Skip to main content

Maleny iga 20 06 2018 2

Page 1

You Save, they win! IG A.COM.AU

415

$

ea

$10.38 per kg

14

$

10 ea

225

$

SAVE $4.15 Ingham's Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties

Look for the Community Chest logo to support your local community

pr i c e

ea

SAVE $2.25 Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

SAVE $14.10

$1.57 per Litre

1250

$

ea

SAVE $7.50

Nescafé Blend 43 500g $2.50 per 100g

$ 99

8

Australian Economy Whole Porterhouse

kg

2599

$

kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

On Sale Wed 20th June to Tue 26th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ363_200618_P1


A

1

Kellogg’s Nutri-Grain To Go Protein Squeezer 140g Selected Varieties

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

$

33¢ per 100g

$1.06 per 100g

ea

149

$

ea

SAVE $1.51

SAVE $1

pr i c e 2

$

230

$

50

SAVE $2.30

ea

SAVE $2.50

Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g

White Wings Baking Mixes 220-570g Selected Varieties

61¢ per 100g

450

$ Uncle Tobys Oats 1kg or Ancient Grains 700g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

5

$ Kirks Soft Drinks 10x375mL Selected Varieties $1.33 per Litre

2

ea

ea

SAVE $4.05

Kellogg’s Corn Flakes 725g 48¢ per 100g

Mount Franklin Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

350

$

SAVE 50¢

150

$

ea

SAVE $1.05

550

$

ea

Nestlé Milo 450g $1.22 per 100g

ea

SAVE 80¢

3

$ Kettle Sweet Potato Chips 135g or Potato Chips 175g Selected Varieties

ea

SAVE $1.39


A

6

10

$

9

ea

SAVE $3.01

$1.64 per 100g

$1.13 per 100g

Mainland Blue Vein Cheese 100g or Flavoured Cheddar Cheese 125g Selected Varieties

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

$

Patties Quiche Lorraine or Spinach & Feta 550g

450

$

ea

SAVE $1.50

320

$

ea

SAVE 79¢

ea

ea

SAVE $2

McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties

Nanna's Crepes or Crumble 400g Selected Varieties

$

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

5

$

McCain Family Pizza 500g Selected Varieties

6

ea

SAVE $2.40

9

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

$ Primo Rindless Pan-Sized Bacon 750g $12 per kg

ea

SAVE $3.49

ea

SAVE $1.50

$1 per 100g

$

SAVE $3

5

$

ea

SAVE $2

2

$ Pauls Custard Vanilla Original or Low Fat 600g 33¢ per 100g

ea

SAVE 95¢

3


A

pr i c e

1

85

$ Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera 3 Ply Tissues 140 Pack $1.32 per 100 units

ea

SAVE $1.85

15

$ Vanish NapiSan Gold Oxi Action 2kg or 1.75 Litre Selected Varieties

Finish Dishwasher Cleaner or Rinse Aid 250mL Selected Varieties

ea

SAVE $4

$1.80 per 100mL

450

$

ea

SAVE 79¢

30%

OFF

RANGE

280

$ Elastoplast Fabric Extra Flexible Plasters 40 Pack 7¢ each

ea

SAVE $1.20

Depend Real Fit For Men or Women Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.25 each

YOU SAVE. THEY WIN Help your local community by shopping with us. Buy any item with the IGA Community Chest ticket to support local sports clubs, schools and charities.

4

10

ea

SAVE $2.99

250

$

$

Multix Cling Wrap 33cm×60m 4¢ per metre

ea

SAVE $1.20


EASY MEAL Solutions

pleaser It’s quick and easy!

6

$ Balfours Premium Potato Pie 800g 75¢ per 100g

375

$ Heinz Steam Fresh or Frozen Vegetables 750g-1kg Selected Varieties

4

$ San Remo Fresh Filled Pasta 350-375g Selected Varieties

¢

ea

SAVE 20¢

Maggi Instant Gravy 24-31g Selected Varieties

6

$

ea

Quick As Wok Meals 350g Selected Varieties $1.71 per 100g

SAVE $1.60

80

ea

SAVE 94¢

ea

6

$ ea

SAVE $1.49

Jewel of India Meals 350g Selected Varieties $1.71 per 100g

ea

SAVE $1.49

5


FRESH Produce

299

$

169

$

kg

Loose Navel Oranges

ea

Hass Avocados

199

$

249

$

kg

Packham Pears

kg

Butternut Pumpkin

Delicious Strawberries MULTI-BUY $

249

$

ea

200g pack Mushroom Cups or Slices 200g

25 for

250g Punnet Strawberries 250g $1 per 100g

$1.25 per 100g

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g $1.52 per 100g

4

$

ea

Community Co Thai Salad Kit 285g $1.40 per 100g

6

299

$

ea

1kg pack Soup Packs 1kg $2.99 per kg

99

¢

ea


WHAT’S FOR Dinner?

PERFECT

Winter Warmers 2699

$ Australian Beef Rib Fillet Steak

499

$

kg

Australian Bone In Pork Leg Roast

kg

799

$ Australian Smoked Hocks

1699

$ Australian Lamb Loin Chops

1199

$ Australian Beef Rolled Roast

Canon Foods Chicken Style Burgers 510g Selected Varieties $1.37 per 100g

2299

$

kg

Australian Lamb Leg Steak, Diced or Stir Fry

kg

kg

12

$

kg

Ready Chef Beef Lasagne 2kg

799

$

99 ea

Australian Bacon Bones

kg

$6.50 per kg

6

$

99 ea

32

$ Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

kg

999

$

99 Australian Osso Bucco

kg

7


DELI Delights

Go

Go

QUEENSLAND

QUEENSLAND

pr i c e

1499

$ Twiggy Sticks

kg

SAVE $15.01

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

SAVE $2

1999 SAVE $3

$13.98 per kg

8

6

99

21

$

ea

SAV E $2.62

Ausfresh Antipasto Mix

99 kg

SAVE $6

ea

SAVE $5.65

1199

$

kg

SAVE $5

Short Cut Bacon

1999

$

kg

Roast Pork with Crackle

$

$22.40 per kg

kg

$

Warrnambool Heritage Cheese 500g Selected Varieties

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g

2199

$

560

$

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

kg

SAVE $2

499

$ Lemnos Fetta Cheese Full Cream or Reduced Fat 180g $27.72 per kg

ea


BAKERY Delights

BETTER THAN

pr i c e

3

49

$ Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 50¢ per 100g

2

99

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

279

$

ea

ea

SAV E 83¢

SAVE $4

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

440

$

ea

Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

249

$

ea

SAV E $1.01

Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties

3

59

$ D’Lite Turkish Pide Rolls 520g or Lavash Bread 600g

SAVE 40¢

2

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700g-750g Selected Varieties

ea

349

$

ea

Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties 87¢ per 100g

350

$

99 ea

SAVE $1.02

$1.04 per 100g

ea

Helga's Bread 680-850g Selected Varieties

9


SWEET Treats

pr i c e

1

3

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

5

$ Lindt Fruit Sensations 150g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$3.33 per 100g

5

$ ea

SAVE $1

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

SAVE $1

M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

575

$ Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

10

350

$ ea

ea

SAVE $1.30

250

$

ea

Darrell Lea Liquorice Allsorts or Stix 200-230g Selected Varieties

230

$ ea

SAVE $1.25

$3 per 100g

$ Mars Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties

3

SAVE $1.60

$

Lindt Lindor, Creation or Excellence 100g Selected Varieties

ea

Buderim Ginger Bears 190g $1.21 per 100g

SAVE 69¢

3

$ The Natural Confectionery Co. or Sour Patch Bags 200-260g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1

ea

Cadbury or Pascall Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1


TASTY Snacks

3

$ Arnott’s Assorted Creams 500g

ea Arnott's Chocolate Biscuits 175-200g Selected Varieties

SAVE $2

60¢ per 100g

250

$

ea

SAVE $1.15

250

$

Go

QUEENSLAND

Arnott's Tim Tam Biscuits 160-200g Selected Varieties

2

$ Arnott's Shapes, Savoy or Jatz 160-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

Nabisco Premium Original or Spring Onion Crackers 400g 75¢ per 100g

$ Nature Valley Crunchy Bars 5 Pack Selected Varieties $1.43 per 100g

4

3

ea

SAV E $1.15

$

ea

SAVE $1

4

$ ea

SAVE $1.70

Fibre One Brownies or Nature Valley Bars 4-5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

$

ea

Bear Naked SAV E $1 Energy Bar 2 Pack Peanut Butter & Honey or Nutty Choc Chip $3.08 per 100g

Poppin Microwave Popcorn 85-100g Selected Varieties

130

$

ea

SAV E 45¢

Mini Oreo Chocolate or Original 10 Pack $1.30 per 100g

3

$

ea

SAV E 95¢

11


TASTY Snacks

Go

QUEENSLAND

250

$

ea

SAVE 49¢

Doritos Corn Chips or Smith's Crinkle Cut Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

3

$ Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

SAVE 19¢

250

$ Sunbites Popcorn or Smith's Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 64¢

Sakata Rice Crisps Honey Soy or Sweet Chilli & Sour Cream 75g $3.33 per 100g

Cheezels Cheese or Chickadees Chicken Flavoured Snacks 125g $1.60 per 100g

ea

SAVE 99¢

2

$

ea

SAVE 39¢

ea

SunRice Brown Rice Chips 156g Selected Varieties

4

$2.56 per 100g

550

$

$

12

250

$

350

$ Red Rock Deli Chips 5 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE 99¢

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

ea


REFRESH Me

Go

QUEENSLAND

MULTI-BUY

25 $

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

for

SAVE 50¢

Pepsi, Schweppes Lemonade or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

17

$

ea

SAVE $11.50

price

2

25

$ Powerade 1 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

MULTI-BUY ea

SAVE $2.25

27 $

Pepsi Max Cola or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

SAVE $3.50 V Energy Drink 500mL Selected Varieties $6 per Litre

MULTI-BUY

24 $

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

for

SAVE $2.80

75¢ per Litre

ea

SAV E 45¢

750

$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL

3

$

for

ea

SAVE $2.50

Go

QUEENSLAND

11

$

99 ea

Coca-Cola 12x300mL Selected Varieties

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

$3.33 per Litre

$3 per Litre

4

$

50 ea

SAVE $1.20

230

$ V Energy Drink 250mL Selected Varieties $9.20 per Litre

ea

SAV E 39¢

13


FANCY A Cuppa?

10

$

ea

Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

SAVE $3

$9.04 per 100g

16

$

ea

Nescafé Gold Original 400g $4 per 100g

SAVE $7.99

5

Vittoria Coffee Capsules Espresso 10 Pack Selected Varieties

Vittoria Italian Special Italian Blend Beans or Ground Coffee 1kg $1.25 per 100g

$ Harris Ground Coffee 200g Selected Varieties $2.50 per 100g

Lipton Chai or Vanilla Latte 8 Pack $2.97 per 100g

14

SAVE $1.19

1250

$

ea

SAVE $6.50

550 ea

SAVE $1.50

Robert Timms Coffee Bags 8 Pack Selected Varieties

3

$6.67 per 100g

ea

Just Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

SAVE $1.29

3

$1.50 per Litre

250

$

SAVE $1

3

Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 250g

$2.50 per Litre

ea

SAVE 40¢

235

$

SAVE $1.10

ea

Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties

Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

ea

$

$ Tetley All Rounder or Natural Green Tea Bags 50-100 Pack

3

$

ea

$ ea

SAVE $2.49

$

4

70

$

94¢ per 100g

ea

SAVE 55¢


RISE & Shine

4

Kellogg’s Rice Bubbles 410g or Sultana Bran 420g

ea Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

SAVE 99¢

12

$4 per Litre

ea

SAVE $1.75

Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Weeties 700g

ea

SAVE $1.09

7

$

ea

ea

Black & Gold Pure Honey 375g

SAVE $1.99

5

ea

540 Vegemite 560g

SAVE $1

$1.25 per 100g

$1.44 per 100g

$ Uncle Tobys Plus Clusters or O&G Granola or Muesli 400-450g Selected Varieties

350

$

$

$ Sanitarium Up & Go 12 Pack Selected Varieties

5

$

$

3

9

$

ea

Cottee’s Ice Magic Topping 220g Selected Varieties

SAVE 69¢

$1.36 per 100g

5

$ ea

SAVE 95¢

$ ea

SAVE $1.85

90¢ per 100g

650

$

ea

Nutella Hazelnut Spread Family Pack 1kg

250

$

ea

Kellogg’s Froot Loops 285g

SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties

Cottee’s Jam or Marmalade 500g Selected Varieties

$1.75 per 100g

$6.77 per kg

50¢ per 100g

ea

15


3

$

pr i c e

50 ea

150

$

SAVE $1.50

SAVE $3.50 Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

95¢ per 100mL

250

$ SunRice 90Sec Basmati 250g

250

$ SunRice Jasmine Fragrant Rice 1kg

16

ea

SAVE 70¢

25¢ per 100g

67¢ per 100g

ea

Matched

$1 per kg

SunRice Family Size Microwave Rice 450g Selected Varieties

3

ea

Community Co Pasta 500g Selected Varieties

$ La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

16

$

SAV E 99¢

SunRice Basmati Rice Aroma 5kg 32¢ per 100g

Leggo’s Tomato Paste 500g Selected Varieties 58¢ per 100g

1

ea

SAV E $5.56

290

$

ea

20¢ per 100g

$

ea

1

$

ea

SAVE 80¢

2

$ ea

Continental Stock Powder 120-130g Selected Varieties

SAVE 49¢

Rosella Glass Tomato Sauce 600mL or Squeezy 500mL

2

$

ea

SAV E 79¢

Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAVE 99¢

3

$

ea

Matched


FILL UP THE Pantry

1

$

¢

ea

ea

Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties

SAVE 50¢

170

$ Continental Cup a Soup 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

2

Trident Thai Soup 50g Selected Varieties $1.80 per 100mL

45¢ per 100g

Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties

4

$9.64 per kg

ea

SAVE $1

470

$ Safcol Red Salmon 210g $22.38 per kg

Campbell's Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

ea

SAVE 48¢

4

$

Old El Paso Stand 'N Stuff 8-12 Pack or Jumbo Tortillas 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 45¢

250

$

ea

SAVE $1.29

150

$

ea

SAVE 50¢

Old El Paso Tortillas 6 Pack Selected Varieties

5

$

$ Ally Pink Salmon 415g

250

$1 per 100mL

ea

SAVE $1.05

SAVE 30¢

$

$ Wokka Noodles 440g Selected Varieties

90

ea

SAVE 85¢

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties $15.79 per kg

150

$

ea

Old El Paso Fajita Kit 485g or Taco Kit 290g

ea

SAVE 80¢

17


4

$

ea

Community Co Oil Spray 225g Selected Varieties $1.78 per 100g

350

$ Community Co Salt and Pepper Grinders 50-115g Selected Varieties

150

$

ea

Community Co Sea Salt Grinder Refill 400g

Community Co Black Pepper Corns Grinder Refill 200g

38¢ per 100g

$2.39 per 100g

Community Co Almond Kernels 130g $2.69 per 100g

$

ea

Community Co Hazelnuts 130g or Almond Flakes 120g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

18

ea

4

350

$

479

$

ea

Powered by

ea


FRIDGE Faves

1

$ Jalna Pot Set Yoghourt 200g Selected Varieties 75¢ per 100g

550

$ Ski D'lite Yoghurt 12x100g Selected Varieties

SAVE $2

46¢ per 100g

4

ea

Farmers Union Greek Style Natural Yogurt 4x160g

$

ea

Jalna Pot Set Premium or Greek Style Yoghourt 1kg Selected Varieties

SAVE 80¢

4

Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

54

63¢ per 100g

Rise & Shine Yoghurt 70g Selected Varieties

$4 per Litre

160

$ Vaalia Kids Squeeze Yoghurt 140g Selected Varieties $1.14 per 100g

Daily Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE $2

Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties

$1.14 per 100g

5

$ ea

$

for

ea

SAVE $1.90

50¢ per 100g

$

$

ea

5

50

$2.50 per Litre

3

Connoisseur Dessert Mousse 2 Pack Selected Varieties

Matched

5

$

$ ea

SAV E $1.19

3

Dare Iced Coffee Espresso 2 Litre

399

$ ea

Ski Divine or D'lite Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

SAV E $1.99

$2.50 per Litre

$

ea

ea

ea

40¢ per 100g

19


FRIDGE Faves

4

$ Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties $18 per kg

950

$ Coon Cheese Slices 750g Selected Varieties

ea

Matched

$12.67 per kg

50

SAVE $1.20

Cracker Barrel Extra Sharp or Sharp Vintage Cheddar Cheese 250g $20.80 per kg

3

$

ea

Perfect Italiano Parmesan 125g Selected Varieties $24 per kg

520

$

ea

SAVE $1.30

SAVE 25¢

520

$ Kraft Cheese Singles 432g Selected Varieties $12.04 per kg

ea

ea

SAVE $1

Go

QUEENSLAND

2

$ Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties $1 per 100g

SAVE $1.69

450

$ Don Shaved Meats 250g Selected Varieties $18 per kg

20

170

$ ea

ea

SAVE 30¢

MeadowLea Original Spread 250g 68¢ per 100g

KR Castlemaine Kabana 2 Stick 300g, Bacon Style Pieces or Shredded Ham 250g

ea

SAVE 30¢

4

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 100g $50 per kg

$

5

$

ea

SAVE $1.79

5

$ ea

SAVE 60¢

Primo Pancetta or Prosciutto 100g $50 per kg

ea

SAVE $2


FREEZER Faves

Go

QUEENSLAND

pr i c e

7

$

180

$

ea

Ho Mai Entertainer Pack 1kg

SAVE $7

70¢ per 100g

Birds Eye Steam Fresh Vegetables 450g Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE $1.80

Go

QUEENSLAND

5

$ Sargents Pies 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g

SAVE $2.85

4

I&J Fish Fillets 1kg or Birds Eye Salmon Fillet 260g Selected Varieties

$ Lean Cuisine Balance Meals 280-300g Selected Varieties

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 35¢ per 100g

$ Steggles Chicken Snacks 400-450g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

350

$ ea

SAVE $1.70

4

10

$ ea

ea

SAVE $2

6

Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

SAVE $2.25

Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack

ea

SAVE $1.45

5

$ Sara Lee Bavarian or Cheesecakes 360-410g Selected Varieties

$ ea

250

$

ea

SAVE $1.25

5

$ ea

SAVE $2

Peters Light & Creamy 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

ea

Matched

21


HOME Essentials

price

6

$ Razza Matazz Opaque Tights Black 60D 2 Pack Selected Varieties (50% OFF Razza Matazz Opaques)

650

$

50

ea

%

SAVE $6

ea

SAVE $6.50

Bonds Opaque Leggings 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Bonds Opaques)

RANGE

840

$

ea

SAVE $5.60

Décor Thermoglass Realseal Oblong Dish 1 Litre (50% OFF Thermostone Glass Range)

30

699

$

ea

SAVE $7

350

$

SAVE $1.50

660

$

22

ea

ea

SAVE $2.89

14

Wiltshire Classico Frypan 20cm (30% OFF Wiltshire Frypans)

ea

SAVE $6

ea

SAVE $3.50

OFF

Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties (30% OFF Lily Range) 7¢ each

290

$ $12.08 per 100 units

349

$

RANGE

$

Little Lucifer Firelighters 24 Pack

Décor Oblong Realseal Storer 1 Litre (50% OFF Match Ups Range)

30

OFF

RANGE

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

Explorer Sock 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Explorer Socks)

%

%

18¢ each

SAVE $7

RANGE

OFF

Wiltshire Poachies Egg Poaching Bags 20 Pack (30% OFF Wiltshire Kitchen Utensils)

ea

OFF

40%

Bonds Kids Sport Sock 3 Pack or Girls Brief 4 Pack Selected Varieties (40% OFF Bonds Kids)

699

$

ea

SAVE 67¢

390

$

ea

SAVE $1.30

130

$

BIC Mega Lighter 1 Pack

ea

SAVE $2.37


PET & CLEANING Essentials

price

2

$ Bref Duo, Power or Blue Active 50mL or 50g, Toilet Cleaner 450mL Selected Varieties

50 ea

SAVE $2.50

7

$ Sorbent Silky White Toilet Roll 16 Pack 24¢ per 100 sheets

ea

SAVE $5.99

3

Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

Safe Toilet Tissue Double Length Original or White 6 Pack 17¢ per 100 sheets

$ Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g

Fussy Cat Grainfree Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

$

ea

SAVE $4

4

ea

SAVE $2.22

750 ea

SAVE $1

4

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties $58.33 per 100g

$

$ ea

SAVE 80¢

4

5

$

Handee Ultra Paper Towel Original 4 Pack or Double Length 2 Pack $1.87 per 100 sheets

SAVE $1

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

ea

SAVE $4.35

450

$

My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

SAVE $1.19

110

Pets First Choice 3kg 17¢ per 100g

ea

SAVE 25¢

499

$ ea

SAVE $1.25

ea

$

$ ea

7

$

ea

SAVE 43¢

23


HEALTH & Beauty

pr i c e

4

$

2

$

Codral Relief Decongestant or Cold & Flu + Decongestant Tablets 20 Pack 55¢ each

Codral Relief Max Strength Cold & Flu + Decongestant Lemon Hot Drink Sachets 10 Pack 90¢ each

75¢ each

24

32

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Max Fresh or Advanced Whitening Toothpaste 110-120g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

11

3

ea

SAVE $3.29

9

Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

$ ea

SAVE $1

$6 per 100mL

$

2

Polident Max Seal Denture Adhesive Cream 40g $20 per 100g

$

ea

SAVE $3.30

12

8

$

$

$ Codral Relief Cold & Flu Capsules 16 Pack

SAVE 80¢

SAVE $2.33

Libra Maternity or Ultra Thin Pads 10-16 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.50

Palmolive Soap 4x90g Selected Varieties 56¢ per 100g

Gaviscon Peppermint Dual Action Indigestion Relief Chewable Tablets 32 Pack 23¢ each

ea

210

$ ea

SAVE 85¢

735

$

ea

SAVE $1.99

ea

SAVE $3.15

Pears Handwash Pure & Gentle 237mL 89¢ per 100mL

SAVE $1.39

440

$ Pears Hand Wash Pure & Gentle Refill Pack 500mL 88¢ per 100mL

ea

ea

SAVE $2.96


BABY Essentials

25

Johnson's Baby Lotion, Wash, Shampoo, Bath Bedtime or Oil 200mL Selected Varieties $2 per 100mL

Nestlé Cerelac Infant Cereal 200g Selected Varieties $2.05 per 100g

4

ea

SAVE $1.50

410

$

ea

SAVE 60¢

23

Johnson's Baby Skincare Wipes 3x80 Pack Selected Varieties

$2.55 per 100g

ea

Matched

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

Rafferty's Garden 8+ Months Pouches 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

1

$

$2.38 per 100g

ea

Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g

2

$

ea

SAVE 30¢

19

Rafferty's Garden Fruit Snack Bars 128g Selected Varieties

ea

SAVE $3.90

320

$

1440

$ Nestlé NAN Pro Toddler 3 Milk Supplement 800g $1.80 per 100g

ea

SAVE 79¢

$2.50 per 100g

$ Nestlé Nan Optipro Gold 1 or 2 Formula 800g

SAVE $2

ea

$4.17 per 100 units

$ S-26 Gold Alula Stage 1 or 2 900g

10

$

$

ea

ea

SAVE $2.82

BabyLove Cosifit Jumbo Nappies 60-99 Pack or Nappy Pants 42-56 Pack Selected Varieties

10

$

$

ea

SAVE $3.60

25


HEALTH & Beauty

344

$

5

ea

SAVE $3.46

$

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

86¢ per 100mL

SAVE $5 Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

pr i c e

249

$

269

ea

$

ea

SAVE $2.70 Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties 54¢ per 100mL

SAVE $2.50 Oral B Toothpaste 110g Selected Varieties $2.26 per 100g

hal f

Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties 80¢ per 100g

26

315

$

SAVE $4

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

SAVE $3.15

ff Selecte ce o dr pri hal f

ea

Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties $1.86 per 100mL

660

$

ge an

399

$

ge an

ff Selecte ce o dr pri

ea

SAVE $6.78


HEALTH & Beauty

pr i c e

6

6

$

Herbal Essences Bio:renew Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

$ ea

SAVE $6

$1.50 per 100mL

ea

SAVE $1.95

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

price Schwarzkopf Extra Care Hairspray or Lacquer 200-250mL or 250g Selected Varieties

350

$

550

$

ea

SAVE $3.50

Batiste Dry Shampoo 200mL Selected Varieties $2.75 per 100mL

30

8

$

ea

SAVE $4.50

ea

Bio-Oil Skincare 60mL $13.33 per 100mL

SAVE $5.99

% OFF

RANGE

4

$

85 ea

SAVE $2.10

Nivea Smooth Nourishing or Anti Age Q10 Hand Cream 100mL (30% OFF Nivea Hand Creams) $4.85 per 100mL

Nivea Express Hydration or Rich Nourishing Body Lotion 250mL (30% OFF Nivea Moisturiser) $1.56 per 100mL

390

$

ea

SAVE $1.69

250

$ Nivea Creme Soft Soap 2 Pack $1.25 per 100g

ea

SAVE $1.10

40%

OFF

RANGE

price BIC Hybrid Comfort 3 Razor 1 Pack with 6 Catridges 67¢ each

4

$

ea

SAVE $4

Gillette Sensitive Gel 195g, Sensor or Blue Disposable Razors 4-5 Pack Selected Varieties

4

$

885

$ ea

SAVE 59¢

Clearasil Ultra Gel Face Wash 200mL $4.43 per 100mL

ea

SAVE $5.94

27


You Save, they win!

IGA.COM.AU

Look for the Community Chest logo to support your local community

BETTER THAN

price

price

875

$

MULTI-BUY

33 $

SAVE $8.75

for

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties 67¢ per 100g

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $3.27

75 ¢

Per Cone

185

$

1799

ea

$

SAVE 65¢

Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

SAVE $12

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

899

$

ea

ea

SAVE $4.51 Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg

63¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $1

Pantene Shampoo or Conditioner 180-350mL Selected Varieties

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 20th June to Tue 26th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P28


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 20 06 2018 2 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu