Skip to main content

Maleny iga 25 07 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

2

30

$

On Sale 25th July 2018

Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $3.07 per Litre

ea

175

$

SAVE $2.30

ea

SAVE $1.75 Gatorade 600mL Selected Varieties $2.92 per Litre

pr i c e 8

$

65

SAVE $8.65

825

$

ea

Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $8.25

$ 99

6

kg

Australian Pork Loin Steaks

On Sale Wed 25th July to Tue 31st July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ376_250718_P1


FRESH Produce

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

299

BUY ME!

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18

$

ea

1kg pack

McGrath Apple Range 1kg $2.99 per kg

Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.

599

$

199

$

ea

300g pack Cherries 300g

kg

Gold Sweet Potatoes

$2 per 100g (Product of USA)

Delicious

avocados

2

$

1

$

99 kg

249 kg

ea

Hass Avocados

Navel Oranges

$

99

399

$

kg

Red Capsicums

250

$

ea

Gourmet Tomatoes Community Co Baby Spinach or Spinach and Rocket 120g $2.08 per 100g

Eat Well Roasted Cashews Salted or Unsalted 500g $2.20 per 100g

2

1099

$

ea

500g pack


WHAT’S FOR Dinner?

589

$ Australian Boned & Rolled Pork Shoulder Roast

1199

$

kg

Australian Economy Rump Steak

1699

$

999 ea

MULTI-BUY

19

Australian Beef or Pork Sausages 500g

500g pack

6

Global Beer Battered Whiting 500g $1.39 per 100g

Australian Diced Beef or Stir Fry Beef

kg

1999

$

99

kg

ea

SAVE $1

1299

$

for

$

99 kg

2 10 $

$10 per kg

$9.99 per kg

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

$ Royal Harvest Middle Bacon 1kg

2299

$

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs

kg

Australian Green Banana Prawns

3


DELI Delights

599

1799

$

SAVE $6

Melosi Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

1699

$

1899

$ Ausfresh Semi Dried Tomatoes Selected Varieties

kg

SAVE $11

799

Sunpork Smoked Hocks or Bones

Superior Gold Smoked Salmon 200g $59.95 per kg

kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved Selected Varieties

1099

$

ea

SAVE $1.01

1999

$

kg

1199

$

kg

SAVE $1.50

Cocktail or Slim Frankfurts

$

kg

SAVE $1

Silverside Sliced or Shaved

$

kg

Shredded Ham or Diced Bacon

kg

SAVE $2

So Cheesy! 21

$

99 kg

SAVE $8

Jarlsberg Cheese

4

349

$

ea

SAVE $1.81

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg


BAKERY Delights

pr i c e

175

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.75

58¢ per 100g

399

$

ea

SAVE 71¢

Yarrows Donuts 270-288g Selected Varieties

399

$

ea

SAVE $1

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

899

$

ea

Country Chef Pavlova Base 500g $1.80 per 100g

ea

SAVE $2.01

299

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE $2.55

699

$ Your Bakery Croissant 9 Pack

ea

SAVE $1

$1.16 per 100g

399

$

499

$ Papa Joe’s Banana Bread 5 Pack $1 per 100g

ea

Speedi Bake French Stick 340g or Yarrows Bread Stick 480g

159

$

ea

SAV E 20¢

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

320

$

ea

ea

SAV E $1.79

Lawson's Traditional Bread 800g Selected Varieties 50¢ per 100g

5


Australian Salmon Skin On

2599

$

kg

499

$ Lemnos Fetta Full Cream or Reduced Fat 180g

999

$

ea

IGA Beef Lasagne 1.2kg

$2.77 per 100g

$8.33 per kg

1699

$

Bringing you 6

349

$

1399 kg

Lilydale Chicken Breast Fillets

Low Prices every day.

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

$

kg

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

370

$

ea

Granny’s Muffins 400g Selected Varieties 87¢ per 100g

ea


EASY MEAL Solutions Chicken Enchilada

It’s quick and easy!

340

$ Old El Paso Tortillas 10 Pack

SAV E 90¢

85¢ per 100g

1399

$ Australian Stir Fry Chicken

ea

kg

3

$

Old El Paso Enchilada Sauce 375g

ea

SAV E $1.20

80¢ per 100g

6

$

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

$13.33 per kg

goes great with

4

$ Old El Paso Thick & Chunky Salsa Mild or Medium 375g $1.07 per 100g

SAVE 45¢

Pura Sour Cream 400mL 75¢ per 100mL

499

$ La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g

3

199

$ ea

$ ea

SAVE $1.03

6

Hass Avocados

$

ea

San Remo Filled Pasta 625g Selected Varieties 96¢ per 100g

ea

150

$ ea

SAVE $1.35

Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 75¢ per Litre

ea

SAVE 49¢

7


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND Hot Buy

6

229

$

99

$

ea

SAVE $2.30

ea

Save $7

Kellogg's Cereal 260-460g Selected Varieties

Nestlé Milo Family Pack 1.1kg 64¢ per 100g

19 ea

SAVE $1.51

be

1

$

Lavazza Qualità Oro or Caffé Espresso Coffee Beans or Grounds 1kg Selected Varieties $1.50 per 100g

r than half pr i tte

15

$

ce

Heinz Big Red Tomato or Barbeque Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties

r than half pr i tte

ce

be

pr i c e ea

SAVE $15.99

999

$

ea

SAVE $10

Vanish NapiSan Gold Oxi Action or Crystal White 2kg $5 per kg

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 27TH JULY UNTIL SUNDAY 29TH JULY 2018 8


r than half pr i tte

379

$

ce

be

saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND

ea

SAVE $4.21

r than half pr i tte

379

$

ce

be

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

pr i c e

ea

SAVE $4.20 Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 19¢ per 100mL

112

$

ea

r than half pr i tte

5

$

50 ea

SAVE $6.51

2

$

ce

be

SAVE $1.13

Patties Quiche Lorraine or Spinach & Feta 550g $1 per 100g

Kraft Mac & Cheese Dinner Frozen Meals 400g Selected Varieties 63¢ per 100g

50

Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties 70¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 27TH JULY UNTIL SUNDAY 29TH JULY 2018 9


SWEET Treats

pr i c e

3

$ Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

1

$ Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties

Cadbury Bubbly or Coco Block Chocolate 100-155g Selected Varieties

SAVE $1

5

$ M&M's or Pods Family Pack 280-345g Selected Varieties

ea Mars, Skittles or M&M’s Bags 12-18 Pack Selected Varieties

SAVE $2

250

$

ea

SAVE $1.50

9

SAVE $1.70

M&M’s or Maltesers Party Bucket 465-640g Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

ea

SAVE $1.60

1

$

ea

Mentos or Werther’s 29-50g Selected Varieties

$ ea

3

$

ea

SAVE 40¢

2

$ Skittles or Starburst Share Bags 104-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

$

4

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

$ Nestlé or Allen’s Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

10

ea

ea

SAVE $1.20

Bringing you

Low Prices every day.


TASTY Snacks

24 $

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

for

SAVE $2.50

3

$ Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

3

$ Nobby’s Nuts 350-375g Selected Varieties

ea

SAVE 35¢

2

Thins Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

3

50

$

SAVE 70¢

3

$

Red Rock Deli Nuts 130-150g or Parker's Pretzels 200-225g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

4

$

Bear Naked Energy Bar Peanut Butter & Honey or Nutty Choc Chip 2 Pack

ea

SAVE $1

$3.08 per 100g

550

$

$

ea

ea

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

Pringles Chips 134g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$2.24 per 100g

Jumpy’s, French Fries, Thins, Cheezels, Kettle Chips or Popcorn 5-6 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 69¢

5

$

Kellogg’s LCMs or Nutri-Grain Bars 240-345g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$

ea

Nice & Natural Roasted Nut Bar 6 Pack Selected Varieties

11


TASTY Snacks

2

50

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

SAVE $1.15

450

$ Arnott’s Shapes, Tiny Teddy or Minis Multipack 12-15 Pack

ea

350

$

ea

Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 70¢ per 100g

SAVE $1.50

Sakata Rice Crackers 50g Selected Varieties

2

Doritos Crackers 160g Selected Varieties

Arnott’s Cruskits 125g Selected Varieties $2.40 per 100g

12

3

$

ea

Matched

1

$2 per 100g

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties $2.08 per 100g

$1.56 per 100g

250

$

ea

SAV E $1

SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties $1.13 per 100g

ea

SAVE 50¢

250

$ ea

SAVE $1

67¢ per 100g

SAVE $1

$

$ Ritz Crackers Original 300g

ea

ea

SAVE $1

220

$

ea

SAV E 50¢


REFRESH Me

pr i c e

6

25

$ Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

SAVE $6.30

$1.67 per Litre

for

SAVE $2.10

$1.44 per Litre

150

$ Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$1.36 per Litre

$10 per Litre

3

250

$

14

$ Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

2 $ 60

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

V Energy Drink 250mL Selected Varieties

ea

ea

SAV E 19¢

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 60¢ per Litre

ea

SAVE $7

19

$ Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.69 per Litre

SAVE $16.11

250

$ Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $1.67 per Litre

6

$

ea

SAV E $4

Bundaberg Brewed Drinks 750mL Selected Varieties $2.93 per Litre

ea

ea

SAVE $1.29

220

$

ea

SAV E 75¢

7

$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7 per Litre

ea

SAV E $3.20 13


FANCY A Cuppa?

NEW AT

price

1

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

07 ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

3

16

$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $4 per 100g

SAVE $8.10

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

4

$

50 ea

SAV E $1.50

V8 Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.80 per Litre

350

$

ea

SAV E $1.10

525

$ ea

SAVE $1.70

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.70 per Litre

Nestlé Milo 450g or Ready To Drink 6x200mL

370

$

ea

SAV E 50¢

ea

Robert Timms Coffee Bag Italian or Mocha Kenya 18 Pack

ea

SAVE $1.05

6

$

ea

SAV E $1.84

Moccona Espresso Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

4

$ Tetley Chai Latte Classic 8 Pack $2.33 per 100g

14

65 ea

Tetley All Rounder 100 Pack or Green Tea Bags 50 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1.10

Bushells Coffee Powder 100g $3.80 per 100g

380

$

ea

SAV E $1.21


RISE & Shine

pr i c e

2

85

$ Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g

SAVE $2.85

57¢ per 100g

2

Kellogg’s Corn Flakes 725g 48¢ per 100g

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

333’s Mighty Mite 290g 83¢ per 100g

Nutella Hazelnut Spread 750g 87¢ per 100g

2

Uncle Tobys Weeties 455g or VitaBrits 750g

ea

SAV E 85¢

5

Kellogg’s All-Bran Original 530g

ea

94¢ per 100g

650

$

ea

SAV E $2.25

SAVE 95¢

Capilano Pure Australian Honey 250g $1.36 per 100g

340

$

ea

SAV E 90¢

Sanitarium Weet-Bix Go 210-250g Selected Varieties

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

$1.25 per 100g

350

$

260

$

ea

SAV E 65¢

4

$

Atkins Day Break or Endulge Bar 5 Pack

ea

SAVE $1.70

850

$

ea

SAV E 99¢

ea

SAVE 99¢

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties

ea

$

40

$

Kellogg’s Coco Pops 375g or Rice Bubbles 410g

SAVE 50¢

3

4

$

ea

$ ea

SAVE $1.50

42¢ per 100g

3

50

$

ea

ea

SAV E $3

2

$ SPC Canned Fruit in Juice 410-425g Selected Varieties

ea

SAV E 59¢

15


FILL UP THE Pantry

2

$ Campbell’s Canned Soup 395-505g Selected Varieties

250

John West Smoked Kippers or Herring Fillets 200g

ea

SAVE $1

$12.50 per kg

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

150

$

36¢ per 100g

Continental Pasta Snack 4x55g Selected Varieties $1.82 per 100g

1

$1 per 100g

5

50 ea

SAVE $1.50

ea

SAV E 30¢

3

50

$

ea

Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

SAVE 75¢

4

$

$

SAV E 69¢

Old El Paso Stand ‘N Stuff Kit 8 Pack or Hard ‘N Soft Taco Kit 275-350g

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties

Chang’s Crunchy Fried Noodles 100g

ea

$

16

ea

SAVE $1.50

$

1

$

SAVE $1

KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

SAVE $2.15

Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties

ea

33¢ per 100mL

250

$

ea

SAV E 50¢

5

130

$

ea

SAVE 65¢

11

$ SunRice Rice 5kg Selected Varieties 22¢ per 100g

$ Old El Paso Fajita Kit 485g or Taco Kit 290g

ea

90

¢

ea

Valcom Bamboo Shoot Slices 225g $4 per kg

ea

SAV E $2.50

ea


FILL UP THE Pantry

price

6

50

$ Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties

SAVE $6.50

87¢ per 100mL

750

$ Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre

$1 per 100mL

Fountain No Added Sugar Tomato or Barbecue Sauce 500mL 40¢ per 100mL

ea

SAVE $2.02

38¢ per 100mL

Kikkoman Teriyaki Marinade & Stir Fry Sauce 250mL

ea

2

50

$

ea

SAV E 70¢

2

$

ea

Matched

Leggo’s Stir Through Pasta Sauce 350g, Tomato Paste or Pizza Squeeze Sauce 390-400g Selected Varieties

KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties

5

$

50 ea

SAV E $1.25

250

$

ea

SAV E $1

3

$ ea

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

SAVE 60¢

30¢ per 100mL

250

$

Always Fresh Sundried Tomato Halves or Strips 480g or Kalamata Olives Pitted 425g

$1 per 100mL

3

$

SAVE 80¢

64¢ per 100g

KanTong Meal Base 175-180g Selected Varieties

1

60

$

ea

SAV E 40¢

4

$ Sunbeam Cooking Nuts 70-130g Selected Varieties

SAVE $1

2

$

ea

Three Threes Apple Sauce 250g

ea

ea

SAV E $1

Continental Recipe Base Spaghetti Bolognese 43g $3.95 per 100g

White Wings Cake in a Cup 220g or Bliss Balls 250g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢

170

$

ea

SAV E 70¢

4

$

ea

SAV E $1

17


279

$

ea

Community Co Tortillas 365g Selected Varieties 76¢ per 100g

599

$ Community Co Shredded Tasty Cheese 450g $13.31 per kg

125

$

ea

Community Co Taco Seasoning 35g

78¢ per 100g

350

299

$

ea

Community Co Salt Grinder 115g

Community Co Vegetable or Canola Oil 750mL

$7.78 per kg

40¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

18

ea

Community Co Jalapeños 500g

$3.57 per 100g

$

390

$

ea

Powered by

ea


STOCK UP THE Household

FOOTY NACHOS

4

$

ea

SAVE $1.27 Mission Corn Chips 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $1

Mission Salsa 453g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 70¢

77¢ per 100g

Darrell Lea Liquorice Bullets 200g, Allsorts 230g or Twists 300g Selected Varieties

15

$

1050

$

99 ea

ea

SAVE $10.50

SAVE $16

Swisse Men’s Ultivite 60 Tablets

Swisse Ultiboost Magnesium 60 Tablets

$26.65 per 100 units

$17.50 per 100 units

price

490

$ Original Juice 1.5 Litre Selected Varieties $3.27 per Litre

ea

1060

$

ea

SAVE $10.60

10

$

ea

SAVE $10

Swisse Ultiboost Liver Detox 60 Tablets

Swisse Ultiboost Immune 60 Tablets

$17.67 per 100 units

$16.67 per 100 units

Always read the label. Use only as directed. If symptoms persist consult your healthcare professional. Vitamin supplements should not replace a balanced diet.

19


FRIDGE Faves

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g

1

50

$

ea

SAVE 59¢

150

$ Jalna Pot Set Yoghourt 200g Selected Varieties 75¢ per 100g

Pauls Double Thick Custard French Vanilla or Rich Chocolate 900g 43¢ per 100g

4

ea

SAVE 80¢

390

$

¢

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

Danone Ultimate Greek Style Yoghurt 4x125g Selected Varieties 60¢ per 100g

SAVE $1

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk Selected Varieties 500mL

3

Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties

ea

95

$5 per Litre

ea

SAVE 54¢

3

$

ea

SAVE $1.40

250

$

ea

SAVE 50¢

$

ea

SAV E $1.59 Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

20

350

$ ea

SAVE 60¢

$10.61 per Litre

ea

SAVE 89¢


FRIDGE Faves

9

$ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg

ea

Bega Cheese Slices 500g Selected Varieties

SAVE 50¢

$9 per kg

5

$15 per kg

$

Mainland On The Go Cheese & Crackers Tasty 120g

ea

SAVE $2.50

550

$ ea

Tassal Tasmanian Smoked Salmon 100g

SAVE $1

$41.67 per kg

750

$

$55 per kg

ea

SAVE $1.50

26 $

for

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g

250

$ MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

Don Pan Size Rindless Bacon 250g

SAVE 80¢

$20 per kg

470

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties 94¢ per 100g

5

$

ea

ea

SAVE $1.59

750

$ Dandy Economy Bacon 1kg

ea

ea

$7.50 per kg

21


FREEZER Faves

5

$ Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

5

Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

$ Herbert Adams Gourmet Pie 2 Pack Selected Varieties

999

Four'N Twenty 24 Snack Pack 91¢ per 100g

Mrs Mac’s Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

22

ea

SAVE $3.50

5

Birds Eye Stir Fry 500g or Steam Fresh Vegetables 450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

3

McCain Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

$

ea

SAVE 60¢

450

$

ea

Matched

7

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $15.29 per kg

Birds Eye Deli Potatoes, Chips or French Fries 500-600g, Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties

SAVE $2.15

Marathon Dim Sims 30 Pack 47¢ per 100g

ea

SAVE $1.80

ea

SAVE $2.29

250

$

ea

SAVE $1.29

699

$ Core Power Foods Meals 310-350g Selected Varieties

$ ea

650

$

$ ea

SAVE $1.30

$

4

$

ea

SAVE $2

2

$ Heinz Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 29¢


FREEZER Faves

83¢

Per CONE

1999

$

SAVE $10

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL

5

$ Mars Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

6

$ ea

SAVE $3

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

6

$ Sara Lee Brownie & Cheesecake 475g or Salted Caramel Cheesecake 425g

6

$ Proud & Punch or Skinny Cow 4-8 Pack Selected Varieties

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

SAVE $2

5

Oob Organic Frozen Fruit 450-500g Selected Varieties

ea

SAVE $2.20

5

ea

Matched

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

5

$

$

$

SAV E $1

750

$ ea

ea

ea

SAVE $1.85

Sara Lee Cheesecake 360-410g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25 23


430

$

450

$

ea

ea

Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties

Community Co Ice Cream Sticks 4 Pack Selected Varieties

86¢ per 100mL

94¢ per 100mL

5

530

$

$

ea

Community Co Macaroni Cheese or Cauliflower Balls 200g

Community Co Nibble Mix 350g

$2.50 per 100g

$1.51 per 100g

299

$

599

$

ea

Community Co Nibbles Mixed Rice Crackers 250g

Community Co Nibbles Honey Roasted Cashews 200g

$1.20 per 100g

$2.99 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

24

ea

Powered by

ea


PET Essentials

6

1

$ Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g

Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g Selected Varieties 89¢ per 100g

ea

SAVE $1.99

4

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Dog Food 400g Selected Varieties

ea

SAVE 39¢

38¢ per 100g

4

$

$

ea

SAVE $1

Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties

135

$ Dine Desire 80-85g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

40¢ per 100g

4

$

50

$

Pedigree Dentastix Large, Medium or Small Dog Treats 7 Pack

SAVE $1.20

399

$

Paws Fresh Gourmet Chunky Mince Pet Food 600g

799

$ Ultimates Indulge Cat Food 7x85g Pack Selected Varieties

ea

SAVE 41¢

67¢ per 100g

ea

ea

ea

$1.34 per 100g

25


CLEANING Essentials

BETTER THAN

pr i c e

pr i c e

5

$ Biozet Attack 3D Clean Action Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

5

$ Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

150

$ Glade Gel Jasmine or Clean Linen 70g $2.14 per 100g

26

ea

SAVE $4

ea

SAVE 50¢

SAVE $5.99

Sard Wonder Stain Remover Triggers 450-500mL Selected Varieties

Fluffy Concentrated Fabric Softener or Conditioner 450-500mL Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

7

24¢ per 100 sheets

ea

SAVE $2

3

$ White King Toilet Gel 700mL or Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties

$ Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack

199

$

ea

ea

SAVE $1.29

4

$ ea

SAVE $5.99

Emporia Toilet Roll Unscented 8 Pack 36¢ per 100 sheets

ea

SAVE $2.50


HOME & CLEANING Essentials

price

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700-750mL Selected Varieties

2

75

$

ea

SAVE $2.75

3

Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties $1.80 per 100g

$

ea

SAVE $1.40

5

$

ea

OzKleen Shower Power Cleaner 500mL

Ajax Spray & Wipe Trigger 475-500mL Selected Varieties

540

$

$1 per 100mL

ea

SAVE $1.85

2

$

ea

SAV E $1.50 Kleenex Viva White or With Prints Cleaning Towel 2 Pack $1.67 per 100 sheets

Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

3

$

Matched

220

$ Multix Bake 30cm×10m 22¢ per metre

ea

Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL

Multix Alfoil 30cm×10m 16¢ per metre

ea

SAVE $1

160

$

ea

SAVE 55¢

3

$

ea

SAVE 40¢

27


HEALTH & Beauty

pr i c e

6

$ Herbal Essences Bio:renew Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties $1.26 per 100mL

4

$

ea

SAVE $6

$1.50 per 100mL

Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner, 3 in 1 Kids 700mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

7

$

90 ea

SAVE $1.10

5

$

ea

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

SAVE 95¢

Schwarzkopf Extra Care Hairspray or Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

ea

SAVE $2

5

$

ea

SAVE $2

30%

OFF

RANGE

Olay Total Effects Day Cream 50mL or Foundation 50g Selected Varieties (30% OFF Olay Total Effects Range)

28

23

$

ea

SAVE $10.50

6

Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razor 10 Pack 60¢ each

10

$

$

ea

SAVE $1.50

Garnier Skin Naturals Micellar Cleansing Water 400mL Selected Varieties $2.50 per 100mL

ea


HEALTH & Beauty

pr i c e

5

$

ea

SAVE $5 Johnson's Body Care Shower Gel or Body Wash 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

350

$ Rexona MotionSense Antiperspirant 150mL or 90g Selected Varieties

SAVE $1.50

3

$ Velvet Pure Soap 4 Pack 75¢ per 100g

ea

ea

SAV E $1

Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties 56¢ per 100g

2

$ Palmolive Liquid Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E 85¢

Cenovis Fish Oil 1000mg Capsules 180 Pack $5.56 per 100 units

ea

SAVE 79¢

10

$

ea

SAV E $4.98

6

$

ea

SAV E 99¢ Nurofen Zavance Tablets, Capsules or Caplets 20-24 Pack Selected Varieties

Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each

5

$

ea

SAV E $1

Nyal Cold + Flu Day & Night Tablets or Cold & Flu Cough Day & Night 24 Pack 42¢ each

10

$

ea

SAV E $3

Medix Nasal Inhaler 1 Pack $90 per 100mL

450

$

ea

SAV E $2.49

29


350

$

3

Colgate Advanced Whitening or MaxFresh Toothpaste 190g Selected Varieties $1.84 per 100g

ea

SAVE $3.50

$

ea

SAVE $3 Colgate 360° Advanced Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

4

$

450

$

pr i c e

ea

SAVE $4 Colgate Total Mint Waxed Dental Floss 100m

SAVE $4.50 Colgate Mouthwash 500mL Selected Varieties 90¢ per 100mL

4¢ per metre

4

$ Oral B Toothbrush 2 Pack, Pro-Health Mouth Rinse 500mL or Toothpaste 190g Selected Varieties

8

ea

SAVE $2.99

$ Colgate Optic White Toothpaste Express White or High Impact White 85g $9.41 per 100g

30

4

$

Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties

8

$7.27 per 100g

305

$

ea

Colgate Sensitive Pro-Relief Toothpaste 110g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

$1.60 per 100mL

$

ea

ea

Macleans 0-3 Years Milk Teeth Soft Toothbrush 1 Pack

ea


HEALTH & Baby

12

50 ea

$ BabyLove SleepyNights Pants 4-7 Years 15 Pack 83¢ each

SAVE $2.79

Johnson's Baby Skincare Wipes Fragrance Free or Lightly Fragranced 80 Pack $5 per 100 units

4

Heinz Baby Food 150-170g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

1

U by Kotex Pads 10-12 Pack or Sports Tampons 16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

17

$

$

$

350

$

S-26 Original Alula Newborn or Progress Formula 900g $1.89 per 100g

50 ea

SAVE 20¢

ea

2

$ Heinz Little Kids 200g Selected Varieties

50 ea

SAVE 49¢

$1.25 per 100g

13

$

5

$

ea

Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties

SAV E 40¢

ea

Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties

Bringing you

Low Prices every day. 31


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info Cheezels 190g or CC's Corn Chips 175g Selected Varieties

On Sale 25th July 2018

6

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

$

$1.88 per 100g

1

$

59

ea

SAVE $6

ea

SAVE $1.60

pr i c e 2

$

84 ea

SAVE $2.85

390

$ Nanna's Fruit Pies 450-600g Selected Varieties

Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $3.90

150

$

ea

SAVE $1

Heinz Baked Beans or Spaghetti 535-555g Selected Varieties

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 25th July to Tue 31st July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 25 07 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu