Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
1
$
On Sale 12th September 2018
375
64
$
ea
SAVE $3.75
SAVE $1.65
Dr. Oetker Ristorante Pizzas 310-390g Selected Varieties
ea
SAVE $2.50
Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties
Nescafé Blend 43 Instant Coffee 250g Selected Varieties $2.90 per 100g
THAN HALF PR TER
725
$
ICE
250
BET
Doritos Corn Chips 150-170g Selected Varieties
$
ea
ea
SAVE $7.44
$ 99
7
On Sale Wed 12th September to Tue 18th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
kg
Australian Pork Loin Steaks
SUPA_V1_IGACQ407_120918_P1
14
$
kg
SAVE $15.01
Twiggy Sticks Hot or Mild
Celebrations 300g, Maltesers 360g or M&M’s Peanut Gift Box 440g
4
$ Obela Double Dips Hommus 240g Selected Varieties
2
2
250 ea
SAVE 79¢
3
$ $32 per kg
Pods or M&M’s Family Share Pack 280-345g Selected Varieties
$
ea
Sakata Rice Crisps 75g or Smith’s Chips 150-170g Selected Varieties
4
SAVE $5
5
ea
$ Sakata Rice Crackers 90-100g Selected Varieties
ea
$
SAVE $1
$1.67 per 100g
Tasmanian Heritage Cheese 125g Selected Varieties
5
$
99
Darrell Lea Licorice Bullets 200g Selected Varieties $1.25 per 100g
$ ea
Twisties, Cheetos or Burger Rings 125-270g Selected Varieties
250
$
Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties 98¢ per 100g
ea
SAVE 70¢
225
$
ea
ea
SAVE $1.70
ea
SAVE 85¢
7
$
1
ea
97
$
SAVE $7 Ho Mai Entertainer Pack 1kg
ea
70¢ per 100g
SAVE $1.98 Birds Eye Deli Chips, Fries or Roast Potatoes 600g Selected Varieties
357
$
$3.28 per kg
Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties
SAVE $3.58
449
$ Sargents Pies 4 Pack Selected Varieties 64¢ per 100g
Tip Top Hot Dog, Damper or Hamburger Rolls 6 Pack 62¢ each
375
$
ea
SAVE $1.75
ea
SAVE $3.36
Hans American Hot Dogs 375g $9.33 per kg
27 $
$2.92 per Litre
for
SAVE $3.50
Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre
699
$
Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre
350 ea
SAVE $2.99
17
$
ea
SAVE $11.50
ea
SAVE $2.51
17¢ per 100mL
$
MULTI-BUY Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties
ea
Sara Lee Fruity Apple Crumble or Baked Apple Deep Dish Pie 800g 69¢ per 100g
550
$
ea
SAVE $2
25 $
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre
for
SAVE 50¢ 3
curry
6
$ Jewel of India Ready Meals 400g Selected Varieties
$
ea
Jewel of India Basmati Rice 300g
SAVE $2.99
$1.63 per 100g
2
50
ea
SAVE 99¢
67¢ per 100g
Coca Cola or Sprite 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre
3
$
ea
SAVE $1
ALSO GREAT WITH
5
$
450
$
ea
Community Co Baby Leaf Mix 300g
Haldiram’s Naan Bread 400g Selected Varieties
$1.67 per 100g
$1.13 per 100g
10
$
ea
SAVE $1.49
4
$ Sharwood’s Chutney 354g Selected Varieties $1.13 per 100g
SAVE $1.65
ea
550
$
4
ea
Jewel Pasta Bakes 1.1kg Selected Varieties
I Eat Healthy Foods 350g Selected Varieties
91¢ per 100g
$1.57 per 100g
ea
SAVE $2.49
699
$
ea
Community Co Mini Meat Balls or Chicken Kiev 480-500g
4
499
$
$
ea
ea
Community Co Crystal Peak Springwater 12x600mL
Community Co Apple or Apple Mango Juice 2 Litre $2.49 per Litre
6¢ per 100mL
4
530
$ Community Co Hazelnut, Sultanas or Sultanas Organic 130-500g
$ ea
299
$
ea
Community Co Nibble Mix 350g
Community Co Rice Crackers 250g
$1.51 per 100g
$1.20 per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
ea
Powered by
Find out more at CommunityCo.com.au
5
FRESH Produce
199
249
$
$
kg
ea
Iceberg Lettuce
Packham Pears
499
999
$
$
kg
kg
Truss Tomatoes
USA White Seedless Grapes
New Season
Mangoes
199
$
kg
Gold Sweet Potatoes
4
$
99
499
$
ea
Kensington Pride Mangoes
ea
Eat Well Roasted Peanuts Salted or Unsalted 500g 70¢ per 100g
kg
Green Capsicum
349
$ ea
Community Co Asian Salad Kit 250g or Thai Salad Kit 285g
6
2
$
WHAT’S FOR Dinner?
1999
$ Australian Beef T-Bone Steak
999
$
kg
Kingston Crown Roast Beef
1699
$
kg
Australian Boneless Lamb Leg Roast
9
$ Australian Gravy Beef
Australian Free Range Lilydale Fresh Chicken
5
$
99 kg
99 Family Chef Ready to Rock BBQ Pork Ribs
15
$ $31.98 per kg
1699 kg
17
99
$
kg
Global Cooked Prawns Tail On 500g
kg
$ Australian Economy Rib Fillet Steak
99 ea
Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On Thawed
Have you seen our Star Rated Beef Mince
kg
IGA Beef Mince Lean 500g 5 Star $16 per kg
ea
7
$ IGA Beef Mince Premium 500g 4 Star
ea
$14 per kg
25
$
8
$
99 kg
4
$ IGA Beef Mince Regular 500g 3 Star $8 per kg
ea
7
DELI Delights
19
$
699
$
kg
kg
Ham Off the Bone Sliced or Shaved
Family Chef Pork Belly
1899
$
kg
SAVE $2
$
kg
SAVE $1
Shredded Ham or Diced Bacon
2299
$
2999
1199
$
kg
SAVE $1
Thick or Thin Sausages
99
SAVE $2
Roast Pork or Beef Sliced or Shaved
1999
$
SAVE $7
SAVE $20
Prosciutto Sliced or Shaved
1299
$
kg
Kalamata Olives
kg
Primo Deli Leg Ham Sliced or Shaved
kg
SAVE $4
So Cheesy!
549
$
ea
SAVE $1.50 Lemnos Lime and Pepper Haloumi 180g $30.50 per kg
8
4
$
99 ea
SAVE $1
Président Le Blue Creamy 120g $41.58 per kg
899
$
ea
SAVE $3.01
King Island Dairy Double Brie or Camembert 200g $44.95 per kg
BAKERY Delights
BATARDS NEW & IMPROVED
3
99
$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 66¢ per 100g
SAVE $1
Helga’s Mini Wraps 400g 82¢ per 100g
199
$ Country Delight Snowballs 8 Pack
Tip Top 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties
249
$ Black Board Sponge Rolls 350g Selected Varieties 71¢ per 100g
Tip Top Raisin Toast 520-600g or Muffins 6 Pack Selected Varieties
SAVE 50¢
320
$ 46¢ per 100g
SAVE $1.50
3
299 ea
SAVE $2.01
370
$
ea
Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties
ea
SAVE $1.69
$
ea
Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties
ea
$
ea
SAVE 36¢
$1 per 100g
329
$
ea
Ideal when you’re entertaining or just wanting to make your meal that little more special.
399
$
ea
Artisan Batard 380-500g Selected Varieties
ea
SAVE 30¢
9
SWEET Treats
1
$ Mars Medium Bars 35-57g Selected Varieties
ea Mars, M&M’s or Skittles Bags 12-18 Pack Selected Varieties
SAVE $1
5
$ Lindt Fruit Sensations 150g Selected Varieties
Cadbury Coco or Bubbly Block Chocolate 100-155g Selected Varieties
10
2
$
50 ea
SAV E $1.50
ea
Allen’s Jellies or Mint Bags 150-200g Selected Varieties
SAVE $1.60
5
$ ea
SAVE $1
$3.33 per 100g
3
Maltesers Family Size Bag 250g $2 per 100g
Wrigley’s Extra Gum 46 Pack or Eclipse Chewy Mints 93g Selected Varieties
3
$
50 ea
SAV E 50¢
ea
SAVE $1
2
$ ea
Allen’s or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties
Matched
Eclipse Chewy Mints 27g Selected Varieties $3.70 per 100g
2
$
$
$1.67 per 100g
1
$
ea
SAV E 50¢
Darrell Lea Liquorice Bites 225g Selected Varieties $1.33 per 100g
ea
SAVE 95¢
3
$
ea
SAV E $1
TASTY Snacks
2
50
$ Arnott’s Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties
SAVE $1.15
224
$ BelVita Breakfast Soft Bakes or Yoghurt Crunch 200-253g Selected Varieties
Arnott’s Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties
Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties
ea
SAVE 85¢
250
$
ea
SAVE $2.26
2
$
ea
Matched
Kettle Sensations 150g Selected Varieties $2.33 per 100g
4
$ Fibre One Brownies or Nature Valley Bars 120-160g Selected Varieties
SAVE $1.30
Green’s Chunkies or Drizzles Biscuits 200-250g Selected Varieties
ea
SAVE 89¢
250
$ ea
350
$
ea
ea
SAVE $1.19
3
$
ea
SAVE 19¢ Carman’s Oat Slice, Protein, Nut or Muesli Bars 5-6 Pack Selected Varieties
4
$
ea
SAV E $1.60
Nutri-Grain Bars 10 Pack Selected Varieties $2.08 per 100g
5
$
ea
SAV E $1
Nabisco Premium Spring Onion or Original 100g $1 per 100g
1
Kettle Popcorn or Chips 80-175g Selected Varieties
$
ea
SAV E 50¢
11
REFRESH Me
15
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties
ea
SAVE $13.20
$1.67 per Litre
6
V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties
SAVE $3.33
2
Mount Franklin Spring Water 20x500mL 60¢ per Litre
$ Powerade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre
Gatorade 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
12
V Energy Drink 250mL Selected Varieties $8 per Litre
6
250 ea
SAVE $1.79
Fuze Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.60 per Litre
ea
SAVE $4
180
$ ea
SAVE $1.45
$
for
$
$
ea
ea
SAVE 70¢
1
Cool Ridge Vitamin Spring Water 450mL Selected Varieties $5.33 per Litre
Frantelle Sparkling or Natural Spring Water 1.25-1.5 Litre Selected Varieties
$ Tru Blu or LA Ice 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre
24 $
$
SAVE $1.38
240
$
ea
SAVE 60¢
1
$
ea
SAVE 29¢
2
$ ea
SAVE 29¢
JT’s Coconut Water 490-510mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.49
REFRESH Me
7
$1 per 100g
250
$ Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties
ea
SAVE 40¢
$2.50 per Litre
380
$ Lipton Tea Bags Herbal Infusions or Green Tea 40-50 Pack Selected Varieties
$
ea
SAVE $2.25
Nestlé Milo 750g
12
50
$
ea
SAVE 99¢
Nescafé Gold 180-200g Selected Varieties
ea
SAVE $4.19
450
$ L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g
Vittoria Coffee Special Italian Blend Beans or Ground Coffee 1kg $1.25 per 100g
ea
SAVE $1.50
1250
$
ea
SAVE $6.50
3
$
ea
SAV E $1.20 Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3 per Litre
Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.33 per Litre
3
$
50 ea
SAV E 90¢
Just Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre
3
$
ea
SAV E $1.29
Bushells Classic Gourmet Instant Coffee 100g $4 per 100g
4
$
ea
SAV E $1.01
13
RISE & Shine
4
$
450
$ Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties
2
$
50
Lowan Wholegrain Rolled or Quick Oats 1kg 30¢ per 100g
3
ea
SAVE 99¢
Kellogg’s Froot Loops 285g, Coco Pops 375g or Rice Bubbles 410g
$
ea
SAV E 50¢
Nestlé Milo or Nesquik Cereal 340-350g Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $1
Kellogg's Corn Flakes 725g
Uncle Tobys Plus Cereal 410-435g Selected Varieties
$
48¢ per 100g
3
60 ea
SAV E 89¢
ea
SAVE 50¢
550
$ Kellogg's Assorted Breakfast Cereal 6-8 Pack
ea
ea
SAV E $1
IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g
Capilano Pure Honey 220g $1.45 per 100g
14
320
$
ea
SAV E 80¢
Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties
9
$
ea
SAV E $4.50
Atkins Endulge 30-40g Selected Varieties
2
$
ea
SAV E $1
FILL UP THE Pantry
90
3
¢
$
ea
Golden Circle Beetroot Slices 450g $2 per kg
SAVE 90¢
250
$ Praise Deli Style Dressing 250mL Selected Varieties
2
Sunbeam Australian Currants or Sultanas 300-375g
ea
SAVE 60¢
ea
SAVE 99¢
280
$
ea
SAVE 70¢
3
$
40
$ Maggi Oyster or Fish Sauce 275-300mL
$4.41 per kg
ea
SAVE $1
$1 per 100mL
Always Fresh Sour Pitted Cherries 680g
White Wings Premium Plain or Self Raising Flour 1kg $3 per kg
ea
Matched
5
$ Trident Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties 33¢ per 100mL
130
$
ea
SAVE 65¢
2
$ White Wings Cake Mixes 340-400g Selected Varieties
ea
SAV E 70¢ ea
Bega Peanut Butter 470-500g Selected Varieties
15
FILL UP THE Pantry
1
ea Campbell's Canned Soup 395-505g Selected Varieties
SAVE $1
Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties
1
$ Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties
Annalisa Chick Peas, Lentils, or Beans 400g Selected Varieties $2.50 per kg
Passage to Asia or Morocco 200g Selected Varieties $1 per 100g
16
1
$
ea
SAV E 50¢
2
$
ea
SAV E 99¢
Kraft Mac & Cheese Original 205g $1.12 per 100g
San Remo La Pasta Pasta & Sauce 120g Selected Varieties $1.04 per 100g
Uncle Ben's Rice Pouches 250g or Cups 2x125g Selected Varieties 80¢ per 100g
125
$
ea
SAV E 85¢
2
$
ea
SAV E 70¢
ea
John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg
230
2
$ John West Pink Salmon 105g $19.05 per kg
2
$ Mission Chapattis 6 Pack
ea
SAV E $1
71¢ per 100g
Mission Naan Bread 4 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.25
ea
SAVE 70¢
89¢ per 100g
450
$
SAVE $1.50
$ ea
SAVE 55¢
$1.43 per 100g
2
$
$
250
$
ea
SAV E $1.30
John West Tuna To Go 4 Pack Selected Varieties $16.39 per kg
Safcol Tuna or Salmon Meals 110g Selected Varieties $18.18 per kg
ea
SAVE 75¢
4
$
ea
SAV E $1.49
2
$
ea
SAV E 68¢
FILL UP THE Pantry
190
$
ea
SAVE $1.90 Massel Liquid Stock 1 Litre Selected Varieties 19¢ per 100mL
5
$ Azalea Grapeseed Oil or Bertolli Olive Oil 370-500mL Selected Varieties
SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties 92¢ per 100g
2
30
$
ea
SAV E 20¢
80
¢
ea
SAVE $2
San Remo Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties
Gravox Gravy or Finishing Sauce 29g Selected Varieties 28¢ per 10g
320
$
ea
SAV E 79¢
Praise Traditional Mayonnaise or 99% Fat Free 365-410g
ea
SAVE 20¢
270
$
ea
SAV E 70¢
2
$
ea
SAV E 50¢ Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL
Raguletto Pasta Sauce 500g Selected Varieties 34¢ per 100g
1
$
70 ea
Matched
MasterFoods Relish or Chutney 250-260g Selected Varieties
2
$
70 ea
SAV E 60¢
333’s Australian Pickled Onions 520g $5.38 per kg
280
$
ea
SAV E 80¢
17
3
$ Pauls Vanilla Custard Regular or Low Fat 1kg 30¢ per 100g
1
$ Farmers Union Greek Style Yogurt 140g Selected Varieties 89¢ per 100g
4
$ Pura Double Thick Cream 300mL $1.33 per 100mL
18
ea
SAVE $1.77
Vaalia Probiotics My First Yoghurt Blueberry or Vanilla 90g $1.11 per 100g
25 ea
Le Rice Creamy Rice Pudding or Divine Classic Crème Caramel 2x150g Selected Varieties
SAVE $1.25
1
90¢ per 100g
$
ea
SAVE $1
270
$
ea
SAVE 60¢
2
$ ea
SAVE 69¢
Tamar Valley Yoghurt 170g Selected Varieties $1.18 per 100g
ea
SAVE 69¢
650
$ Cracker Barrel Extra Sharp Cheddar Cheese Block 500g $13 per kg
899
$ Mainland Tasty or Colby Block Cheese 1kg $8.99 per kg
$15 per kg
3
$
SAVE $1.49
Bega Original Cheese Stringers 12 Pack $20.83 per kg
SAVE 70¢
$ Mainland Cheese Slices 180-210g Selected Varieties
5
$ ea
ea
ea
SAVE 51¢
$13.98 per kg
550
4
699
Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties
Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties
Kraft Singles Original or Light Cheese 432g $12.73 per kg
$
SAVE $2.49
$
ea
SAVE $4.51
ea
ea
SAVE $1
3
$ ea
SAVE $1
Emborg Sliced Cheese 150g Selected Varieties $20 per kg
ea
SAVE 99¢
19
FRIDGE Faves
1
20
$
SAVE 35¢
Pauls Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.71 per 100g
4
ea
ea
5
A2 Milk Full Cream or Light 2 Litre $2.40 per Litre
499
$ Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 55¢ per 100g
20
480
The Daily Juice Company Juice 2 Litre Selected Varieties
ea
Matched
$2.50 per Litre
5
$
ea
Ski Divine or D'lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties 56¢ per 100g
ea
SAVE 69¢
$10 per Litre
$
Matched
Farmers Union Greek Style Yogurt 950-1kg
Mojo Kombucha 330mL Selected Varieties
$4.67 per Litre
ea
330
$
ea
Ice Break Ice Coffee 750mL Selected Varieties
$
ea
SAVE 69¢
350
SAVE 90¢
40¢ per 100g
Tatua Dairy Whip Whipped Cream 250-300g Selected Varieties
$
$ Pauls Zymil Vanilla Lactose Free Custard 1kg
4
$
5
$
ea
Matched
1
$ ea
Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.43 per 100g
ea
FRIDGE Faves
750
$
ea
Dandy Economy Bacon 1kg $7.50 per kg
470
$
ea
Don All Natural Bacon Pan Size or Short Cut 200g
Don Bacon 200-220g Selected Varieties
$24 per kg
5
$ Tassal Tasmanian Sliced Smoked Salmon 100g $55 per kg
4
50 ea
6
$12 per kg
450
$ MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg 45¢ per 100g
480
$
ea
Don Shaved Meats 250g Selected Varieties
ea
SAVE $1
Don Shaved Meat 85-100g Selected Varieties
$16 per kg
ea
250
$
ea
Primo Rindless Middle Bacon 250g
SAVE $1.77
ea
SAVE $1.20
$
$ Devondale Block Cheese 500g Selected Varieties
480
$
SAVE $1.39
ea
$19.20 per kg
21
FREEZER Faves
5
$ Connoisseur Gourmet Ice Cream Cookies 4 Pack Selected Varieties $1.04 per 100mL
Weis Ice Cream, Frozen Yoghurt Bars 4-8 Pack or Streets Paddle Pop 8-10 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $5
5
$
ea
SAVE $1.80
Oreo Ice Cream Cones or Sandwiches or Arnott’s Ice Cream Mint Slice,Wagon Wheels 4 Pack
Lean Cuisine Steam or Wholegrain Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
5
$
ea
SAVE $3
Kraft Mac & Cheese Dinner Frozen Meals 400g Selected Varieties $1 per 100g
450
$
4
$
ea
SAVE $2.20
Birds Eye SteamFresh Fish Fillets 2 Pack Selected Varieties $16.67 per kg
ea
SAVE $1
6
$
ea
SAVE $1.99
84¢
Per Cone
1999
$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 70¢ per 100mL
ea
SAVE $10
5
On the Menu Dinners 450g Selected Varieties $1.33 per 100g
$ Sara Lee Danish 400g Selected Varieties $1.25 per 100g
22
6
$
SAVE $1.50
5
Steggles Chicken Kiev or Mini Kiev Balls 350-400g
$ ea
SAVE $1.25
Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g
5
$ ea
SAVE $1.99
350
$ ea
SAVE $1.85
Birds Eye Garden Peas 1kg $3.50 per kg
ea
ea
SAVE 89¢
HOME & CLEANING Essentials
5
$
875
$ ea
SAVE $5
Cold Power Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties
12
$ Cuddly Ultra Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties
Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
2
$
ea
Jif Cream or Lemon Cream Cleanser 375mL
$6 per Litre
349
$ Palmolive Dishwashing Liquid 750mL Selected Varieties
ea
White King Bathroom, Kitchen or Mould+Soap Scum Remover Cleaner 500mL $8.80 per Litre
47¢ per 100mL
ea
440
$
SAVE $8.75
5
$
SAVE $1
53¢ per 100mL
ea
ea
SAVE 80¢
Glen 20 Disinfectant Spray 300g Selected Varieties $1.67 per 100g
320
$ Dettol Multipurpose Trigger 500mL Selected Varieties 64¢ per 100mL
ea
SAVE $1.80
ea
SAVE 80¢
40¢
Per roll
18
$ Kleenex Toilet Roll 45 Pack 22¢ per 100 sheets
ea
SAVE $6.39
Kleenex Viva White or Print Cleaning Towel 2 Pack $2.50 per 100 sheets
3
$
8
$ ea
SAVE 50¢
Airwick V.I.Poo Toilet Spray 55mL Selected Varieties $14.55 per 100mL
ea
SAVE $2
23
Treat YOUR PET 3
850
$ Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
$ ea
SAVE 80¢
Matched
Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
12
ea
$
5
SAVE $5.50
$ Trill Parrot or Cockatiel Food 2kg 25¢ per 100g
Pedigree Dentastix for Dogs 28 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.35
7
$
Dine Desire Dry Cat Food Ocean Blend or Roast Chicken Flavour 1kg
ea
SAVE $2.55
70¢ per 100g
1
$
35 ea
SAVE 54¢
24
ea
350
$
ea
SAVE $1.30
Dine Desire 85g Selected Varieties
Dine Finest Serve 6x50g Selected Varieties
$1.59 per 100g
$1.17 per 100g
Treat YOUR PET 4
$
ea
SAVE $1 V.I.P. Fussy Cat Grainfree Cat Food 500g Selected Varieties 80¢ per 100g
10
Dine Daily Selection 12x85g Selected Varieties 98¢ per 100g
V.I.P. Natures Goodness Grainfree Lamb or Beef Dog Treats 200g $2 per 100g
ea
SAVE $2.25
4
8
$
$
ea
My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties
SAVE $2
53¢ per 100g
11
$
$
ea
SAVE 89¢
Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
ea
SAVE $6.30
8
$
4
ea
$ Schmackos Meaty Tenderz 100g Selected Varieties $4 per 100g
5
$ ea
SAVE $2.50
Raw Pet Meats 1kg Selected Varieties 60¢ per 100g
99 ea
SAVE 60¢
SAVE $3 Purina Felix 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g
25
HEALTH & Beauty
1
99
$ Oral B Toothpaste 110g, Toothbrush 1 Pack or Floss 25-50m Selected Varieties
ea
SAVE $2
3
Colgate Toothbrush 1 Pack,Total Toothpaste 190g or Plax Mouthwash 500mL Selected Varieties
$ Palmolive Foaming Hand Wash 250mL, Shower Gel or Milk 500mL Selected Varieties
210
Pears Handwash Pure & Gentle 237mL 89¢ per 100mL
Dove Body Wash 375-400mL or Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties
ea
SAVE $1.65
4
Sorbent Silky Blue or White Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units
SAVE $1.39
SAVE $2.80
6
Sanofi Epsom Salts 1kg 60¢ per 100g
ea
SAVE $2.05
Nicorette Gum 2mg or 4mg 15 Pack 43¢ each
Nicorette Gum Classic 2mg or 4mg 75 Pack Selected Varieties 31¢ each
ea
SAVE 49¢
640
$ ea
$
ea
2
$
$ ea
SAVE 50¢
$
4
$
ea
SAVE $1.80
23
$
ea
SAVE $6
30 % OFF
Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (30% OFF Swisse Range) $24.33 per 100 units
26
1460
$
ea
SAVE $6.40
4
$ Libra Panty Liner 39 Pack, Invisible or Girl Pads 10-12 Pack Selected Varieties
5
$ ea
SAVE 50¢
Tena Pads 6-20 Pack Selected Varieties
ea
SAVE 40¢
HEALTH, BEAUTY & Baby
4
$
ea
SAVE $4.50
350
$
49
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 600mL Selected Varieties 75¢ per 100mL
ea
SAVE $3.50 Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.09 per 100mL
275
$
369
$
ea
SAVE $2.75
ea
SAVE $3.71
Herbal Essences Shampoo or Conditioner 300mL Selected Varieties
Palmer’s Coconut Oil, Shea or Butter Lotion 250mL Selected Varieties $1.48 per 100mL
92¢ per 100mL
30
268
$
ea
SAVE $2.68 Redwin Sorbolene Restoring Moisturiser with Vitamin E 500mL 54¢ per 100mL
%
OFF
1075
$
ea
SAVE $4.65
419
$
ea
SAVE $1.80
Rafferty's Garden Fruit Snack Bars 128g Selected Varieties $2.50 per 100g
Gillette Venus ComfortGlide White Tea Disposable Razor Kit 1 Pack (30% OFF Venus Razor Range)
Australian Pure Beauty Sensitive Cleansing Wipes 25 Pack (30% OFF Australian Pure Beauty Skincare Range) 17¢ each
3
$
20 ea
SAVE 79¢
750
$ Batiste Dry Shampoo 200mL Selected Varieties $3.75 per 100mL
1
SAVE $2.50
9
$ Heinz Baby Food 110g Selected Varieties 91¢ per 100g
ea
$ ea
ea
BabyLove Cosifit Nappies 16-30 Pack Selected Varieties
27
Help support our farmers for $2
Visit IGA.COM.AU for more info MasterFoods Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties
1
$
47
On Sale 12th September 2018
1
$10.53 per kg
ea
SAVE $1.48
4
$ Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.19 per Litre
45 ea
SAVE $4.60
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
$
Greenseas Tuna 95g Selected Varieties
420
$
ea
SAVE $4.20
SAVE $1
4
$ Sanitarium Up & Go 6x250mL Selected Varieties $2.85 per Litre
Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store. iga.com.au/droughtangels
ea
27
575
$
ea
Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties
SAVE $4.28
$1.15 per 100g
ea
SAVE $5.75
Jennif
er
Proudly supported by
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
On Sale Wed 12th September to Tue 18th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
28