Londýn za druhé světové války Vypadalo to, jako by se válka z našeho koutu světa odsunula… Rozhodla jsem se, že pojedu do Londýna a připojím se k Maxovi, který tam pracoval na koordinaci turecké humanitární pomoci. Do Londýna jsem dorazila jen chvíli po náletech, Max mě vyzvedl na nádraží Paddington a odvezl do bytu v Half Moon Street. „Obávám se,“ řekl omluvným tónem, „že je to tam příšerné. Můžeme se poohlédnout po něčem jiném.“ Když jsem tam přijela, trochu mě zarazilo, že dům trčel do výšky jako zub – budovy po obou stranách chyběly. Zjevně je asi před deseti dny zasáhly bomby, a proto byl byt k dispozici k pronajmutí, jelikož se jeho majitelé rychle stěhovali pryč. Nedá se říci, že bych se v tom domě cítila nějak příjemně. Hrozně to tam smrdělo špínou, mastnotou a lacinou voňavkou. Po týdnu jsme se s Maxem přestěhovali na Park Place nedaleko St. James’s Street, do bytu s obsluhou, kde kdysi bývalo poměrně draho. Nějakou dobu jsme tam žili a všude kolem nás s hlukem dopadaly bomby. Bylo mi líto především číšníků, (5)
Pripady_z_Londyna_08_(imprimatur).indd 5
26.01.2026 18:53:36