Skip to main content

Maleny iga 09 05 2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

6

Proudly Independent

On Sale 9th May 2018

$

ea

SAVE $6

Cadbury Favourites or Mini Blocks 320g

1410

$

ea

SAVE $14.10

WIN

$1.88 per 100g

pr i c e

450

$

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

45¢ per 100mL

182

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

$1.57 per Litre

ea

SAVE 68¢

$ 99

$10,000 CASH

*

5

kg

Australian IGA Corned Silverside

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

On Sale Wed 9th May to Tue 15th May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P24 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ347_090518_P1


SUNDA

MAY 13 TYH

250

$

ea

Your Bakery Croissant 3-4 Pack 200g $1.25 per 100g

1999

$ Just For You Bouquet

$1.66 per 100g

2

ea

Mum's Posy (Sweet Posy)

5

$ La Boulangère Pains au Lait Chocolat 360g

1499

$

ea

99 ea

SAVE $1.30

KR Castlemaine Rind On Middle Bacon Rashers 250g or Short Cut Rindless Bacon 175g

5

$

ea

SAVE $1.29

Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $2.75 per Litre

550

$

ea

SAVE $1.50


SUNDA

MAY 13 TYH

pr i c e

6

25

$ Lindt Lindor Chocolate Gift Box 147-150g Selected Varieties

ea

SAVE $6.25

1350

$ Guylian Belgian Excellence 305g

Cadbury Roses or Milk Tray 200g $2.22 per 100g

ea

SAVE $3.49

7

$

ea

SAVE $4.50

$4.43 per 100g

5

$

Ferrero Raffaello 150g

ea

SAVE $2

$4.67 per 100g

NEW RELEASE

2

20

$ Cashmere Bouquet Classic or Lavender Soap 4x100g or Lavender Talcum Powder 250g

7

$

20 ea

SAVE $3.19

$

ea

ea

SAVE $1.20

50 Shades Freed DVD

30

%

OFF

AV EENO SKIN CARE

hot price

930

$

ea

SAVE $4.08

Aveeno Intense Relief Hand Cream 100g

Aveeno Fragrance Free Moisturising Lotion 354mL Selected Varieties

$7.20 per 100g

$2.63 per 100mL

3


FRESH Produce

169

$

349

$

kg

Cavendish Bananas

kg

Royal Gala Apples

MULTI-BUY

52

299

$

$

for

Kiwifruit

kg

Broccoli

Juicy mandarins

3

$

299

$

99 ea

375g pack

kg

Imperial Mandarins

Field Mushrooms 375g $10.64 per kg

Eat Well Mixed Nut Medley 475g $12.61 per kg

599

$

ea

IT’S QUICK & EASY!

Stir fry

+

– IN –

10 MINS

4

+

$ Community Co Stir Fry 400g $10 per kg

4

ea

1399

$ Australian Chicken Stir Fry

kg

Fountain Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

2

$

ea

SAV E 50¢


WHAT’S FOR Dinner?

1199

$

1299

$

kg

Australian Pork Rack Roasts

Australian Pork Scotch Fillet Steak

2299

$

$10.99 per kg

1499

$

kg

kg

Australian Pork Spare Ribs

1099

$ Tibaldi Premium Short Cut Bacon 1kg

kg

Australian Boneless Lamb Leg Roast

2999

$

1699

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

Australian Lamb Racks or Cutlets

kg

ea

1299

$

ea

$6.50 per kg

2999

$ Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns

Ready Chef Beef Lasagne 2kg

1199

$

kg

Premium Seafood Marinara Mix

kg

5


DELI Delights

pr i c e

11

Chorizo

1699

49

$

SAVE $11.50

Triple Smoked Ham Sliced or Shaved

kg

1199

$17.96 per kg

6

449

$

ea

SAVE $2.08

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

1999 SAVE $3

Tasmanian Heritage Double Brie or Camembert Cheese 250g $31.96 per kg

799

$

ea

SAVE $3.26

399

$

ea

SAVE $3

$19.95 per kg

1799

$

kg

Roast Pork with Crackle

SAVE $2

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

$

kg

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties

SAVE $5

Short Cut Bacon

$

SAVE $2

kg

$

kg

Kabana Selected Varieties

SAVE $4

1199

1999 SAVE $9

$

kg

$ Salami or Chilli Salami Sliced or Shaved

1999

$

kg

kg

Ausfresh Black or Green Olives Selected Varieties

South Cape Trilogy or Vintage Cheese 140g Selected Varieties $32.07 per kg

SAVE $4

449

$

ea

SAVE $1.50


BAKERY Delights

349

$ Papa Joe’s Banana, Blueberry or Pear & Raspberry Bread 700g 50¢ per 100g

249

$

ea

SAVE $4

Luscious Lamingtons 18 Pack

349

$

Jon-Jon Ginger Kisses 200g

87¢ per 100g

$1.50 per 100g

350

Helga’s Bread 680-850g or Wraps 8 Pack Selected Varieties

299 ea

SAVE $1

299

$

ea

SAVE $1.49

SAVE $1.50

$

ea

Grannys Muffins 400g Selected Varieties

$

ea

Ciabatta White Loaf 350g 85¢ per 100g

ea

SAVE $1

7


SWEET Treats

NEW FLAVOURS

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

3

$

ea

SAV E $2 Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

8


SWEET Treats

pr i c e

1

$

ea

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

250

$ Cadbury Bubbly or Coco Block 100-155g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

250

$ The Natural Confectionery Co. or Sour Patch Kids 200-260g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

3

$ Mars or M&M’s Bags Fun Size 12-18 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

5

pr i c e

$ Maltesers, M&M’s or Pods Family Share Pack 250-345g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

5

$

2

$ Allen’s Jelly or Mint Bags 150-200g Selected Varieties

250

$ ea

SAVE $1

Cadbury or Pascall Medium Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

ea

SAV E $5 Maltesers or M&M’s Peanut Gift Box 360-440g

9


TASTY Snacks

2

125

$

$ ea

SAVE $1

Arnott’s Shapes 160-190g Selected Varieties

3

$ Waterthins Bagelettes 125g or Twists 110g Selected Varieties

Fantastic Bites or Rice Crackers 100g Selected Varieties

3

$

SAVE 50¢

Kettle Potato Chips or Popcorn 80-175g Selected

SAVE 70¢

$1.25 per 100g

ea

ea

SAVE 69¢

ea

Smith’s Crinkle Cut Chips, Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 49¢

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

250

$ Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

SAVE 99¢

5

Cheezels Cheese or Chickadees Chicken Box 125g $1.60 per 100g

$ Uncle Tobys Le Snak or Muesli Bars 12 Pack Selected Varieties

10

2

$

SAVE 39¢

4

Kettle Taste Sensations 150g Selected Varieties $2.33 per 100g

$ ea

SAVE $1.49

Bear Naked Energy Bar 2 Pack Selected Varieties $3.08 per 100g

350

$ ea

ea

SAVE 89¢

2

$ ea

SAVE $1

Smith’s Thinly Cut 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

Matched


REFRESH Me

NEW FLAVOUR

2

50

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties $1.25 per Litre

MULTI-BUY

ea

SAVE 25¢

$1.20 per Litre

$1.33 per Litre

150

$ Schweppes, Solo or Pepsi 1.25 Litre Selected Varieties

Kirks Soft Drinks 10x375mL Selected Varieties

ea

SAVE 96¢

2 $ 10 for

SAVE $8.10

17

$ Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.51 per Litre

ea

SAVE $11.50

price

3

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 52¢ per Litre

MULTI-BUY

74 ea

SAVE $3.75

27 $

Pepsi or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

for

SAVE $3.50

Buy me for your chance to

WIN CASH

250

$10,000

$

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

ea

SAV E 35¢

330

$ JT's Coconut Water 1 Litre Selected Varieties $3.30 per Litre

ea

SAVE $1.92

2

Mother Energy Drink 500mL Selected Varieties

$ Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

$5 per Litre

ea

SAVE $1

11


FANCY A Cuppa?

10

$

ea

Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

SAVE $4

Vittoria Italian Blend Beans or Ground Coffee 1kg $1.25 per 100g

Bushells Australian Breakfast or Extra Strong Teabags 100 Pack $2 per 100g

ea

SAVE $6.50

4

L’OR Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

1250

$

4

50

$

SAVE $1.50

14

Lavazza Qualità Oro Coffee Beans or Ground Coffee 500g

330

$

SAVE 99¢

Berri Juice or Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

Cadbury Drinking Chocolate 400g 83¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

3

$ ea

SAVE $5

$2.80 per 100g

3

$

$

$

ea

ea

ea

SAVE $1.40

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.50 per Litre

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

ea

SAVE $1.70

350

$

ea

SAVE $1

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

225

$ Tetley Tea Infusers 18 Pack Selected Varieties

12

ea

SAVE 75¢

220

$ Barista Bros Milk 300-500mL Selected Varieties

ea

SAVE 80¢

130

$ Devondale Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $1.30 per Litre

ea

Matched


RISE & Shine Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

4

50

$ Uncle Tobys Oats 1kg or Ancient Grains 700g Selected Varieties

SAVE 50¢

3

49

$

ea

Kellogg’s Cereals 375-420g Selected Varieties

6

$

ea

Bega Peanut Butter Smooth or Crunchy 780g

SAVE $1.50

77¢ per 100g

ea

SAVE $2

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Dorset Granola or Muesli 550-600g or Jordans Oat Granola or Clusters 500-750g Selected Varieties

5

$

ea

SAVE $1.99

Goulburn Valley Fruit & Crunch 2x185g Pack Selected Varieties $9.46 per kg

Half price

350

$

130

$

ea

Cottee's Jam or Marmalade 250g Selected Varieties

SAVE $1.50

52¢ per 100g

ea

SAVE $1.35

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.70

Kraft Cream Cheese Spread 250g Selected Varieties $14 per kg

5

350

$

SAVE 50¢

Allowrie Honey 600g 83¢ per 100g

680

$

$

ea

Kellogg’s All Bran Original 530g 94¢ per 100g

5

$

ea

ea

Aussie Bodies Lo Carb Mini Protein Bars 4 Pack Selected Varieties $5.67 per 100g

ea

SAVE $2

330

$

ea

Nutella Hazelnut Spread 220g $1.50 per 100g

13


pr i c e

1

$

260

$

SAVE 70¢

KanTong Stir-Fry Sauces 485-520g Selected Varieties

180

$

ea

Barilla Pasta 450-500g Selected Varieties

164

$

ea

SAVE $1.20

Continental Recipe Bases 43-64g Selected Varieties

Gravox Instant Gravy or Sauce 120-140g Selected Varieties

20

ea

SAVE 69¢

Leggo’s Stir Through Pasta Sauce 350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.65

3

$

ea

SAVE $1

86¢ per 100g

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

3

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

SAVE 99¢

250

$ Kraft Classic Mayo 305g 82¢ per 100g

14

ea

SAVE 70¢

2

SunRice Quick Cups Rice 2 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

2

Betty Crocker Baking Mixes 485-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.20

3

$

$ Rosella Tomato Sauce 500-600mL Selected Varieties

4

$

$

ea

ea

SAVE 79¢

Cadbury Cooking Chocolate 200-225g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25


pr i c e

1

pr i c e

$ Greenseas Tuna 95g Selected Varieties $10.53 per kg

89

¢

ea Maggi Cup Noodles 58-65g Selected Varieties

SAVE $1

250

$

ea

Continental Pasta Snack 4x55g Selected Varieties

SAVE 91¢

$1.14 per 100g

ea

SAVE $2.50

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

4

$ Greenseas Tuna Chunks 425g Selected Varieties $9.41 per kg

550

$ Old El Paso Taco Kits 275-351g Selected Varieties

160

$ ea

SAVE 99¢

ea

SAVE $1.50

Continental Cup a Soup 4 Pack Selected Varieties

47¢ per 100g

4

$

Matched

ea

$1 per 100g

ea

Campbell’s Condensed Canned Soup 400-430g Selected Varieties

SAVE $1.01

2

$ Riviana Whole Champignons 425g

95

ea

ea

SAVE 79¢

$4.71 per kg

¢

Old El Paso Tortillas 10 Pack

Bringing you

250 ea

97

¢

ea

SAVE 40¢

$ Heinz Soup 535g Selected Varieties

half price

160

$

ea

Black & Gold Coconut Milk 400mL

Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

24¢ per 100mL

39¢ per 100g

Low Prices every day. That's the Spirit! 15


5

$ Community Co Light or Dark Fruit Cake 800g

ea

62¢ per 100g

350

$

250

$

ea

Community Co Shaved or Shredded Parmesan Cheese 125g

Community Co Salt Grinder 115g or Pepper Grinder 50g Selected Varieties

$2 per 100g

350

$ Community Co Cranberries or Cherries 200g $1.75 per 100g

350

$

ea

Community Co Walnuts or Almonds 100-130g Selected Varieties

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

16

ea

Powered by

ea


FRIDGE Faves

NEW AT

3

50

$ Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

SAVE $2.50

3

$

ea

Western Star Thickened Cream 600mL 50¢ per 100mL

ea

SAVE 99¢

Buy me for your chance to

3

$ Danone Activia Yoghurt 4x125g Selected Varieties 60¢ per 100g

Pauls Farmhouse Gold Yoghurt 150g Selected Varieties $1.20 per 100g

SAVE $1.40

180

$

Ski D'lite Yoghurt 12x100g Selected Varieties 46¢ per 100g

Pura Double Thick Cream 300mL $1.50 per 100mL

5

50 ea

SAVE $2

ea

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

SAVE $1

2

$

ea

SAVE 50¢

$

450

$ ea

WIN $10,000 CASH

Pauls Custard Vanilla 600g 33¢ per 100g

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Classic Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre

ea

SAVE 95¢

3

350

$

$

ea

SAVE 65¢

Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties $10.61 per Litre

ea

SAV E 89¢

17


FRIDGE Faves

6

$ Bega Cheese Block 500g Selected Varieties $12 per kg

ea

SAVE $2.59

2

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE 50¢

Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g $14 per kg

MULTI-BUY Hans Pepperoni Hot Rocket or Mild Salami Striker Sticks 15g $33.33 per kg

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 100g $50 per kg

18

3

21 for

SAVE 90¢

5

Perfect Italiano Ricotta 250g Selected Varieties $14 per kg

ea

Coon Block Cheese 250g Selected Varieties

SAVE $1.49

$16 per kg

7

Devondale Cheese Sandwich Slices 500g

SAVE $1.99

$6 per kg

350

ea

SAVE $1.79

$1.07 per 100g

ea

SAVE $2

4

$

ea

MeadowLea Original or Salt Reduced Spread 1kg

SAVE 80¢

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties

3

$

ea

40¢ per 100g

4

$

$

ea

SAVE $1.30

$

$

$

4

$

$

SAVE 50¢

320

$ ea

Unicorn Camembert, Double or Triple Brie Cheese 125g $25.60 per kg

ea

ea


DESSERT Faves

80¢

price

Per CONE

2

99

$ Streets Paddle Pop Twirly Pop 6 Pack 83¢ per 100mL

Nestlé or Arnott's Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

66¢ per 100mL

390

$ Peters Dixie Cup 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack

SAVE $3

ea

SAVE 59¢

5

18

99 ea

$

ea

SAVE $11

5

Peters Original Ice Cream 4 Litre Selected Varieties 17¢ per 100mL

$ Arnott’s Ice Cream Mint Slice or Wagon Wheel 4 Pack

$

SAVE $2

Almondy Cake Toblerone or Daim 400g $2.25 per 100g

ea

SAVE $2.51

6

$ ea

SAVE $3

9

Peters Monaco Bar, Eskimo Pie or Maxibon 4-6 Pack Selected Varieties

$ ea

699

$

ea

SAVE $3.99

ea

SAVE $1.92

5

$ Nanna's Fruit Crumble 550g Selected Varieties 91¢ per 100g

ea

SAVE $1

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Maggie Beer Ice Cream Tub 500mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

7

$

ea

SAVE $3

950

$ Gelato Fiasco 470mL Selected Varieties $2.02 per 100mL

ea

SAVE $2.49

5

$ Peters Light & Creamy 1.8 Litre Selected Varieties $2.78 per Litre

ea

Matched

19


FREEZER Faves

price

1

$ Birds Eye Stir Fry Vegetables 500g Selected Varieties $3.68 per kg

84

SAVE $1.85

4

50

$

ea

Balfour Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

7

$

ea

SAVE $2.49

Core Powerfoods Meals 310-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

9

$ Gardein Meatless Protein Range 255-390g Selected Varieties

ea

SAVE $3.07

6

I&J Fish Fillets 1kg Selected Varieties $9.50 per kg

$ Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

950

$

ea

SAVE $2.49

5

Birds Eye Deli Chips or Roast Potatoes 600g Selected Varieties $4.17 per kg

$ ea

SAVE $2.65

Steggles Chicken Kiev 350g $14.29 per kg

250

$

ea

SAVE $1.45

6

$ ea

SAVE $2.99

Dr Oetker Papa Giuseppi’s Bakehouse Frozen Pizza 460-480g Selected Varieties

ea

SAVE $2

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

8

$ Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

20

ea

SAVE $4

5

$ On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

4

$ ea

SAVE $1.50

McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

ea

SAVE 79¢


HOME Essentials

50

%

40

%

OFF LIE SH EER RE F RANGE

OFF

RAZZA MATAZZ PANTYHOSE RANGE

4

$ Sheer Relief Pantyhose or Socks Selected Varieties

3

ea Razza Matazz Regular Pantyhose 2 Pack Selected Varieties

SAVE $4

16

SAVE $2.40

4

ea

Prinetti Hair Dryer 2000W

SAVE $3.99

190

$ Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack

ea

SAVE 85¢

$4.22 per 100 units

Selleys BBQ Tough Wipes 12 Pack

$12.08 per 100 units

30

Wiltshire Classico Frypan 26cm

SAVE $7.80

SAVE $10.99

470

$

ea

SAVE $1.25

390

$ BIC Mega Lighter

30

ea

SAVE $2.37

OFF

SELECTED RANGE

480

$ Décor Oblong Realseal Storer 1 Litre

$10.68 per Litre

ea

%

OFF

ea

SodaStream Traditional Syrup 440mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

SELECTED RANGE

1820

SodaStream Jet Sparkling Water Maker

290

%

$

ea

SAVE $1.75

$ Little Lucifer Firelighters 24 Pack

$

ea

$

$

69

60

$

ea

SAVE $2.19

420

$ Chinet Red Plastic Cups 20 Pack 21¢ each

ea

SAVE $1.80

21


CAT Essentials

650

price

$

ea

SAVE 50¢

Whiskas Pouches 12x85g Pack Selected Varieties 64¢ per 100g

135

$ Dine Creamy Treats 4x12g Selected Varieties $2.81 per 100g

ea

SAV E $1.40

7

2

$ Ultimates Cat Food 7x85g Pack Selected Varieties $1.18 per 100g

92¢ per 100g

Purina Felix Party Mix 60g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$3.33 per 100g

550

$ Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties

ea

SAVE $2.17

$

90

ea

¢

SAV E $1.65

ea

Dine Cat Food 85g Selected Varieties $1.06 per 100g

Bringing you

22

Low Prices every day. That's the Spirit!


WIN $100

GIFTC

ARD

$10,000 CASH

*

Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5

EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF

$50K

WIN

1

$

75 ea

ea

SAVE $1

SAVE $1.75

99

¢

SAVE $1

Safcol Tuna 95g Selected Varieties

Powerade 1 Litre Selected Varieties

$10.42 per kg

$2.20 per Litre

SAVE $2.30

9

$ ea

SAVE $3.33

ea

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SAVE $8.50

TO PRIZE POTAL OL OF

$5.45 per Litre

ea

$50K

6

$ V Energy Drinks 4x275mL Selected Varieties

220

$

ea

Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly

pr i c e

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

33¢ per 100g

*

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties

Campbell’s Country Ladle Soup 495-505g Selected Varieties

$10,000 CASH

1

$

Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash

23


$10,000 CASH

WIN

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

350

$ Red Rock Deli or Grain Waves Multipacks 5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

5

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

$ Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

250

$ Darrell Lea Bullets 200g or Liquorice Allsorts 230g

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE 70¢

380

$

ea

SAVE $1.30

250

$

Nutella Snack 180g $2.11 per 100g

ea

SAVE 95¢

2

Cadbury Choc Bites or Freddo Faces 108-150g Selected Varieties

Kinder Surprise 20g Selected Varieties $8.50 per 100g

$1.14 per 100g

ea

SAVE $1.19

170

$2.08 per 100g

ea

SAVE 30¢

250

$ Arnott’s Vita-Weat 120g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 29/05/18 11:59 pm AEST. Keep receipt/s. To enter, you must, during the promotional period, purchase 3 eligible products in 1 transaction from a participating Supa IGA and IGA store within Northern NSW or QLD and enter online at www.iga.com.au/qldwincash. See www.iga.com.au/qldwincash for full list of eligible products & participating Supa IGA and IGA stores. Excludes IGA Xpress stores. 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwincash for Terms and Conditions. NSW Permit No. LTPS/18/22597.

24

ea

SAVE $1

$

$ Samboy Chips 175g Selected Varieties

3

$


Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly $50K TO L PRIZE PTA OOL OF

$100

GIFTC

ARD

Purchase any 3 participating products together for your chance to win!

Enter at iga.com.au/qldwincash

4

3

$ Arnott’s Assorted Cream Biscuits 500g

SAVE $1

80¢ per 100g

1

BelVita Soft Bakes Breakfast Biscuits 200g Selected Varieties

SAVE 35¢

$5 per Litre

SunRice Rice Cake Bites 100g Selected Varieties $2.75 per 100g

275

$

ea

SAV E 74¢

Kellogg’s Rice Bubbles 410g or Crunchy Nut Corn Flakes 380g

SunRice Cups 2x125g Selected Varieties $1.08 per 100g

270

$

ea

SAV E 79¢

Sakata Rice Crackers 50g Selected Varieties

SAVE $1.15

Grinders Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

3

$

ea

SAVE 50¢

450

$

ea

Fehlbergs Pickled Onions 500g Selected Varieties $6 per kg

$2 per 100g

350

$

ea

$ ea

SAVE $1.49

$1.50 per 100g

$ Sunraysia Organic Juice 200mL Selected Varieties

1

$ ea

ea

SAVE $2

5

$ ea

SAV E $1.80

One Night In Mexico Taco Kits 430-520g Selected Varieties

ea

SAV E $2

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwincash for a list of participating products.

25


WIN GIFTC

ARD

Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5

EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF

$50K

Herbert Adams King Island Beef Pies or Gourmet Sausage Rolls 420g $1.43 per 100g

6

$

SAVE $1.90

3

Herbert Adams Pasties 4 Pack Selected Varieties 86¢ per 100g

$ Obela Hommus 220g Selected Varieties $1.36 per 100g

6

$ ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.40

Amplify Kombucha 330mL Selected Varieties

3

$10.61 per Litre

McCain Frozen Vegetables 350-500g Selected Varieties

50

$

2

$ ea

ea

SAVE 89¢

3

ea

$ Optimum Protein Cakes 63g Selected Varieties $4.76 per 100g

ea

SAVE $1

WIN $10,000 CASH

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly

TO PRIZE POTAL OL

OF

$50K

$100

$10,000 CASH

*

470

$ McKenzie’s Dried Fruit 125g Selected Varieties $37.60 per kg

ea

SAVE $1.69

13

BabyLove Nappy Pants 22-34 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4

Napro Palette Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash

26

6

$

$

ea

SAVE $1.95


DOG Essentials

17

$ Supercoat Dog Food 7.5kg Selected Varieties 23¢ per 100g

SAVE $7

Pedigree Dog Food 1.2kg Selected Varieties 21¢ per 100g

1

50 ea

SAVE 15¢

2

$

ea

SAV E $1.50

Chum Dog Food 700g Selected Varieties

Purina Dentalife Oral Dog Chews 193-221g Selected Varieties

21¢ per 100g

My Dog 680g Selected Varieties 40¢ per 100g

Purina Lucky Dog Bones 800g Selected Varieties

My Dog Selections 6x100g Selected Varieties $1 per 100g

6

$

6

$

499

$ ea

SAVE 99¢

Pets First Choice 2.5kg 20¢ per 100g

ea

SAVE $3

$6 per 100g

4

ea

SAVE $1.30

Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties

$ 50¢ per 100g

SAVE $1.30

ea

70

SAVE 50¢

ea

350

$ $

250

$

ea

ea

SAVE $1.43

27


CLEANING Essentials

pr i c e

5

50

$ Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

4

$ Fab Laundry Powder 900g-1kg or Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

price Radiant Laundry Powder 2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

6

$ Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 18 Pack 33¢ each

28

8

$

ea

SAV E $6

White King Power Clean Lemon Bathroom Gel 750mL or Bleach Spray Lemon 500mL

ea

SAVE $6.50

3

620

$ Huggie Fabric Conditioner 1 Litre Selected Varieties $6.20 per Litre

$

ea

SAVE $1.79

3

$ ea

SAVE 99¢

Bref Duo Cubes 2 in 1 Formula 2x50g $3 per 100g

ea

SAVE $1.99


HOUSEHOLD Essentials

pr i c e

325

$

SAVE $3.25

Emporia Toilet Roll Unscented 8 Pack 29¢ per 100 sheets

250

$

ea

Multix Greener Alfoil Recycled 10m×30cm 25¢ per Metre

ea

SAVE 49¢

3

$

360

$ Dettol Household Cleaning Spray 500mL or Foam 390g Selected Varieties

ea

SAVE 65¢

10

$ Sorbent Silky White 2 Ply Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

Multix Greener Brown Baking Paper 15m×30cm 20¢ per Metre

SAVE 99¢

ea

SAVE $4.99

280

$ Airwick Life Scents Reed 30mL or Home Signature 90-100mL Selected Varieties

10

ea

SAVE $2

320

$

$

Handee Ultra Paper Towel 3 Pack Selected Varieties $1.78 per 100 sheets

ea

ea

Multix Greener Garbage Bags 10 Pack 28¢ each

ea

SAVE 70¢

SAVE 80¢

2

$

ea

SAVE $1.10

270

$ Multix Alfoil Roasting & BBQ Tray Medium

ea

SAVE $1.80

270

$ Multix Cling Wrap 33cm×60m 4¢ per Metre

Multix Greener Degradable 10 Litre Mini Plastic Bags 25 Pack 8¢ each

ea

SAVE $1

29


HEALTH, BEAUTY & Baby Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

10

$ Schwarzkopf Live Salon Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

SAVE $4

7

$

ea

SAVE $3

$1 per 100mL

330

$ Redwin Sorbolene Moisturiser 1 Litre 33¢ per 100mL

ea

SAVE $2.95

Schwarzkopf Extra Care Strong Styling Hairspray or Super Styling Lacquer 400g

7

Vaseline Intensive Care Body Lotion 400mL Selected Varieties $1.55 per 100mL

BabyLove Cosifit Nappies 30-44 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2

$1.75 per 100g

620

$

15

$ ea

ea

SAVE $2.30

ea

SAVE $2.79

15

$

ea

Huggies Baby Wipes 384 Pack Selected Varieties

SAVE $1

$3.91 per 100 units

Johnson’s Baby Skincare Wipes 80 Pack Selected Varieties $5 per 100 units

4

$

ea

SAVE 99¢

price

315

$ Brut Deodorant 150g Selected Varieties $2.10 per 100g

30

ea

SAVE $3.15

Norsca Anti-perspirant Deodorant 150g Selected Varieties $2.13 per 100g

320

$

ea

SAVE $2.80

Johnson’s Baby Oil, Shampoo,Bubble Bath & Wash 200-500mL Selected Varieties

595

$

ea

SAVE $1.55


HEALTH & Beauty

pr i c e

2

$ Sorbent Facial Tissues 224 Pack Selected Varieties 89¢ per 100 units

Colgate Toothbrush 360° 2 Pack, Nature’s Extracts Toothpaste 100g, Total Mint Waxed Dental Floss 100g Selected Varieties

3

99

$

ea

SAVE $4

4

80¢ per 100mL

$ Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

ea

SAVE $1.10

4

Original Source Shower Gel or Milk 250mL Selected Varieties

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

$ Libra Invisible 10-12 Pack Selected Varieties

2

SAVE $2

SAVE $1.90

Poise Pads Ultra Thin 12 or 14 Pack Selected Varieties

2

4

$

Johnson’s Character Band-Aids 15 Pack Selected Varieties

580

$ ea

SAVE $1.50

4

Panadol Extra Tablets 20 Pack 29¢ each

Berocca Performance Effervescent Tablets 30 Pack Selected Varieties ea

ea

SAVE 50¢

13¢ each

$

$ ea

SAVE 49¢

$

ea

ea

ea

SAVE $1.39

1350

$

ea

$45 per 100 units

SAVE 99¢

31


Visit IGA.COM.AU for more info

Proudly Independent

On Sale 9th May 2018 Ingham’s Chicken Breast Tenders 400g Selected Varieties

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280-350g Selected Varieties

2

$

$10.38 per kg

415

$

79 ea

ea

SAVE $4.15

SAVE $2.80

pr i c e 150

$

850

$

SAVE $8.50

ea

SAVE $1.50

WIN

ea

Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties

Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

$10,000 CASH

$3.40 per kg

27¢ per 100g

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

*SEE P24 FOR MORE DETAILS

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 9th May to Tue 15th May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook