PO VÁLCE
Prezident Edvard Beneš přicestoval z exilu do Prahy zvláštním vlakem 16. května 1945. Na každé stanici ho vítaly jásající davy, v Praze pak přeplněné Václavské náměstí s hrozny lidí na střechách a lucernách. Lidé byli v euforii z konce války.
Povinností prezidenta bylo obnovit v zemi právní řád. K tomu sloužily prezidentské dekrety. Ty měly v době, kdy neexistoval parlament, platnost zákonů. Podíleli se na nich prezidentovi právníci a spolupracovníci.
Edvard Beneš podepsal desítky dekretů ještě před první schůzí prozatímního národního shromáždění. Byl mezi nimi dekret o znárodnění bank, pojišťoven, dolů a průmyslových podniků s více než 500 zaměstnanci.
Prozatímní národní shromáždění začalo pracovat 28. října 1945, brzy začala platit měnová reforma, později byla jmenována vláda Národní fronty. V březnu 1946 byly schváleny všechny dosud vydané dekrety prezidenta republiky a prohlášeny za zákony.
|5
Blok Obrazky z dejin_001 az 144 2026.indd 5
18.05.2026 17:52