Skip to main content

Maleny IGA - 08-08-2018

Page 1

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

N R THA HALF PR TTE

89

¢

ea

ICE

BE

$9.37 per kg

Dynamo Laundry Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

SALE

875

$

ea

SAVE $8.75

SAVE $1.11

pr i c e 2

350

$

$

ea

SAVE $2

E

FF DOVE RAN %O G 50 ea

SAVE $3.50

Cadbury, Pascall or The Natural Confectionery Co. Bags 160-350g Selected Varieties

Dove Antiperspirant Deodorant 250-254mL Selected Varieties (See Page 5 for the Dove range)

$

10

99

kg

Australian Economy Whole Rib Fillet

On Sale Wed 8th August to Tue 14th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ392_080818_P1


SALE

5

pr i c e

$

ea

SAVE $5

Maltesers, Celebrations or M&M's Peanut Gift Box 300-440g

Oreo Cadbury Coated Cookies Chocolate or Chocolate Mint 204g 93¢ per 100g

190

$

ea

SAVE $1.90

3

$

2

$ Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 232-250g Selected Varieties

SAVE $1 ea

SAVE 70¢

MULTI-BUY

24 $

for

SAVE $2.5 0

Uncle Tobys Muesli Bars 185g or Roll Ups 94g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 70¢

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

$1.14 per 100g

$1.43 per 100g

450

$

ea

1

$

ea

SAVE $1.20

SAVE 86¢

Bundaberg Drinks 4x375mL Selected Varieties

Kirks 1.25 Litre Selected Varieties

$3 per Litre

2

ea

80¢ per Litre


SALE

162

$

112

$

ea

SAVE $1.13

1

SAVE $1.63 Heinz Condensed Canned Soup 420g Selected Varieties 27¢ per 100g

pr i c e

Suimin 2 Minute Ramen Noodles 5 Pack Selected Varieties 38¢ per 100g

$

ea

Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties

Prima Fruit Drink 6x200mL Selected Varieties

3

ea

SAVE 99¢

6

$ $1.50 per 100g

ea

SAVE $1.75

$1.45 per Litre

$

Dilmah Tea Bags Premium 200 Pack

174

$

SAVE $1

Heinz Pasta or Bake Sauce 500-525g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $3.40

320

$ San Remo Pasta or Gluten Free Pasta 200-350g Selected Varieties

Robert Timms Full-Bodied Granulated or Rich & Smooth Freeze Dried Coffee 100g $4.75 per 100g

ea

SAVE 79¢

4

$

Just Juice 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

75 ea

SAVE $1.76

3

$

ea

SAVE $1.29

17

$ Grinders Coffee Beans Crema or Espresso 1kg $1.70 per 100g

ea

SAVE $10

3


SALE

4

$

pr i c e

19 ea

SAVE $4.21

Peters Monaco Bar or Maxibon 4 Pack Selected Varieties

598

$

Eveready Gold AAA 8 Pack or AA 10 Pack

ea

SAVE $5.99

40%

OFF

5

RANGE

$ Mars Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $3

4

$ McCain Healthy Choice or Griff’s Frozen Meals 280-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1

5

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Cheese Block 500g

71¢ per 100g

4

7

$14 per kg

3

$

ea

SAVE $1.99

5

Mainland Grated Cheese 200g Selected Varieties

SAVE $2.15

Don Skin-on Cocktail or Footy Franks 750g or Skinless Cocktail or Footy Franks 600g

850

$ ea

SAVE $1.50

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $11.33 per kg

ea

SAVE $1.49

$15 per kg

$ ea

ea

SAVE $2.89

$

$ Mrs Mac’s Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties

410

$

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties (40% OFF Mirabella LED Selected Range)

ea

SAVE $5


SALE

Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties 75¢ per 100mL

3

399

$

74

$

ea

SAVE $4

ea

SAVE $3.76

Dove Summer Glow Body Lotion Fair to Medium or Medium to Dark 250mL $1.60 per 100mL

50

% OFF

3

dov e range*

40

$

ea

650

$

ea

SAVE $7.20 Dove Body Wash 1 Litre Selected Varieties 65¢ per 100mL

SAVE $3.40 Dove Beauty Cream Bar 4x100g Selected Varieties 85¢ per 100g

2

$

190

$ ea

Dove Roll-On Antiperspirant 50mL Selected Varieties $4 per 100mL

3

$

SAVE $2 Dove Shampoo or Conditioner 320mL Selected Varieties $1.08 per 100mL

45 ea

SAVE $3.55

ea

SAVE $1.90 Dove Beauty Bar 2x100g Selected Varieties 95¢ per 100g *Excludes Clinical Deodorants

5


FRESH Produce

A donation of 20¢ from specially marked 1kg IGA Fresh Apples will go to the

McGrath Foundation

between 18 Jul - 14 Aug 18

299

BUY ME!

$

ea

1kg pack

McGrath Apple Range 1kg $2.99 per kg

Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating stores between 18/7/2018 and 14/8/2018 or while stocks last. 20¢ from each specially marked pack is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest) for donation to the McGrath Foundation Limited.

399

149

$

$

kg

kg

Murcott Mandarins

Loose Brown Onions

Delicious

Avocados

2

99

$

ea

400g pack 75¢ per 100g

$

Cauliflower

799

$ ea

Community Co Garden or Asian Salad Bowl 200-250g

6

299

$

ea

Hass Avocados

Beans 400g

5

179

$

ea

Eat Well Stockman’s BBQ Mix 500g $1.60 per 100g

ea


WHAT’S FOR Dinner?

1299

$

1299

$

kg

Australian Diced Beef or Stir Fry Beef

Australian Beef BBQ Round Steak

1199

$

1199

kg

Kingston Crown Beef Roast

999

Australian Pork Loin Chops

$12.99 per kg

$

kg

Australian Lamb Shanks

$

Canon Jumbo Chicken Breast Burgers or Crunchy Garlic 1kg

kg

kg

12

$

99 ea

1299

$ Australian Pork Belly Spare Rib Portions (Plain or Marinated)

Global Premium Marinara Mix 500g $17.98 per kg

8

$

1099

$

kg

Family Chef Pulled Pork and Curry in a Hurry

ea

1999

$

99

kg

ea

Australian Green Banana Prawns

7


DELI Delights

999

$

SAVE $1

Lilydale Free Range Hot Roast Chicken

5

$

99

1199

$

kg

SAVE $2

Kabana Selected Varieties

23

Ausfresh Olives, Antipasto or Semi-dried Tomatoes 150g Selected Varieties

kg

kg

349

$

Champagne Leg Ham Sliced or Shaved

2299

$

ea

SAVE 50¢

$23.27 per kg

1699

$

99

SAVE $5

Oven Roast Turkey Breast Sliced or Shaved

kg

SAVE $2

Middle Bacon Rashers

$

kg

SAVE $1.30

Devon Sliced or Shaved

999

$

ea

Sopressa Salami Sliced or Shaved

kg

SAVE $6

So Cheesy!

549

$ Lemnos Haloumi 180g $30.50 per kg

8

ea

SAVE $1.50

799

$ President Camembert or Double Brie Cheese 200g $39.95 per kg

ea

SAVE $2

Warrnambool Heritage Cheese 500g Selected Varieties $13.98 per kg

699

$

ea

SAVE $2.62


BAKERY Delights

pr i c e

1

75

$ Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

Your Bakery Double Unfilled Sponge Chocolate or Vanilla 460g $1.04 per 100g

Grannys Mixed Muffins 8 Pack

ea

SAVE $1.75

479

$

ea

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamingtons 340g 73¢ per 100g

SAVE 20¢

699

Mission Wraps Soft & Fluffy 450g

ea

$1.03 per 100g

ea

SAVE $1.30

299

$ Jon-Jon Ginger Kisses 200g

$

249

$

ea

SAVE $1

$1.50 per 100g

399

$

ea

89¢ per 100g

299

$

7

$ Zehnder Gluten Free Bread 700g Selected Varieties $1.07 per 100g

49 ea

SAVE 50¢

La Fournée Dorée Mini Cream or Cream and Choc Chip Chinois 6 Pack $1.46 per 100g

4

$

39 ea

SAVE 90¢

ea

SAV E $1

Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

9


Fresh 3 DAY SALE

FRI 10TH TO SUN 12TH AUGUST

499

$

kg

Australian Boneless Pork Leg Roasts

MULTI-BUY

2 10 $

IGA Beef Mince Premium 4 Star 500g $10 per kg

500g pack

399

$ Truss Tomatoes

10

1999

$

for

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

kg

299

$

kg

Washed Potatoes 2kg $1.50 per kg

ea

2kg bag


Fresh 3 DAY SALE

239

$

FRI 10TH TO SUN 12TH AUGUST

Mission Wraps 8 Pack Selected Varieties

245

$

ea

ea

SAVE $2.49

SAVE $2.40

Golden Waffles Fluffy & Delicious 275g or Light & Buttery 220g

pr i c e 369

$

464

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts Selected Varieties

SAVE $3.80

Jindi Brie or Camembert Cheese 180-200g Selected Varieties

ea

SAVE $4.65

BETTER THAN

price

9

$ Melosi Premium Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

MULTI-BUY

6 10

99

$

kg

SAVE $14

for

Chicken Schnitzel 190g 88¢ per 100g

Save $7.94 11


LOW PRICES Every Day

11

$

ea

Community Co Quiche 700g Selected Varieties $1.57 per 100g

440

$

ea

Your Bakery Mud Cakes 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

3

$ Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

70

3

$

ea

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

20 ea

46¢ per 100g

Bringing you 12

499

$

Low Prices every day.

Papa Joe’s Banana Bread 500g $1 per 100g

ea


GREAT Specials EAT BETT ER , LIVE BET TER.

JOIN THE FREE RANGE

1399

$ Australian Lilydale Chicken Thigh or Breast Fillets

kg

599

$ Australian Lilydale Free Range Sage & Onion Chicken

kg

99

¢

ea

SAVE 51¢

EV ER Y DAY

FOR ALL

Nature's Gift Deli Roll Dog Food 200g Selected Varieties 50¢ per 100g

IAL NO ARTIFLAICVOURS COLOURS, F

ATIVES OR PRESERV

299

$

ea

SAVE $2.01

Nature’s Gift Deli Roll Dog Food 1.4kg Selected Varieties 21¢ per 100g

*With added vitamins & minerals essential for your dog’s health.

Find the rest of the Nature’s Gift Natural range in the pet food aisle. 13


SWEET Treats

pr i c e

3

$ Mars, M&M’s or Skittle Bags 12-18 Pack Selected Varieties

1

Nestlé or Allen’s Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

4

ea Cadbury Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

SAVE $1

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

$

ea

SAV E $1.20

3

SAVE $1.60

$

$

Skittles Share Bags 110g Selected Varieties $1.82 per 100g

2

$

ea

SAV E $1

Kinder Surprise Pink, Blue or Classic 20g $8.50 per 100g

250

$

ea Cadbury Bubbly or Coco Chocolate Blocks 100-155g Selected Varieties

SAVE $2

170

$

ea

SAV E 30¢

ea

Darrell Lea Liquorice Bites 225g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

320

$

ea

SAV E 80¢

$1.42 per 100g

350

$

575

$ Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

ea

ea

Darrell Lea Rocklea Road Original or Honeycomb 145g $2.41 per 100g

Chupa Chups The Best Of Bag 8 Pack $1.33 per 100g

14

4

$

ea

SAVE $1.60


REFRESH Me

NEW AT

MULTI-BUY

23 for

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

SAVE $1

$1.36 per Litre

3

19

$

$

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.69 per Litre

SAVE $16.11

Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

ea

Matched

$6 per Litre

2

$

ea

SAV E $1.50

6

$

$ V Energy Drink 500mL Selected Varieties

ea

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties $2.40 per Litre

V Energy Drink 4x250-275mL Selected Varieties

240

$

ea

SAV E 60¢

Edenvale Alcoholic Removed Wine 750mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

SAVE $3.33

6

$

ea

SAV E $3.50

2

$ Pump Pure Water 1.25 Litre $2.24 per Litre

280

$

ea

SAV E $1.29

180

$

Mount Franklin SAV E 75¢ Sparkling Water 1.25 Litre Selected Varieties

Tru Blu or LA Ice Soft Drink 12x300mL Selected Varieties

$1.44 per Litre

$1.67 per Litre

ea

6

ea

SAV E 85¢

$

ea

SAV E $1.49

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.60 per Litre

15


TASTY Snacks

pr i c e Arnott’s Mint Slice or Tim Tam Original Value Pack 330-337g or Bites 170g Selected Varieties

150

$

Cadbury Barni Chocolate or Milk Flavour Soft Bakes 150g

Cadbury Fingers Milk or White Chocolate 114g or Freddo Biscuits 167g

$2 per 100g

250

$ Doritos Crackers 160g or Sunbites Snack Crackers 115-120g Selected Varieties

3

Arnott’s Shapes Light 110-120g Selected Varieties

$ $2.27 per 100g

16

Arnott’s Shapes or Minis Jatz 7-8 Pack Selected Varieties

$

SAVE $1

2

Arnott’s Tiny Teddy or Minis 7-8 Pack Selected Varieties

SAVE $1

3

SAVE $1.50

Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

SAVE $1

3

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

ea

SAVE $1

150

$ ea

$ ea

ea

$ ea

$

ea

SAVE $1

3

3

$

ea

SAVE 10¢

ea

SAVE $1.50

Uncle Tobys Le Snak 6 Pack Selected Varieties

3

50

$

ea

SAVE 50¢

4

$ ea

SAVE $1

Be Natural Protein Nut or Nut Butter Bars 4-5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1


TASTY Snacks

MULTI-BUY

24

225

$

$

for

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

SAVE $2.38

2

$ Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, or Cheezels 5-6 Pack Selected Varieties

50 ea

SAVE 69¢

Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties

ea

SAVE 85¢

98¢ per 100g

350

$ Jack Link's Beef Jerky 50g Selected Varieties

ea

$70 per kg

280

$

ea

Green’s Biscuits Drizzles or Chunkies 200-250g Selected Varieties

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

550

$

ea

350

$

ea

SAV E 49¢

Red Rock Deli, Sweet Potato, Special Reserve Chips or Popcorn 120-165g Selected Varieties

17


FANCY A Cuppa?

7

$

ea

Nescafé Blend 43 140-150g Selected Varieties

SAVE $2.39

20

Nestlé Milo 750g $1.04 per 100g

$2 per 100g

2

ea

SAVE $16.50

4

$

$7.69 per 100g

SAVE $1.95

5

Twinings Loose Tea Earl Grey or English Breakfast 125g

220

$ ea

SAVE $1.89

Tetley All Rounders or Tea Cup Tea Bags 50 Pack

ea

SAVE $2

$4 per 100g

$ Vittoria Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

ea

$

$ Vittoria Mountain Grown Coffee Ground or Beans 1kg

780

$

ea

SAVE 79¢

ea

SAV E 90¢ Vitasoy Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2 per Litre

price

350

$ Jarrah Choc O'Lait Drinking Chocolate 285g $1.23 per 100g

18

ea

SAVE $3.70

4

$ Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags 100 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1


RISE & Shine

4

$ Kellogg’s Just Right Original, Be Natural Bites or Cereal 405-460g Selected Varieties

450

$ ea

SAVE $1

5

Uncle Tobys Oats Quick Sachets 10-12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

$

Dorset or Jordans Granola, Muesli or Oat Clusters 500-750g Selected Varieties

Kellogg’s Froot Loops 285g $1.75 per 100g

5

$

ea

ea

4

$

SAVE $1.99

ea

SAVE $1.69 Uncle Tobys O&G Muesli or Granola 400-450g Selected Varieties

Rose's Conserve or Marmalade 500g Selected Varieties 70¢ per 100g

350

$

ea

SAV E $1.29

Aussie Bodies Lo Carb Protein Bars 60g Selected Varieties $4.50 per 100g

270

$

ea

SAV E $1.29

2

HPLC Bar Chocolate 100g $3.70 per 100g

$3.33 per 100g

ea

SAV E $1.30

9

ea

Allowrie Mixed Blossom Pure Honey 1kg 90¢ per 100g

5

$

$

$ Kellogg’s Nutri-Grain To Go Original & Nut or Banana & Nut 60g

370

$

ea

ea

SAVE $1.29 Uncle Tobys Plus Clusters 450g Selected Varieties $1.11 per 100g

19


FILL UP THE Pantry

pr i c e

2

50

$ White Wings Baking Mixes 230-560g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

6

One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

$ Angas Park Apricots 200-225g Selected Varieties

One Night In Mexico Seasoning 30-120g Selected Varieties

$

350

$

White Wings Flour 500g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $2

2

$ ea

SAVE $1.50

2

2

$

SAVE 50¢

320

$ ea

SAVE $1

One Night in Mexico Tortilla Wraps 10 Pack $1.14 per 100g

ea

ea

SAVE 80¢

ea

SAV E $1.10 Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g 93¢ per 100g

Black & Gold White Sugar 2kg 9¢ per 100g

20

179

$

ea

Wokka Noodles 440g Selected Varieties 45¢ per 100g

2

$

ea

SAV E $1.05

Nando’s Peri-Peri Hot Sauce 125mL, Perinaise Mild or Extra Hot Sauce 125-265g

270

$

ea

SAV E $1


FILL UP THE Pantry

2

$ Uncle Ben's Rice Express 250g Selected Varieties

ea

Five Brothers Pasta Sauce 500g Selected Varieties

SAVE 70¢

80¢ per 100g

2

3

$

$ 40¢ per 100g

ea

ea

SAVE 80¢

SAVE $1.49

Riviana Arborio Italian Risotto Rice 1kg 30¢ per 100g

4

$

ea

SAVE $1

220

Sunrice Quick Cups Rice 2 Pack Selected Varieties

$

ea

SAV E 30¢

4

S&W Whole Egg or Light Whole Egg Mayonnaise 440g

$

ea

SAV E $1.50

91¢ per 100g

80

¢

Maggi Instant Gravy 24-31g Selected Varieties

Always Fresh Roasted Peppers-Strips 310g $12.90 per kg

ea

SAV E 20¢

650

$

ea

SAVE $1.89 Always Fresh Spanish Olive Oil 500mL Selected Varieties $1.30 per 100mL

Fountain Sauces 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

2

$

ea

Matched

Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 51¢ per 100mL

383

$

ea

Matched

5

$ Kikkoman Soy Sauce 600mL

ea

SAV E $1.25

83¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE 69¢ Always Fresh Minced Garlic 220g $9.09 per kg

150

$ Continental Recipe Mix 30-50g Selected Varieties

299

$

ea

Massel Liquid Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

30¢ per 100mL

21


FILL UP THE Pantry

2

Tom Piper Canned Stew 400g Selected Varieties

1

ea

SAVE 15¢

3

$

John West Wild Alaskan Red Salmon 105g $38.10 per kg

22

ea

SAV E $2.15

4

$

ea

SAV E $1

SAVE 50¢

$2.35 per kg

70

¢

Felice Italian Tomatoes Whole Peeled or Diced 400g $1.75 per kg

Kraft Easy Mac Classic Cheese 8 Pack $1.07 per 100g

John West Skinless & Boneless Chunk Style Salmon in Olive Oil or Springwater 130g $19.23 per kg

ea

Edgell Sliced Beetroot 425g Selected Varieties

$

SPC Diced or Crushed Tomatoes, Baked Beans or Spaghetti 400-425g Selected Varieties

Sharwood's Curry Paste 275-290g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.69

63¢ per 100g

1

50

$

6

$

ea

SAV E 99¢

250

$

ea

SAV E 50¢

Annalisa Chick Peas, Lentils or Beans 400g Selected Varieties

ea

SAVE 10¢

John West Thai Green Curry Tuna & Rice 200g $15 per kg

King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $23.81 per kg

$2.50 per kg

3

$

ea

SAVE 50¢

2

$ ea

SAV E $1.40

250

$

1

$

ea

SAV E 80¢

Mission Chapattis 6 Pack 71¢ per 100g

Mission Naan Bread 4 Pack Selected Varieties 89¢ per 100g

ea

SAV E $1

250

$

ea

SAV E $1.30


330

$

ea

Community Co Quick or Rolled Oats 750g 44¢ per 100g

4

550

$

$ ea

Community Co Quick Oats Sachets 420g

339

$

68¢ per 100g

1099 ea

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

Community Co Short Cut Bacon 750g

68¢ per 100g

$14.65 per kg

199

$

$

ea

ea

Community Co Cocoa Puffs 400g

Community Co Gluten Free Muesli 350-500g Selected Varieties

95¢ per 100g

270

$

ea

Community Co Dairy Free Spread 300g Selected Varieties

ea

66¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

23


FRIDGE Faves

95

150

¢

$

ea

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

Pauls Zymil Lactose Free Regular or Light Thickened Cream 300mL 67¢ per 100mL

2

$2 per Litre

75¢ per 100g

3

ea

SAVE $2

Pauls Vanilla or Low Fat Vanilla Custard 1kg 30¢ per 100g

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties $4 per Litre

6

$ ea

SAVE 89¢

$

ea

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $3 per Litre

24

1

$ ea

SAVE $1

4

SAVE 80¢

Jalna Yoghourt 200g Selected Varieties

$

$ Charlie’s Quencher Juice 2 Litre Selected Varieties

SAVE 54¢

3

ea

Pauls Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g

ea

SAVE 55¢

$1.43 per 100g

5

$

$

ea

SAVE 65¢

Farmers Union Natural Greek Style Yogurt 1kg

ea

Matched

50¢ per 100g

399

$

ea

Ski D'lite or Divine Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g


FRIDGE Faves

NEW AT

9

Bega Tasty Cheese 1kg $9.99 per kg

Perfect Italiano Perfect Pizza or Bakes Shredded Cheese 250g $16 per kg

ea

SAVE $3.01

4

6

$

99

$

Flora Pro-Activ Spread 500g Selected Varieties $1.20 per 100g

ea

SAVE $2

26 $

$

for

ea

SAVE 80¢

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties

5

$1.50 per 100g

$

ea

SAVE $1 Don All Natural Pan Size or Short Cut Bacon Rashers 200g (Selected Stores Only) $25 per kg

650

$ Coon Sliced Cheese 500g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$13 per kg

250

$ La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g $1.47 per 100g

ea

SAVE 50¢

Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g $14 per kg

Latina Fresh Cappelletti Pasta 280g Selected Varieties $1.75 per 100g

350

$

ea

SAVE 80¢

490

$

ea

SAVE $1.40

25


FREEZER Faves

77 ¢

Per CONE

18

48 ea

$ Peters Classic Vanilla Drumstick 24 Pack 65¢ per 100mL

SAVE $11.51

5

Weis Sorbet, Frozen Yoghurt or Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 60¢ per 100mL

28¢ per 100mL

5

$

ea

SAV E $1.30

Lean Cuisine Steam with Wholegrain or Birds Eye Deli Meals Frozen Meals 340-400g Selected Varieties

ea

Matched

450

$

ea

SAVE $1

6

$

$ Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $2.20

Peters Eskimo Pie 6 Pack $1.10 per 100mL

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties 77¢ per 100g

ea

SAVE $1.92

2

$

ea

SAVE $1

Herbert Adams Gourmet Pies 2 Pack Selected Varieties

5

$ Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g $14.29 per kg

26

5

$ ea

SAVE $2.99

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.15


FREEZER Faves

6

99

$ Peters Original Ice Cream Vanilla or Neapolitan 4 Litre 17¢ per 100mL

ea

SAVE $2.51

450

$ Nanna’s Crepes or Crumble 400g Selected Varieties $1.13 per 100g

5

ea

$

SAVE $1.50

ea

SAVE $1.50 McCain Family Pizza 500g Selected Varieties $1 per 100g

350

$ Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties 35¢ per 100g

ea

SAVE $2

5

4

$

$ Sara Lee Danish or Cake 350-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

ea

SAVE 79¢ McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

3

$

Birds Eye Country Harvest Frozen Vegetables 500g Selected Varieties $4 per kg

2

$

ea

SAVE 50¢

Birds Eye Oven Bake Hoki Fish or Southern Blue Whiting Fillets Original Crumb 14 Pack $11 per kg

ea

SAVE 99¢

11

$

McCain Shake Shake, Healthy Choice or Original Fries or Wedges 500g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $2.90

NEW

3

$

8

SAVE $1.25

$ Ho Mai Entertainer Pack 1kg 80¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $6

ea

Marathon Spring Roll 640g 55¢ per 100g

ea

McCain Gluten Free Thin Cut Chips 750g (Selected Stores Only) 40¢ per 100g

SAVE $1.70

27


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

pr i c e

2

50

$ Bref Duo-Active 50mL Selected Varieties $5 per 100mL

Febreze with Ambi Pur Anti Bacterial or Extra Strength Fabric Refresher 370mL $1.22 per 100mL

Airwick Life Scents Scented Oil Diffuser & Refill Turquoise Oasis 19mL $3.95 per 10mL

ea

SAVE $2.50

450

$

ea

SAVE $1.99

750

$

ea

SAVE $2.50

5

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

23¢ per 100 sheets

28

SAVE $1.50

4

Fluffy Fabric Conditioner 2 Litre Selected Varieties

SAVE $3.30

Cold Power Capsule Regular 30 Pack 40¢ each

$2 per Litre

240

$ White King Bleach 1.25 Litre Selected Varieties $1.92 per Litre

Icare Toilet Tissue White 3 Ply 4 Pack 19¢ per 100 sheets

ea

SAVE $6.01

5

$ ea

SAVE $1.49

ea

SAVE 59¢

280

$ ea

12

$

ea

$

$ Kleenex Complete Clean Toilet Roll 12 Pack

5

50

$

ea

SAVE $1.29

Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

SAVE $1.99

349

$ Palmolive Dishwashing Liquid 750mL Selected Varieties

ea

ea

47¢ per 100mL

Handee Ultra Paper Towel 2-4 Pack Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

5

$

ea

SAVE 69¢


PET Essentials

4

$ Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

ea

SAVE $1.25

6

Supercoat Dog Food 7.5kg Selected Varieties 23¢ per 100g

$ Nature's Table Dog Treats 100g Selected Varieties

350

$ Purina DentaLife Oral Care Dog Treats 193-221g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

260

$ Chum Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g

Purina Felix 12x85g Selected Varieties

SAVE $7

11

ea

Matched

Nature's Table Dog Food 2.5kg Selected Varieties $4.40 per kg

Nature's Table or Optimum Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g

83¢ per 100g

45¢ per 100g

ea

SAVE $6

1

ea

SAVE 35¢

180 ea

SAVE 30¢

ea

SAVE $2.50

750

$ Dine Desire Cat Food 6x85g Selected Varieties $1.47 per 100g

$

$ My Dog 400g Selected Varieties

850

$

ea

$ ea

SAVE $3

$6 per 100g

17

$

ea

SAVE $2.10

95

¢

Dine Cat Food 85g Selected Varieties $1.12 per 100g

VIP Natures Goodness Grain Free Sweet Potato Roll or Turkey & Veggie Roll 2.15kg $2 per kg

ea

SAVE 15¢

429

$

ea

SAVE $1.21

29


HEALTH & Beauty

pr i c e

2

Hydralyte Effervescent Tablets 10 Pack Selected Varieties 60¢ each

Libra Ultra Thins or Maternity Pads, Applicator or Super Tampons 10-16 Pack Selected Varieties

30

ea

SAVE $2.75

55¢ per 100mL

Colgate Sensitive Toothpaste 110g, 360° Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 100m Selected Varieties

75

$

Palmolive Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

4

$

SAVE $1

6

$

ea

SAVE $2

4

8

$ ea

ea

Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties

SAVE $2

22¢ each

Sudafed PE Sinus + Pain Relief or Nasal Decongestant Tablets 10 Pack Selected Varieties

7

$

ea

SAVE $2

70¢ each

$

395

$ ea

SAVE 65¢

Poise Pads Ultra Thin 12 or 14 Pack

ea

SAVE $1.05

2

$ Sorbent Tissues 224 Pack Selected Varieties 89¢ per 100 units

Medix Cold & Flu+ Pain Relief PE Capsule Shaped Tablets 20 Pack 43¢ each

Medix Heartburn & Acid Indigestion Tablets 14 Pack 46¢ each

SAVE 49¢

850

$

ea

SAVE $1.49

650

$

ea

SAVE $1.49

250

$ Medix Ibuprofen Capsule Shaped Tablets 24 Pack 10¢ each

ea

ea

SAVE 79¢


HEALTH, BEAUTY & Baby

40

%

OFF

pr i c e

RANGE

10

$

ea

Huggies Ultimate Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties

7

85

$ Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 87¢ per 100mL

ea

SAVE $7.85

10

ea

SAVE $3

4

OGX Shampoo or Conditioner 385mL Selected Varieties $2.80 per 100mL

Garnier Make-Up Remover or Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties

BabyLove Cosifit Nappies 30-44 Pack Selected Varieties

1299

Garnier Light SPF15 BB Cream 50mL $25.98 per 100mL

16

ea

SAVE $1.79

10

$

ea

SAVE 59¢

SAVE $2

$

ea

$ ea

ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

559

22¢ each

$ Gillette Razors 4 Pack or Shave Gel 195g Selected Varieties

SAVE $7.21

10

$

ea

$

$ Clairol Nice 'N Easy Hair Colour or Root Touch-Up 1 Pack Selected Varieties

1079

$

SAVE $8.54

Huggies Baby Wipes 3x64-80 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $4

31


Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.67 per Litre

6

SALE

25

$

ea

159

SAVE $6.30

$

ea

SAVE $1.61 Thins Chips 175g Selected Varieties 91¢ per 100g

pr i c e

97

¢

ea

150

$

ea

SAVE $1.50

SAVE 97¢

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

$1.07 per 100g

19¢ per 100g

9

$

ea

SAVE $4 Moccona Freeze Dried Coffee 200-250g Selected Varieties

MULTI-BUY

65 $

for

SAVE $2.20

Purina Fancy Feast Classic Recipes 85g Selected Varieties 98¢ per 100g

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 8th August to Tue 14th August 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA - 08-08-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu