Skip to main content

Maleny iga 18 07 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

275

$

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

1

On Sale 18th July 2018

ea

SAVE $2.75

pr i c e

$

ea

SAVE $1 Continental Cup a Soup 2 Serve, Pasta & Sauce or Rice 85-120g Selected Varieties

315

$

ea

SAVE $3.15 Cadbury Block Chocolate 350g Selected Varieties 90¢ per 100g

25

$ Huggies Nappies or Nappy Pants 45-108 Jumbo Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

$ 99

9

kg

Australian Economy Whole Porterhouse

On Sale Wed 18th July to Tue 24th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ375_180718_P1


FRESH Produce

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

299

BUY ME!

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18

$

ea

1kg pack

McGrath Apple Range 1kg $2.99 per kg

Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.

349

$

299

$

kg

ea

200g pack

Hickson Mandarins

Snacking Tomatoes 200g $1.50 per 100g

Tasty

Strawberries MULTI-BUY $

1

25 for

99

$

250g Punnet

ea

Strawberries 250g $1 per 100g

Baby Broccoli

goes great with

149

$

kg

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g

99

¢

ea

$1.52 per 100g

450

$

ea

Loose Brown Onions Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

Eat Well Almonds Natural 500g $1.60 per 100g

2

799

$

ea


WHAT’S FOR Dinner?

599

$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast

2099 kg

Australian Lamb Rump Steak

9

Australian Pork Scotch Steak or Roast

Canon Foods Southern Style Chicken Strips, Chicken Breast Strips or Sweet Chilli Chicken Strips 440g $1.59 per 100g

6

Australian Pork Belly Spare Rib Portions (Plain or Marinated)

1399 kg

Lilydale Chicken Thigh or Breast Fillets

2599 kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

1799

Australian Lamb Loin Chops

$

99

kg

$

kg

ea

1299

$

$

99

$

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

$

$

2699

$

kg

Queensland Cooked Black Tiger Prawns Medium

kg

2699

$

kg

3


DELI Delights

pr i c e

14

2099

$

kg

SAVE $3

Ham Off the Bone Sliced or Shaved

2299

$ Sopressa Salami Sliced or Shaved

$

kg

SAVE $15.01

Twiggy Sticks Hot or Mild

1099

99

$

399

Lorries Pies 230g Selected Varieties

1899

$ Ausfresh Mediterranean Olive Mix

Oven Roasted Turkey Breast Sliced or Shaved

kg

SAVE $5

1199

$

kg

SAVE $5

2399

$

ea

SAVE 89¢

$1.73 per 100g

kg

SAVE $6

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

$

kg

Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $5

So Cheesy!

799

$ Brancourts Cheese Platter 275g Selected Varieties $29.05 per kg

4

ea

SAVE $2

949

$ King Island Cheese 200g Selected Varieties $47.45 per kg

ea

SAVE $2.51

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $24.95 per kg

499

$

ea

SAVE $2


BAKERY Delights

5

49

$ IGA Baker's Oven Mini Mud Cakes or Cup Cakes 12 Pack Selected Varieties

IGA Baker's Oven Chocolate or Raspberry Lamington Rollettes 6 Pack $1.17 per 100g

Mighty Soft Raisin Toast 600g 58¢ per 100g

ea

SAVE $1.10

329

$

ea

SAVE 70¢

350

$

ea

SAVE $1.75

349

$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

87¢ per 100g

299

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

SAVE $1.02

399

$ Artisan Bread 380-500g Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

650

$

ea

SAV E 49¢

Abbott's Gluten Free Bread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g

370

$ Helga’s Bread 680-850 Selected Varieties

169

$

ea

IGA Baker's Oven Take & Bake Herb & Garlic or White Dinner Rolls 6 Pack

ea

SAVE 10¢

5


1699

$

kg

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

8

349

$

$

kg

Australian IGA Corned Silverside

Kingston Crown Roast Beef

Granny Muffins 400g Selected Varieties

4

$

11

99 kg

6

499

$

40 ea

Your Bakery Mud Cakes 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

Bringing you

kg

Australian Green Banana Prawns

87¢ per 100g

$

1999

$

ea

Low Prices every day.

Lemnos Fetta Full Cream or Fat Reduced 180g $2.77 per 100g

ea


EASY MEAL Solutions SERVES

4

PREP TIME

cook TIME

MINS

Mins

5

tuna bake

30

Ingredients

It’s quick and easy!

4 cups cooked penne pasta

410g tuna

1 cup grated cheddar cheese

420g can condensed celery soup

Instructions 1. Preheat oven 180C. Into a large bowl place pasta, tuna, half the 2. cheese and the soup, season with cracked pepper. Pour into a 22cm baking dish and sprinkle 3. with remaining cheese. Bake until the cheese is bubbling about 30 minutes.

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES

230

$ San Remo Pasta or Cous Cous 250-750g Selected Varieties

SAVE 50¢

530

$ La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g $1.18 per 100g

ea

ea

SAVE 75¢

4

4

$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties $9.41 per kg

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

$ ea

SAVE 99¢

23

Coon Shredded Cheese Tasty or Light 'n Tasty 250g $16 per kg

$

for

SAVE $1.92

Old El Paso Heat and Eat Slow Cooked Pulled Pork or Chili Con Carne Meals 350g $1.86 per 100g

ea

SAVE $1.69

650

$

ea

SAVE $1.49

7


4 Ingredients cookbook

INTRODUCTORY PRICE +

19

$

99 ea

With over 70 delicious and easy recipes for all meal occasions, this must-have cookbook is perfect for singles, families, busy workers and everyone in between!

EXCLUSIVE* TO

81

QLD AND NORTHERN NSW STORES

Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.

+


What’s 4

DINNER?

Try our easy, delicious meal recipes using only 4 Ingredients. Yum!

Chilli con carne PREP TIME

cook TIME

MINS

Mins

5

• • • •

20

INGREDIENTS 500g lean beef mince 35g packet Chilli Con Carne seasoning 700g jar Passata 400g can Red Kidney Beans, rinsed

INSTRUCTIONS 1. In a non-stick frying pan, brown the mince 2. Stir in the chilli con carne seasoning, passata and beans 3. Cover and simmer gently, stirring often until the mince is cooked through, about 15 minutes

8

$ IGA Australian Beef Mince Lean 500g 5 Star

ea

$16 per kg

Find this and many other mouth watering delicious recipes in the NEW ‘4 Ingredients Easiest One Pot Cookbook Ever,’ available EXCLUSIVELY at your local IGA store*

Leggo’s Passata Sauce 700g Selected Varieties 29¢ per 100g

1

$2.50 per kg

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE 95¢

150

$

$ Annalisa Kidney Beans 400g Selected Varieties

2

$

ea

Continental Chilli Con Carne Mix 40g 38¢ per 10g

*Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.

9


TASTY Snacks

1

$

250

$ Cadbury Baking Chocolate 200-225g Selected Varieties

90 ea

Oreo with Cadbury Chocolate 204g Selected Varieties 93¢ per 100g

SAVE $1.90

ea

SAVE $1.75

Chocolate Raisin Hedgehog MAKES: 16 PREP TIME: 15 mins COOKING TIME: 10 mins

WHAT YOU NEED • 225g CADBURY Dark Chocolate Melts • 125g butter • ¼ cup golden syrup • 160g shortbread biscuits, chopped into 1-2cm pieces • 1 cup raisins • 125g CADBURY Milk Chocolate Melts, melted

pr i c e

MAKE IT

9

an half er th pr i ett

$

ea

Cadbury Chocolate Favourites 540g THE COLOUR PURPLE IS A TRADE MARK USED UNDER LICENCE.

10

$1.67 per 100g

SAVE $10

ce

b

1. PLACE the dark chocolate, butter and syrup in a saucepan and melt over a moderately low heat, stirring often, until smooth. Stir in the biscuits and raisins, spoon into a plastic lined 28cm x 18cm slice pan and gently smooth over. Refrigerate until set. 2. POUR the melted milk chocolate over the slice and then refrigerate until firm. Cut into 16 pieces. Store in an airtight container in the refrigerator until required.


NEW

Flavours

price

1

$ Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea

2

SAVE $1

$

ea

SAVE $1 Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

3

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

3

$

$ ea

SAVE $1.50

SAVE $1.60

250

$ Cadbury or Pascall Lollies 160-350g Selected Varieties

Lindt Lindor, Excellence, or Creation Chocolate Blocks 100g Selected Varieties $3 per 100g

ea

ea

SAVE $1.50

3

3

$ Pods, M&M’s, Maltesers or Bites 140-180g Selected Varieties

$

SAVE $1.25

2

Mars Giant Value Bags 307-360g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.25

Mentos Clean Breath Peppermint or Spearmint 35g $5.71 per 100g

5

$ ea

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE 50¢

Darrell Lea Liquorice Bites 225g Selected Varieties $1.33 per 100g

ea

SAVE $1

11


TASTY Snacks

price

2

Kellogg’s Nutri-Grain or LCMs Bars 6 Pack Selected Varieties

ea Arnott’s Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

SAVE $2

4

$ Be Natural Nut Bars 4-5 Pack Selected Varieties

Pringles Chips 53g Selected Varieties $1.89 per 100g

Red Rock Deli Chips 5 Pack Selected Varieties

1

ea

SAV E 90¢

Kettle Potato Chips 175g or Popcorn 80-110g Selected Varieties

SAVE 70¢

Sakata Rice Crisps 75g, Doritos Salsa 300g, Doritos or Smith’s Chips 150-170g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E 19¢

ea

Majans Bhuja Nut Mix 140-200g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 49¢

3

$

ea

SAV E 85¢

350

$

ea

SAVE $1

$

2

$

$

ea

$2.50 per 100g

Sunbites or Smith’s Multipack Chips 5-6 Pack Selected Varieties

12

2

$

50 ea

SAV E 64¢

Arnott’s Shapes, Minis, Vita-Weat or Tiny Teddy 7-8 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAV E $1

Nabisco Premium Original or Spring Onion Crackers 400g 75¢ per 100g

3

$

ea

SAV E $1


REFRESH Me

NEW

Kirks Soft Drinks 10x375mL Selected Varieties $1.19 per Litre

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties $1.89 per Litre

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

r than half pr i tte

4

45

$

ea

SAVE $4.60

17

$

ea

SAVE $11.20

17

Powerade 600mL Selected Varieties $2.83 per Litre

SAVE $11.50

170 ea

SAVE $1.75

25 $

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

for

SAVE 50¢

1

$

$

ea

AT

$

ce

be

pr i c e

Tru Blu or LA Ice 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

ea

SAVE 29¢

240

$ Pepsi Max Cola or Schweppes 4x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

4

$

ea

SAVE $1.25

Frantelle Natural Spring Water 1.5 Litre or Lightly Sparkling 1.25 Litre Selected Varieties

1

Cool Ridge Water 450mL Selected Varieties

$

$5.33 per Litre

ea

SAV E 60¢

ea

SAVE 29¢

13


5

$ Smith’s Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

9

50 ea

$ Nobby’s Salted Cashews 300g

Kellogg’s K-Time Baked Twists 5 Pack Selected Varieties

$30 per kg

$1.89 per 100g

6

$ Cadbury Scorched Almonds 225g

350

$ ea

$2.67 per 100g

3

14

575

$

50 ea

Darrell Lea Rocklea Road 145g Selected Varieties $2.41 per 100g

Bringing you

ea

Coca-Cola 12x300mL Selected Varieties $3.33 per Litre

$

ea

1199

$

ea

Low Prices every day.

Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

ea


6

$

ea

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $3 per Litre

470

$ Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

465

$

ea

94¢ per 100g

3

Tetley Chai Latte Classic 8 Pack

Golden Circle Fruit Juice Orange or Apple 1 Litre

$2.33 per 100g

$1.90 per Litre

$ Golden Circle Cordial 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

2

$

ea

Cottee’s Jam or Marmalade 500g Selected Varieties

190

$

ea

ea

3

$

50 ea

ea

Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties 70¢ per 100g

50¢ per 100g

Bringing you

Low Prices every day. 15


FANCY A Cuppa?

price

2

50

$ Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack $1.14 per 100g

SAVE $2.50

5

$ Lavazza Ground Coffee 200-250g Selected Varieties

$2.33 per Litre

16

ea

350 ea

SAVE 90¢

10

$ Nescafé Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g

SAVE $4.69

4

Bushells Coffee Powder 100g $4 per 100g

ea

SAVE $1.01

Pauls Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

3

$1.50 per Litre

ea

SAVE $1.29

ea

SAVE 55¢

450

$ Vittoria Coffee Capsules 12 Pack Selected Varieties $5.77 per 100g

$ Just Juice 2 Litre Selected Varieties

120

$

ea

$

25

SAVE $3.95

$ Pop Tops 6x250mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2.50

350

$ Cadbury Drinking Chocolate 400g 88¢ per 100g

ea

SAVE $1.20


1099

$

ea

Community Co Short Cut Bacon 750g $1.47 per 100g

330

$

4

$

ea

Community Co Quick or Rolled Oats 750g

Community Co Quick Oats 420g Selected Varieties

44¢ per 100g

95¢ per 100g

4

$ ea

Community Co Crunchy or Smooth Peanut Butter 500g

ea

80¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

17


RISE & Shine

3

50

$ Kellogg’s Nutri-Grain or Crunchy Nut Corn Flakes 290-380g

ea

SAVE $1.09

350

$ Kellogg’s Special K 300g or Breakfast Biscuits 5x40g

ea

SAVE $1

4

5

$ Carman’s Crunchy Clusters 500g Selected Varieties

SAVE $1.49

$1 per 100g

Kellogg’s Special K Nourish Cashew, Macadamia & Coconut 390g $1.28 per 100g

5

$

5

$

ea

SAVE 99¢

4

$ Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g Selected Varieties

ea

$ ea

SAVE 99¢

Uncle Tobys Oat Crisp 415-475g Selected Varieties

ea

SAVE $1.45

ea

SAV E $3 Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 780g 64¢ per 100g

Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 60¢ per 100g

18

3

$

ea

SAV E 50¢

Capilano Pure Australian Honey 500g $1.20 per 100g

6

$

ea

SAV E $1.35

Buderim Ginger Marmalade 365g Selected Varieties 74¢ per 100g

270

$

ea

SAV E 75¢


FILL UP THE Pantry

2

$ Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

Leggo’s Tomato Paste, Pasta or Tuna Bakes 490-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1

290

$

Chicken Tonight Cooking Sauce 475-520g Selected Varieties

SAVE 80¢

Cadbury Baking Chocolate 200-225g Selected Varieties

199

SAVE $1

250 ea

SAVE $1.75

9

$

ea

Sunbeam Nuts Value Pack 200-300g Selected Varieties

Barilla Pasta 450-500g Selected Varieties

ea

$

ea

$

220

$

ea

SAVE $1.99

350

$

ea

SAV E $1.50 White Wings Baking Mixes 230-570g Selected Varieties

Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $14 per kg

350

$

ea

SAVE 50¢

220

$ White Wings Parsons Rice Cream Vanilla 430g 51¢ per 100g

ea

SAVE 55¢

19


FILL UP THE Pantry

3

2

Old El Paso Kits 345-520g Selected Varieties

ea

SAV E 55¢

Old El Paso Stand 'n Stuff or Jumbo Taco Shells 10 Pack

22¢ per 100mL

3

$

ea

Black & Gold Vegetable Oil 2 Litre

ea

SAVE $1.50

440

$

$ Gravox Finishing Sauce or Gravy 165g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

5

$

$

ea

SAVE 95¢

$1.21 per 100g

250

$ Gravox Instant Gravy or Finishing Sauce 120-140g Selected Varieties

Campbell’s Premium Stock 500mL Selected Varieties

ea

SAV E $1

$1 per 100mL

Mission Chunky Salsa Mild 453g 77¢ per 100g

350

$

ea

SAV E $1

2

$

Mission Medium Taco Sauce 250g 80¢ per 100g

SAV E 80¢

$1.12 per 100g

230

$

ea

SAV E 60¢

180

$ Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties 36¢ per 100mL

ea

SAV E 89¢

ea

Kraft Mac & Cheese Original 205g

20

5

$

ea


FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

$

12

15

$

ea

ea

Passage To India Simmer Sauce 375g Selected Varieties

SAVE $2.15

57¢ per 100g

SAVE $12

SunRice Medium Grain White Rice 10kg 12¢ per 100g

price

149

$ Golden Circle Tropical Slices or Pieces 425g

SAVE $1.50

$3.51 per kg

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $13.68 per kg

La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg

ea

130

$

ea

SAV E 81¢

1

$

ea

SAV E 49¢

Uncle Ben's Express Rice 250g Selected Varieties 80¢ per 100g

King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $19.05 per kg

Golden Circle Beetroot Slices 850g $2.35 per kg

2

$

ea

SAV E $1.30

2

$

ea

Matched

2

ea

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties

SAVE $1.25

Koala Premium Rice Long Grain 2kg 20¢ per 100g

S&W Whole Egg Mayonnaise Regular or Light 440g 91¢ per 100g

2

$

$

80¢ per 100mL

4

$

ea

SAV E $1

4

Heinz Barbecue, Big Red Tomato Sauce or Mustard 220-500mL Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.50

Kikkoman Sauce Soy 250mL $1.52 per 100mL

ea

SAVE 50¢

2

$

ea

SAV E 70¢

380

$

ea

SAV E $1.20

21


5

$ Community Pizza 390-420g Selected Varieties

429

$ Community Co Fresh Pasta Sauce 400-425g Selected Varieties

1

$

ea

Community Co Pasta 500g Selected Varieties

150

$ ea

20¢ per 100g

Community Co Tomato or Barbecue Sauce 500mL 30¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

22

ea

Powered by

ea


FRIDGE Faves

pr i c e

1

$ Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties 86¢ per 100g

350

$ Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

4

Charlie's Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

$

ea

SAVE $1.13

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties

550

Ski D'lite Yoghurt 12x100g Selected Varieties

ea

SAVE $2

46¢ per 100g

5

$

SAVE $2

Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

ea

Matched

1

$

ea

Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

SAVE 50¢

$1.20 per 100g

$

$

ea

180

12

260

$ Frûche Strawberry Fields or Vanilla Beans 2x150g

ea

SAVE 40¢

87¢ per 100g

3

$

Ice Break Coffee Flavoured Milk 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.19

$4 per Litre

359

$

ea

Western Star Thickened Cream 600mL 60¢ per 100mL

23


FRIDGE Faves

4

50

$ Bega Cheese Slices 250g Selected Varieties $18 per kg

SAVE $1.20

280

$ Perfect Italiano Parmesan 125g Selected Varieties $22.40 per kg

ea

ea

SAVE 45¢

4

Bega Grated Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

Kraft Original or Light Cheese Singles 432g $12.73 per kg

40¢ per 100g

SAVE 50¢

5

Copperpot Classic Dip 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

24

ea

SAVE 70¢

250 ea

SAVE $1.19

25

Coon Block Cheese 500g Selected Varieties $11 per kg

Devondale Tasty or Colby Block Cheese 250g $14 per kg

Tassal Tasmanian Smokehouse Salmon Sliced 200g $45 per kg

SAVE $1.09

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

SAVE $1.50

350 ea

SAVE $1

9

$

ea

SAVE $2

MULTI-BUY

21 $

for

ea

ea

$

$

$ Don Bacon 200-220g Selected Varieties

ea

550

$ ea

550

$

SAVE $2

$

$ MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg

6

$

Hans Pepperoni Hot Rocket or Mild Salami Striker Sticks 15g $3.33 per kg

for

SAVE 90¢


FREEZER Faves

7

399

$

ea

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

SAVE $3

70¢ per 100mL

6

$ Street Magnum Ice Cream Tubs 440-470mL or 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

4

$ Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

Pampas Pastry 1kg or Lemon Meringue Pies 400-500g Selected Varieties

6

ea

SAVE $1.92

4

SAVE $1.50

Birds Eye Frozen Vegetables 600g-1kg Selected Varieties

5

$

$

$

$

ea

SAVE $1.01

20¢ per 100mL

Peters Drumstick, Eskimo Pie, Maxibon or Monaco Bars 4-6 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE 70¢

Sara Lee Crumble 600g or Pie 800g Selected Varieties

Birds Eye Mashed or Sweet Potato,Golden Crunch Chips or Wedges 600g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

350

$

ea

SAVE 49¢

price Steggles Chicken Breast Dino Snacks Tempura 400g $8.73 per kg

349

$

ea

SAVE $3.50

4

$ Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

ea

SAVE $1.79

Birds Eye Fish Fingers 1kg or Whiting, Dory or Barramundi 270-425g Selected Varieties

750

$

ea

SAVE $1.49

25


HOUSEHOLD Essentials

6

$

60 Little Lucifer Firelighters 24 Pack

SAVE $2.89

Heat Beads BBQ Briquettes 4kg

$12.08 per 100 units

SAVE $1.30

Selleys BBQ Tough Wipes 12 Pack

ea

SAVE $1.92

RANGE

SELECTED RANGE

760

$

ea

SAV E $3.39

Ansell Multi-Purpose Disposable Gloves 100 Pack (30% OFF Ansell 100 Pack Gloves) 8¢ each

790

$

Dishmatic Dish Brush 1 Pack (30% OFF Dishmatic Range)

SAV E $2.09

270

$

Vileda SuperMocio 3 Action Refill

local

ea

SAV E $1.29

880

$

ea

o r e H

26

4

$

ea

OFF

OFF

Become a

90

30%

30%

Oates General Indoor Broom

2

$

ea

ea

SAV E $1.99

1420

$

ea

SAV E $2.20

8

$ Homewares Storage Box Clear Lid 52 Litre

Vileda SuperMocio Bucket with Wringer

ea

SAV E $4.79

Huro White Oval Laundry Basket

(Selected stores only)

Vileda SuperMocio 3 Action Mop 1 Pack

470

$

ea

SAV E $1.79

1510

$

ea

SAV E $3.89

Purchase a 2 token in store to help GIVIT assist locals in the community. $

Thank you for your support! To read more about how GIVIT is leading the way in matching generosity with genuine need, visit givit.org.au/IGA

“This walker is going to me to walk again. It’s a long road but I can dohelp it now with the walker.” - Lachlan, 16


CLEANING Essentials

pr i c e

pr i c e

5

$ Cold Power Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $5

Cuddly Concentrated Fabric Conditioner 500mL Selected Varieties $4.98 per Litre

8

$ Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

Dettol Pine O Cleen Disinfectant 1.25 Litre or Trigger 750mL Selected Varieties

ea

SAVE $6.50

4

$

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $1.78 per 100 sheets

ea

SAVE $1

3

$

2

49

$

SAVE 80¢

450

$ Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties $1.64 per 100g

Airwick V.I.Poo Toilet Spray 55mL Selected Varieties $14.55 per 100mL

ea

SAVE $1.50

8

Fairy Original or Platinum Dishwasher Capsules 37-44 Pack

Finish Dishwasher Cleaner Original or Lemon Sparkle 250mL $2 per 100mL

$

ea

SAVE $2

5

Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack 23¢ per 100 sheets

ea

SAVE $12.75

5

$

Harpic Fresh Power 39g Selected Varieties $8.97 per 100g

350

SAVE $3.30

ea

SAVE $1.50

349

$ ea

ea

SAVE $1.99

$

$

20 ea

SAVE $2.50

1275

$

ea

ea

Palmolive Dishwashing 750mL Selected Varieties 46¢ per 100mL

27


CAT Essentials

8

150

$ Whiskas So Fishy, So Meaty or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

$ ea

SAVE $2

Fancy Feast Royale Cat Food 85g Selected Varieties

ea

SAVE 39¢

$1.76 per 100g

Dine Desire Dry Cat Food Ocean Blend or Roast Chicken Flavour 1kg 70¢ per 100g

Purina Fancy Feast Cat Food 40g Selected Varieties $2.63 per 100g

1

$

7

$

05

SAV E $2.55

SAVE 30¢

350

$ Dine Finest Serve 6x50g Selected Varieties $1.17 per 100g

28

Catsan Cat Litter Clumping Clay 3.5kg $1.43 per kg

ea

SAVE $1.99

1

$

ea

SAVE $1.30

5

$

ea

ea

ea

Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

SAVE 29¢


DOG Essentials

16

$ Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

SAVE $7.45

20¢ per 100g

110

$ My Dog 100g Selected Varieties $1.10 per 100g

Optimum or Nature’s Table Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g

ea

SAVE 25¢

2

$2.22 per 100g

8

ea

SAVE $2

53¢ per 100g

150

$ ea

SAVE 50¢

4

45¢ per 100g

My Dog 1.5kg Selected Varieties

Chum Dog Food 700g Selected Varieties

1350

$ ea

SAVE $1.25

Pedigree Dentastix for Small, Medium or Large Dogs 28 Pack

ea

SAVE 15¢

21¢ per 100g

$ Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

My Dog 400g Selected Varieties

$

$

180

$

ea

ea

SAVE $4

ea

SAVE 30¢

1075

$ Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties 36¢ per 100g

Natures Goodness Grainfree Chicken & Duck or Wild Game Dog Food 3kg 40¢ per 100g

ea

SAVE $3.87

12

$

SAVE $3.79

649

$ Prota Dog Roll 3kg Selected Varieties 22¢ per 100g

ea

ea

SAVE $1.50

29


HEALTH & Beauty

WINTER

Wellbeing

8

$

Codral Relief Decongestant or Cold & Flu + Decongestant Tablets 20 Pack 55¢ each

Sensodyne Toothpaste 100g Selected Varieties

11

$8 per 100g

$

ea

SAVE $3

Colgate Max Fresh or Advanced Whitening Toothpaste 110-120g or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties

3

50

2

Sorbent Silky White Tissues 275 Pack 73¢ per 100 units

30

SAVE 89¢

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

ea

SAVE $3.50

ea

6

50 ea

680

$ Betadine Antiseptic Liquid 15mL $45.33 per 100mL

ea

SAVE $4.50

450

$ Pears Transparent Soap 3 Pack $1.20 per 100g

ea

SAVE $1.50

SAVE $1.40

12

$ 60¢ each

9

$ ea

SAVE 88¢

$

Sudafed PE 20 Pack Selected Varieties

SAVE $1.80

SAVE $3.29

$

Vicks Pocket Pack Inhaler 0.5mL

ea

ea

$

Vicks VapoDrops 22-24 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2.30

Depend Real Fit For Women or Men Underwear 8 Pack Selected Varieties $1.25 each

10

ea

SAVE $2.99

7

$

$

Libra Regular or Super Tampons 32 Pack 22¢ each

ea

SAVE $1.99


HEALTH, BEAUTY & Baby

price

2

75

$

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

92¢ per 100mL

999

$ Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.40

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1 per 100mL

Sunsilk Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1.14 per 100mL

4

$

BabyLove SleepyNights Pants 8-12 Pack Selected Varieties

SAVE $2.90

4

850

$

ea

$

Huggies Baby Wipes 384 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $2.50

16

$

ea

Matched

$4.17 per 100 units

30%

30

%

OFF

OFF

RANGE

SELECTED RANGE

1070

Olay Complete UV Moisturising Lotion 75-150mL (30% OFF Selected Olay Range)

$

ea

SAVE $4.70

$14.27 per 100mL

Aveeno Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties (30% OFF Aveeno Skincare Range) $2.54 per 100mL

9

$

Rafferty's Garden Baby Food 170g Selected Varieties

ea

SAVE $4.38

$1.29 per 100g

220

$

ea

SAVE 25¢

price Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2 per 100g

3

$

ea

SAV E $3

Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

315

$

ea

SAV E $3.15

Mitchum Women Powder Fresh Roll-On Anti-perspirant & Deodorant 50mL Selected Varieties $6 per 100mL

3

16

$

$

ea

Sav e 80¢

Karicare Plus Toddler Formula 3 or 4 900g

ea

$1.78 per 100g

31


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

350

$

On Sale 18th July 2018

pr i c e

10

$

ea

SAVE $10

ea

SAVE $3.50 Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties 74¢ per 100mL

249

$ Décor Tellfresh Oblong Container 1 Litre (50% OFF Selected Décor Tellfresh Range)

6

ea

Décor Thermoglass Realseal 1.8 Litre Container (50% OFF Décor Thermoglass Range)

SAVE $2.50

37 ¢

$

Per roll ea

SAVE 70¢ Community Co Crystal Peak Spring Water 24x600mL 42¢ per Litre

2

$ Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

24

ea

ea

SAVE $1.36

13

$ Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack 20¢ per 100 sheets

SAVE $5

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 18th July to Tue 24th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 18 07 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu