Skip to main content

Boden Gratistidning vecka 24, 2021

Page 1

Vecka 24

GRATTIS

onsdag 16 juni 2021

från

SÄLJES från

50:- 100:-

privat.gratistidning.com

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • gratistidning.com/boden

Varje vecka! Väder..............................................sid 2 Service & Tjänster..............sid 4 Bostadsblocket ..........sid 8-13 Jobb & Karriär ............sid 14-16 Motorblocket .............sid 18-19 Korsord .................................sid 26 Evenemang ..............sid 24-27

Krönika Tina Persson sid 6

BOSTAD

Vy över Boden. Foto: Bodens kommun/KOMM

Bostadsblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

sid 8-13

Boden och Luleå i gemensam uppvaktning till regeringen inför den gröna samhällsomställningen Kommunledningarna i Boden och Luleå går nu in med en gemensam skrivelse till regeringen. Kommunerna är ense om ambitionen att fungera som en föregångsregion i

arbetet med att genomföra en hållbar samhällsom­ställning i samband med etableringen av H2 Green Steels nya ­stålverk.

Läs mer på sidan 17.

sid 14-17

MOTOR

Har du höga krav på ditt byggmaterial?

Du som kräver lite mer av sommaren. Motorblocket - varje vecka i Boden Gratistidning.

Välkommen till Bygma!

Kom till oss, vi har det du behöver: • Infästning från Essve • Takavvattning från Plannja • Svart TRP-plåt på lager • Isolering • Markduk • Vägtrummor • Avloppstankar

sid 18-19

Norrbotten sid 20-23 Hela denna bilaga är en annons från

EM HOME ANTNÄS-BODEN

NYA UTEMÖBLER IDAG!? E STA I L AG E R ! SORTIMENT OCH DET M N O R R B OT T E N S STÖ R STA ME BODEN. R A Z I LU L E Å O C H E M H O N I H I T TA R O S S PÅ A LC AT

flätad konstrotting. och välgjord soffgrupp 3+1+1 i öppen MARIENLYST Mycket smakfull bord och dynor. Säljes som komplett grupp inkl.

matgrupp i öppen flätad konstrotting. HUMLE Elegant och mycket bekväm inkl. dynset. snurrplatta. Bord +6st fåtöljer Matbord 150cm med ishink och

NU: 13.995 kr Ord. 15.495 kr

NU: 16.995 kr Ord. 19.695 kr

hög kvalitet. Välj mellan 2H3/3H2 med bra komfort och OREGANO Högryggad hörnsoffa och dynor. 265x205cm komplett inkl. bord färgerna driftwood eller antracitgrå.

NU: 16.990 kr Ord. 17.995 kr

Antracitgrå konstrotmed fällbara ryggstöd i fåtöljerna. FLORENS Nätt soffgrupp 3+1+1 bord och dynor. Säljes som komplett grupp inkl. ting, rejäla dynor klädda i Olefintyg.

NU: 12.995 kr Ord. 15.995 kr

FÅTAL GRUPPER KVAR!

konstrotting till kanonpris! PALLEJA Nätt hörnsoffa i grå med bord och dynor. 198x198cm, komplett möbelset

NU: 7.995 kr Ord. 8.995 kr

med komfort utöver ROSMARIN Mycket rymlig matgrupp och snurrplatta, fåtöljer det vanliga. Matbord med ishink driftwood eller antracitgrå. med fällbart ryggstöd. Färgerna fåtöljer inkl. dynor. Matbord 150cm + 6 st ställbara

NU: 18.995 kr Ord. 22.565 kr

2,5+1+1 i antracitgrå alumiSALVIA Modern stilsäker soffgrupp inkl. soffbord och dynor. nium/textilenerep. Komplett grupp

NU: 14.995 kr Ord. 16.995 kr

ÖPPET TIDER:

TEL 076-146 86 22 10-18. LÖR 10-15. SÖN 12-16. ALCATRAZ, LULEÅ: MÅN-FRE LÖR 10-15, SÖN SOMMARSTÄNGT ANTNÄS: MÅN-FRE 10-18, 10-15. SÖN STÄNGT COVID-19 BODEN: MÅN-FRE 10-18. LÖR ANGÅENDE

ANTNÄS: 0920-301 30 Info.antnas@emhome.se BODEN: 0921-150 01 Info.boden@emhome.se

komfortabel hörnCITRONMELISS Robust och mycket 204x204cm, soffa 2H2 i natur eller grå konstrotting. säljes komplett med bord och dynor.

NU: 11.995 kr Ord. 13.225 kr

du Tack för att besöker oss!

butiken. och oss i till varandra välkommen Håll avstånd ptom är du gång. Har du förkylningssym oss en annan att besöka

www.emhome.se Håll avstånd

Bygma Boden Flygfältsvägen 16, (f.d. VA-laget vid flygledartornet AF1) Mån - fre 06:30 - 17:00 Tel: 0920 27 75 99, info.boden@bygma.se

Sprita händerna

att minska hjälps vi åt visa Tillsammans gen. Ha tålamod, smittspridnin varandra. ta hand om hänsyn och

Bilaga i tidningen

#SMOKEY HAIR

SAXARNA BODEN

DROTTNINGGATAN 16. TEL: 0921-136 00

BEFORE

SMOKEY

ENTER GALLARIA, FÄRGAREG. 12. TEL: 0921-139 50

BEFORE

SMOKEY


ing.com om com

g.com

RATIS

com

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

2

LOKALT VÄDER - BODEN ONSDAG

TORSDAG

16/6

17/6

FREDAG

18/6

SÖNDAG

LÖRDAG

19/6

20/6

VI INFORMERAR 15°C 8°C

17°C 6°C

23°C 12°C

19°C 9°C

17°C 9°C

10 m/s

8 m/s

11 m/s

7 m/s

6 m/s

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

19°C 25°C 28°C 27°C 24°C 20°C 23°C 29°C 23°C 31°C

VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00 Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00 Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

NORRBOTTEN TORSDAG 17/6

26°C 27°C 27°C 30°C 26°C 24°C 33°C 37°C 23°C 30°C

PAJALA 9°

KIRUNA 9°

GÄLLIVARE 12° JOKKMOKK 11° BODEN 14°

PITEÅ 15°

LULEÅ 14°

gratistidningen

BOKA ANNONSERING

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss! POSTADRESS

- kan du lita på ger effekt hög räckvidd ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

Annonspaket

Vxl: 0921-20 12 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Varje vecka • Upplaga 82 000 ex

Monica Stubé

Boden/Norrbotten 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Peder Gidlund

Boden/Norrbotten 070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Victoria Timander Boden/Norrbotten 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

Annonspaket

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 4K 146 500 ex • Upplaga 6K 100 50 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @BodenGratistidning Instagram: #BodenGratistidning

Fyra nummer / år • Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

David Berglund

Boden/Norrbotten 070-495 30 41 david.berglund@ gratistidning.com

Åke Tapani

Boden/Norrbotten 070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

Maria Salonen

Boden/Norrbotten 070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com. Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Boden Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 • Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 • Upplaga 165 000 ex eller fördröjda annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

3

ETT PAR SOLGLAS MED DIN STYRKA

PÅ KÖPET!

*

Den 5/8 kommer Leg. veterinär Lennart Nilsfors till Djurkliniken Öjebyn för att scanna HCM på katter, han utför även PKD, och andra avancerade ultraljudsundersökningar. Lennart Nilsfors har 30 års erfarenhet av ultraljudsundersökningar. Vi är så glada över att kunna hälsa honom välkommen. Ni är varmt välkommen att boka tid på 0911-665 75 eller boka enkelt online. Besök oss på: evidensia.se

BOKA TID REDAN IDAG!

GLASÖGON FÖR DIG MED HÖGA KRAV Snygga, moderna eller klassiska och med maximal funktion - du som har höga krav, kräver också mycket av dina glasögon.

Evidensia Djurklinken • Öjebyn • 0911-665 75

DAGS ATT FYLLA PÅ MED D-VITAMIN!

NYA RÖR!

Vid köp av kompletta glasögon med Zeiss bästa ytbehandling, så bjuder vi dig på solglas med din styrka. Du betalar bara för solbågen. (Värde upp till 8.000:-)*

lt rren enke Öppna dö n e p p Sun-a med Flexyppen redan nu!

*. Kan inte kombineras med andra erbjudanden. Gäller t.o.m 24 juni 2021.

EST. 1968

Man måste vara 18 år för att sola i solarium. Detta innebär att vi kommer ha vår ytterdörr låst. Vi tycker även det känns säkrare att bara ni som solar har tillgång till vår lokal. Ni öppnar den enkelt då ni laddat ner vår app Flexysun. Finns för alla smarttelefoner via App Store eller Google Play.

a Ladda ner

Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

BODEN: Lulevägen 19. Tel: 0921-194 00 • LULEÅ: S. Smedjegatan 9. Tel: 0920-138 88

Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 20/6-2021. Med reservation för slutförsäljning.

BODEN 8-22 alla dagar Svartbyv. 2, Boden 0921-757 80

Färska hamburgare Ica, 452g.

39:-

lä Veckans på

gg

2 för

/st

Hamburgerost Ica, 200g.

38:-

1790

Hamburgerbröd

/hg

Pågen, 416g.

Jumbofrites Ica, 750g.

24

95

Alspånsrökt skinka Nyhlens hugoson

2 för

25:-

/st

2 för

30:-

2 för

49:Grillost

Ica, 200g.

2 för

26:-

2 för

Jätten

30:-

Babyplommontomater Ica, 250g.

Göteborgskex. Paketutlämning till 20.00

Betala enkelt & bekvämt med...

Fruktdryck Kalas, 1l.

Vi säljer:


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

4

Naprapatakuten i Luleå vill ge mer lättillgänglig, enkel, effektiv och prisvärd massage åt folket D

e flesta människor tycker om att få massage. Det känns skönt, avslappnande och kan avhjälpa smärtor. Nu finns en ny massageprodukt för första gången i Norra Sverige och Luleå. Aquamassage gör det möjligt att själv styra över sin massage. Dessutom är den tidseffektiv 15 minuter Aquamassage mot­svarar 60 minuter traditionell hel­ kroppsmassage. ­Aqua­­massage är en amerikansk innovation och har varit etablerad i USA under en längre tid. Även i Norge och andra europeiska länder används Aquamassage. Nu är det alltså Sverige och Norrbottens tur att få ta del av produkten. – För den som driver ett traditionellt massageinstitut så kan det vara svårt att få ­kontinuitet i sin verksamhet.

Med en egen fjärrkontroll kan man själv styra pumparna och på så sätt massera de delar av kroppen man vill.

Kompetenta massageterapeuter blir ofta inte långvariga på sina jobb utan går vidare för att starta egen verksamhet. Det gör att klinik­ägaren får lägga ner mycket tid att rekrytera ny kompetens. Men genom att kunna erbjuda obemannad massage i en Aqumassage får man ett riktigt bra komplement som alltid är tillgängligt, säger Rickard Niia etableringsansvarig av ­Aqua­massage och som har agentavtalet för Aquamassage i norra Sverige. Hur fungerar den? – Aquamassage liknar ett solarium till formen. Invändigt i locket sitter en duk som skiljer kroppen från vattenjetpumparna som ger själva massagen. Med en egen fjärrkontroll kan man själv styra pumparna och på så sätt massera de delar av kroppen man vill. Du styr själv hur hårt tryck du vill ha och hur varmt vattnet ska vara från 30 till 42 grader. Tillsammans med aromatiska oljor och möjlighet att lyssna på musik så skapas en riktigt avslappnande upplevelse. Maskinen är samtidigt väldigt anpassningsbar, menar Rickard Niia.

Detta är en redaktionell annons

Den funkar också perfekt på företag som företagsmassage, hotell eller till en mer avancerad klinisk miljö till exempel på en spaklinik. Den går enkelt att programmera utifrån en kunds behov. Men jag har också privatpersoner, vanligtvis människor med smärta, som köpt Aquamassage som en ren massage­tjänst för att lindra besvärliga smärttillstånd, eller för att öka energin i kroppen säger han. Lägg därtill att en ­Aquamassage är bra investering för någon som vill starta eget. Eller för ett företag som vill ha den till sin personal som företags­ massage. Den kräver inte mer underhåll än vanligt lokalstäd. Vill man ha den för kommersiellt bruk så räcker en kund om dagen för att snabbt gå plus minus noll. Naprapatakuten i Luleå har precis börjat sin etablering av aquamassage i Luleå, och erbjuder den som en ren tjänst till privatpersoner samt försäljning av Aquamassage maskiner, och märker redan ett stort intresse. – Det här är något som verkligen har saknats i norra

15 minuter Aquamassage motsvarar 60 minuter traditionell helkroppsmassage.

­Sverige. Aquamassage passar perfekt här uppe i norr på grund av vårt generellt kalla klimat. Jag vill göra massagen ännu mer ­lättill­gängligt, vilket också är lite av mitt mål med mer lättill­ gänglig, enkel, effektiv och prisvärd massage till folket, säger Rickard Niia.

KONTAKT:

www.naprapatkuten-rn.se

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Luleå & Boden varje torsdag! • Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar

LULEÅ:

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

ALLT INOM MÅLNING

BODEN:

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (jämna veckor)

Råneå - kl.11.00-12.30, busstationen Töre - kl.13.00-13.30, Folketshus Säsongsavslutning 15/6 Råneå.

070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Matjord säljes! för mer info, Pär: 070-525 09 85. 0921-517 17. www.bammark.se

trädgårdsdesign trädgårdsskötsel gravvård fruktträdsbeskärning Anna Lindström 070-273 33 76 info@tradgardsonskan.se www.tradgardsonskan.se

Däckförsäljning och bilhandel

VI PUTSAR FÖNSTER & BYGGER ALTANER Samt fixar dina övriga vår & sommarprojekt Ring så berättar vi mer!

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 • 070-382 81 00 zeniorbemanning.se

SERVICE & TJÄNSTER Vill du också boka Service & Tjänster?

Ring Kent Svanlöv 072-541 58 27 Knösenvägen 50, 961 93 Sunderbyn

Bokning eller frågor – använd formuläret via QR-kod här. Du är också välkommen att ringa oss eller skicka epost till annons@gratistidning.com


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

5

Tors–sön 17/6–20/6 2021

Välkommen till Lidl Boden Kom in till oss på Kaptensgatan 1 för extra fina erbjudanden! Vår affärsidé: Högsta kvalitet till bästa pris. Öppettider: Måndag–fredag 8–21 | Lördag 8–19 | Söndag 9–19

Kycklingbröstfilé

YES Original Maskindiskmedel

• 1 kg • Max 3 st/hushåll

• 72 st • Max 3 st/hushåll

GYLLDA

OSLAGBART!

SUPERPRIS!

-41%

92.80

67.90

59

39.

90 - 35% .

90

0,83 kr/st

-33% SUPERPRIS! Marabou mjölkchoklad & schweizernöt Kungsörnen Gammaldags Idealmakaroner

Norrmejerier Crème fraiche • 200 g • Max 4 st/hushåll

SUPERPRIS!

Upp till -28 % 24.40–25.00

15:-

11,54 kr/kg

2 FÖR

1.3 kg

18:-

45,00 kr/kg

• 200 g • Max 6 st/hushåll

2 FÖR

37.80

25:-

62,50 kr/kg


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

6

spökena i hjärnan får jag ingen hjälp med, de måste vi ta itu med själva

KRÖNIKA Tina Persson

GUDSTJÄNSTER SÖNDAG 20 JUNI

” ”Förlorad och återfunnen

Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

Gudstjänst 10.00 Rörvikskyrkan Anna Grenholm, Lena Engvall

Gudstjänst 11.00 Edefors kyrka Anders Stenman, Julia Magnusson

Högmässa

Se helheten - Stärk din mentala hälsa

J

ag läser i en tidning om hjärnforskare som blev utbränd, borde inte hon veta bättre tänker jag? Borde inte hon ha koll på vad som händer i vår hjärna, när det är det hon forskar om?

Så vad var ett av stegen när jag kraschade i väggen? (Jo jag vet, men jag visste inte bättre just då) Det jag gjorde var att jag bokade tid hos en samtalsterapeut och sen i alla år sen dess, har jag sett till att underhålla min mentala frekvens.

Men varför inte? Kanske det är även här, som t.ex. med en elektriker att dom inte tar hand om hemmets elkablar, för du fixar det sen. Men när är sen då? När huset har brunnit upp eller?

Så om vi började se till helheten även det mentala, så innebär det att vi behöver hitta bra vanor för oss. Precis som att borsta tänderna, för många är det en självklar vana. Så jag tänker varför inte se till att stärka flera små vanor för ett starkare hälsokonto i sommar, även det mentala?

Vår mentala hälsa är så otroligt viktig och det jag vill idag är att få dig att inse och förstå, att du själv behöver stärka din psykiska hälsa. För det jag ser idag är att det är många som inte verkar förstå vad ni själv faktiskt kan göra, utan kör enbart på tills ni har kört er rejält ner i diket.

11.00 Överluleå kyrka Wille Dahl, orgelelev Anna Ahlström-Nilsson, Lena Stenlund

Mässa 16.00 Gunnarsbyns kyrka Anna Grenholm, Lena Engvall

Sommargudstjänst 18.30 Mariakyrkan Wille Dahl, saxofon Anders Stenman, Lena Stenlund

Sommarcafé Onsdag 23 juni 19.00 Rörvikskyrkan Kjell Sandbergs Swingorkester, ­ Rörvikskyrkans kammarensemble, solister

Midsommarfirande Utomhus vid Mariakyrkan 25 juni 10.00 - 27 juni 17.30 Ett lite annorlunda firande i dagarna tre. Du bestämmer själv när och hur länge du vill besöka området vid ­Mariakyrkan. Här finns möjlighet att dansa kring midsommarstången, ta med picknick (även grillplatsen står till förfogande) och olika aktiviteter. Fina priser till den som varit med! Observera att personal inte kommer att finnas på plats samt att avstånd och FHMs ­r­ekommendationer gäller. Läs mer i nästa veckas annons!

Observera att ändringar kan ske med anledning av covid-19

svenskakyrkan.se/boden • 0921-775 00 facebook.com/svenskakyrkanboden

♥

Hjälp, nu gick jag sönder. Varför har inget sagt att jag kommer må så här dåligt? Hur kunde detta hända mig och vad gör jag nu? Hallå, jag behöver hjälp här, vem kan hjälpa mig? Men det många idag glömmer bort och även verksamheter som arbetar med rehabilitering, är att det mentala behöver också hjälp. Precis som en annan kvinna sa i en dagstidning att ”spökena i hjärnan får jag ingen hjälp med, de måste vi ta itu med själva”. Mitt svar är att det finns hjälp, enormt mycket hjälp, men där vi gärna vill skylla på att det där är för dyrt, det där är lyx, det kan eller vågar jag inte unna mig. Eller vad ska andra säga om jag går till någon med mina tankar, jag är ju inget tokfall. Eller kanske så här, tänkt om jag blir så där positiv och väldigt glad. Nej hellre negativ, då är jag som alla andra. Tänkt om jag kommer att sluta med mina vanor som jag egentligen inte tycker om, men som är jag. Tänkt jag som är en ”duktig flicka” får för mig att börja säga nej. För att säga ja till mig själv, för att jag ska må bra. Nämen det är för egoistiskt eller? Tänkt om jag helt plötsligt skulle inse och förstå att det är hos mig förändringarna måste göras, och inte hos alla andra. Nä, usch finns det inte bara ett piller som kan balanser upp mina tankar, måste jag verkligen göra ett jobb själv? Jo, så är det för livet var mitt, möjligheterna var mina, men även ansvaret.

Du behöver faktiskt inte hamna djupt ner i ohälsodiket, om du redan nu väljer att bromsa upp och erkänna att du måste prioritera dig själv, för att hålla i framtiden både för dig själv och dom omkring dig. För någon vecka sedan insåg jag något jag inte hade tänkt på förut, men plötslig insåg jag att min coaching kan vara som när jag arbetade som massageterapeut. När en ny kund kom, så bad jag alltid om att få 3-5 tillfällen, för att se om jag kunde lösa problemet. Därefter tipsade jag om en fortsättning, för att underhålla det vi hade arbetat igenom. Kunden instämde för det mesta, för att massera igenom stela och onda muskler är inte det roligaste, sa en kund och hen fortsatte att underhålla under flera år, tills jag flyttade till Norrbotten. Nu insåg jag likheten när min coachkund sa att nu vill jag underhålla det vi arbetat med. Visst kan jag höra av mig lite då och då för att boka en tid? Absolut, självklart får du det. Det hen också sa var att en livscoach det är ju något alla skulle behöva, någon som först hjälper en att jobba igenom tillsnurrade tankarna och som sen finns där för att underhålla dom. Så tänkt om vi skulle börja se helheten för att stärka framtiden. Vad skulle du kunna göra då? Så varför inte ta hand om den mentala hälsan i sommar, för det är ingen lyx och det är inte en egotripp, utan det är som att sätta på sig syrgasmaskinen som jag pratade om i förra krönikan. Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

7

VILL DU HA LOKALA BUTIKER OCH FÖRETAG IMORGON?

Onsdag 16/6

Luleå (Storheden, Korvgubben) 12.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.00

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Torsdag 17/6

ANVÄND DEM IDAG!

Måndag 21/6

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Lördag 19/6

Tisdag 22/6

Onsdag 23/6

Ingen försäljning i Luleå denna månad.

LOCAL Träffa oss istället www.ronnbacksfisk.se i Boden på HERO Skördefest & Miljödagar 23-25/8 GÅ IN PÅ

Till och med vecka 22 har 99884 personer fått en dos.

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgarBodens för absolut bästa ”Fisk i mycket god sortering!” I samarbete med Köttkvalité. & Vilt

Aktuellt Covid-19 läge i Region Norrbotten Region Norrbotten är i förstärkningsläge. Dagens rapport visar att: • På grund av tekniska problem med anmälningssystemet SmiNet kan inte antalet smittade redovisas. Uppdateras på vardagar. • Idag vårdas 15 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 2 på C-IVA, dessutom 1 på C-IVA utomläns. Uppdateras på vardagar.

Renskav 3kg låda ___ 155 kr/kg Renhamburgare ___ 75 kr/förp Torkad renbog ____ 299 kr/kg 3Hel /kg kr/låda Renskav kg gurpa . . . . . . . ._______ . . . . . . . . . . . .155 . . . . .kr . 480

Renlåda TRÄFFA 100kr Gorpa Torkad bog OBS! BESTÄLL NU! Renrullar OSS Grilltips:

kg . . . . . .renrullar__ . . . . . . . . . . . . .60 . . . kr . . ./förp 1499 kr/låda NYHET /kg 10

Ren el. älgfärs 5kg låda

(källa: Folkhälsomyndigheten). Uppdateras på torsdagar.

• Totalt 266 personer med bekräftad covid-19 har avlidit sedan coronautbrottets början. Uppdateras ej dagligen. • Under vecka 23 testades 3227 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion via PCR. 367 av dessa (11,4 procent) testades positivt för covid-19. Uppdateras på måndagar. • Till och med vecka 22 har 99884 personer fått en dos vaccin mot covid-19 och 57255 personer har fått två doser.

skivad/hel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 185/175 kr/kg . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 340 kr/kg 5 p. . . . . . . . . . . . . 60 kr/st

älgköttslådor för leverans LULEÅEra 23/6, EXTRAPRIS: (Så långt lagret räcker) i september/oktober. Kl 12-18, Storheden, Benfri renstek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Från . NU 239 kr/kg vid Korvgubben eget Renytterfilé . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . NU 329 kr/kg ViKL är 10-16, åter i Luleå igen Rensadelkotletter . . . . . . . . . . . . .slakteri . . . NU 170 kr/kg BODEN 24/6, i slutet av september Reninnanlår . . . . . . . . . . . . . . .Direkt. . . . . . . . . NU 299 kr/kg Centrumtorget försäljning Vi har även med andra produkter Nu tar vi kort och Swish! från bil!

Sifforna över nytillkomna fall samt personer som får sjukhusvård avser tiden från klockan 08.00 föregående vardag till klockan 08.00 idag.

Från eget slak teri

Uppdaterat 15 juni Källa: Region Norrbotten

Vi tar emot kontanter, kort och swish Beställning på hemsidan eller maila direkt

lkvab@hotmail.se• •www.lkvab.se www.lkvab.se• Tel. 0981-302 13 Övre Soppero • lkvab@hotmail.se Övre Soppero • lkvab@hotmail.se • Tel. 0981-302 13 070-28 26 719, 070-29 07 165

A KOLL PRISET

PÅ RIKTIGT!

59

50:/st

LOKALT PÅ RIKTIGT!

30:Majskolvar 2-p

måndag-söndag 8-22 Priserna gäller från onsdag v. 24 t.o.m. 20/6 2021. 0921-728 00 • Mandelvägen 13

A KOLL PRISET 3 för

ICA, Spanien, 400g. Jfr pris 37:50/kg

20:-

30:-

3 för

2 för

/st

Öppet för dig

/kg

ICA, Ursprung Sverige. Jfr pris 59:90/kg.

Nordchark, 1kg. Jfr pris 50:00/kg.

39:-

Norrmejer, Normalsaltat, 600g. Jfr pris: 65:00/kg

90

Kassler

Sävastringen,

ST SÄVA KLIPPET

Direktförsäljning från bil!

Laestadius Kött & Vilt AB

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

LOKALT

Norrgott

Färsk kaffeost!

Minivattenmelon Mat-/Mellangrädde Norrmejerier, 2,5dl. Jfr pris 40:00/lit.

Fruktdryck 3-p

ICA, 3x20cl. Jfr pris 11:11/lit.

Hel, Klass 1, Spanien. Jfr pris 15:00/kg

A KOLL PRISET

15:-

/kg

A KOLL PRISET 4 för

129:Plantjord/Naturgödsel/Täckbark ICA, 40 liter.


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Ofta är solceller helt underhållsfria. Det är dock bra att se över systemet regelbundet. Om det är extremt torrt i kombination med mycket fåglar kan det uppstå behov av rengöring.

Ny utgåva 2021

Beställ Energihandboken

Vanlig geting till vänster, getingbon och honungsbi till höger.

Blott en av fyra husägare har getingsäkrat hemmet

Vill du ha ytterligare 250 tips på hur du kan spara energi i fastigheter kan du beställa Energihandboken gratis på www.Indoor.se

– vidta åtgärder innan midsommar

Äntligen vår! Är det inte dags att ta tag i gården? Fälla ett träd? Klippa häcken? Gräva en grund för en ny boda? Vi gör mer än så, ring oss för

• Markjobb • Trädfällning • Beskärning • Service & Reparationer • Stubbfräsning • Svetsning • Transporter

070-639 90 27 | www.nhservice.se FOTO:MARIA MARIAFÄLDT FÄLDT FOTO:

8

NyttTill kök dig! Köksrenovering 1 000 kr Utbytesluckor Du som beställer ett renoverar, nyttPitekök komplett pitekök uppdaterar och bygger får ett presentkort nya kök helt kr med värde 1 000 hos utgångspunkt dig Hem Ljuvafrån Hem som ska leva i det.

MÖJLIGHETERNAS KÖK MÖJLIGHETERNAS KÖK GRATIS HEMBESÖK Tel: 0911-166 11

Verkstadsgatan 1, Piteå

pitekok.se

En ny undersökning från Anticimex visar att enbart 24 procent av alla husägare har getingsäkrat sitt hus. Det bör man göra inför sommaren för att se till att getingarna inte bygger bo där de kan vara ett problem. Det är dock inte för sent, fram till midsommar finns det mycket man kan göra för att slippa geting­besvär i sommar. Och om man före­bygger problemen slipper man ofta döda getingarna som ­också har en viktig roll i naturen. Vartannat år brukar historiskt bli ett getingår med mycket getingar, men förra året bröts den trenden. Enligt ­Anticimex statistik över geting­ saneringar väntades sommaren 2020 bli en ­getingsommar, men istället blev det ­väldigt få getingar. Det gör att ­prognosen för ­sommaren i år är osäker, men ­antagligen blir det fler ­getingar än förra ­sommaren. Hur det än blir är det en god idé att husägare geting­säkrar runt sitt hus innan midsommar – både för att slippa problemen och att i möjligaste mån undvika att behöva skada getingarna. Det handlar om att sätta insektsnät för ventilationsgaller samt täppa till kvisthål och andra infartsvägar på huset. Det är dock få som har getingsäkrat runt sitt hus – enligt Anticimex nya undersökning bland husägare har enbart 24 procent getingsäkrat runt sitt hus. – En tredje sommar i rad med få getingar har vi aldrig varit med om, så man bör förbereda sig på fler getingar i sommar, säger Anna Whiflock, biolog på Anticimex. Vi försöker därför uppmana husägare att innan mid­ sommar getingsäkra runt

sitt hus för att minska problem med getingar senare under sommaren. Då kan getingarna bygga bo någon annanstans där de och vi får vara ifred. Att uppleva problem med getingar är vanligt och att ha ett getingbo på tomten är ännu mer vanligt. Enligt undersök­ ningen har 47 procent av husägarna under de senaste tre åren upplevt problem med getingar, och 57 procent har haft ett getingbo på eller i anslutning till sitt hus under samma period. Det behöver dock inte vara ett problem med att ha ett getingbo på tomten. Om det sitter på en plats där det inte utgör någon fara eller skapar obehag bör man låta det sitta kvar. – Man bör tänka efter om det är nödvändigt att ta bort ett bo eller om man kan låta det sitta kvar, säger Anna ­Whiflock. Om boet ­r­iskerar att orsaka besvär kan man själv ta bort det när det fort­ farande är litet som en pingisboll. Tidigt på säsongen är det bara en geting i boet, men väntar man blir det snabbt många ­getingar och mot slutet av ­sommaren kan det röra sig om tusentals. Många misstar även bin för getingar – 45 procent husägare svarar i undersökningen att de inte kan se skillnad på getingar och bin. Bin är ludna, är mycket sällan aggressiva och är särskilt viktiga för pollineringen. Även getingar har en viktig roll i naturen. – Getingar hjälper till viss del till med polline­ ringen men framförallt är de väldigt duktiga på att äta upp andra i­ nsekter, såsom larver och flu­ gor, som äter på odlade växter i våra trädgårdar, säger Anna Whiflock.

Anticimex tips på hur du getingsäkrar runt ditt hus: • På våren är det ­getingdrottningen som flyger omkring och letar boplats. Är man orolig att ett getingbo ska anläggas i närheten av bostaden och man ser en flygande geting, följ efter för att lokalisera var den bygger bo. • Förebygg vid platser där getingar gillar att b ­ ygga bon genom att sätta insektsnät för ventila­ tionsgaller samt täpp till kvisthål och andra infartsvägar på huset. • Håll rent från spill och bråte på tomt, uteplats och balkong. Lukten från soptunnor kan locka till sig getingar. • Du kan själv ta bort ett bo tidigt på sä­ songen när det är litet som en pingisboll. Ta bort det på kvällen när getingarna är slöa. Bär skyddande kläder samt ha på dig mössa och handskar. När boet sedan vuxit till sig kan det vara riskfyllt att försöka ta bort det själv. Är man ­allergisk mot getings­ tick ­rekommenderas att man tar professionell hjälp. Fakta om Anticimex ­husundersökning: Undersökningen är ­genomförd under perioden 17 maj till 3 juni 2021 som en webb­enkät via e-postutskick riktad till Anticimex Trygghets­avtalskunder, vilket är husägare som tecknat ett kompletterande skydd till sin husförsäkring. Totalt ­svarade 2050 respondenter på ­enkäten, varav 81 procent har ägt hus i mer än 10 år, 10 ­procent i 5-10 år och 9 procent i mindre än 5 år. per

Källa: Anticimex

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021 Betala med kort eller Swish. Vi tar även kontanter

r o t n a l p r a Som m

Hög tid för byte av fönster, dörrar och garageportar

Roxy och Fresia, buskrosor

6-pack

Petunia, Lobelia kant & häng, Silverek

Jubileumspris

199:-

(ord. 269:-)

ALLTID KOSTNADSFRIA HEMBESÖK MED OFFERT

Köp två för

100:-

ÄVEN INGLASNINGAR TILL ALTAN/TERRASS ELLER BALKONG!

Blanda fritt

Plantjord slutförsäljning Natur kravmärkt 50 liter

Kvarvarande hängväxter Indian Mint, Penningblad, Jordreva, Bacopa

MÅTTANPASSADE GARAGEPORTAR & INGLASNINGAR

59:-

(ord. 79:-/st)

Köp två för

100:-

39:-

Köp tre valfria

Kontakta oss idag !

Växel: 072-52 66 555 Epost: info@wisti.se

10 år

100:-

FÖNSTER • DÖRRAR GARAGEPORTAR

För mer information kontakta oss på: info@magasinv.se

INGLASNINGAR • UTERUM

Pontonjärvägen 5

INDUSTRIPORTAR MONTERING/SERVICE

Öppet tider månd- tors 10-18, fred 10-17, lö-sön-helg 10-15 (kan ändras)

SOMMAR-

ERBJUDANDEN! LAGERVARA LAGERVARA CHELSEA DIVANSOFFA Vändbar, Pocketsits

5.990:-

BARI BÄDDIVAN Tyg: Malmö grå

1 5 % R A B ATT P Å HELA ROWICOS SORTIMENT *

7.995:-

Tyg

LAGERVARA PORTO HÖRNSOFFA Bäddbar. Tyg: Rocco grå

11.490:-

5.990:Skinn

7.990:-

AT ANTAL BEGRÄNS

7.990:-

LAGERVARA

JPRIS! KAMPAN DOVER RECLINER FÅTÖLJ

CHELSEA BÄDDSOFFA Resårsits. Tyg: Inari grå & Mörkblå Sortimentet kan variera mellan butikerna

www.mobelhuset.nu

Se fler erbjudanden & övrigt sortimentet.

LULEÅ STORHEDEN 0920-25 04 60 | GÄLLIVARE 0970-128 00 KIRUNA 0980-151 70 | OUTLET Piteå Norrfjärden 0911-20 00 20

Information ang COVID-19 Vi har öppet som vanligt men vi har respekt för coronaviruset och dess framfart, därför jobbar vi enligt folkhälsomyndighetens direktiv i vår butik.

#mobelhusetskinnmobler

9


10

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

INSPIRATION & ERBJUDANDEN FRÅN COLORAMA

119:-

/kvm

ALTANMATTA

2 och 4 meters bredd, finns i flera kulörer ord 164:-/kvm

JUBILEUMSPRISER PÅ SPABAD Pris från

69.900:. Räntefritt upptill 36 mån

249:COLORAMA TRÄOLJA 2,7 liter. Ord. pris 399:-

Dansa in våren utan stickor i fötterna Äntligen vår! Hög tid att fixa uteplatsen så att hela familjen kan trivas. Oavsett vilket av våra träskydd du väljer så blir det snyggt, skönt och inte minst; hållbart. I vår butik och på colorama.se får du experthjälp för att hitta rätt lösning för just din uteplats! Gäller tom 24/6

Colorama Boden

AdressgatanXX, Ortsnamn. Tel:Lulevägen 0000-00 00 0. 0 35, 961 73 Boden • Tel: 0921-513 00 Öppet: Mån–f re XX–XX. • Öppet: Mån–fre 7–18, Lör 10–14 Lörwww.colorama.se XX–XX . SönXX–XX

TIPS!

AdressgatanXX, Ortsnamn. ring butiken före ditt Tel: 0000-00 00 0. 0 besök såregör vi din order Öppet: Mån–f XX–XX. redo för avhämtning. LörXX–XX . SönXX–XX

Roger & Robert 1991-2021 30 år som färghandlare!


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

DEMIDEKK Infinity är Jotuns bästa utomhusfärg. Ny banbrytande teknik ger överlägsen hållbarhet för kulör och glans. Dessutom är fasadfärgen självrengörande.

Lika vackert, år efter år

ERBJUDANDE!

30%

PÅ DEMIDEKK INFINITY & ULTIMATE FASADFÄRG Gäller fasadfärg burk 10 liter. Gäller t.o.m. 24/6.

MEDLEMSERBJUDANDE! FÅ EN KOSTNADSFRI FASADBESIKTNING

Värde 795:-*

*Gäller dig som är eller blir medlem i mitt Colorama, gäller inom ett avstånd av 2 mil från butiken.

Boka en fasadexpert innan du väljer färg Dags att måla huset i sommar? Boka tid med en av våra certifierade fasadexperter. Då får du hjälp att bedöma fasadens skick, får handfasta råd och även tips på hur du kan sätta en mer personlig prägel på huset.

Äntligen någon som älskar färg Att välja färg handlar om att välja hållbarhet, skydd och hur perfekt resultatet blir. Alcro Bestå Briljant är en ny fyllig fasadfärg som är Svanenmärkt och anpassad för vårt nordiska klimat.

ERBJUDANDE!

30% PÅ ALCRO BESTÅ BRILJANT FASADFÄRG Gäller fasadfärg burk 10 liter. Gäller t.o.m. 24/6.

Roger & Robert 1991-2021 30 år som färghandlare!

Gäller tom 24/6

Colorama Boden

AdressgatanXX, Ortsnamn. Tel:Lulevägen 0000-00 00 0. 0 35, 961 73 Boden • Tel: 0921-513 00 Öppet: Mån–f re XX–XX. • Öppet: Mån–fre 7–18, Lör 10–14 Lörwww.colorama.se XX–XX . SönXX–XX

VI ERBJUDER AdressgatanXX, Ortsnamn. HEMKÖRNING! Tel: 0000-00 00 0. 0 Öppet: Mån–f re XX–XX. Kontakta din butik LörXX–XX . SönXX–XX

11


VID KÖP AV FYRA ARTIKLAR UR ZERO DROP-STÄLLET 12

SÅ FÅR DU DET BILLIGASTE PÅ KÖPET. BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

NU UTÖKAR VI VÅRT SORTIMENT MED ESSVE SKRUV- & INFÄSTNINGSPRODUKTER. KOMBINERA KÖPET TILLSAMMANS MED MASKINHYRA FÖR ATT HÅLLA NERE TRANSPORTKOSTNADER.

#packatoklart Läs mer om hur du packar rätt på bussgods.se

GRATIS ESSBOX MINI VID KÖP AV ESSVE PRODUKTER FÖR 1000 KR GÄLLER EXKL MOMS OCH I NORRBOTTEN

KIRUNA

0980-669 70 kiruna@cramo.com

GÄLLIVARE

0970-644 50 gallivare@cramo.com

LULEÅ

0920-23 35 80 lulea@cramo.com

PITEÅ

0911-23 27 50 pitea@cramo.com

www.cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00

ÄR NI I BEHOV AV EXTRA KONTOR ELLER BOENDE? TILL SALU - 13 MODULER Nyrenoverade och toppfräscha! Klassade som korttidsboende med brandceller, brandklassade dörrar, larm, nödutgångar mm

TILLFÄLLE MOBIL LÖSNING SNABB ETABLERING

Kontakt och mer info po@cab.net, 070-330 40 30


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

ALLT FÖR EN SKÖN SOMMAR

7 552:-

15 995:-

380 kr/mån

747 kr/mån

6RPPDUWLSV

SOMMAR TIPS

-XVW QX KDU YL I\OOW EXWLNHQ PHG PnQJD ´QD HUEMXGDQGH I|U EnGH VWXJD RFK VORWW Kanske en ny säng till er student eller kanske nya sängar i ert sommarhus. 1L YHW YlO DWW YL NDQ RUGQD OHYHUDQV L KHOD 6YHULJH PRW HQ PLQGUH DYJLIW

SÄNG & FÖRVARING

6XQG I|UYDULQJVVlQJ

Roxen ramresår paketpris

Inklusive bäddmadrass och ben. 160/180x200 cm 15 995 kr. Ord. pris: 22 990 kr 80/90x200 cm 8 795 kr. Ord. pris: 12 495 kr Köp till gavel från 3 357 kr.

Inkl. bäddmadrass, metallben och knappad gavel. Finns i 6 färger. 90x200 7 552 kr. Ord pris: 8 590 kr 105x200 cm 8 712 kr. Ord. pris: 9 990 kr 120x200 cm 9 592 kr. Ord. pris: 10 990 kr 160/180 cm 14 507 kr. Ord. pris: 16 185 kr

Snabb leverans! Ca 2 veckor på utvalda färger och storlekar

24 990:-

24 840:-

Snabb leverans! Ca 2 veckor på utvalda färger och storlekar

Snabb leverans! Ca 2 veckor på utvalda färger och storlekar

13 995:660 kr/mån

1 132 kr/mån

1 138 kr/mån

SNABBA LEVERANSER

VÅR

NG SÄ

T SÅLDA ES M

2020

Siljan ställbar

1\D (NHQV (VVHQV NRQWLQHQWDOVlQJ

180x200 cm inkl. bäddmadrass och metallben. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Driftssäker Linak motor. Färg Ljusgrå i storlek 180x200 cm. Ord. pris: 35 990 kr. Köp till gavel Viken för: 2 517 kr. Ord. pris: 4 195 kr

160/180x200 cm. Svensktillverkad kontinentalsäng med 5-zonad pocketresår med mycket god följsamhet för bästa komfort, inkl. bäddmadrass Softex. Bredd från 105-210 cm, samt 210 cm längd. Finns i 8 färger. Ord. pris: 32 890 kr

8 995:-

10 995:-

3 995:ND

530 kr/mån

L A H OS D

A

L

A

IA

LIS

LOK

T

IN

HA

443 kr/mån

ALLTID LÅGT PRIS

Hjälmaren kontinentalsäng 160/180x200 cm. inkl. bäddmadrass och metallben 19 cm. Finns i 6 färger. Färg Ljusgrå i storlek 160/180x200 cm. Ord. pris: 19 995 kr. 120x200 cm 9 495 kr Ord. pris: 13 995 kr. 140x200 cm 10 795 kr. Ord. pris: 15 995 kr. Köp till huvudgavel 160/180 cm bred från 2 517 kr Ord. pris: 4 195 kr

SÄ

NGSP

EC

1<+(7 Jylland ställbart sängpaket

ALLTIDIS! PR LÅGT

80/90x200 cm. Ställbar säng med 5-zonad pocketresår, bäddmadrass i latex och ben. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr 140x200 cm 14 995 kr

Fryken ramresår

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

90x200 cm. Svensktillverkad säng inkl. bäddmadrass. Köp till ben 325 kr/säng. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr

6XQG 1RYD .RQWLQHQWDOSDNHW

160/180x200 cm. Kontinentalsäng med 5-zonad pocketresår. Hel madrasskassett. Inkl. bäddmadrass Trens, gavel och ben. Finns även i: 120x200 cm 8 995 kr. 140x200 cm 9 995 kr

Påslakan Kust

Påslakan Kapelle

Påslakan Fjällbacka

Microfiber. Perfekt för Båt, husbil/-vagn. Torkar snabbt! 2-dels set, 150x210/50x60 cm. Vit och Marinblå Ord. pris: 209 kr

100% Bomullssatin 2-dels set, 150x210 / 50x60 cm. Ord. pris: 599 kr

2-dels set, 150x210 / 50x60 cm. Färg; Blå, Sand, Grå och Grön 100% Bomullssatin Ord. pris: 599 kr

18

159 kr

18

299 kr

18

249 kr

TILLBEHÖR

7lFNH RFK NXGGH L PLFUR´EHU IUnQ /RUG 1HOVRQ

Tempur bäddmadrass Original eller Cloud

0LFUR´EHUNXGGH

0LFUR´EHUWlFNH

Skön kudde i microfiber 50x60 cm Ord pris: 399 kr

Fluffigt och skönt täcke i microfiber. Tyg 100% bomull Ord pris: 749 kr

7x90x200 cm Ord. pris: 6 495 kr

18

18

18

199 kr

MER AV ALLT

499 kr

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ WWW.SOVKONCEPT.SE Handla nu, betala i din egen takt.

*Gäller räntefri delbetalning i upp till 24 månader. Uppläggningskostnad och aviavgifter ingår. Effektiv ränta är vid 24 mån och 10 000 kr, 12,07%. Mer information i butiken eller på www.sovkoncept.se

HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

4 995 kr

Begränsat antal!

Vi reserverar oss för slutförsäljning, kampanjen gäller dock längst till 2021.06.24

Storheden %HWRQJYlJHQ 0 _ 0nQ WRU )UH /|U Sön 12-16 OXOHD#VRYNRQFHSW VH _ ZZZ VRYNRQFHSW VH

13


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

14

Vi Blickar Norrut – Är det nu Sveriges fastighetsmarknad vänds upp och ner? (Del 2) NORRLAND

VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING Tipsa oss: tips@gratistidning.com

Vill ni synas på Business-sidorna i Norrbotten? Kontakta din lokala Gratistidning!

Monica Stubé Norrbotten Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

FÖRETAGANDE

BUSINESS Intresset för Norrland och dess nya expansiva företag växer sig allt större och som vi beskrev i tidigare analys har intresset för fastighetsmarknaden har ökat markant. Med de nya företagen ökar framtidstron i regionen vilket lockar tillbaka utflyttade samtidigt som det attraherar nya invånare till de fyra länens olika kommuner. Under år 2020 presenterade gruvjätten LKAB Sveriges största industriinvestering någonsin i och med bolagets strategi för en grön om­ växling i järntillverkningen. LKAB kommer investera 10 till 20 miljarder kronor per år under kommande 40 åren vilket kommer att tillskapa tusentals nya arbetstillfällen. Under förgående sommar startade även SSAB HYBRIT sin nya pilot­anläggning i ­Luleå i syfte att möjlig­göra ett fossilfritt stål, och kommer även investera flera miljar­ der koronor de kommande åren. I dagarna meddelade Northvolt att de breddar sin ägarkrets med bland annat AP-fonderna och bola­ get tillförs ytter­ligare 23 miljarder i nytt kapital för att kunna öka sin framtida kapacitet och producera batterier för över 1 miljon

bilar per år. Detta medför att ­ytterligare ­anställda till fabriken ­kommer att behövas och hoppet går till att locka över arbetare från pappersindustrin samtidigt som trycket på att få till nya bostäder i kommunerna i regionen ökar. I norra Sverige investeras det även stort i vindkraft och exempel på detta är investeringarna i Europas största vindkraftspark, Markbygden 1101 utanför Piteå, där en rad interna­ tionella investerare och producenter närmar sig en total investeringsnivå på cirka 70 miljarder kronor. Ett annat exempel är Åsele kommun i Västerbotten där investeringarna snart är uppe i totalt 10 miljarder kronor. SBB stärker sin position Som vi beskrev i den

f­ öregående artikeln så tar SBB en allt större position i Norrland och har tagit ett järngrepp om Skellefteå. Bolaget har kommunicerat en vilja av att tillsammans med Skellefteå kommun ta fram byggrätter för att ­möjliggöra byggandet av 1 500 nya lägen­heter i ­kommunen med en ­investering om närmare 3 miljarder. AE Capital förv­ärvade tidigare i april ett större bostadsbestånd i Skellefteå ­innehållande 13 bostads­fastigheter varav ­majoriteten åter­ finnes i centrala Skellefteå. ­Institutionellt kapital genom Rikshem och ­Heimstaden har likaså varit aktiva på ­Luleås bostads­ marknad under de senaste åren. Den ökande aktiviteten på transaktionsmarknaden i Norrland märks av och det är allt fler rikstäckande aktörer som nu bygger och planerar på att bygga nya bostäder inom regionen. Trots den ökande bygg­ nationen så har Norrland tidigare kantas av en lång period med en låg byggtakt vilket har resulterat till ­underskott på bostads­

Byggnationen är som starkast i Umeå, Luleå, Kiruna, Skellefteå och Sundsvall.

marknaden inom vissa kommuner. Stora skillnader ­ ommuner emellan k Bostadsbristen i de fyra norrlandslänen skiljer sig från kommun till kommun. På flera håll står lediga lägenheter tomma sam­ tidigt som det råder stor brist i andra kommuner. Boden, Kiruna, Luleå, Piteå, Skellefteå och Umeå är några av det kommuner som uppger att de har ett underskott på bostadsmark­ naden sedan en tid tillbaka. Dessa kommuner utgör också en övervägande del av den framtida tillväxten. För 20 år sedan stod det kommunala bostadsbolaget i Skellefteå med över 1000 tomma lägenheter och var tvungen att riva hundratals lägenheter och 2014 gjorde

kommunen en stor försälj­ ning av 1000 lägenheter till Heimstaden. I dag planeras det att byggas flera nya bostäder i Skellefteå än i Umeå som tidigare har varit regionens motor. Kommer det räcka? Byggnationen är som ­starkast i Umeå, Luleå, ­Kiruna, Skellefteå och Sundsvall och generellt är planer att byggtakten ska öka än mer och den stora frågan är om de nuvarande och planerade byggna­ tionerna kommer kunna möta morgondagens behov av ­bostäder och service om vi ser till den otroliga investeringstakten inom olika näringar som sker i ­regionen. n Källa: Angermann

NU SÖKER VI INGENJÖRER, AUTOMATIONSTEKNIKER, ELEKTRIKER, UNDERHÅLLSLEDARE OCH BEREDARE TILL MALMBERGET. Är du nyfiken på ny teknik och drivs av att lära dig mer? Ditt arbete kommer att få stor påverkan på vår väg in i framtiden! Varmt välkommen. SE ALLA VÅRA TJÄNSTER PÅ LKAB.COM/SV/KARRIAR/LEDIGA-TJANSTER


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

15

PATOMELLA TAKENTREPRENAD & TAKTJÄNST

ACTAS

SÖKER PERSONAL

konsult

en del av Actas-gruppen

ACTAS KONSULT AB

Actas Konsult finns där för ditt företag i uppstart och utveckling. Våra seniora risk- och projektledare hjälper dig genom processen från förprojektering till driftsättning och slutdokumentation. Vi kan anläggningssäkerhet oavsett om det gäller BAS U eller projektledare på site, eller riskbedömning och CE-märkning av en ny fabrik.

Actas växer och utmaningarna hos våra kunder bara ökar. Vi vill fortsätta att vara en naturlig partner för dem och har idag åtaganden som sträcker sig hela vägen fram till år 2025, vilket ställer krav på att vi får in rätt medarbetare i vår nuvarande expansion. Vi söker därför efter ett flertal nya medarbetare till vår växande organisation.

Malmfälten (Kiruna, Gällivare och Pajala) - Projektledare/ CE. Kusten (Piteå och Skellefteå) - Projektledare/ CE. Korta fakta om jobben

Omfattning: Heltid Varaktighet: Tillsvidare Anställningsform: Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Kvalifikationer

Arbetslivserfarenhet Krav: Projektledare/ Bygg, Anläggning och Mek med kunskap inom CE-direktivet, gärna med erfarenhet från tung BAS-industri – erfarenhet efterfrågas

Om jobbet

Vi söker nu ett flertal erfarna Projektledare/ CE som vill vara med och bidra till vår fortsatta tillväxt i Malmfälten och i Kustregionen. Vi erbjuder en spännande och utvecklande resa där du kommer få vara delaktig i uppbyggandet av Actas Konsult framgång i en roll där du har möjlighet att tillhöra och tillföra något nytt. Vi utökar vår organisation och verksamhet i Malmfälten och vid Kusten med fler inspirerande projekt.

Boden

Piteå

Tätskiktsmontörer Plåtslagare

Tätskiktsmontörer

Luleå Tätskiktsmontörer Plåtslagare

Älvsbyn Tätskiktsmontörer

Kiruna Platschef Tätskiktsmontörer Plåtslagare

Om du har funderingar rörande tjänsterna är du välkommen att höra av dig till VD för Actas Konsult AB Per Danielsson per@actas.se Anmäl ditt intresse genom bifogad CV eller Linkedin-profil eller vår hemsida www.actas.se Sök redan idag då urval sker löpande. Vi vill tillsätta tjänsterna så snart som möjligt.

ACTAS gruppen

För dig som vill jobba inom Restaurang eller bygg och anläggning

Kontaktperson är

Erik Patomella, 070-341 00 85 erik@patomellatak.se Patomella Tak AB bildades 1960 och har därmed lång erfarenhet av tak. Vi har ca 100 anställda och omsätter ca 130 miljoner. Vi använder oss uteslutande av produkter från ledande fabrikanter, som vi vet håller måttet för de stora påfrestningar byggnadskonstruktioner utsätts för.

VAD VILL DU JOBBA SOM?

Målare Snickare Murare Betongarbetare Plattsättare Golvläggare Kock

SNABBASTE VÄGEN TILL ETT NYTT YRKE. YRKESUTBILDNINGAR MED STORA JOBBMÖJLIGHETER!

Kontakt Astar: 010-43 44 000 | info@astar.se Kontakt VUX: 0921-627 52 | studievagledare@boden.se Utbildningen är framtagen och bedrivs i nära samverkan med vuxenutbildningen i Bodens kommun. Utbildningsstart är 13 september och utbildningsort är Luleå. Kontakta vuxenutbildningen för mer information om ansökan och antagning.

www.astar.se

www.patomellatak.se


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

16

ACTAS space

ACTAS SPACE

Actas Space är ett fristående aktiebolag men är en del av Actas Gruppen och tar del av alla logistiska lösningar. Vi arbetar med konsultstöd i alla skeenden som våra kunder verkar i, från förstudie till launch. Vår ambition är att skapa synergieffekter mellan basindustri och rymdindustri!

FÖRETAG I ÄLVSBYN SÄLJES

Actas växer och utmaningarna hos våra kunder bara ökar. Vi vill fortsätta att vara en naturlig partner för dem och har idag åtaganden som sträcker sig hela vägen fram till år 2025, vilket ställer krav på att vi får in rätt medarbetare i vår nuvarande expansion. Vi söker därför efter ett flertal nya medarbetare till vår växande organisation.

Malmfälten (Kiruna, Gällivare och Pajala) - Projektledare/ Projekteringsledare till rymdindustrin.

Företag säljes: Väletablerad och lönsam hemelektronik-butik i Älvsbyn med stabilt kundunderlag. Butiken startade och har funnits i Älvsbyn sedan 1985 och sysslar med försäljning av TV, Mobiltfn och installation av hemelektronik, antennlösningar m.m. Butiken ingår i frivilliga fackhandelskedjan Elon Ljud och Bild. Butiken är fräsch och har flexibel inredning.

Korta fakta om jobbet

Omfattning: Heltid Varaktighet: Tillsvidare Anställningsform: Tillsvidare- eller tidsbegränsad anställning

Ring för kostnadsfri rådgivning

Kvalifikationer

Arbetslivserfarenhet Krav: Projektledare/Projekteringsledare Bygg, Anläggning och Mek – erfarenhet efterfrågas

Om du har en godkänd arbetsskada och godkänd Livränta kan du ha rätt till ytterligare ersättning som du inte vet om.

Vi söker nu en erfaren Projektledare/ Projekteringsledare som vill vara med och bidra till vår fortsatta tillväxt i Malmfälten. Vi erbjuder en spännande och utvecklande resa där du kommer få vara delaktig i uppbyggandet av Actas Space framgång i en roll där du har möjlighet att tillhöra och tillföra något nytt. Vi utökar vår organisation och verksamhet i Malmfälten med fler inspirerande projekt. Om du har funderingar rörande tjänsten är du välkommen att höra av dig till VD för Actas Space AB Josefin Nilsson Valencia josefin@actas.se

Sök redan idag då urval sker löpande. Vi vill tillsätta tjänsten så snart som möjligt.

Vid intresse eller någon fundering kontakta företagsmäklare Anders Öquist Ekstam& Partners 070-271 34 82 Anders.oquist@ekstampartners.se www.exstampartners.se

Du kan ha rätt till ytterligare ersättning

Om jobbet

Anmäl ditt intresse genom bifogad CV eller Linkedin-profil eller vår hemsida www.actas.se

Den ligger på Storgatan centralt i Älvsbyn omgiven av bland annat handel, banker och matställen.

Försäkringsombudshjälpen

ACTAS gruppen

Gunilla Rosvall Tel 073-433 83 08 eller e-posta forsakringsombudshjalpen@outlook.com

RUM UTHYRES I SVAPPAVAARA Renoverade rum uthyres till företag. Anläggningen har totalt 38 rum

För att boka rum kontakta oss redan idag! Ring 070-299 92 79, 070-553 37 62 eller e-posta på sanna@mobilahus.se


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

17

VALGUIDE 2022

Min fråga till kommunpolitikerna!

Vy över Boden. Foto: Bodens kommun/KOMM

Boden och Luleå i gemensam uppvaktning till regeringen inför den gröna samhälls­ omställningen ­Kommunledningarna i Boden och Luleå går nu in med en gemensam ­skrivelse till ­r­egeringen. ­Kommunerna är ense om ambitionen att fungera som en föregångsregion i arbetet med att genomföra en hållbar samhällsomställning i samband med etableringen av H2 Green Steels nya stålverk. I skrivelsen ­redogörs för hur samhällsom­ ställningen är tänkt att ­bedrivas; i fyra delom­råden som täcker Leva och bo, Kompetens­försörjning, Infrastruktur och ­Näringslivsutveckling. Men det kommer att kräva ­omfattande ­insatser som ska genomföras under en ­komprimerad tidplan. Målet är att visa hur en hållbar samhälls­ utveckling kan genom­

föras och utvecklingen som planeras kommer att kunna fungera som en pilot för det hållbara samhällsbyggnads­ arbetet nationellt likväl som internationellt. Totalt beräknas ar­ betet med att driva utvecklingsprojektet kosta ­cirka 151 miljoner kronor. – Norrbotten och ­Västerbotten leder i dag den gröna industri­ revolutionen. Boden och Luleå både kan och vill driva utvecklingen och den gröna samhällsom­ ställningen här uppe. Det är en satsning av nationellt intresse och vi är mycket nöjda med den konstruktiva dialog som förts i frågan med regeringen så här långt. Vi vill fortsätta den dialogen, säger Claes Nordmark, kommun­ styrelsens ordförande i Boden. – Våra två städer har goda ­förutsättningar

Vad skulle det kosta dig ♥ Att avsätta tid för: ♥ Att se över dina vanor? ♥ Att stärka en bra vana? ♥ Att stärka din självkänsla? ♥ Att tänka klart dina tankar? ♥ Dig själv?

Vad skulle hända om du hittade din möjliga och positiva frekvens i sommar? ♥ Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

för att samverka och gå först. Vi blir båda stål- och vätgas­ städer i en ­gemensam industri­region och vi ska vara hållbara i hela ­samhället inför framtiden. Då krävs också en region som ska vara intressant för alla människor att leva, ­bilda familj och driva verksamhet i. Det ­kräver att vi samlar både myndigheter, näringsliv, akademi och civilsam­ hälle. Erfarenheterna av en sådan process kan vara av stort värde även för andra kommuner, säger Carina ­Sammeli, kommunstyrelsens ­ordförande i Luleå.

- Direktlänk till formulär!

Vilka frågor ska vi ställa till politikerna i Boden kommun? Boden Gratistidning ger ut en valbilaga inför valet 2022. Vilken fråga vill du ha svar på från dina politiker? Gå in på vår hemsida: boden.gratistidning.com och klicka på banner eller via QR-kod här ovan, för att komma till formuläret. Senast 4 juni 2022, behöver vi din fråga! Välkommen att vara med och påverka!

Guide inför valet 2022 delas ut med Boden Gratistidning vecka 35, 2022 Val till riksdag, kommuner och landsting äger rum söndag 11 september 2022.

SLOPA PRESSTÖDET

Källa: Bodens kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

- använd den miljarden till vården istället!


18

Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Se upp för vilt på vägarna

Under våren och försommaren stöter bland annat älgkon ifrån sig fjolårskalvarna som då ofta rör sig planlöst. Därför är det stor risk att du möter dem ute på vägarna. Även under hösten och vintern är älgar och annat vilt mer i rörelse än vanligt. Risken att möta vilt på vägarna finns året runt. Var uppmärksam och kör försiktigt, du kan möta dem var och när som helst. Var särskilt uppmärksam i gryning och skymning.

Om en viltolycka inträffar ska man ringa 112

När djur, både vilt och tamdjur, körs på i trafiken måste man alltid ringa 112 och anmäla olyckan, det är olagligt att inte anmäla.

Tänk på att:

• Placera ut varningstriangel och markera olycksplatsen så att jägare med eftersökshund kan hitta platsen. • Markeringsremsan ska hängas på den sida av vägen där viltet försvann. Även om viltet ligger dött på platsen ska man märka ut den. • Se till att du har en viltolycksremsa i bilen. De finns att hämta på polisstationer, bilprovningsstationer och på Trafikverkets regionkontor och förarprovskontor.

Trafikverket upphandlar entreprenörer för att ta bort de djur som dödats och ligger på eller utmed vägarna i det statliga vägnätet inom 1-2 timmar. Samma krav gäller vid järnväg, men där kan det vara svårt att ta sig fram för personalen varför det kan ta längre tid. Trafikverket är medlem i Nationella Viltolycksrådet (NVR) som leds av Polismyndigheten på uppdrag av Näringsdepartementet. Genom samverkan i NVR drivs en eftersöksorganisation som samarbetar för att minska djurs lidande vid viltolyckor. På deras webbplats finns mycket information, bland annat kan du se alla viltolycksrapporteringar och ladda hem deras app "Viltolycka". Källa: Trafikverket.se

GRATISTIDNINGEN - kan du lita på lokal

hög räckvidd

ger effekt

- Jag bokar gärna upp ett säkert telefon-, videoeller promenadmöte...

Företagare - vill du nå alla i Boden? Välkommen att kontakta mig så hittar vi på en bra lösning! En sak till, vill ni ha större spridning så når vi även ut i Norr- och Västerbotten.

Kontaktformulär

Monica Stubé Boden Gratistidning 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com

www.gratistidning.com


Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

19

Gräs- och slyröjare Pris från

29.900 kr + moms

Det blir snabbt varmt för en hund i bil. Foto: Pixabay

Perfect en riktig kvalitétsmaskin. Norrbottens mest sålda?

Så skyddar du hunden i värmen Det blir snabbt varmt i bilen så här års. ­ Varje år dör hundar av ­värmeslag. If vill därför påminna hundägare om att aldrig lämna hunden i bilen, inte ens för en kort stund. ”En bil som står parkerad i solen blir snabbt väldigt varm och det kan innebära livsfara för hunden”, varnar Ifs djurexpert Mariah Hohenthal. Det är inte bara vi människor som ska åka säkert i bilen, även ­hundar behöver färdas i bilen på ett säkert sätt. När bilen står still finns en säkerhets­ aspekt till att tänka på – det blir snabbt varmt. Varje ­sommar inträffar ­tragiska händelser med hundar som lämnats i bilar i stekande sol. – Lämna aldrig en hund i bilen! Även om det är tidigt på dagen, molnigt ute och tem­ peraturen aldrig stiger över 25 grader. Det kan bli mycket varmt i en bil, för varmt för en hund, ­ ohenthal, säger Mariah H djurexpert på If. Om man som privat­ person ser en hund som sitter i en bil så bör man ringa 112 om den är medtagen, annars 11414 om det inte är lika akut. – Är hunden med­ vetslös får man krossa

rutan enligt brotts­ balken 24:4§. Polisen har bra information på sin hemsida, men det är inte solklart att bara krossa rutor då det kan ­anmälas som skade­görelse om inte hunden är tillräckligt medtagen, säger Mariah ­Hohenthal. Hundens storlek, päls, ålder och allmänna ­hälsotillstånd påverkar hur den klarar av de höga temperaturerna. Gamla och sjuka hundar är extra känsliga för värmen. – Varma dagar är det viktigt att se till att ­hunden har skugg­ platser att vara på, och att det finns färskt vatten tillgängligt på många ställen. Tänk också på att asfalten är varm för tassar, gå hellre på gräs om du måste ut mitt på dagen. Promenera hellre tidig morgon eller sen kväll om det är en riktig varm sommardag. Svala blöta handdukar kan vara bra att kyla ner sin hund med om det är mycket varmt, säger Mariah Hohenthal. Sedan corona­ pandemin bröt ut har antalet hundägare ökat ­kraftigt i ­landet. ­Mellan april 2020 och mars 2021 skedde en ökning

Så varmt kan det bli i bilen

LB 185 cm / LB 275 cm V Sidoförskjutning std. åt höger 135 cm / 220 cm.

Vi har det mesta inom gräs- och slyröjare och allt från gåklippare till slåtterkrossar.

med 19 procent jämfört med samma period året ­innan, visar statistik från ­Jordbruksverket.

www.norrmaskiner.se

Ifs tips för hundägare när det är varmt ute:

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt, även mobil 0920-288 950, 953, 951

• Lämna aldrig hunden i bilen, inte ens för en kort stund. • Se till att din hund alltid har tillgång till rent vatten. • Skapa en plats i ­skuggan för hunden ­under heta dagar. ­Hundar med ljus eller tunn päls och naken­ raser kan bli brända i solen, precis som vi människor. De kan behöva skydd i form av solskyddsfaktor. Det finns sådan anpassad för hundar.

PREMIÄR FÖR HELT NYA OUTBACK

• Det finns kylvästar och kyldynor för hundar som du kan använda för att skapa svalka åt hunden. • Om hunden är över­ hettad – kyl ner den med svalt vatten genom att lägga en blöt handduk på den.

Källa: If

SUBARU OUTBACK med Adventure-paketet REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

374.900:–

MILJÖALTERNATIV FINNS

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard.

3 ÅRS FRI SERVICE*

V lkommen till oss! ppettider m ndag-fredag: F rs ljning 09-17 Verkstad 07-16

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extrautrustad.

*Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

20

Hemestra på hemmaplan, underbara upplevelser från kust till fjäll!

Gå in på hemestranorrbotten.se #hemestranorrbotten

PORTALEN NYA TURISMTIDNINGEN AV GRATIS

#hemestranorrbotten

Öppnar för sommaren på Nationaldagen söndag 6 juni kl. 11:00

Öppnar för sommaren på midsommarafton fredag 25 juni kl. 16:00

En lantlig idyll med stor uteservering i Karlsvik. Kolarens ligger vid natursköna Niporna med utsikt över Luleälv.

En sommarkrog med grillat, klassiska rätter, surdegspizza och fullständiga rättigheter.

Här serverar vi dagens rätt, klassiskt fika och en sommarmeny.

Här kan du njuta av den magiska utsikten från vår stora uteservering under sommarkvällarna.

Vi har fullständiga rättigheter.

Boka bord på

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66

Vi finns på First Camp ca 300m från Kolarens Café.

Boka bord på

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66

Kolarens café Kajenbarbistro

kajenlulea

Öppet nu! En familjevänlig kvarterskrog med stor uteservering i hjärtat av Sunderbyn. Vi serverar dagens rätt och en kvällsmeny med fullständiga rättigheter. Kika på vår hemsida för att ta del av aktuella helgerbjudanden och vår cateringmeny.

Boka bord på

070 - 563 55 11 / 070 - 257 65 66


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

21

Vandra, grilla, cykla, bada, andas, upptäck, sov, läs och spring. Hitta din sommaroas hos oss på Skellefteå Camping och Byske Havsbad. Boka campingplats, stuga eller rum. Självklart kan du boka idag och betala senare. Kostnadsfri avbokning gäller fram till en dag innan ankomst. Läs mer om våra generösa bokningsregler på våra hemsidor.

+46 (0)912 612 90 www.byskehavsbad.se

H OT E L L | KO N F E R E N S | R E S TA U R A N G | E V E N T | C A M P I N G

+46 (0)910 73 55 00 www.skellefteacamping.se

VILDMARK ÄR VÄLMÅENDE Utomhus och på vandring. Hör du det – ljudet av din andning? Andas. Fem djupa andetag, du känner hur din kropp slappnar av och din själ lyfter. Sov hela natten igenom. Lyckligt slutkörd. Nästa dag – om igen.

WELLNESSHELG I ABISKO 22-26/9

VÄLKOMMEN TILL EN NY MÖTESPLATS

Följ med våra coacher på vandringsdagar med meditation, aktiv andning, kalla bad och yoga pass. Vi tar lunchen med ut på fjället och njuter av vyer och lugn. På kvällarna lyssnar vi på intressanta föredrag. Du får också en 60 minuters klassisk svensk massage en av dagarna. Bo i delat twinrum med kompisen och njut av Brasserie Fjällkökets fina mat på kvällarna. Det ingår helpension. Läs mer om Wellnesshelgen på vår hemsida. Pris per person i delat twin-rum: 9.945, Vill du hellre ta ett enkelrum går det mot tillägg på 475,-/natt.

Paketpris: 4 dygn

9.945,-/pers (helpension)

B O KA PA D E L PA K E T F Ö R 1 4 9 5 : E L L E R B O KA E N B A N A V I A M ATC H I . S E

Kontakt

BOKA

Tel: 0980-401 00 info@abiskomountainlodge.se W W W. S TO R F O R S E N . S E

Padelpaket 124x182.indd 1

Lapportsvägen 30, 981 07 Abisko 2021-05-26 14:04:12


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

22

Testa våra klassiker!

Internationella

Picknickdagen 18 JUNI

Trivsamt och prisvärt

Hotell & Vandrarhem Vi erbjuder olika former av boende i enkel- eller dubbelrum. Sänglinne, handdukar samt slutstädning ingår alltid i priset. TV och WC finns i samtliga rum, många rum har även privat dusch. Fri internetanslutning i alla rum och gratis parkering för våra gäster. Tillgång till gemensamt kök/allrum för självhushåll och trevlig samvaro.

Skellefteå: Mossgatan E4 Norr (Drive-in)

Luleå: Midgårdsvägen, Storhedsvägen, Betongvägen (Drive-in) samt Storgatan i centrum!

Beställ gärna mat via vår webborder: korvgubben.se

Kirunas centrum ligger 10 minuters promenad bort. Närheten till naturen gör STF Malmfältens Folkhögskola till den perfekta utgångspunkten för vandring och friluftsliv.

Kör modelltåg och se riktiga tåg

BOKA VIA 0980-675 00 ELLER

malmfaltens@kiruna.fhsk.se • 0980-675 00 • Campingvägen 3 • www.malmfaltensfolkhogskola.se

Vårt modelltåg har ingen åldersgräns. Det tål barns nyfikna fingrar. Koppla lok och vagnar, lägga växlar och köra sakta eller fort. Sedan har vi stora tåg, landets näst största samling. I år firar vi Luleå 400 år med att visa vad

”Jag vill ha sommar över precis hela kroppen, inte bara doppa tårna i den”

Malmbanan betytt och betyder för staden. Se våra utställningar, besök museibutiken. Kaffeservering. Öppet juni-augusti må-fre kl 10-16, under juli lör-sön 12-16

Norrbottens Järnvägsmuseum

Arcusvägen 95, 975 94 Luleå, www.nbjvm.se, tel: 0920-250016

FIRA DAGEN MED LUNCH I DET FRIA!

N N I V H C O A G G A T #hemestranorrbotten VINN FINA PRISER I GRATISTIDNINGENS TÄVLING Nu ska fina sommarbilder från Norrbotten premieras. Lägg upp bild med anknytning till Hemester i Norrbotten på instagram med hastaggen #hemestranorrbotten.

1:a pris

Abisko Mountain Lodge Två nätter, två personer Logi i Superiorsvit inkl frukost, lunchpaket samt 3-rättersmiddag i Brasserie Fjällköket. Värde - 7.650,-

2:a pris

GlesbygdsDivan Presentkort på Sångogram levererat av Roger Norén och Carina Henriksson GlesbygdsDivan. Inomhus, utomhus, live eller digitalt. Värde - 4.000,-

3:e pris

Restaurang CG, Luleå Fyra presentkort á 500,på en av Norrlands bästa finedining-restauranger. Med i WhiteGuide. Värde - 2.000,-

För att delta i tävlingen behöver du endast följa @hemestranorrbotten på instagram samt hashtagga bilderna med #hemestranorrbotten. Du får skicka in hur många bilder du vill, och de behöver inte vara tagna den här sommaren! Bilden får inte vara kränkande och är det människor med på bilden måste ni ha deras tillåtelse. Vi förbehåller oss rätten att publicera bilderna på webben och i tidningen. Tävlingen pågår till och med 22 augusti. En jury utser vinnarna och de publiceras i tidningen vecka 34.

Lycka till!

Ernst Kirchsteiger


Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

23

NJUT AV VARMA SOMMAR-

KVÄLLAR HOS OSS! Normala år invaderas Norrbotten av handlande och turistande norrmän. Förra sommaren var gränsen helt stängd men i år öppnas den återigen till glädje för besöksnäringen.

ÖPPETTIDER: TISDAG–LÖRDAG 16.00–22.30 SÖNDAG–MÅNDAG 16.00–21.00 (PIZZABAREN)

NY MENY!

Norge öppnar gränsen efter 15 månader NORRBOTTEN Nu kommer norrmännen till Norrbotten igen. Fredag 11 juni kl. 15 ändrades reglerna för inresa i Norge för norska medborgare. De nya reglerna innebär att de som är fullvaccinerade sedan minst en vecka tillbaka slipper karantän. De måste dock fortfarande testa sig vid gränspassager. Besöksnäringen och gränshandlarna i länet ser positivt på utvecklingen då de norska gästerna är viktiga.

Därmed är det fritt fram för många norrmän som rest in i Sverige att återvända hem utan att tvingas sitta i karantän. Totalt finns det omkring 1,3 miljoner norrmän som uppfyller kriterierna för att slippa inträdeskarantänen. Antalet fullvaccinerade ökar också hela tiden när fler och även yngre får två doser. Beskedet innebär att företag inom gränshandeln och besöksnäringen vädrar morgonluft. Det blir inte en helt normal

sommar men definitivt ett steg åt rätt håll. Redan har de norska besökarna börjar synas på gränshandelparkeringarna. Gränsen stängdes den 12 mars 2020 och sedan dess har det, med några korta undantag, varit stiltje i handeln utefter den norska gränsen. Nu ser gränshandlarna framför sig en period av återhämtning.

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

BOKA BORD PÅ WWW.TAVERNAGUSTO.SE ELLER PÅ TEL: 0920-740 10. RÅDSTUGATAN 7 LULEÅ.

Vad gör ? r a m m o s i du SEMESTERTIPS

Välkommen att uppleva det allra bästa av Skellefteå! Ett stort utbud av aktiviteter och upplevelser kombinerat med fina dagar på stranden, stadsliv och mat för alla smaker. PLANERA DIN SEMESTER PÅ VISITSKELLEFTEA.SE PSSSST!

Följ @visitskelleftea

FÖR INSPIRERANDE UTFLYKTSMÅL OCH STORIES


Nöje & Evenemang

24

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021 PRIS FRÅN

BODEN

KONTAKTA OSS FÖR BOKNING ELLER MER INFO

995 krr/mån

Mikael Arvidsson 072-202 30 46, mikael.arvidsson@gratistidning.com Monica Stubé 070-515 80 07, monica.stube@gratistidning.com Robert Anglöw 070-212 65 45, robert.anglow@gratistidning.com

BODEN

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I BODEN GRATISTIDNING Hedenbrovägen 4, Boden 0921 - 133 01 info@garniz.se

www.entrappaupp.se restaurang.garniz 10.30 - 13.00

Teknikvägen 3, Boden 070-399 91 46 torget@bodenbusinesspark.se

RESTAURANG GARNIZ Kyrkkläppen 3, Boden 0921 - 103 51 norri@norrigarden.nu

boden@bastardburgers.se

11.00 - 13.30

www.norrigarden.nu Norrigarden 10.30-13.00

Kungsgatan 34, Boden

Pontonjärvägen 2 076-566 33 63 nonnamaria.se@gmail.com

bastardburgers.se 11.00 - 14.00

BASTARD BURGERS Lunchpris 115 kr, kl 11.00–13.00 Tors Parmesanbakad rödtunga serveras med krämig dinkelrisotto, 17 soltorkadtomatkräm & fänkålscrudité juni Vegetarisk - Parmesanbakad broccoli serveras med krämig dinkelrisotto, soltorkadtomatkräm & fänkålscrudité Fre Fredagslyx - Fläskfilé serveras med krossad friterad potatis 18 med chili, persilja och parmesan samt en aioli juni Stekt halloumi serveras med krossad friterad potatis med chili, persilja och parmesan samt en aioli Mån Spaghetti Carbonara med svenskt bacon, parmesan 21 samt en tomat- & löksallad juni Vegetarisk - Carbonara med halloumi serveras med parmesan och en tomat- & löksallad och soltorkad tomat samt fetaost Tis

Saftiga medelhavsbiffar med soltorkade tomater, lök och fetaost 22 med en matig grönsallad med bulgur, cocktailtomater och oliver juni Vegetarisk - Svartbönbiffar med sötpotatis och färska örter med en matig grönsallad med bulgur, cocktailtomater och oliver Ons Koreansk BBQ-karré med nudelsallad, 23 stekta grönsaker, sesamfrön och chiliaioli juni Vegetarisk - Sesam- & vitlöksstekta grönsaker med nudelsallad, stekta grönsaker, sesamfrön och chiliaioli Alltid på menyn: Grillad focaccia: Ost & skinka, Kyckling & bacon, Vegetarisk focaccia Sallader: Rödbet & chevrèsallad, Caesarsallad Ingår i lunchen: sallad, hembakt bröd, nykokt soppa, kaffe/te & liten kaka

Teknikvägen 15 • torget@bodenbusinesspark.se • 070-399 91 46

www.panelen.nu RestaurangPanelen 10.30 - 13.40

Kungsgatan 7, Boden 0921-557 20 info@panelen.nu

N/A

FRASSES

www.bastardburgers.se

PANELEN Drottninggatan 49 0921-518 00 N/A

nonnamariase.wixsite.com/sweden nonnamaria.se

10.30 - 13:00

NONNA MARIA

17

18

Stängt pga förberedelser till v75

Tors

17

juni

Stängt pga förberedelser till v75

juni Mån

21

10.30 - 14:00

Lunchpris 95 kr kl 07.00–18.00 Lördagar 09.00-16:00 Söndag 11.00-16.00

juni Fre

N/A N/A

DARA´S THAI & GRILL

Lunchpris 100 kr, kl 10.30–14.00 900 kr för kuponghäfte/10 luncher, 100 sittplatser Tors

travrestaurangeniboden 10.30 - 14.00

TRAVRESTAURANGEN

www.frasses.se/#!/restauranger/boden/105

0921-550 10 N/A

www.travrestaurangenboden.com

info@travrestaurangenboden.com

RESTAURANGEN BODEN BUSINESS PARK

NORRIGÅRDEN Kungsgatan 23, Boden 0921-520 10

Travbanan, Boden 073-024 36 50

www.bodenbusinesspark.com

Fre

18

Helstekt kotlettrad med gräddsås, gelé och potatis Stuvade makaroner med köttbullar

juni

Öppet 7-18 Helstekt kotlettrad med champinjonsås och potatisgratäng

Öppet 7-18 Fläskschnitzel med kryddsmör, bearnaisesås och rostad potatis

juni

Lör

Tis

22

19

Stekt bratwurst med gurkmajonäs och potatismos Pasta carbonara och färskriven parmesan

juni

Raggmunkar med stekt fläsk och lingonsylt Mustig högrevsgryta med primörer, ris, potatis & smörgåsgurka

20

Öppet 9-16 Lunchserveringen på lördagar är inställd tills vidare

juni Ons

23

juni

Sön juni

Öppet 11-16 Ingen lunchservering

Ingår i lunchen: Sallad, smör, bröd, soppa, måltidsdryck, kaffe och kaka

Ingår i lunchen: Sallad, Bröd, Dryck, Kaffe / Te & Kaka

Travbanan, Boden • 073-024 36 50

Kungsgatan 49 • 0921-185 54 • 200 sittplatser

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

N

är jag skriver dessa rader är det högsommarvärme och det är klassiskt rosévinsväder. För egen del är det rosévinsväder året om, det är ett riktigt bra måltidsvin som med glimten i ögat kan beskrivas med orden ”funkar till allt och passar till inget”. Det finns en felaktig uppfattning att de bästa rosévinerna är ljusa, det är något vi kan ”tacka” charterturisterna för det var när de började stoppa isbitar i sin rosé i Provence i början av 1960-talet, som rosévinerna bleknade när isen smälte och vinproducenterna tog efter och började göra bleka roséviner. Tänk bara på alla svenska charterturister som har släpat med sig kaffe, knäckebröd och kaviar till Gran Canaria, som att det inte finns mat och kaffe där, så ta aldrig efter en charterturist oavsett vart den kommer ifrån, för det finns nog ingen grupp av människor som har förstört så mycket mat- och dryckeskultur runt om i världen. För utan turistande engelsmän hade det inte funnits ”Beans on toast” i Benidorm.

Veckans tips

Forma till fyra biffar och stek 2-3 minuter på varje sida. Lägg burgaren på rårakan och toppa med tångrom och servera med räksallad och sås.

Sås 1 äggula 1/2 msk pressad citron 1 krm cayennepeppar 2 tsk dijonsenap 1 krm salt 1-2 dl kallpressad rapsolja 2 msk dill

Smaklig måltid!

Garnering 4 tsk röd tångrom.

Havsburgare med räksallad

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

Räksallad 500 gram räkor med skal 1 stor mango 2 paprikor 1 grön och en röd 1/2 dl grovhackad gräslök

En maträtt, som jag gärna avnjuter till min rosé är havsburgare, ett recept jag hittade i Allt om Mat på 1990-talet. Den kan göras på både torsk och lax, den här gången har jag mixat.

Det här behövs till fyra personer: 250 gram torskrygg 250 gram lax 2 äggulor 1 tsk salt 1 krm vitpeppar Smör eller olivolja till stekning Rårakor 300 gram potatis 1/2 tsk salt Smör eller olivolja till stekning

Gör så här: Sallad Skala räkorna, ansa och skär paprikan i bitar, skala mangon och skär i bitar. Blanda med gräslök och ställ i kylen. Vispa ihop äggula, citron, cayennepeppar, dijonsenap och salt. Vispa ner oljan droppvis till en majonnäs, avsluta med att blanda i dillen. Rårakor Skala potatisen och riv den grovt på ett rivjärn. Pressa ut vätskan och blanda med salt. Forma och stek fyra tunna rårakor. Havsburgare Skär torsk och lax i 1/2 cm stora tärningar. Blanda med äggulor, salt och vitpeppar.

DRYCKESTIPS

Tavel Les Lauzeraies 2020 (Nr 2724, pris 129,-), en mörk rosé som tidigare fanns i de flesta butiker och som vid ett flertal tillfälle har utsetts till Systembolagets bästa rosévin av vinjournalisterna, numera måste det beställas till många butiker, men det tar bara 2-3 dagar. Beställa gärna några flaskor extra, för det här vinet kan sparas ett par år och utvecklas med välbehag. Serveringstemperatur 10-12 grader. Alkoholfritt: Från Leitz i Rheingau, som är en favorit både när det gäller vanligt vin och alkoholfritt vin väljer jag Eins Zwei Zero Rosé (Nr 19024, pris 69,-), serveringstemperatur 10-12 grader.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Hemmamatch DIV 2 NORRA

DEN INBILLADE SJUKE

FREDAG 18 JUNI KL 21.00 (OBS! Tiden)

BBK FF - Umeå FC Akademi Boden Arena

Av Molière Regi Rasmus Lindberg

Kassor öppnar kl. 19.45

Försäljning av hamburgare, varmkorv och hembakat fika m.m.

BBK baren öppnar kl. 18.00

Endast förhandsbokningar och max 56 platser. Bokas på 070-590 25 69

www.bbkfotboll.se

Bli stödmedlem

Swisha valfritt belopp till;

Syns du inte... finns du inte!

Foto: Magnus Stenberg

123 53 83 229 BG 250-9651 Tack!

Den inbillade sjuke 29 juni 18:00 SLUTSÅLT

Boden Business Park, Sävast

­ ­ ­ ­

­ ­ ­

­ ­

7 juli 18:00

Forsbergs G:a handelsbod, Gunnarsbyn

13 juli 18:00

Café Lillån, Harads Biljetter via riksteatern.se/boden

25


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

Lös

KORSORDET v. 24

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter BULKFARTYG BULKBULKFARTYG FARTYG

SVINDEL SVINDEL SVINDEL

EXTRAVAGANT EXTRAEXTRAVAGANT VAGANT GIFT MED SUE GIFT MED GIFT MED ELLEN SUE SUE EWING ELLEN ELLEN TRIBUN EWING EWING TRIBUN TRIBUN SÖVDE FÖRR SÖVDE SÖVDE FÖRR FÖRR

EN LONDONENEN DIALEKT LONDONLONDONDIALEKT DIALEKT

SPARBANKSSPARSPARVIRKE BANKSBANKSVIRKE VIRKE

UTSIKT MODUTSIKT ERNT PRUSTAT UTSIKT MODMODERNT ERNT PRUSTAT PRUSTAT

EN JÄST DRYCK EN JÄST EN JÄST DRYCK DRYCK

BRUTEN BRUTEN

ENERGI ENERGI 50 5050

KÖRDE KÖRDE KÖRDE BESKOW BESKOW BESKOW PILOTKRAFT PILOTPILOTKRAFT KRAFT

VÄRDERA VÄRDERA

EXTRAKT EXTRAKT

BÄR TILL GIN BÄR TILLTILL BÄR GINGIN BETECKNING BETECKBETECKFÖR ÅNGNING NING FARTYG FÖR ÅNGFÖR ÅNGFARTYG FARTYG

Onsdag 23 juni Bodenmix 19:00 - 20:00 - Jazztimman 20:00 - 21:00 - Radio Nytt Liv

Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/boden

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

Melodikrysset v.24 - 19 juni 1

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Tisdag 22 juni Bodenmix 15:00 - 17:00 - Kvällsmackan - (R) Bodenmix 20:00 - 21:00 - Jazztimmen - (R) Bodenmix

Söndag 20 juni Bodenmix 11:00 - 12:45 - Gudstjänst med Pingstkyrkan Bodenmix

RENTVÅDDES RENRENTVÅDDES TVÅDDES EXTRAKT

KÄROMÅL KÄROMÅL

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

Måndag 21 juni Bodenmix 18:00 - 19:00 - Soul Connection - (R) 19:00 - 21:00 - Smakbitar - (R) Bodenmix

Lördag 19 juni Bodenmix 15:00 - 16:30 Joe's garage Bodenmix 18:00 - 19:00 - Soul Connection 19:00 - 20:00 Rasta Reggae Radio 22:00 - 00:00 - Smakbitar - (R) Bodenmix

AB I BERLIN ABAB I I BERLIN BERLIN VÄRDERA

Melodikrysset

Söndag 20 juni 17:30 - 18:30 - Jazztimman - (R) Bodenmix

Fredag 18 juni Bodenmix 18:00 - 20:00 - Kvällsmackan - (R) Bodenmix

OTÄCK HET ERGO OTÄCK OTÄCK GELÉ HET HET ERGO ERGO GELÉ GELÉ

BILLIG GÖR VISS PERIOD MODELL BILLIG VISS BILLIGGÖR GÖR VISS PERIOD PERIOD MODELL MODELL

(R) = repris

Torsdag 17 juni Bodenmix 19:00 - 21:00 - Smakbitar - (R) Bodenmix

Märk kuvertet ”KORSORD 24”

USCH USCH USCH MORAL MORAL MORAL

98,2

Radio Boden

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

FRYSA FRYSA FRYSA SPRÄNGMEDEL SPRÄNGSPRÄNGMEDEL MEDEL

HANDGEMÄNG HANDHANDGEMÄNG GEMÄNG

FM

Vi vill ha din lösning senast måndagen den 21/6 kl. 12.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

DRIVER T-BANA DRIVER DRIVER T-BANA T-BANA FYRA FYRA FYRA

RIKSDAL RIKSDAL RIKSDAL NYSILVER NY-NYSILVER SILVER ENERGI

1 trisslott (Värde 30 kr)

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 25.

KILLE PÅ SÖDER KILLE PÅPÅ KILLE SÖDER SÖDER KÄROMÅL

DYGN DYGN DYGN MODELL STÖRRE MODELL MODELL STÖRRE STÖRRE

STUTEN STUTEN STUTEN FOSFOR FOSFOR FOSFOR

Vinst:

GÖRA NÅGON GÖRA GÖRA TILL SIR NÅGON NÅGON TILLTILL SIRSIR

ÄNGLABORT STAD ÄNGLAOCH ÄNGLABORT BORT STAD TILLBAKA STAD OCH OCH RÄTT TILLBAKA TILLBAKA RÄTT RÄTT

CA 29 ST CACA 2929 STST HÄLSANS VERA HÄLSANS HÄLSANS VERA VERA

EN VILD CA 2,718 FÄRD EN VILD EN VILD CACA 2,718 FÄRD TUNNA2,718 UT FÄRD PUTS TUNNA UTUT TUNNA LANTLIG PUTS PUTS TIDNING LANTLIG LANTLIG TIDNING TIDNING BRUTEN

PÅ BIL FRÅN PÅ BILBIL PÅ TOSCANA FRÅN FRÅN TOSCANA TOSCANA EFTER P.S. EFTER EFTER P.S.P.S. UNGDOMLIGA UNGUNGTRAKDOMLIGA DOMLIGA TORN TRAKTRAKTORN TORN DJURISKT DJURDJUROJUSTE ISKT ISKT OJUSTE OJUSTE

SPRITLAG SPRITLAG SPRITLAG GJORDE JUBILAR GJORDE GJORDE UN PÅ SV JUBILAR JUBILAR UNUN PÅPÅ SVSV FORTFARANDE FORTFORTFARANDE FARANDE

FÖRUTVARANDE FÖRUTFÖRUTVARANDE VARANDE JOD JOD JOD

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare:

© Content Central. Halvkrysset 2013-C23. Foto: Shutterstock

26

2

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till! v.24 - 19 juni

3

4

5

6 7

8

9

10

11 12

13 14 15 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka

Vinnare av korsord v.23 Elvin Ersson i Boden

WIBBLE

Ä GRÄSFÄLT INTE NU KONSERVERAT SKÄRPA

SNABB PÅ SAVANN HALSTER

E G G

DÖDADE GÖR TV & ANNAT SIN BROR KADAVER

K A S

TISSELMAGASIN

S N A R L I K

LIKARTAD HELGA

KORT FÖR RELIURE

FÖRBRYTELSE

KUALA LUMPUR

INGA I TVÅ HAR OCH DELAR MÅNGA

R I K T S E L L I L L L G D E O N Å T A N D A L

EN DRYCK SKOGSKISSE

TRAVE

TERRORGRUPP

BRA TILL ARMHÅLA KNOTT & MYGG KVÄVE

MOTSATS TILL REA

I T U KOLLAR RIKSDAG INNAN "L"

F P

EN STOR VALUTA

Y I E R N N E G A Å L N L A G A L Å L R T A O L R D Y E S S

Internationella

Yogadagen

VERKLIGA

ENTRÉ

GARDNER

PROVINS PRATA STRUNT

VOKAL 2 OCH 3

12 MÅN

ELLER

WRETMAN

VECK

SPANA EFTER

PRÖJSYRKAN

EFTER PS

I

OJÄMN

K A N T I G B A F A L Ö N E R A T O

V Ä G E N

HYSER BATMAN- KÄRLEK VARUSKÅDIS HUS I 08 TILL

ÄR OFTA OTOM GISSAT

FD TYSK ELKONCERN

Ä L S K A R

N K 22/7 PÅ SIDAN AV VÄG

R E N

E K I P A G E

Adress:...................................................................................................................................................

1

1

8

5

7

1 9

4

2 8

3 9

6

8 2

S I V BANA I STORSTAD

T

Vinsten skickas med posten.

2

6 7

6

5 8

5

9

7 5

7

9

7

3 4

3

Postadress:...............................................................................................................................................

HÄST OCH VAGN NAMNSDAG PÅ KVINNODAGEN

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C21. Foto: Shutterstock

F GIFTIG FRÅGA

B R A N D I N G E N J Ö R

1 Namn:..................................................................................................................................................... 4 4 9 1

2

21 juni

Vinnare av 1 trisslott:

HET TEKNIKER

Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

5

4

7

8 6

1

3

5

2 6

5

Sudoku vecka 24 Lycka till!

8 7 4


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 24, onsdag 16 juni 2021

HEMMAPREMIÄR I DIV 3

Bli med i kampen mot osteoporos - benskörhet

Både publik och musikanter har roligt under spelningrna. Foto: Göran Gafvelin

27

Skogså - Luleå SK Söndag 20 juni Kl. 13.00 Åvallen

Varmt välkomna!

www.osteoporos.org

Uppskattad tradition coronainställd BODEN Stig Norbergs sextiotalsorkester är ett kärt återseende för bodensarna och till­ resta norrbottningar varje sommar sedan 15 år. Fyra framträdanden den tredje helgen i juli i Boden med omnejd har blivit en tradition. – Det som började med att vi för femton år sedan återförenade Stig Norbergs dansband från 1966 för att lufta gamla minnen, har vuxit till fyra underhåll­ ningsframträdanden under en helg, säger Åke ­Sundberg, ordförande i Bodens Orkester­ förening och samman­ hållande person, när ­redaktionen träffar honom för en pratstund. – I fjol blev det ingenting på grund av coronan, men i år hade vi planerat att åter­ förenas, som vanligt. Vi hade kontakt med arrangörerna under våren och planerna var långt framskridna, när smittan åter tog fart i Norrbotten, och allt fick ställas in. Det har kommit en möjlighet att vara upp till 100

personer utomhus, där våra konserter också är, men med tanke på den uppkomna situatio­ nen och att det brukar vara större publik än så, så måste vi ta vårt ansvar, och inte riskera ­någonting, fortsätter Åke Sundberg. Stig Norberg bor i Ystad, men är norr­ bottning, och arbetade många år på den stora militärmusikkåren i ­Boden, då Sveriges ­tredje största, innan han flyttade söderut. Stig började som elev 1950, tillsammans med en annan kollega Thord ”Totten” ­Dahlqvist, också trombonist. I dryga sjuttio år har de båda herrarna alltså spelat ihop, även om det numera bara blir en till två gånger om året. På redaktionens fråga hur hösten ser ut för Bodens Orkester­ förening berättar Åke Sundberg att man redan har planerat in en annan tradition, Bodens Storband med hem­ vändare och Andrew­ Sistersdamerna den sista helgen i september

på SAGA-­teatern med Elisabeth Melander som solist. ­Planeringen ­pågår för fullt för ­Bodens ­Symfoniorkester i slutet av oktober med ­gitarristen Fred ­Holmlund och bas­ sångaren Kristoffer Töyrä som solister. Alla tre solisterna verk­ samma söderut, men med rötterna i Boden. Den konserten kan eventuellt flyttas till februari/mars nästa år, berättar Åke. Beslut tas snart. – Angående sommar­ konserterna med Stig Norbergsorkestern känns det tråkigt, både för oss i bandet och den publik som brukar komma, men det allra viktigaste är att vi alla tar vårt ansvar för att få stopp på pandemin, så att människor inte ska behöva drabbas, avslutar Åke Sundberg vårt möte angående den ­närmaste utveck­ lingen på musikfronten för ­Bodens Orkester­ förening i ­coronatider.

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

INS

TÄL L T Spelningarna på Centrumtorget, Norrigården, Hembygdsområdet & Laxholmen inställda pga Corona

Bli medlem i Bodens Golfklubb

Bodens GK Välkommen till Bodens GK och Sävastbanan.

18-hålsbana | Övningsområde | Golfshop | Restaurang

Adress Bodens Golfklubb Tallkronsvägen 2 961 51 Boden

NYBÖRJAR

KURSER

NÄSTA START MÅNDAG 21 JUNI KL. 18 ANMÄLAN & MER INFO

JÖRGENSGOLF.SE

. Svinga lugnt!!!

DAGENS

NYTTJA DITT

FRISKVÅRDS

BIDRAG GOLF ÄR GODKÄNT

LUNCH VARDAGAR

Kolla in vår hemsida för att få veta mer - bodensgk.se

Banan öppen fr o m tisdag 8 juni

Tisdag 8/6 kl 07.00 öppnade vi på ordinarie greener. Tänk nu på att vara noga med att laga nedslagsmärken och lägga tillbaka uppslagen torv så vi får ha en fin bana hela året. #bodensgolfklubb

Telefonnummer Reception: 0921-720 51 Banchef: 070-290 39 33 Proshop: 0921-720 65 E-post: info@bodensgk.se Webb: bodensgk.se


VECKANS ERBJUDANDEN

16/6-20/6

BODEN

3 FÖR

TUC KEX

20:-

Mondelez. 100g. Jfr-pris 66:66/kg.

10:-/st

FRUKOSTKNÄCKE

Wasa. 480g. Jfr-pris 20:83/kg

145:-/st

TOALETTPAPPER MAXIMETER Serla. Helbal, 24-rullar.

LOKAL

MAT

LOKAL

MAT

5 KG

10:-/st GRATÄNG/TEXMEX OST

Coop. 150g. Jfr-pris 66:66/kg.

29 /st

95

POTATIS

25:-/st PARISARE ORIGINAL/BACON

Lindkvist. 5kg. Jfr-pris 5:99/kg.

Pettersons chark. 4-pack. 400g. Jfr-pris 62:50/kg.

n för ora Coop Boden är platse St de ra ve no re Ny 500 ML härlig butik fylld av dig som suktar efter en r av produkter för hela matinspiration, mängde nde i världsklass. hemmet och ett bemöta

R /st COOPMFILÖJE10:N HELA FA Veckans MEDLEMS-

KLIPP!

Varmt välkommen!

KLIPPET!

10:-/kg MAX 2 ST/MEDLEM.

MINIVATTENMELON

Spanien. Klass 1. Ca 1 kg. Kärnfri.

99:/kg

FRYSTA RÄKOR LÖS VIKT Ullmo. Jfr-pris 99:00/kg.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Boden Gratistidning vecka 24, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu