Skip to main content

Maleny IGA - 22-08-2018

Page 1

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Patties Mini Combo Pack 1kg or Party Pack 1.25kg

6

$

50¢ per 100mL

ea

SAVE $6.75

$

825

$

ea

SAVE $3.75

ea

SAVE $8.25

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

Australian Pork Loin Roasts

$ 99

6

ea

SAVE $5

pr i c e

375

$

5

SALE

75

kg

$ 99

7

Middle Bacon Rashers

kg

On Sale Wed 22nd August to Tue 28th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ394_220818_P1


SALE

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

THAN HALF PR TER

1

$

40

1

$

ICE

BET

Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

ea

SAVE $1

pr i c e

5

$ Mars Celebrations 300g

SAVE $5

$1.67 per 100g

24

Werther's Original 60-140g Selected Varieties

SAVE $3

7

Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties

$ Red Bull Energy Drink 4x250mL Selected Varieties $7 per Litre

2

2

$

$

for

ea

SAVE $1

7

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

$ ea

SAVE $3.20

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

3

$ ea

ea

SAVE $5.55

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

ea

SAVE $1.49

390

$

ea

SAVE $1.80


SALE

3

pr i c e

$

ea

Moccona Espresso Capsules 10 Pack Selected Varieties

SAVE $3

$5.77 per 100g

5

$ Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

SAVE $1.59

10

San Remo Instant Lasagne, Cous Cous or Cannelloni 250-500g Selected Varieties

$ Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250g Selected Varieties $4 per 100g

Continental Pasta & Sauce 85-105g or Rice 115-120g Selected Varieties

2

$ ea

ea

SAVE $4.69

Bushells Tea Bags Australian Breakfast or Extra Strong 100 Pack $1.90 per 100g

380 ea

SAVE $1.19

MasterFoods Relish 250-260g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

250

$ ea

SAVE 80¢

$

1

$

ea

SAVE 80¢

2

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 61¢ per 100mL

ea

SAVE $1

3


SALE

149

$

ea

SAVE $1.50

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties $1 per 100g

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g

pr i c e

150 ea

SAVE 59¢

5

Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL

SAVE $1.09

6

$1.20 per 100g

4

ea

SAVE $2.51

6

Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $1.25

Sara Lee Pudding, Brownie or Apple Crumble 350-600g Selected Varieties

5

ea

SAVE $2

4

$ ea

SAVE $2

5

SAVE $1.10

McCain Pizza Singles or Slices 400-600g Selected Varieties

McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g Selected Varieties

$ ea

ea

$

$ ea

$ Devondale Salted or Unsalted Butter 500g

699

$

$ Perfect Italiano Romano or Parmesan Block 200-250g Selected Varieties

Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

$3.51 per kg

$

109

$

ea

SAVE $1.25

Mrs Mac’s Gluten Free Beef Pies 2 Pack, Beef Party Pies or Sausage Rolls 12-24 Pack

ea

SAVE $2.29

550

$

ea

SAVE $1.79


SALE Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 79¢ per 100mL

6

$

ea

SAVE $6

349

$

ea

SAVE $3.50

Lovables Laundry Liquid 1.5 Litre Selected Varieties

pr i c e

$2.73 per 100g

2

749

$

$ Oral-B Compact Gum Care or Complete 5 Way Clean Toothbrush 2 Pack $1.75 each

Rexona Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL

3

ea

SAVE $2

3

ea

SAVE $7.51 ea

SAVE $2

Mirabella Halogen GLS 42-72W 2 Pack Selected Varieties $1.85 each

$ Sard Wonder Stain Remover 450-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

$4 per Litre

$ Colgate Total Toothpaste 110g Selected Varieties

275

$

Eveready Super Heavy Duty AA Batteries 24 Pack 31¢ each

370

$

ea

SAVE $2.60

9

$ ea

SAVE $1

Airwick Life Scents Freshmatic 157g Selected Varieties $5.73 per 100g

ea

SAVE $3

5


Cadbury Favourites 540g Selected Varieties

pr i c e

$1.76 per 100g

950

$

Lindt Lindor Gift Box Milk Chocolate or Assorted 235g $4.04 per 100g

950

$

ea

SAVE $9.50

SAVE $9.50

3

$

6

$

50 ea

Darrell Lea Rocklea Road Original or Honeycomb 145g

Cadbury Scorched Almonds 225g

$2.41 per 100g

$2.67 per 100g

4

$

ea

Gillette Mach 3 Razor 1 Pack (30% OFF Gillette Mach 3 Razor Range)

20 ea

665

$

30

SAVE $1.80

ea

ea

SAVE $2.85

% OFF

Lynx Dry Anti-perspirant 96g or 160mL Selected Varieties (30% OFF Lynx Range)

6

420

$

ea

SAVE $1.80

RANGE

Lynx Body Wash 400mL Selected Varieties (30% OFF Lynx Range) $1.05 per 100mL

Rio Men's Hipster Brief 3 Pack Selected Varieties (30% OFF Selected Rio Men’s Range)

9

$

ea

SAVE $3.99


Fire up the

29

BBQ!

$

ea

save $19

Willow 25 Litre Cooler

20

$

ea

Armor All Cleaning & Protection Kit

2

$ Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.08 per 100 units

90 ea

SAVE $1.30

$ Deeko Premium Assorted Cutlery Set 18 Pack 11¢ each

Wiltshire Bar-B-Mate Spatula (30% OFF Wiltshire Bar-B Range)

9

SAVE $3.89

ea

SAVE 99¢

370

$

$

ea

2

HOT DEAL

ea

30

%

Wiltshire Bar-B-Foil Trays Small or Medium (30% OFF Wiltshire Bar-B Range)

690

$

SAVE $1.65 Armor All Tyre Foam Cleaner 500g

ea

SAVE $3.61

OFF

330

$

RANGE

ea

SAVE $1.49

Deeko Entertainment Plastic Bowls 160mm 20 Pack or Serviettes White 2 Ply 50 Pack (30% OFF Selected Deeko Range)

Décor Match-ups Realseal Oblong Storer 1 Litre (30% OFF Décor Match Ups Range)

480

$

SAVE $2.19

270

$

ea

Jackhammer Screwdriver 3 Piece Set

ea

SAVE $1.19

7


EASY MEAL Solutions

699

$ Community Co Mini Chicken Kiev Balls 480g $14.56 per kg

Old El Paso Heat and Eat Slow Cooked Pork or Chili Con Carne Meals 350g $1.86 per 100g

Heinz SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $6.11 per kg

6

$

50 YouFoodz Meals 210-385g Selected Varieties

ea

SAVE 74¢

8

$

ea

SAVE $1.49

2

75

$

ea

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

SAVE $1

ea

Matched

5

$

95 ea

5

$

ea

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties

5

$

ea

Hot Deal Pitango Soup 500g Selected Varieties $1 per 100g

8


1699

$

kg

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

499

$

999

$

ea

Lemnos Fetta Full Cream or Reduced Fat 180g

IGA Beef Lasagne 1.2kg

$2.77 per 100g

$8.33 per kg

Your Bakery Mud Cakes 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

Bringing you

349

$

440

$

ea

ea

ea

Grannys Muffins 400g Selected Varieties 87¢ per 100g

Low Prices every day. 9


FRESH Produce

399

$

349

$

kg

Granny Smith Apples

kg

Loose Navel Oranges

299

$

199

$

kg

Gourmet Tomatoes

ea

Hass Avocado

Delicious Strawberries

349

$

kg

Zucchini Green

199

$

ea

250g Punnet Strawberries 250g 80¢ per 100g

Eat Well Roasted Cashews Salted or Unsalted 500g

1099

$

ea

$2.20 per 100g

Welcome to a better way, a community way.

250

$ Community Co Baby Spinach or Spinach & Rocket 120g $20.83 per kg

10

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Find out more at CommunityCo.com.au Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

1299

$

kg

Australian Economy Beef Porterhouse Steak

1499

$ Australian Beef Rump Steak

999

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

1799

$

kg

Australian Lamb Loin Chops

MULTI-BUY

11

$

Beef or Pork Sausages 500g $10 per kg

599

$ Australian Free Range Whole Chicken

2 10

kg

for

kg

Australian Lamb Shanks

1199

$

$

99

kg

kg

Global Premium Salt & Pepper Squid 500g $19.98 per kg

500g pack

999

$

Kingston Crown Roast Beef

2999

$

ea

Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns

kg

11


DELI Delights

pr i c e

799

$

SAVE $8

Kransky or Cheese Kransky

1899

$

2999

$ Prosciutto

kg

SAVE $20

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

1999

Superior Gold Smoked Salmon 100g $69.90 per kg

599

$

kg

SAVE $2

699

$

kg

SAVE $4

Middle Bacon

$

kg

SAVE $5

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

799

$

kg

1899

$

ea

SAVE $2.54

kg

SAVE $1.50

Cocktail or Slim Frankfurts

Ausfresh Olives Selected Varieties

kg

SAVE $3

So Cheesy! price

5

$

62 ea

SAVE $5.63 Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $22.48 per kg

12

299

$

ea

SAVE 80¢

Lemnos Cream Cheese 125g Selected Varieties $23.92 per kg

499

$

ea

SAVE $2

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $24.95 per kg


BAKERY Delights

5

49

$

SAVE $1

Your Bakery Slice 6 Pack Selected Varieties

399

$ IGA Baker’s Oven Bar Cakes 300-370g Selected Varieties

Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g

SAVE $1.50

499

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.95

ea

$

ea

SAVE 50¢

2

49

$

ea

295

$

Tip Top Café Bread 500-650g Selected Varieties

price

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

ea

175

$

ea

SAVE $1.75

price

Golden Pancakes 6 Pack 83¢ per 100g

1

99

Mission Pizza Bases Plain or Garlic 200g

ea

SAVE $2

$1 per 100g

3

99

Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

299

$

ea

SAVE $2

Golden Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack

350

$

ea

Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

320

$

199

$

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

Lawson Traditional Bread 750-800g Selected Varieties

399

ea

SAVE $2

ea

SAV E $1.80

13


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND 262

$

r than half pr i tte

1

79

$

ce

be

Nice & Natural Nut Bars or Protein Bars 165-192g Selected Varieties

ea

SAVE $2.63

ea

Schweppes or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties

SAVE $2.21

$2.18 per Litre

r than half pr i tte

ea

SAVE $7.11

be SunRice Medium Grain White Rice 5kg 13¢ per 100g

r than half pr i tte

99

¢

ce

649

$

ce

be

pr i c e

ea

Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 24¢ per 100g

SAVE $1.26

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 24TH AUGUST UNTIL SUNDAY 26TH AUGUST 2018 14


saFRIDAY! ayONLY, STARTS le 3THISdWEEKEND

1

$ Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties (Excludes Pineapple) 90¢ per Litre

6

$8.65 per kg

Nutella Hazelnut Spread 750g 67¢ per 100g

49

ea

SAVE $3.76

299

$

ea

SAVE $3.50

499

$

ea

SAVE $1.21

$ Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g

79

Copyright Paper A4 80gsm 500 Sheets

ea

SAVE $2

THESE PRODUCTS ARE ONLY AVAILABLE IN STORE FRIDAY 24TH AUGUST UNTIL SUNDAY 26TH AUGUST 2018 15


SWEET Treats

price

1

3

$ Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties

2

$

ea

Mars, Skittles, Maltesers or M&M's Bags 12-18 Pack Selected Varieties

SAVE $1

250

$ Cadbury Bubbly or Coco Block Chocolate 100-155g Selected Varieties

$

SAVE $1.60

3

$

ea

SAVE $1.50

ea

ea

SAVE $2

Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

ea

SAV E 50¢ Mentos Clean Breath Peppermint or Spearmint 35g $5.71 per 100g

4

$ Pascall Marshmallows 280g or Pineapple Lumps 185g Selected Varieties

1

$

50 ea

SAV E 50¢ Mentos Pure Fresh or White 18 Pack Selected Varieties $5 per 100g

16

350

$ ea

Matched

Darrell Lea Liquorice 200-300g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

575

$

ea

Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties


TASTY Snacks

3

$ Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g

ea

SAVE $1.50

60¢ per 100g

250

$ Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.87 per 100g

ea

SAVE $1.50

price

Thins or CC's Corn Chips 175g, or Jumpy's, French Fries, Kettle or Cheezels 5-6 Pack Selected Varieties

Uncle Tobys Muesli Bars, Roll Ups or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

250

$

ea

SAVE 69¢

Kellogg’s LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties

350

$ Red Rock Deli Chips or Popcorn 120-150g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties $2.56 per 100g

ea

SAVE 49¢

4

$

ea

SAV E 99¢

294

$

ea

SAV E $2.95 Smith’s Crinkle Cut or Doritos Corn Chips 330g Selected Varieties 89¢ per 100g

2

$ Ritz Crackers Original 300g 67¢ per 100g

ea

SAV E $1

Sakata Rice Crackers 50g Selected Varieties $2 per 100g

1

$

ea

SAV E 50¢

Real Corn Thins 125-150g Selected Varieties

160

$

ea

SAV E 40¢

17


5

$

50 ea

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

350

$ Red Rock Deli Chips 5 Pack Selected Varieties $2.50 per 100g

3

Twisties, Cheetos or Burger Rings Party Bag 125-270g Selected Varieties

$ Sunbites Grain Waves 180-210g Selected Varieties

3

$ ea

Nobby’s Salted Cashews 300g

9

350

$ ea

$30 per kg

18

ea

Smith’s Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

$

ea

Bringing you

550

$

ea

Low Prices every day.

Jack Link's Beef Jerky 50g Selected Varieties $70 per kg

ea


REFRESH Me

19

2

$

$

ea

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties

SAVE $16.11

$1.69 per Litre

1

50

$ Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 75¢ per Litre

ea

SAVE 49¢

2

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 96¢ per Litre

$2 per Litre

SAVE $1

3

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

$ JT’s Coconut Water 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

MULTI-BUY

1

20 ea

SAVE 66¢

2

25 $

Red Bull Energy Drink 250mL Selected Varieties $10 per Litre

for

SAVE 70¢

2

$ ea

ea

SAVE $2.22

Buderim Ginger Refresher 750mL $4.27 per Litre

$ ea

SAVE $1.50

3

$

ea

SAVE 85¢

$1.60 per Litre

$

$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

Mother Energy Drink 500mL Selected Varieties $4 per Litre

SAVE 80¢

SAVE 85¢

550

$

20 ea

ea

ea

Frantelle Spring Water 12x600mL 76¢ per Litre

19


FANCY A Cuppa?

pr i c e

16

$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $4 per 100g

250

$ 60¢ per 100g

2

$

30 ea

SAV E 60¢

Lavazza Coffee Capsule 16 Pack Selected Varieties

8

$

ea

SAV E $3

SAVE $8.10

Vittoria Espresso Coffee Grounds or Beans 500g $2.50 per 100g

12

$

ea

SAVE $2.50

Ovaltine 415g

ea

Nescafé Gold 180-200g Selected Varieties

SAV E $7

Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties

3

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

12

50

$

ea

$5.56 per 100g

ea

SAVE $4.19

250

$

ea

SAV E $1.61

Barista Bros Café Creations 300mL Selected Varieties $7.67 per Litre

Dilmah Premium Ceylon Tea Cup Bags 300 Pack $1.33 per 100g

20

8

$

ea

SAV E $3.50

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.70 per Litre

$

70 ea

SAV E 50¢

$1.67 per Litre

250

$

ea

SAV E $1.30


RISE & Shine

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

4

50

$

ea

SAVE $1

3

$ Kellogg’s Be Natural Flakes or All-Bran 325-350g Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

4

Kellogg’s Nutri-Grain Crunchy Nut, Froot Loops or Just Right Original 500-805g Selected Varieties

Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties $1 per 100g

$ Sanitarium Weet-Bix Multi-Grain, Hi-Bran or Organic 575-750g

6

$

ea

SAVE $1.40

5

$

ea

SAVE $1.49

5

$ ea

SAVE 99¢

Sanitarium Weet-Bix Cholesterol Lowering 440g

ea

SAVE $1

$1.14 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.50

270

$ Bodytrim Bar Low Carb or Slice Apple & Cinnamon 50-55g Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

6

$

Uncle Tobys Oats Quick Sachets Big Bowl 10 Pack Selected Varieties

50

87¢ per 100g

ea

SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties $6.77 per kg

21


FILL UP THE Pantry

price

5

150

$ Bertolli Organic Extra Virgin Olive Oil 500mL

$ ea

SAVE $5

$1 per 100mL

3

Green’s Cake, Brownie or Muffin Mix 330-500g Selected Varieties

SAVE $1.25

$ Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

SAVE $1.25

250

$

ea

$1.10 per 100g

5

50

$

ea

SAV E $1.85

3

$ ea

White Wings Premum Plain or Self Raising Flour 1kg $3 per kg

350

$ Capilano Pure Australian Honey 500g

ea

Matched

270

$

ea

Bega No Added SAV E $1.15 Sugar or Salt Peanut Butter 325g, Vegemite Salt Reduced 235g or Cheesybite 270g Selected Varieties

ea

ea

SAV E 30¢

Heinz Barbecue Sauce or Ketchup 400-500mL Selected Varieties

SAVE $1

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1 Praise Deli Style Mayonnaise or Aioli 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

22

Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties 38¢ per 100mL

150

$

ea

SAV E 45¢

Community Co Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

299

$

ea


FILL UP THE Pantry

2

50

$ Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

50¢ per 100g

199

$

4

$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties

SAVE 99¢

$9.41 per kg

price

ea

Barilla Pasta 450-500g Selected Varieties

John West Lunch Kit Tuna with Crackers 108g Selected Varieties $2.31 per 100g

3

ea

Matched

30¢ per 100mL

250

$

ea

SAVE 95¢

4

Gravox Our Best Gravy Beef or Chicken 200g $2 per 100g

2

$

$

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.80

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack 71¢ per 100g

ea

SAVE $2

price

Mission Regular Taco Shells 12 Pack 71¢ per 100g

1

$

20 ea

SAV E $1.40

Mission Taco Seasoning 35g $3.71 per 100g

1

$

30 ea

SAV E 35¢

Mission Salsa 453g Selected Varieties 77¢ per 100g

350

$

ea

SAV E $1

23


FILL UP THE Pantry

1

$ Edgell Beans or Chick Peas 400g Selected Varieties

30

SAVE 50¢

$3.25 per kg

1

$

ea

Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties

2

$ ea Campbell's Canned Soup 395-505g Selected Varieties

SAVE 50¢

ea

SAVE $1.50

price

2

$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties

SAVE $2

48¢ per 100g

280

$

SunRice Gluten Free Rice Quick Cups 2x125g or Rice & Quinoa 750g Selected Varieties

Golden Circle Beetroot Slices 850g $2.35 per kg

24

ea

SAVE 69¢

2

$

ea

Matched

3

$ ea

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

80¢ per 100g

Always Fresh Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.96 per kg

SAVE 95¢

2

La Zuppa Bowl or Pouch Soup 420-540g Selected Varieties

$ Tilda Steamed Rice 250g Selected Varieties

6

Trident Thai Noodle Soup 50g Selected Varieties

SAVE $1.40

$1.80 per 100mL

4

$

SAV E $1.60

Spam Classic or Turkey 340g $11.76 per kg

ea

SAVE $1

90

¢

ea

$

ea

3

$ ea

ea

McKenzie's Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

ea

SAVE 30¢

130

$

ea

SAV E 35¢


330

$

ea

Community Co Wheat Biscuits 1.1kg $3 per kg

4

350

$ Community Co Totally Bran 530g 66¢ per 100g

$

ea

450

$ ea

Community Co Muesli 750g Selected Varieties 53¢ per 100g

Community Co Ice Cream Sticks 4 Pack Selected Varieties

ea

94¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

25


FRIDGE Faves

3

50

$ Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

5

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

26

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.21 per 100g

SAVE $1.29

ea

SAVE 80¢

450

$

ea

SAVE 64¢

5

$ ea

$ Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties

¢

$

2

85

ea

SAVE $1.40

Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

Divine Classic Crème Caramel or Le Rice Creamy Rice Pudding 2 Pack Selected Varieties 90¢ per 100g

SAVE $1.85

270

$

ea

SAVE 60¢

330

$ Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties $10 per Litre

ea

ea

SAVE 69¢

180

$ Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties $1.20 per 100g

Pauls Farmhouse Gold Custard Chocolate or Vanilla 800g 50¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

4

$

ea

SAVE $1.11

6

$

ea

Berri Juice 2 Litre Selected Varieties $3 per Litre

299

$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

ea

SAVE 61¢


FRIDGE Faves

7

$

ea

SAVE $1.99

Mainland Cheese Block 400-500g Selected Varieties

450

$ Bega Farmers' Tasty Cheese Block 250g $18 per kg

ea

SAVE 95¢

2

$ MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

50 ea

SAVE 80¢

Perfect Italiano Grated Cheese 450g Selected Varieties $13.33 per kg

4

Devondale Cheese Sandwich Slices 500g

SAVE $1

$8 per kg

5

$ $27.50 per kg

Philadelphia Sweet Chilli Philly Pourover 150g or Mini Light 136g Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

Primo Rindless Pan-Sized Bacon 750g $12 per kg

SAVE 70¢

9

ea

SAVE $4.50

25

$

$

for

$1.50 per 100g

ea

$

50

26 Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

250

$ ea

ea

SAVE $1.50

$

Don Salami 200g Selected Varieties

6

$

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

27


FREEZER Faves

7

$ Birds Eye Dory or Southern Blue Whiting 425g, Flathead or Barramundi 270g or Fish Fingers 1kg Selected Varieties

Birds Eye Golden Crunch Potato Gems 1kg $3.50 per kg

350

$

ea

SAVE 79¢

6

50

SAVE $1.49

McCain Hash Browns, Nuggets, Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg

$ Maggie Beer Ice Cream 6 Pack Selected Varieties 33¢ per 100mL

SAVE $2.15

490

$ Streets Blue Ribbon 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL

28

McCain Pizza Rustica or Takeaway 350-500g Selected Varieties

3

$

ea

Matched

Häagen-Dazs Ice Cream 457mL Selected Varieties $1.97 per 100mL

So Good Frozen Dessert Chocolate or Vanilla Bliss 1 Litre

ea

SAVE 29¢

9

50¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

5

ea

SAVE $1.50

4

$ Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

$ ea

6

$

ea

ea

SAVE $1.70

4

$ Creative Gourmet Frozen Fruit 300-500g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1

6

$ ea

SAVE $1.60

Sara Lee Crumbles 400g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $1.50


STOCK UP THE Household Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5 per Litre

250

$

ea

SAVE $1.05

9

$

250

$

50

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $4.07

Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties

Gardein Meatless Range 285-340g Selected Varieties

$5 per Litre

BREAK THROUGH

50

HAYFEVER ALLERGIES

%

OFF

SELECTED Cenovie s Vitam ins rang

5

$

ea

SAVE $2 Telfast Hayfever & Allergy Tablets 120mg 5 Pack or 60mg 10 Pack Always read the label. Use only as directed. If symptoms persist, please see your healthcare professional. Active ingredient fexofenadine hydrochloride. CHCANZ.CFEX.18.07.0759 @July 2018

834

$

ea

SAVE $8.35 Cenovis Echinacea, Garlic, Zinc & C 60 Tablets $13.90 per 100 units

517

$

ea

SAVE $5.18 Cenovis Mega C 1000mg Orange Flavour 60 Tablets

899

$

ea

SAVE $9

Cenovis Garlic and Horseradish + C Complex 120 Tablets $7.49 per 100 units

$8.62 per 100 units

29


PET Essentials

Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

8

$

ea

Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties

SAVE $2

25¢ per 100g

650

$ Purina Friskies Cat Food 12x85g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

64¢ per 100g

1

$

Fancy Feast Royale Cat Food 85g Selected Varieties

ea

SAVE 29¢

145

$

ea

SAVE 44¢

$1.71 per 100g

7

$

ea

SAVE $6 Nature’s Gift Dry Dog Food 2.5kg Selected Varieties 28¢ per 100g

630

$ Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties 79¢ per 100g

ea

SAVE $2.80

850

$ Breeders Choice Cat Litter 15 Litre 57¢ per Litre

30

ea

SAVE $5.10

2

$ Nature's Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

SAVE 60¢

1350

$ Pedigree Dentastix For Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

ea

ea

SAVE $4


PET & CLEANING Essentials

6

$ Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

20¢ per 100g

220

$ Nature’s Gift Meal Time Dog Food 700g Selected Varieties 31¢ per 100g

ea

SAVE 60¢

Handee Ultra Paper Towel 6 Pack $1.67 per 100 sheets

2

$ Optimum Dog Food 400g Selected Varieties

SAVE 50¢

50¢ per 100g

150

$ Chum Dog Food 700g Selected Varieties

SAVE 15¢

21¢ per 100g

Multix 56 Litre Extra Wide Garbage Bags 50 Pack 12¢ each

6

ea

$

ea

SAV E $1.50

Multix Tidy Bags 35-50 Pack Selected Varieties

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

Prota Pet Dog Food Rolls 1kg Selected Varieties (from the meat department) $3.25 per kg

2

$

75 ea

SAV E $1.24

Multix Resealable Bags 40 Pack Selected Varieties 5¢ each

ea

SAV E $1.50

110

$ ea

6

$

ea

SAVE 25¢

325

$

ea

SAVE 25¢

190

$

ea

SAV E 59¢

31


CLEANING Essentials

11

$ Finish Quantum Ultimate & All In One Max Dishwashing Tablets 18-27 Pack Selected Varieties

550

$

3

$

icare Double Length Toilet Tissue 8 Pack

20

ea

SAVE $2.49

19¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6

3

$ Duck Blue Plus In Cistern 2x50g

ea

SAVE 89¢

$3 per 100g

ea

SAVE 80¢ Dettol Household Cleaning Spray 500mL Selected Varieties 64¢ per 100mL

price

3

$

Ajax Spray n' Wipe Refill Lemon Citrus or Lavender and Citrus 750mL

SAVE 50¢

40¢ per 100mL

Dettol Surface Disinfectant Wipes 120 Pack Selected Varieties 4¢ each

5

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties 57¢ per 100mL

4

$

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $5

Windex Surface & Glass, Shower or Glass Original Cleaner 750mL 53¢ per 100mL

32

ea

4

$

ea

SAV E 80¢

Vanish NapiSan Gold Oxi Action 2kg or 1.75 Litre Selected Varieties

15

$

ea

SAV E $4

Surf Laundry Powder 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

350

$

ea

SAV E $2.49


HEALTH & Baby

3

$

ea

SAVE $1 Huggies Baby Wipes 80 Pack Selected Varieties $3.75 per 100 units

2

$ Rafferty's Garden Pouches 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

SAVE 30¢

23

BabyLove SleepyNights Pants 8-12 Pack Selected Varieties

$2.55 per 100g

ea

SAVE $2.50

16

$

$ S-26 Gold Alula Stage 1 or 2 Baby Formula 900g

850

$ ea

ea

Matched

ea

Karicare Plus Toddler Formula 3 or 4 900g

13

$

$1.78 per 100g

ea

Huggies Essentials Nappies 40-54 Pack Selected Varieties

Depend Real Fit Underwear for Women or Men 8 Pack Selected Varieties $1.25 each

10

$

SAVE $2.99

10

$

ea

ea

Bio-Oil Skincare 60mL $16.67 per 100mL

SAVE $3.99

33


HEALTH & Beauty

50

%

OFF

RANGE

price

4

25

$ Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

ea

SAVE $4.25

Simple Kind To Skin Cleansing Facial Wipes 25 Pack (50% OFF Simple Wipes Range) 16¢ each

399

$

ea

SAVE $4

30%

OFF

RANGE

Aveeno Daily Moisturising Sheer Hydration Lotion 350mL (30% OFF Aveeno Skincare Range)

4

$2.60 per 100mL

9

09

$

SAVE $3.90

$

Libra Invisible Pads 10-12 Pack Selected Varieties

$2.50 per 100mL

40

OFF

6

$

RANGE

59 ea

887

$

ea

SAVE $5.92

SAVE $4.40

Clearasil Rapid Treatment Cream 15mL (40% OFF Clearasil Skincare Range)

Clearasil Blackhead Clearing Scrub 150mL (40% OFF Clearasil Skincare Range) $4.39 per 100mL

Gillette Mach3 Extra Comfort or Series Shave Gel Moisturising 195g $2.33 per 100g

34

ea

%

ea

SAV E $1.90

ea

10

$ Garnier Skin Naturals Micellar Cleansing Water 400mL Selected Varieties

$8.87 each

455

$

ea

SAVE $1.95

Schwarzkopf Taft Full On Hair Styling Range 10g, 85-200mL Selected Varieties

640

$

ea

SAVE $1.60


HEALTH & Beauty

5

$

ea

SAVE $1 Colgate Advanced Whitening or Max Fresh Toothpaste 190g, 360° Toothbrush 1 Pack or Total Mouthwash 500mL Selected Varieties

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties $53.33 per 100 units

8

$

ea

SAVE $1.70

5

Gaviscon Peppermint Dual Action Indigestion Relief Chewable Tablets 32 Pack 23¢ each

$ Pears Transparent Soap 3 Pack $1.33 per 100g

Sorbent Velvet or Thick & Large Facial Tissues 70-95 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.20

10

$

ea

Claratyne Hayfever Allergy Relief Rapid or Reditabs 10 Pack $1 each

SAV E $2

12

$ ea

SAVE $1

180

$

7

30

$

ea

SAVE 70¢

Sudafed PE 20 Pack Selected Varieties 60¢ each

Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each

ea

SAVE $2.30

5

$

ea

SAVE $1

35


Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

The Natural Chip Co. Chips or French Fries Original 175g Selected Varieties

SALE

91¢ per 100g

159

$

ea

SAVE $1.61

pr i c e

2

$ Devondale Long Life Milk 2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

$1 per Litre

3

$ Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties

212

$ Mars, M&M’s, Maltesers, Pods or Bites 130-180g Selected Varieties

SAVE $2.13

12

50

$

ea

SAVE $1

ea

ea

Purina Lucky Dog 8kg 15¢ per 100g

SAVE $9.59

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 22nd August to Tue 28th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P36


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA - 22-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu