Skip to main content

Maleny iga 18 04 2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 18th April 2018

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

97

$1.88 per 100g

6

¢

$

ea

SAVE $1.01

ea

Campbell's Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

SAVE $6

pr i c e 190

$

329

$

ea

SAVE $1.90

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.27 per Litre

Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3.30

$

2 11 for

Australian Beef Mince 4 Star 500g

BRINGING YOU

That's the Spirit!

On Sale Wed 18th April to Tue 24th April 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ336_180418_P1


1250

$

160

$

ea

SAVE $12.50

ea

SAVE $1.60

Celebrations Tub 692g

The Natural Chip Co. Chips or French Fries Original 175g Selected Varieties

$1.81 per 100g

91¢ per 100g

1

pr i c e

$

1

$

ea Oreo Cookies 137g Selected Varieties

SAVE $1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

73¢ per 100g

4

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1 Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties

2

350

$

ea

SAV E 99¢

3

$ Kellogg’s Corn Flakes 725g 41¢ per 100g

4

$ ea

SAV E $1

Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g

2

$

Uncle Tobys Oats 700-1kg Selected Varieties

ea

SAV E 99¢

SAVE 55¢

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties $3.17 per Litre

ea

475

$

ea

SAV E 95¢


419

$

375

pr i c e

ea

SAVE $4.20

$

ea

SAVE $3.75

Peters Monaco Bar 4 Pack

Balfour Pasties or Pies 4 Pack Selected Varieties

$1 per 100mL

80¢

PER CONE

1899

$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL

KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg

ea

SAVE $11

3

$

SAVE $1.06

10

Logicol Classic or Health+ Spread 500g 90¢ per 100g

$13.33 per kg

ea

SAVE $2.79

Lurpak Butter Spread or Block 250g Selected Varieties $1.92 per 100g

ea

SAVE 59¢

450

$ ea

$ Don Bacon Short Cut Rindless Bacon Twin Pack 750g

150

$

Logan Farm Chopped Spinach 250g or Frozen Vegetables 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

480

$

ea

SAVE $1.20

250

$ Philadelphia Mini Tubs 136g Selected Varieties $18.38 per kg

ea

SAVE 70¢

3

$ Gold'n Canola Spread 500g 60¢ per 100g

Obela Hommus to Go Singles 3x60g or with Rice Crackers 125g Selected Varieties

ea

SAVE 29¢

269

$

ea

SAVE 31¢

3


349

$ Kleenex White Toilet Roll 9 Pack 25¢ per 100 sheets

375

$

ea

SAVE $3.50 Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

250

$

14¢ each

ea

SAVE $3.75

ea

SAVE $2.50 Impulse Body Spray 57g Selected Varieties $4.39 per 100g

pr i c e 1

$

ea

1499

$

SAVE $1 Airwick Essential Mist 20mL

Multix Alfoil 30cm×10m 10¢ per Metre

$7.50 per 10mL

ea

SAVE $15

350

$

ea

SAVE $1.50 Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

4

Colgate Max Fresh or Advanced Whitening Toothpaste 100-120g, Max White Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

249

$

ea

SAVE $1.51


7

$ 73¢ per 100g

375

$ Purina Friskies Cat Food 1kg or Fancy Feast 450g Selected Varieties

ea

SAVE 74¢

110

$ Ultimates Cat Food 80-85g Selected Varieties

ea

SAVE 39¢

5

25¢ per 100g

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

1

$ My Dog 100g Selected Varieties $1 per 100g

Nature’s Gift Meal Time 700g Selected Varieties 31¢ per 100g

220 ea

SAVE 60¢

350

$ ea

SAVE $1.35

Purina Dentalife Oral Dog Chews 198-221g Selected Varieties

ea

SAVE $7.45

90

¢

ea

SAVE 35¢

$

$ Trill Nutrivit Birdfood 2kg Selected Varieties

$

ea

SAVE $3.29

Purina Felix 12x85g Selected Varieties

16

40

ea

SAVE $1.50

Nature's Table Dog Food 100g Selected Varieties 90¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

6

$ Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties $6 per 100g

SAVE $3

399

$ Paws Diced Mince 600g Trays 67¢ per 100g

ea

ea

SAVE 41¢

5


EASY MEAL Solutions

ALL FOR

89

$

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties $5 La Famiglia Garlic Slices 270g $4 $1.48 per 100g

5

+

$

ea

4

$

ea

*Serving Suggestion

6

$ Quick As Wok Meals 350g Selected Varieties $1.71 per 100g

SAVE $1.39

895

$ Youfoodz Ready To Eat Meals 190-385g Selected Varieties

6

ea

ea

SAVE $1

Jewel of India Ready Meals 350g Selected Varieties $1.71 per 100g

6

$

SAVE $1.39

280

$ San Remo Fresh Pasta 375g Selected Varieties 75¢ per 100g

450

$ ea

ea

SAVE $1

Haldiram’s Naan Bread 400g Selected Varieties

SAVE $1.49

$1.13 per 100g

Old El Paso Heat and Eat Slow Cooked Pork or Chili Con Carne Meals 350g $1.86 per 100g

ea

650

$

ea

SAVE $1.49


FRESH Produce

350

$

249

$

kg

Red Seedless Grapes

kg

Packham Pears

179

249

$

$

ea

250G PUNNET

ea

Continental Cucumbers

Cherry Tomatoes 250g $9.96 per kg

Juicy

Apples

1

$

69 ea

399

$

499

kg

$

ea

500G PUNNET

Hydro Lettuce

Mushroom Cups or Slices 500g

Pink Lady Apples

$10 per kg

249

$

ea

IGA Fresh Leafy Mix, Spinach and Rocket or Spinach 120g $2.08 per 100g

699

$

ea

Eat Well Walnuts Natural 350g $19.99 per kg

7


WHAT’S FOR Dinner?

1999

$ Australian Lamb Mini Rump

2299 kg

Australian Beef Porterhouse Steak

1199

$

1199

$

kg

Australian Beef Economy Rump Steak

kg

10

$

kg

Australian Chicken Thigh Fillets

1199

$ Pasta Master Lean Beef Lasagne 1.3kg $9.22 per kg

1299

$

kg

Australian Pork Fillets

8

kg

Australian Lamb Shanks

$

Australian Pork Scotch Steak

1199

$

kg

ea

749

$ Global Prawns Cooked & Peeled 300g $24.97 per kg

ea


WHAT’S FOR Dinner? Ingredients

• 1½ kg lamb shoulder, bone in • 2 tbsp warm honey • 2 tbsp olive oil • 1 cup vegetable stock • 1 lemon juice, plus zest Instructions 1. P lace lamb shoulder in a roasting tray, season, and cover with honey and lemon juice and zest, add a cup of stock. Cover tightly with foil and roast at 160ºC for 3 hours. 2. Remove the foil, baste the lamb and turn the heat up to 190ºC degrees for 30 mins or until lamb is brown and crispy and falling off the bone. 3. Serve shredded lamb in the middle of a table and serve with roasted vegetables.

roast lamb with lemon and honey SERVES

6

PREP

15 MINS

COOK

Australian Bone In Lamb Shoulder Roast

699

$ Australian Boned & Rolled Pork Leg Roast

1

Jap Pumpkin

Australian Beef Blade Roast

999 kg

349

$

29 kg

kg

$

kg

$

1099

$

3.5 HOURS

Washed Potatoes 2kg $1.75 per kg

ea

2kg bag

9


DELI Delights

pr i c e

4

$ President Camembert or Double Brie Cheese 200g

1899

$

1999

$

1149

$

price

kg

SAV E $11.50 Chorizo

1999

$

kg

SAVE $3.50

Roast Beef Sliced or Shaved

kg

SAVE $1.99

Middle Bacon Rashers

kg

SAVE $4

Roast Pork with Crackle

$

ea

SAVE $5

$24.95 per kg

10

99

kg

SAVE $2

Roast Pork Sliced or Shaved

5

$

ea

SAVE $1.99 Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

1999

$

kg

SAV E $9

Chilli Salami Sliced or Shaved

10

$25 per kg


DELI Delights

599

1699

$

$

kg

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

Warrnambool Heritage Cheese 200g Selected Varieties $24.95 per kg

Cocktail or Slim Frankfurts

499

$

kg

SAVE $2

1599

$

ea

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

kg

SAVE $4

549

$ Lemnos Organic Haloumi 180g $30.50 per kg

ea

SAVE $1.46

999

$

ea

SAVE $2

Lilydale BBQ Cooked Chicken

11


BAKERY Delights BETTER THAN

pr i c e

349

$ Papa Joe's Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 50¢ per 100g

679

$ Grannys Mixed Muffins 8 Pack 680g $1 per 100g

389

$

ea

SAV E 11¢

Mission Wraps Soft & Fluffy 450g

299

$ Tip Top Sandwich Thins 240g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE 51¢

SAVE $4

499

$

ea

SAVE 20¢

ea

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

ea

3

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

ea

SAVE 80¢

86¢ per 100g

339

$ Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

12

249

$

ea

Mighty Soft 650-700g Bread Selected Varieties

ea

SAVE $1.10


BAKERY Delights

2

50

$

ea

Your Bakery Croissant 3-4 Pack $1.25 per 100g

149

$ Cheese and Bacon Roll 105g

SAVE 5¢

$1.42 per 100g

499

$ La Fournée Dorée Hot Dog Rolls 270g

ea

SAVE $1

$1.85 per 100g

449

$ Rustic Cobb 550g (Available Selected Stores) 86¢ per 100g

ea

ea

SAVE 40¢

199

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 66¢ per 100g

SAVE $1.31

299

$ Country Delight Anzac Biscuit Bites 190g $1.57 per 100g

IGA Baker's Oven Pastry Flan 170g $1.35 per 100g

ea

ea

SAVE 50¢

229

$

ea

SAVE 70¢

13


SWEET Treats

NEW AT

3

M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

3

$ Mars Bites, Pods, M&M’s or Maltesers 140-180g Selected Varieties

Kinder Surprise Pink, Blue or Classic 20g $8.50 per 100g

3

ea

SAVE $1.25

70 ea

SAV E 30¢

Cadbury Curly Wurly 26g or Giant Freddo or Koala 35g Selected Varieties

Support

$

ea

SAV E $1.50 Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

14

1

$

9

$

50

$

M&M’s or Maltesers Party Bucket 465-640g Selected Varieties

Allen’s or Nestlé Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.35 per 100g

80

¢

ea

SAV E 20¢

Darrell Lea Rocklea Road Milk Chocolate 145g $2.41 per 100g

ea

SAVE $2.99

460

$

ea

SAVE 60¢

350

$

ea

SAV E 90¢

Purchase any product featuring the Community Chest ticket to help raise funds.

SPECIAL OLYMPICS AUSTRALIA Helping people with intellectual disabilities in our local community, to participate in sporting activities.

1-2c from each pack bearing the IGA Community Chest logo is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 11th April - 1st May, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to Special Olympics Australia.


TASTY Snacks

pr i c e

2

$ Kellogg’s LCMs Bars or Nutri-Grain Bars 6 Pack Selected Varieties

ea BelVita Breakfast Biscuits 200-253g Selected Varieties

SAVE $2

2

450

$ Arnott’s Tiny Teddy, Mini or Shapes 12-15 Pack Selected Varieties

SAVE $1.50

ea

SAVE 10¢

Arnott's Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g

250

$

ea

NEW FLAVOURS

350

$ ea

SAVE $1

67¢ per 100g

ea

SAVE $2.25

$ Unibic Anzac Biscuits 300g

224

$

Green's Biscuits 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.19

350

$ Poppin Microwave Popcorn 85-100g Selected Varieties

1

$

30 ea

SAV E 50¢

Carman’s Nut, Protein or Muesli Bar or Oat Slice 5-6 Pack Selected Varieties

4

$

50 ea

SAV E $1.10

Carman’s Bliss Balls 8 Pack Selected Varieties

$3.75 per 100g

3

ea

SAVE 40¢

$

ea

SAV E $1.50

Darrell Lea BB's 180g Selected Varieties $1.94 per 100g

15


TASTY Snacks

NEW AT

24 $

for

Thins Chips 175g Selected Varieties

SAVE $2.40

$1.14 per 100g

5

$

Red Rock or Smith’s Multipack Chips 10-20 Pack Selected Varieties

Mission Deli Style Corn Chips 500g Selected Varieties

3

76¢ per 100g

80

Nobby’s Salted Mixed Nuts 500g

ea

SAV E $1.47

25 $

for

SAVE $1.38

4

$ ea

SAVE 50¢

3

$

CC’s Corn Chips 175g or Kettle Pop Corn, Jumpy’s, French Fries, Thins, Cheezels or Natural Chip Co. 5-6 Pack Selected Varieties

$14 per kg

Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4 per 100g

7

$

ea

SAV E $1.49

ea

SAVE 99¢

Real Food Rice or Corn Thins 125-150g Selected Varieties

130

$

ea

SAV E 70¢

$

ea

SAV E 99¢ Red Rock Deli Chips 150-165g or Popcorn 120g Selected Varieties

3

$

Twisties, Cheetos or Burger Rings 125-270g Selected Varieties

16

ea

3

230

$

$

ea

Sunbites Grain Waves 180-210g Selected Varieties

ea

Lucozade Original or Orange Drink 380mL $6.05 per Litre


REFRESH Me

NEW AT

18

$

ea

SAVE $17.11

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

price

499

$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL 50¢ per Litre

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $2.13 per Litre

ea

SAVE $5.01

8

$

ea

SAVE $4.55

160

$ Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties

SAVE 39¢

80¢ per Litre

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.56 per Litre

ea

14

$

ea

SAVE $7.32

150

$

ea

SAV E 96¢

5

$ V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre

SAVE $3.34

2

$

99 ea

Solo, Schweppes or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties

Mother Energy Drink 500mL Selected Varieties $4 per Litre

$1.20 per Litre

ea

SAVE 85¢

17


FANCY A Cuppa?

pr i c e

2

50

$ Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack $1.14 per 100g

ea

SAVE $2.50

1

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1.07 per Litre

07 ea

SAVE $1.08

2

$ Vitasoy UHT Soy, Oat or Rice Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

SAVE 90¢

price

135

$ Twinings Tea Bags 10 Pack Selected Varieties

SAVE $1.35

1250

$ Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 500g $2.50 per 100g

ea

ea

SAVE $7

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

$4.20 per Litre

18

ea

SAVE $1.70

7

$ Nescafé Instant Coffee 100-150g Selected Varieties

420

$ Cottee’s Cordial 1 Litre Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $2.39

$2.25 per Litre

Oak Flavoured Milk UHT 3x250mL Selected Varieties $4 per Litre

225

$

ea

SAVE 75¢

3

$

Nestlé Milo 450g $1.40 per 100g

ea

SAVE 90¢

630

$

ea

Matched

Sanitarium So Good Almond or Coconut Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties

ea

Matched


RISE & Shine

pr i c e

2

$ Bega Peanut Butter 500g Selected Varieties

84 ea

SAVE $2.86

57¢ per 100g

5

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

4

$

SAVE $1.70

$

Kellogg’s or Be Natural Cereal 405-460g Selected Varieties

94¢ per 100g

Golden Circle Pineapple 440-450g Selected Varieties

2

75

$

ea

SAV E 50¢

Morning Sun Muesli 650g Selected Varieties 46¢ per 100g

4

$

ea

Kellogg’s All Bran Original 530g

ea

3

$

ea

SAV E $1

Atkins Endulge Chocolate Coconut or Caramel 5 Pack

ea

SAVE 99¢

9

$

ea

SAV E $4.50

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g

SPC Canned Fruit 410-425g Selected Varieties

2

$

ea

SAV E 59¢

Uncle Tobys Oats Quick Sachets Original 10pk 88¢ per 100g

3

250

$

ea

SAV E $1

270

$

$

ea

SAV E $1.40

ea

Bodytrim High SAV E 80¢ Protein & Low Carb Brownie, Baked Slice or Fudge 50-55g or Ultra Low Carb Cookie 50g Selected Varieties

19


FILL UP THE Pantry

4

8

$

$

ea

SAVE $1.20

Betty Crocker Cake Mix 450-540g Selected Varieties

2

Green’s Pancake Shake 325-375g Selected Varieties

16¢ per 100g

Bundaberg White Sugar 2kg

3

15¢ per 100g

White Wings Plain or Self Raising Flour 1kg 30¢ per 100g

20

ea

SAV E 90¢

299

$

ea

Matched

3

$ ea

SAVE 90¢

$

SAVE $5.60

SunRice Medium Grain White Rice 5kg

$

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

Foster Clark’s Custard Cups or Snack Pack 4x140g Selected Varieties

370

$

ea

66¢ per 100g

Heinz American or Honey Mustard 220mL 91¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E 75¢

250

$ ea

Maggi Stir Fry Creations 150g Selected Varieties

SAVE 83¢

Heinz BBQ Sauce, Ketchup, Seriously Good Mayonnaise or Aioli 285-500mL Selected Varieties

Zoosh Mayonnaise or Aioli 350g or Dressing 380mL Selected Varieties

$1.67 per 100g

250

$

ea

SAV E 50¢

3

$

ea

SAV E $1

ea

Koala Jasmine Fragrant Rice 2kg 24¢ per 100g

Nando’s Sauce 125-265g or 125mL Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

480

$

ea

SAV E $1.20

250

$

ea

SAV E $1.20


FILL UP THE Pantry

pr i c e

pr i c e

150

$

SAVE $1.50

Leggo’s Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

Mission Tortillas 312-576g Selected Varieties

3

$

ea

SAV E 80¢

ea

2

San Remo Pasta 750g Selected Varieties

70

$

ea

SAV E 75¢

36¢ per 100g

Mission Plain or Garlic & Herb Naan Bread 4 Pack

270

$

ea

96¢ per 100g

San Remo Durum Wheat Semolina 1kg 20¢ per 100g

Old El Paso Taco Kit 275-351g

5

$

50 ea

SAV E $1.50

Wokka Noodles 440g Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

SAV E $1.05

240

$ Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

2

$

ea

Mission Salsa 453g Selected Varieties

99 ea

SAVE $2

350

$

ea

SAV E $1

77¢ per 100g

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

1

$

SAV E $1.10

160

$

ea

$3.90 per kg

21


FILL UP THE Pantry

price

2

$

ea

SAVE $2

Harvest Meals 425g Selected Varieties 47¢ per 100g

150

$ Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

2

McKenzie’s Soup Kit 180g Selected Varieties $11.11 per kg

SAVE 69¢

SAVE 49¢

3

22

$11.58 per kg

Edgell Sliced Beetroot 825g $2.42 per kg

SAVE $1

Continental Cup a Soup 4 Pack Selected Varieties

SAVE $1.01

350

Seakist Tuna In Springwater or Brine 425g

2

ea

SAVE 49¢

$8.24 per kg

4

$ ea

SAVE 65¢

170

$ ea

ea

$

$

$ La Zuppa Microwave Soup 420-540g Selected Varieties

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties

ea

$

ea

110

$

ea

SAVE 30¢

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g

SAVE $1

$38.10 per kg

250

$ King Oscar Sardines In Extra Virgin Olive Oil 105g $23.81 per kg

ea

ea

SAVE 80¢


FRIDGE Faves

5

$ Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties

150

$ Nestlé Milo Dairy Pouch 150g

Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties

Ice Break Iced Coffee 500mL Selected Varieties $5.60 per Litre

399

$ Ski D’lite or Divine Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

2

ea

SAVE 80¢

280

$

ea

Matched

$2.40 per Litre

50¢ per 100g

$

480

$ A2 Milk 2 Litre Selected Varieties

Ski Divine or D’lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$1 per 100g

ea

SAVE $1.50

71¢ per 100g

ea

450

$

Vaalia Kids Squeezie Yoghurt 140g Selected Varieties $1.19 per 100g

ea

SAVE 40¢

Tamar Valley Dairy No Fat Natural or Greek Yoghurt 500g 60¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

3

$

170

$ Five:AM Organic Yoghurt 170g Selected Varieties $1 per 100g

35 $

ea

SAVE $1

ea

SAVE 90¢

2

$

for

B-Well Pro Active Drink 5x100mL $4 per Litre

ea

SAVE 99¢

23


FRIDGE Faves

7

50

$ Bega Cheddar Cheese Slices 500g Selected Varieties $15 per kg

ea

SAVE $2.50

899

$ Coon Cheese Tasty or Colby Block 1kg $8.99 per kg

ea

SAVE 51¢

350

$ Perfect Italiano Original Ricotta 250g $14 per kg

ea

SAVE 80¢

Bega Farmers’ Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg

Coon Cheese Colby or Tasty Shred 750g $11.33 per kg

Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties $1.59 per 100g

25 $

ea

SAVE $1.49

350

$

ea

SAVE 90¢

Dandy Bacon Economy 1kg

Bega Original Cheese Stringers 12 Pack $20.83 per kg

Devondale Cheese Sandwich Slices 500g $8 per kg

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Salmon 200g $45 per kg

SAVE $1

4

ea

SAVE $1

9

$

ea

SAVE $2

4

$

ea

KR Castlemaine Bacon Style Pieces 250g $16 per kg

24

ea

$

750

$ $7.50 per kg

ea

850

$

5

$

SAVE $2.59

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $1.08


FREEZER Faves

pr i c e Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $3.08 per kg

185

$

ea

SAVE $2.10

Lean Cuisine Balanced Serve 280-300g Selected Varieties

4

Ho Mai or Pacific West Entertaining Packs 240-430g Selected Varieties

50 ea

SAVE $1.09

950

$ Gardein Fish or Meatless Patties 255-390g Selected Varieties

$2.65 per kg

ea

SAVE $2

5

ea

SAVE $2.57

Birds Eye Deli Fish Fillets 250-260g Selected Varieties

Birds Eye Seasonal Sides, Scalloped Potatoes or Cauliflower with Cheese or Stir Fry Value Pack 600-850g Selected Varieties

$

ea

SAVE 99¢

5

$ Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.13

999

$ ea

SAVE $1.99

4

112

$ Mrs Mac’s Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165-200g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.70

4

199

$ McCain Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

$

$

pr i c e

ea

SAVE $2.80

Sargents Party Pack 1.2kg 83¢ per 100g

Dr. Oetker Papa Giuseppi’s Classic Crust 445g or Ristorante Frozen Pizza 260-390g Selected Varieties

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

ea

SAVE $3.51

5

$

ea

SAVE $1.49

2

$

ea

SAVE $1

25


FREEZER Faves

5

Mars, Maltesers or M&M’s 4-6 Pack Selected Varieties

ea Peters Eskimo Pie or Maxibon 4-6 Pack Selected Varieties

SAVE $3

5

$ Gelativo Gelato or Sorbet 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

Peters Icy Pole 8 Pack Selected Varieties

350 ea

SAVE $1.10

495

$ Darling Downs Ice Cream 352-390mL Selected Varieties

26

SAVE $2.92

6

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

$1.25 per 100g

ea

Creative Gourmet Frozen Raspberries or Blueberries 300g

SAVE $3

$13.33 per kg

SAVE $1.01

5

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

6

ea

SAVE $2.40

5

$ ea

SAVE $1

4

ea

$ ea

$ Nanna’s Apple Pie 400g Selected Varieties

399

$

ea

$ ea

SAVE $2.99

$

5

$

$

Sara Lee Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

$

450

$ ea

SAVE $1.99

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE $1


450

$

430

$

ea

ea

Community Co Ice Cream Sticks 4 Pack Selected Varieties

Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties

94¢ per 100mL

86¢ per 100mL

Fried Baked Not

5

299

$

$ ea

Community Co Nibbles Rice Crackers 250g

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties

$1.20 per 100g

780

$ Community Co Lightly Sparkling Water 12x500mL $1.30 per Litre

ea

279

$

ea

ea

Community Co Tortillas 8 Pack Selected Varieties

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

27


CLEANING Essentials

pr i c e

5

$

$2 per Litre

White King Power Clean Toilet Gel 700mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

28

4

Radiant Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

$

SAV E $1.69

350

$

7

$ ea

ea

SAV E 85¢

4

$

ea

SAVE $5.59

Biozet Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg

Huggie Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties

40

NapiSan Oxi Action White 1kg $7 per kg

Sorbent Silky White 2 Ply Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

ea

SAV E $1.69

10

$

ea

SAV E $4.99

50

Fab Laundry Liquid 1.8-2 Litre or Powder 1.8-2kg Selected Varieties

SAVE $4.50

Dettol Surface Disinfectant Wipes 90 Pack 7¢ each

Handee Paper Towel Original 4 Pack or Double Length Paper Towel 2 Pack $2.08 per 100 sheets

550

$

ea

6

$

ea

SAV E $2

5

$

ea

SAV E 69¢

SAVE $1.50

Morning Fresh Apple Dishwasher Liquid Tabs 24 Pack 37¢ each

Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties $1.64 per 100g

ea

9

$

ea

SAV E $3.99

450

$

ea

SAV E $1.50


30

HOME Essentials

% OFF

RANGE

2

$

6

90

$ ea

SAVE 99¢

Clio Regular Pantyhose 1 Pack Selected Varieties

Trend Bath Towel Selected Varieties

SAVE $3.09

1190

$

ea

Duracell Coppertop Batteries AA 16 Pack or AAA 14 Pack

ea

SAVE $8.09

Razza Matazz Opaque Black 40D 3 Pack or 60D 2 Pack Selected Varieties

910

$

9

$

ea

ea

SAVE $3.90

30

%

SAVE $3.99

3490

$

Oates Bathroom Series Toilet Set Vileda Easy Wring and Clean

ea

SAVE $15.09

OFF

S E L EC T E D R A N G E

620

$

4

$

20

ea

SAVE $2.79 Ansell Multi-Purpose Disposable Gloves 100 Pack

ea

SAVE $1.89

Selleys Wood Aquadhere 100mL

Mirabella LED 9-9.5W Globes 1 Pack Selected Varieties

8¢ each

760

$

ea

SAVE $3.39

30%

OFF

SELECTED RANGE

560

$ Armor All Car Wash 1 Litre Selected Varieties

SAVE $2.40

Valvoline Engine Armour 15W-40 Engine Oil 5 Litre

8

3140

$

ea

$

ea

SAVE $13.55

ea

Jason Insulux Pillow 1 Pack

SAVE $4.99

29


HEALTH, BEAUTY & Baby

pr i c e

2

$

Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties

$

ea

ea

SAVE $2.75

92¢ per 100mL

25

75 Huggies Ultimate Nappies 45-108 Pack Selected Varieties

SAVE $5

30%

OFF

Schwarzkopf Liv e Range

980

$ Schwarzkopf Live Salon Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4.20

Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

10

$

17

$ S-26 Original Alula Formula 900g Selected Varieties

ea

SAVE 4.39

ea

$1.89 per 100g

30%

OFF

& OLAY REGENERIST GE TOTAL EFFECTS RAN

2799

$ Olay Total Effects Cream CC Medium 50g

SAVE $12

$55.98 per 100g

Moosehead Gritty Style Dough 100g Selected Varieties $7 per 100g

30

ea

7

Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties 63¢ per 100mL

$

ea

SAV E $2.99

Redwin Sorbolene Moisturiser 1 Litre 33¢ per 100mL

329

$

250

$

SAVE $2

SAV E $2.96

$1 each

10

$

ea

Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack

4

$ BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack

ea

ea

SAV E $3

Phisohex Anti-bacterial Face Wash 200mL $3.23 per 100mL

ea

SAVE $1.50

645

$

ea

SAV E $3.55


HEALTH & Beauty

price

2

50

$ Carefree or Stayfree Pads 10-16 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $2.50

Palmolive Shower Butter or Foaming Hand Wash Refill 400-500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Sorbent Velvet 70 Pack or Thick & Large 95 Pack Facial Tissues Selected Varieties $2.57 per 100 units

180

$

ea

SAVE 69¢

price

25

$

ea

Veet Sensitive Precision Styler 1 Pack

SAVE $25

250

$ Dettol Rose & Cherry Foam Hand Wash 250mL $1 per 100mL

ea

SAVE $1.09

Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties 90¢ per 100mL

Carefree Tampons 16-20 Pack or Panty Liners 42-48 Pack Selected Varieties

9

$

ea

SAVE $3.50

4

Nature’s Way Fish Oil 1000mg Capsules 200 Pack $4.50 per 100 units

$

ea

Tena Lady Active Long Liners 24-39 Pack Selected Varieties

1350

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties $45 per 100 units

ea

SAVE $6

4

$

SAVE 75¢

$

9

$

ea

ea

SAVE $1

10

$ Panadol Cold & Flu Caplets 10-20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

31


Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 18th April 2018

150

$

140

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $1.40

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

Skittles Share Bag 110g or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

pr i c e

27¢ per 100g

Pedigree Dentastix Dog Treats 7 Pack or Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

ea

2

$

60 ea

SAVE $2.60

5

$ TRESemmĂŠ Shampoo or Conditioner 450-900mL Selected Varieties

25 ea

SAVE $5.25

16

$ Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $4 per 100g

ea

SAVE $8.10

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 18th April to Tue 24th April 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 18 04 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu