQG 1RYD .RQWLQHQWDOSDNHW

160/180x200 cm. Kontinentalsäng med 5-zonad pocketresår. Hel madrasskassett. Inkl. bäddmadrass Trens, gavel och ben. Finns även i: 120x200 cm 8 995 kr. 140x200 cm 9 995 kr

Påslakan Kust

Påslakan Kapelle

Påslakan Fjällbacka

Microfiber. Perfekt för Båt, husbil/-vagn. Torkar snabbt! 2-dels set, 150x210/50x60 cm. Vit och Marinblå Ord. pris: 209 kr

100% Bomullssatin 2-dels set, 150x210 / 50x60 cm. Ord. pris: 599 kr

2-dels set, 150x210 / 50x60 cm. Färg; Blå, Sand, Grå och Grön 100% Bomullssatin Ord. pris: 599 kr

18

159 kr

18

299 kr

18

249 kr

TILLBEHÖR

7lFNH RFK NXGGH L PLFUR´EHU IUnQ /RUG 1HOVRQ

Tempur bäddmadrass Original eller Cloud

0LFUR´EHUNXGGH

0LFUR´EHUWlFNH

Skön kudde i microfiber 50x60 cm Ord pris: 399 kr

Fluffigt och skönt täcke i microfiber. Tyg 100% bomull Ord pris: 749 kr

7x90x200 cm Ord. pris: 6 495 kr

18

18

18

199 kr

MER AV ALLT

499 kr

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ WWW.SOVKONCEPT.SE Handla nu, betala i din egen takt.

*Gäller räntefri delbetalning i upp till 24 månader. Uppläggningskostnad och aviavgifter ingår. Effektiv ränta är vid 24 mån och 10 000 kr, 12,07%. Mer information i butiken eller på www.sovkoncept.se

HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

4 995 kr

Begränsat antal!

Vi reserverar oss för slutförsäljning, kampanjen gäller dock längst till 2021.06.24

Storheden %HWRQJYlJHQ 0 _ 0nQ WRU )UH /|U Sön 12-16 OXOHD#VRYNRQFHSW VH _ ZZZ VRYNRQFHSW VH

11


12

BOSTAD

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

SNABB LEVERANS!

SÄSONGEN ÄR IGÅNG! JCB 19 c-1 med tiltfäste och 3 skopor Från 2714/månad+ moms (84 månader)

Kontakta Folke Nilsson, GT Center 0920-58 98 00 eller 070-637 00 55 för mer information

www.gt-center.se

Betongvägen 11 Storheden, Luleå

Hög tid för byte av fönster, dörrar och garageportar ALLTID KOSTNADSFRIA HEMBESÖK MED OFFERT ÄVEN INGLASNINGAR TILL ALTAN/TERRASS ELLER BALKONG!

MÅTTANPASSADE GARAGEPORTAR & INGLASNINGAR

Kontakta oss idag !

Växel: 072-52 66 555 Epost: info@wisti.se FÖNSTER • DÖRRAR GARAGEPORTAR INGLASNINGAR • UTERUM INDUSTRIPORTAR MONTERING/SERVICE

Vanlig geting till vänster, getingbon och honungsbi till höger.

Blott en av fyra husägare har getingsäkrat hemmet – vidta åtgärder innan midsommar En ny undersökning från Anticimex visar att enbart 24 procent av alla husägare har getingsäkrat sitt hus. Det bör man göra inför sommaren för att se till att getingarna inte bygger bo där de kan vara ett problem. Det är dock inte för sent, fram till midsommar finns det mycket man kan göra för att slippa geting­besvär i sommar. Och om man före­bygger problemen slipper man ofta döda getingarna som ­också har en viktig roll i naturen. Vartannat år brukar historiskt bli ett getingår med mycket getingar, men förra året bröts den trenden. Enligt ­Anticimex statistik över geting­ saneringar väntades sommaren 2020 bli en ­getingsommar, men istället blev det ­väldigt få getingar. Det gör att ­prognosen för ­sommaren i år är osäker, men ­antagligen blir det fler ­getingar än förra ­sommaren. Hur det än blir är det en god idé att husägare geting­säkrar runt sitt hus innan midsommar – både för att slippa problemen och att i möjligaste mån undvika att behöva skada getingarna. Det handlar om att sätta insektsnät för ventilationsgaller samt täppa till kvisthål och andra infartsvägar på huset. Det är dock få som har getingsäkrat runt sitt hus – enligt Anticimex nya undersökning bland husägare har enbart 24 procent getingsäkrat runt sitt hus. – En tredje sommar i rad med få getingar har vi aldrig varit med om, så man bör förbereda sig på fler getingar i sommar, säger Anna Whiflock, biolog på Anticimex. Vi försöker därför uppmana husägare att innan mid­ sommar getingsäkra runt

sitt hus för att minska problem med getingar senare under sommaren. Då kan getingarna bygga bo någon annanstans där de och vi får vara ifred. Att uppleva problem med getingar är vanligt och att ha ett getingbo på tomten är ännu mer vanligt. Enligt undersök­ ningen har 47 procent av husägarna under de senaste tre åren upplevt problem med getingar, och 57 procent har haft ett getingbo på eller i anslutning till sitt hus under samma period. Det behöver dock inte vara ett problem med att ha ett getingbo på tomten. Om det sitter på en plats där det inte utgör någon fara eller skapar obehag bör man låta det sitta kvar. – Man bör tänka efter om det är nödvändigt att ta bort ett bo eller om man kan låta det sitta kvar, säger Anna ­Whiflock. Om boet ­r­iskerar att orsaka besvär kan man själv ta bort det när det fort­ farande är litet som en pingisboll. Tidigt på säsongen är det bara en geting i boet, men väntar man blir det snabbt många ­getingar och mot slutet av ­sommaren kan det röra sig om tusentals. Många misstar även bin för getingar – 45 procent husägare svarar i undersökningen att de inte kan se skillnad på getingar och bin. Bin är ludna, är mycket sällan aggressiva och är särskilt viktiga för pollineringen. Även getingar har en viktig roll i naturen. – Getingar hjälper till viss del till med polline­ ringen men framförallt är de väldigt duktiga på att äta upp andra i­ nsekter, såsom larver och flu­ gor, som äter på odlade växter i våra trädgårdar, säger Anna Whiflock.

Anticimex tips på hur du getingsäkrar runt ditt hus: • På våren är det ­getingdrottningen som flyger omkring och letar boplats. Är man orolig att ett getingbo ska anläggas i närheten av bostaden och man ser en flygande geting, följ efter för att lokalisera var den bygger bo. • Förebygg vid platser där getingar gillar att b ­ ygga bon genom att sätta insektsnät för ventila­ tionsgaller samt täpp till kvisthål och andra infartsvägar på huset. • Håll rent från spill och bråte på tomt, uteplats och balkong. Lukten från soptunnor kan locka till sig getingar. • Du kan själv ta bort ett bo tidigt på sä­ songen när det är litet som en pingisboll. Ta bort det på kvällen när getingarna är slöa. Bär skyddande kläder samt ha på dig mössa och handskar. När boet sedan vuxit till sig kan det vara riskfyllt att försöka ta bort det själv. Är man ­allergisk mot getings­ tick ­rekommenderas att man tar professionell hjälp. Fakta om Anticimex ­husundersökning: Undersökningen är ­genomförd under perioden 17 maj till 3 juni 2021 som en webb­enkät via e-postutskick riktad till Anticimex Trygghets­avtalskunder, vilket är husägare som tecknat ett kompletterande skydd till sin husförsäkring. Totalt ­svarade 2050 respondenter på ­enkäten, varav 81 procent har ägt hus i mer än 10 år, 10 ­procent i 5-10 år och 9 procent i mindre än 5 år. per

Källa: Anticimex

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

13

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA

Erbjudande:

Kontakta: Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com David Berglund 070-495 30 31 david.berglund@gratistidning.com

480 kr ex.moms/per ve

cka*

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 1.600 kr/vecka.

Boka varje vecka - minst ett år 280 kr ex. moms/per införande.

I DIN GRATISTIDNING

PLATTSÄTTNING PITEÅ - LULEÅ - SKELLEFTEÅ - BODEN - ÄLVSBYN WWW.WEBIQ.SE - INFO@WEBIQ.SE

LUFT-VÄRMEPUMPAR FRÅN MARKNADSLEDARNA KORTA LEVERANSTIDER - ERFAREN INSTALLATÖR PRISER FRÅN 18 905 KR EFTER ROT, INKL. INST. 5 TILL 6 ÅRS GARANTIER BEROENDE PÅ MODELL

Rickard 070-679 82 63 • Jacob 076-844 75 30

BADRUM • KÖK • HALL mm

Våra kompetenta seniorer ger dig tid till annat

Flytspackling, Golvvärme, Putsningsarbeten, Fasadmurning, Badrumsrenovering mm. Cert. för arbeten inom våtutrymmen.

Kontakta oss för stora eller små jobb! 0911–302 04, 070–625 07 74, www.hortlaxplatt.se

Vi gör allt inom VVS

Bygg • Målning • Fastighetsstäd • Flyttstäd • Trädgårdsjobb

ALLT INOM MÅLNING

RUT- och ROT-tjänster

Värmepumpar - Berg/Jordvärme Nybyggnation • Rot-arbeten Service / Reparation • Badrumsrenoveringar • Golvvärme

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

Ring Torbjörn 070-842 71 71 Vi ger dig tid till annat

Adress: Skogärdsvägen 29, 975 79 Luleå Tel: 070-842 71 71 E-post: tobbe@brandonsror.se Web: www.brandonsror.se

VI STÄDAR, ÄVEN KVÄLLAR OCH HELGER! HEMSTÄDNING, prisex: 4 tim, varannan v.

Kontakta Peter, tel: 070-559 89 88 E-post: peterseniortjanst@gmail.com www.peterseniortjanst.se

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Välkommen till frisörmästarna

Sofia Lantz & Johanna Zorn

www.salongkreativ.se 0920-19888 • Bastugatan 6 (Pontusbadet) Luleå

930:-*

* inkl moms efter RUT.

Luleå/Boden/Piteå lulea@labro.nu | 073-025 10 75

Vi tvättar din

Salong kreativ annons 82x44mm.indd 1

KOSTYM

315: KAVAJ 175:

2019-11-27 12:00

Bangårdsgatan 4C (inne på gården), 972 36 Luleå Telefon 0920-13771, E-post andre@tvattbaren.se Öppettider Vardagar 8-17, www.tvattbaren.com

FRÅN BRUNN TILL MUN Allt inom vattenrening! Filter, service, reservdelar, mm. För dig med egen brunn.

ECUNIA

Nu till arsomm r! prise

Vattenrening

070–204 61 36 | lars.gardh@gmail.com

Däckförsäljning och bilhandel

Luleå & Boden varje torsdag! • Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

BODEN:

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (jämna veckor)

Ring Kent Svanlöv 072-541 58 27 Knösenvägen 50, 961 93 Sunderbyn

Råneå - kl.11.00-12.30, busstationen Töre - kl.13.00-13.30, Folketshus Säsongsavslutning 15/6 Råneå.

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

VI PUTSAR FÖNSTER & BYGGER ALTANER Samt fixar dina övriga vår & sommarprojekt Ring så berättar vi mer!

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

SERVICE & TJÄNSTER Vill du också boka Service & Tjänster? Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

Läget för bina är akut! Gör en räddningsinsats på raddabina.nu


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

14

Vi Blickar Norrut – Är det nu Sveriges fastighetsmarknad vänds upp och ner? (Del 2) NORRLAND

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

FÖRETAGANDE

BUSINESS Intresset för Norrland och dess nya expansiva företag växer sig allt större och som vi beskrev i tidigare analys har intresset för fastighetsmarknaden har ökat markant. Med de nya företagen ökar framtidstron i regionen vilket lockar tillbaka utflyttade samtidigt som det attraherar nya invånare till de fyra länens olika kommuner. Under år 2020 presenterade gruvjätten LKAB Sveriges största industriinvestering någonsin i och med bolagets strategi för en grön om­ växling i järntillverkningen. LKAB kommer investera 10 till 20 miljarder kronor per år under kommande 40 åren vilket kommer att tillskapa tusentals nya arbetstillfällen. Under förgående sommar startade även SSAB HYBRIT sin nya pilot­anläggning i ­Luleå i syfte att möjlig­göra ett fossilfritt stål, och kommer även investera flera miljar­ der koronor de kommande åren. I dagarna meddelade Northvolt att de breddar sin ägarkrets med bland annat AP-fonderna och bola­ get tillförs ytter­ligare 23 miljarder i nytt kapital för att kunna öka sin framtida kapacitet och producera batterier för över 1 miljon

bilar per år. Detta medför att ­ytterligare ­anställda till fabriken ­kommer att behövas och hoppet går till att locka över arbetare från pappersindustrin samtidigt som trycket på att få till nya bostäder i kommunerna i regionen ökar. I norra Sverige investeras det även stort i vindkraft och exempel på detta är investeringarna i Europas största vindkraftspark, Markbygden 1101 utanför Piteå, där en rad interna­ tionella investerare och producenter närmar sig en total investeringsnivå på cirka 70 miljarder kronor. Ett annat exempel är Åsele kommun i Västerbotten där investeringarna snart är uppe i totalt 10 miljarder kronor. SBB stärker sin position Som vi beskrev i den

f­ öregående artikeln så tar SBB en allt större position i Norrland och har tagit ett järngrepp om Skellefteå. Bolaget har kommunicerat en vilja av att tillsammans med Skellefteå kommun ta fram byggrätter för att ­möjliggöra byggandet av 1 500 nya lägen­heter i ­kommunen med en ­investering om närmare 3 miljarder. AE Capital förv­ärvade tidigare i april ett större bostadsbestånd i Skellefteå ­innehållande 13 bostads­fastigheter varav ­majoriteten åter­ finnes i centrala Skellefteå. ­Institutionellt kapital genom Rikshem och ­Heimstaden har likaså varit aktiva på ­Luleås bostads­ marknad under de senaste åren. Den ökande aktiviteten på transaktionsmarknaden i Norrland märks av och det är allt fler rikstäckande aktörer som nu bygger och planerar på att bygga nya bostäder inom regionen. Trots den ökande bygg­ nationen så har Norrland tidigare kantas av en lång period med en låg byggtakt vilket har resulterat till ­underskott på bostads­

Byggnationen är som starkast i Umeå, Luleå, Kiruna, Skellefteå och Sundsvall.

marknaden inom vissa kommuner. Stora skillnader ­ ommuner emellan k Bostadsbristen i de fyra norrlandslänen skiljer sig från kommun till kommun. På flera håll står lediga lägenheter tomma sam­ tidigt som det råder stor brist i andra kommuner. Boden, Kiruna, Luleå, Piteå, Skellefteå och Umeå är några av det kommuner som uppger att de har ett underskott på bostadsmark­ naden sedan en tid tillbaka. Dessa kommuner utgör också en övervägande del av den framtida tillväxten. För 20 år sedan stod det kommunala bostadsbolaget i Skellefteå med över 1000 tomma lägenheter och var tvungen att riva hundratals lägenheter och 2014 gjorde

kommunen en stor försälj­ ning av 1000 lägenheter till Heimstaden. I dag planeras det att byggas flera nya bostäder i Skellefteå än i Umeå som tidigare har varit regionens motor. Kommer det räcka? Byggnationen är som ­starkast i Umeå, Luleå, ­Kiruna, Skellefteå och Sundsvall och generellt är planer att byggtakten ska öka än mer och den stora frågan är om de nuvarande och planerade byggna­ tionerna kommer kunna möta morgondagens behov av ­bostäder och service om vi ser till den otroliga investeringstakten inom olika näringar som sker i ­regionen. n Källa: Angermann

NU SÖKER VI INGENJÖRER, AUTOMATIONSTEKNIKER, ELEKTRIKER, UNDERHÅLLSLEDARE OCH BEREDARE TILL MALMBERGET. Är du nyfiken på ny teknik och drivs av att lära dig mer? Ditt arbete kommer att få stor påverkan på vår väg in i framtiden! Varmt välkommen. SE ALLA VÅRA TJÄNSTER PÅ LKAB.COM/SV/KARRIAR/LEDIGA-TJANSTER


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

15

PATOMELLA TAKENTREPRENAD & TAKTJÄNST

ACTAS

SÖKER PERSONAL

konsult

en del av Actas-gruppen

ACTAS KONSULT AB

Actas Konsult finns där för ditt företag i uppstart och utveckling. Våra seniora risk- och projektledare hjälper dig genom processen från förprojektering till driftsättning och slutdokumentation. Vi kan anläggningssäkerhet oavsett om det gäller BAS U eller projektledare på site, eller riskbedömning och CE-märkning av en ny fabrik.

Actas växer och utmaningarna hos våra kunder bara ökar. Vi vill fortsätta att vara en naturlig partner för dem och har idag åtaganden som sträcker sig hela vägen fram till år 2025, vilket ställer krav på att vi får in rätt medarbetare i vår nuvarande expansion. Vi söker därför efter ett flertal nya medarbetare till vår växande organisation.

Malmfälten (Kiruna, Gällivare och Pajala) - Projektledare/ CE. Kusten (Piteå och Skellefteå) - Projektledare/ CE. Korta fakta om jobben

Omfattning: Heltid Varaktighet: Tillsvidare Anställningsform: Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Kvalifikationer

Arbetslivserfarenhet Krav: Projektledare/ Bygg, Anläggning och Mek med kunskap inom CE-direktivet, gärna med erfarenhet från tung BAS-industri – erfarenhet efterfrågas

Om jobbet

Vi söker nu ett flertal erfarna Projektledare/ CE som vill vara med och bidra till vår fortsatta tillväxt i Malmfälten och i Kustregionen. Vi erbjuder en spännande och utvecklande resa där du kommer få vara delaktig i uppbyggandet av Actas Konsult framgång i en roll där du har möjlighet att tillhöra och tillföra något nytt. Vi utökar vår organisation och verksamhet i Malmfälten och vid Kusten med fler inspirerande projekt.

Boden

Piteå

Tätskiktsmontörer Plåtslagare

Tätskiktsmontörer

Luleå Tätskiktsmontörer Plåtslagare

Älvsbyn Tätskiktsmontörer

Kiruna Platschef Tätskiktsmontörer Plåtslagare

Om du har funderingar rörande tjänsterna är du välkommen att höra av dig till VD för Actas Konsult AB Per Danielsson per@actas.se Anmäl ditt intresse genom bifogad CV eller Linkedin-profil eller vår hemsida www.actas.se Sök redan idag då urval sker löpande. Vi vill tillsätta tjänsterna så snart som möjligt.

ACTAS gruppen

För dig som vill jobba inom Restaurang eller bygg och anläggning

Kontaktperson är

Erik Patomella, 070-341 00 85 erik@patomellatak.se Patomella Tak AB bildades 1960 och har därmed lång erfarenhet av tak. Vi har ca 100 anställda och omsätter ca 130 miljoner. Vi använder oss uteslutande av produkter från ledande fabrikanter, som vi vet håller måttet för de stora påfrestningar byggnadskonstruktioner utsätts för.

VAD VILL DU JOBBA SOM?

Målare Snickare Murare Betongarbetare Plattsättare Golvläggare Kock

SNABBASTE VÄGEN TILL ETT NYTT YRKE. YRKESUTBILDNINGAR MED STORA JOBBMÖJLIGHETER!

Kontakt Astar: 010-43 44 000 | info@astar.se Kontakt VUX: 0920-45 30 00 | lulea.kommun@lulea.se Utbildningarna är framtagna och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Luleå kommun. Utbildningsstart är 13 september. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

www.astar.se

www.patomellatak.se


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

16

ACTAS space

ACTAS SPACE

Actas Space är ett fristående aktiebolag men är en del av Actas Gruppen och tar del av alla logistiska lösningar. Vi arbetar med konsultstöd i alla skeenden som våra kunder verkar i, från förstudie till launch. Vår ambition är att skapa synergieffekter mellan basindustri och rymdindustri!

FÖRETAG I ÄLVSBYN SÄLJES

Actas växer och utmaningarna hos våra kunder bara ökar. Vi vill fortsätta att vara en naturlig partner för dem och har idag åtaganden som sträcker sig hela vägen fram till år 2025, vilket ställer krav på att vi får in rätt medarbetare i vår nuvarande expansion. Vi söker därför efter ett flertal nya medarbetare till vår växande organisation.

Malmfälten (Kiruna, Gällivare och Pajala) - Projektledare/ Projekteringsledare till rymdindustrin.

Företag säljes: Väletablerad och lönsam hemelektronik-butik i Älvsbyn med stabilt kundunderlag. Butiken startade och har funnits i Älvsbyn sedan 1985 och sysslar med försäljning av TV, Mobiltfn och installation av hemelektronik, antennlösningar m.m. Butiken ingår i frivilliga fackhandelskedjan Elon Ljud och Bild. Butiken är fräsch och har flexibel inredning.

Korta fakta om jobbet

Omfattning: Heltid Varaktighet: Tillsvidare Anställningsform: Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Ring för kostnadsfri rådgivning

Kvalifikationer

Arbetslivserfarenhet Krav: Projektledare/Projekteringsledare Bygg, Anläggning och Mek – erfarenhet efterfrågas

Om du har en godkänd arbetsskada och godkänd Livränta kan du ha rätt till ytterligare ersättning som du inte vet om.

Vi söker nu en erfaren Projektledare/ Projekteringsledare som vill vara med och bidra till vår fortsatta tillväxt i Malmfälten. Vi erbjuder en spännande och utvecklande resa där du kommer få vara delaktig i uppbyggandet av Actas Space framgång i en roll där du har möjlighet att tillhöra och tillföra något nytt. Vi utökar vår organisation och verksamhet i Malmfälten med fler inspirerande projekt. Om du har funderingar rörande tjänsten är du välkommen att höra av dig till VD för Actas Space AB Josefin Nilsson Valencia josefin@actas.se

Sök redan idag då urval sker löpande. Vi vill tillsätta tjänsten så snart som möjligt.

Vid intresse eller någon fundering kontakta företagsmäklare Anders Öquist Ekstam& Partners 070-271 34 82 Anders.oquist@ekstampartners.se www.exstampartners.se

Du kan ha rätt till ytterligare ersättning

Om jobbet

Anmäl ditt intresse genom bifogad CV eller Linkedin-profil eller vår hemsida www.actas.se

Den ligger på Storgatan centralt i Älvsbyn omgiven av bland annat handel, banker och matställen.

Försäkringsombudshjälpen

ACTAS gruppen

Gunilla Rosvall Tel 073-433 83 08 eller e-posta forsakringsombudshjalpen@outlook.com

RUM UTHYRES I SVAPPAVAARA Renoverade rum uthyres till företag. Anläggningen har totalt 38 rum

För att boka rum kontakta oss redan idag! Ring 070-299 92 79, 070-553 37 62 eller e-posta på sanna@mobilahus.se


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

17

VALGUIDE 2022

- Direktlänk till formulär!

Min fråga till kommunpolitikerna! Fler fastigheter i centrala Kiruna har omfattande sprickbildningar på grund av LKAB:s gruvbrytning.

AKUTEVAKUERING

GRUVSPRICKNING

LKAB

Oro för sprickbildningar i centrum:

”vilka fler fastigheter riskerar att drabbas?” KIRUNA I början av juni kom beskedet att hyresgästerna i ­Provtagaren 20 på ­Biblioteksgatan ­måste evakueras akut på grund av omfattande sprickbildningar i huskroppen. LKAB får en tuff utmaning att på kort tid hitta ersättningsbostäder till alla 36 hushåll som måste flytta från det ­sprickande huset. LKAB menar att det inte finns skäl till oro ­eftersom övriga ­byggnader i centrum är konstruerade på andra sätt än Provtagaren 20, men boende i Kiruna och näringsidkare i centrum är inte helt lugnande av deras förklaringar. Jari Annanperä, fast­ ighetsägare och närings­ idkare i centrum berättar om sin oro. – Det känns olustigt att höra om det akuta läget på Biblioteksgatan. Vi har också upptäckt sprickor i Landströmshuset och jag vet att det finns stora sprickor i Snusdosan och andra fastigheter. Finns det en garanti att detta inte är en säkerhetsrisk för alla i centrum? Vilka

fler fastigheter riskerar att drabbas? Kritik på sociala ­medier: Även kommentarerna under SVT Norrbottens inlägg på Facebook om krisen på Biblioteksgatan visar ett starkt missnöje. Flera läsare är upprörda, och skickar samtidigt sympatier till de drabba­ de. Nedan är ett axplock från SVT:s kommentars­ fält: ”Kanske dags att fly slukhålet hålet en gång för alla” ”Full koll, tills det skiter sig…” ”Stäng gruvbrytningen…” ”Jag tycker det är ­konstigt hur gruv­brytning får sådan makt på de viset människan har verkligen liten makt i samhället” ”Stackars människor!” Stora problem Till SVT Nyheter ­säger hyresgästen och ­näringsidkaren Birgitta Olofsson att den akuta evakueringen ställer till stora problem:

– Det här innebär väldigt mycket extra­ jobb för oss, Eftersom vi jobbar med personlig assistans är vid även i behov av lokaler som är ­handikappanpassade. Förutom att hitta ersättningsbostäder ska LKAB fortsätta analysera data från mätningar för att försöka förstå varför de haft fel i sina tidigare analyser. Även om det är ­komplicerat att mäta gruvbrytningens ­p­å­verkan på staden, vilket blev extra tydligt av förra årets oväntat stora jordskalv i block 22, har LKAB tidigare försäkrat Kirunaborna att de inte behöver oroa sig för gruvbrytningen och sprickbildningarna. 2015 hävdade de till exempel att sprickorna i brand­ stationen, som ledde till att en ny brandstation i nya centrum prioriterats före andra byggnader, inte har att göra med gruv­ brytningarna.

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Luleå kommun? Luleå Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: lulea.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga! Välkommen att vara med och påverka!

Guide inför valet 2022 delas ut med Luleå Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm Nyrenoverade och toppfräscha!

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

SLOPA PRESSTÖDET

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING

- använd den miljarden till vården istället! Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

18

146 500 ex.

- upplaga 100 procent Norrbotten

600 ex.

15 000 ex

+ 116

4 000 ex

Ni når 116 600 fler hushåll och företag med Gratistidningarna än med NSD + Kuriren

3 000 ex

41 000 ex

15 000 ex

I Norrbotten bor det ca 250 000 personer. Det finns cirka 125 000 hushåll och 12 000 företag i länets 14 kommuner. Med annonspaketet 100 procent Norrbotten syns er annons i Malmfälten, Tornedalen, A-kommunerna och i Fyrkanten. Ni når alla hushåll och företag en gång i månaden i starka lokala gratistidningar.

21 000 ex

Upplagan är 146 500 ex, 116 600 ex fler än NSD och Kuriren. (TS 2020 NSD + Kuriren 29 900 ex, exkl digital & friex).

Enkelt med en kontakt och man når hela Norrbotten. Alla läser gratistidnignen! /från en nöjd annonsör

5 000 ex

BOKA ANNONS

ÖSTRA - Haparanda, Överkalix & Övertorneå

Bokning eller frågor kontakta din lokala gratistidning eller använd QR-kod till kontaktformuläret!

18 500 ex

Upplaga (tusental)

70 - (68 200) 60 50 40 30 20 10 2005

(29 900)

2010

2015

2020

Diagram: Upplaga NSD+Kuriren 2005-2020

M er info

QR-KOD

NSD + Kuriren 29 900 ex* 10 000 ex

20 100 ex* 10 900 ex* Kuriren

NSD

14 000 ex

*Tidningsstatistik 2020 (exkl digital & friex) NSD, Kuriren med ägarna Norrköpings Tidningar

År

- det bästa lokala räckviddsmediet

www.gratistidning.com


Motorblocket

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

19

Se upp för vilt på vägarna

Under våren och försommaren stöter bland annat älgkon ifrån sig fjolårskalvarna som då ofta rör sig planlöst. Därför är det stor risk att du möter dem ute på vägarna. Även under hösten och vintern är älgar och annat vilt mer i rörelse än vanligt. Risken att möta vilt på vägarna finns året runt. Var uppmärksam och kör försiktigt, du kan möta dem var och när som helst. Var särskilt uppmärksam i gryning och skymning.

Om en viltolycka inträffar ska man ringa 112

När djur, både vilt och tamdjur, körs på i trafiken måste man alltid ringa 112 och anmäla olyckan, det är olagligt att inte anmäla.

Tänk på att:

• Placera ut varningstriangel och markera olycksplatsen så att jägare med eftersökshund kan hitta platsen. • Markeringsremsan ska hängas på den sida av vägen där viltet försvann. Även om viltet ligger dött på platsen ska man märka ut den. • Se till att du har en viltolycksremsa i bilen. De finns att hämta på polisstationer, bilprovningsstationer och på Trafikverkets regionkontor och förarprovskontor.

Trafikverket upphandlar entreprenörer för att ta bort de djur som dödats och ligger på eller utmed vägarna i det statliga vägnätet inom 1-2 timmar. Samma krav gäller vid järnväg, men där kan det vara svårt att ta sig fram för personalen varför det kan ta längre tid. Trafikverket är medlem i Nationella Viltolycksrådet (NVR) som leds av Polismyndigheten på uppdrag av Näringsdepartementet. Genom samverkan i NVR drivs en eftersöksorganisation som samarbetar för att minska djurs lidande vid viltolyckor. På deras webbplats finns mycket information, bland annat kan du se alla viltolycksrapporteringar och ladda hem deras app "Viltolycka". Källa: Trafikverket.se

PREMIÄR FÖR HELT NYA OUTBACK

Gräs- och slyröjare Pris från

29.900 kr + moms

Perfect en riktig kvalitétsmaskin. Norrbottens mest sålda? LB 185 cm / LB 275 cm V Sidoförskjutning std. åt höger 135 cm / 220 cm.

Vi har det mesta inom gräs- och slyröjare och allt från gåklippare till slåtterkrossar.

SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

3 ÅRS FRI SERVICE*

V lkommen till oss! ppettider m ndag-fredag: F rs ljning 09-17 Verkstad 07-16

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

www.norrmaskiner.se

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt, även mobil 0920-288 950, 953, 951


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

20

Hemestra på hemmaplan, underbara upplevelser från kust till fjäll!

Gå in på hemestranorrbotten.se #hemestranorrbotten

PORTALEN NYA TURISMTIDNINGEN AV GRATIS

#hemestranorrbotten

Öppnar för sommaren på Nationaldagen söndag 6 juni kl. 11:00

Öppnar för sommaren på midsommarafton fredag 25 juni kl. 16:00

En lantlig idyll med stor uteservering i Karlsvik. Kolarens ligger vid natursköna Niporna med utsikt över Luleälv.

En sommarkrog med grillat, klassiska rätter, surdegspizza och fullständiga rättigheter.

Här serverar vi dagens rätt, klassiskt fika och en sommarmeny.

Här kan du njuta av den magiska utsikten från vår stora uteservering under sommarkvällarna.

Vi har fullständiga rättigheter.

Boka bord på

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66

Vi finns på First Camp ca 300m från Kolarens Café.

Boka bord på

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66

Kolarens café Kajenbarbistro

kajenlulea

Öppet nu! En familjevänlig kvarterskrog med stor uteservering i hjärtat av Sunderbyn. Vi serverar dagens rätt och en kvällsmeny med fullständiga rättigheter. Kika på vår hemsida för att ta del av aktuella helgerbjudanden och vår cateringmeny.

Boka bord på

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

21

Vandra, grilla, cykla, bada, andas, upptäck, sov, läs och spring. Hitta din sommaroas hos oss på Skellefteå Camping och Byske Havsbad. Boka campingplats, stuga eller rum. Självklart kan du boka idag och betala senare. Kostnadsfri avbokning gäller fram till en dag innan ankomst. Läs mer om våra generösa bokningsregler på våra hemsidor.

+46 (0)912 612 90 www.byskehavsbad.se

H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

+46 (0)910 73 55 00 www.skellefteacamping.se

VILDMARK ÄR VÄLMÅENDE Utomhus och på vandring. Hör du det – ljudet av din andning? Andas. Fem djupa andetag, du känner hur din kropp slappnar av och din själ lyfter. Sov hela natten igenom. Lyckligt slutkörd. Nästa dag – om igen.

WELLNESSHELG I ABISKO 22-26/9

VÄLKOMMEN TILL EN NY MÖTESPLATS

Följ med våra coacher på vandringsdagar med meditation, aktiv andning, kalla bad och yoga pass. Vi tar lunchen med ut på fjället och njuter av vyer och lugn. På kvällarna lyssnar vi på intressanta föredrag. Du får också en 60 minuters klassisk svensk massage en av dagarna. Bo i delat twinrum med kompisen och njut av Brasserie Fjällkökets fina mat på kvällarna. Det ingår helpension. Läs mer om Wellnesshelgen på vår hemsida. Pris per person i delat twin-rum: 9.945, Vill du hellre ta ett enkelrum går det mot tillägg på 475,-/natt.

Paketpris: 4 dygn

9.945,-/pers (helpension)

B O KA PA D E L PA K E T F Ö R 1 4 9 5 : E L L E R B O KA E N B A N A V I A M ATC H I . S E

Kontakt

BOKA

Tel: 0980-401 00 info@abiskomountainlodge.se W W W. S TO R F O R S E N . S E

Padelpaket 124x182.indd 1

Lapportsvägen 30, 981 07 Abisko 2021-05-26 14:04:12


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

22

Testa våra klassiker!

Internationella

Picknickdagen 18 JUNI

Trivsamt och prisvärt

Hotell & Vandrarhem Vi erbjuder olika former av boende i enkel- eller dubbelrum. Sänglinne, handdukar samt slutstädning ingår alltid i priset. TV och WC finns i samtliga rum, många rum har även privat dusch. Fri internetanslutning i alla rum och gratis parkering för våra gäster. Tillgång till gemensamt kök/allrum för självhushåll och trevlig samvaro.

Skellefteå: Mossgatan E4 Norr (Drive-in)

Luleå: Midgårdsvägen, Storhedsvägen, Betongvägen (Drive-in) samt Storgatan i centrum!

Beställ gärna mat via vår webborder: korvgubben.se

Kirunas centrum ligger 10 minuters promenad bort. Närheten till naturen gör STF Malmfältens Folkhögskola till den perfekta utgångspunkten för vandring och friluftsliv.

Kör modelltåg och se riktiga tåg

BOKA VIA 0980-675 00 ELLER

malmfaltens@kiruna.fhsk.se • 0980-675 00 • Campingvägen 3 • www.malmfaltensfolkhogskola.se

Vårt modelltåg har ingen åldersgräns. Det tål barns nyfikna fingrar. Koppla lok och vagnar, lägga växlar och köra sakta eller fort. Sedan har vi stora tåg, landets näst största samling. I år firar vi Luleå 400 år med att visa vad

”Jag vill ha sommar över precis hela kroppen, inte bara doppa tårna i den”

Malmbanan betytt och betyder för staden. Se våra utställningar, besök museibutiken. Kaffeservering. Öppet juni-augusti må-fre kl 10-16, under juli lör-sön 12-16

Norrbottens Järnvägsmuseum

Arcusvägen 95, 975 94 Luleå, www.nbjvm.se, tel: 0920-250016

FIRA DAGEN MED LUNCH I DET FRIA!

N N I V H C O A G G A T #hemestranorrbotten VINN FINA PRISER I GRATISTIDNINGENS TÄVLING Nu ska fina sommarbilder från Norrbotten premieras. Lägg upp bild med anknytning till Hemester i Norrbotten på instagram med hastaggen #hemestranorrbotten.

1:a pris

Abisko Mountain Lodge Två nätter, två personer Logi i Superiorsvit inkl frukost, lunchpaket samt 3-rättersmiddag i Brasserie Fjällköket. Värde - 7.650,-

2:a pris

GlesbygdsDivan Presentkort på Sångogram levererat av Roger Norén och Carina Henriksson GlesbygdsDivan. Inomhus, utomhus, live eller digitalt. Värde - 4.000,-

3:e pris

Restaurang CG, Luleå Fyra presentkort á 500,på en av Norrlands bästa finedining-restauranger. Med i WhiteGuide. Värde - 2.000,-

För att delta i tävlingen behöver du endast följa @hemestranorrbotten på instagram samt hashtagga bilderna med #hemestranorrbotten. Du får skicka in hur många bilder du vill, och de behöver inte vara tagna den här sommaren! Bilden får inte vara kränkande och är det människor med på bilden måste ni ha deras tillåtelse. Vi förbehåller oss rätten att publicera bilderna på webben och i tidningen. Tävlingen pågår till och med 22 augusti. En jury utser vinnarna och de publiceras i tidningen vecka 34.

Lycka till!

Ernst Kirchsteiger


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

23

NJUT AV VARMA SOMMAR-

KVÄLLAR HOS OSS! Normala år invaderas Norrbotten av handlande och turistande norrmän. Förra sommaren var gränsen helt stängd men i år öppnas den återigen till glädje för besöksnäringen.

ÖPPETTIDER: TISDAG–LÖRDAG 16.00–22.30 SÖNDAG–MÅNDAG 16.00–21.00 (PIZZABAREN)

NY MENY!

Norge öppnar gränsen efter 15 månader NORRBOTTEN Nu kommer norrmännen till Norrbotten igen. Fredag 11 juni kl. 15 ändrades reglerna för inresa i Norge för norska medborgare. De nya reglerna innebär att de som är fullvaccinerade sedan minst en vecka tillbaka slipper karantän. De måste dock fortfarande testa sig vid gränspassager. Besöksnäringen och gränshandlarna i länet ser positivt på utvecklingen då de norska gästerna är viktiga.

Därmed är det fritt fram för många norrmän som rest in i Sverige att återvända hem utan att tvingas sitta i karantän. Totalt finns det omkring 1,3 miljoner norrmän som uppfyller kriterierna för att slippa inträdeskarantänen. Antalet fullvaccinerade ökar också hela tiden när fler och även yngre får två doser. Beskedet innebär att företag inom gränshandeln och besöksnäringen vädrar morgonluft. Det blir inte en helt normal

sommar men definitivt ett steg åt rätt håll. Redan har de norska besökarna börjar synas på gränshandelparkeringarna. Gränsen stängdes den 12 mars 2020 och sedan dess har det, med några korta undantag, varit stiltje i handeln utefter den norska gränsen. Nu ser gränshandlarna framför sig en period av återhämtning.

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

BOKA BORD PÅ WWW.TAVERNAGUSTO.SE ELLER PÅ TEL: 0920-740 10. RÅDSTUGATAN 7 LULEÅ.

Vad gör ? r a m m o s i du SEMESTERTIPS

Välkommen att uppleva det allra bästa av Skellefteå! Ett stort utbud av aktiviteter och upplevelser kombinerat med fina dagar på stranden, stadsliv och mat för alla smaker. PLANERA DIN SEMESTER PÅ VISITSKELLEFTEA.SE PSSSST!

Följ @visitskelleftea

FÖR INSPIRERANDE UTFLYKTSMÅL OCH STORIES


Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

24

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på lokal

hög räckvidd

ger effekt

- Vi bokar gärna upp ett säkert telefon-, videoeller promenadmöte...

Företagare - vill du nå alla i Luleå? Välkommen att kontakta oss så hittar vi på en bra lösning! En sak till, vill ni ha större spridning så når vi även ut i Norr- och Västerbotten.

Kontaktformulär Monica Stubé Luleå Gratistidning

www.gratistidning.com

070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

Tips att skapa tillväxt... Att få ett gillande eller en delning på Sociala medier kan vara trevligt men i slutändan handlar marknadsföring om att skapa effekt och ”klirr-i-kassan”. Här riktar man sig bara till de som redan är ”fans”. ”Sociala medier är sociala medier. Engagemang för företag och varumärken är nära noll...”

Med riktade digitala kampanjer väljs en mindre målgrupp ut och man stänger ute de flesta. På det sätter missar man många potentiella kunder - du vet inte vem som behöver dina tjänster om sex månader. ”På lokala marknader som redan är väldigt små gör företagare sig en rejäl björntjänst genom att krympa dem ännu mer.”

Online-annonsering den nya dot.com bubblan 99% spill i digitala kampanjer Det har visat sig att efter alla mellanhänder, botfreud, adfreud och ad-blockers återstår endast en krona av satsade 100 kronor – det är ett spill på 99%. ”Det största robbery som någonsin ägt rum i mänsklighetens historia...”

Luleå Gratistidning

070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com

Undvik långtidsavtal Riktade kampanjer exkluderar

Sociala medier är sociala medier

Åke Tapani

Att köpa sig bra placeringar i flödet på Google Ads eller Sociala medier förändrar inte antalet som söker eller klickar in sig på webbplatsen. Pengar som kunde använts till annan, riktig marknadsföring. ”Det är som att dela ut rabattkuponger till kunder som redan kommit in i din butik för att handla...”

Mediemarknaden förändras snabbt. Annonsörerna bör att vara flexibla. Undvik långtids- eller exklusivitetsavtal, så kan du synas och marknadsföra dig där det passar bäst just nu, inte där det passade bäst för två eller tre år sedan! ”Relationer skall förtjänas, inte bindas upp”

Tänk 60/40 Varumärke & Aktivering Tillväxt nås genom att nå så många som möjligt och inte bara de som redan valt dig. Bygg varumärke och jobba med aktivering samtidigt i ungefär lika stora delar. Optimalt är 60% varumärke och 40% aktivering. ”Reach is the name of the game...”

strategi g li å d en r ä lt a it ig d t ...enbar bästa! et d r ä lt a it ig d h oc t n ri p en mix av


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Lös

KORSORDET v. 24 SVINDEL SVINDEL SVINDEL

EXTRAVAGANT EXTRAEXTRAVAGANT VAGANT GIFT MED SUE GIFT MED GIFT MED ELLEN SUE SUE EWING ELLEN ELLEN TRIBUN EWING EWING TRIBUN TRIBUN SÖVDE FÖRR SÖVDE SÖVDE FÖRR FÖRR

SPARBANKSSPARSPARVIRKE BANKSBANKSVIRKE VIRKE

UTSIKT MODUTSIKT ERNT PRUSTAT UTSIKT MODMODERNT ERNT PRUSTAT PRUSTAT

EN JÄST DRYCK EN JÄST EN JÄST DRYCK DRYCK

DRIVER T-BANA DRIVER DRIVER T-BANA T-BANA FYRA FYRA FYRA

Märk kuvertet ”KORSORD 24”

FRYSA FRYSA FRYSA SPRÄNGMEDEL SPRÄNGSPRÄNGMEDEL MEDEL

ENERGI ENERGI 50 5050

Radio Luleå

FM

89,3

www.radiolulea.se

Torsdag 17/6 20:00-21:00 - Radio Röd (R)

(R) = repris

Onsdag 23/6 08:30-09:00 - Inför Regionfullmäktige 09:00- slut - Regionfullmäktige 18:00-19:00 - Radio S (R)

Söndag 20/6 19:00-19:20 - Tinas Tankar Podden Måndag 21/6 10:00-11:00 - Sommarpratarna 13:00-13:15 - Inför Kommunfullmäktige 13:15- slut - Kommunfullmäktige Inför Regionfullmäktige Regionfullmäktige Radio S Radio Röd

Torsdag 24/6 07:45-08:00 - Inför KF (R) 08:00- slut - Kommunfullmäktige (R) 20:00-21:00 - Radio Röd (R) Söndag 27/6 19:00-19:20 - Tinas Tankar Podden

Övriga tider får du lyssna till Radio X, som sänder en slinga med turist-, kommunoch länsinformation, evenemangstips inom fritids och kultursektorn och tips från hälsoinspiratören Tina.

KÖRDE KÖRDE KÖRDE BESKOW BESKOW BESKOW PILOTKRAFT PILOTPILOTKRAFT KRAFT

BÄR TILL GIN BÄR TILLTILL BÄR GINGIN BETECKNING BETECKBETECKFÖR ÅNGNING NING FARTYG FÖR ÅNGFÖR ÅNGFARTYG FARTYG

Melodikrysset

Melodikrysset v.24 - 19 juni 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

RIKSDAL RIKSDAL RIKSDAL NYSILVER NY-NYSILVER SILVER ENERGI

KÄROMÅL KÄROMÅL

BILLIG GÖR VISS PERIOD MODELL BILLIG VISS BILLIGGÖR GÖR VISS PERIOD PERIOD MODELL MODELL

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/lulea

RENTVÅDDES RENRENTVÅDDES TVÅDDES EXTRAKT EXTRAKT EXTRAKT

KILLE PÅ SÖDER KILLE PÅPÅ KILLE SÖDER SÖDER KÄROMÅL

DYGN DYGN DYGN MODELL STÖRRE MODELL MODELL STÖRRE STÖRRE

STUTEN STUTEN STUTEN FOSFOR FOSFOR FOSFOR

AB I BERLIN ABAB I I BERLIN BERLIN VÄRDERA VÄRDERA VÄRDERA

OTÄCK HET ERGO OTÄCK OTÄCK GELÉ HET HET ERGO ERGO GELÉ GELÉ

USCH USCH USCH MORAL MORAL MORAL

HANDGEMÄNG HANDHANDGEMÄNG GEMÄNG

-

Luleå Gratistidning, Hermelinsgatan 1, 972 34 LULEÅ

CA 29 ST

BRUTEN BRUTEN

Tisdag 22/6 09:30-10:00 10:00- slut 18:00-19:00 20:00-21:00

GÖRA NÅGON GÖRA GÖRA TILL SIR NÅGON NÅGON TILLTILL SIRSIR

ÄNGLABORT STAD ÄNGLAOCH ÄNGLABORT BORT STAD TILLBAKA STAD OCH OCH RÄTT TILLBAKA TILLBAKA RÄTT RÄTT

CACA 2929 STST HÄLSANS VERA HÄLSANS HÄLSANS VERA VERA

EN VILD CA 2,718 FÄRD EN VILD EN VILD CACA 2,718 2,718 FÄRD TUNNA UT FÄRD PUTS TUNNA UTUT TUNNA LANTLIG PUTS PUTS TIDNING LANTLIG LANTLIG TIDNING TIDNING BRUTEN

PÅ BIL FRÅN PÅ BILBIL PÅ TOSCANA FRÅN FRÅN TOSCANA TOSCANA EFTER P.S. EFTER EFTER P.S.P.S. UNGDOMLIGA UNGUNGTRAKDOMLIGA DOMLIGA TORN TRAKTRAKTORN TORN DJURISKT DJURDJUROJUSTE ISKT ISKT OJUSTE OJUSTE

Vinnaren redovisas i Luleå Gratistidning vecka 25 Vi vill ha din lösning senast måndagen den 21/6 kl. 12.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

EN LONDONENEN DIALEKT LONDONLONDONDIALEKT DIALEKT

SPRITLAG SPRITLAG SPRITLAG GJORDE JUBILAR GJORDE GJORDE UN PÅ SV JUBILAR JUBILAR UNUN PÅPÅ SVSV FORTFARANDE FORTFORTFARANDE FARANDE

FÖRUTVARANDE FÖRUTFÖRUTVARANDE VARANDE JOD JOD JOD

Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

© Content Central. Halvkrysset 2013-C23. Foto: Shutterstock

BULKFARTYG BULKBULKFARTYG FARTYG

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

25

2

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till! v.24 - 19 juni

3

4

5

6 7

8

9

10

11 12

13 14 15 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Vinnare av korsord v. 23

WIBBLE

Ä GRÄSFÄLT INTE NU KONSERVERAT SKÄRPA

SNABB PÅ SAVANN HALSTER

E G G

DÖDADE GÖR TV & ANNAT SIN BROR KADAVER

K A S

TISSELMAGASIN

S N A R L I K

LIKARTAD HELGA

KORT FÖR RELIURE

FÖRBRYTELSE

KUALA LUMPUR

INGA I TVÅ HAR OCH DELAR MÅNGA

R I K T S E L L I L L L G D E O N Å T A N D A L

EN DRYCK SKOGSKISSE

TRAVE

TERRORGRUPP

BRA TILL ARMHÅLA KNOTT & MYGG KVÄVE

MOTSATS TILL REA

I T U KOLLAR RIKSDAG INNAN "L"

F P

EN STOR VALUTA

Y I E R N N E G A Å L N L A G A L Å L R T A O L R D Y E S S

Internationella

Yogadagen

VERKLIGA

ENTRÉ

GARDNER

PROVINS PRATA STRUNT

VOKAL 2 OCH 3

12 MÅN

ELLER

WRETMAN

VECK

SPANA EFTER

PRÖJSYRKAN

EFTER PS

I

OJÄMN

K A N T I G B A F A L Ö N E R A T O

V Ä G E N

HYSER BATMAN- KÄRLEK VARUSKÅDIS HUS I 08 TILL

ÄR OFTA OTOM GISSAT

FD TYSK ELKONCERN

Ä L S K A R

N K 22/7 PÅ SIDAN AV VÄG

R E N

E K I P A G E

Adress:...................................................................................................................................................

1

1

8

5

7

1 9

4

2 8

3 9

6

8 2

S I V BANA I STORSTAD

T

Vinsten skickas med med posten. Vinsten skickas posten.

2

6 7

6

5 8

5

9

7 5

7

9

7

3 4

3

Postadress:...............................................................................................................................................

HÄST OCH VAGN NAMNSDAG PÅ KVINNODAGEN

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C21. Foto: Shutterstock

F GIFTIG FRÅGA

B R A N D I N G E N J Ö R

1 Namn:..................................................................................................................................................... 4 4 9 1

2

21 juni

Vinnare av 1 trisslott: Karin Burlin i Luleå HET TEKNIKER

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

5

4

7

8 6

1

3

5

2 6

5

Sudoku vecka 24 Lycka till!

8 7 4


26

Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

LULEÅ

LULEÅ

Kontakta: David Berglund 070-495 30 31 david.berglund@gratistidning.com

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

RESTAURANGLISTA - SE VÅRA LUNCHER

• Akvarellen • Alcatraz • Aurorum • Bastard Burgers • Björkskatans Restaurang • Byns Kök • Börje Olssons Konditori • • Café Nouveau • En trappa upp • Friends Fika & Food • Green Thaikök • Gunnars Kök • Hemmagastronomi • Hotell Savoy • • Ormberget • J&J Restaurang Catering • Kalaskulan • Kocken & Co • Kolarens Café • Korvgubben • Köksverket • LIVE • • Luleå Hockey Restaurang • Panelen Steakhouse • Teknikens hus • The Bishop Arms • Zaap • Vit text - även digitala bonusstämplar

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I LULEÅ GRATISTIDNING

Vad skulle det kosta dig ♥

Mitt barn drogar inte! Goda råd av föräldrar som hade fel

Att avsätta tid för: ♥ Att se över dina vanor?

Kontakta FMN

♥ Att stärka en bra vana? ♥ Att stärka din självkänsla?

Luleå 073 - 091 14 86 Gällivare/Malmb. 070 - 389 49 06 Arjeplog (Ring Luleå) Älvsbyn/Piteå 072 - 221 22 35 Boden 076 - 788 29 47 Kiruna 070 - 250 01 94

♥ Att tänka klart dina tankar? ♥ Dig själv?

Vad skulle hända om du hittade din möjliga och positiva frekvens i sommar? ♥ Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

N

är jag skriver dessa rader är det högsommarvärme och det är klassiskt rosévinsväder. För egen del är det rosévinsväder året om, det är ett riktigt bra måltidsvin som med glimten i ögat kan beskrivas med orden ”funkar till allt och passar till inget”. Det finns en felaktig uppfattning att de bästa rosévinerna är ljusa, det är något vi kan ”tacka” charterturisterna för det var när de började stoppa isbitar i sin rosé i Provence i början av 1960-talet, som rosévinerna bleknade när isen smälte och vinproducenterna tog efter och började göra bleka roséviner. Tänk bara på alla svenska charterturister som har släpat med sig kaffe, knäckebröd och kaviar till Gran Canaria, som att det inte finns mat och kaffe där, så ta aldrig efter en charterturist oavsett vart den kommer ifrån, för det finns nog ingen grupp av människor som har förstört så mycket mat- och dryckeskultur runt om i världen. För utan turistande engelsmän hade det inte funnits ”Beans on toast” i Benidorm.

Veckans tips

Forma till fyra biffar och stek 2-3 minuter på varje sida. Lägg burgaren på rårakan och toppa med tångrom och servera med räksallad och sås.

Sås 1 äggula 1/2 msk pressad citron 1 krm cayennepeppar 2 tsk dijonsenap 1 krm salt 1-2 dl kallpressad rapsolja 2 msk dill

Smaklig måltid!

Garnering 4 tsk röd tångrom.

Havsburgare med räksallad

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

Räksallad 500 gram räkor med skal 1 stor mango 2 paprikor 1 grön och en röd 1/2 dl grovhackad gräslök

En maträtt, som jag gärna avnjuter till min rosé är havsburgare, ett recept jag hittade i Allt om Mat på 1990-talet. Den kan göras på både torsk och lax, den här gången har jag mixat.

Det här behövs till fyra personer: 250 gram torskrygg 250 gram lax 2 äggulor 1 tsk salt 1 krm vitpeppar Smör eller olivolja till stekning Rårakor 300 gram potatis 1/2 tsk salt Smör eller olivolja till stekning

Gör så här: Sallad Skala räkorna, ansa och skär paprikan i bitar, skala mangon och skär i bitar. Blanda med gräslök och ställ i kylen. Vispa ihop äggula, citron, cayennepeppar, dijonsenap och salt. Vispa ner oljan droppvis till en majonnäs, avsluta med att blanda i dillen. Rårakor Skala potatisen och riv den grovt på ett rivjärn. Pressa ut vätskan och blanda med salt. Forma och stek fyra tunna rårakor. Havsburgare Skär torsk och lax i 1/2 cm stora tärningar. Blanda med äggulor, salt och vitpeppar.

DRYCKESTIPS

Tavel Les Lauzeraies 2020 (Nr 2724, pris 129,-), en mörk rosé som tidigare fanns i de flesta butiker och som vid ett flertal tillfälle har utsetts till Systembolagets bästa rosévin av vinjournalisterna, numera måste det beställas till många butiker, men det tar bara 2-3 dagar. Beställa gärna några flaskor extra, för det här vinet kan sparas ett par år och utvecklas med välbehag. Serveringstemperatur 10-12 grader. Alkoholfritt: Från Leitz i Rheingau, som är en favorit både när det gäller vanligt vin och alkoholfritt vin väljer jag Eins Zwei Zero Rosé (Nr 19024, pris 69,-), serveringstemperatur 10-12 grader.


Nöje & Evenemang

Luleå Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

VÄLKOMMEN TILL LULEÅ GOLFKLUBB 27HÅLS GOLFBANA | KLUBBHUS | RESTAURANG | GOLFSHOP

BÖRJA SPELA GOLF

ANMÄL ER

LULEAGOLF.SE NÄSTA START

NYTTJA DITT

22/6

FRISKVÅRDS

BIDRAG GOLF ÄR GODKÄNT

Polarbröds koncern-vd Karin Bodin är en av årets sommarpratare

Karin Bodin sommarvärd i Sommar i P1 I torsdags när årets sommarvärdar i P1 presenterades står det klart att Polarbröds koncern-vd Karin Bodin är en av sommarpratarna 2021. ”Det är en helt otroligt stor ära”, säger hon. Under torsdagen presenterades de 58 värdar som ska vägleda lyssnarna i årets upplaga av ”Sommar i P1”. Polarbröds koncern-vd Karin Bodin är en av årets värdar. – Det är en väldigt stor

ära att bli tillfrågad, och det har varit ett rejält jobb att ta fram programmet. Jag kommer att prata om branden vi drabbades av förra sommaren och kraften i företaget på vägen tillbaka. Jag berättar också om att växa upp i Älvsbyn, hur det är att börja jobba i familjeföretaget och förlusten av min syster för två år sedan, säger Karin Bodin. Producent för programmet är Erica Dahlgren.

Programmet kommer att sändas måndagen den 28 juni i P1 och kommer efter det även att finnas på Sveriges Radio Play. En kortintervju med Karin Bodin går att lyssna på Sveriges Radio Play och SVT Play. Den sändes den 10 juni kl. 13.15.

Startdatum Nybörjarkurser 22/6

Nybörjarkursen vänder sig till dig som är helt ny inom golfen. Inga förkunskaper eller medlemskap behövs och utrustning får du låna av oss. Mer info och anmälan på lga.nu - Luleå Golf Academy.

JUNIORTRÄNINGAR

START

JUNIORTRÄNING

12 JUNI KL. 10.00

Källa: Polarbröd

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Juniorträningar på Luleå GK hålls på lördagar klockan 10.00 till 11.00 med start den 12/6 till och med den 28/8. Pris 320:- inklusive ett rangekort (behöver ej vara medlem i klubben). Ålder från 6 år till 17 år om barnet kan vara utan förälder en timme. Mer info och anmälan på lgu.nu - Luleå Golf Academy.

BANAN HAR ÖPPNAT

­ ­ ­ ­

­ ­ ­

­ ­

Glädjande nyheter - Äntligen kom tillväxten! Tisdag den 8/6 öppnade vi 18 hålsbanan (Hermelinen-Renen). Vi är väldigt nöjda med alla greener på Hermelinen men inte lika nöjda med Renen än. Följ oss på Facebook: Luleå Golfklubb Men med gällande väderprognos förväntar vi oss att Renen snabbet är ikapp. Boka era rundor via mingolf.se via telefon eller dator (just nu går det inte via mingolf-appen).

Vare sig du spelar golf eller inte är du lika välkommen till Luleå Golfklubb som ligger naturskönt i Rutvik.

Restaurangen har öppet DAGENS LUNCH

Kontakt Webb: luleagolf.se E-post: kansli@luleagolf.se Öppet: Må-To 8-18, Fre 8-17, Lö-Sö 8-14 Tel: 0920-25 63 00, Restaurang 070-227 98 67 Adress: Golfbanevägen 80, 975 96 Luleå (Rutvik) Golfpro & Shop: gary.stewart@pgasweden.golf, 070-635 89 59 Klubbchef: Adam Wozniak, adam@luleagolf.se, 070-338 54 33

27


COOP FÖR

LULEÅ

Våra butiker i Luleå är fyllda med inspiration för dagens alla måltider. Hos oss får du alltid ett bemötande i världsklass. Från frukosten på språng till det obligatoriska fredagsmyset!

Varmt välkommen till Coop

Loet, Björkskatan, Varvet, Mjölkudden, Bergnäset och Råneå.

FALUKORV

Nordchark. Original. 500 g. Jfr-pris: 64:-/kg.

32:-/st

SMÅFRALLAN

Olofssons bageri. 400 g. Jfr-pris: 45:-/kg.

18:-/st

LOKAL

MAT

LO

MAKAL T

! t e p p li k n o an K

99:-/st

NYBAKAT

BRÖD VARJE DAG

Vi bakar både matoch fikabröd alla veckans dagar.

MAX 2 ST PER HUSHÅLL FÄRSK LAXSIDA

Norge. Odlad. Vacuumförpackad. Ca. 1 000 g.

Så lokalt att man blir lycklig!

Färdigt för dig!

Närmare hälften av Coop Norrbottens färskvaruförsäljning kommer från lokala producenter.

Våra butiker är fyllda med vällagad färdigmat. Som upplagt för en smidig och välsmakande måltid.

Vi finns där du finns. Välkommen in i din butik.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Luleå Gratistidning vecka 24, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu