Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 16th May 2018 Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000
4
AN HALF P r TH te
85
¢
$
E RIC
bet
Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
ea
SAVE $1.15
Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties
Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties
ea
SAVE $4
pr i c e 1
599
$
$
ea
SAVE $1
Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties
SAVE $6
OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties
$
ea
10
99
kg
Australian Economy Whole Rib Fillets
WIN
$10,000 CASH
*
EVERY WEEK FOR 4 WEEKS
On Sale Wed 16th May to Tue 22nd May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
*SEE P28 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ348_160518_P1
FRESH Produce
199
$
349
$
ea
Hass Avocados
kg
Loose Australian Navel Oranges
299
249
$
$
ea
ea
200g pack Snacking Tomatoes 200g
Cauliflower
$14.95 per kg
Tasty apples
299
$
499
$
ea
kg
227g pack
Pink Lady Apples
Medjool Dates or Almond or Coconut Rolled Dates 227g (USA) $21.98 per kg
Eat Well Trail Mix Healthy 500g
599
$
$11.98 per kg
ea
IT’S QUICK & EASY!
Stir fry
+
– IN –
10 MINS
4
+
$ Community Co Superfood Stir Fry 400g $1 per 100g
2
1199
$
ea
Australian Pork Stir Fry
kg
Maggi Stir Fry Creations 150g Selected Varieties $1.67 per 100g
250
$
ea
SAV E 50¢
WHAT’S FOR Dinner?
1299
$ Australian Pork Loin Chops
1199
Australian IGA Marinated Roast Beef
11
kg
7
Australian Pickled Pork
399
$ Australian Whole Fresh Chicken
Family Chef Smokey BBQ, Herb & Garlic or Apple & Cranberry Pork Loin Roast
$
99
$
Queensland Cooked Black Tiger Prawns Medium
kg
MULTI-BUY
99 kg
2699 kg
2 11 $
Australian Flavoured Sausages 500g $11 per kg
$
kg
1499
$
kg
Australian Lamb Shanks
MOIST & TENDER
kg
Australian Beef T-Bone Steak
$
ROAST BEEF
1999
$
kg
Global Premium Salt & Pepper Squid 500g
for
500g pack
999
$
ea
$19.98 per kg
3
DELI Delights
29
$
kg
SAVE $20
Prosciutto
1099
99
$
1699
999
Lilydale Free Range BBQ Chicken
ea
SAVE $2
499
$ President Le Blue Extra Creamy Cheese 120g $41.58 per kg
4
SAVE $1
ea
SAVE $1
349
$ Ausfresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties $23.27 per kg
ea
$19.95 per kg
Devon
SAVE 50¢
399
Paysan Breton Brie or Camembert Cheese 125g Selected Varieties
ea
SAVE $2
699 ea
SAVE $2
$69.90 per kg
$47.92 per kg
kg
SAVE $1.30
$ Superior Gold Smoked Salmon 100g
$ South Cape Feta Cheese 200g Selected Varieties
$
kg
Silverside Sliced or Shaved
$
599
1699
$
kg
Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
SAVE $1
Middle Bacon Rashers
$
kg
599
$
ea
SAVE $1
BAKERY Delights
3
99
$ IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties
SAVE 50¢
249
$ IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g
SAVE $1.30
4
$ Your Bakery Mud Cakes 600g Selected Varieties 73¢ per 100g
ea
Grannys Fairy Cakes 12 Pack Selected Varieties $1 per 100g
ea
SAVE 50¢
249
$ Rustic White or Olive Baguette 300g 83¢ per 100g
ea
SAVE 50¢
3
$
40 ea
SAVE 59¢
299
$
ea
Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g
ea
SAVE 80¢
5
550
$ Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack
3
25 $
$
for
ea
Twisties, Burger Rings or Cheetos Party Bag 125-270g Selected Varieties
Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties
13
$ Huggies Essentials 40-54 Pack Selected Varieties
Bringing you 6
ea
350
$ ea
Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties
Low Prices every day.
ea
SWEET Treats
pr i c e
1
$ Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties
40
SAVE $1.40
M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties
2
WIN CASH
40
$
ea
Buy me for your chance to
$10,000
ea
Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
SAVE $2.40
Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
3
Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties
3
Kinder Chocolate 4 Pieces 50g
$
$
ea
SAVE $1.50
99
¢
Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties
$1.98 per 100g
ea
SAV E 91¢
ea
SAVE $1.60
price Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties
Haribo Goldbears 150g Selected Varieties $1.33 per 100g
5
$
ea
SAV E $2
2
$
ea
M&M’s, Pods, Mars or Snickers Bites or Maltesers 140-180g Selected Varieties
Mars Value Bags 307-360g Selected Varieties
3
$
ea
SAV E $1.25
5
$
ea
SAV E $1
Darrell Lea Straps or Logs 200-300g Selected Varieties
Darrell Lea Liquorice Twists or Sticks 200-300g Selected Varieties
350
$
ea
SAV E $1.10
Kinder Chocolate 21g $2.38 per 100g
3
50
¢ ea
SAV E 50¢
$
ea
SAV E 80¢
7
TASTY Snacks Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
3
Arnott’s Bites 170g Selected Varieties $2.06 per 100g
$
ea
SAVE 90¢
Doritos Crackers 160g Selected Varieties
350
2
$2.08 per 100g
8
250
$
SAVE 65¢
250
$ Sunbites Snack Crackers 120g Selected Varieties
Nestlé Milo Bars or Uncle Tobys Roll-Ups 6 Pack Selected Varieties
$
ea
Cadbury Choc Cookies 156g Selected Varieties $1.60 per 100g
ea
SAVE $1
2
Arnott’s Shapes Light 110-120g Selected Varieties
ea
SAVE $1
5
$ Kellogg’s Nutri-Grain 10 Bar Value Pack $2.08 per 100g
$
ea
SAVE $1
3
$
ea
Hot Deal
Arnott’s Mint Slice 337g or Tim Tam Original 330g
ea
SAVE $1
$1.56 per 100g
$
Green’s Raspberry Jam & Whipped Cream Creamies 200g or Paradise Cottage Cookies and Jam Fancies 220-250g Selected Varieties
250
50
$
ea
SAVE $1
1
$ ea
SAVE $1
Nabisco Premium Original or Spring Onion Crackers 100g $1 per 100g
ea
SAVE 50¢
TASTY Snacks Buy me for your chance to
WIN CASH
pr i c e
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
2
94
$ Smiths or Doritos Chips 330g Selected Varieties
ea
CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties
SAVE $2.95
89¢ per 100g
2
50
$ $1.43 per 100g
24 $
ea
The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties
SAVE 70¢
$1.14 per 100g
for
SAVE $2.50
Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
250
$
Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, The Natural Chip Co. 5-6 Pack Selected Varieties
150
$
ea
Pringles Chips 53g Selected Varieties
SAVE 69¢
$2.83 per 100g
350
$
ea
Red Rock Deli Chips 135-165g or Popcorn 120g Selected Varieties
SAVE 40¢
ea
SAVE 49¢
Buy me for your chance to
WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
Always Fresh Grissini 125g Selected Varieties $2.16 per 100g
270
$
ea
SAV E 75¢
2
$ Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
3
$ ea
SAV E $1.19
Nobby’s Nuts 350-375g Selected Varieties
ea
SAV E 35¢
Poppin Microwave Popcorn 4x100g Selected Varieties $1 per 100g
4
$
ea
SAV E $1.55
9
REFRESH Me
8
20
$ Frantelle Spring Water 24x600mL
$ ea
SAVE $4
56¢ per Litre
ea
Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties
SAVE $15.11
$1.78 per Litre
MULTI-BUY
24 $
for
Gatorade 600mL Selected Varieties
SAVE $3
$3.33 per Litre
120
$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties
ea
SAVE 66¢
96¢ per Litre
MULTI-BUY
24 $
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
for
SAVE $1.70
$1.60 per Litre
110
$ Deep Spring Mineral Water 1.25 Litre Selected Varieties 88¢ per Litre
ea
SAVE 75¢
MULTI-BUY
23 $
MULTI-BUY Mother Energy Drink 500mL Selected Varieties $4 per Litre
10
24
for
SAV E $2.10
Mount Franklin Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties
Tru Blu or LA Ice 12x300mL Selected Varieties
$1.20 per Litre
$1.67 per Litre
$
for
SAV E $1.70
6
$
ea
SAVE $1.49
FANCY A Cuppa?
Moccona Freeze Dried Coffee Indulgence or Rich 150g $7.33 per 100g
11
$
250
$
ea
SAVE $3.30
Vitasoy Long Life Soy, Rice or Oat Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
ea
SAVE 40¢
Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
330
$ Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties
SAVE $2.29
10
Tetley Decaf or Natural Green Tea Bags 50 Pack
SAVE $1
$2 per 100g
Vittoria Mountain Grown Coffee Ground or Beans 1kg or Organic Coffee Beans 1kg $2 per 100g
ea
20
Prima Drink 6x200mL Selected Varieties $2.08 per Litre
SAVE $16.50
SAVE 80¢
250 ea
SAVE 99¢
Just Juice Long Life Juice 1 Litre Selected Varieties $1.90 per Litre
750
$
ea
SAV E $2.25 Nestlé Milo 750g $1 per 100g
190
$
$
ea
ea
$
$ International Roast Instant Coffee 500g
330
$
ea
ea
SAVE 40¢
11
Black & Gold Barbecue Sauce 2 Litre $2.63 per Litre
525
$
4
$ Black & Gold Tomato Sauce 2 Litre
ea
ea
$2 per Litre
2
249
49
$
$
ea
Black & Gold Chocolate Almonds 150g
Black & Gold Chocolate Bullets 200g Selected Varieties
$1.66 per 100g
$1.25 per 100g
2
$ Black & Gold Chocolate Sultanas 200g $1.40 per 100g
199
$
79 ea
Black & Gold Licorice Allsorts 200g $1 per 100g
Bringing you 12
ea
Low Prices every day.
ea
RISE & Shine
5
$ Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties
ea
SAVE $1.75
3
Kellogg’s Cereals 270-380g Selected Varieties
$ Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g 60¢ per 100g
Bega Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g 93¢ per 100g
ea
SAVE 49¢
4
$ ea
SAVE 50¢
350
$
350
$
NEW
FLAVOUR
ea
SAVE $1.10
Carman’s Muesli 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 70¢ per 100g
ea
SAVE $1.70
350
$
ea
SAVE $1.29
380
$
ea
SAVE $1.70
4
Uncle Tobys Quick Sachets Big Bowl 10 Pack Selected Varieties
$ Nutella Hazelnut Spread 400g $1 per 100g
350
$ ea
SAVE 99¢
SPC Fruit Snacks 4 Pack Selected Varieties
83¢ per 100g
ea
SAVE $1.10
13
BETTER THAN
NEW
price
1
MULTI-BUY
$ Green’s Pancake Shake Original 200g 50¢ per 100g
Always Fresh Olives, Sundried Tomatoes, Antipasto 220-230g Selected Varieties
ea
SAVE $1.45
4
SAVE $1
80
SAVE 20¢
$
3
Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL
SAVE 83¢
40¢ per 100mL
Pandaroo Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties
ea
130
$
ea
SAVE 35¢
33¢ per 100mL
Heinz Seriously Good Mayonnaise or Aioli Squeezie 500mL
ea
SAVE 49¢
$1 per 100mL
Vegemite Portion Pack 10x9.6g or Bega Peanut Butter Portion Pack 12x11g
2
5
$
$ SPC Fruit in Juice 410-425g Selected Varieties
14
SAVE $1.70
$ ea
¢
3
for
$
ea
Maggi Instant Gravy 24-31g Selected Varieties
26 $
Nestlé or Plaistowe Cooking Chocolate, Bits or Melts 180-290g or Baking Cocoa 190g Selected Varieties
ea
SAVE 59¢
ea
pr i c e
1
75
$ Continental Stock Pot 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.75
16¢ per 10g
140
$
MasterFoods Barbecue or Tomato Squeezy Sauce 250mL
Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties
ea
SAVE $1.05
88¢ per 100g
3
$
ea
SAVE 99¢
56¢ per 100mL
220
$
SunRice Rice & Quinoa 750g 40¢ per 100g
ea
SAVE 69¢
pr i c e 3
3
$
750
$ ea
SAV E 30¢
MasterFoods Squeezy Mustard or Relish 250-275g Selected Varieties
$ ea
SAV E 70¢
Leggo’s Pasta Bake or Tomato Paste 490-500g Selected Varieties
ea
SAV E $2
Kikkoman Soy Sauce 1 Litre 75¢ per 100mL Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
1
$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 90¢ per 100mL
3
$
ea
Matched
San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
180
$
ea
Matched
Koala Premium Long Grain Rice 2kg 17¢ per 100g
349
$
ea
Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 27¢ per 100g
12 ea
SAVE $1.13
SAV E $1.51
15
pr i c e
3
$
90
49
¢
ea
ea
SAVE $3.50
Kraft Easy Mac Classic Cheese 560g 62¢ per 100g
Golden Circle Beetroot Slices 450g
SAVE 90¢
$2 per kg
price
2
$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties
SAVE $2
48¢ per 100g
Fantastic Noodles Cup or Bowl 70-85g Selected Varieties
120
$
ea
SAV E 39¢
1
$ ea
Edgell Corn 420g Selected Varieties $2.38 per kg
Old El Paso Black Beans 425g 56¢ per 100g
240
$
ea
SAV E 59¢
Hamper Corned Beef Original or Lite 340g
SAVE 77¢
$14.71 per kg
2
$ Mission Taco Shells 12 Pack $1.19 per 100g
5
$
ea
ea
SAV E 60¢
ea
SAVE 49¢
3
$
John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g
ea
SAV E $1.50
$14.29 per kg
240
$
La Gina Tomato Peeled, Crushed or Diced 400g $2.50 per kg
16
1
$
3
$ ea
SAV E 45¢
Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g $1.50 per 100g
35
$ ea
SAV E $1.19
Balducci Olive Oil 4 Litre 88¢ per 100mL
ea
SAV E $8.99
ea
Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties
EASY MEAL Solutions
999
$ IGA Beef Lasagne Beef 1.2kg
ea
$8.33 per kg
IGA Fresh Caesar Salad Kit 250g *Serving Suggestion
$1.11 per 100g
5
ea
SAVE $1.05
5
$1 per 100g
6
$ Maggie Beer Ice Cream 6 Pack Selected Varieties 33¢ per 100mL
$ Pitango Soup 500g Selected Varieties
ea
$2 per 100g
$ La Famiglia Traditional Garlic Slices 450g
499
$
SAVE $2.15
6
Frantelle Australian Spring Water 1.5 Litre 67¢ per Litre
$ ea
SAVE 99¢
Quick As Wok Meals 350g Selected Varieties $1.71 per 100g
1
$ ea
ea
SAVE 29¢
6
$ ea
SAVE $1.49
Jewel of India Ready Meals 350g Selected Varieties $1.71 per 100g
ea
SAVE $1.49
17
FRIDGE Faves
4
350
$
$ ea
Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties
SAVE $1.59
Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
5
SAVE 49¢
$1.17 per Litre
250
$ Pauls Milky Max Chocolate Dairy Snack, CalciYum Yoghurt, Nestlé Milo Snack Tubs or Desserts 12 Pack Selected Varieties
4
$ ea
Pauls Double Thick Dollop Cream 2 Pack
SAVE 49¢
80¢ per 100g
4
$ ea
SAVE 90¢
Pauls Zymil Custard 1kg 40¢ per 100g
2
Western Star Thickened Cream 300mL 67¢ per 100mL
18
Ice Break Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4 per Litre
5
$ ea
Yoplait Flavoured or Formé Yoghurt 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g
3
$ ea
SAVE 90¢
$
ea
SAVE 50¢
78¢ per 100g
$ Pauls Zymil Natural Yoghurt 500g
ea
ea
SAVE $1.14
135
$ Tamar Valley Kids Greek Yoghurt 110g Selected Varieties $1.23 per 100g
ea
ea
FRIDGE Faves
8
99
$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg
Mainland Cheese or Cream Cheese Crackers On The Go 50-55g Selected Varieties
SAVE $4.51
2
$14 per kg
ea
SAVE 50¢
420
$
ea
SAVE $3
3
ea
350
$1.59 per 100g
$16.80 per kg
Bega Cheddar Cheese Slices 500g Selected Varieties
ea
SAVE 60¢
Kraft Cheese Singles 180-216g Selected Varieties
Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.30 per 100g
650 ea
SAVE $1.49
550
$ Don Salami 200g Selected Varieties $27.50 per kg
ea
SAVE 65¢
$
6
$
$
SAVE $1
Obela Hommus Savoury Garlic or Smooth Classic 220g
7
$
$
$
Don Shaved Meats 250g Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1.49
Bega Farmers’ Tasty or Country Light Tasty Grated Cheese 500g $12 per kg
Cracker Barrel Special Reserve Vintage Cheddar Cheese or Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties
SAVE $2
5
$
170
$ 68¢ per 100g
ea
SAVE $1
$20 per kg
MeadowLea Original Spread 250g
ea
ea
SAVE 30¢
9
$ KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg
ea
SAVE $2.49
19
FREEZER Faves
5
McCain Hash Browns, Nuggets, Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties $4 per kg
Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg
3
$
$3.50 per kg
20
ea
SAVE 29¢
2
McCain Pizza Rustica 350-383g Selected Varieties
I&J Fish Fingers 800g, Calamari Crumbed Rings or Salt & Pepper Squid 360-400g Selected Varieties
$
650
$
ea
SAVE $1.49
6
350 ea
SAVE 79¢
McCain Man Size Meals 480-500g Selected Varieties
Mrs Mac’s Pies or Sausage Roll 4 Pack Selected Varieties 71¢ per 100g
Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties
$ Pacific West Entertaining Range 400-430g Selected Varieties
SAVE $1.50
5
ea
SAVE $2.15
5
$ ea
SAVE $2.50
4
ea
$
$ ea
SAVE 50¢
$ McCain Frozen Peas 1kg
ea
SAVE $2.80
Steggles Chicken Tenders 375-400g Selected Varieties
6
$
$
ea
SAVE $2.15
5
$ ea
SAVE $1.99
Vegie Delights Frozen Range 280-340g Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
DESSERT Faves Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
7
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL
ea
ea
Streets Family Value Pack 20 Pack
SAVE $3
97¢ per 100mL
7
$ Häagen-Dazs Ice Cream 457mL Selected Varieties $1.53 per 100mL
Creative Gourmet Frozen Fruit 900g Selected Varieties $8.89 per kg
16
$
ea
SAVE $4.50
8
Peters No Adder Sugar or Lactose Free Ice Cream 1.2 Litre 50¢ per 100mL
$
ea
SAVE $2
SAVE $5
6
Nanna’s Apple Crumble 400g Selected Varieties $1.13 per 100g
20¢ per 100mL
ea
SAVE $1.01
495
$
$
ea
SAVE $1.60
450
$
399
$ Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties
Darling Downs Ice Creams 352-390mL Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1.50
ea
Pampas Filo Pastry 375g 80¢ per 100g
ea
SAVE $1
21
5
$
ea
Community Co Mac n Cheese or Cauliflower Balls 200g $2.50 per 100g
4
339
$ Community Co Greek Style Yoghurt 500g
550
$
650
$
ea
Community Co Lightly Sparkling Water 12x500mL $1.08 per Litre
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
22
ea
Community Co Sultanas Original or Organic 375-500g
$6.78 per kg
Community Co Gluten Free Muesli 350-500g Selected Varieties
$
ea
Powered by
ea
PET Essentials
10
50
$ Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties
ea
SAVE $3.80
35¢ per 100g
1
10
$
ea
Whiskas Vitabites Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties
SAVE $1.55
40¢ per 100g
$ Optimum Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g
1
SAVE 35¢
$ Nature's Table Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g
V.I.P. Natures Goodness Grainfree Lamb or Beef Dog Treats 200g $2 per 100g
ea
SAVE 40¢
4
SAVE 89¢
Optimum Dog Food 400g Selected Varieties 50¢ per 100g
260
$ Chum Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g
$
ea
ea
Matched
325
$ ProtaDog Meat 1kg From the Meat Department $3.25 per kg
2
$ ea
Purina Fancy Feast Inspirations 70g Selected Varieties $1.43 per 100g
SAVE 25¢
SAVE 50¢
1
$
Whiskas Cat Food 400g 38¢ per 100g
ea
SAVE 29¢
150
$
ea
ea
ea
Matched
23
HOUSE & CLEANING Essentials
price
17
50 ea
$ Fairy Dishwashing Tablets Lemon 55 or 67 Pack
3
46¢ per 100mL
12
$
$ Duck Deep Action Gel 650mL Selected Varieties
SAVE $17.50
ea
Earth Choice All in 1 Dish Tablets 42 Pack 29¢ each
ea
SAVE $4.20
Pine O Cleen Disinfectant Liquid 1.25 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre
Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL
ea
SAVE $2
2
$
ea
SAVE 70¢
SAVE $1
4
$ Ajax All In 1 700mL Selected Varieties
2
$ ea
SAVE $2
57¢ per 100mL
3
3
$
Jif Cream or Lemon Cream Cleanser 375mL 53¢ per 100mL
ea
SAVE 99¢
$
ea
SAVE $1 Duck Foaming Bleach Gel 650mL Selected Varieties 46¢ per 100mL
450
$ OzKleen Shower Power Cleaner 500mL 90¢ per 100mL
24
ea
SAVE $2.35
715
$ OzKleen Carpet Cleaner 500mL $1.43 per 100mL
ea
Matched
HOUSE & CLEANING Essentials Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
5
50
$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
5
NapiSan Oxi Action Stain Remover 2kg Selected Varieties $4 per kg
$ Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties
8
$
ea
SAVE $3
pr i c e
9
$ ea
SAVE $4
Earth Choice Laundry Liquid 2 Litre Selected Varieties $4.50 per Litre
ea
SAVE $2.90
price
199
$ Comfort Fabric Conditioner 400mL Selected Varieties
ea
SAVE $2
$4.98 per Litre
12
$
Earth Choice Ultra Concentrate Laundry Powder 2kg $5 per kg
10
$
ea
SAVE 99¢
ea
Cuddly Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties $6 per Litre
Martha's Wool Wash Eucalyptus or Lavender 1.25 Litre $3.92 per Litre
4
$
90 ea
SAVE $1.79
250
$ Bref Duo-Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL
ea
SAV E $2.50 25
HOUSE & CLEANING Essentials
2
$ White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
1248
$ Drano Ultra Gel 750mL $16.64 per Litre
ea
Matched
4
40
SAVE 59¢
$1 per 100g
$ Multix Bake 20m×30cm 20¢ per metre
SAVE $1.15
9
20¢ per 100 sheets
Multix Alfoil 30cm×10m 16¢ per metre
ea
2
SAVE 65¢
160 ea
SAVE 40¢
5
Chux Dishwand or Scrubber 1 Pack
Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack
350 ea
SAVE $1.49
170
$ Multix Resealable Snack Bags 40 Pack 4¢ each
ea
SAVE $1.80
$ ea
$ 23¢ per 100 sheets
26
$1.67 per 100g
$ ea
$ Allure Toilet Tissue 24 Pack
Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties
$ Glade Air Freshener Spray 200g Selected Varieties
5
$
ea
ea
SAVE 79¢
8
$ ea
SAVE $3.30
Kleenex Viva White Paper Towels 8 Pack $1.67 per 100 sheets
ea
SAVE $2.19
WIN GIFTC
$100
Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5
EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF
$50K
WIN
$
325
$
ea
SAVE $2
ea
SAVE $3.25
Heinz Mayonnaise or Aioli 285-295mL Selected Varieties
Weight Watchers Frozen Meals 340-350g Selected Varieties
*
$10,000 CASH
2
ARD
$10,000 CASH
*
EVERY WEEK FOR 4 WEEKS
ea
SAVE $1.35 Cottee’s Jam or Marmalade 250g Selected Varieties
pr i c e
52¢ per 100g
1
$
ea
20¢ per 100g
ea
SAVE $1.40
TO PRIZE POTAL OL OF
73¢ per 100g
Nature’s Gift Dog Food 700g Selected Varieties
$50K
Kraft Oreo Cookies 137g Selected Varieties
140
$
SAVE $1
Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly
130
$
Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash
27
$10,000 CASH
WIN
3
*
EVERY WEEK FOR 4 WEEKS
Cadbury Share Bags 168-180g Selected Varieties
Ferrero Raffaello 30g $5.33 per 100g
ea
SAVE $1.60
160
$
ea
SAVE 40¢
2
V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre
$2 per Litre
250
Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g
ea
SAVE $1
3
$ ea
SAVE $1
Cascade Mixers 4x200mL Selected Varieties $3.75 per Litre
ea
SAVE $1
280
$
ea
SAVE $3.33
$
$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties
6
$
$
Majans Bhuja Mix 140-200g Selected Varieties
ea
SAVE $1.05
2
$ Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
Mount Franklin Sparkling Water 4x250mL Selected Varieties $3 per Litre
SAVE $1.19
3
$
ea
SAVE $1.50
Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 29/05/18 11:59 pm AEST. Keep receipt/s. To enter, you must, during the promotional period, purchase 3 eligible products in 1 transaction from a participating Supa IGA and IGA store within Northern NSW or QLD and enter online at www.iga.com.au/qldwincash. See www.iga.com.au/qldwincash for full list of eligible products & participating Supa IGA and IGA stores. Excludes IGA Xpress stores. 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwincash for Terms and Conditions. NSW Permit No. LTPS/18/22597.
28
ea
Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly $50K TO L PRIZE PTA OOL OF
$100
GIFTC
ARD
Purchase any 3 participating products together for your chance to win!
Enter at iga.com.au/qldwincash
4
$ Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 80¢ per 100g
SAVE $1
169
$ Always Fresh Sweet Gherkins Sliced 440g $3.84 per kg
38¢ per 100mL
ea
SAVE 93¢
350
$ MasterFoods Tomato or BBQ Squeezy Sauce 920mL
ea
ea
SAVE $1.50
3
30
$ JT’s Coconut Water 1 Litre Selected Varieties $3.30 per Litre
ea
SAVE $1.67
2
Monjava Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $7.69 per 100g
$1 per Litre
Kellogg’s Special K 535g or Just Right Original 790g
$ Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL
SAVE $1.79
5
ea
SAVE $1
2
ea
$
$ Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties
4
$
ea
SAVE $2.29
2
$ ea
SAVE $1.50
Sunsweet Pitted Prunes 200g $10 per kg
ea
SAVE $1.60
PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwincash for a list of participating products.
29
WIN GIFTC
ARD
Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5
EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF
$50K
WIN
$10,000 CASH
*
EVERY WEEK FOR 4 WEEKS
Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly
TO PRIZE POTAL OL
OF
$50K
$100
$10,000 CASH
*
McCain Frozen Vegetables 500g or Deli Roast Potatoes 650g Selected Varieties $5 per kg
2
50
$
ea
SAVE 29¢
2
Herbert Adams Quiche Lorraine or Spinach & Feta 200g $2.75 per 100g
$ SunRice Quick Cups 2 Pack 240-250g Selected Varieties
ea
SunRice Microwave Rice 450g Selected Varieties 67¢ per 100g
$ Optimum Protein Crunch Bars 56g Selected Varieties 54¢ per 100g
ea
SAVE $1.49
3
ea
SAVE $1
Nivea Shower Cream 250mL Selected Varieties $1.56 per 100mL
ea
390 ea
SAVE $1.69
$4 per kg
ea
SAVE 79¢
McKenzie’s Soup Kits 180g Selected Varieties $11.11 per kg
2
ea
SAVE 49¢
8
$ Dynamo Laundry Liquid Capsules 16 Pack 50¢ each
Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash
30
McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties
$
SAVE 99¢
$
4
$
$
SAVE 50¢
3
5
50
$
ea
SAVE $4.49
HOUSE & CLEANING Essentials
30
%
pr i c e
RANGE
1
ea
SAVE $2
3
Home Store Coat Hangers 5 Pack
$ Oates Dustpan & Brush Set
Vileda SuperMocio Bucket with Wringer
ea
3
Reva Pegs 36 Pack 10¢ each
$
1320
Oates Toilet Tidy Set
SAVE $5.79
Vileda Sweep Master Broom
ea
SAVE $2.29
670
$ ea
SAVE $1.50
730
$
ea
360
$
SAVE $1
ea
SAVE $1.99
$
2
$
99
$ Dishmatic Dish Brush 1 Pack
OFF
ea
SAVE $3.15
Oates General Indoor Broom
ea
SAVE $3.29
6
$ Ansell Gloves Disposable 50 Pack Selected Varieties 12¢ each
ea
SAVE $1.99
30
%
OFF
VI LEDA SUPER MOPS
1320
$
SAVE $5.79
770
$
ea
Vileda SuperMocio 3 Action Mop
Vileda SuperMocio 3 Action Refill
SAVE $3.30
230
$
ea
Ansell Super Gloves Small, Medium or Large 1 Pack
ea
SAVE 99¢
31
GET READY FOR Winter
11
$ Codral Relief Decongestant or Cold & Flu + Decongestant Tablets 20 Pack 55¢ each
5
ea
SAVE $3.29
9
$ Codral Sore Throat Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each
$ ea
Codral Relief Max Strength Cold & Flu + Decongestant Lemon Hot Drink Sachets 10 Pack
SAVE $1
90¢ each
12
75¢ each
ea
SAVE $3.50
Nyal Chesty or Bronchitis Cough Medicine 200mL $3.50 per 100mL
269
$
32
SAVE $3.30
7
$
$ Codral Relief Cold & Flu Capsules 16 Pack
ea
ea
SAVE $1.50
780
$
ea
Aspro Tablets 20 Pack
Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties
13¢ each
$52 per 100 units
ea
SAVE $1.90
GET READY FOR Winter
350
$
ea
SAVE 88¢
Vicks VapoDrops 22-24 Pack Selected Varieties
595
$
Dettol Foam Hand Wash Refill 900mL Selected Varieties
SAVE $2.55
66¢ per 100mL
7
$
ea
2
Nyal Decongestant Nasal Spray 15mL $700 per 100mL
12
$ Kleenex Large ‘n’ Thick Facial Tissues 95 Pack
$ ea
SAVE 60¢
$2.11 per 100 units
9
$ Bosisto’s Eucalyptus Solution 500mL $1.80 per 100mL
ea
SAVE $3.99
Cenovis Sugarless C 500mg 300 Pack
Bosisto’s Eucalyptus Spray 200g
7
ea
SAVE $2
ea
SAVE $6.57
$4 per 100 units
$ $3.50 per 100g
ea
SAVE $2
2
$ Bosisto’s Eucalyptus Drops Sugar Free 50g $4 per 100g
ea
SAVE $1.50
33
HEALTH & Beauty Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
2
50
$ Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
ea
SAVE $1
63¢ per 100mL
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties $1 per 100mL
4
$
ea
SAVE $2.90
Buy me for your chance to
WIN CASH
$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg28
Dove Shampoo or Conditioner 640mL Selected Varieties $1.30 per 100mL
830
$
ea
SAVE $3.70
4
VO5 Hairspray or Styling Gel 200-250g or 175-200mL Selected Varieties
$ BIC Flex 3 Razors 4 Pack
2699
$ Gillette Mach3 Turbo Cartridge 8 Pack $3.37 each
34
ea
SAVE $1.19
4
Schwarzkopf Brilliance Permanent Hair Colour or Perfect Mousse 1 Pack Selected Varieties
$ ea
SAVE $2
$1 each
350
$
Libra Long Panty Liners 39 Pack or Tampons 16 Pack Selected Varieties
SAVE $3
SAVE 50¢
9
ea
Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack
ea
SAVE $4.39
5
$ ea
$
ea
10
$
SAVE $4
Tena Pads 6-12 Pack or Mini 16-20 Pack Selected Varieties
Schick Hydro Shaving Gel Sensitive or Skin Protect 236g $1.78 per 100g
ea
SAVE 40¢
420
$
ea
SAVE $1.80
HEALTH, BEAUTY & Baby
pr i c e
2
$ Palmolive Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties
5
$ $2 per 100mL
Johnson’s Baby Lotion, Shampoo, Oil or Baby Bath 200mL Selected Varieties $2 per 100mL
ea
SAVE $2.70
54¢ per 100mL
Nivea Anti-perspirant 250mL Selected Varieties
69
ea
SAVE $1.50
4
Dove Invisible Dry Anti-White Marks or Go Fresh Anti-perspirant Deodorant 100g $3.50 per 100g
$
9
$
ea
Listerine Mouthwash 1 Litre Selected Varieties
SAVE $3.50
90¢ per 100mL
350
$
ea
SAVE $1.60
10
5
$
Colgate Sensitive Toothpaste 110g or 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
10
$ ea
SAVE $1.50
Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties
$
ea
SAVE $2
ea
SAVE $1
ea
SAVE $4
Huggies Baby Wipes 3 Pack Selected Varieties
23
$
Rafferty’s Garden Baby Food 8+ Months 120g Selected Varieties $1.67 per 100g
2
$
ea
SAVE 30¢
Rafferty’s Garden Baby Food 4+ Months 120g Selected Varieties $1.38 per 100g
165
$
ea
Matched
ea
S-26 Alula Newborn Formula 900g $2.56 per 100g
35
Proeunddelnyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
On Sale 16th May 2018
Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per Litre
160
$
ea
SAVE $1.60
625
$ Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties
pr i c e 2
$
$1.67 per Litre
174
$ ea
SAVE $2
WIN
Uncle Tobys Muesli Bars 6 Pack Selected Varieties $1.08 per 100g
Campbell's Canned Soup 395-505g Selected Varieties
ea
SAVE $1.76
$10,000 CASH
*
SAVE $6.30
380
$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties
EVERY WEEK FOR 4 WEEKS
ea
ea
SAVE $1.70 *SEE P28 FOR MORE DETAILS
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
On Sale Wed 16th May to Tue 22nd May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
P36