Skip to main content

17 December 2020

Page 1

17 december 2020 - 7 january 2021

Time Out

Holiday fun

Real estate P37

Your go-to trades and services guide p44

The

gift of giving Salvos lend a hand

Judy Sharpe

Christmas care

WIN

THE SPOTTY SOCKED LOPS BOOK DES SERIES ON DVD


Newcastle Weekly .com.au contents

thursday 17 december - 7 January 2021

This week...

From the editor Here we are – our last edition for 2020. This week’s cover promotes The Salvation Army’s ongoing contribution to the community, with the charity donating toys to children in need and special Christmas hampers to families suffering from food poverty. The Eastlakes branch will also host its ‘Avenue of Trees’ event to help spread some festive cheer and goodwill after one of the toughest years in recent memory. Read more about the campaign on page 16. I want to say thank you – firstly to our loyal readers for your support and kind feedback throughout the year. We didn’t print the magazine for a month when COVID-19 hit Australia hard back in late March but, when we returned, it was heartening to see how many people seemed to miss our publication and appreciated the work we do. And, to our small but extremely hardworking team – Melessa, Kath, Peter, Elizabeth, Rebecca, Rod, Julie, and Calum – 2020 has been full of challenges and changes, but we made it to the finish line. Our next print edition will come out on Thursday 7 January. In the meantime, you can keep up to date with what’s happening around the Hunter by visiting our website, www.newcastleweekly.com.au. I hope you and your loved ones have a wonderful Christmas and enjoy a welldeserved break. See you all in 2021! - Ben Murphy

Make your day with newcastleweekly.com.au

04 06 08 18

Grandma’s cuddles back on the cards Joy at being reunited in time for Christmas

Tributes pour in for Bobby Palmer Popular Shortland identity’s tragic death

Townships showcase their history Hitting the Retro Trail in the Hunter Valley

Men’s shed working for the community NSW Government grant a game-changer in Maitland

36

31

37

Competitions 36 The Spotty Socked Lops Book 46 Des DVD Giveaways 46 Newcastle Weekly competition winners

46 Editor Ben Murphy ben.m@newcastleweekly.com.au

ISSN: 2652-9521

Editorial & Advertising Enquiries T 02 4037 4000 www.newcastleweekly.com.au

2

The Salvation Army’s Eastlakes Auxiliary Lieutenant Terri Muendel and her daughter Abby ahead of the branch’s ‘Avenue of Trees’ event. See cover story, page 16. Shot on location at Belmont North. Photo: Peter Stoop

04 News 20 Christmas Messages Feature 28 Health Feature 30 Taste 31 Time Out 33 Kids Rule Feature 35 Home 35 Judy Sharpe gardening 37 Real Estate 42 Puzzles & Stars 44 Trades and Services 47 My Favourite Things

19 Pearson Street Charlestown NSW 2290

Follow us:

on the cover

Regulars

Photographer Peter Stoop FOUNDER & PUBLISHER Nick Samaras Newcastle Weekly is a member of the Australian Press Council and abides by its guidelines and policies. Complaints about editorial matter should be emailed to editorial@newcastleweekly.com.au

Published by Newstate Media Newcastle Pty Ltd (ACN 605 328 569). All content © 2017 Newstate Media Newcastle Pty Ltd, all rights reserved. No part of this publication may be reproduced in whole or part without prior written permission. All material sent to Newcastle Weekly Magazine (whether solicited or not) will not be returned. Unless otherwise agreed beforehand, all rights including copyright in such material is assigned to Newstate Media upon receipt and Newstate Media may use or sell such material in perpetuity without further consent or payment. All prices and information are correct at time of printing. For full terms and conditions of competitions contact Newcastle Weekly Magazine on 4037 4000.


CHRISTMAS OPENING HOURS THURS 17th .............8am-6pm FRI 18th ....................8am-6pm SAT 19th ...................8am-4pm SUN 20th ................. 9am-3pm MON 21st ................ 8am-6pm TUES 22nd .............. 8am-6pm WED 23rd ................ 8am-6pm THURS 24th ........... 8am-3pm

SERVICING THE HUNTER FOR MORE THAN 15 YEARS

N IA AL TR AU S

AU

AU

ST

ST

RA

RA

LIA

LIA

N

N

On sale from Thursday 17th December to Thursday 24th December 2020

Crystal Bay Tiger Prawn U10 JUMBO SIZE 3kg $120 = $40 per kilo

Whole Cooked Lobster 460/520g $48 each

AUSTRALIAN Whole Cooked Prawn Medium Size 5kg $110.00 = $22.00 per kilo

UE AL EA TV

W

GR

ILD

CA

EA TV GR

Lobster tails $7.99 ea OR $75 per kilo bulk buy SAVE $15

AL CI PE

MA

Red Skins 800g & Chico Lollies 1.3kg$16.99 each

Slushy Syrup and Cocktail Mixes 2L

$17.50 each OR Carton buy 6x 2L $90 save $15

+ FREE Allens Container

Unit 5/29 Enterprise Drive, Beresfield •

22 Flavours in store!

4964 1870 •

Salted Cashews 500g $8.99 OR 2 for $15.00 SAVE $2.98!

Follow us on Facebook for stock updates

NWM3861-V3

AU

ST

SU

RA

PE

LIA

RS

N

EA TG GR

Whole Cooked Lobster 460-520g $29.50 Product of FL, USA

DE

Whole Cooked Prawn Large Size 5kg $97.50 = $19.50 per kilo

IFT

$24

$49.99

99 pc = $0.50 ea

HT UG

UE AL

M IU EM PR Raw Prawn Meat 800g

Tempura Garlic Prawns 1kg

A&T Taste Testing 22nd & 23rd December 10am-2pm

Crumbed Panko Torpedo Prawn 1kg $49.99 40 pc = $1.24ea


news Grandma’s cuddles back on the cards this Christmas Janice McKay says embracing her grandchildren again is like a dream come true. Kept apart for six months during lockdown, the Lake Macquarie grandmother spent her days finding creative ways to maintain a bond they’d shared for almost a decade. The trio had been playing Snakes and Ladders and reading stories to one another online since COVID-19 was declared a global pandemic in March. But it still didn’t alleviate her need to see her grandchildren, nineyear-old Liora and her seven-yearold brother Samson. This was the pair she had minded twice a week since they were babies. Embracing them both again, after what felt like years apart, has been an early Christmas gift.

4

“It’s been wonderful,” Janice told Newcastle Weekly. “I had missed being with them so much.” Troubled with the task of explaining the coronavirus to Liora and Samson earlier this year, Janice, a clinical psychologist, put pen to paper, releasing the book Villony Virus Comes to Town in July. It is based on a creepy main character named Villony Virus who attempts to take over the town with its soldiers that can jump 1.5 metres and prefer older adults. The story has a positive, with some clever scientists continuing to work hard to find a vaccine that will hopefully bring about a happy ending. Villony Virus Comes to Town is filled with subtle messages aimed at opening the channels

Janice McKay with her grandchildren, Liora, left, and Samson. Photo: Peter Stoop

of communication surrounding COVID-19. As far as her grandchildren are concerned, the coronavirus continues to hover at the edges of “normal life”. “Like many children I have been speaking to lately, although life is fine for them, they are very aware that life is still different,” Janice said. “[Liora] said she still feels a bit scared for the future. It was a massive improvement to return to school and to be able to see

grandparents, however, they still can’t have parents or grandparents at the school. “There was no normal end-ofyear presentation day [and] they can’t mix with the whole school at lunch time.” Despite the ongoing challenges, Janice can’t wait to spend Christmas Day with Liora and Samson and is looking forward to crossing the Victorian border to see her other grandchildren. - Rebecca Riddle


news

The Shortland community is mourning the loss of popular local identity Bobby Palmer. Photo: The Shortland Hotel

Tributes pour in for Bobby Bobby Palmer will forever be remembered by his mates as a Devil – a Shortland Devil, that is. The 54-year-old rugby league lover was killed in tragic circumstances, while walking his daughter’s dog, following an

altercation with a 24-year-old man at the weekend. Police allege shortly after 8pm on Saturday 12 December, a young male entered a service station on Sandgate Road, Shortland, armed with a knife. It is believed he threatened an employee before running to a second service station, also on the same street. There, he became involved in an argument with Mr Palmer. Witnesses told officers the dispute became physical with the older man sustaining a stab wound to his abdomen. Heartbreakingly, the father-oftwo died at the scene. Newcastle City Police District then attended a home on Sandgate Road where they arrested the 24-year-old, after he was tasered, and later charged him with murder. The community is still coming to terms with the local identity’s

untimely death. “Bobby was taken from us too soon – and will be terribly missed,” a spokesperson for the Shortland Devils Rugby League Football Club said. “Our thoughts are with his family first and foremost; and we extend our deepest sympathies to them. “Bobby was ‘Shorty’ through and through, from playing for the club in his younger days. “And, later, as a long-term member of the Devils. “He was an integral part of the organisation. “His service continued right up until this year where he regularly marked the lines at Tuxford Park. “And he was known to mow the field by push mower after the recent theft of the club’s ride-on. “Everyone in Shortland is certainly mourning the loss of his short life [today].” - Rod Thompson

Need a hand understanding aged care? With 25 years of experience, our Newcastle team is here to help guide you through the best options available for you. 1300 275 227 | baptistcare.org.au/agedcare 6

Owl hits driver, police in a flap A low flying owl hit a delivery driver in the head, causing him to crash into a parked car in Belmont North at the weekend. The driver, a 21-year-old male from Birmingham Gardens, was travelling west on John Street at 10.30pm on Saturday (12 December) when the owl flew through his open window. The bird then struck his head, with the impact stunning the driver – and owl; causing the van to collide with an unattended parked car, which left considerable damage to both vehicles. The driver of the van, fearing he would be attacked for a second time, jumped from his vehicle and was assisted by nearby residents, one of whom photographed the owl seated on the dash of the van. The owl failed to exchange particulars and made good his escape before the police arrived on scene. If you recognise the owl, please contact your nearest police station.


an adventure of the

wildest KIND

Canberra’s National Zoo and Aquarium features a combined aquarium, metropolitan zoo and easily walked open range section, as well as amazing up-close and personal animal encounters and tours. You can also experience the unforgettable with an overnight stay at the internationally recognised Jamala Wildlife Lodge. There is truly something for everyone at the National Zoo and Aquarium!

GIFT VO UCHERS AVAI LABLE For your convenience, gift vouchers and memberships are available online through our website www.nationalzoo.com.au or you can purchase these over the counter.

Stay at jamala wildlife lodge

999 Lady Denman Drive, Canberra ACT Zoo Jamala

02 6287 8400 02 6287 8444

www.nationalzoo.com.au www.jamala.com.au


news

Regional tourism finds a new path in the Hunter

A Small Mouth doesn’t have room for just anything... Small Mouth is a family run business, that specialises in shimmering Vodkas, Gins and Liqueurs handcrafted from only premium ingredients. We boast a full flavour with a long, smooth finish in every sip of our spirits.

WE ARE NOW OPEN 7 DAYS

10am-5pm and we try to show even the non-Vodka or Gin drinkers that with our products, It’s different.

Use code GNSMV5 at checkout or mention it in store for 5% off! valid until Jan 15th

smallmouthvodka.com 8

|

0492 031 862

once lockdown was over. “We hadn’t thought much further than that at that point.” The group’s social media sites soon flourished, clocking up almost 40,000 views, Ms Barnes said. Posting images of the businesses that stretch the main streets of Branxton and Greta, the group’s focus is reminding people of what community feels like. “Our main street is the focus,” Ms Barnes said. “You can sit and watch the world go by without the shopping mall feeling. “It’s community, that old-fashioned feeling of belonging, where everyone knows your name and says hello. “Those little touches that are missing in big cities.” The introduction of the Hunter Expressway in 2016 meant Branxton’s

FREE

Tastings

“

“

Branxton IGA team member Sue Mitchell and her son Cameron are lighting up the local store to show support for regional tourism in the area. Photo: Peter Stoop

An old bank safe in the middle of a café in town, a pet shop that locals refer to as ‘the zoo’, and a 1930s horse trough in the main street. These are just a few of the historic idiosyncrasies that make Branxton a ‘must-see’ place, according to Retro Trail Hunter Valley creator Kim Barnes. Formed in May 2020, the Retro Trail team, as they are known, is a collection of locals who are passionate about promoting the townships of Branxton and Greta. Located just 15 minutes from the Hunter Valley vineyards, the towns’ combined 5,000 residents decided to share their stories in a bid to draw more visitors to the area postlockdown. “We just wanted people to have a place to travel to in their mind,” Ms Barnes said. “A place to look forward to seeing

“One of the four best Australian spirits right now“ - GQ magazine

SmallMouthVodka


main street was no longer a regular thoroughfare, a path well-worn by mining traffic since the 1900s. “This is where they came to shop,” Ms Barnes said. “And that is still the case now. “Our idea is to feature the heritage aspects of the town but with modern ideas.” The adage about everything old being new again forms part of the group’s ethos. “People from Sydney and Newcastle are becoming more interested in the area as a renewed love for regional tourism with authentic heritage is emerging,” Ms Barnes said. “It’s like people are seeking another time and finding it here in Branxton and Greta. “Maybe that feel for nostalgia is quite comforting for people in these uncertain times.” Through ongoing support from Cessnock City Council, Retro Trail Hunter Valley has been maintaining

a constant flow of professional imagery across its Instagram and Facebook sites. With Christmas fast approaching, Ms Barnes said the group had turned its attention to creating a festive feel within the dual townships. A ‘Light up our Streets’ campaign, launched by the group earlier this month, has welcomed the adornment of Christmas lights across many of the area’s 1930s heritage-listed buildings. “We wanted something that once again made us all feel connected,” Ms Barnes said. “And I think this demonstrates the strength of the Retro Trail team, it’s not just us, it’s the businesses embracing and supporting this idea, and we love them for it.” Richardson and Wrench Branxton real estate agent and Retro Trail committee member Andrew Thomas is the fourth generation in his family to call the township home. Born and raised in the area, he has

Popular weekly markets take place at Hunter Farm Collective on the main street in Branxton, attracting crowds from near and far. Photo: Peter Stoop

seen its many changes over time, but says Branxton’s true beauty lies in its authenticity. “There’s development taking place but we’re making sure to keep the town’s heritage, which is what I think people are being drawn to,” he said. “We have a new estate nearby, Huntlee, and, combined with the older towns of Branxton and Greta,

it’s a great mix and is attracting new families and people wanting to leave the bustle of cities behind. “I’ve lived here all my life and didn’t realise how special this place was. “Our main street is one of the best I’ve seen in a country town anywhere.” - Rebecca Riddle

Distance

Wear

Wash

Let’s be COVID safe at any get together. When having get togethers, remember to be COVID safe. Have them outdoors, where possible, and if anyone feels unwell they should get tested immediately and stay home. By being COVID safe you’ll be protecting yourself, your family, your friends and all of NSW.

For COVID safe information visit nsw.gov.au 9


news Sunshine Coast the latest ‘staycation’ destination Hunter residents looking for a ‘staycation’ have received a boost after Newcastle Airport confirmed a new destination for domestic jetsetters. The airport announced a 12week service to Queensland’s iconic Sunshine Coast, with flights set to take off early in the new year. Chief executive Dr Peter Cock said the new route came on the back of strong demand for domestic holidaying from Novocastrians in the wake of an easing of COVID-19imposed travel restrictions. “Forecasts suggest our region is outperforming most others in terms of air travel and we hope to see this demand continue to climb in the lead up to Christmas,” Dr Cock said. “We have found ourselves in several discussions regarding new

route opportunities in the last couple of months and it’s no surprise the Sunshine Coast has emerged as a new service from Newcastle. “Equally, this new service offers a chance for our region to showcase its wares to Queenslanders. “Greater access to the vibrant city of Newcastle, beautiful coastline of Port Stephens and the amazing food and wine of the Hunter Valley is a great result for the local visitor economy.” Fly Pelican will operate the service, which will include three return flights per week, on Mondays, Wednesdays, and Fridays. The 19-seater flights will begin operation on Monday 4 January. Fly Pelican chief executive Marty Hawley expressed his excitement about the new opportunity for the

Domestic jetsetters in the Hunter will be able to fly to Queensland’s Sunshine Coast early next year. Inset: Newcastle Airport chief executive Dr Peter Cock. Photo: Peter Stoop

Hunter’s travellers and hoped the flights would develop into a yearround offering. “It is really exciting to launch this new service, linking Newcastle directly to the Sunshine Coast for the first time ever,” he said. “We look forward to welcoming [Hunter] residents on board our aircraft, featuring our refurbished

Have you considered your

future care needs? Whether you need support to remain independent at home with our home care services, or 24-hour care in a residential home, Anglican Care is here for you.

Call us today for all your aged care needs

1800 733 553

www.anglicancare.com.au 10

cabins with snacks and refreshments provided, which is all part of the Fly Pelican experience. “We encourage locals at both ends to explore a beautiful part of Australia, support the service, and help make it a long-term proposition.” Visit flypelican.com.au for more information. - Calum Thomson


central

LIVE

TO IT ALL BRAND NEW COLES 700M

MAYFIELD SHOPPING 1.2KM

WESTS MAYFIELD 400M

POOL 700M

MAYFIELD BOWLING CLUB

GYM 400M

600M

BEAUMONT ST 4.7KM

AVAILABLE NOW

MEDICAL CENTRES & GOVERNMENT SERVICES 1.2KM

HONEYSUCKLE 5KM

All homes are fitted for your ultimate comfort with: • Kitchens expertly designed featuring caesarstone bench tops • Modern cooking appliances including stainless steel SMEG dishwashers, quality ovens and natural gas cook tops • Quality bamboo flooring in all living areas, carpeted bedrooms and tiled bathroom and laundry facilities • Environmentally conscience solar passive and cross flow ventilation designs • Air conditioner • Fly screens and blinds all included

TERMS AND CONDITIONS FOR ELIGIBILITY APPLY


APARTMENTS SO LARGE, YOUR FRIENDS WILL THINK YOU’VE UPSIZED.

ONLY 4 NEW APARTMENTS from $718,000 Your friends will be impressed when they see your brand new,

in August, time is running out for you to choose your favourite

large, luxurious, open-plan Eleebana Shores apartment, with

floorplan. Each one comes with a huge, north-facing balcony,

the lifestyle, and location advantages that just can’t be matched

Caesarstone benchtops, Miele appliances, secure car parks, and

anywhere in the Newcastle region. With 19 of the 24 brand new

storage area. You’ll enjoy wide-open spaces both outside and

luxury apartments already sold, and building due for completion

indoors. Come and see our display today, before it’s too late.


2 BED + STUDY + 2 CAR SPACES INTERNAL 111m2 + PATIO 21m2 = TOTAL 132m2

• Large, affordable, luxurious, north-facing designer homes

DISPLAY APARTMENT NOW OPEN

• Secure & maintenance-free

Mon - Fri 9am to 4pm, weekends by appointment.

• Set amidst trees and tranquility

40 Burton Road, Eleebana NSW 2282.

• Residents club with indoor pool, gym, bar, art room, library, billiards and large entertaining areas with fireplace

Call Mark – 0421 154 196

• 3 minutes to cafés of Warners Bay

Freecall – 1800 732 654

Robyn – 0411 352 898

• Vibrant social community • A great mix of couples & singles • Your own Eleebana Shores tour bus • Pets welcome

RETIREMENT VILLAGE

www.eleebanashores.com.au


news Family can’t rest until justice is served A grief-stricken Peter Hallett admits his family “cannot rest until justice is served”. The brother of murdered Hunter woman Melissa Hunt addressed the media earlier this month, more than 26 years after her body was located near Stockrington. The NSW Government, together with the NSW Police Force, announced a $1 million reward for information into her homicide. Mrs Hunt, then aged 22, was found near the weir wall of Burrenjim Dam, Bluegum Creek, on Monday 25 April 1994. A post-mortem examination revealed she died from severe head injuries. Mr Hallett said he hoped the reward would help detectives uncover new leads to finally provide justice for his sister and family. “Melissa was deeply loved by our family and we have never stopped missing her and desperately wishing that her life had not been cut short,” he stated. “We should not just have memories of Melissa’s beautiful dark eyes, her mischievous laugh, musical talent, eye for detail, passion for

writing and fierce love for her family and two children. “We should all be able to hold her now. “After 26 years of despairing grief, we are hoping that someone will come forward and help police identify those responsible for her death. “Melissa was robbed of her life and of her right to know and love her children.” Strike Force Impey, comprised of detectives from the Lake Macquarie Police District and the State Crime Command’s Homicide Squad, was formed to investigate her death. However, no arrests have been made. Following a coronial inquest in 1998, the matter was sent to the Office of the Director of Public Prosecutions for review and referred to the Unsolved Homicide Unit. A formal review of the investigation was conducted under the new unsolved framework and is now under reinvestigation by detectives attached to Strike Force Circulo. As inquiries continue, police are renewing their appeal to the community to come forward with any information that may assist

Dive in this New Year New Year’s Day Pool Parties Splash into the New Year with inflatables, food trucks and fun activities 1 January, 10am - 4pm Beresfield, Mayfield, Stockton and Wallsend Pools

Picnic in the Park Enjoy food trucks, produce stalls and entertainment for the whole family 31 December, 3pm - 8pm Dixon Park and Lambton Park 1 January, 10am - 4pm Richley Reserve

newcastle.nsw.gov.au/NYE 14

Melissa Hunt’s brother Peter Hallett at the Burrenjim Dam site.

detectives with their investigation. Anyone with information that may assist Strike Force Circulo detectives is urged to contact Crime Stoppers on 1800 333 000 or nsw.crimestoppers.com.au Information is treated in strict confidence. - Rod Thompson


ADVERTISEMENT

N ew Year N ew You

Christmas is a great opportunity to discuss your next chapter with those nearest to you The year 2020 brought with it a myriad of changes. As the year draws to a close, it’s important to take stock of what’s transpired, and think about what changes the new year will bring for you. If there’s one thing the past year provided it was clarity around the things that are truly important: lifestyle quality, security, and meaningful connections. Now, with the festive season approaching – a time for connecting with family and celebrating what’s important – it provides an opportunity to discuss your next chapter with those nearest to you. After the unpredictability of recent times, a move to Oak Tree in 2021 can provide that much-needed certainty for you and your family. With our simple weekly fee, you’ll have budget certainty over your everyday living expenses. While we take care of your home and village maintenance, there’s no need to worry about unexpected costs or relying on family to help with the upkeep. You’ll have more freedom to spend quality time with loved ones, doing more of the things you want to do, and less of the things you have to do.

Within the security of a gated village, you’ll find a relaxed and welcoming atmosphere. As an Oak Tree resident, you’ll be part of a community of your peers who share similar interests and genuinely enjoy looking out for one another. Socialise safely with visitors and village friends alike in the purpose-built recreation and leisure facilities, or within your own home. If simplicity and certainty are part of your resolution for 2021, then take the opportunity this holiday season to visit our village and experience the Oak Tree difference for yourself. We understand the importance of including family in these decisions, so feel free to bring them too – we’d love to see you all! This new year, your new life awaits you!

To find out more about Oak Tree Retirement Village Rutherford or for a personal tour call 1300 367 155 or visit www.oaktreegroup.com.au

Open for Inspection Monday to Friday 10am – 2pm 4 Discovery Way, Rutherford Call 1300 367 155

oaktreegroup.com.au


cover story

Eastlakes Corps Auxiliary Lieutenant, Pastor Terri Muendel, with some of the donated toys at the branch’s headquarters in Belmont North. Photo: Peter Stoop

Spreading Christmas cheer after a tough year for many Goodwill and Christmas cheer are being spread across the Hunter after a tough 12 months. The Eastlakes Salvation Army branch in Lake Macquarie is hoping to alleviate some of the stresses of the festive period, which, even in so-called ‘normal’ times, pose an enormous financial challenge for families.

This year, the charity will donate toys to children in need and special Christmas hampers to families suffering from food poverty. Eastlakes Corps’ Auxiliary Lieutenant, Pastor Terri Muendel, said COVID-19 had taken a toll on many people’s emotional and mental wellbeing. “The biggest thing we’ve noticed

is the mental pressure on people and the isolation, that’s probably been the hardest thing for people this year,” she said. “Particularly when you can’t gather, such as our church family couldn’t gather for a long time – that really takes its toll on people and there’s a grief in that disconnection.” Research undertaken as part of the Salvation Army’s Christmas Appeal revealed more people were feeling anxious (32%), depressed (25%), lonely (29%), stressed (36%), and more uncertain (38%) when compared with last year. It also highlighted that 5.1 million Australians (26%) were concerned about being able to pay for Christmas expenses this year compared to 2019, with 23% feeling pressure to spend more than they could afford. Pastor Muendel said 150 families had registered to receive children’s toys that were donated to the charity. “People come through and pick out whatever they need for their kids

at Christmas time – it’s all free,” she said. “And we like to let them choose so there’s dignity in that for them. “I had to go to Lake Munmorah and Newcastle [Permanent] to pick up six trolley loads of toys from one lady, so people are being incredibly generous.” Apart from the toy and hamper donations, Eastlakes will also conduct a three-day ‘Avenue of Trees’ event. Pastor Muendel said the branch had been inspired by a New Zealand chapter of the Salvos. “Basically, because a lot of carols won’t be happening this year due to COVID restrictions, [it] hasn’t given people enough time to plan,” she said. “We wanted to have a COVIDSafe affair that still just brought some joy to families.” The Christmas ‘Avenue of Trees’ will go from Sunday 20 to Tuesday 22 December, 6pm to 8.30pm, at 360 Pacific Highway, Belmont North. Entry is via a donation. - Calum Thomson

Wai Yoong Chin Your Local Optometrist

Optometrist

Has moved For more details phone 0427 586 079 or visit the website

Wai Yoong Chin

SORRY, NO DOGS!

Now Eye testing at is now testing at our Belmont & Warners Bay. Belmont store! For appointments call: For appointments Warners Bay 50% off please contact a second Phone: 4947 4577 4947 0919 pair of

NEWCASTLE CITY FARMERS MARKET

spectacles

Belmont Shop 6 Belmont Phone: 4947 0919 Citi-Centre, Macquarie St Belmont

EVERY SUNDAY FROM 7AM at NEWCASTLE SHOWGROUND 16

NW0132-V4

newcastlecityfarmersmarket.com.au


Upgrade your home. And your lifestyle. At Palm Lake Resort Fern Bay, we’re busy building our exciting fourth phase—set to feature the resort’s most stylish homes. But that’s not all Fern Bay has in store. The resort also boasts first-class facilities, a stunning seaside location and a wonderful, friendly community. Together, they help make life luxurious.

Get in touch to learn more. Freecall 1800 648 868 Email salesfernbay@palmlake.com.au | Visit palmlakeresort.com.au


news

Maitland Community Men’s Shed vice-president Steve O’Brien and project coordinator Ted Borradaile at the Jubilee Street premises. Photo: Rod Thompson

Men’s shed eager to build on work in the community A substantial state government grant could prove to be a game-changer for the Maitland Community Men’s Shed. One of the most impressive facilities of its kind in NSW, the

Jubilee Street premises boasts a garden; workshop; outdoor barbecue area; two morning tea rooms; woodwork, steelwork and computer/IT sections; boardroom, games room and much more.

Courtesy of the 2020 Community Building Partnership Program, the members have now received $64,261 for the purchase and installation of a new wheelchair-accessible lift. “We’re extremely blessed to gain funding, thanks to Maitland MP Jenny Aitchison,” Maitland Community Men’s Shed vicepresident Steve O’Brien said. “When I told the members about it [recently], they all applauded the good news. “Over the years, it’s become increasingly harder for some of the blokes to get up to the mezzanine area and store room, for example. “And, these days, it’s also an OH&S issue. Unfortunately, we missed our [grant application] window in 2019. “But, we applied for the funding this time around. “The $65,000 is the said cost of the lift itself. “So, we were very happy to get the money. In fact, we’re stoked.

“The community and business support we receive is fantastic, too, especially Maitland Toyota.” The shed’s project coordinator Ted Borradaile stated the new addition would assist everyone. “It will give the members, and any visitors, more access,” he said. “We have a lot of schools visit [here], as well as groups such as Mai-Wel. “Plus, there are projects going all the time. “We recently installed a kitchen at the Aspect Hunter School at Thornton, which caters for children across the autism spectrum. “They’re really beautiful people. “The fellas also built a cubby house for the East Maitland Lions Club for their annual Christmas raffle at Green Hills. “We’ve completed a lot of little jobs for elderly residents, too. “We try to help the community out as much as we can.” The Maitland Community Men’s

Boutique Retirement Living Set on 25 acres of lush rural land, Cooranbong Gardens offers the lifestyle you deserve. This brand new boutique retirement community is placed perfectly between the pristine shores of Lake Macquarie and the magnificent Watagan Mountains.

Display home now open! Call now to make an appointment

Offering a selection of 2 and 3 bedroom spacious floor plans, with single or double garaging, we know that we can meet your every need. NB: We are excited to announce DA Approval of our state of the art 87 bed, on site aged care facility. For further information email Tracey at sales@cooranbonggardens.com.au

Call now for your free information kit: 1800 813 551 /cooranbonggardens | www.cooranbonggardens.com.au

18


Shed, which officially opened its doors in 2010, enjoys a strong membership of 140. “We get anywhere between 25 and 40 [a day],” Mr O’Brien said. “And, we’re open five days a week, from 8.30am until 2.30pm. “As for COVID-19, it just means we’ve changed the way we do things. “There are numerous [safety] protocols in place. “However, the main premise of the organisation is that it gives many men a purpose – the wealth of knowledge among the guys is unbelievable. “For instance, ex-St George Dragons’ rugby league champion Johnny King is a member, as was the late Eddie Lumsden. “We accept blokes from all walks of life. Usually, each has a different skill set or talent. “But, we don’t solely work on projects, we enjoy a chat and a cup of tea as well.

“I’ve seen a lot of people turn themselves around at the men’s shed,” Mr Borradaile added. “That’s why places like this are important.” The Maitland Community Men’s Shed was just one of 15 beneficiaries to share in $300,000. “I am delighted that guys with mobility issues will now be able to take a more active part in the operations of the group,” Ms Aitchison said. “Research has shown how beneficial it is for men to be part of these organisations. “It’s terrific we can make it accessible for even more Maitland men.” Applications for the next round will open in early 2021. Visit nsw.gov.au/projects/ community-building-partnership for more information about the NSW Government’s Community Building Partnership Program. - Rod Thompson

THE REBIRTH OF IRISH DANCE • 100% LIVE ON STAGE

WORLD-CLASS IRISH DANCERS WITH A CONTEMPORARY TWIST LIKE YOU’VE NEVER SEEN BEFORE WITH A LIVE BAND & FEATURING HITS FROM: U2 • THE CRANBERRIES • VAN MORRISON HOZIER • THE SCRIPT • ENYA • PLUS MORE

THIS CHRISTMAS, GIVE THE GIFT OF LIVE MUSIC!

CIVIC THEATRE NEWCASTLE

MONDAY 15 MARCH 2021

CIVICTHEATRENEWCASTLE.COM.AU

STATE THEATRE SYDNEY

SATURDAY 13 MARCH 2021 TICKETMASTER.COM.AU

ON SALE FRIDAY DECEMBER 18 FOR FULL TOUR DETAILS VISIT: WWW.MELLENEVENTS.COM

19


s a m t Chris ges a s s e m r u o from ns a i c i t i l po

Season’s Greetings On behalf of City of Newcastle, I wish you a very Merry Christmas and a peaceful New Year. Lord Mayor Nuatali Nelmes

20


Merry Christmas WISHING YOU A HAPPY AND SAFE HOLIDAY 2020 has been a challenging year for everyone in our community. This Christmas is a time to celebrate the resilance and perseverance of our region.

Have a happy and safe holiday season from Meryl Swanson MP & Joel Fitzgibbon MP

Please be advised of office closures from Thursday 23 December 2020 Resuming on Monday 11 January 2021

Office of Meryl Swanson MP

Office of Joel Fitzgibbon MP

35 Sturgeon St, Raymond Terrace NSW

3 Edward St, Cessnock NSW

Phone: 4983 2401

Phone: 4991 1022

Email: meryl.swanson.mp@aph.gov.au

Email: joel.ďŹ tzgibbon.mp@aph.gov.au

Authorised by Joel Fitzgibbon MP Australian Labour Party Canberra, 3 Edward St, Cessnock


Merry Christmas

Tim Crakanthorp MP

JODIE HARRISON MP

State Member for Newcastle

Member for Charlestown

My staff and I would like to wish you all a very safe and happy festive season. Enjoy a well-deserved rest and time with your families. I look forward to a healthy and prosperous 2021 for the people of Charlestown.

My staff and I wish you a very

Merry Christmas &

NEW

YEAR

My office will be closed from midday Christmas Eve and will re-open at 9am on Monday, January 11, 2021

Thank you for your

support through 2020.

Office: 414 Hunter St, Newcastle NSW 2300 Phone: 4926 1126 Email: newcastle@parliament.nsw.gov.au

ELECTORATE OFFICE Open: Monday – Friday 9am – 5pm Address: Unit 3, 313 Charlestown Road, Charlestown 2290 Phone: (02) 4942 1242 Email: charlestown@parliament.nsw.gov.au

Authorised by Tim Crakanthorp MP. Funded using Parliamentary entitlements.

THANK YOU FOR ALL YOUR SUPPORT. I wish you all the best throughout the year ahead. Phone: 4933 1617 Email: maitland@parliament.nsw.gov.au Address: 2/12 Elgin Street , Maitland, NSW, 2320

Authorised by Jenny Aitchison MP. Funded using parliamentary entitlements

22

Jenny Aitchison MP Member for Maitland

NW2660 NW2

HAPPY


Wishing everyone a

Merry Christmas

& a Happy New Year

Sonia Hornery MP

67 Nelson St, Wallsend

State Member for Wallsend

4950 0955

soniahornery.com.au

wallsend@parliament.nsw.gov.au

SoniaHornery

@Sonia_Hornery

Authorised by Sonia Hornery MP and funded using parliamentary entitlements – December 2020

TO OUR READERS

MERRY

AND HAPPY NEW YEAR!

FROM THE TEAM AT

23


news Dumped trolleys swamp waterways Newcastle Rowing Club president John McLeod says abandoned shopping trolleys are the bane of the city’s waterways. Submerged and trapped in sediment, he believes the forsaken carts put his rowers at risk. Club members are now taking a proactive approach to managing trolleys, with rowers immediately contacting the supermarket’s collection firms if they see them on the streets in Carrington or Wickham. They’re hoping the fast action will keep them out of Throsby Creek. “We see them in the creek from time-to-time and unless the tide is low you can’t see them and they damage the boats,” he said. “If they’ve been there a long time who knows how much rust is covering them and my rowers are then at greater risk if they fall on them. “We’ve reported them, we’ve retrieved some of them. “But something needs to be done to stop the trolleys from leaving the shopping precinct in the first place.” Mr McLeod says alerting the trolleys’ owners is the first step to getting something done about them.

“If everybody reported them, the owners would hopefully do something about it,” he said. The Carrington-based rowing club and its 100 members are just one of the groups affected by the city’s abandoned trolley problem, according to Newcastle Deputy Lord Mayor Declan Clausen. Councillor Clausen has been advocating for the removal of the city’s abandoned trolleys for months, after local Newcastle residents’ groups urged the council to get involved. A motion to address the city’s abandoned shopping trolleys was unanimously passed at a council meeting in late November. “I don’t have an exact number [of abandoned trolleys] but would say that it is in the many hundreds,” Cr Clausen said. “Just [a few] weeks ago, I supported a resident’s request to remove trolleys from a stormwater channel and, in response, a total of 22 trolleys were removed in just one section of creek.” Notifying shops has been another approach Cr Clausen has taken. “In terms of a broader update, I’ve also been in touch with Trolley Tracker, which looks after trolleys

Newcastle Rowing Club is one of the city’s community groups that is fed up with the number of abandoned shopping trolleys littering the city’s waterways.

for brands [like] Woolworths, Big W, Dan Murphy’s and Officeworks,” he said. “They noted the impact and have committed to following up and paying particular attention to trolley management across all their stores in the Newcastle area. Fingers crossed the above actions help reduce this issue.” Aside from inconvenience and potential danger, the removal of trolleys is costly as well. “Dumped shopping trolleys are costly for council to collect, especially when they find their way into our creeks and waterways,” Cr Clausen said. “The best way to manage trolleys is to keep them at shopping centres.” - Rebecca Riddle

Keep us in your pocket .com.au

24


Hopping into a positive perspective on pandemic Can you imagine what the pandemic might look like to a pair of rabbits? An emerging children’s author in Newcastle has published a book that explores just that. Former University of Newcastle student Meg Blackburn put together the story in a bid to inform children about the pandemic in a way they could understand. “I was inspired by the lockdown and my rabbits, Bessie and Bean,” Meg said. “I’m not really up to date with what happens, so I’m normally asking the question: ‘What on earth is going on?’ “Especially during COVID, and I was thinking children are probably thinking the same thing, along with other vulnerable people. “So, I wanted to create a book

which was to inform rather than alarm and make it fun and visually appealing, rather than the big scary things all over the news.” Titled The Spotty Socked Lops, the book begins as Bessie and Bean realise the world has come to a stop, so they set out on a mission to uncover why. The bunnies visit landmarks in Newcastle, including the foreshore and Newcastle Beach. Only these popular spots seem a little unusual – they no longer house large crowds, with not even a single soul to be found. By the end of the book, the ‘splendid team’ realise it would have been safer to stay at home and they call on readers to help make a positive impact during a year that has been a “wrecking ball of fear”.

Meg Blackburn reading her book to Bessie and Bean. Photo: Peter Stoop

Meg said she was very proud of the book. “All up it took about seven weeks to write and illustrate it,” she said. “It was for my end of year assignment, and [at the time] writing a book, especially a rhyming book, seemed impossible to me but it just all came [together] when I was in the kitchen.” She added that there were more stories to come. “The next one I am working on is Bessie and Bean meet the Queen –

OPEN FOR INSPECTION NOW Open 7 Days 10am - 4pm

Berry Park Village COUNTRY LIVING FOR OVER 55’S

I’m from England originally and my family would like to be included in a book,” she said. Apart from children’s books, Meg has also been working hard to create The Spotty Socked Lops merchandise, including socks, kids’ pyjamas, and t-shirts. Go to spottysockedlops.com for more information or to purchase the book. *Turn to page 36 for your chance to win a copy of the book. - Elizabeth Symington

How your retirement should look.

• Rural retirement estate with undisturbed country views • Perfect balance of location and convenience just 5kms from Morpeth • Brand new spacious 2 and 3 bedroom Villas • Offers maintenance free living, community and security

A 100 McFarlanes Road Berry Park NSW 2321 P 0472 526 291 E info@berryparkvillage.com.au W berryparkvillage.com.au

25


news Cleary at the top of his game Take a tip from nonagenarian Tom Cleary: you’re never too old to try anything new. The 94-year-old Toronto Croquet Club member is, arguably, one of the eldest “active” players in the state – and he wouldn’t have it any other way. In fact, he credits the sport for not only revitalising himself but helping him through an extremely tough period. “My wife [Iris] died eight years ago; we’d been married 65,” Cleary said. “So, I was totally devastated when she passed away. “To be honest, I couldn’t stop crying for about two years – I’d often break down at the shops or at home. “It was a terrible situation. “Then, one day, a lady said to me: ‘why don’t you give croquet a go?’

,500 card 2 $ us ift Bon aker g em Hom

“And, here I am; I’m now a regular.” The former Wangi Power Station employee, who spent four decades in the energy industry, admitted it was the best decision he had made in a long time. “When I got down here [at the Toronto club], the first person I saw was Kevin Davies, who I knew,” Cleary said. “That relaxed me straight away. “The people [here] are great; they’ve been utterly fantastic. “I received all the assistance in the world when I started, which was a blessing. “They’re excellent to be around – and I love the camaraderie. “We’re all there for each other.” As for croquet itself, Cleary admitted he was a “massive fan”. “It’s a very serious game, even though it’s played in a friendly,

Toronto Croquet Club member Tom Cleary is hitting them better than ever, even at the age of 94. Photo: Peter Stoop

relaxing environment,” he said. “There is a lot of thinking – it’s very strategic. “So, I love the challenge. “Plus, croquet makes me happy. “I’m down here every Monday, Wednesday and Friday morning. “And, I’d play on a weekend if it was on, too. It’s certainly given me a new lease on life.”

If you’re keen to pick up a mallet, email torontocroquetclub@ yahoo.com.au or find the club on Facebook. Other Hunter-based clubs can be found in Branxton, Cessnock, Macquarie City, Mt Sugarloaf, Nelson Bay, Newcastle National Park, and Maitland Croquet Club. - Rod Thompson

Independence with a helping hand Be part of a community at Jenny MacLeod Service Apartments Our fully refurbished serviced apartments are a great affordable alternative to aged care living. Specially designed for those who need that extra bit of support and security in day-to-day living, without having to compromise your independence. All apartments are ground level, with direct access to our 7 acres of secure green gardens right at your doorstep. We also offer 2-bedroom independent living units.

Hurry, spaces limited! Book a tour today, call us on 4951 6637 Assisted Living Serviced Apartments from $195,000 Independent Living Units from $305,000 *Offer valid until 30 June 2021

48 Victory Parade, Wallsend www.jennymacleod.com.au 26


sport Fernleigh Track’s new facility Design is underway on a new $200,000 amenities block near the end of the Fernleigh Track at Belmont. The facility, which will include an accessible toilet, two unisex toilets and bike racks, meets the demand of cyclists and pedestrians, who have long requested additional amenities at the southern end of the track. It is expected to open towards the end of 2021 and will feature vertical hardwood timber cladding to help it blend in with its bushland surrounds, as well as a polished concrete hand basin and roof water drainage that connects directly into a rain garden. Lake Macquarie City Council project manager Tess Dziwulski said a similar concept had been successfully implemented at Webb

Park in Redhead. “We want this to be more than just a functional amenities block – it’s designed to complement the surrounding landscape and demonstrate water-sensitive urban design principles that reflect the natural environment,� she said. New bike racks installed adjacent to the amenities block will ensure cyclists using the facility can leave their bikes unattended. The new amenities block will be funded as part of the Fernleigh Awabakal Shared Track project. It will see a new shared pathway from Belmont to Blacksmiths, taking in Belmont Lagoon and passing near Belmont Golf Club before running parallel to the Pacific Highway to Awabakal Avenue at Blacksmiths.

Mobility

BATHROOM RENOVATIONS CALL 0417 436 217

When a new resident arrives at a SummitCare home, our Registered Nurses sit with them and/or their nominated representative family members or carers to develop an Individual Care Plan. This document provides the care team with vital information to deliver person-centred care based on residents wishes and preferences that is then personalised to deliver the very best resident-centred care. It is regularly reviewed with the resident and/or their nominated representative to consider changed circumstances or wishes. As each care plan is individualised by residents their care plan focuses on meeting their specific care needs, capabilities and wishes, preferences, maximising functional ability and independence. SummitCare’s Corporate General Manager- Resident Engagement and Wellbeing – Sue Smith, says that residents’’ participation and partnering in care is encouraged at every stage of the Plan’s development as an important care pathway. collaborative approach. “While focusing on health care needs and goals is all-important, similarly, the resident’s physical, social, emotional, lifestyle, cultural and spiritual needs are all taken into account so that services and support can be designed personally to meet the residents’ wellbeing needs, preferences and goals. The Individual Care Plans give residents the opportunity to:

• Provide information about medications, health status and allergies. • Let staff know if you’re receiving any health and wellbeing services, such as who your current GP and dentist are. Make it known if you would like to continue using these services. • Discuss any allied health services that you’re receiving like physiotherapy, podiatry, occupational therapy or massage, or would like to receive. • Let the staff know about any traditions, customs, cultural practices or routines that you currently have in place. • Consider discussing the leisure and wellbeing activities that you would like to continue and integrating these into your lifestyle plans. The Leisure and Lifestyle staff will discuss the current ranges of leisure and wellbeing activities on offer at the home and activities that may be of interest to you, and certainly, find out the activities that are on offer at the facility. • Set health and wellbeing goals. “We ask questions about the person’s life, family and history, their memorable experiences and what their hopes are for the future,â€? says Sue. “The better we can get to know a new resident, the more we can tailor an Individual Care Plan that best suits their needs and wishes, so they can lead their best life in our care.â€?

Our senior friendly bathroom makeovers will upgrade your bathroom aesthetically and functionally. Let J & K MURPHY PLUMBING’S team of professionals make your home safe. www.jandkmurphyplumbing.com

7 Bent St, Wallsend NSW 2287 Phone (02) 4944 1500 E wallsend@summitcare.com.au W www.summitcare.com.au 27


Health feature

HOME CARE ASSISTANCE NEWCASTLE

IAN EMSLIE OPTOMETRIST Ian Emslie Optometrist is an independent family-owned business, providing quality eyecare to the local area for more than 35 years. Ian welcomes new and existing clients. A: Shop 22, Warners Bay Village, Warners Bay T: 4947 4577

If you or your ageing loved one is having trouble performing daily tasks due to old age, physical, or mental impairment, Home Care Assistance Newcastle can help. We believe that every person and family is unique and that the caring and support needs to be just as unique. We take the time to understand our clients preferences, wishes and dreams. We believe every senior should have access to one-on-one attention from a carer of their choice, customised care services, and control of their daily schedule for as long as possible. A: 43-45 Belford Street, Broadmeadow T: 4089 3000 W: homecareassistancenewcastle.com.au E: newcastle@homecareassistance.com.au

Our Life. Our Memories. OurLife. Life.Our OurMemories. Memories. Our

OURHOME. HOME. OUR We would like to wish our Clients and Carers a Safe Happy Christmas & New Year Live Well With Home Care Assistance Live Well With Home Care Assistance Live Well With Home Care Assistance Personalised care. Personalised care. Personalised care. Experienced, Experienced, Experienced, dependable and dependable and dependable and consistent carers consistent carers consistent carers

Specialised care Specialised care Specialised care management. management. management. Locally-owned and Locally-owned and Locally-owned and operated operated operated

Holistic approach. Holistic Holistic approach. Healthy mind, body Healthy Healthy mind, body and spirit and and spirit 3000 | HomeCareAssistanceNewcastle.com.au 02 4089 4089 HomeCareAssistanceNewcastle.com.au 02 02 4089 3000 | HomeCareAssistanceNewcastle.com.au 28


nw advertising feature

LOOK Wai Yoong Chin now taking appointments at Emslie Optical on Wednesday mornings and afternoons Now’s the time to book your next eye examination with Ian Emslie Optometrist • • • •

SMILES ON HUDSON

Serving the community for over 35 years Local and independent Comprehensive eye exams for the whole family Frames to suit all styles and budgets

Smiles On Hudson is your local denture clinic offering all aspects of new dentures, denture repairs and implant dentures offering the latest in technology. Call Maurie D'Andrea to arrange a free consultation and examination to discuss your smile or denture issues. T: 0432 194 603 A: 11 Hudson Street, Hamilton W: smilesonhudson.com.au

Ph 4947 4577

www.emslieoptical.com.au

Ian Emslie

NW01114-V2

Shop 22 Warners Bay Village Warners Bay

SMILES ON HUDSON AFTER HOURS AND WEEKEND EMERGENCY REPAIRS AND RELINES For all your Denture needs including Implant Retained Dentures. Emergency 7 Days a week Denture Repairs and recognised by all Health Funds and DVA. Ring to make an appointment for a FREE Examination and Consultation or email if you have any denture enquiries. Visit our website for more information smilesonhudson.com.au or if you have a denture concern or question please email smilesonhudson11@gmail.com.

MAURIE D’ANDREA

Dental Technician/Dental Prosthetist

0432 194 603

11 Hudson St, Hamilton After a well earned break Maurie D'Andrea is pleased to announce the opening of his Denture Clinic, Smiles On Hudson

FREE ONSITE PARKING

29


taste

Gingerbread layer cake Recipe courtesy of McKenzie’s Foods.

Coconut balls

Serves 10-12

3/4 cup McKenzie’s desiccated coconut

250g butter, diced and softened

395g can condensed milk

1 1/4 cups caster sugar

1 tsp McKenzie’s ground cinnamon

2/3 cup golden syrup 4 extra large eggs 2 3/4 cups plain flour 2 tsp McKenzie’s baking powder 1 tsp McKenzie’s bi-carb soda 2 tsp McKenzie’s ground ginger 1 tsp McKenzie’s mixed spice 1 1/3 cups warm milk Cinnamon cream 300ml thickened cream 200g mascarpone 1/4 cup icing sugar mixture, sifted 1 tsp McKenzie’s ground cinnamon

250g plain sweet biscuits

Extra McKenzie’s desiccated coconut, for rolling Rosemary sprigs, for decoration Pre-heat oven to 180°C (160°C fanforced). Grease and line the base and sides of 2 x 20cm cake pans. Place butter, sugar and golden syrup in the bowl of an electric mixer. Beat until pale and creamy. Add eggs one at a time until well incorporated. Fold in the flour, baking powder, bi-carb and spices, alternately with the milk, until the batter is smooth and well combined. Pour between the prepared pans and bake for 45-50 minutes until golden and an inserted skewer comes out clean. Allow to cool, before removing to a wire rack to cool completely. Once cooled, cut each cake in half, to form four layers. For the cream, beat cream with electric beaters until soft peaks form, add mascarpone, icing sugar and cinnamon, mixing until well combined and mixture has thickened. Refrigerate until required. For the balls, place biscuits in a food processor, pulsing until fine crumbs. Remove to a mixing bowl and stir in the coconut, condensed milk and cinnamon. Mix until well combined. Roll tablespoons of mixture into balls and toss in extra coconut.

McDelivery

30

For assembly, place one layer of cake onto a serving plate, spread with 1/4 of the cinnamon cream, top with another layer of cake, continuing until all layers are stacked, finishing the top with a more decorative swirl of cinnamon cream. Arrange rosemary sprigs upside down into cake and decorate with cinnamon balls. Sprinkle rosemary with extra icing sugar. Serve.


time out

Cinemas owners eye off big Boxing Day Hunter cinemas are counting on Boxing Day to reignite the industry following a tough year. While most complexes in the region re-opened their doors in July, after nearly a four-month shutdown, guests have been slow to return to watch their favourite actors and actresses on the big screen. But, with touted blockbusters such as Wonder Woman: 1984 and The Croods: A New Age slated for release on 26 December, the future of cinema is looking bright once again. “Traditionally, it’s our busiest period,” Hoyts Charlestown manager Steve Cooper said. “And, we’re hoping that’s the case later this month. I’m confident having content like Wonder Woman: 1984 and The Croods: A New Age will see people back at cinemas across Australia in stronger numbers.”

Both [original] movies grossed more than $1.4 billion (USD) combined at the box office – and the industry is expecting the sequels to do just as well. “They should kick-start a new run of hits,” Mr Cooper said. “In 2021, there is plenty of product ready to go with the likes of Fast9, Peter Rabbit 2, Black Widow, A Time To Die, Top Gun: Maverick, Ryan Reynolds’ latest Free Guy, Morbius, Boss Baby 2, The King’s Man and Ghostbusters: Afterlife. “To be honest, 2020 has been a year of survival. “The theatre industry’s been especially hard hit by coronavirus. “However, we’ve seen some sessions sold out at COVID-19 capacity, which was pleasing. “Films like Tenet, Trolls World Tour, Unhinged and Rams have done

Hoyts Charlestown manager Steve Cooper and Lauren Gallagher. Photo: Rod Thompson

well and we continue to witness positive results as Australians return to their weekly haunt. “While our regulars are here, we’re eager for the content-driven crowds to come back, too.” Mr Cooper admitted the enforced coronavirus break had allowed Hoyts to focus its attention on its patrons’ wellbeing. “We’re placing a huge emphasis on safe COVID-19 practices,” he said. “It’s important to make people feel

comfortable [coming here]. “So, we need to hold ourselves to a higher standard. We’ve actually tweaked our protocols at least 35 times to stay in line with the very latest government legislature. “Plus, every team member has been put through COVID-19 training, as encouraged by NSW Health. “The industry might have been hit hard, however there are exciting times ahead.” - Rod Thompson

More Value - More Lanes - More Arcade Games - More Pool Tables

Great Value Holiday Fun Parties

Raymond Terrace

StrikeZone www.terracetenpin.com.au

Our new function rooms are perfect for meetings, Xmas parties, team building. We will design a package to suit your budget.

$5 per Game Happy Hour 9am-10ameachdayduringtheholidays. Includesshoehire.

Two Game Super Saver 2kidsgames -�12.95includesshoehire 2adult games-�13.95includesshoehire.

Two Game Meal Deal 2games, Hot DogorChips, Canof Drink �16.95includesshoehire.

Kids’ Cosmic Bowling Party Last Sunday of the month

1 LeisureWay, RaymondTerrace

All theycanbowl 3-5pm Noveltyprizestobewon Just �10eachfor2hours

Ph0249877544

FridayandSaturdaynightsyouandyour friendscanbowl asmanygamesasyou likebetween7.30pmand10.30pmforjust 31


time out

What’s on over the holidays Do you need some inspiration for Newcastle Weekly journalist

LEARN TO PADDLEBOARD, PLAY DISK GOLF, OR FLY A KITE IN LAKE MACQUARIE: Lake Macquarie

Elizabeth Symington has put

City Council is hosting a number of

together a list that could be perfect

activities over the school holidays to

things to do this holiday break?

for you.

keep the whole family entertained.

MEET SOME ANIMALS AT HUNTER

dog training sessions and stand-up

VALLEY ZOO: Hunter Valley Zoo

paddleboarding, there is something

is a great spot to take the kids for

for everyone. Go to lakemac.com.

DIVE INTO A MOVIE AT MAITLAND:

letterbox to send letters to the fairies,

au/For-residents/Summer-Activity-

Head to East Maitland Aquatic

statues, picnic tables and more. You’ll

Guide for the full list of events.

Centre this summer for three Dive

find this hidden gem on Australia

in Cinema experiences hosted by

Road at Broadmeadow.

From film nights and art activities to

an animal adventure. The zoo, located in Cessnock, has an array of animals and animal encounters

Sandboarding is a high adrenaline activity that families are sure to love.

on offer – they even welcomed two

TAKE IN THE SIGHTS AT HUNTER VALLEY GARDENS: Enjoy a day

new giraffes this year. Meerkats,

out with your family at the Hunter

lions, cheetahs, zebras, monkeys and

Valley Gardens. The gardens offer

alligators are just a few of the other

a place to appreciate nature while

animals who call the place home. Go

also providing several fun activities.

to huntervalleyzoo.com.au for more

Try your hand at aqua golf, visit the

information or to book tickets.

storybook garden or enjoy some

GO FOR A HIKE: If you are looking

of the dunes in an adventure filled

retail therapy at the shopping village.

to get a little bit more active over

way by sandboarding? A number

Go to huntervalleygardens.com.au

your summer break, our region has

of organisations provide the

for more information.

several scenic hikes on offer. Venture

opportunity to sandboard, including

to Port Stephens to hike Mount

Sand Dune Safaris and Port Stephens

Tomaree, take a drive to the Hunter

4WD Tours.

COOL OFF AT THE BEACH OR BATHS: Newcastle and Lake Macquarie have some incredible beaches and ocean baths on their doorstep, why not spend a day by the water? You could build sandcastles,

2021. The films will be water-related and water games – a free swim and volleyball will be on offer before the films start. Go to mymaitland.com.au/ event/dive-in-cinema/ for more.

Valley to stop in at Mount Wingen (Burning Mountain) or take in the ocean views at Glenrock Reserve or Wallarah National Park.

GO SANDBOARDING AT ANNA BAY: Anna Bay is home to the largest coastal sand mass in NSW, complete with dunes that provide the chance to participate in several activities. Why not hit the slopes

PAY THE HUNTER WETLANDS A VISIT: The Hunter Wetlands Centre in Shortland is a perfect spot for anyone who loves nature. Take a walk or ride your bike around the site and meet

of the beaches in the area even have

VISIT THE FAIRY GARDEN AT BROADMEADOW: A touch of magic

some extra spaces to explore like the

lies in Newcastle at the Fairy Garden

team at the wetlands also offers tours

caves at Caves Beach in Swansea or

in Broadmeadow. Built in the 1970s

and several other activities. Go to

the shark tower at Redhead Beach.

by Merv Moyle, the garden features a

wetlands.org.au for more.

collects shells, or go for a swim. Some

The meerkats at Hunter Valley Zoo. Photo: Peter Stoop

Maitland City Council in January

some of the birds and reptiles. The

WINDALE GATESHEAD BOWLING CLUB PH: 4965 -7888 Enquire about your Christmas Function – NO ROOM HIRE FEE

Ham & Pork raffles

FREE LIVE ENTERTAINMENT Friday 18th December from 7pm

BINGO

Bingo, every Monday morning from 10.30am.

Angie – (Soloist) 2 CHANCES TO WIN!

Every week until Christmas! Friday 6pm & Sunday 1pm

Live in the Lounge

Wishing you all a Merry Christmas and a safe and Happy New Year! 32


Kids rule feature

Open Every Day

& footgolf Open Every Day Mention the Newcastle Weekly Magazine for a 10% discount

& footgolf

BERESFIELD GOLF CLUB Mention the

With a relaxing 11-hole golf course, the only FootGolf course in the Newcastle Weekly Magazine for a Hunter and a new 18-hole Mini Golf. Beresfi eld Golf Course provides 10% discount a fabulously fun day out for family and friends with something for everyone! At Beresfi eld Golf you can enjoy great undercover outdoor areas and a BBQ* – making it the perfect and affordable destination for your next kids party, social group or work party. *Hire charges apply. We open for play of mini golf and footgolf from 9am (12noon on Saturdays for FootGolf).

NSW SEGWAY TOURS With hundreds of guided Segway tours around the world, they are fast becoming the best way to see the sights and the most fun! Suitable for most fi tness levels and ages from 11 to 92 (our oldest participant so far), you will become at ease within 60 seconds. So, if you are looking for a unique Hunter Valley backcountry family experience, visit nswsegway. com.au now!

A: 260 Anderson Drive, Beresfi eld T: 4966 4665 W: beresfi eldgolf.com.au

T: 0448 866 048 W: nswsegway.com.au

MENTION E NEWCASTL Y L K WEE FOR A 10% DISCOUNT

NSW SEGWAY TOURS Don’t tiptoe through the school holidays!

& Footgolf

Explore the amazing Hunter Valley back country on your very own off road Segway! The 5.5km guided adventure incorporates a famous ‘Shiraz’ vineyard, bush trails from a 1800’s stock route, creek crossings, a bottling company and all within view of the Broken Back ranges. If you are looking for a fantastic family experience, this is the one!

LOCATED 260 Anderson Drive, Beresfield

WHAT ARE YOU WAITING FOR? BOOK NOW! (minimum age 11yrs)

NW4079

0448 866 048 | www.nswsegway.com.au

OPEN for mini golf and footgolf from 9am (12noon on Saturday and Sunday for FootGolf). PH 4966 4665 www.beresfieldgolf.com.au 33


nw advertising feature

HIRE, KIDS PARTIES, YUMMY COFFEE & DROP AND SHOP, GROUP BOOKINGS, MITED PLAYTIME, ADULTS ARE FREE

day - Saturday 9:30-5:00 Sunday 10:00-4:00

ublic

PRIVATE HIRE, KIDS PARTIES, YUMMY Holidays please seeDROP website COFFEE & CAFE, AND SHOP, GROUP BOOKINGS, UNLIMITED PLAYTIME, ADULTS ARE FREE

www.kidsworldplay.com.au

STOCKLAND GREEN HILLS (BESIDE FOOD COURT)

EAST MAITLAND, 2323 Phone: 02 4032 0712

www.kidsworldplay.com.au 34

KIDS WORLD PLAYLAND & CAFÉ Kids World Playland & Cafe is the best place for children aged 0-11 years. Grab your socks and come down to play today. Kids World has awesome multi-level indoor climbing structures, tunnels, trampolines, cannonball battle zone, a huge inflatable slide and even a special dedicated under 5s area for little ones to explore safely. Parents can relax, grab a coffee or a yummy bite to eat from the delicious on site cafe. There’s healthy snacks like wraps, salads and burgers as well as all the kids favourites. T: 4032 0712 A: Shop MM202, Stockland Green Hills W: kidsworldplay.com.au


Plants will bake as you bask in the sun Understandably, Christmas can be the garden’s most neglected time of year – that is if your garden is being deserted for a long summer break. While you are away basking in the sun, your plants will most likely be baking. This week’s rain can’t last for too long, so prepare your garden to survive the hot weather. Firstly, apply Saturaid or Wettasoil around newly planted garden beds, then add a thick layer of sugar cane mulch, which will help hold moisture if it does rain. It helps to enlist help from neighbours or relatives to give the lawns and gardens a deep water every three days. I often find holidaymakers come back to their lawn decimated by army grub – it may help to apply a product for this pest before leaving.

in the garden

home

IN THE GARDEN JUDY SHARPE

To those gardeners staying at home, summer pests will be out with a vengeance, the worst of these being mealy bug which presents as sticky cotton wool which can be hard to beat. It will be necessary to spray with Malathon and White Oil, repeated in 10 days’ time. If you purchased a living Christmas tree, just another reminder that they will need a water once a week, hopefully before you decorated it, and then

placed it in a deep saucer. After Christmas, don’t whip off the decorations and plunge it straight out in full sun. The secret is to gently hose it down, fertilise with a soluble fertiliser, then give it shade, gradually easing it out into morning sun until summer is over. Wishing you all a happy and healthy Christmas – look for the first edition in the New Year when I will begin the yearly gardening calendar.

Come home to comfort

THIS WEEK • Keep hydrangeas mulched with peat moss and water daily. • Dig around annuals and fertilise with Flourish to encourage growth and flowers for Christmas. • Golden Durantas can be given a hard prune to keep them tidy for a couple of weeks. • Remember to water bonsai daily.

40

YEARS

Domestic and Commercial Air Conditioning

Sales, Services, Installation & Maintenance Newcastle, Central Coast, Hunter Valley & Port Stephens

Ph: 02 4987 6900 W: Atackair.com.au 35


home The Spotty Socked Lops book

We are closed from midday Dec 23, reopening Jan 4

See us for a free measure and quote or contact the number below 02 4954 7822 Unit 3/68 Munibung Road, Cardiff, NSW, 2285

www.newcastleshedsnmore.com.au

Garages Commercial Buildings Farm Sheds Workshops COLA Buildings Studios Carports Granny Flats Patios

Enter to WIN NW2626-V2

Big or small, our range of sheds are almost limitless.

Former University of Newcastle student Meg Blackburn has created The Spotty Socked Lops book in a bid to inform children about the COVID-19 pandemic in a way they can understand. The story begins as rabbits Bessie and Bean realise the world has come to a stop, so they set out on a mission to uncover why. The bunnies visit different landmarks in Newcastle, including the foreshore and Newcastle Beach. Only these popular spots seem a little unusual – they no longer house large crowds, with not even a single soul to be found. By the end of the book, the ‘splendid team’ realise it would have been safer to stay at home and they call on readers to help make a positive impact during a year that has been a “wrecking ball of fear”.

One lucky Newcastle Weekly reader will win a copy of The Spotty Socked Lops. To enter, visit newcastleweekly.com.au and click on the ‘Entertainment’ tab to ‘Competitions’, find this competition and follow the entry instructions. Entries close 9am Monday 11 January 2020 and winners drawn same day. One entry per person. Entrants must be aged 18+.

Now in le t Newcas

Bright Home

Cool Home

20YR

MAXBREEZE

LIMITED WARRANTY

SOLARBRIGHT SKYLIGHTS • Australian designed and built • Triple Lens Diffuser reduces harmful UV Rays • Industry Leading Warranty • Energy Rated Skylight

NW2111-V7

• Unique Raycatcher® Dome

36

For a free onsite quote:

• Reduces heat & moisture build up • Pays for itself • Works day & night (With optional battery pack)

• Latest technology • Australian made, designed & owned

® Using the sun to keep your home cool

HOW IT WORKS Elevated Temperatures caused by solar heat in roof cavity

temperature up to 70°C

MaxBreeze® constantly changes roof cavity air to avoid heat buildup and to remove humidity from your roof

cooler by up to 40°C

build up of heat radiating into living space

living space is much cooler

BEFORE MAXBREEZE

AFTER MAXBREEZE

SOLARBRIGHT Newcastle & Hunter Valley

0412 861 162 www.solarbrightskylightsnewcastle.com.au


Real Estate

property of the week

Eleebana 33 Paroo Avenue A captivating panorama that stretches northerly across picturesque Lake Macquarie, the largest saltwater lake in the Southern Hemisphere. Capturing a breathtaking ever-changing backdrop to the grand scale interiors of this master-built residence and occupying an absolute waterfront setting with a private jetty surrounded by deep waters. This four-bedroom home is wrapped in windows with two lake-facing alfresco patios and dazzling views from all living areas. Spread across two levels and delivering a sense of understated luxury

4

3

4

throughout, this retreat is set amid manicured grounds on the exclusive Eleebana peninsula of Rocky Point. Featuring four bedrooms, three bathrooms and two open living zones with the ground floor perfectly setup for self-contained living, it's a short drive to excellent schools, trendy cafes, boutiques, daily essentials and services. Price Contact Agent Agent Tess Fearon Mob 0422 584 277 Altitude Real Estate Ph 02 4903 8228

219/1-3 Violet Town Road, Mount Hutton 1

Independent or Assisted Living Apartment For sale

• Private balcony • Kitchenette with refrigerator • Reverse cycle air conditioner, ceiling fan • Large bathroom with safety rails Price Viewing Website Contact

DREAMS DO COME TRUE Live life in Nelson Bay. Holiday all year round. Torrens title townhouse. 4bd. Open plan. Entertaining is a breeze inside and out. Pool, tennis courts, great parking, A security conscience environment.

$125,000 By Appointment http://oneagency.com.au/ listing?sales_listing_id=55862 Annette Pinkerton 0418 447 856

Invest today in your future. Call Denise 0419 294 180 Price $649,000

PINKERTON PROPERTIES

0419 294 180 | denise@denisesharpsales.com www.denisesharp.com.au | www.allhomes.com.au

NW0050

DENISE SHARP NW3681

1 |

37


Belmont North, 100 Wommara Avenue Modern Elegance with Easy Beach Access 3 BED | 1 BATH | 1 GARAGE

Lovely modern updates have injected a sense of light, life and joy into this weatherboard beauty. Resting on a manicured parcel in a prized lifestyle pocket, inspired interiors honour the homes’ heritage by uniting traditional appeal with modern inclusions. - Bright white kitchen, neat family bathroom, oorboards - Elevated & covered entertainers deck - Garage with loft space

Katie Martin M 0410 517 866 P 4903 8228 For Sale $580,000-$640,000 View Saturday 19th December 10:00am - 10:30am

NW3239-V2

altituderealestate.com.au


Wangi Wangi, Units 89, 93, 95/11 Dobell Drive Embrace The Lakeside Retirement You Deserve 2 BED | 2 BATH | 1 GARAGE

The epitome of lakeside living, these three villas combine resort-style facilities and glittering water views of Lake Macquarie. Offering an idyllic retreat of uncompromising quality and awless interiors in the acclaimed Wangi Shores complex. - 3 x 2-bedroom, 2-bathroom + study luxury villas - Open plan living with balcony - Access to high-end amenities, pool, lake + security

David Westerman M 0428 482 767 P 4903 8228 For Sale Contact Agent View Saturday 19th December 10:00am - 10:30am

NW3239-V2

altituderealestate.com.au

Bronwyn Ireland M 0413 485 282 P 4903 8228


Working with you. Because real estate is not all about houses, it’s about people.

Tess Fearon 0422 584 277 Experience the Difference

altituderealestate.com.au


Lochinvar

Telarah, 16 South Street

2,681m2, 20-meter frontage

3 bed | 1 bath | 2 car

Large allotment with Shed and stable

For Sale $295,000

- In the heart of Lochinvar this block is ready to build on now - 2,681m2, 20-meter frontage - Three phase power and water connected - A large shed with amble storage space - Backs on to Lochinvar Creek - Great spots for a large family home room for a pool and the shed is perfect for storing a boat, caravan or any boy’s toys - Pub and local shops a mere walk away

Colin Campbell 0448 941 714

Proudly Richardson&Wrench Maitland | 4933 0770

randw.com.au

Gilleston Heights, “Oakwood Village” 2 bed | 1 bath | 1 car Two-bedroom home Good size lounge & combined dining Large kitchen Split system air conditioning Front veranda with shade cloth to help with the heat and provides privacy - Carport with garden shed - Located in the popular over 55’s village Minutes away from Maitland -

For Sale $155,000 Colin Campbell 0448 941 714

Proudly Richardson&Wrench Maitland | 4933 0770

randw.com.au

A great first home, first time ever listed Three bedrooms Lounge with separate dinning Near new air conditioning system throughout - Solar hot water - Fully enclosed grounds with garaging, BBQ area and veggie gardens - Walk to Telarah shops within two minutes

-

Open for Inspection Saturday 19 December 12.00noon till 12.30pm

For Sale $410,000 Colin Campbell 0448 941 714

Proudly Richardson&Wrench Maitland | 4933 0770

randw.com.au

Don’t miss your chance to come & see wonderful Christmas lights and Santa. 4 John Street, Morpeth | Sunday 20 December 2020 7.30pm to 9pm From Col Campbell of Richardson & Wrench Maitland we wish you all a very Merry Christmas & a prosperous New Year. Our office will be closed from midday 23rd of December and opening the 4th of January

NWXXXXX

Call Col Campbell on 4934 0770 or 0448 941 714 for enquires.

Merry Christmas and happy new year.


puzzles

play unlimited puzzles online

1.

What title was Margaret Thatcher given in 1992?

1 3 6

2.

What cone-shaped tube connects the nose and mouth with the voice box and oesophagus?

3.

Lithuania, Estonia and which other country gained independence from the USSR in September 1991?

4 6 7 8 2 3 5 7 3 8 4 4 6 1 9 5 8 7 1 9 3

4.

Name the satirical 2007 novel by Tom Perrotta.

5.

What two places does the River Styx form a boundary between in Greek mythology?

6.

Who in 1604 wrote one of the earliest anti-tobacco publications, A Counterblaste to Tobacco?

7.

Which country is the world’s largest producer of nutmeg?

8.

In golf, a condor, or triple-eagle, is how many strokes under par?

9.

Painter Alfons Mucha was an exponent of which turn-of-the20th century art movement?

DIFFIcuLTy RATINg 

Enquire today by calling our friendly team on 4991 5556.

6 5 2 8 3 1 4 9 7

The iconic St. Patricks of Nulkaba Chapel, located on the corner of Kerlew Street and Wine Country Drive, is now available for services.

9 4 1 5 7 6 8 3 2

A Unique 1892 Sandstone Chapel

3 8 7 2 9 4 6 1 5

Puzzles and pagination © Pagemasters | pagemasters.com

2 3 8 9 6 5 1 7 4

To solve a Sudoku puzzle, every number from 1 to 9 must appear in: each of the nine vertical columns, each of the nine horizontal rows and each of the nine 3 x 3 boxes. Remember no number can occur more than once in any row, column or box.

No. 1390

5 6 4 1 8 7 9 2 3

super sudoku

No. 1389

1 7 9 4 2 3 5 6 8

DIFFIcuLTy RATINg 

DOWN 1 Act of stealing other’s work (10) 2 Narrow-minded (9) 4 Pleasure (9) 5 Doubly (5) 6 gulch (6) 7 Sepals of a flower (5) 8 Vein of metal (4) 9 A Japanese religion (6) 14 Literary assistant who copies manuscripts, etc (10) 16 us (9) 18 Relative position (9) 21 The best at (6) 22 Beachgoer’s two-piece (6) 24 Father’s brother (5) 25 ultimate (5) 26 Inserts (4)

solutions

4 1 3 6 5 2 7 8 9

2 7

ACROSS 1 Baby dog (colloq) (3) 3 Linguistic (10) 10 Zeppelin (7) 11 Bedbound (7) 12 Stimulus (9) 13 That following (4) 15 African horned animal (10) 17 Agricultural land (4) 19 Old sailor (coll) (4) 20 Taking over leadership (10) 23 german automobile manufacturer (4) 25 Work independently (9) 27 Speech (7) 28 Ships (7) 29 Expert (10) 30 Idiot boxes (3)

No. 3733

8 2 6 7 4 9 3 5 1

8

crossword

1812

7 9 5 3 1 8 2 4 6

3

8

7 6 4 2 5 9 1 8 3

2 6 9

1 3 5 8 6 4 7 2 9

No. 1390

and the Ugly?

8 9 2 7 3 1 6 4 5

1 9

10. Who directed The Good, the Bad,

5 1 9 6 7 2 4 3 8

5 2 2 5 9

8 4

4 8

5

6 7 3 4 9 8 2 5 1

6

3 9

4 2 8 5 1 3 9 7 6

5

9 5 1 3 2 7 8 6 4

7 8

2 8 6 1 4 5 3 9 7

No. 1389

3 4 7 9 8 6 5 1 2

1

1 8

6 7

Brain busters: 1. Baroness 2. Pharynx 3. Latvia 4. The Abstinence Teacher 5. Earth and the underworld (Hades) 6. King James I of England 7. Indonesia 8. Four 9. Art Nouveau 10. Sergio Leone

3 2 4

42

brain busters

newcastleweekly.com.au/puzzles


17 – 23 december 2020 WITH FRANCIS BEVAN www.francisbevan.com

For personal readings, call Francis Bevan & The Inner Circle Team of psychics and mediums 1300 882 136. $5.50 per minute (higher pay-phone or mobile)..Credit cards welcome.

celebrity birthday ANNIE MURPHY 19 December 1986 Mars and the sign of Aries will be governing Annie’s affairs during the year ahead, making her extremely active and productive. However, she will need to learn to be more patient and tolerant when people and events do not move as quickly as she would like them to. As a result, she may react too strongly, creating disharmony in her personal life and workplace. She needs to avoid being impulsive or reckless, as it is the slower, steadier approach that achieves greater results this year.

Getty

in the stars ARIES 21 MAR – 20 APR

CANCER 22 JUNE – 22 JULY

LIBRA 24 SEPT – 23 OCT

CAPRICORN 22 DEC – 20 JAN

Neptune indicates people will be somewhat absent minded and changeable; it might be wise to double check any arrangements you may have with them. Do not become insecure if they want to cancel, try to accept their decision with grace rather than taking it personally.

Neptune advises you not to take anything for granted; even your long-made plans can suddenly become confused and vague. Stick to what you can do with your eyes closed and plan your adventurous moves for a better day. Problems are likely with people from overseas.

Neptune indicates that someone at work may not be totally honest and it is important that you be protective of your own interests. Also, your health may suffer from a tendency to give into excess when it comes to food and drink, perhaps paired with insufficient sleep.

Neptune indicates you should take care when travelling from place to place; methods of transport could let you down and minor prangs are not altogether out of the question. An older person may be awkward, however you need to watch what you say, as there is no need for sarcasm.

TAURUS 21 APR – 21 MAY

LEO 23 JULY – 23 AUG

SCORPIO 24 OCT – 22 NOV

AQUARIUS 21 JAN – 19 FEB

Although family and friends mean well, circumstances may prevent them from fulfilling their obligations. It’s time to stand on your own two feet and it might be wise to take what others say with a grain of salt, especially if it seems just a little too good to be true.

Neptune indicates that you will be checking the financial situation of people you are dependent on, whether this be your partner or flatmate. Insecurities seem rife; you may have reason to doubt that others can meet their end of expenses but it’s best to quietly check with them first.

Neptune indicates that problems are likely romantically and to do with children; don’t let little things undermine your relationships. If you and your partner disagree about the best way to handle a situation where a young person is concerned, try to talk it through calmly and sensibly.

Neptune is creating confusion on the money front; ensure you can cover your expenses and, if not, don’t build up more debt than you can handle. You are best to opt for inexpensive entertainments; after all, it’s the company you keep not how much money you spend that counts!

GEMINI 22 MAY – 21 JUNE

VIRGO 24 AUG – 23 SEPT

SAGITTARIUS 23 NOV – 21 DEC

PISCES 20 FEB – 20 MAR

Neptune indicates that confusion is likely at work as nobody seems to be able to give you straightforward answers to simple questions. It may be difficult to work out what the situation is. However, if you really think it’s time to extend your horizons, let nothing stand in your way.

Simple pleasures could include a quiet meal with somebody you care about or an impromptu phone call to some of your closest friends. Neptune indicates a need to take care on the romantic front as not everything is what it seems. You need to be careful of deceiving yourself.

Neptune indicates confusion is likely at home and you need to be careful of misunderstandings and odd little happenings which set you back in terms of time and wasted energy. Do your best to take these in your stride and do not magnify small irritants into major dramas.

The Sun is in the most ambitious part of your chart. While you may feel inclined to neglect the more personal side of life, there are sure to be some loud protests should this be the case. If you’re seeking work, this is the time to step up your efforts.

7 10 IN

POP. LOCK. STOP.

CARS ARE STOLEN WITH THEIR OWN KEYS. carsafe.com.au

43


Trades & Services Guide INDEX

ANTENNAS

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

44 44 44 44 44 44 44 45 45 45 45 45 45 45 45 45 45 46 46 46 46 46 46

To get your business listed

HUNTER VALLEY

ANTENNA SERVICE • • • • •

Digital Antenna Installations & Repairs Poor Reception Area Specialist Digital TV Fault Detection External Outlets All Work Guaranteed

Free Quotes • 30 years experience • pensioner discounts • all areas

Call ALAN WRIGHT 0412 782 202 huntervalleyantennaservice.com.au

AWNINGS

NBB Nathan Brown Building • BATHROOM RENOVATIONS • Commercial or Residential • Renovations & Extensions • Fully Licenced and Insured • Decks and Pergolas • Personal service & reliability

Call Nathan today for an obligation free quote nathan@nathanbrownbuilding.com.au

0422 622 264 Lic no. 202694C

HUNTER BUILDING AND BATHROOMS RENOVATIONS • Full bathroom renovation from start to finish • Small renovations, decks and patios Licence No: 167510c

• Plans to Council • Gable Carports • Awnings • Screen Enclosures • Glass Rooms • Decks • Deal directly with the Builder/Owner Lic No. 162879c

w

FREE QUOTES PLEASE CALL TROY 0414997639 EMAIL TROYSBATHROOMS@HOTMAIL.COM BRICKLAYERS

AV BROWN BRICKLAYING

Phone Matt: 4971 6762 0414 941 922

BARBERS

FREE QUOTES!

Retaining Walls • Fences • New Homes

PHONE ADAM 0414 311 720

Call Julie on 0413 017 353 or email Appointment based barber studio

Make your booking now at BARBERCRUZ.COM barber_cruz_

PH: 0422 903 435

REFRIGERATION & AIR CONDITIONING

Servicing Newcastle and Lake Mac region

To get your business listed

FREE QUOTE

NW0273

ABN 27697651570 Artick:AU46521

Call 0409 854 388 44

D + J MILLER CONSTRUCTIONS

w

Air conditioning: • Supply • Installation • Servicing

5/5 May Street Mayfield

call 0413 017 353

BUILDERS

*NEW HOMES extensions renovations *Maintenance *all aspects of building Lic 297378C

AIR CONDITIONING SERVICES

NW0085-V2

Lic 236513C

Julie.h@newcastleweekly.com.au

GET YOUR HOME SUMMER READY

NW0467

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

NW0698

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

No job too big or small! FREE quotes! Honest + reliable service!

Phone Daryl 0400 117 867 OR 4920 7526

Book your advert on 0413 017 353

NW0013

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

NW0534

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

BATHROOM RENOVATIONS

NW0997

Air Conditioning . . . . . Antennas . . . . . . . . . . Awnings . . . . . . . . . . Barbers . . . . . . . . . . . Bathroom Renovations . Bricklayers . . . . . . . . . Builders. . . . . . . . . . . Collectables . . . . . . . . Concreting . . . . . . . . . Decking. . . . . . . . . . . Doors . . . . . . . . . . . . Electrical . . . . . . . . . . Guttering. . . . . . . . . . Gyprocking . . . . . . . . Home Maintenance . . . Painting . . . . . . . . . . Plumbing. . . . . . . . . . Removalists . . . . . . . . Roofing . . . . . . . . . . . Rubbish Removals . . . . Shade Sails. . . . . . . . . Tiling . . . . . . . . . . . . Tree Services . . . . . . .

Contact 0413 017 353 E Julie.h@newcastleweekly.com.au


Contact 0413 017 353 E Julie.h@newcastleweekly.com.au

Trades & Services Guide COLLECTABLES

ELECTRICAL

PAINTING

Highly Decorated Painting Services

Over 30 years experience No job to small Free no obligation quote

Prompt • Pristine • Professional

FREE QUOTES

Interior + exterior painting + decorating

“Reliable & On-Time”

CALL Robert 0449 019 166 Nathan 0431 754 132

Penny Lane Market Place

Email: HighlyDecorated@yahoo.com Website: highlydecoratedpainting.com

Call Danny on 0401 068 616 Or Suzanne on 0401 656 145

CONCRETING

GUTTERING

PRO-CONCRETING

CARDIFF GUTTERING SPECIALIST

• Repairs or renewal • Leaf & Bird Proofing • Gutter Cleaning • Stormwater drainage

Over 35 Years Painting Experience

• Roof replacements • Leak repairs • No job too small • Free quotes - pensioner rates

0402 923 984 OR 4955 4677 Lic No: 18545C

Call Terry 4954 0309 or 0414 540 309

MG PLASTERING

Plumber • Drainer • Gasfitter Water saver specialists • Taps • Toilets

PHONE MICK 0419 977 039 Lic 251316c

Call 1300 162 867 for a free sample

New Work Renovations Pre Paint Repairs Small jobs

Call Bill 0401 624 029

Pensioner discounts Hot Water Systems | Gas and Electric LIC NO. 77284C

ALL WORK GUARANTEED • FREE QUOTES • ALL AREAS

DOORS

Cherry Plumbing

HOME MAINTENANCE

Big or small, we do it all!

Call Alan

0415 333 883 Newcastle

24 Hour Service • Blocked Drains • Hot Water Systems • Water Jetter • Drain Camera • Maintenance • Renovations • Diagnostic Expert Licence No L13318

CARDIFF

PLUMBING

PLUMBING GAS GUTTERING UNBLOCK SEWERS/STORM WATER DRAINS ALL TYPES OF HOT WATER SYSTEMS REPLACED

Lic L10548

• Australian owned - backed by 30 year warranty

GYPROCKING

ALL AREAS Ph/Fax: 4958 1658 Pensioner discounts Lic No. L3569 No job too big or small

Phone Terry Slupik - All areas

4954 0309 • 0414 540 309 Sliding Door, Window & Wardrobe Repairs Sliding Door, Window & Wardrobe Repairs

02 4023 7547 02 4023 7547

www.justsliders.com.au www.justsliders.com.au

NW0132

Patch-up specialists.

Mob: 0418 686 472

NW0341

– NO JOB TOO SMALL –

• • • •

Dave Knight

NW0063

Qualified in all aspects of

GYPROCK AND PLASTERING

• No Repeating Patterns - uniquely stunning and eco friendly - available in 3 colours

PLUMBING

Dave Knights Plumbing Services

THE WORLD’S MOST ADVANCED DECK

• Carbonised Double Protective ASA Coating unmatched durability and maintenance free

Keith Minton

GYPROCKING

DECKING BriteDeck NextGen Titanium

• Quality Work • Pensioner Discounts • Dulux Paint Specialist • Low Rates

NW1100

proconcrete@hotmail.com

Lic L10548

Lic No: 132271C

0410 312 247

NW0985

No job too big or too small - Service & quality guaranteed - Free Quotes 44 years experience - Servicing Lake Macquarie & Newcastle areas

ABN 55757066216 Work up to $5000

PAINTER HANDYman

NW0062

D R I V E W AY S P E C I A L I S T - A L L A S P E C T S O F C O N C R E T I N G • STAMPED • STENCILLED • COLOURED • PLAIN EXPOSED AGG • SLABS • PATIOS • POOL SURROUNDS • RESURFACING

Mick Dunley

NW0253

Licenced Electrician Quality Work Guaranteed Pensioner Discounts

Buying & Selling Australian + World: Coins, Notes, Stamps & Medals

NW0058

COINS

To book your space, email

Julie.h@newcastleweekly.com.au 45


Contact 0413 017 353 E Julie.h@newcastleweekly.com.au

Trades & Services Guide ROOFING

Lic No: 261305C

QU O TES

RUBBISH REMOVALS

RIGHT AS RAIN ROOFING

RUBBISH REMOVAL

• All roof repairs & renewal

ROOF REPAIRS

• • • • •

S HADE SAILS

Rebedding and Pointing work Box Gutters and Flashings Chimney removals Valley Replacements Whirlybirds Installed

sails and repairs

My License is your guarantee of a QUALITY JOB

Dennis 0412 453 317

NW0923

Lic. No. 73493C

Book your advert on 0413 017 353

46

• Free prompt no obligation quotes • Fully Insured • Site cleaned • Reliable service • Hedge Trimming • Wood chipping • Pensioner rebates • Stump grinding

Neil: 4945 8923 or 0438 506 949 Mark: 0424 275 386

---------- Palm & Hedge Trimming Specialist ---------• Stump service • Free quotes • Pensioner discounts • Fully insured • All tree work & pruning • Arborist • Prompt reliable service

40 YEARS’ EXPERIENCE NO JOB TOO SMALL OR LARGE

Clear blinds and privacy screens • Canopies and Covers Canvas and Upholstery • Uholsterer/Marine Trimmer New PVC & Shade Sails

Mobile: 0408 681 866 Phone Ian: 4948 6551

Email: lfulwood@yahoo.com

Book your advert on 0413 017 353

Leigh Fulwood | 0412 536 529

ABN:85885522834

The biggest manhunt investigation in UK history Des is a true crime drama focusing on one of the most infamous criminal cases in UK history, Dennis Nilsen. Known as the ‘kindly killer’, Nilsen (David Tennant, Good Omens, Broadchurch) was a local civil servant who spent fi ve years murdering boys and young men he met on the streets of London’s Soho from 1978 to 1983.

A

TREE SERVICES

BTS TREE SERVICES

SHADE SAILS

By Licensed Tradesman with over 45 years experience on Tile and Metal Roofing

0414 582 337

Tree Lopping specialists

FREE QUOTES!

0412 510 111 or 4933 5280

Call Mark Kehoe

LTITUDE

NW1293

Service guaranteed Ph Shane 4959 6091 Mob 0410 564 044

No Job Too Small Free Measure & Quote

•All areas •All kinds of rubbish •7 Day Service •All removed •Prompt Reliable Service •In Business 26 years

• No job too big or small • Quality tradesman

Quality Workmanship in all aspects of Tiling, Bathrooms, Renovations, Floors, Kitchens, Patios Etc.

NW1400-V8

ROOFING

Presentation Plus

NW1153

EMAIL: oziwiroofi ng@gmail.com

NW0054

NW0433

www.oziwi.com.au

www.movewithben.com.au

Lic no 112440c

FREE

PHONE BRICE OR MANDY

Call or text us your details BEN 0419 124 923 or LOUISE 0416 071 924

Licence No. 12585DC ABN: 80 359 814 572

When he was fi nally caught on 9 February 1983 Nilsen had murdered a total of 15 men over a period of fi ve years, making him Britain’s most prolific serial killer of the time. After his arrest, Nilsen was astonishing in his honesty, admitting outright to all 15 murders in the police car outside his flat. But, infuriatingly for the investigating detectives, he couldn’t remember any of his victims’ names. With no apparent motive, inconclusive forensic evidence and most of Nilsen’s victims living off grid, the police started the biggest manhunt investigation in UK history. This time not for the murderer, but for the murdered. Rated M. RRP: $29.55

benny57@bigpond.net.au

Enter to WIN Newcastle Weekly has 10 copies of Des on DVD to giveaway. To enter, visit newcastleweekly.com.au and click on the ‘Entertainment’ tab to ‘Competitions’, find this competition and follow the entry instructions. Entries close 9am Monday 11 January 2020 and winners drawn same day. One entry per person. Entrants must be aged 18+.

Newcastle Weekly competition winners The winners in Newcastle Weekly’s latest round of competition draws are:

Banjo’s Bakery Tania Harland, Ian Moir, Sharon Clout, Barb Wade Neat Feat John Stratton, Brian Blair

NW0418-V17

0421 321 458 0416 152 422

We are QUICK, FRIENDLY, PROFESSIONAL AND RELIABLE… and Highly Recommended!

WALL & FLOOR TILER

E HUNTER

Once you’re all packed up and ready to move, let us do the moving for you. We will move your furniture, boxes and belongings safely and securely.

• METAL ROOFING SPECIALIST • FAMILY OWNED & OPERATED • NEW GUTTERING INSTALLATION • QUALITY BLUESCOPE STEEL • PROFESSIONAL SERVICE • CUSTOM FOLDED FLASHINGS • LEAF PROTECTION

Serving TH

ARE YOU MOVING?

TILING

NW1363

REMOVALISTS


My favourite things CHRISTMAS I can’t stand Christmas, I would rather spend time alone, and eat dinner with myself. If I feel extra fancy, I’ll wrestle with my self-loathing.

NOISE

Getty

I hate noise, particularly the sounds of girls and boys rushing around with their toys on Christmas morning.

Grinch

CHRISTMAS THIEF

As the titular main character in Dr Seuss’ How the Grinch Stole Christmas, Grinch, along with his trusty side kick Max hates Christmas and is always out to ruin something. He lives just north of Whoville on Mount Crumpit, the perfect spot for him to watch the “who-venile delinquents”. “I really don’t like them,” he says of the people of the town. The Grinch believes some of his best qualities are his bad attitude, temper, and small heart. However, after setting out on a mission to ruin Christmas and meeting Cindy Lou Who, Grinch comes to understand the holiday and why the people of Whoville love it so much, he even joins them for Christmas and helps carve the ‘roast beast’. “Ah, there’s nothing like the holidays,” he says.

SINGING I cannot stand singing, especially when the Christmas bells are ringing, and the people of the town hold hands.

HAVING NOTHING TO WEAR I hate getting invited to events but, when I do, it makes it extra challenging when I have nothing to wear. I love being green but not a lot matches with it.

WHOVILLE’S ‘ROASTBEAST’ Every year for Christmas Whoville hosts a feast and I cannot stand their roast beast or pudding.

47


Eligible for

$25,000

home owners grant

FLAT LO TS From

$178,900

* Image may depict upgrades not included in price.

$ 460,209* 4

2

2

Home: 207.28m2 Lot: 1578

* Image may depict upgrades not included in price.

* Image may depict upgrades not included in price.

* Image may depict upgrades not included in price.

$ 446,056*

$ 514,881*

$ 457,358*

4

2

2

Home: 199.79m2 Lot: 68

4

2

2

Home: 264.65m2 Lot: 1504

4

2

2

Home: 208.93m2 Lot: 1563

Everyday life is easy at Cliftleigh Meadows with an abundance of shopping, education, medical and recreation facilites easily accesible. The contemporary master planned community provides the life you want to live. Surrounded by 125 acres of parkland and connected by a vibrant community, house and land packages are available from leading builders on level, easy building homesites. Thoughtfully designed cycleways will wind through the estate creating an idyllic living environment for the whole family.

Call 0466 747 555 cliftleighmeadows.com.au * Photographs & illustrations are intended to be a visual aid only. Winten Property Group gives no warranty and makes no representation to the accuracy of sufficiency of any description, illustrations, photographs or statements contained in this brochure and accepts no liability for any loss suffered by any person who relies wholly or partly upon the information presented. All information is subject to change without notice. Prices correct at time of printing. TC_CM_007

Classic design, contemporary values.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
17 December 2020 by Newcastle Weekly - Issuu