Skip to main content

Maleny iga 06 06 2018

Page 1

You Save, they win! IG A.COM.AU

Look for the Community Chest logo to support your local community

Greenseas Tuna 95g Selected Varieties

Campbell's Canned Soup 395-505g Selected Varieties

$10.53 per kg

1

175

$

$ ea

SAVE $1.75

SAVE $1

1

$

82

pr i c e Arnott's Chocolate Tim Tam Biscuits 160-200g Selected Varieties

1425

$

ea

SAVE $1.83

ea

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties $1.27 per Litre

ea

SAVE $14.25

$ 99

Australian Free Range Pork Loin Roasts

6

On Sale Wed 6th June to Tue 12th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

kg

SUPA_V1_IGACQ361_060618_P1


YOU SAVE. THEY WIN Help your local community by shopping with us. Buy any item with the IGA Community Chest ticket to support local sports clubs, schools and charities.

Bega Peanut Butter 325-375g Selected Varieties

230

$

ea

SAVE $2.30

2

$

ea

SAVE $2 Pringles Chips 134g Selected Varieties $1.49 per 100g

pr i c e Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

197

$

ea

SAVE $1.98 2


A

2

$ Sakata Rice Crisps 75g Selected Varieties $3.33 per 100g

Smith’s Crinkle Cut Chips, Doritos Corn Chips 150-170g or Salsa 300g Selected Varieties

2

SAVE 99¢

ea

SAVE 49¢

250 ea

SAVE 64¢

2

$1.71 per 100g

3

5

Nobby’s Salted Mixed Nuts 375g $13.33 per kg

SAVE $1

Kraft Mac & Cheese Original 205g $1.12 per 100g

ea

SAVE 80¢

230

$ ea

ea

SAVE $1.39

$

$ Allen’s Jelly or Minties Bags 150-200g Selected Varieties

McCain Rustic Skin On Chips 750g or Roast Potato Traditional 650g

$ Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

250

$

ea

50

$

$ Smith’s Chips, Sunbites Grain Waves or Popcorn 5-6 Pack Selected Varieties

50

ea

SAVE 60¢

ea

SAVE $1.19

Dr Oetker Papa Giuseppi's Tomato & Cheese Panini 250g or Classic Crust Pizza 445g Selected Varieties

Mount Franklin Sparkling Water 4x250mL Selected Varieties $3 per Litre

4

$

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1.50

4

$ Fab Laundry Liquid 900mL-1 Litre or Powder 900g-1kg Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

3


EASY MEAL Solutions SERVES

4

PREP

12 MINS

Spaghetti Carbonara

COOK

12

MINS

It’s quick and easy!

price

97

¢

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

ea

SAVE 97¢

19¢ per 100g

MADE WITH

Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES

$20 per kg

5

$

ea

SAV E $1

8

$

Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

ea

SAV E $5.50

$10.67 per kg

goes great with 360

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 90¢ per 100g

Latina Fresh Cappelletti Pasta 280g Selected Varieties $1.61 per 100g

4

SAVE 40¢

450

$

ea

SAVE $1.80

250

$

ea

Pura Thick Cream 300mL 83¢ per 100mL

ea

SAVE 75¢

6

Frantelle Lightly Sparkling Spring Water 1.25 Litre Selected Varieties $1.08 per Litre

$ Latina Fresh Ready Meal 350g Selected Varieties $1.71 per 100g

135

$

ea

SAVE 25¢

5

$ ea

SAVE $1.50

Pitango Soup 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea


FRESH Produce

349

$

499

$

kg

Royal Gala Apples

kg

Red Capsicums

399

$

399

$

ea

ea

2kg bag

Chinese Cabbage Wombok

Washed Potatoes 2kg $2 per kg

Delicious

Oranges

1

$

79 ea

299

$

99

¢

kg

ea

250g pack Cherry Tomatoes 250g

1kg pack

Loose Navel Oranges

Carrots 1kg

$7.16 per kg

450

$

ea

Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g $2.25 per 100g

99¢ per kg

450

$

ea

Community Co Baby Potatoes with Herb Butter 400g $1.13 per 100g

5


WHAT’S FOR Dinner?

399

1499

$

$

kg

Australian Whole Fresh Chicken

Australian Beef Rump Steak

2999

$

12

Australian Beef Stir Fry and Diced

6

kg

Australian Pork Belly Rashers

$

$10.99 per kg

1499

$

kg

Australian Lamb Racks

Tibaldi Premium Short Cut Rindless Bacon 1kg

kg

99 kg

2 11 $

Australian Flavoured Sausages 500g

1099 ea

$23.98 per kg

IGA Beef Lasagne 1.2kg $8.33 per kg

1199

$ Global Premium Scallops 500g

ea

for

$11 per kg

$

999

$

MULTI-BUY

2499

$

ea

Crystal Bay Medium Cooked Prawns

kg


DELI Delights

pr i c e

11

Chorizo

21

49

$

SAVE $11.50

1699

$

kg

SAVE $4

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1099

99

$

kg

$

kg

SAVE $3

Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

Primo Salami Knobs 200g Selected Varieties

3

Middle Bacon Rashers

$

ea

SAVE $3

$19.95 per kg

SAVE $1

1699

99

$

kg

kg

SAVE $1

Silverside Sliced or Shaved

Go

QUEENSLAND

1699

$

kg

SAVE $3

Chicken Breast Sliced or Shaved

Ausfresh Black or Green Olives Selected Varieties

599

1799

$

$

kg

SAVE $4

Cocktail or Slim Frankfurts

kg

SAVE $1.50

So Cheesy!

549

$

ea

SAVE $1.50 Lemnos Lime and Pepper Haloumi 180g $30.50 per kg

3

$

49 ea

SAVE $1.81 South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

699

$

ea

SAVE $2.62 Warrnambool Heritage Cheese 500g Selected Varieties $13.98 per kg

7


BAKERY Delights

8

99

$ Country Chef Pavlova Base 500g $1.80 per 100g

ea

SAVE $2.01

3

IGA Baker's Oven Mini Mud Cakes or Cupcakes 12 Pack Selected Varieties

$ Tip Top Raisin 520g or Breakfast Toast 600g

3

Helga’s Wraps 5-8 Pack Selected Varieties

8

Your Bakery Croissant 9 Pack

699

SAVE $1.49

SAVE $1

IGA Baker's Oven Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.66 per 100g

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

ea

SAVE 40¢

299

$ Tip Top Muffins 6 Pack Selected Varieties

350

$

599

$

ea

$1.16 per 100g

50 ea

ea

SAVE $1.10

$ ea

SAVE $2.70

$

5

49

$

ea

SAVE $2.01

2

2 $ 49

ea

Turkish Rolls 130g Selected Varieties 99¢ per 100g

for

SAVE 49¢


550

$

ea

Community Co Nibbles Salted Pistachios 200g $2.75 per 100g

320

$

165

$

ea

Community Co Coconut Water 1 Litre

Community Co Coconut Water 330mL

$3.20 per Litre

$5 per Litre

5

$ Community Co Nibbles Mixed Nuts 375g $1.33 per 100g

599

$ ea

Community Co Nibbles Honey Roasted Cashews 200g

299

$

ea

$3 per 100g

ea

ea

Community Co Nibbles Rice Crackers 250g $1.20 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

9


TASTY Snacks

NEW

Go

QUEENSLAND

AT

2

$ Arnott’s Shapes, Jatz or Savoy 110-250g Selected Varieties

2

$ ea

SAVE $1

Arnott’s Scotch Finger or Cream Biscuits 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

price

1

$ Oreo Cookies 137g Selected Varieties

SAVE $1

73¢ per 100g

130

$

ea

SAVE 50¢ Tic Tac 24g Selected Varieties

Waterthins Sesame or Natural Fine Wafer Crackers 150g $1.67 per 100g

ea

250

$

ea

SAVE 70¢

Arnott’s Chocolate Biscuits 175-200g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1.15

150

$ Fantastic Delites 100g or Curls 80g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$5.42 per 100g

250

$ SunRice Rice Cake Bites 100g Selected Varieties $2.50 per 100g

10

ea

SAVE 99¢

4

$ Vege Deli Crisps 100g Selected Varieties $4 per 100g

ea

SAVE 99¢


TASTY Snacks

NEW FLAVOUR

pr i c e

12

50 ea

$ Celebrations Tub 692g

SAVE $12.50

$1.81 per 100g

5

$ Cadbury Chocolate Mixed Share Bags 288-309g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

price

375

$

Whittaker’s Block Chocolate 200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.05

$1.88 per 100g

250

$ Cadbury or Pascall Bags 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Go

QUEENSLAND

3

$

ea

SAVE 19¢

Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.29 per 100g

450

$

ea

SAVE $1.80

1

$

ea

Nice & Natural Chocolate Roasted Nut Bar 6 Pack Selected Varieties

3

SAV E $1

$

ea

Be Natural Nut Bars 4-5 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAV E $1

Darrell Lea BB’s 180g Selected Varieties $1.67 per 100g

3

Nestlé Medium Bars 35-55g Selected Varieties

$

ea

SAV E 90¢

11


REFRESH Me

16

25 $

$

for

ea

SAVE 50¢

Go

SAVE $12.20 Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

QUEENSLAND

$1.78 per Litre

$1.25 per Litre

180

$

5

$

SAVE 66¢ ea

SAVE $4.05

Powerade 600mL Selected Varieties $3.50 per Litre

4

$ Red Bull Energy Drink 473mL Selected Varieties $8.46 per Litre

12

ea

SAV E 40¢

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre

ea

Kirks 10x375mL Selected Varieties

Schweppes, Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties

$1.33 per Litre

$1.44 per Litre

2

10

$

ea

SAV E $1.35

6

$

ea

SAV E $3.33

Schweppes Mixers or Pepsi Max 4x300mL Selected Varieties $2.92 per Litre

Tru Blu or LA Ice 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

350

$

ea

SAV E $1.75

1

$

ea

SAV E 29¢

Frantelle Spring Water 24x600mL 51¢ per Litre

Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties $2 per Litre

730

$

ea

SAV E $4.70

3

$

ea

SAV E 79¢


FANCY A Cuppa?

price

1

07

$ Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.08

$1.07 per Litre

3

Moccona Freeze Dried Coffee 100g or Instant Caramel 95g Selected Varieties

$ Berri Drink or Juice 2 Litre Selected Varieties

V8 Power Blend or Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties $2.80 per Litre

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties $1.67 per Litre

3

$

50 ea

SAVE $1.10

250

$

ea

SAV E $1.30

Vittoria Coffee Capsules 12 Pack Selected Varieties $5.77 per 100g

Pauls Long Life Milk 1 Litre $1.20 per Litre

Lipton Tea Bags Green or Herbal Infusions 40 Pack Selected Varieties

1

$

20 ea

SAV E 49¢

315

$

ea

SAV E $1.64

440

$ ea

Nestlé Nesquik Chocolate or Strawberry 500g

SAVE $4

88¢ per 100g

450

$ ea

SAVE $1.25

$1.50 per Litre

6

$

Cadbury Drinking Chocolate 400g

SAVE $2.50

Taylors of Harrogate Yorkshire Tea Bags Gold or Proper Strong 100 Pack

SAVE $1.20

330

$

ea

Nestlé Carnation Evaporated, Lite Coconut Milk or Cooking Cream 300-375mL Selected Varieties

ea

83¢ per 100g

250

$

ea

SAVE 20¢

4

$

ea

SAV E $2

SAVE $1.40

Jarrah Dark Drinking Chocolate Sachets 10 Pack Selected Varieties

Twinings Tea Earl Grey or English Breakfast 125g $4 per 100g

ea

4

$

ea

SAV E $1.31

5

$

ea

SAV E $2

13


RISE & Shine

4

$

ea

SAVE $1

Uncle Tobys Quick Oats 10-12 Pack Selected Varieties

5

50

$

4

Kellogg’s Cereals 300-730g Selected Varieties

$ Carman’s Muesli 500g Selected Varieties 80¢ per 100g

BelVita Soft Bake Breakfast Biscuits 200g Selected Varieties

250

$

Capilano Honey Clear 500g

50¢ per 100g

$1.20 per 100g

ea

SAVE $1.50

450

$ Golden Circle Pineapple Slices 825-850g Selected Varieties

6

ea

SAVE $1.30

8

$

$

ea

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties

14

Be Natural Granola 260-450g Selected Varieties

ea

SAVE $2.24

$1.13 per 100g

450

$

225

$

SAVE 99¢

ea

SAVE $1.70

ea

ea

SAVE $1.50

Queen Pure Canadian Maple Syrup 250mL $3.20 per 100mL

ea

SAVE $1


FILL UP THE Pantry

Go

QUEENSLAND

2

$ MasterFoods Original or Reduced Salt Barbecue or Tomato Squeezy Sauce 475-500mL Selected Varieties

Cadbury Cooking Chocolate Baking, Melts or Baking Chips 200-225g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE $1.75

270

$ Praise Dressing 330mL Selected Varieties 82¢ per 100mL

ea

SAVE 30¢

4

Always Fresh Kalamata Olives 220g Selected Varieties

SAVE 95¢

4

$

6

$ Bee Vital Apple Cider Vinegar 500mL

280

$ Sunbeam Sultanas 375g or Australian Currants 300g

ea

SAVE $3

$1.20 per 100mL

ea

SAVE 29¢

ea

SAVE $1

$18.18 per kg

$ Sunbeam Nuts 70-130g Selected Varieties

ea

ea

SAVE 70¢

15


FILL UP THE Pantry

pr i c e

120

$

1

$

ea

SAVE 80¢

Squid Fish Sauce 300mL

Tilda Steamed Rice 250g Selected Varieties

70

SAVE $1.70

68¢ per 100g

2

$

ea

Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea

SAVE $2

40¢ per 100mL

120

$

2

ea

SAVE 30¢

$

Gravox Liquid Gravy or Finishing Sauce 165g Selected Varieties

TCC Premium or Light Coconut Milk 400mL

SAVE 55¢

$1.21 per 100g

250

$ ea

Chicken Tonight Simmer Sauces 475-520g Selected Varieties

ea

SAVE 70¢

30¢ per 100mL

3

3

$

$

ea

SAVE $1

Mission Burrito Tortilla 312-576g Selected Varieties

2

$ ea

SAVE 80¢

KanTong Wok Ready Noodles 400-440g Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

Valcom Curry Paste 210-230g Selected Varieties

ABC Sweet Soy Sauce Kecap Manis 620mL 48¢ per 100mL

16

3

$

ea

SAV E $1.49

Crisco Peanut Oil 750mL 80¢ per 100mL

599

$

ea

Matched

Riviana Basmati Rice 1kg 45¢ per 100g

450

$

ea

Matched


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$

ea

Continental Cup a Soup 2 Serve Selected Varieties

SAVE $1

3

$ Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties

Old El Paso Stand 'N Stuff or Hard 'N Soft Taco Kit 275-351g Selected Varieties

John West Tuna 425g Selected Varieties $10.59 per kg

ea

SAVE $1.50

450

$

250

$

550

$

SPC Diced or Crushed Tomatoes, Baked Beans or Spaghetti 400-425g Selected Varieties

ea

70¢ per 100g

ea

SAVE $1.25

Continental Pasta & Sauce 145-170g or Rice Value Pack 180-190g Selected Varieties

ea

McKenzie’s Split Peas, Pearl Barley or Soup Mix 500g Selected Varieties $2.60 per kg

2

$1 per 100g

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $13.68 per kg

ea

SAVE 99¢

130

$

ea

SAVE 15¢

130

$

ea

SAVE 35¢

130

$

$ Passage to Asia 200g Selected Varieties

1

$

ea

SAVE 81¢

ea

Golden Circle Creamed Corn or Corn Kernels 410g $3.17 per kg

2

$ King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $19.05 per kg

ea

SAVE $1.30

17


5

$

ea

Community Co Pizza 390-440g Selected Varieties

699

$

699

$

ea

Community Co Beef Burgers 540g

Community Co Mini Meatballs or Chicken Kiev Balls 480-500g

$1.29 per 100g

430

$

450

$

ea

Community Co Ice Cream Cones 4 Pack Selected Varieties

Community Co Ice Cream Sticks 4 Pack Selected Varieties

86¢ per 100mL

94¢ per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

18

ea

Powered by

ea


FRIDGE Faves

4

$ Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

ea

SAVE $1.59

5

Vaalia Probiotics Yoghurt 900g Selected Varieties 39¢ per 100g

$ Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g-1kg Selected Varieties

Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties $1.15 per 100g

ea

SAVE $1.29

150

$

ea

SAVE 75¢

Jalna Yoghourt 200g Selected Varieties 75¢ per 100g

50¢ per 100g

ea

SAVE $2.50

1

$

50 ea

SAVE 80¢

550

$ Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties $3.67 per Litre

450

$ Ski Divine or D'lite Yoghurt 6x150g Selected Varieties

3

50

$

ea

ea

SAVE $1.50

3

Pauls Farmhouse Gold Custard Chocolate or Vanilla 800g 50¢ per 100g

ea

SAVE $1

1

$ Pauls Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g $1.43 per 100g

ea

SAVE 50¢

250

$ Ice Break or Breaka Flavoured Milk 500-600mL Selected Varieties

$ Connoisseur Dessert Mousse 2 Pack Selected Varieties

4

$

ea

SAVE 40¢

2

$

ea

Dare Cold Pressed Coffee 300mL Selected Varieties $6.67 per Litre

ea

SAVE $1.15

19


FRIDGE Faves

Go

QUEENSLAND

7

2

$

$ Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g $14 per kg

ea

SAVE $1.30

4

Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

SAVE 50¢

6

$ Mainland Buttersoft 250g $1.60 per 100g

4

$ Perfect Italiano Perfect Pizza or Bakes Shredded Cheese 250g $16 per kg

ea

SAVE 80¢

Tassal Tasmanian Smokehouse Sliced Smoked Salmon 200g $45 per kg

350

$ Perfect Italiano Ricotta 250g $14 per kg

ea

Don Pan Size Rindless Bacon 250g $20 per kg

20

$ ea

SAVE 79¢

9

$

ea

SAVE $2

5

Devondale Salted or Unsalted Butter 500g

MULTI-BUY

21 $

Hans Pepperoni Hot Rocket or Mild Salami Striker Sticks 15g

for

SAVE 90¢

$33.33 per kg

750

$ $7.50 per kg

ea

SAVE $1.59

ea

SAVE $1.23

$1.20 per 100g

Dandy Economy Bacon 1kg

$

SAVE 80¢

ea

ea


FREEZER Faves SAVE $1.92 Peters Monaco Bar 4 Pack or Eskimo Pie 6 Pack

6

SAVE $2.40

$

Peters Maxibon 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

SAVE $2

Proud & Punch Multipack 6-8 Pack or Frozen Greek Style Yoghurt 900mL Selected Varieties

Skinny Cow Ice Cream Cookies or Desserts 4 Pack Selected Varieties

Go

QUEENSLAND

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

7

$

ea

SAVE $3

1899

$ Peters Drumstick Classic Vanilla 24 Pack 66¢ per 100mL

ea

SAVE $11

5

$ Streets Blue Ribbon Tubs 1.25 Litre Selected Varieties 40¢ per 100mL

ea

SAVE $2

Go

QUEENSLAND

9

$ Ben & Jerry Ice Cream 458mL Selected Varieties $1.97 per 100mL

ea

SAVE $3

4

$ Peters Dixie Cup Vanilla 4 Pack or Barney Banana 8 Pack

5

$ ea

SAVE 49¢

Sara Lee Danish, Pie or Crumble 400-600g Selected Varieties

ea

SAVE $1.25

21


FREEZER Faves

Go

QUEENSLAND

5

2

$

4

$ 62¢ per 100g

ea

SAVE $1.99

McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

Chiko Original Rolls 4 Pack

$

ea

SAVE $1.40

Birds Eye Mashed Potato, Golden Crunch Chips or Wedges 1kg Selected Varieties $3.50 per kg

On The Menu Frozen Meals 260g Selected Varieties

SAVE $1

77¢ per 100g

350

$

ea

SAVE 79¢

ea

Birds Eye Corn Cobs 1kg, Broccoli 500g or Steam Fresh 400g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE 49¢

Go

QUEENSLAND

Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

8

$

5

$

ea

SAVE $4

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

5

$ ea

SAVE $1.70

Sealord Hoki 2 Pack Selected Varieties $16.67 per kg

ea

SAVE $1.59

Go

QUEENSLAND

4

$ McCain Redbox Frozen Meals 375-400g Selected Varieties

22

50 ea

Matched

4

$ Balfours Pies or Pasties 400-680g Selected Varieties

10

50

$

ea

SAVE 75¢

ea

Sargents Party Pack 1.2kg 83¢ per 100g

SAVE $3.50


HOME Essentials

pr i c e

349

$

ea

249

$

50

SAVE $3.50

SAVE $2.50

%

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Mirabella LED GLS Globes)

ea

Décor Tellfresh Oblong Container 900mL (50% OFF Décor Tellfresh Range)

OFF

RANGE

3

$

Razza Matazz Pantyhose 2 Pack Selected Varieties (50% OFF Razza Matazz Pantyhose Range)

ea

SAVE $3

Décor Tellfresh Container Oblong 1 Litre (50% OFF Sistema Microwave Range)

2

ea

SAVE $2.50

598

$

49

$

Eveready Gold AAA Batteries 8 Pack or AA Batteries 10 Pack

ea

SAVE $5.99

40%

OFF

RANGE

270

$

ea

SAVE $2.30 Clio Knee Hi 2 Pack Selected Varieties (30% OFF Clio Knee High Range)

30

1820

$

% OFF

ea

Brita Filter Maxtra+ 2 Pack (30% OFF Brita Maxtra+ Range)

590

$

SAVE $7.80

Trend Bath Towel Selected Varieties

ea

SAVE $4.09

RANGE

1330

$

ea

SAVE $8.69

Wiltshire Dish Enamel Baking 32cm (30% OFF Wiltshire Enamel Range)

Wiltshire Easy Bake Pizza Tray (30% OFF Wiltshire Easy Bake Range)

740

$

SAVE $3.19

12

$

ea

Jason Insulux Pillow 2 Pack

ea

SAVE $7.99

23


HOME & PET Essentials Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

550

$

349

$

SAVE $5.50

ea

SAVE $3.50

OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

PRICE OFF RAN LF

199

GE

HA

Comfort Fabric Softener 750mL or Conditioner 800mL Selected Varieties

$

ea

SAVE $2

Pedigree Dentaflex Medium 1 Piece

499

$ Pets First Choice 3kg 17¢ per 100g

ea

SAVE 43¢

3

$ Sard Oxy Plus 500mL or Super Power 450mL Selected Varieties

24

ea

ea

SAVE $1

pr i c e 11

999

$

SAVE $10

$ CLR Bathroom & Kitchen Cleaner or Remover 750mL $1.47 per 100mL

White King Power Clean Toilet Gel 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea

SAVE $2.49

3

ea

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack $2.50 per 100 sheets

$

3

$

ea

SAVE 50¢

14

$ ea

SAVE 49¢

Quilton Toilet Roll 3 Ply 36 Pack 22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $4


HEALTH & Baby

10

$

ea

SAVE $6

Huggies Bulk Nappies 32-54 Pack Selected Varieties

150

$ Heinz Simply Baby Food Pouches 120g Selected Varieties

BabyLove Wipes Ultra Soft 80 Pack

$1.25 per 100g

24

$3 per 100g

1760

$ ea

SAVE $5.99

Nestlé NAN Optipro HA Gold 3 800g $2.20 per 100g

ea

SAVE 99¢

$4.38 per 100 units

$ Nestlé NAN Optipro HA Gold 1 or 2 800g

350

$

ea

ea

SAVE $4.39

13

$

ea

Huggies Essentials 40-54 Pack Selected Varieties

4

$ U By Kotex Pads 10-14 Pack Selected Varieties

260

$ ea

SAVE $1

Kleenex Jumbo Tissues 250 Pack $1.04 per 100 units

ea

SAVE 40¢

25


HEALTH & Beauty

Natures Organics Shampoo or Conditioner 500mL Selected Varieties 30¢ per 100mL

5

150

$

350

$

ea

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties

SAVE 40¢

90¢ per 100mL

ea

SAVE $2.50

$

ea

SAV E 40¢

9

$

Tena Lady Pads 6-20 Pack Selected Varieties Garnier Fructis Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

ea

$1.29 per 100mL

Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

999

$

ea

SAVE $4.40

30%

OFF

OLAY TOTAL EFFECTS & REGENERIST

Olay Regenerist Revitalising Hydration Cream 50g, UV Lotion SPF 15 75mL or Eye Serum 15mL

2345

$

ea

SAVE $10.05

Vaseline Intensive Care Moisturiser 225mL Selected Varieties $1.78 per 100mL

7

4

$

ea

SAVE $1

$

ea

SAV E $2 Tena For Men 10-12 Pack Selected Varieties

Redwin Sorbolene Moisturiser 1 Litre 33¢ per 100mL

26

330

$

ea

SAVE $2.95

BIC Comfort 3 Advance or Soleil Twilight Disposable Razors 4 Pack $1 each

4

$

ea

SAVE $1.50


HEALTH & Beauty

2

Colgate Toothpaste 110-120g, Zig Zag Toothbrush 1 Pack or Dental Floss 25m Selected Varieties

3

$

$

ea

SAVE 55¢

Palmolive Shower Gel or Foaming Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

ea

SAVE $2.39

price

499

$

SAVE $5

Oral-B Toothpaste 110g or Fresh Clean Toothbrush 5 Pack Selected Varieties

3

$

Impulse Body Spray 57g Selected Varieties

$1.04 each

1040

$

450

$ Pears Transparent Soap Value Pack 3 Pack

5

ea

SAVE $2.60

Nivea Anti-perspirant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

29¢ each

730

$ ea

SAVE $1.50

580

$ Panadol Extra Caplets 20 Pack

ea

SAVE $1.50

$1.20 per 100g

$ ea

SAVE $2

$5.26 per 100g

Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

Cenovis Multivitamin and Minerals Tablets 100 Pack $7.30 per 100 units

SAVE $1.39

SAVE $3.19

480

$

ea

Medix Nasal Inhaler 0.5mL $9.60 per 10mL

ea

ea

SAVE $2.19

27


IGA.COM.AU

be

Look for the Community Chest logo to support your local community

¢

ea

r than half pr i tte

375

$

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties

25¢ per 100 sheets

19¢ per 100g

2

pr i c e

12 ea

SAVE $2.13 Mars Bites, Pods, M&M's or Maltesers 140-180g Selected Varieties

6

$

ea

SAVE $4.50

SAVE 97¢

$

ce

97

You Save, they win!

99 ea

SAVE $2.51 Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $6.99 per kg

55

¢ ea

SAVE 55¢

Dine Cat Food 85g Selected Varieties 65¢ per 100g

280

$

ea

SAVE $2.20 Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 14¢ per 100mL

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. 1-2c from each product bearing the IGA Community Chest logo or ticket is collected by IGA Community Chest Limited (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park NSW 2113, ph 02 9741 300, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest). Between 6 June – 3 July, all funds raised by IGA Community Chest through these products will be donated to the store where purchased Community Chest Fund, for that store to allocate to their chosen causes. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 6th June to Tue 12th June 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P28


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 06 06 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu