Skip to main content

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, 2021

Page 1

GRATTIS från

Vecka 19

50:-

onsdag 12 maj 2021

SÄLJES

privat.gratistidning.com

från

100:-

Gratis till alla hushåll och företag i Jokkmokk • Årgång 4 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • gratistidning.com/jokkmokk

Varje vecka! Väder ............................................sid 2 Service & tjänster................ sid 4 Motor .........................................sid 11 Jobb & Karriär...............sid 12-13

MOTOR

on

Motorblocket - Denna vecka i Jokkmokk Gratistidning. sid 11

sid 17 Skärmklipp från ”sändningen”. Kultur- och demokratiminister Amanda Lind presenterar 2021 års vinnare av Minoritetsspråkspriset: Tornedalsteatern! Styrelseordförande Roland Björkén och ­teaterchef Erling Fredriksson tog emot priset. Teckenspråkstolk Jonas Seger syns också i bild.

sid 12-13

KORSORDET v. 18 Lös veckans korsord & vinn en…

Minoritetsspråkspriset 2021 går till Tornedalsteatern Tornedals­teatern tilldelas årets minoritets­språkspris för sitt breda och inkluderande arbete för att tillgängliggöra såväl meänkieli som den ­tornedalska kulturen. Minoritetsspråkspriset uppmärksammar goda insatser i ar-

betet med minoritetsspråk och uppmuntrar till fortsatt arbete. Tornedalsteatern får utmärkelsen bland annat för att de inkluderar såväl olika åldrar som olika språkgrupper. Läs mer på sidan 15.

Dags för quiltning

sid 14

B 570 QE INKL. TROLLY NYHET

Q 16 INKL. RULERKIT + #72 Tankar inför helgen Hjälparen kommer

INKL

sid 15 Hela denna bilaga är en annons från MÖBELMÄSTARNA SUNDERBY MÖBLER

PANJ SOMMARKAM

HELGÖPPET LÖR

Öppet: ons 12/5

DAG & SÖNDAG

, elsfärds dag 12-15

10-15, Kr himm

fre 14/5 10-18

, lör 10-15, sön

12-15

Priserna gällerå långt lagret räcker.

RULERKIT + #72

VÄRDE 5000:-

MORENO HÖRNSOFFA L KDOYUXQG ZLFNHUb + +

CLYDE HÖRNSOFFA

SOMMAR KAMPANJ:

271*209 cm vändbarSvart alu grå dynor bord ingår

b

KAMPANJ

Ord: 13.795:-

13.895:2UG b

MORENO SOLSÄNG

TULAPINK HARDWARE SET INGÅR KOSTNADSFRITT VID KÖP AV Q16 ELLER B 570 QE (i mån av tillgång)

CLYDE GRUPP 3+1+1 svart alu

KAMPANJ

13.895:2UG b

PHG G\QD O\[b

KAMPANJ

3.995:Ord 4.995:-

672..(b 0$7*5833 Bord 100*200 cm + 6 st pos stolar

SHANGHAI PARASOLL

KAMPANJ

7.995:-

2,7 m. marin, vit, grå eller beige duk, tiltbart. fot tillkommer + 399:-

Ord 10.595:-

KAMPANJ

LIVORNO LOUNGE SE

795:-

Vi utför rep och service på symaskiner

2h3/3h2 grå konstrotting Bord med komposit skiva

ord 1.175:-

KAMPANJ

11.995:Ord 14.995:-

CALAIS HÄNG STOL EXCLUSIVT HANG PARASOLL

KAMPANJ

3.995:-

P JU§ GXNb tyngder tillkommer.

KAMPANJ

2.995:2UG b

OXFORD PAVILJONG

Pb JU§bPHG P\JJQ¦W RFK VLGRU b

KAMPANJ

4.895:Reservation för ev. feltryck.

2UG b

Måndag-Fredag 10-18 • Lördagsöppet 10-15 • Sön 12-15 • N:a Sunderbyn • 0920-26 57 93 www.sunderbymobler.se • Se oss på Instagram & FB, Sunderbymobler

Bilaga i tidningen

Linvägen 15, Gammelstad, tel 0920-25 70 21 Öppet mån-fre kl 12-17:30 E-post: info@berninanorrland.se www.berninanorrland.se

Den enda symaskinstillverkaren som finns kvar i Europa

Hemestra på hemmaplan, underbara upplevelser från kust till fjäll!

Gå in på hemestranorrbotten.se #hemestranorrbotten

PORTALEN NYA TURISMTIDNINGEN AV GRATIS


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

2

ROVAS POTATIS

LOKALT VÄDER - JOKKMOKK ONSDAG

12/5

TORSDAG

13/5

FREDAG

LÖRDAG

14/5

Mandel och Rund • Kaffeost och ägg Suovas och renskav

SÖNDAG

15/5

• OBS! IDAG ONSDAG 12/5 •

16/5

Jokkmokk (Opera) kl. 12.00-17.00 Vuollerim (Folkets hus) kl. 18.00-19.00 Tel. 070-647 11 40 | Välkommen! Körschema finns på Facebook

6°C 2°C

14°C 2°C

13°C 2°C

9°C 2°C

8°C 1°C

2 m/s

3 m/s

3 m/s

3 m/s

3 m/s

TORSDAG ÄR NY UTGIVNINGSDAG I KIRUNA, JOKKMOKK & PAJALA

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

13°C 17°C 17°C 15°C 11°C 18°C 15°C 20°C 15°C 16°C

VI INFORMERAR

NORRBOTTEN ONSDAG 12/5

22°C 19°C 25°C 23°C 22°C 22°C 33°C 36°C 16°C 33°C

Maila gärna in era bokningar & manus på: annons@gratistidning.com

KIRUNA 6°

Manusstopp för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00

PAJALA 7°

GÄLLIVARE 8° JOKKMOKK 4° BODEN 7°

PITEÅ 8°

LULEÅ 7°

gratistidningen

BOKA ANNONSERING

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

- kan du lita på ger effekt hög räckvidd

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Jokkmokk Gratistidning Västergatan 7 962 33 JOKKMOKK

Annonspaket

Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: jokkmokk.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

NYTT NR

Fredrik Näsvall Jokkmokk/Säljare 073-360 00 53 fredrik.nasvall@ gratistidning.com

Maria Salonen

Peder Gidlund

Monica Stubé

Jokkmokk/Norrbotten Jokkmokk/Norrbotten Jokkmokk/Norrbotten 070-620 99 22 070-590 95 69 070-515 80 07 maria.salonen@ peder.gidlund@ monica.stube@ gratistidning.com gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONSER - GRATIS

Varje vecka • Upplaga 82 000 ex

Annonspaket

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 4K 146 500 ex • Upplaga 6K 100 50 ex

Webb: jokkmokk.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS

Facebook: @JokkmokkGratistidning Instagram: #JokkmokkGratistidning

Åke Tapani

David Berglund

Mikael Arvidsson

Robert Anglöw

Jokkmokk/Norrbotten Jokkmokk/Norrbotten Jokkmokk/Fyrkanten Jokkmokk/Fyrkanten 072-202 30 46 070-212 65 45 070-495 30 41 070-330 50 67 mikael.arvidsson@ robert.anglow@ david.berglund@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com gratistidning.com gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com.

Fyra nummer / år • Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 • Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 • Upplaga 165 000 ex Tryck: Norrans Tryckeri, Skellefteå Upplaga: 3 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av PostNord. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Jokkmokk Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

eller fördröjda annonssvar. Jokkmokk Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Jokkmokk Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Copyright: Observera att annonser i Jokkmokk Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

3

Vår affärside: Vi ska erbjuda Jokkmokks största matsortiment till det lägsta priset och med det bästa bemötandet.

Nu har vi fått igång delidisken. Det firar vi med att sälja Ájttes goda smörgåstårta i lösvikt och Sushi från Kalasmat. Du kommer även kunna köpa JokkmokksEmil Karlsson ICA-handlare korv i Lösvikt igen.

10:-

Smörgåstårta Restaurang Ájtte Onsdag 10-18

/st

Sushi Ons-Tors 10-18

3

90 /hg

Lösviktsgodis

3 för

100:-

1.099:-

10 för

300:Dammsugare XXXX

Plantjord 40 L (Plantjord, Täckbark, Naturgödsel, Toppdress, Balkongjord, Kogödsel)

Vår affärside: Vi ska erbjuda Jokkmokks största matsortiment till det lägsta priset och med det bästa bemötandet.


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

4

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Vi har bandgrävmaskiner & traktor mellan 1,5-5 ton och utför mindre vägjobb exempelvis trumbyte, dikning samt borttagning av träd, stubbar och buskar.

Allt inom el

Tel 0971-779 50 070-395 70 41

Följ oss på Facebook • 070-229 60 80

BILBÄRGNING

TUNGBÄRGNING

TRANSPORTER

STARTHJÄLP

LÅSÖPPNING AV FORDON

RING 070-597 60 79 Jokkmokk 0971-103 00 • Gällivare 0970-107 00 www.vikingsverige.se

BEHÖVER DU ELEKTRIKER?

Maskintreprenader/ Maskintjänster

Utför alla typer av elarbeten

ASSISTANCEKÅREN JOKKMOKK

Hög kvalité och service

Hjullastare och grävmaskiner

Sonny • 070-282 07 04 • sonny.fjallstrom@gmail.com

”Jokkmokksbärgarn” Fredrik Hansson 070-6702533

Luleälvdals

Telefon: 0971-555 55 Sverige dygnet runt: 020-912 912 Adress: Rödingstigen 6, 962 33 Jokkmokk E-post: 25-07@assistancekaren.se

Transporter Vi levererar grus, betong och matjord

Begravningsbyrå & Catering

Ring oss redan idag på

Vi fixar det mesta Ring oss på 0971-589 80 eller besök vår hemsida www.jokkmokkslbc.se

070-385 51 11

Vi är den personliga begravningsbyrån. Catering till minnesstunder eller fest. Kontakta oss gärna om du har frågor. Vi hjälper dig. Åsa och Lars Juhlin, 070-572 55 31 E-post: info@alvdalensbegravningsbyra.se www.alvdalensbegravningsbyra.se

www.gallivare-eltjanst.se

Vi förstår att kostnader på bilen ibland kan komma oväntat. Dela lätt upp er betalning med MECA-kortet. Läs mer på meca.se.

Tel: 0971-552 47 Fax: 0971-559 04 E-post: info@hedins.nu www.hedins.nu

Norrlandsgaraget AB Klockarvägen 1, Jokkmokk 0971 - 102 33 info@norrlandsgaraget.se

r. Vi förstår bila . Vi förstår dig

Vill du synas här?

Fredrik Näsvall 073-360 00 53 fredrik,nasvall@gratistidning.com

D j u r l Ä k a r n aj

: Erbjudande

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor Ord pris 500 kr/vecka.

Boka varje vecka - minst ett år 170 kr ex. moms/per införande.

380 kr rande*

er infö ex.moms/p

Ring o97o-52o 92o Dygnet

runt

året

runt

Välkommen till oss i Gällivare centrum! Veterinärerna Mikael,Nora Kristina & Sabrina Med personal


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

5

VECKANS ERBJUDANDEN

11/5-16/5 JOKKMOKK

LOKAL

LOKAL

MAT

19:-/st

ABISKO

Polarbröd. 360 g. Jfr-pris 52:78/kg.

MAT

LOKAL

MAT

29 /st

90

ROSENKAKA

Olofssons Bageri. 400g. Jfr-pris 74:75/kg.

LOKAL

Polarbröd. 360 g. Jfr-pris 50:67/kg.

VECKANS FRUKT & GRÖNT:

LOKAL

MAT

MAT

39 /st

90

FALUKORV ENRISRÖKT

99:-/kg RÖKT SIDFLÄSK

Petterssons Chark. 600 g. Jfr-pris 66:50/kg.

SAREK

19:-/st 400 G I HINK

15:-/st MAX 2 ST/MEDLEM.

BABYPLOMMONTOMATER

Petterssons Chark. ca 400g.

Spanien. Klass 1. I ask. 400 g. Jfr-pris 37:50/kg.

ottens are hälften av Coop Norrb enter? mmer från lokala produc färskvaruförsäljning ko art. t för dig att handla hållb Vi gör det helt enkelt lät

R /st COOPMFILÖJE10:N

Visste du att närm 500 ML

l Varmt välkommen in til Coop Jokkmokk!

HELA FA Veckans MEDLEMS-

KLIPP!

500 ML

10:-/st GLASS

Sia glass. Välj mellan olika sorter. 500 ml. Jfr-pris 20:-/liter.

KLIPPET! MAX 4 ST/HUSHÅLL NÖTFÄRS I RULLE Irland/John’s Selection. Fetthalt 20%. 500 g. Jfr-pris 50:-/kg

25:/st


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

6

Glad Sommar

Välkommen med din annonsbokning senast den 19 maj!

Upplaga ex! 130.000

tlll Delas ut g ch företa hushåll o tten! i Norrbo

Norrbottens största sommartidning v. 21 2021

Kontakta din lokala gratistidning för info och annonsbokning: Maria Salonen 070-620 99 22 maria.salonen@gratistidning.com Åke Tapani 070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com David Berglund 070-495 30 41 david.berglund@gratistidning.com

Utgivning: vecka 21, 26 maj 2021 Upplaga: 130.000 ex Manusstopp: 19/5 2021

M er info

QR-KOD

Distribution Till alla hushåll och företag i Kiruna, Pajala, Luleå, Boden, Piteå, Älvsbyn, Kalix, Överkalix, Jokkmokk, Övertorneå och Haparanda. Tidningsställ på utvalda turist- och samlingsplatser runt om i Norrbotten.

Annonsmaterial skickas till: annons@gratistidning.com

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com www.gratistidning.com


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

7

Bokningar via mail: emelie.nordlund@hotmail.com eller sms / ring: 073-845 42 53 Ulleniusgatan 18

emeliehundspa

Emelie Hundspa

Lika rätt för alla samer!

Walk and Talk Coaching

Nu gäller det - Sametingsvalet 16 maj

Nyfiken? Kontakta mig Rösta på Jaktoch Fiskesamerna

Hälsoinspiratören Tina Persson 070-351 65 37, www.friskoteket.eu Facebook Friskoteket LinkedIn tinaperssonlulea

VALGUIDE 2022

Min fråga till kommunpolitikerna!

- Direktlänk till formulär!

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Jokkmokks kommun? Jokkmokk Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: jokkmokk.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga!

­ ­

Välkommen att vara med och påverka!

Guide inför valet 2022 delas ut med Jokkmokk Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.

­


8

BOSTAD

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021 DETTA ÄR EN REDAKTIONELL ANNONS

Modulerna är lyxiga, renoverade till hotellstandard och håller högsta brandklass.

Modulboende med stora möjligheter ska säljas 350 kvadratmeter med 20 rum, duschar och gemensamma ytor står i dag upp­ ställda i Pajala. Nu är anläggningen till salu, och inte minst med tanke på beho­ vet av entreprenörsboenden i Norr- och Västerbotten och inte minst i Malmfälten finns stora möjligheter. – Det är ett påkostat bygge som är ­renoverat till hotellstandard och som håller högsta brandklass, säger Per-Ola Olofsson på CAB, som äger boendet. CAB, som också driver Norrbotten gratistidning, investerade i boendemodulerna i samband

Per-Ola Olofsson.

med att gruvbolaget Northland etablerade verksamhet i Pajala. Modulerna, som tidigare använts på fängelset Hinseberg, renoverades till toppstandard. – Vi satsade mycket på att det ska vara ett ­boende med bra komfort, så exempelvis ljudisolering och luftkvalitet ­håller högsta klass, säger Per-Ola Olofsson. CAB valde också att uppfylla brandklassen för korttidsboende, vilket innebär att modulerna

kan användas i exempelvis hotellverksamhet. – Att bygga med den brandklassen från ­grunden kostar i dag omkring 20 000 kronor per ­kvadratmeter. Vi begär en tredjedel av det, så det finns stora möjlig­ heter för rätt köpare, säger Per-Ola Olofsson. De 13 modulerna som står i Pajala är på 350 kvadratmeter, för­ delat på 20 boenderum, ­gemensamma duschar, toaletter och gemen­ samma ytor. Uppvärmningen sker främst med luftvärmepump, för att hålla nere drifts­ kostnaderna. – Det går också att ändra planlösningen om behovet är ett annat, säger Per-Ola Olofsson. Priset som CAB begär för samtliga moduler är 2 500 000 kronor, och tänkta köpare är företag som vill ha den ­kompletta

­uppsättningen. Enstaka moduler säljs alltså inte löst. Entreprenörsboende, turistverksamhet och kontor Bland användningsområdena som Per-Ola Olofsson ser framför sig finns bland annat entreprenörsboende, turismverksamhet och kontor. – Eftersom ­modulerna är byggda för att kunna användas som boende från början, och ­alltså inte är ombyggda kontors­moduler, så håller allt högsta klass. Vi har funderat på att själva hyra ut boende på samma sätt som under Northland-tiden, men vi har bestämt att fokusera på våra kärnverksamheter i stället. Pajala är den sista som är kvar, anlägggningarna i Kiruna och Svappavaara har vi redan gjort oss av med, säger Per-Ola

Modulerna står på en stor tomt i Pajala, mitt emot Smedjan.

Olofsson, och tillägger: – Eftersom det är byggt på stålram går det att montera upp på en dag efter att det flyttats.

Men vi ser även att vi kan sälja boendet som det står med tomten i Pajala för den som är intresserad av det.

Fakta: 13 moduler, 3 meter x 9 meter stora. Tillsammans 350 kvadratmeter med 20 boenderum, duschar och gemensamma ytor. Pris: 2 500 000 kronor för samtliga moduler. Enstaka moduler säljs inte löst. Vid intresse, kontakta: P-O Olofsson, 070–330 40 30, po@cab.net


BOSTAD

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

#packatoklart

HÅLLBARA TAK MED HÖG FINISH SEDAN 1978. KamiClassic Plain

Läs mer om hur du packar rätt på bussgods.se

Dags att byta tak Rot avdrag ROT är en förkortning på Renovering, ­Ombyggnad, Tillbyggnad. Reparation och ­underhåll samt om- och tillbyggnad räknas som rotarbeten och ger rätt till rotavdrag om det utförs i, eller i nära anslutning till, en ­bostad som du äger och som du bor i. Bostaden kan också vara en fritidsbostad.

Vad är rot och rut?

Har du bestämt dig för takbyte?. Välj något av våra plåttak PLEGEL®, TerraPLEGEL® eller KamiClassic. Enkla att lägga med lång livslängd. Återförsäljare samt produktsortiment, inklusive taksäkerhet och vattenavrinning, finns på kami.se

RUT är en förkortning av Rengöring, Underhåll och Tvätt. Begreppet rut-avdrag används för att ­beskriva möjligheten till skatteavdrag för hus­arbete. Exempel på tjänster är städning, barnpassning och trädgårdsarbete. Avdrag ges enbart för arbets­kostnad. Läs mer på: www.skatteverket.se

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Nyrenoverade och toppfräscha! Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm

TILLFÄLLE

SNABB ETABLERING

TerraPLEGEL® 1-kupig

PLEGEL® 1-kupig

2

Rut avdrag

MOBIL LÖSNING

9

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


10

BOSTAD

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

SOMMARMÖBLER! BORA BORA komplett med bord och fällbar tak

11.990:-

2.590:-

COMO ALUMINIUM SOFFGRUPP med bord hög rygg, i antracite eller vit stomme, gråa dynor

HAMMOCK med tak aluminium grå

13.990:15.990:-

2.490:-

ANDORRA HÖRNSOFFA med bord, fällbar rygg, antracite

8.990:-

ROTTING GRUPP konstrotting grupp TARRACONA FÅTÖLJ

11.990:-

Information ang COVID-19

LUGANO ALUMINIUM HÖRNSOFFA med bord hög rygg, antracite

Vi har öppet som vanligt men vi har respekt för coronaviruset och dess framfart, därför jobbar vi enligt folkhälsomyndighetens direktiv i vår butik.

Sortimentet kan variera mellan butikerna

www.mobelhuset.nu

Se fler erbjudanden & övrigt sortimentet.

LULEÅ STORHEDEN 0920-25 04 60 | GÄLLIVARE 0970-128 00 KIRUNA 0980-151 70 | OUTLET Piteå Norrfjärden 0911-20 00 20

#mobelhusetskinnmobler

DAGS FÖR TAKBYTE?

Oavsett om ni tänkt bygga nytt eller skall renovera, är plåttak från Nordprofil rätt val för dig. Vi tillverkar våra tak själva med marknadens bästa urval av material, väl anpassat för ett hårt norrländskt klimat. Därför kan vi lämna upp till 30 års garanti som borgar för ett tak som håller länge.

Elit

Classic

Vi är en komplett byggplåtsleverantör som kan planera hela ditt projekt, från ritning till färdig leverans med kranbil om så önskas. Vi tillhandahåller ett komplett anpassat sortiment med lister, takavattning och taksäkerhetsprodukter samt skräddarsydda detaljlösningar för just ert tak. Ring eller kontakta oss på Nordprofil.

Säkerheten på tak är viktigt. Allt från dem enskilda villaägaren till de yrkesmän som har sin arbetsplats på taken. Vi har taksäkerhet och infästning till alla takmaterial. Vi har många färger på lager. Behöver ni hjälp med att dimensionera för bästa resultat?

Pannplåt

Välkommen till Nordprofil på Bragegatan 2 i Luleå (gamla Bygma plåtspecialisten) | www.nordprofil.se | 0920-24 77 80 BÄSTA DEALEN - BYGGPLÅT DIREKT FRÅN TILLVERKAREN, UTAN MELLANHÄNDER!


Motorblocket

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

PREMIÄR FÖR HELT NYA OUTBACK

Checklista inför besiktningen MOTOR Undvik onödiga anmärkningar på besiktningen. För att göra din besiktning enklare och undvika onödiga anmärkningar så har vi ­samlat ihop checklistor på saker som du enkelt kan kontrollera själv innan du åker in på bilbesiktning. Checklista för personbil, lätt lastbil och lätt buss. Kom ihåg att kontrollera innan ­besiktningen: • Fungerar vindrutetorkare och spolare? • Sitter batteriet fast? • Signalanordning, blinkers och belysning runt om hela bilen (glöm inte positions­ ljusen).

• Skyltlyktan bak, intill registrerings­ skylten. • Däckens mönsterdjup, minst 1,6 mm. Är de hela utan skador och sprickor? • Att backspeglarna (och glaset) är hela och sitter fast. • Bilbältena, även bak (koppla gärna ihop bältena i baksätet). • Att det finns varningstriangel i ­fordonet. Lägg gärna fram varningstriangeln synlig. • Om bilen har avtagbar dragkrok, ta med dig denna samt eventuell nyckel till besiktningen. • Kontrollera även oljenivån i motorn (se fordonets instruktionsbok). Källa: Opus Bilprovning

SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

3 ÅRS FRI SERVICE*

Ostrongatan 4, Luleå 0920-877 70 www.bossesbil.se Mån-tors 09-17.30 Fre 09-17.00, Lör 11-14.00

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

Satsa på kvalité i år Gör som proffsen - Köp din klippare hos oss! John Deere X107 Kvalitétsmotor 500 cc/15 hk Klippbredd 107 cm Standardsäte Tillval: Mulch/Uppsamling

John Deere X127 Kvalitéts V2 motor 656 cc/17 hk Klippbredd 107 cm Högt ryggstöd Mulch/Utkast std. Farthållare std. Tillval: Uppsamling

John Deere X167 Kvalitéts V2 motor 724 cc/21 hk Klippbredd 122 cm Högt ryggstöd Mulch/Utkast std. Farthållare std. Stötfångare std. Tillval: Uppsamling

John Deere Z335E Kvalitéts V2 motor 656 cc/18 hk Klippbredd 107 cm Mycket manövrerbar Noll vändradie Tillval: Uppsamling och Mulch

John Deere X584 Kvalitéts V2 motor 724 cc/22 hk Klippbredd 137 cm 4-hjuls Servostyrning Hydraulisk klippdäckslyft Högt DeLuxe säte Kraftig svetsad ram

Uppsamlare till X100-serien En lättmonterad 230-liters buren uppsamlare finns som tillbehör. Design med två säckar gör uppsamlaren lätt att tömma utan tunga lyft.

VÄLKOMMEN TILL KVIKK I vårt stora sortiment hittar du bl.a Motorsågar, röjsågar, gräsklippare, cyklar och båtar från Stihl, Honda, Husqvarna, Toro och Stiga Målarfärg från Nordsjö, Teknos & Falu original Kläder & skor

Interiör och inredning

Köp klippare med marknadsledande service och reservdelshållning.

Pris från 28 999 kr

/ 23 199 kr exkl. moms

Vi har det mesta inom gräs- och slyröjning! www.norrmaskiner.se Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt, även mobil 0920-288 950, 953, 951

Mer info om gräsklipparna hittar du här hos John Deere

Öppettider mån-tis 10-14 onsdag 10-18 tors 10-14

FÖLJ OSS PÅ

kvikkijokkmokk

11


Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

12

Polarbröd lanserar två smaksatta hårda tunnbröd VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

ÄLVSBYN

MAT&DRYCK

BUSINESS Polarbröd lanserar nu

två knäckenyheter: Polarknäcke Kanel och Polarknäcke Havre. Bröden är bakade i Polarbröds bageri i ­Bredbyn och finns i butik från vecka 19. Efter den ­förödande bageribranden i

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Åke Tapani Norrbotten Gratistidning 070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

­Ä­lvsbyn i augusti 2020 ställde Polarbröd om produktionen i sitt andra och mindre bageri i Bredbyn. Med hjälp av en storsatsning kunde man i Bredbyn börja baka en del av de bröd som tidigare bara ­bakades i Älvsbyn och även öka produktionen kraftigt. Nu lanserar ­Polarbröd sina två första knäckenyheter sedan ­branden: Polarknäcke Kanel och Polarknäcke Havre. – Tack vare bageriet i Bredbyn har vi inte bara kunnat skala upp produktionen av befintliga produkter, vi har nu också kunnat lansera helt nya brödsorter. För ett halvår

sedan hade jag nog knappt kunnat tro det. I ­januari lanserade vi den nya produkten Polarhjärtan och nu presenterar vi två nya hårda tunnbröd. Våra medarbetare i Bredbyn har gjort ett helt otroligt jobb, säger Polarbröds koncern-vd Karin Bodin.

Polarknäcke Kanel och Polarknäcke Havre finns på butikernas hårda bröd-hyllor från vecka 19. Båda bröden är mjölkfria och fria från konserveringsmedel. – Våra nya knäckebröd andas vardagslyx. Polarknäcke Kanel är ett tunt, krispigt och hårt tunnbröd med smak av kanel. Med ett tunt lager smör får man känslan av kanelbulle

Tips till ditt CV Enkel och tydlig struktur I ditt cv ska du beskriva dina erfarenheter, kunskaper och personliga egenskaper som du vill lyfta fram. Det finns olika sätt att strukturera ett cv. Vilket sätt du väljer beror lite på vad du har för meriter, vilken tjänst du söker och vilken bild du vill förmedla av dig själv. Tänk också på att göra ditt cv lättöverskådligt. En enkel och tydlig struktur gör att arbetsgivaren snabbt får en bra överblick. • Senaste först • Uppdelat efter tema • Sammanfattning och målsättning

Anpassa cv:t efter jobbet du söker Tänk på att anpassa ditt cv efter jobbet du söker. Du behöver alltså skräddarsy ditt cv och lyfta upp erfarenheter som är viktiga för jobbet du söker. • Du behöver inte ta med precis allt du har gjort, utan ta med det som är relevant. • Om du endast listar ett urval av dina arbetslivserfarenheter är det viktigt att du nämner att det är just ett urval. • 1-2 A4-sidor är ett bra riktmärke för längden på ditt cv.

Lycka till!

Polarknäcke Kanel och Polarknäcke Havre i nya färgstarka och mer funktionella kartongförpackningar.

och det funkar perfekt till ostbrickan. Polarknäcke Havre är ett vardagligt hårt tunnbröd som lyfter fram smakerna av favoritpåläggen. Det är nyckelhålsmärkt, rikt på fibrer och fullkorn och har låg sockerhalt, en given produkt att alltid ha hemma

i skafferiet, säger Sophie Wassberg, Marknadschef på Polarbröd.

I samband med de nya lanseringarna har

ningarna har fått en ny färgstark design, är mer funktionella, skyddar ­bröden bättre och har mindre plast än de gamla. n

Polarbröd även tagit fram nya ­kartongförpackningar – även för Polarknäcke Original. De nya förpack-

Arbetsledare till KIRUNA Driven Arbetsledare till Ragn-Sells Recycling Kiruna Till vår verksamhet söker vi en arbetsledare för tillsvidareanställning med start omgående. I arbetet ingår att leda och fördela våra uppdrag i dagliga driften. Ansök via vår hemsida www.ragnsells.se/jobb Vill du veta mer om tjänsterna eller har frågor är du välkommen att kontakta Anders Dahlström. Tel: 070-667 43 57 Mail: anders.dahlstrom@ragnsells.com

Byggproduktionsledare 380 yhp Vill du vara med och bygga framtidens samhälle? Branschen växer och rekryteringsbehovet är stort av både tjejer och killar som vill arbeta med att leda och planera det dagliga arbetet inom mark och anläggning eller husbyggnad. Utbildningen är på distans med ett fåtal träffar. Praktik gör du med fördel hos något av våra företag som ingår i ledningsgruppen.

Sista ansökningsdag 15 maj Intresserad? Mer information hittar du på vår hemsida www.lapplands.se/bygg Välkommen med din ansökan!

Källa: Polarbröd

En del av kretsloppet


BOSTAD

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

13

söker en

Elektronikingenjör med radioteknisk inriktning Är du intresserad av elektronik och radioteknik? Vill du ha spännande och varierande arbetsuppgifter och vara delaktig i att stärka och utveckla den tekniska kompetensen inom norrskens- och rymdvädersforskning?

Vattenkrafttekniker 400 yhp

Vill du jobba med fossilfri energi i en klimatsmart anläggning som producerar grön el? Sista ansökningsdag 15 maj I utbildningen får du lära dig att jobba med periodiskt underhåll, styra och övervaka processer samt göra kvalitetskontroller. Det ingår 26 veckors praktik som med fördel görs hos något av företagen som ingår i ledningsgruppen. Utbildningen är på distans med flera obligatoriska samlingstillfällen i Jokkmokk.

arbete mot fattigdom

I så fall har vi en plats som kan intressera dig!

Intresserad? Mer information hittar du på vår hemsida: www.lapplands.se/vkt

Ansök senast 31 maj: www.irf.se/jobb

Välkommen med din ansökan!

Upplysningar om tjänsten lämnas av: Observatoriechef Urban Brändström, +46-(0)980-79 126, urban.brandstrom@irf.se

Raida är en av de 400 kvinnor som genom Oxfam utbildats till rörmokare i Jordanien.

Ett arbete kan vara vägen ut ur fattigdom. Inte minst för kvinnor. Ge en kvinna möjlighet att utbilda sig till exempelvis rörmokare så att hon kan lämna fattigdomen bakom sig!

Copyright: Jennie Pettersson

Distributionselektriker 40 veckor

Swisha till 90 03 724 Skriv JOBB som meddelande. Foto: Abbie Trayler-Smith

Yrket som garanterat ger dig spänning i vardagen! Gillar du problemlösning, teamwork och precisionsarbete? I utbildningen får du lära dig att klättra i elstolpar, utföra kontroller, besiktningar och felsökning av elanläggningar för ny- och ombyggnadsarbeten. Det ingår 10 veckors APL - praktik - i utbildningen, som med fördel gör hos något av de företag som

Sista ansökningsdag 15 maj

ingår i yrkesrådet för utbildningen och som finns i din hemkommun. Mer information om hur du ansöker och om innehållet hittar du på vår hemsida www.lapplands.se/dist

För dig som vill jobba inom

Bygg och anläggning

SNABBASTE VÄGEN TILL ETT NYTT YRKE. YRKESUTBILDNING PÅ DISTANS MED STORA JOBBMÖJLIGHETER!

t s a n e s k ö S maj! 15

VILL DU BLI

TRÄARBETARE? KONTAKT: 073-843 24 34 | info@astar.se ÖVRIG INFO: Sista ansök 15/5. Start 13/9. SÖK HÄR: lapplands.se/sv/-lapplands-larcentra

www.astar.se


Nöje & Evenemang

14

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

Lös

KORSORDET v. 19

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter ANDELSVÄSKA

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare: Vinst: 1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Jokkmokk Gratistidning vecka 20.

FATTA

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 17/5 kl. 12.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

BEGYNNELSEN DATORTOMOGRAFI

RIKTNING KINAMAFFIA

Jokkmokk Gratistidning Storgatan 2A 962 32 Jokkmokk

KÄBBEL

SVÄRMORS KUDDE & OPUNTIA

ATRAKTOR PUBLICITET

SLUTET PÅ ATTACK

VAR GANDHI

SPELADE HULKEN

HELLS ANGELS

BAGGIS

FEMTIO

KINNEVIKBOLAG

SPIELBERGS TREVLIGA ALIEN HAR CABEN

STYCKE FÖR HEL ORKESTER UTMÄRKT

FRISTAD

BÄLTE TILL KIMONO

ISTÄLLET FÖR NIA

KORT FÖR SAKERNAS INTERNET

AVLÄGSNADES

KRAFTIG TOPPDOMÄN

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/jokkmokk

JÖNIVRIG STILART KÖPINGS BEUND- FATTAR LÄN RARE TARZAN

& STRIDSVAGN

PENDEL POLIS I FÖRORT

08-BANA

STÖD FÖR TÖRSTIG

INBRINGA

DROG

TUNT TYG

CITY

MINDRE BRA FILM

EFTER Z A OCH E

SKILJS FR VETET ADENIN BESTRIDA

Gå in på www.blyuddensdeli.se och anmäl er till vårt nyhetsbrev så ni vet vilka rutter vi kommer att köra i sommar!

8

9

1

3

6

1

2 4

4

8

3 1

...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

1

5

5

5

1 9

8 3

4

9

6 3

1

7 8

4

8

9

4

6 7

9

2 2

2

2 8

Namn:

8

5 3

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C18. Foto: Shutterstock

ORÖRLIG BRUKAR DOPARE SÄKERHET 22/7

MOTSATS TILL ALTRUIST

Märk kuvertet ”KORSORD 19”

8

2

5

1

Sudoku vecka 19 Lycka till!

Lappvallsvägen 7, Arjeplog • 072-341 50 24 • janne@hj-produkter.se

Vinnare av 1 trisslott: Gunnel Lindhult i Jokkmokk LANDSÄR KOD FÖR GULDBAHA- MEDALJMAS ÖRER

ATT LUGNA SIG

MINDRE BRA HEMGIFT KÖLNA

HÄR KAN HALLAND MÄN KASTA SPIONVATTEN AFFÄR

X-VII

DEN ÄLDRE

PÅ GRAN BRÅDDJUP 100 X 100 METER

H E A K T A R

VÄNDPUNKT

UTOMBORDARE TITAN

HUVUDARTÄR

RIBONUKLEINSYRA

ANSES I KVISSLA MÖJLIG- SKAPAT VALUTA SIGNALHET DECKAR- PAKIGENREN STAN SPANARE

O P T I O N

P P O K E R NAMN PÅ HEYER- FRAMSTÅ DAHLS STJÄLA FARTYG

R T A

MYCKET VACKER

F R I N S N U T E A E B I L

KVÄVE

KUNNIG PERSON

MEDJOBBARE

URAN

DRÖNARE STRÖM

UNGEFÄR ETT

E T T O R

VARUKOD MELLAN NIMBUS SKRITT & TVENNE PÅ BIL FR GALOPP SEVILLA

KORT SOFIA

AB I BERLIN

HÅRTORK

ANGENÄM

BAGATELL 1000

E SKIVA SKOGSGUD

F A U N

S T U R E A R T E A N P L P I A G T I R

PÅKOMMA

KILOTON IRIDIUM

INTE FÖRR

N U S T A K T L I Ä V

STÖD

TÄTORT I KALIX KOMMUN RASERIANFALL IFÖRA

DEN SPIK FÖR BEHAGKOLLAT HÄSTLIGA LÄGET SKOR SMAKEN

S A R Ö R E M O K M A T E T E N

MASSACHUSETTS TELLUR

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C17. Foto: Shutterstock

V A S B B A S N P I S S B A R A V A T T G U R U R R A U A V N F D S K Ö

1000 KG

HEMMA PGA DÅLIG UNGE

Vinsten skickas med med posten. Vinsten skickas posten.

Melodikrysset Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Förskolans dag 20 maj

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

Vinnare av korsord v.18

Melodikrysset v.19 - 15 maj 1

2

v.19 - 15 maj 3

4

5 6

7

8

9

10

11

12 13

14

15 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm Namn:..................................................................................................................................................... Adress:...................................................................................................................................................


Nöje & Evenemang

Jokkmokk Gratistidning vecka 19, onsdag 12 maj 2021

15

TANKAR INFÖR HELGEN

Skärmklipp från ”sändningen”. Kultur- och demokratiminister Amanda Lind presenterar 2021 års vinnare av Minoritetsspråkspriset: Tornedalsteatern! Styrelseordförande Roland Björkén och ­teaterchef Erling Fredriksson tog emot priset. Teckenspråkstolk Jonas Seger syns också i bild. Foto: Isof

Minoritetsspråkspriset 2021 går till Tornedalsteatern

Söndagen före pingst

HJÄLPAREN KOMMER ”Var är min åkerbärssylt som stod här på diskbänken?” Frågan ropade jag ut i förtvivlan för si så där fyrtiofem år sedan, i svärmor och svärfars sommarstuga. Jag hade plockat åkerbär, kokat och sockrat den för att äta den som sylt till den traditionsenliga frukost­brytan. ”Jasså var det den din!” utropade ­svärmor skamset. ”Den åt jag upp till min frukostbryta,” sa hon. Jag kan garantera att vid den stunden var hon inte världens bästa svärmor. ­Besvikelsen var stor och jag fann inga ord till att förklara för henne hur jag kände det. Jag hade ju jobbat med att plocka och rensa de små bären och ­trånat och längtat att äntligen få sätta mig ner och göra min morgonbryta med en härlig åkerbärssylt. Nu många år senare satt jag och hustrun hemma i svärmors lägenhet och pratade om just den här händelsen. Trots sina dryga nittio år mindes hon mycket väl åkerbärsfadäsen. Jag frågade om hon hade något emot om jag skrev om den händelsen i min krönika. ”Nej inte har jag något emot det, dina läsare kommer ju bara att få sig ett gott skratt,” tyckte svärmor. Jo men visst är det så, att i dag kan jag se tillbaka på denna händelse med ett skratt. Men just då, i den stunden, när jag såg att min nykokta åkerbärssylt var borta, då var katastrofen nära. Svärmor och svärfar har varit mig och min familj behjälplig på ett praktiskt plan genom hela vårt äktenskap. Vi har ju flyttat runt i Sverige på grund av att jag fått kallelser till olika tjänster. Vid varje tillfälle har de varit behjälpliga på olika sätt när det gäller det praktiska med renoveringar, flyttstäd, barnvakt och annat. Vi har känt ett stort stöd från dem båda. Nu är läget lite annorlunda, nu är det vi som nu får hjälpa svärmor på sin

ålderdom. Det är min hustru, svärmors äldsta dotter, som nu får ta det största ansvaret för att svärmor ska få en så skön och friktionsfri vardag som möjligt. Svärmor och dotter håller telefonkontakt varje dag och nästan varje dag blir det en tur till hennes lägenhet för att något behöver ses över. Det finns hjälp att få för svärmor, från döttrarna, från hemtjänsten och från landstinget.

KULTUR Tornedals­ teatern tilldelas årets minoritets­språkspris för sitt breda och inklu­ derande arbete för att tillgängliggöra såväl meänkieli som den ­tornedalska kulturen. Minoritetsspråkspriset uppmärksammar goda insatser i arbetet med minoritetsspråk och uppmuntrar till fortsatt arbete. Tornedalsteatern

får utmärkelsen bland annat för att de inkluderar såväl olika åldrar som olika språkgrupper. Ur juryns motivering: ”Teatern vänder sig både till barn och vuxna, och med hjälp av textning på scenen kan alla, oavsett kunskaper i meänkieli, ta del av föreställningarna.” Priset delades ut 5 maj på Språkrådets årliga

konferens Språkrådsdagen, som i år hölls digitalt. Prisutdelare var kultur- och demokrati­ minister Amanda Lind. Källa: Språkrådet, Institutet för språk och folkminnen

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Temat denna helg är hjälparen kommer. Det handlar om Anden som Jesus lovat sända till de väntade och längtande lärjungarna. De bad och väntade på Anden som skulle bli deras hjälpare. I Piteå har vi just nu en böneperiod inför pingsten. Vi använder tiden mellan Jesu himmelsfärd och pingstdagen som en tid i bön på samma sätt som de första lärjungarna gjorde. Vi väntar inte på att Jesus ska sända sin Ande till oss, för det har han redan gjort, utan vi ber och hoppas att vi ska få vara med om att hjälparen, den Helige Ande, ska komma och ge oss som lärjungar frimodighet och kreativitet, till att vittna och bära ut budskapet om Jesus, som uppståndelsen och livet. Associationstråden för mig denna vecka är, längtan. Det fanns en längtan efter åkerbärssylten. Lärjungarna var i det läget att de längtade och hoppades att bönesvaret skulle komma, att Jesus skulle sända sin Ande, Hjälparen, en av samma sort som han, till dem. Längtar du efter Anden? Var rädd om din längtan eftersom det är Gud själv som skapat denna längtan i dig. En skön helg önskar jag dig. Allt gott Gösta Degerman

Se hit!

Nu startar vi upp vår helikopterverksamhet i Kvikkjokk igen! Välkommen att boka din helikoptertur med oss Ansvarig Pilot på plats Andre Arvidsson Bokning Britt Arvidsson 0980-810 00 eller info@kallaxflyg.se


Nyheter och erbjudanden 12-19 maj

MINNEN

649:

599: FRÅN

899:

MJÄRDE

NYHET! Hopfällbara mjärdar för abborre och gädda. Enkla att vittja. Mjärdar utvecklad av yrkesfiskare från Finland. Maska 18 - 20 mm. Plastöverdragen metallkonstruktion som ger lång livslängd. Levereras med betes­påse, agna med Trappy kräftmete. Tänk på att en godkänd fiskekula kan behövas för fiske med mjärde i vissa vatten.

MORAKNIV BUSHCRAFT SURVIVAL ­KNIFE ORANGE

NYHET! Bushcraft blir allt mer populärt, allt fler vill ­vistas i skogen på skogens villkor. Med integrerat tändstål och diamant­bryne är du alltid redo att göra upp eld och kan under­hålla din kniv på långa vistelser. Ryggen är slipad för att användas med tändstål och bladet har en beläggning för att stå emot rost. På knivslidan sitter tändstål och diamantbryne. Eldstålet tänder lätt ditt spritkök, grill eller näver med sina gnistor på 3000 grader. Ej medlem 899:-

MORAKNIV BUSHCRAFT EXPERT ­SECIAL

NYHET! Det halvtandade bladet av rostfritt stål skär lätt igenom rep och fiber. Bladet av rostfritt stål är enkelt att underhålla och har dessutom en svart antikorrosiv DLC-beläggning som ger ytterligare skydd mot omgivningens påfrestningar. Tänderna på bladet sitter dessutom strategiskt placerade närmast handtaget, så att du kan arbeta både med taggar och vanlig egg. Ryggslipningen på bladet gör att du kan använda kniven tillsammans med eldstål – på så sätt är den livsviktiga elden aldrig långt borta. Ej medlem 999:-

1499: 499: 199: PELTOR OUTDOORTAC XL

NYHET! Ett intelligent, aktivt hörselskydd speciellt utvecklat för jägare och skyttar. Den smidiga justeringen av hörselskyddets nivåberoende funktion ger användaren en extra behaglig ljudåtergivning och mindre störningar. ­Elektroniken reagerar direkt och skyddar användarens hörsel mot kraftiga impulsljud. Ej medlem 2199:-

TARMO YXA 45 CM

NYHET! Balanserad outdoor-yxa i kolstål med skaft i rejäl glasfiber med hölster. Levereras med rejält eggskydd. 45 cm lång. Ej medlem 699:-

PINEWOOD STOLRYGGSÄCK

NYHET! Smidig jakt-, fiske- och friluftsryggsäck med integrerad stol. Tyg i vattenavvisande mockaimitation. Flertalet fickor som t.ex. dubbla termosfickor, dragkedjeförsluten ficka i locket samt invändig säkerhetsficka med dragkedja. Förstärkt vattenavvisande botten. Kraftigt vadderade, justerbara bärremmar och midjeband för ­minimalt axeltryck och maximal komfort. Sitthöjd 50 cm. Värmande Neoprensits. R ­ ymmer cirka 35 liter. Den ­b­ekväma sitsen och tåliga stålkonstruktionen klarar en sittvikt upp till 120 kg. Tyg: 100% polyester. Ram: 100% rostskydds­ behandlad stål. Ej medlem 999:-

799:

Inte med i Sportklubben ännu? Scanna QR-koden, följ instruktionerna och bli medlem. Eller kom in till oss i butiken så hjälper vi dig.

Vill du handla på faktura, betala senare eller dela upp din ­betalning. Scanna QR-koden, följ instruktionerna och anslut dig. Eller kom in till oss i butiken så hjälper vi dig.

JOKKMOKK, STORGATAN 20 | Tel. 0971-120 30 | teamsportia.se Öppet: Mån–fre 10.00–18.00, Lör 10.00–13.00

VIVAZ LERDUVOR

ÅTER I LAGER! Ekologiska lerduvor 100% ­naturliga. De är gjorda av furuharts och är ISO 14021-certifierade. 150 st / frp. Internationellt godkända för alla skjutdiscipliner: Olympic Trap, Universal Trap (Trap), Double Trap, ­American Trap, Skeet, Compak Sporting and Hunting. Ej medlem 299:-

Ang Coronakrisen Tillhör du någon riskgrupp? Vi löser leveransen. Hör av dig till oss.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Jokkmokk Gratistidning vecka 19, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu