Skip to main content

Maleny IGA -29-05-2019

Page 1

SUPA

Proeunddelnyt

Indep

r than half pr i tte

375

$

On Sale 29th May 2019

Patties Party Pies, Sausage Rolls or Pasties 12 Pack

ce

be

Visit IGA.COM.AU for more info

ea

SAVE $4.05

2195

$

3

$

75 ea

SAVE $3.75

8

$ Kleenex Complete Clean Toilet Tissue 9 Pack 25¢ per 100 sheets

Cold Power Laundry Liquid 2 Litre or Powder 1.8‑2kg Selected Varieties

25 ea

SAVE $8.25

ea

SAVE $17.05

Coca‑Cola 30x375mL Selected Varieties $1.95 per Litre

9

$

kg

Australian

WHOLE ECONOMY BEEF RUMP On Sale Wed 29th May to Tue 4th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

SUPA_V1_IGACQ512_290519_P1


PICK OF THE Crop

150

$ Seedless Watermelon

3

$

Australian

NAVEL ORANGES

kg

3

$ Celery Bunch

3

$ ea

Soup Pack 1kg Pack $3.50 per kg

50 ea

1kg pack

4

$ Washed Potatoes 2kg $2 per kg

ea

2kg bag

5

$ Eat Well Fiesta Bar Mix 375g $13.33 per kg

ea

590

$

kg

Truss Tomatoes

kg

350

$

Australian Sweet Corn 500g

ea

500g pack

$7 per kg

Community Co Mixed Veggie or Asian Steamer Tray 200g or Baby Potatoes with Herb Butter 400g

450

$

ea

A donation of 20¢ from the sale of specially marked 1kg IGA Fresh Apples* will go to the McGrath Foundation. 15th May – 11th June 2019 or while stocks last.

Specially Marked IGA Fresh Apples 1kg $3.50 per kg

350

$

ea

1kg pack

2

*Specially marked 1kg IGA Fresh Apples will be available in participating IGA stores between 15/05/2019 and 11/06/2019 or while stocks last. For every specially marked 1kg IGA Fresh Apples purchased by a participating IGA store between 15/05/2019 and 11/06/2019, the supplier contributes 20 cents to the McGrath Foundation through the IGA Community Chest Trust (1 Thomas Holt Drive, Macquarie Park, NSW, 2113, ph 02 9741 3000, fax 02 9741 3399, www.iga.com.au/communitychest).


WHAT’S FOR Dinner?

24

$

kg

Australian Beef Porterhouse Steak

9

$

kg

Australian

BONELESS PORK LEG ROAST

22

$

$ WA Medium Raw King Prawns Thawed

17

Australian Lamb Cutlets or Racks

kg

Global Cooked Prawns Tail On 500g $34 per kg

kg

350

$

ea

500g pack

37

$

Australian Chicken Drumsticks

kg

11

$

Kingston Crown Beef Roast

kg

14

$

Australian Pork Scotch Steak or Roast

kg

PERFECT Winter Warmers

8

$ Smoked Bacon Hocks

kg

Smoked Bacon Bones 500g $9 per kg

450

$

500g pack

14

$

ea

Australian Lamb Shanks

kg

15

$ Australian Beef Blade Steak

kg

3


DELI Delights

12

$

kg

Streaky Bacon

Premium

17

BONELESS LEG HAM SLICED OR SHAVED

$

kg

SAV E $7

25

$ Pork Belly (From the Deli)

AusFresh Mediterranean Olive Mix

4

18

23

12

kg

ea

SAV E $6

Sopressa Sliced or Shaved

South Cape Cream Cheese 200g Selected Varieties $18.50 per kg

kg

SAV E $6

370

$

21

$

kg

Roast Beef or Pork Sliced or Shaved

SAV E $1

6

$

$

SAV E $2

$

SAV E $3.95

ea

SAV E 60¢

Kabana or Cheese Kabana

South Cape Brie or Camembert 200g Selected Varieties $30 per kg

$ kg

kg

Thick or Thin Sausages

6

20

$

$

kg

ea

SAV E $3

Jarlsberg Cheese


BAKERY Delights

Golden Crumpets Round 6 Pack Selected Varieties 62¢ per 100g

185

$

ea

SAVE $1.85

550

$

ea

SAVE $1

6 Pack Selected Varieties

Irresistible

YOUR BAKERY SLICES

7

$ $1.03 per 100g

Speedi Bake French Stick 340g 50¢ per 100g

1

$

4

73¢ per 100g

$ ea

SAVE $1.50

Grannys Mixed Muffins 8 Pack

Your Bakery Bar Cake 300-370g Selected Varieties

70

3

$

ea

Turkish Loaf 420g 71¢ per 100g

ea

SAV E $1

ea

SAVE 60¢

5

$ ea

SAVE 50¢

Wonder Soft Wraps 6 Pack Selected Varieties 96¢ per 100g

440

$ Your Bakery Mud Cake 600g Selected Varieties

Mr Donut 4 Pack Selected Varieties

3

340

$

$

ea

SAV E $1

Wonder White Bread 700g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

ea

49¢ per 100g

5


let’s eat!

6

240

$ Latina Fresh Ready Meal 350g Selected Varieties

$ ea

SAVE $1.50

$1.71 per 100g

5

$ Community Co Caesar Salad Kit 290g

Coca‑Cola or Sprite Plastic Bottle 1 Litre Selected Varieties

$17.25 per kg

$3.15 per Litre

Meals Made Easy 6

ea

La Famiglia Just for 2 Garlic Bread 170g

SAVE 60¢

$1.41 per 100g

3

$

15 ea

SAVE $1.05

ea

450

$ Community Co Vanilla or Almond Ice Cream Sticks 4 Pack

ea

94¢ per 100mL

6

$

ea

Quick As Wok Meals 300-350g Selected Varieties


SWEET Treats

6

$

1

$

ea

Cadbury Favourites 320g

SAVE $6

$1.88 per 100g

240

$ M&M’s or Maltesers Chocolate Blocks 146‑160g Selected Varieties

ea

SAVE $2.40

250

$

Pascall, Cadbury or The Natural Confectionery Co. Bags 160‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

Cadbury Medium Bars 30‑60g Selected Varieties

ea

SAVE $1

3

$ Nestlé or Allen's Chocolate Blocks 118‑200g Selected Varieties

ea

SAVE $1.50

2

$ Allen's or Nestlé Chocolate Bags 120g Selected Varieties $1.67 per 100g

ea

SAVE 95¢

3

$ Arnott's Chocolate Blocks 170g Selected Varieties $1.76 per 100g

Skittles Bags 110g Selected Varieties $1.82 per 100g

2

$

ea

SAV E $1

Violet Crumble Bite Size Chunks 180g $1.39 per 100g

250

$

ea

SAV E $1.90

Tic Tac 24g Selected Varieties $4.17 per 100g

ea

SAV E $2

MULTI-BUY $

22 for

SAV E $1.60

7


TASTY Snacks

2

160

$ Arnott's Cream or Scotch Finger Biscuits 200‑250g Selected Varieties

$ ea

SAVE 70¢

350

$

ea

Hot buy

Arnott’s Tim Tam Original 330g or Mint Slice 337g

French Fries Original 175g

ea

SAVE $1.60

91¢ per 100g

250

$

ea

SAVE 49¢ Doritos, Thins Chips 150-175g, Doritos Salsa 300g, Kettle Popcorn 80‑110g or Assorted Multipacks 5‑6 Pack Selected Varieties

GO QLD

3

$

ea

Cadbury Coated Cookies 204g or Breakaway Biscuits 180g Selected Varieties

250

$

SAV E $1

Kettle Chips 150‑175g Selected Varieties

3

Fantastic Delites 100g Selected Varieties

ea

350

$

ea

SAV E 89¢

Samboy Chips 175g Selected Varieties $1.14 per 100g

2

$

ea

SAV E $1.31

SAV E $1 Arnott's Simple Batch Biscuits or Cookies 160‑180g Selected Varieties

SIMPLE INGREDIENTS. NOTHING MORE. 8

Nestlé Milo Bars or Uncle Tobys Le Snak 6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAV E $1

$1.50 per 100g

150

$

ea

SAV E 50¢

Nab Premium or Ritz Cracker Original 300g 67¢ per 100g

2

$

ea

SAV E $1


3

$

ea

Cadbury Chocolate Bite Size Bags 109‑150g Selected Varieties

2

The Natural Chip Co. Chips 175g Selected Varieties

$ ea

3

8

$1.25 per 100g

Bringing you

Edenvale Alcohol Removed Rosé or Cuvée Sparkling Wine 750mL $10.67 per Litre

515

$

ea

ea

ea

Haribo Lollies 140‑150g Selected Varieties

$

$ Mother Earth Baked Oaty Slices 240g Selected Varieties

$

ea

Smith's Multipack Chips 20 Pack Selected Varieties

$1.14 per 100g

2

550

$

Pepsi Max, Solo or Schweppes Lemonade Minis 6x200mL

ea

$4.29 per Litre

Low Prices across the store every day. 9


REFRESH Me

16

70 ea

$

Pepsi or Schweppes 24x375mL Selected Varieties

Coca‑Cola 1.25‑1.5 Litre Selected Varieties

195

$

$1.86 per Litre

ea

SAVE $1.05

SAVE $7

GO QLD 1125

$

ea

SAVE $3.24

Red Bull Energy Drink 6x250mL

Schweppes Mixers or Soft Drink 1.1 Litre Selected Varieties

$7.50 per Litre

$1.50 per Litre

190

$ Lipton Ice Tea 500mL Selected Varieties $3.80 per Litre

Schweppes Signature Soft Drinks 4x300mL Selected Varieties $3.75 per Litre

SAVE 84¢

Powerade 600mL Selected Varieties $4.42 per Litre

ea

SAVE $1.50

185

$ $1.23 per Litre

ea

SAVE $1.10

ea

SAVE 45¢

265

$

450

$

Mount Franklin Spring Water 1.5 Litre

10

ea

165

$

ea

SAVE $1

7

$ Frantelle Spring Water 12x600mL 97¢ per Litre

ea


FILL UP YOUR Cup

2

50

$ Golden Circle Juice 2 Litre or Sparkling Juice 750mL Selected Varieties

SAVE 50¢

27

Nestlé Milo 200g $1.50 per 100g

$

Cottee's Cordial 1 Litre Selected Varieties $3.50 per Litre

for

SAVE $1.40

440

$ Pop Tops 6x250mL Selected Varieties $2.93 per Litre

ea

SAVE 50¢

315

$ Lipton Green or Herbal Tea Bags 40 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $1.64

3

$

ea

Nestlé Chocolate Nesquik 500g 90¢ per 100g

450 ea

SAVE $1.10

325

$ Sanitarium Up & Go 3x250mL Selected Varieties $4.33 per Litre

Barista Bros Iced Coffee or Chocolate 500mL Selected Varieties $4.60 per Litre

ea

SAVE $1

$

ea

SAVE $1.90

230

$

16

$

ea

SAVE 80¢

Moccona Freeze Dried Coffee 400g Selected Varieties $4 per 100g

SAVE $8.10

8

$

Nescafé Green Blend, Short Black or Decaf Instant Coffee 100g

ea

SAVE $3

$8 per 100g

L’OR Espresso Coffee Capsules 10 Pack Selected Varieties $8.65 per 100g

ea

450

$

ea

SAVE $1.50

20

$ Vittoria Mountain Grown Beans or Ground Coffee 1kg $2 per 100g

ea

SAVE $16.50

11


RISE & Shine

5

50

$ Nutella Hazelnut Spread 750g

SAVE $3.25

73¢ per 100g

3

50

$ $1.59 per 100g

2

6

Bega Simply Nuts 325g Selected Varieties 77¢ per 100g

Kellogg's Cereal 500‑805g Selected Varieties

ea

SAVE $2.50

6

$ Capilano Creamed Honey 500g $1.20 per 100g

$

50

$

ea

SAVE 50¢

Vegemite 220g

250

$

ea

ea

SAVE $1.60

6

$ ea

SAVE $2

Nestlé Milo, Nesquik or Uncle Tobys Cheerios Cereal 570‑700g Selected Varieties

ea

SAVE 98¢

ea

SAV E $1

IXL Jam or Marmalade 480g Selected Varieties 52¢ per 100g

Uncle Tobys Original Quick Sachets Oats 10 Pack 88¢ per 100g

12

3

$

ea

SAV E $1.80

Sanitarium Cholesterol Lowering Weet-Bix 440g $1.16 per 100g

5

$

10 ea

SAV E $1.25

Sanitarium Gluten Free Weet‑Bix 375‑400g Selected Varieties

450

$

ea

SAV E 50¢


FILL UP THE Pantry

3

2

$ Campbell’s Real Stock 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $1

30¢ per 100mL

50

$ Gravox Gravy or Finishing Sauce 120‑140g Selected Varieties

2

$

ea

Leggo’s Pasta Sauce 490‑500g Selected Varieties

SAVE 80¢

ea

SAVE $1

GO QLD

2

70

$

Heinz Ketchup, BBQ Sauce or Seriously Good Mayonnaise or Aioli 295-500mL Selected Varieties

ea

SAVE 30¢

2

220

$ MasterFoods Gravy or Finishing Sauce 160g Selected Varieties

Dolmio Pasta Bake or Lasagne Sauce 490‑505g Selected Varieties

$1.38 per 100g

$ Green's Baking Mixes 60‑500g Selected Varieties

CSR White Sugar 1kg $1.75 per kg

SAVE 50¢

175

$

ea

Matched

250

$ ea

Spring Gully Pickled Tomatoes, Onions, Mustard 400-500g Selected Varieties

Tilda Steamed Basmati Rice 250g Selected Varieties 88¢ per 100g

220

$

ea

SAV E $1.4v0

SAVE 45¢

750

195 ea

Matched

ea

SAVE $2.02

38¢ per 100mL

$

ea

Matched

$

Crisco Vegetable or Canola Oil 2 Litre

ea

San Remo Pasta 375‑500g Selected Varieties

3

$

ea

Kikkoman Soy Sauce 250mL $1.52 per 100mL

380

$

ea

SAV E $1.20

13


FILL UP THE Pantry

2

$

ea

SAVE $2

Sharwood’s Simmer Sauces 420g Selected Varieties

Kraft Mac & Cheese 205g Selected Varieties

48¢ per 100g

73¢ per 100g

4

$ Greenseas Tuna 425g Selected Varieties

John West Wild Alaskan Red Salmon 210g $26.19 per kg

5

$

14

SPC Baked Beans or Spaghetti 4x220g Selected Varieties 34¢ per 100g

Kikkoman Panko Breadcrumbs 200g

ea

3

SAV E $1.80

$1.50 per 100g

2

50 ea

SAVE $1.05

ea

SAV E $1.19

Country Cup Soup 2 Serve Selected Varieties

SAVE $1.50

3

ea

SAVE 50¢

$

3

$ ea

SAVE $1.20

Old El Paso Spice Mix 30‑40g Selected Varieties

La Zuppa Microwave Soup 420‑540g Selected Varieties

1

$

60 ea

SAV E 40¢

160

$ Ardmona Rich & Thick Tomatoes 410g Selected Varieties $3.90 per kg

1

$

ea

$

50

$ John West Smoked Salmon Slices 125g

ea

SAVE $1

$9.41 per kg

$20 per kg

1

50

$

McKenzie’s White or Black Pepper 100g Selected Varieties

280

$

250

$ Heinz Big Eat 410g Selected Varieties 61¢ per 100g

ea

SAV E 95¢

28¢ per 10g

ea

ea

SAVE $1

ea


360

$

ea

Community Co Gluten Free Plain or Self Raising Flour 750g $4.80 per kg

680

$

410

$

ea

Community Co Pepitas 325g

Community Co Psyllium Husk Powder 150g

$2.09 per 100g

$2.73 per 100g

9

550

$

ea

Community Co Gluten Free Muesli 350‑500g

620

$

$ ea

ea

14

$

ea

Community Co Black Chia Seeds 350g

Community Co White Grain Quinoa 350g

Community Co Organic Virgin Coconut Oil 1 Litre

$2.57 per 100g

$1.77 per 100g

$1.40 per 100mL

For every product you buy, we donate to initiatives that support your local community.

ea

Powered by

Find out more at CommunityCo.com.au

15


FRIDGE Faves

95

Pauls Squeezie Yoghurt 70g Selected Varieties

SAVE 45¢

$1.36 per 100g

250

$ The Juice Brothers Sparkling Fruit Drink 275mL Selected Varieties $9.09 per Litre

150

$

Dairy Farmers Thick & Creamy Yoghurt 150g Selected Varieties

SAVE 59¢

$1 per 100g

150

550

$

ea

SAVE 60¢

$1.07 per 100g

Farmers Union Yogurt Crunch 140g Selected Varieties $1.43 per 100g

SAVE $2

2

$

ea

SAVE $1

SAVE $1.50

Mildura Fruit Drink 2 Litre Selected Varieties

3

$

ea

SAV E 80¢

The Daily Juice Company Juices 500mL Selected Varieties $4.80 per Litre

2

$ Nestlé or Pauls Chocolate Mousse 2 Pack $1.61 per 100g

ea

$1.50 per Litre

16

50¢ per 100g

ea

SAVE 50¢

Pauls Vanilla or Chocolate Custard Pouch 140g

$3.67 per Litre

Jalna Pot Set Yoghourt 1kg Selected Varieties

ea

$

The Juice Brothers 1.5 Litre Selected Varieties

ea

5

$

¢

ea

2

$

40 ea

SAV E 45¢

ea

SAVE 75¢

270

$

ea

SAV E 25¢

Oak Flavoured Milk or Ice Break Iced Coffee 500-600mL Selected Varieties


FRIDGE Faves

CREATE

650

$ Philadelphia Cream Cheese Block 2x250g

ea

SAVE $1.80

$13 per kg

650

$ Bega Block Cheese 500g Selected Varieties $13 per kg

ea

SAVE $2.09

your perfect DINNER

GO QLD

5

$ Don Cocktail or Footy Franks 600‑750g Selected Varieties

4

$ ea

SAVE $1.85

Mainland Sliced Cheese 180-210g Selected Varieties

ea

SAVE $1

4

$

ea

SAVE 80¢ Perfect Italiano Perfect Bakes or Pizza Shredded Cheese 250g $16 per kg

350

$ Primo Streaky or Triple Smoked Bacon 200g

ea

SAVE $1.50

$17.50 per kg

250

$ Mainland On The Go Cheese or Cream Cheese Crackers 50-55g Selected Varieties

ea

SAVE 50¢

3

$ Perfect Italiano Parmesan 125g Selected Varieties $24 per kg

Latina Fresh Lasagne Sheets or Egg Fettuccine 375g 93¢ per 100g

3

$

50 ea

SAV E $1.20

La Famiglia Garlic Ciabatta 330g or Sourdough Garlic Bread 480g

4

$

20 ea

SAV E $2.10

Perfect Italiano Ricotta 250g $14 per kg

3

$

50 ea

SAV E 80¢

ea

SAVE 25¢

For this and many more delicious family winter dinners, visit

perfectitaliano.com.au

The PERFECT ITALIANO logo is a trademark of the Fonterra Group of Companies

17


4

$

ea

Yoplait Yoghurt 1kg Selected Varieties 40¢ per 100g

5

250

$

$

ea

Bulla Thickened or Light Thickened Cream 300mL

Western Star Spreadable 500g Selected Varieties

83¢ per 100mL

$1 per 100g

4

$ $18 per kg

Bringing you 18

$

$

ea

Bega Sliced Cheese 250g Selected Varieties

5

25

50

for

Primo Shaved or Sliced Meats 80‑100g Selected Varieties

ea

Steggles Chicken Breast Nuggets 400g $12.50 per kg

Low Prices across the store every day.

ea


FREEZER Faves

GO QLD

5

$ McCain Ultra Thin Crust Pizzas 310‑350g Selected Varieties

ea

SAVE $1.99

3

$ Birds Eye Stir Fry Vegetables 500g Selected Varieties $6 per kg

ea

SAVE 70¢

5

$ Steggles Chicken Snacks 400‑450g Selected Varieties

ea

SAVE $2.16

Birds Eye Golden Crunch Chips or Wedges 750g Selected Varieties $3.33 per kg

McCain Chicken or Salt and Vinegar Shake Shake Fries 500g $6 per kg

Steggles Heat & Serve Chicken 1kg Selected Varieties $9 per kg

GO QLD 2

50

$

ea

SAVE $1.29

3

7

$ Birds Eye Oven Bake Fish Fillets 425g Selected Varieties $16.47 per kg

SAVE $2.30

$

375

$ ea

SAVE $1

9

$

ea

SAVE $3.64

Weight Watchers Classic Menu Frozen Meals 300‑370g Selected Varieties

Griff’s Sweet & Sour Pork or Curried Prawns & Fried Rice Frozen Meals 400g $1 per 100g

4

ea

ea

SAVE $2.04

4

$

ea

SAVE $1

$

5

$ Herbert Adams Pies 2 Pack Selected Varieties

180

$ ea

SAVE $1.70

Mrs Mac's Microwave Pies, Sausage Roll or Pastie 165‑200g Selected Varieties

ea

ea

Snowy River Meat Pies 6 Pack 44¢ per 100g

SAVE 45¢

19


DESSERT Faves Peters Drumstick 4‑6 Pack Selected Varieties

6

SAVE $2

SAVE $2.50

$

Streets Golden Gaytime Ice Creams 4 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2 Oreo Frozen Oreo Sandwich, Cone or Stick 4-6 Pack Selected Varieties

Weis Sorbet or Frozen Yoghurt 1 Litre Selected Varieties

Pampas Puff Pastry 10 Frozen Sheets 31¢ per 100g

SAVE $1

60¢ per 100mL

5

$

ea

SAVE $1.85

Nestlé Milo or Lifesavers Fruit Tingles Ice Cream Tubs 470mL $1.06 per 100mL

SAVE $2.50

5

$

ea

SAVE $2

Streets Magnum Ice Creams 4‑6 Pack Selected Varieties

7

$

Streets Blue Ribbon Crafted Ice Cream 1 Litre Selected Varieties

ea

SAVE $3

70¢ per 100mL

550

$

ea

Sara Lee Pudding 475g or Brownie 350g Selected Varieties

Peters Light & Creamy Ice Cream 1.8 Litre Selected Varieties 28¢ per 100mL

20

5

$

ea

Matched

490

$ Streets Blue Ribbon 2 Litre Selected Varieties $2.45 per Litre

ea

Matched


HOUSEHOLD Essentials

50

450

$

%

OFF

ea

SAVE $4.50

350

$

Wiltshire Easy Bake Medium Cookie Sheet 38.5cm (50% OFF Wiltshire Easy Bake Range)

Mirabella LED GLS Globe 5.5W 1 Pack Selected Varieties (50% OFF Mirabella LED GLS Range)

ea

SAVE $3.50

30 % OFF

Sistema Klip It Split Container 2 Litre (30% OFF Sistema Klip It Range)

480

$

ea

SAVE $2.20

470

$ Dishmatic Refills 3 Pack Selected Varieties $1.57 each

ea

SAVE $1.29

330

$ BIC Wite‑Out Exact Liner Correct Tape 1 Pack

Duracell Coppertop Batteries AAA 8 Pack or AA 10 Pack

Ansell Silverlined Gloves Small, Medium, Large or X‑Large 1 Pair

SAVE $4.91

Valvoline XLD 20W‑50 Premium Engine Oil 4 Litre

$

ea

SAVE 70¢

2

ea

SAVE $1

ea

SAVE $8.49

9

240

$ Selleys Fix 'N' Go Supa Glue 3mL

21

$

ea

$

ea

SAVE 90¢

10

$

ea

Oates Ezy Squeeze Mop

Command Adhesive Hooks Medium 2 Pack or Large 1 Pack

SAVE $4.90

450

$

ea

SAVE $1.50

21


CAT Essentials

ALL NATURAL* & GRAIN FREE CAT FOOD ONLY

1

20

$ Dine Desire Wet Cat Food 85g Selected Varieties $1.41 per 100g

NEW LOOK PACKAGING

Dine Finest Serve Wet Cat Food 6x50g Selected Varieties $1.17 per 100g

4

ea

SAVE 70¢

350

$

ea

SAVE $1.30

$ Gourmet Delight Wet Cat Food 6x85g Selected Varieties 78¢ per 100g

22

Snappy Tom Wet Cat Food 400g Selected Varieties 25¢ per 100g

SAV E $1.49

Dine Wet Cat Food 7x85g Selected Varieties $1.18 per 100g

770

$ Optimum Dry Cat Food 800g Selected Varieties 96¢ per 100g

7

ea

SAVE $2.30

450

$ ea

Whiskas Dry Cat Food 1kg Selected Varieties 45¢ per 100g

ea

SAVE 30¢

$ ea

1

$

ea


DOG Essentials

Keep it Handee for any mess!

12

Optimum Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties

ea

Schmackos Original Marrobones Treats For Dogs 737g

SAVE $4.01

$1 per 100g

12

$

81¢ per 100g

Schmackos Strapz or Stix 180g Selected Varieties

$1 per 100g

$2.22 per 100g

80¢ per 100g

ea

SAVE $2.45

4

$

ea

My Dog Wet Dog Food 12x100g Selected Varieties

Nature’s Gift Gourmet Wet Dog Food 100g Selected Varieties

6

$

$

ea

SAVE $1.25

4

$

80

¢

ea

ea

V.I.P Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties

SAVE 40¢

Handee Ultra White or Prints Paper Towel 3 Pack $1.78 per 100 sheets

3

$ My Dog Wet Dog Food 680g Selected Varieties 44¢ per 100g

320

$

40¢ per 100g

9

ea

SAV E $1.20

$ ea

My Dog Dry Food 1.5kg Selected Varieties

ea

60¢ per 100g

23


HOUSEHOLD & CLEANING Essentials

2

$

75 ea

SAVE $2.75

Dettol Household Cleaning Spray or Surface Cleanser Trigger 500mL Selected Varieties 60¢ per 100mL

Palmolive Ultra Concentrate Dishwashing Liquid 700‑750mL Selected Varieties

3

$

3

6¢ per metre

2

50

$

ea

SAVE $2.50

10

ea

Sorbent Silky White Toilet Rolls 24 Pack 23¢ per 100 sheets

80 ea

SAVE 70¢

Glade Gel Jasmine or Clean Linen 70g $2.14 per 100g

ea

SAVE $5

1

$

4

$

$

SAVE $1.25

$ Glad Cling Wrap 33cm×60m

Bref Duo Blue, Active, Power 50mL, 50g or Toilet Gel 450mL Selected Varieties

Fab Laundry Liquid 900mL‑1 Litre or Powder 900g‑1kg Selected Varieties

SAVE $2.99

Cuddly Sensitive or Aroma Therapy Concentrated Fabric Conditioner 500mL $6 per Litre

50 ea

SAVE 50¢

Vanish Preen Gold Oxi Action Fabric Stain Remover Spray 375mL $10.67 per Litre

3

$

ea

SAVE $1.99

4

$

ea

SAVE $1.49

Thank You

FOR SUPPORTING SPECIAL OLYMPICS $173,000

Together, we have raised over that will go towards helping people with intellectual disabilities in our local community, participate in sporting activities. Proudly supporting Special Olympics for over 25 years

24

ea


40

GET READY FOR Winter

%

OFF

12

Swisse Ultiboost Magnesium 60 Pack (40% OFF Swisse)

SAVE $8.45

$20.92 per 100 units

7

$ Sudafed PE Tablets 10 Pack Selected Varieties 70¢ each

ea

SAVE $2

8

50

$

55 ea

$

Strepsils Lozenges 36 Pack Selected Varieties 24¢ each

Lemsip Max Cold & Flu Hot Drink Sachets 10 Pack Selected Varieties

ea

SAVE $2

11

Hydralyte Apple Blackcurrant or Orange Effervescent Tablets 10 Pack 70¢ each

ea

SAVE $1

6

$

$

ea

SAVE $2

$1.10 each

7

$

Nurofen Zavance Liquid Capsules 20 Pack 30¢ each

ea

SAVE $1

World No Tobacco Day

31st May 2019

32

$

ea

SAVE $8

Nicorette Freshmint QuickMist Mouth Spray 13.2mL

Nicorette Cooldrop 2mg or 4mg Lozenges 20 Pack

$24.62 per 10mL

50¢ each

10

2

$

$

ea

SAVE $3

Sorbent Silky White or Blue Facial Tissues 224 Pack 89¢ per 100 units

ea

SAVE 49¢

25


HEALTH & Beauty

239

$

Sunsilk Shampoo or Conditioner 200mL Selected Varieties

Pantene Shampoo or Conditioner 900mL Selected Varieties 87¢ per 100mL

$1.20 per 100mL

785

ea

$

SAVE $2.40

ea

SAVE $7.85

Colgate Plax Mouthwash 500mL, Dental Ribbon Waxed 50m, Ultra Soft Toothbrush 1 Pack Selected Varieties

Nivea Body Lotion Moisturiser 250mL Selected Varieties $1.40 per 100mL

TRESemmé Shampoo or Conditioner 390mL Selected Varieties 90¢ per 100mL

350

$

ea

SAVE $2.50

Palmolive Shampoo or Conditioner 350mL Selected Varieties $1.14 per 100mL

26

5

$ Rexona Anti-Perspirant 250mL Selected Varieties $2 per 100mL

4

Rexona Roll‑On Antiperspirant 50mL Selected Varieties

ea

Matched

$

$6 per 100mL

6

$ ea

Schick Quattro Titanium Disposable Razors 3 Pack $2 each

3

$

ea

SAVE $1.07

350

$

ea

SAVE $2.10

3

$

ea

SAVE $1

6

$ ea

Schick Quattro For Women Disposable Razors 3 Pack $2 each

ea


HEALTH, BEAUTY & Baby

Palmolive Foaming Hand Wash or Luminous Oils Shower Gel Shower Gel 400mL Selected Varieties $1 per 100mL

4

$

2

$ ea

Rafferty's Garden 10+ Months Baby Food 170g Selected Varieties

SAVE $2

$1.18 per 100g

ea

SAVE 45¢

9

$ BabyLove Cosifit Nappies 16‑30 Pack Selected Varieties

Dettol Foam Hand Wash Refill 900mL Selected Varieties 67¢ per 100mL

6

$

250

$ ea

SAVE $2.50

Heinz Little Kids 200g Selected Varieties $1.25 per 100g

ea

ea

SAVE 40¢

14

$ BabyLove Sleepy Nights Pants 4‑7 Years 15 Pack

ea

93¢ each

3

$ Imperial Leather Original or Gentle Care Soap 4x100g 75¢ per 100g

8

$ ea

SAVE 50¢

Bepanthen Nappy Rash Ointment 100g $8 per 100g

ea

SAVE $1.50

Curash Unscented Fragrance Free Wipes 3x80 Value Pack

9

$

ea

$3.75 per 100 units

8

$ Dove Beauty Bar 6 Pack $1.33 per 100g

3

$

ea

Libra Invisible Pads or Tampons 10‑16 Pack Selected Varieties

60 ea

SAVE $1.05

12

$ Tena Women Discreet Medium or Large Pants 8 Pack

ea

$1.50 each

27


SUPA

Proeunddelnyt

Indep

Visit IGA.COM.AU for more info

2

84

$

Nanna's Fruit Pies 450‑600g Selected Varieties

On Sale 29th May 2019

2

Uncle Tobys Muesli Bars or Roll‑Ups 6 Pack Selected Varieties

$

ea

SAVE $2.85

SAVE $2

ea

35¢ per 100g

279

$

SAVE $1.75 Campbell's Chunky or Country Ladle Canned Soup 495‑505g Selected Varieties

12

$

175

$

ea

McCain Healthy Choice Frozen Meals 280‑300g Selected Varieties

ea

SAVE $2.80

ea

SAVE $7 Optimum Dry Dog Food 2.5‑3kg Selected Varieties

VISIT iga.com.au or call 1800 622 579

SUBSCRIBE to receive the latest offers LIKE US IGAAustralia for details of your nearest store and other great offers and promotions iga.com.au/newsletter Savings are off regular prices. In certain stores, some regular prices have been reduced to ensure you receive the lowest competitive price so savings shown may differ from the actual saving in your store. Price Match at participating stores only. Prices matched weekly to Woolworths or Coles everyday shelf price, excludes specials. Terms and conditions apply. To find out more, visit iga.com.au/pricematch. Specials not available at IGA X-press. Liquor products available only at IGA Plus Liquor stores. Some items may not be available at all stores. We reserve the right to limit purchases to reasonable quantities. Commercial quantities not supplied. See in-store for details. We reserve the right to correct printing errors. On Sale Wed 29th May to Tue 4th June 2019. While stocks last. Some products or varieties may not be available at all stores.

28


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Maleny IGA -29-05-2019 by Glasshouse Country & Maleny News - Issuu