Skip to main content

Boden Gratistidning vecka 51, 2021

Page 1

DAGENS LUNCHBUFFÈ ALLA DAGAR!

Vecka 51

Finns nu på Nordpoolen

onsdag 22 december 2021

Följ oss

Vuxna 100:- Barn 50:0921-51800

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • boden.gratistidning.com • boden.lokalteve.se

Varje vecka! Väder..............................................sid 2 Service & Tjänster..............sid 4 Familjesidan..........................sid 7 Bostadsblocket ........sid 10-13 Jobb & Karriär ............sid 14-15 Motorblocket .......... sid 20-22 Korsord ................................. sid 23 Evenemang ..............sid 23-28

Tankar inför helgen Juse födelse

sid 7

BOSTAD Bostadsblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

sid 10-13

Familjen Turdieva består av mamma Maria, 48 och syskonen Nazuk, 28 och David 17. Stina Stjernkvist/SVT

sid 14-15

I den sprakande finalen av SVT:s mattävlingsprogram Bäst i köket stod det klart att familjen Turdieva från Boden tog hem vinsten. Finalen stod mellan Turdievas och systrarna Mbaye.

Familjen Turdieva segrare i SVT:s Bäst i Köket I Bäst i köket möts åtta familjer för att briljera och utmana varandra i köket. Kvar står en vinnarfamilj som får ge ut en alldeles egen kokbok. Läs mer på sidan 25.

Se mer av sortimentet på www.godisarenan.se

69:/st

HÄLSNINGAR

10:-

sid 16-19

MOTOR

/st

Massor av 10 kr-kampanjer

29:-

Chokladask metall, Jenny Nyström

sid 20-22

50% större yta 3 kassor Ännu fler erbjudanden

After Eight 400g

89139:Pralinkorgar

Bodens Handel Presentkort finns att köpa här!

Jullådor och Julkorgar fr.

KRÖNIKA Musikgymnasiet

199:-

God jul från musikgymnasiet sid 27

Gör din egen korg, tom korg inkl. cellofanpåse

NYA GODISARENAN

/st

Motorblocket - varje vecka i Boden Gratistidning.

3959:-

Öppet: Mån-fre 8-22 • Lör 10-22 • Sön 12-22 Telefon: 0921-149 20 • www.godisarenan.se

FRI PARKERING • VÄGBESKRIVNING: GODISARENAN.SE • FRI PARKERING

SAXARNA BODEN DROTTNINGGATAN 16. TEL: 0921-136 00

Presentkort 20% extra att handla för 1/1-31/3-2022

ENTER GALLARIA, FÄRGAREG. 12. TEL: 0921-139 50


ing.com om com

g.com

RATIS

com

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

2

LOKALT VÄDER - BODEN ONSDAG

TORSDAG

22/12

23/12

FREDAG

SÖNDAG

LÖRDAG

24/12

25/12

26/12

VI INFORMERAR Juluppehåll vecka 52 & 1

-20°C -21°C

-8°C -21°C

-8°C -13°C

-10°C -12°C

-13°C -14°C

2 m/s

3 m/s

3 m/s

2 m/s

2 m/s

Utgivning igen vecka 2 onsdagen den 12 januari Manusstopp onsdagen den 5 januari Välkommen att kontakta

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

-16°C -4°C 0°C 3°C 5°C -9°C 5°C 12°C 14°C 2°C

någon av våra säljare eller boka på annons@gratistidning.com

NORRBOTTEN

Vi önskar alla en riktig God Jul!

ONSDAG 22/12

22°C 11°C 17°C 16°C 12°C 13°C 31°C 27°C 9°C 16°C

KIRUNA -19°

PAJALA -22°

GÄLLIVARE -23° JOKKMOKK -22° BODEN 20°

PITEÅ -19°

LULEÅ -19°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

Annonspaket

Vxl: 0921-20 12 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Alexandra Granström

Åke Tapani

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF Webb: privat.gratistidning.com

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @BodenGratistidning Instagram: #BodenGratistidning

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Maria Salonen

070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Victoria Timander 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Boden Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

eller fördröjda annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

3

BODEN ÖPPET JUL & NYÅR Julafton 8-15 Juldagen 9-21 Annandag jul 9-21 Nyårsafton 8-17 Nyårsdagen 10-22 Övriga dagar 8-22

gg

lä Veckans på

3995 /st

Norrgott

28:-

Norrmejerier, 600g.

Svartbyv. 2, Boden

90 90 17 17

0921-757 80

/hg

/hg

Griljerad julskinka

/st

ICA

Ägg 24-p

t

e Från Bageri

Norrlandsägg Small.

179:/kg

25:-

Gravad laxsida Bd-fisk.

Saffranslängd

/st

Bonjour

15:-

2 för

79:-

/st

Älgköttbullar Norrlandsvilt, 360g.

Julkorv Pettersson chark, 300g.

2 för

119:-

99:Från Bredåker: Kokt julskinka

/kg

Marinerade revbensspjäll Nordchark

89:/kg

Grillade revbensspjäll

Gravad lax

/kg

/kg

79:-

59:Ica, 100g.

Prinskorv Pettersson Chark.

Guldask Anthon berg, 409g.

79:-

25:/st

/st

Pepparkakor

10:/st

Juleskum Cloetta, 100g.

Nyåkers, 625g.

Vi vill passa på att tacka alla våra kunder för detta år och önska er en riktigt God jul och Gott Nytt År! ICA Supermarkets personal Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 26/12-2021. Med reservation för slutförsäljning. Paketutlämning till 20.00

Betala enkelt & bekvämt med...

Vi säljer:


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

4

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Petterssons Golvslip För mer info ring 070-644 51 77

VI SÄLJER PRESENTKORT

Luleå & Boden varje torsdag! Årets sista tur 23/12 LULEÅ:

VI BYTER GOLV, KÖK, FLYTTAR VÄGGAR, SAMT MÅLAR OCH TAPETSERAR.

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

VI BYTER ÄVEN GARDINER, JULPYNTAR OCH JULSTÄDAR.

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

- sedan 1964 -

Ring så berättar vi mer!

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

SERVICE & TJÄNSTER

BODEN:

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor) Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

God Jul & Gott nytt år Nästa tur : Torsdag 13/1

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

Vill du också boka Service & Tjänster? Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

Syns du inte... finns du inte!

Var med och påverka vår verksamhet, och hjälp oss bygga ett levande län. Nu kan du nominera kandidater till våra förtroendeuppdrag.

Nu är det ännu enklare att vara med och påverka. Scanna QR-koden.


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

5

Handla andra varor för 200:så får du köpa...

40:-

Vi har även ett stort utbud av lokala julskinkor från bland annat Petterssons chark & Nyhléns Hugosons.

/st

A KOLL PRISET

49:/kg

Julskinka Nybergs deli, ca 3kg. Jfr pris 49:00/kg.

Ännu ett år i Sävast, fyllt av utmaningar och fina kundmöten går nu mot sitt slut och julen står för dörren. Även detta år blir det en annorlunda jul än den vi är van vid, men Vi vill passa på att tacka Er kunder för det gångna året, tillsammans hjälps Vi åt!

Aladdin/Paradis 400-500g. Jfr pris 80:00-100:00/kg. Max 2 st/hushåll.

LOKALT PÅ RIKTIGT!

109:/kg

Hos oss finner Ni en välfylld butik med delikatesser och godsaker till stundande storhelger. Låt firandet börja i Sävast!

A KOLL PRISET

Prinskorv

10:-

Petterssons chark, ca 500g. Jfr pris 109:00/kg.

/st

A KOLL PRISET

En riktigt God Jul och Gott nytt År önskar Jimmy & Maria med personal

15:-

Potatis

/st

Jul- & Nyårshelgens öppettider:

ICA, Klass 1, Sverige, 1,2kg. Jfr pris 8:33/kg.

Sill-/Rödbetssallad

LOKALT

Rydbergs, 350-400g. Jfr pris 37:50-42:86/kg.

Julafton 8-15 Nyårsafton 8-18 Nyårsdagen 10-22 Övriga dagar 8-22

PÅ RIKTIGT!

119:-

3 för

25:-

Priserna gäller från onsdag v. 51 t.o.m. 2/1 2021. 0921-728 00 • Mandelvägen 13

/kg

Aladåb, Kalv- & Pressylta Petterssons chark. Jfr pris 119:00/kg.

Risgröt Felix, 500g. Jfr pris 16:67/kg. Max 1 köp/hushåll.

2 för

35:-

45:-

Lättglögg

2 för

A KOLL PRISET

50:-

Vispgrädde

2 för

2,2%, 750ml, Blossa. Jfr pris 33:33/lit.

A KOLL PRISET

10:/st

5dl, Norrmejerier. Jfr pris 35:00/lit.

2 för

Rökt/Gravad lax ICA, ursprung Norge, 100g. Jfr pris 225:00/kg.

A KOLL PRISET

20:+ pant

Julmust Apotekarnes, 140cl. Jfr pris 7:14/lit +pant.

Brysselkål

10:-

I påse, Nederländerna. 500g, klass 1. ANS Jfr pris 20:00/kg. VECK

BLOMMA

99:-

/st

/st

Apelsiner I nät, Klass 1, Spanien. Jfr pris 10:00/kg.

Jul- och Nyårsgrupper


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

6

Jul och nyår med Svenska kyrkan i Boden för alla från när och fjärran som vill vara med och sjunga i Mariakyrkan på julafton 10.00. Övning 23/12 18.00 och julafton 09.00. Ledare Lena Engvall 0921-775 93

Julafton fredag 24 december Samling kring krubban 10.00 Mariakyrkan Julens hemvändarkör, Victoria Svärd Wärme, Lena Engvall. Glögg, pepparkaka och dans kring granen efteråt.

10.00 Överluleå kyrka Teodor Stenlund, valthorn, Anna Ahlström-Nilsson, Lena Stenlund

11.00 Rörvikskyrkan Hans Johansson, Kjell Sandberg

12.00 Matteuskyrkan Julkören, Anna Ahlström-Nilsson, Göran Lindgren Glögg och pepparkakor efteråt Obs! Begränsat antal platser. Anmälan senast 22/12 till 0921-775 83

12.00 Gunnarsbyns kyrka Anna Grenholm, Ludvig Grenholm

12.00 Mikaelskyrkan Anders Stenman, Andreas Printz

Julbön 17.00 Överluleå kyrka

08.00 Mariakyrkan Victoria Svärd Wärme, Julia Magnusson

09.00 Matteuskyrkan Matteuskören, Anna Ahlström-Nilsson, Kjell Sandberg. Ottekaffe. Obs! Begränsat antal besökare

Annandag jul söndag 26 december Gudstjänst 10.00 Mariakyrkan

Trettondedagsgudstjänst 10.00 Rörvikskyrkan

Victoria Svärd Wärme, Göran Lindgren

Gudstjänst med nattvard 10.00 Rörvikskyrkan Anders Stenman, Kjell Sandberg

Mässa 11.00 Tallbergs kapell Sibylla Engman- predikan, Ludvig Grenholm- sång, Anna Grenholm. Kyrkkaffe.

Gudstjänst 18.00 Överluleå kyrka Anna Ahlström-Nilsson, Lena Engvall

Onsdag 29 december Musik i juletid 12.15-12.45 Överluleå kyrka Musikstund med kyrkomusikerna i Svenska kyrkan i Boden. Vi bjuder på enkelt fika innan.

Nyårsafton fredag 31 december Nyårsbön

Julnatten 24 december

12.00 Matteuskyrkan

Julia Henriksson- sång, Anders Stenman, Andreas Printz

23.30 Julnattsmässa Överluleå kyrka Julkören, Hans Johansson, Lena Engvall

23.30 Julnattsmässa Mariakyrkan Victoria Svärd Wärme, Göran Lindgren

Juldagen lördag 25 december Julottor 05.00 Överluleå kyrka Anna Ahlström-Nilsson, Lena Stenlund

07.00 Överluleå kyrka Överluleå kyrkokör, Anna Ahlström-Nilsson, Lena Stenlund. Ottekaffe i Församlingsgården

07.00 Gunnarsbyns kyrka Ludvig Grenholm- sång, Anna Grenholm

07.00 Bredåkers kyrka Charlotte Unée, Karin Sandling Husmodersföreningen inbjuder till ottekaffe.

svenskakyrkan.se/boden facebook.com/svenskakyrkaniboden 0921-775 00

Messy Church Christmas Edition 10.00 Mariakyrkan Gudstjänst och julgröt Kostnad vuxen 40:-, barn 20:- maxpris familj 100:Obs! Boka plats senast 5 januari: sms 076-773 76 08 eller evelina.joensuu@svenskakyrkan.se (ett namn+antal barn/vuxna)

Ludvig Grenholm- sång, Anna Grenholm

23.30 Julnattens evangelium Edefors kyrka

Trettonde dag jul torsdag 6 januari

Kören Stjärnglans, Anna Ahlström-Nilsson, Lena Stenlund. Ostbricka efteråt

13.00 Gunnarsbyns kyrka Charlotte Unée, Andreas Printz

16.30 Överluleå kyrka Anna Ahlström-Nilsson, Lena Engvall

Julkör och kammarorkester Henrik Näslund, Kjell Sandberg

Musikgudstjänst 11.00 Gunnarsbyns kyrka Anna Grenholm, Lena Engvall

Högmässa 11.00 Överluleå kyrka Överluleå kyrkokör, Hans Johansson, Lena Stenlund Efteråt kyrklunch i Församlingsgården. Anmälan senast 3/1 till elsa.sveder@svenskakyrkan.se eller 0921-775 84

Trettondedagskonsert 18.00 Edefors kyrka Annette Strandljung- sång, Carl Anders Markström- orgel, Andreas Printz- piano, ackompanjemang

Söndag 9 januari Gudstjänster Gudstjänst 10.00 Mariakyrkan Konfirmanderna är särskilt inbjudna. Kyrkfika med varmkorv

Gudstjänst 10.00 Rörvikskyrkan Kjell Sandberg. Barnsamling

Söndagsmässa 11.00 Edefors kyrka Anna Grenholm, Andreas Printz

Nyårsdagen lördag 1 januari

Högmässa 11.00 Överluleå kyrka

Mässa 18.00 Överluleå kyrka

Hans Johansson, Lena Engvall

Jonatan Stenlund- trumpet, Birgitta Ryås, Lena Stenlund

Söndag 2 januari Högmässa 11.00 Överluleå kyrka Lennart Åström, Kjell Sandberg (övriga kyrkors gudstjänster firas i Överluleå kyrka)

Gudstjänst 12.00 Matteuskyrkan Anna Ahlström-Nilsson, Kjell Sandberg

Mässa 16.00 Gunnarsbyns kyrka Anna Ahlström-Nilsson, Niklas Thornéus

Klipp ut och spara annonsen

Julens hemvändarkör

P.g.a. Folkhälsomyndighetens rekommendationer ang. rådande pandemisituation har hänsyn tagits till utrymmet i våra lokaler. Det innebär t.ex. att vissa gudstjänster gör en paus just i år och vi hänvisar till kyrkor med större utrymme.


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

7

Tack Vårt varma tack till Er alla som på olika sätt visat deltagande vid vår älskade Bertil Gidlunds bortgång och begravning.

Kiruna ELNA Peder med familj

RING JOURHAVANDE MEDMÄNNISKA 08 – 702 16 80

TANKAR INFÖR HELGEN

Hedra en bortgången vän. Värna om dem som är kvar. Ge en minnesgåva till Naturskyddsföreningens arbete så ger du samtidigt en värdefull gåva till kommande generationer. naturskyddsforeningen.se/gava Givarservice: 08 - 702 65 00 Juldagen

Vi finns till för dig som behöver någon att tala med, någon som lyssnar. Du kan tala om problem i familjen, på arbetet, om ensamhet, sjukdom. Det finns inget som oroar dig som du inte kan tala om.

Dela sorgen på familjesidan i Boden Gratistidning Ett värdigt sätt att meddela att någon har avlidit. En dödsannons är ett av flera sätt att informera om ett dödsfall och om en kommande begravning. Som närmast anhörig tar man i regel personlig kontakt med släktingar och vänner så snart man kan efter dödsfallet, till exempel via telefon eller besök. Syftet med dödsannonsen blir därför dels att nå dem man inte har så nära kontakt med och för att informera om detaljer kring begravning och minnesstund. I Boden Gratistidning samlar vi dödsannonserna tillsammans med annonserna Till minne och Sorgtack på en familjesida i början av tidningen.

Norrbotten - större spridning

För dig som vill kan vi även erbjuda din annons att publiceras i Norrbotten på orterna Kiruna, Pajala, Boden, Luleå, Piteå, Älvsbyn och Jokkmokk, då når du sammanlagt 104 500 hushåll och företag.

Kontakta er lokala begravningsbyrå så får du hjälp med er dödsannons.

JESU FÖDELSE ”Kan du ta in jullådan som står ute på altanen?” Det var hustruns kallande stämma jag hörde där jag satt vid min dator och skrev. ”Absolut,” ropade jag tillbaka och hämtade in den stora vita jullådan i plast. Vi har nämligen tre lådor med olika pynt. En för påsken, en för advent och en för julen. Vår käre

Förnamn Efternamn * 00/0 0000 † 00/0 0000

Har lämnat oss i sorg och saknad Familj Släkt och vänner Lika självklart som vi alla föddes skall vi alla en gång födas åter, skall vi stå som barnet framför porten till det ofattbaras verklighet - Bo Setterlind Begravningen äger rum i kyrkan lördagen den 0/00 kl 00.00. Efter gravsättning inbjudes till minnesstund i församlingshemmet. Exempel - dödsannons 1 spalt (40 mm bred)

Boden Gratistidning når alla hushåll och företag i Boden och Boden kommun med en upplaga på 15 000 exemplar. Tidningen delas varje vecka ut gratis i hela kommunen på onsdagar. Boden Gratistidning finns även på nätet vilket också gör att alla, även den som befinner sig utanför vårt distributionsområde och utomlands kan ta del av annonsen via Boden Gratistidnings nättidning.

Frågor av praktisk art kommer över oss den här tiden på året. Hur ska vi dekorera vårt hem så att julstämningen gör sig riktigt påmind? Men för oss är det ganska klart. Eller ja, det är det för Hustrun, hon har allt dokumenterat i sin mobil hur det såg ut förra året. Hon bara pekar med hela handen och säger. – Där ska julkrubban stå, där ska vi hänga upp girlangerna och där ska änglarna vara. Naturligtvis ska vi göra precis som förra året. Så här har vi alltid gjort och det kommer vi att göra även i år. Traditionen är stark bland oss. Är det någon gång under året som vi visar att vi är traditionalister så är det just under jul och adventstiden. Ska vi strunta i julklappar i år och istället skicka pengar till missonen? Men när julaftonen kommer har vi ändå en påse med julklappar till barnbarnen. Den här helgen sjunger och läser vi om barnet Jesus. Vi läser i vår bibel att det blir en himmelsk aktivitet, glädje, och profetiska reaktioner när Jesus föds hit till jorden som ett litet utsatt spädbarn. Han som är jordens och himlarnas skapare låter två unga människor få förtroendet att vårda och beskydda honom. I jultexten läser vi i inledningen att den höggravida Maria, tillsammans med sin make Josef, tog sig den långa vägen från Nasaret, till Betlehem, på grund av kejsare Augustus förordning att alla skulle skattskrivas i sin hemstad. Vi läser också om stjärnan som tändes i öster, och hur natten lystes upp av änglabesök och jubelsång, ute

vid herdarnas äng. ”Ära i höjden åt Gud och på jorden fred åt dem han har utvalt.” Våra kyrkor och bönhus fylls den här tiden på året av människor som vill sjunga de välkända julsångerna och höra den gamla traditionella berättelsen som börjar: ”Vid den tiden utfärdade Kejsare Augustus en förordning att hela världen skulle skattskrivas”… Ett två tusenårigt budskap väcker minnen till liv om fina jular med tradition, värme, kärlek, ljus och väldigt mycket stämning. Det är ju härligt med all denna stämningsfulla traditionsrika tid som vi nu går in i. Men det vi i kyrkan vill belysa under den här tiden, det är att vi inte väntar att ett litet gossebarn ska födas, utan vi väntar och förväntar oss att kungarnas kung och Herrarnas Herre ska komma till oss. Vi väntar ju i kyrkan på Jesu ankomst, inte att han ska födas igen, vi väntar inte på ett litet barn utan på honom som ska döma levande och döda. Vi väntar på honom som led döden på ett kors för vår skull. Det är en enorm proklamation som vi kan läsa över barnet som föds, han namn är: ”Allvis härskare, Gudomlig hjälte, Evig Fader, Fredsfurste;” sägs det i Jesaja 9. Ängelns proklamation för herdarna ute på ängen är på samma sätt: ”I dag har en frälsare fötts åt er i Davids stad, han är Messias Herren.” Det är fint med traditioner men låt inte traditionen få bli ett hinder, att se djupare in i detta mysterium, som heter Jesus Kristus. Låt den här tiden få bli en tid där du och jag söker honom som är Fredsfursten och den allvise Härskaren. Låt oss be till Herren om att vi ska kunna gräva djupare ner i vår traditionella jullåda så att vi kan se och förstå vad jultiden verkligen talar om. En härlig jultid önskar jag dig Allt gott Gösta Degerman


BAUER SUPREME ELITE SKATE JR

varm, bli starkare, laga mat ute, eller något helt annat. Plagg och prylar till både små och stora hjältar. Tack och god jul ORD. PRIS 299:-

STÖTTA FÖRENINGSLIVET OCH BLI EN HJÄLTE

449:- 399:749:-

Skridsko som är enkel att flexa framåt, foam vid anklarna för extra komfort och smidig att byta stålet på. Finns i YTH, JR och SR storlekar. 1473119

8

arna för H, JR och SR

3999:-1 ORD. PRIS 4999:-

SPARA 1000:-

Bli medlem och få bonus på dina köp, koppla din förening till ditt medlemskap.

2

ORD. PRIS 299:SPARA 100:SPARA 100:-

På jakt efter något som passar och aldrig blir fel? ORD. PRIS 179:-/ST HELLY HANSENSPARA 109:ACTIVE PUFFY Ett presentkort kan vara VINTERSETPRIS den säkraste LONG julklappen, JACKA vem du än ska ge till.

299:-

ORD. PRIS 649:-

SPARA 250:-

ADIDAS FEELCOZY

Hoodie tillverkad av återvunnet material med känguruficka fram. 1501574, 1501575

:

ETIREL MATILDA

ADIDAS B TEAM TRÄNINGSOVERALL ORD. PRIS 429:-

199 199-::999

Träningsoverall i fukttransporterande syntetmaterial som passar lika bra SPARA till idrott 130:som vardag. Juniorstorlekar. 1490812

ORD. PRISSPARA 1699:- 50:fleecetrikå. Damstorlekar. Finns i fler färger. SPARA 700:1513432, 1513434

ORD. PRIS 499:-

FIREFLY T-shirts med PEAK PERFORMANCE JR T

Juniorstorlekar. 150709 SPARA Fodrad jacka i 100 %200:återvunn justerbar huva och elastiska m Justerbara innebandyglasögon med okrossbara, imfria glas Justerbara innebandyglasögonhåller med okrossbara, imfria glas vind och snö borta. Jun och låg vikt. Levereras med skyddsfodral. 1438906 och låg vikt. Levereras med skyddsfodral. 1438906Ev. sen lev 1502050, 1502051

UNIHOC ENERGY JR UNIHOC ENERGY JR

UNIHOC EPIC YOUNGSTER 80 / UNIHOC EPIC YOUNGSTER 80 / NINO YOUNGSTER COMPOSITE F36 NINO YOUNGSTER COMPOSITE F36

SPARA 750:-

299:-

ORD. PRIS 249:ORD. PRIS 249:-

Köp detbyxa online Tröja och i mjukeller i butik. SPARA 50:-

ORD. PRIS 1499:-

Handla sportprylar, skor VI HAR och kläder till stora och små från marknadens CCM SK9355 JR HOCKEYSKRIDSKOR största varumärken. Hockeyskridsko med ny ergonomisk skoform med hög komfort

3

HUMMEL TEIWAZ HUMMEL TEIWAZ

TAGinomhussko 2 FÖR Mångsidig med kraftfull dämpning, stöd för foten och Mångsidig inomhussko med kraftfull dämpning, stöd för foten erad sula. Herrstorlekar. 1519360 Vit sko finns endast på intersp erad sula. Herrstorlekar. 1519360 Vit sko finns endast på inte

GE BORT SPORT GE BORT SPORT! 599:-

ORD. PRIS 679:-

Bli en hjälte i 3 enkla steg. SPARA 280:-

399:-

ÖPPET TILL KL 19 ONSDAG 22 DECEMBER, VI BJUDER PÅ KAFFE OCH FIKA! Innebandyklubbor för barn. Monterat med ett Innebandyklubbor för barn. Monterat med ett storleksanpassat blad. 1481666, 1480345 storleksanpassat blad. 1481666, 1480345

Klappar för :- inte 199 349:den som 549:-: vill gå in.

Hockeyhjälm med aerodynamiskt utformat skal, god ventilation och ORD. PRIS 299:storleksjustering. Unisexstorlekar. 1451777 WILSON PRO STAFF TEAM TX 21

549 -

ORD. PRIS 999:- : ORD. PRIS 999 -

ORD. PRIS 2199:- : ORD. PRIS 2199 -

SPARA 1100:SPARA 1100:-

ORD. PRIS 799:-

ORD. PRIS 1999:STÖTTA FÖRENINGSLIVET SPARA 500:OCH BLI EN HJÄLTE SPARA 200:-

699 699:-:-

ORD. PRIS 699:-

1199 1199:-:-

känguruficka och stor logga fram. ORD.1490833 PRIS 1799:Juniorstorlekar. 1490828,

ORD. PRIS 1799:-

1499:-

599:-

SPARA 450:SPARA 450:-

Bli en hjälte i 3 enkla steg.

499:-

MCKINLEY BASE JR SKI Stadig skridsko med med grönt säkerhetsspänne, Lekhjälm storleksjustSPARA 100:Fodrad handske med fleecetyg justerbar innesko i tre ering anpassningsbar passform :- för :ORD. PRIS 479 ORD. PRISoch 629avtagbar på insidan och reflexdetaljer. storlekar och förslipad Juniorstorlekar. 1188968 innermössa. Juniorstorlekar. SPARAJuniorstorlekar. 130:- ADIDAS BIG LOGO JR SPARA 130:MCKINLEY TIRANO skena. BLIZ INFINITY MIPS + FLOW 1473623 :ORD. PRIS 1449Klassisk Hoodie med huva, muddar vid ärmslut, Lätt och bekväm skidhjälm i justerbar storlek 1382932 ORD. PRIS 1449:- känga i läder

SPARAkärna 100:Padelracket med runt huvud, mjuk förlåtande och mix av stabilitet och responsivitet. Utvecklat för nybörjare och medelgoda spelare. 1492660

ingslivet på allt du handlar hos oss utan att din egna bonus påverkas.

För den som ersport 3% till föreningslivet. Så ge vill tabortett 1099 1099:-:med. Vi har klapparna till den som vill åk till. rt, åka snabbt, trixa ännu bättre, hålla sig

TECNOPRO NAOMEGAJOFA JR 1.0 HHT 715 LEKHJÄLM

CCM HTC CCM FITLITE 50

och hållbarhet och förslipad skena av rostfritt stål. Finns i YTH, JR och SR 1482541 3% till förenVistorlekar. ger tillbaka

9

:-:- Ett säkert kort. 199 199 2799:249 - ::- Gratistidning vecka 399 Boden 51, onsdag 22 december 2021

SPARA 600:SPARA 600:-

sula och varmt foder. H förstärkt med Mips. Skidglasögon med kontrasthö750:-1403011 jande dubbel spegellins. Unisexstorlekar.SPARA 1512988 SPARA 750:-

499:-

ZONE STICK HYPER AL ZONE STICK HYPER AL

Lätt klubba med skottbladet HYPER Lätt klubba med skottbladet HY tunga skott som finns i ett flertal lä tunga skott som finns i ett flerta lternativ. Flex: 27 mm. 1490990 lternativ. Flex: 27 mm. 1490990

899:-kort. Ett säkert På jakt efter något som passar och aldrig blir fel?

Julklappstips

Beställ julklapparna i tid! till mor

Handla dina julklappar på intersport.se senast den 21 december för leverans innan julafton*. ADIDAS FEELCOZY

HAGLÖFS BUTEO MID FLEECETRÖJA

399:-

Ett presentkort kan vara den säkraste julklappen, vem du än ska ge till.

DOBSOM COM

Fleecetröja av återvunnen polyester med god andningsfunktion som eller hålleri butik. Lättfodrad och Köp det online dig torr och varm och två fickor med dragkedja. Dam- och herrstorlekar. ETIREL MATILDA material som in ADIDAS B TEAM TRÄNINGSOVERALLKARI INGEBORG 1502282, 1502272 sidan gör kjolen KARITRAA TRAA INGEBORG

mat ute, eller något helt annat. Plagg ochHEAD ALPHA PAKEPRIS ADIDAS FEELCOZY 36021 21 medlem och få bonus på Tröja och byxa i mjuk HEAD ALPHAELITE ELITELTD LTD GRAPHENE GRAPHENE 360 Hoodie tillverkad av återvunnet Träningsoverall i fukttransporterande syntetVarm fleecetröja i avslappnad HEAD ALPHA ELITE LTD GRAPHENE 360Bli 21 Varm fleecetröja i avslappnad Hoodie tillverkad av återvunnet fleecetrikå. Damstorlekar. med mjukare träffyta *Gäller postnummerområde 10-82 söder om Sundsvall, PRO PLAY BOX 5-STAR BAUER SUPREME ELITE SKATE JR Droppformat padelracket padelracket med mjukare träffyta Haroch dugod intejul redan valt Droppformat modell MJ50-3 med paneler under dina köp,STIGA koppla material med känguruficka material som passar lika bra till idrott som 1 tora hjältar. Tack STIGA din PROförenPLAY BOXdock 5-STAR BAUER SUPREME ELITE SKATE JR Droppformat padelracket med mjukare träffyta MCKINLEY FORTRESS JR 2.0 MCKINLEY modell med paneler under Finns fler färger. ej öar utan broförbindelse. Vi kan inte ansvara för material med känguruficka Paket med 5-stjärnigt bordtennisracket, Skridsko som är enkel att flexa framåt, foam vid anklarna för som gör det något mer förlåtande. Passar tävsom gör det något mer förlåtande. Passar armarna, hög krage och ihel

1999:bli en hjälte du : också. 499 -:- 149 :-:499 149 : 9993 299:-

Paket med 5-stjärnigt bordtennisracket, Skridsko ärcykel, enkel att flexa framåt, foam vid anklarna för för som gör det något mer förlåtande. Passar täving till ditt medlemskap. Håll mobilkameran Ryggskydd anpassad barn :-somoch1501574, :ORD. Postnords hantering. (Längdoch alpinskidor, 399 fodral, svettband och två bollar. 1455039 extra komfort smidig att byta stålet på. Finns i YTH, JR och PRIS SR 549 lingsspelare ochoch motionärer. 1501603 1501575 spelare motionärer. 1501603 förening, gör det nu ochtävlings­ fodral, med svettband och två bollar. 1455039beställningsvaror extrafram. komfort smidig att byta stålet på.med Finnsmaximalt i YTH, JRskydd och SR lingsspelare och du motionärer. 1501603 Paket 5-stjärnigt bordtennisracket, Har inte redan valt framför QR-koden och skidskoslipning, med tryckoch – beställ senast storlekar. 1473119 ORD. PRIS 2498:MCKINLEY storlekar. 1473119 SPARA 150:fodral, svettband två bollar. framställt i lätt, flexibelt skum. och läs mer. Handla sportprylar, skor ochfredag 17/12). 1455039 Lokala avvikelser kan förekomma. CASALL EXERCISE BIKE EB100 ASKJA CT 24 1481616 ORD. PRIS 899:bli enmed hjälte SPARA 499:- gör CASALL EXERCISE BIKE EB100du och kläder stora och 2det Träningscykel justerbart styreockså. och sadel, handförening, nu till och RYGGSÄCK TECNOPRO

STIGA PRO PLAY BOX 5-STAR

h sadel, ar tid, 481424

r som ser. 8

299:-

Träningscykel med och justerbart sadel, pulssensorer displaystyre somoch visar tid, hastighet, handpulssensorer ochoch display visar tid, distans, kalorier puls.som 1481424 hastighet, distans, kalorier och puls. 1481424

1099 :- :149

SETPRIS

fram. 1501574, 1501575

199:-

små från marknadens största varumärken.

899:-

Stadig skridsko med justerbar innesko i tre

1382932 tunn Vattenavvisande, dunjacka med huva, :-/DEL ORD. PRIS sidfickor och749 innerficka med dragkedja. DamSPARA 250:och herrstorlekar. 1500134, 1500211

ORD. PRIS 4999:- : ORD. PRIS 4999 -

SPARA 1000:-

SPARA 1000:RÖHNISCH GLOSS EFFECT ORD. PRIS 1299:RÖHNISCH GLOSS EFFECT Fri frakt och tillverkade Skicka till Träningstights i Köp nu Träningstights tillverkade i SPARA 400:återvunnet funktionsmaterial retur till butik betala senare någon annan återvunnet funktionsmaterial med bred linning, justerbart med bred linning, justerbart midjeband och ficka bak. midjeband och ficka bak. MCKINLEY ACTIVE PRO PLK OCH ACTIVE + PLK AUTO ORD. PRIS 1499:SKIN Damstorlekar. 1461922 Damstorlekar. 1461922 MCKINLEY WINTER LANA / QUADY SKIDJACKA Längdskidåkningspjäxa med bra stöd, passform och rörelsefrihet *Gäller på ord pris. t.o.m 25/12 kl. 09:45 eller så långt lagret/ FROST räcker. Kan ej kombineras 8848 med andra erbjudanden. Pris i orange gäller för dig som är eller blir medlem i Club Intersport. SPARA 400:Vind- ochMed vattentät skidbyxa med tejpade Skidjacka med Lokala vind- och vattentätt som passar på flera typer av fästen. Herrstorlekar. 1483802 reservation förYOGAMATTA slutförsäljning tryckfel. avvikelser kan ytterförekomma. ENERGETICS 4och MMeventuella ENERGETICS YOGAMATTA 4 MMmaterial, avtagbar huva och ventilationssystem sömmar och avtagbara hängslen. DamSkinnskidor med medelgoda skidåkare, utrustade med Prolink Yogamatta för träning, stretchning och Yogamatta för 1429220 träning, stretchningunder och och herrstorlekar. 1429219, Auto-bindning. 1509382 avkoppling. Mått 172 x 60 x 0,4 cm. 1405339 ärmarna. Dam- och herrstorlekar. avkoppling. Mått 172 x 60 x 0,4 cm.1507089, 14053391507091 Ev. sen leverans. ORD. PRIS 1199:-

ORD. PRIS 1499:-

Alltid 365 dagars öppet köp

SPARA 400:-

Fria fraktalternativ vid onlineköp över 399 kr

599:-

NAOMEGA SPARA 200:- JR 1.0

storlekar MCKINLEY IDUNoch / förslipad skena. Juniorstorlekar. LOKE DUNJACKA

SPARA 100:-

SPARA 100:SPARA 50:SPARA :- 100:SPARA 50:ORD. PRIS 1699 ORD. PRIS 499:hos oss utan att din egna bonus påverkas. SPARA 700:SPARA 200:-

SPARA 130:-

Justerbar alpinpjäxa med låg vikt armarna, hög krage och hel 1513432, 1513434 dragkedja förskidåkare ventilation. och mjukt flex för som dragkedja för ventilation. Damstorlekar. fortfarande utvecklas. Juniorstorlekar. Damstorlekar. 1483090

Klappar 3999 3999:-:för - 499:-/del den som inte vill gå in. ORD. PRIS 299:-

:ORD. PRIS 599Vi till fören:- tillbaka 3% ORD. PRIS 199:ORD. PRIS 599ger PRIS 199:ingslivet på allt du ORD. handlar

ORD. PRIS 429:-

699:-

vardag. Juniorstorlekar. 1490812

1099:-

ORD. PRIS 699:-

SPARA 100:-

MCKINL

Funktion tillverkad och vatte med myc Herrstor

Beställ julklapparna 999:- i tid!

Handla dina julklappar på intersport.se senast SPARA 200:den 21 december för leverans innan julafton*.

3499:-

Hoodie med huva, muddar vid ärmslut,

ORD. PRIS 4999:ASICS GEL- CUMULUS 23 MK

känguruficka och stor logga fram. ASICS GEL- CUMULUS 23 MK Löparskor anpassade för längre distanser med GEL™-teknologi och skön SPARA 1500:Juniorstorlekar. 1490828, 1490833 Löparskor anpassade för längre distanser med GEL™-teknologi dämpning. Herroch damstorlekar. 1488770, 1488768 och skön dämpning. Herr- och damstorlekar. 1488770, 1488768

ENERGETICS GYMBOLL 65 CM

GSLIVET LTE

399:-

TERREX TWO GTX *Gäller postnummerområdeADIDAS 10-82 söder om Sundsvall, Skor med och vattentät, ventilerande ovandel i dock ej öar utan broförbindelse. Vi kanbred intepassform ansvara för Klassisk känga iLEONIS läder med grov gummiSALOMON GTX Lättoch och bekväm i justerbar Lätt bekväm skidhjälm i justerbar storlek Hållskidhjälm mobilkameran GORE-TEX® och gummiyttersula med optimalt grepp. ORD. PRIS 549:Vandringssko med vattentät Gore-tex ovandel och optimerad Contagrip®-yttersula Postnords hantering. (Längd-slitstark och alpinskidor, cykel, sula och varmt foder. Herrstorlekar. förstärkt med Mips. Skidglasögon med kontrasthöframför Vandringssko medoch vattentät Gore-tex storlek förstärkt medQR-koden Mips.ORD. Skidglasögon PRIS 5499:Dam- med och herrstorlekar. med grovt mönster. Damherrstorlekar. 1488702,ovandel 1506412 och skidskoslipning, beställningsvaror tryck – beställ1460725, senast 1460724 SPARA 150:1403011 och läs mer. jande spegellins. Unisexstorlekar. 1512988 fredag 17/12). Lokala avvikelser kan förekomma. : optimerad Contagrip®-yttersula med grovt mönster. Dammeddubbel kontrasthö-jande dubbel spegellins. ORD. PRIS 1399 SPARA 2000:-

Unisexstorlekar. 1512988

249 249:-:-

ASICS GEL- CUMULUS 23 MK

MCKINLEY TIRANO S II KÄNGA SALOMON LEONIS GTX

ORD. PRIS 1399:SPARA 400:- och SPARA 400:-

SPARA 100:-

Julklappstips till mor KARI TRAA FLOKE

herrstorlekar. 1488702, 1506412

Ett säkert kort.

Löparskor anpassade för längre distanser med GEL™-teknologi och skön dämpning. Herr- och damstorlekar. 1488770, 1488768 SALOMON S/MAX X7 TI (21/22) + M11 GW ORD. som PRISönskar 349:- lättåkta, Slalomskida för den medelgoda tjejer och lättmanövrerad PåSmidig jakt efter något som skida för medelgoda herrar och damer med ORD. PRIS 349:Alltid 365 dagars Fria fraktalternativ frakt och Köp nu fartstabila skidor. 1481670 bra grepp och unik blir formfel? förvid enklareFri svängar. 1481706 passar och aldrig SPARA 100:-

Pilatesboll för mångsidig träning som styrka, balans och bålstabilitet. Storlek: 65 cm. 612228 ATOMIC CLOUD LTD 20/21

BODEN

:- : 3499 999 999-:-

BLIZINFINITY INFINITY MIPS + FLOW BLIZ MIPS + FLOW

ADIDAS BIG LOGO JR

örlåtande kärna et. Utvecklat för 492660 styrka, m. 612228

öppet köp

onlineköp över 399 kr

retur till butik

betala senare

Skicka till någon annan

KARI TRAA FLOKE Underställströja och Underställströja ochgjorda underställsunderställsbyxor i en byxor gjorda i en funktionell funktionell blandning av mjuk blandning av mjuk merinoull och merinoull och Damstorlekar. tekniska fibrer. tekniska fibrer. Damstorlekar. 1508516, 1508517 1508516, 1508517

HAGLÖFS BUTEO MID FLEE

Fleecetröja av återvunnen poly dig torr och varm och två ficko 1502282, 1502272

Har Harduduinte interedan redanvalt valt förening, förening,gör gördet detnunuoch och bliblienenhjälte du också. hjälte du också.

399:-

699:-

Ett presentkort kan vara ASICS GEL-ZONE 8 CASALL EXERCISE BIKE EB100 den säkraste julklappen, ASICS GEL-ZONE 8 CASALL EXERCISE BIKE EB100 RÖHNISCH ESSENTIAL RAGLAN Mångsidig, stabil och väldämpad löparskor som Träningscykel med justerbart styre och sadel, RÖHNISCH ESSENTIAL RAGLAN MCKINLEY på ord pris. t.o.m 25/12 kl.som 09:45 eller så långt lagret räcker. Kan ej justerbart kombineras med andra Pris i orange gäller för dig som är eller blir medlem i Club Intersport. stabil*Gäller och väldämpad löparskor Träningscykel med styre ocherbjudanden. sadel, vem du än passar skaMångsidig, geolika till. typer T-shirt i mjukt funktionsmaterial med lösare passform av löpträning och distanser. handpulssensorer och display som visar tid, Lokala avvikelser kan förekomma. Med reservation för slutförsäljning ochASKJA eventuella tryckfel. T-shirt i mjukt funktionsmaterial med lösare passform passar olika typer av löpträning och distanser. handpulssensorer och display somCT visar 24tid, Röhnisch-logga på bröstet. Damstorlekar. 1498333 Dam- och herrstorlekar. 1488770, 1488768 hastighet, distans, kalorier och puls. 1481424 ORD. PRIS 899:Röhnisch-logga på bröstet. Damstorlekar. 1498333 herrstorlekar. 1488770, 1488768 hastighet, distans, kalorierRYGGSÄCK och puls. 1481424 Köp det onlineDamelleroch i butik.

TESTA PÅ RIKTIGT

SPARA 200:-

Våra experter hjälper dig att hitta rätt alpinskidor. Alltid 365 dagars öppet köp

Fria fraktalternativ vid onlineköp över 399 kr

Du får testa dem var du vill och har möjlighet

Skicka till någon annan

att byta t.o.m. 30 mars 2022.

TECNOPRO NAOMEGA JR 1.0

ORD. PRIS 299:-

SPARA 100:-

Besök gärna vår WEBBSHOP Beställ julklapparna i tid!

SPARA 150:-

1000:- RABATT

KARI TRAA INGEBORG

Varm fleecetröja i avslappnad modell med paneler under armarna, hög krage och hel dragkedja för ventilation. Damstorlekar.

PÅ ALLA

GOD JUL

Beställ och hämta eller så kör vi ut blommorna. Skicka till någon annan

Gäller på ord pris. t.o.m 25/12 kl. 09:45 eller så långt lagret räcker. Kan ej kombineras med andra erbjudanden. Pris i orange gäller för dig som är eller blir medlem i Club Intersport. Med reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel. Lokala avvikelser kan förekomma.

ÖPPET HELA JULEN! Mån-fre kl. 9-18, lör 9-15, sön 11-15 0911- 600 15 info@piteahandeltradgard.se

ADIDAS TERREX TWO GTX

Gäller innevarande lager tom 23/12. Ej öppet köp eller bytesrätt på rabatterade varor.

Julgrupper • buketter • julgranar • choklad • presenter Köp nu betala senare

ORD. PRIS 1199:-

Löparskor anpassade för längre distanser med GEL™-teknologi o Löparskor anpassade för längre distanser med GEL™-teknolo dämpning. Herr- och damstorlekar. 1488770, 1488768 dämpning. Herr- och damstorlekar. 1488770, 1488768

Pilatesboll för mångsidig träning som styrka, Pilatesboll för mångsidig träning som styrka, balans och bålstabilitet. Storlek: 65 cm. 612228 balans och bålstabilitet. Storlek: 65 cm. 612228

SALOMON LEONIS GTX

ORD. PRIS 549:-

Espegard tillbehör

398:- /st

Önskar Danne med personal! EST. 1968

Blommogram • Bröllop • Begravning • Trädgård • Aktiviteter • Inredning Följ oss på

Öppet: vard kl 9-18, lör 9-15, sön 11-15 Hamnviksv. 2, Öjebyn • 0911- 600 15 www.piteahandeltradgard.se

Vattenavvisande, tunn dunjacka med huva, sidfickor och innerficka med dragkedja. Damoch herrstorlekar. 1500134, 1500211

999:Vandringssko med vattentät Gore-tex ovandel och optimerad Contagrip®-yttersula med grovt mönster. Dam- och herrstorlekar. 1488702, 1506412

399:-

MCKINLEY IDUN / LOKE DUNJACKA

ASICS GEL- CUMULUS 23 MK ASICS GEL- CUMULUS 23 MK SPARA 200:-

ENERGETICS GYMBOLL 65 CM ENERGETICS GYMBOLL 65 CM

Hantelset med 2 stänger, 4 låsskruvar, 4 viktskivor á 1,25 kg och 4 viktskivor á 2,5 kg. 1405394 Hantelset med 2 stänger, 4 låsskruvar, 4 viktskivor á 1,25 kg och 4 viktskivor á 2,5 kg. 1405394

*Gäller postnummerområde 10-82 söder om Sundsvall, dock ej öar utan broförbindelse. Vi kan inte ansvara för Postnords hantering. (Längd- och alpinskidor, cykel, skidskoslipning, beställningsvaror med tryck – beställ senast fredag 17/12). Lokala avvikelser kan förekomma.

ORD. PRIS 1499:ORD. PRIS 1499:SPARA 400:SPARA 400:-

SPARA 400:-

ENERGETICS PREMIUM 20 KG HANTELSET ENERGETICS PREMIUM 20 KG HANTELSET

Där kan du beställa hem varor, eller välja att hämta i butik. Betala enkelt via Klarna!

:-:1099 1099

ORD. PRIS 1299:-

Stadig ORD. PRISskridsko 899:- :med ORD. PRIS 899 - i tre justerbar innesko storlekar och förslipad SPARA 300:SPARA 300:skena. Juniorstorlekar. 1382932

Handla dina julklappar på intersport.se senast www.piteahandeltradgard.se den 21 december för leverans innan julafton*.

:-:149 149

899:-

599:-:199:- 599

Fri frakt och retur till butik

KARI TRAA

Varm fleece modell med armarna, hö dragkedja fö Damstorlek

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Skor med bred passform och v slitstark GORE-TEX® och gum Dam- och herrstorlekar. 14607


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

9

VECKANS ERBJUDANDEN

22/12-26/12

BODEN

25:-/st

/förp 990

MAX 2 ST/HUSHÅLL.

MAX 2 ST/MEDLEM.

SKIVAD LAX/GRAVAD LAX

CLEMENTINER I NÄT

Norge/Coop. 150 g. Jfr-pris 166:67/kg.

75% RABATT PÅ ALLA JULSAKER OCH JULPYNT

COOPMFILÖJERN HELA FA

Spanien/Coop. Klass 1.

MAX 2 ST/HUSHÅLL.

89:-/förp + PANT

LÄSK

Coca-Cola. Original eller Zero. 20 x 33 cl. Jfr-pris 13:48/lit.

Välkommen in i vår nya fräscha stormarknad! personal Jeanette Karlsson med


10

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

Nu tändas tusen juleljus - var rädd om dig

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

BOSTAD Julen är en av våra mest älskade högtider, men med vackert pyntade adventsljusstakar, julgranar, brasor och julstök i köket kommer också risker. Låt inte julen brinna inne – följ våra tips för en säkrare jul. Tända ljus är nära för­ knippat med julen och myset, men de är också en stor brandrisk om de inte hanteras rätt. Först och främst: Lämna aldrig ljus oövervakade. Barn och husdjur kan lätt råka välta ett ljus och katastrofen är ett faktum. Det är viktigt att ljusen står i ljusstakar avsedda för ändamålet och fritt från pynt som kan ­antändas. Placera dem ­också på tryggt avstånd från gardiner som lätt kan röra på sig även vid drag. Något många inte tänker på är att vatten och fukt i koppen av ett värmeljus kan skapa en ång­explosion och välta ljuset, så kontrollera att värmeljusen är torra innan du tänder dem. På samma sätt kan värmeljus som står tätt ihop bygga upp en så hög temperatur att själva stearinet börjar brinna. Släck på rätt sätt Om du har en julgrans­

belysning med glödlampor är det viktigt att släcka den antingen genom en strömbrytare eller att dra ut kontakterna. Man ska inte snurra på lamporna eftersom det då kan bli glapp med gnistbildning som följd. Det är alltid en bra idé att ha en timer till granen oavsett typ av belysning i den. Samma sak gäller för elljusstakar och adventsstjärnor. Kontrollera att slad­ dar och elektronik är i bra skick när du plockar fram dem för säsongen. CE-märkning är en själv­ klarhet liksom att använda jordfels­brytare. Vattna granen ofta så den inte torkar ut och pynta den aldrig med levande ljus eller tomte­bloss. En torr gran kan brinna upp på bara några sekunder. Sota skorstenen ­regelbundet Visst är det något särskilt med att lägga in några vedklabbar i den öppna spisen, kaminen eller kakelugnen. Det är krav på att sota och inspektera skorstenen med särskilda intervall. Om du är osäker på när det gjordes senast, kontakta kommunen eller det sotningsbolag som brukar sota hos er. Det

Låt inte julen brinna inne – följ våra tips för en säkrare jul.

är bra att ha stenmaterial eller plåt runt eldstaden för att undvika antändning av eventuella gnistor. På samma sätt ska man natur­ ligtvis inte ha något bränn­ bart pynt eller liknande i anslutning till eldstaden. Håll koll på spisen Sällan går väl spisen så varm som inför jul- och nyårshelgen. Visste du att många bränder i hemmet startar just i köket med en bortglömd kastrull eller platta? Istället för att slänga vatten på elden

JULKLAPPSKLIPP PÅ SOFFOR, FÅTÖLJER, SÄNGAR,

är det mest effektivt att ­kväva elden med ett kastrullock som alltid ska finnas nära till hands. En spisvakt kan vara en bra investering om du vet med dig att du ibland blir avbruten mitt i mat­ lagningen.

brandvarnaren och byta batterier en viss dag varje år, t.ex på Lucia? Det är också bra att ha en brand­ släckare nära till hands där brandrisken är som störst. Vid elbrand, dra om möjligt ut kontakten och använd pulversläckare. n

Sist men inte minst... Det må vara uttjatat men brandvarnaren är verkligen den billigaste livförsäkring­ en. Men fungerar den inte så gör den så klart ingen nytta. Varför inte göra det till en regel att testa

Källa: Abkati

MOON 100 KONTINENTALSÄNG

180cm medium/fast inkl. bäddmadrass vesta, ben samt huvudgavel Juno. Begränsat antal. LAGERKAMPANJPRIS

12 990:- (Ord. pris 19 530:-)

STOLAR OCH MYCKET MER!

VARA

JETSON FÅTÖLJ

MED PALL, BLACK EDITION Läder classic soft svart.

24 990:-

LAGERVARA

30% RABATT

PÅ TEMPUR TRADITIONAL TEMPUR KUDDE TRADITIONAL

PRIS

KLIPPAN PLÄDAR Pris från

1.185:-

(ord.pris 1.695:-)

499:-

WIKA MÖBLER

ADRESS

NORSK DUN KUDDAR OCH TÄCKEN KAMPANJPRIS

30%

Möbelvägen 1 GAMMELSTAD

TELEFON

0920-25 30 30

www.wikamobler.se

ÖPPETTIDER UNDER VECKA 51:

Mån-Tors: 10.00-18.00 Julafton-Annandag jul: STÄNGT

FÖLJ OSS @WIKAMOBLER


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

God Jul& Gott Nytt år önskar vi på Pitekök Öppettider mellandagarna 23/12 07.00-12.00 27-30/12 07.00-16.00 3-4/1 07.00-16.00

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!

GRATIS HEMBESÖK Tel: 0911-166 11 Verkstadsgatan 1, Piteå pitekok.se

SKYDDA DIG MOT BRAND

TESTA DIN

BRANDVARNARE KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

skyddadigmotbrand.se

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

God Jul & Gott nytt år! T ANTAL BEGRÄNSA

7.990:10.425:-

ALDON Soffa & Fotölj

1:a, ord.pris 11 630:-

JUBILEUM KONTINENTAL 120X200 Inklusive huvudgavel, metallben och bäddmadrass. Ord. 9.990:-

17.630:3:a, ord.pris 19 730:-

LAGERVARA

14.990:-

15.990:CORAL AVSLUTSOFFA Höger & Vänster avslut (ord 17.990:-)

ALL IN 3,5-SITS SOFFA Så långt lagret räcker. Tyg: Meda Moonlight

-15% hela sortimentet Klassikko jo syntyessään.

-15% hela sortimentet www.mobelhuset.nu

Se fler erbjudanden & övrigt sortimentet.

Scandinavian furniture design

-15% hela sortimentet Öppettider: Storheden v.51 julafton stängt, v.52 mån-tors 10-18.00, nyårsafton stängt, söndag 12-16.00

LULEÅ STORHEDEN 0920-25 04 60 | GÄLLIVARE 0970-128 00 KIRUNA 0980-151 70 | OUTLET Piteå Norrfjärden 0911-20 00 20

#mobelhusetskinnmobler

11


12

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

26 DECEMBER – 9 JANUARI

7 492:377:-/mån*

39 548:-

Tyngdfilt från Cura på köpet vid köp av säng för 15 000 kr eller mer. Värde 1 495 kr

20%

PÅ HELA SORTIMENTET

1 771:-/mån*

48 935:2 179:-/mån*

25%

PÅ HELA SORTIMENTET

15%

PÅ HELA SORTIMENTET

Orginal Plus ramsäng

2 st Ekens Essens ställbara

Carpe Diem Härmanö kontinentalsäng

80/90x200 cm inkl. bäddmadrass Harmony vent. Rek. pris: 9 365 kr. 5 färger samt i storlek 105, 120 och 140 cm. Köp till gavel, från 3 015 kr. Ben från 295 kr.

80/90x200 cm inkl bädd-madrass Softex. 5-zonad säng med tydlig tryck-avlastning. Rek pris 52 730 kr. 6 färger samt i storlek 80, 90, 105, 120 samt 90x210 cm. Köp till gavel från: 2 629 kr. Ben från 590 kr.

160x200 cm inkl. Prestige bäddmadrass. Hög följsamhet med Contour Pocket System samtidigt som det trögelastiska bottensegmentet ger skön tryckavlastning. Rek. pris: 57 570 kr. Finns i en mängd tygval och i storlekar från 90-210 x 200/210 cm. Köp till gavel från: 8 492 kr och ben från 1 173 kr.

24 980:-

18 490:-

1 138:-/mån*

13 990:-

855:-/mån*

660:-/mån*

2 st Siljan ställbar

Fyn kontinentalsäng.

Hjälmaren kontinentalsäng

2 st 80/90x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben Elegance. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Rek. pris: 35 990 kr. Finns även i 105x200. 14 990 kr. Köp till gavel Viken för 2 517 kr.

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass Latex Quilt 60 och metallben. Zonindelad med Cooltex-stoppning. Ord pris 26 180 kr Finns även i 120x200 cm 12 490 kr. 140x200 cm 14 990 kr och 210x210 cm 23 490 kr. Välj mellan 5 färger. Köp till gavel från 4 127 kr.

160x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben Elegance 19 cm. 5-zonad säng med följsam komfort. Ord pris 19 995 kr. Finns även i 120x200 cm 9 990 kr. 140x200 cm 11 490 kr. 180x200 cm 14 990 kr. 6 färger. Köp till gavel från 2 517 kr.

9 990:-

9 995:-

3 990:-

486:-/mån*

486:-/mån*

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

Sund Nova Kontinentalsäng

Jylland ställbar säng

Fryken ramsäng

160/180x200 cm. Inkl. bäddmadrass, ben. 5-zonad pocketresår och hel kassett i mellandelen. Finns även i 120x200 8 495 kr och 140x200 9 495 kr. Köp till gavel 995 kr.

80/90x200 cm. Ställbar säng inkl. bäddmadrass och ben. 5-zonad pocketresår för bra komfort. Finns även i: 105x200 cm 12 990 kr. 120x200 cm 14 490 kr. 140x200 cm 16 490 kr.

80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 590 kr. 120x200 cm 4 990 kr.

15%

Begränsat antal!

20%

Dalaberg påslakanset

2-dels set 150x210 /50x60 cm 100% bambu. Trådtäthet 300. Både örngott och påslakanset försluts med dragkedja. Finns i Vit, Grå och Rost. Ord. pris: 989 kr

2-delsset 100% bomullssatin 150x210 /50x60 cm Finns i Grå och Marinblå Ord. pris 599 kr

599 kr

NU

Duntäcken och kuddar Högsta kvalitet. PRISEX: Kudde Lyx medium Rek. pris: 1 150 kr

NU

863 kr

PRISEX: Täcke Lyx medel Rek. pris: 2.750 kr.

NU

2 063 kr

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

20%

Enjoy Påslakanset

NU

HEMLEVERANS | MONTERING

15%

25% rabatt

Alla våra duntäcken och dunkuddar i vår lyxserie är allergicertifierade och med premium dunkvalitet. Fyllning 90% dun/ 10% fjäder med en bärighet på 10-12.

25%

Jannike påslakanset 2-delsset i finaste bomull. 150x210 /50x60 cm. Finns i Marinblå och Grå Ord. pris 359 kr.

299 kr

NU

Sängbord Wilma

Tempur Kudde Traditional

Mått 35x35x70 cm, Finns i Ek, Svart, Vit och Vitbetsad Ek

Trögelastisk kudde. Ger bra stöd och en ytmjuk känsla. Finns i 3 olika höjder. Rek pris 1 695 kr

NU

1 990 kr

NU

Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

199 kr

1 395 kr

Handla nu, *Gäller räntefri delbetalning i upp till 24 månader. Uppläggningskostnad betala i din egen takt. och aviavgifter ingår. Effektiv ränta är vid 24 mån och 10 000 kr, 12,07%.

Storheden

20%

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2022-01.09.


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021 Jerker Uusitalo virkesköpare Boden tel 0920-25 99 31

13

sca.com/skog

Tipset har vi lånat från ica.se

Säkert har du tidningar hemma som väntar på åter­ vinning, och kanske också en liten ljusslinga som inte riktigt funnit sin plats. Låt det bli en tjusig hemmagjord ljuslykta! Bästa sortens julpyssel. Så gör du en ljusslinga av tidningspapper Att göra en hemmagjord ljusslinga genom att återvinna tidnings­papper känns bra både för julstämningen och ­själen. Här hittar du en mall till ljusslinga att skriva ut.

1. Material du behöver

- Tidningspapper - Sax eller skärkniv - Dubbelhäftande tejp eller limpistol - Hålslagare (om du vill) - Mall (finns att ladda ner via QR-koden)

Ge din nya skog en trygg start Med vår tjänst ”Ny skog med föryngringsgaranti” slipper du oroa dig för hur det går med återväxten i din skog. Vi håller koll på den. Om det inte växer som det ska gör vi om arbetet – helt utan extra kostnad. En av virkesköparna i området är Jerker Uusitalo. Ring honom så får du veta mer om vår unika tjänst. Din lokala virkesköpare hittar du alltid på sca.com/skog eller i Skogsvinge. Foto @ Michael Engman

Julpyssla med tidningspapper

2. Klipp ut efter mallen

Välj ut någon snygg del av tidningen. En serietidning går givetvis också bra. Skriv ut PDF-mallen och klipp ut lika många mallar som din slinga har lampor. Lägg mallen på valfri sida i tidningen och klipp efter ­mallens kanter. Blanda gärna mellan sidor med text och sidor med mer bilder. Vill du så kan du göra hål med hålslagare, så att ännu mer ljus lyser ut.

3. Vik och limma

Vik pyramider enligt linjerna på mallen. Limma ihop pappersformen med hjälp av limpistol eller dubbelhäftande tejp. Ställ ett LED-värmeljus i lyktan eller använd en ljusslinga.

4. Voilà!

Fin som bordsdekoration, pimpa advents­ kransen på ytterdörren eller lys upp gäst­ toaletten på nytt sätt. En ljusslinga med många användningsområden.

Fritidsboende i Riksgränsenfjällen! Uthyres årsvis 4-bäddsrum i Vassijaure. Möblerad med gemensamt allrum/kök, fullt utrustat. Lugn och fridfull fjällmiljö med några minuter från skidbackarna i Riksgränsen. Fina jakt- och fiskeområden och nära till Norska fjällen. Pris från 2.900 kr/månad. Ha sängarna färdigbäddade och utrustningen på plats! Du slipper städa ur varje gång du åker hem.

Icke bindande intresseanmälan och ytterligare information på 070-330 40 30, po@cab.net

LOCAL HERO BODEN

ANNONSPAKET

LOCAL HERO SHOPPING

VECKA 3-8 STORA 2022 VINSTER I DEN LOKALA HANDELN DELTA

MISSA INTE DETTA - Kontakta Boden Gratistidning för mer info och bokning av deltagande!

MED ERT FÖRETAG


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

14

Coop Norrbotten samarbetar med Teknikens Hus i utställningen MatRätt NORRBOTTEN

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

UTBILDNING

BUSINESS Utställningen är den första i sitt slag av att kombinera livsmedelsproduktion med kunskaper i matematik bland Sveriges science centers och är utformad av Teknikens Hus i samarbete med Coop Norrbotten, Norrmejerier, Nyhléns Hugosons, Klöverbergsgården och Längmanska företagarfonden. – På Teknikens Hus får vi möjlighet att tillsammans på ett lättbegripligt och spännande sätt visa våra barn vart maten kommer ifrån, hur den tillverkas och hur den kommer till våra matbord, säger Peter Fjällborg, vd Coop Norrbotten. Utställningen MatRätt som invigs den 17 december följer kretsloppet från frö till bord och lyfter Norrbottens unika förutsättningar för matproduktion. I denna lekfulla miljö inspireras barnen till att se sin egen roll och här väcks engagemang och tankar kring vad som idag är hållbara val. Redan i entrén syns det att något nytt har hänt i Teknikens Hus, en över 6 meter hög morot har växt upp vid berget. Inne i utställningen kan barnen besöka djuren på lantgården Nästgårds eller gå in och jobba i butiken Gyllene snittet där de kan leka affär och använda sina matematiska kunskaper. – Tillsammans behöver

vi hjälpas åt att skapa attraktiva samhällen som lockar människor att bo kvar, men också att flytta till vår del av landet. Vi på Coop Norrbotten vill vara en del av detta arbete och för oss är samarbetet med våra lokala producenter viktigare än någonsin, menar Peter Fjällborg. Det är extra roligt att vi tillsammans kan göra en utställning på Teknikens Hus som heter MatRätt och riktar sig mot våra barn. – Teknikens Hus ska ju vara ett Norrbotten i miniatyr och det känns verkligen som att vi nu blir än mer kompletta då vi även kan visa på vikten och effekten av lokal livsmedelsproduktion, säger

HÄNG MED!

Vi gör Kiruna BLI VÅR NYA

Ekonomichef

På Tekniska Verken i Kiruna jobbar vi året runt, i midnattssol, snöstorm och myggiga sommarkvällar. Vi är det hållbara företaget som är en del av människors vardag och skapar ett välfungerande, effektivt liv och samhälle för hela Kiruna ― idag och i framtiden.

Läs mer om tjänsten och ansök direkt på: www.tekniskaverkenikiruna.se/jobb

Ny utställning på Teknikens Hus invigdes den 17 december.

Kristina Jonsson, verksamhetschef Teknikens Hus. Utställningen är den första i sitt slag av att kombinera livsmedelsproduktion med kunskaper i matematik bland Sveriges science centers och är utformad av Teknikens Hus i samarbete med Coop Norrbotten, Norrmejerier, Nyhléns Hugosons, Klöverbergsgården och Längmanska företagarfonden.

tion. I denna lekfulla miljö inspireras barnen till att se sin egen roll och här väcks engagemang och tankar kring vad som idag är hållbara val. n Källa: Coop Norrbotten

Läs hela artikeln här:

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Tips till ditt CV Enkel och tydlig struktur I ditt cv ska du beskriva dina erfarenheter, kunskaper och personliga egenskaper som du vill lyfta fram. Det finns olika sätt att strukturera ett cv. Vilket sätt du väljer beror lite på vad du har för meriter, vilken tjänst du söker och vilken bild du vill förmedla av dig själv. Tänk också på att göra ditt cv lättöverskådligt. En enkel och tydlig struktur gör att arbetsgivaren snabbt får en bra överblick. • Senaste först • Uppdelat efter tema • Sammanfattning och målsättning

Anpassa cv:t efter jobbet du söker Tänk på att anpassa ditt cv efter jobbet du söker. Du behöver alltså skräddarsy ditt cv och lyfta upp erfarenheter som är viktiga för jobbet du söker. • Du behöver inte ta med precis allt du har gjort, utan ta med det som är relevant. • Om du endast listar ett urval av dina arbetslivserfarenheter är det viktigt att du nämner att det är just ett urval. • 1-2 A4-sidor är ett bra riktmärke för längden på ditt cv.

Vi firar 35 år i Norrbotten! När börjar din CGI-resa? Välkommen till CGI. Ett av världens största IT-företag med lokal närvaro. Ansök till våra lediga tjänster redan idag, www.cgi.com/se/sv/karriar.

– På Teknikens Hus får vi möjlighet att tillsammans på ett lättbegripligt och spännande sätt visa våra barn vart maten kommer ifrån, hur den tillverkas och hur den kommer till våra matbord, säger Peter Fjällborg, vd Coop Norrbotten. Utställningen MatRätt som invigs den 17 december följer kretsloppet från frö till bord och lyfter Norrbottens unika förutsättningar för matproduk-

Lycka till!


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

15

OneCo söker Infratekniker

Yrkesutbildning med

Ta a chansen och utbilda dig till kock!

b

Kontakt Astar

Vägen till ditt drömjobb börjar på Astar!

Vi söker nu Infratekniker till våra team i Luleå och Skellefteå. Du kommer att installera och bygga framtidens fasta och mobila kommunikationsnät. Dina arbetsuppgifter kommer bestå av att montera och driftsätta kommunikationsutrustning i teknik lokaler och teknikbodar. På OneCo får du vara en del av ett team som är engagerat och vill skapa mervärde för våra kunder. Vi erbjuder en arbetsplats där du som medarbetaren får varierande och utmanande arbetsuppgifter, vilket skapar möjligheten till utveckling av dig själv och din yrkesroll. Arbete på annan ort som medför resor är frekvent förekommande.

Är det här du? Vi söker dig som är självgående installatör inom telekom. Har du erfarenhet av höghöjdsarbete och installation av radioutrustning så är det meriterande. Du som person är noggrann, strukturerad och lösningsorienterad.

Du trivs med att ta ansvar för ditt arbete samt har öga för vad som krävs i olika arbetsuppgifter och moment. Gymnasieutbildning, meriterande inom el/tele området Vi ser att du har en god förmåga att kommunicera i svenska språket, samarbeta och föra dialog med kunder och samarbetspartners.

Om tjänsten Arbetstid/Varaktighet: Tillsvidare med 6 månaders provanställning Arbetstid: Dagtid vardagar, nattarbete förekommer. Tillträde: Enligt överenskommelse Lön: Månadslön, övriga ersättningar enligt kollektivavtal. Körkort: B Körkort krävs Kontaktperson: Områdeschef Henrik Karlsson: henrik.b.karlsson@oneco.se

Din ansökan vill vi ha senast 30 januari 2022. Urval sker löpande, skicka gärna din ansökan redan idag då tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag via oneco.se/karriär. Välkommen med din ansökan!

OneCo arbetar med integrerade tekniktjänster inom kommunikation, energi och IT. Vi kopplar upp både stad och landsbygd med höghastighetsbredband. Vi underhåller och bygger mobilnät. Vi ansluter intelligenta energiavläsare och installerar elbilsladdare. Och vi ser till att det finns mobil- och WiFi-uppkopplingar överallt där det behövs. Vi ansluter framtiden!

Kontakt VUX

0921-627 52 studievagledare@boden.se

010-43 44 000 info@astar.se

Utbildningen är framtagen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Bodens kommun. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

astar.se

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm Nyrenoverade och toppfräscha!

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

16

HRF BODEN Hörselskadades förening

Säg det med en julblomma..

En God Jul Och Ett Gott Nytt År

Styrelsen önskar alla medlemmar

Tillönskas alla medlemmar

God Jul & Gott Nytt År

Styrelsen

Nyfiken på Autism?

Nyfiken www.autism.se Nyfikenpåpå Autism? Autism?

Leif

Jan-Erik

Kjell

Lars

Bo-Gunnar

Sven-Olov

Kjell

Vi från Prostatacancerföreningen Norrsken tackar för det gångna året och hoppas på återseende 2022. www.pcfnorrsken.se

Besök vår hemsida www.autism.se Besök vår hemsida

www.autism.se

God Jul & Gott Nytt År Trots pandemin så är vården äntligen under utbyggnad efter 84 år av (S)entralisering. Vårdköer kapas och vården kommer närmare Dig.

önskar www.sjukvardspartiet.nu


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

17

Ta hand om varandra i jul. Pandemin är inte över än. Den här julen blir inte riktigt som förr. Men ändå bättre än i fjol. Nu har ju drygt 190 000 norrbottningar över 12 år* vaccinerat sig mot covid-19. Vi hoppas att du är en av dem och kan fira jul och nyår tillsammans med dina nära och kära. I år får vi dessutom en riktigt vintrig jul, med gott om gnistrande snö i backar och skidspår över hela vårt vackra län. Följ rekommendationerna från Folkhälsomyndigheten och visa att du tar ansvar. Vaccinera dig så minskar risken att du blir sjuk och smittar andra. Bokar tid gör du på 1177.se som vanligt. Du är också varmt välkommen när vi har drop-in öppet runt om i länet. Behöver du vaccinationsbevis, beställ i god tid på covidbevis.se. Låt oss fortsätta hjälpas åt att hålla varandra friska. Det är den bästa julklappen till oss alla. Och till tomten själv, förstås. God Jul och Gott Nytt År. * 191 293 norrbottningar har fått minst två doser 13 december. Det är drygt 86 procent av länets befolkning.

Foto: Scandinav


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

18

God Jul, Norrbotten! Stort tack till industrin i norr, som i pandemitider har värdesatt samarbete med lokala leverantörer. Vi lämnar 2021 med högt orderläge och ser med tillförsikt mot framtiden och de stora satsningar som görs på industrin. Vi har under året vuxit med flera duktiga medarbetare och har ett fortsatt rekryteringsbehov. Följ gärna vår annonsering eller skicka in en spontanansökan! Bygget av en slaggtruck SH60 engagerar alla orter och avdelningar inom NMV Group.

År 2021 har varit händelserikt med flera leveranser av specialfordon. Ytterligare en SH60 slaggtruck har sålts till Boliden Harjavalta. Det är en styrka att våra produkter är med och konkurrerar som förstahandsval på den internationella marknaden. Vi har också levererat ytterligare förfinade och förbättrade laddfordon till LKAB. I Luleå och Piteå är orderläget högt. Vi har under pandemin sett en större köpkraft på varor och tjänster från Norrbottens basindustri. 2021 har således varit intensivt med mycket att göra trots världsläget, och så ser det ut att fortsätta i flera år framöver. Med framgång behövs mer duktig arbetskraft. Sök gärna jobb hos oss! Läs mer om NMV Group som arbetsplats på vår hemsida.

Kiruna Wagons Helix Dumper.

Samtidigt som reserestriktioner har begränsat människor har Kiruna Wagons produkter lyckats ta sig ända bort till Egypten. I arbetet med att konstruera bottenluckor för Egyptian National Railways har vi till fullo kunnat nyttja vår långa erfarenhet av bottentömmande luckor och vår expertis inom smarta lättviktslösningar. Vår underhållssida hjälpte effektivt till vid urspårningen utanför Gällivare – en besvärlig situation som löste sig snabbare än väntat tack vare kompetenta krafter. Under 2021 har vi också fortsatt vår resa mot att bredda oss för den nordiska basindustrin med utveckling av nya vagnar. Det finns ett fortsatt stort intresse för våra produkter utomlands, särskilt vårt Helix Dumper-system. Järnvägen är en spännande och viktig bransch som växer hela tiden! Sök gärna jobb hos oss via vår hemsida.

GMK-koncernen har lyckats med många rekryteringar i år.

I Norrbotten fortsätter GMK-koncernen att genom Rönnquist & Wettainen, GMKAB och GMK Mekaniska stärka sin position som naturlig samarbetspartner till gruvnäringen och en av regionens viktigaste arbetsgivare. Hela koncernen har under 2021 visat styrka som attraktiv arbetsgivare i rekryteringen av många duktiga medarbetare. GMKAB Västerbotten fortsätter att växa och jobba mot processindustrin. Västerbotten är en spännande plats att vara på just nu, med stora satsningar och ett Boliden som går bra. Personaloch orderläget för hela koncernen ser bra ut och vi går med tilltro in i 2022. Med vind i ryggen är vi alltid ute efter duktiga medarbetare. Håll utkik efter kommande annonseringar eller skicka in en spontanansökan redan idag!

Vi önskar alla nya och gamla medarbetare, kunder och leverantörer

God Jul & Gott Nytt År! www.nmvgroup.se | www.kirunawagon.com | www.gmkab.com


Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

God Jul & Go Ny År önskar

19

God Jul & Gott Nytt År önskar

God Jul och Gott Nytt År önskar vi på Besök oss på: evidensia.se

God jul och Gott nytt år önskar Evidensia Djurkliniken Öjebyn

Boka enkelt online eller ring oss 0911-665 75 • Evidensia Djurklinken • Öjebyn

www.kami.se

Vi på Gratistidningen vill passa på att tacka alla läsare, annonsörer och samarbetspartners för det gångna året och samtidigt önska

”Granen står så grön och grann i skogen”

God Jul & Gott Nytt År! Njut av din välskötta skog där den växer i skogen! God Jul & Gott Nytt år önskar dina lokala virkesköpare i Norrbotten.


20

Motorblocket

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

Här är Ken Blocks eldrivna Audi S1 Hoonitron

MOTOR Den påminner direkt om legendariska Audi Sport quattro S1 som besegrade Pikes Peak. Audi S1 e-tron quattro Hoonitron är en unik bil som utvecklats speciellt för amerikanske driftingartisten Ken Block. Den helt eldrivna bilen kommer att vara huvudrollsinnehavare i en ny video som Block producerar tillsammans med sitt team för release under de kommande månaderna. S1 Hoonitron kombinerar mycket av det som Audi var berömt för redan på -80-talet”, berättar Ken Block, vars entusiasm för Audis rally­bilar väcktes i tidig ålder. ”Till exempel har bilens spektakulära aero­dynamik nu omtolkats till helt moderna linjer. Jag tycker att det är häftigt att form­givarna på Audi har inspirerats av sitt eget förflutna och på ett unikt sätt överfört bilens teknik och utseende till nuet.”

Två elmotorer, fyrhjuls­ drift, kraft i överflöd, kolfiberchassi och full säkerhetsstandard i enlighet med motorsportens högsta

Ken Block och eldrivna Audi S1 Hoonitron.

styrande organ, FIA, är några ledord. I november fick Ken lära känna bilen för första gången. ”Audi gav mig möjlighet att testa den i ­Tyskland i några dagar, säger Ken Block. ”Jag har erfarenhet från många olika bilar med förbrännings­motorer och växellådor, men här fanns det en hel del nytt att lära sig. Att göra en donut i 150 km/h direkt från stilla­ stående – med min högra fot – är en helt ny upplevelse för mig. Vårt arbete fokuserade på att få bilen och mig själv vana med varandra. Mitt tack går till hela Audi Sport-teamet för deras enastående samarbete.”

Audi Sport i Neckarsulm stod för hela utvecklingen av S1 Hoonitron, inklusive teknik – perfekt för projektet eftersom det är där som Audi RS e-tron GT tillverkas. Audi Design i ­Ingolstadt stod för formgivningen som var långt ifrån det vardagliga jobbet för Marc Lichte och hans team. ”När vi först ­hörde om det här projektet blev hela teamet begeistrade. Vi fick möjlighet att ­utveckla en bil som kombinerar en ikon för vårt varumärke med framtiden”, säger Audis chefsdesigner. Utmaningarna var enorma. Det handlade om att skapa en modern, helt elektrisk

Hur bra den amerikanske stjärnan lyckats kommer fansen snart att kunna uppleva själva. Under arbetsnamnet Elektrikhana ska Ken Block och hans team producera nästa video i den berömda ­Gymkhana-serien, denna gång med S1 ­Hoonitron.

Önskar vi på Norrmaskiner

ÖPPET ALLA MELLANDAGAR

UPP TÄC

M IL J ÖA

LT E R N A T

K

IV E T

X Fu e l

SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard. ppettider M n-fre 09-17 L r 11-14

Bilen i annonsen är extrautrustad.

3 ÅRS FRI SERVICE*

V lkommen till oss! www.norrmaskiner.se

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP).

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

”Samarbetet med Audi är ett mycket ­speciellt partnerskap för mig. Varumärket och ­passionen för motorsporten motiverade mig att börja med rally, säger Ken Block. Att Audi nu tagit fram denna bil för mig och mitt team, och är en del av vårt nästa projekt är en dröm som ­blivit sann. ­Hoonitron skriver nästa kapitel i vår historia och tar vår G ­ ymkhana-story in i framtiden.” n

Källa: Audi

God Jul & Gott Nytt År

HELT NYA OUTBACK Att komma tryggt hem är den största lyxen

tolkning av S1 Pikes Peak. Tidplanen var extremt snäv. Jämfört med vår design­ process som normalt tar ett till ett och ett halvt år, hade vi bara fyra veckor från den första ritningen till den slutliga designen. Vi var hela tiden i kontakt med Ken Block och hans team och hade ett intensivt utbyte.

x

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt 0920-288 950, 288 951, 288 953


Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

Vi finns när olyckan är framme! Vi har en komplett skadeverkstad i Kalix • Korta bokningstider • Digital skadebesiktning (se www.mikon.se)

Järnvägsgatan 15 Kalix, 0923-125 00 Öppettider 07-16 Lunch 11-12, www.mikon.se KÖPES Snöskoter köpes Äldre snöskoter köpes 0-10000 även defekt Pontus 0705462955

Vi tar det en gång till: DU MÅSTE HA REFLEXER ANNARS SYNS DU INTE! Gatubelysning garanterar inte att du syns. Den gör att du själv ser, men inte att du blir synlig. Var rädd om dig själv och dina husdjur, använd reflex!

Om alla körde efter hastighetsreglerna skulle

100-150 liv sparas varje år

Källa: Sveriges Trafikskolors Riksförbund

God Jul & ett riktigt Gott Nytt År

önskar vi på Burlin Motor i Luleå

Banvägen 6, Luleå • 0920-789 50 vx

21


22

Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

PAKETPRIS Keps + solglasögon

Ord pris 399:-/del

499:-

EA R A E R A E R A ARE E R A E R A E R AREA E R A E R A E R REA A E R A E R A E R ILL JUL: R FRAM T 0 ÖPPETTIDE G 8.00 -17.0 A D E R -F G A MÅND 0.00 -14.00 1 R A G A D R LÖ LLSÖPPET: EXTRA KVÄ TILL 19.00 ONSDAGAR

T E L T U O STTROAPRPA UPP! UPP TILL

! T T A B A 70% R

EN

Firebox rostfri

Smörgåsjärn med motiv

2 595:-

399:-

PAKETPRIS Smash burger + stekhäll

Barocook matlåda + påsar ord 698:-

1450:-

Next handsåg

399:-

Skoterlås Klass 3

ord. 1740:-

KAMPANJ PRIS

499:-

1190:-

POPULÄR!

Stikkan Design!

Skylt

399:-

Kakformar till julbaket! 29:-/st Fönsterskärm/ insynssydd

549:-

Brickor Plunta Fjällfulness

289:-

289:-

Mattermos

399:-

Vanlig termos

299:-

MALMGATAN 10, BODEN • 0921-102 09


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

Lös

KORSORDET v. 51 HAR TOMTEN PÅ JULAFTON

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

Vinst:

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 10/1 kl. 12.00. Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

KAN MAN RUNT GRANEN

SNART PÅ MÅNGA GOLV GE NARKOS

.

Boden Gratistidning Hermelinsgatan 1, OBS! 972 34 LULEÅ NY ADRESS

HULDRA FAGER

ÄR DYRT JUST NU

Märk kuvertet ”KORSORD 51”

SANDHEDEN

FRANSKT RACINGLOPP VÄRNPLIKTEN

DINKA

URSÄKTA RIKSSIG ARKIVET

TEFAT

IGÅNG

STIRRA

GREPPA

SLANTEN

BUSKIG

--

--

--

SJÄTTE TONEN I PÅ BIL I C-DUR- VIETNAM SKALAN

KRIGSREDSKAP

SÄRLING

SMÖRAR BETYD- PÖBEL ANDE FÖRMÅ PERSON SIG TILL

GAS AV VATTEN SOT

GAMLA

LÄGSTA BETYG

RAR

VITTRA

BRUTEN

JÄMTORT SKA JULMATEN KVINNA

LYA

MOATJÉ POPPIS UTOMJORDING

. SPORTKLUBB

URARTAD

FÖRÄRA HEKTO

FABEL HAR FÖRKYLD NÄSA

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

EN SKIDNATION

ÅTSKILS

SMEK

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/boden

BLIR H20 PLOTTTILL FRONTAR SNÖRIGA UNDER RUDOLF SLASK NOLLAN SYRE

RÄNTESYSSLA

Fredrik 0730432141

Swisha valfritt belopp till; 123 53 83 229 BG 250-9651

Ut och gå? Sätt reflexerna på!

Tack! Följ oss på Facebook & Instagram för att se våra kostnadsfria aktiviteter

Melodikrysset

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.51 - 25 december

Melodikrysset v.51 - 25 december 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Hus eller tomt Söker efter ett hus eller tomt i boden med omnejd Även renoveringsobjekt

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

Bli stödmedlem

KÖPES

© Content Central. Halvkrysset 2013-C50. Foto: Shutterstock

BANKRUTT

1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 2.

BOK--STAVSKWON DO KOMBI- FÖRSÖKA NATION

ÖNSKEDRÖM

23

2

5

3

4

6 7

8 9 10 11 12 13

14

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Vinnare av korsord v.50

• Skogsägare för nybörjare

Vinnare av 1 trisslott:

• Timringskurs

Leif Sundström i Boden P S O R I A S R U I E S S S L T I L N O N G J FÖRSTKLASSIG

DET BÄSTA MÖJLIGA

DÖD SVENSK FORMEL1 FÖRARE FD KORTVALUTA I ROM VANLIGT BATTERI SOSSE

NEDRIG TYP

SKA SNART SLÅS IN

GNAGET HUNDRA TUSEN CM KONTRA IDOL ÄR EN SÅDAN

P A K E T

G R I M M A

KAPSON SPILLRA BOJA

LÄMNING

O C K S O T L A

SKÖTER T-BANA IVÄG

SNITS

ÖL UTAN PRICKAR

KRYSS

TRÖG & SLÖ

ETT GRANNSPRÅK

U P P T A INGALUNDA

N I X LÄNSVÄSENDE SOLGUD

R A

O P E R T I M N A L N A D C K E O O N F L F E O S K A K T

VÄN TILL SIMBA MÅLA

LANDSTING I NORR

SÄNKA

FINARE GODIS

BOKSTAV FÖR V:A GÖTALAND

FALKMAN

MUSKELSPELA

OBSOLET

B U L L A R

GÖRA SIG VIKTIG

M A L L A PRECIS

9

• Släktforskning

6

• Franska Nybörjare • Fotokurs för ungdomar 13-25 år EN VANLIGT FILMISK I SMÅ PETER KOPPAR

M E D E X A D A L I K L Ö U T E

GRÖN

INGER ÖBERG

KAN KRYDDA BRÖD

B L O S S A

MÄSTERPÅ BIL SKAP FRÅN GETING FÖR UNGA UKRAINA

J U S V A N M A B P N I S AMPERE

KAN MAN STÅ

ETT OLJEBOLAG KVÄVE

Vinsten skickas med posten.

Anmälan: www.sv.se/norrbotten 0921-17190 SV Boden

1

5

9

8

6

1

2

1

1

8

6

8

6

1 2

1

1

5

6 5

8

5

4

9

3

9

7

8

9

2

3

8

6

2

1

5 6

3

Sudoku vecka 51 Lycka till!

7 2

4 3

2

7 2

7

5

3 9

9

Postadress:...............................................................................................................................................

3 7

6

Adress:...................................................................................................................................................

8

• Tenntrådsbroderi

5

3

Namn:.....................................................................................................................................................

3

• Dragspel Nybörj.

ANTA TILL PRIVAT- SLINGRIG SIN COACH ETT FÖR KRETS TYSKEN

© Content Central. Halvkrysset 2013-C49. Foto: Shutterstock

VANLIG HUDSJUKDUM

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

7

• Jägarexamen

4 7


Nöje & Evenemang

24

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

KONTAKTA OSS FÖR BOKNING ELLER MER INFO

BODEN

PRIS FRÅN

995 krr/mån BODEN

Monica Stubé 070-515 80 07, monica.stube@gratistidning.com Hedenbrovägen 4, Boden 0921 - 133 01 info@garniz.se

www.entrappaupp.se restaurang.garniz 10.30 - 13.00

RESTAURANG GARNIZ Kyrkkläppen 3, Boden 0921 - 103 51 norri@norrigarden.nu

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I BODEN GRATISTIDNING

www.norrigarden.nu Norrigarden 10.30-13.00

Teknikvägen 3, Boden 070-399 91 46 torget@bodenbusinesspark.se

NORRIGÅRDEN Kungsgatan 23, Boden 0921-520 10 boden@bastardburgers.se

11.00 - 13.30

www.bastardburgers.se bastardburgers.se 11.00 - 14.00

Pontonjärvägen 2

Drottninggatan 6 0921-544 84 info@fargaregatan.se

KUNGSBAREN

11.00 - 13:30

24 dec

Mån

27 dec Tis

28 dec

Ons

29 dec

God Jul! Se menyn på: Matochmat.se

Ingår i lunchen: Sallad, smör, bröd, soppa, måltidsdryck, kaffe och kaka

Travbanan, Boden • 073-024 36 50

23

dec Fre

24 dec

N/A N/A 10:30 - 15:00

DARA´S THAI & GRILL

Lunchpris 99 kr kl 07.00–18.00 Lördagar 09.00-16:00 Söndag 11.00-16.00

Tors Helstekt fläskfilé med pepparsås och friterad tjocka pommes 23 Nattbakad högrev med gräddskysås, stekt potatis och gelé dec Dessert Stängt

Garnisonsgatan 1 0921-518 00 N/A

FÄRGAREGATAN

Tors

www.panelen.nu RestaurangPanelen 10.30 - 13.40

PANELEN

www.fargaregatan.se Fargaregatan

Lunchpris 100 kr, kl 10.30–13.30 900 kr för kuponghäfte/10 luncher, 100 sittplatser

Fre

Kungsgatan 7, Boden 0921-557 20 info@panelen.nu

nonnamaria.se 10.30 - 14:00

NONNA MARIA

www.kungsbarenboden.se KungsBaren 11.00 - 13.30

travrestaurangeniboden 10.30 - 14.00

TRAVRESTAURANGEN

http://www.nonnamariase.wixsite.com/sweden

076-566 33 63 nonnamaria.se@gmail.com

www.travrestaurangenboden.com

info@travrestaurangenboden.com

RESTAURANGEN BODEN BUSINESS PARK

BASTARD BURGERS Lulevägen 2, Boden 0921-155 55 karimi.bashir12@gmail.com

Travbanan, Boden 073-024 36 50

www.bodenbusinesspark.com

LADDA HEM APPEN!

Opalens lilla julbord Veckans soppa: Grönsakssoppa

Öppet 9-14 Ingen lunchservering

Lör

25

Juldagens stängt

dec

Sön

26 dec

Öppet 11-16 Ingen lunchservering

Lunchserveringen tar julledigt och öppnar igen den 10/1 ! Ingår i lunchen: Sallad, Bröd, Dryck, Kaffe / Te & Kaka

BODENS LUNCHER PÅ SAMMA STÄLLE MATOCHMAT.SE

Kungsgatan 49 • 0921-185 54 • 200 sittplatser

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på boden.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

GOTT TILL JUL! 24/12 7-14 25/12 STÄNGT 26/12 11-16 Familjen Turdieva består av mamma Maria, 48 och syskonen Nazuk, 28 och David 17, och ­finalplatsen kneps med hjälp av en högklassig Nobeldessert.

Familjen Turdieva segrare i SVT:s Bäst i Köket BODEN I den sprakande finalen av SVT:s mattävlingsprogram Bäst i köket stod det klart att familjen Turdieva från Boden tog hem vinsten. Finalen stod mellan Turdievas och systrarna Mbaye. I Bäst i köket möts åtta familjer för att briljera och utmana varandra i köket. Kvar står en vinnarfamilj som får ge ut en alldeles egen kokbok. Juryn bestod av matproffsen Tareq Taylor, Niklas Ekstedt och My Feldt. – Jag har länge velat testa mina vingar inom matlagning, mer än att bara laga till nära och kära. När jag såg möjligheten att söka till Bäst i köket tänkte jag att det kan vara min chans. Utan att fråga anmälde jag mamma, David och mig till programmet, eftersom jag trodde att vi tre hade bäst möjliga chans att vinna. Tävlingen och upplevelsen är något av det bästa, läskigaste och mest känslosamma jag gjort i hela mitt liv, och jag är evigt tacksam för att min mamma och bror vågade göra denna fantastiska resa med mig, säger Nazuk Turdieva. Att vi nu får ge ut vår egen kokbok är som en dröm. – Familjen Turdieva – vilka värdiga vinnare! Vilket sammansvetsat team! De levererade i tävling efter tävling med en enorm pricksäkerhet i smaker från början till slut. Mamma Maria, med rötterna i den uigurisk-asiatiska matkulturen levererade kunskap och ett ypperligt hantverk. Nazuk har ett briljant handlag och känsla för det estetiska, och David, den ofrivilliga kocken som ställde upp för familjen spred lugn och harmoni och varma leenden i köket. Ett stort grattis till denna fantas-

Juryn bestod av matproffsen Tareq Taylor, My Feldt och Niklas Ekstedt. Foto: Ulrika Malm

tiska familj, säger en av jurymedlemmarna, My Feldt. Mamma Maria växte upp i en uigurisk familj i ­Kazakstan där maten alltid stod i centrum. Maria fick arbete på en restaurang som diskare, men fick tack vare sin kvickhet och nyfikenhet snabbt börja arbeta i köket där hon lärde sig de verkliga grunderna till den uiguriska maten. – Mitt liv har inte alltid varit lätt, och jag har fått lära mig det mesta den hårda vägen, men något jag alltid funnit glädje i är matlagningen. Min passion för matlagning är något jag har fört vidare till mina barn, och något jag hoppas de för vidare till sina. Jag är så glad att Nazuk lyckades övertala mig att våga tacka ja till att vara med i programmet, och tänk att vi faktiskt vann, säger Maria Turdieva. Vinnarboken Familjen Turdieva – Bäst i köket – våra bästa recept visar på kärleken och värmen i familjen. Deras mat är comfort food. Värmande och mättande soppor och grytor med heta asiatiska smaker i en bas som kan varieras i oändlighet. Många av rätterna kan göras som vegetariska rätter om man föredrar det. – Råvaror köper man i säsong. För mig är det

en självklarhet eftersom jag har vuxit upp med att handla det som var billigast och som det fanns mest av. Jag har svårt för matsvinn och har lärt mig hur man tar vara på hela råvaran. Det går alltid att tänka till hur man kan koka soppa på en spik, eller som man säger på ryska: ”koka gröt på en yxa” – och få maten att räcka till. Eller att maxa en råvara både i smak och variation, säger Maria Turdieva.

Julstjärnor, lussebullar, anisbröd, saffranssemlor, smörgåstårtor, tomtar & grisar av marsipan, vörtlimpa m.m.

Tel: 0921-185 54 www.konditoriopalen.se Öppet vardagar 7.00-18.00, lördag 9.00-16.00, söndag 11.00-16.00 Info@konditoriopalen.www.konditoriopalen.se K R A L L E N T E R TA I N M E N T & S A N G R É E V E N T P R E S E N T E R A R

Källa: The Book Affair

Mat från Kazakstan och med asiatiska och ryska influenser Under hundratals år var kazakerna nomader som flyttade runt och födde upp hästar, får och kameler. I ­Kazakstan bor det i dag många olika folkslag och Turdievas är uigurer som har sina egna mattraditioner. Vanliga ingredienser i det uiguriska köket är kött som lamm, nötkött och kyckling och man använder mycket morötter, tomater, lök, ­paprika och selleri. Dessutom används olika mjölkprodukter och frukt. Vid en typisk uigurisk frukost serverar man te med hembakat bröd, smetana, oliver, honung, russin och mandlar. Vanligt är att bjuda gästerna på te, nanbröd och frukt medan huvudrätterna tillagas. Maten äts ofta med pinnar. Boken innehåller också mycket mat med ­asiatiska och ryska ­influenser. REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

LULEÅ, KULTURENS HUS 13 FEB, KL. 18.00 BILJETTER & INFO: WWW.LABERO.SE

25


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

KOMM / BODENS KOMMUN

26

NYÅRSFIRANDE 31 DECEMBER

KL. 15.00 - 16.30

KVARNÄNGEN

Clownerna Lotta & Eva GRAMMISNOMINERADE

Zacke

MUSIK

Zacke har hyllats och prisats för att vara en av våra främsta textförfattare och är en av få inom hiphop-genren som lyckas återge samtiden på ett målande och inkluderande sätt. Sedan solodebuten har han levererat sylvassa texter med en musikalisk precision och ett helt eget uttryck.

Vinnaren av jämställdhetspriset - Sergut Belay Worke KONFERENCIER

EIVY BLOMDAHL

Nyårstal

med Claes Nordmark

TÄNK PÅ ATT HÅLLA AVSTÅND OCH STANNA HEMMA OM DU HAR FÖRKYLNINGSSYMTOM Vi följer Folkhälsomyndighetens rekomendationer och därav kan det komma förändringar i programmet. Nyårsfirandet arrangeras av Boden Event på uppdrag av Bodens kommun.

0921-620 00 www.boden.se @narhetsliv boden.se


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 51, onsdag 22 december 2021

Bio i Boden SAGA biografen

KRÖNIKA

Musikgymnasiet

God jul från Musikgymnasiet!

P

arallellt med massor av luciaframträdanden och en ­adventskonsert i ­kyrkan, har jobbet med ­musikalen Grease fortsatt hos oss. Hittills har ett ­gediget arbete med manus gjorts. Jag kan avslöja att vi ­kommer att spela ­musikalen för er på svenska. ­Eftersom original­manuset är på ­engelska innebär det förstås många extra ­timmars jobb. ­Originalmanuset har också hängt med länge och det har varit viktigt för oss att budskapet känns tidsenligt. ­Översättning och justeringar har en grupp elever och vår lärare tillsammans gjort. Nu känns det ändå som att vi är nöjda med det manus vi har och vi är redo att börja jobba med det efter jul.

sprida lite ljus i decembermörkret och för­hoppningsvis bidragit till mer julstämning hos er bodensare. Nu går vi på jullov; vilar upp oss en aning efter en intensiv december; och är tillbaka skolan i januari. Då tar vår resa mot musikal­premiären fart på riktigt, vilket känns otroligt spännande och roligt. Under julen tar även denna gästkrönika paus och går på julledighet men jag ägnar förstås tiden åt att vässa pennan för att kunna rapportera till er igen på det nya året.

BAMSE OCH VULKANÖN

SING 2

22/12, 23/12, 26/12, 28/12 och 30/12 13.30

22/12, 26/12 och 28/12 16.00

MATRIX

SPIDERMAN

Elever och lärare på Musik­ gymnasiet i Boden önskar er alla en riktigt fin jul och ett fantastiskt (och friskt) 2022. På återseende i januari! Ps. Har du slut på idéer inför ­ ommande julgåvor? Här kommer k ett sista-minuten-tips från mig; köp en biljett eller flera till någon av våra föreställningar i mars. Dessa finns på tickster.com. Du har väl inte missat att årets julklapp sägs vara ”evenemangsbiljetten”?! Ds.

22/12 och 27/12 19.00

23/12, 28/12 och 30/12 19.00

Utöver allt arbete kring texten har förstås andra delar av musikalen bit för bit börjat förberedas. Det skissas på kostymer och övrig rekvisita. Orkestern har också börjat ­repetera redan, eftersom de har väldigt många låtar att öva in. När ni läser detta har tisdagen varit och vår traditionsenliga adventskonsert i Överluleå kyrka har redan gått av stapeln. Det är fint att vi vid flera tillfällen fått

/ Engla Rutström, ES20

Musikgymnasiet sätter upp musikalen Grease. Följ resan mot premiären i mars 2022. Biljetter: Vuxen: 200 kr Ungdom: 150 kr. Tickster.se

KARL BERTIL JONSSONS JUL 23/12 16.00 27/12 13.30

UTVANDRARNA

26/12 och 30/12 16.00

Förbered legitimation och vaccinbevis.

SÄVAST SKI TEAM SKIDSKOLA 2022

Tack för att du underlätt ar vårt arbete. Har du inget bevis gå in på covidbevis.se

FÖR VUXNA & PENSIONÄRER

När: Onsdag 12 januari 2022, kl 18.30. VAR: Sävast skidstuga. FÖR VEM: Grupp 1 för vuxna kvinnor & män. Grupp 2 för pensionärer kvinnor & män.

På vår hemsida kan ni kolla kommande filmer samt köpa biljetter.

Anmälan vid första träffen 12 januari kl 18.30.

Dagkassan öppet vardagar fram till den 23/12 mellan 12-18.

TILLS SOLEN GÅR UPP

Folketshusboden.se 27/12 16.00 29/12 14.00 BODEN

Drottninggatan 4, 961 35 Boden • 0921-185 50 • Folketshusboden.se

27


Hjälp oss att stå upp mot de som vill oss illa! Var en av dem som stod upp för hockeyn i Boden! Föreviga ditt namn på vår ”Wall of fame” i Björknäshallen. Swisha 300 kr eller köp ett av de 400 signerade lakanen som ICA Riksgränsen stöttar med.

Swish 123 357 58 42

Ett lag - En stad - En dröm Läs mer på www.bodenhockey.se


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Boden Gratistidning vecka 51, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu