Skip to main content

Maleny IGA - 29-08-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 29th August 2018

Cadbury Favourites 320g $1.88 per 100g

6

$

ea

Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $6

499

$

ea

SAVE $5

50¢ per 100mL

pr i c e 219

$

SAVE $2.20

180

$

ea

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

Sanitarium Weet-Bix 575g 31¢ per 100g

$1.25 per 100g

$

10

ea

SAVE $1.80

49 kg

Australian Economy Whole Rib Fillets

On Sale Wed 29th August to Tue 4th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ395_290818_P1


50

% OFF

7

RANGE

$

699

$

Bonds Men's Socks 3 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel)

11

$11.20 per 100mL

8

$

40 ea

SAVE $3.60

560 ea

SAVE $2.40

Gillette Fusion Sensitive Shaving Gel 170g Selected Varieties (30% OFF Gillette Fusion Gel range) $3.50 per 100g

30

%

RANGE

ea

SAVE $2.55 Gillette Fusion Razor 1 Pack Selected Varieties (30% OFF Gillette Fusion Razor Range)

980 ea

SAVE $4.20

$5.60 per 100mL

$10

595

$

$

Nivea Men Face Wash 100mL (30% OFF Nivea Men Range)

Gifts Under

ea

SAVE $11

OFF

$

Explorer Sock 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Explorer Sock Range)

$

Bonds Brief Mens Fit Trunk 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Apparel)

Nivea Men Originals SPF 15 Protective Moisturiser 75mL (30% OFF Nivea Men Range)

2

SAVE $7

ea

SAVE $7

ea

3

$

999

$ ea

SAVE $1.49 Queen's Slipper Playing Cards 1 Pack

ea

SAVE $3

Prinetti Hair Clipper 8 Piece Set


625

$

ea

SAVE $6.25 Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties

5

$

ea

pr i c e

SAVE $5

8

$ Toblerone Milk Chocolate 360g

Guylian Sea Shells Original Praliné 250g

$1.39 per 100g

$3.20 per 100g

11

ea

SAVE $8

$ Ferrero Rocher Gift Box 375g $2.93 per 100g

SAVE $8

14

$ Guylian Belgian Excellence 305g $4.59 per 100g

ea Ferrero Collection Gift Box 269g $4.09 per 100g

335

$ ea

Guylian Sea Shells Original Praliné 65g $5.15 per 100g

ea

20

$ Darrell Lea Dad’s Cooler Bag 875g

(Selected Stores Only) $2.29 per 100g

ea

hot deal 3


1899

$

kg

Family Chef Roast Pork with Crackle

Loose Washed Potatoes

249

$

kg

Gravox Gravy Mix or Finishing Sauce 120-140g Selected Varieties

260

$

ea

SAV E 70¢

pr i c e

3

$ Nanna’s Fruit Crumble 550g Selected Varieties 55¢ per 100g

4

ea

SAVE $3

499

$ Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

ea

SAVE $5

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

180

$

ea

SAVE 75¢


WHAT’S FOR Dinner?

549

$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast

1299

$ Australian Beef BBQ Round Steak

Australian Pork Loin Chops

$

kg

1599

1199 kg

Premium Seafood Marinara Mix

399

$

$

ea

kg

Steggles Family Roast Chicken

$4.66 per kg

$

$31.98 per kg

Australian Lamb Rump Steak

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg Tray

Australian Beef Porterhouse Steak

1999

$

kg

699

2499

$

Global Cooked, Peeled Tail On Prawn Cutlets 500g

999

$

kg

kg

3299

$ Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

kg

kg

5


FRESH Produce

399

$

249

$

kg

Pink Lady Apples

kg

Packham Pears

129

299

$

$

kg

ea

1kg pack Carrots 1kg

Broccoli

$1.29 per kg

Delicious

Blueberries

1

$

3

$

99

$2.80 per 100g

250

$

6

$

Blueberries 125g

Gold Sweet Potatoes

$2.08 per 100g

499

ea

125g Punnet

kg

Community Co Aussie Mix 120g

50

ea

Love Beets Baby Beetroot 250g $1 per 100g

Red Capsicums

250

$

kg

ea

Eat Well Trail Mix Healthy 500g $11.98 per kg

599

$

ea


DELI Delights

price

11

Primo Chorizo

16

49

$

SAVE $11.50

1099

$

SAVE $6

Short Cut Bacon

1199

$ Kabana

2199

$

kg

SAVE $2

SAVE $3

SAVE $7

1799 kg

SAVE $2

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

2299

$

kg

SAVE $10

kg

$

1999

$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes Selected Varieties

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

$

kg

SAVE $5

Triple Smoked Sliced or Shaved Leg Ham

1999

99

$

kg

kg

SAVE $3

Pastrami Sliced or Shaved

So Cheesy!

349

$

ea

599

$

ea

SAVE 80¢

SAVE $3.30

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties

Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties

$17.45 per kg

449

$

ea

SAVE $1.50 South Cape Club Cheddar Cheese 140g Selected Varieties $32.07 per kg

7


BAKERY Delights

599

$ Grannys Tray Cake 360g Selected Varieties

SAVE $1

$1.66 per 100g

329

$

IGA Baker's Oven Chocolate or Raspberry Lamington Rollettes 6 Pack

Helga’s Turkish Bread 450g Selected Varieties

3

78¢ per 100g

50

for

2

SAVE 97¢

Ciabatta Roll 80-95g Selected Varieties

549

$ Mini Mud or Iced Cup Cakes 12 Pack Selected Varieties

4 $ 99

ea

SAVE $1

299

$ Golden Crumpet Breaks or Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.21

ea

SAV E 49¢

320

$ Tip Top Bread The One 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

8

ea

SAVE 70¢

$1.17 per 100g

$

ea

ea

290

$ Tip Top Sunblest Bread 650g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

370

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea


2

$ Community Co Salad Bag 120-200g Selected Varieties

ea

y Bold & Fruit

3

325

$ Community Co White or Red Wine Vinegar 500mL

$

ea

ea

Community Co Double Brie or Camembert 125g

60¢ per 100mL

$26 per kg

4

$

1099

$

ea

Community Co Rindless Short Cut Bacon 750g

Community Co Crystal Peak Spring Water 12x600mL

$14.65 per kg

56¢ per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

9


SWEET Treats

pr i c e

1

$

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

350

$

pr i c e

M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

2

Cadbury Share Packs 160-180g Selected Varieties

$

5

Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.30

ea

ea

SAVE $1.60

5

$ ea

SAVE $1

Mars Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

ea

SAV E $5 Maltesers Gift Box 360g or M&M’s Peanut Gift Box 440g The Natural Confectionery Co. Bags 200-260g Selected Varieties

10

3

$

ea

SAV E $1

Cadbury or Pascall Bags 160-350g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

Darrell Lea Peanut Brittle 125g $2.40 per 100g

3

$

ea

SAV E $1


TASTY Snacks

4

50

$ Arnott’s Tiny Teddy, Shapes or Minis Biscuits 12-15 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Arnott’s Lemon Crisps, Raspberry Shortcake, Creamy Chocolate, Orange Slice, Delta Cream,Custard Cream or Scotch Fingers 232-250g Selected Varieties

2

$

350

$ ea

SAVE 70¢

Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

ea

HOT DEAL

price

150

$

SAVE $1.50

Arnott’s Shapes Light 110-120g Selected Varieties

Doritos or Sunbites Snack Crackers 115-160g Selected Varieties

Doritos Salsa 300g or Corn Chips 150-170g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E $1

250

$

ea

ea

SAV E 49¢

Cadbury Barni Chocolate Soft Bake 30g $3.33 per 100g

Sakata Rice Crisps 75g or Smith’s Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

1

$

250

$

ea

SAV E 79¢

2

$

ea

SAV E 39¢

160

$ ea

Oreo Cookies 137g Selected Varieties

SAVE 50¢

Ajitas Vege Chips Multipack 12 Pack $2.20 per 100g

Bear Naked Energy Bar 2 Pack or Be Natural Nut Butter Bars 5 Pack Selected Varieties

$1.17 per 100g

550

$

ea

SAV E $2.49

4

$

ea

SAV E $1

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

Mother Earth Baked Oaty Slices 240g Selected Varieties $1.17 per 100g

ea

SAVE 40¢

150

$

ea

SAV E 50¢

280

$

ea

SAV E $1.20

11


REFRESH Me

price Pepsi, Mountain Dew, Schweppes or Sunkist 10x375mL Selected Varieties

5

50

$

$1.47 per Litre

ea

SAVE $5.55

15

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre

ea

SAVE $13.20

price

350

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 49¢ per Litre

ea

SAVE $3.99

17

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $1.26 per Litre

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

SAVE $11.50

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.15 per Litre

ea

SAVE $1.90

230

$

$

ea

189

$

ea

SAVE 45¢

150

$

ea

SAV E 96¢

Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties (excludes Schweppes range) $1.20 per Litre

Coopers Original Series 1.7kg Selected Varieties 64¢ per 100g

12

1090

$

ea

SAVE $1.85

Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

350

$

ea

SAVE $1.75


FANCY A Cuppa?

2

Berri Classics Juice or Drink 2 Litre Selected Varieties

350

$

ea

SAVE 90¢

Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.33 per Litre

$

ea

SAVE $1.75

$1.25 per Litre

10

50

$

ea

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg

SAVE $3.99

91¢ per 100g

179

$

Sanitarium So Good Soy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

Matched

$1.79 per Litre

ea

SAVE $1.35

Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

550

$ Lipton Chai or Chai Vanilla Flavour Tea Latte 8 Pack $2.97 per 100g

Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties $2.94 per 100g

470

$

ea

SAVE $5.20

350

$

ea

SAVE $1.50

han half p er t ri tt

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

ce

135

be

price $

ea

SAVE $2.09

ea

Bushells Coffee & Chicory Essence 250mL $1.20 per 100mL

3

$

ea

SAVE $1.30

13

$ Lavazza Qualità Oro Ground or Beans Coffee 500g $2.60 per 100g

ea

SAVE $6

13


RISE & Shine

price

2

Bega Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g

$

ea

SAVE $2.30

61¢ per 100g

5

30

$

5

Kellogg’s Cereals 500-730g Selected Varieties

SAVE $1.29

$ Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 1kg

Matched

50¢ per 100g

Capilano Honey Manuka 340g $2.06 per 100g

9

7

ea

$

ea

SAV E $1.50

Sanitarium Gluten Free Weet-Bix 375-400g Selected Varieties

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

4

50

$

ea

SAV E 50¢

ea

Uncle Tobys Oat Flakes or Fruity Bites Wildberry Flavour 500-640g

4

$

ea

SAVE $1.70

4

$

ea

SAV E 99¢

$ Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.85 Uncle Tobys Cheerios Multigrain 320g 94¢ per 100g

14

3

$

ea

SAV E $1.19

Aussie Bodies Low Carb Protein FX or Whip'd Bar 30-40g Selected Varieties

170

$

ea

SAV E 80¢

Aussie Bodies Lo Carb Mini Protein Bars 4 Pack Selected Varieties $5.42 per 100g

650

$

ea

SAV E $2.50


FILL UP THE Pantry

9

$

ea

SAVE $9 Gold'n Canola Oil 4 Litre 23¢ per 100mL

2

$ MasterFoods Squeezy Tomato or Barbecue Sauce 475-500mL Selected Varieties

280

$ ea

MasterFoods Squeezy Mustard 250-275g Selected Varieties

SAVE 95¢

ea

SAVE 69¢

pr i c e

299

$ Vegeta Liquid Stock Chicken or Beef 500mL

ea

SAVE $3

60¢ per 100mL

250

$

SAVE 80¢

KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties

Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g 47¢ per 100g

4

ea

$

ea

SAV E $1.95

Continental Stock Powder 120-130g Selected Varieties

230

$

ea

SAV E 20¢

3

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties $1 per 100mL

$

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE 60¢

Koala Premier Long Grain or Jasmine Rice 1kg 20¢ per 100g

250

$

ea

SAVE 59¢

Leggo’s Pasta Bake 490-500g, Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390-400g Selected Varieties

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties 92¢ per 100g

240

$

Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 50¢

San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1

195

$

ea

Matched

15


FILL UP THE Pantry

pr i c e

250

$ Continental Pasta Snack 4x55g Selected Varieties $1.14 per 100g

3

$ Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

3

Always Fresh Marinated Crisp or Spring Water Asparagus 340g

$ SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties

ea

SAVE $2.15

3

$

30 ea

SAV E $1

$9.71 per kg

Annalisa Chick Peas, Lentils or Beans 400g Selected Varieties $2.50 per kg

SAVE $2.50

Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties 38¢ per 100mL

1

$

ea

SAV E 50¢

ea

ea

Marion's Kitchen Cooking Kit 375-475g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE 45¢

5

$

ea

SAV E $2.45

SAVE $1.20

34¢ per 100g

Rosella Relish Corn or Garlic Natural 250g 92¢ per 100g

16

230

$

ea

SAV E 69¢

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

1

$

ea

SAV E 49¢

Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kit 275-350g Selected Varieties

550

$

ea

SAV E $1.50


FILL UP THE Pantry

3

30

$ Sirena Tuna 185g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$17.84 per kg

5

1

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

$12.05 per kg

Betty Crocker Brownie or Cookie Mix 485-500g Selected Varieties

$ John West Sardines 110g Selected Varieties

Zesto Worcestershire Sauce 500mL 56¢ per 100mL

280

$

ea

SAV E $1.19

ea

ea

SAVE $1.20

4

$ ea

SAVE 65¢

$18.18 per kg

4

350

$

$ ea

SAVE 85¢

2

$4.24 per kg

ea

SAVE 75¢

$ John West Pink Salmon 415g

75

SPC Fruits In Juice 825g Selected Varieties

Sunbeam Snack 6 Pack Selected Varieties

Sunbeam Cooking Nuts 70-130g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 50¢

Golden Circle Traditional Fruit Salad in Syrup or Juice 440-450g

ea

SAVE $1

260

$

ea

SAV E 70¢

17


650

$

ea

Ski D’lite Yoghurt 12x100g Selected Varieties 54¢ per 100g

3

$ Cadbury Chocolate Bite Size Bags 108-150g Selected Varieties

Pepsi, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL $3.75 per Litre

Vaalia Kids Squeezie Yoghurt 140g Selected Varieties

ea

$1.14 per 100g

4

$

50

140

$

ea

ea

$3.41 per kg

Bringing you

7

$

Golden Circle Creamed Corn or Corn Kernels 410g

18

160

$ ea

Low Prices every day.

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties $1 per 100mL

ea


FRIDGE Faves

4

$ 40¢ per 100g

150

$

Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

4

$

250

$ 83¢ per 100g

ea

SAVE $1

44¢ per 100g

Market Place Soup 300g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

$1.15 per 100g

Pauls Double Thick Custard French Vanilla or Rich Chocolate 900g

ea

SAVE $1.59

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.17 per Litre

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

SAVE 49¢

5

250 ea

SAVE 35¢

350 ea

SAVE 50¢

ea

Matched

$2.50 per Litre

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g

ea

$ Daily Juice Co Juice 2 Litre Selected Varieties

$

88¢ per 100g

350

$

550

$ The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

ea

SAVE $1.50

350

$ Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre

ea

SAVE 89¢

19


FRIDGE Faves

6

50

$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $13 per kg

Bega Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g $12 per kg

9

SAVE $2.09

6

$

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

SAVE $2.20

Lurpak Butter Spread or Block 250g Selected Varieties

5

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 200g

ea

2

$

ea

ea

SAVE 50¢

4

$

ea

SAVE $2

$1.60 per 100g

$

ea

SAVE $2.49 KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg

Cracker Barrel Vintage Cheddar Cheese Block or Slice 250g Selected Varieties $20 per kg

$

ea

SAVE $1.50

$43.50 per kg

870

$

ea

SAVE $2.59

price

350

$ Primo Gourmet Selection 100g Selected Varieties $35 per kg

20

ea

SAVE $3.50

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg

3

$

ea

SAVE $1.06


FREEZER Faves

475

$

SAVE $2.65

Four'N Twenty Party Sausage Rolls or Pies 12 Pack

5

Birds Eye Field Fresh or Country Harvest Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1.70

4

5

price

$

$ Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

ea

Dr. Oetker Papa Giuseppi’s Pizza Pies 2 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.50

5

$ ea

SAVE 70¢

Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

375

$

ea

SAV E $3.75 Balfour Pasty or Pies 4 Pack Selected Varieties

8

ea

Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties

SAVE $3.99

4

$

$

Ho Mai Yum Cha, Mini Dim Sims or Spring Rolls 240-250g

ea

SAVE $1.69

21


FREEZER Faves

80¢

Per cone

1899

$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

7

$

SAVE $11

5

Peters Maxibon, Monaco Bar or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties

67¢ per 100mL

ea

SAVE $1.92

5

$

$ Golden North Giant Twins 5 Pack Selected Varieties

6

$

ea

ea

SAVE $2.50

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL

ea

SAVE $2.99

ea

SAV E $3 Connoisseur Gourmet Ice Cream Cookies 4 Pack Selected Varieties $1.46 per 100mL

price

235

$ Viking Frozen Fruit 300g Selected Varieties $7.83 per kg

22

ea

SAVE $2.35

6

$ Skinny Cow or Proud & Punch 4-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2


HOUSEHOLD Essentials Sistema Container 200mL 3 Pack (50% OFF Sistema Multipack Container Range)

310

$

250

$

ea

SAVE $3.10

ea

SAVE $2.50 Décor Microsafe Round Container 800mL (50% OFF Décor Microsafe Range)

50

% OFF

RANGE

8

$

99 ea

SAVE $9

484

$ Sistema Container 6 Pack (50% OFF Sistema Multipack Container Range)

2

$

49 ea

SAVE $2.50

ea

SAVE $4.85 Décor Tellfresh Oblong Container 900mL or 1 Litre (50% OFF Décor Tellfresh Range)

Sistema Container 400mL 3 Pack (50% OFF Sistema Multipack Container Range)

price

999

$ Duracell Coppertop Batteries AA 16 Pack or AAA 14 Pack

ea

SAVE $10

9

$ Duracell Coppertop 9V Batteries 2 Pack $4.50 each

ea

SAVE $3.94

Brita Maxtra Plus Navelia Water Filter 2.3 Litre or Universal Filter Cartridge 2 Pack

20

$

ea

SAVE $5

23


pr i c e

1

24

$ Ansell Glove Sensitive Touch Large, Medium or Small 1 Pack

ea

SAVE $1.25

3

Ansell Disposable Gloves 100 Pack Selected Varieties 8¢ each

$ Dishmatic Dish Brush 1 Pack

Huro White Oval Laundry Basket ** available selected stores

24

$1.50 each

440

450

230

Oates Toilet Tidy Set

840

SAVE $1.59

690

Oates General Indoor Broom

SAVE $5.29

15

$

ea

Vileda SuperMocio 3 Action Mop

SAVE $3.99

15

$

ea

SAVE $2.20

$

ea

Oates Tilt-A-Matic Squeeze Mop

ea

ea

SAVE $1.49

$

ea

SAVE $2.09

$ Homewares Storage Box Clear Lid 52 Litre

Dishmatic Refills 3 Pack Selected Varieties

1170

$

ea

SAVE $3.39

$ ea

SAVE 99¢

$

7

60

$

ea

Vileda SuperMocio Bucket with Wringer

360

$

ea

SAVE $3.09

SAVE $3.99

Reva Pegs 36 Pack 10¢ each

ea

SAVE $2.29


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

pr i c e

6

$ Cold Power Dual Caps 18 Pack Selected Varieties 33¢ each

ea

SAVE $6

4

OMO Laundry Liquid Active Clean or Sensitive Caps 32 Pack 41¢ each

$ Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Vanish NapiSan Gold Oxi Action Inwash Gel 950mL, Crystal White or Original Powder 1kg

13

$

SAVE $5.99

6

20

$ ea

SAVE $2.99

8

Huggie Fabric Conditioner 1 Litre Selected Varieties $6.20 per Litre

$

ea

SAVE $2.99

ea

SAVE $1.79

5

$ Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $3.14 per 100g

14

$

ea

ea

SAVE $1.50

ea

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

SAVE $5.99

4

$ Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

Air Wick Life Scents Freshmatic Refill 157g Selected Varieties $4.08 per 100g

ea

SAVE $1.49

640

$

ea

SAVE $1.60

25


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

pr i c e

10

$

ea

SAVE $4.99 Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

1750

$ Fairy Dishwashing Tablets Platinum or Original 55-67 Pack

ea

SAVE $17.50

3

Earth Choice Dish Wash Concentrate 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

$ Ajax Professional or All In 1 Spray 500-700mL Selected Varieties

SAVE $2.80

3

$3 per 100g

26

ea

SAVE $1

3

Safe 100% Recycled Double Length Toilet Roll 12 Pack 17¢ per 100 sheets

$ ea

White King Bathroom Power Gel or Multi-Purpose Power Cleaner 750mL-1 Litre

ea

SAVE $2

Duck Under The Rim Liquid Toilet Cleaner 50mL Selected Varieties

SAVE 99¢

3

$6 per 100mL

8

$

ea

SAVE $2.98

4

$ ea

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $2.22 per 100 sheets

$

$ Bref Duo-Cubes 2 in 1 Formula 2 Pack

2

$

Matched

180

$

ea

Multix Alfoil 10m×30cm 18¢ per metre

ea

ea

SAVE 20¢


PET Essentials

6

4

$ Purina Lucky Dog Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g

$ ea

SAVE 99¢

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Lamb or Beef Dog Treats 200g

ea

SAVE 89¢

$2 per 100g

PET

FAVES!

1350

$

1

SAVE $3.80

$ Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

ea

SAVE 29¢

850

Purina Felix 12x85g Selected Varieties

Trill Small Parrot or Cockatiel Food 2kg

ea

SAVE $1.35

239

$

ea

SAVE $2.50

5

$ 25¢ per 100g

$ 83¢ per 100g

ea

VIP Natures Goodness Puppy Roll 680g or Chicken Dog Roll 900g

ea

SAVE 66¢

27


5

Johnson’s Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties

$

50¢ per 100mL

349

$

ea

SAVE $5

ea

SAVE $3.50 Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

8

239

FF Le Tan ra %O

$

$

e ng

50

14¢ each

pr i c e

ea

SAVE $8 Le Tan Fast Tan Deep Bronze 150g $5.33 per 100g

4

SAVE $2.40 Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

$

29

$ Colgate Pro Clinical 250+ Rechargeable Toothbrush White 1 Pack

28

95

ea

SAVE $30

ea

SAVE $4 Colgate Nature's Extracts Pure White or Ultimate Fresh Toothpaste 100g Selected Varieties $4 per 100g

Original Source Shower Milk or Gel 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

ea

2

$

ea

SAVE $2


40

%

OFF

882

$

924

RANGE

ea

$

SAVE $5.88

ea

SAVE $6.16

Olay Moisturising Lotion or Sensitive Skin Moisturising Lotion 150mL

Olay Complete UV Protection Moisture Lotion 75-150mL Selected Varieties

$5.88 per 100mL

30

% OFF

RANGE

17

$

49 ea

SAVE $7.51

Neutrogena Hydro Boost Water Gel 50g $34.98 per 100g

260

$ Swisspers Round Make-up Pads 80 Pack or Cotton Ball 160 Pack

SAVE $1.15

18

$

ea

Bio-Oil Skincare Oil 125mL $14.40 per 100mL

ea

SAVE $6.99

price Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g $1.13 per 100g

450

$

ea

SAVE $4.50

2

$ Cashmere Bouquet Soap 4x100g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE $1.20

6

$ Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

Dove or Rexona Clinical Protection Anti-perspirant Deodorant 45mL Selected Varieties $20 per 100mL

330

$ ea

SAVE $1.95

9

Redwin Sorbolene Moisturiser 1 Litre 33¢ per 100mL

$

SAVE $2.95

4

$

ea

SAVE $4

ea

BIC Flex 3 Razors 4 Pack $1 each

ea

SAVE $2

29


HEALTH & Beauty

2

$ Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties

SAVE 79¢

80¢ per 100mL

1160

$ Nurofen Cold & Flu PE Tablets 24 Pack

ea

SAVE $3.90

48¢ each

650

$

ea

SAVE $1.40

Vicks Pocket Pack Inhaler 0.5mL

5

ea

Colgate Cavity Protection, Triple Action Toothpaste 110-120g or Zig Zag Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 55¢

9

$ Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

ea

SAVE $3.50

$

ea

SAVE 90¢ Nurofen Caplets or Tablets 24 Pack

480

$

21¢ each

ea

SAV E $1.20

30

Vicks VapoDrops + Cough Lozenges 16 Pack Selected Varieties

Medix Epsom Salts 1kg

30¢ each

55¢ per 100g

550

$

ea

SAV E $1.49

Bosisto’s Eucalyptus Spray 200g $3.50 per 100g

7

$

ea

SAV E $2


HEALTH & Baby

25

$ BabyLove Cosifit Nappies Jumbo 60-99 Pack Selected Varieties

Johnson's Baby Lotion, Oil, Bath, Shampoo or Wash 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

$ ea

SAVE $2.82

4

$

ea

SAVE $1.50

24

BabyLove Nappy Pants 42-56 Pack Selected Varieties

$3 per 100g

ea

SAVE $5.99

4

$2.20 per 100g

ea

SAVE $1

17

Heinz Simply Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

SAVE 65¢

Poise Pads 8-16 Pack Selected Varieties

ea

$1.25 per 100g

20

ea

SAVE $4.39

4

ea

Karicare Infant Formula Follow On 1 or 2 900g $2.22 per 100g

$ ea

150

$

60

$

$ Libra Maternity or Ultra Thins 10-16 Pack Selected Varieties

4

ea

Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties

$

$

$5 per 100 units

Nestlé NAN Supreme Gold 3 800g

ea

SAVE $4.99

Curash Moisturising Vitamin E or Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack

$ Nestlé NAN Supreme Gold 1 or 2 800g

25

13

$

25

$ ea

SAVE $2

S-26 Alula Gold AR or Soy 900g $2.78 per 100g

ea

Matched

31


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 29th August 2018

1

BET

$

THAN HALF PR TER

499

$

ICE

Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties

ea

SAVE $6

Biozet Attack 3D CleanAction Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

ea

SAVE $1

pr i c e 2

$ NestlĂŠ Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

25 ea

SAVE $2.25

439

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $10.33 per kg

ea

SAVE $4.40

164

$ Birds Eye Hot Chips 750g Selected Varieties $2.19 per kg

ea

SAVE $1.65

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 29th August to Tue 4th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA - 29-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu