Skip to main content

Maleny iga 23 05 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

1

On Sale 23rd May 2018

4

50

$

$

ea

SAVE $1.50

Arnott's Shapes 160-190g Selected Varieties

Mars Multipack Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4

pr i c e 2

$

322

$ ea

SAVE $2

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties

Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties 22¢ per 100 sheets

$ 99

7

Australian Lamb Leg Roasts

WIN

ea

SAVE $3.23

kg

Middle Bacon Rashers

$10,000 CASH

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

On Sale Wed 23rd May to Tue 29th May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P24 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ349_230518_P1


FRESH Produce

399

$

129

$

kg

1kg bag Carrots 1kg

Truss Tomatoes

1

$

ea

$1.29 per kg

199

99

$

ea

Celery Bunch

kg

Loose Brushed Potatoes

Juicy Mandarins

1

$

249

$

99 ea

1499

kg

$

kg

250g pack Beans 250g

Imperial Mandarins

80¢ per 100g

Dates (USA)

IT’S QUICK & EASY!

Stir fry

+

– IN –

10 MINS

475

$ Community Co Asian Stir Fry 375g $1.27 per 100g

2

+ 1199

$

ea

kg

Australian Beef Stir Fry

KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 79¢


WHAT’S FOR Dinner?

2999

$

1199

$

kg

Australian Beef Eye Fillet Steak

Australian Beef BBQ Round Steak

1199

$

kg

Australian Lamb Racks

999

$ Australian Pork Loin Steaks

$28.54 per kg

2999

$

kg

Family Chef Pork Belly Portion

Slo Moe’s American BBQ Ironbark Smoked Beef Brisket, Lamb Shoulder or Pork Shoulder 350g

kg

Australian BBQ Sausages 1.5kg $5.99 per kg

9

$

899

$

kg

99 ea

1.5kg tray

19

$ Queensland Thawed Cooked Small Black Tiger Prawns

ea

99 kg

Canon Foods Chicken & Corn or Chicken & Cheese Schnitzel 500g

699

$

ea

$13.98 per kg

899

$

ea

Global Wild Caught Southern Blue Whiting Fillets 1kg $8.99 per kg

3


DELI Delights

price

14

$

799

$

1099

2399

899

$

4

ea

SAVE $3.01

kg

Deli Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $7

Salami Sliced or Shaved

599

$ Jindi Double or Triple Cream Brie Cheese or Camembert 180-200g

ea

SAVE $3.30

SAVE $5

699

1999

$

kg

$44.95 per kg

SAVE $2

1199

$

kg

Diced Bacon Pieces

SAVE $5

SAVE $3

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

$

$

King Island Cheese 200g Selected Varieties

kg

kg

Smoked Hocks and Bones

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $15.01

Twiggy Sticks

2099

99

kg

SAVE $1

Thick or Thin Sausages

499

$ Lemnos Organic Fetta Cheese 180g $27.72 per kg

ea

SAVE $1.40


BAKERY Delights

199

$ Country Delight Snowballs 8 Pack

SAVE 20¢

$1 per 100g

450

$ Papa Joe’s Banana Bread 500g 5 Pack 90¢ per 100g

ea

SAVE 49¢

599

$ La Boulangère Sliced Brioche 500g or Hand Plaited Brioche Loaf 400g

ea

ea

SAVE $1.50

249

$ IGA Baker’s Oven Cream or Jam Lamington Squares 360g 69¢ per 100g

ea

SAVE $1.70

399

$ Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

ea

SAVE 80¢

350

$

ea

SAV E $1.89 Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

399

$ Yarrows Donuts 270-288g Selected Varieties

SAVE 58¢

299

$

ea

Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.91

5


EASY MEAL Solutions Beef Tacos It’s quick and easy!

5

$ Old El Paso Kits 345-520g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

99

¢

Loose Brown Onions

kg

8

$

IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star

ea

500g pack

$16 per kg

249

IGA Fresh Spinach & Rocket 120g

$

$2.08 per 100g

ea

goes great with 1

$ Hass Avocados

99 ea

450

$ Coon Shredded Cheese Tasty or Light 'n Tasty 250g $18 per kg

ea

SAVE $1.19

420

$ San Remo Fresh Filled Pasta 350-375g Selected Varieties

6

2

$ Dairy Farmers Lite Sour Cream 250g 80¢ per 100g

750

$

ea

Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties $1.88 per 100g

ea

SAVE 45¢

ea

SAVE $1.99


TASTY Snacks

2

50

$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

2

$ Arnott’s Cream or Scotch Finger Biscuits 200-250g Selected Varieties

2

$ ea Arnott’s Jatz, Savoy or Clix 225-250g Selected Varieties

SAVE 70¢

ea

SAVE $1

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Sakata Rice Crisps Honey Soy or Sweet Chilli & Sour Cream 75g $3.33 per 100g

250

$

ea

SAVE 99¢

2

$ Ryvita Rye Crispbread 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

250

$ ea

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties

SAVE 85¢

$2.08 per 100g

ea

SAVE 99¢

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Smith’s Crinkle Cut Chips, Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

Be Natural Muesli or Quinoa Bars 175g or Mother Earth Oaty Slices 240g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 49¢

3

3

$ Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties $1.71 per 100g

$

SAVE $1.39

250

$ ea

SAVE $1

Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties $2.50 per 100g

ea

ea

SAVE 89¢

Kettle Taste Sensations Sriracha Chilli & Wild Lime or Chipotle & Manuka Honey 150g $2.33 per 100g

350

$

ea

SAVE 89¢

2

$ Smith’s Thinly Cut Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

Matched

7


SWEET Treats

NEW AT

pr i c e

1

$

ea

SAVE $1

Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

3

250

$ Cadbury Chocolate Block 160-205g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $2

Cadbury Bubbly Block or Coco Block 100-155g Selected Varieties

SAVE $1.50

$ Lindt Fruit Sensations 150g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

SAV E $1

160

$ Raffaello 3 Pack 30g $5.33 per 100g

8

ea

ea


SWEET Treats

Mars Bar Funsize, M&M’s Bags 12-18 Pack or Skittles 180g Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1.60

2

Mars Large M&M’s or Pods 280-345g Selected Varieties

$1.67 per 100g

ea

SAVE 95¢

Maltesers 250g $2 per 100g

2

$ ea

SAVE $1.70

5

Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

$

$ Allen’s or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties

5

$

SAVE $1

250

$ ea

Matched

Werther's Original 60-140g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

9


REFRESH Me

15

$ Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 24x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre

Pepsi Max or Schweppes 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7 per Litre

ea

SAVE $13.20

350

$

ea

SAVE $1.75

7

Gatorade G-Active 600mL Selected Varieties $3.50 per Litre

10

Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

ea

SAVE 25¢

150

$

$

ea

SAVE 96¢

3

210 ea

SAVE $1.30

V Energy Drink 500mL Selected Varieties $6 per Litre

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

Bundaberg Brewed Drinks 10x375mL Selected Varieties $2.93 per Litre

$1.60 per Litre

ea

SAVE $11.50

11

$

ea

SAVE $2.10

6

$ ea

SAVE 45¢

2

Mount Franklin Spring Water 12x500mL $1 per Litre

$ Fuze Ice Tea 1.25 Litre Selected Varieties

17

$

$ ea

SAVE $3.20

$

2

50

$

ea

SAVE 66¢

4

$ ea

SAVE $1.20

Cocobella Coconut Water Straight Up 1 Litre $4 per Litre

ea

SAVE $1


FANCY A Cuppa?

pr i c e

1

35

$ Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.35

4

$

ea

SAVE $3

Twinings Teabags Infusions 40 Pack Selected Varieties

350

$ Just Juice 6x200mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

$2.92 per Litre

2

50

$ Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

Robert Timms Coffee Bags Italian or Mocha Kenya 18 Pack $5 per 100g

Ocean Spray Fruit or Juice Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

ea

SAVE $1.30

5

10

$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g

ea

SAVE $4.69

5

$

$ ea

SAVE $2.65

390

$

ea

SAVE $1.80

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

SAVE $1.59

525

$ Lavazza Ground Coffee 250g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

ea

SAVE $3.95

325

$

ea

Just Juice 2 Litre Selected Varieties

630

$

$1.63 per Litre

Nestlé Milo 450g $1.40 per 100g

ea

Matched

2250

$ Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 1kg $2.25 per 100g

ea

SAVE $6.50

11


RISE & Shine Buy me for your chance to

price

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

4

$ Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 780g 51¢ per 100g

ea

SAVE $4

Kellogg’s Crunchy Nut Corn Flakes 670g 90¢ per 100g

9

$ Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg 90¢ per 100g

ea

SAVE $1.85

250

$ IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties

350

$ SPC Fruits In Juice 825g Selected Varieties $4.24 per kg

12

ea

SAVE $1

52¢ per 100g

6

$

ea

Matched

3

$ ea

SAVE $1.49

3

Sanitarium Weet-Bix 575g 52¢ per 100g

SAVE 60¢

4

$ Kellogg’s All-Bran 330-350g or Be Natural 325g Selected Varieties

$ ea

SAVE 79¢

5

Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g

$1.33 per 100g

450

260

$ Golden Circle Traditional Fruit Salad in Syrup or Juice 440-450g

ea

SAVE $1.30

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 99¢

$

$ Capilano Honey Squeeze Clear or Yellow Box 375g

ea

ea

Uncle Tobys Oat Crisp 415-475g Selected Varieties

Golden Days Apricot Delight, Apricot Coconut 150g, Sesame Snaps 3x40g or Paleo Bar 40g Selected Varieties

2

$

ea

SAVE 30¢


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 35¢ per 100g

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties 75¢ per 100g

McKenzie’s Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

210

$

SAVE 70¢

130

$

45¢ per 100g

ea

SAVE 35¢

450

$ Riviana Basmati Rice 1kg

ea

ea

Matched

74

SAVE $1.75

MasterFoods Squeezy Sauces 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

Campbell’s Premium Stock 500mL Selected Varieties 96¢ per 100mL

Gravox Finishing Sauce or Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

250

$

ea

SAVE 65¢

480

$

ea

SAVE $1.19

240

$ Continental Stock Powder 120-130g Selected Varieties

2

$

ea

ea

SAVE 59¢

ea

SAVE 55¢

3

$ Zoosh Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties 86¢ per 100g

SAVE $1.50

270

$ MasterFoods Corn Relish 250g or Gherkin Relish 260g

ea

ea

SAVE 75¢

3

$ White Wings Baking Mixes 230-570g Selected Varieties

ea

SAVE $2

13


Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH

pr i c e

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

1

115

$ Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1

33¢ per 100g

ea

SAVE 85¢

John West Tuna 95g Selected Varieties $12.11 per kg

price Continental Pasta Snack 4x55g Selected Varieties $1.14 per 100g

2

50

$

ea

SAVE $2.50

22

San Remo La Pasta 120g Selected Varieties 83¢ per 100g

3

$

$

for

Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

SAVE $2.20

ea

SAVE $2.15

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

150

$ Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

4

47¢ per 100g

14

$1.08 per 100g

270

$

Admiral Coconut Cream 400mL Selected Varieties

SAVE 79¢

ea

SAVE $1.95

Safcol Tuna in Olive Oil or Springwater 425g $9.41 per kg

150

$

ea

38¢ per 100mL

4

$

$ Indomie Mi Goreng Instant Fried Noodles 10x85g

SunRice Steamed Rice Quick Cups 2x125g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 39¢

160

$ Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

ea


FRIDGE Faves

1

50

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

ea

SAVE 59¢

$1 per 100g

330

$

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

66¢ per 100g

2

5

$ Jalna Premium Yoghourt 1kg Selected Varieties

Dairy Farmers Vanilla Pouring or Thick Custard 1kg 35¢ per 100g

$1.18 per 100g

399

$ Ski D'lite Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

$1 per 100g

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 62¢ per 100g

Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

SAVE 50¢

$3.67 per Litre

2

$ $6.67 per Litre

4

ea

SAV E $1.15

Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE $2

550

$

ea

Dare Coffee 300mL

SAVE 80¢

$2 per Litre

150

ea

ea

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE 90¢

375

$

250

$

$

ea

$ Nestlé Milo Dairy Pouch 150g

83¢ per 100g

350

$

ea

SAVE 60¢

ea

SAVE $1.90

50¢ per 100g

$ Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties

Divine Classic Crème Caramel or Le Rice Creamy Rice Pudding 2x150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.40

250

$

ea

SAV E 35¢

15


FRIDGE Faves

6

$ Perfect Italiano Shredded Cheese 450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

$13.33 per kg

6

$ Coon Block Cheese 500g Selected Varieties

SAVE $1

$12 per kg

4

Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg

$ Mainland Pure Butter 250g Selected Varieties

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g $15.43 per kg

16

ea

270

$

$20 per kg

450 ea

SAVE 95¢

350

$

SAVE $1

$1.60 per 100g

Cracker Barrel Extra Sharp or Sharp Vintage Block 250g or Extra Sharp Slices 12 Pack

$ ea

ea

SAVE $2.49

Philadelphia Spreadable Original or Light Tubs 250g $14 per kg

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg

5

$

ea

SAVE 80¢

3

SAVE $1.50

5

$ Kraft Cheese Singles 432g Selected Varieties $11.57 per kg

Unicorn Camembert, Double or Triple Brie Cheese 125g

ea

SAVE $1.20

320

$

ea

$25.60 per kg

750

$

$

ea

SAVE $1.06

ea

Dandy Economy Bacon 1kg $7.50 per kg

ea


FREEZER Faves

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre

6

17¢ per 100mL

ea

SAVE $2.51

6

$

99

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

5

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

$ Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL

6

$

ea

SAVE $3

6

$ ea

SAVE $2.99

Streets Magnum Ice Cream 440mL Selected Varieties $1.36 per 100mL

ea

SAVE $2.50

price

299

$ Streets Paddle Pop Twirly Pop 6 Pack 83¢ per 100mL

ea

SAVE $3

4

Proud & Punch Frozen Yoghurt 900mL or Multipacks 6-8 Pack or Skinny Cow Cups or Cookies 4 Pack Selected Varieties

$ Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

6

$

SAVE $2

750

$ ea

SAVE $1.50

Oob Organic Frozen Fruit 450-500g Selected Varieties

4

$ ea

ea

SAVE $2.20

Peters Dixie Cup Vanilla 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

ea

SAVE 49¢

5

$ Sara Lee Apple Crumble 600g or Cake 350-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

17


FREEZER Faves

5

$ Dr. Oetker Ristorante Pizzas 260-390g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

NEW

3

$ McCain Fries Shake 500g or Healthy Choice Fries 1kg Selected Varieties

750

$ Birds Eye Whiting, Dory, Hoki or Barramundi 270-425g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.99

Birds Eye Frozen Vegetables 400g-1kg Selected Varieties

SAVE 70¢

ea

SAV E $1.29

4

6

$ Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

450

$ McCain Redbox Meals 375-400g Selected Varieties

18

ea

SAVE $1.70

6

Sargent Angus Pies 4 Pack Selected Varieties 86¢ per 100g

$

ea

Matched

$ ea

Mr Chen's Yum Cha 240-300g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

10

$ ea

SAVE $1.50

Four'N Twenty 24 Snack Pack 91¢ per 100g

ea

SAVE $3.49


5

$

ea

Community Co Floor Wipes 20 Pack 25¢ each

2

$

250

$

50 ea

Community Co Multi-purpose or Window Wipes 50 Pack

Community Co Bathroom Wipes 50 Pack 5¢ each

2

5¢ each

$ Community Co Multi-purpose or Window Spray 750mL 27¢ per 100mL

ea

250

$ ea

Community Co Bath & Shower Spray 750mL 33¢ per 100mL

349

$

ea

Community Co Wood Cleaner & Furniture Polish 250g

ea

$1.40 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

19


HOME & CLEANING Essentials Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000

pr i c e

5

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

$ Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties

20

ea

SAVE $5

5

$

ea

SAV E $1.99

10

$

ea

SAV E $5.50

2

$ Bref Power Active or Blue Active 50g Selected Varieties $5 per 100g

Fluffy Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack $2.50 per 100 sheets

4

$

ea

SAV E $1.49

3

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $2.50

Airwick Pure Fragrance Spray 159g Selected Varieties $3.14 per 100g

$

5

$

ea

SAV E $1.50

SAV E 50¢

Kleenex Toilet Roll 45 Pack

18

22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $8.50

Palmolive Dishwashing Ultra 375-400mL Selected Varieties

2

$

ea

SAV E $1

4

$

$ ea

9

$

50

ea

SAV E $5.42

Windex Spray 500mL 80¢ per 100mL

ea

Matched


PET Essentials

pr i c e

8

75

$ Pedigree Dentastix 28 Pack Selected Varieties

SAVE $8.75

8

Purina Felix 12x85g Selected Varieties 83¢ per 100g

$

SAVE $2

53¢ per 100g

80

Purina Beyond Simply 9 Salmon and Tuna 2.5kg 48¢ per 100g

80¢ per 100g

SAVE $2.19

12

price

ea

SAVE 40¢

ea

SAVE $4.99

4

$

¢

Nature’s Gift Dog Food 100g Selected Varieties

ea

$

ea

My Dog 1.5kg Selected Varieties

850

$

ea

Friskies Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

999

$ Fussy Cat Grainfree Cat Food 2.5kg Selected Varieties

239

$ V.I.P. Natures Goodness Puppy Roll 680g or Chicken Dog Roll 900g

ea

SAVE 91¢

Purina Fancy Feast Adult Dry Cat Food 450g Selected Varieties 89¢ per 100g

4

40¢ per 100g

ea

SAVE $10

$

ea

SAVE $1

21


50

HOUSEHOLD Essentials

%

40

%

OFF

Décor M icrosafe

Mirabella Halo gen RANGE

2

50

$ Décor Tellfresh Microsafe Round Container 800mL

760

Jiffy Firelighters 24 Pack $13.75 per 100 units

ea

SAVE $5.69

9

$

ea

SAVE $1.20

ea

Redheads Gas Match Dual Flame 1 Pack

SAVE $4.39

Sellotape

BIC Kids Pencils

190

$

SAVE $1.90

240

$

ea

30%

Sellotape Sticky Tape 18x25mm

ea

SAVE $1.10

OFF

RANGE

830 ea

SAVE $4.69

ea

SAVE $1

Clio Pantyhose

780

$ Razza Matazz Opaque Black 60D 2 Pack or 40D 3 Pack Selected Varieties

Reflex A4 80gsm Ultra White or 50% Recycled White Copy Paper 500 Sheets

OFF

Razza Matazz Opaques

$

6

$

40%

40%

OFF

22

330

$

Duracell Coppertop Batteries AA 10 Pack or AAA 8 Pack

OFF

OFF

Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties

SAVE $1.49

830

$

ea

30%

50%

BIC Kids Colouring Pencils 12 Pack

Mirabella Halogen GLS Light Globe 28-72W Selected Varieties

ea

SAVE $3.30

2

20

$

ea

SAVE $2.50

$ Redheads BBQ Charcoal 3kg

OFF

SAVE $5.20

170

$

ea

Clio Regular Brief Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.29


WIN $100

GIFTC

ARD

$10,000 CASH

*

Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5

EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF

$50K

WIN

97

4

$

¢

ea

SAVE $1.01

Campbell’s Canned Soup 400-430g Selected Varieties

Kraft Peanut Butter 780g Selected Varieties

ea

SAVE $4

51¢ per 100g

*

$10,000 CASH

pr i c e

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

3

ea

Kinder Chocolate 4 Piece 50g $1.98 per 100g

SAVE 91¢

Golden Circle Sliced Pineapple 825-850g Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

pr i c e Rosella Relish 275-305g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

TO PRIZE POTAL OL OF

SAVE $3.50

365

$

ea

$50K

350

$ Extra Care Hairspray or Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly

99

$

¢

Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash

23


$10,000 CASH

WIN

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

2

20

$ Barista Bros Milk 300-500mL Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

350

$ Kettle Sensations 150g Selected Varieties

ea

SAVE 89¢

$2.33 per 100g

3

Grinders Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

Kettle Chips 175g Selected Varieties $1.71 per 100g

160

$ ea

SAV E $2

Ferrero Rocher 37.5g $4.32 per 100g

ea

V Energy Drink 250mL Selected Varieties

SAVE $2

3

ea

SAV E 40¢

2

$ $8 per Litre

$

$ Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

4

50

$

SAVE 69¢

250

$

ea

French Fries, Jumpy’s, Cheezels, Kettle, Thins or Natural Chip Co Multi Packs Selected Varieties

SAVE $1.39

2

$2.67 per Litre

ea

SAV E $1.28

ea

SAVE 69¢

$ Devondale Sparkling Apple Juice 750mL

ea

Tic Tac 24g Selected Varieties $5.83 per 100g

140

$

Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 29/05/18 11:59 pm AEST. Keep receipt/s. To enter, you must, during the promotional period, purchase 3 eligible products in 1 transaction from a participating Supa IGA and IGA store within Northern NSW or QLD and enter online at www.iga.com.au/qldwincash. See www.iga.com.au/qldwincash for full list of eligible products & participating Supa IGA and IGA stores. Excludes IGA Xpress stores. 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwincash for Terms and Conditions. NSW Permit No. LTPS/18/22597.

24

ea

SAV E 40¢


Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly $50K TO L PRIZE PTA OOL OF

$100

GIFTC

ARD

Purchase any 3 participating products together for your chance to win!

Enter at iga.com.au/qldwincash

3

50

$ Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre

SAVE 89¢

Super Nature Frozen Meals or Wellness Bowls 350g Selected Varieties

4

Safcol Yellow Fin Tuna 95g Selected Varieties

ea

$1.43 per 100g

$ Logicol Spread 500g Selected Varieties

SAVE $2

80¢ per 100g

Koala Premium Long Grain Rice 2kg 17¢ per 100g

ea

349

$

ea

SAV E $1.51

Koala Jasmine Rice 2kg 20¢ per 100g

5

399

$

ea

SAV E $2.01

$ ea

Maggie Beer Ice Cream Tubs 500mL Selected Varieties

SAVE $1.30

Fehlbergs Jalapeno 470g Selected Varieties

SAVE 81¢

Kellogg’s Coco Pops 375g or Sultana Bran 420g

249

$

ea

53¢ per 100g

349

$

ea

SAV E $1.50

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $3

$1.40 per 100mL

130

$ $13.68 per kg

7

$

ea

SAVE 90¢

3

$

ea

30¢ per 100mL

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwincash for a list of participating products.

25


WIN GIFTC

ARD

Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5

EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF

$50K

9

5

$

ea

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties $6 per Litre

Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

10

SAVE $2.99

$ Purina Lucky Dog Dry Food 3kg Selected Varieties

SAVE $1.99

17¢ per 100g

3

$

$

ea

SAVE $4.39

Optimum Protein Sticks 70g Selected Varieties $4.29 per 100g

ea

9

$ ea

SAVE $1

ea

Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties

SAVE $3.07

WIN $10,000 CASH

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly

TO PRIZE POTAL OL

OF

$50K

$100

$10,000 CASH

*

450

$ Herbert Adams Cheese & Spinach Roll 440g $1.02 per 100g

ea

SAVE 70¢

Herbert Adams Gourmet Pies 2 Pack Selected Varieties $1.19 per 100g

5

$

ea

SAVE $1.30

26

$1.38 per 100g

Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash

550

$ Herbert Adams Pies 400g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢


HEALTH & Beauty

369

$

ea

420

SAVE $3.70

$

Palmer’s Body Lotion or Oil 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $4.80

$1.48 per 100mL

Pantene 3 Minute Treatment 3x15mL $9.33 per 100mL

Simple Cleansing Facial Wipes 25 Pack 15¢ each

370

$

ea

SAVE $4.29

268

$

SAVE $2.68

pr i c e 1

$ Oral B 123 Toothpaste Gel 160g or Full Clean Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

50

SAVE $1.50

10

Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL 54¢ per 100mL

Nature’s Way Restore 28 Pack $35.71 per 100 units

10

$

$

ea

ea

ea

SAVE $10

Nature’s Way VitaGummies 110-120 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $10 27


HEALTH & Beauty Buy me for your chance to

WIN CASH

price

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 600mL Selected Varieties 75¢ per 100mL

4

49

$

SAVE $4.50

480

$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180-200mL Selected Varieties

ea

Palmolive Body Butter Body Wash 400mL Selected Varieties

3

85¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.60

5

Dove Body Wash 375-400mL Selected Varieties

$1.25 per 100g

Gillette Series or Mach3 Shaving Gel 195g Selected Varieties

3

$2.36 per 100g

28

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

Dettol Hand Sanitizer Original or with Aloe Vera 200mL $3 per 100mL

$ ea

SAVE $1.80

460

$

ea

SAVE $1.99

$ Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties

ea

SAVE $2.60

Velvet Pure Soap 4 Pack

SAVE $1.90

650

$

ea

Gillette Mach 3 Regular 1 Pack

ea

SAVE $1.95

6

$

ea

SAVE $1.50

2

$ ea

SAVE $1

75¢ per 100g

6

$

40

$

ea

SAVE $3

Dettol Liquid Hand Wash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

ea

SAVE 90¢

3

$ BIC Sensitive Easy Shave 10 Pack 30¢ each

ea

SAVE $1.50


HEALTH & Beauty

30

%

OFF

ing Niv ea Face CleanS an d Moisturisers

1370

$

SAVE $7.29

Nivea Q10 Anti-Wrinkle Cream 15-50mL Selected Varieties

350

$ Rexona Anti-perspirant Deodorant 90g or 150mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

4

Dry Idea Baby Powder or For Men Anti-perspirant Deodorant 150g $1.67 per 100g

$ Carefree or Stayfree Pads, Panty Liners, Tampons 10-48 Pack Selected Varieties

280

$

ea

Nivea Lip Care 1 Pack Selected Varieties

SAVE $1.20

$70 per 100g

250

$

ea

SAVE $1.49

ea

Poise Pads 8-16 Pack Selected Varieties

4

11

$ Gillette Venus Disposable Razor 1 Pack Selected Varieties

$

SAVE 75¢

ea

ea

SAVE $3.29

6

$ ea

SAVE $2

Schick Exacta 2 Disposable Razor 10 Pack 60¢ each

ea

SAVE $1.50

29


HEALTH & Beauty

NEW

5

$

AT

ea

SAVE $1 Colgate Advanced Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g, Optic White Mouthwash 500mL or Floss Tip Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

price

199

$

SAVE $2

Oral B Floss 25-50m or Compact Toothbrush 1 Pack

9

ea

7

$

Vicks VapoDrops + Cough Lozenges 36 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

19¢ each

$

ea

Sensodyne Toothpaste 100g Selected Varieties $9 per 100g

1450

$ Swisse Ultiboost Liver Detox Tablets 60 Pack $24.17 per 100 units

SAVE $6.70

1520

$ Swisse Ultiboost Sleep 60 Pack $25.33 per 100 units

30

ea

Vicks VapoDrops + Cough Lozenges 16 Pack Selected Varieties 30¢ each

Vicks VapoRub 100g $10.50 per 100g

ea

SAVE $1.20

1050

$

ea

SAVE $6.80

480

$

ea

SAVE $2


HEALTH & Baby

9

$ Huggies Ultra Dry Nappies 14-28 Pack Selected Varieties

12

$

ea

ea

SAVE $1.79

Huggies Ultimates Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties

SAVE $6.54

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Curash Soap Free or Fragrance Free Baby Wipes 80 Pack

4

$

SAVE $1

$5 per 100 units

460

$ Curash Anti-Rash Baby Powder 100g $4.60 per 100g

13

$ ea

ea

SAVE $1.20

ea

Baby Love Nappy Pants 22-34 Pack Selected Varieties

Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

SAVE $4

150

$

ea

SAVE 50¢

2

$

ea

SAV E 49¢ Sorbent Velvet Facial Tissues 70 Pack Selected Varieties $2.86 per 100 units

Rafferty's Garden Fruit Snack Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

320

$

ea

SAVE 79¢

16

$ S-26 Gold Alula Formula 900g Selected Varieties $1.78 per 100g

ea

SAVE $4

31


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 23rd May 2018

pr i c e 449

$

174

$

ea

SAVE $4.60

Kirks 10x375mL Selected Varieties

Birds Eye Hot Chips Straight or Crinkles 750g

$1.19 per Litre

$2.32 per kg

SAVE $1.75

899

$

350

$

ea

ea

SAVE $4.01

ea

Bega Tasty Cheese 1kg

SAVE $1

$8.99 per kg

Pantene Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1 per 100mL

WIN

$10,000 CASH

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

*SEE P24 FOR MORE DETAILS

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 23rd May to Tue 29th May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 23 05 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu