Skip to main content

Boden Gratistidning vecka 08, 2021

Page 1

Vecka 8

SÄLJES

GRATTIS

onsdag 24 februari 2021

från

från

50:- 100:-

privat.gratistidning.com

Gratis till alla hushåll och företag i Boden • Årgång 12 • annons@gratistidning.com • tipsa@gratistidning.com • gratistidning.com/boden

Varje vecka! - Vädret .................................... sid 2 - Service & Tjänster ......... sid 4 - Jobb & Karriär.................. sid 9 - Bostadsblocket..... sid 16-21 - Motorblocket........ sid 22-23 - Korsord............................... sid 24 - Evenemang........... sid 24-27

3295 8-22 alla dagar

Varmkorv

Svartbyv. 2, Boden 0921-757 80

Nyhlens Hugoson, 360/450g

Veckans pålägg

Kokt/rökt herrgårdsskinka Nyhlens Hugoson, 120g

/st

Den kämpande tron sid 6

/st

BODEN

49:Tankar inför helgen

15:-

/st

Alspånsrökt nötrulle Nyhlens Hugoson

/kg

Pettersson chark, 750g

20:-

TUREN

Hel Karré av rapsgris Scan

/st

54

20:/st

95

Sällskapsturen Tävla och vinn

sid 12-14

BOSTAD

1890 /hg

69:-

Gammaldags falukorv

SÄLLSKAPS

Gäller så långt lagret räcker dock längst till söndag 28/2-2021. Med reservation för slutförsäljning.

Lulepalt

/st

Smash/choco cheeze OLW, 100g

Ost- & originalschnitzel

Nordchark, 400g

Scan, 800g Paketutlämning till 20.00

Betala enkelt & bekvämt med...

Vi säljer:

17 årsjubileum 24-27/2 Gilla oss på Facebook

Bostadsblocket Varje vecka i Boden Gratistidning.

sid 16-21

MOTOR

GLITTRA.SE ALLA GARNER

Motorblocket Varje vecka i Boden Gratistidning. sid 22-23

Använd koden garn20

20% RABATT

Besök oss gärna på plats! Lokalt Gräsrotsinitiativ ger scenkonst digitalt sid 27

S T URE Måndag-fredag kl 10-18 lördag kl 10-15

14

GATA N

Boden • 0921-102 80

Kom ihåg att registrera dig i Lulebos nya, egna lägenhetsköer och samtidigt ñ\WWD ŌYHU GLQ VSDUDGH NŌWLG $OO LQIRUPDWLRQ ðQQV SÆ OXOHER VH

Stor gratisparkering!


ing.com om com

g.com

RATIS

com

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

2

LOKALT VÄDER - BODEN ONSDAG

TORSDAG

FREDAG

LÖRDAG

SÖNDAG

24/2

25/2

26/2

27/2

28/2

Onsdag 24/2

Luleå (Storheden, Korvgubben) 10.00-14.00 Antnäs (Ica Sörbyhallen) 15.00-17.00

-5°C -13°C

6°C -7°C

4°C -2°C

2°C -3°C

1°C -7°C

2 m/s

3 m/s

3 m/s

2 m/s

2 m/s

Torsdag 25/2

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-17.00

Lördag 27/2

Luleå (Storheden, Korvgubben) 11.00-15.30 Färsk kaffeost!

GÅ IN PÅ www.ronnbacksfisk.se

Här kan du se våra ”VIP” erbjudanden och körschema. Anmäl dig så får du ett mail dagen innan som vi finns på din ort. Vi borgar för absolut bästa kvalité. ”Fisk i mycket god sortering!”

TEMPERATUR STÄDER Umeå Stockholm Göteborg Köpenhamn Oslo Helsingfors London Rom Madrid Paris

TURISTORTER Gran Canaria Nice Málaga Mallorca Rhodos Alanya Bangkok Dubai New York Orlando

7°C 11°C 6°C 12°C 8°C 2°C 10°C 18°C 10°C 14°C

NORRBOTTEN

VI INFORMERAR

TORSDAG 25/2

VÅRA MANUSSTOPP för garanterad korrektur fredagar kl. 12.00

20°C 18°C 17°C 15°C 18°C 17°C 34°C 26°C 7°C 23°C

KIRUNA -7°

Tryckfärdiga annonser måndagar kl. 12.00

PAJALA -10°

Maila gärna in era bokningar och manus på: annons@gratistidning.com

GÄLLIVARE -8° JOKKMOKK -8° BODEN -7°

PITEÅ -5°

LULEÅ -6°

gratistidningen

BOKA ANNONSERING

Boka annons eller frågor - välkommen att kontakta oss!

- kan du lita på ger effekt hög räckvidd

POSTADRESS

ÄNNU STÖRRE SPRIDNING

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

Annonspaket

Vxl: 0921-20 12 20 Boka: boka@gratistidning.com Manus: annons@gratistidning.com Tipsa: tipsa@gratistidning.com Webb: boden.gratistidning.com

ANSVARIG UTGIVARE

Peder Gidlund, 070-590 95 69 peder.gidlund@gratistidning.com

Mikael Arvidsson Boden/Fyrkanten 072-202 30 46 mikael.arvidsson@ gratistidning.com

Monica Stubé

Boden/Norrbotten 070-515 80 07 monica.stube@ gratistidning.com

Peder Gidlund

Boden/Norrbotten 070-590 95 69 peder.gidlund@ gratistidning.com

Victoria Timander Boden/Norrbotten 070-543 33 35 victoria.timander@ gratistidning.com

PRIVATANNONS DOITYOURSELF

Varje vecka • Upplaga 82 000 ex

Annonspaket

Annonspaket

Varje månad (löning) Upplaga 4K 146 500 ex • Upplaga 6K 100 50 ex

Webb: privat.gratistidning.com

SOCIALA MEDIER - FÖLJ OSS Facebook: @BodenGratistidning Instagram: #BodenGratistidning

David Berglund

Boden/Norrbotten 070-495 30 41 david.berglund@ gratistidning.com

Åke Tapani

Boden/Norrbotten 070-330 50 67 ake.tapani@ gratistidning.com

Maria Salonen

Boden/Norrbotten 070-620 99 22 maria.salonen@ gratistidning.com

Daniel Engberg

Boden/Norrbotten 070-920 16 47 daniel.engberg@ gratistidning.com

Ni kan även gå in på boka.gratistidning.com eller skicka e-post till boka@gratistidning.com.

Fyra nummer / år • Upplaga 110 000 ex norrbotten.com

Glad Sommar

Sommartidning vecka 27 • Upplaga 122 500 ex

Norgetidning vecka 21 • Upplaga 165 000 ex Tryck: Tryck i Norr, Luleå Upplaga: 15 000 ex Ansvarig utgivare: Peder Gidlund, 070-590 95 69, peder.gidlund@gratistidning.com Annonspriser: Se www.gratistidning.com

Distribution: Alla hushåll och företag av Svensk Hemleverans. Betalningsvillkor: 10 dgr netto. Efter förfallodagen debiteras ränta med gällande diskonto +8% . Utgivningsdag: Onsdagar.

Manusstopp: Radisannonser fredag 15.00. Företags- och föreningsannonser fredag 12.00. Annonsgranskning: Boden Gratistidning förbehåller sig rätten att avböja olämpliga annonser.

Reklamationer: Reklamationer beträffande annonser skall göras inom 3 dgr beträffande fakturor inom 10 dgr. För fel i annonser är tidningen utan ansvar för eventuell skada på grund av uteblivet eller felaktigt införande

eller fördröjda annonssvar. Boden Gratistidning ansvar är begränsat till högst annonskostnaden. Org. nummer: Boden Gratistidning ges ut av Svenska Civildatalogerna AB, 556348-5928.

Copyright: Observera att annonser i Boden Gratistidning innefattas av Copyright (upphovsrätt). Får ej införas i annat media utan tillstånd. För mer information/tidningen på nätet: www.gratistidning.com.


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

3

A KOLL PRISET

3 för

Bacon

ST SÄVA KLIPPET

ICA, 140g Jfr pris 69:05/kg

39:-

29:-

A KOLL PRISET

4 för

PÅ RIKTIGT!

Gammeldags Falukorv Petterssons, 750g Jfr pris 52:00/kg

39:-

39:/st

/st

Norrgott

Normalsaltat, 600g Jfr pris 65:00/kg

A KOLL PRISET

Picnicbog

2 för

ICA, ursprung Sverige, ca 1200g Jfr pris 39:00/kg.

Kaffe

Löfbergs Lila, 450g Jfr pris 55:56/kg

ST SÄVA KLIPPET

LOKALT

/kg

35:-

A KOLL PRISET

A KOLL PRISET

20:-

Öppet för dig

måndag-söndag 8-22 Priserna gäller från onsdag v. 8 t.o.m. 28/2 2021. 0921-728 00 • Mandelvägen 13

100:-

/st

Gifflar

Pågen, Vanilj & Kanel, 280-300g. Jfr pris 58:33-62:50/kg

Gröna druvor

Kärnfria i ask, 500g, Klass 1, Sydafrika. Jfr pris 40:00/kg

Apelsin i nät

15:/st

Klass 1, Spanien, 1 kg. Jfr pris 15:00/kg

VI KÖPER GULD & SILVER Kom och låt våra guldspecialister värdera dina smycken gratis och förvandla dem till pengar. Vi köper även:

Guld och silver smycken Tandguld Matsilver Klockor Mynt Gamla sedlar Tackor

Boden, Quality Hotell Bodensia fredag den 26/2 kl. 10-17 lördag den 27/2 kl 10-16

OBS! Vi följer hälsomyndighetens anvisningar och är mycket noga med hygienet. Kom inte till värderingnen om du känner dig sjuk. Tack!

Välkommen till en fri värdering! tel: 079-313 09 70


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

4

SERVICE & TJÄNSTER VARJE VECKA I DIN GRATISTIDNING

Våra kompetenta seniorer ger dig tid till annat

Luleå & Boden varje torsdag! • Böle rundpotatis • Böle mandelpotatis • Gårdens egna nötkött & lyxköttfärs • Kalix Ägg • Kaffeost • Gårdens korvar

LULEÅ:

VI SKOTTAR ÅT ER! • Garagetak • Infarter • Altaner Boka kontinuerlig skottning eller per tillfälle.

Bergnäset - kl.09.00-09.30, Kioskpiraten Södrahamn - kl.10.00-11.00, OKQ8 minipris Björkskatan - kl.11.30-12.00, Coop parkeringen Skutviken - kl.12.30-13.30, Coop Arena Gammelstad - 14.00-14.30, Badhuset

Däckförsäljning och bilhandel

Bygg • Målning • Fastighetsstäd • Flyttstäd • Trädgårdsjobb

ALLT INOM MÅLNING

RUT- och ROT-tjänster

BODEN:

Bodensia - kl.15.30-16.30 Godisarenan - kl.17.00-18.00

Kontakta

KONTAKTA OSS FÖR EN KOSTNADSFRI OFFERT.

Tisdagar varannan vecka Råneå & Töre: (jämna veckor)

Lotta Arenvall Hallbom 070-378 44 22 zeniorbemanning.se

Råneå - kl.11.00-12.30, busstationen Töre - kl.13.00-13.30, Folketshus

Vi ger dig tid till annat

Ring Kent Svanlöv 072-541 58 27 Knösenvägen 50, 961 93 Sunderbyn

Köldgräns -25°C 070-241 83 72 Säljare Lastbil www.bolepotatis.se

Lorentz Hedqvist 072 699 69 92 bodensmaleri.se

Kontakta Peter, tel: 070-559 89 88 E-post: peterseniortjanst@gmail.com www.peterseniortjanst.se

STORSTÄD? HEMSTÄD?

SNÖSKOTTNING RING SÅ SKOTTAR VI

070-223 77 33 WSU AB BODEN - LULEÅ F-SKATT, TAKSKOTTARE MED CERTIFIKAT

STÄDGRUPPEN • 073-840 24 00

Erbjudande: Kontakta: Mikael Arvidsson 072-202 30 46 mikael.arvidsson@gratistidning.com

380 kr ex.moms/per införande*

*Gäller vid annonsering minst 10 veckor. Ord pris 900 kr/vecka.

Boka varje vecka - minst ett år 220 kr ex. moms/per införande.

VISSA FRÅGOR HAR INGA ENKLA SVAR.

Varje dag blir vi kontaktade av ensamma och utsatta unga som vill att någon vuxen tar dem på allvar. Smsa bris50 till 729 09 så ger du 50 kronor och hjälper oss att fortsätta svara.

#SMOKEY HAIR

SAXARNA BODEN

DROTTNINGGATAN 16. TEL: 0921-136 00

BEFORE

SMOKEY

ENTER GALLARIA, FÄRGAREG. 12. TEL: 0921-139 50

BEFORE

SMOKEY


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

5

17 årsjubileum 24-27/2

Hundfoder

Acana Grass-fed lamb 11,4kg Light & fit 11,4kg Ranchlands 11,4kg Small adult 6kg Orijen 11,4kg Original Regional Red Fit & Trim

Torrfoder, hund & katt

Hundfoder Purina

100:12-14kg

10%

200:RABATT

RABATT

RABATT

PURINA

Advancing Life

Four Friends

Hundfoder

Four Friends Adult, Small adult 3kg

NYHE T

godis och tuggring i 3 nya smaker

149:Ord. 279:-

20% RABATT

17%

Gäller Uncented Lavender Spring garden Litter free paws

Kattmat

Four Friends 300g

Hundtäcken

MUSH FÄRSKFODER

Ever Clean kattsand 10 liter + provpåse acana på köpet

20%

+

169:Bozita 400g

19:-

RABATT

Ord. 59:-/st

rabatt

Hunddyna med nanoteknik 60cm med självrengörande yta

Ord. 399:-

Klippis 0921-102 80 • Klipp • Trim • Bad • Kloklipp

Boka tid hos Sandra!

Utökad service!

ALLA GARNER

Nu har vi hemkörning av varor

RABATT

Ring 0921-10280, skicka meddelande via Facebook eller maila: info@vackertass.se

Gäller 24-27/2

Stor gratisparkering! Måndag-fredag kl 10-18 lördag kl 10-15

på valfri vara

Gäller på ord. pris, ej beställningsvaror. Går ej att kombinera med andra erbjudanden. Gäller ej foder, kattsand eller strö. Gäller ej Garnbutiken. Kupongen gäller 24-27/2 2021.

20%

Gäller i Bodens närområde mot en mindre kostnad. Vi skickar även garn och djurartiklar per post. Vi kan också packa dina varor för avhämtning på vår parkering.

Gäller ej beställningsvaror. Med reservation för tryckfel och slutförsäljning.

20%

ST U RE

14

Gilla oss på Facebook

GATA N

0921-102 80 Sturegatan 14 961 33 Boden

✃

199:-

Kupong klipp ut


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

6

TANKAR INFÖR HELGEN

DIGITALA LIVESÄNDNINGAR Söndag 28 feb

”Den hjälpande tron” Digitala livesändningar, inga besök sker på plats. Du ser gudstjänsterna på: www.svenskakyrkan.se/boden eller facebook.com/svenskakyrkanboden Rörvikskyrkans gudstjänster finns på http://live.rorvikskyrkan.se

Nu firas även gudstjänster på plats i litet format dvs. max 8 besökare. Föranmälan krävs, telefonnummer finns under resp. gudstjänst.

Gudstjänstmed nattvard 11.00 Mariakyrka Victoria Svärd-Wärme, Rebecca Asplund 076-773 76 15

Gudstjänst 10.00 Rörvikskyrkan Samuel Folkesten, Julia Magnusson

Gudstjänst 11.00 Överluleå kyrka Anna Grenholm, Carl Anders Markström 0921-775 00

Gudstjänst 11.00 Gunnarsbyns kyrka Wille Dahl, saxofon Anna Ahlström-Nilsson, Lena Stenlund

Gudstjänst 11.00 Edefors kyrka Tommy Persson, Andreas Printz 0928-108 51 senast fredag 12.00

”You’ll Never Walk Alone”

Digitalt livesänt musikcafé från Mariakyrkan torsdag 25 februari 19.00 Häll upp en kopp kaffe och njut av kvartett ur Luleå-Gammelstads manskör med Lennart Johansson. Niklas Thornéus, dragspel Ur programmet: You’ll Never Walk Alone, Minns du den sommar, Over the Rainbow, Summertime. Sändningen ser du på: www.svenskakyrkan.se/boden eller facebook.com/svenskakyrkanboden

Har du förlorat någon i covid-19?

Den pågående pandemin har på något sätt berört och berör oss alla. För dig kanske det har inneburit förlust av någon närstående, anhörig eller vän. Därför erbjuder vi nu möjligheten till samtalsgrupp för dig som vill träffa andra i samma situation. För att få reda på om intresse finns vill vi att du hör av dig till Lennart Åström, präst 0928-108 52 eller Charlotte Unée, diakon 0921-775 71. Träffarna är tänkta att bestå av 4 personer (exkl. ledare) och kan ske dag- eller kvällstid enligt överenskommelse. Plats: Församlingsgården, Strandplan 25, Boden

Fasteaktionen 2021

Just nu pågår årets fasteaktion ”Under samma himmel” ACT Svenska kyrkans internationella stöd- & hjälparbete satsar extra intensivt för att samla in pengar till projekt över hela världen. Du kan läsa mer på www.svenskakyrkan.se/act där du även kan ge en gåva och/eller bli månadsgivare. Eller ge direkt: Swish 9001223, Plusgiro 90 01 22-3

svenskakyrkan.se/boden • 0921-775 00 facebook.com/svenskakyrkaniboden

Andra söndagen efter fastan

DEN KÄMPANDE TRON Jag läste i en av våra kvällstidningar att restaurangen Dog Bakery i Stockholm serverade semlor till hundar. Häri fick jag en liten associationstråd till veckans krönika. Även om den haltar som vanligt. Jag läste även att semlor har exporterats till USA där de också blivit mycket omtyckta. Förra tisdagen firade vi fettisdagen med att vi svenskar åt mängder med semlor. 132 ton mandelmassa, 211 ton grädde till sex miljoner semlor på en och samma dag. För något år sedan läste jag även om hur man i Överkalix pyntat en rondell med en jättesemla. Det finns ingen ände på fantasin när det gäller att exploatera denna goda bakelse. Det finns chokladsemla, vegansemla och även en semla med ölsmak. Min käresta har hittat ett recept på semla som slår allt annat. Det är salt, hjortronsalt, mycket jäst, ihopkopplad med en vanlig vetedeg. Mandelmassa, florsocker och grädde ingår förstås i det goda. Semlan blir oerhört luftig och god i smaken. Problemet den här tiden på året, när det heter fastetid, det är att jag har väldigt svårt att fasta från dessa godsaker. Det har blivit allt svårare att knyta skorna eftersom magen tar emot. Jag skyller min övervikt på all den medicin jag tar för mina olika krämpor, vilket förstås inte är sant. Jag bara rör mig så mycket mindre på grund av min värk. Bästa medicinen vore att jag rörde på mig mera, vilket min kära hustru påminner mig om ganska ofta. Söndagens tema är, ”Den kämpande tron”. I texten möter vi en kvinna som försökt att hitta den rätta medicinen för sin dotter. Hon ropar ut i sin nöd till Jesus med ett, ”Herre hjälp mig”. Kvinnan kämpar, gråter, ropar, ber, hon

gör allt för att få Jesu uppmärksamhet. Hon har den tron att Jesus är den som kan hjälpa hennes dotter, att han har den rätta medicinen. Visst känner vi igen oss i denna kvinna. De flesta av oss har, eller har haft, en kamp med Gud. Vi ropar och har ropat i vår bönekammare, ”Gud lyssna till mig, Gud hör mig!”. Jag vet inte hur många gånger som jag bett och andra har bett för att mina krämpor ska släppa. Men helt klart är att de flesta av oss har mött den tyste Guden. Men i trotsig tro har vi i alla fall ropat till honom om bönesvar. Vår värld är full av människor som i helig trots griper efter Guds löften. Jesus verkar ignorera kvinnan i texten och svarar henne: ”Det är inte rätt att ta brödet från barnen och kasta det åt hundarna”. Kvinnan ger inte upp utan svarar: ”Hundarna äter ju smulorna som faller från deras herrars bord”. Och så, helt plötsligt, kommer bönesvaret. ”Kvinna din tro är stark, det ska bli som du vill”. Helt plötsligt i vår bönekamp, i vår gråt, i vår förtvivlan, kan vi ibland få höra rösten från tronsalen, in i våra egna liv, in i vår längtan, in i vår splittrade tillvaro. ”Det ska ske dig som du tror”. Tänk att en dag ska du och jag sitta till bords med himmelens och jordens skapare. Där finns ingen sorg, sjukdom, värk eller tårar. Festsalen är då dukad, kanske inte med semlor, utan det är framdukat till festmåltid. Föremålet för festen, det är han som hela fastetiden och påsktiden handlar om. Det är Jesus som inbjuder dig och mig till denna fest. Vilken dag det ska bli! Visst vill du vara med? Allt gott. En skön helg önskar jag dig. Gösta Degerman


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Är du 65 år eller äldre? Då kan du snart boka tid för vaccinering mot covid-19. Du som är 85 år eller äldre får inom kort ett brev med erbjudande om vaccinering mot covid-19. Tillgången till vaccin styr sedan i vilken takt alla mellan 65-84 år får sina erbjudanden. Boka tid för vaccinering direkt när du får ditt brev. Alla som är 18 år eller äldre kommer att erbjudas vaccin. De äldsta och mest sårbara får vaccin först. Fortsätt att följa råd och rekommendationer även när du har vaccinerat dig. Din vaccination kan rädda liv.

Läs mer om vaccin mot covid-19 på 1177.se

7


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

8

FRÅN SVENSKA MYNDIGHETER

Ha det så trevligt när ni åker skridskor grillar marshmallows diskuterar politik spelar kort bygger snögubbe pysslar fågelskådar kallbadar. Men kom ihåg att hålla avstånd.

Det är allas skyldighet att ta ansvar. Läs mer på krisinformation.se eller ring 113 13.

Vaccination mot covid-19 för dig som har hemtjänst eller trygghetslarm BODEN Kommunen kommer att bistå Region Norrbotten i vaccination av dig som har hemtjänst eller trygghetslarm. Region Norrbotten ansvarar för vaccination av dig som har hemtjänst. Nu har emellertid regionen

och kommunen kommit överens om att kommunens socialförvaltning kommer att bistå regionen i vaccinationsarbetet. Därför kan du boka tid för vaccination hos kommunen. OBS: detta gäller endast dig som inte har påbörjat vaccination. Om du har

hunnit få en första vaccindos behöver du inte boka tid. Källa: Bodens kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Lärarnas löner efter i Norrbotten Lärarlönerna har stigit de senaste åren, men ligger fortfarande efter andra akademiker­löner. Även i Norrbotten tjänar en typisk lärare mindre än personer med motsvarande utbildning. Det visar unik statistik som Lärarförbundet tagit fram från SCB. I Norrbottens län tjänar en gymnasielärare med minst tre års efter­ gymnasial utbildning i genomsnitt 37 700 kronor i ­månaden. Grund­­skol­ lärare tjänar 35 000 kronor. Genomsnittet för alla akademiker i Norrbotten är 38 900 kronor. Det innebär att gymnasielä­ rarnas och grundskol­ lärarnas löner ligger 3 respektive 10 procent lägre än snittet. – Utbildning, komplexi­ tet och ansvar måste löna sig även för lärare. Det är ett problem för hela sam­ hället att lärarnas löner släpar efter, för det gör det omöjligt att komma tillrätta med lärarbristen. För att behålla de lärare vi har och locka nya till yrket måste lärarlönerna

bli mer konkurrens­ kraftiga, säger Lärar­ förbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand. Större löneökning än snittet Lärarförbundet har beställt och analyserat ­detaljerad lönestatistik från SCB som visar hur lärarnas löner står sig jämfört med andra yrkes­ grupper runt om i landet. Även om lärarna alltså tjänar mindre än andra akademiker i nästan hela landet, har skillnaden krympt över tid. Lärarna har med andra ord haft en starkare löneutveck­ ling än många andra grupper. I Norrbottens län har både grundskollärares och gymnasielärares

löner ökat med 19 procent de senaste fem åren. Det motsvarar omkring 5 500 respektive 6 000 kronor i lönekuvertet varje månad för de yrkesgrupperna. Genomsnittet för alla akademiker är en ökning på 12 procent under ­samma tidsperiod. – Lärarförbundet har kämpat hårt för att vända skutan och säkra kompetensförsörjningen i svenska skolor. Utveck­ lingen går åt rätt håll, men det tar på tok för lång tid, säger Johanna Jaara Åstrand. Källa: Lärarförbundet

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


Jobb& Karriär

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Svenska kyrkan i Boden söker

FÖRSAMLINGSVÄRD TILL SERVICEENHETEN ANSÖK SENAST

Mer information:

www.svenskakyrkan.se/boden/lediga-jobb

26 mars

Vy över Svartbyn i Bodens kommun. Foto: Mats Engfors/Fotographic

Kan naturen hjälpa dig med stressrelaterad ohälsa?

H2 Green Steel bygger storskalig fossilfri ståltillverkning i Boden-Luleå

Har du erfarenhet av stressrelaterad ohälsa/utmattningssyndrom? Är du intresserad av att delta i en forskningsstudie om naturbaserade aktiviteter för att främja hälsa hos personer med stressrelaterad ohälsa?

BODEN Företaget H2 Green Steel (H2GS AB) och Bodens kommun har upprättat en avsiktsförklaring för förvärvandet av det 500 hektar stora mark­området i Norra Svartbyn, SIP (Svartbyn industrial park). Syftet är att skapa en unik integrerad industripark där man med vätgasbaserd grön energi ska producera fossilfritt grönt stål. Det är den nuvarande ägaren Bodens kommun och bolaget H2 Green Steel (H2GS AB) som nu offentliggör planerna för utvecklingen av området strax norr om Boden. Projektet innebär att Boden tillsammans med Luleå nu blir en högst aktiv och drivande part i en av de största satsningarna och omställningarna i Sveriges industriella historia. – Vi i Boden är väldigt glada över att H2 Green Steels etablering nu blir verklighet. Vi har arbetat länge med dem kring etableringen och det är ett väldigt bra samarbete. Nu visar vi tillsammans vägen in i en ny fas av den gröna industrirevolutionen och det som kommer att ta form här i Boden blir helt unikt, säger Claes Nordmark, kommunalråd. – Genom satsningen på fossilfritt grönt stål skapar vi ett ­hållbarare samhälle och bidrar

till utvecklingen av vår region och vi ska nu kraftsamla med den kompetens som finns i närområdet. Att vi tillsammans med Luleå kan vara med och bidra till att revolutionera svensk stålproduktion känns väldigt spännande, säger Claes Nordmark. – Det här är det ­största som har hänt ­Boden sedan Bodens fästning byggdes på tidigt 1900-tal och det kommer att förändra Boden, Luleå och ­Norrbotten för all framtid, säger Claes ­Nordmark, kommunalråd. Den helt integrerade ­produktionsprocessen ­inkluderar en av ­Europas största gröna vätgasfabriker som kommer att bana väg för möjligheten för produktion av grönt kvalitets­ stål. Vätgastekniken är den del av den klimat­ smarta produktions­ lösningen som i Boden ska ersätta den traditionella masugnstekniken med bl.a stora utsläpp av koldioxid (co2) som följd. Etableringen på ­Svartbyn Industrial Park kommer att skapa helt nya förutsättningar för att möta och accelerera den nödvändiga globala omställningen. Stålproduktionen beräknas starta redan 2024. – Det här är en ­historisk svensk industri­satsning som

­ ommer att transfork mera den europeiska stålindustrin i grunden och ha en avgörande betydelse för klimatomställningen. Vi är otroligt glada att kunna genomföra den här satsningen i just Boden och Luleå, och jag vill varmt tacka kommunledningarna för ett mycket gott samarbete, som nu fortsätter. Vi delar visionen att utveckla Norrbotten till ett världsledande kunskapskluster inom fossilfri ståltillverkning. Det här är början på ett nytt, spännande framtidskapitel, säger Carl-Erik Lagercrantz, Styrelseordförande i H2 Green Steel H2 Green Steel (H2GS AB) grundades 2020 för att bygga en storskalig fossilfri stålproduktion i Norrbotten. H2 Green Steel kommer att producera 5 miljoner ton ­fossilfritt stål innan år 2030, och kommer därmed att bidra till klimatomställningen av den europeiska stå­l­ industrin, en av industrierna med störst koldioxidutsläpp. H2 Green Steel kommer att etablera sin verksamhet i Boden-Luleå. Grundare och största ägare är Vargas, som också är medgrundare och en av de största ägarna i Northvolt.

Källa: Bodens kommun

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Naturbaserade aktiviteter innebär guidade aktiviteter i naturen för att främja hälsa. Det kan handla om trädgårdssysslor, att sköta om djur eller att vistas i skogen. Du kan delta i studien även om du inte har erfarenhet av naturbaserade aktiviteter. Deltagande i studien innebär att medverka på en intervju online eller via telefon. För att medverka behöver du vara minst 18 år. Är du intresserad av att delta eller veta mer, kontakta doktorand Gunilla Johansson, gunilla.1.johansson@ltu.se , 0920-492446 eller 0725230565. Studien är del av ett större projekt för att studera och utveckla naturbaserade aktiviteter i nordliga naturförhållanden för att främja hälsa. Studien är granskad av Etikprövningsmyndighet. Ansvarig för studien är Institutionen för hälsa, lärande och teknik, Luleå tekniska universitet, Luleå.

LKAB SÖKER TILL MALMBERGET

UNDERHÅLLSINGENJÖR Om tjänsten Som underhållsingenjör i förädlingsverken i Malmberget kommer du att arbeta med underhållsutveckling och problemlösning. Du kommer att vara en nyckelperson i arbetet med att öka driftsäkerheten och tillgängligheten. Arbetsuppgifterna består i huvudsak av att leda den strategiska utvecklingen av underhållet i förädlingsverken genom att kontinuerligt spåra, analysera och lösa tekniska problemställningar. Du kommer också att ansvara för planering och genomförande av större underhållsstopp. I det dagliga arbetet ingår också att delta i och leda förbättringsarbetet.

Dina kvalifikationer Vi söker en drivande och engagerad medarbetare med ett utpräglat teknikintresse. Du är analytisk och tycker om att samarbeta. Du arbetar med stort målfokus både i grupp och i självständigt arbete. Du bör ha en teknisk utbildning på högskole- eller universitetsnivå. Anläggningskännedom om förädlingsverk, anrikningsverk och pelletsverk är meriterande. Kunskap i engelska samt körkort klass B är ett krav. För mer information: Tomas Engström, telefon 0970-764 38 Sista dag för ansökan: 2021-03-02 Läs mer om och ansök på: www.lkab.com/karriar

LKAB är en internationell högteknologisk gruv- och mineralkoncern som bryter och förädlar Norrbottens unika järnmalm för den globala stålmarknaden. Hållbarhet är kärnan i vår affärsidé och vår ambition är att vara ett av de mest innovativa, resurseffektiva och ansvarstagande företagen i branschen. Koncernen, som omsatte cirka 31 miljarder kronor 2019 och har cirka 4 300 anställda i 12 länder, rymmer även industrimineraler, borrsystem, tågtransporter, bergtjänster och fastighetsbolag. www.lkab.com

9


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

10

Rekordomsättning för Coop Norrbotten 2020 Coop Norrbotten ökade omsättningen pandemi­ året 2020. E-handeln ökade med 287 procent och Peter Fjällborg vd Coop Norrbotten ser ljust på 2021 och kommande satsningar av Coop Norrbotten i länet. Även under fort­ satt pandemi kommer företaget att fortsätta att skapa värde – säkert och hållbart. – Vår strategi, såväl som vårt flexibla arbets­sätt, hjälpte oss att hantera utmaningarna på ett säkert sätt och att möta de förändrade konsumentbehoven till följd av pandemin. Vi såg en kraftig hamstring under mars månad och under sommaren saknade vi semesterfirande norrmän och finländare då gränserna stängdes och volymerna backade med cirka 15% vs 2019. Pandemin har också gjort att fler började handla sin mat via online, vår e-­handel ökade med 287% 2020, säger ­Peter Fjällborg, vd för Coop Norrbotten. Vinsten kommer att återinvesteras i länet i form av nybyggnationer av tre nya butiker samt

MEDDELANDE! Min väg till akademin (kan köpas online) Saloua Koubaa Medicin boken: forskning, graviditetsätstörning, empati, lyckojakten, människomöte. 1. Medicin boken: beskriver mina erfarenheter inom medicin och omvårdnad i över 40 år som sjuksköterska, barnmorska och forskare. Det har skapat en trygg vardag under hela min resa.

Kom ihåg att

återvinna din lästa

gratistidning!

2. Boken beskriver människovärde i flera dimensioner oavsett bakgrunden. Jag har mött många unga som behöver god hälsa och välbefinnande. Boken ge dem goda kunskaper för att komma dit och förstå meningen med livet.

Coop Norrbotten återinvesterar vinsten i nya butiker och ombyggnationer i länet.

ombyggnationer där största ombyggnaden kommer att ske på Stora Coop Boden. Detta kommer över tid att generera fler arbetstillfällen i länet. Vinsten leder också till fler medlemsrabatter. Vidare så går en stor del av vinsten till sponsring av olika slag i länet, till elit och barn- och ungdomsidrott, men även till välgörande ändamål så som Vilda Kidz och Stassteater med sjukhusclowner. Coop Norrbotten arbetar även aktivt med hållbarhet där ett större projekt ”Tänk till för mindre spill” som initieras under 2021 ­kommer att leda till minskat matsvinn butikerna.

Coop Norrbotten säger i pressmeddelandet att inför 2021 är prognosför­ mågan är fortsatt begränsad på grund av den pågående pandemin. Förutsatt att gränserna öppnas och att man ser ökad trafik av både norrmän och finländare, uppskattar man att handeln normaliseras under andra halvåret 2021. – Jag är stolt över hur vi som organisation har navigerat i detta utmanande år med starkt fokus på hälsa och säkerhet. För mig bekräftar det att vi har rätt strategi och kultur på plats, så att vi snabbt kan agera på utmaningar och möjligheter. När pandemin fortsätter

under 2021 kommer vi att fortsätta att skapa värde – säkert och hållbart, avslutar Peter Fjällborg. Källa: Coop Norrbotten REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

3. Boken är också riktat till barnmorskor och gravida kvinnor som behöver extra psykosocialstöd och en positiv upplevelse av graviditeten, förlossningen och spädbarnsperioden som möjligt. Min nyfikenhet och engagemang med människor ledde mig till glädje att skriva min bok. Min driftkraft och lycka blev en kärleksskapelse. Jag är mycket tacksam för det. Saloua Koubaa

Utdrag ur bokslut 2020 (föregående år inom parentes) • Nettoomsättning 2 731 (2 669) mkr • Rörelseresultat 60,5 (79,2) mkr • Resultat efter finansiella poster 76,8 (266,2) mkr • Investeringar i anläggningar uppgick till 59 (118) mkr • Soliditeten uppgick till 77,3% (74,4%)

Blåmes

• Antalet medlemmar 141 829 (138 261) st

Cyanistes caeruleus

FÖRSVARSMAKTEN INFORMERAR

Harads

ÖKAD MILITÄR VERKSAMHET Under perioden 15-28 mars genomförs övning Vintersol 21 på våra skjutfält och på civil mark i Bodens- och Älvsbyns kommun med omnejd. Under övningen kommer soldater och fordon att trafikera vägar samt röra sig i terrängen. Störningar i trafiken kan framför allt förekomma 18-22 mars då tung trafik framförs mellan Boden, Brännberg och Vidsel.

Varning till allmänheten

Under övningen kommer våra skjutfält i Boden vara avlysta. Det är olagligt och fullkomligt livsfarligt att beträda fälten - oavsett om det görs till fots eller med exempelvis skoter. Information om avlysningar finns på forsvarsmakten.se men det är alltid informationen på tavlorna i anslutning till fälten som gäller i första hand.

kontakt vid frågor

Har du frågor om övningen är du välkommen att kontakta oss. Övningsledning Vintersol 15-28 mars (dag+kvällstid) 070-878 34 86 Frågor om Mockträskvägen 072-984 13 66 (dagtid 24-25 mars) Mark och Miljö 070-388 55 28 (dagtid vardagar) eller i19-markmiljoavd@mil.se Övriga frågor: Mejla info-i19@mil.se

Läs mer om Vintersol på forsvarsmakten.se/vintersol

Övningsområde Lule älv Vintersol 2021 (grönmarkerat) Vidsel

Brännberg

Boden

374

Älvsbyn

klöverträsk

Artilleriskjutningar

Ökat buller från artilleriskjutningar förväntas. Framför allt under följande tider: Torsdag 18 mars kl. 08-20, Paglaområdet Tisdag 23 mars kl. 08-20, Hedenbasen/Kilen Onsdag 24 mars kl. 08-20, Bodens södra skjutfält Torsdag 25 mars kl. 08-20, Bodens södra skjutfält Observera att planeringen är preliminär och att tiderna kan komma att ändras. På grund av ökad bullerrisk under skjutningarna kommer Mockträskvägen att stängas av 24-25 mars. Avstängningen sker med stöd av militära den vägtrafikförordningen. Eventuella utryckningsfordon kommer att kunna passera. Mer information och karta över Mockträskvägen finns på forsvarsmakten.se/vintersol.


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

11

TRÄFFA OSS

VI HJÄLPER DIG ATT

Ingen försäljning i Luleå

LULEÅ 25/2, Kl 12-17, Storheden, vid Korvgubben denna månad. BODEN 26/2, KL 10-15, Centrumtorget

SE BÄTTRE!

Träffa oss istället i Boden på Vi har Gorpa hel . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 165 kr/kg även an d pr oduk ra Gorpa skivad . & . . . . . .Miljödagar . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 185 kr/kg Skördefest 23-25/8 te r m

ed oss Rökt (suovas) renstek . . . . . . . . . . . . . . . . 325 kr/kg I samarbete med Bodens Kött & Vilt Torkad renbog . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 320 kr/kg ___ 75 kr/förp Renskav 3kgRenskav låda ___3 kg 155 låda .kr . . ./kg . . . . . . .Renhamburgare . . . . . . . . . . . 480 kr/låda Ren-/älgfärs . . . . .gurpa . . . . . . 500 kr/låda 155 kr/kg Torkad renbog ____ 2995 kgkrlåda _______ /kg. . . . .Hel Rensoppkött 3 kg låda . . . . . . . . . . . . . . . 325 kr/låda Ren el. älgfärs NYHET renrullar__ 60 kr/förp 5kg låda 100kr/kg Högrevskotletter 2 kg låda . . . . . . . . . 200 kr/låda Renblod 1/2 liter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 40 kr/st

KLOCKOR FÖR ALLA

FÖR TORKNING: OBS! TID BESTÄLL NU!

SMAKER OCH STILAR

Benfri renstek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . NU 239 kr/kg Era älgköttslådor för leverans Renstek m ben . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 189 kr/kg i september/oktober. Från Renbog m ben . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . NU 135 kr/kg eget LILLAi Luleå ÄLGLÅDAN Vi är åter igen10 kg = 1499 kr/st slakteri ÄLGLÅDAN 20 kg = 3199 kr/st i slutetSTORA av september DirektVi har även med torkade renhudar. försäljning För övriga produkter se hemsidan: www.lkvab.se Nu tar viunder kort och Swish! från bil! fliken: sortiment/prislista.

Läs mer i vår bilaga i veckans Gratistidning. EST. 1968

Från Vi tar emot kontanter, kort swishdirektDirek tpå hemsidan elleroch maila et försäljning egBeställning ri te ak sl från bil! Storgatan 52, Piteå | 0911-21 15 00 | www.astroms.nu

Laestadius Kött & Vilt AB lkvab@hotmail.se • www.lkvab.se

Övre Soppero • lkvab@hotmail.se • www.lkvab.se • Tel. 0981-302 13

Övre Soppero • lkvab@hotmail.se • Tel. 0981-302 13 070-28 26 719, 070-29 07 165

SD Boden NOLLTOLERANS TILL JÄV OCH VÄNSKAPSKORRUPTION.! Du kan lita på att våra skattepengar används på rätt sätt Läs vår interpellation på boden.sd.nu Bli medlem du också: sd.se/bli-medlem

Vid frågor ring 070-219 30 04


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

SÄLLSKAPSTUREN 2021

12

SÄLLSKAPSTUREN 2021

GRATTIS Vinnare vecka 7

SPECIAL - LOCAL HERO

Johanna Söderholm Bodforsvägen 11, Boden

TÄVLA OCH VINN! HUVUDVINST VARJE VECKA VÄRDECHECKAR 5.000:-

Vinner Local Hero-värdecheckar på 5.000 kr. Hämtas på Boden Gratistidning. Motivering

- LOCAL HERO SÄLLSKAPSTUREN 2021 löses in för hela

nlig. Den Se lista Värdechecken är perso bytas mot kontanter. an. beloppet och kan EJ er inlösen på baksid med företag som erbjud

I mello Zelmerlöws låt "Heroes" vann, som lokal hjälte många segra kan!

amn Namn: För- och Eftern

VÄRDECHECK 1.000:-

SIDOVINSTER

Gilla på Instagram och/eller Facebook @Jokkmokk Gratistidning eller @BodenGratistidning

Giltig till: 30 juni 2021

NYHET: I ÅR HAR VI STÄLLT OM OCH VÄNDER BLICKARNA MOT DE LOKALA HANDLARNA OCH

FÖRETAGEN!

Boden

Arctic Thai Grill

Kent Alexandersson

Boden

Intersport

Taina Jaakkonen

Boden

M/S Bränna

Inger Klockare

Boden

Svara på frågorna som finns i talongen längst ned på sidan (svaren finns i förra veckans Gratistidning).

Restaurang CG

Bert Jansson

Boden

Fyll i kupongen och posta den. Det går också att lämna svar genom att gå in på boden.gratistidning.com. Klicka på bannern för Sällskapsturen. Fyll i svaren, motivering och adressuppgifter i formuläret.

Örjans Jeans och Kläder Elida Öhlund

SÅ HÄR GÖR DU

SÄLLSKAPSTUREN 2021 - LOCAL HERO 1 Tre tävlingar i en ... Var med och tävla om attraktiva vinster Tävlingen består av ett antal frågor varje vecka. Du sparar veckans tidning till nästa vecka, svaren på varje veckas frågor finner du där... Värdecheckar och massor av presentkort värda tusentals kronor lottas ut varje vecka! Skicka in svar och delta i alla tre tävlingarna. Tävlingen pågår under veckorna 3 till 8.

2

VARJE VECKA TÄVLAR DU OM 1. Värdecheckar - Local Hero värde 5.000 kr (5 st á 1.000 kr).

Svaren skall vara oss tillhanda senast på svarstalongen senast angivna dag. Vinnarna presenteras i nästa veckas Gratistidning.

2. SIDOVINSTEN: Attraktiva vinster från våra sidovinstpartners. Tävla som vanligt - gilla oss på Instagram och/eller Facebook för att kunna vinna. 3. Presentkort, värde 200 kr/st hos medverkande företag.

Var med i Gratistidningens stora tävling Sällskapsturen - LOCAL HERO • Kom ihåg att spara dina tidningar till veckan efter • Tävlingen pågår under vecka 3 till 8. Första tävlingsfrågorna kommer vecka 4.

Värdecheckar - LOCAL HERO 5.000:- (5 st á 1.000 kr)

Team Sportia Jokkmokk Kerstin Gellerstedt

Jokkmokk

Ävsby Kök & Inredning

Boden

NYHET - Sidovinsten

Samma regler som för Värdecheckarna. För att medverka och kunna vinna sidovinster måste man även gilla tidningen på Instagram och/eller Facebook. Ange användar/kontonamn i tävlingsformuläret. Juryn består av redaktionen på Gratistidningen. Anställda på Gratistidningen eller anhöriga får ej deltaga. Vinnaren publiceras i tidningen veckan efter tävlingstillfälle, samt kontaktas via brev. Vinsten är personlig.

Presentkort 200:-

Utlottning av presentkort (värde 200:-) sker genom dragning bland veckans inkomna rätta tävlingssvar. Presentkorten gäller hos någon av de deltagande annonsörerna och kan inte bytas mot kontanter. Dragningen genomförs av Gratistidningen. Alla vinnare publiceras på webben, tidningen och kontaktas via brev.

Resetävlingen presenteras av deltagande företag samt

Boden

Presentkorten skickas till vinnarna per post

WEEKEND-PAKET

Övernattning för 2 pers, twinrum, inkl frukost (2 nätter)

GRATTIS Åsa Harlin Prinsgatan 25, Boden Sidovinsten hämtas på Boden Gratistidning

TÄVLINGSFORMULÄR

Frågor vecka 8 (svaren finner du på tävlingsidorna i Gratistidningen från vecka 7)

1. På vilken sida fanns SD Bodens annons?

5. Vilket jubileum har Örjans Dam & Herr?

Svar

Svar

2. Var tas besluten på Handelsbanken?

6. Vilket paket har Abisko Mountain Lodge för skidsugna?

Svar

Svar

3. På vilken sida fanns Veteranpoolens annons?

7. Vad kostar Fjällräven Singi field cap hos Team Sportia Jokkmokk?

Svar

Svar

4. Vilket telefonnummer har Älvsby Kök & Inredning?

OBS - EJ MOTIVERING SISTA VECKAN ENBART PRESENTKORTEN PÅ 200:DUBBLA ANTALET!

Svar

Namn Adress Postnr/Ort

Leif Sundström

SIDOVINSTEN

Tävlingsregler

Här kan du vinna Värdecheckar i deltagande butikerna på 5.000 kr om du svarar rätt på veckans frågor samt motiverar varför du vill vinna. Bästa motiveringen i kombination med rätt svar vinner veckans Värdecheckar 5.000 kr (5 st á 1.000 kr). Juryn består av redaktionen på Gratistidningen. Anställda på Gratistidningen eller anhöriga får ej deltaga. Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren. Alla vinnare publiceras i tidningen veckan efter tävlingstillfälle, samt kontaktas via brev. Vinsten är personlig. Ev vinstskatt betalas av vinnaren.

Presentkort á 200 kr Vinnare Abisko Mountain Lodge Anne Oscarsson

är värdecheckar som löses in i en eller flera av de Framför allt är det huvudvinsterna i tävlingen som tidigare varit presentkort på resor som i år istället uren 2021 blir en ”Special - Local Hero”! Sällskapst sätt. smart ett på gynnas handeln lokala den att det innebär deltagande företagen. I praktiken

VAR MED OCH TÄVLA I -

Av de inskickade rätta svaren till tävlingen har vi dragit följande vinnare:

Skicka svaren till

Tel dagtid

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

De skall vara Boden/Jokkmokk Gratistidning tillhanda senast måndag 1 mars. Märk kuvertet: Sällskapsturen - Local Hero OBS! Ej märkta kuvert tas ej med. Använd bara kuvert vid postning.

Fyll i tävlingskupongen även på

boden.gratistidning.com

SVARA PÅ NÄTET!


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021 FRÅN

SÄLLSKAPSTUREN 2021

13

DEVOLD ALNES MERINOULL

899:

/DEL

ÅTER I LAGER! Devold® Alnes är supermjuka, varma och allsidiga basplagg i 100 % merinoull med kroppsnära snitt och klassiska stickmönster från Devold. Det jacquardstickade ullmaterialet andas, känns mjukt mot huden och är naturligt lukthämmande. Flera fina färger. Finns som Long John, 899:-, rund hals 899:- & zip neck 999:-

I vår fredagspåse har vi gjort det enkelt & smidigt för dig. Stek på köttet, in med tillbehören i ugnen och voilà, du är kvällens stjärna! 179:- FÖR 1 PERSON

V.8 CHIPOTLEMARINERAD LAMMYTTERFILÉ

- Serveras med rosmarinrostad Sugen på färskpotatis, rödvinssås med en touch dessert? av vitlök, ugnsbakade betor & grönsallad Vitchokladpan

nac med färsk otta passionsfruk t 35:- p/p

JOKKMOKK STORGATAN 20, 0971-120 30 MÅN-FRE 10.00-18.00 | LÖR 10.00-13.00

info@msbranna.se I 0921 - 500 99 I www.msbranna.se

Gör skillnad, handla lokalt!

30-50% RABATT

GÄLLER PÅ ORD. PRIS

Fergusonförsäljning: Isak Viklund 070-617 99 00

Erbjudandet gäller så långt lagret räcker.

Nya MF 8S

Massey Fergusons traktorer ger prestanda, komfort och oeftergivlig kvalitet. Effektiva, tillförlitliga motorer med den senaste tekniken med avancerade men ändå användarvänliga transmissioner som uppfyller jordbrukarens krav och får ut det mesta av ett stort antal olika redskap.

LULEÅ Tel 0920-700 80

Gågatan Boden • 0921-199 49

www.staffare.se

SD Boden den som tar beslut.

VÅRA KOMMUNMEDBORGARE SKA ALLTID VARA VÅR HÖGSTA PRIORITET.! Bli medlem du också: sd.se/bli-medlem Vid frågor ring 070-219 30 04

handelsbanken.se/boden

För två personer

595:per påse

Restaurang Cg´s middagspåse i samarbete med Ica Kvantum Beställ Cg's middagspåse för två personer för 595 kr/påse till fredag 26/2.

TJÄNA PENGAR PÅ DITT SKROT! Du behöver inte ha flera ton järnskrot för att det ska löna sig, alla metaller är värdefulla! Ring eller mejla för aktuellt pris på just DITT material.

Beställ på nätet via QR-koden eller på telefon nr 0920-200700

Handelsstål!

Bra produkter till bra priser. Beställ direkt genom vår webbsida.

Vid prisförfrågan eller övriga frågor maila nordmarkab.david@gmail.com

www.nmkemi.com Beställ senast torsdag 25/2 kl 16.00. Hämtas: fredag 26/2 efter kl 12 i delidisken på Kvantum eller kl 14 på CG.

Oss hittar ni på Verkstadsvägen 8 i Boden. Ö P P ET: 07.00 –16.00 (lunchstängt 11.00 –12.00) T ELEF O N: 0921-175 10

Anläggningen har bedrivit metallåtervinning sedan 1975!


SÄLLSKAPSTUREN 2021

14

VINTERRENSNING

TOPPTURSPAKET FÖR SKIDSUGNA VÄLMÅENDEPAKETET

70% UPP TILL

Tel: 0980-401 00 E-post: info@ abiskomountainlodge.se Adress: Lapportsvägen 30 981 07 Abisko

Spendera några Även om du Utomhus och pådagar skidortillsammans genom dalarmed ochvåra övertopptursguider. sjöar. Hör du det – ljudet avåkt dinskidor andning? mycket så kandu dom hjälpa digdin attkropp hitta nya vägar av eller utmana till stordåd. Andas. 5i våra djupafjäll andetag, känner hur slappnar och din själdig lyfter. Sover hela Kanske finslipa Lyckligt teknikenslutkörd. på kick-turn? fixar paket med o boende, villstanna du ha upp guide natten igenom. NästaVi dag – om igen. Detmat handlar om att och bokar vi det pris–ppviberor påsäga hur att många ni är. Bo minst trei nätter och få 20% finna tid f örseparat, sina tankar brukar det liknar meditation upprepandet av rabatt på Låt boende i twin lunch-paket och tre-rätters middag. rörelsen. oss ta handrum om med dig -frukost, bo minst tre nätter Prisex: 3 nätter och få 20% Sportlov pårabatt riktigt? påBo boende minst 6i nätter twin rum och medPrisex: frukost, 3 nätter Prisex: 6 nätter lunch-paket ochpå tre-rätters middag. få ytterligare 10% mat o boende. /pers 3.525,-/pers 6.150,/pers Gäller 11 februari februari till till 23 23 maj maj ii mån mån av av plats. plats. kr/pers) (op 4.395 kr/pers) (op 4.395 (op 8.790 kr/pers) Gäller

NU PÅGÅR ÅRETS STORA

3.525,-

BODEN: Kungsgatan 38 • ÖPPETTIDER: Mån-Fre 10-18, Lör 10-15 & Sön 12-16

Vi gör plats för vårens nyheter genom att sänka priserna på vinterns hårda och mjuka varor. 1 000-tals varor ska bort!

ICELEBRATE

I vårt firarpaket ingår två nätters boende och välkomstchampagne. Sov en natt bland handskulpterad iskonst och en natt i varmt hotellrum. Passa på att uppleva Icehotel i vår. Läs mer på www.icehotel.com/erbjudanden

M Ä NGDE HELT NYTT KÖ K, EL RR NYA V VAROLE LUCKOR A TILL DITTR SK A BOR KÖK T!

ICEHOTEL 365 DESIGN VYTAUTAS & KESTUTIS MUSTEIKIS. FOTO ASAF KLIGER

VINTER RENSNING Fira

FÖDELSEDAGEN – KÄRLEKEN – LIVET

GRATIS KOSTNADSFÖRSLAG

Kontakt

Sportlov på riktigt

PÅ MÄNGDER AV VAROR

VI KOMMER HEM TILL DIG, VISAR LUCKORNA I DITT KÖK OCH LÄMNAR

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Erfarna snickare förverkligar dina planer i vår t Rot direk an på faktur

Våra proffsiga snickare står redo att hjälpa dig med ditt projekt. Stora som små snickerijobb.

Anlita oss idag!

0921-375 100 Boden • 0920-47 60 10 Luleå lulea@veteranpoolen.se

ERBJUDANDE Vecka 8 3 små rätter 105:-

RING MIG!

LENNART SANDSTRÖM Se hela sortimentet på intersport.se

Köp076nu, 141 81 86 betala senare – LENN ART@ i butik och online. Boka & hämta

365 dagar öppet köp

ALVSBYNSKOK.SE

KÖKSEXPERTER MED 30 ÅR I BRANSCHEN

Lokala avvikelser kan förekomma. Med reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel.

Pontonjärvägen 10, Boden (Kårbacken) • www.alvsbynskok.se • Tfn 076-141 81 86

Phad M Mamoang Cashewnötter, paprika & lök Välj kyckling, fläskfilé, tofu eller räkor 1 vårrulle Välj kött/veg Friterad kyckling med sötsursås Vid val av räkor tillkommer 10:-

Rctic thai & Grill

BJÖRKELUNDSVÄGEN 1, 961 62 BODEN TEL: 0921-148 88 BODEN@ARCTICTHAIGRILL.COM WWW.ARCTICTHAIGRILL.COM

SÄLLSKAPS

TUREN

LYCKA TILL!


Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

15

Glad Sommar

Välkommen med din annonsbokning senast den 19 maj!

Upplaga ex! 130.000

tlll Delas ut g ch företa hushåll o tten! i Norrbo

Norrbottens största sommartidning v. 21 2021

Kontakta din lokala gratistidning för info och annonsbokning: Maria Salonen 070-620 99 22 maria.salonen@gratistidning.com Åke Tapani 070-330 50 67 ake.tapani@gratistidning.com David Berglund 070-495 30 41 david.berglund@gratistidning.com

Utgivning: vecka 21, 26 maj 2021 Upplaga: 130.000 ex Manusstopp: 19/5 2021

M er info

QR-KOD

Distribution Till alla hushåll och företag i Kiruna, Pajala, Luleå, Boden, Piteå, Älvsbyn, Kalix, Överkalix, Jokkmokk, Övertorneå och Haparanda. Tidningsställ på utvalda turist- och samlingsplatser runt om i Norrbotten.

Annonsmaterial skickas till: annons@gratistidning.com

Monica Stubé 070-515 80 07 monica.stube@gratistidning.com www.gratistidning.com


16

BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Bild: Sandra, Ulrika, Ida och Carina - några av kundmottagarna på Lulebos kundcenter

Lyckad rivstart för Lulebos nya lägenhetsköer! Inledningen av året har bjudit på många nyheter, en hel del utmaningar och massor av kundkontakter och arbetsglädje för alla medarbetare på Lulebos kundcenter. Avdelningen har också vuxit då tre nya medarbetare började sina anställningar under december månad. ;L_[! ,]H /VSTILYN 3\SLIV .YHÄR MV[V! 1PTT` ,KS\UK )\YIHU :[\KPVZ

Den 4 januari öppnade Lulebos hemsida för registrering i de nya lägenhetsköerna och ]LYÅ`[[UPUN H] R [PK MYrU KLU RVTT\UHSH lägenhetskön som lades ner i samband med rYZZRPM[L[ ”Det var första arbetsdagen efter jul- och nyårshelgerna och det var dessutom en inflyttningsdag, då ett hundratal nya hyresgäster skulle få nycklarna och tillträde till sina lägenheter.” minns Sandra, kundmottagare på Lulebos kundcenter och ler. ”Vi hade laddat för rusning och vilken rusning det blev!”. Sandra, Ulrika, Ida och Carina ansvarar för verksamheten i bostadsbolagets nystartade lägenhetsförmedling och tillsammans med ytterligare fyra kollegor på kundmottagningen utgör de Lulebos kundcenter. ”Vi har alla arbetat stenhårt med förberedelserna inför köflytten. Vi har också tagit in extra personal, både på kundcenter och i en speciell funktion som vi kallar Flytthjälpen, för att kunna ge riktigt bra service under de första månaderna.” berättar Carina och kollegorna instämmer. ”Det kändes tydligt att den här köflytten skulle bli en både stor och viktig händelse då den berör så väldigt många människor. Närmare 24 500 personer stod i

Bostad Luleås lägenhetskö och det är självklart viktigt för alla dem att de kan fortsätta spara köpoäng oavsett vilken organisation som har hand om kön och lägenhetsförmedlingen.”

”Lulebos mål är att ingen ska missa chan-

sen att själv registrera sig i bolagets nya SpNLUOL[ZR LY VJO ZHT[PKPN[ Å`[[H TLK ZPN och behålla sin sparade kötid. Tidplanen för R Å`[[LU pY KpYM Y NLULY Z[ [PSS[HNLU! THU OHY OLSH rYL[ Wr ZPN H[[ Å`[[H ]LY VJO rädda sin sparade kötid.”

På den dryga månad som gått sedan den 4 januari har snart 14 000 personer registrerat sig via Lulebos hemsida. ”11 000 av de som hittills har registrerat sig har tidigare stått i Bostad Luleås kö, men till vår stora glädje har också många helt nya intressenter valt att ställa sig i lägenhetsköerna.” konstaterar Ida och Ulrika sammanfattar gruppens tankar:

”Det här är helt rätt! Det är så roligt att vi nu kan hjälpa våra kunder med alla delar av uthyrningsprocessen, från kö till kontrakt, och hela tiden medan de bor hos oss. Vi är äntligen kompletta igen - det känns som att vi själva också har kommit hem!”

4LY PUMV VT KL[[H OP[[HY K\ Wr 3\SLIVZ OLTZPKH \UKLY ÅPRLU 2 Å`[[LU )LO ]LY K\ OQpSW TLK H[[ Å`[[H ]LY KPU R [PK& 9PUN 3\SLIVZ -S`[[OQpSW Wr 0920-23 67 99 TrU MYL RS ZHT[ RS LSSLY ZRYP] [PSS Å`[[OQHSW'S\SLIV ZL

Enkelt och helt RVZ[UHKZMYP[[ H[[ Z[r P Lulebos lägenhetskö Lulebo har laddat för att kunna hjälpa så många som möjligt med överflyttningen, men det är egentligen väldigt enkelt att registrera sig i lägenhetskön.

.r [PSS Mina sidor på Lulebos hemsida, www.lulebo.se. Registrera ett användarkonto, eller logga in om du redan har ett konto. Välj Lägenhetskön i menyn och ställ in dina personliga önskemål gällande bostadsområden, lägenhetsstorlek med mera.

Spara inställningarna för lägenhetskön - då

hämtas den kötid du hade hos Bostad Luleå automatiskt. På startsidan för Mina sidor visas din

aktuella köstatus för alla de köer du registrerat dig i. Där kan du kontrollera H[[ KPU [PKPNHYL R [PK OHY Å`[[H[Z ]LY

Den som vill kan ställa sig både i den vanliga lägenhetskön och i studentlägenhetskön och få sin kötid överflyttad till båda köerna.


BOSTAD

Med anledning av Covid-19

ADAPTER MEDIA

Nya kök Renovering Innerdörrar Utbytesluckor

FOTO: MARIA FÄLDT

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021 Jerker Uusitalo virkesköpare Boden tel 0920-25 99 31

17

sca.com/skog

MAXSOFFKAMPANJ 4 STOR Vi hjälps åt!

kunder i butiken samtidigt

MÅNGA AV VÅRA POPULÄRA SOFFOR TILL KAMPANJPRIS Skaffa din skogsbruksplan redan idag

Gör det lätt att göra rätt – följ en plan

Med en skogsbruksplan från SCA får du koll på vilka värden som gömmer sig i din skog. Du får också förslag på vad du kan göra, och när, för att nå dina mål med skogsbruket.

MÖJLIGHETERNAS KÖK

Foto @ Michael Engman

En av virkesköparna i området är Jerker Uusitalo. Ring honom så får du veta mer om nyttan och nöjet med en skogsbruksplan. Din lokala virkesköpare hittar du alltid på sca.com/skog eller i Skogsvinge.

LÖRDAGSÖPPET 27/2 10:00-14:00 GRATIS HEMBESÖK Tel: 0911-166 11

Verkstadsgatan 1, Piteå

pitekok.se

MAKSI BYGGBAR SOFFA

15% RABATT

STOR SOFFKAMPANJ

BYGG DIN UNIKA SOFFKOMBINATION

MÅNGA AV VÅRA POPULÄRA SOFFOR TILL KAMPANJPRIS ex·ceptionellt

VILMA 3-SITS XL SOFFA

EX 100 BYGGBAR SOFFA

10.995:-

15% RABATT

(534:-/mån*)

(ord.pris 14.300:-)

BYGG DIN UNIKA SOFFKOMBINATION

Erbjudandet gäller i tyg Velly, färg Ecru.

KVALITET. UTVALT AV SVENSKA HEM.

FURNITURE WITH DEDICATION HASLEV.COM

WIKA MÖBLER

ADRESS

Möbelvägen 1 GAMMELSTAD

www.wikamobler.se Erbjudanden gäller 12/2 - 1/3

TELEFON

0920-25 30 30

ÖPPETTIDER

Mån - Fre: 10 - 18 Lördag: 10 - 15 Sön: Stängt

FÖLJ OSS @WIKAMOBLER

Gäller t o m 1/3 2021 om inget annat anges i butik. Vi reserverar oss för ev. slutförsäljning, skrivfel och prisändringar. Kampanjpriser kan ej kombineras med andra erbjudanden. Vid ett kreditköp på 10.000 kr betalar du 491 kr/mån i 23 månader (inköpsmånaden är alltid betalningsfri), då blir totalt belopp att betala 11.285 kr. Uppläggningsavgift 595 kr och aviavgift 30 kr är inräknade i beloppet. Effektiv ränta 13,11 % (dec 2020) förutsatt att kreditbeloppet återbetalas under räntefri period. Kreditgivare Santander Consumer Bank.


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

SOFFKAMPANJ

ROBIN Tyg aston pocket sitts med 5-års garanti 282x235cm

7.990:LAGERVARA

VÄNDBAR!

PRESLY 3-DIVAN Tyg aston 253x144cm. ord 9990:-

13.990:SOFFA 3:A

6.995:-

NU 1ST NACKSTÖD PÅ KÖPET! VÄRDE 935:-

LAGERVARA LAGERVARA MONZA Tyg portland

FÅTÖLJ

4.090:-

NAMSEN FÅTÖLJ Svart sammet ord 1990:-

1.590:-

SAN REMO Soffa med öppet avslut Tyg: microfiber cognac 265x210cm

FOTPALL 1650:-

LAGERVARA

12.990:Information ang COVID-19 Vi har öppet som vanligt men vi har respekt för coronaviruset och dess framfart, därför jobbar vi enligt folkhälsomyndighetens direktiv i vår butik.

Sortimentet kan variera mellan butikerna

www.mobelhuset.nu

Se fler erbjudanden & övrigt sortimentet.

LULEÅ STORHEDEN 0920-25 04 60 | GÄLLIVARE 0970-128 00 KIRUNA 0980-151 70 | OUTLET Piteå Norrfjärden 0911-20 00 20

#mobelhusetskinnmobler

De lättaste växterna att ta hand om!

✓ Föreslagen gallring

Jag gillar inte solljus! /Garderobsblomman

Jag heter Svärmorstunga!

✓ Skapa trevligare fritidsmiljö ✓ Föreslagen avverkning ✓ Höj pensionen

Skogens ”att göra” lista

En kaktus som mig behöver inte så mycket vatten!

Monstera är mitt namn - jag kan bli väldigt stor!

Mitt namn är elefantöra!

Med en skogsbruksplan från SCA får du en bra beskrivning av din skog. Planen ger dig förslag på åtgärder anpassade efter din skogs förutsättningar. Den är ett bra hjälpmedel för att nå dina mål. Läs mer och kontakta oss på sca.com/skogsbruksplan

FÅ ETT VERKTYG PÅ KÖPET! VID KÖP AV FYRA ARTIKLAR UR ZERO DROP-STÄLLET SÅ FÅR DU DET BILLIGASTE PÅ KÖPET. Foto @ Jonna Jinton

18

0920-23 35 80 | lulea@cramo.com | Öppettider: 07.00–16.00


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Vad är rot och rut? Rot avdrag ROT är en förkortning på Renovering, Ombyggnad, Tillbyggnad. Reparation och underhåll samt om- och tillbyggnad räknas som rotarbeten och ger rätt till rotavdrag om det utförs i, eller i nära anslutning till, en bostad som du äger och som du bor i. Bostaden kan också vara en fritidsbostad.

Rut avdrag RUT är en förkortning av Rengöring, Underhåll och Tvätt. Begreppet rut-avdrag används för att beskriva möjligheten till skatteavdrag för husarbete. Exempel på tjänster är städning, barnpassning och trädgårdsarbete. Avdrag ges enbart för arbetskostnad.

Digital rådgivning Vi verkar för ditt bästa, genom hela skogsägarlivet. Kontakta oss så möts vi där det passar dig, i skogen eller digitalt. Henrik Kämpe

073-719 82 08

norraskog.se

Läs mer på: www.skatteverket.se

Syns du inte... finns du inte!

Luleås kommunala lägenhetskö lades ner vid årsskiftet. Registrera dig i Lulebos nya, egna OÃJHQKHWVNŌHU RFK ñ\WWD VDPWLGLJW ŌYHU GLQ VSDUDGH NŌWLG ò HQNHOW RFK KHOW NRVWQDGVIULWW $OO LQIRUPDWLRQ ðQQV SÆ OXOHER VH

19


BOSTAD

20

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

MOT LJUSARE TIDER 16 495:-

24 990:-

769 kr/mån

SVANEN MÄRKT

Exklusivt bäddset på köpet! Värde upp till 4 488 kr

1 138 kr/mån

NYHET! Aspen kontinentalsäng

Siljan Ställbar sängpaket

Carpe Diem Härmanö kontinentalsäng

160/180x200 cm 5-zonad pocketresår inkl. mjuk bäddmadrass samt metallben 12 cm. Finns i 6 färger och i bredderna 140-180 cm samt 180x210 cm. Rek. pris: 24 995 kr Köp till huvudgavel 3 477 kr. Ord. pris: 5 795 kr

2 st 90x200 cm 5-zonad pocketresår inkl. bäddmadrass samt metallben 19 cm. Finns i 6 färger och även i storlek 105x200 cm. Driftsäker Linak motor. Rek. pris: 35 990 kr Köp till huvudgavel 2 517 kr Ord. pris: 4 195 kr

180x200 cm inkl. bäddmadrass Premium. Carpe Diem´s patenterade trögelastiska segment och contour pocket system. Finns i bredderna 90-210 cm samt i 210 cm längd. Rek. pris: 59 990 kr. Priser exkl. huvudgavel och ben.

20% rabatt på kontinentalsängar VARUMÄRKES KAMPANJ

Månadens färg!

39 450:-

35 992:-

20 995:964 kr/mån

1 767 kr/mån

1 616 kr/mån

Bäddmadrass på köpet!

Tempur Promise kontinentalsäng

Ekens Essens ställbar säng

Viking Oden kontinentalsäng

180x200 cm inkl. bäddmadrass Cloud eller Original. Finns i bredderna 80-180 cm samt 210 cm längd. 6 färger. Rek. pris: 44 990 kr. Priser exkl. huvudgavel och ben.

2 st 90x200 cm inkl. bäddmadrass softex. Finns i bredderna 80-120 cm samt 210 cm längd. 6 färger Rek. pris: 47 150 kr. Priser exkl. huvudgavel och ben.

180x200 cm inkl. Pulse bäddmadrass i latex och metallben. Finns i bredderna 120-180 cm samt 180x210 cm. 5 färger. Rek. pris: 31 990 kr. Köp till huvudgavel 4 493 kr Ord. pris: 5 990 kr

9 995:-

ALLTID LÅGT PRIS

8 995:-

3 995:-

443 kr/mån

ND

L A H OS D

A

A

L

ALLTIDIS! PR LÅGT

ALLTIDIS! PR LÅGT

IA

LIS

LOK

T

IN

HA

486 kr/mån

SÄ

NGSP

EC

ALLTIDIS! PR LÅGT

NYHET!

Sund Nova Kontinentalpaket

Jylland ställbart sängpaket

160/180x200 cm. Kontinentalsäng med 5-zonad pocketresår. Hel madrasskassett. Inkl. bäddmadrass Trens, gavel och ben. Finns även i: 120x200 cm 7 995 kr. 140x200 cm 8 995 kr 160x200 cm 9 995 kr

80/90x200 cm. Ställbar säng med 5-zonad pocketresår, bäddmadrass i latex och ben. Finns även i: 105x200 cm 11 995 kr. 120x200 cm 13 495 kr 140x200 cm 14 995 kr

Fryken ramresår 90x200 cm. inkl. bäddmadrass. Finns även i: 105x200 cm 4 595 kr. 120x200 cm 4 995 kr Köp till ben 325 kr/säng

Påslakan Stormhagen

Påslakan Evelyn

Påslakan Porslin

2-dels set, 150x210 / 50x60 cm 100% bomullssatin Rek. pris: 599 kr

2-dels set 150x210 / 50x60 cm, Blå 100% bomullssatin Rek. pris: 599 kr

2-dels set, 150x210 / 50x60 cm I fin bomull. Rek. pris: 359 kr

NU

249 kr

NU

299 kr

NU

199 kr

TILLBEHÖR

Tänk på att byta din bäddmadrass var 5-8 år...

Godnatt duntäcke och kudde. Godnattserien innehåller dun och fjädrar från Europeisk vit Muscovy and. Kudde 50x60 cm. Rek. pris: 949 kr

NU

599 kr

20% PÅ SUND SORTIMENT

Sund Latex trens 9 90x200 cm Nu 1 836 kr. Rek. pris: 2 295 kr

Kontakta din närmaste butik för mer information. Välkommen att höra av er till oss!

Sund Latex trens 9 180x200 cm Nu 3 596 kr. Rek. pris: 4 495 kr

1 390 kr

MER AV ALLT

Sund polyeter 90x200 cm Nu 956 kr. Rek. pris: 1 195 kr

Coronatider Vi följer Fohm´s rekommendationer. Vi erbjuder privata tidsbokade visningar utanför ordinarie öppettider, så ni i lugn och ro kan känna, prova och rådfråga oss om er nästa säng. Vi levererar även täcken, kuddar, bäddmadrasser, m.m hem till er.

Sund polyeter 180x200 cm Nu 1 912 kr. Rek. pris: 2 390 kr

Täcke 150x210 cm. Rek. pris: 2 150 kr

NU

Sund bäddmadrasser

VÄLKOMMEN TILL BUTIKEN ELLER BESÖK OSS PÅ WWW.SOVKONCEPT.SE Handla nu, betala i din egen takt.

*Gäller räntefri delbetalning i upp till 24 månader. Uppläggningskostnad och aviavgifter ingår. Effektiv ränta är vid 24 mån och 10 000 kr, 12,07%. Mer information i butiken eller på www.sovkoncept.se

HEMLEVERANS | MONTERING

ÅTERVINNING | LÅNESLÄP

Vi reserverar oss för slutförsäljning, kampanjen gäller dock längst till 2021.03.31

Storheden Betongvägen 1 M | 0920-250 300 Mån-tor 10-19, Fre 10-18, Lör 10-16, Sön 12-16 lulea@sovkoncept.se | www.sovkoncept.se


BOSTAD

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

VATTENBRUNNAR!

Fönsterbyten i mästarklass. Mockfjärds är Sveriges ledande fönsterbytare. Vi byter fönster enkelt, tryggt och snyggt och finns över hela landet.

Ytterdörr till de 300 första*

Just nu

Från 35.000:- inkl. moms efter rotavdrag

30%

Vi erbjuder kompletta lösningar inom vatten- och energiborrning.

på montagekostnaden.* Läs mer på mockfjards.se

Vi är ett litet företag med stora ambitioner som vänder sig till såväl privat- som företagskunder. Vi borrar bergvärme i Stockholm, Luleå, Boden, Piteå, Umeå, Norrbotten,Västerbotten samt norra delarna av Finland och Norge.

Fönstermästare nära dig! Vi tar hand om hela ditt fönsterbyte, från måttagning till färdigt montage. *

Luleå Energiborrning AB

Se fullständiga villkor på mockfjards.se

Bergvärme & Vattenbrunnar Tel. 070-350 97 64 (Fredrik)

www.luleaenergiborrning.se

Boka ett kostnadsfritt hembesök mockfjards.se / 020-43 00 00

Alla villor i Sverige kan göras lite energismartare. Det sparar pengar och ger en skön känsla att veta att ditt hem inte gör av med onödigt mycket energi. Här har tips och åtgärder som kan få stor effekt.

Energispartips

Gå inte på pumpen

Sänk temperaturen på vintern

Många värmepumpar är felaktigt installerade och fungerar därför inte effektivt. Anledningen är att många tyvärr försöker installera pumpen själva, eller anlitar entekniksbolag för att spara pengar. Resultatet blir ofta en dyr historia. Anlita alltid professionella tekniker med helhetssyn när du ska installera luftvärmepump, bergvärmeanläggning etc. Var inte rädd för att ingå ett serviceavtal med kontinuerlig service vartannat år. Det är inte en onödigt kostnad – det sparar pengar åt dig!

Handen på hjärtat – är det verkligen rimligt att gå omkring inomhus i T-shirt mitt i vintern? Om du sänker temperaturen med en futtig grad så minskar du uppvärmningskostnaden med 3-5 procent. Det är bra betalt för att ha en tröja på sig!

Tvätta i 30 grader Du vet väl att gradtalet på tvättrådslappar bara är ett maxvärde? Med dagens tvättmedel och moderna maskiner blir det ofta rent redan i 30 grader, såvida du inte har fått särkilt tuffa fläckar (dem kan du gnida lite tvättmedel eller fläckborttagning på innan tvätt).

Vädra snabbt! Är det instängt så att du vill få in ny frisk luft? Vädra snabbt och rejält istället för att ställa en dörr eller ett fönster på glänt under lång tid. Lång vädring gör av med stora mängder energi! Källa Energihandboken 2020

Sluta bada - Börja duscha Har du småbarn som älskar att bada badkar? Pröva då med en mindre balja istället - det är lika kul! Att värma ett badkar kräver lika mycket energi som att cykla runt vättern. Så duscha hellre.

Borta med vinden Har du ett äldre hus med en vind som saknar isolering? Att isolera vinden är som att sätta på sig en mössa – ett smart drag eftersom värmen stiger uppåt. När du tilläggsisolerar vinden så hindrar du värmeenergi att försvinna genom taket. Ett prisvärt sätt är att spruta in cellulosafibrer i vindsutrymmet. Cellulosafiber är en tät isolering som innehåller luft. De har därmed mycket hög värmekapacitet.

21


22

Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Skada på bilen? Lugn vi fixar den...

SVERIGES STÖRSTA ATV-MÄRKE

• En komplett skadeverkstad i Kalix • Digital skadebesiktning • Korta bokningstider • Vi erbjuder både hämtning & leverans av din bil...

PRIS FRÅN

57.900:3 ÅRS

GARANTI

Telefon 0923-125 00 eller läs mer på www.mikon.se

Att vara vaken i närmare ett dygn och köra bil mitt i natten är en dålig kombination.

KÖP TILL PLOG FÖR 2.495:-

Det är ungefär lika illa som att köra med en sömntablett i kroppen eller med

LEVERANSLKARA!

0,8 promille alkohol i blodet

FRÅN 19.990:NI HITTAR OSS PÅ BETONGVÄGEN 42 PÅ STORHEDEN I LULEÅ

Alltså, nästan som

0920-22 00 22 info@rrmaskin.com

grov rattfylla

rrmaskin.com

Källa: Sveriges Trafikskolors Riksförbund & www.somnainte.nu

PRIVATANNONS D O I T Y O U R S E L F

privat.gratistidning.com

ONLINEVERKTYG

GRATTIS från

50:-

FÖR TIDNINGSANNONSER - SKRÄDDARSY DIN EGEN ANNONS Gå in på privat.gratistidning.com. Några få enkla steg till ett enastående resultat!

SÄLJES från

100:-

1

2

3

4

VÄLJ EN ELLER FLERA AV VÅRA TIDNINGAR

VÄLJ ANNONSTYP OCH ANNONSMALL

LÄGG TILL DIN EGEN TEXT OCH BILD

ANNONSEN SKICKAS TILL GRATISTIDNINGEN

Redigera enkelt din bild och text tills du är nöjd med annonsens uteseende.

Välj datum för publicering och slutför betalningen, sen är du klar!

Välj i vilken eller vilka tidningar du vill annonsera i.

Välj annonstyp och annonsmall Familj, Köp & Sälj eller Övrigt.


Motorblocket

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Hos oss hittar du ALLT för snöröjning Gå in på vår hemsida www.norrmaskiner.se

OUTBACK CLASSIC Sista chansen att köpa klassiska Outback i sin nuvarande version. Vill du gå all-in och köpa vår topputrustade Summit-modell har vi dessutom en vinterrabatt på 10.000 kr.

Snöslunga SAMI LP225

Snöslunga TOKVAM 225 HS

Kräver min. 35 hk. K- axel ingår. Hydr. lucköppning finns som tillbehör.

V INTER HJUL, D R AG K R O K O CH B AG AG E R U M SM AT TA

Totalt kan du spara upp till 36.000 kr!

0:–

Al lt m on te ra t oc h kl ar t* Vä rd e 26 .0 00 kr

Kräver min. 50 hk. K-axel ingår.

24.900 kr

34.900 kr

Sandspridare

Snöfräsar TOKVAM

För handdrift, bogserade, självlastande och topplastade sandspridare, för alla maskiner.

Ytterligare 12 modeller för alla maskiner. Prisexempel 220 THS

Pris från

59.900 kr

3.900 kr Klaffskopor

SUBARU OUTBACK med Active-paketet

344.900:–

fr. Fyrhjulsdrift och automat som standard

............................................................................................................

Pris från

1800 Nätslitstål std. SMS/Euro/Zettelmeyer / Kramer .............. 35.900 2000 Nätslitstål std. SMS/Euro/Zettelmeyer / Kramer ..............

3 ÅRS FRI SERVICE**

2300 Nätslitstål std. SMS/Euro/Zettelmeyer / Kramer .............. 2600 SMS/Euro/Kramer/Stora BM ..................................................................................

V lkommen till oss! ppettider m ndag-fredag: F rs ljning 09-17 Verkstad 07-16

23

PITEÅ • Fläktgatan 18 0911-141 35 • www.bilhallen.se

kr 43 .90 0 k r 46. 90 0 k r 69. 90 0 k r

www.norrmaskiner.se

Bränsleförbr. 8,6 l/100 km, CO2-utsläpp 193 g/km ( WLTP). Bilen i annonsen är extra-

utrustad. Erbjudandet gäller t o m 2021-03-15. Det går ej att kombinera med andra erbjudande, rabatter eller avtal. *17-tums vinterhjul, fast dragkrok och låg bagagerumsmatta. **Eller vid 1500, 3000 och 4500 mil.

Priser exkl. moms

Ersnäskammen 35, Luleå • Vxl 0920-311 00 Säljare direkt 0920-288 950, 288 951, 288 953

Passa på – körglada Suzuki 4x4 i vinter

KAMPANJ PÅ LAGERBILAR! SWIFT 1.2 4x4 KAMPANJPRIS FRÅN

174.900 ˿

6˿&5266 7 %2267(5-(7 x4 KAMPANJPRIS FRÅN

219.900 ˿

VITARA 1.4T %2267(5-(7 x4 KAMPANJPRIS FRÅN

234.900 ˿

Bränsleförbr. bl. körning WLTP: 4,9-7,8 l/100 km. CO2 111-177 g/km. 3 års nybilsgaranti, 3 års vagnskadegaranti, 3 års assistans och 12 års garanti mot genomrostning. Priserna gäller endast vid köp av utvalda kampanjbilar i lager. Går ej att kombinera med andra avtal eller kampanjer. Bilarna på bilden kan vara extrautrustade.

Bilkompaniet

Luleå 0920-23 66 20 Kalix 0923-120 20 Piteå 0911-789 50 • Se våra begagnade bilar på www.bilkompaniet.com


Nöje & Evenemang

24

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Lös

KORSORDET v. 08

Vinn ! tt trisslo

Vinn trisslotter MINDRE SKADA

Bland de rätta lösningarna drar vi en vinnare: Vinst:

Vinnaren redovisas i Boden Gratistidning vecka 9. Vi vill ha din lösning senast måndagen den 1/3 kl. 12.00 Välkommen till oss eller skicka hela korsordet till:

BEUNDRARE

LOPP

FINNS I HOVMÄSTARSÅS

EFTER KRISTUS EN DIET SJUNGER FINGERS CROSSED

Boden Gratistidning Drottninggatan 12 961 35 BODEN

TILLHÅLL ADENIN ORÖRD

SMÅSKRATTA

VÄXTSAFT

Märk kuvertet ”KORSORD 8” Du kan även lämna ditt svar på gratistidning.com/boden

SKRAL

HELIUMS ATOMNR

DET 5:E PRIMTALET

FRÄMSTA BRITTISK SEKVENS ADELSAV TITEL SIFFROR

KLOT

SYSKONBARN

KORREKT PÅ PROV

BRILJANT

VIKTIG

XV-VII

ÄR 0,9144 METER

MÖSSOR

LUCKA FÖR VÄDRING

BANKA

ETT VASST SPEL

GÖRA FIN

GÖR BOLLAR

REMTYG

TRAFIK- LOGERAT ERAR HÖGT I 08 BERG

ELLIOTS KOMPIS

>12:00 H FÖR GREK

INTE SÅ POSITIVT

VOKAL#2

KVÄVE

DOM

TUNN

HALV DIAMETER

NOLLA

INREDNING

Melodikrysset

♥ Skulle det vara skrämmande att släppa måsten? ♥ Vågar du säga ja till livet, men nej till andra? ♥ Vill du sätta fart på dina tankar? ♥ Har Jante något med det hela att göra?

Fastbränd eller vidbränd? Veckans krönika fylld med frågor! Stärk ditt hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

Namn: ...................................................... ...................................................... Adress: ...................................................... ......................................................

Lycka till!

v.8 - 27 februari

1

Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockhom Namn:...................................................................................................

♥ Har Corona fått dig att vilja ha mer av livet?

Du måste vara minst 18 år för att tävla.

Melodikrysset v.8 - 27 februari

Adress:.................................................................................................. Postadress:.........................................................................................

Dags för en omstart i livet?

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C07. Foto: Shutterstock

RINGDE 1973

RES-OK

1 trisslott (Värde 30 kr)

4

2

3

5

6

7 9

8

10 11

12

13 Melodikrysset lördag kl. 10.03 i P4. Lösningen ska vara inne senast onsdag i nästa vecka Adress: Melodikrysset, Sveriges Radio P4, 109 12 Stockholm

Vinnare av korsord v.7

4

3

Vinnare av 1 trisslott:

3

Rose-Marie Sundqvist i Boden

BLANDAT LYXIGT RÖKVERK

C DAVIS JR SÅVIDA

O ANSEDD TYNGDLYFTARE

A SLÄKT AV HALVÖN POLITIKER FÖRI USA MODA

GRUBBLAT BRÄNNS OFTA HEMMA MEDELTIDA HANDELMONOPOL

B U S H

A N T A

U D D E N

GÅ SÖNDER

K R A S

SÄLLSYNTA

KORT FÖR INUTI

R U A T R I A

SERIEN CITYAKUTEN

N U M I S M A T I K

T A X A M E K T L E R A L Ö N S E R KNIPA

T I G A

ELFORDON

KLOCKAN

RADIOTYSTNAD

BURKMTR

RÖJ

RÄNTABEL

UTFÖR

SOSSE

BOKSTAV NR 18

UTESLUTITS

7 3

PRISVISARE

V A R M V A T T E N

KOD FÖR TURKISK LIRA

Hyvää ruotsinsuomalaisten päivää 24. helmikuuta!

T R Y PÅ BIL FRÅN BERLIN

D VÄVER UTVAND- STRÖMRARE SPINDEL FINNS OFTA I BASTU

L A V P E

E L N Ä T

RAK MÄKLA

M E D L A

SAGOBRÖDER

EMBARKERAR

PÅ GÅNG

GNUTTA

D G I G R A R I N E M I K O M N T S G EN RYMDSTATION ODÖR

DYSTER

Ä N T R A R

TELLUR

T E PLANTERA

S Å

Vinsten skickas med posten.

© Content Central. Halvkrysset 20x13-C06. Foto: Shutterstock

LÄRAN OM MYNT LÄNGRE ÄN AV

Namn:.....................................................................................................................................................

1

6

5

8

5 8

Glad sverigefinnarnas 4 Hyvää ruotsinsuomalaisten dag den 24 februari! 3 päivää 24. helmikuuta!2

7

4

2

6

7

1

9

Postadress:...............................................................................................................................................

9

1 4

6

Adress:...................................................................................................................................................

4 1

9

8

2

7

4

3

8 6

7

1

7

9

3

7 5

8 9

4

2

5 3

2

6

Sudoku vecka 8 Lycka till!

Glad sverigefinnarnas

8

4 4

6

1

1


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

25

Har livet stagnerat eller har det rusat iväg under Corona året som har gått?

KRÖNIKA Tina Persson

Fastbränd eller vidbränd? Världskulturmuseerna har producerat över 20 filmer för barn i alla åldrar.

L

äste i en tidning att fastbränd är det nya ordet istället för utbränd eller kanske det är vidbränd, som är det bästa ordet i tider som är nu?

Som Hälsoinspiratören Tina älskar jag att snurra fart på folks tankar och att leka med ord, som sätter fart på mina kreativa tankar. Så idag är jag nyfiken, vart i livet du befinner dig just nu? Är du mitt i livet? Är du fastbränd eller är du kanske vidbränd? Har livet stagnerat eller har det rusat iväg under Corona året som har gått? Hur ser din plattform ut just nu? Kanske är det ”tack” vare det här året, som du både har insett och förstått, att det är dags att göra en omstart i livet? En omstart för att öppna möjligheter för nästa del i livet? En omstart för både kropp, knopp och själ. En omstart som kommer att ge en större mening med livet och ett starkare hälsokonto! En omstart behöver inte betyda att du bryter upp och kastar bort allt. Nä, en omstart kan även innebära att vi omvärderar och gör det vi har till något bättre, men visst ibland behöver vi avsluta och bryta upp. Så idag är jag nyfiken på vilka frågor du kan säga ja eller nej till? ❖ Är du mitt i livet och fastbränd eller vidbränd i ett liv som går på rutin? ❖ Har du svårt att se lösningen på problemet? ❖ Har du svårt att förstå vad som stoppar dig? ❖ Har Jante något med det hela att göra? ❖ Har du svårt att komma igång? ❖ Har du lätt för att tappa den positiva frekvensen, på den mentala hörapparaten? ❖ Har du lätt för att leva medvetet? ❖ Har du många måsten i ditt liv? ❖ Skulle det kännas befriande att släppa många måsten? ❖ Skulle det vara skrämmande att släppa vissa måsten? ❖ Livet är mitt, möjligheterna är mina, men även ansvaret! Vet du vad det innebär? ❖ Har du ett eget ansvar för dina tankar? ❖ Har du rätten att bli ditt bästa jag? ❖ Har du byggt en starkare verktygslåda, för ett starkare Hälsokonto under Corona? ❖ Vågar du säga ja till livet, men nej till andra?

❖ Kan 5 minuter 6 gånger om dagen, verkligen bli 30 minuters bra träning? ❖ Kan rehabiliteringsträning bli rolig träning? ❖ Har du svårt att inse och förstå att små förändringar kan göra stora under? ❖ Vill du hitta nya vanor? ❖ Har du svårt att hitta tacksamhet i livet? ❖ Har du svårt att se möjligheterna som finns där mitt framför näsan? ❖ Har Corona fått dig att inse att livet är mer än alla måsten? ❖ Är känslan av att göra en omstart lockande, men hur? ❖ Vill du sätta fart på dina tankar? ❖ Har ok blivit ett läge i livet som du nöjer dig med idag? ❖ Har Corona fått dig vilja ha mer av livet? ❖ Så är du mitt i livet och fastbränd eller vidbränd! Redo för en omstart? Så vilka frågor fick ett ja och vilka fick ett nej? Vilka känslor dök upp när du läste frågorna? Svarade du ja på sista frågan? Kanske insåg du och förstod att det vore så underbart med en omstart i livet, men jag är både fastbränd och vidbränd, så hur gör jag då? Varför inte ta en stund och skriv ner dina tankar och funderingar, runt dom frågorna du sa ja på. Varför gjorde du det och varför valde du att säga nej till övriga. Kanske du även valde ordet kanske, varför gjorde du det i så fall? Se frågorna som en övning som får ta tid, så låt det snurra runt och låt din kreativitet flöda för att se vart du hamnar. Ofta har vi många svar inom oss, men vi har svårt att släpp ut dom. Låt dina tankar få snurra runt och ta tillfället att låta orden forma meningar, för att se vart du hamnar. Varför inte använda frågorna i din familj, med dina när och kära eller med dina kollegor? Vem vet vart det kan ta er. I mina tidigare krönikor i år, så har jag skrivit om att sikta mot midsommar och att vi ska se över vår plattform, våra verktygen och om Walk and Talk coaching. Att vi ska ta vara på våra erfarenheter för att växa som människor och allt detta kommer att hjälpa oss att göra en stark omstart i livet. Önskar dig en fin vecka! Stärk ditt Hälsokonto med Hälsoinspiratören Tina Persson

Möt världen hemma på sportlovet Vik tusen tranor, lär dig nya dans-moves, ­designa och sy. Möt världen hemma på sportlovet. Världskultur­museerna går på sportlov i en hel månad! Utbudet är online och når nu ut nationellt till de städer som har lov någon gång mellan vecka 7 och 10. Det blir en fullspäckad sportlovssida med olika aktiviteter. Utbudet är

varierat, där du kan lära dig dansa, vika tranor, sy och designa till dina ­favoritleksaker, tips på hur du ska gå i en ­kimono eller förvandla dina kartonger till ­presentaskar.

har producerat över 20 filmer för barn i alla ­åldrar, på www.varldskulturmuseerna.se/ sportlov hittar du alla filmer.

Källa: Världskulturmuseerna

­Världskulturmuseerna som består av ­Etnografiska ­museet, Medelhavsmuseet, Östasiatiska museet och Världskultur­museet

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com


Nöje & Evenemang

26

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021 PRIS FRÅN

BODEN

KONTAKTA OSS FÖR BOKNING ELLER MER INFO

995 krr/mån

Mikael Arvidsson 072-202 30 46, mikael.arvidsson@gratistidning.com Monica Stubé 070-515 80 07, monica.stube@gratistidning.com Robert Anglöw 070-212 65 45, robert.anglow@gratistidning.com

BODEN

DAGENS LUNCHER FRÅN MATOCHMAT.SE VARJE VECKA I BODEN GRATISTIDNING Hedenbrovägen 4, Boden 0921 - 133 01 info@garniz.se

Teknikvägen 3, Boden 070-399 91 46 torget@bodenbusinesspark.se

www.entrappaupp.se restaurang.garniz 10.30 - 13.00

RESTAURANG GARNIZ Kyrkkläppen 3, Boden 0921 - 103 51 norri@norrigarden.nu

boden@bastardburgers.se

www.norrigarden.nu Norrigarden 11.00 - 13:30

Kungsgatan 34, Boden

Lunchpris 115 kr, kl 11.00–13.00 Tors Torsk serveras med slungad potatis samt ägg -& dillsås vegetariska 25 Dagens feb Grillad focaccia: Ost & skinka och kyckling & bacon och vegetarisk focaccia

26 feb

Tors

25 feb

feb

Viltskav, potatispuré, västerbottensost, lingon- & vitkålscrudité 2 Grillad focaccia: Ost & skinka och kyckling & bacon mars och vegetarisk focaccia Tis

Ons

Biff Lindström,råstekt potatis toppas, ärtskott och råkostsallad Grillad focaccia: Ost & skinka och kyckling & bacon mars och vegetarisk focaccia

3

Drottninggatan 49 0921-518 00 N/A

nonnamariase.wixsite.com/sweden nonnamaria.se

10.30 - 13:00

Tors

25 feb Fre

Husets schnitzel med pepparsås, gröna ärtor och stekt dragonpotatis Hamburgerbuffé med pommes och tillbehör Heta glaserade kyckling drumsticks Dessert

26 feb

Spaghetti med köttfärssås och färskriven parmesan 1 Fylld sprödbakad rödspätta med kall citron/gräslökssås, citron mars och kokt potatis Biffstroganoff med ris och inlagd gurka

feb

Mån

1

mars

Tis

2

Tis

2

mars

Ons

3

Ingår i lunchen: salladsbuffé, hembakt bröd, nykokt soppa, kaffe/te & liten kaka

Ingår i lunchen: Sallad, smör, bröd, soppa, måltidsdryck, kaffe och kaka

Teknikvägen 3 • torget@bodenbusinesspark.se • 070-399 91 46

Travbanan, Boden • 073-024 36 50

Lasagne Veckans soppa: Potatissoppa

Opalen-burgare med tillbehör Veckans soppa: Potatissoppa

Lör

27

Mån

Nattbakad högrev med gräddskysås, kokt potatis och gelé Krämig fläskfilégryta med ölkorv och jasminris mars Stekt strömming med skirat smör och potatismos

10.30 - 14:00

Lunchpris 95 kr kl 10.30–14.00 (lördagar 11.00-14:00)

Ugnsgrillade tjocka revbensspjäll med gräddsås, stekt potatis och äppelmos Hemlagad palt med stekt fläsk, lingonsylt och smör Köttsoppa med klimp och ostmacka

Raggmunkar med stekt fläsk och lingonsylt Kycklingfilé med dragonsås och stekt potatis mars Bruna bönor med stekt fläsk och korv

N/A N/A

DARA´S THAI & GRILL

Lunchpris 100 kr, kl 10.30–14.00 900 kr för kuponghäfte/10 luncher, 100 sittplatser

Fre

Mån Lasagne al forno med tomat- & löksallad och parmesankräm 1 Grillad focaccia: Ost & skinka och kyckling & bacon mars och vegetarisk focaccia

PANELEN

NONNA MARIA

26

Skomakarlåda på Ryggbiff Dagens vegetariska Grillad focaccia: Ost & skinka och kyckling & bacon och vegetarisk focaccia

www.panelen.nu RestaurangPanelen 10.30 - 13.40

Kungsgatan 7, Boden 0921-557 20 info@panelen.nu

N/A

Pontonjärvägen 2 076-566 33 63 nonnamaria.se@gmail.com

bastardburgers.se 11.00 - 14.00

travrestaurangeniboden 10.30 - 14.00

TRAVRESTAURANGEN

FRASSES

www.bastardburgers.se

www.travrestaurangenboden.com

info@travrestaurangenboden.com

www.frasses.se/#!/restauranger/boden/105

0921-550 10 N/A

BASTARD BURGERS

Fre

11.00 - 13.30

RESTAURANGEN BODEN BUSINESS PARK

NORRIGÅRDEN Kungsgatan 23, Boden 0921-520 10

Travbanan, Boden 073-024 36 50

www.bodenbusinesspark.com

Ons

3

Ingen lunchservering

Se övrig meny på: www.konditoriopalen.se

mars Ingår i lunchen: Sallad, Bröd, Dryck, Kaffe / Te & Kaka

Kungsgatan 49 • 0921-185 54 • 200 sittplatser

Inspireras av recept och goda drycker från Erik Grödahl, välkänd vinkännare och utbildare inom mat & dryck.

N

är denna krönika skrivs har jag precis varit hos tandläkaren och dragit ut två tänder, så i dag blir det flytande föda, därför passar det bra att drömma sig bort och tänka på något gott. Det blir vegetariskt och inspirationen till det här kommer från den norska tidningen VG. På tal om vegetariskt, vår dotter som fyller elva år i dag (17/2) kom hem för en vecka sedan och sade att hon är vegetarian, så en av födelsedagspresenterna blev en vegetarisk kokbok. Vi får se hur länge det håller i sig, men hon resonerar klokt. Det är lite pyssel med den här rätten, kanske beroende på att jag gjorde tahinin själv, men väl värt när du har det på ­tallriken.

Erik Grödahl - Årets svenska vinprofil 2016 och utbildare inom mat och dryck från Piteå.

Veckans tips

Gör så här: 1. Picklad rödlök: Koka upp ­socker, ättika och vatten i en kastrull. Dra från värmen och lägg ner rödlöken och låt svalna. 2. Finriv blomkålsbuketterna på ett rivjärn, så att det ser ut som ris. 3. Skala och skär sötpotatisen i tärningar, blanda med kryddor och olja i en bunke. Lägg sedan i en form eller på ett bakplåts­ papper och ugnsbaka i på 225o C i 20-25 minuter.

Vegetarisk bowl med blomkålsris, ugnsbakad sötpotatis och avokadohummus Det här behövs för 2 personer

1 blomkål 2 sötpotatisar 1/2 tsk malen koriander 1/2 tsk malen fänkål 1 tsk spiskummin 1/2 tsk chilipulver Salt Rapsolja Srirachamajonnäs (1 dl hem­ lagad majonnäs + 1/2 tsk sriracha) Picklad rödlök Avokadohummus 200 gram kokta kikärtor

1 avokado 2 krm spiskummin 1 msk tahini 1 finhackad vitlöksklyfta 1 msk citronsaft 1 msk olivolja Salt Picklad rödlök 1 tunt skivad rödlök 1/2 dl socker 1/2 dl ättika (12 %) 1/2 dl vatten Till servering 1 avokado

4. Mixa kikärterna med avokado, spiskummin, tahini, vitlök, citron­ saft och olivolja till en slät röra. 5. Stek blomkålsriset i olja, ­smaka av med salt och peppar. 6. Fördela blomkålsriset i skålar och toppa med söt­potatis, ­avokadohummus, en halv ­avokado, picklad rödlök och srirachamajonnäs.

VINTIPS Dags att skapa lite sommar­ känsla och drömma sig bort med hjälp av ett glas rosé. Les ­Lauzeraies 2019 (varunr 2724, pris 129,-) passar utmärkt till denna vegetariska måltid, ­servera den runt 12 grader.

ALKOHOLFRITT Vi fortsätter på roséspåret och väljer Le Petit Beret Organic Rosé (varunr 19026, pris 69,-), serveringstemperatur 10 grader. FYNDTIPSET Clotilde Davenne Bourgogne Blanc 2019 (varunr 5562, pris 129,-) är en s.k. ”mini Chablis”, många franska vinområden delades in precis som länder, med hjälp av linjal och druvorna till det här vinet kommer från fel sida av gatan och får då den generiska benämningen ­Bourgogne Blanc istället. Här får du mycket vin för pengarna, det är drickmoget redan idag, men vinner på några års lagring. Servera runt 12 grader. Perfekt att köpa på sig några flaskor och vara redo för sommarens festligheter.


Nöje & Evenemang

Boden Gratistidning vecka 8, onsdag 24 februari 2021

Söndag 28/2 kl.18:00 - 123 Schtunk

e n i l n o r a g n i n l l ä t s e r ö f e v i L Foto: Henri

Lördag 13/3 kl.18:00 Carl-Einar Häckner

Carl-Einar Häckne. Foto: Peter Eriksson

Under pandemins s­ peciella omständigheter så frågar ingen var du är lokaliserad geogra­ fiskt, det enda som är intressant är vad du kan leverera. Tekniken gör det också möjligt för oss ideella föreningar att i denna svåra tid enkelt prata ihop oss ansikte mot ansikte från norr till söder. Magkänslan är att våra ideella arrangörsför­ eningar inom Riksteatern mycket väl kan gå stärkta ur det här genom att vi på ett helt nytt sätt kan stöt­ ta och inspirera varandra förening till förening.

Foto: Peter Eriksson

Gräsrotsinitiativ ger scenkonst digitalt De kommande ­veckorna är Boden, Piteå, ­Arvidsjaur, ­Kiruna, Älvsbyn, Pajala, ­Jokkmokk och ­Luleås ideella riksteater­ föreningar med på ett nationellt gräsrotsiniti­ ativ där över 50 lokala Riksteaterföreningar samsänder tre liveför­ ställningar direkt på våra lokala Facebook­ sidor. Nu lever vi i en tid då inte nödvändigtvis storstaden måste vara avsändaren, nu kan också landsbygden ta sin plats nationellt på lika villkor. Riksteaterföreningar i Norrbotten samarbetar med ­riksteaterföreningen Gnosjö scenkonst. En spännande kuriosa är att de är en av riksteater­ rörelsen absolut minsta föreningar.

Kokko

Schtunk. Foto: Henri Kokko

s g n i n e r ö f r e t a kste i R s n e d o B a i v a Facebook-sid lvis E n e k ö r F kl.18:00 3 / 7 2 g a d r ö L

Fröken Elvis. Foto: Kenth Wångklev

Gnosjö scenkonst tar tre professionella akter till sin tomma teatersa­ long för att sprida hopp, värme och glädje utöver hela vårt land genom alla lokala föreningar. Det är inget fusk och verkligen direktsänt med allt vad det innebär, går ström­ men blir det mörkt och bryter en skådespelare benet ställer vi in. På så vis får vi en så autentisk, äkta och intim scen­ konstupplevelse som det bara går digitalt. Tillsammans har vi bokat tre starka och

­karismatiska liveakter som vi tror har förmågan att tränga genom kamera­ linsen hela vägen hem till våra vardagsrum: • Söndag 28 feb kl.18.00 - 123 Schtunk • Lördag 13 mars kl.18:00 - Carl-Einar Häckner • Lördag 27 mars kl.18.00 - Fröken Elvis Källa: Bodens riksteaterförening

REDAKTIONEN redaktion@gratistidning.com

Foto: Kent Wångklev

Arrangör:

27


BODEN

Certifierad hundfrisör

FEBRUARIKAMPANJ

SPARA 149:-

Tidsbokning: 070-225 63 22 Ida Söderholm

-200:-

Erbjudandena gäller 24-27 februari

+ IAMS BLÖTMAT 12-PACK 85g, finns i sås eller gele i flera smaker

69:-

EVER CLEAN 10L + ACANA 340G

Ever Clean kattsand 10L + Acana torrfoder 340g

169:-

Gäller hela sortimentet från Ever Clean och Acana Homestead Harvest.

Ord. pris 109:-

Ord. pris 318:-

BRIT CARE HUNDMAT

ACANA HUNDMAT 6-11,4KG SPARA UPP TILL 135:-

Gäller sorterna Adult Small 6kg och Grassfed-lamb, Light & Fit, Ranchland 11,4kg Ord. pris 499-999:-

-25%

SPARA 52:-

UPP TILL 1

BRIT CARE KATTMAT Brit Care kattmat hela sortimentet 400g-7kg Spannmålsfri kattmat med hög smaklighet Ord. pris 59.90-589:-

BRIT CARE MINI HUNDMAT

Brit Care hela sortimentet 1-12kg Hypoallergen foder­ serie med hög kötthalt och smaklighet Ord. pris 99.90-759:-

Brit Care Mini hela sortimentet 400g-7kg Spannmålsfri foder­ serie anpassad särskilt för små raser Ord. pris 59.90-539:-

-20%

SPARA 7:-

UPP TILL 1 4

-25%

SPARA 134:SCHAMPO/BALSAM

-10%

Espree, finns till både hund & katt

-20%

99:-

MUSH FÄRSKFODER

Ord. pris149:-

Hela sortimentet till hund & katt

KATTSAND 5KG

Lifemate klumpbildande kattsand

-20%

25:-

ROYAL CANIN HUND & KATTMAT

ORTOPEDISK HUNDBÄDD

3

Ta för

Basic WellB är en ortopedisk hundbädd med memoryfoam som anpassar sig efter hundens kropp. Finns både som dyna och bädd Ord.pris 499-799:-

2

5 för

FURMINATOR HAIR ­COLLECTOR

99:-

Effektiv uppsamling av hår från möbler och kläder. Kolla vår fb-sida för demonstrationsvideo

199:-

Tugg som bidrar till bättre munhälsa. Small 54-pack, Medium 42-pack, Large 36-pack

99:-

Ord. pris159:-

-20%

DENTALLIFE MULTIPACK

KLOSAXAR & KLOFILAR Hela sortimentet

MOLLY

SPARA 126:-

Fredlig levandefödare Ord.pris 45:-/st

LEKSAKER HUND & KATT Tag 3 betala för 2 Billigaste på köpet

Erbjudandena gäller hos DjurMagazinet Boden t.o.m. 27/2, går ej att kombinera med andra rabatter eller erbjudanden. Med reservation för slutförsäljning och ev. skrivfel.

Djurmagazinet Hermelinsgatan 1, Boden. 0921-106 92. Måndag-Fredag 10.00-18.00, Lördag 10.00-15.00, Söndag Stängt


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Boden Gratistidning vecka 08, 2021 by Svenska Civildatalogerna AB - Issuu