Proenuddenlyt
Indep Visit IGA.COM.AU for more info
1
$
40 ea
SAVE $1.60
On Sale 11th July 2018
374
$ Kellogg's Just Right 790g, Froot Loops 500g or Crunchy Nut 670g
Starburst Bags 104-180g Selected Varieties
ea
SAVE $3.75
pr i c e Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties $1.17 per Litre
3
$
35 ea
SAVE $3.35 Australian Lamb Leg Roast
Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties
1050
$
250
$
ea
Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties
SAVE $10.50
ea
SAVE $2.50
$ 99
9
Australian Green Banana Prawns
kg
On Sale Wed 11th July to Tue 17th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
1999
$
kg
SUPA_V1_IGACQ374_110718_P1
FINALS Faves
pr i c e
9
$
50
Cadbury Favourites 540g Selected Varieties
SAVE $9.50
$1.76 per 100g
Doritos Corn Chips or Smith’s Chips 330g Selected Varieties 89¢ per 100g
26 $
Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties
Jarlsberg Original Cheese Wedge 250g
$1.50 per 100g
$24 per kg
5
$
Mrs Mac’s Party Pies 12 Pack or Sausage Rolls 24 Pack
Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheels 4 Pack
2
ea
SAVE $2.29
4
Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties
Coca-Cola, Fanta, Lift or Sprite 8x200mL Selected Varieties $3.75 per Litre
$
$
ea
SAVE $2
Ho Mai Spring Roll, Mini Dim Sim or Yum Cha 200-250g Selected Varieties
SAVE $2.95
170
$
SAVE $1.80
5
ea
ea
$ ea
SAVE $2.50
6
6
$
for
Balfours Pasties or Pies 4 Pack Selected Varieties
294
$
ea
SAVE $1.30
6
$
SAVE $1.68
Mother Energy Drink 500mL Selected Varieties $5 per Litre
ea
SAVE $2.30
250
$ ea
ea
ea
SAVE 35¢
FINALS Faves
pleaser It’s quick and easy!
5
$ Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties
ea
499
$
ea
La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g
*Serving Suggestion
3
Community Co Sweet and Crunchy Salad 300g
ea
$10 per kg
Praise Dressing 330mL Selected Varieties 90¢ per 100mL
490
$
3
$
$
ea
Matched
6
$8.11 per kg
$
ea
Latina Fresh Filled Pasta 375g Selected Varieties
Latina Fresh Ready Meal 350g Selected Varieties
$1.31 per 100g
$1.71 per 100g
ea
SAVE $1.50
649
$ Creamy Potato, Pasta or Coleslaw Salads 800g
ea
SAVE 50¢
110
$ Kirks 1.25 Litre Selected Varieties 88¢ per Litre
ea
SAVE 76¢ 3
FRESH Produce
399
$
349
$
kg
Truss Tomatoes
ea
Cauliflower
MULTI-BUY
199
$
31 $
ea
for
250g pack Green Beans 250g
Kiwifruit
80¢ per 100g
(Product of New Zealand)
Delicious
avocados
399
$
ea
179
$
ea
2kg bag
Washed Potatoes 2kg
Hass Avocados
20¢ per 100g
299
$ Soup Pack 1kg 30¢ per 100g
4
$
ea
Community Co Asian Salad Kit 250g $1.60 per 100g
4
499
$
ea
Eat Well Fiesta Bar Mix 375g $1.33 per 100g
ea
1kg pack
WHAT’S FOR Dinner?
PERFECT
Winter Warmers 20
99
$ Australian Beef T-Bone Steak
8
$
kg
kg
Australian IGA Corned Silverside
799
$
999
$ Australian Pork Loin Chops
Australian Smoked Hocks or Bones
2699
$
kg
Australian Whole Beef Eye Fillets
kg
kg
1199
$
kg
1099
$ Family Chef Pulled Pork or Curry in a Hurry
ea
$19.98 per kg
ea
Kingston Crown Beef Roast
$10.99 per kg
999
$ Global Premium Salt & Pepper Squid 500g
1099
$ Tibaldi Premium Shortcut Rindless Bacon 1kg
ea
12
$ Global Emperor Fillets Red Spot 600g $21.65 per kg
1099
$
99 ea
kg
Australian Diced Beef
5
DELI Delights
9
$
$
ea
SAVE $2
Lilydale Free Range Hot Roast Chicken
1999
99 Roast Beef Sliced or Shaved
499
$
1999
$
ea
Lemnos Feta 180g Selected Varieties
Roast Pork Sliced or Shaved
$27.72 per kg
1699
$ Champagne Leg Ham Sliced or Shaved
599
$
ea
SAVE $3.30 Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties
6
1799
$
kg
Ausfresh Olives Selected Varieties
1299
So Cheesy! $ 59 4 ea
SAVE $1.71
South Cape Australian Cheese 200g Selected Varieties $22.95 per kg
kg
SAVE $1
Kabana or Cheese Kabana
999
$
kg
SAVE $4
SAVE $3.50
$
kg
SAVE $2
kg
Chicken Loaf or Roll Sliced or Shaved
kg
SAVE $2
BAKERY Delights
249
$
SAVE $1.50
Luscious Lamington Fingers 18 Pack 69¢ per 100g
295
$
ea
SAVE $2.95
499
$ Mr Donut 4 Pack Selected Varieties
ea
Tip Top Café Breakfast Toast 500-650g Selected Varieties
ea
5
99
$ IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g
price Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties
ea
58¢ per 100g
SAVE 40¢
175
$
ea
SAVE $1.75
299
$ Turkish Loaf 420g (Selected Stores Only) 71¢ per 100g
ea
SAVE $1
249
$ IGA Baker’s Oven Garlic Loaf 360g 69¢ per 100g
ea
SAVE 20¢
299
$
ea
SAVE $1
3
$ Wonder White Wraps 6 Pack Selected Varieties
299
$ ea
SAVE 99¢
Abbott’s Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties
Golden Pancakes 6 Pack, Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack
ea
SAVE $2.55
7
Fresh 3 DAY SALE
FRI 13TH TO SUN 15TH JULY
999
$
469
$
kg
Australian Economy Whole Rib Fillet
kg
Australian Bone in Pork Leg Roasts
Primo Short Cut Bacon
8
1099
$
kg
SAVE $8.50
r than half pr i tte
D’Orsogna Boneless Leg Ham Sliced or Shaved
ce
849
$
be
pr i c e kg
SAVE $14
Fresh 3 DAY SALE
FRI 13TH TO SUN 15TH JULY
pr i c e
5
$
$
ea
Tasmanian Heritage Cheese Camembert or Double Brie 250g
SAVE $5.66
$22.36 per kg
6
$ Australian BBQ Sausages 1.5kg Tray $4.66 per kg
199
59
99
1.5kg tray
Ready Chef Beef Lasagne 2kg $4.50 per kg
SAVE $2
Turkish Lavash Bread or Rolls 520-600g
8
$
ea
99
549
$
ea
Save $6.01
ea
Grannys Mixed Muffins 8 Pack 81¢ per 100g
ea
SAVE $1.50 9
4 Ingredients cookbook
INTRODUCTORY PRICE +
19
$
99 ea
With over 70 delicious and easy recipes for all meal occasions, this must-have cookbook is perfect for singles, families, busy workers and everyone in between!
EXCLUSIVE* TO
QLD AND NORTHERN NSW STORES
10 Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last. +
What’s 4
DINNER?
Try our easy, delicious meal recipes using only 4 Ingredients. Yum!
Easy Roast Beef PREP TIME
cook TIME
MINS
HOUr
5
1
INGREDIENTS • 1kg beef rib roast • 35g packet French onion soup mix • 420g condensed cream of mushroom soup INSTRUCTIONS 1. Preheat oven to 180°C. 2. Into a large baking dish place the beef and season with cracked pepper 3. In a jug, thoroughly mix together the two soups 4. Pour over the beef 5. Bake for 1 hour, stirring the gravy half way through 6. Remove from oven, cover loosely with foil and rest for 10 minutes before carving 7. Serve with roast vegetables, and the delicious gravy that remains.
1199
$ Australian Beef Rolled Roast
kg
Did You Know? This recipe will get you a delicious meal and the gravy all made in one dish!
Find this and many other mouth watering delicious recipes in the NEW ‘4 Ingredients Easiest One Pot Cookbook Ever,’ available EXCLUSIVELY at your local IGA store*
79
¢
ea
Continental French Onion Soup Mix 35-40g
SAVE 20¢
Campbell’s Condensed Cream of Mushroom Soup 420g 36¢ per 100g
*Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.
150
$
ea
SAVE 48¢
11
SWEET Treats
pr i c e price
314
$ Cadbury The Big Share Bag 288-309g Pack Selected Varieties
NEW FLAVOUR
ea
SAVE $3.16
price
1
$
SAVE $1
Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties
250
$ Cadbury Bubbly or Coco Block 100-155g Selected Varieties
ea
Nestlé or Allen’s Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g
Werther's Original 60-140g Selected Varieties
ea
SAVE $1.20
250
$
ea
SAVE $1.50
4
$
ea
SAVE $1
140
$
ea
SAV E $1.40 Skittles Share Bags 110g Selected Varieties
Cadbury Chocolate Bite Size Bags 108-150g Selected Varieties
12
3
$
$1.27 per 100g
2
$ ea
Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties
ea
TASTY Snacks
pr i c e
1
50
$ Cadbury Fingers Milk or White Chocolate 114g
SAVE $1.50
$1.32 per 100g
450
$ Arnott’s Shapes, Minis or Tiny Teddy Multipacks 12-15 Pack
Kids Care Pot Stix Roast Potato 160g or Rice Wheels Chicken 180g
SunRice Rice Cake Bites 100g Selected Varieties $2.50 per 100g
ea
SAVE $1.50
370
$
ea
SAV E $1.59
250
$
ea
SAV E 99¢
3
50
$
ea
Arnott’s Family Assorted Biscuits 500g 70¢ per 100g
Cadbury Breakaway Biscuits 180g or BelVita Breakfast Biscuits 300g Selected Varieties
Real Corn Thins 125-150g Selected Varieties
Carman’s Nut, Protein Bars or Oat Slices 5-6 Pack Selected Varieties
180
$
ea
SAV E 20¢
4
$
ea
SAV E $1.60
Arnott’s Jatz, Clix or Savoy 225-250g Selected Varieties
SAVE $1
250
$
Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties
SAVE $1.50
Pringles Chips 134g Selected Varieties $2.24 per 100g
250
$
ea
SAV E 69¢
3
$
ea
SAV E $1
The Natural Chip Co. 175g Selected Varieties $1.14 per 100g
Red Rock Deli Chips or Popcorn 120-165g Selected Varieties
ea
SAVE $1
150
$
ea
Thins, CC’s 175g or Jumpy’s, Cheezels or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties
2
$
ea
ea
SAVE 50¢
MULTI-BUY $
24 for
SAV E $2.50
350
$
ea
SAV E 49¢
13
REFRESH Me
20
$ Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties
SAVE $15.11
$1.78 per Litre
24
Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties $1.36 per Litre
for
SAVE $1.70
$1.60 per Litre
8
ea
SAVE $4.55
$2.13 per Litre
250
$ Powerade 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
ea
SAV E $2
Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties $1.67 per Litre
14
6
for
Gatorade 600mL Selected Varieties
SAVE $2.80
$3.33 per Litre
Mount Franklin Sparkling Water 4x250mL Selected Varieties $3 per Litre
550
$
$
ea
SAV E $1.49
Frantelle Spring Water 12x600mL 76¢ per Litre
SAVE 50¢
$
$
Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties
ea
24
$
Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties
150
$
ea
ea
Staminade Powder Lemon Lime 585g $13.68 per kg
3
$
ea
SAVE $1.50
8
$
ea
SAV E $2
FANCY A Cuppa?
pr i c e Vittoria Mountain Grown Coffee Ground or Beans 1kg
18
$1.83 per 100g
230
$ Tetley Tea Cup or All Rounder Tea Bags 50 Pack
ea
SAVE $18.25
ea
SAVE 69¢
2
ea
Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties
89¢ per 100g
Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.67 per Litre
380 ea
SAVE $1
$1.90 per 100g
230
$ ea
SAVE $1.20
250
$
SAVE $3
$ Dilmah Premium Tea Bags 100 Pack
$ Cadbury Drinking Chocolate 225g
10
$
25
$
ea
SAVE $1.30
Barista Bros Flavoured Milk 300-500mL Selected Varieties
Pauls Zymil Lactose Free Full Cream or Low Fat Milk 1 Litre $2 per Litre
ea
SAVE 70¢
2
$
ea
SAVE 25¢
15
RISE & Shine
4
Uncle Tobys Oats 1kg or Ancient Grains 700g Selected Varieties
350 ea
SAV E $1.60
Kellogg’s Special K Fruit & Nut 430g or Forest Berries 380g
ea
SAVE $1.29
$1.30 per 100g
5
350
$
ea
SAV E $1.10
ea
SAV E $3.50
$1 per 100g
4
Nutella Portion Packs 12x15g
360
$
Uncle Tobys Plus 410-435g Selected Varieties
$
ea
SAV E $1
10
$
Capilano Honey Clear Pail 1kg
$2.22 per 100g
16
450
$
SAVE $1.09
$ $1.32 per 100g
SAVE $1.40
75¢ per 100g
ea
ea
Vegemite Cheesybite 270g
Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties
Vegemite 380g
Kellogg’s Nutri-Grain 805g
350
$
$
$
ea
SAVE 50¢
Uncle Tobys Vita Brits 1kg or Weeties 700g
6
50
$
360
$
ea
Lowan Muesli 750g Selected Varieties 48¢ per 100g
ea
SAV E 89¢
ea
FILL UP THE Pantry
pr i c e
3
50
$ MasterFoods Tomato or Barbecue Sauce 2 Litre
SAVE $3.50
18¢ per 100mL
350
$
Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties
$1.30 per 100mL
ea
SAVE 90¢
$1.40 per 100mL
Jingilli Extra Virgin Olive Oil 500mL
ea
650
$
ea
SAV E $1.65
Kraft Classic Mayo 305g 82¢ per 100g
250
$ MasterFoods Squeezy Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL
ea
SAVE 65¢
250
$ Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties
250
$
ea
SAV E 70¢
Leggo’s Providore Pesto 195g Selected Varieties $2.05 per 100g
ea
SAVE $1.29
4
$
ea
SAV E $1.99
350
$
ea
SAV E $1.10 SPC Fruit in Juice or Jelly 4 Pack Selected Varieties
Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g $1.65 per 100g
3
$
30 ea
SAV E 89¢
Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL
3
$
ea
Matched
San Remo Pasta 375-500g Selected Varieties
180
$
ea
Matched
17
FILL UP THE Pantry
price
90
¢
ea
Maggi Cup Noodles 58-65g Selected Varieties
SAVE 90¢
150
$
ea
SAV E 48¢
2
Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties Indomie Mi Goreng Instant Noodles 5 Pack Selected Varieties
Koala or SunRice Rice Jasmine 2kg 23¢ per 100g
McKenzie’s Soup Kit 180g Selected Varieties $11.11 per kg
18
ea
SAVE 75¢
450
$
ea
SAV E $1.49
2
$
ea
SAV E 49¢
175
$
$
San Remo La Pasta 120g Selected Varieties $1.04 per 100g
La Zuppa Microwave Soup 420g or Pouches 540g Selected Varieties
Heinz Big’N Chunky or Classic Canned Soup 520-535g Selected Varieties
2
SAVE $1.70
3
SAVE 75¢
MULTI-BUY
2 $ 50 for
ea
$
ea
SAV E $1
Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties
Mission Tortilla 312-576g Selected Varieties
33 $
for
SAV E $1.50
3
$
ea
SAV E 80¢
FILL UP THE Pantry
pr i c e
1
750
$ Kikkoman Soy Sauce 1 Litre
ea
SAVE $2
75¢ per 100mL
3
$
ea
SAVE $1.66
KanTong Cooking Sauce 485-520g Selected Varieties
Passage to Asia 200g Selected Varieties
1
2
$ Green’s Baking Mixes 330-500g Selected Varieties
ea
SAV E 75¢
Wokka Noodles 440g Selected Varieties
3
45¢ per 100g
$ ea
SAVE 83¢
40¢ per 100mL
ea
SAVE 40¢
33¢ per 100mL
Green’s Gravy Granules Roast Meat or Chicken 120g 25¢ per 10g
Buderim Ginger Naked Value Pack 350g $15.71 per kg
550
$
ea
SAV E $1.20
2
$
30
$
Pandaroo Coconut Milk or Cream 400mL Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
75¢ per 100g
$ Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL
149
64
$
ea
SAVE $1.05
2
$ ea
John West Sardines 110g Selected Varieties
SAVE 80¢
Sunbeam Sultanas 1kg or Angas Park Apricots 200-225g Selected Varieties
$18.18 per kg
6
$
ea
SAV E $1.30
John West Wild Alaskan Red Salmon 415g $19.28 per kg
ea
SAVE 65¢
8
$
ea
SAV E $2
19
9
$
ea
Community Co Chia Seeds 350g $2.57 per 100g
289
$
680
$
ea
210
$
ea
Community Co Linseeds 400g
Community Co Pepitas 325g
Community Co Polenta 375g
72¢ per 100g
$2.09 per 100g
56¢ per 100g
620
$
415
$
ea
185
$
ea
Community Co Quinoa 350g
Community Co Sesame Seeds 325g
Community Co Semolina 375g
$1.77 per 100g
$1.28 per 100g
49¢ per 100g
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au
20
ea
Powered by
ea
350
$
ea
Community Co Almond Kernels, Slivers or Walnuts 100-130g
750
$
450
$
ea
Community Co Organic Walnuts or Almonds 200g
Community Co Natural Pistachios 80g
$3.75 per 100g
$5.63 per 100g
299
$
165
$
ea
ea
320
$
ea
Community Co Sunflower Seeds 350g
Community Co Coconut Water 330mL
Community Co Coconut Water 1 Litre
85¢ per 100g
50¢ per 100mL
$3.20 per Litre
For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.
ea
Powered by
Find out more at CommunityCo.com.au
21
FRIDGE Faves
1
$ Danone YoPro Protein Yoghurt 160g Selected Varieties
50
CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties
SAVE 75¢
94¢ per 100g
5
$1.36 per 100g
$
Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 700g Selected Varieties
4
Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g
$
Pauls Farmhouse Gold Custard Chocolate or Vanilla 800g
ea
SAV E $1
50¢ per 100g
Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties
SAVE 54¢
5
Pauls Vanilla or Chocolate Custard On The Go 140g
48¢ per 100g
$1.07 per 100g
Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g or Natural Yoghurt 1kg Selected Varieties
ea
SAVE $1.85
150
$
5
$
ea
$ ea
SAVE $1.50
71¢ per 100g
95
¢
ea
ea
SAVE $1.29
5
$
ea
SAVE $1.29
2
$
ea
Nestlé Desserts 2 Pack Selected Varieties
SAV E 50¢
ea
SAV E 80¢
399
$
ea
Ski Divine or D'lite Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g
The Daily Juice Company Juice 2 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre
22
5
$
ea
Matched
Oak or Oak Plus Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties
250
$
ea
SAV E 35¢
Dairy Farmers or Farmers Union Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre
450
$
ea
SAV E $2
FRIDGE Faves
NEW AT
7
$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $14 per kg
SAVE $1.59
4
$ Mainland Block Cheese 200-250g Selected Varieties
Mainland Buttersoft Salted or Salt Reduced 375g $1.41 per 100g
ea
SAVE $1
530
$
450
$
ea
ea
SAVE $1.40
Coon Cheese Block or Sliced 250g Selected Varieties $18 per kg
Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg
ea
SAVE 80¢
3
$
ea
SAVE $1.49
9
$ KR Castlemaine Rindless Short Cut Bacon 630g $14.29 per kg
ea
SAVE $2.49
350
$
ea
SAV E $1
Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $35 per kg
350
$
ea
SAVE 50¢
KR Castlemaine Country Taste Shaved Meats 100g Selected Varieties $30 per kg
3
Cracker Barrel Infused Cheese 130g Selected Varieties $26.92 per kg
$
ea
SAVE $1.06
23
FREEZER Faves
price
4
$ Pacific West Crispy Battered Barramundi 230g $17.39 per kg
McCain Family Pizza, Singles or Slices 400-600g or Healthy Choice Meals 340g Selected Varieties
5
ea
SAVE $4
SAVE $1.50
10
6
ea
Matched
Birds Eye SteamFresh Fish Fillets 2 Pack Selected Varieties
3
$
650
$
Pacific West Entertaining Value Pack 400-430g Selected Varieties
Gardein Meatless Range 255-390g Selected Varieties
ea
SAVE $2.57
350
$
ea
SAVE $1.49
Heinz Mixed Veg 1kg
4
Heinz Steam Fresh Vegetables 5 Pack Selected Varieties
$
ea
Matched
SAVE $3.50
950
$
$
$18.06 per kg
24
SAVE 79¢
ea
$
$3.33 per kg
ea
$
Patties Party or Mini Combo 30-40 Pack
McCain SuperFries 900g Selected Varieties
Birds Eye Golden Crunch Potato Gems 1kg $3.50 per kg
ea
McCain Redbox 310-320g Selected Varieties
350
$
ea
SAVE $1.99
$3.50 per kg
$5 per kg
ea
SAVE $1.19
375
$
ea
SAVE $1.34
FREEZER Faves
6
$
ea
SAVE $2.40
Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties
699
$ Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL
ea
SAVE $2.51
80¢
Per CONE
1899
$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 66¢ per 100mL
ea
SAVE $11
6
$ Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL
ea
SAVE $3
5
Maggie Beer Ice Cream 6 Pack Selected Varieties 33¢ per 100mL
Peters Light & Creamy Vanilla Ice Cream Slices 12 Pack 42¢ per 100mL
$ Sara Lee Pudding 475g or Brownie 350g Selected Varieties
6
$
SAVE $2.15
5
$
ea
SAVE $3
4
Streets Gaytime Sanga 4 Pack $1.50 per 100mL
Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL
$ ea
SAVE $1.25
Nanna's Fruit Crumble 550g Selected Varieties 73¢ per 100g
6
$ ea
5
$
SAVE $2
Creative Gourmet Frozen Fruit 300-500g Selected Varieties
ea
Matched
350
$ ea
ea
SAVE $2.49
ea
SAVE $1.50
25
CLEANING Essentials
40¢
pr i c e
Per roll
6
$ Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack 33¢ each
ea
SAVE $6
5
50
$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties
SAVE $1.50
18
$
ea
Kleenex Toilet Roll 45 Pack 22¢ per 100 sheets
ea
SAVE $6.39
price
250
$ Bref Duo-Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL
ea
SAVE $2.50
240
$ White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre
Dettol Surface Disinfectant Wipes 120 Pack Selected Varieties 6¢ each
26
ea
SAVE 59¢
750
$
ea
SAVE $2.50
5
$ Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties
Vanish Preen Degreaser or Stain Remover Trigger 375mL Selected Varieties $10.67 per Litre
SAVE $1.99
4
24¢ per 100 sheets
ea
SAVE $2.95
6
$ ea
SAVE 79¢
$ Ajax Professional 500mL or All In 1 Cleaner 700mL Selected Varieties
Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties
$
4
350
$ ea
ea
SAVE $1.80
Handee Ultra Paper Towel 6 Pack $1.67 per 100 sheets
Multix Colour Scents Tidy Bags Handy Ties 30 Pack Selected Varieties 10¢ each
ea
SAVE $1.50
3
$
ea
SAVE $1
PET Essentials
8
$ Purina Felix 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g
Purina Fancy Feast A La Carte Recipes 85g Selected Varieties $1.47 per 100g
$1.47 per 100g
Fussy Cat Grainfree Cat Food 500g Selected Varieties
ea
SAVE 31¢
750
80¢ per 100g
ea
SAVE $2.10
4
Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties 25¢ per 100g
125
$ Dine Desire Cat Food 6x85g Selected Varieties
ea
SAVE $3
$
3
$
SAVE 80¢
750
$ Pedigree Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties
ea
ea
SAVE $1
9
Nature’s Gift Meal Time 700g Selected Varieties 26¢ per 100g
$1.80 per 100g
$
ea
SAVE $2.50
Nature's Table Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g
6
Chum Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g
SAVE $1
Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties $6 per 100g
SAVE $1
1
ea
SAVE $3
ea
SAVE 40¢
260
$
ea
Matched
499
$
$ ea
ea
$
$ Schmackos Strapz or Stix 500g Selected Varieties
180
$
ea
Pets 1st Choice All Natural Dog Roll 3kg 17¢ per 100g
27
NIVEA price
3
$ Nivea Daily Essentials Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties (50% OFF Nivea Wipes Range) 15¢ each
75 ea
SAVE $3.75
265
$
ea
ea
SAVE $1.35
SAVE $1.69
Nivea Roll On Anti-perspirant 50mL Selected Varieties
Nivea Express Hydration or Rich Nourishing Body Lotion 250mL
270
$
$5.30 per 100mL
$1.56 per 100mL
30
Nivea Lip Care 1 Pack Selected Varieties
3
$67.50 per 100g
OFF N IV EA BODY RANGE
90 ea
SAVE $1.69 Nivea Lotus or Cherry Blossom Shower Cream 250mL
690
$
Nivea Soft Moisturising Cream 200mL $3.45 per 100mL
4
SAVE $1.10
28
ea
SAVE $1.80
ea
Nivea Creme Soft Soap 2 Pack $1.25 per 100g
480
$
$
250
ea
SAVE $3.49
$1.56 per 100mL
$
ea
SAVE $1.30
%
$
ea
SAVE $5.19
$3.40 per 100mL
390
$
510
$
Nivea Gentle Cleansing Cream Wash for Dry & Sensitive Skin 150mL (50% OFF Nivea Face Cleansing Range)
Nivea Men Shaving Foam or Gel 200mL Selected Varieties $2 per 100mL
ea
SAVE $2.15 Nivea Smooth Nourishing or Anti Age Q10 Hand Cream 100mL $4.80 per 100mL
HEALTH & Beauty
2
$
Organic Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties
50 ea
SAVE $1
63¢ per 100mL
1499
$
ea
L’Oréal Paris Excellence Crème Hair Colour 1 Pack Selected Varieties
Schwarzkopf Taft Hairspray or Lacquer 200g Selected Varieties $1.75 per 100g
$1.17 per 100mL
350
$
ea
SAVE 95¢
980
$ Gillette Fusion Razor 1 Pack Selected Varieties
Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 600mL Selected Varieties
ea
SAVE $4.20
Dove Shampoo or Conditioner 300-320mL Selected Varieties
7
SAVE $1.99
Impulse Body Spray 57g Selected Varieties
$3.47 per 100g
ea
SAVE $2
$5.26 per 100g
590
$
330
$
ea
3
ea
SAVE $2
$
$
Gillette Fusion Sensitive Shaving Gel 170g Selected Varieties
450
$
ea
SAVE $2.60
Redwin Sorbolene Moisturiser 1 Litre 33¢ per 100mL
Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL
Country Life Family Soap Bars 5 Pack Selected Varieties 44¢ per 100g
ea
SAVE $2.95
3
$
ea
SAVE $2.39
2
$
ea
SAVE 60¢
29
HEALTH & Beauty
pr i c e
Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack Selected Varieties
1040
$1.04 each
ea
be
ea
ea
SAVE $10
$
20
$
$
ce
10
r than half pr i tte
Nature’s Way Vita Gummies 60-120 Pack Selected Varieties
Oral B Rechargeable Toothbrush 1 Pack Selected Varieties
SAVE $25
price
SAV E $2.60
834
$ Cenovis Echinacea, Garlic, Zinc & C 60 Pack $13.90 per 100 units
5
ea
SAVE $8.34
Colgate Total Toothpaste 110g, 360° Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties
3
$
ea
SAVE $1
$ Strepsils Lozenges 16 Pack Selected Varieties 31¢ each
ea
SAV E 50¢
180
$ Medix Paracetamol Caplets 20 Pack 9¢ each
60¢ each
10
$
ea
SAVE $5
$16.67 per 100 units
ea
SAV E $3.60 Claratyne Rapid Hayfever Allergy Relief Tablets 10mg 5 Pack $1.20 each
30
SAVE 69¢
Nature’s Way Kids Smart Vita Gummies 60 Pack Selected Varieties
1440
$ Nurofen For Children 7+ Years Orange Flavour Capsules 24 Pack
ea
6
$
595
$ ea
SAVE $1
Medix Epsom Salts 1kg 60¢ per 100g
ea
SAVE $1.04
HEALTH & Baby
350
$ Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties
13
$
ea
Huggies Essentials 40-54 Pack Selected Varieties
Rafferty’s Garden Baby Food 120g Selected Varieties $1.37 per 100g
1
$
ea
SAVE 50¢
165
$
Matched
17
$ ea
Heinz Baby Food 110g Selected Varieties
S-26 Original Alula Newborn or Progress Formula 900g
91¢ per 100g
$1.89 per 100g
ea
ea
2
$
ea
Matched
450
$ Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties
SAVE 90¢
350
$
ea
U By Kotex Pads 10-14 Pack Selected Varieties
Kleenex Tissues 95-170 Pack Selected Varieties
ea
SAVE $1.50
31
Proeunddelnyt
Indep
1
On Sale 11th July 2018
329
$
THAN HALF PR TER
$
ICE
BET
Visit IGA.COM.AU for more info
ea
SAVE $3.30
ea
Nescafé Café Menu 10 Pack Selected Varieties
SAVE $1.15 Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties $1 per Litre
pr i c e 1
466
$
ea
SAVE $4.67 V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties
$
$4.24 per Litre
ea
SAVE $1 Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg
345
$
ea
SAVE $3.50 Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 38¢ per 100mL
4
$
ea
SAVE $4 Mars Ice Cream Multipack 4-6 Pack Selected Varieties
SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579
On Sale Wed 11th July to Tue 17th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.
P32