Skip to main content

Maleny IGA - 05-09-2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 5th September 2018 Arnott's Shapes 160-190g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE $1.50

349

$

ea

SAVE $3.50 McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310-350g Selected Varieties

450

$

ea

SAVE $4.50

1722

$

ea

SAVE $17.89

Sara Lee Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties

45¢ per 100mL

$1.53 per Litre

$ 99

6

kg

Australian Beef Corned Silverside

On Sale Wed 5th September to Tue 11th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ406_050918_P1


220

1050

$

$

ea

SAVE $10.50

SAVE $2.30

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

Powerade 1 Litre Selected Varieties

$1.17 per Litre

$2.20 per Litre

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

2

$

ea

SAVE $1.25

250

$ Thins Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

2

ea

ea

SAVE 70¢

250

$ Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins or Cheezels 5-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

2

Mainland Cheese Block 400-500g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

26 $

$ Arnott’s Jatz or Savoy 225-250g Selected Varieties

7

$

for

ea

SAVE $1

Chris' Traditional Dips 200g Selected Varieties $1.50 per 100g


175

$ Mrs Mac’s Microwave Pies, Pasties or Sausage Rolls 165-200g Selected Varieties

6

SAVE 50¢

$ Peters Drumstick 4-6 Pack Selected Varieties

Pacific West Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

3

99

$ ea

SAVE $2

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

850

$

ea

ea

SAVE $1.01

Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties $9 per kg

ea

SAVE $3.50

9

$

ea

SAVE $3

30 % OFF

Deeko Oval Plates 8 Pack (30% OFF Selected Deeko Range) 34¢ each

270

$

ea

SAVE $1.29

9

$ M&M’s or Maltesers Party Bucket 465-640g Selected Varieties

ea

SAVE $2.99

Nestlé or Allen’s Family Size Bags 340g Selected Varieties $1.18 per 100g

4

$

ea

SAVE $1.20

3


Sweet Chilli BBQ Lamb

18

Australian Butterflied Lamb Leg

ready in

30 mins

99

$

kg

MasterFoods Squeezy Sweet Chilli Sauce 500mL

250

$

50¢ per 100mL

7

$

Bertolli Olive Oil 370mL Selected Varieties

ea

Matched

$1.90 per 100mL

Rosemary (Punnets & Sleeves)

ea

SAV E 80¢

199

$

ea

goes great with

Green’s Gravy Granules Roast Meat or Chicken 120g 25¢ per 10g

3

$

Washed Potatoes 2kg

ea

SAV E 80¢

4

$2 per kg

399

$

ea

2kg bag

$ Latina Fresh Filled Pasta 375g or Sauce 425g Selected Varieties

4

Community Co Caesar Bowls 240g

SAVE $1.79

La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g $1.47 per 100g

Sara Lee Apple Crumble 600g 83¢ per 100g

250 ea

SAVE 50¢

5

$

ea

$2.50 per 100g

$ ea

6

$

ea

SAV E $1.25

5

$ Pitango Soup 500g Selected Varieties $1 per 100g

ea

Hot deal


650

$

ea

Community Co Lightly Sparkling Water 12x500mL 11¢ per 100mL

320

$

580

$

ea

550

$

ea

Community Co Coconut Water 1 Litre

Community Co Nibbles Salted Cashews 200g

Community Co Nibbles Salted Pistachio 200g

$3.20 per Litre

$2.90 per 100g

$2.75 per 100g

ea

No added MSG!

2

5

$

$ ea

Community Co Stacks of Chips 160g Selected Varieties

Community Co Macaroni Cheese or Cauliflower Balls 200g

$1.25 per 100g

$2.50 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

5


FRESH Produce

499

$

ea

3kg bag

Navel Oranges 3kg $1.66 per kg

199

$

299

$

ea

Hass Avocados

ea

Cauliflower

299

$

ea

200g pack Snacking Tomatoes 200g

Eat Well Fiesta Bar Mix 375g

$1.50 per 100g

$1.33 per 100g

Delicious Strawberries

499

$

MULTI-BUY $

1

$

99 ea

ea

23 for

250g punnet Strawberries 250g

Hydro Lettuce

60¢ per 100g

goes great with

Welcome to a better way, a community way.

5

99

¢

ea

$1.52 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

$

ea

Community Co Asian Salad Bowls 250g or Garden Bowl 200g

6

Assorted Flavoured Dipping Sauces 65g

Find out more at CommunityCo.com.au Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

1299

$ Lamb Forequarter Chops

599

$ Australian Boneless Pork Leg Roasts

kg

2699

$ Australian Whole Beef Eye Fillet

Canon Foods Chicken Burger, Southern Style Breast Burger or Crunchy Garlic Chicken Breast Burger 510g $1.37 per 100g

Australian Pork Scotch Steak or Roast

699

399

Seven Mile Smoked Bacon Hocks or Bacon Bones

Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns

kg

kg

Australian Beef Rib Fillet Steak

1099

$ Family Chef Pulled Pork or Curry in a Hurry 600g

kg

$1.83 per 100g

2999

$

ea

2499

$

kg

$

kg

$

999

$

kg

kg

Global Prawns Cooked & Peeled 300g

799

$

ea

$26.63 per kg

7


699

$

ea

Thin BBQ Sausages 1.5kg $4.66 per kg

2499

1699

$

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

kg

Lamb Legs Boned & Rolled

1899

2599

$

Roast Pork with Crackle

10

Jewel of India Pasta Bakes 1.1kg Selected Varieties

11

1599

$

ea

99 kg

$9.09 per kg

Premium Seafood Marinara Mix

8

kg

Raw Banana Prawns

$

ea

Bringing you

$

kg

Tasmanian Salmon Fillets Skin On

$

1999

$

kg

Low Prices every day.

Global Prawns Cooked Tail On 500g $31.98 per kg


DELI Delights

999

999

$

SAVE $1

Lilydale Free Range BBQ Cooked Chicken

$

ea

Middle Bacon Rashers

1699

$

1699

$

kg

SAVE $5

Champagne Leg Ham

5

$

kg

SAVE $2

Silverside Sliced or Shaved

99

2199

$

kg

Cocktail or Slim Frankfurts

SAVE $2

Ausfresh European or Tuscan Antipasto Mix

kg

SAVE $6

2299

$

kg

Sliced Sopressa Salami Hot or Mild

kg

SAVE $6

2399

$ Oven Roast Turkey Breast Sliced or Shaved Selected Varieties

kg

SAVE $5

5

$

ea

Primo Salami 200g Selected Varieties $25 per kg

So Cheesy!

549

$ Lemnos Haloumi 180g $30.50 per kg

ea

SAVE $1.50

399

$ South Cape Greek Style Fetta 200g Selected Varieties $19.95 per kg

ea

SAVE $2

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g $31.96 per kg

799

$

ea

SAVE $3.26

9


249

$

ea

Luscious Lamingtons 18 Pack 69¢ per 100g

449

$ Papa Joe’s Banana Bread 500g

3

$

490

$

ea

46¢ per 100g

ea

Bürgen Bread 700g Selected Varieties 70¢ per 100g

10

ea

Abbott’s Bread 680-850g Selected Varieties

290

$

20

Bringing you

350

$

ea

Helga’s Bread 680-850g Selected Varieties

90¢ per 100g

Tip Top The One Bread 700g Selected Varieties

370

$

ea

Low Prices every day.

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

ea


BAKERY Delights

175

$

SAVE $1.75

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 58¢ per 100g

349

$ Grannys Muffins 4 Pack Selected Varieties

ea

Grannys Fairy Cakes 12 Pack Selected Varieties

83¢ per 100g

for

2

SAVE $1.38

ea

SAVE 50¢

250

$

3 $ 49 Panini Bread 100g Selected Varieties

299

$ $1 per 100g

87¢ per 100g

ea

Your Bakery Croissants 3-4 Pack

ea

$1.25 per 100g

320

$

399

ea

$

ea

SAV E $1

Wonder White Bread 700g Selected Varieties 46¢ per 100g

1

$ Speedi Bake French Stick 340g (Selected Stores Only) 47¢ per 100g

59

Mission Wraps 6-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 20¢

11


Fresh 3 DAY SALE

FRI 7TH TO SUN 9TH SEPTEMBER

8

$

99 kg

Australian Whole Premium Beef Rump

799

$

kg

Australian Bone In Lamb Shoulder Roast

12


Fresh 3 DAY SALE

8

Short Cut Bacon

FRI 7TH TO SUN 9TH SEPTEMBER

49

$

Hans Cheese or Plain Kabana

kg

7

50 ea

SAVE $7.50

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

Ready Chef Homestyle Beef Lasagne Fresh 2kg $3.75 per kg

2

$ IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties

kg

SAVE $7.50

SAVE $8.50

$

749

$

19

SAVE $2.30

1

$

ea

D'Lite Turkish Pide Lavash Bread or Rolls 520-600g

99

kg

SAVE $10

89

¢

ea

SAVE $2

999

$

ea

IGA Baker's Oven Take & Bake Herb & Garlic or White Dinner Rolls 6 Pack

SAVE 90¢ 13


SWEET Treats

1

$ NestlĂŠ Medium Bars 35-55g Selected Varieties

3

Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

SAVE $1

$

5

$1.43 per 100g

14

Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

2

$ ea

SAVE $1.30

5

$

$ Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE $1.25

Mars, M&M’s, Maltesers, Pods or Bites 130-180g Selected Varieties

2

$

ea

Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

ea

SAVE $2

4

$

ea

Pascall Marshmallows 280g or Pineapple Lumps 185g Selected Varieties

ea

Matched


TASTY Snacks

1

$ Cadbury Freddo Biscuit or Fingers Milk White or Chocolate 114-167g

50

SAVE $1.50

3

Uncle Tobys Muesli Bar 185g Selected Varieties $1.35 per 100g

3

ea

Nestlé Milo Bars or Uncle Tobys Roll Ups 6 Pack Selected Varieties

5

$

$

SAVE $1

$2 per 100g

ea

SAVE $1.50

$

Cadbury Barni Chocolate or Milk Flavour Soft Bakes 150g

250

$

ea

ea

SAVE $1

ea

SAV E 80¢ Nobby’s Salted Mixed Nuts 375g $13.33 per kg

Arnott’s Shapes, Minis or Tiny Teddy 7-8 Pack Selected Varieties

3

3

$

$

ea

SAV E $1

ea

Kellogg’s SAV E $1 Crunchy Nut Bars or K-Time Baked Twists 5-6 Pack Selected Varieties

SunRice Rice Cakes Mini Bites 160g Selected Varieties $2.19 per 100g

350

$

ea

SAV E $1.49

3

$

250

$

150

$

ea

ea

4

$

Oreo Cadbury SAV E $1.30 Coated Cookies Chocolate or Mint 204g

Pringles Chips 53g Selected Varieties

ea Mission Deli Style Corn SAV E $1.27 Strips or Tortilla Rounds 500g Selected Varieties

$1.23 per 100g

$2.83 per 100g

80¢ per 100g

SAV E 40¢

ea

SAVE 35¢ Nobby’s Nuts 350-375g Selected Varieties

15


REFRESH Me

2

$ Gatorade 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

Edenvale Alcohol Removed Wine 750mL Selected Varieties $10.67 per Litre

ea

SAVE $1.50

8

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

$

ea

SAVE $1.50

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3.50 per Litre

SAVE $5.55

7

ea

SAVE $4.15

250

$

ea

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre

$1.50 per Litre

$1.67 per Litre

16

ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

$

165

$

7

$

ea

SAVE 70¢

3

2 $ 60 for

SAVE $2.10

2

$ Pepsi or Schweppes 2 Litre Selected Varieties $1 per Litre

ea

Matched

8

$ Staminade Powder Lemon Lime 585g $13.68 per kg

ea

SAVE $2


FANCY A Cuppa?

5

16

$

$

ea

SAVE $4

Nescafé Blend 43 500g or Gold Original 400g

$1.11 per 100g

ea

SAVE $2.80

$7.67 per 100g

4

$ Bushells Classic Gourmet Instant Coffee 100g

ea

SAVE $1.01

$4 per 100g

SAVE $1.30

Nestlé Milo 450g

1150

$

Moccona Coffee Specialty Blend Rich or Indulgence 150g

ea

Nestlé Carnation Evaporated Milk or Cooking Cream 300-375mL or Sweetened Condensed 400g Selected Varieties

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre

250

$

ea

SAVE 20¢

220

$

ea

SAVE $1.60

13

$

ea

SAVE $5 Moccona Coffee Barista Reserve 175g Selected Varieties $7.43 per 100g

Tetley Tea Bags Extra Strong 100 Pack $2 per 100g

4

4

350

$

$

ea

SAV E $1.30

$ ea

Ocean Spray SAV E $1.70 Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.67 per Litre

ea

SAV E $1.20

Just Juice 6x200mL Selected Varieties $2.92 per Litre

17


RISE & Shine

5

4

$ Uncle Tobys Plus Cereal 690-820g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.75

122

$ Green’s Pancake Shake Original 200g

ea

SAVE $1.23

61¢ per 100g

3

Nutella Hazelnut Spread 400g

SAVE 99¢

$1 per 100g

5

350

$ Kraft Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g 93¢ per 100g

$ Uncle Tobys Weeties, Traditional or Quick Oats 455-500g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.10

5

$ ea

SAVE 50¢

Kraft Cheddar Block 500g $10 per kg

ea

SAVE $1.25

$ Nestlé Milo Cereal 660-700g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

5

450

$

$ ea

Nestlé Nesquik SAV E $1.29 Cereal 650g or Uncle Tobys Cheerios 570-580g Selected Varieties

18

ea

Sanitarium E $1.50 Up & Go Blends SAV 3x250mL Selected Varieties

Allowrie Honey 600g

$6 per Litre

92¢ per 100g

550

$

ea

SAV E $1.50


FILL UP THE Pantry

325

$

SAVE $3.25

Old El Paso Kits 370-520g Selected Varieties

250

$ Old El Paso Chips 150-200g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

48¢ per 100g

5

$ Old El Paso Jumbo Taco Kit 345g $1.45 per 100g

$ Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

130

$ ea

SAVE $2

Pandaroo Coconut Milk 400mL 33¢ per 100mL

ea

SAVE 40¢

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

3

$ Crisco Canola or Vegetable Oil 750mL 40¢ per 100mL

3

3

$

ea

ea

SAV E $1

$ ea

SAVE 83¢

La Zuppa Soup Bowls 420g or Pouches 540g Selected Varieties

ea

SAVE $1

19


FILL UP THE Pantry

2

99

$ Campbell’s Premium Stock 500mL Selected Varieties

SAVE $3.01

60¢ per 100mL

250

$

MasterFoods Squeezy BBQ or Australian Grown Tomato Sauce 500mL Selected Varieties 50¢ per 100mL

San Remo Pulse Pasta 250g Selected Varieties

3

$1.20 per 100g

3

SAVE $1.40

$1.20 per 100mL

225

$ SunRice Quick Cups Rice 2 Pack Selected Varieties

Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490-505g Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

ea

SAVE 25¢

250

$ ea

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $1

4

199

$

$

ea

SAV E $1.50

20

18¢ per 100g

$

Paul Newman's Own Dressing 250mL Selected Varieties

$

SunRice Medium Grain White or Brown Rice 5kg

ea

SAVE 65¢

9

$

ea

ea

S&W Whole or Light Egg Mayonnaise 440g

Dolmio Pasta Sauce 500g Selected Varieties

91¢ per 100g

40¢ per 100g

270

$

ea

SAV E 90¢

Nando’s Peri-Peri Sauce or Chicken Marinade 125mL-265g Selected Varieties


FILL UP THE Pantry

1

$

45¢ per 100g

Kraft Easy Mac Classic Cheese Bowl 73g $2.33 per 100g

2

$

SAV E $1.05

170

$

$

for

ea

King Oscar Sardines 105g Selected Varieties

ea

SAV E 50¢

Maggi Instant Gravy 24-31g Selected Varieties

80

SAV E 20¢

750

1

ea

SAV E $2

75¢ per 100mL

San Remo La Pasta Single Snack Pasta & Sauce 80g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

$ Kikkoman Soy Sauce 1 Litre

330

$

Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g

ea

SAV E 89¢

$1.65 per 100g

650

$

ea

SAV E 89¢

$8.24 per kg

SPC Fruit Diced 8x120g Selected Varieties $6.77 per kg

350

$

Seakist Tuna In Springwater or Brine 425g

$

ea

SAVE $2.6 0

$19.05 per kg

¢

ea

24

50

SAVE $1

Heinz Spaghetti or Baked Beans 535-555g Selected Varieties

Wokka Noodles 440g Selected Varieties

MULTI-BUY

ea

150

$

Safcol Yellowfin Tuna Chunks 95g Selected Varieties $15.79 per kg

350

$

White Wings Baking Mixes 220-560g Selected Varieties

ea

SAV E $1.50

240

$ White Wings Chocolate or Butterscotch Sponge Pudding 225g

ea

SAV E 75¢

ea

$1.07 per 100g

21


1

Vaalia Low Fat Yoghurt 160g Selected Varieties 69¢ per 100g

37¢ per 100g

220

63¢ per 100mL

22

ea

CalciYum Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties $1.36 per 100g

SAVE 54¢

5

$

ea

SAVE 75¢

190

$ Western Star Thickened Cream 300mL

¢

ea

SAVE $1.10

$ Pauls Vanilla Custard 600g Selected Varieties

95

10

$

ea

SAVE 50¢

Five:am Organic Yoghurt 700g Selected Varieties 71¢ per 100g

SAVE $1.85

225

$ The Daily Juice Company Orange Juice 500mL Selected Varieties $4.50 per Litre

ea

ea

SAVE 45¢


4

$ Coon Sliced Cheese 12 Pack Selected Varieties $16 per kg

899

$ $8.99 per kg

Coon Block or Shredded Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

599

$ Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties $9.98 per kg

4

Cracker Barrel Infused Cheese 130g Selected Varieties $27.69 per kg

$ Mainland On The Go Cheese 110g Selected Varieties $36.36 per kg

3

$ ea

SAVE $1

Mainland Buttersoft 250g $1.40 per 100g

4

360

SAVE $1.29

ea

SAVE 90¢

3

$

50 ea

ea

SAVE $1.30

$

ea

SAVE $2.76

SAVE $1.30

$

ea

SAVE $4.01

Bega Tasty Cheese 1kg

ea

Philadelphia Spreadable Cream Cheese 140g $21.43 per kg

ea

SAVE 60¢

23


399

$

ea

Ski Divine or D’lite Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

350

220

$

$

ea

Vitasoy Soy Milky Regular or Lite 1 Litre

Vaalia Yoghurt 4x150g Selected Varieties

Frûche Strawberry Fields or Vanilla Beans 2x150g

$2.20 per Litre

58¢ per 100g

90¢ per 100g

Berri 100% Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties

6

ea

25 $

$

4

for

$

ea

$3 per Litre

Brancourts Cottage Cheese 500g

ea

$8 per kg

Bringing you 24

270

$

ea

Low Prices every day.

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties


FRIDGE Faves

3

150

$ Tamar Valley Dairy No Fat Natural or Greek Yoghurt 500g

$ ea

SAVE $1

60¢ per 100g

5

Nestlé Milo Dairy Pouch 150g

SAVE 50¢

$1 per 100g

2

$

$

ea

Pauls Zymil Lactose Free Regular or Light Thickened Cream 300mL

Farmers Union Greek Style Yogurt 950g-1kg Selected Varieties

$4 per Litre

Ice Break Iced Coffee or Breaka Flavoured Milk 2 Litre Selected Varieties $2.25 per Litre

3

$

ea

SAVE 65¢

450

$

ea

SAVE $1.40

67¢ per 100mL

560

$ Orchy Orange Passio Nectar 3 Litre $1.87 per Litre

ea

SAVE $1.41

21

96¢ per 100g

$

$33.33 per kg

for

SAVE $1.06

480

$ Logicol Classic or Health+ Spread 500g

MULTI-BUY Hans Pepperoni Hot Rocket or Mild Salami Striker Sticks 15g

ea

SAVE 80¢

Matched

Dare Iced Coffee or Dairy Farmers Chocolate Milk 750mL Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.20

550

$ Tassal Tasmanian Smoked Salmon 100g $55 per kg

ea

SAVE $1.85

25


FREEZER Faves

2

6

$ McCain Shake Shake Fries Chicken or Salt & Vinegar 500g $4 per kg

$ ea

SAVE $2

3

McCain Meals Slow Cooked or Man Size 300-500g Selected Varieties

Birds Eye Steam Fresh, Onion Rings or Stir Fry Vegetables 450-500g Selected Varieties

Nestlé or Arnott’s Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties

4

96¢ per 100mL

3

26

5

$ Sara Lee Cake 350-400g Selected Varieties

SAVE 49¢

ea

Pampas Puff or Shortcrust Pastry 1kg Selected Varieties

SAVE $1.25

Streets Blue Ribbon Golden Gaytime Tub 1.25 Litre 39¢ per 100mL

4

$

ea

SAVE 79¢

4

$ 40¢ per 100g

490

$ ea

ea

SAVE $1.30

Birds Eye Bubble 'n Squeak, Corn Fritters, Vegetable Fingers 420-500g or Chiko Rolls 575-650g Selected Varieties

ea

SAVE 79¢

ea

SAVE $2.50

$ Peters Dixie Cup Vanilla or Barney Banana 4-8 Pack

Birds Eye Hash Browns or Pommes Crunchy Potato Puffs 350-800g

50

4

Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties

$ ea

SAVE 60¢

$

ea

SAVE $1

$

5

$

550

$

ea

Sara Lee Bavarian or Cheesecake 360-410g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

ea


PET Essentials

10

16

$

$

ea

Whiskas Vitabites Dry Cat Food 2.5kg Selected Varieties

SAVE $1.55

40¢ per 100g

550

$ Dine Cat Food 7x85g Selected Varieties 92¢ per 100g

ea

SAVE $1.65

1

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

$ My Dog Selections 6x100g Selected Varieties $1 per 100g

1

$1 per 100g

V.I.P. Natures Goodness Grainfree Dog Food 400g Selected Varieties 38¢ per 100g

SAVE 40¢

150

$

Chum Dog Food 1.2kg Selected Varieties 22¢ per 100g

$ ea

ea

SAVE 39¢

Optimum Dog Food 100g Selected Varieties $1 per 100g

48¢ per 100g

ea

Matched

4

$ ea

SAVE 35¢

12

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties $2.22 per 100g

ea

SAVE $4.99

Nature’s Gift Dog Roll 1.4kg Selected Varieties $2.85 per kg

ea

SAVE $1.25

399

$

$ Purina Beyond Simply 9 2.5kg Selected Varieties

260

$ ea

SAVE $1.30

$ Nature's Table Dog Food 100g Selected Varieties

SAVE $7.45

20¢ per 100g

6

ea

ea

SAVE $1.01

27


STATIONERY Essentials

30 BIC Cristal Easy Glide Pens 10 Pack Selected Varieties (30% OFF BIC Multipack Pens)

3

20

$

SAVE $1.49

260

$ Pilot Frixion Pen or Highlighter Selected Varieties

Marbig ColourHide A4 Notebook 120 Pages or Pocket Notebook 5 Pack Selected Varieties

28

OFF

BIC Mark It Assorted Whiteboard Markers 4 Pack (30% OFF BIC Mark It Range)

SAVE 65¢

179 ea

SAVE $2.04

3

3

60

$

Faber-Castell Connector Pens 10 Pack

OFF

BIC Wite-Out Shake 'n Squeeze Correction Pen (30% OFF BIC Wite-Out Range)

6

Reflex Copy Paper 500 Sheets Selected Varieties

Sellotape 18x25mm Sticky Tape 2 Pack or Dispenser 1 Pack

ea

SAVE $1.09

270

$

ea

SAVE $1.50

240

$

350

Bostik Blu Tack Colour 75g

ea

SAVE 80¢

260

$ ea

SAVE $1

210

$

SAVE $1.46

%

$

$

ea

ea

SAVE $1.65

$

ea

$ Marbig Scrapbook 64 Pages

ea

30

%

Bostik Glu or Blu Stik 35g

SAVE 89¢

290

$

ea

SAVE $1.40

ea

Clag Paste With Brush 300g

ea

SAVE $1.49


7

320

$

$

ea

SAVE $3

Yates Fertilizer Thrive Soluble All Purpose 500g

810

$ Budget Lawn Seed 1kg

SAVE $3.59

510

$ Seasol Seaweed Solution or Powerfeed Plant Food 500mL

SAVE $2.31

1670

$ Pope Tap Ready Hose 12mm×15m

ea

Yates Zero Ready To Use Weedspray 750mL

410

Pope Trigger Spray Hose Gun

Yates Blitzem Snail & Slug Pellets 500g

Yates White Oil Insecticide Aerosol 400g

620

640 ea

SAVE $2.79

1170

$

ea

SAVE $2.69

ea

SAVE $1.20

$

ea

SAVE $1.80

260

$

ea

SAVE $3.29

$

ea

SAVE $7.29

740

$ Ansell Medium or Large Glove Garden Green Thumb

SAVE $1.50

Instant-Gro All Purpose Compound Fertiliser 500g

$

ea

ea

Pope Sprinkler Metal

ea

SAVE $5.10

29


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

4

50

$ Radiant Laundry Powder 1kg or Liquid 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $4.50

3

$ Ambi Pur Air Effects Spray 275g Selected Varieties

SAVE $3

$1.09 per 100g

Sorbent Toilet Rolls 8 Pack Selected Varieties 24¢ per 100 sheets

30

3

$

ea

50 ea

SAV E $2.95

16

$ OMO Ultimate Laundry Powder 2kg $8 per kg

Air Wick Life Scents Scented Oil Refill 19mL Selected Varieties $3.16 per 10mL

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

3

$

ea

SAV E 50¢

12

$ ea

Cold Power Dual Caps Regular or Sensitive 30 Pack

SAVE $5.99

6

40¢ each

$

SAVE $1.50

Glad Snap Lock Sandwich Bags 20 Pack or Lunch Bags 15 Pack Selected Varieties

SAVE $6.01

Glade Sense & Spray Automatic Freshener with Batteries 12.2g Selected Varieties

ea

$70.83 per 100g

240

$

ea

SAV E 60¢

ea

850

$

ea

SAVE $2.85

3

$ Glad Kitchen Tidy Bag 30-50 Pack Selected Varieties

ea

SAV E 80¢


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

5

50

$ Dynamo Laundry Liquid 900mL-1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $5.50

7

$

ea

Fairy All In One Dishwashing Lemon Tablets 18-22 Pack

Bref Duo Active 50mL, Blue or Power Active 50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

SAVE $7

3

$

ea

SAVE $2

3

Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

Palmolive Ultra Dishwashing Liquid 375-400mL Selected Varieties

White King Premium Bleach 2.5 Litre Selected Varieties $1.20 per Litre

$ White King Toilet Gel 700mL Selected Varieties 43¢ per 100mL

5

50

$

SAVE $1.50

2

SAVE $1.35

Exit Mould Pump Pack 500mL 96¢ per 100mL

Earth Choice Ultra Concentrate or Sensitive Laundry Liquid 1 Litre $5 per Litre

$

3

5

$

ea

SAVE $2.19

5

$ ea

SAVE $1

Sard Wonder Stain Remover 950g-1kg Selected Varieties

$

480 ea

SAVE $1.90

Chux Magic Eraser Kitchen or Bathroom 2 Pack $1.95 each

ea

SAVE $1.99

390

$ ea

SAVE $1.25

$ ea

ea

ea

SAVE $1.39

4

$ Windex Cleaner Spray 500mL Selected Varieties 8¢ per 100mL

ea

Matched

31


250

$

ea

Community Co Clean Freak Cleaning Wipes 50 Pack Selected Varieties 5¢ each

5

2

250

$

$

ea

Community Co Clean Freak Floor Wipes 20 Pack 25¢ each

$

ea

ea

Community Co Clean Freak Bathroom & Shower Cleaner 750mL

Community Co Clean Freak Glass & Window or Multi-purpose Cleaner 750mL

33¢ per 100mL

27¢ per 100mL

hines Cleans & S

199

$ Community Co Handwash 250mL Selected Varieties 80¢ per 100mL

239

$

ea

ea

Community Co Foam Handwash 250mL 96¢ per 100mL

$3.49 per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

32

349

$ Community Co Clean Freak Furniture Polish 250g Powered by

ea


HEALTH & Beauty

2

50

$ Palmolive Naturals Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties 71¢ per 100mL

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 400mL Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

86¢ per 100mL

345

$

ea

SAVE $3.45

7

$

10

$ Toni & Guy Shampoo, Conditioner or Hair Treatment 147-250mL Selected Varieties

Schwarzkopf Extra Care Hairspray 200-250mL or Lacquer 250g Selected Varieties

ea

SAVE $5.99

7

$ Phisohex Anti-Bacterial Face Wash 200mL $3.50 per 100mL

Dry Idea Baby Powder or For Men Sport Anti-perspirant Deodorant 150g

ea

SAVE $3

$1.67 per 100g

5

$

ea

Schwarzkopf Live Salon Permanent, Refresher or Gloss Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $7

SAVE $2

2

50

$

ea

SAVE $1.49

Schwarzkopf Brilliance or Perfect Mousse Permanent Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

9

$

ea

SAVE $5.39

350

$

2695

$ L'Oréal Revitalift Cream 50mL Selected Varieties $53.90 per 100mL

ea

2695

$ L’Oréal Age Perfect Hydrating Day or Night Cream 50mL $53.90 per 100mL

ea

ea

SAVE $1.50 Schwarzkopf Live Colour Hair Dye 1 Pack Selected Varieties

33


HEALTH & Beauty

1015

$

ea

SAVE $4.35

5

95

$ Dettol Foam Hand Wash Refill 900mL Selected Varieties 66¢ per 100mL

ea

SAVE $2.55

Colgate Max White or Advanced Whitening Toothpaste 110-120g, 360° Toothbrush 1 Pack or Plax Mouthwash 250mL Selected Varieties

3

$

ea

SAVE $1

Schick Hydro Silk 2 Razor Kit $5.08 each

14

$

ea

SAVE $5.50 Schick Hydro Silk Refill 4 Pack $3.50 each

7

$ Palmolive Shower Gel or Milk 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

ea

SAVE $1.50

10

Codral Relief Decongestant or Cold & Flu + Decongestant Tablets 20 Pack 55¢ each

Bosisto’s Eucalyptus Solution 500mL $2 per 100mL

Schick Intuition Plus Kit 1 Pack or Razor Pure Nourish Cartridges 3 Pack Selected Varieties

34

890

$

Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack

9

ea

SAVE $4

11

Zyrtec 10mg Tablets or Liquid Capsules 10 Pack

750

$ Cenovis Vitamin C 250mg 150 Tablets $5 per 100 units

ea

SAVE $2

$1.10 each

$

ea

SAVE $3.60

SAVE $2.99

ea

SAVE $3.29

$

$

ea

11

$

ea

SAVE $3.46


HEALTH, BEAUTY & Baby

10

ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

Huggies Baby Wipes 3x64-80 Pack Selected Varieties

SAVE $2

13

$

ea

BabyLove Nappy Pants 20-34 Pack Selected Varieties

9

$

$

Rafferty’s Garden Baby Food Pouch 120g Selected Varieties

SAVE $4.18

$1.37 per 100g

ea

SAVE $5

165

$

Matched

Libra Regular or Super Tampons 32 Pack 19¢ each

150

$ Heinz Baby Food 120-170g Selected Varieties

SAVE 20¢

Poise Pads Ultrathins 12 or 14 Pack

13

$ SMA Infacare From Birth Infant Formula 900g $1.44 per 100g

ea

SAVE $2.99

395

$

ea

6

$

ea

ea

SAVE $1.05

3

$ ea

Libra Liners 20-28 Pack Selected Varieties

ea

35


Help support our farmers for $2

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 5th September 2018

224

$

212

$

ea

SAVE $2.25

ea

SAVE $2.13

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

Lindt Lindor, Creation or Excellence Blocks 100g Selected Varieties $2.12 per 100g

150

$

299

$

ea

SAVE $1.50

ea

SAVE $3

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

Brunnings All Purpose Potting Mix 25 Litre

$1.07 per 100g

37 ¢

Per roll

13

350

$

$

ea

SAVE $1.50

SAVE $5

Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

Quilton Toilet Tissue 3 Ply 36 Pack 20¢ per 100 sheets

Help sprinkle the relief where it’s needed most. Purchase a $2 Raindrop token at any IGA store. iga.com.au/droughtangels

ea

$1.40 per 100mL

Jennif

er

Proudly supported by

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 5th September to Tue 11th September 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

36


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA - 05-09-2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu