Skip to main content

Maleny IGA - 19-09-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

2

30

$

Cadbury Share Packs 12-15 Pack Selected Varieties

On Sale 19th September 2018

4

Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.30

375

$

SAVE $4

135

$

ea

SAVE $3.75

ea

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Sirena Tuna 95g Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

$14.21 per kg

ea

SAVE $1.35

$ 99

4

kg

Australian Pork Bone In Leg Roast

On Sale Wed 19th September to Tue 25th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ408_190918_P1


147

$

Arnott’s Shapes Light 110-120g Selected Varieties

SAVE $1.53

26 $

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

Thins Chips 175g Selected Varieties

$1.50 per 100g

$1.43 per 100g

Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

499

$

ea

SAVE $2.46

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

$

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties

2

for

SAVE $1.72

ea

SAVE 70¢

2

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

2

$

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties

3

$1.87 per Litre

$ ea

SAVE $1.19

7

ea

SAVE $1.25

$

MULTI-BUY

22

84¢ per 100g

250

ea

SAVE $1.61

Cheezels 190g

$

for

80¢ per Litre

159

$

ea

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

$

999

$ ea

SAVE $5.55

V Energy Drink 4x500mL $5 per Litre

ea

SAVE $1.49

ea

SAVE $1.96


Patties Quiche Lorraine or Spinach & Feta 550g

THAN HALF PR TER

550

$

ICE

BET

$1 per 100g

ea

SAVE $6.51

Balfour Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

349

$

ea

299

$

ea

SAVE $3

Pacific West Entertainment Packs 350-430g Selected Varieties

SAVE $3.50

6

$ Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.65

3

Birds Eye Hot Chips 750g Selected Varieties $3.33 per kg

ea

450

ea

SAVE $1.50

50

SAVE 79¢

$

$ Nestlé or Allen’s Jaffa Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

2

$

Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

Papa Giuseppi's Rising Stuffed or Bakehouse Crust Pizza 460-525g Selected Varieties

ea

Peters Monaco Bar, Maxibon or Eskimo Pie 4-6 Pack Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2

5

$

ea

SAVE $2.92

3


steak with mushroom sauce

ready in

12 mins

2499

5

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES

Bertolli Olive Oil 750mL Selected Varieties $1.73 per 100mL

$

Sliced Mushrooms 500g Punnet $1 per 100g

13

$

ea

Matched

ea

500g pack

250

$

Pauls Double Thick Dollop Cream 2 Pack

ea

SAV E 20¢

78¢ per 100g

goes great with

2

$ Community Co Coleslaw 200g

Sara Lee 4 Apple & Butterscotch Crumbles 400g

$1 per 100g

$1.38 per 100g

Jewel of India or Quick as Wok Meals 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

4

5

550

$

ea

$

ea

SAVE $2

5

$ ea

SAVE $2.49

Pitango Soup 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea

hot deal

499

$ La Famiglia Ciabatta or Sourdough Garlic Bread 330-480g

Latina Fresh Egg Fettuccine or Lasagne Sheets 375g 93¢ per 100g

ea

SAVE $1.76

350

$

ea

SAVE 70¢


230

$

ea

Community Co Popcorn 100-125g Selected Varieties

5

499

$

$

ea

ea

Community Co Ice Cream Tub 1 Litre Selected Varieties

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties

$4.99 per Litre

Source of Protein

5

599

$ Community Co Nibbles Salted Mixed Nuts 375g $1.33 per 100g

$ ea

Community Co Nibbles Honey Roasted Cashews 200g

ea

$3 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

5


FRESH Produce

199

999

$

$

kg

ea

Hass Avocados

Red Seedless Grapes

Product of Australia or New Zealand

Product of USA

249

249

$

$

ea

250g punnet

ea

250g pack Green Beans 250g

Cherry Tomatoes 250g

$1 per 100g

$1 per 100g

Delicious

Watermelon

3

99

$

ea

2kg bag Washed Potatoes 2kg $2 per kg

129

$

kg

Seedless Watermelon

Eat Well Almonds Natural 500g

799

$

ea

$1.60 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au

1

$ Community Co Beetslaw or Shredded Lettuce 200g 90¢ per 100g

6

80 ea

200g pack

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

2499

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

999

$ Australian Pork Loin Chops

kg

7

$ Australian Corned Silverside

Australian Raw Banana Prawns Thawed

Australian Beef BBQ Round Steak

kg

kg

$15.98 per kg

699

$

ea

Thin BBQ Sausage 1.5kg $4.66 per kg

799

$ Global Beer Battered Whiting 500g

kg

kg

Australian Pork Belly Roast

99

Australian Diced Beef or Stir Fry Beef

99

$

1299

$

kg

12

99

19

$

1299

$

ea

SAVE $1

1199

$ Global Premium Scallops 500g $23.98 per kg

ea

SAVE $3

7


DELI Delights

7

1899

$

1999

$ Primo Chilli Salami Sliced or Shaved

1199

Kabana

SAVE $9

2299

$

599

$

kg

SAVE $3

kg

SAVE $6

Sopressa Salami Sliced or Shaved

1899

$ Ausfresh Olives Selected Varieties

SAVE $6

kg

SAVE $2

kg

kg

Short Cut Bacon

$

kg

SAVE $5

Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $8

Kransky or Cheese Kransky

1099

99

$

kg

SAVE $1.30

Sliced Devon

So Cheesy!

399

$ Lemnos Fetta Cheese Smooth 200g $19.95 per kg

8

ea

SAVE 76¢

South Cape 4 Cheese Selection 435g $27.56 per kg

1199

$

ea

SAVE $3.76


BAKERY Delights

175

$

SAVE $1.75

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

299

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 71¢ per 100g

Black Board Lamington Squares Jam or Cream 6 Pack

SAVE $1

69¢ per 100g

499

$

White or Olive Rustic Baguette 300g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

83¢ per 100g

3

$ Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

249

$

ea

$1.50 per 100g

ea

50 ea

ea

SAVE $1.70

249

$

ea

SAVE 50¢

3

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties

20 ea

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

399

$

ea

SAV E 80¢

46¢ per 100g

9


SWEET Treats

1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

SAVE $1

2

$ Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

3

350

$

ea

SAVE $1.30

250

$ ea

SAVE $1

The Natural Confectionery Co. Share Bags 200-260g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

$

ea

SAV E $1.25 M&M’s, Mars Pods, Bites, or Maltesers 130-180g Selected Varieties

250

$ Cadbury or Pascall Share Bags 160-350g Selected Varieties

10

ea

SAVE $1.50

250

$ Mentos Value Pack 3x37.5g Selected Varieties $2.21 per 100g

ea

SAVE 60¢


TASTY Snacks

5

3

$ Smith's Multipack Chips 20 Pack or Red Rock Deli Chip Variety Box 10 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE 50¢

2

$ Ritz Crackers Original 300g 67¢ per 100g

Fantastic Delites or Curls 80-100g Selected Varieties

1

50

$

ea

SAV E 50¢

ea

SAVE $1

BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties 83¢ per 100g

Arnott’s Assorted Creams 500g

SAVE $2

60¢ per 100g

Arnott’s Family Pack Mint Slice, Tim Tam Original or Bites 170-337g Selected Varieties

2

50

$

ea

SAV E $1.50

ea

Always Fresh Grissini Sticks 125g Selected Varieties $2.16 per 100g

350

$

ea

hot deal

2

70

$

270

$ ea

SAV E 75¢

ea

SAV E $1

Lolly Gobble Bliss Bombs 175g $1.54 per 100g

5

$

4

$ ea

SAV E $1.49 Uncle Tobys Muesli Bars, Le Snak or Roll-Ups 12-14 Value Pack Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

Kellogg’s Pop Tarts, Special K Protein Bites or Biscuit Moments 81-400g Selected Varieties

Nabisco Premium Original 300g 67¢ per 100g

2

$

ea

SAV E $1

11


REFRESH Me

18

8

$

$

ea

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties

SAVE $17.11

$1.60 per Litre

180

$

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties

SAVE $1.05

$1.44 per Litre

450

$ Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3 per Litre

ea

SAV E $1.20

149

$ Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties

$5 per Litre

2

$

ea

SAVE 50¢

75¢ per Litre

Monster Energy Drinks 500mL Selected Varieties

12

ea

50 ea

SAV E $1

Powerade 1.5 Litre Selected Varieties $2.67 per Litre

Frantelle Spring Water 24x600mL

SAVE $4

56¢ per Litre

280

$ Pump Pure Water 1.25 Litre

Mount Franklin Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

4

ea

SAV E $1.49

ea

SAVE $1.29

$2.24 per Litre

$

ea

Schweppes Soft Drinks or Mixers 1.1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

180

$

ea

SAVE 75¢

165

$

ea


FANCY A Cuppa?

715

$ Moccona Coffee Specialty Blend Rich or Indulgence 150g

ea

SAVE $7.15

$4.77 per 100g

20

V8 Fruit or Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties $1.84 per Litre

Vittoria Mountain Grown Coffee Ground or Beans 1kg $2 per 100g

SAVE $16.50

6

$6 per 100g

3

$ V8 Power Blend 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

ea

SAVE $2

MULTI-BUY

$ Robert Timms Coffee Bags 18 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.30

$

ea

230

$

25 $

ea

SAVE $1.84

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties $2.08 per Litre

for

SAVE $1.98 Nestlé Milo 450g $1.11 per 100g

Tetley All Rounder or Tea Cup Bags 100 Pack

3

$

ea

SAV E 30¢

Pauls Zymil Long Life Lactose Free Full Cream Milk 1 Litre $2 per Litre

2

$

ea

SAV E 25¢

Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 500g 88¢ per 100g

440

$

ea

SAV E $1.20

5

$

ea

SAV E $1.30

Ends 8.10.18. Open to AU residents who are 18 years or older on 8.10.18. Entries judged on creativity and suitability. Winners notified 19.10.18. Keep receipt. See website for T&C’s. Promoter is Nestlé Australia Ltd.

13


RISE & Shine

3

$ Nestlé Milo or Nesquik Cereal 650-700g Selected Varieties

Kraft Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g $1 per 100g

ea

SAVE $3.50

5

$ Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties

49

ea

SAV E $1.29

5

$

ea

SAV E 70¢

4

$ Kellogg’s Cereal or Be Natural Granola Almond Crunch 360-500g Selected Varieties

4

50

$

Kellogg’s Special K Forest Berries or Fruit Nut 380-430g

ea

SAV E $1.43

2

$

Golden Circle Tropical Pineapple Slices or Pieces 425g

ea

SAV E 99¢

$4.71 per kg

2

50

Green’s Pancake Shake 325-375g, Cupcake Mix 380g or Microwave Baking Mixes 60-75g Selected Varieties

$ Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

14

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 1kg

SAVE 50¢

Sanitarium Weet-Bix Go Original or Minis 210-250g Selected Varieties

50¢ per 100g

3

SPC Fruits In Juice 825g Selected Varieties $4.24 per kg

50

$

ea

SAV E 99¢

2

$

ea

SAV E 50¢

350

$

ea

5

$

ea

Musashi P30 Protein Drink 375mL Selected Varieties

Matched

250

$

ea

SAV E $1

$6.67 per Litre

Musashi High Protein Bars 90g Selected Varieties $3.89 per 100g

ea

350

$

ea

SAV E $1.50

4

$

ea

CSR Golden Syrup Squeeze Bottle 500g 80¢ per 100g

ea


FILL UP THE Pantry

175

$ Heinz Big'N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties

3

$ Cadbury Cooking Chocolate or Melts 200-225g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

3

MasterFoods Gravy or Finishing Sauce 160g Selected Varieties $1.25 per 100g

$ Cottee's Ice Magic Topping 220g Selected Varieties $1.36 per 100g

ea

SAVE 75¢

2

$

SAVE 65¢

350

$ ea

SAVE 95¢

Seakist Tuna In Springwater or Brine 425g $8.24 per kg

ea

ea

SAVE 89¢

Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack $1.07 per 100g

1

$ Cottee's Instant Pudding Vanilla or Chocolate 100g $1 per 100g

3

3

$

ea

SAVE $1

$ ea

SAVE 45¢

Mission Tortillas or Burrito 8-12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

15


FILL UP THE Pantry

2

25

$ Zoosh Aioli or Mayonnaise 350g Selected Varieties 64¢ per 100g

MasterFoods Barbecue or Tomato Squeezy Sauce 250mL 48¢ per 100mL

SAVE $2.25

SAVE $1.45

SAVE $1.21

72¢ per 100mL

180

SAVE 90¢

280

$

ea

MasterFoods Squeezy Mustard 250-275g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

250

$

ea

SAVE 65¢

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

1

Chicken Tonight Cooking Sauce 475-520g Selected Varieties

50

$

ea

SAV E 44¢

30¢ per 100g

16

72¢ per 100mL

ea

ea

MasterFoods Medium or Hot Chilli Squeezy Sauce 250mL

50¢ per 100mL

Zoosh Dressing 200mL Selected Varieties

119

$

$

MasterFoods Squeezy Sauces 500mL Selected Varieties

144

$

ea

2

$

50 ea

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties 40¢ per 100g

SunRice Long Grain White Rice 2kg 21¢ per 100g

2

$

ea

SAV E $1.49

420

$

ea

SAV E $1.15

4

$

Always Fresh Kalamata Olives Pitted, Sliced or Wedges 220g $18.18 per kg

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties $1 per 100g

ea

SAV E $1

250

$

ea

Matched


FILL UP THE Pantry

320

$

ea

SAVE $1.70

3

$ SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties

$ ea Maggi 2 Minute or Mi Goreng Noodles 5 Pack Selected Varieties

SAVE $1.20

34¢ per 100g

3

ABC Sweet Soy Sauce Kecap Manis 620mL 52¢ per 100mL

ea

SAVE 95¢

170

$

ea

SAVE $1.05 Lee Kum Kee Premium Soy Sauce 150mL $1.13 per 100mL

SPC Diced or Crushed Tomatoes 400-410g Selected Varieties

1

40

$

ea

SAV E 29¢

2

$

Suimin Bowl 122-137g Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

SunRice Street Snack 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

250

$

250

$

ea

SAV E $1.50

ea

SAVE $1.10

Lee Kum Kee Hoisin Sauce 240g $1.04 per 100g

150

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

3

$

ea

Matched

3

$

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

ea

SAV E $1

Kikkoman Marinade Sauce 250mL Selected Varieties

2

$

50 ea

SAV E 70¢

$1 per 100mL

ea

SAVE 70¢ Lee Kum Kee Ready Sauce 90-120g Selected Varieties

Honey Soy Sticky Chicken

140

$ Golden Circle Creamed Corn or Corn Kernels 410g $3.41 per kg

250

$

ea

Continental Rice, Pasta or Risotto 90-115g Selected Varieties

ea

17


FREEZER Faves

3

Darling Downs Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea McCain or Griff’s Frozen Meals 280-400g Selected Varieties

SAVE $3

4

$ Peters Dixie Cup or Barney Banana Ice Cream 4-8 Pack

399

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 73¢ per 100mL

18

ea

SAVE $1.01

730

$

ea

SAVE $2.70

McCain Rustic Chips or Roast Potato 650-750g Selected Varieties

ea

$4 per kg

Mrs Mac’s Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 64¢ per 100g

250

SAVE $1.19

2

ea

SAVE 50¢

6

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

I&J Crispy Batter or Light & Crispy Fish Fillets 1kg Selected Varieties $9.50 per kg

$ Sara Lee Cheesecake or Bavarian 425-530g Selected Varieties

ea

SAVE $2.65

999

$

ea

$ Birds Eye Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

450

$

SAVE $1

$ ea

SAVE 49¢

$

4

$

$

ea

SAVE $3.01

950

$

ea

SAVE $2.49

750

$ ea

SAVE $1

Oob Organic Frozen Fruit 450-500g Selected Varieties

ea

SAVE $2.20


85

¢

ea

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.21 per 100g

165

$

ea

SAVE $1.65 MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 33¢ per 100g

699

$ Bega Farmers’ Tasty Cheese Block 750g

ea

SAVE $3

$9.32 per kg

480

$ Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties $19.20 per kg

ea

SAVE $1.20

SAVE 64¢

330

$ Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 66¢ per 100g

899

$ Coon Cheese Slices 750g Selected Varieties

SAVE 51¢

$11.99 per kg

230

$ Mainland On the Go Cheese & Crackers 50-55g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 80¢

3

$ Five:am Organic Smoothie 280mL Selected Varieties $1.07 per 100mL

ea

SAVE 85¢

4

$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE $2

19


FRIDGE Faves

4

$ 40¢ per 100g

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Flavoured Milk 500mL Selected Varieties $5 per Litre

450

$

ea

SAVE $1.40

250

$

ea

SAVE $1.59

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties 64¢ per 100g

170

$ Pauls Vanilla or Chocolate Custard 140g

ea

SAVE 36¢

$1.21 per 100g

350

$ Dairy Farmers Vanilla Pouring or Thick Custard 1kg

ea

SAVE 90¢

35¢ per 100g

6

$3 per Litre

20

ea

SAVE $2

5

$ Tamar Valley Greek Style Yoghurt Regular or Light 1kg

5

$

Pauls Milky Max, CalciYum Yoghurt, Nestlé Milo or Munchables Despicable Me Mousse Dessert 12 Pack Selected Varieties

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties 58¢ per 100g

ea

SAVE 49¢

350

$

ea

ea

SAVE 80¢

$5 per kg

$ Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

450

$

ea


FRIDGE Faves

4

50

$ Bega Farmers' Tasty or Strong & Bitey Vintage Cheese Block 250g

SAVE 95¢

$18 per kg

4

Perfect Italiano Shaved or Grated Parmesan 125g Selected Varieties $24 per kg

$ Devondale Cheese Sandwich Slices 500g

350

$ Philadelphia Spreadable Original or Light Tubs 250g $14 per kg

ea

SAVE 80¢

Perfect Italiano Original Ricotta 250g $14 per kg

250

$ Brancourts Cottage Cheese 250g $1 per 100g

ea

SAVE $1.29

Primo Franks Thin or Cocktail 500g $6.30 per kg

350 ea

SAVE 80¢

9

$ Primo Rindless PanSized Bacon 750g $12 per kg

ea

SAVE $4.50

25

315

$

ea

SAVE 25¢

$ ea

SAVE $1

$8 per kg

3

$

ea

$

ea

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

21


HOUSEHOLD Essentials

780

$

SAVE $6.19

Duracell Coppertop Batteries AA 10 Pack or AAA 8 Pack

180

$ Mirabella Halogen GLS Light Globe 28-72W Selected Varieties

SAVE $1.80

510

$

ea

Jackhammer Extension Lead Piggy Back 2 Metre

950

$

ea

SAVE $1.40

ea

Jackhammer 6 Way Powerboard

ea

SAVE $2.49

970

$

2

SAVE $4.29

40

$

Décor Thermoglass Realseal Oblong Dish 1 Litre (30% OFF Décor Thermostone or Thermoglass Range)

ea

SAVE $1.09 Smash Stealth Kids Bottle 350mL Selected Varieties (30% OFF Smash Lunch and Hydration Range)

30

740

$

%

OFF

ea

SAVE $3.19 Wiltshire Easy Bake Pizza Tray (30% OFF Wiltshire Easy Bake Range)

22

ea

690

$ Wiltshire Utility Knife (30% OFF Wiltshire Knife Range)

ea

SAVE $3.09

Wiltshire Easy Bake Medium Cookie Sheet (30% OFF Wiltshire Easy Bake Range)

620

$

ea

SAVE $2.75


FOOTY FINALS Essentials

7

$

1

Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack $4.22 per 100 units

SAVE 95¢

350

$ Deeko Serviettes 2 Ply 25 Pack Selected Varieties $14 per 100 units

ea

SAVE $1.29

140

$ Lily Plastic Cutlery 20 Pack Selected Varieties 7¢ each

ea

ea

SAVE 36¢

ea

SAVE $19

Willow 25 Litre Cooler

3

$

90

$

$

ea

SAVE $3.59

Redheads BBQ Charcoal 3kg

29

60

Little Lucifer Firelighters 24 Pack $12.50 per 100 units

SAVE $1.20

2

BIC Mega Lighter Multi 1 Pack

$ Deeko Premium Assorted Cutlery Set 18 Pack 11¢ each

20¢ each

ea

SAVE $2.10

410

$ ea

SAVE 99¢

Selleys BBQ Tough Wipes 12 Pack

390

$ Deeko Plastic Dinner Plates 20 Pack

490

$ ea

SAVE $1.82

399

$

ea

SAVE $1.09

ea

Multi Purpose Tub 30 Litre

ea

Hot Buy

23


Treat YOUR PET 1

Dine Creamy Treats 4x12g Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE $1.38

$2.85 per 100g

10

37

$

14

Whiskas Vitabites Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

SAVE $1.55

40¢ per 100g

$

ea

SAVE $4

Optimum Chicken or Tuna Cat Food 2kg 70¢ per 100g

Kitekat Cat Food 410g Selected Varieties 30¢ per 100g

125

$

ea

SAVE 39¢

90

¢

Dine Cat Food 85g Selected Varieties $1.06 per 100g

8

$

ea

SAVE $2 Whiskas So Meaty, So Fishy or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

24

ea


Treat YOUR PET 22

$

ea

SAVE $12.40 Optimum Dog Food 6.5-7kg Selected Varieties

4

$ Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 20¢ per 100g

6

$

ea

Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack Selected Varieties

SAVE $1.99

12

$

260

$

SAVE $1.20 ea

Chum Dog Food 1.2kg Selected Varieties

Matched

22¢ per 100g

180

$ ea

My Dog 12x100g Selected Varieties

ea

ea

My Dog 400g Selected Varieties 45¢ per 100g

$1 per 100g

25


Treat YOUR PET 5

$

ea

SAVE $2.15 Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties 84¢ per 100g

7

$

450

$

Ultimates Indulge Cat Food 7x85g Selected Varieties $1.18 per 100g

650

$

ea

SAVE $2.17

Purina Friskies Cat Food 12x85g Selected Varieties 64¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.19

Handee Ultra Paper Towel 2-4 Pack $1.87 per 100 sheets

Optimum or Nature’s Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

2

$

ea

SAVE 50¢

11

Purina Fancy Feast Adult 450g or Friskies 1kg Dry Cat Food Selected Varieties

$ Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties $4.40 per kg

26

V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food Lamb or Chicken 1kg 40¢ per 100g

ea

SAVE 70¢

399

$

ea

SAVE $6

4

$

ea

SAVE $1.01


HOME & CLEANING Essentials

10

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack

SAVE $4.99

23¢ per 100 sheets

250

$ Harpic Fresh Power 39g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

$6.41 per 100g

4

$

$

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 44¢ per 100mL

ea

SAVE $2.95

Dettol Household Cleaning Spray 500mL Selected Varieties 72¢ per 100mL

360

$

ea

SAVE 90¢

20

$

ea

SAV E $10

Airwick Essential Mist Peony & Jasmine 20mL $10 per 10mL

3

Sard Wonder Stain Remover or Super Power 450-500mL Selected Varieties

Surf Laundry Powder 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

350

$

ea

SAV E $2.49

4

$

$

ea

SAVE $1

Mortein Do-It-Yourself Professional Outdoor & Indoor Surface Spray 2 Litre $1 per 100mL

Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

20

$

ea

SAV E $10

Multix Tidy Bags Colour Scents Lavender 35 Pack 8¢ each

ea

SAVE $1.49

275

$

ea

SAV E $1.24

27


330

$

280

$

ea

ea

Community Co Swat Surface Spray 350g

Community Co Swat Insect Killer 300g

94¢ per 100g

93¢ per 100g

2

350

$

$

ea

ea

Community Co Hand Sanitiser 50mL

Community Co Hand Sanitiser 200mL

$4 per 100mL

$1.75 per 100mL

sect Personal llIennt Repe

4

$ Community Co Shoo Insect Repellent 150g $3.07 per 100g

170

$

60 ea

Community Co Wipes 20 Pack 9¢ each

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

28

Powered by

ea


HEALTH & Beauty

9

$

ea

SAVE $9

OGX Shampoo,Conditioner 385mL or Anti-Breakage Serum 118mL Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $6 Herbal Essences Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1.50 per 100mL

315

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

ea

SAVE $3.15

5

$ Colgate Slim Soft Toothbrush 2 Pack $2.50 each

ea

SAVE $5

Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2 per 100g

3

$

ea

SAVE $3

29


HEALTH & Beauty

5

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g

ea

SAVE $2.99

$5.26 per 100g

6

$

$

Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

ea

SAVE $1.99

30 % OFF

Dettol No-Touch and Refill Automatic Kit 250mL (30% OFF Dettol No-Touch Range) $4.20 per 100mL

Dettol Anti-Bacterial Hand Wash Refill 950mL Selected Varieties 63¢ per 100mL

10

50

$

ea

SAVE $4.50

595

$

ea

SAVE $2.04

3

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

Zantac Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack 57¢ each

75¢ per 100g

30

ea

SAVE $2

8

ea

SAVE 50¢

Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

$

ea

SAVE $2

4

$

$ Imperial Leather Soap 4x100g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1

5

$

415

$ Medix Nasal Spray Saline 30mL $13.83 per 100mL

Nature’s Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties $16.67 per 100 units

ea

Matched

ea

SAVE $1.84

10

$

ea

SAVE $5


HEALTH, BEAUTY & Baby

3

49

$ TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties 89¢ per 100mL

ea

SAVE $2.51

7

50

$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties

ea

SAVE $5

25

$ Huggies Ultimate Nappies or Nappy Pants 45-108 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

30 % OFF

Clairol Nice 'N Easy Hair Colour or Root Touch-Up 1 Pack Selected Varieties (30% OFF Nice & Easy Range)

Veet Hair Removal Cream With Grape Seed Oil 100mL $7 per 100mL

Schick Hydro Shave Gel Sensitive or Skin Protect 236g $1.78 per 100g

9

$

ea

SAVE $4

7

Nivea Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

$

ea

SAVE $1.79

420

$

ea

SAVE $1.80

560

$

9

$

ea

SAVE $2.40

10

BabyLove Cosifit Nappies 16-30 Pack Selected Varieties

Vaseline Moisturising Lotion 750mL Selected Varieties $1.33 per 100mL

SAVE $2.99

250

$ Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors 5 Pack 42¢ each

ea

SAVE 50¢

410

$

$

ea

ea

Nestlé Cerelac Infant Cereal 200g Selected Varieties $2.05 per 100g

SAVE 60¢

220

$ Rafferty's Garden Baby Food 170g Selected Varieties $1.29 per 100g

ea

ea

SAVE 25¢

31


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 19th September 2018

Doritos Crackers 160g Selected Varieties

2

$

$1.09 per 100g

175

$

ea

SAVE $2

ea

Pringles Chips 134g Selected Varieties

SAVE $1.75

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

OFF RANG E 50%

r than half pr i tte

7

$

90 ea

SAVE $8.60

2

$

ce

be

$1.49 per 100g

Sistema Klip It Container 1 Litre (50% OFF Sistema Klip It Food Storage Range)

Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store. iga.com.au/droughtangels

60

I&J Crispy Batter or Light & Crispy Fish Fillets 425g Selected Varieties

ea

SAVE $2.60

$8.45 per kg

359

$

ea

SAVE $3.60

Jennif

er

Proudly supported by

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 19th September to Tue 25th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA - 19-09-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu