Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
6
$
75 ea
On Sale 30th May 2018
Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties
Patties Party Pack 30 Pack or Mini Combo 40 Pack
$1.53 per Litre
1722
$
ea
SAVE $17.89
SAVE $6.75
pr i c e 825
$
Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $8.25
25
$ Huggies Nappies or Nappy Pants 45-108 Jumbo Pack Selected Varieties
$
16
ea
SAVE $5
99
kg
Australian Economy Rib Fillet Steak
On Sale Wed 30th May to Tue 5th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
SUPA_V1_IGACQ350_300518_P1
IGA COMMUNITY CHEST & ASSOCIATED PROGRAMS HAVE RAISED OVER TO SUPPORT LOCAL COMMUNITIES ACROSS AUSTRALIA. Every day, with your support we raise much needed funds to support local sporting clubs, schools and charities. From something simple like new equipment for the local soccer team or fundraising for a surf lifesaving club, your local IGA is at the heart of your community. By shopping with us you will be giving back directly to what matters. Together, we can make a difference.
Frank Spano IGA QLD & Northern NSW Board Chairperson 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).
2
FRESH Produce
1
179
49
$
$
kg
Cavendish Bananas
ea
Baby Broccoli Bunch
199
249
$
$
kg
Zucchini
kg
Gold Sweet Potatoes
Tasty apples
299
$
499
$
kg
ea
227g pack
Pink Lady Apples
Dates 227g Selected Varieties (USA) $21.98 per kg
299
$ Soup Packs 1kg $2.99 per kg
ea
1kg pack
IT’S QUICK & EASY!
Stir fry
+
– IN –
10 MINS Community Co Stir Fry 400g 88¢ per 100g
350
$
ea
+ 1199
$ Australian Beef Stir Fry
kg
Maggi Stir Fry Creations 150g Selected Varieties $1.67 per 100g
250
$
ea
SAV E 50¢
3
WHAT’S FOR Dinner?
PERFECT
Winter Warmers
5
99
$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast
799
$ Seven Mile Smoked Bacon Hocks or Bones
kg
Australian Beef Porterhouse Steak
8
$
1199
$
kg
1699
Australian Pork Scotch Fillet Steak
1199
$ Australian Beef Chuck Casserole Steak
4
1299
Australian Green King Prawns Medium or Large
kg
599
$
kg
2199
$
kg
kg
Australian Lamb Loin Chops
$
Australian Lamb Shanks
kg
$
kg
Australian IGA Corned Silverside
2299
$
kg
Australian Lilydale Free Range Sage & Onion Chicken
1299
$ Global Emperor Fillets Red Spot 600g $2.16 per 100g
kg
ea
DELI Delights
pr i c e
7
1999
$ Roast Beef or Roast Pork Sliced or Shaved
Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
699
$ Large Salad Tubs
kg
SAVE $3
$
kg
SAVE $6
Family Chef Pork Belly
1199
$
kg
SAVE $2
2199
99
$
kg
SAVE $8
Kransky
17
99
$
Short Cut Bacon
1899
$ Ausfresh Mediterranean Mixed Olives Selected Varieties
kg
SAVE $5
SAVE $3
1399
$
kg
SAVE $5
kg
kg
Kabana Selected Varieties
399
$ Lorries Pies 230g Selected Varieties
ea
SAVE 89¢
$1.73 per 100g
So Cheesy!
449
$ Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $17.96 per kg
ea
SAVE $2.08
799
$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.05 per kg
ea
SAVE $2
399
$ Jindi Camembert or Brie Cheese 125g $31.92 per kg
ea
SAVE $1
5
BAKERY Delights
price
1
Golden Crumpets 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.75
58¢ per 100g
4
$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
249
$ Luscious Lamingtons 18 Pack
ea
SAVE $1.50
69¢ per 100g
Wonder White Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g
IGA Baker's Oven Slices 6 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 99¢
549
$
99 ea
3
$
75
$
ea
SAVE 50¢
699
$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack
ea
$1.03 per 100g
2
3 $ 49 for
SAV E $1.38 Panini Bread 100g Selected Varieties 83¢ per 100g
Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
6
3
$
ea
Tip Top Café Brioche 500-650g Selected Varieties
349
$
ea
SAV E $2.41
French Stick 340-480g Selected Varieties
159
$
ea
SAV E 20¢
Champagne leg ham Sliced or shaved
1699
$
kg
8
$ Australian IGA Corned Silverside
11
Kingston Crown Marinated Roast Beef
$
kg
73¢ per 100g
499
$
19
$
99 kg Australian Green Banana Prawns
ea
Your Bakery Mud Cakes 600g Selected Varieties
Australian Salmon Skin On
$
440
2599
$
kg
99 kg
ea
Papa Joe’s Banana Bread 500g $1 per 100g
Bringing you
Low Prices every day. That's the Spirit! 7
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 2
$
62 ea
189
$
Schweppes or Pepsi Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.18 per Litre
ea
SAVE $1.90
SAVE $2.63
Kellogg’s Corn Flakes 380g or Rice Bubbles 250g
Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties $1.07 per 100g
75
¢ ea
SAVE 80¢
pr i c e 230
$
ea
SAVE $2.30 Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g Selected Varieties 61¢ per 100g
184
$
ea
McCain Roast Potatoes or Rustic Chips 650-750g Selected Varieties
299
$
SAVE $1.85 Brunnings Potting Mix 25 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $3
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 1ST JUNE UNTIL SUNDAY 3RD JUNE 2018 8
saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND
2
$ Cottee’s Cordial 1 Litre Selected Varieties $2.62 per Litre
62
SAVE $1.58
Finish Quantum Dishwasher Tablets Lemon or Original 40 Pack 30¢ each
85
$1.21 per 100g
SAVE 64¢
ea
SAVE $8
4
$
¢
ea
CalciYum Squeezy Yoghurt 70g Selected Varieties
12
$
ea
Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 1kg 40¢ per 100g
ea
SAVE $1
THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 1ST JUNE UNTIL SUNDAY 3RD JUNE 2018 9
Go QUEENSLAND price
4
ea
SAVE $4.33
Four ‘n Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties
4
$ McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties
$ Obela Double Dips 240g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$1.67 per 100g
225
$ Mission Tortilla Corn Chips 230g Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
98¢ per 100g
180
$
77¢ per 100g
2
$11.98 per kg
ea
SAVE 99¢
599 ea
SAVE $2.40
3
$
ea
Red Rock Deli Chips or Nuts 130-165g or Parkers Pretzels 200-225g Selected Varieties
SAVE $1
4
$
ea
SAV E 50¢
Bega Cheese Bar-B-Cubes 500g
350
$
3
$
$
ea
SAVE $1
$11.67 per kg
Mission Salsa 453g Selected Varieties
$4 per kg
350
$ Hans Kabana Platinum Twin Pack 300g
McCain Crunchy Fries or Wedges 750g Selected Varieties
ea
SAVE $2
$
ea
SAV E $1.05
10
5
32
$
SAVE 40¢
1
$
50 ea
SAV E $1.20
ea
ea
SAV E 80¢
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
Fountain Sauce 250mL Selected Varieties
Bundaberg Brewed Drinks 4x375mL Selected Varieties
Nabisco Captain’s Table Water Crackers 125g Selected Varieties
$1.44 per Litre
80¢ per 100mL
$3 per Litre
80¢ per 100g
SWEET Treats
NEW
pr i c e
AT
1
$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
3
$ Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties
ea
Mars Value Bags 307-360g Selected Varieties
$ Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties
SAVE $1
5
ea
SAVE $1
1
2
$
$
SAVE $1.60
2
ea
Wrigley’s Eclipse Mints 50 Piece Selected Varieties $5.88 per 100g
ea
SAV E 60¢
$ ea
SAVE 80¢
Mentos Roll 37.5-38g Selected Varieties
ea
SAVE 40¢
11
SWEET Treats
pr i c e
Lindt Lindor, Creation or Excellence Blocks 100g Selected Varieties $2.12 per 100g
2
12
$
M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
ea
NestlĂŠ Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties
SAVE $2.13
350
$
ea
SAVE $1.50
5
$
ea
Mars Maltesers 250g
SAVE $1.30
$2 per 100g
3
$ Cadbury Chocolate Bite Size Bags 108-150g Selected Varieties
12
3
$
Matched
575
$
ea
Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties
ea
ea
TASTY Snacks
pr i c e
1
60
$ The Natural Chip Co. Chips or French Fries 175g Selected Varieties 91¢ per 100g
SAVE $1.60
2
50
$
ea
Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g
Arnott’s Assorted Creams 500g
SAVE $1
4
$
ea
80¢ per 100g
ea
SAVE $1
price
1
$
SAVE $1
Real Corn Thins 125-150g Selected Varieties
250
$ CC's Corn Chips or Thins 175g Selected Varieties $1.43 per 100g
ea
SAVE 70¢
225
$ Mission Tortilla Corn Chips 230g Selected Varieties 98¢ per 100g
ea
ea
SAVE 85¢
SunRice Wholegrain Mini Bites 160g Selected Varieties $2.50 per 100g
Jumpy's, French Fries, Kettle, Thins, or The Natural Chip Co. 5-6 Pack Selected Varieties
4
$
SAVE 99¢
250
$
Majans Infuzions Crackers 110g Selected Varieties $2.27 per 100g
ea
SAVE 69¢
250
$
350
$ ea
ea
SAVE 99¢
Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g
Kellogg’s Special K Biscuit Moments 125g, Pop Tarts 400g or Protein Bites 81g Selected Varieties
Uncle Tobys Farmer’s Pick Muesli Bars 175g Selected Varieties $2.29 per 100g
ea
hot deal
4
$
ea
SAVE 99¢
4
$
ea
SAVE $1.50
13
REFRESH Me
14
Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre
Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties $1.41 per Litre
ea
SAVE $7
Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre
155
$
SAVE 45¢
3
$6 per Litre
JT’s Coconut Water 510mL $5.19 per Litre
3
$3 per Litre
ea
SAV E $1.50
SAVE 45¢
Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre
14
160
$
SAVE $5.55
270 ea
SAVE 79¢
6
$ ea
Mount Franklin Spring Water 20x500mL 60¢ per Litre
$ Powerade 1 Litre Selected Varieties
ea
$
ea
$ V Energy Drink 500mL Selected Varieties
7
$
$
ea
SAVE 39¢
ea
SAVE $4
3
$ Real Iced Tea 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre
ea
SAVE 80¢
FANCY A Cuppa?
7
$
ea
SAVE $2.39
Nescafé Blend 43 Instant Coffee 140-150g Selected Varieties
450
$ L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
1250
$ Vittoria Espresso or Ground Coffee Beans 500g
ea
SAVE $7
$2.50 per 100g
Grinders Crema or Rich Espresso Coffee Beans Bag 1kg $1.90 per 100g
Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $4 per 100g
3
$
ea
SAVE $1.50
19
Nestlé Milo 200g
SAVE $8
$1.25 per Litre
$ $5 per Litre
Lipton Herbal Infusions or Green Tea Bags 40 Pack Selected Varieties
250 ea
SAVE 50¢
350
$ ea
SAVE $1.99
315
$
$
ea
6
Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.64
Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.33 per Litre
Devondale Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre
ea
SAVE $8.10
$ ea
SAVE $1
$1.50 per 100g
Nestlé Milo Ready To Drink 6x200mL
16
$
ea
SAVE 90¢
130
$
ea
Matched
15
RISE & Shine
5
$ Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties
Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $5.33 per Litre
ea
SAVE $1.49
$1 per 100g
4
Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g or Ancient Grains Quick Oats 700g Selected Varieties
$
9
$ ea
SAV E 60¢
5
$
Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $4.50
ea
Nestlé Cereal or Nesquik 650-700g or Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties
SAVE $1
Aussie Bodies Protein FX Low Carb Bar 30-40g Selected Varieties
170
$
ea
SAV E 80¢
$7.47 per Litre
AT
4
$ Sanitarium Up & Go Blends 3x250mL Selected Varieties $6 per Litre
50 ea
SAV E $1.50
ea
SAVE $1.29
Musashi P30 Protein Milk 375mL Selected Varieties
NEW
16
5
$
280
$
ea
SAV E 70¢
The brand you love
is Back! The brand loved since 1935 Now made in country New South Wales
380
$ Kraft Peanut Butter 500g Selected Varieties
ea
SAVE $1.90
76¢ per 100g
Made with
real cheese
650
$
ea
Kraft Cream Cheese Spread 500-515g Selected Varieties
Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $14 per kg
350
$
ea
SAVE 50¢
17
2
$
ea
SAVE 60¢
IXL Jam 250g Selected Varieties 80¢ per 100g
6
$ Capilano Creamed Honey 500g $1.20 per 100g
Goulburn Valley Fruits in Juice or Coconut Water 2x170g Selected Varieties $8.82 per kg
SAVE $1.60
3
SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g
350
$ ea
White Wings Cake in a Cup or Bliss Balls 220-250g Selected Varieties
$
SAVE $1.50
1
SAVE $1
Cottee's Instant Pudding Vanilla or Chocolate 100g $1 per 100g
18
240
$
SAVE 45¢
ea
SAVE 75¢
Green's Baking Mixes 330-500g Selected Varieties
Bundaberg White Sugar 2kg
ea
SAVE $1.50
12¢ per 100g
350
$
149
$ $3.51 per kg
2
$
ea
price
Golden Circle Tropical Slices or Pieces 425g
ea
SAVE $1.20
ea
$ ea
3
$
SAVE $1.50
2
Nestlé Baking Cocoa 190g
$
ea
Sunbeam Snack Packs 6 Pack Selected Varieties
ea
$1.84 per 100g
ea
SAVE 50¢
1
$ Edgell Corn 420g Selected Varieties
ea
SAVE 77¢
$2.38 per kg
2
Harvest Meals 425g Selected Varieties 59¢ per 100g
$ McKenzie’s Soup Kit 180g Selected Varieties
1
One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties
$ Trident Thai Soup 50g or Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
Continental Cup a Soup 4 Pack Selected Varieties
170 ea
SAV E 30¢
John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $26.19 per kg
La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties
3
ea
SAV E $1
Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.33 per 100g
550
Mission Naan Bread 4 Pack 89¢ per 100g
SAVE 79¢
170 ea
SAVE 49¢
2
$
ea
John West Tuna Slices 125g Selected Varieties
SAVE $1.80
$
ea
$ ea
SAVE $2
$ ea
SAVE 20¢
$
Continental Rice or Pasta and Sauce 85-120g Selected Varieties
SAVE $1.50
5
130
$
ea
$ ea
SAVE 49¢
$11.11 per kg
2
50
$
$16 per kg
250
$
ea
SAV E $1.30
ea
SAVE $1
2
$ Mission Chapattis 6 Pack 71¢ per 100g
ea
SAV E $1
19
NEW AT
2
30
$ Gravox Liquid Gravy Family Pack 250g Selected Varieties
ea
SAVE 70¢
92¢ per 100g
3
Heinz Ketchup or BBQ Sauce 400-500mL or Seriously Good Mayonnaise or Aioli 285-295mL Selected Varieties
250
$
SAVE 50¢
$ San Remo Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties
3
San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
$
1
80 ea
Matched
9
$ ea
SAVE 99¢
$
ea
ETA Vegetable or Canola Oil 750mL 39¢ per 100mL
SunRice Medium Long Grain White or Brown Rice 5kg 18¢ per 100g
2
90
$
ea
SAV E 89¢
Leggo’s Providore Pesto 195g Selected Varieties $2.05 per 100g
ea
SAVE $4.50
4
$
ea
SAV E $1.99
ea
SAV E 99¢ Heinz Pasta Sauce 500-525g Selected Varieties
Always Fresh Olives 220-235g Selected Varieties
20
2
$
ea
SAV E $1.30
Kikkoman Marinade Sauce 250mL $1 per 100mL
2
$
50 ea
SAV E 70¢
Blue Banner Pickled Onions 525g Selected Varieties $8.76 per kg
460
$
ea
SAV E $1.30
FRIDGE Faves
pr i c e
1
$ Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties
50 ea
SAVE $1.50
$1.07 per 100g
5
2
$ Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties
Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre
ea
SAV E 80¢
2
$
ea
SAVE $1.85
71¢ per 100g
Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
Danone Ultimate Greek Yoghurt 4x125g Selected Varieties 60¢ per 100g
Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties
5
$
ea
Matched
499
$
60
Pauls Custard 1kg Selected Varieties 30¢ per 100g
ea
Pauls Vanilla or Chocolate Custard On The Go 140g
SAVE $1.40
Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
$1.07 per 100g
1
$
ea
$2.50 per Litre
$9.09 per Litre
150 ea
SAVE 50¢
2
$
3
$
ea
SAV E 99¢
Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre
ea
SAV E $1
67¢ per 100mL
$1.43 per 100g
Orchy Juice 2 Litre
Pauls Zymil Thickened Cream Regular or Light 300mL
ea
SAVE $1
$
ea
Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.10
ea
SAVE $1.50
3
3
$
$
$ Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties
5
$
250
$
ea
SAV E 50¢
21
FRIDGE Faves
4
$ Mainland Cheese Slices 10-12 Pack Selected Varieties
25 for
Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties
ea
SAVE $1
$
5
5
22
SAV E $1
ea
SAVE $1.09
$1.41 per 100g
2
$
40 ea
SAV E 60¢
5
$
$
La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g
SAVE $1
ea
SAVE $1
Don Bacon 200-220g Selected Varieties
ea
ea
$
Castello Cheese Creamy Blue or Double Cream Brie 150g $33.33 per kg
3
Devondale Block Tasty Cheese 250g $14 per kg
$
Primo Premium Selection Meats 80-100g Selected Varieties
350
$
MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 40¢ per 100g
Jarlsberg Cheese 250g $20 per kg
5
$
Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties
2
ea
SAV E $1.30
ea
SAVE $2
$13.33 per kg
$
ea
SAVE $2.99
Obela Hommus Garnished or Tzatziki Dips 220g Selected Varieties $1.59 per 100g
350
$
ea
SAV E 90¢
FREEZER Faves
5
$ McCain Healthy Choice or Redbox Meals 300-400g Selected Varieties
ea
Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties
SAVE $1.29
$14.12 per kg
950
$ Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties
6
$
Steggles Chicken Tenders, Fillets, Bites or Kiev 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $2.57
$12 per kg
ea
SAVE $2.79
12
$
ea
5
$
SAVE $4.99
ea
SAV E $1.50 McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g
7
5
$ Sealord Hoki Bites or Fillets 280-400g Selected Varieties
$
ea
SAVE $1.29
Herbert Adams Pie 2 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.30
3
$
5
$ Ingham’s Chicken Breast Nuggets Original 400g $12.50 per kg
450
$
ea
Snowy River Meat Pies 6 Pack 50¢ per 100g
ea
ea
Matched McCain SuperFries 900g Selected Varieties $3.33 per kg
23
FREEZER Faves Streets Magnum Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties
Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties
SAVE $2
SAVE $2.50
6
$
ea Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties $1.50 per 100mL
SAVE $2.49 SAVE $1
SAVE $2
Weis Ice Cream, Sorbet or Frozen Yoghurt 1 Litre Selected Varieties
Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack
Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 85¢ per 100mL
4
60¢ per 100mL
$
ea
SAVE $3
5
Peters Light & Creamy Vanilla Ice Cream Slices 12 Pack 42¢ per 100mL
$ Sara Lee Brownie 350g or Pudding 475g Selected Varieties
24
5
$
SAVE $3
5
Peters Light and Creamy 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL
$ ea
SAVE $1.25
Pampas Frozen Puff Pastry Sheets 1.6kg 31¢ per 100g
5
$ ea
Matched
350
$ ea
SAVE $1.85
Creative Gourmet Frozen Fruit 300-500g
ea
ea
SAVE $1.50
HOME & CLEANING Essentials
30
NEW RELEASE
%
OFF
Sistema ContainerS
20
9
ea
HOT DEAL
Black Panther DVD
Oates Ezy Squeeze Mop
430
70
$
$
$
ea
SAVE $4.20
ea
SAVE $1.90
Sistema Klip It Container 2 Litre
30
%
OFF
Bostik Glue
Ansell Glove Orange Fresh 1 Pack Small, Medium & Large
260
$
ea
SAV E $1.19
20
130
$
$ Valvoline XLD 20W-50 Premium Engine Oil 4 Litre
ea
SAV E $7
Bostik Super Glue 3mL
3
$
SAV E 69¢
Bostik Glu Stik Clear Glue 35g
20 ea
Redhead Firelighters 20 Pack
Bringing you
240
$
ea
ea
SAV E $1.09
620
$
ea
Reva Pegs 60 Pack 10¢ each
Low Prices every day. That's the Spirit! 25
PET Essentials
6
Whiskas So Fishy or So Meaty Pouches 12x85g Selected Varieties
ea
SAVE $3.50
64¢ per 100g
1
$
50
$
4
ea
Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties
SAVE 29¢
25¢ per 100g
119
$
$
Prota Pet Dog Food Rolls 3kg Selected Varieties From the Meat Department 20¢ per 100g
26
ea
SAVE 70¢
Friskies 1kg or Fancy Feast Cat Food 450g Selected Varieties
5
$
99 ea
SAVE $2
Ultimates Cat Food 85g Selected Varieties $1.40 per 100g
4 Legs Pet Food 900g Selected Varieties From the Meat Department 56¢ per 100g
ea
5
14
$
$
ea
SAVE 80¢
Catsan Lavender Scented Cat Litter Crystals 4kg $3.50 per kg
ea
DOG Essentials
16
$ Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g
6
SAVE $7.45
$ Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g
SAVE $1.99
260
$ Nature’s Gift Treats Mini 290g Selected Varieties 90¢ per 100g
Nature’s Gift Meal Time 700g Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
ea
SAVE $1
26¢ per 100g
1350
$ ea
180
$
ea
ea
SAVE $3.80
12
210
$ Pedigree Dog Food 700g Selected Varieties
Matched
30¢ per 100g
1
$
$ Purina Beyond Simply 9 2.5kg Selected Varieties 48¢ per 100g
ea
SAVE $4.99
My Dog 100g Selected Varieties
4
Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g
240
$ ea
SAVE $1.25
Schmackos Tasty Bites 140-155g Selected Varieties
ea
SAVE $1.40
ea
SAVE 35¢
$1 per 100g
260
$
$
ea
ea
My Dog 680g Selected Varieties 38¢ per 100g
27
CLEANING Essentials
8
$
8
$
ea
SAVE $3.99
Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $5.33 per Litre
ea
SAVE $2.99 Vanish Gold Oxi Action Original or Crystal White Powder 1kg $8 per kg
8
$
ea
SAVE $2.99
Cuddly Concentrate Fabric Conditioner 500mL Selected Varieties $6 per Litre
3
$
9
$ ea
SAVE $1.99
OMO Laundry Liquid Capsules 16-20 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $3.49
Vanish NapiSan Oxi Action Inwash Gel 950mL $8.42 per Litre
4
$
ea
SAVE $1.49 Vanish Preen Gold Oxi Action Fabric Stain Remover Spray 375mL
Pine O Cleen Lemon Lime Burst Disinfectant Wipes 120 Pack $6.67 per 100 units
8
349
$
$
ea
SAVE $2
ea
Palmolive Dishwashing Liquid 750mL Selected Varieties 47¢ per 100mL
$10.67 per Litre
4
$ Emporia Toilet Roll Unscented 8 Pack 36¢ per 100 sheets
28
8
$ ea
SAVE $2.50
Viva Towel Double Length 4 Pack $1.67 per 100 sheets
ea
SAVE $2.30
HEALTH & Beauty
pr i c e
5
$
TRESemmé Shampoo or Conditioner 750mL Selected Varieties
75 ea
SAVE $5.75
77¢ per 100mL
239
$ Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties
ea
SAVE $2.40
$1.20 per 100mL
30%
OFF
RANGE
350
$
ea
SAVE $1.50
Schwarzkopf Live Colour Hair Dye Selected Varieties
5
Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties $1.11 per 100mL
$
Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties
ea
Matched
$2 per 100mL
Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL
999
$
Schwarzkopf Taft Full On Hair Modelling Wax, Paste or Gel 10g or 85-200mL Selected Varieties
ea
SAVE $5.71
7
$
640
$
ea
SAVE $1.60
3
$
ea
Imperial Leather Soap 4x100g Selected Varieties
SAVE $1.50
75¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
30%
OFF d Pro Glide anng Pro Shield Ra e
Gillette Fusion ProGlide Razor Kit 1 Pack Selected Varieties
14
$
ea
SAV E $6
Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors Bonus 6 Pack 47¢ per each
280
$
SAV E $1.20
780
$
ea
Schick Women's Quattro 1 Pack
ea
SAV E $4.19
Schick Hydro 3 Razor 4 Pack $2.63 each
1050
$
ea
SAV E $2.50
29
HEALTH, BEAUTY & Baby
50
%
OFF
LISTERINE RANGE
13
$
ea
SAVE $3
Huggies Baby Wipes 384 Pack Selected Varieties $3.39 per 100 units
399
$ Listerine Mouthwash 470-500mL Selected Varieties
Colgate Total Toothpaste 110g, Max White Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties
Oral B Toothpaste 190g, Mouth Rinse 500mL, Toothbrush Advanced or Compact 2 Pack Selected Varieties
30
SAVE $4
Heinz Little Kids 200g Selected Varieties $1.25 per 100g
3
$
ea
SAVE 49¢
165
$ ea
SAVE $1
4
250
$
ea
Rafferty's Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.37 per 100g
$
ea
Matched
4
$ ea
SAVE $2.99
Libra Long Liners 39 Pack, Pads 10-12 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 50¢
8
$ Bepanthen Nappy Rash Ointment 100g $8 per 100g
ea
SAVE $1.50
16
$
ea
Karicare + Formula Junior 4 900g $1.78 per 100g
Depend Real Fit Underwear For Women or Men 8 Pack Selected Varieties $1.25 per each
10
$
ea
SAVE $2.99
HEALTH & Wellbeing
10
$
Nicorette Cooldrops 2mg or 4mg Lozenges 20 Pack
Nicabate Minis 4mg 20 Pack
ea
10
$10 each
10
$
ea
50¢ each
$
SAVE $2.79
SAVE $3
ea
SAVE $3
Nicabate Soft Gum 30 Pack Selected Varieties $10 each
world no tobacco day
31st May 2018
30
$
10
ea
SAVE $5
$
ea
SAVE $2.79
Nicabate Patches 7 Pack
Nicabate Mini 1.5mg 20 Pack $10 each
38¢ each
7
7
$
$
Sudafed PE Sinus Pain Relief Tablets 10 Pack Selected Varieties
SAVE $2
1240
$
Vicks Cough Syrup 180mL $3.89 per 100mL
11
ea
SAVE $2.45
SAVE $3.50
$ Panadol Cold & Flu Decongestant 10-20 Pack
30
ea
SAVE $7.79
10
$
ea
ea
70¢ per each
Metamucil Orange Smooth 283g or Granular 528g
$4.29 each
$ Nicorette Cooldrops 2mg or 4mg Lozenges 80 Pack
Bosisto’s Oil 200mL $5 per 100mL
ea
Sorbent Facial Tissues 224 Pack Selected Varieties 89¢ per 100 units
ea
SAVE $3.21
2
$
ea
SAVE 49¢
31
Proeunddelnyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 30th May 2018
Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties
99
¢
284
$
ea
SAVE $2.85
ea
SAVE 99¢
Campbell's Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties
Energizer Max AAA Batteries 8 Pack or AA Batteries 10 Pack
658
$
ea
SAVE $6.59
Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties
pr i c e
177
$
ea
SAVE $1.78
38¢
Per roll
1
$ Campbell's Real Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL
ea
SAVE $1.01
9
$
99 Sorbent Silky White 2 Ply Toilet Rolls 24 Pack 21¢ per 100 sheets
ea
SAVE $5.99
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
On Sale Wed 30th May to Tue 5th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
32