Skip to main content

Boden Gratistidning vecka 48, 2021

Page 1

DAGENS LUNCHBUFFÈ ALLA DAGAR!

Vecka 48

Finns nu på Nordpoolen

onsdag 1 december 2021

Följ oss

Vuxna 100:- Barn 50:0921-51800

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • boden.gratistidning.com • boden.lokalteve.se

Varje vecka! Väder..............................................sid 2 Service & Tjänster..............sid 4 Jobb & Karriär .....................sid 9 Bostadsblocket ........ sid 10-11 Motorblocket ............. sid 12-13 Föreningsliv ........................sid 14 Korsord ..................................sid 15 Evenemang ................sid 15-19

Tankar inför helgen Guds rike är nära sid 6

AKTUELLT I BODEN sid 8 Solala är A Capellagruppen bestående av Olle Bergel, Anders Gabrielson och Jens Lindvall. Foto: Nettan Kock

sid 9

Gnosjö och Norrbotten i symbios Gräsrotsinitiativet i riksteaterrörelsen med digitala ­sändningar som drogs i gång av Gnosjö Scenkonst i ­våras ­kommer nu åter. Det blir två direktsända scenkonst­

BOSTAD

upplevelser i december rakt in i din skärm vart än du befinner dig, helt gratis dessutom. Läs mer på sidan 19.

Se mer av sortimentet på www.godisarenan.se

69:-

Bostadsblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

/st

sid 10-11

MOTOR

10:/st

Massor av 10 kr-kampanjer

Chokladask metall, Jenny Nyström

29:-

Motorblocket - varje vecka i Boden Gratistidning.

3959:Gör din egen korg, tom korg inkl. cellofanpåse

NYA GODISARENAN 50% större yta 3 kassor Ännu fler erbjudanden

/st

sid 12-13

After Eight 400g

FISKARS SNOWEXPERT SNÖSLÄDE 72CM

Pralinkorgar

Bodens Handel Presentkort finns att köpa här!

DECEMBER

POLYVER STÖVLAR WINTER LÅG/HÖG

TUMHANDSKE 10 SYNTESPÄLS M FODER

Jullådor och Julkorgar fr.

199:-

3-PAR HANDSKAR LÄDER MED FODER KOLLA PRISET!

ORDINARIE PRIS

579:-

895:-

1099:-

179:-

KOLLA PRISET!

WWW.OJANPERA.SE Erbjudandena gäller på Ojanperä i Luleå och Boden. Gäller tom 2021-12-31 med reservation för ev. tryckfel, slutförsäljningar och försenade leveranser. Lokala avikelser kan förekomma.

Öppet: Mån-fre 8-22 • Lör 10-22 • Sön 12-22 Telefon: 0921-149 20 • www.godisarenan.se

149:-

Bilaga i tidningen

Missa inte vår webbshop

89139:-

Luleå

Robertsviksgatan 10 - Tel: 0920-230 220 Öppet: Vardagar 8-18, Lördag 10-14 E-post: Info.se@ojanpera.net

Boden

Sturegatan 14 - Tel: 0921-102 22 Öppet: Vardagar 8-17 E-post: Info.boden@ojanpera.net

FRI PARKERING • VÄGBESKRIVNING: GODISARENAN.SE • FRI PARKERING

SAXARNA BODEN DROTTNINGGATAN 16. TEL: 0921-136 00

Presentkort 20% extra att handla för 1/1-31/3-2022

BEFORE

SMOKEY

ENTER GALLARIA, FÄRGAREG. 12. TEL: 0921-139 50

BEFORE

SMOKEY


ing.com om com

g.com

RATIS

com

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

2

LOKALT VÄDER - BODEN ONSDAG

TORSDAG

FREDAG

LÖRDAG

SÖNDAG

4/12

5/12

-12°C -19°C

-5°C -13°C

-7°C -8°C

-13°C -14°C

-16°C -17°C

6 m/s

6 m/s

5 m/s

4 m/s

4 m/s

1/12

2/12

3/12

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

-8°C -8°C -2°C 2°C -6°C -9°C 9°C 2°C 4°C 4°C

VI INFORMERAR VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur torsdagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 15.00

NORRBOTTEN

Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

TORSDAG 2/12

13°C 5°C 12°C 8°C 18°C 21°C 29°C 26°C 0°C 12°C

KIRUNA -4°

PAJALA -4°

GÄLLIVARE -4° JOKKMOKK -6° BODEN -5°

PITEÅ -3°

LULEÅ -5°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

Annonspaket

Vxl: 0921-20 12 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Alexandra Granström

Åke Tapani

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF Webb: privat.gratistidning.com

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @BodenGratistidning Instagram: #BodenGratistidning

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Maria Salonen

070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Victoria Timander 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Boden Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

eller fördröjda annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

3

- Specialist på ögonhälsa -

MiYOSMART: det smarta sättet att behandla ditt barns näsynthet (myopi).

Kom in så berättar vi mer!

Vid svårare besvär kan du få snabb hjälp av

ÖGONLÄKARE Greg Olsson-Lalor HOS OSS PÅ ONSDAGAR!

­

Tävla om ett komplett par glasögon varje månad FÖLJ OSS

Hund och katt

4 Pets Sweden

THE little BIG SHOP 073-822 14 49 •Lillpitevägen 630, Lillpite

LULEÅ 0920-20 06 06 ÄLVSBYN

LULEÅ, STORHEDEN • www.niemisoptiklulea.se

FRI PARKERING

PUHUMME MYÖS SUOMEA

10:/st

99:-

ST SÄVA KLIPPET

59:-

Clementiner i nät

/kg

Klass 1, Spanien, 1kg. Jfr pris 10:00/kg.

Laxsida

ICA, Odlad i Norge. Jfr pris 99:00/kg. Max 2 köp/hushåll.

/st

A KOLL PRISET

A KOLL PRISET

15:/st

Laxfilé

4x125g, Poseidon Jfr pris 118:-/kg.

Öppet för dig

lördag 4/12 8-18 alla övriga dagar 8-22 Priserna gäller från onsdag v. 48 t.o.m. 5/12 2021. 0921-728 00 • Mandelvägen 13

Strösocker

ICA, 2kg. Jfr pris 7:50/kg.

Apelsiner i nät

A KOLL PRISET

15:/st

Klass 1, Spanien, 1kg. Jfr pris 15:00/kg.

A KOLL PRISET

10:-

2 för

20:-

/st

Vetemjöl

ICA, 2kg. Jfr pris 5:00/kg.

Saffran

ICA. Malen, 0,5g. Följ oss gärna på Facebook och Instagram för bra klipp och roliga tävlingar!


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

4

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Luleå & Boden varje torsdag! • Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar • Bölehonung

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

ALLT INOM MÅLNING

SERVICE & TJÄNSTER

BODEN:

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Behöver du hjälp med: • Trädborttagning • Snöskottning • Vedservice

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor)

Vi hittar lösningen som passar er bäst! -även mindre avverkning och röjningsuppdrag.

Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

www.palmgrensab.se hej@palmgrensab.se

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

070-681 12 08 Jonas 070-237 35 91 Andreas

LOCAL HERO BODEN

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Vill du också boka Service & Tjänster? Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

ANNONSPAKET

LOCAL HERO SHOPPING

VECKA 3-8 STORA 2022 VINSTER I DEN LOKALA HANDELN DELTA

MISSA INTE DETTA - Kontakta Boden Gratistidning för mer info och bokning av deltagande!

MED ERT FÖRETAG


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

5

VECKANS ERBJUDANDEN

1/12-5/12

BODEN

5:-/st

10:-/st

MAX 2 ST/HUSHÅLL.

GURKA

POTATISGRATÄNG

Spanien. Klass 1. Ca 280 g. Jfr-pris 17:86/kg.

t! e p p i l k n o an K MAX 2 ST/HUSHÅLL.

Coop. 800 g. Jfr-pris 12:50/kg.

49

90 /kg

FLÄSKYTTERFILÉ

Sverige/Nybergs Deli. I bit. Ca 1 kg.

COOPMFILÖJERN HELA FA

10:-/st BEARNAISESÅS

Lohmanders. 230 ml. Jfr-pris 43:48/lit.

Välkommen in i vår nya fräscha stormarknad! personal Jeanette Karlsson med


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

6

TANKAR INFÖR HELGEN

Konsert med Britta Bergström & Kerstin Ryhed Lördag 4 december 18.00 Överluleå kyrka Kör från Boden Fri entré

Gudstjänster

”Guds rike är nära”

Söndag 5 december

Mässa

10.00 Mariakyrkan Victoria Svärd Wärme, Niklas Thornéus

Gudstjänst

10.00 Rörvikskyrkan Rickard Fjällström, Göran Lindgren

Gudstjänst

11.00 Valvträsk byagård Charlotte Unée, Carl Anders Markström

Matteusgudstjänst

12.00 Matteuskyrkan Pernilla Selberg Östlund, sång Anna Ahlström-Nilsson, Göran Lindgren

Finsk-svensk mässa

Söndag 5 december 11.00 Överluleå kyrka Vi uppmärksammar Finlands självständighetsdag 6/12 Julia Magnusson- sång Anna Grenholm, Lena Stenlund Kyrklunch i Församlingsgården efter gudstjänsten. Professor emeritus Olavi Korhonen talar över ämnet: ”Där tre länder och fyra folk möts” Samarbete med Föreningen Norden Boden

Musikgudstjänst med kyrklunch

Söndag 5 december 11.00 Edefors församlingshem Körkul & Edekören sjunger adventssånger. Andreas Printz, Karin Sandling Efter gudstjänsten serveras lunch till förmån för Svenska kyrkan i utlandet (SKUT). Pris vuxen 50:-, barn 20:-

Lunch med program

Tisdag 7 december 12.00 Mikaelskyrkan Pris vuxen 60:-, barn (från 3 år) 30:Anmälan senast 3/12 till 0921-775 12 eller helena.ekstrom@svenskakyrkan.se Obs! Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Vi reserverar oss för ev. ändringar. Besök gärna www.svenskakyrkan.se/boden eller facebook.com/svenskakyrkanboden för aktuell information. svenskakyrkan.se/boden • 0921-775 00 facebook.com/svenskakyrkanboden

Andra advent

GUDS RIKE ÄR NÄRA ”Men o så hemskt, jag får ju migrän av det där ljuset!” Det var hustrun som ropade ut sin förtvivlan över den lampa som jag skruvat i en av våra julstjärnor. Det händer varje advent och jul att jag får byta ut någon lampa som gått sönder. Den här gången blev ­ljuset för starkt för hustruns ­välmående. Hon brukar få migrän i bland och då blir huvudvärken så svår att hon mister synen ett kort tag. Jag ville ju inte ställa till med något elände för henne så jag gick och letade i våra gömmor, men nix, inte någon passande lampa var att finna. Då plockade hustrun fram barnbarnens målerilåda och målade den starkt lysande lampan i en mörk gulfärg som dämpade skenet väsentligt. När jag hängde upp stjärnan fick den ett mycket varmt, vackert gulaktigt sken. Med en liten klick målarfärg förändrades hela situationen. I helgens texter berättar Jesus om en kvinna som gör en jättedeg av 36 liter mjöl, till denna deg tar hon en oansenlig liten surdegs kultur, som gör att hela den enorma degen blir genomsyrad. Vår måg har fått en surdegskultur som han vårdar noga, och ett tag bakade han nästan varje dag bröd av surdeg. Det är alltid trevligt att komma hem till familjen och smaka mågens bullar och matbröd. Jesus talar om himlen och Guds rike som en hemlighet. Det handlar om att Guds ljus har kommit. Han ­försökte förklara för lärjungarna om Guds rikes sprängkraft. Guds rike kommer till oss som ett oansenligt litet ord, men i sig har det en oerhörd sprängkraft. ­Evangeliet är en Guds kraft till ­frälsning. Kraft heter på grekiska ”Dynamis”, i svenskan känner vi igen

ordet som dynamit, eller dynamisk eller dynamo som den lilla generatorn som vi förr hade på cykelframhjulet för att alstra ström till vårt cykellyse. Det finns alltså en inbygd sprängkraft i Guds ord. En dynamo på en cykel överför kraft och energi från hjulet till glödlampan. Effekten är ljus. Dynamiskt ledarskap är som en dynamo, det skapar både energi och ljus som lyser upp. Jesu är den mest dynamiska ledare som vi kan följa. Så här i adventstid tänder vi ljus, en del av oss smyckar hela huset med olika belysningsalternativ, men för hustrun räcker det att adventsstjärnan får lysa upp i fönstret. Har du tänkt på att det allra minsta ljuset tränger undan mörkret. Liksom ett liten surdegskultur genomsyrar hela degen. Ett stort, starkt ljus bildades på himlen som ledde herdarna och de vise männen, till den plats där Jesus befann sig med Maria och Josef. Gud duttade inte dit lite dämpande färg för att människorna inte skulle få migrän av hans himmelska ljus. Nej bibeln berättar om att Gud är ljus och att inget mörker finns i honom. Till helgen kommer vi kanske att sjunga psalmen 109: ”Han kommer med ett sällsamt bud från kärlekens och nådens Gud att bringa till de sina. Så öppna hjärtats tempelhus och låt hans rika, fulla ljus därinne klart få skina. Då blir Guds under sett och känt, det är advent det är advent!

En skön helg önskar jag dig Allt gott Gösta Degerman


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

7

Säg det med en julblomma..

Onsdag 1/12

Lördag 4/12

Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Boden (Willys) 11-00-15.30 Antnäs (Ica Sörby hallen) 16.45-17.30

Torsdag 2/12 Fredag 3/12

Onsdag 8/12

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00 Att läsa papperstidning är fortfarande populärt men inte att betala för den. Där har den lokala gratistidningen tagit över.

Priset på tidningspapper rusar

Färsk kaffeost!

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

– kan bli dyrare prenumerationer Det är brist på tidningspapper och priset kan öka till de högsta priserna på åtminstone 20 år. När tidningshusen i Sverige förhandlar om nästa års pappersleveranser ser det ut att bli ordentliga prisökningar – runt 50 procent, enligt Tidningsutgivarna. – Det är länge sedan priserna var på den här nivån, säger Johan Taubert vd på Tidningsutgivarna. Orsakerna till prisökningarna är främst minskad produktion då efterfrågan på tidningspapper är mindre. Dagstidningarnas upplagor har drastiskt gått ned under de senaste 10 åren i samband med vikande prenumerationer. I dagsläget har bara

cirka tjugofem procent av hushållen kvar prenumeration. En annan faktor som spelar in är att e-handelns snabba ökning och därmed behovet av paket och emballage. Istället för tidningspapper prioriteras den mer lönsamma produktionen av just detta. För den lokala gratistidningen som delas ut till alla hushåll och företag blir prisökningen kännbar. – Vi har enorma upplagor på våra gratistidningar och tryckningen av dem är såklart en stor del av våra kostnader utöver själva utdelningen och det påverkar oss. Vi kommer behöva göra prisjusteringar inför 2022 men de räcker inte på lång

väg för att kompensera kommande pappersprisökning, berättar Peder Gidlund, ansvarig på Norrbotten- och Gotland Gratistidning. – Vi är beroende av läsarna och annonsörerna för att kunna ge ut våra tidningar varje vecka. Till skillnad mot de stora centralt ägda tidningshusen uppbringar vi inget pres�stöd från staten och det gör att man vill tacka alla som är med och gör det möjligt. Inte minst har vi känt detta under det gångna pandemiåret med ökning av annonser trots att det varit stora utmaningar för våra partners och alla medarbetare, avslutar Peder Gidlund.

50%

rabatt SENIORKOLL OCH HÄLSOKOLL 50%

Besök oss på: evidensia.se

Läs mer på Facebook, boka enkelt online Generösa öppettider: vardagar 08:00-20:00, fredagar 08:00-17:00 Boka enkelt online eller ring oss 0911-665 75 • Evidensia Djurklinken • Öjebyn

Källa: Tidningsutgivarna REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

FÖRETAGARE! VI HJÄLPER ER MED JULKLAPPAR TILL ERA ANSTÄLLDA!

Kika gärna på vår hemsida www.kvikk.nu

NYTT MÄRKE I BUTIK Kaxiga, coola med en fingertoppskänsla av lyx och trend sammanfattar nog Celine solglasögon och glasögon bäst. Välkommen in! Vi har både solglasögon och glasögon från Celine i butik. EST. 1968

Öppettider måndag-fredag 10.00-17.00 lördagsöppet fram till jul 11.00-14.00

FÖLJ OSS PÅ

kvikkijokkmokk

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

8

AKTUELLT I BODEN FÖRSLAG TILL NYHETER

PaglaVATTENSKYDDSOMRÅDE skidstadio och skidspår stängs för allmänFörslag till nytt vattenskyddsområde med skyddsföreheten 10-12 dec p.g.a tävling skrifter för är Kusöns grundvattentäkt finns utställt för Den 10-12 december Pagla skidstadio och samråd. konstsnöspåren avstängda för allmänheten på grund av sverigecup i skidskytte. 21 OKTOBER - 10 NOVEMBER

Förberedelser inför cupen kommer påbörjas Stadshuset, vardagar redan under måndagenmedborgarservice den 6 december och pågå veckan ut.08.00-17.00. Allmänheten har tillträde under ordinarie öppettider. och kanStadsbiblioteket, använda spåren fram till och med torsdag den 9/12. Under fredagen kommer tävlingsåkarna träna inför cupen som pågår lördag till söndag. Varmt välkomna att kommaHandlingarna och titta på tävlingen som publik! finns även tillgängliga på kommunens

webbsida. Eventuella synpunkter på förslaget vill vi ha

Till och med vecka 46 har 190369 personer (90,2 procent) fått en dos vaccin mot covid-19.

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i normalläge.

Läs hela artikeln här: https://www.boden.se/nyheter/2021/pagla-skidstadioskriftligen senast den 10 november 2019 till Bodens och-skidspar-stangs-for-allmanheten-10-12-dec-p-g-a-tavling

Dagens rapport visar att:

365 dagar till salu

• 15 ytterligare personer har bekräftats ha sjukdomen covid-19, vilket innebär att totalt 28857 har konstaterats vara smittade i Norrbotten. Uppdateras på vardagar.

kommun. Märk skrivelsen med ”vattenskydd Kusön”.

I årets upplaga av Bodenkalendern hyllar vi TEKNISKA FÖRVALTNINGEN de ideella krafter som finns i föreningar, folkBoden i Boden. rörelser961 och 86 organisationer Försäljningen startar den 1 december 2021 teknisk_forvaltning@boden.se. och finns att köpa i Medborgarservice (Stadshuset), Turistcenter, servicepunkterna i Harads och Undbyn/Avan. Pris 120:På Medborgarservice går det att betala med kontanter och swish. Övriga försäljningsställen sker betalning med swish. 0921-620 00 • www.boden.se Vi har endast skrapat på ytan av de fantastiska föreningsliv som finns. Genom att köpa kalendern bidrar du till ett fortsatt starkt föreningsliv då intäkterna från försäljningen oavkortat går till föreningslivet under hyllningskvällen #Närhetsliv 2022. Vid samma tillfälle delas även priset för försäljningen av 2021 års kalender ut med inrikting på hållbarhet. Läs hela artikeln här: https://www.boden.se/nyheter/2021/365-dagar-till-salu

• Idag vårdas 3 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 1 person på C-IVA. Uppdateras på vardagar. • Totalt 294 personer

med bekräftad covid-19 har avlidit sedan corona­ utbrottets början. ­Uppdateras ej dagligen. • Under vecka 47­ ­testades 4616 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 118 av dessa (2,6 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 46 har 190369 personer (90,2 procent) fått en dos vaccin mot covid-19 och 184057 personer (87,2 procent) har

till Äldreboende 2021-11-30

YRKESLÄRARE

mot el- och energi på vuxenutbildningen 2021-12-01

YRKESLÄRARE

VIKARIAT SOCIALSEKRETERARE

100 % med inriktning vuxna / unga vuxna 2021-12-06

MODERSMÅLSLÄRARE

Meänkieli 2021-12-06

med inriktning barn & vuxna i familjer med missbruk 2021-12-07

SOMMARVIKARIERANDE BRANDMAN

2021-12-08

VERKSAMHETSCONTROLLER TRYGGHETSRESURS

LÄRARE

Matematik till Brönjaskolan och Stureskolan 2021-12-05

SJUKSKÖTERSKA

till Hemsjukvården 2021-12-05

VIK SJUKSKÖTERSKA

till Hemsjukvården 2021-12-05

Stureskolan 2021-12-10

KORTTIDSVIKARIER

till Socialförvaltningen 2021-12-12

TVÅ SPECIALISTSJUKSKÖTERSKOR

med inriktning demensvård 100% 2021-12-12

HUR DU KONTAKTAR BODENS KOMMUN Stadshuset har öppet mån-fre kl 08.00-17.00. Dag före röd dag stänger vi kl 12.00. Ändrade öppettider i medborgarservice 08.00- 17.00 Stängt för lunch 12.00-13.00

E-tjänster och mina sidor

Min fråga till kommunpolitikerna!

0921-620 00 www.boden.se

Källa: Region Norrbotten

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

- Direktlänk till formulär!

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Boden kommun? Boden Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: boden.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga! Välkommen att vara med och påverka!

Bodens kommun arbetar aktivt med att erbjuda sina tjänster på webben. På Mina sidor har du möjlighet att se dina ärenden. Bodens kommun Besöksadress: Kyrkgatan 24. Post: Stadshuset, 961 86 Boden

Uppdaterat 30 november.

SOCIALSEKRETERARE

mot el- och energi på vuxenutbildningen 2021-12-01

2021-12-03

Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 före­gående vardag till klockan 08.00 idag.

VALGUIDE 2022

LEDIGA JOBB JUST NU VIK SJUKSKÖTERSKA

fått två ­doser. (källa: Folkhälso­myndigheten). ­Uppdateras på torsdagar.

Guide inför valet 2022 delas ut med Boden Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.


Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

9

Kallax ska marknadsföra S ­ verige som turistresmål i ny ­internationell reklamkampanj SVERIGE

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

MARKNADSFÖRING

BUSINESS Genom att visa originalen ­platserna - bakom några sedan länge världskända IKEA-produkter, vill hela Sveriges marknadsföringsbolag Visit Sweden skapa nyfikenhet för Sverige som besöksmål. Kallax – alltså platsen, inte flygplatsen – är därför en av de utvalda platserna som representerar Sveriges 21 regioner, i detta fall region Norrbotten, i den internationella reklamkampanjen för resmålet Sverige som lanseras idag.

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Visit Swedens imagemark­ nadsföring för Sverige som resmål vill få människor i världen att längta efter att resa till just Sverige när det är möjligt. ­Denna kampanj går ut på att Visit Sweden vill återta och lyfta fram platser som möbelvarujätten lånat till sina produkter. – Vi vill med humor, värme och med glimten i ögat visa upp Sverige och originalen bakom några av de kanske lustigt klingande produktnamnen som blivit mer kända än platserna

som namnen lånats ifrån, säger Susanne ­Andersson som är VD för Visit Sweden. Kampanjen väntas nå ut till över 20 ­miljoner personer via betald marknadsföring och långt många fler genom media och press i främst ­Tyskland, Storbritannien, USA, Frankrike, Nederl­ änderna, Norge, Danmark, men även i Sverige - till att börja med. Kampanjens första del som lanserades den 30

Söker ni företagsboende?

Visit Sweden vill skapa nyfikenhet för Sverige som besöksmål.

­november, pågår fram till och med januari 2022. Alla platser ­kommer att presenteras på visitsweden. com, ­visitsweden. de, ­visitsweden.nl, ­visitsweden.fr. IKEA har varken medverkat, bidragit till eller har haft insyn

i kampanjen som tagits fram av Visit Sweden och bolagets byråer ­Forsman & ­Bodenfors samt ­Mindshare. IKEA har godkänt att Visit Sweden refererar till produkter som lånat namn från svenska platser. Vi har så klart ­berättat för IKEA att vi

nu ­kommer att återta tolkningen av de ­lånade besöksmålens namn och de tycker att idén är väldigt rolig, säger Susanne Andersson. n Källa: Visit Sweden REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

För dig som vill jobba inom Restaurang

Fastigehtsmästaren har ett stort utbud av företagsboende och lokaler i närheten av nya Kiruna centrum. Kontakta gärna oss på Fastighetsmästaren om du är intresserad av att hitta ett lämpligt företagsboende.

STORA JOBBMÖJLIGHETER: HÖG EFTERFRÅGAN PÅ KOCKAR!

SÖK NU TILL VÅR UTBILDNING OCH BLI BODENS NÄSTA

Egnahemsvägen 3 Tuolluvaara, Kiruna Företagsboende med 18 lägenheter där varje lägenhet är 43 m² stor med kök, badrum, sovrum och vardagsrum. Lägenheterna är fullt möblerade med två sängar i sovrummet och en bäddsoffa i vardagsrummet. Lägenheterna är belägna i Tuolluvaara, nära nya Kiruna Centrum.

Tel: 0980-125 43 info@fastighetsmastaren.com www.fastighetsmastaren.com

STJÄRNKOCK

Kontakt Astar: 010-43 44 000 | info@astar.se Kontakt VUX: 0921-627 52 | studievagledare@boden.se Utbildningen är framtgen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Bodens kommun. Utbildningsstart är i februari 2022 och utbildningsort är Luleå. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

www.astar.se


10

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

Test:

Här är de bästa och sämsta brandvarnarna

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

BOSTAD Länsförsäkringars Forskningsfond har tillsammans med Lunds Tekniska Högskola testat tio vanligt förekommande brandvarnare. – Testerna visar att det är större skillnad än vad man kan tro mellan brandvarnarna, även om alla uppfyller standardkraven, säger forskningsledare Mari Sparr på Länsförsäkringars forskningsfond. Avdelningen för Brandteknik på Lunds Tekniska Högskola har testat brandvarnarna och tillsammans med forskare på RISE gjort ljudtester, allt på uppdrag av Länsförsäkringars Forskningsfond. – Vi vill bidra till utvecklingen av säkra och hållbara produkter och testar därför regelbundet till exempel hjälmar, tätskikt och brandvarnare på forskningsinstitut eller universitet. Testerna av brandvarnare visar att det finns stor potential att utveckla bättre och säkrare brandvarnare, säger Mari Sparr och fortsätter: – Priserna och kvaliteten skiljer sig åt mellan de tio testade brandvarnarna, men det går att hitta bra brandvarnare också

bland de billigare. Vi har testat både detektionsförmåga, varningsförmåga och användarvänlighet. Resultaten och detta använder vi både i dialog med tillverkarna och för konsumentupplysning. Bäst bland de enklare brandvarnarna är Marquant (399 kronor 2-pack i butik) och CO/ TECH GS506G 9 (159 kr för 2-pack) som båda fick tre stjärnor i testet. I bilagan till pressmeddelandet kan du se alla betyg med kommentarer från testteamet på Lunds Tekniska Högskola. Årligen inträffar cirka 24 000 bostadsbränder och barnfamiljer, höginkomsttagare och födda utanför Norden är överrepresenterade i skadestatistiken. Majoriteten av dessa lyckas dock släcka branden eller tillkalla hjälp. Risken att skadas eller att omkomma i brand stiger dock kraftigt i åldersgrupperna från 70 och uppåt, och här kan bristande förmåga att höra brandvarnarens signaler vara en delförklaring. – Om du själv har hörselnedsättning, eller exempelvis ska hjälpa dina gamla föräldrar att installera brandvarnare, så bör du absolut överväga att satsa på en varnare med extra

Tester visar att det är större skillnad än vad man kan tro mellan brandvarnarna, även om alla uppfyller standardkraven.

tillbehör för varseblivning, exempelvis vibrationskudde, ljussignal (stroboskop), armbandmottagare eller med möjlighet till anslutning till trygghetslarm, säger Mari Sparr. Här är tips för dig som ska köpa brandvarnare •  Välj en brandvarnare   med 10-års batteri. Då   behöver du inte byta   batteri varje år vilket   minskar risken för att   brandvarnaren saknar   fungerande batteri om   det börjar brinna. Det   minskar också avfalls mängden.

•  Har du en hörselned  sättning så välj en   varnare med extra till  behör för ljud- och  vibrationsvarning.. •  Har du en stor bostad   så välj en brandvarnare   som kan seriekopplas.   Då kan du få en varning   även om du är långt bort   eller på en annan våning   än där branden startade. •  Om du har problem   med falsklarm kan du   skaffa en brandvarnare   med pausknapp, så du   kan pausa den i 15   minuter när du står och   steker vid spisen.

– Undersökningar visar att cirka tio procent av brandvarnarna i de svenska hemmen inte fungerar. Så tänk på att testa din brandvarnare med jämna mellanrum. Du kan till exempel få årlig påminnelse via MSBs sms-tjänst, säger Mari Sparr. n Källa: Länsförsäkringar

Här får du råd om hur du ska placera din brandvarnare rätt:

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE! Beställ Julblommorna hos oss, vi levererar inom hela Piteå och Älvsby kommun! Buketter, julgrupper, choklad, julgranar mm. Ring 0911-600 15 Välkommen in till oss! Öppet vardagar 9-18, lör. 9-14, sönd. 11-14 Blommogram • Bröllop • Begravning • Trädgård • Aktiviteter • Inredning Följ oss på

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

Öppet: vard kl 9-18, lör 9-14, sön 11-14 Hamnviksv. 2, Öjebyn • 0911- 600 15 www.piteahandeltradgard.se


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

DEN MJUKA JULKLAPPSBUTIKEN

BÖRJA DINA DRÖMMAR HOS OSS

UNNA DIG SJÄLV ELLER NÅGON DU TYCKER OM EN SKÖN JULKLAPP!

595:-/mån*

443:-/mån*

Sund Orion kontinentalsäng

Jylland ställbar säng

160/180x200 cm. Inkl. Bäddmadrass och ben. Den 5-zonade vändbara resårmadrassen ger ett extra bra stöd i midjan. Hel kassett. Köp till gavel för 1 495 kr. Finns i 3 färger. Alla bredder går även att få i 210 cm längd mot ett litet tillägg. 120x200 cm. 9 695 kr ALLTIDIS! GT PR 140x200 cm. 12 195 kr LÅ

80/90x200 cm. Ställbar säng med 5-zonad pocketresår, bäddmadrass i latex och ben. 105x200 cm 11 995 kr LTID 120x200 cm 13 495 kr LÅAL IS! GT PR 140x200 cm 14 995 kr

Fryken ramsäng 80/90x200 cm. Prisvärd ramsäng med 3-zonad pocketresår. Inkl. bäddmadrass. Köp till ben för 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm ¢ NU ALLTIDIS! PR LÅGT 120x200 cm ¢ NU

Fantastiska erbjudanden på sängar från:

Vi arbetar med de ledande varumärkena och garanterar att du alltid får bästa pris med vår prisgaranti. I våra butiker har vi ett stort urval av sängar som ger dig chansen att prova och jämföra olika sängar med varandra på ett och samma ställe. Missa inte heller att vi har en av branschens bästa serviceutbud. Vi levererar hela vägen in till sovrummet, monterar sängen och tar med din gamla säng och lämnar till återvinning mot en liten avgift.

Tulip påslakanset

Sundshall påslakanset

2-delsset. Med mönster av Ulrica Hydman-Vallien. 100% Bomullssatin 150x210 / 50x60 cm. Ord. pris: 749 kr Köp till extra örngott 149 kr Förpackade i en snygg presentkartong…

2-delsset 100% bomullssatin 150x210 /50x60 cm Ord. pris: 639 kr

NU

Morgonrock Korall Mjuk och len morgonrock av microfleece Svart och vit Ord. pris: 599 kr

Mer än halva priset!

Nyhet!

499 kr

NU

Tempur kudde

100:-

Den klassiska nackkudden från Tempur,

rabatt på valfri kudde

Prisexempel Orginal i mediumstorlek Rek. pris: 1 095 kr

299 kr

London påslakan Härligt satinset med hotellkänsla! Inkl. 2 örngott. 100% bomullssatin 150x210 /50x60 cm, vit Ord. pris: 599 kr

399 kr

NU

Tyngdtäcke

HALVA PRISET

Tyngdtäcke från Kosta Linnewäferi Tyngd: 7 kg

NU

750 kr

Tyngd: 9 kg

NU NU

995 kr

NU

299 kr

Ullpläd Mia

Kabelstickad Sherpa pläd

Finns i färgerna; Sand, Marin och Grå. 130x170 cm. Rek. pris: 499 kr

130x170 cm, Marinblå. Rek. pris: 599 kr Begränsat antal!

795 kr

ALLTIDIS! PR LÅGT

HALVA PRISET

Nu har vi prissänkt vår populära serie Godnatt dunkudde och duntäcke. Alltid lågt pris!

ALLTIDIS! PR LÅGT

Dunkudde 50/50 dun/fjäder 50x60 cm. Medium.

NU

445 kr

God Natt duntäcke medium. 70/30 dun/fjäder 150x210 cm

NU

399 kr

NU

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

299 kr

NU

995 kr

Handla nu, *Gäller räntefri delbetalning i upp till 24 månader. Uppläggningskostnad betala i din egen takt. och aviavgifter ingår. Effektiv ränta är vid 24 mån och 10 000 kr, 12,07%.

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.12.23.

11


12

Motorblocket

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

Nationella viltolycksrådet får pris som Årets djurvän MOTOR Nationella viltolycksrådet, där Bilprovningen ingår som en av många aktörer, har fått pris som Årets djurvän. För en djurinsats utöver det vanliga Priset delades ut av Svenska Djurskyddsföreningen vid föreningens årsmöte den 18 november med följande motivering: För en djurskyddsinsats utöver det vanliga. Genom att dygnet runt årets alla dagar finnas tillgängliga vid eftersök av trafikskadat vilt bidrar ni med ert viktiga arbete till att minska och förkorta vilda djurs lidande. – Arbetet med viltolyckor syftar till att minska djurens lidande, och vi är mycket hedrade över utmärkelsen säger Jonas

Hysing, ordförande för Nationella viltolycksrådet vid Polismyndigheten. Den som kör på vilt av vissa arter är skyldig att anmäla det till polisen och att märka ut platsen, gärna med en viltremsa som kan hämtas hos Bilprovningen. De senaste åren har mellan 60 000 och 65 000 viltolyckor anmälts varje år. Jägare undersöker djuret på olycksplatsen Även om föraren bedömer att djuret har dött direkt vid olyckan ska viltolyckan anmälas till polisen. Då åker en jägare ut för att försäkra sig om att djuret verkligen är dött. – När jägaren har kontaktat jakträttshavaren och återrapporterat till polisen är dennes uppdrag avslutat, säger Hanna Dittrich

Priset överlämnas av föreningens ordförande Lillemor Wodmar och togs emot av Jonas Hysing och Hanna Dittrich Söderman, Nationella viltolycksrådet. Foto: Louise Cederlöf, Svenska Djurskyddsföreningen.

Söderman som arbetar på Polismyndigheten och är processledare för Nationella viltolycksrådet. Om Nationella viltolycksrådet I Nationella Viltolycksrådet ingår: Polisen, Trafikverket,

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

UPP TÄC

M IL J ÖA

LT E R N A T

Statens väg- och transportforskningsinstitut, SJ AB och Älgskadefondsföreningen. n Källa: Bilprovningen

Vi finns när olyckan är framme!

HELT NYA OUTBACK Att komma tryggt hem är den största lyxen

Naturvårdsverket, Länsstyrelserna, Skogsstyrelsen, Svenska Jägareförbundet, Jägarnas Riksförbund, Lantbrukarnas Riksförbund, Bilprovningen, SOS Alarm, NTF, IF, Länsförsäkringar, Svenska Kennelklubben,

Vi har en komplett skadeverkstad i Kalix • Korta bokningstider • Digital skadebesiktning (se www.mikon.se)

K

IV E T

X Fu e l

Järnvägsgatan 15 Kalix, 0923-125 00 Öppettider 07-16 Lunch 11-12, www.mikon.se

Reflexer hör inte bara hemma på mörka landsvägar, de flesta olyckor med gående sker i tättbebyggda områden med gatubelysning. Med en bra reflex syns du redan på cirka 140 meters håll. Utan reflex så upptäcks du inte förrän på 2030 meters avstånd.

SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard. ppettider M n-fre 09-17 L r 11-14

Använd reflex!

V lkommen till oss!

Annars syns du inte i mörkret!

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

3 ÅRS FRI SERVICE*

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

x


Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

13

Världens snabbaste Lördagsöppet 10-14 rallycrossbil gör under december Den 4, 11 samt 18 december tävlingsdebut i Race Of Champions JOHN DEERE TRAKTORER på Pite Havsbad 2022 Nästan 100 olika modeller. I nio serier från 25 – 691 hk. PITEÅ Den helt nya elektriska rallycrossbilen FC1-X är den senaste superbilen att ansluta till världstävlingarna i Race Of Champions (ROC) på Pite Havsbad i början av nästa år. Som arrangörerna tidigare deklarerat inleder Race Of Champions en ny era och ett nytt, miljövänligt format med fokus på bilar som drivs av el eller fossilfritt bränsle. – Vi tillhör en region som ligger i framkant inom den gröna omställningen och vi vill även att alla våra evenemang ska präglas av och ta ansvar för miljö- och hållbarhetsfrågor. Att 95% av Pite Havsbad, som är Nordens största turist- och konferensanläggning, värms upp av spillvärme är något vi är väldigt stolta över. Självklart jobbar vi fortsatt med att utveckla dessa frågor ytterligare och satsningen på elbilar i Race Of Champions är en del i detta, säger Tobias Lindfors, koncern vd och ägare Pite Havsbad Group, som ser fram emot att på nära håll få uppleva den helt nya FC1-X. – Andreas Eriksson är en mästare på att bygga bilar och nu har han skapat något helt sensationellt. Det ska bli riktigt spännande att få se den nya superbilen köras för första gången någonsin på det frusna havet vid Pite Havsbad, säger Lindfors. Superbilen som kan förändra motorsporten – helt eldriven Målet med den helt nya FC1-X var att skapa den tuffaste och snabbaste rallycrossbilen som någonsin byggts för tävling, samt att visa världen vilken enorm prestandapotential det finns i eldrivna fordon i framtidens motorsport. Med mer än 1000 HK producerar den fyrhjulsdrivna FC1 modellen FC1-X upp till 3G-acceleration och går 0–100 km/h på mindre än 1,5 sekunder. FC1-X är specialframtagen för 2022 års Nitro Rallycross serie och blev presenterad för första gången för media

Alla modeller kan skräddarsys efter behov.

Målet med den helt nya FC1-X var att skapa den tuffaste och snabbaste rallycrossbilen som någonsin byggts för tävling.

i Phoenix USA i helgen. FC1-X är designad av First Corner, LLC, en del av Olsbergs MSE (OMSE Group) – kända byggare av Supercar Lites, RX2e samt olika specialframtagna bilar för motorsport i ett tekniskt samarbete med EV specialisten QEV Technologies – kända byggare av den helt elektriska RX2e bilen i samarbete med OMSE. FC1-X specifikationen har en prestanda över 800kw (1100 HK) och över 1000Nm. Med denna prestanda är FC1-X den snabbaste bilen i rallycrosshistorien samt en av de snabbaste bilarna i världen. – Vårt framtida mål är att slå alla typer av rekord med den här plattformen. Vi kan idag göra 0–100 km/h på mindre än 1,5 sekunder och vårt mål är att nå 1 sekund, så den här bilen kommer att göra avtryck i historien och kanske till och med förändra sättet vi ser på motorsport. ROC är det perfekta evenemanget för FC1-X att göra premiär, säger OMSE VD, Andreas Eriksson. Förarnas skicklighet avgörande I 30 år har ROC bjudit på spektakulära evenemang när världens bästa förare från olika motorsporter ställs mot varandra i identiska bilar där det endast är förarnas skicklighet som avgör vem som vinner. Tävlingsbilarna som körs i ROC måste ha hög prestanda och vara likvärdiga med varandra. – Vi är mycket glada över att Race Of

Champions kommer att vara den första tävlingen där förarna får chansen att tävla i den fenomenala FC1-X, säger Fredrik Johnsson, President Race Of Champions och fortsätter. – ROC handlar om att alla som tävlar har samma förutsättningar, det betyder att det enbart är förarnas skicklighet som avgör vem som står som vinnare. Det är en unik utmaning där bilarna spelar en stor roll. Nytt och miljövänligt format ROC har genom tiderna uppdaterat sitt format, 2004 flyttades tävlingarna till stora arenor, sedan såg man till att e-sport blev en viktig del av evenemanget och nu är det hållbarhet och världstävlingar på fruset hav, snö och is som gäller på Pite havsbad inför 2022. Efter 15 år på prestigefyllda arenor som Pekings Bird’s Nest Olympic Stadium, Paris Stade de France och Londons ikoniska Wembley och Olympic Stadiums, ses tävlingarna på Pite Havsbad som en återgång till evenemangets rötter. Nu är det viktigt för ROC att även vara ett skyltfönster för ny hållbar teknik och arrangörerna har högt uppställda mål för att göra Race Of Champions till ett helt igenom hållbart evenemang. Källa:Pite Havsbad Group

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

www.norrmaskiner.se Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt 0920-288 950, 288 951, 288 953


14

FÖRENINGSLIV

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

• Jägarexamen Gemenskap och förändring

BODEN

• Skogsägare för nybörjare

JULFEST MED UNDERHÅLLNING Lördag 11 december 2021, kl 17.00 - 22.00 Restaurang Färgaregatan Jultallrik, kaffe och kaka150 kronor/pers. Finns även vegetariskt alternativ till jultallrik. Ange alternativ vid anmälan. Anmälan till Eva 070-365 0666 eller Börje 070-529 7559 senast den 7 december 2021 klockan 12.00. Betala vid anmälan till bankgiro 5728-9647 eller swish 123 053 83 06.

• Motorsågskurs • Timringskurs • Tenntrådsbroderi • Knivslöjdskurs

Nyfiken på Autism?

Avd. 220 BODEN

TEATERRESA

till Stockholm 26-27 februari

www.autism.se

Teaterbiljett till Rain Man på Oscarsteatern I resan igår transfer Boden-Luleå t o r, flyg LuleåArlanda t o r, transfer Arlanda-Stockholm c t o r, del i dubbelrum hotell Scandic Upplandsgatan

• Franska, nybörjare • Antik, retro eller secondhand Anmälan:

Begränsad antal platser med anmälan till Simon tel. 0921-56540

www.sv.se/norrbotten Tel: 0921-171 90 Boden

Pris 4 500 kr som betalas in på plusgiro 48 21 17-9 i samband med anmälan Kom ihåg att vaccinpass kan krävas för teaterbesöket Styrelsen

Deltagarantal max 85 personer.

Bodens BK FF höstmöte Måndag 6 december Kl 18.00 Konferensen på Boden Energi Arena Välkommen!

Hälsoinspiratören Tina Persson ♥ Föreläsningar på plats eller digitalt ♥ Walk and Talk coaching ♥ YAPS Yoga-AvslappningPilates-Stretch Inspiratören för dig, företaget och föreningen 070-351 65 37, www.friskoteket.eu Facebook Friskoteket LinkedIn tinaperssonlulea

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på boden.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

Lös

KORSORDET v. 48 SKÖNT ATT HA UTE

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

Vinst:

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 6/12 kl. 12.00. Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

RAGG

VAR IVAN

MILITÄRBOSS

KÖRS PÅ GYMMET

Boden Gratistidning Hermelinsgatan 1, OBS! 972 34 LULEÅ NY ADRESS

VIADUKT LEDDE TILL EURO HÖRS PÅ FM

LAND

Märk kuvertet ”KORSORD 48”

TILLDELA PRESSATS

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/boden

FÅTT NOG PUTINS SAM- PARTISKT LÄGE TYCKE

-GIRIG & -VARV

X/II

CITYJEEP

TAL

ABSOLUT

DUPERAT

KAM

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

HJORTSLÄKTE

RIKTNING DYLIK

ILSKEN

FITZGERALD

FRISK

SVÄNG SYRE

ÅRE-Å

GIGA

FÖRE DETTA

OXEN

KILOTON MER ÄN SINGEL

GRINA

INDIUM

KVÄVE

10X10 METER

DYGN

VERKA FATTA

YTTRANDET SAKKUNNIG BOASERING

OKEJ FÖR JUAN

OKEJ

INDISK KVINNODRÄKT

ÖREBRO LÄN

ETT &, FLERA &...

Möblerad med gemensamt allrum/kök, fullt utrustat. Lugn och fridfull fjällmiljö med några minuter från skidbackarna i Riksgränsen. Fina jakt- och fiskeområden och nära till Norska fjällen. Pris från 2.900 kr/månad. Ha sängarna färdigbäddade och utrustningen på plats! Du slipper städa ur varje gång du åker hem.

Icke bindande intresseanmälan och ytterligare information på 070-330 40 30, po@cab.net

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.48 - 4 december

Melodikrysset v.48 - 4 december 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Uthyres årsvis 4-bäddsrum i Vassijaure.

Melodikrysset Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

Fritidsboende i Riksgränsenfjällen!

© Content Central. Halvkrysset 2013-C47. Foto: Shutterstock

FYRSTILART SPRÅNG LÄTTLÄST

1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 49.

EFTER- GJORDE TYP SK STRÄV- RÄVEN FJÄRRPÅ ADE VINTERN LJUS

TAXA

15

2

3

4

5 6 7

8

9 10 11 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Vinnare av korsord v.47

1

Vinnare av 1 trisslott:

ÄR GOJIRA

KALMAR LÄN

STOR OCH KLUMPIG

WATTS I THE RING GRUBBLA

K L P U R D A

ICA-STIG JACK-O'LATERN

PÅ BIL I JAKARTA RYSSJA

NOGJÄNKAGRANN RENS UNDERTUPPLUR SÖKNING

N A N A N O A A M P A L I L Y M E S AVGRUND ÖVERJÄST ÖL

SKINER BONDCHEF

TYSKT PLAN & TREHJULING

SILVER

SKÅL FÖR BELLMAN

VATTENDRAG

SOLGUD

MARCELLO MED GURA

TRYGGHETSRÅDET

EFTER PS KORT SOSSE

FATTIG

K N A L

K I V K A N N D Y A S S Ä K E T Å R D B R A U R S H M I

2

DÅLIG ETT LJUDLÅGMÅTT BUDGETFILM RUSNING

B DINKA LIKSTRÖM

D C

ARKEOLOGI PÅ BIBBLAN

PÅ SKEPP I US NAVY STRÖM

8

5

3

1

7

4

5 8

7

4

1

6

7 7

4 3

FRANKEN -STEIN

D T R I J O U S S T T

STYR I APPLELUR

VRÅL

DELSTAT I NORDÖST SANKT

TYST!

S C K S H I O N N Ö G A SKRIVER SKRÄCK

GÖRA BOT

OKÄNT NAMN SKÄR

Vinsten skickas med posten.

Glöm inte pepparkakans dag 9/12

8

5 3

8

Postadress:...............................................................................................................................................

2

6

8 4

6

7 2

6

3

9 9

1

Adress:...................................................................................................................................................

2

7

KOMMER FRÅN BELGRAD

SÄGER SCHUTZOLÄSKIGT STAFFEL SPÖKE KÄKA NU!

B U

6

6

STADEN I GHOSTBUSTERS

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C46. Foto: Shutterstock

A R Ä D Ö D H Å A G Å G R A B Y K T A S E R S E R S LÄMNADE MAKEN EFTER SIG SNOBB

TAPPA ANDAN

9

Namn:.....................................................................................................................................................

8

Leif Sundström i Boden PARA NORMAL RÄDSLA X-SERIE

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

4

9

3

9 2

6

Sudoku vecka 48 Lycka till!

3


Nöje & Evenemang

16

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

BODEN

KONTAKTA OSS FÖR BOKNING ELLER MER INFO

PRIS FRÅN

995 krr/mån BODEN

Monica Stubé 070-515 80 07, monica.stube@gratistidning.com

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I BODEN GRATISTIDNING Hedenbrovägen 4, Boden 0921 - 133 01 info@garniz.se

www.entrappaupp.se restaurang.garniz 10.30 - 13.00

Teknikvägen 3, Boden 070-399 91 46 torget@bodenbusinesspark.se

RESTAURANG GARNIZ Kyrkkläppen 3, Boden 0921 - 103 51 norri@norrigarden.nu

boden@bastardburgers.se

www.norrigarden.nu Norrigarden 10.30-13.00

Pontonjärvägen 2

Drottninggatan 6 0921-544 84 info@fargaregatan.se

BASTARD BURGERS

Fre

2

dec Fre

3

Travets schnitzel med pepparsås, gröna ärtor & stekt potatis 3 Hamburgerbuffé med tillbehör dec Dessert

dec

Mån Snickarlåda (Bacon, korv, purjolök, skysås), potatismos 6 Panerad fisk remouladsås, kokt potatis & citron dec Stuvade makaroner med köttbullar i gräddsås

dec

Tis

7

dec Ons

8

dec

Raggmunkar med stekt fläsk och lingonsylt Kebab med orientdressing och pommes frites Pasta med skaldjurssås Husets köttsoppa med klimp serveras med ostmacka Fläsklägg med rotmos Laxgratäng med skirat dillsmör

PANELEN

www.fargaregatan.se Fargaregatan

Garnisonsgatan 1 0921-518 00 N/A

11.00 - 13:30

Lör

4

Sön

5

N/A N/A 10:30 - 15:00

DARA´S THAI & GRILL

Lunchpris 95 kr kl 07.00–18.00 Lördagar 09.00-16:00 Söndag 11.00-16.00

Tors

www.panelen.nu RestaurangPanelen 10.30 - 13.40

Kungsgatan 7, Boden 0921-557 20 info@panelen.nu

nonnamaria.se 10.30 - 14:00

FÄRGAREGATAN

Lunchpris 100 kr, kl 10.30–13.30 900 kr för kuponghäfte/10 luncher, 100 sittplatser

travrestaurangeniboden 10.30 - 14.00

TRAVRESTAURANGEN

NONNA MARIA

bastardburgers.se 11.00 - 14.00

www.travrestaurangenboden.com

info@travrestaurangenboden.com

http://www.nonnamariase.wixsite.com/sweden

076-566 33 63 nonnamaria.se@gmail.com

www.bastardburgers.se

Tors Kalvfärsbiffar med gräddsås, potatismos och rårörda lingon 2 Ärtsoppa med fläsk, plättar med sylt & grädde dec Wokad biff med färska grönsaker och ris

11.00 - 13.30

RESTAURANGEN BODEN BUSINESS PARK

NORRIGÅRDEN Kungsgatan 23, Boden 0921-520 10

Travbanan, Boden 073-024 36 50

www.bodenbusinesspark.com

LADDA HEM APPEN!

Helstekt karré Stekt palt Veckans soppa: Köttfärssoppa Lax i vitvinssås & västerbottensost Fläskfilé & smashed potatoes Veckans soppa: Köttfärssoppa Öppet 9-16 Ingen lunchservering Öppet 11-16 Ingen lunchservering

dec Mån

6

dec Tis

7

dec Ingår i lunchen: Sallad, smör, bröd, soppa, måltidsdryck, kaffe och kaka

Korv & stuvade makaroner Köttbullar med gräddsås & potatis Veckans soppa: Köttfärssoppa Raggmunkar Baconlindad kyckling med bea Veckans soppa: Köttfärssoppa

BODENS LUNCHER PÅ SAMMA STÄLLE

Ingår i lunchen: Sallad, Bröd, Dryck, Kaffe / Te & Kaka

Travbanan, Boden • 073-024 36 50

MATOCHMAT.SE

Kungsgatan 49 • 0921-185 54 • 200 sittplatser

NYPREMIÄR VECKANS ERBJUDANDE ONSDAG-SÖNDAG • Vitlöksbröd med aioli • Oxfiléspett 250gr • Kryddrubbad oxfilé serveras med bearnaise & pepparsås • Coleslaw rostade rotsaker & pommes frites Inkl 1 glas vin/öl alt. alkoholfritt

299:NY LUNCHBUFFÉ 11.00-13.30

Boka gärna bord tel 155 55

• 3 husmans • Pizzabuffé • Salladsbuffé • Asiatisk buffé • Stor sushibuffé • Smör, bröd, dryck och kaffe

KVÄLLENS ÖL Norrlands guld 50cl 49:PUBKVÄLL fredag-lördag öppet till 01.00

Se även lunchmeny på matochmat.se

Söndag-torsdag 16.00-21.00 • Fredag-lördag 16.00-01.00 Fullständiga rättigheter Axplock från meny: Caesarsallad, Plankstek, Pepparstek, Laxplanka, Pizza och Sushi Luleåvägen 2 (fd Titanic restaurangen) • Tel 155 55


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

Under invigningen reflekterade prästen Lennart Åström och Jatte Eriksson tillsammans över motiven. Foto: Kultur Nord

Kulturen tar höjd i kyrkan

BODEN Fram till den 5 december pågår utställningen ”Sevärdheter” av Jatte Eriksson i Edefors kyrka. Konstutställningen inleddes med vernissage 20 november och arrangeras av EDEK-projektet KulturNord i samarbete med Edeforsakademin. Utställningen består av ett antal verk av konstnären Jatte Eriksson. Han har sina rötter i Harads och en del av hans konstverk speglar både det yttre och inre landskapet i inlandets glesbygd. Hans konst har beskrivits som att ”det självklara blir magi och magin blir verklighet”, ”i gränszonen mellan dröm och verklighet”, och har liknats vid bl a Edvard Munch, Salvador Dali och Rembrandt.

VÄLKOMMEN TILL PEETGÅRDENS JULBORD! Den 4 och den 11 december erbjuder Peetgården traditionsenligt julbord med inslag av vilt och lokala delikatesser. Vår egen stjärnkock Sebastian Gröndal står bakom menyn. Maten innehåller inslag av vilt och regionala delikatesser. Följ med på en smakresa i sann julanda. Pris julbord 795kr/pp För bokning maila info@peetgarden.se eller ring 070-2214630

Foto: Kultur Nord

H O T E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

Foto: Kultur Nord

Att betrakta hans färgstarka och känslosamma verk i kyrkorummet, intill ett altare eller en dopfunt, ger kulturupplevelsen en extra dimension. Under invigningen reflekterade prästen Lennart Åström och Jatte Eriksson tillsammans över motiven. Utställningen i Edefors kyrka arrangeras av Edeforsakademin i samar-

bete med projektet Kultur Nord, som ägs av Edeforsbygdens Ekonomiska förening och finansieras av Region Norrbotten. De har i ett samarbete med Edefors församling använt kyrkorummet till utställningslokal med konst som tar professionell höjd och samtidigt är sprungen ur landskapet som breder ut

sig i och runt Edeforsbygden. Projektledarna ser kyrkan som en naturlig samlingspunkt, en arkitektoniskt vacker byggnad med plats för fria tankar. En lokal med ett naturligt lugn och en atmosfär som skapar en stämning som få andra platser har. REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

VÄ L KO M M E N T I L L B O R D S J U L I N S P I R E R A D LU N C H B U F F É 1 9 5 S E K / P E R S O N inkl. julmust 28 NOVEMBER, 5 & 12 DECEMBER

L Ä S M E R O C H B O K A PÅ S TO R F O R S E N . S E / E V E N E M A N G Foto: Kultur Nord JulinspireradLunch_124x182.indd 1

2021-11-16 09:36:28

17


18

Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

Julmarknad 11-12 december

BU! VEM ÄR DU? Söndag 12 december 10.00 Perbackagården i Svartbjörnsbyn 15.00 Gymnastiken i Unbyn Familjeförställning för barn från 3 år.

Hembygdsområdet i Boden Boden Överluleå Hembygdsförening Facebook “f ” Logo

Ser du möjligheterna? ♥ Använd Friskvårdsbidraget

Torsdag 13 januari, 19.00 Sagateatern*

♥ Ge Coronabidraget

Biljetter tickster.com, Turistcenter och Folkets hus i Boden *Vaccinationsbevis krävs för samtliga över 18 år.

♥ Avsätt tid för Self Care

♥ Ge mentala julklappar ♥ Sök dom kreativa tankarna

Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

JULMARKNAD 4-5 DECEMBER 1 0 :0 0 -1 5 :0 0 På Kårbackens Torg & Eventhall Försäljning av hantverk, bröd, bakverk och karameller. Det kommer även säljas julgranar, både rödgran och kungsgranar. VARMT VÄLKOMMEN!

CMYK / .eps

Facebook “f ” Logo


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 48, onsdag 1 december 2021

Bio i Boden SAGA biografen

Solala är A Capellagruppen bestående av Olle Bergel, Anders Gabrielson och Jens Lindvall. Foto: Nettan Kock

Gnosjö och Norrbotten i symbios Gräsrotsinitiativet i riksteaterrörelsen med digitala sändningar som drogs i gång av Gnosjö Scenkonst i våras kommer nu åter. Det blir två direktsända scenkonstupplevelser i december rakt in i din skärm vart än du befinner dig, helt gratis dessutom. Under första halvan av 2021 fick publiken ta del av fyra föreställ­ ningar, tre från Gnosjö och en från Gunnarsbyn då ­Bodens riksteater­ förening anslöt till initia­ tivet. I december krokar föreningarna arm igen med två live­sändningar. Först ut i Gnosjö med ”Solala skapar ­otrolig julkonsert” den 2 ­december 18:00. Solala är A Capellagruppen bestående av Olle Bergel, Anders Gabrielson och Jens Lindvall som blivit ett youtube-fenomen med sina avskalade köksbordskonserter, inte sällan hemma hos kända artister. Det blir en direktsändning från platsen som brukar räknas som Gnosjö­ andans fysiska födelse­ plats. Nämligen ­Hylténs ­Industrimuseums hundra­åriga verkstad där konserten skapas utifrån de föremål som finns i rummet. För att avsluta detta annorlunda år krokar de två föreningarna arm och gör en gemensam sänd­

ning från ­Norrbotten. Den 20 december 19:00 kliver Bo Selinder, Lotta Karlsson och Robert Råberg upp på scen på Ebeneser. Då bjuds det på föreställningen Skillingnytt - sanna minnen & musikaliska skrönor. Då får publiken kliva in i tant Annys kök där det runt bordet berättas okänd historia från en omvälvande tid med industrialisering, svält och politiska idéer i krock – allt baserat på verkliga berättelser från tiden kring år 1900 och berättat med kärlek och omsorg om den vanliga människan. Vanliga människor som du och jag. Att Gnosjö kommer till Norrbotten ser Tommy Tolf, ordförande i Gnosjö Scenkonst som ett själv­ klart val. – Boden var bland de absolut första på bollen i våras och Norrbotten var den enda regionen samt­ liga Riksteaterföreningar hängde på. Fastän det ­fysiska avståndet är stort känner vi en stor närhet. Jag upplever det som ett samarbete med vilken grannförening som helst. Tack vare Internet kan vi gräs­ rötter på ett enkelt sätt gå samman och hitta lösningar helt på egen hand. Till initiativet har det anslutit en uppsjö med riksteaterföreningar runt

om i hela landet som på föreställningskvällarna delar sändningen på sina respektive Facebooksidor. Chatten har under tiden sändningarna pågått varit fyllda av röster från hela landet, med kommentarer, applåder, frågor och värme. – När första ­sändningen startade, med 123 Schtunk, och kommentarsfälten fullkomligen svämmade över med glädjen att få u­pp­leva scenkonst igen, att få dela det ögonblicket med andra och kunna säga hej till någon 100 mil bort, blev mitt arrangörs­hjärta varmt, säger Linnéa Byberg, ledamot i Bodens riksteater­förening. – Det är ju det här vi brinner för; att få arrangera scenkonst till människor och möjlig­ göra för mänskliga ­möten, om än digitala. Det har naturligtvis varit en oerhört tuff tid för scenkonsten, men det vi förening­ ar har ­gemensamt är en lösnings­orienterad doer-mentalitet som i förlängningen ger oss bättre förutsättningar än vi hade innan pandemin.

GHOSTBUSTERS

ENCANTO

DROTTNING MARGARETA

BAMSE OCH DUNDERKLOCKAN

3/12 19.00

4/12 19.00

4/12 14.00

5/12 12.00

Dagbio I KRIG MED MORFAR 1 december kl 14.00 DROTTNING MARGARETA 15 december kl 14.00

NO TIME TO DIE 5/12 17.00

På vår hemsida kan ni kolla kommande filmer samt köpa biljetter.

OBS! Glöm inte

vaccinationspass et so m gäller på al la våra visningar oc h föreställningar.

Kassan har öppet tisdag till fredag 15:00-18:00.

Vi öppnar 60 minuter innan ­varje film och evenemang Källa: Bodens – oavsett veckodag. riksteaterförening Då kan du köpa både Folketshusboden.se biljetter och snacks.

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Drottninggatan 4, 961 35 Boden • 0921-185 50 • Folketshusboden.se

19


Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 5/12-2021. Med reservation för slutförsäljning.

BODEN 8-22 alla dagar Svartbyv. 2, Boden 0921-757 80

lägg Veckans på 2 för

30:Babyplommontomater Ica, 250g.

39

Riven ost

/st

/hg

Rökt lantskinka

Ica

Norrmejerier, 500g.

79:-

1490

95

/kg

Herrgård, greve, präst Norrmejerier.

Janssons frestelse

35:-

20:-

Dafgårds, 600g.

Kom in och inspireras av vår egen tillverkade mat i delin.

99:/st

35:-

4 för

/st

/st

Bregott mellan

Arla, 600g.

Vuxentryfflar

Lir, 320g. Åldersgräns 18 år

Paketutlämning till 20.00

Vanilj- och Saffransmunk Bonjour.

Betala enkelt & bekvämt med...

Vi säljer:

PRIVATANNONS D O I T Y O U R S E L F

privat.gratistidning.com

ONLINEVERKTYG

GRATTIS från

50:-

FÖR TIDNINGSANNONSER - SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!

SÄLJES från

100:-

1

2

3

4

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Boden Gratistidning vecka 48, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu