Skip to main content

Serbian Cyrillic - The First Epistle of John

Page 1

Прва Јованова посланица ГЛАВА 1 1 Оно што је било од почетка, што смо чули, што смо видели својим очима, што смо гледали, и руке наше држале, Речи живота; 2 (Јер се живот јави, и ми смо га видели, и сведочимо, и јављамо вам онај живот вечни, који беше код Оца и који се јави нама;) 3 Оно што смо видели и чули објављујемо вам, да и ви имате заједништво с нама; и заиста је наша заједница са Оцем и са Сином његовим Исусом Христом. 4 И ово вам пишемо, да ваша радост буде пуна. 5 Ово је, дакле, порука коју смо чули о њему и објављујемо вам да је Бог светлост и да у њему нема никакве таме. 6 Ако кажемо да имамо заједницу с њим, и ходамо у тами, лажемо, а не чинимо истину; 7 Али ако ходимо у светлости, као што је он у светлости, имамо заједништво једни с другима, и крв Исуса Христа, његовог Сина, чисти нас од сваког греха. 8 Ако кажемо да немамо греха, варамо се, а истине нема у нама. 9 Ако признамо своје грехе, он је веран и праведан да нам опрости грехе наше и да нас очисти од сваке неправде. 10 Ако кажемо да нисмо згрешили, чинимо га лажовом, и његове речи нема у нама. ГЛАВА 2 1 Дечице моја, ово вам пишем да не грешите. И ако ко згреши, имамо заступника код Оца, Исуса Христа праведника: 2 И он је умирење за грехе наше, и не само за наше, него и за грехе целог света. 3 И по томе знамо да га познајемо, ако држимо његове заповести. 4 Онај који каже: Познајем га, а заповести његове не држи, лажов је, и истине нема у њему. 5 Али ко држи његову реч, у њему је заиста љубав Божија савршена; по томе знамо да смо у њему. 6 Онај који каже да остаје у њему треба и сам да ходи, као што је ишао. 7 Браћо, не пишем вам нову заповест, него стару заповест коју сте имали од почетка. Стара заповест је реч коју сте чули од почетка. 8 Опет вам пишем нову заповест, која је истинита у њему и у вама: јер је тама прошла, и права светлост сада светли. 9 Ко говори да је у светлости, а мрзи брата свога, у тами је све до сада. 10 Ко воли брата свога, остаје у светлости, и у њему нема саблазни. 11 Али ко мрзи брата свога у тами је, и ходи у тами, и не зна куда иде, јер му је та тама заслепила очи.

12 Пишем вам, децо, јер су вам греси опроштени ради имена његовог. 13 Пишем вам, оци, јер познајете Онога који је од почетка. Пишем вам, младићи, јер сте победили злога. Пишем вам, децо, јер сте познали Оца. 14 Писао сам вам, оци, јер познајете Онога који је од почетка. Писао сам вам, младићи, јер сте јаки, и реч Божија остаје у вама, и ви сте победили злога. 15 Не волите свет, ни оно што је у свету. Ако ко воли свет, љубави Очеве нема у њему. 16 Јер све што је у свету, пожуда тела, и пожуда очију, и гордост живота, није од Оца, него је од света. 17 И свет пролази, и пожуда његова, а ко врши вољу Божију остаје заувек. 18 Дечице, последње је време: и као што сте чули да ће доћи антихрист, и сада има много антихриста; при чему знамо да је последњи пут. 19 Они су отишли од нас, али нису били од нас; јер да су били од нас, без сумње би остали с нама; али су изашли да им се покаже да нису сви ми. 20 Али ви имате помазање од Светога, и знате све. 21 Нисам вам писао зато што не знате истину, него зато што је знате, и да ниједна лаж није од истине. 22 Ко је лажов осим онога који пориче да је Исус Христ? Он је антихрист, који одриче Оца и Сина. 23 Ко се одриче Сина, тај нема Оца; (али) ко признаје Сина има и Оца. 24 Нека дакле остане у вама оно што сте чули од почетка. Ако оно што сте чули од почетка остане у вама, и ви ћете остати у Сину и у Оцу. 25 А ово је обећање које нам је обећао, живот вечни. 26 Ово сам вам написао за оне који вас заводе. 27 Али помазање које сте примили од њега остаје у вама, и није вам потребно да вас неко учи; него као што вас то исто помазање учи свему, и истина је, и није лаж, и као што је научило ви ћете остати у њему. 28 А сада, децо, останите у њему; да, када се он појави, имамо поуздање и да се не постидемо пред њим приликом његовог доласка. 29 Ако знате да је праведан, знате да је сваки који чини правду рођен од њега. ГЛАВА 3 1 Гле, какву нам је љубав Отац подарио, да се синовима Божијим назовемо; зато нас свет не познаје, јер га није познавао. 2 Љубљени, сада смо синови Божији, и још се не види шта ћемо бити; али знамо да ћемо, када се појави, бити као он; јер ћемо га видети таквог какав јесте. 3 И сваки човек који има ову наду у њега чисти се, као што је чист. 4 Сваки који чини грех и закон преступа, јер грех је преступ закона. 5 И знате да се он јавио да узме наше грехе; и у њему нема греха. 6 Ко год остане у њему, не греши; 7 Децо, нека вас нико не вара: ко чини правду, праведан је, као што је и он праведан. 8 Ко чини грех је од ђавола; јер ђаво греши од почетка. У ту сврху се јави Син Божији да уништи дела ђавоља.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook