Skip to main content

Maleny iga 02 05 2018

Page 1

Visit IGA.COM.AU for more info

Proudly Independent

On Sale 2nd May 2018

Ferrero Rocher Collection 172g or Gift Box 200g

630

$

ea

SAVE $6.30

225

$

Arnott's Family Assorted Biscuits 500g 45¢ per 100g

35

b

SAVE $2.25

han half p er t ri ett

999

$

ce

3

$

pr i c e

ea

ea

SAVE $11.01

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

ea

SAVE $3.35

$1.11 per Litre

Lean Cuisine Classic Frozen Meals 350-400g Selected Varieties

$ 99

3

kg

Australian Bone In Pork Leg Roasts

WIN

$10,000 CASH

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

On Sale Wed 2nd May to Tue 8th May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

*SEE P24 FOR MORE DETAILS SUPA_V1_IGACQ346_020518_P1


SUNDA

MAY 13 TYH

pr i c e

8

$ Guylian Sea Shell Chocolates 250g $3.20 per 100g

SAVE $8

Mars Celebrations 300g $1.67 per 100g

$ Cadbury Roses 450g $2.22 per 100g

2

5

$

ea

10

pr i c e

Lindt Lindor Gift Box 235g Selected Varieties

SAVE $5

13

$4.04 per 100g

ea

Lindt Truffle Gift Box 207g $6.28 per 100g

ea

SAVE $9.50

5

$

$

SAVE $5.50

950

$ ea

ea

SAVE $5.50

Lindt Lindor Share Bags 123-130g Selected Varieties

ea

SAVE $2


SUNDA

MAY 13 TYH

199

$

30

ea

White Wings Classics Cake Mixes 340-400g Selected Varieties

%

OFF

SELECTED RANGE

price

1350

$

ea

SAVE $5.99 Wiltshire Glasses 4 Pack Selected Varieties

1

$ White Wings Cake In A Cup Double Chocolate 55g $1.82 per 100g

420

$ ea

SAVE $1

Dr Oetker Icing 600g 70¢ per 100g

ea

SAVE $1.10

230

$ Multix Plain & Printed Paper Cup Cake Cases 100 Pack

ea

SAVE 70¢

30%

OFF

SELECTED RANGE

970

$ Décor Thermoglass Realseal Oblong Dish 1 Litre

SAVE $4.29

25

$

ea

Prinetti Slow Cooker 3 Litre

SAVE $4.99

16

$

ea

Prinetti Electric Rice Cooker 5 Cup

ea

SAVE $4

3


SUNDA

MAY 13 TYH

30

%

OFF

skincare range

1740

$

10

$

ea

Neutrogena Hydro Boost Water Gel 50g

SAVE $7.59

Australian Pure Beauty Sensitive Cleansing Wipes 25 Pack 17¢ each

$34.80 per 100g

4

20

$

ea

SAVE $1.79

Australian Pure Beauty Sensitive Face Wash or Moisturiser 250mL $1.44 per 100mL

Neutrogena Deep Clean Invigorating Scrub 125mL

SAVE $4.49

$8 per 100mL

360

$

ea

SAVE $1.55

ea

Australian Pure Beauty Sensitive Face Scrub 150mL $2.80 per 100g

420

$

ea

SAVE $1.79

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Nivea Q10 Firming Body Lotion 250mL $2.22 per 100mL

555

$

ea

SAVE $2.44

Nivea Body Lotion 250mL Selected Varieties $1.56 per 100mL

390

$

ea

SAVE $1.69

Nivea Shower Cream 500mL Selected Varieties $1.12 per 100mL

price

22

$

50 ea

SAVE $24.50

4

Oral B Disney Stages Power or Vitality Rechargeable Power Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

1499

$ Airwick Essential Mist Peony & Jasmine 20mL $7.50 per 10mL

ea

SAVE $15

Scholl Velvet Smooth Express Pedi Electronic Foot File Selected Varieties

560

$

ea

SAVE $2.40

33

$

ea

SAVE $22


SUNDA

MAY 13 TYH

Roast Dijon Chicken with Vegetables

SPOIL MUM! SERVES

4

PREP

10 MINS

COOK

1.25 HOURS

Method

1. Preheat the oven to 200°C. Season the chicken cavity with sea salt and cracked pepper. 2. Peel and quarter 4 washed potatoes and 4 large pieces of pumpkin. Then place both into the roasting pan. 3. Prepare the Dijon mixture by whisking together lemon juice, Dijon mustard and 1 tablespoon of olive oil. Season with salt and pepper. Stuff the squeezed lemons into the chicken cavity and tie the legs together with kitchen string. 4. Place the chicken on top of the vegetables and coat with the Dijon mixture. Add ½ cup of water (or chicken stock) to the bottom of the pan. 5. Bake for 1 hour. Add the baby broccoli and asparagus and baste the chicken and the veggies with pan juices. Bake for 15 to 20 minutes or until the veggies are tender and the juices run clear when the chicken thigh is pierced with a skewer.

299

$ Lemons

MasterFoods Horseradish Cream or Mustard 170-175g Selected Varieties

2 tablespoons Dijon Mustard

ea

2

$ Washed Potatoes 2kg $1.50 per kg

99 ea

2kg bag

599

$ Australian Lilydale Free Range Whole Chicken

250

$

kg

FOR MORE EASY MEAL IDEAS VISIT IGA.COM.AU/RECIPES

kg

MADE WITH

5


FRESH Produce

169

$

499

$

kg

ea

3kg bag

Seedless Watermelon

Valencia Oranges 3kg $1.66 per kg

MULTI-BUY $

129

24

$

Baby Broccoli Bunch

Carrots 1kg

for

ea

1kg pack $1.29 per kg

Delicious

apples

2

$

99 ea

200g pack Mushroom Cups or Slices 200g

349

$

299

$

kg

2kg bag

Pink Lady Apples

Brushed Potatoes 2kg $1.50 per kg

$14.95 per kg

499

$

ea

IGA Fresh Salad Bowls 200-250g Selected Varieties

6

ea

299

$

ea

Eat Well Peanuts Salted 500g $5.98 per kg


WHAT’S FOR Dinner?

9

1199

99

$

$

kg

Australian Pork Loin Steaks

kg

Australian Beef Topside Roast

1499

1699

$

$

kg

Australian Beef Rump Steak

Australian Lamb Loin Chops

12

$

ea

kg

IGA Beef Lasagne 1.2kg $8.32 per kg

999

$ $13.32 per kg

999

$

99

Australian Beef Stir Fry and Diced

Ingham’s Chicken Wing Dings or Chilli Tenders 750g

kg

ea

1799

$ Global Cooked Tail On Prawn 500g $35.98 per kg

3399

$

ea

kg

Queensland Extra Large Cooked Black Tiger Prawns

7


DELI Delights

pr i c e

799

$

1099

$

kg

SAVE $1

SAVE $8

Kransky Selected Varieties

Middle Bacon Rashers

1799

$

1699

$

kg

Boneless Leg Ham Sliced or Shaved

5

Chicken Breast Supreme Sliced or Shaved

2299

$

99 kg

kg

Ausfresh Semi Dried Tomatoes or Semi Dried Tomatoes and Feta Selected Varieties

Silverside Sliced or Shaved

Deli Pork Belly

18

$

499

$

99 kg

SAVE $11

1699

$

SAVE $2

Cocktail or Slim Frankfurts

8

kg

SAVE $3

SAVE $6

$

kg

kg

SAVE $1

799

$

ea

Lemnos Fetta Full Cream or Reduced Fat 180g

President Double Brie Cheese 200g

$27.72 per kg

$39.95 per kg

ea

SAVE $2


BAKERY Delights

440

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties 73¢ per 100g

ea

SAVE 59¢

499

$ IGA Baker's Oven Rainbow Layer Cake 375g $1.33 per 100g

ea

price

Golden Crumpet Rounds 6 Pack Selected Varieties 55¢ per 100g

165

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.65

299

$

3

99

$ Artisan Batard 380-500g Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

IGA Baker’s Oven Chocolate or Raspberry Lamington Rollettes 6 Pack $1.17 per 100g

3

29

$

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE $1

Golden Pikelets 8 Pack or Bites 16 Pack

299

$

ea

SAVE $2

Golden Pancakes 6 Pack

3

$ Wonder White Bread 700g Selected Varieties 43¢ per 100g

359

$ ea

SAVE 80¢

D’Lite Turkish Pide 4 Pack or Lavash Bread 600g

83¢ per 100g

ea

SAVE 40¢

4

$

3

339

$

$ Wonder Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

ea

Tip Top Café Fruit Loaf 500-650g Selected Varieties

ea

Abbott's Village Bakery Bread 680-850g Selected Varieties

9


SWEET Treats

price

1

$

NEW

Cadbury Medium Bars 30-60g Selected Varieties

Skittles or Starburst Bags 104-180g Selected Varieties

ea Nestlé Chocolate Blocks 118-200g Selected Varieties

SAVE $1

2

3

$

3

SAVE $1.50

$

$

ea

SAV E 80¢

Darrell Lea BB's 180g or Peanut Brittle 125g Selected Varieties

ea

SAV E $1.25

M&M's, Maltesers, Pods Mars or Snickers Bites 140-180g Selected Varieties

ea

3

$

ea

SAV E 90¢

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH

350

$

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

ea

SAV E $1.30 M&M’s Milk Chocolate Blocks 150-160g Selected Varieties

Mars Value Bags 307-360g Selected Varieties

5

$

ea

SAV E $1

3

$

Cadbury Share Packs 168-180g Selected Varieties

Darrell Lea Rocklea Road Milk Chocolate 145g

ea

SAV E $1.60

$2.41 per 100g

350

$

ea

SAV E 90¢

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

2

$ Haribo Lollies 140-150g Selected Varieties

10

5

$ ea

Cadbury Chocolate Blocks 350g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea


TASTY Snacks

pr i c e

2

$ Doritos Corn Chips or Smiths Crinkle Cut Chips 330g Selected Varieties

3

$ Pringles Chips 134g Selected Varieties

ea

SAVE $1

$2.24 per 100g

Red Rock Deli Sweet Potato Chips 135g or Popcorn 120g Selected Varieties

Buy me for your chance to

$1.43 per 100g

350

$

Red Rock Deli Chips 150-165g Selected Varieties

SAVE 49¢

250

$

ea

SAV E 70¢

Red Rock Deli Nuts 130-150g or Parker's Pretzels 200-225g

3

ea

SAV E 40¢

Jumpy’s, French Fries, Kettle, Thins, or Natural Chip Co or Cheezels. 5-6 Pack Selected Varieties

350

$

ea

ea

SAVE 99¢ Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

$

SAVE $2.40

$1.14 per 100g

WIN $10,000 CASH

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

for

Thins or The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.95

89¢ per 100g

24

94

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

250

$

ea

SAV E 69¢

SunRice Rice Cake Bites 100g Selected Varieties $2.75 per 100g

275

$

ea

SAV E 74¢

11


TASTY Snacks Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH

NEW AT

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

2

$ Ritz Cracker Original 300g 67¢ per 100g

ea

SAVE $1

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

250

$

SAVE $1

Doritos Crackers 160g Selected Varieties $1.56 per 100g

250

$

ea

Arnott’s Vita-Weat Cracker Chips 120g Selected Varieties

ea

SAVE 99¢

$2.08 per 100g

price Fibre One Brownies 120g Selected Varieties $2.21 per 100g

265

$

Nature Valley Crunchy Snack Bar 4-5 Pack Selected Varieties

ea

SAV E $2.85

2

$ Oreo Grab 'n Go Original 265g $1.06 per 100g

12

265

$

ea

SAV E $2.05

210

$

SunRice Thin Rice Cakes 195g Selected Varieties

SAVE 60¢

$1.08 per 100g

5

$

80 ea

SAVE $1.20

Top 20 or Thins Favourites Multipack Chips 20 Pack

ea

50

6

$ Kellogg’s LCMs 15 Bars Family Pack Selected Varieties

ea

SAV E $2

350

$

ea

Red Rock Deli Popcorn or Chips, or Sunbites Grain Waves Chips 5 Pack Selected Varieties

ea


REFRESH Me

MULTI-BUY

18

ea

Coca-Cola 30x375mL Selected Varieties $1.60 per Litre

23 $

$

for

Schweppes 1.1 Litre Selected Varieties

SAVE $17.11

$1.36 per Litre

SAVE $1

180

$ Coca-Cola, Sprite, Fanta or Lift 1.25 Litre Selected Varieties $1.44 per Litre

ea

SAVE $1.05

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

1

$ Deep Spring Mineral Water 1.25 Litre Selected Varieties 80¢ per Litre

6

$

ea

SAVE 85¢

V Energy Drink 4x275mL Selected Varieties $5.45 per Litre

BETTER THAN

ea

SAVE $3.33

Coca-Cola, Fanta, Sprite or Lift 10x375mL Selected Varieties $1.87 per Litre

7

$

ea

SAVE $5.55

Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000

price

150

$ Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre $1 per Litre

SAVE $2.20

330

$ Zico Coconut Water 1 Litre $3.30 per Litre

ea

ea

SAVE $2.70

Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

220

$ Powerade 1 Litre Selected Varieties $2.20 per Litre

ea

SAVE $2.30

Tru Blu or LA Ice 2 Litre Selected Varieties 75¢ per Litre

MULTI-BUY

24 $

Gatorade Sports Drink or G-active Electrolyte Water 600mL Selected Varieties $3.33 per Litre

for

SAVE $2.80

150

$

SAVE 49¢

250

$ Real Iced Tea 1.25 Litre Selected Varieties $2 per Litre

ea

ea

SAVE $1.30

13


RISE & Shine Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

2

$ Golden Circle Juice 2 Litre Selected Varieties (Excludes Pineapple)

ea

SAVE $1

$1 per Litre

350

$ V8 Fruit & Vegetable Juice 1.25 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.10

$2.80 per Litre

5

$ Kellogg’s Nutri-Grain 500g or Rice Bubbles 705g

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre

ea

Kellogg’s Special K Nourish 380-390g or Original 535g Selected Varieties

SAVE $1.29

350

$

5

$

ea

SAVE 99¢

2

$

ea

SAVE 70¢

Uncle Tobys Vita Brits 375g 53¢ per 100g

ea

SAVE 99¢

price

4

$ Robert Timms Coffee Bags 28 Pack Selected Varieties

$2.35 per 100g

14

235

$

ea

SAVE $4.70

$2.94 per 100g

Tetley Pure Black Tea Bags All Rounder or Extra Strong 50 Pack

70

ea

SAV E 64¢

Nescafé Gold Premium Instant Coffee or Coffee Beans 190-200g Selected Varieties

Vittoria Coffee Espresso Ground or Beans 200g $3 per 100g

6

12

ea

SAV E $2

Uncle Tobys O&G Bircher Muesli or Granola 400-450g or Plus Cluster 450g Selected Varieties

ea

SAVE $6

$

CSR White Sugar 3kg 15¢ per 100g

5

$

$

450

$

ea

SAV E $1.39

Lowan Cocoa Bombs Cereal 350g 86¢ per 100g

ea

SAVE 69¢

3

$

ea

SAV E 99¢


FILL UP THE Pantry

5

$ Kraft Cream Cheese Spread 500-515g Selected Varieties

ea Green’s Pancake Shake 325-375g Selected Varieties

SAVE $2

6

$ Capilano Honey 500g $1.20 per 100g

2

$

SAVE 90¢

3

$

Green’s Gluten Free Chocolate or Golden Butter Cake Mix 470g

ea

SAVE $1.35

ea

ea

SAVE 99¢

64¢ per 100g

250

$

ea

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

2

$

3

$ Foster Clark's Custard Cups or Snack Pack 4x140g Selected Varieties 66¢ per 100g

3

70

$

ea

Nutella Hazelnut Spread 220g

30 ea

Nestlé Sweetened Condensed Milk 395-400g Selected Varieties

ea

SAV E $1.20

$1.50 per 100g

15


FILL UP THE Pantry

pr i c e

1

$ Campbell’s Real Stock 500mL Selected Varieties

2

$

ea

SAVE $1.15

23¢ per 100mL

12

14 SunRice Medium Grain White Rice 10kg 12¢ per 100g

1

$

$ Gravox Liquid Sauce or Gravy 165g Selected Varieties $1.21 per 100g

ea

SAVE 55¢

Community Co. Pasta 500g Selected Varieties

Chicken Tonight Simmer Sauces 475-520g Selected Varieties

20¢ per 100g

SAVE $12

250

$

ea

ea

ea

SAVE 70¢

Buy me for your chance to

WIN $10,000 CASH Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

Heinz Big Red Tomato Sauce or BBQ Sauce 500mL or Mustard 220mL Selected Varieties

2

$

365

$ ea

SAVE 65¢

Rosella Relish 275-305g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

290

$ ETA Vegetable or Canola Oil 750mlL 39¢ per 100mL

ea

SAVE 89¢

price

149

$ Golden Circle Tropical Slices or Pieces 425g $3.51 per kg

16

ea

SAVE $1.50

250

$ SunRice 90sec Rice 250g Selected Varieties $1 per 100g

ea

Matched

2

$ Continental Cup-A-Soup 2 Serves Packet Selected Varieties

ea

Matched


FILL UP THE Pantry Buy me for your chance to

WIN CASH

$10,000 Specials available until 29/5 T&Cs apply. See pg24

1

half price

Heinz Baked Beans or Spaghetti 300g Selected Varieties 33¢ per 100g

ea

SAVE $1

3

Maggi 2 Minute Noodles 5 Pack Selected Varieties

$ Mission Tortillas 8-12 Pack Selected Varieties

Campbell’s Simply or Fully Loaded Soup 500-505g Selected Varieties 50¢ per 100g

250

47¢ per 100g

Kraft Mac and Cheese Deluxe 380g 92¢ per 100g

250

La Zuppa Soup 420-540g Selected Varieties

3

Suimin Cup Noodles 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

240

50 ea

SAVE $1.70

3

SAVE $1

5

Safcol Red Salmon 210g $23.81 per kg

ea

Continental Pasta & Sauce or Rice Value Pack 145-190g Selected Varieties

220

$ ea

ea

SAVE 55¢

$

John West Mackerel Fillets 125g Selected Varieties $17.60 per kg

ea

SAVE 80¢

4

$

$

ea

Matched

ea

$

ea

SAVE $1.29

$ Heinz Soup 535g Selected Varieties

ea

1

$

SAVE 95¢

$

SAVE 80¢

$

3

$

$

ea

SAVE 99¢

ea

Safcol Tuna in Olive Oil or Springwater 425g $9.41 per kg

17


450

$

ea

Community Co Oat Clusters 500g Selected Varieties 90¢ per 100g

e of Good Souracgnesium Calcium,PMrotein &

4

9

$

$ ea

Community Co Fruit and Seed or Honey Toasted Muesli 750g

Community Co Chia Seeds 350g

53¢ per 100g

$2.57 per 100g

4

330

$

$

ea

Community Co Oats Rolled or Quick Oats original 750g

Community Co Quick Oats Sachets 420g

44¢ per 100g

95¢ per 100g

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

18

ea

Powered by

ea


4

$

ea

Community Co Smooth or Crunchy Peanut Butter 500g 80¢ per 100g

499

$ Community Co Apple or Apple and Mango Juice 2 Litre $2.49 per Litre

339

$

ea

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

130

$1.47 per 100g

195

$

ea

Community Co Soy Milk 1 Litre

Community Co Full Cream and Low Fat Lactose Free Milk 1 Litre

$1.30 per Litre

$1.95 per Litre

ea

Community Co Short Cut Bacon 750g

68¢ per Litre

$

1099

$

ea

229

$

ea

ea

Community Co Almond Milk 1 Litre $2.29 per Litre

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

19


FRIDGE Faves

2

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

250

$ Pura Thick Cream 300mL 83¢ per 100mL

ea

SAVE 75¢

5

$ Farmers Union Greek Yogurt 950-1kg

ea

Matched

$

ea

SAVE $1.10

$1.30 per Litre

Danone Ultimate Greek Yoghurt 4x125g Selected Varieties 60¢ per 100g

Pauls Double Thick French Vanilla or Rich Chocolate Custard 900g

3

$

SAVE $1.40

5

$1.43 per 100g

20

Dairy Farmers Flavoured Milk or Dare Iced Coffee 500mL Selected Varieties

ea

SAVE $1.89

67¢ per 100g

$5 per Litre

399

$

ea

Ski Divine or D'lite Yoghurt 1kg Selected Varieties $3.99 per kg

125

$

ea

SAVE $1

96¢ per 100g

$

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 6x125g Selected Varieties

1

Farmers Union Greek Yogurt Pouch 130g Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1

43¢ per 100g

$ Yoplait Petit Miam Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

390

60

$

250

$

ea

SAVE 50¢

5

$

ea

Yoplait Yoghurt 6x175g Selected Varieties 48¢ per 100g

ea


FRIDGE Faves

6

$ Devondale Shredded Cheese 600g Selected Varieties

ea

SAVE $2.75

$10 per kg

4

$ Coon Sliced Cheese 250g Selected Varieties $16 per kg

Tassal Premium Tasmanian Smoked Salmon Slices 100g $55 per kg

SAVE $1.30

5

Mable’s Flavoured Cheese 190g Selected Varieties $15.79 per kg

50

$

$12 per kg

$14 per kg

3

ea

SAVE $1.50

9

ea

SAVE $4.50

2

Copperpot Classic Dips 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

$12 per kg

50 ea

SAVE $1.19

450

$ Hans American Hot Dogs 375g

ea

SAVE $1

250

$ ea

SAVE 99¢

$

$ Primo Rindless Short Cut Bacon 750g

Devondale Tasty or Colby Block Cheese 250g

$ ea

350

$

ea

SAVE $1.50

MeadowLea Spread 500g Selected Varieties 50¢ per 100g

Philadelphia Sweet Chilli Philly or Cream Cheese Block 250g Selected Varieties $14 per kg

Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $35 per kg

ea

SAVE 80¢

350

$

ea

SAVE 80¢

350

$

ea

SAVE 50¢

21


FREEZER Faves

5

$

ea

SAVE $3

Mars Ice Creams 4-6 Pack Selected Varieties

8

Connoisseur Gourmet Ice Cream 4-6 Pack Selected Varieties

$

ea

Darling Downs Ice Cream Pavlova 1 Litre or Trifle Log 900mL

6

$

SAVE $1.99

4

31¢ per 100g

$

Weight Watchers Frozen Meals 300-370g Selected Varieties

$8 per kg

SAVE $2.40

5

20¢ per 100mL

Sara Lee Pie or Crumble 600g or Bavarian 375-400g Selected Varieties

ea

SAVE $1.85

375

$

ea

BerryTrail Frozen Berries 500g Selected Varieties

Peters Original Ice Cream 2 Litre Selected Varieties

$ Pampas Frozen Puff Pastry Sheets 1.6kg

399

$ ea

Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties

ea

SAVE $2.04

$14.12 per kg

ea

SAVE $1.01

5

$

ea

SAVE $1.25

6

$

ea

SAVE $2.79

price

Steggles Garlic Mini Kievs 400g $8.73 per kg

22

349

$

ea

SAV E $3.50

Birds Eye Frozen Green Beans or Corn Kernels 500g $4 per kg

2

$

ea

SAV E 50¢

Papa Giuseppi's Classic Crust Frozen Pizza 445g Selected Varieties $1.12 per 100g

5

$

10

$ ea

SAV E $1.49

Patties Party Pies or Sausage Rolls 24 Pack

ea

SAV E $3


WIN $100

GIFTC

ARD

$10,000 CASH

*

Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5

EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF

$50K

WIN

BETTER THAN

ea $1 per Litre

Monster Energy Drinks 4x500mL Selected Varieties $2.93 per Litre

pr i c e

$

ea

SAVE $4

Peters Drumstick Multipack 4-6 Pack Selected Varieties

Campbell’s Chunky Canned Soup 500-505g Selected Varieties

40 OFF

SAVE $6.05

175

$

ea

SAVE $1.75

%

30

SAVE $2.29

Moccona Coffee Sachets 8-10 Pack Selected Varieties

Cadbury Dark Milk, Marvellous Creations or Chocolate Blocks 160-205g Selected Varieties

3

ea

SAVE $2

TO PRIZE POTAL OL OF

ea

$

$50K

3

$

Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly

4

Golden Circle Fruit Drink 1 Litre Selected Varieties

ea

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

SAVE $1.15

585

$

*

1

$

$10,000 CASH

pr i c e

Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash

23


$10,000 CASH

WIN

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

5

$ Coca-Cola, Sprite or Fanta 8x200mL Selected Varieties $3.13 per Litre

250

$ Cadbury Bubbly or Coco Blocks 100-155g Selected Varieties

ea

SAVE $3.30

ea

SAVE $1.50

2

Kinder Bueno 39-43g Selected Varieties

$8 per Litre

SAVE 70¢

350

Buderim Ginger Beer 4x250mL Selected Varieties $3.50 per Litre

Smiths Thinly Cut Chips 175g Selected Varieties

SAVE 69¢

Maximus Sports Drink 1 Litre Selected Varieties

2

$2 per Litre

250

$ Kettle Popcorn 80-110g Selected Varieties

ea

SAVE 69¢

4

$

$ ea

ea

$1.14 per 100g

ea

SAVE $1.90

2

$

ea

$

$ V Energy Drink 250mL Selected Varieties

1

30

$

ea

SAVE $1

Tic Tac 98g Selected Varieties $4.08 per 100g

Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5 *NSW & QLD res. 18+ only. Ends: 29/05/18 11:59 pm AEST. Keep receipt/s. To enter, you must, during the promotional period, purchase 3 eligible products in 1 transaction from a participating Supa IGA and IGA store within Northern NSW or QLD and enter online at www.iga.com.au/qldwincash. See www.iga.com.au/qldwincash for full list of eligible products & participating Supa IGA and IGA stores. Excludes IGA Xpress stores. 1 entry/transaction. See www.iga.com.au/qldwincash for Terms and Conditions. NSW Permit No. LTPS/18/22597.

24

ea

SAVE $1


Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly $50K TO L PRIZE PTA OOL OF

$100

GIFTC

ARD

Purchase any 3 participating products together for your chance to win!

Enter at iga.com.au/qldwincash

3

$ Arnott’s Farmbake Biscuits 350g Selected Varieties 86¢ per 100g

ea

SAVE 69¢

2

Carman’s Gourmet Porridge Sachets 320g Selected Varieties $1.25 per 100g

$ White Wings Plain or Self Raising Flour 1kg Selected Varieties $2 per kg

ea

SAVE 99¢

4

$2.50 per 100g

420

Blue Banner Pickled Onions 525g Selected Varieties $8 per kg

ea

SAVE $1.70

4

Kellogg’s Froot Loops 500g or Nutri-Grain 805g

SAVE 99¢

SunRice Microwave Meals 350g Selected Varieties $1.14 per 100g

ea

SAVE $1.91

569

$ Always Fresh Kalamata Olives 670g Selected Varieties $8.49 per kg

$ ea

549

$

ea

SAVE $1.70

$

$ SunRice Mini Rice Cakes 160g Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $1.91

3

$ ea

SAVE $1

Nice & Natural Nut Bars 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

PARTICIPATING BRANDS INCLUDE Not all products under brands listed are eligible. Visit iga.com.au/qldwincash for a list of participating products.

25


WIN GIFTC

ARD

Plus 1 of 25 $100 IGA Gift Cards to be won weekly Promotion and specials on participating products runs from 2/5 to 29/5

EVERY WEEKS FOR 4 WEEK TO L PRIZE PTA OOL OF

$50K

550

$ McCain Take Away Pizza 500g Selected Varieties $1.10 per 100g

Herbert Adams Quiche Lorraine or Spinach & Feta 700g Selected Varieties $1.57 per 100g

SAVE $3

11

Four’N Twenty Pies 4 Pack Selected Varieties

4

61¢ per 100g

ea

Just Hooked Fish Fillets 425g Selected Varieties

SAVE 75¢

2

450

$

25

$

ea

$10.59 per kg

ea

SAVE $1.20

3

$

$

ea

SAVE $2.99

McKenzie’s Spices 40-50g Selected Varieties

$ ea

SAVE 69¢

McKenzie’s Almond Meal 100g or Nuts 80-150g Selected Varieties

ea

SAVE $1.19

WIN $10,000 CASH

*

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

Plus 1 OF 25 $100 IGA GIFT CARDS to be won weekly

TO PRIZE POTAL OL

OF

$50K

$100

$10,000 CASH

*

Extra Care Shampoo & Conditioner 400mL Selected Varieties $1 per 100mL

4

$

1

$ ea

SAVE $2.90

Snappy Tom Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

ea

SAVE 29¢

Purchase any 3 participating products together for your chance to win! Enter at iga.com.au/qldwincash

26

550

$ Fab Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 1.8-2 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1.50


CLEANING Essentials

pr i c e

6

20

$ OMO Laundry Liquid Capsules 16-20 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $6.29

4

Cold Power Laundry Powder 1.8-2kg or Liquid 2 Litre Selected Varieties

$ Fluffy Fabric Softener 2 Litre Selected Varieties $2 per Litre

27¢ per 100mL

ea

SAVE $8.25

5

SAVE $1.49

2

Earth Choice Laundry Liquid 1 Litre Selected Varieties $5 per Litre

Finish All In One Lemon Dishwashing Tablets 55 Pack 25¢ each

SAVE 49¢

Sard Stain Remover 450-500mL Selected Varieties

SAVE $2.19

3

ea

SAVE $6

4

$ ea

Morning Fresh Dishwashing Liquid 900mL Selected Varieties 44¢ per 100mL

ea

SAVE $2.95

3

$

$ ea

14

$

$ ea

$ White King Lemon Premium Bleach 750mL

8

25

$

ea

SAVE $1

Windex Original or Crystal Rain Glass Cleaner Spray 500mL 60¢ per 100mL

ea

SAVE 99¢

39¢

Per roll

14

$ Quilton Toilet Roll 3 Ply 36 Pack 22¢ per 100 sheets

ea

SAVE $4

Kleenex Premium Aloe Vera or Shea Butter Toilet Rolls 6 Pack 44¢ per 100 sheets

4

$

3

$ ea

SAVE $1.50

Kleenex Viva Paper Towel Twin Pack $2.50 per 100 sheets

ea

SAVE 50¢

27


PET Essentials

16

$

ea

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties

SAVE $7.45

20¢ per 100g

1050

$

ea

SAVE $3.80

90

¢

ea

Purina Fancy Feast Classic Recipes 85g Selected Varieties $1.06 per 100g

Supercoat Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

Purina Friskies Cat Food 12x85g Selected Varieties

35¢ per 100g

59¢ per 100g

SAVE 30¢

6

$

SAVE $1.69

150

$

ea

SAVE 39¢

6

$

ea

SAVE $2.05

V.I.P. Natures Goodness Grain Free Dog Food 400g Selected Varieties

Schmackos Original Marrobones Treats For Dogs 737g

38¢ per 100g

Purina One Cat Food 1.5kg Selected Varieties

6

$ 20¢ per 100g

28

12

$

ea

80¢ per 100g

81¢ per 100g

Chum Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

ea

429

$ ea

SAVE $1.99

V.I.P. Natures Goodness Pet Food 1.8kg Selected Varieties 20¢ per 100g

ea

SAVE $1.21


HEALTH & Beauty

8

$

ea

SAVE $4.50 Head & Shoulders Shampoo or Conditioner 350-400mL Selected Varieties

30%

OFF

RANGE

price Johnson's Facial Cleansing Wipes 25 Pack Selected Varieties 14¢ each

Dove or Rexona Clinical Protection Anti-perspirant Deodorant 45mL Selected Varieties $22.22 per 100mL

349

$

9

$

ea

SAVE $3.50

10

$

ea

SAVE $3

ea

Clairol Nice'n Easy 1 Pack Selected Varieties

Vaseline Intensive Care Moisturising Lotion 750mL Selected Varieties

SAVE $4

10

$

ea

SAVE $1

$1.33 per 100mL

30

ea

%

SAV E $3.50

OFF

LYNX DEODORANT RANGE

TRESemmé Shampoo or Conditioner 450-900mL Selected Varieties

4

$ Lynx Dry Anti-perspirant 96-100g or 155-160mL Selected Varieties

7

$

1160

$ ea

SAVE $2

Schick Hydro Silk 2 Razor Kit $5.80 each

ea

SAVE $2.90

29


HEALTH & Beauty

40

%

price

OFF

RANGE

1

$ Kleenex Eucalyptus or Aloe Vera 3 Ply Tissues 140 Pack $1.32 per 100 units

359

$

Pears Transparent Soap Value Pack 3x125g

ea

SAVE $1.85

Colgate Optic White Mouthwash 500mL or Total Toothpaste 170-190g Selected Varieties

350

$

ea

SAVE $3.50

price

ea

SAVE $2.41

85

Johnson’s Body Wash or Shower Gel 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $5

Polident Denture Cleanser Tablets Fresh Active 36 Pack 12¢ each

450

$

ea

SAVE $1.60

96¢ per 100g

205

$

ea

SAVE $1.44 86¢ per 100mL

6

$

Pears Hand Wash Pure & Gentle 237mL Dove Hand Wash 500mL Selected Varieties $1.20 per 100mL

ea

SAVE $1.50

Dettol No-Touch Antibacterial Hand Wash Refill 250mL Selected Varieties $1.60 per 100mL

4

$

ea

SAVE $1.99

205

$

ea

SAVE $1.44 Pears Shower Gel Soap Free 250mL 82¢ per 100mL

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 1 Litre Selected Varieties 50¢ per 100mL

30

5

$

ea

SAVE $2

Sudafed PE Sinus or Nasal Decongestant Pain Relief Tablets 20 Pack Selected Varieties 58¢ each

1150

$

ea

SAVE $2.80


HEALTH & Baby

350

$

10

$

ea

SAVE $8.54

Huggies Ultimate Nappy Pants 26-31 Pack Selected Varieties

ea

Huggies Baby Wipes 64–80 Pack Selected Varieties

40%

OFF

DECOR BABY RANGE

570

$ Décor Baby Bottle Wide Neck 330mL

ea

SAVE $3.95

Huggies DryNites Pyjama Pants 9-11 Pack Selected Varieties

23

$ S-26 Gold Alula Stage 1 or 2 Baby Formula 900g $2.56 per 100g

10

ea

SAVE $2

4

Heinz Baby Food 120-170g Selected Varieties

$

ea

Tena Liners 24-39 Pack Selected Varieties

150

$

$

ea

SAVE 20¢

7

$ ea

SAVE $1

Libra Tampons 32 Pack Selected Varieties 22¢ each

ea

SAVE $1.99

31


Proudly Independent

7

On Sale 2nd May 2018

off BONDS A ICE PR

$

REL PPA

Bonds Womens Low Cut Socks or Mens Sport Socks 3 Pack Selected Varieties

hALF

Visit IGA.COM.AU for more info

ea

SAVE $7

33 $

pr i c e Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $2.52 per kg

WIN

1

$

89 ea

SAVE $1.90

2

$

49 ea

SAVE $2.50

for

SAVE $3.27

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties 66¢ per 100g

10

$ Lipton Tea Bags Black Tea, English Breakfast 100 Pack $1.25 per 100g

$10,000 CASH

*

NescafĂŠ Blend 43, Espresso or Mild Roast Instant Coffee 250g $4 per 100g

EVERY WEEK FOR 4 WEEKS

ea

SAVE $4.69 *SEE P24 FOR MORE DETAILS

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

On Sale Wed 2nd May to Tue 8th May 2018. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

P32


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny iga 02 05 2018 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu