Skip to main content

Maleny iga 27 06 2018

Page 1

You Save, they win! IG A.COM.AU

6

Look for the Community Chest logo to support your local community

Frantelle Spring Water 24x600mL

$

350

$

42¢ per Litre

ea

SAVE $6

ea

SAVE $3.50 Streets Cornetto 4 Pack Selected Varieties 80¢ per 100mL

pr i c e

TRESemmé Shampoo or Conditioner 750-900mL Selected Varieties

Continental Cup A Soup or Asian Laksa 2 Pack Selected Varieties

2

$ Mars, M&M's Bags 12-18 Pack or Skittles 180g Selected Varieties

30 ea

SAVE $2.30

1

525

$

$

ea

SAVE $1

ea

SAVE $5.25

$

10

99

kg

Australian Economy Whole Rib Fillets On Sale Wed 27th June to Tue 3rd July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ364_270618_P1


A Bear Naked Nut Butter Granola 360g Selected Varieties

Heinz Pasta Sauce or Bake 500-525g Selected Varieties

97¢ per 100g

199

$

349

$

pr i c e

ea

SAVE $2

97

¢

ea

SAVE 98¢

3

$ Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

SAVE $1.49

250

$ Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g

Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 8x200mL Selected Varieties $3.75 per Litre

2

ea

SAVE $1

6

2

SAVE $3.50 Fantastic Rice Crackers or Bites 100g Selected Varieties

$ ea

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.33 per 100g

$

170

SAVE $2.30

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties $1.04 per Litre

ea

SAVE 49¢

130

$ ea

97¢ per 100g

450

$ ea

SAVE $1.19

$

ea

ea

SAVE 56¢

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$ Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 200g $1 per 100g

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

ea

SAVE $1.05

3

$

ea

SAVE $1.20


A

pr i c e

2

59

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $14.80 per kg

Mainland On the Go Cheese & Crackers 50g or Cream Cheese & Crackers 55g Selected Varieties

SAVE $2.60

250

$

SAVE 50¢

480

$ Logicol Classic or Health+ Spread 500g 96¢ per 100g

ea

ea

SAVE $1.20

5

$

ea

McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

McCain Shake Shake, Healthy Choice or Original Fries or Wedges 500g-1kg Selected Varieties

Danone Ultimate Greek Style Yoghurt 4x125g Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

SAVE $1.99

3

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-350g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.59

4

$ ea

SAVE 99¢

320

$

4

$

ea

SAVE $1.20

McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 79¢

3

$ Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 30¢ per 100g

ea

SAVE $1

3


A

BETTER THAN

pr i c e

pr i c e

5

$

ea

SAVE $5.99 Biozet Attack Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

349

$

ea

SAVE $3.50

price

Macleans Extreme Clean Whitening or Lasting Fresh Toothpaste 170g $1.47 per 100g

250

$

SAVE $2.50

330

$ Macleans Toothbrush 2 Pack $1.65 each

4

ea

ea

SAVE $2.20

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $5.33 per Litre

8

$

ea

SAVE $4

Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties

8

Air Wick Pure or Life Scents Freshmatic Refill 157g Selected Varieties

$ Kleenex Viva White Paper Towels 8 Pack $1.67 per 100 sheets

ea

SAVE $2.19

10

$ $1 per 100mL

$4.08 per 100g

ea

SAVE $3.70

640

$

ea

SAVE $1.60


EASY MEAL Solutions

Dinner Sorted

Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties Sell $6.50 Save $2.99

Jewel of India Basmati Rice 300g Sell $2 Save 99¢

$1.63 per 100g

67¢ per 100g

850

$

SAVE $3.98

5

$ Pitango Soup 500g Selected Varieties $1 per 100g

620

$

ea

SAVE 99¢

Latina Fresh Pasta 625g Selected Varieties

goes great with

99¢ per 100g

ea

SAV E $1.80

520

$ Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

399

$

ea

SAVE $1.01

499

$ La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g

ea

Latina Fresh Pasta Sauce 650-700g Selected Varieties

ea

SAV E $1.80

SAVE $1.76

5


FRESH Produce

199

$

299

$

ea

Baby Broccoli

kg

Pink Lady Apples

249

$

399

$

ea

ea

2kg bag

Asparagus Bunch

Washed Potatoes 2kg

(Product of Mexico)

$2 per kg

Delicious

Mandarins

1

$

99 ea

Celery Bunch

250

$

ea

Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g 21¢ per 100g

6

3

$

99

¢

kg

kg

Hickson Mandarins

Jap Pumpkin

349

$

ea

Eat Well Peanuts Salted or Unsalted 500g 70¢ per 100g


WHAT’S FOR Dinner?

1199

$

kg

Australian Lamb BBQ Chops

8

$ Australian IGA Corned Silverside

Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic or Apple & Cranberry Pork Loin Roasts

1199

kg

$

$

kg

Australian Lilydale Chicken Breast Fillets

MULTI-BUY

Australian Flavoured Sausages 500g Packs $10 per kg

Australian IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star

for

500g pack

$14 per kg

8

$

$

Global Marinara Mix 500g $17.98 per kg

kg

7

ea

500g pack

1999

$

99

kg

ea

SAVE $1.31

2299

$

kg

Australian Lilydale Chicken Thigh Fillets

2 10

Australian Beef Porterhouse Steak

1399

$

kg

$

kg

Australian Lamb Shanks

1399

1399

$

Australian Green Banana Prawns

7


44IInngrgrededieienntstscocookokbbooookk

INTRODUCTORY INTRODUCTORY + PRICE PRICE +

19 19

$$

99 99 eaea

With Withover over7070delicious deliciousand andeasy easyrecipes recipesfor forallallmeal meal occasions, occasions,this thismust-have must-havecookbook cookbookisisperfect perfectfor forsingles, singles, families, busy workers and everyone in between! families, busy workers and everyone in between!

EXCLUSIVE* EXCLUSIVE*TOTO

QLD QLDAND ANDNORTHERN NORTHERNNSW NSWSTORES STORES

after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGAIGA stores in QLD andand Northern NSW only. While stocks last. + Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected stores in QLD Northern NSW only. While stocks last. 81 1Price +


What’s 4

DINNER?

Try our easy, delicious meal recipes using only 4 Ingredients. Yum!

Chicken & Jarlsberg Casserole PREP TIME

cook TIME

MINS

HOUR

5

• • • •

1

INGREDIENTS 6 Chicken breasts fillets 6 Asparagus spears, woody ends removed 6 Slices Jarlsberg cheese 400g Can condensed cream of chicken soup

INSTRUCTIONS 1. Preheat oven to 160°C. 2. Place the chicken in a 22cm casserole dish and lay the asparagus spears across it. 3. Cover with the cheese and season with cracked pepper. 4. Pour over the soup, distributing evenly across the entire dish. 5. Bake for 1 hour or until the top is golden brown. 6. Remove and sit for 10 min before serving.

Find this and many other mouth watering delicious recipes in the NEW ‘4 Ingredients Easiest One Pot Cookbook Ever,’ available EXCLUSIVELY at your local IGA store*

5

$ Jarlsberg Cheese Slices 150g Selected Varieties $33.33 per kg

SAVE $1.65

2

$ Asparagus Bunch (Product of Mexico)

ea

150

$ Campbell’s Canned Soup 400-430g Selected Varieties

ea

SAVE 48¢

1399

$

49

kg

ea

Australian Chicken Breast Fillets

*Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.

9


DELI Delights

pr i c e

7

$

2299

$

SAVE $3

1099

$ Shredded Ham or Diced Bacon

kg

SAVE $2

Premium Boneless Ham Sliced or Shaved

1199

$

kg

Pastrami Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $8

Kransky or Cheese Kransky

1799

99

Streaky Bacon

1299

$ Polish Big Slice, Strasburg or Pork Brawn Sliced or Shaved

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

2399 kg

SAVE $5

1999

$

kg

SAVE $1

SAVE $6

$

kg

SAVE 50¢

kg

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

kg

SAVE $7

So Cheesy!

Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.05 per kg

10

799

$

ea

SAVE $2

499

$

ea

Lemnos Fetta Organic 180g $27.72 per kg

349

$

SAVE $1.40 South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $17.45 per kg

ea

SAVE 80¢


BAKERY Delights

2

99

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

499

$

ea

SAVE $2.55

ea

Papa Joe’s Banana Bread 500g $1 per 100g

3

$

199

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

ea

SAVE 20¢

$1 per 100g

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

249

$

ea

Wonder Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g

ea

SAV E 99¢

SAVE $1.30

price

175

$

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

58¢ per 100g

549

$ IGA Baker’s Oven Mini Mud Cakes or Cup Cakes 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

3

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

43¢ per 100g

IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack 51¢ per 100g

2

$

29 ea

SAV E 20¢

Speedi Bake or Yarrows French Bread Stick 340-480g

(Selected stores only)

1

$

59 ea

SAV E 20¢

Ciabatta White Loaf 350g (Selected stores only) 85¢ per 100g

299

$

ea

SAV E $1

11


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND

199

$

89

¢

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1.11

Pascall Bags 200-240g Selected Varieties

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties 81¢ per Litre

pr i c e 62¢

Per Cone

289

$

ea

Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

1499

$

SAVE $2.90 Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 52¢ per 100mL

ea

SAVE $15

250

$

ea

SAVE $3.19

Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 29TH JUNE UNTIL SUNDAY 1ST JULY 2018 12


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Uncle Tobys O&G Crunchy Granola or Plus Clusters 450g Selected Varieties

299

$

66¢ per 100g

SAVE $3

175

$

ea

ea

SAVE $1.75 Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 35¢ per 100g

450

$

ea

SAVE $4.50 Maggi 2 Minute Noodles Beef or Chicken 12 Pack

3

pr i c e

224

$

ea

SAVE $2.25 Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties

$

ea

99

¢

SAVE $4 One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

ea

Fantastic Delites 100g Selected Varieties 99¢ per 100g

SAVE $1.01

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 29TH JUNE UNTIL SUNDAY 1ST JULY 2018 13


SWEET Treats

price

3

3

$ Cadbury Chocolate Block 160-205g Selected Varieties

1

$ ea

SAVE $2

Pods, Bites, Mars, M&M’s or Maltesers 140-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

$

ea

SAV E $1 Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties

250

$ Cadbury Bubbly Block 155g or Coco Blocks 100g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

2

$ Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$

ea

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

3

$

ea

Cadbury Chocolate Bite Size Bags 108-150g Selected Varieties

14


REFRESH Me

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre

2

$

ea

ea

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties

SAVE 85¢

$1.56 per Litre

Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties

14

MULTI-BUY

80¢ per Litre

ea

SAVE $7

160

$

SAVE $15.11

$1.78 per Litre

$ Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

20

$

ea

SAVE 39¢

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

2 $ 14 for

SAVE $11.10

Powerade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

MULTI-BUY

2 14

$7 per Litre

for

SAVE $6.40

V Energy Drink 4x500mL $4.75 per Litre

ea

SAVE $1.45

950

$

$

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $2.45

15


TASTY Snacks NEW

FLAVOUR

250

$ Thins Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

$1.43 per 100g

Jumpy's, French Fries, Thins, The Natural Chip Co., Cheezels, Kettle Chips or Popcorn 5-6 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 69¢

5

MULTI-BUY $ The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

24 for

SAVE $2.50

250

$ CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

SAVE 70¢

$1.43 per 100g

$ Kellogg’s LCMs 15 Bars Family Pack Selected Varieties

5

ea

5

$ ea

SAVE $3

Uncle Tobys Rainbow Roll-Ups Variety Pack 218g $2.29 per 100g

ea

SAVE $2.70

$ Kellogg’s Nutri-Grain Bars 240g Selected Varieties $2.08 per 100g

ea

SAV E $1 Always Fresh Crustini Toasts 120g Selected Varieties $2.25 per 100g

16

2

$

70 ea

SAV E 75¢

Ajitas Vege Chips Multipack 12 Pack $2.20 per 100g

5

$

50 ea

SAV E $2.49

Nice & Natural Chocolate Roasted Nut Bar 6 Pack Selected Varieties

3

$

ea


TASTY Snacks

pr i c e

150

$ Arnott’s Shapes Light 110-120g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

2

Cadbury Chocolate Cookies 156g Selected Varieties $1.12 per 100g

$ Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

175

$

ea

SAVE $1.75

350

$

ea

SAVE 70¢

Arnott’s Bites 170g or Family Pack 330-337g Selected Varieties

price

ea

Hot Deal

NEW

Red Rock Deli Nuts 130-150g or Parker’s Original Pretzels 200-225g Selected Varieties

3

1

$

$ ea

SAVE 40¢

Sakata Rice Crackers 50g Selected Varieties $2 per 100g

ea

SAVE 50¢

2

$

24 ea

SAV E $2.25 BelVita Breakfast Yoghurt Crunch 253g or Soft Bake 200g Selected Varieties

280

$ Green’s Drizzles or Chunkies 200-250g Selected Varieties

ea

Bodytrim Bar Low Carb Choco-Fudge, Chocolate Chip Cookie, Slice Apple & Cinnamon 50-55g Selected Varieties

260

$

ea

SAVE 90¢

17


FANCY A Cuppa?

pr i c e

5

$

49

SAVE $5.51

Twinings Tea Bags 80-100 Pack Selected Varieties

465

$ Tetley Chai Latte Classic 8 Pack

Nestlé Milo 750g $1 per 100g

$2.33 per 100g

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $4 per 100g

750

$

ea

ea

SAVE $2.25

MULTI-BUY

27 for

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1.40

$3.50 per Litre

265

$ Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties $1.33 per Litre

18

ea

SAVE 35¢

3

Lavazza Prontissimo Instant Coffee 95g Selected Varieties $7.89 per 100g

$

$

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

130

$1.30 per Litre

Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 500g $2.50 per 100g

750

$

ea

SAVE $2.50

1250

Matched

ea

SAVE $7

1150

$

ea

Nescafé Café Menu 26 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $8.10

$ ea

SAVE $1.70

$ Devondale Longlife Milk 1 Litre Selected Varieties

16

$

ea

ea

Matched


RISE & Shine

4

$ Kellogg’s Just Right Original or Be Natural Cereal 405-460g Selected Varieties

ea

Cottee's Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

SAVE $1

3

80¢ per 100g

Vegemite or Bega Peanut Butter Portions 10-12 Pack

SAVE $1.69

ea

Uncle Tobys Muesli Swiss Blend or Oat Brits 1kg 50¢ per 100g

250

$

ea

5

ea

SAVE $2

9

$ ea

Allowrie Mixed Blossom Pure Honey 1kg

$6.67 per Litre

90¢ per 100g

ea

4

650

$

350

41¢ per 100g

Sustagen 3x250mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

CSR Golden Syrup & Treacle 850g

$

5

ea

$

ea

SAVE 99¢

$

5

$

SAVE 65¢

$ Kellogg’s Cereals 260-350g Selected Varieties

2

$

$

ea

Kellogg’s All-Bran Original 530g

SPC Fruit In Juice 8x120g Selected Varieties

Nutella Portion Packs 12x15g

94¢ per 100g

$6.77 per kg

$2.22 per 100g

ea

19


FILL UP THE Pantry

Heinz Ketchup, BBQ Sauce, Seriously Good Mayonnaise or Aioli 285-400mL Selected Varieties

2

70

$

Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties

SAVE 30¢

Leggo’s Pasta Bake, Stir Through, Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 350-500g Selected Varieties

3

80¢ per 100g

$

S&W Whole Egg or Light Mayonnaise 440g 91¢ per 100g

750

Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre

SAVE $2.02

38¢ per 100mL

MasterFoods Corn Relish 250g or Gherkin Relish 260g

199

$ Fountain Smokey BBQ Sauce or Sweet Chilli Sauce 500mL 40¢ per 100mL

20

ea

Gravox Liquid Gravy Family Pack 250g Selected Varieties

SAVE $1.25

4

92¢ per 100g

ea

Continental Stock Pot 4 Pack Selected Varieties 22¢ per 10g

270

Buderim Ginger Crystallised Ginger 250g $18 per kg

210

$ 93¢ per 100g

SAVE 70¢

250 ea

SAVE $1

450

$

ea

SAVE 75¢

White Wing Chocolate or Butterscotch Sponge Pudding 225g

ea

$ ea

SAVE $1.50

$

ea

230

$

$ ea

SAVE 60¢

$

2

$

ea

ea

ea

SAVE 75¢

1

$ Community Co Fettuccine or Spaghetti 500g 20¢ per 100g

ea


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ Golden Circle Tropical Slices or Pieces 425g

ea

3

Golden Circle Baby Beetroot 850g

$ La Zuppa Microwave Soup 420g or Soup Pouches 540g Selected Varieties

Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 47¢ per 100g

SAVE $1

2

$

ea

SAV E $1.25

3

John West Smoked Oysters in Oil or BBQ Sauce 85g $28.24 per kg

John West Tuna & Rice or Tuna, Brown Rice & Quinoa 200g Selected Varieties $15 per kg

$ Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

ea

SAV E $2.15

Koala Jasmine Fragrant Rice 1kg 25¢ per 100g

3

ea

50 ea

SAV E 70¢

$19.05 per kg

KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

180

$

SAVE 60¢

John West Pink Salmon 105g

ea

SAVE 70¢

One Night In Mexico Seasoning 30-120g Selected Varieties

2

$

SAV E $1.40

2

$21.05 per kg

ea

$

$

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

240

$ ea

ea

SAVE $1.05

$2.82 per kg

2

$

40

$

SAVE $1.50

$3.51 per kg

2

49

ea

SAV E 75¢

2

$

40 ea

SAV E 70¢

ea

SAVE 70¢

3

$

One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

One Night In Mexico Corn Tortilla Wrap 6 Pack $1.31 per 100g

ea

SAV E $1

220

$

ea

SAV E 60¢

21


699

$

ea

Community Co Mini Chicken Kiev or Meatballs 480-500g

2

330

$

$

ea

Community Co Rolled or Quick Oats 750g

Community Co Lasagne 250g 80¢ per 100g

44¢ per 100g

5

665

$

$ ea

Community Co Light or Dark Fruit Cake 800g

Community Co Coconut Oil 450mL

62¢ per 100g

$1.48 per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

22

ea

Powered by

ea


FRIDGE Faves

95

¢

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

Nestlé Milo Dairy Pouch 150g or Tamar Valley Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties

Farmers Union Greek Style Yogurt 1kg Selected Varieties $5 per kg

SAVE 54¢

SAVE 20¢

5

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties

Matched

4

99 ea

SAVE 41¢

$1.50 per Litre

Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

Pauls Zymil Lactose Free Yoghurt Natural 500g 70¢ per 100g

$3.67 per Litre

350

Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties

SAVE $1.40

$10 per Litre

399

$ Ski Divine or D'lite Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

550 ea

SAVE $1.50

330

$

ea

ea

ea

SAVE 69¢

359

$ Western Star Thickened Cream 600mL

ea

SAVE 60¢

$

ea

SAVE $1.79

58¢ per 100g

$ ea

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

350

$

$

$ Breaka Flavoured Milk 2 Litre or Ice Break Milk Iced Coffee 1.25 Litre

ea

3

$

ea

SAVE 80¢

83¢ per 100g

150

$

2

50

$

Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g

ea

ea

60¢ per 100mL

23


FRIDGE Faves

599

$ Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties

650

$ $1.30 per 100g

Bega Natural Cheese Slices 500g Selected Varieties

ea

SAVE $3

$14 per kg

$11.98 per kg

Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties

7

$

ea

ea

SAVE $1.49

320

$ Olive Grove Spread 500g Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

SAVE 79¢

470

$

ea

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

26

94¢ per 100g

$

6

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

Philadelphia Spreadable Original or Light Tubs 250g

$1.50 per 100g

$14 per kg

$ Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

24

ea

SAVE $1.50

25 $

South Cape or Tasmanian Heritage Cheese 80g Selected Varieties $31.25 per kg

for

SAVE $2

350

$

for

ea

SAVE 80¢

550

$ Don Salami 200g Selected Varieties $27.50 per kg

ea

SAVE $1.49


FREEZER Faves

pr i c e

3

19

$ Balfours Premium Pies or Pasties 400g Selected Varieties 80¢ per 100g

5

Mr Chen's Yum Cha 240-300g Selected Varieties

$ Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

Mrs Mac’s Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165-200g Selected Varieties

Super Nature Super Foods or Wellness Bowls 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

175 ea

SAVE 50¢

5

ea

SAVE $3.75

250

$ ea

SAVE $1.70

$

375

$

ea

SAVE $3.20

pr i c e

$

ea

SAVE $1.30

Birds Eye Hot Chips Straight or Crinkles 750g $3.33 per kg

Birds Eye Bubble 'n Squeak, Corn Fritters, Vegetable Fingers or Chiko 420-650g Selected Varieties

Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 79¢

4

$

ea

SAVE 79¢

2

Steggles Chicken Bites, Tenders, Fillets or Kiev 1kg Selected Varieties $8.49 per kg

849

$

ea

SAVE $8.50

5

$ Sealord Hoki 2 Pack Selected Varieties $16.67 per kg

Birds Eye Oven Bake Hoki Fish Fillets or Southern Blue Whiting Fillets in Original Crumb 14 Pack $11 per kg

$

ea

SAVE $1.59

11

$

ea

SAVE $2.90

11

$ ea

SAVE 50¢

Adams Quiche Lorraine 700g $1.57 per 100g

ea

SAVE $2.99

25


FREEZER Faves

5

Sara Lee Cake 350-400g Selected Varieties

5

ea

SAVE $1.25

Sara Lee Apple Crumble 600g 83¢ per 100g

5

$ Peters Monaco Bar, Maxibon, or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE $2.92

16

Weis Frozen Yoghurt or Ice Cream Bar 4-6 Pack Selected Varieties

Streets Family Value Pack 20 Pack

SAVE $5

97¢ per 100mL

Gelato Fiasco 470mL Selected Varieties $1.81 per 100mL

ea

SAVE $1.80

850

$

$

ea

5

$

$

Proud & Punch Frozen Greek Style Yoghurt 900mL or 6-8 Pack Selected Varieties

SAVE $1.25

6

$

ea

SAVE $2

4

$

ea

SAVE $3.49

ea

Peters Dixie Cup or Barney Banana 4-8 Pack

ea

SAVE 49¢

price

235

$ Viking Frozen Fruit 300g Selected Varieties $7.83 per kg

26

ea

SAVE $2.35

5

Peters Light & Creamy 1.8 Litre Selected Varieties $5 per Litre

5

$

$

ea

Matched

Pampas Frozen Puff Pastry Sheets 1.6kg 31¢ per 100g

ea

SAVE $1.85


HOME Essentials

50

%

pr i c e

OFF

RANGE

7

$ Eveready Black Super Heavy Duty AA Batteries 24 Pack

49

SAVE $7.49

31¢ each

Mirabella LED GLS 9W Globes 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Mirabella LED GLS Globes)

450

$ Energizer Max 9V Battery

770

$

ea

SAVE $1.99

449

$

ea

MOKI Micro-USB Cable 90cm

SAVE $4.50

1490

$

ea

SAVE $5.29

ea

MOKI Lightning Cable 90cm

ea

SAVE $10.09

50%

OFF

RANGE

Sistema Container 200mL 3 Pack (50% OFF Sistema Multipacks Containers)

Deeko Entertainers Plastic Dinner Plates 20 Pack Selected Varieties 19¢ each

3

$

$

ea

SAVE $3.10

370

$

399

10

ea

SAVE 95¢

380

$

ea

SAVE 99¢

280

$ Deeko Plastic Cup 20 Pack 14¢ each

ea

SAVE 50¢

Lemon & Lime White, Red or Flute Glasses 4 Pack

Multi Purpose Tub 30 Litre

Deeko Entertainers Serviettes 25-50 Pack Selected Varieties

750

$

ea

ea

SAVE 70¢

27


CLEANING Essentials

pr i c e

8

25

$ Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

White King Bleach or Stain-Lift Spray or Refill 500mL Selected Varieties $6.60 per Litre

SAVE $8.25

3

ea

White King Premium Bleach 750mL

2

Morning Fresh Apple Dishwasher Liquid Caps 24 Pack

ea

SAVE $1

5

27¢ per 100mL

37¢ each

23¢ per 100 sheets

28

2

Sard Oxy Plus Stain Remover 450-500mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE 49¢

9

Flush Duck Toilet Cleaner 40g $5 per 100g

$

SAVE $4.40

20¢ per 100 sheets

SAVE $1

2

SAVE $3.99

Glade Gel Mini Jasmine or Clean Linen 70g $2.14 per 100g

ea

Multix Kitchen Tidy Bags 30 Pack or Bake Paper 15m×30cm Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

150

$

ea

9

Allure Toilet Rolls White 3 Ply 24 Pack

ea

$

$

$ Sorbent Hypo-Allergenic Toilet Rolls 12 Pack

SAVE $5.49

3

$

ea

$

SAVE 69¢

$ Palmolive Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

OMO Ultimate Laundry Powder 1kg or Liquid 900mL

30

$

6

50

$

ea

ea

SAVE 50¢

3

$

ea

SAVE 99¢


PET Essentials

3

$

$

ea

SAVE 95¢

Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 38¢ per 100g

8

26¢ per 100g

6

Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g Selected Varieties 83¢ per 100g

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

SAVE $2

$ ea

SAVE $1.99

20¢ per 100g

375

$

11

$

ea

78¢ per 100g

ea

SAVE $1

Nature’s Gift Meal Time 700g Selected Varieties

$ Whiskas Oh So Pouches 12x85g Selected Varieties

180

75

3

$

ea

Whiskas Temptations Treats 85g Selected Varieties

SAVE $1.25

$3.53 per 100g

ea

SAVE $1.15

ea

Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties

SAVE $6

$4.40 per kg

4

$

Purina Lucky Dog Biscuits 800g, Beef or Kangaroo Treats 65g Selected Varieties

SAVE 99¢

119

$

499

$ Pets 1st Choice All Natural Dog Roll 3kg

ea

17¢ per 100g

Bringing you

ea

ea

Ultimates Cat Food 85g Selected Varieties $1.40 per 100g

Low Prices every day. 29


HEALTH & Beauty

WINTER

Essentials Colgate Total Advanced or Pro Clean Toothpaste 170-190g, Floss Tip Toothbrush 1 Pack or Total Dental Floss 100m Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1

Nature's Way Odourless Fish Oil 1000mg or Daily Multivitamin with Spirulina 200 Pack $4.50 per 100 units

9

$

ea

SAVE $6 Sorbent Soft White Everyday Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

260

$ Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties $1.30 per 100g

ea

SAVE $1.20

520

$ Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties $1.04 per 100mL

ea

SAVE $2.30

Sudafed PE Sinus Pain Relief Tablets 10 Pack Selected Varieties 70¢ each

Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

3

$

590

$ ea

SAVE $1

Dettol Hand Wash Refill 900-950mL Selected Varieties

SAVE $2.09

4

Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties

30

50 ea

SAVE 90¢

Carefree Tampons or Pads 14-20 Pack or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

4

ea

SAVE 89¢

7

$

ea

SAVE $2

9

$

ea

Bosisto’s Eucalyptus Solution 500mL $1.80 per 100mL

$

2

$

ea

SAVE $3.99

7

$

$

ea

SAVE 92¢

Bosisto’s Eucalyptus Spray 200g $3.50 per 100g

ea

SAVE $2


HEALTH, BEAUTY & Baby

4

$ Palmolive Naturals or 3 in 1 Kids Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

16

$ ea BabyLove Cosifit Nappies 30-44 Pack Selected Varieties

SAVE $3

57¢ per 100mL

ea

SAVE $1.79

price

699

$ Schwarzkopf Live Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $7.01

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g

7

$

ea

SAVE $2

$1.75 per 100g

Johnson's Baby Oil, Shampoo 500mL or Bubble Bath & Wash 443mL Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1.50

price Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL 54¢ per 100mL

268

$

SAVE $2.68

18

$

ea

Bio-Oil Skincare 125mL $14.40 per 100mL

ea

SAVE $6.99

Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.50 per 100g

180

$

ea

SAVE 20¢

16

$

Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.48 per 100mL

590

$

SAVE $2.60

4

$

ea

BIC Flex 3 Razors 4 Pack $1 each

ea

SAVE $2

ea

Karicare Plus Toddler Formula 3 or 4 900g $1.78 per 100g

31


IGA.COM.AU

3

You Save, they win! Look for the Community Chest logo to support your local community

77

¢

57

$

ea

SAVE 78¢

SAVE $3.58

Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

$1.10 per 100g

pr i c e

9

$

875

$

ea

SAVE $9

ea

SAVE $8.75

Gold'n Canola Oil 4 Litre

Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties

23¢ per 100mL

14

ea

350

$

$

ea

SAVE $1.50 ea

SAVE $6

Finish Dishwashing Tablets 32-55 Pack Selected Varieties

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 27th June to Tue 3rd July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 27 06 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu