Skip to main content

Maleny iga 04 07 2018

Page 1

Proenuddenlyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

4

$

32 ea

SAVE $4.33

On Sale 4th July 2018

175

$ Campbell's Country Ladle or Chunky Canned Soup 395-505g Selected Varieties

Four'N Twenty Angus Pies 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.75

pr i c e

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack

THAN HALF PR TER

375

$

ICE

BET

25¢ per 100 sheets

SAVE $4.50

$

14

182

$

ea

Arnott's Chocolate Biscuits 160-200g Selected Varieties

99

kg

ea

SAVE $1.83

$

25 for

Strawberries 250g Punnet $1 per 100g

Australian Beef Rump Steak On Sale Wed 4th July to Tue 10th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ373_040718_P1


EASY MEAL Solutions PREP TIME

cook TIME

MINS

HOURs

10

Slow Cooked Lamb with Onions & Rosemary

8

price

2

149

$ Onions 1kg Bag $1.49 per kg

$ ea

SAV E $2

20¢ per 100mL

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES

11

$

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

1kg bag

Australian Bone in Lamb Shoulder Roast

kg

199

$

Rosemary (Punnets or Sleeves)

ea

goes great with 249

$

199

$

kg

Loose Washed Potatoes

Gold Sweet Potatoes

370

$ La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 93¢ per 100g

2

kg

ea

SAVE 30¢

Sara Lee Classic Apple Pie or Apple & Berry Pie with Crumble 600g 75¢ per 100g

450

$

ea

SAVE $1.75

5

$ Quick As Wok Ready Meals 300g Selected Varieties (Selected Stores Only) $1.67 per 100g

ea

SAVE $1.49


WHAT’S FOR Dinner?

999

$

2999

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

Australian Lamb Racks

1099

$

1699

$

kg

Australian Gravy Beef

kg

Australian Lamb Loin Chops

11

$

9

$

99 kg

Australian Topside Roast

Australian Pork Scotch Roast

599

$ Australian Whole Fresh Free Range Chicken

kg

kg

kg

29

849

$ Australian BBQ Sausages 1.5kg Tray $5.66 per kg

$ Queensland Ocean Caught Large Cooked King Prawns

99

ea

1.5kg tray

2599

$

kg

99 kg

Tasmanian Atlantic Salmon Fillets Skin On

3


DELI Delights

16

$

kg

SAVE $4

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

1099

99

$

kg

SAVE $1

Middle Bacon Rashers

Go

QUEENSLAND

599

2299

$ Family Chef Pork Belly

$

kg

SAVE $2

Cocktail or Slim Frankfurts

1699

$

kg

SAVE $1.50

kg

SAVE $1

Silverside Sliced or Shaved

Primo Chilli or Danish Salami Sliced or Shaved

price

1999

$

kg

SAVE $9

1149

$ Primo Chorizo

kg

SAVE $11.50

29

$ Primo Prosciutto Sliced or Shaved

4

kg

SAVE $20

399

$

99 Primo Salami 200g Selected Varieties $19.95 per kg

ea

SAVE $3


DELI Delights

Go

Go

QUEENSLAND

QUEENSLAND

6

$ Superior Gold Smoked Salmon 100g

$

ea

SAVE $2

$69.90 per kg

349

99 Ausfresh Olives or Antipasto 150g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$23.27 per kg

Go

QUEENSLAND

1699

$

SAVE $3

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

7

$

kg

Bacon Bones and Hocks

99 kg

South Cape Mini Camembert or Brie Cheese 125g $27.92 per kg

349

$

ea

SAVE $1.81

499

$

ea

SAV E $2.46 Mersey Valley Vintage Cheddar Cheese 235g Selected Varieties $21.23 per kg

5


BAKERY Delights

NEW AT

250

$ Your Bakery Croissants 3-4 Pack

ea

$1.25 per 100g

549

$ IGA Baker's Oven Slices 6 Pack Selected Varieties

SAVE 50¢

299

$

3

Golden Crumpet Breaks 6 Pack 70¢ per 100g

$

ea

IGA Baker's Oven Rainbow Layer Cake 375g

ea

SAVE $1

$1.33 per 100g

350

$

ea

SAVE $1.21

499

$

Helga’s Wraps 5-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.49

ea

SAV E $1.94 Golden Waffles Fluffy & Delicious 275g or Light & Buttery 220g

249

$ White or Olive Rustic Baguette 300g 83¢ per 100g

6

SAVE 50¢

279

$

ea

Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

ea

SAVE 83¢


BAKERY Delights

249

$ IGA Baker’s Oven Lamington Squares Jam or Crème Filled 6 Pack 69¢ per 100g

399

$ IGA Baker's Oven Bar Cake 300-370g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

ea

SAVE $1.70

399

$ Suprima Brioche Buns or Sliders 4-6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

399

$

279

$ BellEATalia Take and Bake Ciabatta Rolls 270g $1.03 per 100g

ea

SAVE $1.20

599

$ Helga’s Gluten Free Rolls 4-5 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAV E 80¢

Mission Mini Wraps Original or Whole Wheat 8 Pack $1.04 per 100g

7


4 Ingredients cookbook

INTRODUCTORY PRICE +

19

$

99 ea

With over 70 delicious and easy recipes for all meal occasions, this must-have cookbook is perfect for singles, families, busy workers and everyone in between!

EXCLUSIVE* TO

81

QLD AND NORTHERN NSW STORES

Price after promotion is $29.99. *Promotional price of cookbook ends 24/7/18. Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.

+


What’s 4

DINNER?

Try our easy, delicious meal recipes using only 4 Ingredients. Yum!

Pulled Pork Burgers PREP TIME

cook TIME

MINS

HOURs

10

• • • •

8

INGREDIENTS 1½kg boneless pork roast 2⁄3 cup (166ml) Apple Cider Vinegar 1½ cups (420g) smoky BBQ sauce 8 Bread Rolls

INSTRUCTIONS 1. Trim the top layer of fat from the pork and discard 2. Sprinkle with sea salt 3. Place in a slow cooker and pour the vinegar over the roast 4. Cover and cook on low until the pork is fork-tender and pulls apart easily, 8 hours 5. Drain the liquid from the cooker 6. Using two forks, shred the meat completely, pulling it apart into small pieces 7. Stir in the BBQ sauce 8. Cover and cook until warmed through, about 15 minutes OUR TIP: Serve on crusty bread rolls or sliders with a little coleslaw.

Find this and many other mouth watering delicious recipes in the NEW ‘4 Ingredients Easiest One Pot Cookbook Ever,’ available EXCLUSIVELY at your local IGA store*

450

$ Bee Vital Organic Apple Cider Vinegar 500mL

SAVE $1

90¢ per 100mL

40¢ per 100mL

399

$ Suprima Brioche Buns or Sliders 4-6 Pack Selected Varieties

199

$ Fountain Squeezy Smokey BBQ Sauce 500mL

ea

ea

SAVE 50¢

999

$

ea

Australian Pork Scotch Roast

*Cookbook available in selected IGA stores in QLD and Northern NSW only. While stocks last.

kg

9


FRESH Produce

399

$

249

$

kg

Royal Gala Apples

kg

Broccoli

699

$

499

$

ea

ea

500g pack

300g pack Cherries 300g (USA)

Mushroom Cups or Slices 500g

$2.33 per 100g

$1 per 100g

Delicious Strawberries MULTI-BUY $

3

99

$

kg

Green Zucchinis

450

$

ea

Community Co Mixed Veggies Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

10

25

99

for

¢

250g Punnet

ea

1kg pack

Strawberries 250g

Carrots 1kg

$1 per 100g

99¢ per kg

699

$

ea

Kingaroy Peanuts 375g Selected Varieties $1.86 per 100g


SWEET Treats

NEW

pr i c e

AT

1

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

ea Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

SAVE $1

5

$ M&M’s or Pods Jumbo Share Pack 280-345g Selected Varieties

ea

SAVE $1.70

5

Allen’s or Nestlé Chocolate Share Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

$ Maltesers Family Share Pack 250g $2 per 100g

3

$

$

SAVE $1.50

2

$

Matched

Pascall or Cadbury Lollies 160-350g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

250

$ ea

ea

ea

SAVE $1.50

250

$

ea

SAV E $1.50

360

$ Darrell Lea Liquorice Logs 200g or Straps 300g

ea

SAVE $1

Darrell Lea Liquorice Twists 300g Selected Varieties $1 per 100g

3

Sour Patch or The National Confectionery Co. Lollies 200-260g Selected Varieties

$

ea

SAVE $1.30

11


TASTY Snacks

Arnott’s Chocolate Biscuits 160-250g Selected Varieties

1

ea

Oreo Cookies 137g Selected Varieties $1.17 per 100g

Arnott’s Assorted Creams 500g

SAVE 68¢

80¢ per 100g

160

$

4

$

82

$

ea

SAVE 40¢

ea

SAVE $1

3

$ Arnott’s Multipacks 7-8 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

price Cadbury Barni Chocolate Flavour Single 30g $2.50 per 100g

2

75

¢ ea

SAVE 75¢

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties $2.08 per 100g

250

$

ea

SAVE 99¢

$

ea

SAV E 65¢ Green’s Creamies 200g, Paradise Cottage Cookies or Jam Fancies 220-250g Selected Varieties Cadbury Barni Chocolate or Milk Flavour Mulitpack 150g $1.67 per 100g

12

250

$

ea

SAVE $1.50

Nabisco Captain's Table Water Crackers 125g Selected Varieties $1.04 per 100g

130

$

ea

SAVE 50¢


TASTY Snacks

Go

QUEENSLAND

2

$

2

Uncle Tobys Le Snak, Muesli Bars, Roll-Ups or Nestlé Milo Bars 6 Pack Selected Varieties

50

$

Poppin Microwave Popcorn 85-100g Selected Varieties

SAVE 64¢

2

$ Smith’s Thinly Cut Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

SAVE 45¢

225

$ ea

Mission Tortilla Chips 230g Selected Varieties

Matched

98¢ per 100g

550

$ Smith’s Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

1

ea

ea

SAVE 85¢

Twisties, Burger Rings or Cheetos 125-270g Selected Varieties

3

$

3

Kellogg’s Crunchy Nut Bars Peanut or Mixed Nut 180g

Sakata Rice Crisps Honey Soy or Sweet Chilli & Sour Cream 75g $3.33 per 100g

250

$

Majans Infuzions Cracker 110g Selected Varieties $2.27 per 100g

ea

SAVE 99¢

250

$

ea

ea

SAVE $2

$1.67 per 100g

$

ea

ea

SAVE $1

30

$

ea

3

$

ea

SAVE 49¢

Sunbites Snack Crackers, Smith’s or Doritos Chips 120-170g or Doritos Salsa 300g Selected Varieties

Smith’s, Twisties or Assorted Multipacks 5-6 Pack Selected Varieties

50

ea

SAVE 99¢

13


REFRESH Me

Go

QUEENSLAND

16

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 24x375mL Selected Varieties

Kirks 10x375mL Selected Varieties

SAVE $12.20

$1.78 per Litre

2 $10

$1.33 per Litre

250

$

for

ea

Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 2 Litre Selected Varieties

SAVE $8.10

$1.25 per Litre

ea

SAVE 25¢

Go

QUEENSLAND

23 $

Pepsi or Schweppes 1.25 Litre Selected Varieties

for

SAVE $1.92

$1.20 per Litre

3

$ Pump Pure Water 1.25 Litre $2.40 per Litre

Mount Franklin Spring Water 20x500mL 80¢ per Litre

14

ea

SAV E $1.09

795

$

ea

SAV E $2.05

$2.92 per Litre

Mother Energy Drink 4x500mL Selected Varieties $3 per Litre

JT’s Coconut Water 510mL $5 per Litre

27

17

$

Pepsi or Schweppes Mixers 4x300mL Selected Varieties

6

$

ea

SAV E $5.15

260

$

ea

SAV E 89¢

SAVE $3.50

V Energy Drink 250mL Selected Varieties $9.60 per Litre

Edenvale Non Alcoholic Wine 750mL Selected Varieties $8 per Litre

$

Pepsi, Schweppes or Solo 30x375mL Selected Varieties

for

ea

SAVE $11.50

$1.51 per Litre

240

$

ea

SAV E 29¢

6

250

$

Gatorade 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

1050

$

$

ea

SAV E $3.50

Gatorade Lemon-Lime Instant Mix 560g $18.75 per kg

ea

SAV E $1.79

ea


FANCY A Cuppa?

NEW AT

2

50

$ Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

ea

SAVE $1.30

6

Nescafé Blend 43 or Green Blend Coffee 100-150g Selected Varieties

ea

SAVE $2.39

$ Nestlé Milo Ready To Drink 6x200mL

250

$ Tetley Extra Strong Tea Bag 50 Pack

ea

SAVE 79¢

$2.50 per 100g

350

$ ea

SAVE $1.99

$5 per Litre

7

$

Moccona Coffee Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.09

19

$ Vittoria Espresso Coffee Beans or Ground 1kg $1.90 per 100g

ea

SAVE $10

6

$

ea

SAV E $3 Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties $4.67 per Litre

3

$

50 ea

SAV E $1

Berri Fruit Drink or Juice 2 Litre Selected Varieties $1.38 per Litre

2

$

75 ea

SAV E $1.50

Buderim Ginger Refresher 750mL $4.27 per 100mL

320

$

Nescafé Gold Coffee Intense or Smooth 90-100g Selected Varieties

ea

SAV E 80¢

15


HEALTHY Living 3

550

$

$ Lowan Gluten Free Cocoa Bombs Cereal 350g 86¢ per 100g

SAVE 99¢

450

$ Bee Vital Organic Apple Cider Vinegar 500mL 90¢ per 100mL

Optimum Protein Cake Bites, Crunch, or Pro Stix Milk 56-70g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1

11

Community Co Gluten Free Muesli 350-500g Selected Varieties

Green’s Gluten Free Cake Mix 470g Selected Varieties or Pancake Shaken Gluten Free 300g

Musashi P8 Milk or Dark Chocolate Low Carb Protein Bar, Aussie Body Protein FX Low Carb Bar 30-40g Selected Varieties

Atkins Endulge Bars 5 Pack Selected Varieties

16

3

ea

SAVE 69¢

170

$

ea

SAVE 80¢

3

$

$

ea

SAVE $2.50

Musashi P45 High Protein Bars 90g or Musashi Bulk Bar 80g Selected Varieties

Ajitas Vege Chips 100g Selected Varieties $2 per 100g

$

ea

SAVE $2

2

$

ea

Golden Days Paleo Bar 40g, Sesame Snaps 3x40g, Apricot Delight or Apricot Coconut Slice 150g

ea

SAVE $1.39

2

$

ea

SAVE 30¢

2

$ JT’s Coconut Chips 40g Selected Varieties $5 per 100g

Musashi P30 Protein Drink 375mL Selected Varieties $8 per Litre

ea

SAVE 49¢

3

$

ea

SAVE 50¢


FILL UP THE Pantry

NEW price

5

$

ea

2

SAVE $1.29 Kellogg's Nutri-Grain 500g $1 per 100g

$

Kellogg’s Nutri-Grain Bars 6 Pack Selected Varieties

SAVE $2

$1.39 per 100g

2

$

ea

SAVE 50¢ Kellogg’s Nutri-Grain To Go Bar 60g Selected Varieties $3.33 per 100g

ea

2

$

ea

SAVE $1 Kellogg’s Nutri-Grain To Go Protein Squeezer 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

17


RISE & Shine

3

4

$ Uncle Tobys Vita Brits 750g or Weeties 455g

$ ea

SAVE 95¢

3

Carman’s Muesli 500g Selected Varieties

SAVE $1.70

80¢ per 100g

$ Uncle Tobys Cheerios 305-320g Selected Varieties

350

$ SPC Fruits In Juice 825g Selected Varieties $4.24 per kg

18

ea

SAVE $1.19

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 42¢ per 100g

5

$ Kraft Cheddar Block 500g $10 per kg

2

$

ea

Matched

ea

ea

SAVE $1.25

Dick Smith’s OzEnuts Peanut Butter Smooth or Crunchy 375g 93¢ per 100g

ea

SAVE $1.50

350

$

ea

SAVE $1.30


FILL UP THE Pantry

try new mini snack packs

3

impress with our finest stock

$

ea

SAVE $1

5

$

Arnott’s Multipacks 7-8 Pack Selected Varieties Campbell's Premium Stock 500mL Selected Varieties $1 per 100mL

ea

SAVE $1

there is no substitute

19


FILL UP THE Pantry

pr i c e Zafarelli Pasta 500g Selected Varieties 19¢ per 100g

2

$

Leggo’s Tomato Paste or Pizza Sauce 2x140g Selected Varieties

ea

79¢ per 100g

SAVE 97¢

220

$

ea

SAVE 60¢

BET

¢

ea

Green’s Original Pancake Shake 200g or Essentials Cake Mix 340g Selected Varieties

1

$

ICE

97

THAN HALF PR TER ea

SAVE $1.19

4

$ White Wings Self Raising or Plain Flour 2kg

ea

SAVE $1

$2 per kg

SAV E $1.29 Dolmio Pasta Sauce 490-500g Selected Varieties

299

$

ea

450

$ Praise Whole Egg Mayonnaise 445g $1.01 per 100g

ea

SAVE 90¢

Nestlé Carnation Lite Cooking Cream 300mL or Sweetened Condensed Milk 395-400g Selected Varieties

250

$

ea

SAVE 70¢

Dolmio Australian Grown Tomatoes Pasta Sauce 500g Selected Varieties 60¢ per 100g

3

$ Praise Mayo or Aioli 250mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

20

2

$ ea

SAVE $1

KanTong Cooking Sauces 175-180g Selected Varieties

ea

SAVE 90¢


FILL UP THE Pantry

3

20

$ Kraft Easy Mac Classic Cheese or Cheesy Chicken 4 Pack

ea

SAVE 80¢

$1.14 per 100g

150

$ Fantastic or Suimin Bowl Noodles 105-110g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

280

$ Edgell Corn, Beans or Chick Peas Value Pack 4x125g Selected Varieties $5.60 per kg

SAVE 69¢

250

$ SunRice Medium Grain 1kg Selected Varieties 25¢ per kg

NEW

ea

ea

SAVE 70¢

price

Edgell Four Beans, Lentils or Chick Peas 400g Selected Varieties $2.50 per kg

Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties 48¢ per 100g

1

$

2

$

ea

SAV E $2

Mission Indian Chapattis or Naan Bread 4-6 Pack Selected Varieties

250

$

ea

SAV E 50¢

89¢ per 100g

SunRice 90 Secs Microwave Rice 250g Selected Varieties

3

Heinz Soup Of The Day Pouches 430g Selected Varieties 70¢ per 100g

SAV E 80¢

225

$

ea

SAV E 25¢

90¢ per 100g

250

$ $

ea

ea

Continental Pasta & Sauce 145-170g or Rice Value Pack 180-190g Selected Varieties

260

$

ea

John West Salmon 125-130g Selected Varieties

ea

SAV E 40¢

21


FILL UP THE Pantry

2

$ King Oscar Sardines 105g Selected Varieties $19.05 per kg

SAVE $1.30

350

$ Seakist Tuna In Springwater or Brine 425g $8.24 per kg

2

John West Mussels in Escabeche or Galician Sauce 110g $29.09 per kg

$

ea

ea

SAVE 89¢

320

$

ea

SAVE 80¢

Gravox Finishing Sauce or Liquid Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

2

$

ea

SAVE 55¢

80

¢

Gravox Gravy or Sauce 29g Selected Varieties 28¢ per 10g

ea

SAVE 20¢

290

$ ETA Vegetable or Canola Oil 750mL 39¢ per 100mL

ea

SAVE 89¢

ea

Matched Fountain Tomato or Barbecue Squeeze Sauce 500mL 40¢ per 100mL

Safcol Pole & Line Tuna Pieces 100g Selected Varieties $17 per kg

22

170

$

ea

SAVE 49¢

7

$ Bertolli Extra Virgin Oil 370mL Selected Varieties $1.89 per 100mL

ea

Matched


499

$

ea

Community Co Apple or Apple Mango Juice 2 Litre $2.49 per Litre

4

349

$

70¢ per 100mL

80¢ per 100g

410

Community Co Psyllium Husk Powder 150g $2.73 per 100g

ea

Community Co Oil Rice Bran 500mL

Community Co Crunchy or Smooth Peanut Butter 500g

$

$

ea

299

$

ea

340

$

ea

Community Co Sunflower Seeds 350g 85¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

Community Co LSA 250g $1.40 per 100g Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

23


350

$

ea

Lowan Wholegrain Rolled or Quick Oats 1kg 35¢ per 100g

5

4

$

$

6

ea

Kellogg’s Froot Loops 285g

Bundaberg Golden Syrup 1kg

$1.75 per 100g

40¢ per 100g

$

4

ea

$

ea

Tamar Valley Dairy No Fat Natural or Greek Yoghurt 500g Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 75¢ per 100g

Bringing you 24

350

$

50

Berri Australian Grown Juice 2 Litre Selected Varieties $3 per Litre

ea

Low Prices every day.

70¢ per 100g

ea


FRIDGE Faves

pr i c e

1

$ Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties

50

SAVE $1.50

$1.07 per 100g

2

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

$ Yoplait Yoghurt 2x175g Selected Varieties

Kingland Yogurt Soy 250g Selected Varieties 72¢ per 100g

1

$

80 ea

SAV E 87¢

Pauls, CalciYum Yoghurt, Nestlé Milo Snack Tubs or Munchables Despicable Me Dessert 12 Pack

ea

SAVE $1.59

2

470

$

Five:am Organic Yoghurt 170g Selected Varieties $1.18 per 100g

Western Star Thickened Cream 300mL 63¢ per 100mL

190

$

ea

SAV E 50¢

1

$ ea

Pauls Chocolate or Vanilla Custard Pouch 70g

SAVE 60¢

Mildura Fruit Drink 3 Litre Selected Varieties $1.17 per Litre

ea

SAVE 79¢

$ ea

SAVE $1.20

57¢ per 100g

4

$

ea

$1.43 per 100g

350

$

ea

SAV E 49¢

Breaka Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

250

$

ea

SAV E 40¢

25


FRIDGE Faves

8

99

$ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg

ea

SAVE 51¢

$8.99 per kg

4

550

$

Cracker Barrel Special Reserve Vintage Cheddar Cheese or Mil Lel Parmesan Cheese 250g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

$22 per kg

450

$

Liddells Lactose Free Sliced, Block or Shredded Cheese 250g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.25

$16 per kg

Perfect Italiano Parmesan or Romano Block 200-250g Selected Varieties

ea

SAVE $1.59

Go

QUEENSLAND

Kingland Tofu Firm 300g 83¢ per 100g

2

$

ea

$14 per kg

3

$

50 ea

SAV E 80¢

Obela Hommus Garnished Dips 220g Selected Varieties

Western Star Spreadable 375g Selected Varieties 93¢ per 100g

350

$

25 $

8

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g $11.33 per kg

for

50 ea

SAVE $5

Primo Shaved or Sliced Meats 80-100g Selected Varieties

ea

SAV E 90¢

$1.59 per 100g

ea

SAV E $1.30

26

Philadelphia Cream Cheese Block Original or Light 250g

SAV E $1.17

350

$

50


Community Co Dairy Free Spreads 300g 66¢ per 100g

199

$

ea

399

$

ea

Community Co Cheese Slices 250g $15.96 per kg

3

$ Community Co Balsamic Vinegar 500mL 70¢ per 100mL

50 ea

3

$ Community Co Red or White Wine Vinegar 500mL

1

$ ea

60¢ per 100mL

Community Co Fettuccine or Spaghetti 500g

ea

20¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

27


FREEZER Faves

pr i c e

3

$

SAVE $3 Darling Downs Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

5

$

ea

Golden North Ice Cream 2 Litre Selected Varieties 25¢ per 100mL

ea

SAVE $2.99

Go

QUEENSLAND

6

$

SAVE $2

Peters Drumsticks 4-6 Pack Selected Varieties

5

$ Golden North Ice Cream 5 Pack or Frozen Custard 525mL Selected Varieties

$8.89 per kg

28

9

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre Selected Varieties 70¢ per 100mL

$ ea

SAVE $2

8

$ Creative Gourmet Frozen Fruit 900g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $2

Almondy Toblerone or Daim Cake 400g $2.25 per 100g

Sara Lee Fruity Apple Crumble or Baked Apple Deep Dish Pie 800g 69¢ per 100g

ea

SAVE $3.99

550

$

ea

SAVE $2

7

$

ea

SAVE $3

5

$ Nestlé or Arnott's Ice Cream Tubs 470mL Selected Varieties $1.06 per 100mL

ea

SAVE $2

5

$ Sara Lee Crumbles 400g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $2.50


FREEZER Faves

Go

QUEENSLAND

5

$ McCain Healthy Choice Frozen Meals 300-400g Selected Varieties

McCain Hash Browns, Nuggets, Beer Batter Chips or Wedges 750g Selected Varieties

ea

SAVE $1.29

5

$4 per kg

$ On The Menu Frozen Meals 320g Selected Varieties $1.56 per 100g

3

$

ea

SAVE 29¢

8

McCain Rustica or Takeaway Pizza 350-500g Selected Varieties

SAVE $1.50

ea

Pacific West Mega Value Pack Entertaining Range 700g-1kg Selected Varieties

SAVE $4

ea

SAVE $1.50

$ ea

6

$

9

$

ea

Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties

SAVE $3

$9 per kg

Go

QUEENSLAND

450

$ Balfour Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

550

$

ea

I&J Light & Crispy Fish Fillets 425g Selected Varieties

SAVE $2.49

$12.94 per kg

ea

SAVE $1.69

250

$ Heinz SteamFresh Vegetables 450g Selected Varieties $5.56 per kg

ea

SAVE 99¢

Go

QUEENSLAND

Mrs Macs Pies or Giant Sausage Rolls 4 Pack Selected Varieties 57¢ per 100g

4

MULTI-BUY

$

SAVE $3.15

3

2$ 50 for

ea

Four ‘N Twenty Toppers 133-145g Selected Varieties

SAVE $1.50

350

$ Birds Eye Garden Peas or Sliced Green Beans 1kg $3.50 per kg

ea

SAVE 89¢

29


HOME & HOUSEHOLD Essentials

40

%

OFF

RANGE

8

$

Bonds Mens Low Cut Socks 3 Pack Selected Varieties (40% OFF Bonds Men’s & Women’s Apparel)

40 ea

SAVE $5.60

8

$ Jason Insulux Pillow 1 Pack

SAVE $4.99

1890

$ Valvoline XLD 20W-50 Premium Engine Oil 4 Litre

Jiffy Firelighters 24 Pack $12.92 per 100 units

310 ea

SAVE $1.40

250

$

ea

SAVE $8.10

Clio Regular Brief Pantyhose 1 Pack Selected Varieties (40% OFF Clio Pantyhose)

$

ea

Armor All Large Sponge 1 Pack

170

$

SAVE $1.29

190

$ Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack $4.22 per 100 units

Armor All Car Wash & Wax or Heavy Duty 1 Litre

ea

SAVE 85¢

560

$

ea

SAVE $1.20

ea

ea

SAVE $2.40

30%

OFF

RANGE

Décor Match-Ups Oblong Realseal Storer 1 Litre (30% OFF Décor Match-ups Range)

30

480

$

SAVE $2.19

9

$

ea

Oates Bathroom Series Toilet Set

SAVE $3.99

260

$

ea

Oates Soft Grip Window Squeegee

ea

SAVE 85¢


CLEANING Essentials

pr i c e

3

49

$ Comfort Fabric Conditioner 750-800mL Selected Varieties

SAVE $3.50

10

$

ea

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

SAVE $4.99

price

price

620

$ OMO Laundry Liquid Capsules 16-20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $6.29

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

2

$

ea

SAVE 50¢

Harpic Power 6 39g Selected Varieties $6.38 per 100g

Vanish NapiSan Oxi Action Original or Crystal White Powder 2kg $5.50 per kg

Handee Ultra Paper Towel Twin Pack or Double Length 1 Pack Selected Varieties $2.50 per 100 sheets

11

$

ea

Matched

3

Finish Quantum Dishwashing Tablets 16-20 Pack Selected Varieties

$

10

SAVE 50¢

Duck Fresh Discs 36mL Selected Varieties $11.11 per 100mL

ea

SAV E $2.50

$

ea

SAVE $5.50

4

4

$

$ ea

2

49

$

ea

SAVE $1.80

Harpic Fresh Power Toilet Cleaner 700mL Selected Varieties 57¢ per 100mL

ea

SAV E $1 31


PET Essentials

NEW AT

80

¢

Nature’s Gift Dog Food 100g Selected Varieties 80¢ per 100g

SAVE 40¢

95

Chum Dog Food 700g Selected Varieties 21¢ per 100g

$1.12 per 100g

Purina Fancy Feast Inspirations 70g Selected Varieties

105

$

8

ea

SAV E $2

Whiskas So Fishy, So Meaty or Tasty Trios Pouches 12x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

32

ea

SAVE 30¢

$1.50 per 100g

$

ea

SAVE 15¢

14

$

ea

SAVE 15¢

270

$

¢

Dine Cat Food 85g Selected Varieties

150

$

ea

ea

SAVE 85¢

Optimum Dog Food 680-700g Selected Varieties

1350

$ Optimum Dry Dog Food 2.5-3kg Selected Varieties

ea

SAVE $3.80

ea

Catsan Lavender Scented Cat Litter Crystals 4kg $3.50 per kg

ProtaDog Meat 1kg Selected Varieties

(From the Meat Department) $3.25 per 100g

325

$

ea

SAVE 25¢


HEALTH & Beauty

30

%

price

RANGE

7

$

9

99

$

ea

SAVE $8

Toni & Guy Shampoo, Conditioner or Hair Treatment 147-250mL Selected Varieties

30

OFF

ea

Clairol Nice'n Easy Hair Colour 1 Pack Selected Varieties

SAVE $4

% OFF

RANGE

Neutrogena Hydro Boost Night Concentrate 50g (30% OFF Neutrogena Skincare) $34.98 per 100g

1749

$

ea

SAVE $7.50

640

$ Taft Hair Styling Products 85-200mL or 10-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.59

480

$ Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 180-200mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

1299

$

ea

1040

$

Garnier Medium or Light Anti-Ageing BB Cream 50mL $25.98 per 100mL

Schick Hydro 5 Razor Kit 1 Pack

ea

SAVE $2.60

16

$ Schick Hydro 5 Razor Blades 4 Pack $4 each

ea

SAVE $4

33


HEALTH, BEAUTY & Baby

2

10

$

SAVE 55¢

Colgate Toothpaste 110-120g Dental Floss 25m or Zig Zag Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

6

$ Listerine Mouthwash 500mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

SAVE $1.99

Dettol Hand Sanitizer Original or with Aloe Vera 200mL

3

Dettol Aloe Vera or Cucumber No-Touch Antibacterial Hand Wash Refill 250mL Selected Varieties

ea

$

ea

SAVE $1.70

$ ea

$3 per 100mL

$1.68 per 100mL

6

Huggies Nappy Pants 24-29 Pack Selected Varieties

SAVE $7

$

10

$ ea

SAVE $1.50

420

$

ea

SAVE $1.79

ea

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

SAVE $2

9

$

ea

Huggies Baby Wipes 3 Pack Selected Varieties

SAVE $5

150

$

4

$ Tena Lady Active Liners 24-39 Pack Selected Varieties

34

4

$ ea

SAVE $1

Libra Pads or Tampons 10-16 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.10

ea

Heinz Simply Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g


WINTER Wellbeing

50

%

OFF

RANGE

11 8

$$

Swisse Calcium + Vitamin D Ultiboost 90 Tablets (50% OFF Swisse Ultiboost Range)

$8 SAVE $5

$8.89 per 100 units

7

$

Berocca Performance Effervescent Tablets 15 Pack Selected Varieties

Betadine Sore Throat Gargle 120mL

Bosisto’s Oil Eucalyptus 200mL $5.25 per 100mL

ea

SAVE $4

$7.92 per 100mL

10

$

50 ea

SAV E $2.71

80¢ per 100mL

Vicks VapoDrops + Cough Lozenges 16 Pack Selected Varieties 30¢ each

480

$

ea

SAV E $2.19

Medix Ibuprofen Tablets 24 Pack 10¢ each

SAVE 99¢

8

$

ea

12

$

ea

Nurofen Cold & Flu PE Tablets 24 Pack

SAVE $1.20

Strepsils Plus Anaesthetic Throat Lozenges 16 Pack

SAVE $2

67¢ each

480

$

ea

Nurofen for Children Chews 12 Pack

SAVE $2

40¢ each

ea

50

$10.50 per 100g

Medix Nasal Inhaler 0.5mL $96 per 100mL

10

Vicks VapoRub 100g

230

$ ea

SAVE 90¢

$

ea

950

$

Dettol Handwash Pump 250mL Selected Varieties

80

SAVE $1.90

$52 per 100 units

2

$

ea ea

50¢ each

640

$

ea

SAV E $1.60

ea

SAVE $3.50

Sorbent Velvet 70 Pack or Thick & Large 95 Pack Facial Tissues Selected Varieties

180

$

ea

SAV E 69¢

35


Proeunddelnyt

Indep Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 4th July 2018

Kettle Potato Chips 175g Selected Varieties

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

2

30

$

ea

SAVE $2.30

$1.25 per 100g

219

$

pr i c e

ea

SAVE $2.20

Continental Superb Stock 1 Litre Selected Varieties 20¢ per 100mL

2

$

SAVE $2

9

$

ea OMO Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg Selected Varieties

99 ea

SAVE $10

150

$ Heinz Baked Beans 555g Selected Varieties

SAVE $1.50

27¢ per 100g

15

ea

$

ea

SAVE $8.45 Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 19¢ per 100g

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 4th July to Tue 10th July 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P36


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 04 07 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu