Skip to main content

Boden Gratistidning vecka 47, 2021

Page 1

DAGENS LUNCHBUFFÈ ALLA DAGAR!

Vecka 47

Finns nu på Nordpoolen

onsdag 24 november 2021

Följ oss

Vuxna 100:- Barn 50:0921-51800

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • boden.gratistidning.com • boden.lokalteve.se

Varje vecka! Väder..............................................sid 2 Service & Tjänster..............sid 4 Bostadsblocket ....... sid 10-14 Jobb & Karriär ...................sid 15 Motorblocket .............sid 16-17 Föreningsliv ........................sid 18 Korsord .................................sid 22 Evenemang ...............sid 19-23

Tankar inför helgen Ett nådens år sid 6

BOSTAD I årets upplaga av Bodenkalendern hyllar vi de ideella krafter som finns i föreningar, folkrörelser och organisationer i Boden.

365 dagar till salu

Bostadsblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

sid 10-14

sid 15

MOTOR

I årets upplaga av Bodenkalendern hyllar vi de ideella krafter som finns i föreningar, folkrörelser och organisationer i Boden. Försäljningen startar den 1 december 2021 och finns att köpa

K E E W K C A L B EN ERBJUDAND

i Medborgarservice (Stadshuset), Turistcenter, servicepunkterna i Harads och Undbyn/Avan. Läs mer på sidan 8.

Novitek

inkl isolerat vinterlock, filter.

BLACK WEEK

59.500:-

Novitek

inkl isolerat vinterlock, filter.

BLACK WEEK

99.995:-

Vecka 47

Viskan spa SVENSKTILLVERKADE spabad. Novitek FINSKTILLVERKADE spabad. Alla spabad bjuder vi på gratis utkörning till tomtgräns och startpaket (kempaket). Gäller endast under Black Week.

Motorblocket - varje vecka i Boden Gratistidning.

sid 16-17

Hela denna bilaga är en annons från MÖBELHUSET

TORSDAG 24/11 - SÖNDAG 28/11 KLIPP UT OCH TA MED SOM BETALNING*

Gäller torsdag 24/11—söndag 28/11

1000

1000

✂

ETTUSEN KRONOR

SKINNMÖBLER Gäller torsdag 24/11—söndag 28/11

1000

500

FEMHUNDRA KRONOR

✂

✂

ETTUSEN KRONOR

SKINNMÖBLER

SKINNMÖBLER

48 månader räntefritt utan kontantinsats. EXTRAÖPPET 9-19 (gäller under Black Week). Boka gärna tid med oss om inte tiderna passar.

500

Gäller torsdag 24/11—söndag 28/11

500

Marknadens bästa Spabad för vårt nordiska klimat.

FEMHUNDRA KRONOR

✂

1000

Norrbottens största utställning av spabad och med ett femtiotal spabad på lager med omgående leverans.

SKINNMÖBLER

500

Gäller torsdag 24/11—söndag 28/11

*I rabatter för varje gång ni överstiger 5000:- gäller 500:- av dessa pengar som betalning. Vid 10.000:- kan ni utnyttja 1000:- osv. Gäller ej som betalning av tidigare beställda varor. Gäller endast torsdag 24/11—söndag 28/11 2021. Check kan inte kombineras med andra erbjudanden.

LAGERVARA

CHECK GÄLLER EJ

14.990:-

ALL IN SOFFA 3,5-SITS. Gäller i tyg MEDA MOONLIGHT. Ord pris/övriga färger 16590:-

RÄNTEFRITT 10 MÅN VI BJUDER PÅ UPPLÄGGNINGSAVGIFTEN

SKINNMÖBLER

#mobelhusetskinnmobler

Luleå, Storheden, 0920-25 04 60, mån-fre 10-18 • lör 10-16 • sön 12-16 | Gällivare, 0970-128 00, lör 10-16 • sön 12-16 | Kiruna 0980-151 70, lör 10-16 • sön 12-16

Bilaga i tidningen

Showroom: Teknikvägen 2, 961 50 Boden Tel: Elias 070-263 00 48, Frode 070-66 50 350 E-post: info@novafritid.se

www.novafritid.se

VI ÖPPNAR 10 DECEMBER VÄLKOMMEN TILL ICEHOTEL 32 Upplev unik iskonst, följ med på äventyrliga aktiviteter och avsluta dagen med en drink "in the rocks" i Icebar by Icehotel eller en god måltid i Icehotel Restaurant.

Viskan SPA Trollö inkl isolerat vinterlock, filter.

BLACK WEEK

67.995:-

BESÖK ICEHOTEL

ISMENY

Vuxen 349 kr Student/Senior 249 kr Barn, 0-15 år, 125 kr. Öppet varje dag 10.00-18.00

Boka vår omtalade ismeny – en fyrarätters meny där några utvalda rätter serveras på is från Torne Älv.

Viskan SPA Jubileum inkl isolerat vinterlock, filter, ljudsystem bluetooth, 2 st. viskan spa-morgonrockar och 2 st. viskan spa-handdukar

BLACK WEEK

99.995:-

Foto Asaf Kliger Design AnnaSofia Mååg


ing.com om com

g.com

RATIS

com

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

2

LOKALT VÄDER - BODEN ONSDAG

TORSDAG

FREDAG

LÖRDAG

SÖNDAG

27/11

28/11

-7°C -7°C

-9°C -12°C

-12°C -13°C

-15°C -19°C

-14°C -17°C

6 m/s

5 m/s

5 m/s

4 m/s

3 m/s

24/11

25/11

26/11

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

-8°C 0°C 0°C 6°C -1°C 2°C 2°C 12°C 4°C 2°C

VI INFORMERAR VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur torsdagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 15.00

NORRBOTTEN

Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

TORSDAG 25/11

15°C 12°C 12°C 13°C 16°C 19°C 31°C 29°C 2°C 18°C

KIRUNA -13°

PAJALA -13°

GÄLLIVARE -14° JOKKMOKK -11° BODEN -10°

PITEÅ 9°

LULEÅ 8°

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på BOKA ANNONSERING

lokal

hög räckvidd

ger effekt

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

Annonspaket

Vxl: 0921-20 12 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Varje vecka Upplaga 82 000 ex

Peder Gidlund

070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Monica Stubé

070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Alexandra Granström

Åke Tapani

070-495 30 42 070-330 50 67 alexandra.granstrom@ ake.tapani@ gratistidning.com gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF Webb: privat.gratistidning.com

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 146 500 ex

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @BodenGratistidning Instagram: #BodenGratistidning

Fyra nummer / år Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Nellie Jakobsson 070-495 30 98 nellie.jakobsson@ gratistidning.com

Roine Söderlind 070-495 30 40 roine.soderlind@ gratistidning.com

Maria Salonen

070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Victoria Timander 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Boden Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

eller fördröjda annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 Upplaga 165 000 ex

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

3

Bodenkretsen firar 1:a advent med

Godare jul med julfika

ÖPPET HUS Söndag 28/11, kl 11.00 – 15.00 Vi bjuder på glögg och pepparkakor Lotteri med direktdragning Öppet café Secondhand-shopping

Välkommen till oss för en trevlig julfika tillsammans! På plats får du träffa våra skogsinspektorer som besvarar frågor gällande ditt skogsägande och hur du får vara med och dela på vinsten.

Välkommen in & fira 1:a advent med oss!

När: 10 december kl. 10-14. Var: Storhedsvägen 1F, Luleå Varmt välkommen!

Torsdag 25/11

Tisdag 30/11

Fredag 26/11

Töre (Folkets hus) 13.00-13.30

Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Råneå (Torget) 11.00-12.30

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Vill du ha lokala butiker i morgon?

Kalix (Folketshus) 14.30-17.00

Lördag 27/11

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.00

Handla hos dem i dag!

Färsk kaffeost!

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

atc-sweden@telia.com

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

Snöskor och stavar

Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 28/11-2021. Med reservation för slutförsäljning.

Kokt julkorv

Pettersson chark, 300g.

BODEN 8-22 alla dagar

15:-

Svartbyv. 2, Boden 0921-757 80

/st

4 för

Jäst

Kronjäst, 50g.

3 för

10:-

gg

lä Veckans på

10:-

1790 /hg

Nu har vi börjat få in julskinkor, kom in och få inspiration!

29

Griljerad julskinka Ica.

95

Julenisse

2 för

50:-

Cloetta, 32g.

/st

4 för

Rostas

20:-

179:/kg

Karlgrens slakteri.

Pepparkakor Röd lättvinsglögg

Nyåkers, 625 g.

Blossa, 75cl. Paketutlämning till 20.00

Betala enkelt & bekvämt med...

Wienerbröd Bonjour.

Vi säljer:


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

4

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

VI SÄLJER PRESENTKORT

Luleå & Boden varje torsdag!

VI BYTER GOLV, KÖK, FLYTTAR VÄGGAR, SAMT MÅLAR OCH TAPETSERAR. VI BYTER ÄVEN GARDINER, JULPYNTAR OCH JULSTÄDAR.

ALLT INOM MÅLNING KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

Ring så berättar vi mer!

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

• Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar • Bölehonung

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

Petterssons Golvslip

BODEN:

För mer info ring 070-644 51 77

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (ojämna veckor) Råneå - kl.09.30-11.00, busstationen Töre - kl.11.30-12.30, Folketshus

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

- sedan 1964 -

SERVICE & TJÄNSTER Vill du också boka Service & Tjänster? Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com

Syns du inte... finns du inte! LOCAL HERO BODEN

ANNONSPAKET

LOCAL HERO SHOPPING

VECKA 3-8 STORA 2022 VINSTER I DEN LOKALA HANDELN DELTA

MED ERT FÖRETAG

MISSA INTE DETTA - Kontakta Boden Gratistidning för mer info och bokning av deltagande!

#SMOKEY HAIR

SAXARNA BODEN

DROTTNINGGATAN 16. TEL: 0921-136 00

BEFORE

SMOKEY

ENTER GALLARIA, FÄRGAREG. 12. TEL: 0921-139 50

BEFORE

SMOKEY


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

5

VECKANS ERBJUDANDEN

24/11-28/11

BODEN

10:-/st

10:-/st

MAX 2 ST/HUSHÅLL.

STRÖSOCKER

Coop. 2 kg. Jfr-pris 5:00/kg.

ÄGG 6-PACK

Coop. 378 g. Jfr-pris 26:46/kg.

t! e p p i l k n o an K

10:-/st

MAX 5 ST/HUSHÅLL.

SAFFRAN

Coop. 0,5 g. Jfr-pris 20 000:00/kg.

COOPMFILÖJERN HELA FA

BLOCKCHOKLAD

10:-/st

Coop. Välj mellan olika, 100-200 g. Jfr-pris 50:00-100:00/kg.

Välkommen in i vår nya fräscha stormarknad! personal Jeanette Karlsson med


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

6

Adventstiden är nära

TANKAR INFÖR HELGEN

Adventsmys

Lördag 27 november 18.00 Matteuskyrkan Tillsammans ringer vi in det nya kyrkoåret, tänder adventsgranen och sjunger adventssånger. Håkan Holmlund- sång, gitarr Glöggmingel innan och ostbricka efteråt

Konsert i adventstid

Sjung med glädje till Guds ära Lördag 27 november 18.00 Rörvikskyrkan Medverkande: musikelever, Matteuskören, Rörvikskyrkans kammarensemble Trivselklang

Gudstjänster Ett nådens år Söndag 28 november första söndagen i advent

Adventsgudstjänst för små och stora 10.00 Mariakyrkan

Barnbibelutdelning barnkören med Julia Magnusson Anna Ahlström-Nilsson

Adventsgudstjänst 10.00 Rörvikskyrkan

Adventskör och orkester Samuel Folkesten, Kjell Sandberg

Högmässa

11.00 Överluleå kyrka Överluleå kyrkokör Jonatan Stenlund- trumpet, Wille Dahl- orgelelev Hans Johansson, Lena Stenlund

Gudstjänst

15.00 Bredåkers kyrka Adventssånger med Annika & Emmeli Wikström Anders Stenman, Andreas Printz Husmodersföreningen inbjuder till kyrkkaffe

Gudstjänst för små och stora

16.00 Gunnarsbyns kyrka

Barnbibelutdelning till 6-åringar Hemlig gäst på besök! Anna Ahlström-Nilsson, Kjell Sandberg, Anna Karlsson

Adventsgudstjänst 11.00 Edefors kyrka

Edefors kyrkokör Anders Stenman, Andreas Printz Syföreningen bjuder in till kyrkkaffe i Församlingshemmet

Återbrukarjul

Tisdag 30 november 18.00-22.00 Mariakyrkan Skaparkväll för vuxna (över 18 år). Kreativ återvinning där ­gammalt blir nytt. Enkel julmiddag med gröt och skink- eller laxsmörgås. Godisfrossa, glögg m.m. Pris för kvällen 150:(eller det du har möjlighet att betala). Obs! Begränsat antal platser – boka senast 29/11 på 0921-775 74 eller evelina.joensuu@svenskakyrkan.se Obs! Begränsat antal platser. Ge ordet julängel en levande betydelse!

Vill du vara någons julängel? Genom att skänka en gåva till Bodens Diakonifond kan du bidra till julklappar och julmat till människor och ­familjer i utsatta livssituationer i Boden. Ge ditt bidrag: Swish 1235086871 eller Diakonifonden: konto 393-854 Märk inbetalningen med Julängel. ­ Tack för din änglagåva!

Behöver du hjälp av en julängel? Under perioden 29 november-10 december kan du ringa in och önska en julklapp till ditt/dina barn eller ett inköp av julmat till din familj. Måndag-fredag 09.00-16.00 finns någon av ­diakonerna i Svenska kyrkan i Boden redo att ta emot dina önskemål på telefonnummer 0921-775 64. Julklappar kan önskas för barn i åldrarna 0-18 år och blir i form av ett presentkort till någon av Bodens affärer. Vi reserverar oss för ev. ändringar. Besök gärna www.svenskakyrkan.se/boden eller facebook.com/svenskakyrkanboden för aktuell information. svenskakyrkan.se/boden • 0921-775 00 facebook.com/svenskakyrkanboden

Första advent

ETT NÅDENS ÅR ”Här är den eviga skatten, som aldrig förminskas utan växer.” Orden var diakonen Sankt Laurentius när han stod på torget med alla Roms fattiga. Det var påve Sixtus II som hade gett honom order om att dela ut kyrkans skatter till stadens alla fattiga.

just nu korta dagar och många mörka kvällar och nätter. Alla dessa stjärnor och adventsljusstakar som lyser upp i vintermörkret ger mig en varm känsla av att det är många med mig som gläds över det som komma skall, att vi förbereder oss för ett Jesus möte.

Den här händelsen skedde i den tidiga kyrkan någon gång på 250-talet efter Kristi födelse. Roms ståthållare såg med begärelse till den tidiga kyrkans skatter och gav då Påve Sixtus II order om att ge dessa skatter till Roms stad. Men Påven Sixtus II var en av de första i den Kristna kyrkan som tog ansvaret för civil olydnad. Han gav sin diakon order att dela ut kyrkans skatter till stadens fattiga. När Roms ståthållare gick till torget för att ta emot kyrkans skatter möttes han av en skara fattiga och sjuka och fick höra diakonen Sankt Laurentius tala och peka på folket som stod runt omkring honom, han sa; ” Här är den eviga skatten, som aldrig förminskas utan växer.”

I en av texterna för helgen talar Jesus i Nasarets synagoga, han läser i bokrullen från Jesaja 61. ”Herrens Ande är över mig, ty han har smort mig till att frambära ett glädjebud till fattiga. Han har sänt mig att förkunna befrielse för de fånga och syn för de blinda, att ge de förtryckta frihet och förkunna ett nådens år från Herren.”

För Sankt Laurentius var det de fattiga som var Kyrkans skatter. Han hade hand om kyrkans ekonomi och den vårdande och barmhärtiga verksamheten. Detta tilltag sågs inte med blida ögon utan ståthållaren beordrade Laurentius avrättning år 258. Första advent firar vi nu till helgen. Vi ska sjunka ner i traditionens mjuka mylla och tända det första adventsljuset, vi ska sjunga de välkända advents och julsångerna. Vi ska också plocka fram adventsstjärnan och ljusstaken ur förrådet. En lite större stjärna hänger vi upp ute i vår inglasade altan till att lysa så där mysigt som det bara kan göra under den här tiden på året. Det är

Diakonen Sankt Laurentius hade Jesus orden i sitt hjärta när han delade ut kyrkans skatter till de sjuka, fattiga och behövande. Han är en av de många martyrer som har varit kyrkans utsäde genom dessa 2000 år. Första advent och adventstiden är en glädjens och hoppets tid. Vi talar om att Jesus snart ska komma och rädda och hjälpa oss. Ordet advent har betydelsen, ankomst. Vi sjunger med glädje J:O Wallins vackra psalm 104, Gläd dig du Kristi brud Saktmodig, mild och god han ger de svaga mod. Vill du till honom höra skall han dig salig göra. Hosianna, pris och ära! Vår konung är nu nära.

En skön helg önskar jag dig Allt gott Gösta Degerman


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

7

BLACK WEEKEND 24-28/11

Torrfoder, hund & katt

Hundfoder Carrier

10%

Kattleksaker

15% 10%

RABATT

20% RABATT

RABATT RABATT

Hundfoder

Kattfoder

RUSTA DIN HUND INFÖR HÖSTEN OCH VINTERN!

Standardt

10%

Bozita

Allt inom Blink & reflex

20%

RABATT

25% 20%

RABATT

Hundfoder

Robur Gäller alla sorter

20%

Orijen Cat & Kitten 1,8kg

ALLA FRYSFODER

249:Ord. 399:-

Nordiska tuggben

20%

Rauh

Kattsand

10%

Mush hundfoder

Vaisto 10kg på valfri vara

50:RABATT

och Monster våtfoder på köpet!

Gäller på ordpris, ej beställningsvaror, går ej att kombinera med andra erbjudanden, gäller ej foder, kattsand eller strö. Gäller ej Garnbutiken. Kupongen gäller 24-28/11.

Gäller alla sorter av EverClean för medlemmar i Bonuscard. Använd koden KV21

Gäller sorterna Alpaca, Alpaca Bouclé, Andes, BabyAlpaca Silk, Brushed Alpaca Silk, ­Flora, Lima, Melody, Nepal, Nord, Sky och Wish

Drops Alpaca Party

30%

10% RABATT

på ALLA garner gäller både i butik och när du beställer på glittra.se Använd koden

RABATT

garn10

Gäller t.o.m. 28/11

Gäller tom 31/12 i butik och på www.glittra.se

Stor gratisparkering! Måndag-fredag kl 10-18 lördag kl 10-15

EverClean 10l

RABATT

Gäller ej beställningsvaror. Med reservation för tryckfel och slutförsäljning.

25:-

”Bäst i test”

1,8kg

RABATT

Kupong klipp ut

400-10kg

Ord. 29.90/st

10%

RABATT

RABATT

RABATT

Kattfoder

Från 950g-13kg

Torrfoder

Våtfoder

STURE

14

Gilla oss på Facebook

GATAN

www.glittra.se 0921-102 80 Sturegatan 14 961 33 Boden


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

8

Det var nog många som trodde sig ha en säker trygghet innan Corona”

KRÖNIKA Tina Persson

Bodenkalendern hyllar ideella krafter i föreningar, folkrörelser och organisationer.

365 dagar till salu D BODEN I årets upplaga av Bodenkalendern hyllar vi de ideella krafter som finns i föreningar, folkrörelser och organisationer i Boden. Försäljningen startar den 1 december 2021 och finns att köpa i Medborgarservice (Stadshuset), Turistcenter, servicepunkterna i Harads och Undbyn/Avan. Pris 120:På Medborgarservice går det att betala med kontanter och swish. Övriga försäljningsställen sker betalning med swish. Vi har endast skrapat på ytan av de fantastiska föreningsliv som finns. Genom att köpa kalendern bidrar du till ett fortsatt starkt förenings-

liv då intäkterna från försäljningen oavkortat går till föreningslivet under hyllningskvällen #Närhetsliv 2022. Vid samma tillfälle delas även priset för försäljningen av 2021 års kalender ut med inrikting på hållbarhet. I Boden har vi ett starkt föreningsliv, så starkt att organisationen Sveriges Föreningar valde att utse Bodens kommun till Sveriges föreningsvänligaste kommun 2020. Det var också första gången priset landade i Norrbotten. – Vårt föreningsliv är ett kitt som berikar och stärker Boden. Alla de aktiviteter och arrangemang som våra eldsjälar

och ideella krafter skapar och möjliggör är oerhört viktiga för utvecklingen och tillväxten av vår stad, säger Claes Nordmark, kommunalråd. Bodenkalendern 2022 trycks upp i en begränsad upplaga på Svanenmärkt papper och endast 365 exemplar finns tilgängliga för försäljning. Tidigare har vi skickat ut en kalender till Bodens alla hushåll. Nu väljer vi att fortsätta minimera den miljöpåverkan som kommer från produktion, distribution och avfallshantering och i stället fokusera på kvalitet.

Källa: Bodens kommun REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Ser du möjligheterna?

et är först när vi inser och förstår som vi kan gör en förändring i vår tankar, men jag vet det är otroligt svårt. Våra tankar sitter fast i gamla mönster, men jag tror också att många har insett och förstått vad som håller på att hända? Vadå, vad är det som händer? Allt du kanske ser är sorg och bedrövelse, men om du kollar inställningen på den mentala hörapparaten. Så kommer du hitta en frekvens, som blir allt starkare och starkare. Om du lyssnar ordentligt, så går det inte att missa att det är i Norrbotten och Norrland det händer. Det är här det händer både stort som smått. Det är här vi kommer att expandera och det är här, som många arbeten kommer att dyka upp. Hur känns det för dig, när du tänker den tanken? Jag undrar kommer människorna att inse och förstå möjligheterna? Eller kommer dom bara att förvänta sig att ett heltidsjobb ska serveras, tillsammans med en villa med plusmeny om dom ska flytta hit? På ett av mina inlägg i social media så kom kommentaren, kommer vi bli tvångsförflyttade nu eller? Hen kunde verkligen inte se möjligheterna till en livskvalité, som vi erbjuder här i norr. Visst vi har inte allt redo ännu, men jag ser alla som verkligen jobbar hårt med att vi ska sätta Norrbotten på kartan. Det känns verkligen som vi har vänt trenden och nu kan vi istället säga ”Vi flytt in” som Norrlandsförbundet skriver, så underbart.

I want you! STÖ D KA M P E N M OT P R OSTATAC A N C E R

SWISHA DITT BIDRAG IDAG 900 10 17

Så det vi behöver göra nu är att vi ska hjälpas åt, för att forma framtiden tillsammans. Jag tänker vi sitter fast i många gamla mönster, som att vi har rätt till heltid men varför? Jag förstår, men jag tänker på alla företagare som går på knäna, men kan inte anställa för det är en heltid som förväntas och där är dom inte ännu. Det finns också många företagare, som skulle vilja anställa sin första, men hur ska vi våga det? Det finns dom som skulle behöva anställa på deltid eller under säsong eller med kreativa kombinationer, men vem vill ha det? Jag förstår att det är bekvämt och enklast att få gå till en och samma arbetsplats, men idag ser det inte ut som det gjort förr. Jag minns när jag fick tjänsten som

postkassör och en kollega sa, att nu var arbetslivet tryggat till pension. Vem vet vad en postkassör är i dag? Det var nog många som trodde sig ha en säker trygghet innan Corona. Men vips så gick många företag i konkurs, som aldrig skulle ha gjort det om vi hade fått leva som vi gjorde innan. Så hur vill jag att du ska se möjligheten, när det mesta ser omöjligt ut även om möjligheterna är på gång? Jag tänker att våga söka dom osynliga jobben, dom där jobben som finns där mitt framför vår näsa men som inte är ute på platsbanken. Som jag skrev innan jag känner många som går på knäna, men har inte tiden att gå igenom en anställningsprocess. Jag tänker varför inte testa att vara vagabond här i Norrbotten? Vi behöver inte fara utomlands för att göra ett äventyr som detta, utan här finns många spännande säsongsjobb som turistguide eller redovisningsekonom möjligheterna finns där, men det gäller att nyfiket söka reda på dom. Jag vet det är inte alltid lätt för en företagare att hitta rätt match, utan jag tror mer på att det är vi som ska söka upp verksamheter och berättar varför vi vill vara delaktiga i deras resa. Det jag ser idag och om jag får trendspana lite, är att ett jobb inte enbart ett jobb längre utan en delaktighet. Så hur vill du vara med i verksamhetens utveckling? Vad kan du som anställd bidra med? Detta tror jag kommer att göra dig mer attraktiv. Det är nästan tre år sedan livet på nytt knackat mig på axeln och meddelade att nu Tina, är det dags att bli egen igen. Du har allt du behöver och resten kommer att ordna sig. Under dom här åren har jag sökt uppdrag, jag har tackat både ja och nej till andra uppdrag. Dom här tre åren har varit så spännande och givande, mitt i allt som har hänt. Så egenföretagare är också ett hett tips från mig. Så ser du möjligheterna eller behöver du mer hjälp? Tack för att jag fick snurra fart på din tankar stora som små. Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

9

BLACK FRIDAY

DAGS ATT FYLLA PÅ MED D-VITAMIN!

NYA RÖR!

ALLA KLOCKOR FRÅN MICHAEL KORS

995:-/st Gäller oavsett tidigare pris på innevarande lager.

lt rren enke Öppna dö n Sun-appe med Flexyppen redan nu!

Ladda ner

Man måste vara 18 år för att sola i solarium. Detta innebär att vi kommer ha vår ytterdörr låst. Vi tycker även det känns säkrare att bara ni som solar har tillgång till vår lokal. Ni öppnar den enkelt då ni laddat ner vår app Flexysun. Finns för alla smarttelefoner via App Store eller Google Play.

a

Ingen försäljning i Luleå denna månad.

ALLA KLOCKOR

Träffa oss istället i Boden på Skördefest & Miljödagar 23-25/8

FRÅN CERTINA OCH GANT

BODEN: Lulevägen 19. Tel: 0921-194med 00 • Bodens LULEÅ: S.Kött Smedjegatan I samarbete & Vilt 9. Tel: 0920-138 88

15% rabatt

Renskav 3kg låda ___ 155 kr/kg Renhamburgare ___ 75 kr/förp

Gäller på innevarande lager.

Erbjudandena gäller endast fredag 26/11. Rabatten gäller på ordinarie priser.

EST. 1968

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Renskav 3 kg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 500 kr/låda Torkad renbog ____ 299 gurpa _______ 155 kr/kg kr/kg Hel

TRÄFFA OSS Ren el. älgfärs

Benfri renstek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 258 kr/kg Rensoppkött . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 125 kr/kg LULEÅ 25/11, Torkad renbog . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 370 kr/kg Kl 13-18, Storheden, OBS! BESTÄLL NU!skivad/hel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 195/185 kr/kg vid Korvgubben Gorpa Era älgköttslådor för leverans BODEN 26/11, Kl 10-15, . . . . 600 kr/låda i september/oktober.Färs 5 kg, ren/älg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Från Centrumtorget Älgstek bit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .eget . . . . . . 225 kr/kg Älginner/ytterfilé . . . . . . . . . . . . . . 489/298 kr/kg Vi iär åter i Luleå igen slakteri Renkalvkropp låda Renlåda 10kg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1599 kr/st slutet av september ca 22-25 kg,i grovstyckad DirektStora/lilla älglådan . försäljning . . . . . 3250/1499 kr/låda 130 kr/kg Rökt reninnanlår/stek . . . . .bil! . . . 405/355 kr/kg Nu tar vi kort och Swish! från Från Direk tVi tar emot kontanter,eller kort och swish Beställning på hemsidan maila direkt eget för säljning slak teri från bil! 5kg låda

100kr/kg NYHET renrullar__ 60 kr/förp

Laestadius Kött & Vilt AB

lkvab@hotmail.se• •www.lkvab.se www.lkvab.se• Tel. 0981-302 13 Övre Soppero • lkvab@hotmail.se Övre Soppero • lkvab@hotmail.se • Tel. 0981-302 13 070-28 26 719, 070-29 07 165

Åderbråck eller ytliga blodkärl?

Med över 30.000 genomförda behandlingar är vi på Åderbråcksspecialisterna Sveriges ledande specialister på Åderbråcksbehandling. Vi tar bort alla åderbråck på benen, synliga ådror på händer och dekolletage. Vi behandlar även ådernät. Läkarkonsultation utförs med ultraljud.

Börja jobba dagen efter operation

Snabb behandling utan några stygn Promenera hem 30 minuter efter behandling Specialistutbildad personal som opererar i Luleå Enda ISO miljö- och kvalitetscertifierade åderbråckskliniken

Nästa mottagning: 4-5 dec

Vi bjuder på varm glögg, pepparkakor och saft. ­­ Foder - Schampo - Tillskott - Koppel - Leksaker - Matskålar - Godis/Snacks - Saxar - Borstar m.m.

4 Pets Sweden

Välkommen till Åderbråcksspecialisterna Narva Kirurg Center på klinik Lyxx, Storgatan 42 i Luleå. Erbjudande! 2800 kr för årdernätsbehandling (ord.pris 4700kr)

THE little BIG SHOP 073-822 14 49 •Lillpitevägen 630, Lillpite

Information & tidsbokning 08 666 20 30 • info@narvakirurg.se www.narvakirurg.se


10

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Giltiga skäl för andrahandsupplåtelse

BOSTAD

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

BOSTAD Visst kan det vara så att man som bostadsrättshavare behöver hyra ut sin lägenhet i andra hand under en period, exempelvis om man ska arbeta eller studera på annan ort. För att få upplåta lägenheten i andra hand behövs alltid bostadsrättsföreningens eller hyresnämndens tillstånd. Tillstånd ska enligt bostadsrättslagen lämnas om bostadsrättshavaren har skäl för andrahandsupplåtelsen och bostadsrättsföreningen inte har någon befogad anledning att vägra samtycke. Men när har man egentligen skäl för andrahandsupplåtelse? Får man upplåta sin bostadsrättslägenhet i andra hand för att tjäna några extra slantar? Vi reder ut rättsläget! Giltiga skäl för andrahandsupplåtelse De skäl som en bostadsrättshavare kan göra gällande för att få upplåta lägenheten i andra hand framgår inte av lag. Däremot kan vissa skäl utläsas av förarbeten medan andra framgår av praxis. Innan juli år 2014 krävdes att bostadsrättshavaren hade beaktansvärda skäl. Det genomfördes sedan en ändring till att bostads-

rättshavaren endast behöver skäl för att få hyra ut i andra hand, vilket innebär att lagstiftningen nu är mer generös vad gäller andrahandsupplåtelser. Vilka är då skälen som går att utläsa ur förarbeten och praxis? Se i listan här nedan. •  Arbete eller studier på   annan ort •  Tillfällig vistelse utom  lands eller på annan ort •  Vård av anhörig • Provsamboende •  Inför pension •  Intagen på vårdinrätt  ning på grund av ålder   eller sjukdom •  Intagen på fängelse •  Bereda närstående   bostad under en period •  Svårt att sälja •  Efter försäljning i av  vaktan på nytt tillträde Det skäl som bostadsrättshavaren anger ska vara hänförligt till bostadsrättshavaren själv och inte till någon annan, i vart fall som huvudregel. Skälet bereda närstående bostad under en period utgör undantaget och är det enda skälet som hänför sig till andrahandshyresgästen istället för bostadsrättshavaren. Att skälet ska vara hänförligt till bostadsrättshavaren innebär att det är bostadsrättshavaren som exempelvis ska arbete eller studera på annan ort eller

att det är bostadsrättshavaren som ska prova att vara sambo med någon. Värt att notera är att det finns olika premisser för skälen, exempelvis som att provsamboende anses vara ett giltigt skäl i högst ett år, inför pension inte kan göras gällande allt för långt i förväg och att svårt att sälja inte är direkt tillämpligt bara för att man inte kan sälja lägenheten till det pris man önskar. Som går att utläsa ur listan med de skäl som utkristalliserats ur förarbeten och praxis är det inte ett giltigt skäl för andrahandsupplåtelse att hyra ut lägenheten i syfte att tjäna pengar. Värt att notera är också att det är fråga om andrahandsupplåtelse även om det är en anhörig som är andrahandshyresgäst och även då andrahandshyresgästen inte betalar någon hyra till bostadsrättshavaren. Det är alltså inget krav att det ska utgå ersättning för andrahandsupplåtelsen. Bostadsrättshavarens anknytning till lägenheten För att få upplåta lägenheten ska bostadsrättshavaren har för avsikt att återvända till lägenheten. Om bostadsrättshavaren har ett giltigt skäl för andrahandsupplåtelsen men saknar

Radonmätning är det enda sättet att garantera en radonsäker livsmiljö.

konkreta planer på att flytta tillbaka till lägenheten kan bostadsrättsföreningen ha befogad anledning att vägra samtycke för andrahandsupplåtelsen. Av förklarliga skäl behöver bostadsrättshavaren inte ha någon avsikt att återflytta till lägenheten om det aktuella skälet är svårt att sälja eller efter försäljning i väntan på tillträde Skälen kan också komma att väga lättare med tiden och bostadsrättshavarens anknytning till lägenheten försvagas ju längre tid som andrahandsupplåtelsen pågår. Det innebär att med tiden kan bostadsrättsföreningens befogade anledning att vägra samtycke väga tyngre än det av bostadsrättshavren angivna skälet,

trots att det finns ett giltigt skäl för andrahandsupplåtelse. Om giltigt skäl saknas Om det saknas giltigt skäl för andrahandsupplåtelse eller om föreningen har befogad anledning att vägra samtycke och bostadsrättshavaren därav inte får bostadsrättsföreningens tillstånd för att hyra ut lägenheten får bostadsrättshavaren naturligtvis inte hyra ut lägenheten ändå. Om bostadsrättshavaren upplåter lägenheten i andra hand utan föreningen samtycke utgör det en olovlig andrahandsupplåtelse vilket är en förverkandegrund enligt bostadsrättslagen. n Källa: HSB Riksförbund

Espegard grill 2 300 kr Tillbehör som stekpanna, våffel-/mackjärn, kaffepanna

398 kr/st

(finns även sidobord, gnistgaller)

­ ­ ­ ­ ­

Långhårigt fårskinn litet,398 kr stort,898 kr Blommogram • Bröllop • Begravning • Trädgård • Aktiviteter • Inredning Följ oss på

Öppet: vard kl 9-18, lör 9-14, sön 11-14 Hamnviksv. 2, Öjebyn • 0911- 600 15 www.piteahandeltradgard.se

­

¡

­ ­ ­ ­

­ ­


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021 Jerker Uusitalo virkesköpare Boden tel 0920-25 99 31

11

sca.com/skordetid

FÅ BÄST BETALT FÖR DIN BOSTAD I BODEN! Gratis seminarium! Få bäst betalt Påverka bostadens värde Bästa säljprocessen 9¦ONRPPHQ WLOO HQ NRVWQDGVIUL I¸UHO¦VQLQJ G¦U IDVWLJKHWVP¦NODUH 3¦U (NERP JHU 'LJ WLSV RP KXU 'X RSWLPHUDU 'LQ ERVWDGVI¸UV¦OMQLQJ

”Hösten är en tid för nystart.” Vi hjälper dig med avverkning och plantering med föryngringsgaranti. För nästa generation skog och skogsägare.

Torsdag 25/11 kl 18:00 - 19:00 Quality Hotel Bodensia

En av våra virkesköpare är Jerker. Hör av dig till oss med dina skogliga funderingar om framtiden. Du hittar din lokala virkesköpare på sca.com/skog eller i tjänsten Skogsvinge. Foto @ Michael Engman

$QWLFLPH[ ȴQQV S§ SODWV RFK EHU¦WWDU RP KXVEHVLNWQLQJDU RFK GROGD IHOI¸UV¦NULQJDU.

9L EMXGHU S§ ȴND $QP¦O 'LJ WLOO SDU HNERP#MQI VH

WEEK Ring och beställ

0771-366 366

UPP TIll

Eller besök oss för direktförsäljning med kaffe och kaka samt passa på och se vår nya luftrenare, ett bra komplement till Ozoneair.

Vi finns på Handelsvägen 19 i Luleå. Erbjudandet gäller mellan 22/11 och 29/11 eller så länge lagret räcker.

40% DEMOPRODUKTER


12

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Julpyssel med Trolldeg

Den skördetid nu kommer

Julens finaste pynt blir dessa egengjorda miniljusstakar i juliga former! Forma trolldegen till klassiska lussekatter och hjärtan. Ett julpynt som du gör själv av ingredienser ur skafferiet! TIPSET HAR VI LÅNAT FRÅN WWW.ICA.SE

Vi hjälper dig med avverkning och plantering med föryngringsgaranti. För nästa generation skog och skogsägare.

Material som behövs:

Läs mer på sca.com/skordetid eller kontakta din lokala virkesköpare.

1 sats trolldeg Ljushylsor Stearinljus Hobbyfärg Dekorationsglitter Penslar

Så här gör du:

Fixa formen Dela upp trolldegen i mindre bitar. Forma till lussekatter, enkla eller dubbla. Gör dem inte för små, då blir de lätt instabila och funkar inte lika bra som ljusstake. Pssst! Det blir även snyggt att stansa ut exempelvis hjärtan, stjärnor och grisar med pepparkaksformar.

torra och hårda runt om när de är klara. Låt svalna. Limma eventuellt fast ljushylsorna om de sitter löst (men var försiktig, de är mycket varma när de precis kommit ut ur ugnen).

Ner med hylsan Tryck ner små ljushylsor mitt i varje lussekatt.

Glittertajm Strö över dekorationsglitter medan hobbyfärgen fortfarande är fuktig. Låt torka.

Grädda Lägg ljusstakarna på en bakplåtpappersklädd plåt och grädda i mitten av ugnen 2–4 timmar på 100°C (tiden varierar beroende på storlek och tjocklek). De ska vara helt

Lys upp Sätt små ljus i hylsorna och ställ ut ljusstakarna på exempelvis julbordet. Men tänk på att aldrig lämna tända ljus obevakade. Speciellt små ljus brinner ner snabbt!

Dags att måla Måla figurerna med hobbyfärg.

BLACK WEEK MED MÅNGA BRA ERBJUDANDEN LAMINO BLACK EDITION FÅTÖLJ INKL. FOTPALL 15.990:(ORD. PRIS 22.227:-) BEGRÄNSAT ANTAL

SVARTBETSAD BOK, SVRT FÅRSKINN. GÄLLER T.O.M. 29/11 2021

WIKA MÖBLER

ADRESS

Möbelvägen 1 GAMMELSTAD

www.wikamobler.se

TELEFON

0920-25 30 30

ÖPPETTIDER

Mån - Fre: 10 - 18 Lördag: 10 - 15 Söndag: 11 -15

FÖLJ OSS @WIKAMOBLER


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

KOMPLETT PAKET

KOMPLETT PAKET

14 990:674:-/mån

KOMPLETT PAKET

16 990:790:-/mån

Ord.

29 900:-

19 990:883:-/mån

Ord.

29 190:-

Ord.

32 280:-

Sund Aurora LTD kontinentalsängspaket

Aspen LTD kontinentalsängspaket

Skagen kontinentalsängspaket

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass, knappad huvudgavel och metallben. Zonindelad hel kassett i mellandelen. 120x200, 12 990 kr. 140x200, 14 795 kr. 210x200, 21 395 kr. Finns även i längd 210 cm. Välj mellan 3 färger. Fast känsla!

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass, knappad huvudgavel och metallben. Zonindelad hel kassett i mellandelen. 140x200, 12 990 kr. 180x210, 17 990 kr. Välj mellan 6 färger. Mjuk och följsam känsla!

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass Pulse Latex, huvudgavel och metallben. Zonindelad med Cooltex-stoppning. 120x200, 14 990 kr. 140x200, 17 495 kr. 210x210, 24 990 kr. Välj mellan 5 färger. Stadig och följsam känsla!

KOMPLETT PAKET

KOMPLETT PAKET

21 990:996:-/mån

KOMPLETT PAKET

27 990:1 268:-/mån

Ord.

36 960:-

29 990:1 355:-/mån

Ord.

44 875:-

Viking Oden LTD kontinentalsängspaket

Skagen ställbart sängpaket

160/180x200 cm inkl. bäddmadrass Supersoft, huvudgavel Matrix och metallben. Zonindelad hel kassett i mellandelen. 120x200, 18 990 kr. 160/180x210, 24 990 kr. Välj mellan 8 färger. Stabil och följsam känsla!

2x90x200 cm inkl. bäddmadrass Pulse Latex, huvudgavel 180 cm och ben. Zonindelad med Cooltex-stoppning. 2x90x210, 28 990 kr. 2x105x200, 34 990 kr. Välj mellan 5 färger Justerbar lamellbotten och stadig känsla!

30%

Tempurkudde Comfort Cloud En av marknadens absolut skönaste kuddar. Följsam med otroligt bra stöd. Ord. pris: 1 995 kr.

TEMPUR KONTINENTALER

Begränsat antal

Ord.

59 045:-

Jensen Ambassadör LTD kontinentalsängpaket 160/180x200 cm. Black Edition, textil black 496. Inkl bäddmadrass Softline II, Gavel Diva, runda aluminiumben 14 cm. 5-zonad resår för bästa följsamhet. Hel kassett.

Cura tyngdfilt Elegance 7 kg Tyngdfilt från Cura med exklusiv look och känsla. 140x200cm. Levereras i presentkartong. Rek. pris: 1 495 kr

Tempur Promise kontinentalsäng

NU

1 390 kr

180x200 cm. 32 990 kr. Rek. pris 47 990 kr. Välj mellan 6 färger. Helt stabil fast känsla!

NU

995 kr

Påslakanset Stormhagen

Sängkammarljusstake 2-pack

150x210 / 50x60 cm. Marinblå eller vit 100% Bomullssatin Ord. pris: 599 kr

2 st ljusstakar i Orrefors Jernverks designserie av Jon Eliasson. Ord. pris: 359 kr Begränsat antal

NU

199 kr

NU

Påslakanset Fjällbacka

Morgonrock Korall

2-dels set, 150x210 / 50x60 cm. Färg; Blå, Sand, Grå och Grön 100% Bomullssatin Ord. pris: 599 kr

Mjuk och len morgonrock av microfleece som ger en perfekt myskänla. Svart och vit. Ord. pris: 599 kr

NU

199 kr

NU

299 kr

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ: SOVKONCEPT.SE HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se

149 kr

Kudde Airbreeze Relax Relax är en kudde, gjord av AirFeel memoryskum, som på ett optimalt sätt följer huvud och nacke genom dess ergonomiska utformning. Rek. pris: 915 kr

NU

495 kr

Handla nu, betala i din egen takt.

Vi reserverar oss för slutförsäljning. Kampanjen gäller dock längst till 2021.11.29

13


BOSTAD

VI HAR VERKTYGEN SOM GÖR RENOVERINGEN ENKLARE!

FOTO: MARIA FÄLDT

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Nytt kök med luckbyte! Välj ny lucka, färg & handtag

ADAPTER MEDIA

14

MÖJLIGHETERNAS KÖK KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

PITEÅ

LÖRDAGSÖPPET 27/11 10:00-14:00

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

GRATIS HEMBESÖK Tel: 0911-166 11

BOOSTA

- din bostadsförsäljning Nå fler potentiella köpare, sälj snabbare och till högre pris genom att annonsera i din lokala gratistidning. Betala bara om bostaden blir såld - annars GRATIS! Mer info -Skanna QR-kod eller skicka e-post till boostad@gratistidning.com

GRATIS - om ej såld!

NÅ ALLA - inte bara de som är på Hemnet!

SKANNA MIG

MER INFO & KONTAKT

Boden Gratistidning är kommunens största tidning och delas GRATIS ut till alla hushåll och företag. Med en BOOSTAD-annons i den når du fler potentiella köpare än någon annanstans. Upplagan är 15 000 exemplar. Den kommer i brevlådan en gång i veckan på onsdagar.

Verkstadsgatan 1, Piteå

pitekok.se


Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

15

Jobbcentralen diplomerade för sitt mångfaldsarbete VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

PITEÅ

SAMHÄLLSBYGGNAD

BUSINESS Förra veckan fick det sociala företaget Jobbcentralen ta emot diplom för sitt mångfalds- och integrationsarbete. ­Företaget har funnits sedan 2009 och har sedan flera år tillbaka ett nära samarbete med Piteå kommun för att hjälpa utrikes­födda till anställning. Diplomeringen genomförds i samband med frukost med näringslivet. Jobbcentralen ekonomisk förening erbjuder hushållsnära tjänster. De erbjuder också en meningsfull sysselsättning och en språngbräda in i arbetslivet för personer som befinner sig utanför ordinarie arbetsmarknaden. – När vi startade företaget hade vi samma ledstjärnor som vi har idag – lönsamhet, ­empowerment för medarbetarna och ­reinvesteringar i utrustning och fler anställda, säger Britt Hällerstrand, ­Jobbcentralen ekonomisk förening. Företaget driver ständigt utvecklingsarbete och testar nya tjänster och produkter mot marknadens förutsättningar. Genom åren har de drivit bageri, butik och fönstertillverkning, idag

­erbjuder de RUT-tjänster och vaktmästeriuppdrag under namnet JC Hem. Sedan 2019 har de ett nära samarbete med Piteå kommuns arbetsmarknads­ enhet med fokus att erbjuda utrikesfödda anställning, vilket för många är deras första jobb i det nya hemlandet. En del blir fastanställda medan de för andra fungerar som en språng­bräda vidare till andra företag. Jobbcentralen – ett föredöme JC Hem är noggranna i sitt sätt att ta emot sina deltagare. De har fått utbildning och stöttning av Piteå kommun och känner ett stort ansvar för att ­förbereda sina deltagare

Jobbcentralens Andrej Spiridonov och Britt Hällerstrand gläds över mångfsaldsdiplomeringen. Foto: Ann-Sofie Boman

kring de förväntningar som arbetsgivare i Sverige har på sina medarbetare. – Att vi som företag har tillräcklig kunskap och bra metoder är jätteviktigt, då kan vi bidra till en förbättrad integration och en inkluderande arbetsmarknad, säger Britt Hällerström. – Vi är jätteglada för JC Hems skull och vi är väldigt nöjda med vårt samarbete. De har aktivt och strukturerat handlett många av våra deltagare så att de

kan ta nästa steg mot egen försörjning. Jobbcentralen är ett föredöme på många plan och vi hoppas att fler kan inspireras av deras vilja att bidra till ett mer inkluderande och hållbart samhälle, säger Fredrik Blom, matchare i Piteå kommun. 17:e diplomet som delas ut Dagens mångfalds­ diplomering var den första sedan Piteå utropade sig till

MR-kommun 24 oktober 2020. Sammanlagt är det 17 företag/organisationer som fått ta emot mångfaldsdiplom sedan starten 2016. Konceptet med diplomeringen har utformats i samverkan mellan Piteå kommun, folkbildare och Företagarna i Piteå. n

Källa: Piteå kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

För dig som vill jobba inom Restaurang

DRÖMMER DU OM ATT HJÄLPA BARN & UNGA? Vi söker fler Trygga Hjältar i Norrbotten. Vill du vara med oss och göra skillnad för barn och unga som växer upp i familjer med missbruksproblematik?

STORA JOBBMÖJLIGHETER: HÖG EFTERFRÅGAN PÅ KOCKAR!

SÖK NU TILL VÅR UTBILDNING OCH BLI BODENS NÄSTA

STJÄRNKOCK

Kontakt Astar: 010-43 44 000 | info@astar.se Kontakt VUX: 0921-627 52 | studievagledare@boden.se Utbildningen är framtgen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Bodens kommun. Utbildningsstart är i februari 2022 och utbildningsort är Luleå. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

www.astar.se


16

Motorblocket

MOTOR

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Varning:

24 meter längre bromssträcka med sämsta vinterdäcket MOTOR Just nu ska hundratusentals bilister byta till vinterdäck. Men det är stora skillnader mellan olika däck, enligt tidningen Vi Bilägares senaste test. Vinterdäck utan dubbar – så kallade friktionsdäck – har blivit allt vanligare de senaste åren, inte minst på grund av att flera städer infört särskilda zoner där dubbdäck är förbjudna. Men det är stora skillnader mellan olika friktionsdäck. Den som väljer fel däck får betala med hela 24 meter längre bromssträcka på is. Det visar Vi Bilägares senaste test av friktionsdäck. I testet behöver det sämsta dubbfria vinterdäcket nästan 75 meter för att bromsa från 50 km/tim till stillastående på is – 24 meter längre än däcket som är bäst i test. Även på våt väg är skillnaderna stora: där kräver det sämsta däcket 13 meter längre bromssträcka från 100 km/ tim. – På 24 meter kan myck-

et hända. Ett barn kan springa ut, eller så riskerar du att krocka med en älg. Prisskillnaden mellan bästa och sämsta däcket blir heller inte så stor som många tror och den som köper sämsta däcken slänger verkligen pengarna i sjön, säger Vi Bilägares däckexpert Nils Svärd. Fakta: Datumen du behöver ha koll på •  Det är krav på vinter  däck under perioden   1 december till 31 mars.   Kravet gäller om det   råder vinterväglag. •  Det är tillåtet med   dubbdäck 1 oktober till   15 april, eller om vinter  väglag råder. •  Vinterväglag innebär   att det är is, snö, snö  modd eller frost på   vägen och om det upp  står frågetecken vid en   poliskontroll är det   polisen som avgör om   det råder vinterväglag   eller inte. Fakta: Vilken typ av vinterdäck? •  Dubbdäck passar bäst

Vi Bilägares senaste test av friktionsdäck visar att den som väljer fel däck får betala med hela 24 meter längre bromssträcka på is.

för den som löper mest   risk att stöta på blankis.   Nackdelen är att bullrar    mer och att de är för  bjudna på vissa gator. •  Nordiska friktionsdäck   är dubbfria däck som är   anpassade för svenska   förhållanden med snö   och is. De är mindre bra   torr väg och fungerar

UPP TÄC

M IL J ÖA

LT E R N A T

riktigt hala på is. Högre ljudnivå än nordiska friktionsdäck, men tystare än dubbdäck. n Källa: OK Förlaget

Här hittar du länkar till Vi Bilägares tester:

Att vara vaken i närmare ett dygn och köra bil mitt i natten är en dålig kombination.

HELT NYA OUTBACK Att komma tryggt hem är den största lyxen

dåligt i regn. Ljudnivån   brukar vara lägre än för  dubbdäck. •  Centraleuropeiska frik  tionsdäck är dubbfria   däck som är anpassade   för milda vintrar med   regn istället för snö. De   ger bra grepp på torr   och våt väg men sämre   grepp på snö och är

K

Det är ungefär lika illa som att köra med en sömntablett i kroppen eller med

IV E T

X Fu e l

0,8 promille

ALKOHOL i blodet

Alltså, nästan som

GROV RATTFYLLA

SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet

374.900:–

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard. ppettider M n-fre 09-17 L r 11-14

V lkommen till oss! PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

3 ÅRS FRI SERVICE

*

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

x

Källa: Sveriges Trafikskolors Riksförbund & www.somnainte.nu


Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

BLACK FRIDAY

17

SERVICE ERBJUDANDE!

15%

Boka din John Deere vinterservice*eller köp en servicesats, före 30 nov och få

RABATT

Om du är osäker inför ditt däckbyte – anlita ett proffs. Foto: SignElements

Motorexpertens sju däckbytartips MOTOR Redan nu är

det tillåtet att byta till vinterdäck, även om det inte råder vinterväglag där man bor. Men det räcker inte att bara byta däck – man måste också komma ihåg att efterdra hjulbultarna efter 5-10 mils körning. Varje år lossnar nämligen hundratals hjul på de svenska vägarna, enligt siffror från försäkringsbolaget Trygg-Hansa. Motorexperten Mattias Pössl, ger sina bästa tips inför däckbytet. Se till att däcken inte är för slitna Mönsterdjupet på vinterdäck ska vara minst tre millimeter, men av säkerhetsskäl bör det gärna vara mer. För sommardäcken krävs ett mönsterdjup på minst 1,6 millimeter. Använd rätt verktyg Använd gärna garagedomkraft och pallbock, men kontrollera först var bilens lyftpunkter är. Se

till att din bil står på ett plant underlag med en växel ilagd och handbromsen åtdragen, innan du sätter igång arbetet. Sätt de bästa däcken bak Oavsett om du har en fram- eller bakhjulsdriven bil bör de bästa däcken, med andra ord de som har störst mönsterdjup eller dubbutstick, sättas bak på bilen. Detta då det minskar risken för sladd när du svänger eller bromsar. Är du osäker – anlita ett proffs Om du är det minsta osäker på hur du byter däck på ett korrekt sätt, bör du vända dig till en verkstad eller däckfirma. De kan även hjälpa dig med förvaring av däck. Kontrollera lufttrycket Rätt lufttryck i däcken sparar inte bara bränsle utan påverkar också däckens livslängd. Kom också ihåg att anpassa lufttrycket efter hur mycket du

Barn är mjuka, bilar är hårda. Så snälla! Sänk farten i trafiken!

lastar. Rekommenderat lyftryck hittar du i bilens instruktionsbok. Kom ihåg att efterdra hjulbultarna Oavsett om man bytt däcken själv eller låtit någon annan göra det är det av stor vikt att man efter några mils körning efterdrar hjulbultarna. Det går att göra med ett fälgkors men har du tillgång till en momentnyckel är det klart bäst så att du inte drar hjulbultarna för löst eller hårt. Är du osäker är det alltid bäst att låta en verkstad göra det. Förvara däcken rätt Om du förvarar däcken hemma, tänk på att undvika hög värme och solljus. Om däcken sitter på fälg ska de staplas eller hängas upp, medan lösa däck ska stå upp med slitbanan mot underlaget och helst roteras en gång i månaden. n Källa: TryggHansa

www.norrmaskiner.se Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Christer 0920-288 960

* Service utföres under jan-feb


FÖRENINGSLIV

18

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

HRF BODEN Hörselskadades förening

Reumatikerföreningen Boden

JULTALLRIK

Julmarknad

Medlems möte på Å-Center Den 13 december Kl: 13.00

Våran lokal på Kungsgatan 20 den 28 november Kl: 13.00-15.00 Vi säljer hembakt bröd och hantverk. Kaffe och fika.

Anmälan till: Hjördis Hansén tel: 070-630 70 76, 17.00-19.00

Julmiddag

M/S Bränna Torsdag 9 december Kl. 17.30

Sista anmälningdag 2 December, BINDANDE.

200:- medlem 395:- ej medlem Bindande anmälan Anmäl er till Vivan Ovefalk tele: 076-805 01 72 Mellan 16.00-19.00 Sista anmälnings dag 1 december.

ÖPPET HUS

skyltsöndag 28/11

kl 12.00-15.00 i vår lokal på Kungsgatan Kom in på en kopp kaffe, pepparkaka och glögg. Välkomna! Pagla skidstadion.

ÅRSMÖTE med julbord inställt pga Covid.

Varmt Välkomna! Styrelsen

Varmt välkomna!/Styrelsen

• Vad vill du gå för kurs/studiecirkel? • Har ni planer på att starta ett musikband?

Inställt möte!

• Vill du jobba extra som cirkelledare?

OBS! Öppet möte på Åcenter den 25 november 2021 är INSTÄLLT p g a virussmitta i boendet.

• Vill din förening samverka med oss?

Bli med i kampen mot osteoporos - benskörhet

Kontakta oss: www.sv.se/norrbotten 0921-17190 SV Boden

Informationen om framtidsfullmakt och testamente flyttas fram.

Styrelsen!

Pagla skidstadion och skidspår stängs för allmänheten p.g.a tävling BODEN Den 10-12 december är ­Pagla skidstadion och konstsnöspåren avstängda för allmän­ heten på grund av sverigecup i skidskytte. Förberedelser inför cupen kommer påbörjas redan under måndagen den 6 december och pågå veckan ut. Allmänheten har tillträde och kan använda spåren fram till och med torsdag den 9/12.

Under fredagen kommer tävlingsåkarna träna inför cupen som pågår lördag till söndag. Varmt välkomna att komma och titta på ­tävlingen som publik!

Källa: Bodens kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

www.osteoporos.org

HEMMAMATCHER

Hildursborg

Division 1 damer

Bodens BK HF vs HK Silwing Troja Söndag 28/11 Kl. 13.30

Division 1 herrar

Följ via Solidsport

Bodens BK HF vs Enköping Söndag 28/11 Kl.16.00

Den bästa motionen är den som blir av!

Till och med vecka 45 har 189698 personer (89,8 procent) fått en dos vaccin mot covid-19.

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i normalläge. Dagens rapport visar att: • 22 ytterligare personer har bekräftats ha sjukdomen covid-19, vilket innebär att totalt 28742 har konstaterats vara smittade i Norrbotten. Uppdateras på vardagar. ! ÄR LIVET BÖCK•ERIdag vårdas

Välkomna!

6 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 1 person på C-IVA. Uppdateras på vardagar.

Handboll www.bbkhandboll.se

• Totalt 292 personer med bekräftad covid-19 har ­avlidit sedan corona­ utbrottets början. ­Uppdateras ej dagligen. • Under vecka 46 testades 2681 personer i Norrbotten för pågående

covid-19-infektion via PCR. 143 av dessa (4,1 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 45 har 189698 personer (89,8 procent) fått en dos vaccin mot covid-19 och 183087 personer (86,7 procent) har fått två doser. (källa: Folkhälsomyndigheten). Uppdateras på torsdagar. Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 före­gående vardag till klockan 08.00 idag. Uppdaterat 23 november. Källa: Region Norrbotten REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Ut i snön och njut

Julmarknad Söndag 28 november, 11.00–16.00

Utställare från Norrbotten med lokalt hantverk och närproducerad mat Träffa jultomten utomhus Kl 12.00 och 14.00:

Ellen Wikberg sjunger i caféet Kl 13.00 och 15.00:

Kören Lyran sjunger i parken Kl 11.30, 13.30 och 15.30:

Visning i Jubileumsutställning 400 år Julpyssel inomhus under dagen Glögg och pepparkakor bjuds utomhus Museicaféet Julfika, julsmörgås och annat gott finns att köpa

Gammeldags och stämningsfull

Julmarknad

4-5 december kl 11.00-16.00 Svartbygården Välkommen! Norra Svartbyn Boka bord 073-033 99 73 • Hantverk • Konst • Cafè • Ute- & inneaktiviter NORRA SVARTBYNS INTRESSEFÖRENING

LIONS CLUB BODEN

Julmarknad Söndag 28/11 Gågatan Boden (Fd Lalus lokaler)

Försäljning av Julsaker • Varmkorv • Drickor Lotteri (dragning direkt) Lokalen sponsras av SBB

LULEÅ CENTRUM Storgatan 2, tel 0920-24 35 02. www.norrbottensmuseum.se

Välkomna!

Lions Boden

Nöje & Evenemang

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

OBS! Det är gratis at t lägga in evenemangen! - länk via QR-kod. Läs mer på boden.gratistidning.com - Med reservation för ev. ändringar av tider, datum och priser.

19


Nöje & Evenemang

20

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

BODEN

KONTAKTA OSS FÖR BOKNING ELLER MER INFO

PRIS FRÅN

995 krr/mån BODEN

Monica Stubé 070-515 80 07, monica.stube@gratistidning.com

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I BODEN GRATISTIDNING Hedenbrovägen 4, Boden 0921 - 133 01 info@garniz.se

www.entrappaupp.se restaurang.garniz 10.30 - 13.00

Teknikvägen 3, Boden 070-399 91 46 torget@bodenbusinesspark.se

RESTAURANG GARNIZ Kyrkkläppen 3, Boden 0921 - 103 51 norri@norrigarden.nu

boden@bastardburgers.se

www.norrigarden.nu Norrigarden 10.30-13.00

Pontonjärvägen 2

Drottninggatan 6 0921-544 84 info@fargaregatan.se

bastardburgers.se 11.00 - 14.00

nov

Helstekt fläskfilé med pepparsås och pommes frites Tandoorikyckling med Tzatziki och råstekt potatis

Tis

nov

Ons

1

dec

25 nov

Fre

Mån Örtpanerad stillahavsspätta med rom och dillsås, citron, potatis 29 Stekt falukorv med vitkålsstuvning och potatismos nov Helstekt kotlettrad med rosépepparsås och potatis

30

www.fargaregatan.se Fargaregatan

Garnisonsgatan 1 0921-518 00 N/A

11.00 - 13:30

Mustig högrevsgryta med primörer, potatis och saltgurka Baconlindad kycklingfilé med dragonsås och ris Bruna bönor med stekt fläsk och ortens falukorv Sjömansbiff med pressgurka Närodlad regnbågsfilé med skagensås, potatis och citron Spaghetti Carbonara med färskriven parmesanost

LADDA HEM APPEN!

Öppet 7-18 Oxfilépasta Saffransrisotto Veckans soppa: Räksoppa

26 nov

Lör

Öppet 9-16 Ingen lunchservering

27

nov Sön

28

Öppet 11-16 Ingen lunchservering

nov

Ingår i lunchen: Sallad, smör, bröd, soppa, måltidsdryck, kaffe och kaka

N/A N/A 10:30 - 15:00

DARA´S THAI & GRILL

Öppet 7-18 Köttfärsbiffar med sås och potatis Plättar med sylt & grädde Veckans soppa: Räksoppa

Tors

www.panelen.nu RestaurangPanelen 10.30 - 13.40

PANELEN

Lunchpris 95 kr kl 07.00–18.00 Lördagar 09.00-16:00 Söndag 11.00-16.00

Tors Ostpanerad fläskschnitzel med grönpepparsås och stekt potatis 25 Spaghetti med köttfärssås och färskriven parmesan nov Skinka och purjolöksfrestelse Fre

Kungsgatan 7, Boden 0921-557 20 info@panelen.nu

nonnamaria.se 10.30 - 14:00

FÄRGAREGATAN

Lunchpris 100 kr, kl 10.30–13.30 900 kr för kuponghäfte/10 luncher, 100 sittplatser

travrestaurangeniboden 10.30 - 14.00

TRAVRESTAURANGEN

NONNA MARIA

www.bastardburgers.se

www.travrestaurangenboden.com

info@travrestaurangenboden.com

http://www.nonnamariase.wixsite.com/sweden

076-566 33 63 nonnamaria.se@gmail.com

BASTARD BURGERS

26

11.00 - 13.30

RESTAURANGEN BODEN BUSINESS PARK

NORRIGÅRDEN Kungsgatan 23, Boden 0921-520 10

Travbanan, Boden 073-024 36 50

www.bodenbusinesspark.com

Ingår i lunchen: Sallad, Bröd, Dryck, Kaffe / Te & Kaka

Travbanan, Boden • 073-024 36 50

BODENS LUNCHER PÅ SAMMA STÄLLE MATOCHMAT.SE

Kungsgatan 49 • 0921-185 54 • 200 sittplatser

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

Veckans tips

Det här är mina fem favoriter just nu, köp hem fyra av varje så klarar du helgerna. Brooklyn Special Effects Alkoholfri (varunr 19028, pris 15,90,-) Sigtuna Non Alco Pale Ale (Nr 1975, pris 15,90) Mikeller Drink’in The Snow (varunr 1967, pris 21,90)

T

emat denna vecka är öl och alkoholfritt till jul- och nyårshelgerna. Vad det gäller ölen så har jag valt från bryggerier i Norr- och Västerbotten, tycker de håller mycket högre kvalitet än de massproducerade julölen. De bästa julölen släpps i det sortiment som kallas lokalt och småskaligt, men då gäller det att sitta redo och trycka i väg beställningen klockan 10.00 på lanseringsdagen, för klockan 10.01 är det mesta tyvärr slut.

ÖL TILL JULBORDET Här har jag valt allround så att det passar både till sillen, laxen och det småvarma. Pite Pale Ale (Nr 31135, pris 37,50) This is How – How to Start a Fire American Pale Ale (Nr 31418, pris 27,90) Bottenvikens Bryggeri Den Låga Solen Saison (Nr 31292, pris 29,90) Tjers Lios Pale Ale (Nr 30607, pris 41,30)

Öl till hårdosten och ­chokladtryfflarna Erik Grödahl – Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

Till den rumstempererade långlagrade hårdosten väljer du

Skellefteå Bryggeri ­Spruce Diamond Frog Lord (Nr 31311, pris 69,30). Chokladtryfflarna får sällskap av This is How – How to Skip Dessert Chocolate Stout (Nr 35106, pris 39,90).

ALKOHOLFRIA DRYCKES­TIPS INFÖR HELGERNA De alkoholfria ölen är bäst i klassen oavsett om det skall vara måltidsdryck eller törstsläckare, jag är djupt imponerad över den höga kvaliteten som många av dem håller. Alkoholfria öl till julbordet eller ­bastubadet Servera gärna 10 – 12 grader.

Uppsala Brygghus Sleigh Ride Non Alcoholic (Nr 11906, pris 17,90) Omnipollo Julmust Sour ­Alkoholfri (Nr 11918, pris 24,80) – för dig som gillar det sura. Bärdryck till det småvarma Rålund alkoholfri Kallpressad 100 % Kallpressad Blåbär (Nr 19039, pris 69,-) – det här har blivit en personlig favorit bland de alkoholfria, riktigt bra.

BUBBLOR TILL­ ­NYÅRSAFTON Det här kan avnjutas genom­ gående hela nyårsafton. Mina ­personliga favoriter är GodDryck, det finns två

anledningar, de har relativt lite socker för att vara alkoholfria och det viktigaste, den svenska stiftelsen GoodCause som äger GodDryck skänker vinsten till välgörenhet. GodDryck No 1 Prestige Cuvée (varunr 19018, pris 119,-) GodDryck No 2 Goda ­Bubblor Rosé (varunr 1969, pris 89,-) – torrast i klassen, endast 14 gram per liter, det är extremt lite eftersom socker är sma­k­ bäraren i alkoholfria viner.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Norrigårdens granar glittrar, i öppenspisen knastrar elden till toner av julens musik

H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

Där finns vi och välkomnar er till årets julbord på Norrigården. 26 november - 19 december

Boka ert julbord på 0921-103 51

Välkommen hem!

Välkomna till julens klassiska smaker

BOKA PÅ 0921-544 84

Vi serverar julbord både lunch och kvällstid från 28/11 till 11/12

Drottninggatan 6, centrumtorget. www.fargaregatan.se

VÄ L KO M M E N T I L L J U L E N S S M A K E R B O E N D E PA K E T 1 4 4 5 S E K / P E R S O N Julbord | Boende del i dubbelrum | Frukost

479 kr per person

27 NOVEMBER, 4 & 11 DECEMBER

Är ni ett stort sällskap, boka i god tid så ni får plats!

L Ä S M E R O C H B O K A PÅ S TO R F O R S E N . S E / E V E N E M A N G

Julbord 124x182.indd 1

2021-11-16 09:36:14

VÄLKOMMEN TILL

TRAVRESTAURANGENS ÅTRÅVÄRDA JULBORD ende framme förra veckan angå Tyvärr var tryckfelsnisse st avhämtning. Beställ fri utkörning. Gäller enda

Jultallrik 165:För avhämtning

senast 22/12 070-227 68 65

Hämtas 23/12 mellan kl. 15-18

Kallt: Inlagd sill med ramslök och citron Krämig sill med senap, timjan och lime Gravad lax med rosépeppar, gin och gravlaxsås Kallrökt lax med smak av pepparrot Varmrökt fläskfilé • Rom och räktoppad ägghalva Rökt älgkorv • Rödbetssallad • Julskinka • Tjälknöl • Kalvsylta Varmt: Köttbullar • Prinskorv • Kokt potatis Glöggmarinerade revbensspjäll • Husets Janssons frestelse

Varmt välkommen! www.travrestaurangenboden.com

Bodentravet & Travrestaurangen bjuder in till ett sprakande julbord i samband med våra kvällstävlingar som avslutar 2021. Det dukas upp ett hemlagat julbord med lokala råvaror såsom fjällröding, renkött och älgkött. Mat, fest och spänning i en suverän kompott. Pris: 349 kr per person exkl dryck. Torsdag 25 nov – V64-kväll, första start 18.20 Torsdag 2 december – V5-kväll, första start 17.45 Söndag 12 december – GS75-eftermiddag, första start 13.45 Ni kan även köpa ett sponsorlopp under tävlingskvällen för 5 000 kr med: • Annons i travprogrammet med namngivet lopp • Speakertext inför loppet • Ett vinnartäcke till segrande ekipage med företagets logotyp Företagsbokningar: Jimmy Landström, marknadschef Bodentravet, 070-236 85 64, jimmy.landstrom@boden.travsport.se

Privatpersoner: Jessica 070-227 68 65 eller Peter 073-024 36 50 alt info@travrestaurangenboden.com

21


Nöje & Evenemang

22

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Lös

KORSORDET v. 47

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter

PARA NORMAL RÄDSLA X-SERIE

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare: Vinst:

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 48.

TAPPA ANDAN

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 29/11 kl. 12.00. Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

FATTIG STADEN I GHOSTBUSTERS

LÄMNADE MAKEN EFTER SIG SNOBB

Boden Gratistidning Hermelinsgatan 1, OBS! 972 34 LULEÅ NY ADRESS

ÄR GOJIRA KOMMER FRÅN BELGRAD

Märk kuvertet ”KORSORD 47”

SÄGER SCHUTZOLÄSKIGT STAFFEL SPÖKE KÄKA NU!

KALMAR LÄN

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/boden

STOR OCH KLUMPIG

GRUBBLA

ICA-STIG

AVGRUND

JACK-O'LATERN

ÖVERJÄST ÖL

SILVER

SKÅL FÖR BELLMAN

VATTENDRAG

SOLGUD

MARCELLO MED GURA

DÅLIG ETT LJUDLÅGMÅTT BUDGETFILM RUSNING

LIKSTRÖM

RYSSJA

TYST!

STYR I APPLELUR

VRÅL

GÖRA BOT

SKRIVER SKRÄCK

TRYGGHETSRÅDET DINKA

PÅ BIL I JAKARTA

FRANKEN -STEIN

SKINER

EFTER PS

BONDCHEF

KORT SOSSE

DELSTAT I NORDÖST

ARKEOLOGI PÅ BIBBLAN

SANKT

PÅ SKEPP I US NAVY

OKÄNT NAMN

STRÖM

SKÄR

TYSKT PLAN & TREHJULING

Melodikrysset 1

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

♥ Vågar du upptäcka nya möjligheter? ♥ Vågar du lyssna efter nya möjligheter? ♥ Vågar du öppna nya tankar? ♥ Vågar du öppna nya dörrar? ♥ Vågar du gör nya mentala val?

Tappar du den? Sök efter den igen! Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.47 - 27 november

Melodikrysset v.47 - 27 november

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Vilken mental kanal har du inställd idag?

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C46. Foto: Shutterstock

NOGJÄNKAGRANN RENS UNDERTUPPLUR SÖKNING

WATTS I THE RING

1 trisslott (Värde 30 kr)

2

3

4 5

6

7 8 9

10

11

12

13

14

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Säg det med en julblomma..

Vinnare av korsord v.46 Vinnare av 1 trisslott:

LÅNGSAM HÄSTGÅNG

GJORDE SUCCÉ M. "THE ACTOR"

M E L T T R

KÄR I 91

DET ÄR VÄGREN

VIRKE

THAT FÖR KONST- ROBBIE FILISOF WILLIAMS

E S

H O V R Ä T T

PRÖVAR DOM GENOM

V I A NÅGON LIGATUR FÖR Ä

A E

P E R F E K T

FULL- HEXADE- VARA KOMLIG CIMALT EN COON FÖR ELVA VERKAN

M B E A F I K F N E K E E T FRISKT

BLEKINGE LÄN

SHEERAN

TUSEN TON

2,71828

ALIEN SOM VILLE RINGA

BALJA

HAR LETTS AV RINGHOLM

E.KR.

"LÄKARE"

DET ÄR SALMING

OGILLAS AV BILL

ENG. KVINNOTITEL

PÅ APOTEKSVARA

EN DRÄKT

CASSIUS CLAY

KLASSISK GÅSFLYGARE

VANLIG GIR I TRAFIKEN

M U S T A S C H K

KURS

R U T T

2

FATTIG OCH GLES

O T Ä M P T Å G S F G Å N

KÄND SLUMPMÄSSIGT VOLVOMAN

SPÅRTRIPP

SOSSE

KRAFT

KRAFT I PLAN

KYLER NER KVÄVE

START SOM ÖPPNAR GROTTA

V S A R E R E S A I S A R G M M VARFULL JÄTTAR

ÖVRE EXTREMITET

TVÅ TUSEN

Vinsten skickas med posten.

6

1

4

7

Adress:...................................................................................................................................................

9

6

Postadress:...............................................................................................................................................

2

3

7

9

2

7

3

5 © Content Central. Halvkrysset 20x13-C45. Foto: Shutterstock

NUKLID

2

8

DÄRFÖR ATT

SMYGTITTARE

7

1

Namn:.....................................................................................................................................................

7

LYRIK

M P A T O V O Y E S S K R I A D Ä R M A R R Ä S C A R A R A D N I L I U

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

5

6

Gerd Holmbom i Boden HADE LITEN RÖD

9

2

6

1

4

7

7

9

8

4

9

4

9

6

7

5

5

8

1

3

6

8

4

3

9

7

1

5 4

6

1

9

5 6

9

1

5

Sudoku vecka 47 Lycka till!

8

3


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 47, onsdag 24 november 2021

Ha en fin 1:a advent på söndag

Bio i Boden SAGA biografen

ÖPPNAR INOM KORT, se nästa veckas annons

TILLFÄLLIGT STÄNGT PÅ BODENS STADSBIBLIOTEK

1-7 DECEMBER Vi byter biblioteksdatasystem och därför kommer både biblioteket och våra e-tjänster att vara stängda dessa dagar.

NO TIME TO DIE

ENCANTO

GHOSTBUSTERS

KARL BERTIL JONSSONS JUL

26/11 19.00

27/11 14.00

1-7/12 STÄNGT

Reserverade böcker står kvar en vecka extra och det tas inte ut några förseningsavgifter. Mer information finns på vår hemsida Bibblo.se och på Facebook och Instagram @bodens.stadsbibliotek

27/11 19.00

Kommande filmer

25/11 STARTAR JULBAKET PÅ OPALEN! Julstjärnor, lussebullar, anisbröd, saffranssemlor, smörgåstårtor, tomtar & grisar av marsipan, vörtlimpa m.m.

SPIDERMAN NO WAY HOME THE MATRIX­ RESURRECTIONS THE KING´S MAN WEST SIDE STORY UTVANDRARNA TILLS SOLEN GÅR UPP

ETERNALS 28/11 19.00

På vår hemsida kan ni kolla kommande filmer samt köpa biljetter. Kassan har öppet tisdag till fredag 15:00-18:00.

Tel: 0921-185 54 www.konditoriopalen.se Öppet vardagar 7.00-18.00, lördag 9.00-16.00, söndag 11.00-16.00 Info@konditoriopalen.www.konditoriopalen.se

28/11 14.00

Vi öppnar 60 minuter innan ­varje film och evenemang – oavsett veckodag. Då kan du köpa både Folketshusboden.se biljetter och snacks.

SING 2 BAMSE OCH VULKANÖN

Dagbio I KRIG MED MORFAR 1 december kl 14 DROTTNING MARGARETA 15 december kl 14.00

Drottninggatan 4, 961 35 Boden • 0921-185 50 • Folketshusboden.se

23


BODEN

Certifierad hundfrisör

Tidsbokning: 070-225 63 22 Ida Söderholm

BLACK WEEK 24-27/11 Monster blötmat på köpet värde 16,90

SPARA 519:-

ORIJEN CAT & KITTEN 1,8KG

249:-

+

Ord. pris 399:-

IAMS 15KG MULTICAT KATTMAT + 10 KG MONSTER KATTSAND

EVER CLEAN 10L KATTSAND

Ord. pris 918:- Max 1/hushåll

199:-

Alla sorter (aktivera kod KV21 i Bonuscard)

399:-

3

Ta för

BLÖTMAT KATT 44-PACK Latz

129:-

Ord. pris 249:- Max 1/hushåll

2

3

Ta för

-20%

BILLIGASTE PÅ KÖPET

GODIS OCH TUGG

BÄDDAR

Till hund och katt.

BLINKHALSBAND

Little & Bigger Attention! Laddas enkelt med USB

-20%

2

BILLIGASTE PÅ KÖPET

79-99:Ord. pris 109-129:-

LEKSAKER TILL HUND OCH KATT

Passa på att prova du också!

-50% MONSTER HUNDMAT

ROYAL CANIN HUND- & KATTMAT

-10% HUNDKLÄDER

-20%

-20% på valfri vara till smådjur eller reptil

Torrfoder, alla storlekar

Klösträd Diablo

60cm med krypin, klösrulle och sittplats.

199:Ord.pris 299:-

Namn:__________________________________________ ________________________________________________

✂

Giltig 24-27/11

AKVARIEFISK

Går ej kombinera med mängdrabatt

Erbjudandena gäller endast på DjurMagazinet i Boden t.o.m. 211127. Kan ej kombineras med andra rabatter eller erbjudanden. Med reservation för slutförsäljning och ev. skrivfel.

Djurmagazinet Hermelinsgatan 1, Boden. 0921-106 92. Måndag-Fredag 10.00-18.00, Lördag 10.00-15.00, Söndag Stängt


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook