9789151112077

Page 1


OmvÄrdnad NivÄ 1

Maria Christidis Anna-Lena Stenlund

LÄRARHANDLEDNING

Till dig som undervisar

VÄrd och omsorg vilar pÄ en humanistisk mÀnniskosyn och den personcentrerade vÄrden Àr viktig. LÀgg gÀrna extra fokus pÄ att eleverna sÀtter sig in i respekt, sjÀlvbestÀmmande och förstÄelse.

Ett tips Àr att anvÀnda mycket rollspel nÀr du gÄr igenom teamarbete och samarbete. LÄt eleverna byta roller och yrkesgrupper.

Det Àr viktigt att gÄ igenom med eleverna vad dokumentation och rapportering innebÀr inom vÄrd och omsorg. Förklara vad vÄrdplanering och bistÄndsbedömning Àr men ocksÄ betydelsen av dessa för individens vÀlbefinnande. HjÀlp eleverna att förstÄ omvÄrdnadsprocessens olika delar och ta gÀrna stöd i lÀromedlet. Förtydliga begreppen integritet, sekretess och sÀkerhet för eleverna.

Eleverna kanske ocksÄ har erfarenheter av dessa delar och vill dela med sig i undervisningen. Det kan hjÀlpa eleverna att förstÄ deras betydelse för personal inom vÄrd och omsorg, för vÄrdtagare och deras anhöriga, men ocksÄ för de verksamheter som bedriver vÄrd och omsorg.

Lektionsförslag, uppgifter och övningar

Yrkesgrupper och teamarbete

Syfte: Syftet Ă€r att ge eleverna en djupare förstĂ„else för komplexiteten i olika yrkesroller inom vĂ„rd och omsorg, samt hur dessa roller samverkar i team för att ge vĂ„rdtagaren personcentrerad vĂ„rd. Genom att intervjua yrkesverksamma fĂ„r eleverna en insikt i de olika arbetsuppgifter som hör till varje yrkesgrupp och hur samarbete mellan dessa grupper bidrar till att sĂ€tta vĂ„rdtagarens behov i centrum. Övningen frĂ€mjar elevernas förstĂ„else för interprofessionellt samarbete och dess betydelse i vĂ„rdkvaliteten.

Instruktion: Eleverna fÄr intervjua olika yrkesgrupper inom vÄrd- och omsorg om deras arbete inom deras yrke. MÄlet med uppgiften Àr att ge eleverna en förstÄelse för yrkesrollens komplexitet. Eleverna kan intervjua vÀnner samt anhöriga som arbetar inom vÄrd och omsorg, men ocksÄ vÄrd- och omsorgspersonal under sitt arbetsplatsförlagda lÀrande.

Under intervjun ska eleverna, anteckna deras beskrivningar av sin yrkesroll och sina arbetsuppgifter. Efter intervjun, lÀs beskrivningarna och notera vad som kÀnnetecknar varje specifik yrkesgrupp och de arbetsuppgifter som ingÄr i den. JÀmför sedan yrkesgrupperna och arbetsuppgifterna som framkommit i intervjun genom att besvara följande frÄgor:

1. Vilka yrkesgrupper har intervjuats?

2. Vilka arbetsuppgifter kopplas till den specifika yrkesgruppen?

3. Vad finns det för likheter och skillnader mellan olika yrkesgrupper?

4. Hur samarbetar olika yrkesgrupper för att sÀtta vÄrdtagarens behov i centrum och för personcentrerad vÄrd?

LÄt eleverna presentera resultatet för hela klassen, eller i en mindre grupp, genom att illustrera dessa pÄ en PowerPoint.

Arbetsuppgifter inom vÄrd och omsorg

Syfte: Syftet med denna övning Ă€r att ge eleverna en översikt över de olika typerna av arbetsuppgifter inom vĂ„rd och omsorg genom att kartlĂ€gga och kategorisera dem. Genom att sortera uppgifter i omsorgsuppgifter, medicinska uppgifter, sociala och administrativa uppgifter fĂ„r eleverna en tydligare bild av vĂ„rdarbetets komplexitet och mĂ„ngfald. Övningen syftar ocksĂ„ till att utveckla elevernas förmĂ„ga att analysera och förstĂ„ hur olika aspekter av vĂ„rdarbetet samverkar för att skapa en effektiv och helhetsinriktad vĂ„rd.

Instruktion:

KartlÀgg de olika arbetsuppgifter som förekommer i vÄrd- och omsorgsarbetet i en tabell för en god översikt av den komplexitet som vÄrdarbetet innebÀr. Sortera in uppgifterna i en tabell (finns som kopieringsunderlag) i följande rubriker:

– Omsorgsuppgifter

– Medicinska uppgifter

– Sociala uppgifter

– Administrativa uppgifter

Eleverna kan göra detta individuellt eller i par. Det finns exempel pÄ arbetsuppgifter i elevmaterialet, men sök gÀrna efter flera exempel pÄ arbetsuppgifter digitalt pÄ internet och diskutera med varandra i helklass för att fÄ inspiration frÄn varandra utifrÄn era erfarenheter av vÄrden. SammanstÀll tabellen till en gemensam i helklass och diskutera dess innehÄll.

Fallbeskrivning – Helen

Syfte: Syftet Àr att lÀra sig genomförandeplanens olika delar.

Instruktion:

LÄt eleverna upprÀtta och dokumentera en genomförandeplan utifrÄn nedanstÄende fallbeskrivning (fallbeskrivningen finns ocksÄ som kopieringsunderlag):

Helen, 25 Är, Àr en aktiv kvinna mitt i livet. Hon arbetar heltid som lÀrarassistent och pÄ fritiden gillar hon att röra pÄ sig och hon trÀnar hÄrt.

Senaste tiden har hon varit trött och slut och inte orkat som vanligt. Hon kÀnner sig törstig och kissar mer Àn vanligt. Hon söker till hÀlsocentralen och fÄr lÀmna blodprov.

Provtagningen visar ett mycket högt blodsocker och hon remitteras vidare till diabetesmottagningen pÄ sjukhuset. Hon blir inlagd samma dag.

Efter ytterligare provtagning och kontroller konstateras att Helen fÄtt diabetes.

Nedan följer ett exempel pÄ hur genomförandeplanen för Helen kan se ut:

1. Bedömning fallet Helen:

Familjesituation, arbete, fritidssysselsÀttningar: Aktiv kvinna med heltidsarbete. EnsamstÄende.

Tidigare sjukdomar och hÀlsosituation: Frisk sen tidigare, mormor som har diabetes

Hur mÄr Helen nu? Vilka symtom och besvÀr har hon: Trött och slut, törstig, stora urinmÀngder, frÀmst nattetid.

Efter att diabetessjuksköterskan samlat in all information gör hon en bedömning av vilka ÄtgÀrder som kan komma att behövas i Helens fall.

Helen mÄste lÀra sig mer om sin sjukdom, vad hon fÄr Àta, hur hon kan trÀna samt lÀra sig att ge sig sjÀlv insulinsprutor.

2. Planering fallet Helen

Diabetessjuksköterskan gör en planering av Helens omvÄrdnad:

‱ Helen ska fĂ„ kunskap om den nya livssituationen. Information om kost, trĂ€ning och behandling.

‱ Hon ska kunna sköta sin insulinbehandling sjĂ€lv. Hon ska fĂ„ hjĂ€lp och undervisning av personalen pĂ„ avdelningen för att lĂ€ra sig det.

‱ MĂ„let Ă€r att hon redan under första veckan ska kunna lĂ€ra sig ta sitt insulin.

3. Genomförande fallet Helen

Helen trÀnar varje dag pÄ att ta sitt insulin med hjÀlp av diabetessjuksköterskan. Hon tycker det Àr obehagligt att sticka sig sjÀlv de första dagarna men efter nÄgra dagar gÄr det bÀttre.

4. UtvÀrdering fallet Helen

Efter en vecka görs en utvÀrdering av omvÄrdnadsmÄlet att Helen ska kunna ge insulinet till sig sjÀlv.

Diabetessjuksköterskan kommer fram till att Helen behöver ytterligare en vecka av trÀning för att bli riktigt sÀker pÄ hur hon ska anvÀnda insulinpennan.

MÄl och delmÄl

Syfte: Syftet Àr att lÀra sig genomförandeplanens olika delar.

Instruktion:

LÄt eleverna lÀsa fallbeskrivningen i lÀromedlet om Karls hemsituation och hur han behöver hjÀlp med matlagning, dusch, stÀdning och promenader.

LÄt eleverna utforma olika typer av mÄl utifrÄn fallbeskrivningen samt beskriva vilka arbetsmetoder de ska tillÀmpa för att nÄ mÄlen. Exempelvis:

Bedömning: Karl behöver hjÀlp med mÄltiderna.

MÄl: VÄrd- och omsorgspersonalen ska komma in till Karl vid varje mÄltid och hjÀlpa dem att laga mat.

Planering och genomförande: VÄrd- och omsorgspersonalen kokar gröt till frukost Ät paret samt ser till att de fÄr hjÀlp att vÀrma lunch och middag. Vid behov hjÀlper de Karl eftersom han har svÄrt att Àta sjÀlv, speciellt nÀr han blir för trött.

De ska Àven utgÄ frÄn omvÄrdnadsprocessens alla delar; bedömning, planering, mÄl, genomförande och utvÀrdering och göra en bedömning av parets behov samt en planering av de insatser som behövs. HÀr kan eleverna med fördel vÀlja olika behov.

‱ JĂ€mför varandras genomförandeplaner.

‱ Vilka skillnader finns?

‱ Vad kan eleverna lĂ€ra sig av varandra?

Ämnesord

Syfte: Syftet Àr att lÀra sig centrala begrepp.

Instruktion:

Dela in eleverna i smÄ grupper dÀr varje grupp fÄr en mÀngd Àmnesord. Eleverna i gruppen fÄr en och en dra ett kort med ett ord som tillhör Àmnet. Eleven fÄr inte visa kortet/ordet för de andra i gruppen utan ska beskriva ordet utan att sÀga dess rÀtta namn.

Exempelvis: en elev drar ordet ”levnadsberĂ€ttelse”. Eleven fĂ„r dĂ„ exempelvis sĂ€ga ”en form av dokumentation/ berĂ€ttelse om hur den Ă€ldre haft det i sitt liv”.

Den elev i gruppen som först gissar rÀtt fÄr kortet. Den som har flest kort nÀr leken Àr över har vunnit.

Exempel pÄ Àmnesord:

‱ OmvĂ„rdnad

‱ Omsorg

‱ LevnadsberĂ€ttelse

‱ MĂ„l

‱ Genomförande

‱ UtvĂ€rdering

‱ Dokumentation

‱ Rapportering

‱ SBAR

Fallbeskrivning – Kalle

Syfte: Syftet Àr att genomföra en omvÄrdnadsplanering.

Fallbeskrivning:

Kalle, 84 Ă„r, kom in till GAVA – geriatriska akutvĂ„rdsavdelningen, med bruten höft. Efter en höftoperation har ansvarig sjuksköterska, i samrĂ„d med Kalle, bokat in en vĂ„rdplanering med bistĂ„ndsbedömare frĂ„n kommunen för att sĂ€kerstĂ€lla att Kalle ska fĂ„ fortsatt god vĂ„rd efter att han kommit hem frĂ„n sjukhuset. Innan mötet med bistĂ„ndshandlĂ€ggaren sĂ€tter sig sjuksköterskan Annelie tillsammans med Kalle och samtalar kring de behov han har och det stöd han upplever behövs frĂ„n kommunen.

Kalle bor ensam i en 2-rumslÀgenhet. Han har fram till att han ramlade i badrummet tagit hand om sig sjÀlv. Han Àr Ànkling sedan 20 Är och hans son bor i USA. Kalle inser att han behöver hjÀlp dÄ han har svÄrt med balansen, Àter ensidigt och kÀnner sig ensam. Detta har bidragit till att han ramlade i badrummet, till att han Àr underviktig, men kÀnner sig ocksÄ ledsen. Efter operationen behöver han dessutom rehabilitering för att ÄterfÄ en god rörelseförmÄga.

Svaret motiveras efter följande frÄgor:

1. Vad Àr en skÀlig levnadsstandard i Kalles fall?

2. Vad skulle du som vÄrdgivare vilja föra fram för information som Àr viktig i vÄrdplaneringen och bistÄndsbedömningen?

Centrala begrepp i fallbeskrivningen: vÄrdplanering, bistÄndsbedömare, fortsatt god vÄrd, behov, stöd, r ehabilitering.

Fallbeskrivning – Barbro

Syfte: Syftet Àr att eleverna ska reflektera över genomförandeplan och vÄrdtagares integritet och sekretess.

Fallbeskrivning:

Barbro, 85 Är, bor pÄ Àldreboendet Kaprifolen. Hon lider av demenssjukdomen Alzheimers (sjukdom) och hjÀrtsvikt. Barbro behöver daglig hjÀlp med personlig omvÄrdnad, medicinering och rehabilitering. Jasmine, som Àr kontaktperson för Barbro, Àr ansvarig för att rutinerna och genomförandeplanen som gjordes vid vÄrdplaneringen följs. Genomförandeplanen innehÄller information om vilken hjÀlp och vilket stöd Barbro. Varje dag börjar Jasmine och hennes kollegor med att gÄ igenom genomförandeplanen för att sÀkerstÀlla att den Àr uppdaterad utifrÄn Barbros aktuella vÄrdbehov. De hjÀlper Barbro med personlig hygien, frukost och att ta sina lÀkemedel. De hjÀlper henne ocksÄ med fysioterapiövningar för att stödja hennes rehabilitering. Efter varje arbetspass dokumenterar Jasmine noggrant alla ÄtgÀrder de gjort och eventuella förÀndringar av Barbros tillstÄnd i det digitala dokumentationssystemet. Om nÄgot allvarligt hÀnder rapporterar Jasmine detta omedelbart till sina kollegor och ansvarig sjuksköterska. Genom att noggrant följa genomförandeplanen och rutinerna sÀkerstÀller Jasmine och övriga i vÄrdteamet att Barbro fÄr en personcentrerad och trygg vÄrd.

Detta förbÀttrar inte bara Barbros livskvalitet, utan underlÀttar ocksÄ kommunikationen och samarbetet mellan Jasmine och hennes kollegor.

Reflektera

1. Hur kan vÄrd- och omsorgspersonalen sÀkerstÀlla att de Àr uppdaterade om genomförandeplanen för varje vÄrdtagare de arbetar med?

2. Hur kan du se till att du upprÀtthÄller vÄrdtagarens integritet och sekretess nÀr du dokumenterar och rapporterar information?

SĂ€ker informationshantering

Syfte: Syftet med denna övning Ă€r att ge eleverna en grundlig förstĂ„else för de lagar och bestĂ€mmelser som reglerar sekretess, journalföring och sĂ€ker informationshantering inom vĂ„rd och omsorg. Genom att studera och jĂ€mföra olika regelverk, sĂ„som Patientdatalagen, GDPR och Offentlighets- och sekretesslagen, utvecklar eleverna insikt i hur dessa lagar pĂ„verkar sĂ€kerheten och integriteten kring patientinformation. Övningen syftar ocksĂ„ till att frĂ€mja kritiskt tĂ€nkande och samarbete nĂ€r eleverna diskuterar likheter, skillnader och praktiska tillĂ€mpningar av dessa lagar i vĂ„rdarbetet.

Instruktion:

I denna uppgift fĂ„r eleverna arbeta i grupp med ungefĂ€r 4–5 elever i varje grupp. Eleverna fĂ„r i uppgift att ta reda pĂ„ vilka bestĂ€mmelser som gĂ€ller för sekretess och dokumentation. De lĂ€ser in sig pĂ„ följande:

1. Patientdatalagen (SFS 2008:355)

2. Patientdataförordningen (2008:360)

3. Socialstyrelsens föreskrifter och allmÀnna rÄd om journalföring och behandling av personuppgifter i hÀlso- och sjukvÄrden (HSLF-FS 2016:40)

4. Dataskyddsförordningen GDPR.

5. Offentlighets- och sekretesslagen (2009:400)

6. Lagen om sÀkerhet i nÀtverks- och informationssystem, NIS-lagen

Eleverna fÄr sammanfatta informationen frÄn dessa bestÀmmelser och Àven lyfta fram de likheter och skillnader som finns mellan de olika bestÀmmelserna pÄ en till tvÄ sidor. Fynden diskuteras sedan i klassen.

Kopieringsunderlag

Kopieringsunderlag – arbetsuppgifter inom vĂ„rd och omsorg

Omsorgsuppgifter Medicinska uppgifter Sociala uppgifter Administrativa uppgifter

FÄr kopieras! © Christidis, Stenlund och Gleerups Utbildning

Kopieringsunderlag – fallbeskrivning Anders

Anders, 16 Är, sitter pÄ akuten med en bruten vÀnsterarm. Anders spelar bandy pÄ fritiden och under dagens trÀning sÄ ramlade han illa och landade pÄ sin vÀnstra arm. TrÀnaren sÄg att armen lÄg i felstÀllning och mÀrkte att Anders hade vÀldigt ont, sÄ han fick hjÀlp av lagkamraterna med att sÀtta honom i bilen för att köra honom till akuten. Under tiden ringde en lagkamrat Anders mamma och informerade om vad som hade hÀnt. VÀl dÀr sÄ fick Anders smÀrtstillande och det togs en röntgen av armen dÀr lÀkaren konstaterade att armen var bruten. Anders fick tvÄ alternativ till behandling av armen, antingen en operation, eller en gipsning som han skulle fÄ ha under lÄng tid. I ett samtal med lÀkaren sÄ tog Anders upp att han kÀnde oro över hur det skulle gÄ med skolan och bandyn. Han gick nÀmligen första Äret pÄ Bygg- och anlÀggningsprogrammet och förklarade att bÄda hÀnderna behövs för olika övningar, men att han inte ville hamna efter sina klasskamrater. Dessutom fick han energi av att spela bandy sÄ det ville han inte gÀrna vara utan.

Kopieringsunderlag – fallbeskrivning Barbro

Barbro, 85 Är, bor pÄ Àldreboendet Kaprifolen. Hon lider av demenssjukdomen Alzheimers (sjukdom) och hjÀrtsvikt. Barbro behöver daglig hjÀlp med personlig omvÄrdnad, medicinering och rehabilitering. Jasmine, som Àr kontaktperson för Barbro, Àr ansvarig för att rutinerna och genomförandeplanen som gjordes vid vÄrdplaneringen följs. Genomförandeplanen innehÄller information om vilken hjÀlp och vilket stöd Barbro. Varje dag börjar Jasmine och hennes kollegor med att gÄ igenom genomförandeplanen för att sÀkerstÀlla att den Àr uppdaterad utifrÄn Barbros aktuella vÄrdbehov. De hjÀlper Barbro med personlig hygien, frukost och att ta sina lÀkemedel. De hjÀlper henne ocksÄ med fysioterapiövningar för att stödja hennes rehabilitering. Efter varje arbetspass dokumenterar Jasmine noggrant alla ÄtgÀrder de gjort och eventuella förÀndringar av Barbros tillstÄnd i det digitala dokumentationssystemet. Om nÄgot allvarligt hÀnder rapporterar Jasmine detta omedelbart till sina kollegor och ansvarig sjuksköterska. Genom att noggrant följa genomförandeplanen och rutinerna sÀkerstÀller Jasmine och övriga i vÄrdteamet att Barbro fÄr en personcentrerad och trygg vÄrd. Detta förbÀttrar inte bara Barbros livskvalitet, utan underlÀttar ocksÄ kommunikationen och samarbetet mellan Jasmine och hennes kollegor.

Reflektera

1. Hur kan vÄrd- och omsorgspersonalen sÀkerstÀlla att de Àr uppdaterade om genomförandeplanen för varje vÄrdtagare de arbetar med?

2. Hur kan du se till att du upprÀtthÄller vÄrdtagarens integritet och sekretess nÀr du dokumenterar och rapporterar information?

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.