Skip to main content

Maleny IGA - 26-09-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

164

$

On Sale 26th September 2018

Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g Selected Varieties

Streets Magnum Ice Cream 4-6 Pack or Tubs 440mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

425

$

ea

SAVE $4.25

1410

$

ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.57 per Litre

399

$

SAVE $14.10 Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties

8

57¢ per 100g

ea

SAVE $1.01

$ 99

On Sale Wed 26th September to Tue 2nd October 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

Australian Lamb Leg Roast SUPA_V1_IGACQ409_260918_P1


FRESH Produce

399

849

$

$

kg

kg

Pink Lady Apples

White Seedless Grapes Product of USA

349

249

$

$

ea

Green Zucchinis

Asparagus Bunch

New Season

2

99

$

ea

200g pack Snacking Tomatoes 200g Pack

Delicious

Mangoes

2

$

69

199

$

ea

Kensington Pride Mangoes

$1.50 per 100g

250

$

ea

Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $2.08 per 100g

2

kg

699

$

ea

Eat Well Walnuts Natural 350g $2 per kg

ea

Baby Broccoli Bunch


WHAT’S FOR Dinner?

25 00099

$$ Australian Beef Rib Fillet Steak

1599

$ Australian Beef T-Bone Steak

499

$ Australian Boneless Pork Shoulder Roast

Canon Foods Chicken & Corn or Chicken & Cheese Schnitzel 500g $13.98 per kg

Australian Pork Belly Spare Ribs (Plain or Marinated)

2699

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

1199 kg

ea

Premium Seafood Marinara Mix Thawed

1399

Lilydale Free Range Chicken Thigh or Breast Fillets

$

99

kg

$

kg

Australian Lamb Leg Steak

1299

$

kg

$

kg

6

$

1399

$

kg

kg kg

3299

$ Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns Thawed

kg

kg

3


DELI Delights

11

$

kg

SAVE $11.50

Chorizo

899

49

$

SAVE $3

Middle Bacon Rashers

1699

$ Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

699

$ Superior Gold Smoked Salmon 100g $69.90 per kg

Hot or Mild Salami Sliced or Shaved

kg

SAVE $3

Easy Cut Leg Ham Sliced or Shaved

1999

$

ea

SAVE $2.54

2199

$

kg

SAVE $5

kg

1699

$

kg

SAVE $7

kg

SAVE $2

Silverside Sliced or Shaved

So Cheesy!

899

$ King Island Cheese Camembert or Double Brie 200g Selected Varieties $44.95 per kg

4

SAVE $3.01

499

$

ea

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $24.95 per kg

ea

SAVE $2


BAKERY Delights

249

$

SAVE 50¢

Black Board Sponge Rolls 350g Selected Varieties 71¢ per 100g

Grannys Mixed Muffins 8 Pack

6

99

$

Your Bakery Double Unfilled Sponge Vanilla or Chocolate 460g

ea

$1.03 per 100g

$1.04 per 100g

3

$ Tip Top 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

4

79

$

Mission Wraps Soft & Fluffy 450g

SAVE $1.69

ea

SAVE 20¢

29

IGA Baker's Oven Garlic Bread Twin Pack

ea

51¢ per 100g

SAV E 20¢

399

$ ea

2

$

ea

89¢ per 100g

4

$ Bazaar Pizza Base White or Wholemeal 2 Pack

370

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

Tip Top The One 700g Selected Varieties

SAV E $1.99

320

$

ea

ea

ea

46¢ per 100g

5


Farm Foods Angus Burgers 450g $1.33 per 100g

Fountain Sweet Chilli or Smokey BBQ Sauce 500mL 40¢ per 100mL

5

99

$

ea

2

12

Australian Lamb BBQ Chops

6

99 kg

$

ea

SAV E 50¢

2 11

$11 per kg

for

500g pack

2

$

ea

SAV E 65¢

175

$ Praise Dressing 250-330mL Selected Varieties

ea

SAV E $1.75

Edgell Sliced Beetroot 825g or Mixed Vegetables 420g

$

Australian Flavoured Sausages 500g Pack

$

62¢ each

MULTI-BUY

$

375

Tip Top Hot Dog, Damper or Hamburger Rolls 6 Pack

ea

SAVE $1.25


ea

Primo Salami 200g Selected Varieties $25 per kg

799

$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties

ea

SAVE $2

$29.05 per kg

$23.27 per kg

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

499

$

ea

SAVE $1

349

$ Ausfresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

299

$ (Selected stores only) 85¢ per 100g

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

Ciabatta White Loaf 350g

5

KICK OFF THE FOOTY FINALS WEEKEND WITH THESE GREAT DEALS

5

99

$

ea

7


6

$

SAVE $6

Cadbury Favourites 320g $1.88 per 100g

2

Doritos Salsa 300g or Corn Chips 150-170g Selected Varieties

$ $1.08 per 100g

1

Kettle Potato Chips or Popcorn 80-175g Selected Varieties

4

$32 per kg

8

Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties $2.50 per 100g

3

$ Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties

3

250

ea

Twisties, Burger Rings or Cheetos Party Bag 125-270g Selected Varieties

ea

SAVE 89¢

9

$

ea

SAVE 19¢

$ ea

SAVE 80¢

80¢ per 100g

SAVE 49¢

ea

$ Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties

ea

$

SAVE 50¢

Zoosh Dips 185g Selected Varieties

250

$ ea

$ ea

Nobby’s Salted Cashews 300g $30 per kg

ea


3

$

Fountain Tomato or Barbecue Sauce Value Pack 2 Litre

ea

SAVE $3

15¢ per 100mL

5

ea

SAVE $2

5

250

$

Heinz Seriously Good Mayonnaise or Aioli 285-295mL, Ketchup or Barbecue Sauce 400-500mL Selected Varieties

4

$

ea

30¢ per 100mL

ea

SAVE 50¢

$ Berri Quelch Ready To Freeze Fruit Juice Icy Tubes 24x70mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

79¢ per 100mL

$

One Night In Mexico Taco Kit 430-520g Selected Varieties

3

$

Zoosh Coleslaw or Creamy Potato Dressing 380mL

S&W Whole Egg Mayonnaise Original or Light 440g

ea

SAVE $1.50

91¢ per 100g

30 % OFF

Deeko Clear Cups 225mL 20 Pack (30% OFF Deeko Plastic Cup Range) 11¢ each

220

$

ea

SAVE 99¢

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $2.85 per Litre

570

$

ea

SAVE $5.45

Pepsi, Schweppes or Solo 10x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

6

$

ea

SAVE $5.05

9


675

KICK OFF THE FOOTY FINALS WEEKEND WITH THESE GREAT DEALS

$

Patties Mini Combo or Party Pack 30-40 Pack

284

$

ea

SAVE $6.75

ea

SAVE $2.85 Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

Steggles Chicken Tenders 400g Selected Varieties

Balfours Premium Pies or Pasties 2 Pack Selected Varieties

$9.75 per kg

80¢ per 100g

3

$

390

19

$

ea

SAVE $3.90

SAVE $3.20

Birds Eye Golden Crunch Crinkles or Beer Batter Chips 500g $4 per kg

2

$

10

350

$ ea

Birds Eye Golden Crunch Potato Gems 1kg

SAVE 50¢

$3.50 per kg

899

$ Empire Food Co Pizza 500-600g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 82¢ per 100g

ea

SAVE 79¢

329

$

ea

SAVE 71¢

1999

$ Peters Drumstick Classic Vanilla or Variety 24 Pack 70¢ per 100mL

ea

SAVE $10

MULTI-BUY $ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

25 for

SAVE 50¢


TASTY Snacks

75

Cadbury Barni Chocolate Soft Bake 30g

Green’s Creamies, Paradise Cottage Cookies or Jam Fancies 200-250g Selected Varieties

Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 60¢ per 100g

ea

Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 232-250g Selected Varieties

SAVE 75¢

$2.50 per 100g

1

$

50 ea

SAV E $1.35

2

2

$

¢

ea

SAVE 70¢

2

$

$

ea

SAVE 65¢

ea

Sakata Rice Crackers 90-100g Selected Varieties

4

$

Be Natural Nut Bars 4-5 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $1

4

$

SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

$2.56 per 100g

24 $

for

SAV E $2

3

Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 160-250g Selected Varieties

$ Nice & Natural Roasted Nut Bar 6 Pack Selected Varieties

550

$

ea

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

ea

11


SWEET Treats

1

$ Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

230

$

ea

Mars, Maltesers or Skittles Share Pack 12-18 Pack Selected Varieties

SAVE $1

ea

SAVE $2.30

150

$

ea

SAV E 50¢

5

$

Wrigley's Extra Single 27g Selected Varieties $5.56 per 100g

Pods or M&M's Family Pack 280-345g Selected Varieties

SAVE $1.70

2

Cadbury Coco or Bubbly Chocolate Blocks 100-155g Selected Varieties

12

ea

SAVE $1.50

5

$

$ Allen’s Jelly or Mint Bags 130-200g Selected Varieties

250

$ ea

ea

SAVE $1

The Natural Confectionery Co. Snakes or Party Mix 520g 96¢ per 100g

ea


SWEET Treats

5

1250

$

$ ea

SAVE $5

Maltesers 360g or M&M’s Peanut 440g Gift Box

Celebrations Tub 692g $1.81 per 100g

9

SAVE $12.50

$ M&M’s or Maltesers Party Bucket 465-640g Selected Varieties

Kinder Surprise 20g Selected Varieties

SAVE $2.99

$8.50 per 100g

335 Darrell Lea BB’s 180g or Peanut Brittle 125g Selected Varieties

Guylian Sea Shells Original Praliné 65g $5.15 per 100g

575

$ $2.56 per 100g

ea

SAVE 30¢

3

Guylian Belgian Excellence 305g

Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

14

$

ea

3

$

$

ea

Cadbury Scorched Almonds 225g

170

$

ea

$

ea

ea

SAV E $2

ea

$4.59 per 100g

13


REFRESH Me

MULTI-BUY

2 $ 10 for

Kirks 10x375mL Selected Varieties

SAVE $8.10

$1.33 per Litre

3

$ Frantelle Spring Water 12x600mL

280

$

Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 8x200mL Selected Varieties

5

$3.13 per Litre

Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre

ea

SAVE 40¢

$1.87 per Litre

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

ea

SAVE $11.50

4

$ Schweppes Mixers or Pepsi Max Cola 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

SAVE $1.25

1

$ Diet Rite 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

ea

SAVE 29¢

ea

SAVE $3.30

Appletiser or Grapetiser Sparkling Juice 750mL $4 per Litre

14

ea

SAVE $3.99

49¢ per Litre

$

50

17

$

3

$

ea

SAV E $1

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

2

$

ea

SAV E $1

Staminade Powder Lemon Lime 585g $13.68 per kg

8

$

ea

SAV E $2


FANCY A Cuppa?

1

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

350

$ Lipton Chai or Chai Vanilla Flavour Tea Latte 8 Pack

240

$ Lipton Quality Black Tea Bags 50 Pack

ea

SAVE 70¢

$2.40 per 100g

ea

Nescafé Blend 43 140-150g Selected Varieties

SAVE $2.39

350

$

ea

SAVE $3.50

$1.89 per 100g

$

ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

7

07

$

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

Robert Timms Coffee Bags 18 Pack Selected Varieties $6 per 100g

ea

SAVE $2.09

6

4

$

$

ea

SAVE $1.84

50 ea

SAVE $1.50 Moccona Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

Berri Juice or Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

3

$

ea

SAV E $1.25

Barista Bros Milk Chocolate or Double Espresso 700mL $3.29 per Litre

2

$

30 ea

SAV E $1.35

Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 1kg $2.25 per 100g

2250

$

ea

SAV E $6.50

15


RISE & Shine

4

$ Kellogg’s Just Right or All-Bran Original 460-530g

1

57

$ White Wings Pancake Shaker Buttermilk or Original 325-350g

SAVE $1.58

250

$ Green’s Maple Flavoured Syrup 375g

$1.33 per 100g

16

5

$

ea

SAV E $1.30

10

ea

Sanitarium Up & Go 12 Pack Selected Varieties

Uncle Tobys Plus Clusters or O&G Granola 450g Selected Varieties

SAVE $3.99

$3.33 per Litre

4

$1.11 per 100g

5

Be Natural Cereal or Bites 405-460g Selected Varieties

9

$

ea

SAV E $1.85

$

330

ea

ea

Uncle Tobys Vita Brits 750g

SAVE $1.29

Bega Peanut Butter 325-375g or Vegemite Cheesybite 270g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$

$

Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

SAVE $1

$

ea

SAVE 70¢

67¢ per 100g

Capilano Honey Squeeze Pure or Yellow Box 375g

ea

ea

44¢ per 100g

350

$

ea

SAV E $1.10

Musashi Low Carb or Aussie Bodies Lo Carb Protein Bar 30g Selected Varieties $6 per 100g

180

$

ea

SAV E 70¢


FILL UP THE Pantry

1

$ Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties

$

ea

SAVE 49¢

36¢ per 100mL

70

SAVE 10¢

$1.75 per kg

Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g

Admiral Coconut Cream Original or Lite 400mL 38¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E $2

150

$

ea

3

$

ea

SAV E 39¢

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

SAVE $1

30¢ per 100mL

Marion's Kitchen Cooking Kit 375-475g Selected Varieties

MasterFoods Garlic, Ginger or Chilli 160-170g

5

$

ea

SAV E $2.45

240

$

ea

SAV E 60¢

Gravox Finishing Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

ea

White Wings Premium Self Raising or Plain Flour 2kg

$1.21 per 100g

4

$

SAV E $1

$2 per kg

Rosella Cocktail Onions 150g Selected Varieties $10.67 per kg

ea

160

$

ea

SAV E 40¢

ea

SAVE 50¢

Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

¢

Felice Italian Tomatoes Whole Peeled or Diced 400g

250

80

Riviana Arborio Italian Risotto Rice 1kg 30¢ per 100g

Kikkoman Soy Sauce 250mL $1.52 per 100mL

2

$

ea

SAVE 55¢

3

$

ea

SAV E 80¢

380

$

ea

SAV E $1.20

17


FILL UP THE Pantry

1

$

15 John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties

SAVE $1.15

$12.11 per kg

450

$ John West Tuna 425g Selected Varieties

$19.23 per kg

Ally Pink Salmon 210g $10.48 per kg

18

ea

SAVE $1.25

$10.59 per kg

John West Skinless & Boneless Chunk Style Salmon in Olive Oil or Springwater 130g

1

$

ea

250

$

ea

SAV E 50¢

2

$

20 ea

SAV E $1.08

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

2

$ King Oscar Sardines In Extra Virgin Olive Oil 105g $19.05 per kg

Mission Taco Seasoning 35g Selected Varieties $3.71 per 100g

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

130

$

ea

SAV E 35¢

1

$

50 ea

SAV E 69¢

SAVE $1

5

$ ea

Hamper Corned Beef Original or Lite 340g

SAVE $1.30

$14.71 per kg

2

$ Mission Medium Taco Sauce 250g 80¢ per 100g

San Remo La Pasta Flavoured Pasta & Sauce 160g Selected Varieties $1.13 per 100g

ea

ea

SAV E 89¢

180

$

ea

SAV E 20¢

SPC Fruit Puree or Diced Fruit 4 Pack Selected Varieties

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.40 per 100g

ea

SAVE 49¢

350

$

ea

SAV E $1.10

175

$

ea

SAV E 45¢


139

$

ea

SAVE $1.40 ETA 5 Star Spread 500g 28¢ per 100g

2

$ Connoisseur Desserts Belgian Chocolate Mousse 2 Pack

Vaalia Low Fat Yoghurt 160g Selected Varieties

SAVE $2

$1.25 per 100g

69¢ per 100g

450

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

SAVE $1.30

Pauls Farmhouse Gold Custard 800g Selected Varieties

5

Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties

ea

$

$13 per kg

ea

SAVE $1.85

650

$ Bega Grated or Block Cheese 500g Selected Varieties

110

$

ea

ea

SAVE $1.70

44¢ per 100g

$1 per 100g

Bega Tasty Bar-B-Cubes 500g $13 per kg

ea

SAVE $1.10

350

$

ea

SAVE $1.61

170

$

ea

SAVE 90¢

650

$

ea

SAVE $1.90

19


FRIDGE Faves

1

50

$ Jalna Pot Set Greek Yoghourt 180-200g Selected Varieties

Ski Divine or D'lite Yoghurt 1kg Selected Varieties

SAVE 80¢

5

$

ea

Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE $1.29

399

$

ea

40¢ per 100g

299

$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

SAVE 61¢

5

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

$

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 425-600mL Selected Varieties

$ Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

20

ea

SAVE $1.50

250

$ ea

SAVE $1.29

5

550

$

ea

SAVE 35¢

5

$ ea

Matched

The Daily Juice Company Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

Matched


FRIDGE Faves

6

5

$

$

ea

ea

SAVE $1.49

SAVE $1.50 Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

Hans American Hot Dogs 375g $13.33 per kg

$12 per kg

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover, Cream Cheese Block Original or Light 250g $12 per kg

3

$

ea

SAVE $1.30

Cracker Barrel Extra Sharp or Sharp Vintage Cheddar Cheese 250g Selected Varieties $20.80 per kg

520

$

SAVE $1.30 Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $10.67 per kg

6

$ Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties

Mainland Blue Vein Cheese or Cheddar Cheese 100-125g Selected Varieties

$12 per kg

ea

SAVE $5.50

320

$

ea

8

$

ea

ea

SAVE 79¢

5

$ Primo Gourmet Selection 100g Selected Varieties $50 per kg

Don Footy Skinless Franks, Skin On Cocktail Franks or Frankfurt 375-500g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2.60

Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $32 per kg

ea

SAVE $2

320

$

ea

SAVE 80¢

21


FREEZER Faves

6

$

SAVE $6

Pacific West Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

6

$

5

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $14.12 per kg

$

ea

4

$ ea

SAVE $2.79

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

ea

SAVE $1.79

ea

SAVE $1.50 McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

350

$ Birds Eye SteamFresh 400g Selected Varieties $8.75 per kg

3

ea

SAVE 70¢

4

$ Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

$

ea

SAVE 99¢ McCain Beer Batter Chips, Wedges or Original Fries 750g Selected Varieties

McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

22

4

$

$4 per kg

ea

SAVE 79¢

Herbert Adams Quiche Lorraine or Spinach and Creamy Feta 700g $1.57 per 100g

11

$

ea

SAVE $2.99


FREEZER Faves

6

$

ea

SAVE $2.40

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

6

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL

$ Skinny Cow Ice Cream Cookies or Sundaes 4 Pack Selected Varieties

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 96¢ per 100mL

Creative Gourmet Frozen Mixed Berries, Blueberries or Mango Pieces 900g $8.89 per kg

450

$

ea

SAVE $2.50

8

SAVE $2

SAVE $2.51

7

$

SAVE $2

ea

Streets Blue Ribbon Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

9

$ Häagen-Dazs Ice Cream 457-475mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

4

$ Nanna’s Crumble 400g Selected Varieties $1.13 per 100g

ea

ea

$

ea

699

$

50 ea

SAVE $1.50

Peters Light & Creamy Vanilla Ice Cream Slices 12 Pack 42¢ per 100mL

SAVE $2.99

5

$

ea

SAVE $3

5

$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

ea

Matched 23


5

$ Community Co Free Range Aussie Jumbo Eggs 800g

ea

63¢ per 100g

270

$

150

$

ea

Community Co Spread 500g Selected Varieties 54¢ per 100g

Community Co Squeezy BBQ or Tomato Sauce 500mL 30¢ per 100mL

11

699

$ Community Co Mini Chicken Kiev or Meatballs 480-500g

$

ea

Community Co Quiche 700g Selected Varieties $1.57 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

24

ea

Powered by

ea


1440

$ Scotts Lawn Builder Premium Slow Release Lawn Fertiliser 2.5kg

5

$ Bloom All Purpose Blend Potting Mix 25 Litre

SAVE $1.49

1090

$ Pope Soft Grip Hose Fitting Set

ea

SAVE $4.79

730

$ GardenMate Soaker Hose 7.5m

Seasol Ready To Spray Seaweed Solution 2 Litre

720

Roundup Fast Action Weedkiller 1 Litre

SAVE $3.49

Ansell Glove Garden Comfort Large or Medium 1 Pack

6

Yates Zero Weedkiller Twin Pack 2x750mL

Oates Super Gardener Broom

SAVE $6.80

990 ea

SAVE $4.28

630

$ ea

SAVE $2.90

950

$

ea

$

ea

$

ea

SAVE $3.19

SAVE $3.60

$

ea

1320

$

ea

Brunnings Path Weeder Ready To Use 1 Litre

SAVE $2.70

590

$

ea

SAVE $4.15

ea

Oates Garden Rake 450mm

ea

SAVE $2.59

25


HOME Essentials Bonds Mens or Womens Socks 2-4 Pack Selected Varieties (30% OFF Bonds Men’s and Women’s Apparel Range)

Razza Matazz Regular Pantyhose 1-2 Pack Selected Varieties (30% OFF Razza Matazz Pantyhose Range)

980

$

420

ea

$

SAVE $4.20

30 160

$

780

$ Energizer Max Plus Advanced AA or AAA Batteries 10 Pack 78¢ each

ea

SAVE $7.80

ea

SAVE $1.80

%

OFF

Clio Knee Hi 2 Pack Selected Varieties (30% OFF Clio Below the Knee Range)

SAVE 81¢

Armor All Air Freshener 1 Pack Selected Varieties (30% OFF Armor All Air Freshener Range)

ea

350

$

ea

SAVE $1.50

RELEASE

$

ea

Jurassic World: Fallen Kingdom DVD

HOT DEAL

BIC 4 Colours Pens 1 Pack Selected Varieties

26

Armor All Car Wash 1 Litre

SAVE $1.90

WD-40 Lubricant 255g

$

ea

SAVE 60¢

$

ea

2

220

$

5

440

20

$

Bostik Blu Tack 75g

SAVE $1.50

870

$ ea

SAVE 50¢

Marbig ColourHide A4 5 Subject Notebook Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.17


PET Essentials

1050

$

ea

SAVE $3.80

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 35¢ per 100g

135

$ Dine Desire 85g Selected Varieties $1.59 per 100g

SAVE 54¢

630

$ Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties 79¢ per 100g

ea

ea

SAVE $2.80

150

$ Chum Dog Food 700g Selected Varieties 21¢ per 100g

SAVE 15¢

270

$ My Dog 680g Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

ea

SAVE 50¢

16

$

ea

SAVE $7.45 Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

VIP Natures Goodness Dog Rolls 2.15kg Selected Varieties $2 per kg

429

$

SAVE $1.21

270

$

ea

Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

27


HOME & CLEANING Essentials

6

$ Cold Power Dual Caps Sensitive or Regular 18 Pack 33¢ each

16

875

$ ea Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $6

ea

SAVE $8.75

$

ea

SAVE $16

Finish Dishwasher Tablets 36-53 Pack Selected Varieties

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $5.33 per Litre

5

$ Finish Dishwasher Cleaner 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

8

$

SAVE $4

6

Vanish NapiSan Oxi Action 2kg Selected Varieties $5.50 per kg

$ ea

SAVE $2

Finish Rinse Aid 500mL $1.20 per 100mL

11

$

ea

ea

Matched

4

$ ea

SAVE $3.49

Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

40¢

Per roll

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

28

4

$

18

$ ea

SAVE $1.50

Kleenex Toilet Roll 45 Pack 22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6.39

Quilton Marine Pattern or Unscented White 3 Ply Toilet Tissue 12 Pack 28¢ per 100 sheets

6

$

ea

SAVE $1.85


HOME & CLEANING Essentials

2

$ Cuddly Concentrated Fabric Conditioner Sensitive or Aroma Therapy 500mL

3

50

$ 4¢ each

3

3

$

Ajax Spray n' Wipe Refill Lemon Citrus or Lavender and Citrus 750mL

6

$

ea

SAV E $1.50

Mortein PowerGard Surface Spray 320g, Flea Bomb 2 Pack or Cockroach Baits 12 Pack

Glad Kitchen Tidy Bag Small or Garbage Draw String Bag 6-50 Pack

3

ea

Duck Fresh Discs 36mL Selected Varieties $11.11 per 100mL

10

SAV E 51¢

Mortein Kill & Protect Crawling Insect Control Bomb 3 Pack

ea

SAVE $2.50

$

ea

Glad Bake Cook Paper 30cm×18m 19¢ per metre

4

$

SAVE 50¢

40¢ per 100mL

ea

SAVE $2

$6 per 100g

$ ea

SAVE $1

60¢ per 100mL

$1.67 per 100 sheets

Bref Blue or Power Active 50g Selected Varieties

$

Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL

Handee Ultra Paper Towel 6 Pack

ea

SAVE $3.50

Ajax Wipes 80 Pack

ea

SAVE $2.50

$4.98 per Litre

3

$

49

$3.20 per 100g

350

$

ea

SAV E $1.49

ea

SAVE $1.80

12

$

ea

SAVE $3.99

2

$ Glad Cling Wrap 33cm×30m 7¢ per metre

ea

SAV E 70¢

29


HEALTH & Beauty

5

$

Oral B Fluoride Rinse 500mL,Toothbrush 2-5 Pack or Toothpaste 95-130g Selected Varieties

ea

SAVE $4

3

Colgate Toothbrush 1 Pack, Toothpaste 190g or Total Mint Waxed Dental Floss 100m Selected Varieties

$

9

$

Dove or Rexona Clinical Protection Antiperspirant Deodorant 45mL Selected Varieties

ea

SAVE $4

$20 per 100mL

Rexona Shower Fresh Antiperspirant 250mL $2 per 100mL

30

5

$

ea

Matched

ea

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack

4

73¢ per 100 units

Palmolive Body Butter Body Wash 400mL or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

Advil Fast Pain Relief Liquid Capsules or Tablets 20-24 Pack

4

$

ea

SAV E $1

Vicks VapoDrops 24 Pack Selected Varieties

SAVE $1

4

15¢ each

$

ea

SAVE 50¢

630

$ ea

Vicks VapoRub 50g

SAVE $1.50

Cenovis Sugarless C 500mg 300 Pack $4 per 100 units

350

$ ea

$12.60 per 100g

12

$

ea

SAV E $6.57

ea

SAVE 89¢

$ Poise Active Pads Ultrathins 12 or 14 Pack

2

$

SAVE $1

ea

SAVE $2

Impulse Body Spray 50-57g Selected Varieties

5

$

Cenovis Fish Oil 1000mg 180 Pack or Multi Vitamins Once Daily 50 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

10

$

ea

SAV E $5.71


50

HEALTH, BEAUTY & Baby

%

OFF

6

49

$

Aveeno Daily Moisturising Sheer Hydration Lotion 350mL (50% OFF Aveeno Skincare Range)

ea

SAVE $6.50

$1.85 per 100mL

4

ea

SAVE $2.90

$1 per 100mL

1035

$ Veet Wax Warm 375g

ea

SAVE $3.65

$2.76 per 100g

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 63¢ per 100mL

BabyLove Nappy Pants 22-34 Pack Selected Varieties

SAVE $1

7

13

$

ea

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

$1.30 per 100mL

830

$

2

$

ea

$1 per 100mL

Dove Shampoo or Conditioner 640mL Selected Varieties

ea

SAVE $4.18

$

$

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

2

50

$

SAVE 30¢

540

$

ea

Curash Anti-Rash Baby Powder 100g

SAVE $3.70

$5.40 per 100g

ea

ea

SAVE 40¢

40 % OFF

Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors Bonus 6 Pack 47¢ each

280

$

SAV E $1.20

910

$

ea

Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack

ea

SAV E $3.90

Décor Baby Bottle Wide Neck 330mL (40% OFF Décor Baby Range)

569

$

ea

SAV E $3.96

S-26 Gold Alula Toddler or Junior Formula 900g Selected Varieties $1.78 per 100g

16

$

ea

SAV E $4

31


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

Arnott's Chocolate Tim Tam Biscuits 160-200g Selected Varieties

Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties 98¢ per Litre

1

$

On Sale 26th September 2018

22

182

$

ea

SAVE $1.83

ea

SAVE $1.24

33

OFF RANG E 50%

$

for

SAVE $3.27

250

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties 67¢ per 100g

Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store.

U By Kotex Designer Ultrathins Pads 10 or 12 Pack (50% OFF U By Kotex Sports or Designer Range)

ea

SAVE $2.50

Jennif

er

iga.com.au/droughtangels

Proudly supported by

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 26th September to Tue 2nd October 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA - 26-09-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu