h-8-hm-bu

Page 1


https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

4.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

АС + ВС = 4,5 + 5,5 = 10 см = АВ.

Отже, точка С лежить на відрізку АВ.

2) ВС = 41 мм = 4,1 см

АС = 0,5 дм = 5 см

АВ = 9,6 см

Перевірка:

АС + ВС = 5 + 4,1 = 9,1 см, а АВ = 9,6 см.

Не дорівнює, отже точка С не

Відповідь:

1. Так, лежить.

2. Ні, не лежить.

6. Відстань між містами на карті становить 5 см.

туристам, якщо масштаб карти 1 : 300 000?

Масштаб 1 : 300 000 означає,

Знайдемо реальну відстань: 5 ⨯ 300000 = 1500000 см.

Переведемо в кілометри: 1500000 см : 100 = 15000 м : 1000 = 15 км.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) 6 м; 2) 5 м?

Маємо

1) Як відрізати 6 м:

Скласти

Від половини (4 м) відкласти ще

Разом: 4 м + 2 м = 6 м.

2) Як відрізати 5 м:

Скласти весь шматок навпіл → 4 м.

Залишок — теж 4 м.

Цей залишок поділити навпіл → 2 м.

Від 4 м додати половину з другого шматка (1 м із 2 м).

Отримаємо 4 м + 1 м = 5 м.

10. Зобразіть точками на площині

шматка (тобто 2 м).

Нехай BC = x, тоді AC = 4x.

З умови:

AC + BC = AB

4x + x = 10

5x = 10.

x = 2 км,

AC = 4x = 8 км.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

�������� = �������� + �������� = 600 + 200 = 800 м.

13. OC —

1)

Відповідь:

1) ∠АОС = 92° , ∠ВОС = 43°, ∠АОВ = 48°;

2) ∠АОС = 30°, ∠ВОС = 65°, ∠АОВ = 95°? Промінь �������� лежить

1) 1 хв; 2) 5 хв; 3) 10 хв?

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

даній прямій АВ.

Для того щоб провести пряму, паралельну

1. Намалюйте дані елементи: На

O, яка не лежить на прямій AB .

2. Перше перегинання (Побудова

означає, що ви повинні

���� + ���� = 50∘ ⟹���� = 25∘ .

інші (суміжні) = 180∘ 25∘ = 155∘ .

кути: 25∘ , 155∘ , 25∘ , 155∘ .

���� +2���� = 180∘ ⟹���� = 60∘ ,2���� = 120∘ .

1. 90∘ , 90∘ , 90∘ , 90∘ ;

2. 25∘ , 155∘ ,

1) 3 см, 5 см, 9 см; 2) 5 см, 4 см, 2 см? Для існування

1. 3+5=8 ≤ 9

2. 5+4=9>2,5+2=7>4,4+2=6>5

1) ні; 2) так

існування

1,5 см:

����4 =(����− 1.5)+(����− 1.5)+(����− 1.5)= ����− 4.5 ⟹ віднялось 4.5 см.

Відповідь:

1. ���� +9 (на 9 см більше);

2. 3���� (у 3 рази більше);

3. 2 3 ���� ;

4. ����− 4.5 (на 4,5 см менше).

34. Як зміниться довжина сторони рівностороннього

1) зменшити на 12 см;

2) збільшити в 6 разів? У рівносторонньому трикутнику

1. Якщо ���� зменшити

дорівнює: 1) 12 см; 2) 15 см?

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1. якщо гіпотенуза = 12 см, бісектриса =6 см;

2.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2.

3.

1) прямим; 2) гострим; 2) тупим?

1.

2.

3.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1.

2.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

позначку по відрізку �������� (або �������� ), і

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

то

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

(інцентр) співпадає

трикутника, який ділить висоту у відношенні 2 ∶ 1, починаючи від вершини. Це означає, що радіус вписаного кола ���� становить одну третину висоти ℎ трикутника.

3. Обчислення радіуса вписаного кола: За умовою, висота, проведена до основи (а в рівносторонньому

висота), дорівнює 12 см. ℎ = 12 см.

3.

4.

a

12 +

+

b= 115 (23 + 30 + 35)= 27(см);

a=

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Отже сторони: 30 см, 60 см, 60 см та 60 см.

Відповідь: 30 см, 60 см, 60 см, 60 см.

81. Чи може чотирикутник мати такі сторони:

1) 1 см, 2 см, 3 см, 4 см; 2) 18 см, 6 см, 5 см, 6 см?

1. 4<1+2+3;4<6; так, можуть; 2. 18 >6+5+6; ні, не можуть.

82. Чи може чотирикутник мати такі сторони: 2 см, 3 см, 5 см, 10 см?

10 =2+3+5; ні, не може.

83. За даними

чотирикутника.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ���� =9; ���� =3���� = 27;

���� = ����− 8= 19;

���� = ����− 10 =9;

���� = ���� + ���� + ���� + ���� = 64.

Відповідь: 64 см

100.

сторони

Чи може периметр чотирикутника дорівнювати:

1) 90 см; 2) 72 см; 3) 115 см?

Нехай x - четверта сторона; P = 10 + 15 + 20 +x= 45 +x;

умова чотирикутника:

���� < 10 + 15 + 20 = 45

та ���� >0 ⇒ 0< ���� < 45 ⇒ 45 < ���� < 90;

���� = 90 ⇒���� = 45 - ні;

���� = 72 ⇒���� = 27 - так;

���� = 115 ⇒���� = 70 - ні.

Відповідь: 72 см.

101. Доведіть, що кожна діагональ чотирикутника

Нехай ABCD — чотирикутник, P = AB + BC + CD + DA.

Для діагоналі AC:

AC < AB + BC (△ABC), AC < AD + CD (△ACD).

Додаємо:

2AC < (AB + BC) + (AD + CD) = P ⇒ AC < ���� 2 .

Аналогічно для BD:

BD < AB + AD (△ABD), BD < BC + CD (△BCD)

⇒ 2BD < P ⇒ BD < ���� 2 .

Отже,

102.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ABCD — чотирикутник.

трикутника

AC < AB + BC (△ABC), BD < AD + CD (△BCD).

Додаємо почленно:

AC + BD < (AB + BC) + (AD + CD) = AB + BC + CD + DA = P.

Отже, сума діагоналей чотирикутника менша від його периметра.

103. У чотирикутнику ABCD діагональ BD ділить

кути B і D навпіл.

Доведіть, що AB = CB і DA = DC.

∆ABD = ∆CBD (за II ознакою рівності трикутників); BD — спільна стopoнa; ∠ABD = ∠CBD; ∠ADB = ∠CDB (за умовою).

З рівності трикутників маємо: AB = СВ і AD = CD.

104. Доведіть, що в чотирикутнику ABCD діагоналі AC і BD — перпендикулярні, якщо

AB = CB і DA = DC.

AB = ВС; AD = CD (за умовою). BD — спільна сторона ∆ABD і ∆CBD.

Звідси ∆ABD = ∆CBD. З рівності трикутників маємо ∠ABD = ∠CBD. АС і BD

перетинаються в т. О.

∆АВО= ∆СВО (І ознака); АВ = СВ (за умовою); ∠ABD = ∠CBO (доведено вище); ВО — спільна сторона.

З рівності ∆АВО і ∆СВО: ∠AOB = ∠COB, але ∠AOB + ∠COB = 180° (суміжні кути).

Звідси ∠AOB = 90°, ∠COB = 90°. Тобто АС ⊥ BD.

105. Знайдіть кути чотирикутника, якщо вони пропорційні числам: 1) 1, 2, 3 і 4; 2) 4, 6, 12 і 14. 1) Нехай кути чотирикутника: х; 2х; 3x; 4х, тоді x + 2x + 3x + 4x = 360°; 10x = 360°; x = 360° : 10;

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

x = 36°;

∠1 = 36°; ∠2 = 2 ∙ 36° = 72°; ∠3 = 3 ∙ 36° = 108°; ∠4 = 4 ∙ 36° = 144°;

2) ∠1 = 4х; ∠2 = 6х; ∠3 = 12х; ∠4 = 14x; 4х + 6х + 12х + 14х = 360°; 36x = 360°; x = 360° : 36; x = 10°;

∠1 = 4 ∙ 10° = 40°; ∠2 = 6 ∙ 10°= 60°; ∠3 = 12 ∙ 10° = 120°; ∠4 = 14 ∙ 10° = 140°.

106. Знайдіть кути чотирикутника, якщо вони

пропорційні числам 1, 2, 4 і 5.

∠1 = х; ∠2 = 2х; ∠3 = 4х; ∠4 = 5х; х + 2х + 4х + 5х = 360°; 12х = 360°; x = 360° : 12; х = 30°;

∠1 = 30°; ∠2 = 2 ∙ 30° = 60°; ∠3 = 4 ∙ 30° = 120°; ∠4 = 5 ∙ 30° = 150°.

107.

1) тупих; 2) прямих; 3) гострих? 1)

180° – 38° = 142°; 180°– 158° = 22°; 180° – 44° = 136; 180° – 120° = 60°. 2) 49°; 145°;

= 720° – 360° = 360°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

113. Чи існує чотирикутник,

1) 120°, 80°, 59° і 101°;

2) 49°, 98°, 68° і 125°?

1) 120° + 80° + 59° + 101° = 360°.

Отже, такий чотирикутник існує.

2) 49° + 98° + 68° + 125° = 340° ≠ 360°.

Отже, такого чотирикутника не існує.

114. Чи існує чотирикутник,

100° + 55° + 160° + 45° = 360°.

Отже, такий чотирикутник існує.

115. Знайдіть

Сума кутів чотирикутника дорівнює 360°.

Сума всіх зовнішніх кутів чотирикутника дорівнює

Отже, сума зовнішніх кутів чотирикутника

чотирикутника.

116. За

Мал. 25

∠BAD = 180° – 70° = 110°;

∠CDA = 180° – 60° = 120°;

∠ABC + ∠DCB = 360° – (110° + 120°) = 130°;

∠NBA + ∠NAB = 1 2 ∠B + 1 2 ∠A = 1 2 (∠B + ∠A) = 1 2 ∙ 180° = 90°.

α = ∠BOC = 180° – (∠OBC + ∠OCB) = 180°– 65° = 115°. Мал. 26

∠BCD = 180° – 60° = 120°;

∠B + ∠D = 360° – (80° + 120°) = 160°;

100°, 55°, 160° і 45°?

α = 360° – (∠C + 1 2 (∠B + ∠D)) = 360° – (120° + 1 2 ∙ 160°) = 360° – 200° = 160°.

117. За

Мал. 27

∠C = (360° – 120°) : 3 = 80°;

α = 180° – 80° = 100°.

118. Діагональ

дорівнює 50 см.

Нехай ABCD — чотирикутник, а

Позначимо AC = x.

Тоді периметри трикутників:

PABC = AB + BC + AC = 30,

PADC = AD + DC + AC = 40.

Склавши їх:

(AB + BC + AC) + (AD + DC + AC) = 30 + 40 = 70.

Але AB + BC + AD + DC

Тому P + 2AC = 70.

За умовою P = 50, підставимо: 50 + 2AC = 70 ⇒ 2AC = 20 ⇒ AC = 10.

Відповідь: 10 см

AB < AO + OB, CD < CO +

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Периметр за кресленням: 1 + 2 + 3 + 4 = 10 см.

Масштаб 1 : 2000 ⇒ 1 см =20 м. Отже, реальний периметр 10 ∙ 20 = 200 м.

Стовпці через кожні 4 м: 200 4 = 50.

Оскільки довжини сторін 20, 40, 60, 80 м —

без «зсуву». Але останній стовпець співпадає

Відповідь: 49 стовпців. 123. Потрібно виготовити чотирикутну

50 – 1 = 49 стовпців.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2,5 + 2,5 + 2,5 + 2,5 = 5 + 5 = 10.

3.

2,5

2,5 + 4 + 3 + 4 = 13,5.

2) Дві протилежні сторони

3) Протилежні сторони попарно

1) пряма; 2) промінь;

протилежну сторону. Визначенням

Мал. 37:

рівні, а на малюнку ∠28° ≠ ∠29°.

Мал. 38: Довжини

129. У

(х + 7х) • 2 = 48;

8х = 24; х = 3см; 7x = 7 • 3 = 21 (см).

Відповідь: 3 см; 21 см; 3 см; 21 см.

2) Нехай x см — одна сторона, тоді (х + 7) см —

сторона; (х + x + 7) • 2 = 8;

2х + 7 = 24;

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2х = 17;

х = 8,5 (см);

х + 7 = 8,5 + 7 = 15,5 (см).

Відповідь: 8,5 см; 15,5 см; 8,5 см; 15,5 см.

133. Периметр

одна з його сторін на 3 см більша за іншу.

Нехай x см — одна сторона, тоді (х + 3) см — друга сторона;

Р = (х + x + 3) • 2; (2x + 3) • 2 = 32;

2х + З = 16;

2х = 13;

х = 6,5 (см);

х + 3 = 6,5 + 3 = 9,5 (см).

Відповідь: 6,5 см; 9,5 см; 6,5 см; 9,5 см.

134. За даними

Мал. 39: З ∆АВК, за

AB = 2AK = 4 см; CD = АВ = 4 см; AD = AK + КD = 2 + 4 = 6 см; ВC = AD = 6 см.

Мал. 40: З ∆ABК, у якому ∠AKB = 90°: ∠ABK

CD = AB = 10 см; AD = AK + KD = 5 + 5 = 10 cм; BC = AD

DC = AB = 6 см; ∠C = ∠A = 30°.

∆BDC: ВС = 2 • ВD = 2 •

DAB + ∠ABC = 180°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

поясніть.

∠ADC = ∠ABC = α; ∠BAD = ∠BCD = β.

1) ∠ADC= 120°; ∠BAD=60°; 2) ∠ADC = ∠BAD = 90° (АВСD прямокутник).

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∠A = 90° – 30° = 60° (з ∆АВМ);

∠C = ∠A = 60°; ∠B = ∠D = 180° – 60° = 120° (згідно властивостей паралелограма).

144. Знайдіть кути паралелограма, якщо:

1) один з його кутів на 50° менший від іншого;

2) сума двох його кутів дорівнює 120°.

1) Мова йде про сусідні кути. Нехай ∠1 = x, тоді ∠2 = x + 50°; Згідно властивості паралелограма про суму сусідніх кутів:

х + х + 50° = 180°;

2х = 130°;

х = 65°;

∠1 = ∠3 = 65°;

∠2 = ∠4 = 65° + 50° = 115°.

2) Дані кути не сусідні, а протилежні, бо

Тому ∠1 + ∠3 = 120°; ∠1 = ∠3 = 120° : 2 = 60°.

Тоді ∠2 = ∠4 = 180° – 60° = 120°.

145. Знайдіть кути паралелограма,

Нехай ∠1 = х, тоді ∠2 =

х + 3х = 180°; 4х = 180°; х = 45°;

∠1 = ∠3 = 45°;

∠2 = ∠4 = 3 • 45° = 135°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

розрахунків застосуємо властивості

1) ОС = АО = 6 см; OD = OB = 3 cм;

2) АС = АО + ОС = 6 + 6 = 12 cм; BD = ВО + DO = 3 + 3 = 6 см;

3) AD = ВС = 8 см; DC = AB = 5 см.

149.

35°.

Згідно властивості

A = ∠C = 35°.

D = ∠B = 180 – 35 = 145° 150.

= CD = 3 см;

= AD = 6

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ∠A = α, тоді ∠B = 180° – α.

∠BAK = α 2 ; ∠ABK = 1 2 (180° – α).

З ∆АВК:

∠AKB = 180° – (∠BAK + ∠ABK) = 180°– (α 2 + 1 2 (180° – α) = = 180° – (α 2 + 90° –α 2 ) = 90°.

Отже, ВК ⊥ АK, тобто бісектриси

перпендикулярні.

152. Доведіть, що бісектриси

то АВ = ВК =

∠BAK = ∠BKA. Оскільки ∆АВК —

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∆АВК — рівнобедрений, бо ∠BAK = ∠KAD (АК — бісектриса), а ∠KAD = ∠BKA

(внутрішні різносторонні кути

АD і січній AK)

1. AB = 6 см, AD = 9 см. Якщо AB = 6 см, то ВК = 6 см; ВС = AD (протилежні сторони

паралелограма);

ВС = ВК + КС; 6 + КС = 9; КС = 9 – 6 = З (см).

2. AB = 4 см, тоді ВК = АВ = 4 см.

ВС = ВК + КС = 4 + 11 = 15 (см). AD = ВС (протилежні сторони паралелограма). AD = 15 (см).

155. У паралелограмі АВСD бісектриса кута

паралелограма, якщо АD = 14 см, ВK : K

Нехай ВК = 3х; КС = 4х, тоді ВК + КС =

3х + 4х = 14;

7х = 14;

х = 2 (см).

Тоді BK = 3 · 2 = 6 (см); КС = 4 · 2 = 8 (см).

∆АВК — рівнобедрений; AB = BK = 6 (см). P = (AB + ВС) · 2 = (6 + 14) · 2 = 40 (см).

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Оскільки ∠NМA = ∠BCA, то ∠NМA = ∠BAC.

(AB = ВС, оскільки ∆АВС — рівнобедрений).

157. Із точки, узятої на основі

— рівнобедрений, тому ∠BCA = ∠BAC.

Оскільки ∠NМA = ∠BCA, то ∠NМA = ∠BAC. Звідси: ∆

PМNBK = МN + NB + ВК + КМ = AN + NB

PМNBK = 2АВ = 2 · 15 = 30 (см).

158. У паралелограмі

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ОС = ОА (О середина діагоналі); ОЕ = OF (доведено

∠EOC = ∠FOA (вертикальні). З рівності трикутників: в) СЕ = АF.

перетинає сторони ВС і АD в точках

якщо ВЕ = 5 см, АF = 4 см.

ОС = ОА (О середина діагоналі). BO = OD (О — середина діагоналі BD).

∠CОЕ = ∠AOF (як вертикальні).

∠OCE = ∠OAF (як внутрішні різносторонні при BС ∥ AD і січній AC).

Звідси ∆CОЕ = ∆AOF (II ознака рівності трикутників). Тому OE = OF, AF = EC.

BE = 5 cм; AF = 4 cм, тому EC = 4 см.

BC = BE + EC = 5 + 4 = 9 (см).

AD = ВС (протилежні сторони паралелограма).

Отже, AD = 9 см, ВС = 9 см.

160. Знайдіть кути

як: 1) 4 : 5; 2) 3 : 7.

4х + 5х = 180°; 9х = 180°; х = 20°; ∠1 = 4 · 20° = 80°;

3 —

∠1; ∠3 = 80°; ∠2 = 5 · 20° = 100°;

∠2; ∠4 = 100°.

2)

=

3х + 7x = 180°; 10х = 180°; х = 18°;

∠1 = 3 · 18° = 54°; ∠3 —

∠1; ∠3 = 54°; ∠2 = 7 · 18° = 126°;

B

2 x = 1 3 (180° – x);

3x = 2(180° – x);

3х = 360° – 2x; 5x = 360°, x = 72° —

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1. Нехай ∠1 = 2x, ∠2 = 3x. ∠1 і ∠2 нерівні, тому вони сусідні.

∠1 + ∠2 = 180°; 2x + 3x = 180°; 5х = 180°;

х = 180° : 5;

х = 36°;

∠1 = 2 · 36° = 72°;

∠2 = З · 36° = 108°;

∠3 — протилежний ∠1; ∠3 = 72°;

∠4 — протилежний ∠2; ∠4 = 108°.

2. Тупий

тоді 2x° — тупий кут.

х° + 2x° = 180°, 2x = 180°, x = 60°,

∠А = ∠С = 60°,

∠B = ∠D = 60° · 2 = 120°.

163.

Мал. 1 ∠D = 120°; ∠C = ∠A = 180° – 120° = 60°; ∠B = 120°; ∠CBK = 90° – 60° = 30°; ∠ABN = 90° – 60° = 30°; x = ∠NBK = 120° – (∠ABN + ∠CBK) = 120° – (30° + 30°) = 60°.

Мал. 2 ∠CBO = ∠ODA= 30° (внутрішні різносторонні

∥ AD і січній BD). З ∆ВОС; ∠BOC = 180° – (30° + 20°) = 130°. x = 180° – 130° = 50° (x і ∠BOC — суміжні).

164. На малюнку

x.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

NBKD: ∠B = 60°; ∠N = ∠K = 90°;

∠N + ∠B + ∠K + ∠D = 360°.

Тому ∠D = 360° – (∠N + ∠B + ∠K) = 360° – (90° + 60° + 90°) = 120°; x = 120°.

165. Доведіть, що кут

ABCD — паралелограм. BK ⊥ AD; BP ⊥ CD. ∠KBP —

Нехай ∠A = α —

У чотирикутнику BPDK:

∠K = 90°; ∠P = 90°; ∠D = 180° – α;

∠KBP = 360° – (∠K +

= 360° – (360° – α)° = 360° – 360° + α = α.

∠B = ∠D; ∠D = 84°; ∠D = ∠ADB + ∠BDC;

∠ADB = ∠D – ∠BDC = 84° – 68° = 16°;

∠BCD = ∠C = 180° – ∠B = 180° – 84° = 96°.

168.

ABCD — паралелограм. BD — діагональ; BD = AB; BD ⊥ AD.

∠B = 180° – 45° = 135°.

∠C = ∠A = 45°; ∠D = ∠B = 135°.

= (2х + 3х) · 2; (2х + 3х) · 2 = 48; 10х = 48; x = 4,8; AB = 2 · 4,8 = 9,6 (см);

=

· 4,8 = 14,4 (см). CD = AB = 9,6 (см); AD = ВС = 14,4 (см).

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — паралелограм; ∠A = 60°; BK ⊥ AD; К — середина AD.

У ∆АВК висота ВК є медіаною, тому ∆ABD рівнобедрений; AB = BD; ∠BAD = ∠BDA = 60°, тоді ∠ABD = 180° – (60° + 60°) = 60°.

Отже, ∆АВD — рівносторонній. АВ = AD = BD.

У паралелограмі всі сторони рівні. Р = 4АВ; 4АВ = 24; АВ = 24 : 4 = 6 (см); BD = AB = 6 см.

171. Два кути паралелограма відносяться як 1 : 3. Знайдіть

паралелограма, проведеними з вершини:

1) тупого кута; 2) гострого кута.

Кути відносяться як 1 : 3. Отже, ці кути сусідні,

Нехай ∠A = x, ∠B = 3x.

∠A + ∠B = 180°;

х + 3 х = 180°; 4x = 180°;

х = 45°;

∠A = 45°; ∠B = 45° · 3 = 135°.

1) ВK ⊥ AD; ВD ⊥ CD; ∠KBD —

ВКА = 90°, ∠ВАК = 45°, тому ∠ABK = 45°. ∠C = ∠A = 45°.

∆СD

CBD = 45°. ∠KBD = ∠ABC – ∠ABK – ∠CBD = 135 ° – 45° – 45° = 45°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∠PAF — кут між

∠PBA = 180° – ∠ABC = 180° – 135° = 45° (як суміжні), тоді:

∠PAB = 90° – 45° = 45° (з прямокутного ∆АРВ).

Аналогічно ∠FAD = 45° (з прямокутного ∆AFD).

∠PAF = ∠PAB + ∠BAD + ∠DAF = 45° + 45° + 45° = 135°.

172. Один із кутів

дорівнює 5 см.

ABCD — паралелограм; PABCD = 50 см.

∆АОВ; ∆ВОС; ∆COD; ∆AOD. ∆AOB = ∆COD; ∆ВОС = ∆DOA (I ознака).

Тому Р∆BOC – P∆AOB = 5 см.

P∆BOD = ВО + ОС + BC; P∆AOB = ВO + AO + AB.

BO + OC + BC – BO – AO – AB = 5 cм.

=

ВС – АВ = 5.

+

Нехай AB = х см, тоді ВС = х + 5 (см).

РABCD = (AB + ВС) · 2, тобто (х + х + 5) · 2 = 50; 4x + 10 = 50;

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

4x = 40; x = 10;

АВ = CD = 10 (cм);

BC = AD = 10 + 5 = 15 (см).

174. За якої умови

лежить

ABCD — паралелограм. AK — бісектриса ∠A. DK — бісектриса ∠D.

К ∈ ВС. ∠BAK = ∠KAD, a ∠KAD = ∠BKA (внутрішні

AK).

Тому ∠BAK = ∠BKA.

∆ABK — рівнобедрений, AB = BK.

Аналогічно ∆KCD — рівнобедрений, тому КС = CD.

Оскільки AB = CD, то BK = КС.

Оскільки BK = АВ, то ВС = 2ВК = 2АВ.

Отже, бісектриси кутів

точці, що

6x = 42; x = 42 : 6; x = 7 (см).

AB = CD = 7 cм; BC = AD = 2 · 7 = 14 (cм).

1.

1. Як виготовити? Візьміть

кінці шарнірно (наприклад, заклепками),

2. Як користуватися?

Покладіть

планку на потрібну відстань.

першій.

3. На якій властивості ґрунтується?

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — не паралелограм, бо ВС = AD, але вони не паралельні.

Або: ВС = AD, але AB ≠ CD.

180. Накресліть два рівні

відрізками так,

ВС ∥ АD; BС = АD = 4 см.

правильним.

KL 4 см 5,3 дм 1,5 см 0,3 дм

LM 6 см 3 дм 25 мм 5 см

KLMN – паралелограм Доповнимо таблицю

1: МN=4 см,LМ =6 см, NK =6 см;

2: KL =5,3 дм, NK =3 дм;

стовпець 3: МN= 15 мм, NK = 25 мм;

стовпець 4: KL =3 см,LМ =5 см.

1) АВ = 3 см, АD = 2 см; 2) ВС = 2,5 см, СD = 3,7 см. Які довжини

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

0,4дм =4см, 30мм =3см, 40мм =4см ⇒ �������� = �������� =3см, �������� = �������� =4см ⇒

паралелограм.

2) АВ + ВС = 7 см, ВС – СD = 3 см, АD = ВС = 5 см; BC = AD =5 см, CD = BC 3=2 см, AB =7 BC =2 см ⇒ AB = CD =2 см, BC = AD =5 см ⇒ ABCD – паралелограм.

3) АВ : ВС : СD : АD = 2 : 1 : 2 : 1.

AB ∶ CD =2 ∶ 2 ⇒ AB = CD, BC ∶ AD =1 ∶ 1 ⇒ BC = AD ⇒ ABCD – паралелограм.

Відповідь: у всіх випадках ABCD – паралелограм.

187. Доведіть, що чотирикутник АВСD — паралелограм, якщо:

1) АВ = 0,5 дм, ВС = 2,7 см, СD = 5 см, АD = 27 мм; 0,5 дм =5 см та �������� =5 см, �������� =2,7 см та �������� = 27 мм =2,7 см ⇒ �������� = �������� , �������� = �������� ⇒ ���������������� – паралелограм.

2) АВ – АD = 3 см, СD = 2ВС, АВ = СD = 6 см. �������� = �������� =6 см i �������� =2�������� ⇒ �������� =3 см; �������� �������� =3 см

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) AB ∥ CD, АВ = 3 см, СD = 30 мм;

АВ і CD — протилежні сторони чотирикутника ABCD. AB ∥ CD; АВ = 3 см; CD = 30 мм. Оскільки 3 см = 30 мм, то АВ = CD. Тоді ABCD — паралелограм, бо протилежні сторони АВ і CD паралельні і рівні.

2) AD = BC, ∠АВС = 120°, ∠ВАD = 60°.

∠АВС і ∠DAB

∠ABC + ∠DAB = 120° + 60° = 180°, то AD ∥

умовою АD = ВС,

Оскільки ABCD — паралелограм, тому AB = CD.

∠B = ∠D; ∠BEA = 180° – ∠AEC; ∠DFC = 180° – ∠AFC.

Оскільки ∠AEC = ∠AFC (за умовою), то ∠BEA = ∠DFC.

∠BAE = 180° – ∠B – ∠BEA; ∠DCF = 180° – ∠D – ∠DFC.

Оскільки ∠BEA = ∠DFC, ∠B = ∠D, тo ∠BAE = ∠DCF.

∆ABE = ∆CDF (за II ознакою рівності трикутників).

3 рівності трикутників: AE = CF, BE = DF, EC = BC – BE. AF = AD – FD.

Оскільки BC = AD (протилежні сторони паралелограма), BE = FD, то EC = AF.

У чотирикутнику AECF протилежні сторони рівні (АЕ = CF, EC = AF), тому AECF — паралелограм.

200. У піраміді SАВСD АВ = 4 см, ВС = 0,7 дм, DС = 40 мм, АD = 70 мм. Доведіть,

AB =4 см, CD = 40 мм =4 см;

ABCD – паралелограм. Відповідь: основа SABCD – паралелограм. 201. Доведіть, що

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html 

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Звідси ∆МCK = ∠NAE. 3 рівності трикутників

= NE. У чотирикутнику EМKN: EМ = KN, МK = NE, тобто

Тому EМKN — паралелограм.

203. На сторонах паралелограма АВСD відкладено рівні відрізки AМ, DN, CP, BK, як показано на малюнку. Доведіть, що МNPK — паралелограм.

ABCD — паралелограм, тому ∠A = ∠C.

AB = CD (протилежні сторони).

BK = DN — за умовою, тому AB – BK = CD – DN або AK = CN. ∆AKМ = ∆CNP (за I ознакою рівності трикутників).

AK = CN, AМ = CO (за умовою). ∠A = ∠C.

3 рівності трикутників: KМ = PN. Аналогічно: ∆KBP = ∆NDМ. Звідси KP = МN.

У чотирикутника МNPK протилежні сторони рівні.

204. У паралелограмі

ABCD — паралелограм, тому BD = OD. ОМ = ON (за умовою).

Звідси: МBND — паралелограм, бо

207. МВND — паралелограм, ОА = ОС. Доведіть, що

МBND — паралелограм, тому ВО = OD.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD: ВС ∥ AD. Діагональ AC

паралельних ВС, AD і січній BD. BO = OD; ∠BOC = ∠DOA (вертикальні).

Звідси ∆ВОС = ∆DOA (II ознака).

З рівності трикутників: АО = CO.

У чотирикутника ABCD діагоналі перетинаються

Отже, ABCD — паралелограм.

211. АВСD — паралелограм, АМ = KС, BN = Р

ABCD — паралелограм, тому ОА = ОС; OB = OD.

За умовою AM = КС; BN = DP.

DP, aбо ON = OP. У чотирикутнику MNKP

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

MNKP

Отже, MNKP — паралелограм.

213. У чотирикутнику ABCD відомо, що AB = CD, ∠А + ∠D = 180°. Доведіть, що AD = BC.

Оскільки ∠DAB + ∠ADC = 180∘ , то прямі AB‖DC при січній AD ( як

односторонні кути).

AB = CD ⇒

Відповідь: AD = BC 214. У чотирикутнику

ВС ∥ AD;

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — паралелограм. AB = CD; ВС = AD.

За умовою AK = СМ, звідси KB = МD. ВР= DE, звідси CP= EA. ∠A = ∠C, звідси ∠KAE = ∠МCP.

∠B = ∠D, звідси ∠KBP = ∠МDE. ∆KBP = ∆МDE (ДМ = KP; DE = BP; ∠EДМ = ∠KBP).

3 рівності трикутників KP = EМ. Аналогічно

= ∆МСР, тому КЕ = PМ. У чотирикутнику КРМЕ протилежні сторони рівні, тому КРМЕ — паралелограм. 216. На діагоналі АС паралелограма АВСD позначено точки K і М так, що ∠АKВ = ∠СМD. Доведіть, що KВDМ — паралелограм.

AB ∥ CD; АС — січна, тому ∠BAK = ∠DCM, за умовою ∠BKA = ∠CMD.

У ∆АВК: ∠ABK = 180° – ∠BAK – ∠BKA. У ∆CDM: ∠CDM – 180° – ∠DCM – ∠CMD.

Оскільки ∠BAK = ∠DCM і ∠BKA = ∠CMD, то ∠ABK = ∠CDM. ∆BAK = ∆DCM, бо AB = CD; ∠BAK = ∠DCM і ∠ABK = ∠CDM.

3 рівності трикутників: BK = MD. ∠BKM = 180° – ∠BKA; ∠DMK = 180° – ∠DMC

(суміжні кути).

Оскільки ∠BKA = ∠DMC (за умовою), то ∠BKM = ∠DMK, але ∠BKM і ∠DMK —

внутрішні різносторонні

чотирикутнику KBMD ВК = MD і ВК ∥ MD, тому KBMD паралелограм.

Через точку K внутрішньої

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ABCD — паралелограм. Q, E, F, G — середини відповідно BC, CD, DA, AB.

Проведено перпендикуляри: NE ⟂ CD, KF ⟂ AD, LG ⟂ AB, MQ ⟂ BC. Точки перетину з

протилежними сторонами (або їх продовженнями) — N, K, L, M.

1. Оскільки AB ∥ CD, маємо NE ∥ LG і NE ⟂ AB, LG ⟂ AB. Разом з AB ∥ CD це дає, що

чотирикутник ENGL — прямокутник (сторони NE і LG паралельні, а кожна з них

перпендикулярна AB і CD). Тому EL = GN та EN = GL — протилежні сторони прямокутника рівні.

2. Аналогічно, бо BC ∥ AD і KF ⟂ AD, MQ ⟂ BC, маємо FK ∥ MQ, а FQMK —

прямокутник. Отже, FM = QK та FQ = MK.

3. Із середностей: GB = AG = 1/2·AB, DE = CE = 1/2·CD. Але AB = CD у паралелограма,

тому GB = DE.

4. З прямокутника ENGL: GN = EL. Тоді

NB = GB − GN = GB − EL = DE − EL = DL.

Отже, NB = DL.

5. З прямокутника FQMK: QK = FM. Із (3) маємо BQ = DF. Тоді

BK = BQ − QK = DF − FM = DM.

Отже, BK = DM.

6. У паралелограмі ∠B = ∠D

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD – чотирикутник. BD — діагональ.

AМ ⊥ BD; СР ⊥ BD; АМ = СР; ВК ⊥ AC; DZ ⊥ АС;

однієї прямої).

∥ DZ (як

BD — січна, тому ∠KBO = ∠ZDO (внутрішні різносторонні

DZ і січній BD).

∠BKO = ∠DZO = 90°; BK = DZ (за умовою). Звідси ∆ВКО = ∆DZO. З рівності трикутників: BO = OD.

Аналогічно: ∆АМО = ∆СРО. З рівності цих

чотирикутнику ABCD діагоналі точкою

Отже, ABCD — паралелограм.

220. Поясніть принцип

222.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2) усі кути прямі?

Так – усі кути прямі ⇒ паралелограм із прямими кутами ⇒ прямокутник.

223. Чи

поясніть.

Прямокутник – частковий випадок

навпіл.

224.

прямокутником.

1) нерівні; 2) рівні?

Діагоналі

– правильно.

Відповідь: 1) Ні; 2) Так.

226.

1) нерівні;

2) рівні?

Рівні

Відповідь: 1) Ні; 2) Так. 227. ABCD —

1) AD і DC; 2) BD; 3) AO, OC, BO і OD.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — прямокутник; ВС = 16 см; AB = 12 см.

1. AD = ВС; DC = AB (протилежні сторони прямокутника). AD = 16 см; СD = 12 см.

2. BD = AC = 20 см, діагоналі прямокутника рівні.

3. АО = ОС = 1 2АС = 10 см; ВО = 0D = 1 2 BD = 10 cм; діагоналі прямокутника

перетину діляться навпіл.

228. ABCD — прямокутник. За даними на малюнку знайдіть кути 1, 2 і 3.

∠2 = ∠4 = 36° (внутрішні різносторонні кути);

ВС ∥ AD, АС — січна; ∠1 = ∠3 = 90° – 36° = 44°.

Відповідь: 44°; 36°; 44°.

229. Знайдіть діагоналі

1) 12 см; 2) 6 см; 3) 18 мм.

У прямокутника діагоналі рівні.

1. d1 = d2 = 12 2 = 6 (см);

2. d1 = d2 = 6 2 = 3 (см);

3. d1 = d2 = 18 2 = 9 (см).

230. ABCD — прямокутник. За

1) його діагоналі; 2) суму його діагоналей.

1. АО = ОМ = 7 см; АС = BD = 14 см; 2. AC + BD = 14 cм.

231. О — точка

ABCD. Доведіть:

1) трикутники AOD, BOC, AOB і DOC — рівнобедрені; 2) ∆AOB = ∆DOC, ∆BOC = ∆AOD. Нехай ABCD — прямокутник; О — точка

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1. ∆AOD; ∆ВОС; ∆АОВ; ∆DOC — рівнобедрені; АО = OB; ОВ = ОС; ОС = OD; АО = OD, сторони цих трикутників є половинами діагоналей, а діагоналі у прямокутника рівні.

2. ∆АОВ = ∆DOC; ∆BOC = ∆AOD (за трьома сторонами); AB = CD; ВС = AD (протилежні сторони прямокутника); ВО = OD; АО = ОС (діагоналі прямокутника в точці

перетину діляться навпіл).

232. На малюнках зображено

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1. α + α + 60° = 90°; 2α = 30°; α = 15°;

∆AOD: ∠AOD = 180° – (α + α) = 180° – 30° = 150°;

∠AOB = 180° – 150° = 30°.

Відповідь: 30°.

2. ∆NPK: α + 2 α = 90°; 3 α = 90°; α = 30°;

∆NOP: NO = OP; ∆РОК: OP = OK; ∠P = ∠K = 60°; ∠POK = 60°.

Відповідь: 60°.

235. Знайдіть

У ∆EFQ ∠F + ∠Q = 90°; α 2 + α 2 = 90°;

α = 90°; α 2 = 45°; α = 90°.

Відповідь: 90°.

236. а і b

= (AB + AD) · 2 = (4 + 12) · 2 = 32 (см);

PABCD = (10 + 5) · 2 = 30 (см). Відповідь: 30 см. 238.

AB = 12 см; AD = 12 + 4 = 16 см; PABCD = (12 + 16) · 2 = 56 (см). 239.

1) АС = 2 см; 2) ВD = 7 см.

діагоналей.

Отже,

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Висновок: KLMN — прямокутник.

242. Діагоналі паралелограма АВСD утворюють рівні трикутники

що АВСD — прямокутник.

Із рівності трикутників CAB і DBA випливає

внутрішні

CBA + ∠DAB = 180°.

Оскільки ці кути рівні,

DAB = 90°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Дано: ABCD — паралелограм.

∠A = 90°; ∠D + ∠A = 180°; AB ∥ DC, тоді ∠D = 90°.

CDA = ∆BDA (за II ознакою).

AD — спільна. DC = АВ; ∠D = ∠A.

З рівності трикутників маємо: BD = АС, що й треба було довести.

245. Висота прямокутного паралелепіпеда дорівнює 8 см, ширина — у 2

висоту, а довжина — на 16 см більша за ширину.

Знайдіть ширину й довжину прямокутного паралелепіпеда.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

3. d = 0,44 дм; ВС = 1 2 · 0,44 = 0,22 дм.

Відповідь: 2 см; 7 см; 0,22 дм.

248. Менша сторона

перетинаються під кутом 60° і: 1) а = 10 см; 2) а = 0,25 дм; 3) а = 7 мм.

1. а = 10 см; ∆АОВ — рівносторонній. OB = OA = AB = a; d = AC = 2a; BD = 20 cм;

2. а = 0,25 дм; d = АС = 2 · 0,25 = 0,5 дм;

3. а = 7 мм; d = АС = 2 · 7 = 14 (мм).

Відповідь: 20 мм; 0,5 дм; 14 мм.

249. Доведіть, що

ними дорівнює 60°. ABCD — прямокутник.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∠DAK = 90° – 36° = 54°; ∆DKC —

∠КCD = 90° – 54° = 36°.

2. ∠ACD = ∠BDC = 36°; ∠BDK = 54° – 36° – 18°. 251. Периметр

1. AD : DC = 2 : 3; AD = ВС = 2х; AB = CD = 3х; x — спільна міра відрізків.

(2х + 3х) · 2 = 48; 10х = 48; x = 4,8; AD = ВС = 9,6 см; АВ = CD = 14,4 см.

Відповідь: 9,6 см; 14,4 см.

2. МN = 10 см; МN = АВ = CD = 10 см;

AB = CD = P–2AB 2 = 48–20 2 = 14 (см);

Відповідь: 10 см; 14 см.

3. ОК = 4 см; ВС = AD = 2ОК = 2 · 4 = 8 (см). DC = АВ = (48 – 16) : 2 = 16 (см).

Відповідь: 8 см і 16 см.

252.

1) 12 см; 2) 8,6 см.

KN + PF = 1 2PABCD = 1 2 · 12 = 6 (см).

2) KN + PF = 1 2PABCD = 1 2 · 8,6 = 4,3 (см). Відповідь: 6 см; 4,3 см.

1) 3 см і 5 см; 2) 0,2 дм і 3 см. ABCD — прямокутник; AK — бісектриса ∠A.

1) m = 3 cм; n = 5 cм; ∠1 = ∠2; AK — бісектриса.

∠2 = ∠3, ВС ∥ AD, A

AB = ВК = m = 3 cм; AB = CD = 3 cм; BC = AD = m + n = 8 (см).

PABCD = (3 + 8) ∙ 2 = 22 (cм).

РABCD = 5 + 5 + 8 + 8 = 26 (cм).

2) m = 0,2 дм; n = 3 см; PABCD = 14 см; PABCD = 16 см.

Відповідь: 1) 26 см або 22 см; 2) 14 або 16 см. 254. Бісектриса

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) 15 см; 2) 3,8 дм.

AK — бісектриса кута BAD.

1) AB = 15 cм; ∠1 = ∠2; ∠2 = ∠3 ⇒ ∠1 = ∠3.

∆АВК — рівнобедрений.

AB = BK = 15 см; ВС = 2ВК = 30 см.

РABCD = (15 + 30) · 2 = 90 (cм).

2) PABCD = (3,8 + 7,6) · 2 = 22,8 (дм).

Відповідь: 90 см; 22,8 дм.

255. У паралелограмі

цей

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∠A = ∠B = ∠C = ∠D.

∠A = ∠C, ∠B = ∠D ⇒ тому цей чотирикутник паралелограм.

∠A + ∠B = 180°; 2∠A = 180°; ∠A = 90°, отже ∠A = ∠B = ∠C = ∠D = 90°, тому ABCD — прямокутник, що й треба було довести.

258. Доведіть, що

ABCD — паралелограм. ∠A = ∠D;

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

цей паралелепіпед — прямокутний.

Паралелепіпед має

Але за умовою, усі грані мають прямі кути.

паралелограм з прямими кутами — це прямокутник.

Отже, усі грані паралелепіпеда — прямокутники. З цього випливає: - Протилежні грані — прямокутники, розташовані паралельно. - Сусідні грані — прямокутники, які

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Мал. 1 а) Нехай АВ = DC = а; AD = ВС = b; ∆ABN — рівнобедрений; AB = BN = а; NC = b – с; МN = BN – NC = a – b + a = 2a – b;

б) нехай AB = CD = b; BC = AD = a; AB = BN = b; NC = a – b; МN = BN – NC = 2b – a;

Мал. 2 B) AB = CD = b; AD = BC = a; BМ = NC = b; AD = 2b або AD = b – 2a.

264. Через середину

2.

1. ∆АВС — прямокутний, рівнобедрений,

∆МBN: ∠B = ∠N = 45°; BМ = МN;

∆NKC: ∠C = ∠N = 45°; NK = КС; МNKA — прямокутник.

AМ = NK; N = AK.

Периметр прямокутника не

2. KC = NK; AC = AK + KC = 5 cм; P = 2AK + 2NK = 10 (см).

Відповідь: 10 см.

267. Доведіть, що

прямокутником. Доведіть.

Нехай AD = ВС, DС = AB. АС = BD;

∠ACD = ∠CAB (внутрішні різносторонні

DC ∥ AB; DC = AB; ABCD — паралелограм, у

Доведіть, що

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∆ABC — прямокутний; ∠BCA = 90°; CO — медіана.

Доведемо, що СО = 1 2 АВ.

Проведемо BD ∥ АС; AD ∥ ВС; ABCD — паралелограм.

∠С + ∠A = 180°; ∠A = ∠C = 90°.

ABCD — прямокутник, діагоналі

ОВ = OА = OD = ОС; ОС = 1 2АВ,

1–й спосіб.

Якщо у чотирикутнику протилежні сторони

прямокутником.

3–

то він є прямокутником.

275. На малюнку

1. Поясніть, як

2. Чому відлік

3.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

використати метод побудови прямокутника

Послідовність дій:

наприклад,

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

279. Назвіть

1) рівні;

2) взаємно перпендикулярні;

3) ділять кути ромба навпіл?

1. Ні; 2. Так; 3. Так.

281. Чи правильно, що паралелограм є ромбом, якщо його діагоналі:

1) перетинаються під гострим кутом;

2) взаємно перпендикулярні?

1. Ні; 2. Так.

282. Чи правильно, що квадратом є

1) дві сусідні сторони нерівні; 2) усі сторони рівні?

1. Ні; 2. Так.

283. Чи має квадрат

1.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ромба всі сторони рівні.

ВС = AD = 6 см: ∠COD = 90°; СО ⊥ OD.

288. ABCD — ромб. За

1) BC, AD, DC; 2) AC, BD.

1. ВC = AВ = 10 см; AD = 10 cм: DC = 10 cм; у

2. АС = 2АО = 16 см; BD = 2ВО = 12 см. 289.

∠1 =

2 = ∠3 = 25°.

2,4 дм;

2) 280 мм.

Р = 4а;

1) а = 2,4 : 4 = 0,6 (дм); 2) а = 280 : 4 = 70 (мм).

∆АОВ = ∆ВОС = ∆DOC = ∆AOD (за двома катетами). Діагоналі ромба

293.

∆АВС = ∆АОС (за трьома рівними

AB = ВС = AD = DC; AC — спільна.

294. ABCD

∠1 = ∠3 = ∠4 = 25°; ∠2 = 65°; ∠5 =

Нехай ABCD — ромб, AB = ВС – AD = BD.

∆ABD — рівносторонній.

Отже, ∠A = ∠ABD = ∠ADB = 60°; ∠A = ∠C = 60°; ∠B = ∠D = 120°.

Відповідь: 60°; 60°; 120°; 120°.

298. Знайдіть

1) 30°; 2) 15°; 3) 65°.

Нехай ABCD — ромб. BK ⊥ AD; BK — висота ромба.

1. ∠ABК = 30°; ∆ABK; ∠A = 60°; ∠С = ∠A = 60°; ∠B = ∠D = 120°;

2. ∠ABK = 15°; ∠A = 75°; ∠C = 75°; ∠B = ∠D = 105°;

3. ∠ABK = 65°; ∠A = ∠C = 25°; ∠В = ∠D = 155°.

Відповідь: 1) 60°; 60°; 120°; 120°; 2) 75°; 105°; 75°; 105°; 3) 25°; 155°; 25°; 155°.

299. За даними

1. α + α + 40° = 180°; 2α = 140°; α = 70°.

∠A = ∠C = 70°; ∠B = ∠D = 110°.

2. α + 4α = 90°; 5 α = 90°; α = 18°;

∠A = ∠C = 36°; ∠B = ∠D = 144°.

300. За

2α + α = 180°; 3α = 180°; α = 60°; ∠B = ∠D = 120°; ∠A = ∠C = 60°.

301. Кут

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

якщо:

1) d = 3,2 дм; 2) d = 45 мм.

Нехай ABCD — ромб. ∠A = 60°; BD = d.

1. d = 3,2 дм; P = 4 · 3,2 = 12,8 (дм);

2. d = 45 мм; P = 4 · 45 = 180 (мм).

Відповідь: 12,8 дм; 180 мм.

302. Кут ромба

Нехай ABCD — ромб. ∠A = 60°; BD = d. d = 10 cм; ∆ABD — рівносторонній;

∠A = ∠D = ∠В = 60°; AB = BD = AD = 10 cм;

PABCD = 40 cм.

Відповідь: 40 см.

303. У чотирикутнику

Нехай АВСD — квадрат. ОK ⊥ АВ; ОК = n.

1. n = 8 см; AD = 2n = 16 см; Ркв = 64 см; 2. n = 0,3 дм; а = 2n = 0,6 дм; Ркв = 4а = 2,4 дм.

Відповідь: 1) 64 см; 2) 2,4 дм.

307. Знайдіть периметр квадрата, якщо точка

сторони на 21 мм.

Нехай АВСD — квадрат. ОK ⊥ АВ; ОК = n.

а = 21 мм; а = 2n = 42 мм; Ркв = 4а = 42 · 4 = 168 мм.

Відповідь: 168 мм.

308. Дано паралелограм KLМN.

=

1

Відповідь: 96 см2 313.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Відповідь: 726 см2 . 314. Доведіть, що чотирикутник,

Нехай ABCD — чотирикутник, AB = BC = CD = AD.

Проведемо діагональ BD.

∆ABD = ∆CBD (за трьома сторонами (BD — спільна сторона)).

Тому ∠1 = ∠2. Отже, DC ∥ АВ.

ABCD — паралелограм, у якого всі сторони рівні;

ABCD — ромб, що й треба було довести.

315. Паралелограм, діагоналі якого

Нехай ABCD — паралелограм, діагоналі

∆ABD = ∆CBD — рівнобедрені:

∠4 = ∠5; ∠3 = ∠5; DC = ВС; AD = AB.

У паралелограма

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ABCD — ромб.

PABCD = 36 см; DK ⊥ AB; DK — висота ромба; а — сторона ромба.

Р = 4а; а = 36 : 4 = 9 (см).

∆ADK : AD = 9 cм; DK = 4,5 (cм).

DK = 1 2 AD. Отже, ∠A = 30° (катет, що лежить навпроти кута 30°).

∠A = ∠C = 30°; ∠D = ∠B = 150°.

Відповідь: 30°; 30°; 150°; 150°.

317. Доведіть, що висоти ромба рівні.

Нехай ABCD — ромб. ВМ і ВР — висоти; ВМ ⊥ AD; BP ⊥ CD.

∆АВМ = ∆СВР.

∠М = ∠P = 90°; AB = ВС; ∠A = ∠C.

3 рівності трикутників

1) кути ромба; 2) периметр ромба, якщо

= ВК.

1) ∆ADB— рівнобедрений; АК = КВ; DK ⊥ AB; ∠A = 60°; ∠ADC= 120°; ∠C = ∠A = 60°; ∠D = ∠B = 120°.

2) BD = 20cм; AD = BD; PABCD = 4AD = 4 · 20 = 80 (cм).

Відповідь: 1) 60°; 60°; 120°; 120°; 2) 80 см.

319. Знайдіть

вершини, дорівнює: 1) 35°; 2) 20°.

Нехай АВСD — ромб.

∠BDK — кут між

1. ∠BDK = 35°: ∆DBK = 55°; ∠ABC = 110°; ∠ADC = ∠ABC = 110°; ∠A = ∠C = 70°;

2. ∠BDK = 20°; ∠DBK = 70°; ∠ABC = 140°; ∠B = ∠D = 140°; ∠A = ∠C = 40°.

Відповідь: 1) 70°; 110°; 70°; 110°; 2) 40°; 140°; 40°; 140°.

320. Знайдіть

40°.

АВС

∠BDK = 40°; ∠DBA = 50°; ∠B = ∠D = 100°; ∠A = ∠C = 80°.

1 = 2х; ∠2 = 3х; 2х + 3x = 90°; 5х = 90°; х = 18°. ∠A = 4х = 72°; ∠A = ∠C; ∠B = ∠D = 6х = 108°; 2. ∠1 : ∠2 = 2 : 7; 2х + 7х = 90°; х = 10°, ∠A = ∠C = 40°; ∠B = ∠D = 140°. Відповідь: 1) 72°; 108°; 72°; 108°; 2) 40; 140°; 40°; 140°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

як 1 : 2.

Нехай ABCD — ромб. ∠1 : ∠2 = 1 : 2;

х + 2х = 90°; 3х = 90°; х = 30°;

∠A = ∠C = 60°; ∠B = ∠D = 120°.

Відповідь: 60°; 120°; 60°; 120°.

323. У рівносторонній трикутник

1.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

РAМNK = АВ + АС = 8 + 8 = 16 см.

2. PAМNK = 29 + 29 = 58 мм;

3. PAМNK = 0,41 + 0,41 = 0,82 дм.

325. Ромб, у якого один кут прямий, — квадрат. Доведіть.

Hexaй AВCD — ромб, у якого ∠A = 90°, тоді ∠C = ∠A = 90°.

∠D = ∠B = 180° – 90° = 90°.

ромба всі кути прямі, тому ABCD — квадрат, що й треба було довести.

326. AN — бісектриса прямого кута A трикутника ABC; NМ і NK — перпендикуляри

катетів. Доведіть, що AМNK — квадрат.

Нехай

- AO = BO — бо

- ∠AOB = 90° — бо

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

- AO = AC 2 , BO = BD 2 ), а оскільки AC = BD, то AO = BO. Трикутник ∆AOB

фігури однакові.

Висновок: якщо діагоналі ромба

=

що AМCN — ромб.

Нехай ABCD — квадрат, діагональ – BD. BМ = DN. ∆AND = ∆CND = ∆АМВ = ∆СМВ.

1. BМ = ND; AB = BC = CD = AD;

2. ∠1 = ∠2 = ∠3 = ∠4 = 45°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ABCD — ромб.

AМ ⊥ ВС; АР ⊥ DC; ∠МAP = 30°;

∠МAP = ∠ABC = 30°; ∠ABC = ∠ADC = 30°.

∠A + ∠B = 180°; ∠BAD = ∠BCD = 180° – 30° = 150°.

Відповідь: 30°; 30°; 150°; 150°.

332. Вершини

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

його сторін.

ON ⊥ DC; OP ⊥ ВС; ОМ ⊥ AB; OK ⊥ AD.

Точки К, О,

KP ⊥ ВС; МN ⊥ DC; KP ⊥ МN — висоти ромба ABCD. KP = NМ; KP і NМ — діагоналі чотирикутника KNPМ, отже, чотирикутник KNМP є

прямокутником. 335. Доведіть, що чотирикутник, вершини якого є серединами сторін

Нехай ABCD — квадрат.

P∆AOD = P∆DOC = P∆COD = P∆AOB

4P∆AOD – Pкв.ABCD = 20 см

P∆AOD = a + d, де а – сторона; d – діагональ.

4P∆AOD = 4a + 4d;

Pкв = 4а; 4a + 4d – 4a = 20 см; 4d = 20; d = 5 см

Відповідь: 5 см.

337. Чотирикутник,

2.

1.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2.

3. Так. Якщо у чотирикутника

чотирикутник є квадратом.

343. Земельна

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1. Ні; 2. Так; 3. Ні; 4. Ні; 5. Так.

1. Ні; 2. Так.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2) 6.

Нехай задано відрізок AB.

Проведемо

пряму А6В.

оскільки 5 : 2 = 2,5 ≠ 2. 357. DE i EF

АВ. Знайдіть:

1) відрізок FC, якщо DE = 4 см; 2)

BD, якщо EF = 7 см.

2) BD = 1 2 AB = EF = 7 см

1) 8 см, 5 см, 7 см; 2) 30 мм, 40 мм, 50 мм.

1)

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

:

FE = 1

2 AB = 15 мм; ED = 1 2 BC = 20 мм; DF = 1 2 AC = 25 мм

359. Сторони трикутника дорівнюють

Нехай задано трикутник ABC, у якого AB = 9 см, BC = 10 см, AC = 14 см.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) 0,8 дм; 2) 100 мм.

P

∙ 2 = 2,4 ∙ 2 = 4,8 (дм).

2) P∆DEF = DE + EF + DF = 100 + 100 + 100 = 300 (мм)

P∆ABC = P∆DEF ∙ 2 = 300 ∙ 2 = 600 (мм

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

MN,

1) NP = 3 cм, MP = 5 см MN = 6 см.

AB = 2NP = 2 • 3 = 6 (cм);

ВС = 2МР = 2 • 5 = 10 (см);

АС = 2MN = 2 • 6 = 12 (см);

Р∆ABC = 6 + 10 + 12 = 28 (см);

2) NP = 7 cм, MP = 9 см MN = 12 см.

AB = 2NP = 2 • 7 = 14 (cм);

ВС = 2МР = 2 • 9 = 18 (см);

АС = 2MN = 2 • 12 = 24 (см);

P∆ABC = 14 + 18 + 24 = 56 (см);

3) NP = 8 cм, MP = 10 см MN = 12 см.

AB = 2NP = 2 • 8 = 16 (cм);

ВС = 2МР = 2 • 10 = 20 (см);

АС = 2MN = 2 • 12 = 24 (см);

Р∆ABC = 16 + 20 + 24 = 60 (см).

Відповідь: 1) 28 см; 2) 56 см; 3) 60 см.

366. Визначте вид

1) Усі середні лінії

2)

сусідніх сторін, дорівнюють:

1) 0,6 дм і 0,9 дм; 2) 100 мм і 14 см.

відповідно.

1) MN = 0,6 дм; MK = 0,9 дм; У ∆ADC: MN — середня

ABD:

2) MN = 100 мм; МК = 14 см; АС = 2MN = 200 мм; BD = 2МК = 28 см. 368. Знайдіть

АС = 2MN = 1,2 дм;

BD = 2МК = 1,8 дм;

Нехай ABCD — заданий паралелограм. N, M і K – середини сторін BC, AB та AD

відповідно. MN = 5 см; МК = 11 см. Знайти: діагоналі BD і AC.

У ∆ADC: MN — середня лінія; АС = 2MN = 10 см; У ∆ABD: МК — середня лінія; BD = 2МК = 22 см.

369. Точки E і F — середини

якщо EF = 4 см.

знайти 6AC. Оскільки точки E

AC = 2EF = 2 ∙ 4 = 8 см.

АВ1 = В1B2 = B2B3 = B3B4.

1) Якщо АB4 – B2B3 = 9 cм (довжина 3 відрізків), то AB3 = 9 cм;

2) Якщо AB4 – B1B3 = 8 см (довжина 2

B1B4 = 3 ∙ 4 = 12 см;

3) B1B4 – B1B2 = 10 cм (довжина 2 відрізків),

= 5 ∙ 4 = 20 cм.

374. Сторони трикутника дорівнюють а, b і c.

1) а = 8 см, b = 10 см, с = 12 см; 2) а = 0,5 дм, b = 12 см, с = 1,3 дм.

2) AB = а = 0,5 дм; BC = b = 1

1)

2)

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

= 2,5 см. P△АВС = 25 см. Знайти AB, BC і AC. Згідно теореми про середню лінію трикутника:

AC = 2DF = 2 ∙ 2,5 = 5 см. У рівнобедреного

P△АВС = AB + BC + AC = 2BC + AC 25 = 2BC + 5 ⇒ 2BC = 20 ⇒ BC = 10 см.

Відповідь: 5 см, 10 см, 10 см. 377.

= 5 см. P

=

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай О — середина відрізка AB.

BL ⊥ NM; ML ∥ KP.

ML = NB = КР = 4 см.

∆ABL: OP — середня лінія.

OP ∥ AL. BO = OA, за теоремою Фалеса ВР = PL.

ОР = 1 2 AL = 1 2 (8 + 4) = 6 (cм);

ОК = ОР – КР = 6 – 4 = 2 см.

Відповідь: 2 см.

379. Сторони трикутника відносяться як 3 : 4 : 5.

см; 2) 4,8 дм.

Нехай дано ∆АВС.

АВ : ВС : АС = 3 : 4 : 5. 1) Р∆ABC = 60 см; ∆MNP — трикутник, утворений

АВ = 3х; ВС = 4х; АС = 5х;

Р∆ABC = 12х; P∆MNP = 6x; 12x = 60;

х = 5;

АВ = 15 см; ВС = 20 см; АС = 25 см; МN = 1 2 AС = 12,5 см; NP = 1 2 BC = 10 см;

МР = 1 2АВ = 7,5 см.

Відповідь: 7,5 см; 12,5 см; 10 см.

2) P = 4,8 дм = 48 см; 12x = 48; x = 4 см;

AB = 12 см; ВС = 16 см; АС = 20 см; MN = 1 2 AC = 10 см;

NP = 1 2 BC = 8 см; MP = 1 2 AB = 6 см.

6 см; 8 см; 10 см. 380.

1) 48 см; 2) 2,4 дм.

Нехай дано ∆ABC, сторони ∆ABC: AB : ВС : AC = 7 : 8 : 9.

∆MNP — трикутник, утворений середніми лініями.

1) P∆MNP = 48 cм; P∆ABC = 2P∆MNP = 96 см;

AB = 7х; ВС = 8x; АС = 9х; 7х + 8х + 9х = 96; 24х = 96; x = 4;

AB = 28 см; ВС = 32 см; AС = 36 см; 2) Р = 4,8 дм; АВ = 1,4 дм; ВС = 1,6 дм; AС = 1,8 дм. 381. Доведіть,

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) ВС ∥ B1C1; AB ∥ A1С1; AB ∥ A1В1.

AB; ВС; АС — середні

∆A1B1С1

2) А1В1 = 2АВ = 12 см; B1C1 = 2ВС = 24 см; A1С1 = 2AС = 30 см;

3) Р∆A1B1C1 = 48 см;

P∆ABC = 1 2 P∆A1B1C1 = 1 2 • 48 = 24 (см).

383.

якщо AA1 = A1A2 = A2A3, то:

1) AB1 = B1B2 = B2B = AB : 3 = 12 : 3 = 4 см;

BC1 = C1C2 = C2C = BC : 3 = 18 : 3 = 6 см;

2) B1A = BC = 6 см; B2A2 = BC2 = 12 см; C2A2 = BB2 = 4 см; C1A1 = BB1 = 8 см.

384. Доведіть, що

дано: ∆АВС;

A1C1 = A1A = ���� 2 ; B1C = B1B =

2 ; AC1 = C1B = ���� 2; A1B1 = 1 2c; B1C1 = 1 2b; A1C1 = 1 2 a.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай дано паралелограм ABCD.

Розглянемо кут ∠ADВ: за теоремою Фалеса АМ = MD, отже, DK = KP.

Розглянемо кут ∠CBD: за теоремою Фалеса BN = NC, тоді BP = PK.

Отже, DK = KP = PB, що й треба було довести.

386. Знайдіть периметр чотирикутника, вершинами якого є середини

чотирикутника, якщо сума діагоналей чотирикутника

РМNРК = MN + NP + KP + KM

∆ABC; MN — середня лінія, MN = 1 2 AC;

∆ADC — середня лінія; KP = 1 2 AC;

∆ABD, MK — середня лінія, MK = 1 2 BD;

∆BDC; NP — середня лінія, NP = 1 2 BD.

PMNPC = 1 2 BD + 1 2 BD + 1 2 AC + 1 2 AC = BD + AC = S.

1) S = 25 см; PMNPK = 25 см; 2) S = 3,5 дм; PMNPK = 3,5 дм.

Відповідь: 1) 25 см; 2), 3,5 дм. 387. Знайдіть

1) 4 см і 6 см; 2) 24 см і 25 см.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай дано чотирикутник AВСD. АС і BD — діагоналі.

1) АС = 4 см; ВD = 6 см; MNPK — чотирикутник; М, N, Р, К — середини сторін чотирикутника ABCD.

∆АВС; MN — середня лінія ∆АВС;

MN = 1 2 AC = 2 см;

∆АDС; KP — середня лінія ∆АDС;

КР = 1 2АС = 2 см;

∆BDC: NP = 1 2 BD = 1 2 • 6 = 3 см;

∆ABD: MK = 1 2 BD = 1 2 • 6 = 3 см;

РMNPK = 2 + 3 + 2 + 3 = 10 (см).

2) АС = 24 см; ВD = 25 см;

РMNPK = 12 + 12 + 12,5 + 12,5 = 49 (см).

Відповідь: 1) 10 см; 2) 49 см.

388. Знайдіть

MN = PK = 1 2AC;

NK = MP = 1 2BD; AC = BD = d; PMNPK = 2d.

1) Р = 16см; 2) Р = 2,6 дм. 389.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ABCD — прямокутник; М, N, Р, К — середини його сторін.

∆ADC: MN ∥ AC; MN = 1 2AC;

∆ABC: KP ∥ AC; KP = 1 2AC (властивість середньої лінії трикуника).

Oтже, MN ∥ KP; MN = KP.

Аналогічно NP ∥ MK; NP = MK

Якщо BD = AC, то MN = NP = PK = MK.

Отже, MNPK — ромб, що й треба було довести.

390. Доведіть, що середини сторін квадрата є вершинами квадрата.

ABCD — квадрат. М, N, Р, К — середини сторін.

MN ∥ BD; MN = 1 2BD; PK ∥ BD; PK = 1 2BD;

MN = PK; PM ∥ AC; РМ = 1 2АС;

KN ∥ АС: KN = 1 2AC;

KN = PM; AC = BD.

Отже, PM = MN = NK = PK. PMNK – ромб. ∆PDM = ∆NCM. ∠PMD = ∠NMC = 45°; ∠PMN = 90°, отже, ромб PMNK — квадрат.

391. Доведіть, що середини сторін ромба є вершинами прямокутника.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

Нехай ABCD — ромб. М, N, Р, К — середини

KP = MN = 1 2АС; PN = KM = 1 2BD;

KP ∥ AC; MN ∥ AC ⇒ KP ∥ MN; PN ∥ BD; KM ∥ BD ⇒ KM ∥ PN; BD ⊥ AC ⇒ PN ⊥ MN; KP ⊥ KM.

Отже, KPNM — прямокутник, що й треба

392. Як побудувати трикутник

Нехай М, N, P — середини сторін шуканого трикутника. Проведемо прямі,

393.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

OK : OB = 1 : 2; АО : ОМ = 2 : 1; СО : ON = 2 : 1, що

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) P∆ABC = 36 cм; АК = КР = BP; BN = NQ = QC; AM = MD = DC; AP = MN (як протилежні сторони паралелограма APMN) PB = QD (як протилежні сторони

PBQD)

MN + QD = AB

Аналогічно PD + KM = BC, PN + KQ = AC

Отже, MN + QD + PD + KM + PN + KQ = AB + BC + AC = P∆ABC = 36 см.

2) аналогічно.

398.

який відтинають

401.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2.

1.

2.

3. Правильно.

трапеції.

409. Чи правильно, що

1. Неправильно.

2. Неправильно.

1. Неправильно.

2. Неправильно. 3.

4. Неправильно.

5. Правильно.

N трапеції MNKL.

1) CD = AB = З CM (за

паралельних прямих ML і NK та січній MN). Відповідь:

180°.

Мал. 171

∠B = 180° – ∠A = 180° – 50° = 130°; ∠D = 180° – ∠C = 180° – 140° = 40°.

Відповідь: ∠B = 130°; ∠D = 40°.

Мал. 172

∠B = 180° – ∠A = 180° – 90° = 90°;

∠C = 180° – ∠D = 180° – 46° = 134°.

Відповідь: ∠B = 90°; ∠C = 134°.

Мал. 173

∠B = 180° – ∠A = 180° – 40° = 140°;

∠C = 180° – ∠D = 180° – 36° = 144°.

Відповідь: ∠B = 140°; ∠C = 144°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

416. ABCD — трапеція

AD i BC.

1) ∠A i ∠C, якщо ∠B = 110°, ∠D = 30°;

2) ∠A i ∠D, якщо ∠B = 125°, ∠C = 145°.

1) ∠A = 180° – ∠B = 180° – 110° = 70°; ∠C = 180° – ∠D = 180° – 30° = 150°; 2) ∠A = 180° – ∠B = 180° – 125° = 55°; ∠D = 180° – ∠C = 180° – 145° = 35°.

Відповідь: 1) ∠A = 70°, ∠C = 150; 2) ∠A = 45°, ∠D = 35°.

417. Основою піраміди

1) ∠А = 160°; 2) ∠А = 135°; 3) ∠А = 95°.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD

Відповідь: ABCD — трапеція. 422. На малюнку ABCD — рівнобічна трапеція

1) чотирикутник ABCK — паралелограм; 2) трикутник KCD — рівнобедрений.

1) BC ∥ AD, бо ABCD — трапеція

Оскільки ВС ∥ AD, СК ∥ AB,

2) ∠BAD = ∠CKD — як

Оскільки ∠BAD = ∠CKD і ∠BAK = ∠CDK, то ∠CKD = ∠CDK, тобто ∆KCD — рівнобедрений.

423. MNKL — трапеція з основами ML і NK, NF || KL. Знайдіть:

1) основу ML, якщо MF = 5 см, NK = 2 см; 2) основу NK, якщо ML = 10 см, MF = 7 см.

1) ML = MF + FL = MF + NK = 5 + 2 = 7 cм;

2) NK = FL = ML – MF = 10 – 7 = 3 см

Відповідь: 1) 7 см; 2) 3 см.

424. BM і CK

DABM = DDCK.

∆АВМ = ∆DCK (за

425. Знайдіть

Мал.178

х+8

2 = 6;

х + 8 = 12;

х = 12 – 8;

х = 4 (см).

Відповідь: 4 см.

Мал.179

х = 4+10 2 ;

х = 7 (см).

Відповідь: 7 см.

Мал.180

х+5

5 = 10;

х + 5 = 20;

х = 20 – 5;

х = 15 (см).

Відповідь: 5 см.

426. Чи

Якщо NK = 4 см, ML = 8 см і EF —

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

х = NK+ML 2 = 4+11 2 = 7,5 (см), де x — середня

Відповідь: 4 см, 11 см, 7,5 см.

432. Знайдіть

1) с = 8 см, d = 12 см, m = 10 см;

2) с = d = m = 15 см.

PABCD = BC + AD + AB + CD = 2 • BC+AD 2 + c + d = 2m + c + d.

1) PABCD = 2m + c + d = 2 • 10 + 8 + 12 = 40 (см);

2) PABCD = 2m + c + d = 2 • 15 + 15 + 15 = 60 (см);

Відповідь: 1) 40 см; 2) 60 см.

433. У

PABCD = BC + AD + AB + CD = 2 •

2 + c + d = 2m + c + d.

PABCD = 2m + c + d = 2 • 14 + 17 + 17 = 28 + 34 = 62 (см).

Відповідь: 1) 62 см.

434. Два

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

2) СК = 10 – 6,2 = 3,8 (см) = 38 (мм).

Відповідь: 1) 2 см; 2) 38 мм.

437. Якщо

Нехай ∠A = ∠D, проведемо CE ∥ AB, тоді ∠A = ∠CKD — як

паралельних прямих AB і СE та січній АE. Оскільки ∠CED = ∠D , то ∆CED — рівнобедрений і СE = АВ. Оскільки АВСE —

то СE = AB. Враховуючи, що

AB = СE і СE = AD, то AB = CD, тобто трапеція ABCD — рівнобічна.

438.

Мал. 185

∠A = 90° – 32° = 58°,

∠B = 90° + 32° = 122°,

∠C = ∠B = 122°,

∠D = ∠A = 58°.

Відповідь: 58°, 122°, 122°, 58°.

Мал. 186

∠BCA = ∠CAD = 30° —

ВС та січній АС.

∠BAC = ∠BCA = 30° — як кути

∠BAC = ∠BAC + ∠CA = 30° + 30° = 60°.

∠D = ∠BAC = 60°;

∠B = ∠BCD = 180° – 60° = 120°.

Відповідь: 60°, 120°, 120°, 60°.

Мал. 187

∠D = ∠BAD = 2∠CAD.

Оскільки ∠D + ∠CAD = 9° і ∠D = 2∠CAD, то

∠D = 90° 2 1+2 = 60°,

∠BCD = 180° – ∠D = 180° – 60° = 120°,

∠B = ∠BCD = 120°,

∠BAD = ∠D = 60°.

Відповідь: 60°, 120°, 120°, 60°.

439. Доведіть,

∠A + ∠C = ∠A + ∠B = 180° (оскільки

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

∠B + ∠D = ∠B + ∠A = 180° (оскільки ∠D = ∠A i ∠A + ∠B = 180°).

∠С + ∠D = 180°; ∠A = ∠D; ∠C = ∠A + 40°.

Тоді ∠С + ∠А = 180°; ∠A + 40° + ∠А = 180°;

2∠А = 180° – 40°;

∠А = 70°; ∠D = 70°.

∠C = ∠A + 40°;

∠В = 180° – ∠А = 180° – 70° = 110°;

∠С = 110°.

Відповідь: ∠А = 70°, ∠В = 110°, ∠C = 110°, ∠D = 70°.

441. Протилежні кути

Нехай ∠A : ∠C = 1 : 4. Оскільки ∠A + ∠C = 180°

∠A = 180° • 1 1+4 = 36°,

∠C = 180° • 4 1+4 = 144°,

∠B = ∠C = 144°,

∠D = ∠A = 36°.

Відповідь: 36°, 144°, 144°, 36°.

442. Доведіть,

2)

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) ∆ABD = ∆DCA — за трьома сторонами: AD — спільна сторона, AB = DC — як

сторони рівнобічної трапеції, BD = СА (задача 307). Із рівності цих трикутників маємо ∠BDA = ∠CAD, тоді ∠ODA = ∠OAD. Отже, ∆AOD — рівнобедрений. Аналогічно ∆BOC — рівнобедрений, бо ∆ВСD = ∆СBА (ВС — спільна, CD = BA, BD = СА) і із

трикутників випливає, що ∠DBC = ∠ACB. 2) ∆AOB = ∆DOC — за трьома сторонами, оскільки AО = DO (бо ∆AOD — рівнобедрений), OB = ОС (оскільки ∆ВОС — рівнобедрений, AB = CD (як

Нехай у рівнобічній трапеції ABCD (AD ∥ BC), AD =

АВ = CD

K = 1 2 AВ = 1 2 • 4 = 2 (cм), MD = 1 2 CD = 1 2 • 4 = 2 (cм), тоді BC = KM = AD – AK – MD = 10 – 2 – 2 = 6 (см). Відповідь: 6 см.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

446. ABCD — рівнобічна

1) AK = MD = (AD – BC) : 2; 2) KD = AM = (AD + BC) : 2. 1) ∆ABK = ∆DCM —

1) ABCD — рівнобічна трапеція (AD ∥ BC, AB = CD),

BK ⊥ AD, CM ⊥ AD, AK = 4 см, KD = 8 см.

∆ABK = ∆DCM, тоді MD = AK = 4 см.

AD = AK + KD = 4 + 8 = 12 (см).

BC = AD – AK – MD = 12 – 4 – 4 = 4 (cм).

Відповідь: 4 см і 12 см.

2) ABCD — рівнобічна трапеція (AD ∥ BC, AB = CD),

BK ⊥ AD, CM ⊥ AD, AK = 2 см, KD = 7 см.

AD = AK + KD = 2 + 7 = 9 (cм).

∆ABK = ∆DCM, тоді BC = KM = AD – AK – MD = 9 – 2 – 2 = 5 (см).

Відповідь: 5 см, 9 см.

448. Доведіть,

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

1) 6 см і 8 см; 2) 62 мм і 10 см.

Нехай ABCD — рівнобічна трапеція, у якій AB = CD = BC, AD = b, BC = a, тоді ∆ABC —

рівнобедрений і PABCD = AB + ВС + CD + AD = a + a + a + b = 3a + b. 1) Якщо а = 6 см, b = 8 см, то PABCD = 3 • 6 + 8 = 26 (см); 2) якщо а = 62 мм = 6,2 см; b = 10 см, то PABCD = 3 • 6,2 + 10 = 18,6 + 10 = 28,6 (см).

Відповідь: 1) 26 см; 2) 28,6 см.

450. Доведіть теорему

(MN — середня лінія).

Мал.190

теоремою

МЕ = 1 2ВС, EN = 1 2AD, тодi MN =

Мал. 191

Проведемо

Мал.192

Проведемо EF ∥ AB, тоді ABEF —

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — трапеція (BC ∥ AD), AD : BC = 7 : 3, AD – BC = 4,8 cм, MN — середня

трапеції.

Нехай AD = 7x см, ВС = 3х см, тоді 7х – 3х = 4,8; 4x = 4,8; x = 1,2.

Отже, AD = 7 • 1,2 = 8,4 (см);

ВС = 2 • 1,2 = 3,6 (см), тоді MN = AD+BC 2 = 8,4+3,6 2 = 12 2 = 6 (см).

Відповідь: 6 см.

452. Середня лінія трапеції

ABCD — трапеція (ВС ∥ AD), MN — середня

Нехай ME = x см, тоді NE = (х + 2) см, ВС = 2МЕ = 2х см, AD = 2NE = 2(х + 2) см.

Оскільки MN = AD+BC 2 , то 10 = 2(x+2)+ 2x 2 ;

10 = x + 2 + x;

2х + 2 = 10;

2x = 10 – 2;

2х = 8; x = 4.

Отже, AD = 2(x + 2) = 2 • (4 + 2) = 12 (см); BC = 2x = 2 • 4 = 8 (см).

Відповідь: 8 см і 12 см. 453. Доведіть,

MN = 10 см, NE – ME = 2 см.

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — трапеція, АК = КС, BL = LD, ВС = а, KL = с.

Згідно з результатами задачі 453 маємо:

KL = AD−BC 2 , тоді c = AD−a 2 ,

AD – a = 2c; AD = 2с + а.

1) Якщо а = 6 см, с = 4 см, то AD = 2с + а = 2 • 4 + 6 = 14 (см).

2) Якщо a = 50 мм = 5 см, с = 2 см, то AD = 2с + а = 2 • 2 + 5 = 9 (см).

Відповідь: 1) 14 см; 2) 9 см. 455. Якщо

https://shkola.in.ua/3333-hdz-heometriia-8-klas-burda.html

ABCD — трапеція (AD ∥ BC), AC = BC. Проведемо BK ⊥ AD і CM ⊥ AD. ∆ACM = ∆DBK (за гіпотенузою і катетом: АС = BD, СМ = ВК), тоді ∠CAM = ∠BDK. ∆ABD= ∆DCA (за двома сторонами і кутом між ними: BD = АС — за умовою, AD — спільна, ∠ADB = ∠DAC — за доведенням), тоді AB = DC, тобто ABCD — рівнобічна трапеція. Отже, якщо

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.