Skip to main content

Maleny IGA -31-07-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Better trhicaen half p

85

¢

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

SALE

4

$

SAVE $4

ea

SAVE $1.15

1

$

ea

Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

325

64

$

ea

ea

SAVE $3.25

SAVE $1.65 Smith's Crinkle Cut Chips 150‑170g Selected Varieties

Old El Paso Kits 290‑520g Selected Varieties

MULTI-BUY

25 $

for

750

$

kg

250g punnet Strawberries 250g Punnet $10 per kg

IGA Australian Corned Silverside On Sale Wed 31st July to Tue 6th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ539_310719_P1


SALE

Cadbury Favourites 320g $1.88 per 100g

6

$

Oreo Cookies 137g Selected Varieties 73¢ per 100g

1

$ ea

SAVE $6

ea

SAVE $1

Mentos Roll 37.5g Selected Varieties $1.89 per 100g

70

¢ Lipton Ice Tea 1.5 Litre Selected Varieties

SAVE 70¢

$1.30 per Litre

6

$ Cadbury Twirl Bites or Crunchie Rocks 300‑340g

SAVE $3.94

3

2

ea

SAVE $1.95

595

$ ea

Coca‑Cola, Sprite, Fanta or Lift 8x200mL Selected Varieties $3.72 per Litre

$ Mars, Pods, M&M's or Maltesers 130‑180g Selected Varieties

195

$

ea

ea

SAVE $3.05

3

$ ea

SAVE $1.25

Nestlé Milo, Uncle Tobys Le Snak or Milk & Oats Bars 5‑6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.70


SALE

Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties 73¢ per 100g

150

$

Uncle Ben's Flavoured Express Rice 250g or Rice Cup 2x125g Selected Varieties 65¢ per 100g

162

$

ea

SAVE $1.50

2

SAVE $1.63

$

ea

80

Better trhicaen half p

¢

SAVE $2 Uncle Tobys Traditional or Quick Oats 500g

Fantastic Cup or Bowl Noodles 70‑85g Selected Varieties

40¢ per 100g

Moccona Freeze Dried Coffee 95‑100g Selected Varieties

ea

6

$

ea

SAVE $3.95

Ocean Spray Fruit Drink 1.5 Litre Selected Varieties $2.60 per Litre

390

$

ea

SAVE $1.90

ea

ea

Golden Circle Sliced Beetroot 450g

SAVE 80¢

McKenzie's Baking Powder 125g $1.60 per 100g

85

¢

$1.89 per kg

2

$

ea

SAVE 50¢

SAVE 95¢

Heinz Baked Beans 555g or Spaghetti 535g Selected Varieties

150

$

ea

SAVE $1

3


SALE

3

$ $17.14 per kg

2

ea

SAVE $2.50

Primo Rindless Short Cut Bacon 175g

$ Zoosh Dips 185g Selected Varieties $1.08 per 100g

ea

SAVE 50¢

5

Western Star Spreadable Supersoft or Original Soft 375g 93¢ per 100g

$ Steggles Garlic Chicken Breast Kiev 350g $14.29 per kg

4

Farmers Union Greek Style Vanilla Bean or Raspberry Yogurt 140g 89¢ per 100g

350

$

ea

SAVE $1.30

6

SAVE $3

McCain Man Size Meals 480‑500g Selected Varieties

ea

SAVE 75¢

3

$ Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

$ ea

125

$

ea

SAVE 80¢

5

$ ea

SAVE $2

McCain Pizza Singles 400g or Slices 600g Selected Varieties

ea

SAVE $2


6

SALE

$

4

$

ea

SAVE $6

ea

SAVE $4

Cold Power Regular or Sensitive Dual Caps 18 Pack

Colgate Optic White Toothpaste Enamel White 95g

33¢ each

$4.21 per 100g

Better trhicaen half p

Harpic Fresh Power 39g Selected Varieties

550

$

$6.41 per 100g

2

50

$

SAVE $5.70

ea

Palmolive Body Butter Coconut Scrub or Heavenly Vanilla Body Wash 750mL

SAVE $2.50

73¢ per 100mL

Palmolive Liquid Hand Wash Refill 500mL Selected Varieties

Energizer Max Batteries AAA 8 Pack or AA 10 Pack

6

$

58 ea

SAVE $6.59

ea

47¢ per 100mL

315

$ Mirabella Halogen GLS 42‑72W 2 Pack Selected Varieties $1.58 each

Fab Laundry Liquid 1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

4

$

ea

SAVE $3.15

235

$

ea

SAVE $2.35

Nature's Way Odourless Fish Oil 1000mg or Complete Daily Multivitamin 200 Pack $4.50 per 100 units

9

$ ea

SAVE $3

ea

SAVE $6

5


PICK OF THE Crop

MULTI-BUY

52 $

for

Kiwifruit Product of New Zealand

3

$

Australian

50

PINK LADY APPLES

kg

120

$ Carrots 1kg $1.20 per kg

ea

1kg bag

5

Broccoli

$1 per kg

kg

Cherry Tomatoes 250g

Kent Pumpkin

kg

kg

kg

250

$

kg

150

$

ea

5kg bag

Hickson Mandarins

$10 per kg

$ Washed Potatoes 5kg

ea

250g pack

9

$ Pistachios 375g or BBQ Mix 500g

ea

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

Welcome to a better way, a community way.

Find out more at CommunityCo.com.au Community Co Mixed Veggies or Asian Vege Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

6

3

90

$

3

50

$

4

$

50 ea

Powered by


WHAT’S FOR Dinner?

8

50

$ Australian Boneless Pork Leg Roast

kg

kg

28

$

kg

Australian

BEEF RIB FILLET STEAK

19

Australian Pork Spare Ribs

9

Australian Pork Scotch Fillet

$

$

kg

Australian Chicken Breast Fillets

15

$

4

kg

$ kg

Australian Chicken Wings

kg

MULTI-BUY

7

$ Smoked Bacon Hocks

50 kg

28 $

Smoked Bacon Bones $8 per kg

for

500g pack

Australian Medium Green King Prawns Thawed

23

$

kg

Tibalidi Short Cut Premium Bacon 1kg

10

$

ea

$10 per kg

7


DELI Delights

12

$ Kransky or Cheese Kransky

12

Irresistible

$

SAVE $5

15

$

SAVE $6

Triple Smoked Leg Ham Sliced or Shaved

Tasmanian Heritage Camembert or Double Brie Cheese 250g Selected Varieties $22.40 per kg

8

560

$

ea

SAVE $5.65

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

Warrnambool Heritage Cheese 250g Selected Varieties $20 per kg

21

$

kg

5

$

ea

SAVE $1.60

Chilli Salami Sliced or Shaved

4

$

23

kg

SAVE $10

20

$

ea

SAVE 75¢

kg

SAVE $7

$

SAVE $1

$20 per kg

19

Easy Carve Leg Ham Sliced or Shaved

kg

Lemnos Smooth Fetta 200g Selected Varieties

SAVE $6.10

$

SHORT CUT BACON

kg

kg

European or Tuscan Antipasto Mix

SAVE $8

kg


BAKERY Delights

Muffin Bars 5 Pack Selected Varieties $1.67 per 100g

350

$

ea

Rainbow Layer Cake 375g $1.55 per 100g

580

$

ea

440

$

ea

SAVE 60¢

Delicious

600g Selected Varieties 73¢ per 100g

YOUR BAKERY MUD CAKE

3

$ Tip Top Sunblest Bread 650-700g Selected Varieties

5

Granny’s Tray Cakes 360g Selected Varieties $1.67 per 100g

$ ea

Burgen Bread 700g Selected Varieties

6

$

SAVE $1.20

390

$ ea

Helga’s Bread 680‑850g Selected Varieties

72¢ per 100g

ea

ea

Your Bakery Croissant 3-4 Pack $1.25 per 100g

250

$

ea

340

$ Tip Top The One or 9 Grain Bread 700-750g Selected Varieties

ea

Tip Top Fruit Toast 520‑600g or Muffins 6 Pack Selected Varieties

3

$

3

$ Golden Crumpet Breaks 6 Pack 71¢ per 100g

ea

SAVE $2 ea

SAVE $1.20 9


bonus deals FRI 2ND AUG — SUN 4TH AUG WHILE STOCKS LAST

8

10

$

$ kg

SAVE $4

Middle Bacon Rashers

Australian Whole Economy Beef Porterhouse

Better trhicaen half p

4

10

$

$ ea

SAVE $6

10

kg

President Camembert or Double Brie Cheese 200g $20 per kg

Honey Leg Ham Sliced or Shaved

kg

SAVE $10


BONUS DEALS FRI 2ND AUG — SUN 4TH AUG WHILE STOCKS LAST

2

$ Cadbury Chocolate Blocks 150-190g Selected Varieties

9

$ Nestlé Milo Family Pack 1.1kg 82¢ per 100g

10

$ ea

SAVE $5

Carman’s Muesli Bars 24 Pack Selected Varieties 93¢ per 100g

ea

SAVE $2.80

14

$ ea

SAVE $4

Pedigree Dry Dog Food 8kg Selected Varieties 18¢ per 100g

ea

SAVE $11

11


320

$ One Night in Mexico Tortilla With Corn 10 Pack

SAVE 80¢

$1.14 per 100g

320

$ One Night In Mexico Sauce 250mL Selected Varieties $1.28 per 100mL

ea

SAVE 80¢

2

$ Bulla Sour Cream 200mL $1.25 per 100mL

12

ea

3

14

$ Mainland Finely Grated Cheese 200g Selected Varieties $15 per kg

SAVE $1.50

3

50

$

ea

Community Co Jalapenos 500g 78¢ per 100g

$ ea

kg

Australian Beef Stir Fry

90

MULTI-BUY

24 $

ea

for

Hass Avocados


SWEET Treats

3

$ Cadbury Bubbly or Green & Black's Chocolate Blocks 90‑160g Selected Varieties

ea

SAVE $1.15

3

Nestlé or Allen’s Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

Pascall, The Natural Confectionery Co. or Cadbury Bags 160‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.60

250

$

ea

SAVE $1.50

2

$

$ Cadbury Sharepacks 168-180g Selected Varieties

3

$

Allen’s or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

SAVE $1.50

280

$

ea

Werther's Original 60‑140g Selected Varieties

ea

SAVE 95¢

ea

SAVE 70¢

3

350

$

$

ea

Maltesers or M&M’s Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

ea

SAVE $1.30

Cadbury Chocolate Bite Size Bags 109-150g Selected Varieties

13


TASTY Snacks

3

$ Arnott’s Shapes, Minis, Crackers or Tiny Teddy Multipacks 7‑8 Pack Selected Varieties

Red Rock Deli Chips 150‑165g Selected Varieties

SAVE $1

1

$ Oreo Chocolate or Vanilla Wafer Bites 47g $2.13 per 100g

Arnott’s Bites 170g or Family Pack 330‑337g Selected Varieties

3

3

ea

SAVE 99¢

250

$ ea

SAVE 50¢

CC’s Corn Chips 175g Selected Varieties $1.43 per 100g

ea

HOT BUY

ea

SAVE 80¢

2

$

50

$

350

$ ea

Cheezels or Chickadees Snacks 125g $1.60 per 100g

ea

SAVE 40¢

$

ea

SAVE 35¢ Nobby’s Nuts or Loaded Snacks 110-375g Selected Varieties

Fantastic Rice Crackers 100g Selected Varieties $1.50 per 100g

14

1

$

50 ea

SAVE 50¢

3

$ Uncle Tobys Muesli Bars or Roll‑Ups 6 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1


REFRESH Me THE ONLY ENERGY DRINK WITH A GREAT COCA-COLA TASTE

1875

$ Coca‑Cola 24x375mL Selected Varieties $2.08 per Litre

SAVE $12.25

165

$ Pepsi or Solo 1.25 Litre Selected Varieties $1.32 per Litre

ea

SAVE 95¢

605

$

ea

Kirks 10x375mL Selected Varieties $1.61 per Litre

Pepsi, Schweppes or Frantelle 10x375mL Selected Varieties $2.27 per Litre

ea

SAVE $4.40

850

$

ea

Coca‑Cola Energy 4x250mL Selected Varieties $8.50 per Litre

265

$ Powerade 1 Litre Selected Varieties $2.65 per Litre

ea

SAVE $2

850

$

SAVE $3.70

ea

SAVE $1

MULTI-BUY

4

2$ 30 Gatorade 600mL Selected Varieties $3.58 per Litre

for

SAVE $2.70

MULTI-BUY

25 $

8

$ Mount Franklin Spring Water 20x500mL 81¢ per Litre

10 ea

SAVE $4.10

1

$ Waterfords Mineral Water 1 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

50 ea

SAVE 40¢

Coca‑Cola Energy 250mL Selected Varieties $10 per Litre

for

SAVE 60¢

© 2019 THE COCA-COLA COMPANY. ‘COCA-COLA’ AND THE DYNAMIC RIBBON DEVICE ARE REGISTERED TRADE MARKS OF THE COCA-COLA COMPANY.

15


FILL UP YOUR Cup

Vitasoy Coconut or Almond Long Life Milk 1 Litre Selected Varieties $2.50 per Litre

2

50

$

ea

SAVE $1.30

2

Berri Juice or Nectar 2 Litre Selected Varieties $1.50 per Litre

$ Cadbury Drinking Chocolate 225g 89¢ per 100g

ea

SAVE $1.20

22

Golden Circle Mango Nectar 2 Litre or Sparkling Juice 750mL Selected Varieties

$2.20 per 100g

$8.65 per 100g

SAVE $8.99

ea

SAVE 50¢

Schweppes Cordial 750mL Selected Varieties

350

$4.67 per Litre

ea

SAVE $1

ea

SAV E $1.50

13

$7.43 per 100g

ea

SAVE $5

3

$

$ Moccona Barista Reserve Coffee 175g Selected Varieties

16

250

$

450

$ L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties

ea

ea

SAVE $1.25

$

$ Lavazza Beans or Ground Coffee 1kg Selected Varieties

3

$

Dilmah Premium Ceylon Tea Loose Leaf 250g or Extra Strength Tea Bags 100 Pack

ea

SAVE $1.90


RISE & Shine

4

Kellogg’s Special K, Guardian or Be Natural Mini Bites 330‑460g Selected Varieties

4

50

$

$

ea

SAVE $1.29

4

Uncle Tobys Plus Cereal 410‑435g Selected Varieties

57¢ per 100g

Kellogg’s Nutri‑Grain To Go Protein Squeezer 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

2

$

ea

SAVE $1

3

$ ea

SAVE $2

Uncle Tobys Weeties 700g

Sanitarium Weet‑Bix Bites 500‑510g Selected Varieties

2

Uncle Tobys Oats Honey & Almond or Berry Harvest Breakfast Bakes 65g

$

ea

SAVE 50¢

$3.08 per 100g

MATCHED

Bega Smooth or Crunchy Peanut Butter 780g

SAVE 90¢

Atkins Endulge Chocolate Break 64.5g $8.59 per 100g

77¢ per 100g

550

$

ea

Atkins Endulge Bar 30-40g Selected Varieties

6

SAVE $1.50

2

ea

SAVE $1

ea

SAVE $2

3

$ Nutella Hazelnut Spread 220g $1.36 per 100g

$

ea

ea

$

ea

1440

$4.80 per Litre

50¢ per 100g

60

$ Sanitarium Up & Go 12x250mL Selected Varieties

Cottee's Jam or Marmalade 500g Selected Varieties

SAVE $1

$

250

$ ea

550

$ Capilano Pure Honey 500g $1.10 per 100g

ea

SAVE 70¢

ea

SAVE $2

17


FILL UP THE Pantry

3

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties 30¢ per 100mL

SAVE $1

750

$ Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre 38¢ per 100mL

ea

SAVE $2.02

3

1

$ Foster Clark's Custard Powder 350g 50¢ per 100g

18

Gravox Gravy Mix 425g Selected Varieties 8¢ per 10g

SAVE 70¢

325 ea

SAVE $1.25

Maggi Instant Gravy 24‑31g Selected Varieties

SAVE 20¢

3

$

ea

Sunbeam Mixed Fruit 375g

Leggo’s Stir Through Pasta Sauce 350g Selected Varieties 86¢ per 100g

Barilla Pasta Sauce 400g Selected Varieties 63¢ per 100g

$9.33 per kg

250 ea

SAVE $1.25

350

$ Leggo's Basil or Sundried Tomato Pesto 190g $1.84 per 100g

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.10

3

$

50 ea

SAVE 90¢

3

$

¢

ea

75

SAVE 45¢

ea

80

ea

SAVE $1.50

2

50

$

$

50

$ White Wings Cake in a Cup 220g or Bliss Balls 250g Selected Varieties

ea

Heinz Seriously Good Mayonnaise or Aioli 295mL, Ketchup or Sauce 500mL Selected Varieties

Sunbeam Sultanas 375g or Australian Currants 300g

ea

SAVE 50¢


FILL UP THE Pantry

1

$ Campbell’s Condensed Canned Soup 400‑430g Selected Varieties

50 ea

SAVE 48¢

3

Maggi 2 Minute or Fusian Noodles 5 Pack Selected Varieties

$ La Zuppa Microwave or Pouch Soup 420‑540g Selected Varieties

ea

SAVE $1

2

Nisshin Panko Bread Crumbs 200g $1.75 per 100g

SAVE 60¢

$8 per kg

Edgell Mixed Vegetables 420g or Sliced Beetroot 825g

2

$

ea

SAVE 65¢

Three Threes Sweet Spiced Gherkins 540g $4.26 per kg

SunRice Medium Grain White, Jasmine or Brown Rice 2kg 24¢ per 100g

4

$

80 ea

SAVE 70¢

John West Wild Alaskan Pink Salmon 210g $17.86 per kg

350

SAVE $1.75

John West Salmon Tempters 95g Selected Varieties

SAVE $1.80

$15.79 per kg

230

150 ea

SAVE 80¢

3

$

ea

John West Tuna & Beans 185g Selected Varieties

SAVE 60¢

$16.22 per kg

250

$ Continental Value Pack Pasta & Sauce or Rice 145-190g Selected Varieties

ea

$

ea

$ ea

375

$ ea

SAVE 95¢

$

$ Three Threes Stuffed Olives 250g

3

$

ea

SAVE 60¢

160

$ Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties

ea

ea

$3.90 per kg

19


Community Co Original or Sour Cream & Chives Stacks of Chips 160g $1.25 per 100g

2

$

ea

230

$

420

$

ea

Community Co Sliced Cheese 250g Selected Varieties

Community Co Sweet & Salty or Butter Popcorn 100‑120g

$16.80 per kg

340

$

325

$

ea

Community Co Greek Style Yoghurt 500g

Community Co Butter Blend Spread 500g

68¢ per 100g

65¢ per 100g Powered by

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community. Find out more at CommunityCo.com.au

20

ea

ea


FRIDGE Faves

4

550

$ Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 600g Selected Varieties 67¢ per 100g

Farmers Union Greek Style Yogurt 500g Selected Varieties 70¢ per 100g

Berri 100% Australian Grown Pulpy or Pulp Free Orange Juice 2 Litre $2.75 per Litre

Dairy Farmers Chocolate Milk or Dare Iced Coffee 750mL Selected Varieties $4.27 per Litre

$ ea

SAVE $1.80

3

50

$

ea

SAVE 80¢

550

$

ea

SAVE $1.50

3

$

20 ea

SAVE 70¢

Tamar Valley Greek Style Yoghurt 700g‑1kg Selected Varieties

Pauls Farmhouse Gold Chocolate or Vanilla Custard 800g

SAVE 30¢

1

450

$

ea

56¢ per 100g

SAVE 50¢

$ Rafferty's Garden No Added Sugar Yoghurt Pouches 70g Selected Varieties $1.43 per 100g

Original Juice Co. Black Label Orange or Pulp Free Orange Juice 1.5 Litre $3 per Litre

Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack $1.77 per 100g

450

The Juice Brothers Sparkling Fruit Drink 275mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

$9.09 per Litre

4

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties

ea

SAVE 55¢

250

$

ea

SAVE 50¢

5

$

$ 40¢ per 100g

220

$ ea

SAVE 30¢

$

ea

ea

Yoplait Yoghurt 6 Pack Selected Varieties

ea

48¢ per 100g

21


FRIDGE Faves

9

$ Coon Tasty or Colby Block Cheese 1kg $9 per kg

ea

SAVE 50¢

3

Cracker Barrel Extra Sharp Vintage Cheddar Sliced or Block Cheese 250g $22 per kg

$ Emborg Sliced Cheese 150g Selected Varieties

Don Sliced Salami, Pepperoni or Chorizo 100g Selected Varieties $32 per kg

ea

3

ea

SAVE 80¢

6

22

Red Rock Deli Style Dip 150g Selected Varieties $2.33 per 100g

10

SAVE $1

Philadelphia Original or Light Spreadable Cream Cheese 250g $14 per kg

Hutton’s Smoked Short Cut Bacon Rindless 1kg $10 per kg

La Famiglia Traditional Garlic or Herb Bread 400g 83¢ per 100g

ea

SAVE $3.15

330 ea

SAVE 70¢

ea

SAVE $1

350

$

ea

SAVE 80¢

550

$

$

$ ea

ea

SAVE $1

$20.83 per kg

$ Latina Fresh Pasta 625g or Sauce 700g Selected Varieties

5

Bega Original Cheese Stringers 12 Pack

20

$

SAVE $1

350

$

ea

$

SAVE $1

$20 per kg

550

$

Tassal Tasmanian Sliced Smoked Salmon 100g $55 per kg

Talley's Ready To Eat Mussels 375g Selected Varieties $14.67 per kg

ea

SAVE $2

550

$

ea

SAVE $1.50


FRIDGE & FREEZER Faves

TASTES BETTER. FEEL BETTER.

2

65

$

ea

SAVE 65¢ Califia Farms Cold Brew Mocha Coffee 310mL $8.55 per Litre

L OW S U G A R

®

C A R R AG E E N A N F R E E

3

330

$

5

$

ea

$

ea

SAVE 85¢

SAVE $1

Califia Farms Cold Brew Coffee 750mL Selected Varieties

Califia Farms Almond Milk 750mL Selected Varieties

$4.40 per Litre

$4 per Litre

WE ARE PIE-ONEERS IS A REGISTERED TRADE MARK OF PATTIES FOODS PTY LIMITED.

DA I RY F R E E

WE ARE PIE-ONEERS

ea

SAVE $1.70 Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties $1.25 per 100g

3

$

ea

SAVE $1 Mables Cream Cheese 190g Selected Varieties $15.79 per kg

25 $

for

Edwards Crossing Fancy Bites Cheese 50g Selected Varieties $50 per kg

Award Winning Fruit & Savoury Cream Cheeses Our special processing technique, which mixes generous amounts of fruit and savoury ingredients with cream cheese, positions Beston’s Mables as the entertaining range that yo will ask for every time.

The NEW Beston’s Edwards Crossing Fancy Bites snack range is available in 3 fancy varieties and includes our award-winning cheese, crafted in Murray Bridge, South Australia. Beston’s Edwards Crossing Fancy Bites are the perfect convenient, healthy snack anytime of the busy day! 23


FREEZER Faves

5

McCain Thin Crust or Deli Inspired Pizza 310‑350g Selected Varieties

5

$ Birds Eye Deli Vegetable or Sweet Potato Chips 600g

ea

SAVE $1

$8.33 per kg

ea Lean Cuisine Balance Meals 280‑300g Selected Varieties

SAVE $2

4

$ McCain Frozen Vegetables 1kg Selected Varieties $4 per kg

SAVE 79¢

3

I&J Original Crumb or Beer Batter Fish Fillets 1kg $9.50 per kg

5

ea

SAVE $1

Steggles Mini Chicken Kiev Balls, Tenders or Fillets 1kg Selected Varieties $8.50 per kg

ea

SAVE $1.70

950

$ ea

$ McCain Pub Style, Craft Beer or Healthy Choice Chips, Fries or Wedges 500g‑1kg Selected Varieties

4

$

$

ea

SAVE $2.49

850

$

ea

SAVE $5.20

$ Birds Eye Deli Fish Fillets 250‑260g Selected Varieties

ea

SAVE $2

1

$ Mrs Mac’s Microwave Sausage Roll, Pies or Pastie 165‑200g Selected Varieties

24

ea

SAVE 45¢

5

$

80 Balfour Pies or Pasty 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2.50


DESSERT Faves

4

20¢ per 100mL

6

ea

SAVE $1

Peters Original 2 Litre Selected Varieties

Connoisseur Gourmet Ice Cream 1 Litre or Cookies 4 Pack Selected Varieties

5

$ Streets Blue Ribbon Low Cal Ice Cream 460mL Selected Varieties $1.30 per 100mL

ea

SAVE $2

6

Streets Paddle Pop Cyclone 8 Pack

50¢ per 100mL

4

$ ea

SAVE $2

72¢ per 100mL

8

Streets Paddle Pops 6 Pack Selected Varieties

ea

Creative Gourmet Blueberries or Mango 900g $8.89 per kg

490

$ Streets Blue Ribbon Golden Gaytime Tub 1.25 Litre 39¢ per 100mL

ea

SAVE $2

ea

SAVE $1

98¢ per 100mL

6

$

SAVE $2

ea

SAVE $3

$

$ Peters Light & Creamy Vanilla Ice Cream Slices 12 Pack

7

$

$

$ Sara Lee Deep Dish Desserts 600‑800g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

4

$

ea

Bulla Cookies and Cream or Vanilla Ice Cream Sandwiches 4 Pack

ea

91¢ per 100mL

25


HOUSEHOLD Essentials

50

50

%

wiltshire easy bake

OFF

Décor tellfresh & Microsafe

2

$

2

50

SAVE $2.50

Décor Tellfresh Container 900mL or 1 Litre

Décor Microsafe Round Container 800mL

ea

SAVE $2.50

7

$

50

$

ea

%

OFF

Wiltshire Easy Bake Small Springform Cake Tin

ea

SAVE $7

30 % OFF

sistema TO GO

3

Sistema To Go Klip It Sandwich Box 450mL

20

50

$

SAVE $1.50

2

Brita Filter Maxtra 2 Pack Selected Varieties

$

SAVE $1

Selleys Fix 'N' Go Supa Glue 3mL

5

$ Redheads BBQ Charcoal 3kg

26

Command Adhesive Hooks Medium 2 Pack or Large 1 Pack

450

SAVE $5.50

Oates Squeeze Mop Two Post

SAVE $1.50

Redheads Firelighters Cubes 24 Pack

3

$12.50 per 100 units

ea

SAVE $2.70

490

$

ea

BIC Mega Lighter 1 Pack

$

50 ea

$

ea

SAVE $6

$ ea

1030

$

ea

ea

SAVE $2.10

2

$ ea

SAVE $1.50

Redheads Extra Long Safety Matches 45 Pack $4.44 per 100 units

ea

SAVE 75¢


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

7

OMO Laundry Liquid 1 Litre or Powder 1kg Selected Varieties

ea

SAVE $4.99

Biozet Attack Laundry Liquid 2 Litre or Powder 2kg

2

$

$

Palmolive Dishwashing Liquid 500mL Selected Varieties 40¢ per 100mL

8

$ ea

SAVE 95¢

Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 18 Pack 25¢ per 100 sheets

ea

SAVE $4

999

$

ea

SAVE $10

2

$ Jif Cream Cleanser 375mL Selected Varieties

ea

SAVE $1

53¢ per 100mL

Sorbent Silky White or Hypo‑Allergenic Toilet Rolls 8 Pack 24¢ per 100 sheets

350

$

ea

SAVE $2.95

Comfort Sky Blue or Pure Fabric Conditioner 400mL $4.98 per Litre

1

$

Pine O Cleen Surface Wipes with Vinegar or Baking Soda 90 Pack

ea

SAVE $2

7

$8.89 per 100 units

$ NapiSan Vanish Gold Pro Oxi Action 900g or Gel 950mL Selected Varieties

8

$

99

ea

SAVE $3.99

Pine O Cleen 3 In 1 Multipurpose Cleaner With Baking Soda or Vinegar 500mL 70¢ per 100mL

ea

SAVE $2

3

$

50 ea

SAVE $1.50

Handee Ultra Twin Pack or Double Length 1 Pack Paper Towel Selected Varieties $2.08 per 100 sheets

Multix Colour Scents Kitchen Tidy Bags with Handles 30 Pack Selected Varieties 10¢ each

250

$

ea

SAVE $1

3

$

ea

SAVE $1

27


PET Essentials

14

$ Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

12

SAVE $4.25

40¢ per 100g

ea

SAVE $3.79

12

Pets First Choice 20% Free 3kg (Refrigerated Product) 17¢ per 100g

$

Purina Lucky Dog Chews or Treats 65-96g Selected Varieties

$1 per 100g

Schmackos Meaty Tenderz 100g Selected Varieties $3.45 per 100g

28

$1.18 per 100g

5

345 ea

SAVE $3.45

4

$1.41 per 100g

50 ea

SAVE $1.65

350

$ Purina Dentalife Treats for Dogs or Cats 51-221g Selected Varieties

Ultimates Indulge Wet Cat Food 85g Selected Varieties

ea

SAVE $1

ea

SAVE 45¢

120

$ ea

SAVE 42¢

$

ea

My Dog Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties

$

Purina Fancy Feast Classic Recipes Wet Cat Food 85g Selected Varieties

$

$ Natures Goodness Grainfree Dry Dog Food 3kg Selected Varieties

1

$

75 ea

ea

SAVE 29¢

75

¢

Gourmet Delight Wet Cat Food 85g Selected Varieties 88¢ per 100g

ea

SAVE 25¢

11

$ Breeders Choice Cat Litter 15 Litre 73¢ per Litre

ea

SAVE $5.50


HEALTH & Wellness TAKE A WARM BATH AND RELAX IN EPSOM SALTS Epsom Salts Magnesium Sulfate can be used to relax the body in a warm bath.

2x FASTER

*

*50% pain relief at 2 days vs 5 days for placebo

18

$

ea

SAVE $3 Voltaren Emulgel No Mess 75g*

645

$24 per 100g

$

Now available with a No Mess Applicator Trademarks are owned by or licensed to the GSK group of companies.

CHANZ/CHVOLT/0040/19

Sanofi Epsom Salts 1kg*

ea

SAVE $1.60

65¢ per 100g Always read the label. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your health professional.

GET FLU READY

4

$

File Name/Version:

EPSOM_CONVERT

Zinc Number:

CHCANZ.GAS.19.07.0821

Dimensions:

96mm (w) 120mm (h)

Location:

Auckland

Date:

July 10, 2019 4:00 PM

Colours Used: C

ea

M

Y

K

SAVE $3 ®

Medix Nasal Inhaler 0.5mL* $80 per 100mL

For Cold & Flu Relief!

Protecting families for over 100 years*

3

from

90 secs *

$ Medix Ibuprofen Soft Gel Capsules 20 Pack* 15¢ each

ea

SAVE $1.30

Nyal Decongestant Nasal Spray 15mL or Chesty or Dry Cough Medicine 200mL* *Data on file

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional. Vitamin and mineral supplements should not replace a balanced diet.

7

$

ea

SAVE $1.50

Difflam Plus Lozenges 16 Pack Selected Varieties* 50¢ each

8

$

ea

SAVE $2

29


HEALTH & Beauty

5

$ Colgate Total Toothpaste 180‑200g or Floss Tip 360° Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1

4

$2 per 100mL

$ Listerine Mouthwash 250mL Selected Varieties

ea

4

Pears Hand Wash 250mL 84¢ per 100mL

$ Panadol Extra Caplets 10 Pack*

4

$ Poise Pads 10‑16 Pack Selected Varieties

30

ea

SAV E $2

2

$1.86 per 100 units

10

ea

Zantac Heartburn & Indigestion Relief Tablets 150mg 14 Pack* 57¢ each

U By Kotex Extra Maximum Protection Pads 8‑16 Pack SelectedVarieties

3

$

60

Dettol Wipes 2‑in‑1 15 Pack or Instant Hand Sanitizer 50mL Selected Varieties

SAVE $1.40

8

ea

SAV E 40¢

Zyrtec Rapid Acting Hayfever Allergy Relief 10mg Tablets or Capsules 5 Pack*

ea

SAVE $2

Nicabate Soft Gum 2mg or 4mg 30 Pack Selected Varieties $10.50 each

260

$

ea

SAVE $1.25

25 $

ea

$

SAVE $1

40¢ each

Kleenex Soothe Aloe Vera or Breathe Eucalyptus Tissue 3 Ply 140 Pack

ea

MATCHED

$

SAVE 90¢

$1.60 per 100mL

5

$ Rexona Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties

$1.20 each

1050

$

ea

SAV E $2.50

Nature’s Way Magnesium 150 Pack# $7.47 per 100 units

for

SAVE $1

6

$

ea

SAVE $1

1120

$

ea

SAV E $4.80

*This medicine may not be right for you. Read the label before purchase. Follow the directions for use. If symptoms persist, talk to your healthcare professional. #Vitamin and mineral supplements should not replace a balanced diet. Follow the directions for use.


HEALTH, BEAUTY & Baby

7

$

5

$ ea

SAVE $7

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties $1.15 per 100mL

Schwarzkopf Extra Care Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties

Sunsilk Shampoo or Conditioner 700mL Selected Varieties

78¢ per 100mL

71¢ per 100mL

450

$

SAVE $1.50

Clairol Nice'n Easy 1 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $5

850

$

ea

22

$

ea

SAVE $4.50

BabyLove Nappy Pants 42-56 Pack or Cosifit Nappies 60-99 Pack Selected Varieties

Only Organic Baby Food Pouches 120g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

SAVE $5

150

$

ea

SAVE 50¢

30 % OFF

Neutrogena Skincare Range

1015

$ Neutrogena Deep Clean Invigorating Scrub 125mL $8.12 per 100mL

ea

SAVE $4.35

2

$ Schick Exacta 2 Sensitive Disposable Razors 5 Pack 49¢ each

Nivea Body Lotion Moisturiser 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

SAVE 55¢

ea

SAVE $2.10

4

Rafferty's Garden Kids Snack Bar 128g Selected Varieties $2.50 per 100g

$

45 ea

350

$

Vaseline Lip Therapy 20g Selected Varieties $20 per 100g

ea

SAVE $1

Rafferty's Garden Strawberry Yoghurt Buttons 28g $12.50 per 100g

320

$

ea

SAVE 80¢

350

$

ea

SAVE 50¢

31


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

IGA.COM.AU

Visit IGA.COM.AU for more info

On Sale 6th February 2019

SALE 250

$

ea

SAVE $2.50

Nescafé Blend 43 500g $2.80 per 100g

225

$ Lipton Tea Bags Black Tea or English Breakfast 100 Pack

Golden Circle Fruit Drink 6x250mL Selected Varieties

$1.25 per 100g

$1.50 per Litre

14

$

ea

SAVE $6

Coca‑Cola 2 Litre Selected Varieties $1.13 per Litre

2

$

25 ea

SAVE 60¢

Heinz Classic or Big'N Chunky Canned Soup 520‑535g Selected Varieties

1

$

75 ea

SAVE 75¢

ea

SAVE $2.25

6

$ Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $12 per kg

ea

SAVE $2.59

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors.

32

On Sale Wed 31st July to Tue 6th August 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -31-07-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu