Skip to main content

Pirkka 5/2025

Page 1

LÖYDÄ TÄYDELLINEN GRILLI s. 38 + KEVÄÄN KAUNEIN JUHLATYYLI s. 52 + KOKOA TOIMIVA MEIKKIPUSSI s. 58

M

E

OIM

EMUT S. 40

KA

3x

MATALA-ALKOHOLINEN VIINI KEVÄÄSEEN JALKAPALLOILIJA

Emma Koivisto ”Raahaan ruisleipää pusseittain Milanoon”

5

5 7.5.–10.6.202 K-Ruoka.fi

Helpp o tom aatti -pes topii rakk a viim eiste llään bufa la mo zzare llalla s.

40

SAAT MUKANA SUOSITUT SHANGHAITACOT S. 15

SUOLAISTA LEIVONTAA kanacaesar

rtaat s. 20 s. 44

ja cajun-lohiva

et lattu yrttivoikierte IRUOKAA Gril päkakku ja KESÄISTÄ ARK 56 siki-lohivoilei ipiirakka s. ONNAISIA Tsat u ja raparper lakääretortt SUOSIKKILEIV KUJA Mokkapa MAKEITA HERK

K-RUOKA-LEHDEN!

Millaisia ovat asumisen unelmamme? Lähellä luontoa, arkeen sopiva pohjaratkaisu ja seinissä lempivärit! + MAHTAVAT PIRKKA-NIKSIT s. 70

€

KO RT TIA

UD

N

V KI

TK MA

90

IL

”Olen leiponut satoja täytekakkuja juhliin”

N

4,

PL

U

0€

A

SUURPERHEEN ÄITI SARI LUKKA

O A-K RTI LL

A

K-RYHMÄN ASIAKASLEHTI | NRO 5 / 2025 | PLUSSA-KORTILLA 0 € (1 KPL/ASIAKAS)

SS


VIERAILLE SUUPALAA

KAUPAN KAUTTA

Maukas suolainen piirakka saa täytteeksi fetaa ja kirsikkatomaatteja. Viimeistele kasvispiirakka tuoreella basilikalla ja tarjoa vaikkapa salaatin kanssa.

Katso resepti skannaamalla QR-koodi tai osoitteessa k-market.fi

OMAN KYLÄN KAUPPA


SEURA A PIRKK VA ILMES A TY 11.6. Y

K-RYHMÄN ASIAKASLEHTI Vuonna 2025 Pirkan ilmestymispäivät ovat 7.5., 11.6., 27.8., 1.10., 5.11. ja 3.12. VASTAAVA PÄÄTOIMITTAJA Sanni Jokinen (K-ryhmä) TOIMITUS K-ryhmä: Sanni Puumala, toimituspäällikkö, Veera Tuhkala, toimitussihteeri Genero: Tanja Rinkinen, toimituspäällikkö, Arja Kulmala, vastaava tuottaja, Marianne Mannila, Katriina Salmela-Vitikainen, Mirja Aarnio ULKOASU Laura Rautaheimo, vastaava AD, Mikko Hirvonen, Anu Mononen SIVUNVALMISTUS Aste Helsinki Oy

JULKAISIJA Kesko Oyj Postiosoite: PL 1, 00016 Kesko Käyntiosoite: Työpajankatu 12, Helsinki Y-tunnus 0109862-8 TOIMITUKSEN OSOITE palaute.pirkka@genero.fi tai etunimi.sukunimi@genero.fi MEDIAMYYNTI Katja Virtanen katja.virtanen@kesko.fi KUSTANTAJA Genero, Risto Rytin tie 33, 00570 Helsinki 92. VUOSIKERTA Toimitus ei vastaa tilaamattomasta materiaalista. Pirkka ei korvaa taloudellisesti ruoka- tai muissa ohjeissa mahdollisesti olevista paino- tai muista virheistä aiheutuvia kustannuksia. PAINO PunaMusta, Forssa

PUHEENVUORO

Talvisin patalihaa, kesäisin vegemakkaraa – vaihtuva valikoima on kauppamme ylpeys

M

ökkipaikkakunnan kaupytimessä – tarjoamme asiakkaille sitä, piaalle loppukevät on jänmitä he haluavat ja tarvitsevat. nittävää aikaa – koskaan Hyppäsin itse konttorista kauppiaaksi ei tiedä, minä viikonloppuneljä vuotta sitten, ja olen oppinut, että na mökkiläiset saapuvat. pienen kaupan arki on ennen kaikkea ihHeidän tullessaan hyllyistä on löydyttävä mistyötä. Vakiasiakkaiden kanssa halaaika erilaisia asioita kuin muulloin. taan ja vaihdetaan kuulumiset, ja joka Meillä Toivakassa kesäasukkaita on päivä pyrimme tekemään kaupasta palähes yhtä paljon kuin vakiasukkaita. Talremman juuri heille. visin kauppansa tekee perinteinen arkiSeuraavaksi aion henkilökuntani ruoka: perunat, patalihat, kanssa haastatella ison joupunainen maito. Naudankon asiakkaita, jotta kuuverta on löydyttävä pakaslemme, millaisesta tulevaiteesta perinteisiä ruokia, suuden kyläkaupasta he KUKA kuten verilettuja, varten. haaveilevat ja millaisia palKerttu Vesterinen on Toivakan K-Market Mökkiläisten saapuesveluja toivovat. Sitten lähPerälän kauppias. Kerttu sa toiveet ovat toisenlaisia, demme näitä rakentamaan! ja kaupan henkilökunta ja silloin etsitään hummusKyläkauppa on aina odottavat jo kesätyönteta, vegemakkaroita, luomuasiakkaidensa näköinen, ja kijöitä: ”Heidän myötään tuotteita ja kaurajuomaa. siksi toivonkin, että mahkaupalla alkaa kesän vilske ja vilinä.” Lähileipomon leipää on tidollisimman moni pääsee lattava triplamäärä. reissuillansa piipahtamaan KERTUN VINKKI Valikoiman kokoaminen kyläkaupoissa ympäri SuoPyydä kauppiasta tilaavaihtuvalle asiakaskunnalle men. Ne kaikki ovat omanmaan suosikkituotteesi on hauskaa ja haastavaa, ja laisiaan, mutta yhteistä niilmökkikauppasi hyllyyn jo siinä ollaan kauppiaan työn hyvissä ajoin. le on iloinen kesätunnelma.

AVAINLIPPUMERKITTY PAINOTUOTE Pirkka-lehden painotalo täyttää Avainlippumerkin kriteerit. Pirkka-lehteä painetaan vuodessa miltei 6 miljoonaa kappaletta, mikä työllistää suomalaista paperi- ja painoteollisuutta.

PIRKKA 3

K UVA JE N NI O R AN EN

ASIAKASPALVELU Pirkka-lehti jaetaan K-kaupoissa, joista voit lunastaa yhden lehden Plussa-kortilla ilmaiseksi. Ilman Plussa-korttia lehden hinta on 4,90 €. Pirkan välissä saat myös K-Ruoka-lehden. K-Plussan asiakaspalvelu: Plussa.fi/asiakaspalvelu tai puhelin: 010 19 8604.


TUU MUKAAN! Kesän hauskin ilmainen

Helsinki Turku Lahti Pori Jyväskylä

7.6. 14.6. 25.6. 27.6. 28.6.

Lappeenranta 2.7. Joensuu 3.7. Helsinki 7.-11.7. Kuopio 2.8. Vaasa 7.8.

Seinäjoki Espoo Tampere Rovaniemi Oulu

9.8. 23.8. 30.8. 4.9. 6.9.

Tutustu tapahtumiin tarkemmin: k-ryhma.fi/liikeonlaake/tapahtumat

Kiertueen tarjoavat K-kauppiaat Kiertueella mukana:

Oikeudet tapahtuma-aikojen ja -paikkojen muutoksiin pidätetään

koko perheen liikuntatapahtuma


K-RYHMÄN ASIAKASLEHTI | NRO 5/2025

s.

20

”Tahdomme panostaa asumiseen. Tämä talo edustaa kaikkia haaveitamme.” Anna Kouri-Piikivi ja Tuomas Piikivi ovat unelmoineet kodista, jossa on terassi sekä paja metalli- ja puutöille.

PIRKKA 5


U

EDUT

20

25

KA

D

EN

Poimi Plussa-edut sivulta 77 alkaen

s.

5.5. - 1

.6

.

66

Jalkapalloilija Emma Koivisto: ”Pelipäivinä saan voimaa suomalaisesta musiikista.”

s.

32

”Saatamme pitää vaikka naamiaisjuhlat noin vaan. Aina ideasta tempaistaan. ”

s.

”Autamme tarjoamalla nuorille lämpimän aterian viikoittain.” Kauppiaat Marika ja Risto Kyllönen tukevat joensuulaisten nuorten arkea.

Sisällys 5/2025 3 Puheenvuoro 9 Nyt – kohti fiksumpaa arkea 20 Tällaisesta asumisesta suomalaiset unelmoivat 29 Miksi-Pirkka: asiakkaat kysyvät, K-ryhmä vastaa 30 Totta vai tarua muovinkierrätyksestä 32 Lukan perheen vinkit parhaisiin juhliin 36 Poimi ruokakaupasta viini tärkeisiin hetkiin 38 Plancha vai hiili – grillejä joka lähtöön 40 Järjestä kivat kemut rennolla otteella 45 Tee itse hurmaavat koristeet servieteistä 47 Paras aika maalata: vinkit ulkomaalaukseen 51 Huolehdi mökin jätevesiasioista 52 Kaunis asu taipuu arkeen ja juhlaan 57 Lempilippiksen iloksi: pese lippis oikein 58 Sudit, siveltimet ja muut meikkipussin tärkeät 60 Luonnonvedet kutsuvat: vinkit avovesiuimarille 62 Yhteisiä ruokahetkiä Joensuun moottoripajalla 66 Kurkistus Emma Koiviston ihanaan arkeen 69 Liikenteessä: Sipe Santapukin tila-auton kyydissä 70 Niksi-Pirkka 72 Ristikko & sudoku 75 Puuha-Pirkka lapsille 107 Ensi numerossa

6

PIRKKA

KANNEN KUVA: ANTTI RAATIKAINEN

SUUNNITTELE HYVIN JA OIKAISE SITTEN SOPIVASTI. LUE VINKIT IHANAN HELPPOON JUHLAAN S. 40

62

Lukan perheessä juhlitaan aina kun mahdollista. Stressiä ei tule, sillä juhla syntyy ihmisistä.

TEE KANNEN TYYLI:

Valkoinen Hemtex 24h Poppy -kulho 22 cm, 12,99 € • Roosa Hemtex 24 h Poppy -kulho 16 cm, 8,99 € • HemTex 24h Nilla Palmikko -tabletti 3,49 € • Vaaleanvihreä Myhome Tyyni -maljakko 10 cm, 7,99 € • Roosa Myhome Kupla -maljakko 20 cm, 18,99 € • Myhome-haarukka ja -veitsi 16-osaisesta setistä, 41,99 €/setti • Juomalasit kuvausrekvisiittaa • Tuotteet K-Citymarket.


LÖYDÄ UUSI MAKUSUOSIKKI


IHASTU UUTEEN HERKÄN IHON PIRKKA SENSITIVE -TUOTESARJAAN! Uusi Pirkka Sensitive ihon- ja hiustenhoidon tuotesarja on nyt täällä! Sopii myös herkälle iholle. Valikoima vaihtelee kaupoittain. Yhteistyössä Allergia-, Iho- ja Astmaliiton kanssa.

Tutustu ja ihastu!

Lue lisää: k-ruoka.fi/artikkelit/pirkka/pirkka-sensitive


IHMISET, ILMIÖT, TRENDIT JA TUOTTEET, JOTKA SAAVAT ARJEN RULLAAMAAN

KO TUMMAN V OLET AI

T E K S T I M AR I AN N E M AN N I L A / KU VA T I MO PY Y KKÖ

Viikonloppuisin ostoskoreihin päätyy enemmän herkuttelutuotteita. Arjessa luotetaan kuitupitoisiin monivilja-, täysjyvä- ja siemenleipiin.

VA

LEIVÄN YSTÄVÄ? EAN AL

TIESITKÖ?

Mitä leipää Suomi syö?

V

aikka Suomi tunnetaan ruis­ leipäkansana, K­ruokakauppo­ jen myyntidata paljastaa toisen todellisuuden: vaaleaa leipää myydään tummaa enemmän. – Erityisesti kauraleivän osuus vaalean leivän myynnistä on kasvanut merkittävästi viime aikoina, kertoo Keskon tuoretuottei­ den osto­ ja myyntijohtaja Carita Rissanen. Leivän muodollakin on väliä: viipaloidut palaleivät ovat suomalaisten kestosuosik­ keja. Leipäosastoilla asiakkaat ovat kiinnos­ tuneita erityisesti lähituottajien ja pienlei­ pomoiden tuotteista, paljastaa Rissanen. Myös tarjoushintaiset leivät houkuttelevat. SUOMALAISTEN SUHTAUTUMINEN lei­

pään on viime vuosina muuttunut. Tästä kielii esimerkiksi se, että paistopisteiden ja myymäläleipomoiden tuotteiden myyn­ ti on kasvanut merkittävästi. Rissasen mu­ kaan leipä nähdään nykyisin herkullisena nautintona ja tärkeänä osana suomalaista ruokakulttuuria. – Leipä on osa terveellistä ruokavalio­ ta, kun valitaan esimerkiksi täysjyväleipiä. Tietoisuus vaihtoehdoista on lisääntynyt, ja leivän kuitupitoisuuden merkitys ihmisil­ le tulee vain kasvamaan vallitsevan hyvin­ vointitrendin myötä, Rissanen summaa.

» Osallistu toukokuun Kuituhaasteeseen K-Ruoka-sovelluksessa. Lue lisää K-Ruoka-lehden sivulta 40.

PIRKKA

9


PIRKKA KYSYY

HUOMASITKO EDULLISEMMAT HINNAT?

3

1

2

”

Kun olin valitsemassa juustoa, huomasin että hyllyn reunassa oli pysyvästi edullinen -kyltti. Juusto on minulle harvinainen herkku. Otin ilolla vastaan muutamien suosikkijuustojeni hinnanlaskun. –Sirpa Korhonen, 49, Nurmes

4

”

6

5

Tänä päivänä, kun kaikenlaista tapahtuu maailmassa, hintojen laskeminen on hyvä asia. Edullisemmat hinnat ovat osuneet silmään esimerkiksi leipää, leikkeleitä, juustoa ja kanaa ostaessa. –Anita Salonen, 62, Piikkiö

7 uutuutta, joista on syytä innostua juuri nyt VOIDAAN HYVIN

”

Ostan jatkuvasti OmaPlussa -tarjoustuotteita, ja näitä muita hintoja täytyykin nyt tutkia. Meillä on kiva K-Market alakerrassa, ja ostin juuri sieltä edullisia bataattiranskiksia. –Thomas Sandberg, 47, Turku

K-ruokakaupat laskivat vuoden alussa yli 1200 tuotteen hintaa. 10

PIRKKA

Lähes sadan Pirkka-, Pirkka Parhaat- ja K-Menu-tuotteen ominaisuuksia on kehitetty terveellisempään suuntaan. Tuotteista on vähennetty lisättyä suolaa, tyydyttynyttä rasvaa ja sokeria. K-ryhmä haluaa helpottaa hyvinvointia edistäviä valintoja.

1. Itse kasvatetut tomaatit maistuvat makoisimmilta! Tomaatintaimi 12 cm, 2,95 €, K-Rauta. 2. Keveät kengät sujahtavat noin vain jalkaan. Naisten Skechers Go Walk Flex – Grand entry -slip on -kengät 119 €, Intersport. 3. Vaaleanpunaiset mansikat sopivat täydellisesti vaikkapa äitienpäivään. Marimekko Mansikkavuoret -lautanen 20 cm, 28,90 €, K-Citymarket. 4. Söpön pinkin grillin voi napata piknikille mukaan. Myhome pieni hiiligrilli 42 × 21 × 21 cm, kannettava, 18,99 €, K-Citymarket.

5. Kevään uutuuskirja on herkkä tilinteko Anna-Leena Härkösen kiihkeästä elämästä. Kirja pohjautuu Härkösen ja kirjailija Katja Kallion syvällisiin keskusteluihin. Katja Kallio: Taskupainos, 29,99 €, K-Citymarket. 6. Korvakorut kuin sinivuokot! Iberon kukkakorvakorut utuisen sinisessä sävyssä, 9,90 €, K-Citymarket. 7. Kaunis vekkikuviollinen lasi on tyylikäs valinta. Kattavasta sarjasta löytyy myös muun muassa viini- ja kuohuviinilaseja. Myhome Rib -lasi 470 ml korkea, 2 kpl 12,99 €, K-Citymarket.

TU OTTE EN TA RI N A TEK S TI M ARI A N NE M A NNI L A / K UVA VE E R A KO RHO NE N / N YT-S I VUJ E N T E K S T I T AR J A K U L M AL A , TA NJ A RI N KI NE N , JA R NO P E NTTI N EN J A MA RI A N NE M AN N I L A / K UVAT G ETTY I M AG ES , KE S KO J A VAL M I S TAJ AT

7


TUOTTEEN TARINA

Herkkuja hämärästä Sienikasvattaja Sanna Packalén korvaa hampurilaissämpylät pitkään kypsyneellä ruskealla herkkusienellä, portobellolla.

”

SIENIKASVATTAMON SISÄLLÄ on

vaikea sanoa, tupruttaako ulkona lunta vai paahtaako helle: kasvattamoon ei tule lainkaan luonnonvaloa. Sienet ovat nimittäin siitä erilainen viljeltävä, että ne kasvavat pilkkopimeässä – valot on asennettu tiloihin ihan vain meitä ihmisiä varten. OLEN TYÖSKENNELLYT lähes 20 vuotta

sienten kasvattajana Mykoralla Kiukaisissa. Joka päivä olen ylpeä siitä, että saan olla mukana tuottamassa puhdasta kotimaista ruokaa ja turvaamassa meidän suomalaisten omavaraisuutta. Viljelemme valkoisia ja ruskeita herkkusieniä kasvattamollamme ympäri vuoden. Sienten kasvualustana käytämme olkia, jotka tulevat lähialueiden viljelijöiltä. Herkkusienen kasvualusta tehdään alusta asti itse. Kasvualustan teko kestää noin kuusi viikkoa ja satovaihe noin kolme viikkoa. Kaikki sienet poimitaan meillä käsin. Valkoisen ja ruskean herkkusienen ero löytyy niiden mausta. Valkoiset maistuvat miedolta, kun taas ruskeissa on aromikkaampi maku. Jos ruskean herkkusienen annetaan kasvaa pidempään, siitä tulee portobello. Tällöin maku on vielä entistäkin voimakkaampi. MONET YHDISTÄVÄT herkkusienet kesään

ja grillikauden alkuun, ja kesäkausi onkin meillä vilkasta aikaa. Sienet ovat kuitenkin mainio raaka-aine arkeen ympäri vuoden, sillä niissä on vitamiineja, kuitua sekä monia kivennäis- ja hivenaineita. Herkkusienistä voi taikoa esimerkiksi risoton tai pastan, ja niitä voi käyttää kokkauksessa lihan tai kasvisproteiinin jatkeena. Moni sujauttaa portobelloja myös hampurilaisen väliin jauhelihapihvin sijaan. Oma vinkkini on korvata portobellolla hampurilaissämpylät. Näin saat lautaselle vähähiilihydraattisemman burgerin.”

TEKIJÄ

Sanna Packalén, sienikasvattaja Mykoralla.

 TUOTE

Pirkka Grillaa -portobello-herkkusienet, 120 g, K-ruokakaupat.

PIRKKA

11


X-Series™-kirveet fiskars.com

Polttopuut halki yhdellä iskulla

Kaikki Fiskars-kirveet suunnitellaan ja valmistetaan Suomessa rautaisella ammattitaidolla X24 X24 X28 X32 X36 S

M

M

L

L

X14 X18 X24 X13 XS

S

M

XXS

Halkaisukirveet Halkojen halkaisuun

Leveä terä jopa paksujen halkojen halkaisuun yhdellä iskulla Pitkä FiberComp™-varsi optimoi lyöntinopeutta ja tuo lisää halkaisuvoimaa

Yleiskirveet

Kaatamiseen, oksien poistoon ja sytykkeiden tekoon Erittäin terävä ja ohut terä takaa siistit ja helpot leikkuut FiberComp™-varsi on turvallinen ja kestävä

Retkikirves Todella kevyt kantaa – painoa vain 480 g

Miellyttävä käyttää yhdellä kädellä

KATSO LÄHIN K-RAUTA Katso lähin K-Rauta tai TAI TILAA TUOTTEET VERKOSTA: tilaa tuotteet verkosta:

k-rauta.fi K-Rauta.fi

Hinnat ovat voimassa kaikissa K-Raudoissa 29.3.-25.4.2023.


SUOSIKK I

URKISSA? SI P

Muista mökille mukaan

Aurinkopaneeleilla voi säästää energiankulutuksesta

10–20 %. JUOMAVETTÄ

Varaa mökille ylimääräistä juomavettä sekä astia veden noutamista ja säilyttämistä varten. Hanavesi säilyy kanisterissa noin viikon. Plastex-vesiastia 10 l, 15,09 €, K-Rauta.

SÄILYVÄÄ RUOKAA

Varaa kaappiin kuivamuonaa ja säilykkeitä, joita käytät muutenkin. Muista ottaa huomioon myös allergiat, erityisruokavaliot ja lemmikin ruoat. Täältä löydät vinkkejä käytännöllisiin ja pitkään säilyviin ruokiin: K-Ruoka.fi/kotivara

SÄHKÖN TILALLE

TIESITKÖ, ETTÄ...

Hanki varastoon pienet mutta usein kaivatut tavarat. 28-osainen Tarmoensiapupakkaus 12,99 €, pitkät Sampo-tulitikut 0,95 €, ja jopa neljä laitetta kerralla lataava Varta 20.000 mAh -langaton varavirtalähde 39,99 €, K-Citymarket.

Narvi Black 20 -puukiuas säätöjaloilla ja valurautaisella lasiluukulla, 629 €, K-Rauta.

IN VÖYR TOP 3 TA

Parhaat Löylyt -kiuaskivi, oliviinidiabaasi, koko alle 10 cm, 20 kg/laatikko, 10,90 €, K-Rauta.

K-RAUDASTA KOTIOVELLE

Remontti ei voi aina odottaa! Helsingissä K-Rauta Ruoholahti ja Wolt haluavat helpottaa asiointia ja testaavat yhteistyötä, jossa tuotteet toimitetaan asiakkaalle kotiin jopa tunnissa.

PIAN SAA ISTUTTAA

Taimien karaisemisen eli totuttelemisen ulkoilmaan voi aloittaa toukokuun aikana, jolloin taimet viedään päivittäin ulkoilemaan, mutta nostetaan yöksi sisälle. Muista seurata lämpötiloja!

TUOTTEET UNA SA

Saunabiisin paikka! Saunian Pata-saunasanko 35,33 € ja Pata-löylykauha, 15,09 €, K-Rauta.

K-R AU

AINA TARPEELLISET

Aurinkokennolla ja USB-portilla varustetulla Atom-hätäradiolla voit vaikka ladata puhelimen, 34,95 €, ja taskulampulle on aina tarvetta, VARTA Indestructible F20 Pro 350 lm 27,27 €. Muista paristot! PROF AA LR6 1,5V -alkaliparistot 4 €/4 kpl, K-Rauta.

Myös mökkeillessä on hyvä varautua yllättäviin tilanteisiin – esimerkiksi sähkökatkoihin ja myrskyihin tai muihin luonnonilmiöihin, jotka voivat katkaista kulkuyhteydet ja hidastaa avunsaantia. Mökin kotivara lisää turvallisuutta, jolloin voit nauttia mökkielämästä huolettomammin.

EU:n suunnitelmien mukaan paneelit tulevat pakollisiksi uusrakentamisessa.

”Myymme saunatuotteita nyt enemmän kuin koskaan – Vöyri on todella noussut maailmankartalle. Toivotamme onnea kisoihin!” Kauppias Maria Finnström, K-Rauta Vöyri

PIRKKA

13


SYDÄMELLE HYVÄÄ

Pirkka –sarjasta löytyy yli 130 kpl sydänmerkillä merkittyä tuotetta – se on parempi valinta.

Pirkka räiskäle 5kpl/300g, laktoositon

Pirkka punajuuri-siemenpihvi 240g

Pirkka kaurahiutale 1kg


M HUO ASITK

UKSET? NN

KANTIKSEN KORISSA

INNANALE OH

KUKA

Erkki Hupanen, Kangasala

Pyöritän lihapullat varovasti voissa!

”K-Ruoka-sovellukseni kertoo, että ostan perustuotteita: maitoa, levitettä leivän päälle, tomaatteja ja lihapullia. Löytyipä datan joukosta kinkkupastasalaattikin, jota kokeilin punalaputettuna. Koska asun yksin ja kuljetan työkseni tavaraa ulkomaille, syön paljon valmisruokia. Ne ovat aina tasalaatuisia. Mikrossa voi tehdä monenlaista ruokaa ja leipoakin. Kotona paistan valmislihapullat pannulla ja pyöritän ne varovasti pienessä määrässä voita. Siihen sitten valkosipuliperunat ja vaikka raejuustoa oheen. Ai että!”

Plussa-asiakas saa keskimäärin 10 prosenttia etua ruokaostoksistaan tarjousten ja Plussa-rahan kautta. Lisätietoa: Plussa.fi

PUHEENAIHE

Pysyvästi edulliset tuotteet ovat löytäneet koteihin

O

letko sinä huomannut, että monen tutun tuotteen hinta K-ruokakaupassa on laskenut? Moni on! K-ryhmän myyntidatan mukaan noin 85 prosenttia K-ruokakaupoissa asioineista talouksista osti tammi–helmikuussa Pysyvästi edullinen -tuotteita. Lapsiperheissä osuus oli erityisen korkea, lähes 90 prosenttia. – Pysyvästi edulliset tuotteet on otettu hyvin vastaan. Tuotteet ovat tarpeellisia jokapäiväisessä arjessa, mikä on varmasti lisännyt esimerkiksi lapsiperheiden kiinnostusta, sanoo Keskon tavarakaupan ja vastuullisuuden johtaja Harri Hovi. Tammikuun alussa voimaan astuneet hinnanalennukset koskivat yli 1 200 arjen perustuotetta, joita ostetaan usein. Nämä tuotteet on merkitty kaupoissa Pysyvästi edullinen -hintakehyksellä. Noin tuhat on tuttuja arjen merkkituotteita ja noin 200 suosittuja Pirkka-tuotteita. Merkkituottei-

den hinnat laskivat keskimäärin 4–6 prosenttia, mutta osa alennuksista on jopa 15–20 prosenttia. Pirkka-tuotteissa vastaavat luvut ovat keskimäärin 9–12 prosenttia. Suosituimpien tuotteiden joukossa ovat olleet muun muassa naudan jauheliha, kanan fileesuikaleet, ruis- ja paahtoleipä, juustoviipaleet, rasvalevitteet, proteiinivanukkaat sekä isot kiusaukset – eli tuotteet, jotka ovat usein osa monen kotitalouden ja etenkin lapsiperheen perusruokavaliota. – Kyse ei ole yksittäisistä tarjouksista vaan laajemmasta muutoksesta. Pysyvästi edulliset -tuotteet ovat strateginen valintamme. Ne antavat asiakkaille mahdollisuuden ennakointiin ja helpottavat perheiden ruokasuunnittelua, Hovi sanoo. Alennukset näkyvät kaikissa K-ruokakaupoissa, mutta laajuus vaihtelee kaupan kokoluokan mukaan. Ne on toteutettu Keskon, K-kauppiaiden ja tavarantoimittajien yhteistyönä. PIRKKA

15


Yhdessä hyvä tulee Liitä Plussa-ominaisuus Nordean maksukorttiisi ja helpota arkeasi. Maksat ostokset ja poimit Plussa-pisteet sekä -edut kätevästi yhdellä kortilla. Lue lisää: nordea.fi/plussa

Plussa-ominaisuus on mahdollista liittää seuraaviin Nordean maksukortteihin: Nordea Credit, Nordea Gold, Nordea Premium, Nordea Platinum ja Nordea Black sekä Nordea Debit.


PIHISTELLEN JA HIFISTELLEN

TYÖYSTÄVÄT

ILTAPÄIVÄKAHVIN KAVERIKSI TAI JUHLAPÖYTÄÄN

”Työkaveri kannustaa menestymään” SE OLI ystävyyttä heti ensimmäise-

KUN PERUS RIITTÄÄ

Herkullisia suklaahippuja sisältävä kahvikakku kahvin, teen tai mehun kanssa tarjottavaksi. K-Menusuklaahippukakku 350 g, 1,89 €, 5,40 €/kg.

JOKA TILANTEESEEN

Mehevän kostea suklaakakku, joka on sulatuksen jälkeen valmis tarjoiltavaksi. Tuote on maidoton ja gluteeniton, ja sillä on Hyvää Suomesta -merkki. Pirkka mud cake -mutakakku, pakaste, 400 g, 3,95 €, 9,88 €/kg.

Ystävän kanssa on helppo jakaa nä työpäivänä. Vuosi sitten Olivia työstressiä ja kertoa noloimmat mokat Lehtonen sai kesätyön Keskon Hakki– ja myös nauraa niille. lan toimipisteestä tuoteasiantuntijana. – Me nauramme paljon! Olivia tuo Perehdyttäjäkseen hän sai Vanessa valoa päivään, hänellä ei ole koskaan Capasson. Siitä alkoi ystävyys, joka huonoa päivää. Hän muistaa aina sajatkuu tänäkin päivänä. noa, ettei ole mitään hätää, Vanessa – Hyvin pian huomasimkertoo. me, että meillä on saman– Vanessa haluaa oppia lainen huumorintaju, koko ajan ja innostaa misamanlainen suhtautunuakin sitten eteenpäin, minen työhön ja samanOlivia sanoo. laisia harrastuksia, Olivia Vapaa-ajalla ystävät kertoo. käyvät usein koiralenME keillä ja kuntosalilla sekä Tuoteasiantuntijat Vanessa Capasso ja TÖIHIN OLI kiva tulla ja kokeilevat uusia urheiluOlivia Lehtonen kynnys kysyä toiselta lajeja – viimeksi ilmajooKeskon päivitneuvoa matala. Tuotegaa ja avantouintia. täistavarakaupan asiantuntijan tehtävä on pukeutumisen tiimistä varmistaa, että tuotteiTULEVAISUUDESSA HE den takana olevat tuoaikovat kannustaa toitetiedot ja hinnat ovat siaan kehittymään ja eteHYVÄN oikein. nemään uralla. TYÖELÄMÄN Olivian kesätyö johti – Haluamme oppia liVINKKI vakituiseen työpaikkaan, sää ja menestyä työeläTeemme kaikki josja nyt ystävykset istuvat mässä. Toisen intohimo kus virheitä töissä, toimistolla viiden metkannustaa myös toista mutta ne kevenevät valtavasti, jos niistä rin päässä toisistaan. He eteenpäin, Olivia sanoo. voi puhua toisen ratkovat monia työtehtä– Työkaveri tietää, kanssa. Silloin oppii viä yhdessä ja sovittavat mitä kohti toinen on meaina uutta. aamupalan ja lounaan nossa ja auttaa saavuttasamaan aikaan. maan sen.

ARJEN KOHOTTAJAKSI

Voilla leivotusta kahvikakusta saadaan halutusta palakoosta riippuen 8–16 viipaletta. Tuote on laktoositon. Valmistaja Elosen leipomo Jämsässä. Pirkka Parhaat -sitruunakakku 400 g, 5,79 €, 14,48 €/kg.

Vanessa Capasso (vas.) ja Olivia Lehtonen tsemppaavat toisiaan työssä.

TUOTTEIDEN HINNAT VAIHTELEVAT K-MARKET-, K-SUPERMARKET- JA K-CITYMARKET-KAUPOISSA. ILMOITETUT HINNAT K-CITYMARKETISTA.

PIRKKA

17


Barbeque is for EVERYBUDDY Johnny´s Barbeque Buddies -kastikkeet ja majoneesit grillikauteen!


LIIKUTAA

HDESSÄ NY LIIKE ON LÄÄKE

Kesän hauskinta liikuntaa – tuu mukaan! KESÄ TUO taas tullessaan hauskoja ilmaisia koko

perheen liikuntatapahtumia. K-ryhmän ja kumppaneiden järjestämissä tapahtumissa liikutaan ja kokeillaan urheilulajeja matalalla kynnyksellä. Huhti–toukokuussa Pirkka Street Basket -kiertue tuo riemua useisiin alakouluihin, ja kesäkuusta alkaen Liike on lääke -kiertue laittaa jalkoihin vipinää eri puolilla Suomea. – Vain kolmannes lapsista ja nuorista liikkuu suositusten mukaan. Siksi haluamme olla tukemassa sitä, että jokainen lapsi löytää oman tapansa liikkua, sanoo Keskon viestintäjohtaja Karoliina Partanen. K-ryhmän kanssa kannustamassa ovat Suomen Palloliitto, Suomen Koripalloliitto, Suomen Tennisliitto, kymmenen juniorijääkiekkoseuraa sekä JVG. Viime vuonna Liike on lääke -ilmaistapahtumissa liikkui yli 73 000 lasta ja nuorta yli sadassa tapahtumassa. Myös tänä vuonna järjestetään yli sata tapahtumaa.

Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän Pirkka Street Basket -tapahtumissa koripallot pomppivat tänäkin vuonna. Luvassa on vuoden hauskin koulupäivä!

» Katso paikat: K-ryhma.fi/liikeonlaake

SUOMI-DESIGN

Lahjaksi muotoilun helmiä Kevään juhlakausi näkyy K-ruokakauppojen kodintavarahyllyillä. Suomessa suunnitellut tuotteet päätyvät monen opiskelunsa päättäneen tai vaikkapa äidin lahjoiksi. – Monet aloittavat kotimaisten merkkien astiastojen ja kattamisen tuotteiden, kuten mukien, lasien ja lautasten keräämisen usein jo rippilahjoina. Aterinsettejä suositaan yhä häälahjoina, kertoo Katja Lehtilä, kodin tuotteiden ostoja myyntipäällikkö K-Citymarketista. Toukokuun ja alkukesän juhlien lisäksi Suomi-designia hankitaan paljon joulukuussa.

KERÄÄ KAIKKI!

Iittalan Taika-sarja sai uusia värejä, muki 0,4 dl, 27,99 €, ikonisen Teema-tuoteperheen lautanen 17 cm, 15,99 € sekä klassinen Hackman Savonia-aterinsetti, 24 osaa + 6 kahvilusikkaa 169,90 €, K-Citymarket.

ILOA KOTIIN

Marimekon Mansikkavuoret-kuvion on suunnitellut Maija Isola, Pikku Jätskin Jenni Tuominen. Mansikkavuoret-tuoteperheen tyynyliinasetti 2 kpl, 23,45 € Plussa-kortilla 3.8. saakka (norm. 46,90 €) ja Pikku Jätski -tarjotin 32×32 cm, 49,90 €, K-Citymarket.

LASIKATTAUKSEN AATELIA

Lasimuotoilun legendan Oiva Toikan suunnittelema Kastehelmi-sarja valmistetaan Suomessa. Kastehelmi-sarjan kirkas juomalasi 30 cl, 2 kpl/pkt, 29,99 €/pkt, K-Citymarket.

PIRKKA

19


Kuhmoisissa sijaitseva vanha kauppa sai uuden elämän, kun Arja Heinilä remontoi siitä kotinsa.

20

PIRKKA


Unelmia omasta kodista Suomalaisten haaveiden kodissa on järkevä pohjaratkaisu, vehreät maisemat ja riittävästi yksityisyyttä. Lue, millaisia unelmia ja remonttisuunnitelmia meillä on. TEKS TI RAISA MATTIL A KUVAT ELINA SIIRA , MILKA AL ANEN JA RIINA PEUHU

PIRKKA

21


NÄKYMÄT JA LUONNONVALO Myös kerrostaloasukkaat toivovat, että koti sijaitsee luonnonläheisessä ympäristössä. Näin kertoo asumistoiveita tutkinut vanhempi yliopistolehtori Anne Tervo Aalto-yliopistosta. – Kaupungissa se voi tarkoittaa vaikka sitä, että ikkunasta olisi kivat näkymät ulos ja sisällä tarpeeksi luonnonvaloa. Näkymillä on merkitystä, ja vehreys yleisesti lisää hyvinvointia, Tervo kokoaa. Kodin toimivuudessa ei ole välttämättä kyse neliöiden määrästä, vaan arkeen sopivasta pohjaratkaisusta. Monista on tärkeää pystyä jäsentämään kotia niin, että siellä on paikkoja erilaisille toiminnoille: yksiössä asuvakin voi toivoa rauhallista yksityistä makuusoppea.

– Vaikka meillä on pieniä asuntoja, se ei tarkoita, etteikö niissäkin vietettäisi aikaa muiden kanssa. Yksinasuvakaan ei siis välttämättä elä arkeaan yksin. Kodin merkitys tulee monelle siitä, että siellä ovat myös tärkeät ihmiset. Toisaalta monelle asuminen yksin voi olla myös voimaannuttava kokemus.

KOHTUULLISET REMPPAUNELMAT Asumiseen liittyy monenlaisia normeja ja uskomuksia, Anne Tervo kertoo. Eräs sitkeä myytti on se, että suomalainen ei halua olla tekemisissä naapureidensa kanssa. Asukkaiden yhteiset tilat, kuten piha, voivat tuoda iloa arkeen, vaikka ihminen arvostaisikin rauhaa ja yksityisyyttä. Moni asuu jo nyt tavalla, joka vastaa melko hyvin omaa ihannekotia ympäristöineen. Asumisen unelmat -tutkimukseen vastanneista lähes 70 prosenttia kertoo, että nykyisen kodin sijainti vastaa heidän ihannettaan ainakin jossain määrin. Lähes 60 prosentin mielestä myös nykyinen koti on ainakin jossain määrin juuri sellainen, jonka he mieltävät unelmiensa kodiksi. Yli 25-vuotiaista suomalaisista peräti 68 prosenttia suunnittelee kuitenkin tekevänsä seuraavan kahden vuoden aikana jonkinlaisen remontin, selviää K-Raudan remonttitutkimuksesta. Yleisimmät suunnitelmat ovat kodin seinien maalaaminen mieluisiksi, terassin huoltaminen, kylpyhuone- tai WC-remontti sekä ulkomaalaus.

Kodin toimivuudessa ei ole kyse neliöistä, vaan arkeen sopivasta pohjaratkaisusta. 22

PIRKKA

KOTITALOUSVÄHENNYS MUUTTUI Kotitalousvähennys on verohelpotus, jota saa erilaisista kotiin tilattavista ja ammattilaisten tekemistä töistä. Vähennystä voi hakea esimerkiksi silloin, kun ostaa kotiinsa tai vapaa-ajan asunnolleen ulkopuolisen tekemiä remonttitöitä. Kotitalousvähennyksen määrä pieneni tämän vuoden alusta. Vuoden 2025 puolella maksetuista laskuista voi hyödyntää verotuksessa 35 prosenttia. Sen saa teetetyn työn arvonlisäveron sisältävästä summasta, jos työ on ostettu yritykseltä. Työntekijän palkkakuluista voi vähentää 13 prosenttia. Myös palkkaan liittyvät työnantajan sivukulut saa vähentää verotuksessa. Kotitalousvähennystä voi saada enintään 1 600 euroa vuodessa per henkilö. Omavastuuosuus on 150 euroa.

ASUMISEN UNELMAT -TUTKIMUKSEEN HAASTATELTIIN TUHATTA SUOMALAISTA JA YHDEKSÄÄ OULUN 2025 ASUNTOMESSUILLE TALOA RAKENTAVAA PERHETTÄ. KOTITALOUSVÄHENNYKSEN LÄHDE: VERO.FI

ten unelmakodin. Asumisen unelmista kysyttäessä noin puolet kertoo haluavansa asua omakotitalossa, joka viides kerrostalossa ja joka kymmenes rivitalossa. Kooltaan tyypillinen ihannekotimme on verrattain kohtuullinen, noin 80–120 neliötä. Kolmannes tahtoo harrastaa kotona ja toivoo, että kodissa on vapaa-ajan harrastuksille oma tilansa. Kesäisin ajanvietto laajenee ulos. Jos siis kotiin kuuluu terassi, siellä pitää ehdottomasti olla grilli ja paikka ruokailulle. Tällaisia tuloksia on saatu Asuntomessujen Asumisen unelmat -tutkimuksessa ja K-Raudan Näin Suomi remontoi -tutkimuksessa vuonna 2025.

ONTOINTI M M E R O IEL LLA M ESSÄ NE

R

auhallinen alue, ei turhia neliöitä mutta tarpeeksi yksityisyyttä, ikkunoista luontonäkymät. Näin voisi tiivistää suomalais-


ANNA KOURI-PIIKIVI, 47, OULU

”Rakennamme unelmiemme kotia” ”RAKENNAMME OULUN Asuntomes-

suille taloa perheellemme, johon kuuluvat 44-vuotias mieheni Tuomas, 15-vuotias poikamme ja kaksi huliviliä parsonrusselinterrieriä Tilli ja Pilli. Neliöitä taloon tulee kaikkiaan 159, piharakennukseen ja autokatokseen 50. Katolle tulee kattoterassi, jossa on lasipaviljonki. Kattoterassille on on kulku suoraan yläkerran olohuoneesta. LUULTAVASTI EI kulu montakaan

vuotta, kun asumme mieheni kanssa kahdestaan. Halusimmekin jo mukauttaa taloamme uuteen elämänvaiheeseen. Mieheni harrastaa sekä metalli- että puutöitä vastapainona it-alan hommilleen. Niinpä pihaan tulee paja, jossa on tilat jopa tulitöille. Tahdomme panostaa asumiseen, sillä tiedämme nyt aiempaa paremmin, mitä asumiselta tarkalleen toivomme. Tämä talo edustaa kaikkia haaveitamme. TÄMÄ ON varmasti viimeinen omako-

titalo, jonka rakennamme. Jos joskus tuntuu siltä, ettei omakotielämä olekaan enää meitä varten, muutamme kerros- tai rivitaloon. Yksi meille tärkeä juttu on sijainti. Luonto ja ulkoilumahdollisuudet ovat lähellä, mutta alue on eläväinen, ja täällä on uimaranta sekä ravintoloita. Nuoren kanssa on jo helppo muuttaa sinne, missä tapahtuu.”

Anna Kouri-Piikiven perheen kotiin voi tutustua Oulun Asuntomessuilla tänä kesänä 18.7.–17.8. Ainoakoti Villa Peak on rakennettu yhteistyössä K-Raudan kanssa. PIRKKA

23


Veera Henriksson perheensä kanssa uuden kotitalon edessä Helsingissä.

24

PIRKKA


VEERA HENRIKSSON, 36, HELSINKI

”Lapset saavat uudessa kodissa omat huoneet” ”OSTIMME MAALISKUUSSA aiempaa

isomman kerrostalokodin. Minun ja 42-vuotiaan mieheni uusperheessä on 5-, 6- ja 8-vuotiaat lapset, jotka asuvat meillä puolet viikosta. Uusi kotimme sijaitsee luonnonläheisellä alueella Helsingin Käpylässä. Siinä on kolme makuuhuonetta ja 66 neliötä. Lapset saavat omat huoneet, mikä olikin tärkein toiveemme. Olohuone on niin suuri, että rakennamme sinne aikuisten alkovin tai muun rauhallisen nukkumasopen. YLIMMÄSTÄ KERROKSESTA on kivat

näkymät leikkipuistoon, jossa on kesällä myös kahluuallas. Aiempi kotimme sijaitsi lähes Helsingin ytimessä Ullanlinnassa, josta tahdoimme siirtyä rauhallisempaan ympäristöön, mutta hyvien liikenneyhteyksien päähän. Vanha kotimme oli 49-neliöinen kaksio, jossa tila tuntui loppuvan lapsiviikoilla kesken. Hintojen takia aika vanhan kodin myymiselle oli huono mutta uuden ostamiselle hyvä. Kauppojen lopputulos oli siis taloudellisesti ihan neutraali. UUDESSA TALOYHTIÖSSÄ on arkea

helpottavia ratkaisuja. Autohalli on muutettu melkein kokonaan pyörävarastoksi, mikä on luksusta, sillä pyöräilemme paljon. Täällä on myös pyykkitupa, jota vanhassa kerrostalossa ei ollut. Puolisoni on englantilainen, ja hän haaveilee kylpyammeesta. Nyt sille olisi tilaa, koska emme tarvitse kylppäriin pesukonetta.” PIRKKA

25


ARJA HEINILÄ, 59, KUHMOINEN

”Halusin, että jokainen huone olisi omanvärisensä” ”OSTIN KYMMENEN vuotta sitten van-

han hirsitalon vapaa-ajanasunnoksi Kuhmoisista. Asuinkerroksessa neliöitä on noin sata ja huoneita keittiön lisäksi viisi. Alhaalla kellarissa on pesutila ja ylhäällä kylmä vintti, jossa on kesäisin tilaa vieraille. Lapsuudessani vanhemmilla oli Kuhmoisissa mökki. Haaveilin pitkään omasta paikasta, ja ostin tämän talon isältäni saamalla perinnöllä. OSTOHETKELLÄ TALOSSA ei ollut mu-

kavuuksia. Kiireellisimpinä töinä minun piti uusituttaa vuosikymmeniä vanhat sähköt ja peltikatto. Ammattilaiset vetivät myös vedet keittiöön ja rakensivat sisävessan. Itse osaan tehdä pintaremonttia ja olen tuunaillut huoneita makuni mukaan. Minua ei haittaa, jos asiat eivät ole millilleen paikoillaan. Elämä saa näkyä. Revin seiniltä pois vanhoja pinkopahveja ja sain satavuotiaita hirsiä esiin. Halusin, että jokainen huone olisi omanvärisensä, joten tapetoin osan seinistä. Keittiön rakensin vanhoista kaapeista ja lipastoista. NYT TALO on puolisoni Ilkan kanssa

vakituinen kotimme, vaikka käymme välillä työasioissa Helsingissä. Suurimman osan vuodesta vietämme kuitenkin Kuhmoisissa. Talossa on nukkumapaikat viidelle aikuiselle lapsellemme ystävineen, ja vintillä on joogahuone.”

26

PIRKKA

Arja Heinilän ja Hoppu-koiran Kuhmoisten kodin remontissa säilytettiin myös vanhan talon pönttöuunit.


Madison Budapest 28”

Madison Firenze 28” Naisten tai Miesten

Shimano Nexus 3 -vaihteisto, käsijarrun lisäksi perinteinen jalkajarru, mukava ajoasento, turvalliset non slip -polkimet. Ilman Plussa-korttia 479,90

Kevytkulkuinen kaupunkipyörä, rento ajoasento, Shimano vaihteisto, V-jarru edessä ja takana, HiTen teräsrunko. Ilman Plussa-korttia 449,90

POLKUPYÖRÄ 3-vaihteinen

39990

-16 %

POLKUPYÖRÄ 7-vaihteinen

34990

-22 %

Madison Cherry 24”

Madison E-Venice 28”

POLKUPYÖRÄ 3-vaihteinen

SÄHKÖPYÖRÄ

Shimano Nexus 3 -vaihteisto, jalkajarru, rento ajoasento, Comfort-istuin, ergonomiset kädensijat, non-slip polkimet. Yhdellä latauskerralla jopa 40-60 km.

1099.-

Shimano Nexus 3 -vaihteisto, käsijarrun lisäksi perinteinen jalkajarru, turvalliset non slip -polkimet. Käyttäjäkokosuositus: 125-150 cm. Ilman Plussa-korttia 449,90

(1999,00)

34990

Madison Rage 24”

Madison Raptor 26”

Shimano Nexus 3 -vaihteisto, jalkajarru ja levyjarru edessä, HiTen teräsrunko, käyttäjäkokosuositus on noin 125 - 145 cm. Ilman Plussa-korttia 449,90

Shimano vaihteisto, levyjarrut, joustohaarukka, HiTen teräsrunko, käyttäjäkokosuositus: 140 - 160 cm. Ilman Plussa-korttia 449,90

-900 €

POLKUPYÖRÄ 3-vaihteinen

37990

-15 %

-22 %

MAASTOPYÖRÄ 14-vaihteinen

37990

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

-15 %


UUTUUS! UUTUUS! UUTUUS!

FINNWEAR NAISTEN VAATTEET

Alennus normaalihinnoista. Tarjous ei koske pitkiä alushousuja.

-20%

Esim. kuvan Finnwear

Esim. kuvan Finnwear

Ilman Plussa-korttia 34,95

Ilman Plussa-korttia 59,95

T-PAITA KUKKAKUOSILLA

2796

HOUSUT KUKKAKUOSILLA

4796

Esim. kuvan Finnwear

MEKKO

Ilman Plussa-korttia 79,95

6396

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


Suomalainen tuote on aina etusijalla, kun valitsemme tuotteita Pirkka-sarjaan. Edellytyksenä on, että tuotteelle asetetut laatu- ja hintakriteerit täyttyvät. Pirkka-tuotteista yli 1 100 on valmistettu tai kasvatettu Suomessa. Pirkka on merkittävä työllistäjä, sillä Pirkka-tuotteita valmistetaan lähes 300 yrityksessä ympäri Suomen. K-ryhmän omissa merkeissä eli K-Menu-, Pirkka- ja Pirkka Parhaat -tuotteissa tuoreliha, kananmuna ja maito ovat aina suomalaisia. Vastaajana Nina Salmi, johtaja, Keskon päivittäistavarakaupan omat brändit

KYSY MEILTÄ!

Vastaamme tällä palstalla K-ryhmää ja sen tuotteita koskeviin kysymyksiin. Lähetä kysymyksesi Miksi-Pirkkaan: miksi.pirkka@kesko.fi. Huomioithan, että kysymyksiin ei vastata sähköpostitse. Valikoituihin kysymyksiin vastataan tällä palstalla.

MIKSI Pirkan kuviopastojen keitto-ohjeessa oli muutos (kahdesta litrasta kolmeen) keittoveden määrässä? Kun laadimme Pirkka-tuotteiden pakkausohjeita, pyrimme pitämään mielessä monta asiaa. Aivan aluksi tarkistamme valmistajan suosituksen. Lisäksi huomioimme pastan keittämisen energiatehokkuuden ja nopeuden. Vettä ei kannata keittää turhaan, jos lopputulos on sama vähemmässäkin vedessä. Huomioimme pakkausohjeessa myös yleisimmät keittovälineet, esimerkiksi kattiloiden koot, joita suomalaisilla kotitalouksilla on käytettävissään. Pasta sinänsä nauttii siitä, että saa kylpeä väljässä vedessä. Silloin se pysyy irtonaisena eikä liisteröidy. Pirkka-pastapakkauksissa kehotetaan käyttämään vettä 2–3 litraa riippuen pastan koosta ja muodosta. Vastaajana Outi Ruohola, ruokaasiantuntija, Kesko

MIKSIMIKÄ on takaisinveto ja miksi niitä tehdään? Kun tuotteen valmistaja tai muu toimija toimitusketjussa havaitsee tai epäilee, että tuote ei ole turvallinen, on tehtävä takaisinveto. Tuote poistetaan myynnistä ja pysäytetään toimitusketjussa. Tuotteesta myös ilmoitetaan viranomaisille ja muille toimitusketjun toimijoille. Jos tuotetta on ehditty myydä kuluttajille, takaisinvedosta tiedotetaan mahdollisimman laajasti esimerkiksi lehti-ilmoituksissa, sosiaalisessa mediassa ja myymälöissä. Yleensä kuluttajia pyydetään hävittämään virheellinen tuote. Heille myös kerrotaan, miten tuotteesta saa hyvityksen. Takaisinvedon syitä voivat olla esimerkiksi elintarvikkeiden allergeenivaarat, vierasaineet tai bakteeririskit. Vastaajana Timo Kivi, laatu- ja tuotekehityspäällikkö, Kesko

MIKSI-

moni Pirkka-tuotteista valmistetaan Suomessa?

Jo vuosikymmeniä sitten Pirkka-lehdessä julkaistiin asiakkaiden kysymyksiä K-kauppiaille Miksi-Pirkkapalstalla. Kysymysten aika ei ole ohi. Mitä sinä haluaisit kysyä K-ryhmältä? Selvitämme vastaukset ajankohtaisiin kysymyksiin.

MIKSI-

KUINKA

MIKSI-

MIKSI-PIRKKA

MITEN paljon aikaisemmin sesonkituotteet tilataan kauppoihin? Aloitamme esimerkiksi joulun sesonkimakeisten suunnittelun heti joulun jälkeen, ja valikoima onkin kokonaan valmis jo maaliskuun loppuun mennessä. Kaupat tilaavat joulun sesonkimakeiset huhtikuun lopulla, ja juhannuksen aikoihin kaikki tuotteet on jo tilattu. Joulutuotteiden toimitukset kauppoihin alkavat syyskuussa.

MIKSI-

”

!

Vastaajana Tuuli Luoma, osto- ja myyntijohtaja, Kesko PIRKKA

29

SI-

KYSY KRY

ÄLTÄ! HM


Muovista ja sen kierrätyksestä liikkuu monia myyttejä. Selvitimme asiantuntijoilta, mikä on totta ja mikä tarua. Tärkeintä on, että kierrättää – muoviakin! TEKSTI TANJA RINKINEN & PI RKAN TOIMITUS KUVAT GET T Y I MAGES

TÄS S Ä J UTU S S A E I KÄ S I TELL Ä PAN TI LLI S I A MU OVI P ULLOJ A , J O I STA SU O M AL AI S ET K I E RR ÄT TÄVÄT N O I N 9 0 P RO S E N T T I A . L ÄH D E : S U O M E N Y MPÄ RI S TÖ KE S KU S .

NYT PURETAAN MUOVIMYYTIT! 1. Suomalaiset ovat hyviä kierrättämään

TOTTA JA TARUA. Moni luulee, että suo­

malaiset ovat muovin kierrätyksen malliop­ pilaita. Intoa meillä riittääkin: esimerkiksi K­ryhmän asiakkaista 92 prosenttia kertoo lajittelevansa jätteet. Vielä on kuitenkin pa­ rannettavaa niin kodeissa kuin yrityksissä, sillä vain 31 prosenttia muovipakkauksis­ tamme päätyy kierrätykseen. Suomen Pakkauskierrätys Rinki Oy:n operatiivinen johtaja Marko Turunen muis­ tuttaa, että muovin kierrätystavoitteen saa­ vuttamiseen tarvitaan jokaisen suomalaisen panosta. – Yli neljän talouden kiinteistössä muo­ vipakkausten keräysastia löytyy omalta pi­ halta. Muissa talouksissa asuvat voivat kier­ rättää pakkaukset Rinki­ekopisteillä, joi­ ta on ympäri maata esimerkiksi kauppojen yhteydessä. Euroopan komissio antoi jo pari vuotta sitten Suomelle noottia muovin kierrätyk­ sen laahaamisesta. EU:n laajuinen tavoi­ te on kierrättää puolet muovipakkauksista. Tämä tavoite on saavutettu jo muun muas­ sa Saksassa ja Belgiassa.

30

PIRKKA

2. Muovinkierrätys on helppoa

TOTTA. Liikaa aikaa ja vaivaa muovi­

pakkausten puhdistamiseen ei kannata laittaa. Marko Turunen opastaa, että elintar­ vikkeen käyttäminen loppuun ja tuotteen kaapiminen tyhjäksi pakkauksestaan riit­ tää. Esimerkiksi jogurttipurkkia ei kier­ rättämisen näkökulmasta tarvitse huuh­ della tai pestä. Kala­ ja lihapakkauksiin pätee sama ohje, mutta tarvittaessa ne voi huuhdella, jotta pakkaukset eivät jää haisemaan keittiöön. Halutessaan muo­ vipakkauksen voi myös pyyhkäistä esi­ merkiksi vähän käytetyllä talouspaperilla. Jos elintarvikkeen pakkauksessa on sekä muovia että kartonkia, se lajitellaan sen mukaan, kumpaa materiaalia pak­ kauksessa on enemmän.


4. Kaupan muovikassi on hyvä roskapussi 3. Kasvisten pakkaaminen muoviin on turhaa

TARUA. Muoviin pakattuna moni elintar-

vike, kuten tuorekurkku, säilyy paremmin. Tämä puolestaan vähentää ruoan hävikkiä. – Kierrätettynä muovipakkausten edut ovat suuremmat kuin niiden haitat, sanoo Marko Turunen. Pakkauksen tärkein tehtävä on suojata tuotetta koko toimitusketjun ajan. Jos tuote pilaantuu matkalla, kaikki sen valmistamiseen käytetyt resurssit valuvat hukkaan. Muovia käytetään monien elintarvikkeiden pakkaamiseen, koska se on kevyttä ja edullista. Muovipakkaukset valmistetaan pääosin uusiutumattomista raaka-aineista. Kun muovi on kerran otettu käyttöön, sitä kannattaa kierrättää, jotta se voidaan hyödyntää mahdollisimman monta kertaa uudestaan. Muovimateriaalin pysyminen kierrossa kuormittaa ympäristöä vähemmän ja vähentää uusien raaka-aineiden tarvetta. Kun muovipakkaukset kierrätetään oikeaoppisesti, niitä ei päädy luontoon.

TIESITKÖ?

Muovipakkausten keräykseen saa laittaa • elintarvikkeiden muoviset pakkaukset, kuten jogurttipurkit, voirasiat sekä leik­ kele­, juusto ja valmis­ ruokapakkaukset • pesuaine­ ja sampoopakkaukset • muovipullot, kanisterit ja ­purkit • muovikassit, ­pussit ja ­kääreet • muoviset nouto­ pakkaukset.

TARUA. Suomalaiset ostavat keskimäärin 54

muovikassia henkilöä kohden vuodessa. Tätä määrää pitäisi vähentää. Muovikassien kulutusta säädellään EU:n tasolla. Tavoite on vähentää muovikassien määrä 40:een muovikassiin henkilöä kohden vuodessa. Aikaa tavoitteen saavuttamiseen on tämän vuoden loppuun saakka. – Muovikassit ovat ympäristöön joutuessaan ongelma. Vaikka jätehuolto toimii varsin tehokkaasti, muovikasseja löytyy yhä Suomen rantaroskaseurannoissa. Niitä löytyy myös kaupunkiroskista. Muovikassit hajoavat hyvin hitaasti, jos lainkaan. Lopulta ne pilkkoutuvat mikromuoviksi, kertoo Suomen ympäristökeskuksen tutkija Päivi Fjäder. Kaupasta ostettaviin muovikasseihin käytetään enemmän muovia kuin rullissa myytäviin roskapusseihin. Kun muovikassi on kerran ostettu kaupasta, sitä kannattaa käyttää mahdollisimman monta kertaa uudelleen. Tiesitkö, että näet ostamiesi muovikassien määrän K-Ruoka-sovelluksen muovikassilaskurista?

5. Muovi kuin muovi, kaikki menee samaan

TARUA. Muovin kierrätykseen kelpaavat kaik-

ki kotitalouksien muoviset pakkaukset, myös pvc-muovi. Vaarallisen jätteen jäämiä sisältävät muovipakkaukset, kuten moottoriöljykanisterit, kuuluvat vaarallisten jätteiden keräykseen. Kotitalouksien muovipakkauksia käsitellään esimerkiksi muovijalostamossa Riihimäellä tai Ruotsissa. Siellä kierrätetyt muovit erotellaan eri laatuihin ja niistä valmistetaan uusiomuoviraetta. Uusiomuovista valmistetaan muun muassa kauppakasseja, kukkaruukkuja, kastelukannuja ja jätesäkkejä. Myyttejä purkamassa myös Keskon ympäristöpäällikkö Hanna Lehmuskoski sekä L&T (Lassila & Tikanoja).

PIRKKA

31


PIRKKA KYLÄSSÄ

AINA ON AIKAA JUHLAAN – SUURPERHE LUKKA PALJASTAA VINKKINSÄ Kuvassa vasemmalla Sari, hänen lapsensa Elia ja lastenlapsi Alvar, joka on Elian kummipoika. Elian vieressä puoliso Aliisa.

PERHE LUKKA Sari, 53, ja Petri, 57, Lukka asuvat Oulussa. Perheessä on 11 lasta, joista Aamos, 12, ja Lilja, 17, asuvat yhä kotona. Osa lapsista asuu perheineen lähellä vanhempiaan.

Satoja juhlia, tuhat leivottua kakkua. 11-lapsisen perheen äiti Sari Lukka on kaiken kokenut juhlien järjestelijä. Nyt hän kertoo, miten kodin paras juhla syntyy. T EKS TI LEENA HIRVONEN KUVAT ELINA SIIRA

32

PIRKKA


KIMPUT JUHLAPÖYTÄÄN VOI KOOTA MYÖS KODIN OMASTA KUKKAPENKISTÄ.

Liljan ja Aliisan mielestä ihmiset – ja herkut – tekevät juhlan.

I

loinen puheensorina täyttää Sari ja Petri Lukan kodin avaran ruokailutilan. Ollaan Oulussa, kaupungissa, mutta keskellä uljasta maalaismaisemaa. Korkeista ikkunoista näkyy peltoja, joentörmää sekä Sarin vaalima yrtti- ja kukkapenkki. Tuosta penkistä hän napsii kesällä yrtit makeaan minttumehuun sekä leikkokukat, kuten kehäkukat, juhlapöydän kruunuksi. Usein hän taiteilee kukista myös kransseja, etenkin rippijuhliin. Tänään pitkän pöydän ääreen on kokoontunut osa Sarin ja Petrin suurta, kaikkiaan 11-lapsista, perhettä. Koolla ovat lähellä asuvat, mutta jo kotoa pois muuttaneet lapset Paulus sekä Elia vaimonsa Aliisan kanssa. Mukana ovat myös Pauluksen vuoden vanha poika Alvar sekä suurperheen yhä kotona asuvat nuorimmat lapset Aamos, 12 ja Lilja, 17.

– Parhaimmillaan meillä on ollut syntymäpäiviä juhlimassa useita kymmeniä ihmisiä. Kun lapset olivat pieniä, syntymäpäiviä vietettiin vähintään kahden päivän ajan. Lapset ystävineen ensimmäisenä päivänä ja aikuiset, kuten kummit, ystävät ja sukulaiset, toisena päivänä, Sari muistelee. Tänään ei juhlita virallisesti, sillä seuraavat ”oikeat” juhlat eli Elian synttärit, ovat vasta edessä. – Saatamme innostua pitämään esimerkiksi naamiaisjuhlat noin vain. Meillä on alakerta täynnä kaikenlaista rekvisiittaa, ja kun joku saa idean, sitten tempaistaan, Sari nauraa. – Äiti aidosti rakastaa juhlia ja niiden järjestämistä, mutta me lapsetkin osaamme yllättää. Myös kaverini tietävät jo, että meillä on aina juhlarekvisiittaa odottamassa, kertoo Lilja. Perheen juhlien sydän ja kantava voima on äiti Sari. Hän viihtyy keittiössä ja pitää sen mielellään omana valtakuntanaan. Tosin välillä hänkin saa olla juhlakaluna. Viimeksi lapset yllättivät äidin tämän täyttäessä 50 vuotta – ja mitenkäs muuten kuin naamiaisjuhlilla!

”Kaverini tietävät jo, että meillä on aina kotona juhlarekvisiittaa valmiina mihin tahansa juhliin.”

JUHLAT VAIKKA ETÄNÄ Nyt osa perheestä, lähellä asuvat, on kokoontunut yhteen maistelemaan mahdollisia juhlatarjottavia, testaamaan uusia makuyhdistelmiä ja ennen kaikkea nauttimaan yhdessä olemisesta. PIRKKA

33


SÄÄSTÄT, KUN TEET JUHLALEIVONNAISET ITSE. TESTAA UUSI RESEPTI ENNEN JUHLAA.

3 × VAIHTELUA JUHLAPÖYTÄÄN 1 Kokoa voileipäkakun täytteet kerroksittain korkeisiin laseihin tai annosmaljoihin tai kääräise kääretortun tapaan rullaksi.

2 Tarjoa värikästä ja ruokaisaa salaattia. Se toimii lisukkeena ja pöydän koristeena.

3 Valitse juhlajuomaksi omatekoisia mehuja ja tarjoa ne kirkkaista lasipulloista. Mintulla saat vihreän, raparperilla pinkin ja sitruunalla keltaisen juoman. VINKIT ANTOI SUURPERHEEN ÄITI SARI LUKKA

34

PIRKKA

Lukan suurperheessä juhlitaan yhdessä aina kun mahdollista siitäkin huolimatta, että pelkästään syntymäpäiviä osuu tasaisena virtana lähes joka kuukaudelle – ainakin, jos mukaan lasketaan lasten puolisot ja lastenlapset. Varsinaisen juhlien ruuhkakauden Sari muistaa muutaman vuoden takaa. Silloin samaan kevääseen osuivat parit syntymäpäivät, valmistujaiset, ylioppilasjuhlat ja rippijuhlat. – Meillä on yhteinen periaate, että pitää juhlia aina kun mahdollista. Elämä on liian lyhyt juhlattomiin vaiheisiin, Sari mainitsee, ja muut yhtyvät ajatukseen. – Juhlimme yhä sekä lasten että aikuisten lasten syntymäpäiviä yhdessä. Pois muuttaneet osallistuvat tarvittaessa vaikka etäyhteydellä. Viimeksi perhe juhli pienen Alvarin 1-vuotissyntymäpäiviä. Paikan päällä mukana oli nelisenkymmentä vierasta ja etäyhteydellä muutama. Sari kertoo nauttivansa juhlien järjestelyistä, leipomisesta, kattamisesta ja koristelemisesta. Valmistautumisen hän aloittaa hyvissä ajoin, joskus viikkoja etukäteen, miettimällä tarjoilun kokonaisuuden ja yksityiskohtia. Jopa vaativien macarons-leivosten tai käsin tehtyjen konvehtien taiturointi on hänestä mukavaa. – Macaronsien tekemisessä pitää huomioida olosuhteet. Jos ilmankosteus on liian suuri, leivosten pinta ei kovetu eikä pitsireunusta muodostu, Sari sanoo. Hän kertoo leiponeensa perheen erilaisiin juhliin vuosien mittaan satoja täytekakkuja, arviolta jopa tuhat. Yleensä hän ei ”oikaise”, sillä itse tehtyihin leivonnaisiin liittyy aitoutta: mukana on mieli ja sydän. Samalla myös säästää, sillä itse tehden ja kokeillen perusraaka-aineista saa isollekin joukolle edullista tarjottavaa.

– Testaan ja kokeilen mielelläni erilaisia makuyhdistelmiä ja luon itse reseptejä. Sellaista vuosia kestänyttä, ihan samanlaista ohjetta suvussa ei välttämättä kulje, paitsi mummolan sallalaiset tortut, joita lapset pyytävät juhliin, Sari sanoo. Lapsille maistuvat kaikki Sarin juhlaherkut, mutta suosikkejakin löytyy. – Äidin tekemä juustokakku on erityisen hyvää. Lisäksi ylipäänsä kaikki makeat, Elia sanoo. – Sarin loihtimat hääherkut todella jäivät kaikkien mieleen. On upeaa oppia häneltä, Aliisa lisää. Miniän ja anopin keittiösuhde on mutkaton ja auttavainen. Aliisa kiittelee Saria vinkeistä, joita tämä on antanut esimerkiksi juhlavieraiden määrän ja tarjottavien yhteensovittamisesta. Myös Aliisa järjestää mielellään juhlia.

Sari on leiponut perheen erilaisiin juhliin vuosien mittaan satoja täytekakkuja, arviolta jopa tuhat.

PARISATAA KONVEHTIA Elian ja Aliisan häitä vietettiin vuosi sitten elokuussa. Sari teki juhliin parisataa suklaakonvehtia muiden leivonnaisten lisäksi. Häävieraita oli reilut sata. Näpertelyn innosta kertonee sekin, että Sari tekee mielellään suklaakoristeita leivonnaisiin. Hän myös haluaa valmistaa itse esimerkiksi voitaikinan.


LEIVO JUHLIIN VÄHÄN YLIMÄÄRÄISTÄ, JOTTA TARJOTTAVAT EIVÄT LOPU KESKEN.

– Leivon yleensä vähän ylimääräistä, jotta tarjottavat eivät lopu kesken. Ne kakut, joita jää yli, pakastetaan. Tai sitten syömme ne spontaanisti juhlien, hän kertoo. – Sari on pitänyt kyllä hyvin huolen siitä, että meiltä eivät makeat lopu, perheenisä Petri hymyilee. Juhlapöydän kestosuosikki Lukan perheessä on suklaa-appelsiinikakku. Sitä perhe toivoo, sillä suklaisen appelsiininen maku hurmaa kaikenikäiset. Perheen juhlapöydässä on usein myös omatekoisia juhlavia ja herkullisia juomia: minttu- ja raparperimehua. Jälkimmäinen syntyy pakasteraparpereista ympäri vuoden. Vaikka perhe rakastaakin juhlimista ja juhlien järjestelyitä, valmistautuminen ei välttämättä vaadi paljon aikaa. Kaapista löytyy aina voita ja suklaata sekä pakasteesta omenia tai raparperia yllätysjuhlien varalle. – Kun tulee yhtäkkiä vieraita tai tarve herkutella, pyöräytän voista, kaurahiutaleista ja omenoista nopean paistoksen, Sari kertoo.

Suuren perheen juhlissa riittää sylittäjiä pienemmille, kuten 1-vuotiaalle Alvarille.

järjestely helpottaa stressiä ja tuo hyvää mieltä. Olosuhteetkaan eivät tunnelmaa latista. Lukan perheessä on juhlittu niin remontin keskellä kuin myrskyn silmässä, pidetty tuulessa kiinni irti lentelevistä telttakatoksista ja siirrytty sateen piiskaamasta pihateltasta sisätiloihin keskelle rakennustelineitä. Ja silti – ilo on aina saanut vallan, hyvä tuuli tarttunut ja herkkuja nautittu, vaikkei kaikki ehkä mennytkään suunnitelmien mukaan. Juhlakiireiden keskellä olevia Sari ja Petri rauhoittelevat suurperheen vankalla kokemuksella. – Ihmiset tekevät läsnäolollaan juhlatunnelman. Se syntyy kyllä, vaikka rännejä ei olisi putsattu eikä komeroita siivottu. Eikä niitä maalaamattomia seiniäkään kukaan huomaa.

”Kun tulee yhtäkkiä vieraita tai tarve herkutella, pyöräytän voista, kaurahiutaleista ja omenoista paistoksen.”

EI JUHLASTRESSIÄ Tässä perheessä stressi ja juhlat eivät kuulu samaan lauseeseen. Tai no, ehkä sikäli, että juhlien

YLLÄTYSJUHLIA VARTEN Lukan perheen keittiönkaapista löytyvät aina nämä tykötarpeet yllättäviä tilanteita varten:  voita  suklaata  jauhoja  sokeria. Lisää vinkkejä kevään juhliin: K-Ruoka.fi/ juhlavalmistelut

PIRKKA

35


Lasi viiniä tai kuohuvaa juhlistaa merkkipäivän, piknikin tai iltahetken ystävän kanssa. Matala-alkoholisen juoman voi poimia ruoan makupariksi muiden kauppaostosten lomassa.

EI S

TEKSTI ARJA KULMAL A KU VAT GET T Y IMAGES JA VALM I STAJAT

JUOMAT TÄ

II N

I K I N T E H

K R

1. Uutuuksia ruokapöytään

36

PIRKKA

2. Lähikauppa palvelee Monella pienellä paikkakunnalla matalaalkoholiset viinit ovat olleet erityisen tervetullut lisä myyntihyllyille, koska ne palvelevat kylän asukkaita. Lähin Alko voi olla pitkän matkan päässä, ja välimatka tekee asioinnista monelle hankalaa. Omasta kyläkaupasta juoman voi poimia sujuvasti mukaan muiden ostosten lomassa. – Viinihyllystä on myös kauppiaalle apua. Kun kauppa pystyy palvelemaan laajemmin, asiakkaat eivät karkaa isompiin taajamiin. Oman kylän palvelut pysyvät hengissä vain, jos niillä on käyttäjiä, Jani Lehtoranta sanoo. Hyllyreunan lisätietoetiketti auttaa valinnassa. Se kertoo juoman alkuperämaan, makutyylin, rypälelajikkeen ja ruokasuosituksen. Lasipullon lisäksi viinejä saa hanaja tetrapakkauksissa sekä yhä useammin pienemmissä pakkauksissa kylmäkaapista.

L ÄH TEE T: VA LVI RA , K-RY HM Ä N A S I A KA S KYSE LY

Ruokakauppojen viinivalikoimasta löytyy tänä keväänä paljon uutuuksia. Viime kesänä voimaan tulleen lakimuutoksen myötä kaupoissa saa myydä enintään kahdeksan prosenttia alkoholia sisältäviä juomia. Vuodessa K-ruokakauppojen valikoima on selvästi kasvanut. – Valikoimaan on kevään aikanakin tullut noin sata uutta mietoa viiniä. Valinnanvara on lisääntynyt esimerkiksi kesän suosikkijuomissa, valko- ja roseeviineissä, sekä juhlahetkiin tyypillisesti kuuluvissa kuohuviineissä, kertoo Jani Lehtoranta, Keskon teollisten tuotteiden osto- ja myyntipäällikkö. K-ryhmän asiakaskyselyn mukaan mietoja viinejä ostetaan usein täysvahvuisten viinien tilalle ja kotiin ruoan kanssa nautittaviksi tai illanviettoon ystävien kanssa. – Suomalaiset haluavat miedompia tai täysin alkoholittomia viinejä ruoan pariksi. Ne voi ostaa kaupasta samalla, kun hankkii aterian raaka-aineet, Lehtoranta kuvaa.


”

3. Kulutus laski Ennen lakimuutosta keskusteltiin siitä, kasvattaisiko kahdeksanprosenttisten viinien tulo kauppoihin alkoholin kulutusta. Näin ei ainakaan viime vuonna käynyt, sillä sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston Valviran mukaan alkoholin kokonaiskulutus jatkoi vuonna 2024 laskuaan: suomalaiset kuluttavat vähemmän ja miedompaa. – K-ryhmän myyntidata puolestaan näyttää, että viiniä ostetaan ruokaisiin ostoskoreihin eli ruoan seuraksi. Ostokset painottuvat sesonkeihin: kevääseen, kesään ja talven juhlapäiviin, kertoo Juha Partanen, Keskon viineistä vastaava valikoimapäällikkö. Myös alkoholittomien viinien myynti on K-ruokakaupoissa kasvanut selvästi. – Alkoholittomat tuotteet kiinnostavat ylipäätään, ja uusien viinihyllyjen myötä myös ne ovat saaneet vielä lisää huomiota ja näkyvyyttä, Partanen sanoo.

PRO-VINKIT ANTOI Juha Partanen, viinien valikoimapäällikkö, Kesko.

PARSAKAUTEEN

Kevään varmoja merkkejä ovat parsa ja riesling. Raikas ja monikäyttöinen Sankt Anna Riesling taipuu hienosti erilaisten parsaruokien kumppaniksi. Sankt Anna Riesling 8 % 0,75 l.

LAHJAKSI

Suomen suosituimman kuohuviinitalon hedel­ mäinen luomukuohuviini hurmaa runsaalla maul­ laan. Pizzolato Ottavio Spumante Organic 8 % 0,75 l.

4. Valkoviini kiinnostaa Ruokakauppojen mietojen viinien valikoimaa kehitetään asiakkaiden toiveita kuunnellen. Valkoviinit ovat selvästi suosituimpia, ja K-ruokakaupoissa myydyistä viineistä noin puolet ovat valkoisia. – Suurin osa miedoista valkoviineistä tulee Saksasta, ja keveät ja raikkaat riesling-rypäleistä valmistetut juomat sopivatkin ominaisuuksiltaan hyvin matala-alkoholisiksi tuotteiksi, Juha Partanen kertoo. Miedot punaviinit ovat suomalaisten suosikkilistoilla kakkosena. Kärki tulee Chilestä, Portugalista ja Espanjasta. Kuohuviineissä Espanjan ja Italian viinejä myydään eniten, ja kaupan roseeviineistä löytyy tyypillisesti saksalaisia ja chileläisiä tuotteita.

Lue lisää vinkkejä juhlasesonkiin K-Ruoka-lehden sivulta 55.

MANSIKAN MAKUA ALKUKESÄÄN

Marjaisa, raikas ja kevyen makeahko rosee sopii täy­ dellisesti kesän herkkujen, kuten mansikoiden ja marjo­ jen, kanssa. Ruppertsberger Imperial Rosé 8 % 0,75 l.

PIRKKA 37


KAUDEN TÄRPIT

Grillit kuumiksi

Kesä ja grillaus kuuluvat yhteen. Runsaat ribsit, maukkaat maissit, savuinen siika – nam! Tutustu erilaisiin grilleihin ja löydä omasi.

38

PIRKKA

Plancha on pop JOS HALUAT olla tänä kesänä aallon harjalla, ota haltuun plancha-grillaus eli parilagrillaus. Parilagrilliä voisi kuvata jättimäiseksi paistinpannuksi: siinä on suuri tasainen pinta, jolla ruoka kypsennetään – eikä yhtään palaa pääse putoamaan grilliritilän väleistä. HERKUT VOI taikoa myös hiili-,

kaasu- tai sähkögrillillä. Grillaaja ei tarvitse isoa pihaa, sillä grilli sopii myös pöydälle. Aloita miettimällä, mitä tarvitset: pienen vai suuren grillin, nopean kesäapulaisen vai täyden kesäkeittiön?


SAVUA VAAN EI TULTA

GRILLIMESTARIN LUOTTOTRIO

TACOT TARJOLLE!

GRILLIJUHLIEN KESKIPISTE

Komeassa kaasugrillissä on neljä poltinta, sivukeitin, kiinteät sivutasot ja tarvikekaappi. Lämpömittari auttaa grillaajaa. Myhome garden Oklahoma 4+1 -kaasugrilli 349,90 €, K-Citymarket.

Tacotelineessä kannat kätevästi niin tacot kuin grillivartaat ja pitaleivätkin pöytään. Weber Taco -teline 39,99 €, valikoidut K-Citymarketit.

PARILALLA PAISTUU

Voitele, käännä ja nosta lautaselle! Setti sisältää pihdit, lastan ja grillisudin, joissa on muovikahvat ja ruostumaton teräsvarsi. Goodiy-grillaustarvikesetti 3-os, 9,95 €, K-Rauta.

Tehokas pöytägrilli siirtyy kätevästi sopivimpaan paikkaan. Parilassa on kaksi erillistä lämpövyöhykettä. Grillausala 57 × 41,5 cm, teho 7 kW. Blackstone 22 -parilagrilli kannella, 299 €, K-Rauta.

IHAN KUIN TEKSASISSA

Puristimella muotoilet tasakokoiset pihvit lihasta, jauhetusta kalasta tai kasviksista. Muotin voi öljytä kevyesti. Myhomehampurilaispihvipuristin 6,99 €, K-Citymarket.

GRILLI KANTOON JA PÖYDÄLLE!

KUA MA

Muurikka-savustinta voi käyttää sekä savustimena että pihauunina. Lämpötila on säädettävissä portaattomasti. Muurikka PRO -sähkösavustin 1 100 W, 159,90 €, K-Citymarket.

SAVUL LA

KAIKKI RAKASTAVAT PALLOGRILLIÄ

Klassinen hiiligrilli antaa ruoalle aidon savun maun. Isossa grillissä on lämpömittari, grilliritilä, hiiliritilä ja erillinen tuhka-astia. Cello Premium 47 -hiiligrilli 79,90 €, K-Rauta.

Helposti siirreltävä sähkögrilli on täydellinen pienelle terassille tai parvekkeelle. Kansi, runko ja rasvapelti ovat ruostumatonta terästä. Grillausala 40×33 cm, teho 2,2 kW. Cello Roaster Electric -sähkögrilli 299 €, K-Rauta.

PIRKKA 39


Juhlien järjestäminen on ihanan helppoa, kun ensin suunnittelet hyvin ja sitten oikaiset sopivasti. Kokosimme vinkit ikimuistoiseen päivään. TYYLI JA TEKSTI KAI SA HATAKKA KUVAT ANT T I R AAT I KAINEN

Kaikkein kivoimmat kemut Sekoita helpot kesämocktailit tuoremehuista ja kuplavedestä.

40

PIRKKA


!

KUK

3 x ennen juhlia

MOLEMPI A JA?

VAI RAITO KIA

VINKKI!

Laajenna juhlatilaa ulos. Juhlava tunnelma syntyy liinoilla, kukilla, tyynyillä ja vilteillä.

KOKOA TEHTÄVÄLISTA hyvis-

sä ajoin ja kirjaa pienetkin asiat muistiin. Jaa hommat kalenteriin. Mieti, missä voit oikaista, ennakoida ja saada apua. Pohdi, löytyykö tuttavapiiristä apukäsiä, ystävien bravuurilistoilta tilattavia herkkuja, naapureilta tuoleja ja pöytiä. Laadi hankintalista ja kirjoita muistiin tarjoilut ja tarvittavat astiat. Jos loihdit herkut itse, tee kaikki mahdollinen etukäteen ja hyödynnä puolivalmisteita sekä valmiita herkkuja. Siivoa kohtuudella – nurkkia ja ikkunoita on turha hinkuttaa. Viikkosiivouksen jälkeen riittää, kun siistit sisääntulon ja vessan. Lojuvat tavarat ja takkiröykkiöt voit tarvittaessa sulloa vaikka isoissa kasseissa saunaan tai vaatekaappiin.

NÄILLÄ TEET KUVAN TYYLIN: Pieni vaaleankeltainen Myhome Tyyni -maljakko 10 cm, 7,99 € • Vaaleanliila Iittala Teema -lautanen 17 cm, 15,99 € • Roosa Hemtex 24h Poppy -kulho 16 cm, 8,99 € • Vaaleankeltainen Myhome Kupla -maljakko 20 cm, 18,99 € • Valkoinen Hemtex 24h Poppy -kulho 22 cm, 12,99 € • Pieni vaaleanvihreä Myhome Tyyni -maljakko 7,99 € • Pinkki Hemtex 24h Nilla Palmikko -tabletti 3,49 € • Myhome-haarukka ja -veitsi 16-osaisesta setistä, 41,99 €/setti • Pirkka Päivänkakkara -paperilautasliina 24 cm, 2,19 €/20 kpl • Valkoinen Myhome Kaiku -lautanen 20,5 cm, 9,99 € • Vaaleanliila Iittalan Teema -lautanen 17 cm, 15,99 € • Valkoinen Hemtex 24h Shelly -malja 11,5 × 10 cm, 4,99 € • Roosa Myhome Pouta -keittiöpyyhe 45 × 60 cm, 8,99 € • Pöytäliinana Myhome -aluslakana, väri tiili, 240 × 250 cm, 28,99 € • Myhome-raitamatto 60 × 90 cm, 14,99 € • Juomalasi kuvausrekvisiittaa • Tuotteet K-Citymarket.

YLLÄ: Cello Garden led IP44 -lamppusarja 29,95 € • Cello Zepra -koristetyyny 44 × 44 cm, 9,95 € • Seinissä täyshimmeä Tikkurila Harmony -sisustusmaali sävyt K313, H320, G311 ja K319, 3,6 l, 69,90 € + sävytys 19,42 €/l • Cello tammi 1S matta -parketti 90,59 €/m² • Tuotteet ja materiaalit K-Rauta • Valkoinen ja salvianvärinen Myhome Suvi -tuoli 39,99 €/kpl • Myhome Aino -fleecehuopa 6,99 € • Myhome Rimssu -koristetyyny 45 × 45 cm, 14,99 € • Myhome Lempi -koristetyyny 45 × 45 cm, 10,99 € • Myhome Raita -koristetyyny 45 × 45 cm, 10,99 € • Myhome tuftattu Palsta -koristetyyny 45 × 45 cm, 16,99 € • Beige Hemtex 24h Emma -pöytäliina 140 × 250 cm, 24,99 € • Iittala Essence -kuohuviinilasit 21 cl, 44,99 € 2 kpl/pkt • Myhome-viinicooleri 9,99 € • Ovaali Myhome Kaiku -lautanen 28 cm, 19,99 € • Tuotteet K-Citymarket.

PIRKKA 41


Kimaltava viirinauha juhlistaa huoneen. Viirinauha 16 × 20 cm, kimaltava kulta, 6 m, 6,49 €, K-Citymarket.

Näin teet arjesta juhlaa pienillä keinoilla HYÖDYNNÄ JOULUVALOT ja

vappupallot. Asettele valosarja noutopöydän herkkujen lomaan ja ripusta toinen seinälle. Sido ilmapalloja oveen ja pihakatoksen tolppaan. Kauniita lasikoristeita saat, kun täytät pieniä lasipurkkeja tai -pulloja vedellä, lasket veteen muutaman kukan ja ripustat purkit vaikkapa rautalangalla puunoksille roikkumaan. LAINAA LUOVASTI liinavaate-

kaapista ja skippaa silitys. Jos sinulla ei ole pöytäliinavarastoa, luota lakanoihin. Liinat siliävät riittävästi, kun sumutat ne lämpimällä vedellä kosteiksi ja vedät kaverin kanssa päistä, sivuilta ja kulmista suoriksi.

SEKOITA KATTAUKSEEN huo-

letta eripariastioita ja lainaa täydennystä. Servietti tai kakkupaperi muuttavat arkilautasten ilmeen. Aamiaiskulhoon voi asetella pikkuleipiä, hillopurkkiin marenkeja, juomalasiin kääreellisiä konvehteja. TUUNAA KAUPAN pakastealtaan

ja keksi- ja leivonnaishyllyjen valmisherkut astetta arvokkaammiksi. Pursota kääretortulle kermakuorrute ja pirskota päälle strösseleitä tai karkkeja. Viritä donitseista överimunkkeja ja mutakakuista täytekakkuja. Koristele valmiskakku sankarin näköisillä koristeilla. Kaikki on valmista, tervetuloa!

Pyörillä liikkuvassa 30-litraisessa Cello Party Cooler -terassijääkaapissa on tilaa esimerkiksi 40 tölkille tai muille tarjoiluille, jotka eivät mahdu keittiön jääkaappiin, 282,38 €, K-Rauta.

Kokoa pöytäkimput oman pihan ja lähiluonnon kukista ja oksista sekä kaupan kausikukista. Boråstapetter Scandinavian Designers III 1963 -kuitutapetti kukkii kilpaa kimpun kanssa, 110 €/10,5 m/rulla, K-Rauta.

Hempeän sävyiset Iittala Kastehelmi -kynttilälyhdyt sopivat kesäjuhlaan, lohenpunainen ja sitruuna, 24,99 €/kpl, K-Citymarket.

Myhome Rib -sarjan tyylikkääseen perheeseen kuuluvat viini-, cocktail- ja vesilasit sekä korkeajalkaiset kuohuviinilasit 190 ml, harmaa, 2 kpl, 14,99 €, K-Citymarket.

3×

SOPIVASTI SUOJAISA

Juhlakatos tai pergola suojaa vieraita paahteelta ja pieneltä tihkulta. Valkoinen puutarhakatos Goodiy 3 × 3 m, 34,95 €. Puutarhakatos Cello Bambois 4 x 3 m, 299 €. Pergola Cello Bamboisin katososan voi siirtää sivuun, 2,8 × 2,8 m, 399 €. Kaikissa katoksissa on sirolinjainen ja kestävä teräsrunko. Tuotteet K-Rauta. 42

PIRKKA


Kukkia vai päivänsankarin kuvia? Askartele valmiskakkuun koristeet kartongista.

NÄILLÄ TEET KUVAN TYYLIN: Ilmapallo 30 cm, pastellilajitelma ja oranssi, 8 kpl, 2,99 € • Myhome Kumpu -lautasliinat 24 cm, 20 kpl, 1,99 € • Myhome Kaiku -lautaset 22 cm, 11,99 €/kpl • Vaaleanliilat Iittala Teema -lautaset 17 cm, 15,99 €/kpl • Iittala Kastehelmi -kakkuvati 315 mm, 72,99 € • Roosa Hemtex 24h Poppy -kulho 16 cm, 8,99 € • Valkoinen Hemtex 24h Poppy -kulho 22 cm, 12,99 € • Vaaleankeltainen Myhome Kupla -maljakko 18,99 € • Ovaali Myhome Kaiku -lautanen 33 cm, 20,99 € • Keraaminen Marimekko Mansikkavuoret -purkki 49,90 € • Roosa Myhome Tulppaani -ruukku 11 cm, 6,99 € • Myhome Kaiku -kakkuvati 24,99 € • Vaaleanliila Iittala Teema -kulho 15 cm, 22,99 € • Marimekko Mansikkavuoret -lautanen 20 cm, 28,90 € • Pöytäliinana Myhome -aluslakana, väri tiili, 240 × 250 cm, 28,99 € • Tuotteet K-Citymarket • Seinissä täyshimmeä Tikkurila Harmony -sisustusmaali sävyt K313, H320, G311 ja K319, 3,6 l, 69,90 € + sävytys 19,42 €/l • Tuotteet K-Rauta.

PIRKKA

43


MONIKÄYTTÖISTÄ VÄRIÄ JA HEHKUA Voidemainen meikkipuikko UUTUUS Voidemainen

MEIKKIPUIKKO

2290

Meikkipuikosta saatavilla 6 poskipuna-, varjostus ja korostussävyä

LUONNOLLISEN HEHKUVA MEIKKIPOHJA 96 % mielestä iho tuntuu välittömästi kosteutetulta*

Natural Glow Heleyttävä Meikkivoide SPF 20 & Kosteuttava pohjustusvoide

MEIKKIVOIDE SPF 20 Ilman Plussakorttia 14,90

11

17

*Itsearviointi, n=25

TULE TUTUSTUMAAN KEVÄÄN UUTUUKSIIN JA KUULEMAAN HENKILÖKOHTAISET VINKIT KAUNEUDENHOITOON! LUMENE-kouluttajan kauneuskiertue K-Citymarket myymälöissä. Tapahtuman aikana mahdollisuus voittaa upeita palkintoja. Tervetuloa!

PEITTÄVYYS

Esim. Natural Glow Heleyttävä

KUTSU SINULLE

LUMENE NATURAL GLOW -MEIKIT

-25%

To 8.5. klo 15–19 / Espoo Sello Pe 9.5. klo 14–19 / Turku Kupittaa La 10.5. klo 11–16 / Espoo Iso Omena Pe 30.5. klo 14–19 / Vantaa Jumbo Pe 6.6. klo 14–19 / Helsinki Ruoholahti

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

Lumene-kouluttaja Anna-Kaisa Vaarno


TEE ITSE

Hauskat servettipompulat tuovat juhlan 1. IRROTA LAUTASLIINAN eri kerrokset

toisistaan.

2. ASETA KAHDEKSAN paperikerrosta

tarkasti päällekkäin.

3. TAITTELE PAPERINIPPU haitariksi, tai-

toksen leveys on hyvä olla noin 2,5 cm.

4. KUN KÄDESSÄSI ON kapea nippu, tai-

ta se kaksin kerroin ja solmi taitteeseen lanka. Jätä lanka noin metrin mittaiseksi. 5. LEIKKAA SAKSILLA nipun päät

pyöreiksi.

TARVIKKEET:

6. ANNA TAITTEEN aueta. Erottele pape-

rikerroksia varovasti irti toisistaan niin, että nipusta syntyy kaunis pallo.

• erikokoisia paperisia lautasliinoja • karhunlankaa tai muuta ohutta lankaa • sakset • rautalankaa tai muuta vaijeria, johon pallot voi ripustaa

Jotta saat paperiset koristepallot haluamaasi paikkaan, kiinnitä rautalanka esimerkiksi puusta toiseen. Solmi pallot rautalankaan.

» Muita askarteluvinkkejä juhliin:

K-ryhma.fi/pirkka/juhla-askartelu TE K STI P I RK AN TO I MI TU S / KU VAT KR I S TI I NA KU RRO NE N JA VALM I S TAJ AT

LAUTASLII

STA UUTTA NA

!

UT NNIST

ÄO NÄILL

Lasten askartelusaksien terissä on pyöristetty kärki. Soft touch pyöreäkärki -sakset, kaksi väriä, 3,99 €, K-Citymarket.

Vahva polyesterilanka sopii myös nappien kiinnittämiseen. Karhulanka 150 m, valkoinen, 8,49 €, K-Citymarket.

Kestävä metallilanka sopii monenlaiseen askarteluun. Metallilanka 0,65 mm, 39 m, natural, 3,99 €, K-Citymarket.

Marimekon kolmikerroksisista lautasliinoista löytyy värejä ja iloa, Marimekon lautasliinat alk. 2 €, K-Citymarket.

Valitse koristepalloihin juhlateemaan sopivia sävyjä ja kuvioita. Pirkka-lautasliinat 23, 33 tai 40 cm, alk. 2,19 €, K-Citymarket.

PIRKKA

45


Lakan PIHAKIVIUUTUUKSILLA luot kestävät puitteet parhaille kesämuistoille

LOIMUMUURIKIVI

KAARNA -LAATTA Laatta on saanut inspiraationsa suomalaisesta metsästä; laatan pintaprofiili muistuttaa havupuun kaarnaa. Kaarna on aikaa kestävä valinta, joka tuo myös luonnon rouheutta muuten säntillisen muotoiseen betonilaattaan. 502612446

7 95/kpl

Loimumuurikivi tarjoaa tehokkaan ja helpon ratkaisun maisemointiin ja piharakentamiseen. Muuri koostuu pintaprofiililtaan kuudesta erinäköisestä muurikivestä, mikä mahdollistaa luonnonmukaisen ja vaihtelevan ilmeen. 502767115

595/kpl

PATIOLAATTA 405 Patiolaatta on luonnonomaisempi vaihtoehto perinteiselle betonilaatalle. Sen pintaprofiili on aaltoileva ja loimumainen, mikä antaa sille sen elävän ja luonnollisen ilmeen. 502769332

695/kpl

Hinnat ovat voimassa kaikissa K-Raudoissa 7.5.–10.6.2025. Tilaustuotteissa hintaan lisätään mahdolliset toimituskulut.

Katso lähin K-Rauta tai tilaa tuotteet verkosta:

K-Rauta.fi


HOMMA HALTUUN

PRO-VINKIT ANTOI

Timo Vanninen, K-Raudan tuotepäällikkö.

MAALAA KUIN AMMATTILAINEN Kevät ja kesä ovat täydellistä aikaa talon ulkomaalaukseen ja terassin huoltoon. Asiantuntija kertoo vinkit kestävään pintaan.

1

TEKS TI IR EN E VE NTI N / KU VAT G ETTY I M AGE S J A VA LMI S TAJ AT

Pilvipoutaa, kiitos!

Paras maalaussää on pilvipoutainen kesäpäivä toukokuun alusta syyskuun puoliväliin, kun lämpötila on 5–25 astetta. Maalaa mieluiten varjossa. Jos maali kuivuu liian nopeasti, se saattaa tarttua pintaan heikommin, eikä maalipinta kestä yhtä pitkään. Pintaan voi myös jäädä värieroja. Samoista syistä maalaamista kannattaa välttää sateella ja silloin, kun ilmankosteus on kovin korkea. Muista suojata ikkunat, ikkunapellit ja kukkapenkit maaliroiskeilta. Tarvittaessa rapsuta vanha maali pois, pese maalattavat pinnat ja pohjusta puupuhtaat kohdat pohjusteella ja pohjamaalilla.

2 Peitä tai suojaa

Ulkoverhouspaneelit maalataan yleensä peittävällä talomaalilla tai peittosuojalla. Hirsi- ja paneelipinnoille voi käyttää myös kuultavia käsittelyjä. Seinäpinnan värisävy vaikuttaa siihen, minkä sävyinen kuultavasta pinnasta tulee. Peittävistä maaleista löytyy sekä kiiltäviä että himmeitä vaihtoehtoja. Testaa eri kiiltoasteita pienellä alueella, jotta löydät mieleisimmän vaihtoehdon.

VINKKI!

Värimittari tunnistaa seinän nykyisen maalisävyn, jolloin löydät vastaavan uuden maalin. Kysy mittaria K-Raudasta.

PIRKKA

47


3

4

Testaa väriä myös luonnonvalossa

Välineet ja turvallisuus kuntoon

Talon värissä voi olla pähkäiltävää. Värisävyjä kannattaa käydä katsomassa esimerkiksi K-Raudan väristudioissa luonnonvalossa ja ottaa sitten myymälästä värilastuja mukaan. Varmin tapa kokeilla väriä on ostaa pieni purkki maalia ja testata sitä suoraan seinään tai testilautaan. Tarkastele lopputulosta eri vuorokaudenaikoina, kun valo on erilaista. Jos haluat talosta samanvärisen kuin aiemmin, pyri selvittämään, millä maalilla se on maalattu, jotta osaat valita oikean maalityypin. Värin valinnassa on tärkeää huomioida myös alueen kaavoitusmääräykset. K-Raudan maalikysely kertoo, että suomalaisten suosikkivärit asuinrakennuksille ovat valkoinen ja harmaa. Kyselyyn vastanneista 42 prosenttia valitsisi valkoisen kodin ja 39 prosenttia harmaan. Seuraavat sijat menevät punaisille, sinisille ja beigeille asuinrakennuksille.

Maalausvälineisiin kannattaa panostaa. Laadukkaat telat ja siveltimet nopeuttavat työtä, ja jatkovarsi helpottaa korkealle maalaamista. Käytä maalarinteippiä, joka kestää auringonvaloa ja irtoaa siististi. Muista myös työturvallisuus ja suojavälineet, kuten suojalasit. Maalaustelineet helpottavat työtä ja tekevät maalaamisesta turvallisempaa. Urakkaa voi helpottaa kutsumalla kaverin apuun tai jakamalla työn useammalle kesälle, jos kyseessä on huoltomaalaus ja jos huoltomaalattavat pinnat ovat hyväkuntoisia.

+1 Muista myös terassi

R KOVA RELLA K AT

A

TI KORKEUKS OH I

Terassi on hyvä öljytä kahden vuoden välein tai tarvittaessa useammin. Öljy suojaa puuta auringolta, kosteudelta ja lialta. Ajoita terassin käsittely lämpimään ja kuivaan säähän, kun lämpötila on yli 5 astetta. Pese terassi hyvin ennen öljyämistä. Myös terassin huollossa kunnon työvälineet tekevät hommasta sujuvaa.

» Kaikki ohjeet ulkomaalaukseen: K-Rauta.fi/ulkomaalaus

J

NNI ILLÄ O

NÄ

STUT!

Vesiohenteinen puolihimmeä talomaali ulos. Nordica Classic -talomaali 9 l, PM1, valkoinen, 13,22 €/l, K-Rauta.

48

PIRKKA

Jatkovarteen sopiva laadukas sivellin. PROF -ulkomaalisivellin 120 mm, ergonominen, 17,16 €, K-Rauta.

Pitkä varsi auttaa seinien, kattojen ja lattioiden maalaamisessa. PROFjatkovarsi 110–190 cm, alumiinia, 22,21 €, K-Rauta.

Vesiohenteinen puuöljy tekee terassin tai kalusteiden pinnoista erittäin kestävät. Valtti Plus -terassiöljy 2,7 l, ruskea, 18,50 €/l, K-Rauta.


– 1 0 0 % N AT U R A L –

puutarhan hoitoon!

Palauta järjestys

STROLLER 100 % NATURAL LECISPRAY, 1 L

Ulkona & sisällä

Torju lentävät ja ryömivät hyönteiset tehokkaasti!

PAKETISSA 2 RASIAA NOPEA JA PITKÄVAIKUTTEINEN

MYRR® MUURAHAISRASIA

Helppo ja hygieeninen tapa torjua muurahaisia esim. keittiössä, kellarissa ja muualla sisätiloissa. Muurahaiset vievät rasiasta makean syötin pesäänsä ja lopulta koko pesä tuhoutuu. 502028584

1095

MYRR® MUURAHAISSPRAY 1L

Käyttövalmis suihke muurahaisten ja muiden ryömivien hyönteisten torjuntaan sisätiloissa ja rakennusten ympärillä. Vaikutus kestää jopa 6 viikkoa. 500797640

1450

MYRR® KASTELUAINE 100 ML

Veteen sekoitettava tiiviste muurahaisten ja niiden pesien torjuntaan poluilla, laatoituksilla, terasseilla ja rakennusten ympärillä. Perfect Dose -pakkauksella annostelu on helppoa. 119,50 €/l. 502525537

1195

MYRR® MUURAHAISAEROSOLI 400 ML

MYRR® PÖLYTE 250 G

1395

1195

Tehokas sumute muurahaisten ja muiden ryömivien hyönteisten torjuntaan sisätiloissa. Vaikuttaa nopeasti. Mieto tuoksu. Mukana sumutusputki, jonka avulla hankalienkin kohteiden kuten ahtaiden rakojen ja halkeamien käsittely on helppoa. 34,88 €/l. 502349945

Käytetään muurahaisten ja muiden ryömivien hyönteisten torjuntaan ulkona rakennusten välittömättömässä läheisyydessä. Sirotellaan niiden olinpaikkoihin ja kulkureiteille. Pitkävaikutteinen. 47,80 €/kg. 502028560

1295

STROLLER 100 % NATURAL NOKKOSSUMUTE, 1 L Vahvistaa kasvisoluja ja tukee kasvin luontaista puolustautumista tuholaisia ja sienitauteja vastaan. Tuotetta voidaan käyttää sekä koristekasveille että syötäville kasveille. 502615140

1395

Käytä biosideja turvallisesti, lue aina etiketti ja valmistetiedot ennen käyttöä. Hinnat ovat voimassa kaikissa K-Raudoissa 7.5.–10.6.2025.

Katso lähin K-Rauta tai tilaa tuotteet verkosta:

Edistää kasvien terveyttä ja tukee niitä luonnollisesti tehden kasveista vahvemmat ja terveemmät. Sisältää uutteita soijaöljystä. Lecispray tukee kasvin luonnollista kykyä puolustautua erilaisia sienitauteja vastaan. Tuotetta voidaan käyttää sekä koristekasveille että syötäville kasveille. 502615141

K-Rauta.fi


PYSYVIÄ MUISTOJA LUOMASSA Pieniin suuriin hetkiin – ja suurtakin suurempiin hetkiin. Weber-kaasugrillien huippulaatuiset materiaalit ja älykkäät ominaisuudet tekevät grillaamisesta sujuvaa ja tehokasta. Valitse Weber ja nauti kesän parhaista grillielämyksistä! Spirit E-310 Genesis E-315W

Katso lähin K-Rauta tai tilaa tuotteet verkosta:

K-Rauta.fi


HYVÄ, KUN KYSYIT

NÄILLÄ O PRO-VINKIT ANTOI

YSYMYSTÄ K 5

Susanna Kantanen, kategoriapäällikkö Onniselta.

Suomessa on noin 400 000 kesämökkiä, joita ei ole liitetty viemäriverkostoon, eli joiden jätevedet eivät mene viemäriverkostoa pitkin puhdistettaviksi. Näilläkin mökeillä jätevesistä pitää huolehtia oikein, jotteivat ne pääse pilaamaan ympäristöä, kaivo-, pohja- tai uimavettä. Useimmiten jonkinlainen käsittelyjärjestelmä on välttämätön.

2

TEK S TI AR JA K ULMA L A / KU VAT GE TTY I MAGE S J A VA LM I S TAJ AT / L ÄH DE S UO ME N YM PÄ R I STÖ K E S K U S J A O N N I N E N

Mistä tiedän, pitääkö mökin jäteveden käsittelyjärjestelmä uusia?

Jos mökin rakennuslupa on myönnetty vuoden 2004 jälkeen, jätevesien käsittely on yleensä nykyvaatimusten mukainen, jos järjestelmää on käytetty ja huollettu ohjeiden mukaan. Jos mökki ja sen järjestelmät ovat vanhempia eikä uudistuksia ole tehty, päivitys on tarpeen. Suunnittele uudistus asiantuntijan, esimerkiksi kunnan jätevesisuunnittelijan, kanssa.

3 Voinko selvitä ilman jäteveden käsittelyjärjestelmää?

Järjestelmää ei välttämättä tarvita, jos kaksi ehtoa täyttyy: mökillä on käytössä vain kantovesi, jolloin vesi kannetaan kaivosta tai järvestä pesuvedeksi, sekä vain kuivakäymälä eli huussi, jolloin wc-jätevettä ei synny. Tällöin harmaavedet voi johtaa imeytyskuopan tai -kaivon kautta maahan, jos harmaavesien määrä on vähäinen eivätkä ne vaaranna ympäristöä. Arvioi tarve asiantuntijan kanssa.

4 Entä jos haluan mökilleni vesivessan?

Vessan jätevedet eli niin sanotut mustat jätevedet, vaativat tark-

MÖKIN JÄTEVESISTÄ Vietätkö kesää vesistön äärellä, harkitsetko mökin ostamista tai remontoitko vanhaa? Jokaisen mökkiläisen täytyy varmistaa, etteivät jätevedet pääse pilaamaan lähiluontoa.

Loma-asuntojen harmaiden jätevesien puhdistukseen. Harmaavesisuodatin Uponor Kesämökki 1 040 €, K-Rauta.

A

Miksi jätevesijärjestelmistä pitäisi kiinnostua?

kaa puhdistusta. Käymälän jätevedet voi esimerkiksi johtaa umpisäiliöön, josta loka-auto kuljettaa ne jätevedenpuhdistamolle. Käymälän jätevedet voi myös käsitellä tontille asennettavalla laitepuhdistamolla tai maasuodattamolla.

5 Mitä teen pesuvesille eli harmaille vesille?

Kuten mustat vedet, myös harmaavedet voi käsitellä maasuodatuksella tai laitepuhdistamolla. Imeytysmenetelmiä on erilaisia, ja menetelmän täytyy olla sitä laadukkaampi, mitä enemmän vettä käytetään ja esimerkiksi mitä rasvaisempia pesuvedet ovat. Jos kiinteistöllä on vain kantovesi, riittää imeytyskuoppa tai imeytyskaivo, johon voi johtaa vähäisiä määriä käytettyä keittiö- tai saunavettä, jos se ei vaaranna ympäristöä. Vähäistäkään jätevettä ei saa johtaa vesistöön tai kaivon läheisyyteen.

VINKKI!

Jätevesien käsittely­ ohjeet kannattaa aina tarkistaa kunnalta. Vaatimuksissa voi olla paikallisia eroja.

NV

ESILLE

SAUN

1

! NNISTUT

Edullinen ratkaisu saunavesien turvalliseen imeyttämiseen. Saunakaivo Uponor 278,32 €, K-Rauta.

Jätevesisäiliö soveltuu kiinteistön ainoaksi jätevesiratkaisuksi. Umpisäiliö Uponor 5,3m³, 2 606,15 €, K-Rauta.

Mökin jätevesiasioissa noudatetaan vuonna 2017 voimaan tullutta lakia hajaasutusalueiden jätevesien käsittelystä.

PIRKKA

51


Pitsi vieköön! On aika päivittää tyyli arkeen ja juhlaan sesongin trendien mukaan. Pitsiä, röyhelöitä, leveitä lahkeita, pastellisävyjä kepeästi ja näyttävästi.

TYYL I JA TEKSTI MIRKKA SIUSLUOTO KU VAT ANT T I RAAT IKAINEN

52

PIRKKA

Puhvihihainen Finnwear -mekko 79,95 € • Andiamo Celena -sandaalit 79,99 € • Tuotteet K-Citymarket.


PA

HYMY ON

USTE! S AS A R

POIMI IDEA!

Pitsi on hillityn elegantti valinta juhlaan ja yksi kevään trendimateriaaleista myös arkipukeutumiseen. Läpikuultavat pitsipaidat ovat suosittuja. Niitä voi tasapainottaa pukemalla alle satiinitopin tai jalkaan korkeavyötäröiset housut.

YHDISTÄ NÄIHIN

Musta mekko ja mukavat jalkineet ovat varma valinta juhlaan. Ne sopivat rennosta kevätbrunssista iltajuhliin. Finnwear-smokkimekko 79,95 € ja Andiamo Celena -sandaalit 79,99 €, valikoidut K-Citymarketit.

Pitsinen Zabaione-paita 29,99 € • Zabaione-housut 39,99 € • Tuotteet valikoidut K-Citymarketit.

PIRKKA

53


3 x näin pukeudut juhlaan

Share-paita 49,95 € • Share-housut 49,95 € • Mywear Bianca-sandaletit 39,99 € • Mywear Lily -lierihattu 12,99 € • Tuotteet K-Citymarket.

1. MUKAVA HOUSUASU

Kevään juhlaan sopii tyylikäs housuasu, joka voi olla klassisesti istuva jakkupuku tai leveälahkeinen housuasu. Sama materiaali ylä- ja alaosassa kokoaa asun kauniisti yhteen. 2. PIENET YKSITYISKOHDAT

Juhlamuodissa näkyy puhvihihoja, hapsuja, röyhelöitä ja läpikuultavia kankaita. Erityisesti paitojen helmoissa on röyhelöreunoja. 3. RAIKAS VÄRI

Trendikkäin sävy nyt on heleä ja kirkas taivaansininen. Se tuo raikkautta juhlapukeutumiseen ja toimii upeasti niin yksivärisenä mekkona kuin yhdistettynä muihin pastellisävyihin tai vaikkapa kirkkaanpunaiseen.

PISTE I:N PÄÄLLÄ

Isolierinen hattu on juhlatyylin näyttävä kruunu. Hatun voi yhdistää niin yksinkertaiseen mekkoon kuin housupukuunkin. Mywear Lisa -lierihattu 12,99 €, K-Citymarket.

54

PIRKKA


Kondiittorimestari Eero Paulamäen suunnittelema Passion-vaniljakakku on myynnissä toukokuun ajan valikoiduissa Leipomo Juuren myymäläleipomoissa.


CLASSIC VOGUE SUKKAHOUSUT, LEGGINGSIT ja SUKAT

-20% Alennus normaalihinnoista.

esim. Stay Up 20den Naisten

esim. Ultra Comfort 15 Naisten

esim. Naisten

Ilman Plussa-korttia 10,99

Ilman Plussa-korttia 12,99

Ilman Plussa-korttia 7,99

STAY UP -SUKAT

879

SUKKAHOUSUT

1039

SUKKAHOUSUT 3 pr/pkt

639

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


PRO-VINKIT ANTOI

Hanna Kuusisaari, tekstiilienhoidon ja asumisen yliopistonlehtori.

Dr Beckmann -sappisaippua ei sisällä väri-, tuoksu- ja säilöntäaineita, 100 g, 2,89 €, K-Citymarket.

Erisan biohajoava pyykinpesuneste sopii käsin- ja konepesuun 30–60 asteessa, 1,5 l, 7,69 €, K-Citymarket.

Ä TYYLI TA

KLAS SIS

LIKA IRTI LIPPIKSESTÄ TE KS TI MA R IA N NE M AN N I L A / KU VAT G E TTY I MAG ES JA VALM I STA JAT HI NN AT S AATTAVAT VA I HDE LL A K AU P O I TTA I N.

Hyvästi hajut ja hikitahrat! Näillä asiantuntijan vinkeillä peset lippiksesi oikeaoppisesti. LIPPISTÄ EI kannata pestä turhan

usein, jotta sen muoto pysyy hyvänä ja väri kirkkaana. Esimerkiksi hajut saa usein pois tuulettamalla, ja pienet tahraläiskät voi poistaa tahranpoistomenetelmin vaikkapa sappisaippualla tai nestemäisellä pyykinpesuaineella.

irti. Huuhtele lippis kolmeen kertaan ja puristele vesi varovasti pois. Muotoile lakki takaisin alkuperäiseen muotoonsa ja jätä kuivumaan ilmavasti. Vältä hiustenkuivaajalla kuivaamista tai lippiksen jättämistä auringonvaloon kuivumaan.

LÄHTÖKOHTAISESTI LIPPIS kannat-

JOS AIOT pestä lippiksen koneessa,

taa aina pestä käsin, sillä se on pesukonetta hellävaraisempi vaihtoehto. Kun peset lippiksen käsin, laske ämpäriin ensin kädenlämpöistä vettä ja kostuta lippis. Sen jälkeen tee ämpäriin vedestä ja nestemäisestä pyykinpesuaineesta pesuaineliuos. Upota päähine liuokseen ja anna sen vaikuttaa. Ota avuksi harja ja hankaa lika

tutki ensin, mistä materiaalista se on valmistettu. Esimerkiksi puuvillaisen tai polyesteristä valmistetun, muovikovikkeisella lipalla varustetun mallin voi pestä koneessa, kunhan pesuohjelmassa on varova mekaniikka. Tällainen löytyy esimerkiksi hienopesuohjelmasta. Muista, että pesun jälkeen lippistä ei saa laittaa kuivausrumpuun.

Statewear Desmond Duckbill -lippis on klassisen tyylikäs, 19,99 €, K-Citymarket.

Serto Kirjo -pyykinpesunestetiiviste on suunniteltu erityisesti värillisen pyykin pesuun, 750 ml, 5,49 €, K-Citymarket.

VINKKI!

Laita pyyhe pestyn lippiksen sisään: näin lippalakissa on täytettä, ja se kuivuu oikeaan muotoon.

PIRKKA

57


Hyvillä perusvälineillä pääsee meikkaamisessa pitkälle. Asiantuntija kertoo, mitkä meikkitarvikkeet sinun kannattaa valita.

58

PIRKKA

TEKS TI MA RI A NN E MA NN I L A / KU VAT G ETTY I M AG E S J A VALM I S TAJ AT.

Sudit ojennukseen


JESTY Violetissa JJDK-kosmetiikkalaukussa on kaksi joustavaa taskua, 22,90 €, valikoidut K-Citymarketit.

Iberon puuterivipan kärjellä on helppo puuteroida kasvojen pienet alueet, 3,90 €, K-Citymarket.

Iberon värikäs ripsentaivutin pysyy tukevasti kädessä pehmeän sormiosan ansiosta, 5,90 €, K-Citymarket.

J

ÄR

PRO-VINKIT ANTOI

kosmetiikan valikoimapäällikkö Tiina Linna Keskolta.

RIVIIN

Real Techniques Miracle Sponge -meikkisieni laajenee, kun kastelet sen vedessä. Tuplapakkaus, 17,90 €, K-Citymarket.

Pirkka Spa -bambupesuliinat ovat pestäviä ja uudelleenkäytettäviä, 6 kpl, 9,75 €, K-Citymarket.

Real Techniques Everyday -sivellinsetti sisältää kahdeksan sivellintä eri käyttötarkoituksiin, 26,90 €, valikoidut K-Citymarketit.

Kesytä meikkipussin kaaos – näillä tarvikkeilla rakennat toimivan meikkipussin KOMPAKTISTA MEIKKIPUSSISTA tuli-

si löytyä ainakin pisaramainen meikkisieni, muutama meikkisivellin sekä ripsentaivuttimet. Hyvä meikkisivellin voi olla joko synteettinen tai luonnonkarvaa riippuen käyttötarkoituksesta. Synteettiset siveltimet sopivat paremmin nestemäisten tuotteiden, kuten meikkivoiteen, levitykseen. Luonnonkarvaiset taas käyvät mainiosti puuterimaisten tuotteiden levitykseen. KOKONSA PUOLESTA isompi sivellin

sopii puuterin ja aurinkopuuterin levitykseen, kun taas pienempää meikkisivellintä kannattaa käyttää tarkkuutta vaativissa tehtävissä, kuten luomivärin tai peiteaineen levityksessä. Ripsentai-

vuttimet ovat hyvä lisä meikkipussiin. Muistathan kuitenkin, että ripsien taivutus tulisi tehdä aina ennen ripsivärin lisäämistä. Jos taivutuksen tekee vasta jälkikäteen, ripset voivat katketa. ÄLÄ UNOHDA meikkivälineiden huol-

toa, sillä säännöllinen pesu ehkäisee bakteerien kertymistä ja pitää ne kunnossa pitkään. Siveltimet kannattaa pestä viikon tai parin välein, ja meikkisienet joka käytön jälkeen. Pese välineet miedolla saippuavedellä tai meikkitarvikkeiden pesuun tarkoitetulla aineella ja jätä kuivumaan lappeelleen. Ripsentaivuttimen kumityyny kannattaa vaihtaa muutaman kuukauden välein, jotta ripset eivät vahingoitu.

VINKKI!

Laita puhelimeesi muistutus, jotta muistat puhdistaa meikkivälineet säännöllisesti. Beauty­ blender meikkisienen puhdistaja 17,90 €, vali­ koidut K­Citymarketit.

PIRKKA

59


INNOSTU & LIIKU

Viisaasti vesille Avovesiuinti on virkistävä tapa liikkua luonnossa. Lue vinkit, joilla pääset turvallisesti alkuun.

VINKKI!

Uimisen lisäksi voit myös vesijuosta luonnonvesissä, kun hankit vesijuoksuvyön.

60

PIRKKA


L

ämpenevät kelit ja keho kaipaisi liikettä? Hyppää järveen ja aloita uusi harrastus, nimittäin avovesiuinti! Avovesiuinti kannattaa aloittaa aina porukalla, joten pyydä kaveri mukaan vesille vaikka soutuveneellä tai kajakilla. Jos kuitenkin päätät lähteä uimaan yksin, ilmoita uintireittisi ja aikataulusi läheiselle etukäteen. Reitiksi on hyvä valita tuttu ja suojaisa paikka, joka kulkee rannan myötäisesti. TARKISTA SÄÄOLOT ennen veteen me-

nemistä, sillä kova tuuli ja aallot sekä

viileä vesi tekevät uimisesta raskasta. Kylmemmillä keleillä päälle kannattaa pukea märkäpuku, joka pitää kehon lämpimänä ja kelluttaa hieman. Lämpimillä keleillä tavallinen uima-asu riittää, mutta muista lisätä aurinkorasvaa. OIKEANLAISET VARUSTEET tekevät

avovesiuinnista mukavampaa, mutta ovat myös elintärkeitä oman turvallisuuden kannalta. Ota mukaasi aina turvapoiju, joka varmistaa näkyvyytesi vedessä ja toimii tarvittaessa kelluvana tukena. Pue päällesi kirkasvärinen uimalakki sekä polarisoidut uimalasit,

Uimalasien neljä tärkeää ominaisuutta:

1

joissa on UV- sekä häikäisysuoja. Vesijuoksussa voit käyttää myös vesiurheiluun tarkoitettuja käsineitä ja tossuja. ENNEN VESILLE lähtöä tee kevyt läm-

mittely: pyörittele käsiä ja venyttele jalat. Muista myös hyvä nesteytys ja kevyt välipala. Aloita laji maltillisesti – aluksi on hyvä kokeilla lyhyitä uintimatkoja ja totutella vedessä liikkumiseen. Oman kehon kuunteleminen vedessä on tärkeää, sillä kylmyyden aiheuttama väsymys voi iskeä yllättäen. Pukeudu uinnin jälkeen lämpimiin vaatteisiin, sillä vesi viilentää kehoa nopeasti.

Valitse lasit, jotka istuvat kasvoille mukavasti mutta tiiviisti.

PRO-VINKIT ANTOI

Harri Juslén, Intersport Sellon kauppias.

4

3

V

Varmista, että uimalaseissa on UV-suoja auringon varalta.

ET

Monia uimalaseja löytyy myös vahvuuksilla.

2

ORV TÄ K IIN!

EI E N ÄÄ

TE KS TI M ARI A N NE M A NNI L A K UVAT G E TTY I M AG E S J A VA LM I STA JAT

Speedo Biofuse 2.0 W -uimalasien Anti-Fog-teknologia vähentää linssien huurtumista, 29,90 €, Intersport.

Uudistetuissa Speedo Biofuse Earplug -korvatulpissa on uusi, patentoitu ergonominen muoto, 10,90 €, Intersport.

Hengittävä ja laserleikattu, mesh-kankainen Arena Smart Cap -uimalakki sopii pitkähiuksisille, 22,90 €, Intersport.

Kevyt ja ergonominen Arena Clubkit -vesijuoksuvyö säädettävällä vyöllä. Sopii myös vesijumppaan, 39,90 €, Intersport.

Arena miesten Team Swim Short Solid M -uimahousut vuoratulla etuosalla. Hyvin istuva malli, 34,90 €, Intersport.

PIRKKA

61


KAUPPIAAN TARINA

”Lämmin ateria tuo nuoret yhteen”

K-KAUPPIAS ESITTÄYTYY KUKA

Marika, 46, ja Risto, 53, Kyllönen. KAUPPA

K-Supermarket Rantakylä Joensuussa. ASUINPAIKKA

Kontiolahdella, noin 20 minuutin ajomatkan päässä kaupalta.

Vasemmalla Tatu, takana Matti, edessä Teemu, auton takana Kiira, autossa Jere sekä kauppiaat Marika ja Risto Joensuun Moottoripajalla.

PERHE

Koirat Lempi, 7, ja Danny, 5. Kummankin lapset ovat aikuisia.

Kauppiaat Marika ja Risto Kyllönen tukevat Joensuun Moottoripajan toimintaa valmistamalla nuorille kotiruokaa. Täydellä vatsalla hommat sujuvat, mutta yhteisillä aterioilla on myös syvempi merkitys. TEKSTI TANJA R I NKI NE N & JENNI RÄSÄNEN KUVAT JUHO L ÄNSIHARJU / REC

62

PIRKKA


KA

DEO TÄÄ O VI LT

Tatu Toivanen käy usein Joensuun Moottoripajalla.

Ä!

TS

A

utojen konepellit ovat ylhäällä, ja keskellä lattiaa lojuu alkutekijöihinsä purettu mopo. Ilmassa leijailee öljyn ja moottoripajan tuoksu. Pajalla puuhastelevat nuoret ovat syventyneet töihinsä, kunnes keittiöstä käy käsky: Syömään! Tänäkin tiistaina Joensuun Moottoripajan väki on hakenut K-Supermarket Rantakylästä kotiruokaa, jonka kauppias Marika Kyllönen on valmistanut. Murkinaa on yleensä niin runsaasti, että siitä riittää parillekymmenelle päivittäin pajalla käyvälle nuorelle moneksi päiväksi. – Mietimme Riston kanssa, mikä olisi se juttu, jossa voisimme auttaa. Sitten kuulimme moottoripajasta. Nuorilla on usein nälkä, joten päätimme tarjota heille lämpimän aterian, kertoo Marika. Moottoripajalla nuoret huoltavat ajoneuvoja, viettävät aikaa sekä tapaavat kavereita ja turvallisia aikuisia. – Totta kai tehdessä tulee nälkä. On todella hyvä, että on mahdollisuus saada lämmintä ruokaa, kertoo pajalla säännöllisesti käyvä Tatu Toivanen. – On nuoria, joiden taloudellinen tilanne on tiukka. Auttaa tosi paljon, että he voivat tulla tänne ja myös syödä täällä, Kiira Hilonen jatkaa. Yhteistyö kauppiaspariskunnan kanssa alkoi jo Moottoripajan alkutaipaleella kuusi vuotta sitten. Silloin pajan vetäjä, seurakunnan erityisnuorisotyönohjaaja Matti Nevalainen, etsi yhteistyökumppaneita. Moottoripajatoiminta on nuorisotyötä, jonka toimintaa koordinoi valtakunnallisesti Lasten ja Nuorten Keskus. Joensuussa paja toimii vapaaehtoisvoimin ja paikallisten yritysten tuella. – Meille ruoanlaitto on terapeuttista, ja on ihanaa tietää, että ateria menee hyvään tarkoitukseen. Nuoret arvostavat sitä, Kyllöset iloitsevat. Yhteinen ateriaperinne on luonut Moottoripajalle kodinomaista tunnelmaa. Nuoret kokoontuvat pitämään taukoa rassaamisesta ja rupattelemaan. – Joskus keittiössä on ruuhkaakin, kun kaikki tulevat samaan aikaan ruokaa hakemaan, Kiira Hilonen naurahtaa. PIRKKA 63


Risto ja Marika Kyllönen ovat ylpeitä kauppansa monipuolisesta valikoimasta.

Paljon tuttuja ja hedelmäosaston Pena Kyllöset ovat luotsanneet K-Supermarket Rantakylää vuodesta 2017. Marikasta tuli kaupan pitämisen myötä paluumuuttaja, sillä hän asui lapsuudessaan Rantakylässä kolmanteen luokkaan asti. – Täällä on paljon tuttuja, ja esimerkiksi yksi vanha luokkatoveri käy kaupassa viikoittain. Riston juuret ovat Savonlinnassa. Mies muistaa lapsuudestaan tutun kauppiaan Heikki Liimataisen, joka otti asiakkaat ovella vastaan. Se näytti hienolta eleeltä pienen pojan silmissä. 2000-luvun alussa Risto hakeutui kauppiasvalmennettavaksi. Marika työskenteli aiemmin finanssialalla ja eri yrityksissä, mutta lähisuvusta löytyy kauppiaita. Riston tavattuaan Marika auttoi kaupassa oman työnsä ohessa, kunnes siirtyi kokopäiväisesti kauppahommiin. – Työ on minulle todella tärkeä osa elämää. Oikein metsästän haasteita. Kauppiaat ovat erityisen ylpeitä ”Pohjois-Karjalan parhaasta erikoisolutvalikoimasta”. Tämän tittelin kauppa on saanut muutamassa alaa seuraavassa blogissa. Kauppa pyrkii tarjoamaan elämyksiä myös perheen pienemmille, ja esimerkiksi 64

PIRKKA

Marika valmistaa Moottoripajalle monipuolisia aterioita perinteisistä laatikkoruoista pastaruokiin ja pizzaan.

MIELESSÄ NYT ”Toukokuun lopulla järjestämme perinteiset Kevätpöhinät Rantakylän kaupallamme. Silloin kaupan pihassa on heppoja, marsuja ja soppatykki. Nythän eletään vuoden parasta aikaa: kesä on vasta tulossa, mutta lämpeneviin vesiin pääsee jo uimaan. Kesällä elo kaupassa hiljenee, kun ihmiset lähtevät mökeille ja opiskelijat kotiin.”

kaupan hedelmäosaston palmujen alla voi tavata papukaijoja sekä Pena-gorillan. K-Supermarket Rantakylässä työskentelee kauppiaiden lisäksi kymmenen eri-ikäistä työntekijää. Kyllöset kiertävät päivän aikana jokaisen työntekijän puheille. – ‘Miten päiväsi on alkanut’ on hyvä kysymys jokaiseen aamuun, Risto sanoo.

Ostokset kulkevat vaikka pulkassa Rantakylä on Joensuun ensimmäinen lähiö, jonka rakentaminen aloitettiin 1970-luvulla. Alueelta löytyy kauppojen ja koulujen lisäksi muun muassa urheiluhalli, pallokenttiä, uimahalli ja kirkko.


KAUPPIAAN TOP 3 -VINKIT PAIKALLINEN HELMI

Ilosaarirock heinäkuussa Joensuussa sekä Kolin upeat näkymät. Myös lörtsyt Savonlinnan torilla kannattaa testata. VINKKI KAUPASSA KÄYNTIIN

Aktivoi K-Ruoka-sovelluksen mobiiliedut etukäteen ennen kassaa. MARIKAN SUOSIKKI PIRKKA-TUOTTEISTA

Pirkka Face -puhdistusemulsio poistaa meikin kasvoilta hellävaraisesti.

Joensuun Moottoripajan työntekijät noutavat lämpimän ruoan kaupasta joka tiistai.

– Opiskelija-asuntola on tässä lähellä, ja meillä käy paljon esimerkiksi Joensuun yliopiston vaihto-opiskelijoita eri maista. Tex mex -ruoat ovat suosittuja opiskelijoiden keskuudessa, ja ulkomaiset opiskelijat ovat hyvin laatutietoisia. He kysyvät paljon ruoan alkuperästä, kertoo Risto. – Asiakkaiden kuulee myös välillä sanovan, kuinka ihania kaupan lihatiski ja sen takana palveleva henkilökunta ovat, Marika lisää. Hyvää palautetta on tullut myös siitä, kun Marika ja työntekijät innostuvat välillä pukeutumaan peruukkeihin ja hattuihin arjen piristämiseksi. Yhden haastavimmista tuotekyselyistä teki puolituttu asiakas, joka halusi ternimaitoa pannareihin, lettuihin ja uunijuustoon. Ternimaitoa ei löytynyt Pohjois-Karjalasta, mutta selvittely-

”Kysymme työntekijöiltämme joka aamu, miten päiväsi on alkanut”

jen jälkeen maito saatiin kauppaan Koivulan tilalta Muhokselta. – Asiakas oli äärimmäisen kiitollinen, ja nyt meiltä löytyy ternimaitoa hyllyltä. Toinen ikimuistettava asiakaskohtaaminen tapahtui pari talvea sitten, kun vanhempi naishenkilö huomasi kassalla tehneensä liian isot ostokset, eikä enää jaksanut kantaa ostoskasseja. Kyllöset kuljettivat naisen ostoksineen kotiin. – Seuraavan kerran mummo tuli kauppaan pulkan kanssa. Lapset olivat ostaneet sen hänelle kauppareissuja varten, Marika kertoo.

TÄRKEÄ KUVANI ”Joskus tilaamme työntekijöiden kanssa naamiaiskaupasta peruukkeja ja hattuja. Asiakkaat tykkäävät heittäytymisestämme.”

Tuki omalle yhteisölle Kyllöset haluavat tukea yhteisöään muillakin tavoin kuin Moottoripajaa muonittamalla. – Lahjoitamme palkintoja koulun discoon tai vanhempainyhdistyksen tapahtumiin. Täällä on myös seurakunnan Olkkari-toimintaa, johon viemme leipää ja kahvileipää. Kauppiasparin omaa arkea rytmittävät rakkaat lemmikit. Marika harrastaa myös hevosia ja urheilee kuntoportailla ja salilla. – Polttopuiden tekeminen ja perusarki, niillä jaksaa, Risto toteaa. PIRKKA

65


IHANA ARKI

EMMA KOIVISTO

on 30-vuotias jalkapalloilija, joka pelaa AC Milanissa.

”Olen asunut ulkomailla niin pitkään, ettei koti-ikävä juuri vaivaa.”

Asuu Italian Milanossa kumppaninsa kanssa. Edustaa Suomea kesällä pelattavissa jalkapallon EM-kisoissa Sveitsissä.

”Äiti leipoo kaikista parhaat pullat” Jalkapalloilija Emma Koiviston aamut Italiassa alkavat suomalaisella suodatinkahvilla. Rakkaus kotimaahan näkyy muutenkin Koiviston arjessa: pelipäivinä korvanapeissa soivat kotimaiset artistit, ja pakastimesta löytyy aina ruisleipää. TEKSTI MARIANNE M ANNI L A KUVAT SUOMEN PALLOLIITTO / JYRI SUL ANDER , EMMA KOI VI STO, GETTY IMAGES JA VALMISTAJA

Kun herään aamulla, täytän joukkueen hyvinvointikyselyn. Kyselyssä kartoitetaan muun muassa nukkumista ja palautumista. Jos kyselyyn ei vastaa yhdeksään mennessä, joutuu maksamaan pari euroa joukkueen sakkokassaan. 66

PIRKKA

Aamupalaksi syön usein tuorepuuroa, jonka olen valmistanut edellisenä iltana jääkaappiin odottamaan. Tuorepuuron sisältö vaihtelee fiiliksen mukaan. Siinä voi olla esimerkiksi marjoja, rahkaa tai maapähkinävoita.


”Yritän tehdä pieniä hyviä valintoja arjessa, vaikka ne vaatisivatkin vaivannäköä.” Arkeani pitävät kasassa rutiinit ja aikataulut: kalenteri ja to do -listat ovat aina ajan tasalla. Lomilla yritän tietoisesti ottaa rennommin, muuten nekin menevät helposti nähtävyyksien suorittamiseen minuuttiaikataululla.

johon tulee muun muassa tofua, munakoisoa, pinaattia sekä kookosmaitoa. Kotona kokkaan yleensä kasvisruokaa, vaikka silloin tällöin Italiassa tarttuu kaupasta paketillinen parmankinkkua mukaan.

Suosikkiarkiruokani on pasta, jonka sekaan voi heittää oikeastaan kaiken, mitä kaapista löytyy. Kuten arvata saattaa, italialaisissa ruokakaupoissa pastahyllyt ovat järjettömän kokoisia.

Arjessani en luovu aamukahvista. Vaikka asun kahvikulttuurin luvatussa maas-

Haen kokkausinspiraatiota äidiltäni. Hän on erinomainen kokki, jolta olen perinyt innostuksen ruoanlaittoon. Äitini tekee ihan parasta lohikeittoa, jota on pakko saada aina Suomi-reissuilla. Tavallinen koti-iltani päättyy aikaisin, sillä menen sänkyyn jo kello kymmenen. Ennen nukkumaan menoa katselemme yleensä kumppanini kanssa suomalaisia sarjoja, joista tulee kotoisa olo. Viimeisimpänä katselulistalla on ollut Queen of Fucking Everything. Kaapistani löytyy aina ruisleipää, jota pakastinkin on usein pullollaan. Raahaan leipää pusseittain Suomesta Milanoon ja pyydän usein myös vierailijoita tuomaan sitä tuliaisiksi. Ruokabravuurini on thaimaalainen punainen curry,

Helmarit varmisti­ vat kisapaikkansa EM­kisoihin täy­ dellä Bolt Arenalla.

Reissaaminen on iso osa ammatti­ urheilijan arkea.

sa, aamuni alkavat ehkä vähän yllättäen suomalaisella suodatinkahvilla. Se vain on parasta.

PIHISTELEN

vissyvedessä. Tykkään juoda kupla­ juomaa lähes jokaisella aterialla, eikä laadulla ole niin väliä.

HIFISTELEN

appelsiinimehussa. Juon vain tuorepuris­ tettua mehua, mutta onneksi useimmissa kaupoissa on nykyään erilliset koneet sen tekoa varten.

Saan voimaa suomenkielisestä musiikista, ja suosikkejani ovat muun muassa Arppa ja Antti Autio. Pelipäivinä meillä soi kopissa aina musiikki kajareista, mutta olen hyväksynyt sen, että biisivalintani eivät uppoa kansainväliseen yleisöön – täytyy siis kuunnella omista kuulokkeista. Kodin siivoamisen suhteen olen tarkka, ehkä jopa liiankin tarkka. Voisin hyvillä mielin hinkuttaa lattialistoja puhtaaksi tuntitolkulla. Yritän tehdä pieniä hyviä valintoja arjessa, vaikka ne joskus vaatisivatkin hieman enemmän vaivannäköä. Esimerkiksi pakastepussit voi ihan hyvin käyttää uudelleen, kun ne huuhtelee ja kuivaa välissä.

Salainen paheeni on pulla. Korvapuustit, voisilmäpullat – kaikki menee, kunhan siinä on paljon kardemummaa. Se on kuitenkin sanottava, että äitini leipoo ne ihan kaikista parhaat pullat. Oma Pirkka-niksini liittyy siihen, miten hammastahnatuubin saa tyhjäksi. Tuubia kannattaa puristaa jotakin terävää, esimerkiksi pöydän kulmaa, vasten. Tavaraa on yleensä jäljellä yllättävän paljon, vaikka putkilo näyttäisi tyhjältä!

”Vihreä pesto on suosikkini Pirkka­ tuotteista. Se on toimiva vaihtoehto silloin, kun ei ole aikaa valmistaa pestoa itse alusta asti.”

PIRKKA

67


HELPPOUTTA KOTIIN JA MÖKILLE

2

SÄKKIÄ

Komposti- ja huussikuivike Biolan turpeeton 40 l

Puhtaasta havupuun kuoresta, puukuidusta ja sammaleesta valmistettu kuivattu seosaine kompostointiin ja kuivakäymälöihin. Ei sisällä turvetta. 0,21 €/l. (Norm. 0,27 €/l). 502612230

16

95

Polttokäymälä Cinderella Comfort

Hiljainen, helposti asennettava ja turvallinen polttokäymälä tarjoaa lähes vesi-WC:n veroisen käyttömukavuuden. Ei vaadi vettä, viemäriä eikä rakennuslupaa. Takuu 3 vuotta. Muista myös asennussarja! 502387401 Suojapussipaketti Cinderella 500kpl 500346088 79,90 €

(21,95)

/2 säkkiä

Talouskompostori Biolan 200 l

Talouskompostori on tarkoitettu keittiöjätteen ympärivuotiseen kompostointiin. Lämpöeristetty rakenne ja tehokas ilmanvaihtojärjestelmä tuottavat kompostia nopeasti. Tilavuus 200 litraa. Sisältää lämpömittarin. 502547037

3995.-

385.-

Luonnonlannoite Biolan 10l

Luonnonlannoite Biolan 25l

1295

2395

4

SÄKKIÄ

Puutarhan Musta Multa Biolan 45l

Kompostilannoitettu multaseos kotipuutarhureille. Soveltuu käytettäväksi kasvualustana kukkapenkissä, kasvihuoneissa ja kasvimaalla joko sellaisenaan tai perusmaahan sekoitettuna. 0,08€/l. (Norm. 0,10€/l). 500673920

13

95 /4 säkkiä

(18,00)

Biolan Luonnonlannoite on valmistettu hygienisoidusta broilerinlannasta kuivaamalla ja rakeistamalla. Siihen on lisätty merileväjauhetta. Se sisältää kaikki kasvien tarvitsemat pää- ja hivenravinteet luonnollisessa muodossa. NPK 4–1–3. 1,30 €/l. 500555899

Katso lähin K-Rauta tai tilaa tuotteet verkosta:

Biolan Luonnonlannoite on valmistettu hygienisoidusta broilerinlannasta kuivaamalla ja rakeistamalla. Siihen on lisätty merileväjauhetta. Se sisältää kaikki kasvien tarvitsemat pää- ja hivenravinteet luonnollisessa muodossa. NPK 4–1–3. 0,96 €/l. 500229044

Hinnat ovat voimassa kaikissa K-Raudoissa 7.5.–10.6.2025.

K-Rauta.fi


LIIKENTEESSÄ

KAR ROK IN S

ERVAUNU UP

ITTELEE

SUOS K-AUTO

SÄHKÖLLÄ JA BENSALLA

Tämän ladattavan hybridiauton toimintamatka sähköllä on noin 95–107 kilometriä. Audi A5 Avantin akun latautuminen tyhjästä täyteen vie puolestaan noin 150 minuuttia. Lisävarusteena saatava Matrix-ledvalojärjestelmä valaisee hyvin hämärässä.

TEKS TI JA RN O PE N TTI NE N / KU VAT S I PE SA N TA PU KI N KOTI A LBU M I JA VA LMI S TA JAT / LU KU NO S TO N L Ä HDE AU TO I LUN S U U NTA ­TU TKI M US 202 4, K­AU TO / SI P E S AN TAP UK KI O N K­AU TO N Y H T E I S T YÖ K U M P PAN I .

Sipe Santapukki kulkee sekä lasten pelireissut että omat keikkamatkat Multivanillaan.

”Tämä pikkubussi on ruuhkavuosien luksusajokki” VOISI SANOA, että juuri nyt vietämme

kaverit ja varusteet ongelmitta. Autossa on ruuhkavuosia. Meillä on kaksi lasta, jotka takanakin erillispenkit. Vielä kun kaksi is­ haluavat olla koko ajan sylissä. Iskä ja äiti tuinta saa käännettyä selkä menosuuntaan ovat heidän sankareitaan. Vietämme kaiken ja keskikonsolin pöydäksi, pienten ihmis­ mahdollisen ajan yhdessä. Jos ruuhkavuodet ten on juhlallista matkustaa ja pelata Unoa tuntuvat tältä, en valita. Tämä on ylivoimai­ pelireissuilla. sesti parasta, mitä elämä on tarjonnut. Isoista tiloista on hyötyä myös työssäni. Meillä on Volkswagenin pikkubussi, joka Esimerkiksi ensi kesänä meillä on iso keik­ on elämäntilanteeseemme ihan supervaunu. ka Lahden sinfoniaorkesterin kanssa Rati­ Pääsin kokeilemaan tätä mallia jo yhdellä nan stadionilla, ja olen varma, että minulla hiihtoreissulla, ja silloin totesin, että jos täl­ tulee olemaan aika paljon keikkaan liittyvää lainen on mahdollista saada, minul­ välineistöä mukana. Todennäköisesti la on käsi pystyssä saman tien. Ja muutama klasarisoittajakin tulee nyt minulla on oma pikkubussi Lahdesta kyytiin soittimineen. pihassa. Rakastan pikkubussissa­ KUKA Tässä autossa on ihan jäätä­ ni paitsi reilua tilaa myös sitä, Simo ”Sipe” Santavän suuret tilat. Poika harras­ ettei se ole lainkaan paketti­ pukki, 47-vuotias taa kaikenlaista urheilua lät­ automainen ajaa, vaikka näyt­ Apulanta-yhtyeen kästä suunnistukseen, ja joka tääkin sympaattiselta pakulta. rumpali ja toimitusjohtaja Lahdesta. päivä ollaan menossa joihinkin Ennemminkin se tuntuu tasok­ treeneihin. kaalta isolta henkilöautolta. AJELEN Esimerkiksi lätkäharrastuk­ Vähän kuin luksusmalli hyväs­ hybridikäyttöistä sessa täytyy kuljettaa paljon sä naamioasussa. Tällä hetkel­ Volkswagen tavaraa mukana. Ja nyt on sel­ lä en vaihtaisi tätä kulkupeliä Multivan -pikkulainen vaunu, johon mahtuvat bussia. mihinkään.

57 %

suomalaisista autoilijoista valitsisi täyssähköauton tai lataushybridin hinnasta riippumatta.

HYVIÄ SYITÄ SÄHKÖISTYÄ

Yli puolet suomalaisista autoilijoista suhtautuu myönteisesti autoilun sähköistymiseen. Matalammat käyttökustannukset ja vaikutus ympäristöön mainitaan tärkeimpinä syinä, kertoo K-Auton vuonna 2024 toteuttama Autoilun suunta -tutkimus.

PIRKKA 69


NIKSI-PIRKKA

» Lähetä meille niksisi: K-ryhma.fi > Niksi-Pirkka

ORIGIN A

L

S

IN

CE

1 974

T i ma

n jo t t sia isia arjen oivalluk

a est od vu . 74 19 70 PIRKKA

ONNITTELUPOSTIA ÄIDILLE

JAUHOPEUKALON SIIVOUSKIKKA

Äitienpäiväkortti mietinnässä? Saat näppärän kuoren kahvipussista. Käännä pussi nurinpäin ja sujauta pussiin kortti sekä lisäksi vaikka suklaata. Varusta pussi riittävillä postimerkeillä ja postita.

Leipomisen jälkeen työtasot ovat usein jauhojen peitossa. Ikkunalastalla saat helposti kerättyä enimmät jauhot pois ennen kostealla pyyhkimistä. Sopii myös esimerkiksi leivänmurujen nopeaan pyyhkimiseen pöydiltä ja tasoilta.

AJASTETTU LELUNHALLINTA Tuleeko sisaruksille usein riitaa samasta lelusta tai pelistä? Jaa lapsille sopivan mittaiset leikkivuorot munakellon avulla. Isompi lapsi näkee itsekin helposti, montako minuuttia vielä on aikaa omaan vuoroon.

TIIVISTETTY TARINATUOKIO Tahtovatko puhelut venyä liikaa ystävän kanssa? Soita heille aina vähän ennen töihin lähtöä tai muuta joustamatonta menoa, niin puhelu on pakko lopettaa hyvissä ajoin.

NI KS I T P I RK AN LUK I JAT / E DI TO I N TI KATR I I NA S A LME L A-VI TI KA I NE N / KU VAT K- RYH MÄ

Kiitos, Pirkan lukijat! Nyt tiedämme, miten äitiä muistetaan ja kuinka leikit sujuvat sopuisasti.


Valmistujais- tai rippijuhlien jälkeen pitkien ruusujen varret

RATKOJAN RATKAISU Sanaristikoita täytettäessä pyyhe­ kumiakin tarvitaan, mutta se ei ole aina käden ulottuvilla. Kieputa kumilenkki lyijykynän tylppään päähän pyyhekumiksi.

Kun leikkaat voileipäkakun leivistä kuoria pois, laita kuoret kasvislie­ meen likoamaan, anna turvota hetki, hurauta sauvasekoittimella tahnaksi ja lisää tahna täytteen joukkoon.

NOPEAMPI VIILENNYS Laitatko ruokaa, jota ei ole tarkoitus syödä heti, ainakaan kaikkea? Pane ajoissa sopiva kulho tai vuoka jääkaappiin viilenemään. Kylmään astiaan kaadettu ruoka jäähtyy nopeasti.

NIKSIÄ NTÄ DY

Kynttilälyhtyjä ei tarvitse siivota piiloon kauden vaihtuessa, sillä ne ovat oivia pienoiskasvihuoneita kevään siemenkylvöille ja yrteille.

IS

UT ET

US

HÄVIKITÖN VOILEIPÄKAKKU

TAPA A HYÖ 0+

Ä

VIHREÄÄ VALOA

Jäikö juhlista sipsipussin pohjalle hajonneita pikku murusia, joita on vähän ikävä syödä? Sen sijaan, että muruset lentäisivät roskiin, sekoita niistä haluamasi tuorejuuston kanssa kivan mausteinen ja rouskuva levite. Maistuvaa hävikin vähentämistä!

RIKKIN

Joskus voi olla vaikeaa halkaista täytekakkupohja tasaisesti ja saada osat pysymään ehjinä. Paista kakkupohja kahdessa tai useam­ massa samankokoisessa vuoassa, niin saat valmiit osat, jotka ovat myös helpompia käsitellä kuin leikatut.

MURUSETKIN TALTEEN

1 00

ÄLÄ TULE PAHA KAKKU

HELPPOA KUORINTAA

Eikö kananmunan kuori irtoa helposti? Koputa lusikalla kevyesti kananmunan terävään päähän noin 10 kertaa, kunnes kuulet vähän erilaisen kopsah­ duksen. Sen jälkeen kuoriminen on helppoa!

NIKSI-

Mikrolautasen alla oleva pyörillä varustettu rengas on oiva apu kakkujen koristeluun. Kakkulautasen saa pyörimään pöydällä, ja koristelu onnistuu kuin leipomoissa.

NIKSI-

SAMPOON LIUKUESTE

SUKKAH

O

Lisätietoa nikseistä

Arvomme joka kuukausi kuva- tai tekstiniksinsä palstalle lähettäneiden kesken yhden K-ryhmän 50 euron lahjakortin. Palkitsemme kuukauden niksin K-ryhmän 100 euron lahjakortilla. Muut lehdessä julkaistut niksit palkitaan 10 euron lahjakorteilla. Lähetä niksi: K-ryhma.fi > Niksi-Pirkka

NIKSI-

Hajosiko trampoliini? Älä heitä jousia pois, niistä saa erinomaisia painoja hedelmäpuihin. Jos haluat puusi oksien taittuvan alaspäin, laita keväällä jousia roikkumaan oksiin. Niissä on sopivasti painoa ja valmis koukku kiinnitykseen.

1975

PSST!

Niksien toimivuutta ja turvallisuutta ei ole erikseen testattu. Suhtauduthan niihin maalaisjärjellä ja varovaisuutta noudattaen.

PIRKKA

71

SI-

AMMATTILAISEN OTTEELLA

RETRONIKSI

Liukas sampoopullo ei tahdo pysyä saippuaisissa käsissä. Kiedo pullon ympärille muutama kumilenkki, niin ongelma poistuu.

kannattaa karsia ja kuivattaa. Ne voi käyttää tukikeppeinä viherkasveille. JOUSTOA OKSISTOLLE

NIKSI-

KU

I KS

UDEN N UKA I


AIVOJUMPPA

RISTIKKO

72

PIRKKA

VAIKEA

Täytä ruudut numeroilla 1–9 siten, että jokaisella pysty- ja vaakarivillä sekä jokaisessa 3 × 3 -taulukossa esiintyy kukin numero vain kerran.

HELPPO

SUDOKU

RI STI KO N L A A DI NTA ERK KI VU O KI L A , RI S TI KO N U LKOA S U HE LI KÄR K KÄI N E N, S UDO K U JU H A H Y VÖ N E N

» Katso ratkaisut: K-ryhma.fi/ratkaisut


e!

lukijoill n a k r i P s u Erikoistarjo

Tilaa heti! Kotiliesi puhuttelee eri ikäisiä ja eri elämäntilanteissa olevia lukijoita. Lämminhenkisestä ja inspiroivasta Kotiliedestä löytyy kiinnostavia haastatteluita ja tarinoita, runsaasti hyötytietoa mm. terveydestä, ideoita kotoiluun sekä matkailu- ja kulttuurivinkkejä.

Valitse mieleisesi

3 kk

LAHJA:

vain

39 € + lahja!

Pitsineulosponcho Luonnonvalkoinen pitsiponcho on edestä avoin, ja kulmissa on koristeena viehkeät tupsut.

Netissä lisää lahjavaihtoehtoja!

• Koko on n. 135 x 88 cm. • Kierrätetty materiaali on joustavaa 100% akryyliä.

TILAA NOPEIMMIN NETISSÄ:

Arvo 59,00 €

tilaus.kotiliesi.fi/kevatpirkka TAI skannaa QR-koodi TAI puhelimitse (09) 156 665 ma-pe klo 8:00-19:00

tai

Tilauskortti

Lisää luettavaa 1 kk lisää Kotiliesiä tilauksesi jatkoksi.

Käytä QR-koodia, skannaa älypuhelimella. 1309/24

POSTIMAKSU MAKSETTU

Kyllä kiitos!

 Tilaan 3 kk Kotiliedet (6 nroa) vain 39 €.

Säästän 50% normaalihintaan 79,50 € verrattuna. Tilaus alkaa seuraavasta mahdollisesta numerosta.

 Saan Kotiliesi digin veloituksetta

+ 1 kk

Saan valitsemani lahjan (rasti ruutuun)  Pitsineulosponcho, arvo 59,00€  1 kk (2 nroa) Kotiliettä tilaukseni jatkoksi ID 409761 OT 3019706 SUKUNIMI

ETUNIMI

LÄHIOSOITE POSTINUMERO

Tilaajalahjoja on rajoitettu määrä. Pidätämme oikeuden toimittaa tuotteen tilalle toisen vastaavan tuotteen, mikäli kysyntä ylittää varaamiemme tilaajalahjojen määrän. Lahjat toimitetaan postitse noin 3 viikon kuluessa siitä, kun tilausmaksu on kokonaan maksettu. Noutamatta jääneitä tilaajalahjoja emme lähetä uudelleen.

SÄHKÖPOSTIOSOITE

OTAVAMEDIA Tunnus 5005030

POSTITOIMIPAIKKA PUHELIN

Tarjous koskee vain uusia tilauksia, ulkomaan tilauksiin lisätään postimaksu. Tilaajalla on oikeus peruuttaa tilaus 14 vuorokauden kuluessa. Jatkuva tilaus jatkuu automaattisesti kiinteän tarjousjakson jälkeen kulloinkin voimassaolevaan tilaushintaan. Seuraavan tilausjakson hinta on voimassaolevan hinnaston mukainen hinta vastaavalla tilauspituudella kuin ensimmäinen tarjousjakso. Tilaus voi päättyä aikaisintaan ensimmäisen kiinteän tarjousjakson lopussa. Voimassaolevan jatkuvan tilauksen voi kiinteän tarjousjakson jälkeen irtisanoa 30 päivän irtisanomisajalla. Tilaukseen liittyy maksuvelvollisuus, ellei sitä ole erillisesti määritelty näytetilaukseksi. Paperilaskuista veloitamme käsittely- ja postituskulut 4,90 €. Saat lisätietoja maksuttomista vaihtoehdoista otavamedia.fi/asiakaspalvelu.

00003 VASTAUSLÄHETYS


n oo Helpp toon i o h n o k i m r u

n

1 KG

Nurmikkoseos Cello green 1 kg 502346969

10 L

1995 1,99 €/L

Kevätlannoite PLUS+ 20 L, 32,95 € (1,65 €/L) 502109228 502109229

20 L

4195 2,10 €/L

Nurmikkolannoite PLUS+ 10 L, 23,95 € (2,40 €/L) 502109226 502109227

20 L

3295 1,65 €/L

Nurmikon sammalsyöjä PLUS+ 10 L, 17,95 € (1,80 €/L) 502109224 502109225

20 KG

1095 0,55 €/KG

20 KG

995

0,50 €/KG

Nurmikkokalkki 20 kg Nurmikon 502710129 ilmaushiekka 20 kg 502711150

995

10 L

2495 2,50 €/L

Nurmikkolannoite PLUS+ Robotti 10 L 502710128

LUO VEHREÄ PIHA LAADUKKAILLA TUOTTEILLA Pihan kasvit saavat voimaa lannoitteista ja palkitsevat vehreällä kasvulla. Luo tuuhea nurmi laadukkailla tuotteilla ja ravitse puutarhasi kukoistamaan – ja nauti loppukesän. Hinnat ovat voimassa kaikissa K-Raudoissa 7.5.–10.6.2025.

Katso lähin K-Rauta tai tilaa tuotteet verkosta:

K-Rauta.fi


PUUHA-PIRKKA

TARTU KYNÄÄN JA RATKO TEHTÄVÄT!

A

B

G

M

N

J

P

I

T

S

L

I

M

E

Ä

C

D

R

O

U

D

E

V

Ä

Ä

T

H

E

P

L

U

T

R

S

M

B

P

H

K

T

A

I

M

I

U

O

O

K

S

A

S

A

K

S

E

T

L

T

P

M

D

C

Q

Z

T

O

K

N

Ö

E

T

K

N

A

A

I

T

H

A

R

A

V

A

O

R

P

U

B

K

R

O

U

I

P

T

N

TIETOVISA

42 43

44

45 46

34 33

47

32

1

31 17

27 28 26

2

18 19 20 21

2423 25

22 12 10 11 8

9

7

15

71

52

68

61 4

65 64

69

3 70

13 14 6 5

50 51

49

16

30 29

48

59

67 66 62 60

63

53 54

56 55 58 57

TIESITKÖ?

Tämän otuksen iho on ryppyinen ja täynnä pieniä nystyröitä. Se ei loiki kuten monet sukulaisensa, vaan liikkuu kömpelösti eteenpäin.

Vastaus:

TE HTÄVÄT JA RN O P E NTTI N EN / KU VI TUK SE T AN U MO N O NE N / L ÄH TEE T YLE VAS TAUKS E T S A N AS O K KELO : HA RAVA , M U LTA , TA I M I , O KS A SA K SE T, E VÄ ÄT. P I IR RO S : RU PI KO NNA . TI E TOVI S A : 1 .B , 2 .C, 3.C, 4. A .

Y

R

IVU

39 38 40 41 37 36 35

Kun viimeisetkin lumet ovat sulaneet, ruoho alkaa vihertää ja puihin puhkeaa silmuja, on aika järjestää pihatalkoot. Silloin kokoonnutaan yhteen ja laitetaan porukalla piha kesäkuntoon. Yhdessä tekemällä hommat sujuvat ripeästi. Mutta mitä kaikkea pihatalkoisiin tarvitaankaan? Etsi ruudukosta viisi pihatalkoisiin liittyvää sanaa. Ne voivat olla vaaka- tai pystysuunnassa.

T

AS

Yhdistä pisteet! Minkä eläimen löydät?

Pihatalkoomysteeri

O

LASTEN OM

Testaa tietosi Euroviisuista. Ympyröi oikea vastaus.

1 Kuinka usein Euroviisut järjestetään? a) Kerran viikossa b) Kerran vuodessa c) Joka toinen torstai

2 Millä kielellä Euroviisuissa lauletaan? a) Vain englanniksi b) Vain suomeksi c) Millä tahansa kielellä

3 Missä maassa Euroviisut järjestetään tänä vuonna? a) Suomessa b) Ruotsissa c) Sveitsissä

4 Voiko Euroviisuissa äänestää omaa maataan? a) Ei voi b) Voi c) Vain postikortilla

PIRKKA

75


ROUNDUP KITKEE PUOLESTASI

– nauti sinä kesästä.

Ei sisällä glyfosaattia

HÄVITTÄÄ LEVEÄLEHTISET RIKKAKASVIT JUURINEEN

1995

3295

501927123

13,18€/l. 501927124

NURMIKON VOIKUKKAHÄVITE ROUNDUP 1 L

NURMIKON VOIKUKKAHÄVITE ROUNDUP 2,5 L

Levitetään nurmikolle, josta se torjuu valikoivasti voikukat ja muut leveälehtiset rikkakasvit, kuten ratamot, rönsyleinikit ja apilat. Tuote ei hävitä eikä vahingoita nurmikkoa.

NÄKYVIÄ TULOKSIA JOPA TUNNISSA

28

29

Veteen laimennettava tiiviste rikkakasvien ja sammaleen torjuntaan. Riittoisa ja nopeatehoinen. Tehoaine pelargonihappo 565,5 g/l. Yksi pullo riittää jopa 110 m²:lle. 115,80€/l. 502191695

Käyttövalmis rikkakasvien torjunta-aine. Tehoaa yleisimpiin rikkakasveihin. Vain tehoaineella ruiskutetut kasvinosat kuolevat. Tehoaine pelargonihappo 43,1 g/l. Riittoisuus 33 m². 502256329

95

95

RIKKAHÄVITE ROUNDUP SPEED X TIIVISTE 250 ML

RIKKAHÄVITE ROUNDUP SPEED X 1 L

roundup.f i | Varmista kasvinsuojeluaineiden turvallinen käyttö. Lue aina pakkausmerkinnät ja tuotetiedot ennen käyttöä. Ihmiset ja kotieläimet voivat oleskella käsitellyllä alalla sen jälkeen, kun se on täysin kuivunut. Tällöin myös uusien kasvien istuttaminen mahdollista. Roundup® on rekisteröity tavaramerkki, jota käytetään lisenssillä.

Hinnat ovat voimassa kaikissa K-Raudoissa 7.5.–10.6.2025.

Katso lähin K-Rauta tai tilaa tuotteet verkosta:

K-Rauta.fi


PLUSSA-EDUT SEURAAVILL A

SIVUILLA

KUUKAUDEN

PLUSSA-ETUSI

|

TOUKOKUU

2025

n ä m ä t ö k t Tiesi

K-RUOKA-SOVELLUKSESTA?

K-Ruoka-sovelluksesta löydät OmaPlussa-etuja juuri niistä tuotteista joista tykkäät ja joita poimit usein ostoskoriisi. Kurkkaa K-Ruoka-sovellukseen jo ennen kauppaan menoa ja suunnittele edulliset ostoksesi!

1 2 3

TUOTTEET SUORAAN RESEPTILTÄ OSTOSKORIIN

Lisää tuotteita ostoslistalle tai verkkokaupan ostoskoriisi kätevästi suoraan reseptiltä. Muokkaa halutessasi reseptin annoskokoa.

PLUSSA-KORTTI PUHELIMESSASI

Näytä sovelluksen Plussa-korttia kassalla ja hyödynnä Plussa-edut helposti.

OSTA JA SÄÄSTÄ KERÄILYPASSEILLA

Aktivoi keräilypasseja ja kerää leimoja saadaksesi tuotteita veloituksetta Plussa-kortillasi.

Lataa sovellus! PIRKKA

77


Ajankohtaisia etuja juuri sinulle. Uusia Plussa-etuja. Joka kuukausi. Muista käyttää Plussa-korttiasi Neste- ja Neste Express -asemilla! Paikallisilta Neste-asemilta löydät paremmat pysähdykset sekä monipuoliset, aina ajankohtaiset Plussa-tarjoukset. Ansaitset Neste-asiakkaana asemilla edelleen OmaPlussaetuja, jotka ovat esimerkiksi tarjouksia tankkauksista, lounaista, kahveista ja autopesuista. OmaPlussa-edut ladataan suoraan Plussa-kortillesi.

Lue lisää neste.fi/plussa

Tervetuloa virkistäytymään – Suomen laajimpaan asemaverkostoon!

Nyt Plussa-etuja henkilövakuutuksista Turvaa omaa ja läheistesi toimeentuloa Nordean henkilövakuutuksilla ja hyödynnä samalla uudet Plussa-etusi: • aina vähintään -10 % vakuutuksen normaalihinnasta sekä • Plussa-pisteet vakuutusmaksuista. Saat Plussa-asiakkaan edut Nordea MyLife vakavan sairauden vakuutukseen, henkivakuutukseen ja pysyvän työkyvyttömyyden vakuutukseen riippumatta siitä, minkä pankin asiakas olet. Vakuutuksen ostat helposti verkosta pankkitunnuksillasi.

Tutustu ja laske vakuutuksen hinta sinulle osoitteessa: nordea.fi/plussavakuutus Vakuutukset myöntää Nordea Henkivakuutus Suomi Oy ja Nordea Vakuutus Suomi Oy, joiden asiamiehinä toimivat Nordea Bank Oyj ja Kesko Oyj.

Se on kaikki plussaa. 78 PIRKKA

Kesäloma meren äärellä Ennakkovaraajat saavat kesän kylpyläloman edullisemmin Plussa-kortilla! 1 vrk Naantalin Kylpylässä alk. 149 €/2 hengen Comforthuoneessa (norm. alk. 238 €) Majoitusaika 22.6.–31.8.2025.

1 vrk Ruissalon Kylpylässä alk. 99 €/2 hengen Classichuoneessa (norm. alk. 156 €) Majoitusaika 1.6.–31.8.2025.

Ennakkomyynnissä vain tuhat huonetta. Etuhintaiset lomat ovat varattavissa 31.5.2025 asti Plussa-kortilla tai niin kauan kuin huoneita riittää. Ostokset eivät kerrytä Plussa-pisteitä. Varaukset ja lisätiedot: naantalispa.fi I ruissalospa.fi p. 0300 44550 (0,65 €/min + pvm/mpm) I sales@sunborn.fi


PIRKKA 79


Kuukauden Plussa-tarjoukset HINNAT VOIMASSA 5.5.-1.6.2025 ELLEI TOISIN MAINITA.

HK

SNELLMAN

MAAKARIT GRILLIMAKKARAT tai RAAKAMAKKARAT

KOKKIKARTANO

TOSI MUREAT KOKOLIHALEIKKELEET

KIUSAUKSET 650-700 g

130-200 g

230-330 g

Plussa-etu

-16 %

3

99

Plussa-etu

-16 %

pkt

(12,09-17,35/kg)

Ilman Plussa-korttia 4,79/pkt (14,52-20,83/kg)

2 kpl

SAARIOINEN

PIZZAT

Plussa-etu

2 pl

-12 %

pkt

(13,95-21,46/kg)

2 rs

SMOOTHIET

2

Plussa-etu

-16 %

2 kpl

(6,25/kg)

VALIO

KERMAVIILIDIPIT

4

200 g

50

Plussa-etu

-14-23 %

2 pl

(8,60/l)

ARLA

LUONTO+ LAKTOOSITTOMAT AB JOGURTIT

200 g

-15 %

2

00

Plussa-etu

-15 %

2 prk

(5,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,19/prk (5,95/kg)

ARLA

TOLKUTTOMAT JUUSTOVIIPALEET

4 prk

2 kpl

-28 %

1

PIRKKA

Plussa-etu

-10 %

3 prk

(3,81/kg)

RISTORANTE PIZZAT

99 pkt

(13,27/kg)

WWW.K-CITYMARKET.FI

Plussa-etu

-24 %

5

500 4 prk

(6,76-8,33/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,39/prk (7,51-9,27/kg)

2 kpl

DR. OETKER

RISTORANTE GLUTEENITTOMAT PIZZAT 315-370 g

50

Plussa-etu

-15 %

2 kpl

(7,05-9,55/kg)

Ilman Plussa-korttia 3,65/kpl (9,36-12,67/kg)

WWW.K-SUPERMARKET.FI

(7,50/kg)

PROFEEL LAKTOOSITTOMAT PROTEIINIVANUKKAAT 180-185 g ja PROTEIINIMOUSSET 150 g

288-390 g Ei gluteenittomat

Ilman Plussa-korttia 2,79/pkt (18,60/kg)

80

00

DR. OETKER

2 rs

VALIO

Ilman Plussa-korttia 0,79/prk (4,51/kg)

150 g

Plussa-etu

2

3

00

Ilman Plussa-korttia 1,75-1,95/rs (8,75-9,75/kg)

175 g

Plussa-etu

(8,27-8,91/kg)

KESO RAEJUUSTOT

Ilman Plussa-korttia 2,69/pl (10,36/l) sis. pantin 0,10

3 prk

rs

ARLA

250 ml Sis. pantit 0,20

50

5

79

Ilman Plussa-korttia 6,59/rs (9,41-10,14/kg)

HUMBLE

Ilman Plussa-korttia 1,29-1,55/kpl (6,45-7,75/kg)

2 prk

Plussa-etu

Ilman Plussa-korttia 3,35/pkt (16,75-25,77/kg)

200 g

-3-19 %

2

79

8

00 2 kpl

(10,82-12,70/kg)

Ilman Plussa-korttia 4,75/kpl (12,84-15,08/kg)

WWW.K-MARKET.FI


Aina hyvää

Kuukauden Plussa-tarjoukset HINNAT VOIMASSA 5.5.-1.6.2025 ELLEI TOISIN MAINITA.

KUUSAMON JUUSTO

2 pkt

NAUGHTY BURGER JUUSTOVIIPALEET 120-200 g

Broileri ja chimichurrikastike

Plussa-etu

-16 %

500 2 pkt

(12,50-20,83/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,99/pkt (14,95-24,92/kg)

WRAPIT 180 g

KANAN OHUTLEIKKEET

3

MAJONEESIT

340-420 g

Plussa-etu

-17 %

99

Plussa-etu

-10 %

rs

(9,50-11,74/kg)

Ilman Plussa-korttia 4,85/rs (11,55-14,26/kg)

2 prk

NAUGHTY BRGR

2

280 g

99

Plussa-etu

-5-11 %

rs

(16,61/kg)

3 prk ANANAKSET MEHUSSA

300-315 g

-16 %

3

50

Plussa-etu

-15 %

2 prk

(5,56-5,83/kg)

DIPIT ja SIIPIKASTIKKEET 250-310 g

40

Plussa-etu

-6-12 %

3 prk

(5,71/kg)

AMPPARI VIRVOITUSJUOMAT

100 g

Plussa-etu

-9 %

3

ESPIRITU DE CHILE

RED ja WHITE 8%

0,33 l/tlk Sis. pantit 0,30

00 2 kpl

(15,00/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,65/kpl (16,50/kg)

WWW.K-CITYMARKET.FI

Plussa-etu

-28 %

2

1,0 l/kpl

00

Plussa-etu

-9 %

2 tlk

(2,58/l)

8

95 kpl

(8,95/l)

Ilman Plussa-korttia 9,89/kpl (9,89/l) Voimassa 5.5.2025 alkaen

Ilman Plussa-korttia 1,39/tlk (3,76/l) Sis. pantin 0,15

WWW.K-SUPERMARKET.FI

kpl

Ilman Plussa-korttia 4,29-4,55/kpl (13,48-18,20/kg) Hinta ilman Plussa-korttia vaihtelee ketjuittain. Etu vähintään 6 %.

2 tlk TÄYTESUKLAALEVYT

399

(12,87-15,96/kg)

Ilman Plussa-korttia 0,95/prk (6,79/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,09/prk (6,63-6,79/kg)

2 kpl

2

(13,54/kg)

HOOK

227/140 g

Plussa-etu

kpl

Ilman Plussa-korttia 3,99-4,29/kpl (14,25-15,32/kg) Hinta ilman Plussa-korttia vaihtelee ketjuittain. Etu vähintään 5 %.

Ilman Plussa-korttia 3,35/rs (18,61/kg)

SALSADIPIT

3

79

WWW.K-MARKET.FI

PIRKKA

81


KAIKISTA K-RUOKAKAUPOISTA HINNAT VOIMASSA 5.5.-1.6.2025 ELLEI TOISIN MAINITA.

CLASSIC tai FAZER

JÄÄTELÖPUIKOT

2 tlk

JUISSI

53-85 g

Plussa-etu

-16 %

1

89

Plussa-etu

-13 %

kpl

(22,24-35,66/kg)

FAZER

LEIVOSKEKSIT

2 ps

3

29

Plussa-etu

-22 %

pkt

(10,97/kg)

6

pkt

(13,98/kg)

Ilman Plussa-korttia 1,45/tlk (1,45/l)

Ilman Plussa-korttia 8,25-8,99/pkt (16,50-17,98/kg)

FAZER

DORITOS

MAISSILASTUT 160-170 g

4

50

Plussa-etu

-23 %

2 ps

(9,78-10,23/kg)

1 99 ps

(11,71-12,44/kg)

ONSE

HARTWALL

OLVI

0,33 l Sis. pantin 0,15

0,5 l/tlk, sis. pantin 0,15 Myös UUTUUS Olvi Aussie XPA 5,0 %

HARD SELTZERIT 4,5 %

1

99

Plussa-etu

-12 %

pl

(2,56/l)

KOIRAN KUIVARUOAT

7

79 ps

(3,90/kg)

Ilman Plussa-korttia 8,29-11,20/ps (4,15-5,60/kg)

WWW.K-CITYMARKET.FI

2

ERIKOISOLUET 5,0 %

19

Plussa-etu

-10 %

tlk

(6,18/l)

2 kpl

NIVEA

ANTIPERSPIRANTTI ROLL-ONIT

2 pkt

6-20 kpl ja

PIKKUHOUSUNSUOJAT

250 ml Ei Magnesium Dry, B&W Max Protection eikä Derma Dry antiperspirantit

4

24-34 kpl

50

Plussa-etu

-12-14 %

2 kpl

(9,00-45,00/l)

750 2 pkt

(0,11-0,63/kpl)

Ilman Plussa-korttia 4,29-4,39/pkt (0,13-0,72/kpl)

Ilman Plussa-korttia 2,59-3,19/kpl (10,36-63,80/l)

WWW.K-SUPERMARKET.FI

(6,08/l)

SITEET

SUIHKUSAIPPUAT

Plussa-etu

tlk

TENA

50 ml ja

-13-29 %

3

19

Ilman Plussa-korttia 3,55/tlk (6,80/l) sis. pantin 0,15 Voimassa 5.5.2025 alkaen

Ilman Plussa-korttia 2,49/tlk (7,09/l) sis. pantin 0,15 Voimassa 5.5.2025 alkaen

2 kg Ei viljaton

82 PIRKKA

(1,25/l)

99

Ilman Plussa-korttia 2,59/ps (15,24-16,19/kg)

HAU-HAU CHAMPION

Plussa-etu

2 tlk

Ilman Plussa-korttia 2,89/ps (12,57-13,14/kg)

Ilman Plussa-korttia 2,29/pl (2,99/l) Sis. pantin 0,20

-6-30 %

Plussa-etu

-15-22 %

Ilman Plussa-korttia 3,65/pkt (12,17/kg)

0,70 l Sis. pantin 0,20

-13 %

50

220-230 g

URHEILUJUOMAT

Plussa-etu

2

500 g Ei Selection eikä Espresso

SHARE MAKEISPUSSIT

300 g Jaffa Lime Vain K-Kaupoista

-9 %

SUODATIN- tai PAPUKAHVIT

1l Ei sokerittomat

Ilman Plussa-korttia 2,25/kpl (26,47-42,45/kg)

Plussa-etu

ARVID NORDQUIST

JUOMAT

WWW.K-MARKET.FI


Kristian Viljelijä

KARINIEMEN

KANANPOJAN FILEESUIKALEET 250-300 g

2

99

rs

(9,97-11,96/kg)

VALIO

HEDELMÄTARHA TÄYSMEHUT

HK

VILJAPORSAAN FILEEPIHVIT

2

(2,79/l)

tlk

VAASAN

220-280 g

6 kpl/360 g Ei täysjyvä

SUOSIKKISALAATIT

600-640 g

6

99

rs

(10,92-11,65/kg)

ELOVENA

KAURAJUOMAT

1 l, ei kahviin

1l Ei appelsiinitäysmehu eikä luomu appelsiinitäysmehu

79

HETKI

1

85

(1,85/l)

tlk

3

99

rs

(14,25-18,14/kg)

KAURATYYNYT

1

60

ps

(4,44/kg)

PINGVIINI

KARHU

1 l, ei laktoosittomat eikä vanilja

0,33 l/tlk 8-pack Sis. pantit 1,20

2

13

MAUSTETUT KERMAJÄÄTELÖT

29

pkt

(2,29/l)

Voimassa 5.5.-27.8.2025 ellei toisin mainita

OLUT 4,6 %

84

8-pack

(4,79/l)

Voimassa 5.5.2025 alkaen

PIRKKA

83


SCHWARZKOPF LIVE HIUSVÄRIT Plussa-etu

-20 %

Alennus normaalihinnoista Ilman Plussa-korttia 9,95-10,45/kpl

Esim. Schwarzkopf LIVE COLOR KESTOVÄRI 35 real red

8

12 kpl

Ilman Plussa-korttia 10,15/kpl

OSIS HIUSTENMUOTOILUTUOTTEET 85-500 ml ja 10 g (20,74-107,41/l, 892,00-913,00/kg)

Plussa-etu

-15 %

Alennus normaalihinnoista Ilman Plussa-korttia 6,00-12,20/kpl (17,67-126,47/l, 1049,00-1075,00/kg)

Esim. OSIS GRIP MUOTOVAAHTO 200 ml (45,65/l)

9

13 kpl

Ilman Plussa-korttia 10,75/kpl (53,75/l) Valikoima voi vaihdella kaupoittain.

Valikoima voi vaihdella kaupoittain.

RFSU KONDOMIT

5-30 kpl/pkt 3,01-15,25/pkt (0,47-0,96/kpl)

Plussa-etu

-15 %

Alennus normaalihinnoista Ilman Plussa-korttia 3,55-17,95/pkt (0,64-1,80/kpl)

Esim. RFSU KONDOMI OHUT 10 kpl (0,59/kpl)

5

85 pkt

Ilman Plussa-korttia 6,89/pkt (0,69/kpl)

Valikoima voi vaihdella kaupoittain.

PIRKKA PIRKKA84plussa.fi

TAVALLISTA PAREMPI RUOKAKAUPPA • HINNAT VOIMASSA 5.5.-1.6.2025 • WWW.K-SUPERMARKET.FI


Tena SITEET

6-20 kpl/pkt ja

PIKKUHOUSUNSUOJAT

7

24-34 kpl/pkt (0,11-0,63/kpl)

50

Plussa-etu

2 pkt

-14 %

Ilman Plussa-korttia 4,29-4,39/pkt (0,13-0,72/kpl)

Valikoima voi vaihdella kaupoittain.

EHKÄISE JA HOIDA

SAVES THE DAY

KIVULIAITA RAKKOJA

Rakkolaastarit Compeed TUOTTEET

Plussa-etu

-20 %

Alennus normaalihinnoista Ilman Plussa-korttia 5,49-13,45/pkt (0,58-1,78/kpl, 1111,25/l)

Esim. Compeed RAKKOLAASTARI 5 kpl medium (1,24/kpl)

6

20 pkt

Ilman Plussa-korttia 7,75/pkt (1,55/kpl)

Compeed-rakkolaastari on CE-merkitty lääkinnällinen laite. CE0459. Lue pakkausseloste huolellisesti ennen käyttöä. Compeed Rakonestopuikko on kosmeettinen valmiste. Valmistaja: Laboratoire HRA Pharma. Jakelija: Perrigo Suomi Oy. www.compeed.fi

Valikoima voi vaihdella kaupoittain.

TAVALLISTA PAREMPI RUOKAKAUPPA • HINNAT VOIMASSA 5.5.-1.6.2025 • WWW.K-SUPERMARKET.FI

MAT-8485

5-15 kpl, 0,008 l 4,29-10,76/pkt (0,44-1,24/kpl, 888,75/l)

PIRKKA plussa.fi85PIRKKA


IHOSI, TÄYDELLISEN LUMOAVANA NORDIC BLOOM [LUMO]

’’Lumo-päivävoide SPF 30 – kosteutusta, aurinkosuojaa ja anti-agingiä kätevästi yhdessä paketissa!’’ Maryam Razavi

Esim. Lumo Kimmoisuutta lisäävä

KOLLAGEENISEERUMI 30 ml Ilman Plussakorttia 30,90

2317

LUMENE LUMO ja LUMO VITALITY TUOTTEET Ei tuplapakkaukset. Ei tuplapakkaukset.

-25%

PITKÄKESTOINEN HUULIMEIKKI KESÄN JUHLIIN

Hoitavia luonnovahoja sisältävät Luminous Moisture Huulipunat ja Huultenrajauskynät antavat pitkäkestoisen, heleän satiinisen lopputuloksen.

VINKKI!

Erittäin pitkä­ kestoiseen loppu­ tulokseen: väritä huulet kauttaaltaan huultenrajauskynällä ennen huulipunan levitystä.

Esim. Luminous Moisture

HUULIPUNA Ilman Plussakorttia 14,59

10 86

94

PIRKKA

LUMENE LUMINOUS MOISTURE HUULIPUNAT ja HUULTENRAJAUSKYNÄT

-25%

KATSETTA AVARTAVAAN LOPPUTULOKSEEN LAHJAVINKKI! Rajoitettu erä Lumene Vedenkestävä silmämeikki

LAHJAPAKKAUS Ilman Plussakorttia 17,90

1290 -27 % Pakkaus sisältää: Nordic Berry Curl Waterproof Mascara ja Vedenkestävä silmänrajaustussi

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


Esim.

ITSERUSKETTAVAT TIPAT 45 ml

336,00/l Ilman Plussa-korttia 18,90

1512

Esim. Cocoa

ITSERUSKETTAVA VAAHTO 150 ml

116,80/l Ilman Plussa-korttia 21,90

1752

Esim.

ITSERUSKETTAVAN LEVITYSKINNAS Ilman Plussa-korttia 4,90

392 Esim.

UV- & LÄMPÖSUOJASUIHKE 150 ml 58,13/l Ilman Plussa-korttia 10,90

872

IDA WARG BEAUTY-TUOTTEET 45-300 ml

-20%

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

87


Esim. kuvan Ibero

AURINKOLASIT

AURINKOLASIT

56327 Ilman Plussa-korttia 12,90/kpl

-20%

1032 kpl

Esim. kuvan RougeX

AURINKOLASIT HINTAPISTE 8

Ilman Plussa-korttia 29,95

2396

Esim. kuvan GlaMore

AURINKOLASIT HINTAPISTE 4

Ilman Plussa-korttia 15,95

1276

Koe ihonhoitosi seuraava taso Topz The Routine Pads Japanissa kehitettyjä ja korealaisesta ihonhoitofilosofiasta inspiraationsa saaneita – pehmeyttä ja tehokkuutta täydellisessä harmoniassa. Topz The Toner Pad on kehitetty tehostamaan kasvoveden, vesipohjaisten tuotteiden ja essenssien vaikutusta.

Topz The Cleansing Pad on suunniteltu optimoimaan ihonhoitorutiinin ensimmäinen vaihe ja sopii täydellisesti puhdistusmaidon, -geelin tai -voiteen kanssa käytettäväksi.

88

PIRKKA

Topz The Masking Pad on valmistettu joustavasta materiaalista ja tarkoitettu käytettäväksi ylellisten ihonhoitotuotteiden, kuten essenssien, seerumien ja voiteiden kanssa.

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


SCHOLL JALKOJENHOITOTUOTTEET, POHJALLISET ja RAKKOLAASTARIT

-20%

Esim. Scholl

Esim. Scholl Expert Care PediMask

Ilman Plussa-korttia 42,65

Kosteuttava 3xOil. Ilman Plussa-korttia 7,99/pkt

ELEKTRONINEN JALKARASPI 2IN1

3412

JALKANAAMIOSUKAT 2 kpl/pkt

639 pkt

Esim. Scholl

GELACTIV-POHJALLISET

KANTAPÄÄN RAKKOLAASTARI 5 kpl/pkt

1839

559

Esim. Everyday, Work & Boot tai Sport

Ilman Plussa-korttia 22,99/pkt pkt

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

Ilman Plussa-korttia 6,99/pkt pkt

PIRKKA

89


Fredman Carita® Bio

KEITTIÖLIINA 20 kpl/pkt leipis. Ilman korttia 4,95/pkt

450 pkt

-9 %

MAVALA KYNSIENHOITOTUOTTEET Alennus normaalihintaisista tuotteista.

-20%

Koostumus sisältää hoitavaa siliciumia Kynsilakka, joka antaa kynnen hengittää

UUTUUS

Herkulliset Mavala Yummy kynsilakkakokoelman sävyt nyt K-Citymarketissa.

529 kpl

Esim. Esim. Scientifique K+ Pro Keratin

KYNNENKOVETTAJA Ilman Plussa-korttia 12,90

1032 90

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

KYNSILAKANPOISTOAINE 100 ml 52,00/l

Ilman Plussa-korttia 6,50 (65,00/l)

520


ISADORA BUILD UP GROW MASCARAT sekä WAKE UP THE GLOW MEIKKITUOTTEET

-25%

UUTUUS

UUTUUS

MASCARA

KOROSTUSPUIKKO

The Build Up Grow Length & Volume Vahvistava, pidentävä ja tuuheuttava ripsiväri. Parantaa ripsien laatua ajan myötä. Ilman Plussa-korttia 17,90

1342

1342

MEIKKIVOIDE

Kirkastava peitevoide, joka kosteuttaa ihoa ja luo säteilevän kirkkaan lopputuloksen. Ilman Plussa-korttia 17,90

1342

Voidepuikko luo välittömästi kuulasta hehkua ja saa ihosi näyttämään raikkaalta. Ilman Plussa-korttia 17,90

The Wake Up the Glow Luminous

The Wake Up the Glow

PEITEVOIDE

The Wake Up the Glow All Over Dew

Kevyt, valoisa meikkivoide, jonka sisältämä hyaluronihappo ja E-vitamiini suojaavat ihon luonnollista kosteutta. SPF 50. Ilman Plussa-korttia 21,90

1642

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

91


HEMTEX 24h PUSSILAKANASETIT

-30%

Esim. kuvan Emilia

Esim. kuvan Tuula

Puuvillasatiinia. Pussilakana 150 x 210 cm ja tyynyliina 50 x 60 cm. Ilman Plussa-korttia 46,99

Puuvillaa. Pussilakana 150 x 210 cm ja tyynyliina 50 x 60 cm. Ilman Plussa-korttia 34,99

PUSSILAKANASETTI

3289

PUSSILAKANASETTI

2449

Esim. kuvan

SOFTY TYYNYSETTI 50 x 60 cm 2 kpl/pkt

Ilman Plussa-korttia 49,99

3449 KAIKKI FAMILON PEITOT ja TYYNYT

-30%

Esim. kuvan

SOFTY KEVYTPEITTO 150 x 200 cm Ilman Plussa-korttia 69,99

4899 Esim.

ORIGINAL TYYNY 50 x 60 cm

Ilman Plussa-korttia 29,99

2099

92

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


CITTARI HOITAA

Kaikki kesän KOHOKOHDAT Marimekko Mansikkavuoret tuotteet nyt kaupoissa. Kesän uutusväri vain Cittareista!

Esim. kuvan

PUSSILAKANASETTI

Pussilakana 150 x 210 cm ja tyynyliina 50 x 60 cm. Ilman Plussa-korttia 131,90

6595

-50 %

jopa

Esim. kuvan

KULHO 5 dl

14

Ilman Plussa-korttia 28,90

45

Esim. kuvan

KÄSIPYYHE 50 x 70 cm

13

Ilman Plussa-korttia 26,90

45

Esim. kuvan

MUKI 2,5 dl

12

Ilman Plussa-korttia 24,90

45

HINNAT VOIMASSA 5.5–3.8.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

93


UUTUUS IITTALA TEEMASARJAN ASTIAT

Värit ruusu, salvia ja vaalea lila.

-20%

Esim. kuvan

MUKI 0,3 l Ilman Plussakorttia 17,99

1439

Esim. kuvan

LAUTANEN 17 cm

Ilman Plussa-korttia 15,99

1279

94

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


GRILLAUSKAUSI ALKAA!

UUTUUS Mustang

AUGUSTA 4+1 KAASUGRILLI

MULTIGRILL-RITILÄ MONIPUOLISEEN GRILLAAMISEEN

Tuotteen mitat 145 x 60 x 112 cm. Teho 4 x 3,3 kW + 1 x 3,3 kW. Teho yhteensä 16,5 kW. Polttimet SS201 ruostumattomasta teräksestä. Grillausala 72 x 42 cm. Multigrill grillausritilä mattaemaloitua valurautaa. 30 cm halkaisijan mattaemaloitu valurautaparila. Lämmitysritilä 66,5 x 12 cm, emaloitua lankaterästä. 4 kpl lämmönjakopeltejä emaloidusta teräksestä. Grillin tuplakansi, sivutasot, vaunu ja kaapinovet pulverimaalattua terästä. 2 kpl isoa siirtopyörää. Takuu 10 vuotta. Ilman Plussa-korttia 599,90

499.-

-16 %

UUTUUS Mustang

PLATE 3 KAASUGRILLI

Pöydällä pidettävä parilagrilli. Polttimet 3 x 2,5 kW. Kokonaisteho 7,5 kW. Grillausala 41 x 35 cm. Paistoparila on valmistettu emaloidusta teräksestä. Runko ja kansi on valmistettu pulverimaalatusta teräksestä. Ohjauspaneeli on ruostumatonta terästä. Grillin alla ulosvedettävä rasvakaukalo. Vain ulkokäyttöön. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 199,90

159.-

-20 %

Ohio 2

KAASUGRILLI

2 RST-poltinta. Polttimien teho 2 x 3,5 kW, kokonaisteho 7 kW. Grillausala 40 x 51 cm. Paistopinnat mattaemaloitua valurautaa. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 229,90

179.-

-22 %

MYHOME GRILLAUSVÄLINEET

-20%

Esim. kuvan

T-GRILLIHARJA

Koko 46 cm. Ilman Plussa-korttia 5,99

479

KAIKKI PIRKKA HIILET, BRIKETIT ja SYTYTYSTUOTTEET

-20% Esim. kuvan

GRILLIHIILI 2,5 kg

FSC-sertifioitua eurooppalaista lehtipuuta. Ilman Plussa-korttia 5,99

479

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

95


Tyylikäs ja toimiva, pohjoismainen muotoilu TEFAL NORDICA KEITTO- ja PAISTOASTIAT

-30% UUTUUS! Tefal NORDICA on suunniteltu pohjoismaisiin keittiöihin. Sarjan puhdaslinjaiset keittoja paistoastiat on valmistettu huippulaadukkaasta teräksestä, joten ne kestävät pitkään. Lisäksi tuotteet on varustettu fiksuilla ominaisuuksilla, kuten patentoiduilla kaksoiskahvoilla, joiden ansiosta neste on helppo kaataa pois turvallisesti.

Esim. kuvan

Esim. kuvan

3989

7699

Ilman Plussa-korttia 54,99

3849

Ilman Plussa-korttia 59,99

Ilman Plussa-korttia 71,99

Ilman Plussa-korttia 56,99

96

PIRKKA

KERAAMINEN TARTTUMATON PINNOITE PANNUISSA

HÖYRYKATTILA 24 cm / 4,8 l

Esim. kuvan

5039

Esim. kuvan

VALMISTETTU KIERRÄTETYSTÄ MATERIAALISTA*

KEITTOKASARI 1,7 l

Esim. kuvan

KATTILA 3 l

MATERIAALITAKUU 10 VUOTTA

Ilman Plussa-korttia 109,99

PAISTINPANNU 28 cm

Tuotteet soveltuvat kaikille keittotasoille, mukaan lukien induktio. Materiaalille myönnetään 10 vuoden takuu. *Runko valmistettu 90%:sesti kierrätetystä ruostumattomasta teräksestä.

HINNAT VOIMASSA 5.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

WOKPANNU 28 cm

4199


SUOMALAINEN PERHEYRITYS VUODESTA 1991

TURVALLISEEN RUOANLAITTOON Me HEIROLilla olemme sitoutuneet tuomaan suomalaisiin keittiöihin turvalliset ja ympäristöystävälliset välineet. PFAS-vapaan paistinpannun tai kattilan valinta on tärkeä askel kohti terveellisempää ja vastuullisempaa keittiötä! Esim. kuvan

KASARI 1,5 l

Ilman Plussa-korttia 49,99

3999 Esim. kuvan

PAISTOKASARI 28 cm / 4 l

Ilman Plussa-korttia 79,99

6399

VAIN K-CITYMARKETISTA HEIROL K POP KEITTOja PAISTOASTIAT

-20%

Lue lisää PFAS-vapaista ja muovittomista keittiövälineistä osoitteessa www.heirol.fi

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

97


Wilfa TM1-1500S

Wilfa TOL-1400S Brunch

CHA teenkeittimellä voit valita lämpötilan teelaadun mukaan. Lasikannullisessa keittimessä on 1,25 litran kapasiteetti ja lämpimänäpitotoiminto. Mukana 2 kantta - teesihti teen valmistamiseen ja kansi veden keittämiseen. Ilman Plussa-korttia 89,99

Täydellinen paahdin isommallekin porukalle. Paahtaa kerralla neljä leipää 1400W teholla. Säädettävä paahtoaste. Sulatusja uudelleenlämmitys toiminnot. Irrotettava muruastia helpottaa puhtaana pitoa. Ilman Plussa-korttia 54,99

TEENKEITIN

6999 -22 %

LEIVÄNPAAHDIN

Wilfa Blend 2Go BL-5002GO

TEHOSEKOITIN

Tehokas ja kompakti tehosekoitin, jolla valmistat smoothiet suoraan mukaan otettavaksi. Teho 500W ja mukana kaksi kestävää 600 ml 2GO-pulloa. Ilman Plussa-korttia 59,99

4499 3999 -18 %

-33 %

Wilfa WK2GB-1500, WK2GW-1500 tai WK-5

VEDENKEITIN

Pienikokoinen vedenkeitin, joka sopii keittiöön kuin keittiöön. Tilavuus 1l. Piilotettu lämpöelementti ja automaattinen virrankatkaisu. Saatavana teräksisenä tai tyylikkään mustana ja valkoisena. Ilman Plussa-korttia 39,99/kpl

2999 kpl

-25 %

Bosch BBZ41FGALL PowerProtect

PÖLYPUSSI 4 kpl/pkt

13

Ilman Plussa-korttia 16,99

99 -17 % Bosch Serie 2 BGLS2BA3NE

Bosch Serie 4 BGB41BA1

PÖLYNIMURI

PÖLYNIMURI

Laadukas Saksassa valmistettu pölynimuri 10V moottoritakuulla: erinomainen puhdistustulos kaikilla pinnoilla! 11 m siivousulottuvuus. Imuri poistaa 99 % hienoista pölyhiukkasista, bakteereista ja epäpuhtauksista. Pestävä hygienia suodatin. Integroidut lisävarusteet: rako- ja verhoilusuutin kätevästi kannen alla. Ilman Plussa-korttia 199,90

159

90

Laadukas Saksassa valmistettu pölynimuri 10V moottoritakuulla. 8 m siivousulottuvuus. HEPA13 suodatin. Valmistettu 64% kierrätysmateriaalista. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 149,90

9999 -33 %

-20 %

98

PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

Bosch Serie 2 BCHF216B Readyy’y

2IN1 VARSI-IMURI

Helppojäyttöinen, itsestään pystyssä pysyvä 2in1 malli. Irroitettava rikkaimuri. Tehokas ja kestävä akku. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 149,90

9999 -33 %


at pehm n a ot ja it l e Ih p t uude Peliko

SUURI TUHOTULVA-PALAPELI Palapelissä on ihastuttava kuva Tove Janssonin ensimmäisestä muumikirjasta: Muumit ja suuri tuhotulva. 750 palaa. Ilman Plussa-korttia 16,99

1359

-20 %

Moomin by Martinex

MUUMI PAPUPEHMO 15 cm

Hahmoina Muumipeikko, Niiskuneiti, Muumimamma, Muumipappa, Pikku Myy, Haisuli, Nipsu tai Mörkö. Ilman Plussa-korttia 13,99/kpl

9

99 -28 % kpl

MUUMI-UIMALELUT Rantapallo, kellukkeet, uimarengas.

Esim. kuvan

MUUMIKELLUKKEET Ilman Plussakorttia 6,99

559

-20%

Peliko

MUUMIMAMMAN HILLOPELI Hauska ja helppo koko perheen peli yli 4-vuotiaille, 2–4 pelaajaa. Ilman Plussa-korttia 16,99

1359

-20 %

Moomin by Martinex

MUUMI PEHMOLELU 40 cm Muumimamma, Muumipappa, Esi-isä, Mörkö tai Nipsu. Ilman Plussa-korttia 34,99/kpl

27

99 -20 % kpl

Moomin by Martinex

MUUMI HIEKKALELUSETTI Ämpäri, lapio, 2 hiekkamuottia. Ilman Plussa-korttia 9,99

799

-20 %

Moomin by Martinex Moomin by Martinex

MUUMI 6 HIEKKAMUOTTIA

5

Ilman Plussa-korttia 6,99

59 -20 %

MUUMI HATTIVATTI HEITTOPELI

10

Ilman Plussa-korttia 12,99

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

39 -20 % PIRKKA

99


2999 kpl

-25 %

Ilman Plussa-korttia 39,99/kpl

OBH Nordica Morning JK2M08S0

OBH Nordica Morning OP2M08S0

OBH Nordica Morning NB2M08S0

Portaaton paahtoasteen säätö. Irrotettava murutarjotin. High-rise -toiminto.

Tilavuus: 1,25 L/10 kuppia. Teho: 1 000 W. Automaattinen virrankatkaisu. Tippalukko.

Teho: 2 400 W. Tilavuus 1,7 L. Automaattinen virrankatkaisu. Tyhjiinkiehumissuoja.

LEIVÄNPAAHDIN

KAHVINKEITIN

VEDENKEITIN

OBH Nordica Dual Easy AG901NS0

AIRFRYER

Valmistaa pääruuan ja lisukkeet samanaikaisesti. 7 ohjelmaa. Kaksi kypsennysastiaa 5,1 L ja 3,2 L. Digitaalinen kosketusnäyttö. Teho: 2700 W. Ilman Plussa-korttia 249,90

149

90 -40 %

Tefal EasyGliss Eco FV5781E1

OBH Nordica X-Force 9.60 Flex Essential+

SILITYSRAUTA

VARSI-IMURI

Vahva imuteho, 100 AW. 45 min akun kesto. Ergonominen taittuva varsi. Muuntuu rikkaimuriksi. Mukana seinäkiinnike, tekstiili- ja rakosuulake. Ilman Plussa-korttia 299,90

17990

100

PIRKKA

-40 %

Teho 2800 W. Jatkuva höyryntuotto 50 g/min. Lisähöyryn tuotto 260 g/ min. Ympäristöystävällisesti suunniteltu. Eco-asetus säästää energiaa. Durilium AirGlide® -pohja. Ilman Plussa-korttia 69,99

4999

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

-28 %


Electrolux E201SM s-bag® Classic Long Performance

PÖLYPUSSIT 12 kpl/pkt Ilman Plussa-korttia 24,99

1999

-20 %

Electrolux Pure D82-4CR Silence

Electrolux Clean EB51C1SW

te

PÖLYNIMURI

PÖLYNIMURI

Ketterä ja tehokas malli. Siivousulottuvuus 8,5 m. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 149,90

9999

-33 %

Erittäin hiljainen käyntiääni (57 dB). SmartMode -tekniikka automaattinen imutehonsäätö. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 249,90

19990

kn

iikan

maailm

a .f

TESTIVOITTAJA TM 6/2023

-20 %

i

Electrolux EP61CB21OG

VARSI-IMURI

Tehokas 21,6V akku. Helppokäyttöinen ja tyylikäs varsi-imuri. Valaistu LED-suulake. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 249,90

19990

-20 %

Electrolux Create 3 E3K1-3ST

Electrolux Create E3T1-3ST

Electrolux E3CM1-3ST

Teho 2200 W. Tilavuus 1,7 l. Automaattinen virrankatkaisu. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 39,99

Teho 800W. Sulatus ja uudelleenlämmitystoiminto. Murualusta. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 44,99

10 kupin keitin (1,25 l) Tippalukko ja automaattinen virrankatkaisu. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 69,99

VEDENKEITIN

3499

LEIVÄNPAAHDIN

-12 %

3499

-22 %

KAHVINKEITIN

3999

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

-42 % PIRKKA

101


Oral-B iO3 Ice Blue tai Blush Pink

UUTUUS

SÄHKÖHAMMASHARJA

Oral-B iO2

SÄHKÖHAMMASHARJA

Pyöreä harjaspää yhdistyy hellävaraiseen mikrovärähtelyyn. Paineentunnistin ja 3D-puhdistus: värähtelee, pyörii ja sykkii. Kolme harjaustilaa. Pitkäkestoinen akku ja varaustason ilmaisin. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 89,99/kpl

Pyöreä harjaspää yhdistyy hellävaraiseen mikrovärähtelyyn. Paineentunnistin, pitkäkestoinen akku ja 3 puhdistustilaa. Mukana matkakotelo. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 79,99

5999

7999

-25 %

kpl

UUTUUS

-11 %

Braun Silk-epil SE3-031

Oral-B iO2 Duo

SÄHKÖHAMMASHARJA 2 kpl/pkt

EPILAATTORI

Pyöreä harjaspää yhdistyy hellävaraiseen mikrovärähtelyyn. Paineentunnistin, pitkäkestoinen akku ja 3 puhdistustilaa. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 129,90

Sileä iho jopa kuukaudeksi. Lady Shaver -ajopää ja trimmerikampa herkille alueille. Erinomainen johdollinen käyttömukavuus, ei huolta akunkestosta. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

-23 %

-16%

9999

4999 Remington AC7200

HIUSTENKUIVAIN Remington AS7300

ILMAKIHARRIN

Hellävaraista hiustenmuotoilua. Mukana 3 lisäosaa. 25mm ja 38mm harjaosat, sekä föönisuutin. Tehokas, 800W. 2 vuoden takuu. Ilman Plussa-korttia 39,99

2999 -25 %

Tehokas AC-moottori. Hoitava Supercare-lämpöasetus: nopea kuivaus hiuksille hellävaraisella lämpötilalla. 3 lämpötilaja 2 nopeusasetusta. 3 m johto. 5 vuoden takuu. Ilman Plussa-korttia 46,99

3999 -14 %

Remington S6700

Remington CI91AW

Ihanteellinen sekä kihartamiseen että suoristamiseen. Lämpötilan säätö 150°C–230°C. Lämpötilan lukitus. 3 m pyörivä johto. 5 vuoden takuu. Ilman Plussa-korttia 59,99

Luo neljä erilaista lainetta: suuret laineet, merenneidon laineet, rennot beach-laineet tai huolettomat laineet. Lämpötilan säätö 150°C–210°C. 3 m pyörivä johto. 5 vuoden takuu. Ilman Plussa-korttia 59,99

SUORISTUSRAUTA

49

102

PIRKKA

99 -16 %

LAINERAUTA

49

99 -16 %

HINNAT VOIMASSA 7.5–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


Philips 1000 Series NA130/00

AIRFRYER

Nauti terveellisestä ruoasta käyttäen jopa 90 % vähemmän rasvaa. Ilman Plussa-korttia 139,90

8999 -35 %

Philips HD7544/20 Cafe Gaia

TERMOSKAHVINKEITIN Automaattinen tippalukko ja virrankatkaisu. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 89,99

69

Philips 2000 Series NA230/00

99 -22 %

AIRFRYER

Voit seurata helposti ja kätevästi, miten herkulliset ateriat valmistuvat vaivattomasti ikkunan läpi. Ilman Plussa-korttia 169,90

11990

-29 %

UUTUUS

Philips BRE238/00

Philips BRL136/00

EPILAATTORI

LADYSHAVER

Kompaktisti muotoiltu epilaattori vartalolle ja jaloille. Helppoa epilointia ja pitkäkestoista sileyttä helposti. Voit nauttia sileästä ihosta viikkokausia. Johdollinen, kuivaan käyttöön. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 34,99

29

Joustavan ajopään ansiosta ajat ihokarvat tarkasti ja hellävaraisesti. Kuiva- ja märkäajoon. Käyttöaika 40 minuuttia yhdellä latauksella. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 44,99

39

99 -14 %

Philips OneBlade QP6507/23 360

TRIMMERI

Märkä- ja kuiva-ajoon. Sopii kaikenpituisten ihokarvojen trimmaamiseen, rajaamiseen ja ajelemiseen. Ohjauskammassa 12 pituusasetusta (0,5–9 mm). Käyttöaika 1,5 tuntia, tunnin latauksella. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 59,99

5399

-10%

99 -11 %

Philips Sonicare HX7103/01

SÄHKÖHAMMASHARJA

62 000 harjausliikettä minuutissa. Kaksi tehoasetusta, paineanturi ja harjaspään vaihtomuistutus. Poistaa jopa 7 kertaa paremmin plakkia kuin tavallinen hammasharja. Akunkesto jopa 21 päivää. Takuu 2 vuotta. Ilman Plussa-korttia 99,99

7999

-20%

HINNAT VOIMASSA 7.5–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

103


UUTUUS!

Nämä värit vain K-Citymarketista. Nokian Jalkineet Verso

PIHAKENGÄT

Kevyet ja vedenpitävät, valmistettu kestävästä EVA-kumiseoksesta. Värit musta ja violetti, Koot 37-45. Värit ja koot vaihtelevat myymälöittäin. Ilman Plussa-korttia 34,95

26.-

-25%

Hai Aikuisten

KUMISAAPPAAT

Nyt säihkyy! Uusi metallinhohtoinen Hai Shiny näyttävään menoon. Värit fuksia ja silver, koot 36-42, jotka vaihtelevat myymälöittäin. Suosikit vuodesta toiseen. Valmistetaan käsityönä luonnonkumiseoksesta. Värit musta ja keltainen, koot 36-45, jotka vaihtelevat väreittäin. Ilman Plussa-korttia 69,95

59.104

PIRKKA

-15 %

Nokian Jalkineet Light Kids Lasten

SAAPPAAT

Erittäin kevyet, helppo pukea jalkaan. Valmistettu kestävästä EVA-kumiseoksesta. Värit tummansininen ja keltainen, koot 25-39. Värit ja koot vaihtelevat myymälöittäin. Ilman Plussa-korttia 34,99

29.-

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

-17 %


Moomin by Martinex Rakastettu Naisten

SHORTSIPYJAMA

Koot S-XXL. Ilman Plussa-korttia 49,99

39.-22 %

Moomin by Martinex Rakastettu tai Iltamat Naisten

YÖPAITA

Koot S-XXL. Ilman Plussa-korttia 39,99/kpl

29.kpl

-27 %

HINNAT VOIMASSA 7.5.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.

PIRKKA

105


NORLYN SUKAT, SUKKAHOUSUT JA LEGGINGSIT

-20% Alennus normaalihinnoista.

Esim. Second skin 15 DEN

SUKKAHOUSUT Sun ja Sand. Ilman Plussa-korttia 12,99

1039

106 PIRKKA

HINNAT VOIMASSA 24.4.–10.6.2025 • VALIKOIMAT JA SAATAVUUS VAIHTELEVAT MYYMÄLÖITTÄIN.


MONT SIVUA PL A U TARJOUK SSASIA!

IMMAT TEKSTII N L A

IT

KESÄN IH

ENSI NUMEROSSA

SUOMEN LUONNON INSPIROIMAT HERKUT

KU VA K- C I TY M AR K E T

Näin tuot auringon kotiin: Valoa ja väripilkkuja MIKSI KAHVI ON KALLISTUNUT?

SEURAAVA PIRKKA ILMESTYY 11.6. HAE OMASI K-KAUPOISTA! Tule mukaan Suomen niksikkäimpään porukkaan!

LUKIJALTA

Kiitos viesteistänne, Pirkan lukijat! ”Kiinnostavia juttuja, ohjeita, tietoa uutuustuot­ teista. Luen lehden aina.” ”Enemmän näitä tavallisia arjen sankarien juttuja, ne tulevat niin kohti.” ”Lisää säästövinkkejä!”

Ota meidät seurantaan:

”Terveellisiin elämän­ tapoihin, ruokavalin­ toihin ja myös kaupan ja ruuantuottajien arkeen liittyvät jutut ovat olleet minusta mielenkiintoisia.”

”Huippua lukea nuorista maanviljelijöinä ja karjankasvattajina. Toivotan heille hyvää jatkoa. Maito kuuluu kahviini ja teeheni joka päivä.”

@pirkkamedia

@niksi­pirkka

@pirkkahacks

PIRKKA

107


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Pirkka 5/2025 by K-ryhmä - Issuu